iebt h 1 rinewegen ddelen uJt planten- anen gij lijdt, man om een uitvoerig» up te zenden aan i de medicijnen, bfl DAM, die U aj« ehandeling, met de m. R I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 17737 70* Jaargang Woensdag 22 Juli 1931 GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijntdagelijksbehalveopZon-enFee»tda£en ïf I FEUILLETON. li L Petitionnement voor Internationale Ontwapening, van het Nederlandache Volk aan do Ontwapening** conferentie in Februari 1932 te Genève te houden Georganieeerd door do Nederlandache Dagbladpere BERGAMBACHT, BERKENW0UDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, ONTERFD... tr o Naam: Naam:- Adres Adres in contra Naam Naam Adres Adres (Wordt vervolgd) Vuur beproeft het goud en de nood een krachtigen man. Ik verzoek Uwe Conferentie menschelijkheid, die maatregelen te zullen leiden. Dit formulier door personen van 18 jaar en ouder, ingevuld en getee- kend toe te zenden aan de Administratie van de Goudsche Courant, Markt 31. uitschakelen, ike stabiliteit voor Bul- voor pro- re- De is L I Ean nieuw Maiarium van Ho o var. Een uitstekende indruk in Walstreet. Het Amerikaansche streven beoogt uitsluitend particuliere bankoperaties. Verklaring van Castle. Dr. Curtius over de besprekingen in Londen. konden de gewonden met behulp van een geïmproviseerde draagbaar, welke de bedien den die met de auto terugkwamen, bij zich hadden, in den wagen worden getild en naar Gul line worden gevoerd. Toen Harrel geholpen had Edward en Williams naar hun kamers te brengen, waar ze direct wer- van een an- irde hij een in credieten >n mogelijk ge- met den meeaten aandrang, in naam der nemen die tot ontwapening der naties beslag op den prijs. Liefd>digb«id»-*avertentita de helft van den prtk INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2J5, elke regel meer f.H. Op de voorpagina 60 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en ranoen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boelxhande» laren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór do plaatsing aan hst Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—-6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2746. Postrekening 48400. De afzonderlijke punten van het door onderstaatssecretaris Castle medegedeelde en geïnterpreteerde nieuwe memorandum van Hoover houden het volgende in-. 1. Wat de politieke zijde betreft, hoopt de regeering der Vereenigde Staten dat de Europeesche Staten door wederzydschen goeden wil en wederzjjdsche overeenstem ming iedere wrijving moge zoodat zij zich op de politfel van Europa kan verlaten. 2. Wat de economische zijde betreft iS de huidige noodtoestand een uitgesproken crisis van credieten op korten termijn. hoofddruk op het Duitsche vo.k.«ieven door de eenjarige opschorting van alle geeringsschulden verlicht Duitschland heeft ctenwel het bedrijfs leven in zeer groote mate gefinancierd door buitenlandsche redieten op korten termijn. Er bestaat geen reuen te twijfe len aan de gezonde basis dezer credieten. Het terugtrekken van kapitalen neeft zich afgespiegeld in de vlucht der mark binnen Duitsohland en de opzegging van buiten landsche saldi. Deze bewegingen zijn au fond ongerechtvaardigd en wanneer zij zullen zjjn tegen te houden, be.-taut. er geen reden waarom de huidige crisis niet on verwijld definitief zou kunnen worden overwonnen. De vlucht van de mark is door krachtige maatregelen der Rtfksre- geering en der Rijksbank geremd. De vlucht van het buitenlandsche kapitaal moet door een vast omlijnd plan worden bestreden. Teneinde de doorvoering van dit gram mogelijk te maken, moeten de geeringen der kapitaalkrachtigste landen hun bankiers aanmoedigen overeenkomst! ge maatregelen te treffen. De bizonderhe- den van het plan moeten overgelaten wor den aan bankierscommissies der betreffen de landen. Evenwel zouden de centrale cir culatiebanken de noodzakelijke leiding op zich nemen en medewerken aan het plan. 8. De directe doorvoering van het pro gram zal ongetwijfeld de onmiddellijke te rugkeer van het vertrouwen ten gevolge hebben, zoodat in betrekkelijk korten tijd de beperkingen van genoemden aard weer zullen kunnen worden opgeheven. 4. Er moet een commissie worden be noemd om ten eerste met de belangheb bende banken der verschillende staten te beraadslagen over een vernieuwing der loopende credieten op korten termijn; ten tweede een onderzoek in te stellen naar de verdere directe credietbehoeften van Duitschland en ten derde in de volgende zes maanden een plan uit te werken waar door de omzetting van een teker deel der GOIBSIHE01 R A X T. den overgegeven aan dé zorg middels ontboden dokter, hooi klok in het huis tien uur slaan. Hij liep door de hall, en dacjht juist of het niet, beter zou zijn, om zijn zuster en mevrouw Morrenoe naar huis te brengeq, toen de huisknecht op hem toe kwam en hem zei dat er in de bibliotheek voor hem gedekt was. Nu pas drong het tot Harrel door, dat hij nog niet gegeten had. Barbara dacht ook aan alles! Heeft Lady Barbara gegeten. Martin? vroeg hij. - Ik heb haar iets boven gebracht. Zij is. Martin had moeite zijn ontroering te ver bergen achter zijn onbewogen bedienden masker, zij is in de kinderkamer. Ik ge loof dat het met Lady Catherine hcelemaal niet goed is meneer, voegde hij er met be leefde vertrouwelijkheid bij. Die indruk heb ik straks ook gekregen, verklaarde Harrel. Weet je ook wat de dokter gezegd heeft, Martin? Ja, meneer. Hij acht) een consult met een specialist noodig. Lady Catherines toe stand is veel ernstiger dan die van Lord Edward Ladq Bryant heeft mij opgedra gen u te vragen of u zoo vriéndelijk zoudt willen zijn, een paar telegrammen te ver zenden. als u iets gebruikt heeft. In een persconferentie legde Castle er 1 den nadruk op, dat president Hoover zeer goed weet hoe de economische toestand van Duitschland door de politieke problemen van Europa wordt beïnvloed. Hy voegde hier evenwel aan toe, dat deze problemen door de betrokken mogendheden in het reine moeten worden gebracht. De onderstaatssecretaris legde er bizon- deren nadruk op, dat Amerika toch een regeeringsleenipg, noch eenige regeerings- garantie voorstelt, daar dit wegens even- tueele tegenstand in de parlementen voor de Vereenigde Staten en waarschijnlijk ook voor andere regeeringen geheel ónmogelijk zou zyn. Het Amerikaansche streven beoogt der halve uitsluitend particuliere bankopera- ties, die vrij zijn van iedere regeeringsin- terventie. Het succes van het progran. hangt natuurlijk af van de bereidwilligheid der buitenlandsche bankiers mede te wer ken aan de uitvoering van het program. Voortreffelijke indruk in Wallstreel. Het nieuwe voorstel van Hoover heeft in Wallstreet een voortreffelyken indruk ge maakt. Verschillende bankier» hebben ver klaard, dat de overweldigende meerderheid der Amerikaarfsche financieele instellingen bereid zal zjjn op genoemden basis de cre dieten op korten termijn te vernieuwen. Verklaringen van dr. Curtius. Omtrent de conferentie te Londen heeft de Duitsche rijksminister van buitenland sche zaken dr. Curtius eenige mededeelin gen gedaan. De zitting van Dinsdag heeft zich uit sluitend met de financieele kwesties bezig gehouden. Met bijzonderen dank gewaagde dr. Curtius ervan, dat de Amerikaansche staatssecretaris Stimson een duidelijke op heldering van den finaniceelen toestand van Duitschland geëischt heeft. De besprekingen sloten aan bij de Maan dag door den Duitschen rjjkskanselier dr. Brürüng naar voren gebrachte punten en wel ten eerste de kwestie van het voorko men van kapitaalsvlucht en ten tweede het verkrijgen van credieten op korten termijn. De conferentie heeft zich gistermorgen alleen met het eerste punt bezig gehouden. Men heeft de mogelijkheden om kapitaals- vlucht te verhinderen .ernstig onder de oogen gezien en de vraag behandeld, of ook maatregelen tegen kleine banken kunnen worden genomen. Dr. Curtius betoogde met nadrmc, dat terwijl het kleine meisje, hads-slapend en uitgeput door koude en vermoeienis en angst, haar hoofdje tegen den schouder van tante Babg liet rusten. Af en toe ging er een hevige rilling door het kleine lichaam. - Oom Ted’s been is zoo erg, zoo vreese- lijk erg, fluisterde Kiddie opeens. Ik heb mijn jurk er overheen gelegd, ik was bang, dat er kou bij zou komen. Je bent een schat. Kiddie, een kleine, dappere meid hoor. Wat. is er,. Digby, wend de zij zich opeens tot Harrel, die weer bij den wagen was gekomen. We kunnen Ted onmogelijk in de auto krijgen zonder draagbaar of zooiete vaoi dien aard, zei hij ernstig. Williams heb ben wij een eind verder op den weg ge- vonden. Ik vrees, dat hij er slecht aan toe is Rijd jij nu naai* huis met Kiddie en stuur dan de auto onmiddellijk terug met een baar en hulpmiddelen. Goed, antwoordde Barbara -rustig. Laat de stalknecht dan bij jou blijven. Hier is de veldflesch. die kan misschien nog dienet doen. Dank je. Hier heb je Kiddie's jurtt. Laat, die maar over Ted’s been liggen ze as warm toegedekt, dus ze kan hem wel missen. Zij vindt heb prettig als haar jurk daar blijft liggen. Harrel voelde een brok in zijn keel, toen hij het witte jurkje weer over de beenen van den gewonde spreidde. Daarop ging hij naast Ted zitten, die nog steeds buiten bewustzijn was, terwijl destal- knechti Williams vergeefs probeerde bij te brengen. Het leek Harrel of het uren duur de voor de auto terugkwam, maar eindelijk geen politieke kwesties in behandeling zijn gekomen. Of een conferentie voldoende zal zyn voor de thans hangende kwesties, moet men afwachten. De tedhnisene bijzonderhe den omtrent het eerst*: punt, de verhinde ring van kapitaalsvlucht, zullen zoo moge- lyk in de bijeenkomst van de ministers ran financiën, geregeld Worden. MacDonald hoopt dat deze conferentie in staat zal zijn reeds heden aan de i-lenuirc conferentie practische voorstellen te doen. Daarna zal de tweede kwestie in behandeling komen. BUITENLANDSCH NIEUWS. HONGARIJE. Het Negervraagstuk in Hongarije. Een Cubaansch arts te Boedapest uit een badinrichting geweerd. Amerikaansche gasten een kleurling. Men meldt uit Boedapest ean de N. R. Ct. Dezer dagen heeft zich in Boedapest een eigenaardig geval voorgedaan: In de Hongaaxsóhe hoofdstad logeert se dert eenige dagen een ans uit Cuba, dr. Ra mon Costello, die, als zoovele andere vreem delingen, een bezoek wilde brengen aan het beroemde, met aan de oude Romeinsche tij den herinnerende luxe, ingerichte z.g. ..golf, bad” bij het stedelijk hotel „Szent Gellért”. Nauwelijks echter had zich dr. Costello ontkleed en zich in het bassin begeven, of onder de badenden werd eone eigenaardige beweging bemerkbaar en eenige oogenblik- ben later wendde de badmeester zich tot den Cubaans dien arts met het hoffelijk, ech ter zeer beslist», verzoek ket bad te verlaten. De badmeester motiveerde dat verzoek daar door. dat eenxaautal Afttrikaansche gasten weigerden meXeen kleurling m hetzelfde bad te baden. 1)\ Costello was, begrijpelij kerwijze. m hooge mate verontwaardigd. Hij zeide, dat hem een dergelijk geval nog ner gens in Europa was gepasseerd en dat hij het negerviaagstuk niet kende, zich door °en paar buitenlanders in dezen Heti terrori serenIntussdhen leidden zijne protesten tot niets, aangezien de directie van tiet bad verklaarde, dat zij hier maxditeloos was. Ook het protest, dat prof. Mannsfoeld en twee andere Hongaarsche doktoren tegen deze behandeling van een collega deden hooren, veranderde het standpunt der directie niet, uangezien. naar zij verklaarde, de Ameri kaansche gasten van het hotel verklaard hadden te zullen vertrekken, wanneer men met aan hunne wenschen voldeed. Intusschen liet de Cubaan het er niet’Ti]’- Dagelijks verscheen hij op een bepaald uur als teeken van protest aan den ingang van het bad en wenschte te wofden toegelaten, om dan., wanneer hem de toelating gewei gerd werd, telkens opnieuw te protestveren. Natuurlijk was de aangelegenheid intus- edien publiek geworden, zoodat zich bij de verschijning van den dokter discussieerende groepen begonnen te vormen, die voor of tegen dr. Costello partij trokken, terwijl ook de pers zich met het geval begon te be moeien. Per slot van rekening werd daarop ook het bestuur der gemeentel, wier eigen dom hotel en bad vormen, in de zaak ge moeid, met het resultaat, dat eindelijk be slist werd, dat de neger moest worden toe gelaten. Alleen werd hierbij nog het eigen aardige motie! aangevoerd, dat tegenover de Amerikanen, die wegens den neger even tueel hei bad-aiudea mijden, zeker- veel meer anderen zouden staan, die wegens den neger het bad zouden gaan opzoeken. FRANKRIJK. Fransche ontwapeningsnota. In verband met de aanstaande Ontwapeningsconferentie. De Fransche regeering heeft den secre- taris-generaal van den Volkenbond een nota doen toekomen, bevattende het program der Fransche regeering voor de Ontwapenings conferentie. In de nota deelt de Fransche regeering mede, dat Frankrijk reeds zeer verstrekkende maatregelen tot beperking der bewapeningen heeft genomen en dat de Fransche regeering voorloopig denkt af te wachten hoever de andere mogendheden in zake de ontwapening zullen gaan. De grondtrekken van dit program zyn de vogende 1. Iedere staat moet voldoende bewapend blijven om zich, nog voor het ingrypen van den Volkenbond te kunnen bescher men tegen een ongeprovoceerden aanval. 2. De bewapeningen mogen niet ver laagd worden beneden de vo5r de nationale veiligheid noodzakelijke grenzen. 3. Geen automatische gelijkstelling van de bewapeningen der staten. 4. Scherpe in achtneming van deel 5 van Natuurlijk, laat ik dat maar eerst doen. Lady Barbara heeft MUes gezegd over tien minuten voor te komen het is de bedoeling van mylady dat u eerst iets eet. Meneer Kenyon zal mevrouw Cartwright «n mevrouw Morrence thuisbrengen. als u het goed vindt. Digby moest drie telegrammen wegsturen .- één naar een bekenden klinderarts in Ldi- den, één ander naar een tehuis voor ver pleegsters en een derde naar Lord Bryant, die zich in Londen bevond. Toen hij dit ge daan hau, reed hij meti de auto naar Gu thrie terug met het plan daar zijn groeten achter te laten aan lady Barbara en dan naar huis te gaan, als tenminste zijn hulp niet verder noodig bleek. Hij had Martin naar Barbara gestuurd om te vragen of er nog iet»s voor hem te doen viel en wachtte in de biblotheek op haar antwoord. Na een paar minuten ging de deur open en verscheen Barbara in eigen persoon. Ze had haar avondtoilet verwis seld voor een eenvoudige, witte huisjapon, waarin ze er bijna ontroerend jong uitzag. Ze liep op Harrel toe en legde vertrouwelijk haar hand in de zijne. Ik ben blij. Digby, dat je Mêr nog bent, zei ze zacht. Ik wilde je bedantw» voor alles wat je voor ons hebt gedaan. Ik zou niet weten waarvoor ik dank verdien, antwoordde hij min of meer ver baasd, t als 'ik je soms een plezier kan doen door vannacht hier te blijven Neen, dat is niet noodig. De dokter blijft den heelen nacht. Maar we zouden het wel erg prettig vinden, als je morgen ochtend vroeg kon komen om Noël van het het verdrag van Versailles, dat Duitschand, Oostenrijk, Hongarije en garije bepaalde bewapendngsverboden altijd vastlegt. 5. Alle besluiten van de Ontwapenings conferentie moeten opgebouwd zijn op de onbeperkte erkenning van de internationale verdragen. 6. De Ontwapeningsconferentie moet een politiek veiligheidssysteem scheppen waar in de staten onmiddellijke en daadwerke- Hjke onderlinge steun garanderen. Mevrouw Kolotai Russisch gezante te Parijs? Le Journal maakt melding van het ge rucht. volgens hetwelk Dowgalewski, de sov- jetgezant. naar Moskou teruggeroepen en door mevrouw Kolontai, die thans gezante te Stockholm is. vervangen zal wordegi. ITALIË, Ernstig ongeval bij de zware artillerie. Drie dooden. Een ernstig ongeval heeft zich voorgedaan bij het te Palermo liggende regiment zware artillerie, dat op weg was naar een kamp. Da leider van het eerste geschuttransport ontdekte, toen hij uit een bocht van den weg kwam, midden op den weg een boeren wagen. waarin een boer zat te slapen. Aan gezien door het hellen van den weg tijdig remmen niet meer mogelijk was. reed de leider naar links waardoor het zware ge schut tegen een muur botste, die den weg scheidde van een vrij diepen afgrond. Het zware geschut stortte naar beneden, drie be- dieningsmanschappen werden gedood en drie anderen ernstig gewond. station te halen en hen» voorzichtig op de hoogte brengen Natuurlijk wil ik dat met het grootste genoegen doen, hoor’ Wat zegt de dokter overigens? Ted en Kkldie en Williams zijn er alle drie slecht a4in toe. maar met Kiddie ie 't het slimste. De toon, waarop ze sprak, greep hem zoo aan. dat hij m een opwelling die hij niet kon bedwingen, den arm om haar schouders sloeg. Zonder verzet liet ze hem begaan. De dokter J» bang dat Ted altijd kreu pel zal hlijven. Zijn been is op twee plaatt een göbrdken en het heeft wél te lang ge duurd voor het gezet kon worden. En Kid die Ze liet haar hoofd tegen Digby’s schou der rusten en vocht met haar tranen, maar ze kon ze niet tegenhouden. Zacht streelde hij haar haren en hij voelde diepe vreugde, dat zij hem toestond haar te troosten om haar angst en smart Babs. lieveling, fluisterde hij met tril lende stem, huil niet; ik kan het niet ver dragen. Kunnen wij niets doen? Zij is al wat ik had om van te houden, klonk het wanhopig. Ik had zoo graag voor haar willen zorgen en haar bescher men tegen alles, wat ik zelf heb moeten doormaken en nu wordt, zij weggenomen. De dokter is heel bang dat we haar niet zullen kunnen behouden. Uit het Engelsch van DOLF WYLLARDE. 35 (Nadruk verboden). Kiddie! riep Barbara met een snik, ter wijl zij naast het kleine meisje neerknielde en haar mantel om haar heen sloeg. Wat is er gebeurd? Oom Ted. fluisterde Kiddie met moei te. De paarden zijn op hol geslagen en wij werden wit het rijtuig geslingerd. Oom Ted. heeft, zijn been bezeerd. O, tante Babs, ik geloof dat hij dood gaat. Nu zij zich veilig voelde in de bescher ming var. haar tante, was het met Kiddle’s uithoudingsvermogen gedaan en barstte zij in een wilde huilbui uit. Kijk jij naar Ted, vroeg Barbara aan Harrellaten de mannen je helpen hem in d» auto te tillen. Terwijl Digby, de chaufeur en destal- kneoht poogden Edward vooraichtig op te beuren, droeg Barbara Kiddie in de <jauto en sloeg den warmen doek, die zij had mee- gebrachti en haar mantel om het kind heen. Ze liet haar uit de veldflesch. die Digby uit wijze voorzorg in de auto had gelegd, een Paar druppels brandewijn drinken,, nam daarop Kiddie's ijskoude handen in de hare. credieten op korten termyn op langen termyn zal wordei maakt.

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1