Gemeenteraad van Gouda. laatste"berichten/ Beurs van Amsterdam. BINNENLAND. De reis van H. M. de Koningin. Op 1 Augustus in ons land terug. •Naai wij vernemen, zal H M de konin gin. Zaterdag over een week, 1 Augustus, van haar buitenalndsche re>s, in Nederland terugkeeren. H M. begeeft zich dan naar goestdijk. »n verband niet den verjaardag van H. M. de Koninein-Moederup 2 Augustus. Prijsvraag van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. Uitslag van de jury. Dé Vereeèiigiug voor Volkenbond en Vrede is pi ook dit jaar toe overgegaan een prijsvraag mt te schrijven ouder jonge onderwijzer» en onderwijüeressen en under a.s. leeraren, bij hetM. O., welke prijsvraag betrekking treeft op den Volkenbond en zijn arbeid. De bokronipg van de winnaars van deze prijsvraag bestaat in het beschikbaar stellen van de uoodige fondsen om onder leiding en met goede introducties oen reis te maken naar Genève ten eindo ter plaatse het werk van den Volkenbond gade te slaan. De jury voor deze .prijsvraag bestaat uit mej. mr. .1. H. J. van der Moleiv. -see ro ta re-se van de .leugdonderwijeoonnnissie der Ver voor. Volkenbond en Vrede, en de heeren J. Bantiaana te Hilversum. voorzitter dezer commissie, prol. dr. 3. A. Cramer, hoogleeraar te Utrecht en Ch. U. J. van der MandeJe. algemeen secretaris der Ver eeniging. üe jury heeft ae drie prijzen, die te harer beschikking stonden, toegekend aan da hee ren J. G.- Zoomee, onderwijzer eeuer Chr. school te Soestdijk. i\ Boeren, «tudent te Nijmegen (opstel over het Kellog-pact) en inej. Eva Af. lAiron. onderwijzeres te Veen (N.-Br.). In totaal waren dit jaar ruim 40 opstallen ingezonden. Het algemeen oord-pi der jury luidt, dat het gemiddelde dezer opstellen ojW aanmerkelijk liooger peil stond dan vorige jaren het gevftl was en blijk gaf. eenerzijds van objectiviteit in het zoo moeilijk vraag- «1 uk anderzijds aan goede kennis aan den Voljjgntortd en zijn arbeid. De jury spreekt natuurlijk den wensdi uit. dat volgende jaren aan de prijsvraag in nog grooter mate door onderwijzers en onderwijzeressen en a.s. leeraren, als nu van elke godsdienstige en politieke richting zal worden deelge nomen. maar liet resultaat, dat dat jaar verkregen ,werd. is een bewijs opnieuw, van de steeds vermeerderende belangstelling, die in onderwijskringen voor deze vraagstukken bestaat. Mevr. D. HazewikelSuringa. Naar de. Telegraaf verneemt kouit vooi de «pvotging van wijlen prol. mr. J. V. van Dijck als jioogleeraar in het. strafrecht aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, ernstig in aanmerkiinig mevr. mr. dr. D. Hazewinkel Suyinga. 419 v'dtmgs cuui laude tot doctor 11. de rtJclitggeleeidhèid promo van Amerikaansche vrouwen. De AniéHkrfauèclie vereenigting Van vrou wen. in' beroep ert" bedrijf werkzaam, The Professional and Business-Women Club: hoeft de gewoonte in" den zouter voor liaar leden tochten door Europa te organiseer en. vooral rm liet contact mei' vrouwen in een ander werelddeel te versterken. Deze ..Goodwill-tours'' Jiebben reeds en kele jajen achtereen Amerikaansche vrou wen naar Nederland gebracht, cn ook dit jaar krijgt Nederland wederom een dergelijk bezook. De groepen AnRrifcaansche reizigsters, die elk naai een ander gedeelte van Europa trekken, zullen alle samenkomen te We nen. waar van 26 tot 30 Juli het eerste con gres wordt gehouden van de Internationale Federatie van Vrouwen li 11 beroep en bedrijf werkzaam. A.s. Woensdag zullen de Amerik&ansche vrouwen, die Nederland bezoeken, een maal tijd houxlen in liet restaurant van Krasna- polskv te Amsterdam, üe Nederlandsche vrouwen, die tot deelneming aan dezen maaltijd zijn genoodigd. zullen in een korte toespraak alleen de meest karakteristieke kanten van haar werk naar voren brengen. Ondermeer zullen aarlzitten mej. mr. Frt- dat Katz. lid van de Tweedo Kamer en van den Amsterdainschen gemeenteraad; meVy. dr. W. Posthumus—van der Groot, onze eer ste vrouwelijke doctor in de handelsweten schap. Anna Polak, directrice van het Na tionaal Bureau voor Vrouwenarbeid te 's-Gfavenhageprof. dr„ Johanna Wester- dijkK. J. van Vmesland. leidster van de Vrouwenafdeeling van de Gemeentelijke Ar- l>eidsbears te Amsterdam Alice van Nahuys directrice van Em: Quendo's Uitgevers Mgatsohappijmevrouw mr. Sc-heltema— Conradi Emmy van Lokhorstmevrouw mr. I. Prins—Willekes Mncdonald en mevr. Wynaendts Francken. TWEEDE KAMER. Nachtarbeid in bakkerijen. De middelgroote bakkerijen. De minister ven Arbeid^ H. en N. heeft bij den Hoogen Raad van Arlieid aanhangig gemaakt een voorontwerp van wet lot wijzi ging van de bepalingen der Arbeidswet 1019 betreffende den arbeid in broodbakkerijen. Aan een commissio uil- den Kaad zal wm- den opgedragen omtrent dit wetsontwerp prae-AdViee uit te brengen. Vervroeging van het aanvangsuur. De minister heeft zich bereid verklaard door het bevorderen van 'eCn wijziging dér Arbeidswet aan de ui» het l»edrijf zelf naar voren gekomen wen sell en in dier voege tegemoet te komen, dat op verzoek van vak- vereen igingen van weikircvers en arbeaders inhet broodbakkersbedrijf bet tijdstip van aanvang van den bak kei sar beid 111 bepaalde gemeenten of vedcelten van gemeenten, waar normaal eerst te zes ubr v.m. met dien ar beid mag worden begonnen, voor alle brood bakkerijen mét ë?n uur vervroegd kan wor den. Hiermede heeft de Centrale Bedrijfs- cotnmw&ie zich in hoofdzaak vereenigd. üe in het voorontwerp vervatte regeling heeft ten doel, de Arbeidswet in dien zin te wijzigen. Een desbettreftendo vergunning zal gerden Voor een gemeente of een gedeelte eener gemeente en niet voor een onderneming .0! groep van ondernemingen Zoowel georgani seerde als met-georganiseerde werkgevers zullen er dus gebruik van kunnen maken. Met het oog op de plaatselijke concurrentie in dit bedrijf zou anders een niet te moCl- veeren ongelijke behandeling worden ge schapen. Hot ligt in de bedoeling van de vakver- eenigingön van werkgevers en van arbeiders, do vergunning aan te vragen voor gemeen ten waar een collectieve arbeidsovereen komst gesloteu is. Op dit oogenhlik is deze r-eds van kracht tc Amsterdam. Rotterdam. s-Gravenhajge. Utrecht. Zaandam. Hilver sum, Ijccuwarden. Groningen, Zwolle. Al melo. Enschedé en Vlieringen, terwjjl daar over besprekingen gaande zijn te Alkmaar. Haarlem. Leiden. Delft. Dordrecht, Arnhem Deventer en Zutpben. Indien de voorgestelde wettelijke voorzie ning tot slsud komt, zal du» reeds sj>oedig ui zeer veel gevallen aan de moeilijkheden, die in de middelgroot© bakkerijen met min der dan zes gezellen bestaan, kunnen wor den legemoet gekomen, terwijl het rmn of meer in de hand van het bedrijf zelf wordt gelegd om door onderling overleg ook elders I eenzelfde resultaat te bereiken. Het ontwerp-verdrag van Genèvc. Ui] deze gelegenheid heeft de minister tevens' overwogen, of liet aanbeveling ver dient. de bepalingen der Arbeidswet, in over eenstemming te brengen met bel. ontwerp- vedrag van Genèye (1925) betreffende den nachtarbeid in bakkerijen. Het heeft tot nu toe als beginsel in on 7^ wetgeving gegolden, dat de vrijheid van den patroon om te wer ken. wanneer bij wil. alleen dan behoort te worden aangetast, wanneer zeer gewichtige redenen daartoe nopen. 4Is zoodanig licct». gegolden de onnvogelijkheid om tot een be hoorlijke regeling van iilgomeene bedrijfs belangen te komen, wanneer een deel der hedrijfsgenooten zich daaraan kan onttrek ken. Nu is noch van de bestaande regeling krachtens art. 38 der Arbeidswet, noch van de vrijheid van den banket bak kers patroon om s nachts te werken blijkens de ervaring cenig gevaar voor verstoring van bedrijfs belangen te duchten. Ook met het oog op de internationale concurrentie, waardoor de bescherming der arbeiders zou kuhnen wor den gesehaadt. is het ontwerp-verdrag van geen beteekems. Hot helanc. dat Nederland zooveel moge lijk door toetreding tot ontwerp-verdragen den arbeid der internationale organisatie «teunt. onderschat de minister mef. maar het dienen daarvan zou hij in dit geval te duur gekocht achten door een nieuwe en voor de behoeften van ons land gehefl on- nöodige inbreuk op de patroons vrijheid te maken. Hij vindt daarom «een aapieiding lot hel doen van voorstellen ten eind© de Arbeids wet in Overeenstemming te brengen met het oiltwprp-ywdrag. Het ligt vooits in zijn voornemen, om. wanneer de behandeling van het tot wets ontwerp geworden voorontwerp in de Staten- GeneraaJ is afgeloopen. de noodige stappen te doen 0111 tot intrekking van het wetsont werp. houdende voorbehoud der bevoegd heid van toetreding tot het ontwerp-verdtag te geraken. Provinc. Staten van Z.-Holland. De l'rovinciale Staten van Zuid-Holland kwamen gisteren in vergadering bijeen in het gel*>uw der Tweede Kamer onder voor zitterschap van jlir. mr. H. A. van Karne- bcek. Aan de orde kwamen de bespreking van het verslag omtrent den toestond" van de provincie an 1030. Daarbij werd o.m. de aan dacht gevestigd op het hrundvn] maken van poldeiarchieven. Het lid van Ged. Staten jhr. Von Fisenne (r.k.) deelde mede. dat hierover wordt gecorrespondeerd met polder en gemeentebesturen. Het verslag werd h. st. goedgekeurd. Afwijzend weixl beschikt (62 tegen 11 stv) op een verzoek om subsidie van den Nederl. R.K. Politiebond St. Michael voor de te 's-Hertogenbosch gevestigd politievakschool. Zonder h st. werd besloten f 300 subsidie te verleenen aan het te s-Gravenhage te houden congres voor de behandeling van vakopleidingsvi aagstukken O.m. werd z. b. st aangenomen het voor stel van Ged. Staten tot het vernieuwen van de Geestbrug. Provinciale wegen. De heer De Brauw (a.r.) maakte eenige opmerkingen naar aanleiding van het regle ment voor <le provinciale wegen. Art. 4 be paalt, dat motornjtuigen „.met 111 rust ge- brachten motor niet onbeheerd mogen staan op bepaalde wegen. Spr. wees erop. dat deze bepaling tot verwarring aanleiding geeft. De beer Von Fisenne (r.k.) antwoordde, dut deze bepaling bedoeld fis, werkende naast liet motor- er. rijwielreglement. Naar aan leiding van de toekomstige jurisprudentie is het gewenscht. dat deze woorden behouden Mijven. De lieer De Viseer critiseerde de bepaling, dat voor oorlogsvoertuigen dispensatie kan gegeven worden 0111 heb verbod met een vracht over een brug te rijden, zwaarder dan een bord. voor die brug geplaatst aan geeft. De heer V011 Ftsenne antwoordde, dat het de bedoeling is. voorwaarden le «lellen o.m. ten opzichte van de snelheid. Het artikel werd vastgesteld Het reglement werd hieina vastgesteld. Vreemdelingenverkeer Aan de 01de kwam voorts hef afwijzend praeadvies op een subsidie-aanvrage van de Algem. Nederl. Vereen, voor Vreemdelingen verkeer te 's-Gravenhage. De heer Werker fv.d.) 1 Hitte een voorstel foe om aan deze vereeniging f 2600 subsidie te verleenen. Spr. meende, dat juist Zuid- Holland groot belang heeft bij het vreem delingenverkeer. De heer v. Eek (s.d.) bestreed eveneens het praeadvies. Mevr. Cohen Tervaert—Israels (Jiiberaal) wenoohtie de vereeniging te steunen, ünze provincie is rijk aan historische en andere monumenten Waaneer de provincie in het buitenland meer bekend wordt is het geld daaraan goed besteed. De heer .Schokking (c.h.) verdedigde liet praeadvies. Het is hier geen quaestie van sympathie of waardeering. Ware dit het uit gangspunt, dan zou zeer zeker subsidie moe- tpn worden gegeven. Het wordt bijna regel, dat 111 plaats dat Ged. Staten controle oefe nen op de uitgaven, zij zich moeten verwee- reu tegen uitgaven van de Provinciale Sta ten. Juist in een tijd van malaise is het noodig. scherper dan ooit toe te zien. lie hebr Borghols f'k.) was van oordeel, dat de direct-belanghebbenden het vreemde lingenverkeer moeten «tennen. Het voorstel-Werkei- werd verworpen inct 41 tegen 29 stemmen. Hiermede was liet piaeadnes geacht te zijn aangenomen Na «enige discussie kwam 111 stemming een motie-Bosman om aan te houden epn voorstel tot verkoop Van provincialen grond onder de gemeente Leiden. Deze motie werd verworpen met 42 tegen 26 stemmen. Het voorstel van Gedcp. Staten om tot vefkoop over te gaan., werd aangenomen met 39 tegen 25 stemmen. LUCHTVAART. Opleiding' tot verkeersvlieger. Nog dit jaar begint de proef. Naar wij vernemen, zal de proef, welke de Regeering wenscbelyk acht met betrek king tot liet opleiden van bestuurders van verkeersvliegtuigen van enkele jongelieden aan een der zeevaartscholen, inderdaad nog in dit jaar worden genomen, aanvangend- met September a.s. Het onderwijs zal dan worden gegeven door de Kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam, waar de candidaten, die tevens aan deze school den tweejarigen cursus ter opleiding van derden stuurman bij de groo te vaart zullen vogen, als kweekeling zul len worden aangenomen. De opleidingstyd voor hen, die voor ver keersvlieger zullen worden opgeleid, zal dan tenminste 2,/a en ten hoogste jaar be dragen. Het practische en theoretische vliegonder- wijs zal door deskundigen'op dat bijzondere gebied worden verzorgd, waartoe de ligging van het luchtvaartterrein bii Schiphol Amsterdam mede de gunstige gelegenheid biedt. We meenen reeds te weten, dat candidaten die een bijzonder onderzoek naar de lichamelijke geschiktheid met goed gevolg zullen hebben te ondergaan cn een vodoenden graad van algemetne ontwikke ling zullen moeten bezitten byv. gelyk aan die van hen, die hebben voldaan aan het eindexamen HdhS. met 5 j. c. dan wel die een einddiploma H.B.S. 3 j. c. of M.U.L.O. bezitten en nadien zich verder heb ben bekwaamd b$ den aanvang van den cursus den leeftijd van 17 jaar moeten heb ben bereikt, doch het 21e levensjaar nog niet mogen zyn ingetreden. De ten behoeve van de leerlingen bij te dragen tegemoetkoming in de kosven der opleiding zal vermoedelijk meer bedragen dan het bedrag der tegemoetkoming (f 600 per jaar) dat moet worden betaald voor de Zeevaart te Amsterdam, die uitsluitend voor stuurman derde klasse ^worden opge leid. Zij genieten dAarvoor echter tevens evenals de laatstbedoelde kweekelingen "het internaat aan die school. De te betalen tegemoetkoming in de kosten zal echter in geencndeele komen te staan in verhouding tot de kostbare vliegeropleiding. Het ligt verder in de bedoeling, dat de tot verkeers vliegers op te leiuen jongelieden, indien zij met een vrijwillige verbintenis wenschen over te gaan tot het verlof personeel, be stemd tot den dienst voor militair vlieger, een tegemoetkoming in de opleidingskostep zullen ontvangen. Verwacht mag worden, dat omtrent vooromschreven proefneming eerstdaags nadere gegevens in de Staatscourant, zullen verschijnen/ GEMENGDE BERICHTEN. Gestolen bont weer terecht. In Den Haag verdwenen in Rotterdam "gevonden. Verleden week is er in Den Haag een bontdiefótal gepleegd waarbij voor een waar de van f 15000 ann bpnt werd gestolen. Het voorloopige onderzoek in deze zaak leverde niet veel meer op dan dat de naam van een juffrouw werd genoemd die eenige dagen laten in Den Haag bont zou hebben ver kocht. De naam van die juffrouw was ech ter in Rotterdam onbekend, zoodat men vermoedde met een gefingeerde naam te doen te bebben. Bij eeo nader onderzoek in Rotterdam werd echter een juffrouw door een rechercheur genoemd die op foto's on middellijk door de betrokkenen werd her kend Een huiszoeking werd gedaan, die ocliter niemendal opleverde. Eenige dagen later zag een rechercheur echter, die de woning van de ouders valt deze juffrouw in het Noorden der stad in het oog stond te houden, dat er een man uit het huis kwam, die een grooten zak op den rug had. Hij hield hem aan en vond in den zak de helft van de gestolen part ij bont. die direct in beslag genomen werd Zoowel de bewuste juffrouw v d. B. als de man die uit het huis kwam. zijn naar Den Haag op transport gesteld Het reuzencircus Gieich. Dierenbescherming en Cirri*. De heer Hoppe van bet circus Glelich schrijft ops. Wie kent niet ai die sprookjes; ..Baarden worden afgeranseld, leeuwen halfdood gesla gen. kallen verdronken, honden moeten ver- hongeren, apen worden opgehangen", enz. Ik voel mij gedrongen hier eens eenige woorden over te zeggen, üe beste vereeni- ging tot bescherming van dieren is een rë.-efe circusonderneming met een uitgebreid dierenpark Beschouw eens aandachtig de verschillende dieren in hett groote circus „GieichDaar l*eeft mep 0111 te beginnen de roosachtig,- paard en af deelingNog voor er aan gedacht wordt met den opbouw van bet circus te beginnen staart de stallen er reeds, voorzien van groote hoeveelheden verseh hooi en stroo. Worden de 'gezamen lijke dieren van den trein naar het circus- veld vervoerd, dan krijgen rii de paarden in andere dieren terstond de voor hen bestemde stallingen, waarin voedsel en wa ter e'laan te wachten. Nog voor de menschen er toe komen zelf eenige rust te nemen worden de dieren eerst verzorgd. Het dier gast hier voor den menaoh. De wagens dor roofdieren worden direct gereinigd. Het devies luidt hier: ..Zindelijk heid is evén noodzakelijk als voedsel". l,et nu eejis op al de dieren tezamen. Wan zal het u duidelijk worden, dat alleen die renvrienden een zoo goed verzorgd dlemv- materiaal hijeen kunnen houden. Met het oog hierop moest u eens een oefe ning hij wonen. Dan zoudt u moeten erken nen hoe oneihdig veel geduld en liefde er voor noodig zijn om het contact tusscihen niensch en dier aan te kweeken. Ja. contact door geduld maar niet door ruwheid. Meent u. dat een eSrcusmensch rustig kan aanzien hoe men menige oude klepper, die zijn genadebrood allang verdiend heeft, zonder mededoogen zwaar opgeladen lasten Iaat trekken5 het draait mij in mijn lijf als ik zie hoe onbarmhartig een dier dat van goeden wil is. doch niet meer kan, door een ruwe brute koetsier geslagen wordt. Circusmenschen zijn dierenvrienden en dierenvrienden hebben innerlijke bescha ving. Menschen. die zich met die dierenbe scherming bezig houden, zijn hoog te ach ten. maar een foutieve kijk op de Behande ling van het dier in het circus doet hen veel tijd verspuien. Laten we dan liever die beschouwingen eens houden, over de behan deling van onze medemensohen dat 7.ou heter op zijn plaats zijn. Do circusmense.il is en blijft een dieren vriend en wij houden van onze dieren ze zijn ons ..het eerste" en ook „het laatste". ..Eerst de dieren en d%n wij" is het parool van het circus Gieich. Hoe zou het anders mogelijk zijn. dat wij in ons circus zooveel jonge dieren hebben5 Jongen, die zonder de zorgvuldigste behandeling, in ons klimaat niet in leven zouden kunnen blyven. Dit alles neme elke dierenvriend eens ter harte Zjjn echtgenoote verdronken. De reohter-commissaris in de zaai betref fende het verdrinken van een vrouw op Ameland, van welk geval wij dezer dagen melding maakten, heeft dr. P. B. Wester huis te Leeuwarden en. prof. Wiersma te Groningen aangewezen als deskundigen voor een onderzoek naar de geestvermogens van den verdachte. „Valsche munter". Hij liet er de Amsterdamsche politie Zonderlinge historie. Wij le«en tin de Msb.; Dezer dagen beeft zich te Amsterdam ei-n zeer zonderlinge historie afgespedd Allen, die er bij betrokken waren en die zich, niet wilden laten beetnemen^ bleken uiteindelijk voor den gek te zijn gehouden ,6n de hoofdpersoon, die de rol Vervulde van een geraffineeiden oplichter, ontpopte zich ten slotte als een eerzaam en dood eerlijk burger Het drama, waarin de po litie een actfieve rol heeft gespeeld, begon Vrijdagavond m de hal van het Centraal station. Aan een der loketten vervoegde zich een lieer, die een kaartje voor Amersfoort vroeg. De man. die zich eenigszins zonder ling 'gedroeg, betaalde met guldens, die den ambtenaar nog zonderlinger toesahenen don de man zelf. De muntstukken hadden een ongewone kleur en bet feit daï ze een anderen 'klank gaven dan gewone guldens, maakten ze hoogst suspect. Het vermoeden lag voor de hand. dat men hier te doen had met een valschen munter. De ambtenaar hield den man aan de praat, totdat de poli tie, die onderwijl gewaarschuwd was. arri veerde en hen» meenam naar het politie, bureau. Daar werd de ..boosdoener" gefouilleerd en de vermoedens van de politie schenen bevestigd te worden door het vinden van nog een aantal van de valsch-Iykende gul dens. Behalve deze muntstukken vond men in een van zijn zakken een busje met zoutzuur. De man weigerde echter iedere inlichting omtrent die herkomst van de guldens en omti<ent het gebruik van het flesehje zoutzuur. Wel ontkende hij beslist zich aan valsche munterij te hebben schul dig gemaakt. De politie vroeg hem. waar hij gedurende de vorige dagen geweest was en zonder aar zelen vertelde de man. dat hij achtereen volgens in Breda. Hilversum en 's-Herto genbosch had gelogeerd. Onmiddellijk werd de politie van die plaatsen opgebeld. Daar verklaarde men, dat er inderdaad geduren de de vorige week ..Valsche" guldens, die precies overeen kwamen met de beschrijving van de Amsterdamsche politie. In omloop waren gebracht. De vermoedens waren nu wel haast tot zekerheid geworden. De ..valsche munter" werdi opgesloten en bracht den nacht* door Jn een cel. Den volgenden morgeh werd bij onder de noodige beweiding naar de Nederlandsche Bank gebracht, waar de guldens nader zon- <*en worden onderzocht, Dr van Ledden HulsJeboe woonde even eens dit onderzoek bij. Dit leverde echter het voor iedereen zeer onverwachte resultaat op. dat de Neder landsche Bénk verklaarde, de z.g. valsche guldens te willen acoepteerendaar ze heelémaaï geen valsche guldens waren. Een scheikundig onderzoek bracht aan 't licht, dat de eigenaar van die guldens de ietwat zonderlinge, maar toch? wettelijk geoorloof- de gewoonte had, om zijn guldens te dten. ken in zoutzuur. Daardbor veranderden ze van kleur en werd ook de klank eenigs- zins anders. Vopr de politie zat er mets andere op. rlan haar arrestant maar weer an vrijheid to stéllen. Echter niet zonder hem de ver maning te geven, om voortaan geen echte guldens meer in ..valsche' te metamorpho- seeren. 20.000 zwaluwen op een landgoed. Dicht bij Tölz in Üpper-Beieren is op den Boschhol, een groot landgoed, een vogelata- tion. dat zijn leider in den Joop van weinige jaren tot een waar vogelparadijs heeft ge maakt. Een 8Ü.0U0 vogels., waarondier 20.000 zwaluwen, bevolken het lanflgoed en om geving en verwerken, naar dr. Eekhardt medtedeelt, eiken dag niet minder dan 32 centenaars schadelijk insecten, zoodat zoo wel de stallen als de vele vruchtboomen zonder eenig insect zyn. Volgens den be drijfsleider geeft- elke koe. zoodra ze niet door vliegen geplaagd wordt, een liter melk meer per dag. STADSNIEUWS. GOUDA, 22 Juli 1931. Conversie woningwetvoorachotten. Bjj een vertrouwelijke mededeeling van 8/14 April dezes jaars hebben B. en W. den Raad, onder overlegging van eenige becij feringen. in kennis gesteld met de mogelijk heid om tot een voordeel gevende conversie van woningweitvoorschofcten. welke tegen een rentevoet van 4% 'k en hooger verleend zyn, te geraken. Zy bebben inmiddels met verschillendi- finoncieele instellingen onderhandelingen gevoerd en nadele berekeningen opgesteld. Het resultaat van een en ander is ge weest, dat de Rijksverzekeringsbank bij schrijven van 18 Juli j.l. een bod heeft gt- daan voor een 4 f geldleening, d.w.z zich bereid verklaard heeft, voor zoodanige leo- ning de goedkeuring van den Centvalen Be- leggingsraad to vragen. De looptijd van deze leening zal 60 jaren zijn, onder bepaling, dat gedurende de eer ste 10 jaren 1 ck, daarna gedurende 10 jaren 1V4 vervolgens 2 dan 2Mi en ten slotte gedurende de laatste 10 jaren 3 van het oorspronkelijk bedrag der lee ning zal worden afgelost. Na verloop van 40 jaren is de leening van de zyde van den geldschieter opeischbaar, terwijl dé gemeente de bevoegdheid behoudt te allen tijde tot versterkte of algeheele af lossing over te gaan, mits zoodanige aflos sing geschiedt op een datum, vo r gewone aflossing bepaald, terwijl van het voorne men om tot extra aflossingen over te gaan drie maanden te voren moet worden kennis gegeven. De nog uitstaande bedragen wegens van het Ryk ontvangen voorschotten krachtens de Woningwet bedragen in totaal f 2.779.357.46. Verder is het het voornemen van en W. uit de opbrengst van de te sluiten leening de kosten te bestrijden, voortvloeiende uit den bouw van de 50 arbeiderswoningen ten behoeve van de Kaarsenfabriek, en die van het bouwen van 35 woningen voor Ouden van Dagen. De met dezen woningbouw gemoeide be dragen zullen naar raming onderscheiden lijk 199.700.— en 100.800.— bedragen. Het in totaal te leenen bedrag moet der halve voldoende zyn om de'aflossing van bovenstaande voorschotten tot een totaal bedrag van 2.799.257.46 te kunnen doen plaats vinden, de uitgaven van 199.700. en 100.800.te doen, terwijl het disagio tevens uit de opbrengst van de leening ge kweten moet worden. B. en W. stellen derhalve dep Raad voor, op grond van het bovenstaande te besluiten, op een nader te bepalen datum, tot aflos sing van genoemde voorschotten, krachtens de Woningwet verleend, over te gaan, en met de Rijksverzekeringsbank een 4 geld leening aan te gaan, op eenvoudige schuld bekentenis, tot een bedrag, dat by den te bedingen koers van overneming toereikend is om deze aflossing verhoogd met d« genoemde bedragen van 199.700.en 100.800.te voldoen. 6e Volksconcert. Het Sted. Orkest, directeur de heer Joh. Fabriaan, geeft op Donderdag 23 Juli het 6e concert in het Houtmansplantsoen. Aan vang 's avonds 8 uur. Het programma luidt als volgt: 1. Heil Europa, Marsch von Blon. 2. Ouverture „Maritana" Wallace. 3. An der Schone Blaue Donau, Valse, StrauM. 4. Ballet de Faust. a. Introduction et Valse. b. Adagio „Paa de la Seduction". c. Allegretto „Pas des Nubiennes". d. Moderato Maëstoso „Les Troyennes". e. Moderato con Moto „T&lette d'Astarte" f. Allegretto „Danse d'Astarte". g. Bacchanale „Entrée de Phryne". Finale. 5. Egmont, Ouverture Beethoven. 6. Romance sans Paroles Mendelssohn. 7. Fantaisie Paljas Leoncavallo. 8. Castaldo, Marsch. Fransche Handelscorrespondentie. Voor het in Juni j.l. gehouden Mercuriua- examen Fransche Handelscorrespondentie slaagde de heer J. B. v. d. Velden, alhier, leerling van den heer Ch. Lafeber. De lichting 1.932. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebbén het aandeel dat de gemeente Gouda moet leveren in de lichting 1932 vastgesteld op 96. Voor de groep Bodegraven werd vastge steld 52, de groep Boskoop 84, groep Schoonhoven 52, groep Moordrecht 7, en d* groep Woerden 51. Zitting van Woensdag 22 Juli des n.m. 2 unr. Uil het kamp van Haamstede. W oensd ag middag. per telefoon bereikte ons vpnmidcag weer de tijding dat het in het kimp van Haamstede geheel naar wensch gaat. Het weer heeft zich gisteren befet genoudén en er is dan ook volop gebruik gemaakt van de gelegenheid om het weetelijk deel Van Schouwen nader te leeren kennen. Daartoe diende gisterenmorgen ein fiksche morgen wandeling, waaraan met uitzondering -.an enkeien, allen deelnamor. Die wandeling heeft ir bij zonde cc mate de eetlust opgewekt, v/aarover trouwens in •t geheel niet te klagen xalt. In den namiddag trokken de livfnebber- van een zeebad naar het strand. De animo daarvoor was niet zoo buitengewoon groot. Na 6 uur begonnen de. wat we met een dik woord zullen noémen: .portdemon-tra lies: hardloopen, touwtrekken, waarvoor veel liefhebbers waren. De avond werd weer 0» uitent gezellige wijze met zang en muziek gepasseerd, ter wijl ook nog een wandeling werd gemaakt naar den vuurtoren. Den geheelen dag in de ouitenlucht doet heerlijk slapen De nacht duurd.; dan ook v&n 12 tot bijna 9 uur vanmorgen. Er heerscht ook vandaag weer de boste stemming. Het weer is vandaig echter niet zoo gunstig. Wel is een wandeling onder nomen langs het strand naar Uenoshe, maar voor vanmiddag dreigt de lucht de verdere plannen in duigen te doen vallen. Hot ziet er naar regen uit! Het kamp had gisteren weer bezoek uit Gouda, wat bijzonder wordt gewaardeerd. De heer Klomp Gemeen te-Ontvanger. De Raad dezer gemeente heeft heden be noemd tot ontvanger dezer gemeente, in de plaats van wijlen den heer C. J. M. Kroon, de heer A. Klomp, waarnemend ontvanger. 2de Orgelconcert Sint Janskerk. Hulde aan de nagedachtenis van den heer T. Lriu Als hulde aan de nagedachtenis van den heer T. Lens, den man met het zonnig ge. moed. den jeugdigen grijsaard, aan wien i'ttze Sint .lan toch wel vele verplichtingen heelt, en die door den overledene als on- 1 Yertcefbaren uitlegger der vermaarde gla zen bijkans een halve eeuw gediend 19 ge worden. «peelde de organist allereerst Ge zang 181 vers 1 en 6, en zong Mevr. de Voogd de woorden. Daarna de „Marche Fu- nèhre et Chant Séraphique" van Guilmant. dat nu vooral trof en dat door zijn tnom- phale climax weer zeer toepasselijk was. Het concert is uitnemend geslaagd. De gekozen nummers waren zeer gelukkig en de medewerking van onze stadgtenoote me vrouw Betsy de Voogd-Ephraüjn is zeer ge waardeerd Steeds treft hflar verzorgde, be schaafde voordracht en uitnemende uit- sgraak en als het liest geslaagde lied noe men we zonder voorbehoud ..Cantique de Noel" van Adolphe Adam. Het is ons hekend. dat mevr! de Voogd ipg niet geheel hersteld was van de zware verkoudheid, die haar do vorige n.aal het, ptredpn verhinderd hoeft, maar dat zy toch ditmaal heeft willen dóórzetten. Wij schrij ven het voor 'n deel ook daaraan toe. dat vooral in het hooge register de stem nogal detoneerde en we tropen haar 'n volgend maal weer op volle kracht te hooren. De organist do .Man was zeer op dreef en met name In de technisch zware Toccata en Fuga in d-klein van Bach, dat toch 'n werk van onvergankelijke waarde is. gaf hij veel le genieten. Ook de imponeerde Sonate No. 6 (koraalvariaties) van Mendelssohn bracht hij indrukwekkend ten gehoore; wat ie die Finale 'n melodieus brok muziek, speeifiek Mendelssohn f l)e belangstelling was. niettegenstaande de kleine verhooging van den entréeprijs op 25 cent. zeer bevredigend en we constateer den met genoegen, dat de in ons vorig ver slag uitgesproken wensch tot verhooging van den prijs, blijkbaar ook 'n wensch is ge weest var. H.H. Kerkvoogden, en vooral ver heugt het ons. dat het publiek hierop zbo poj'd heeft gereageerd. Mogen er nog 'n paar van dergelijke goede orgelconcerten in dit «eizoen volgen Het gezelschap Faveur komt in Concordia. Gedurende de kermisdagen, zal het gezel schap Faveur weer in de zaal ..Concordia" voorstellingen geven. De eerste voorstelling vindt plaats op Woensdagavond. De kindervoorstelling in de Réunie-Bioscoop. De kindervoorstelling tin de Réunie Bios coop heeft inch hedenmiddag bij de ope ningsvoorstelling m groote belangstelling mogen verheugen. De zaal was vol jeugdige bezoekers, due «enoten van de mooie fflm Hnoek de Berenjager' en al het andere dat) De jeugd werd verrast met aardige ge schenken en had alles te samen een heer lijke middag. Door juffrouw M. S. uit Stolwijk is by de politie aangifte gedaan, dat z\j op de Rabatbrug is aangereden door dc wielryd- ster M. v. d. L., wonende alhier, waarbij haar kleeding is beschadigd. De politie stelt eén onderzoek in. Agenda. 22 Jui 8 uur Gebouw Daniël E.R.B.O. cursusoefening voor dames. 22 Juli 7% uur n.m. Gebouw Crabethstraat, Verg. Kamer van Koophandel en Fabrie ken. 26 Juli 14 uur Stedelijke Zweminrichting Houtmansgracht, Nationale Zwemwed- strjjden. UIT DEN OMTREK BERKENWOUDE. Een ernstig ongeval. Een ernstig ongeluk overkwam Dinsdag den landbouwer D. de Jong te Lekkerkerk. Tijdens zijn hülp bij den - landbouwer P. van Dorp, by het afwinden van de kap der hooiberg viel deze op zjjn hoofd en ver wonde de man ernstig. Bewusteloos werd hy in huis gedragen, en de hulp van Dr. ZielsÉra te Bergambacht ingeroepen. Deze heeft hem verbonden én volstrekte rust voorgeschreven. De gekwetste mag niet naar huis worden vervoerd. CAPELLE a. d. IJSSEL. B. en W. hebben den raad de gemeente- rekening en de bed rijf srekening^n over den dienst 1930 aangeboden. De gemeenterske- ning wyst in gewone inkomsten aan 308.340.25 en in gewone uitgaven 267.044.40. Het batig^ saldo bedraagt ,41.295.76. De kapitaalsinkomsten, bedroe gen 87.993.92 en de kapitaalsuitgaven 9921.65, met een batig slot van 28.fV2.27. De dienst 1930 sluit met'een toteal batig saldo van f 69.368.03. De balans van het waterbedri/ bedraagt in bezittingen en sdhulden 101.764.19. De rekèndng van baten en lasten wijst aan f 33.996.48. De balans van het grondbedrjjf beloopt totaal 47.667.38. De balans van deti reinigingsdienst be draagt 6179.79. De rekening van baten en lasten wijst aan 5920.11, latende een ver lies van 5100. HAASTRECHT. Auto-ongeval. Dinsdagmorgen omstreeks 10 uur, is een met betonplaten en balken geladen vracht auto van de N.V. Cornic te Waddinxveen naby het Hoenkoopsche rijpad van den dyk geraakt en daarby omgeslagen. Vermoede lijk heeft de bestuurder by het uithalen voor een anderen wagen te ver uitgehaald. Een ter plaatse staande paal van het boven- grondsch net moest het ontgelden, de dra den bleven echter heel. De Vstuurder en zyn echtgenoote en kind, die in de cabine zaten, kwamen met de schrik vrij. De zware wagen en inhoud werd later door den heer van Vliet op den weg gebracht De oudste inwoonster. In den hoogen ouderdom van 94 jaren is Maandagavond overleden Mej. Neeltje Buys, echtgenoote van den heer J. Brouwer de Koning, die geruimen tyd de oudste in woonster is geweest. Naar vvy vernemen is thans onze oudste inwoner de heer C. G. Hollander, die dit voorjaar den leeftijd van 88 jaren bereikte. Vlist. In de Dinsdagmorgen gehouden raadsver gadering w^rd de heer Jobs. van der Stok als raadslid geïnstalleerd, terwijl deze bij de daaropvolgende Wethoudersverkiezing wérd gekpzen. De geloofsbrieven der nieuw gekozey raadsleden werden door een com missie onderzocht én overeenkomstig haar advies tot toelating der gekozenen besloten. Goedgekeurd werd een ontwerp-ambten&rcn reglement en enkele comptabiliteitsbeslui- ten, waarpa, de vergadering werd geslpten. WADDINXVEEN. Vergaqermg van den gemeenteraad op Donderdag 23 Juli 1931. des namiddags te twee uur Onderwerpen ter behandeling, 1 Onderzoek van de geloofsbrieven der herbenoemde en benoemde leden van den gemeenteraad. Verslag der vergadering van 30 Juni Mededeel ingen, ingekomen etukken 0111 daarop zoo noodig te besluiten. Aanbieding der gem.*ciiterekenang o*er Rekeningen der bedrijven over 1930. Aanvullingesubstdie voor <fe Vaktee- kenediool der Ratronaat8oommi»<»ie ..8t. Aloystus" over 193*1. 7. Verzoek van den heer P. W. Kloet om restitutie van liet voor brugleuning gestorte .edrag. 8. Voorstel tot het verteenen van een subsidie aan .ie Christelijke Hoogere Bur gerschool te Alphen a. d. Rijn. 9. Vaststelling der vergoeding aan school besturen over 1928. volgen» art. 101 der La ger Onderwijswet 1920. 10. Wijziging van den legger der wegen 11. Voorstel tot invoering van een huur- koopsyetecm voor electrische materia len en verlagfing der stroomprijzen. 12. Voorstel mzake de «luiting der win kels op Zon- en feestdagen 13. Voorstel inzake het verzoek tot s.'ui- fing der café's enz. gedurende den 7ondag. 14. Bekrachtigen van de overeenkomst met de N.V Fabrieken ..Waddinxveenin zake fitraataanleg. 15. Begrotingswijziging. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum 6.01 Concert7 00 Radio- volksuniversiteit 8.01 Concert 9.3C Tooneel 11(1012.00 Gramofoonplaten. Hmizen: 5.00 Kiöderuurtje 6.00 Gra mofoonplaten $,00 Leger de« Heile-uitzen- ding. Da ven try - .5.05 Populair concert 620 Dansmuziek 8.05 Cottcert 9.55 Concert 11 20-12.20 Dansmuziek. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Woerden. 22 Juli Aangevoerd 447 partijen. Prij zen: le kw. m. r.m. 39—42, 2e kW. m r.m. 3337. zware 47. Handel matig HADIO TBLBGRArtsCH WEERBERICHT 22 Juli. Ffoogste stand 768.6 te Parijs en Lyon Laagste stand 746.5 te Vestrmanoer. Verwachting: Zwakke tot matige, zuid westelijke tot' ziiideilj'ke wind. Meest hg If tot zwaar bewolkt. Aanvankelijk weinig of geen. later toenemende kans op regen. Wei- rug verandering in temperatuur. In de hedenmiddag onder voorzitterschap vail Burgemeester Gaariandt gehouden openbare vergadering va« den Gemeente raad waren alle leden tegenwoordig met uitzondering (by den aanvang) van de heeren Dr. Hoffman, Polet en Kamphuizen. Wegens afwezigheid van den Secretaris treedt de heer Vèn As als loio-secretaris op. De notulen der vergadering van 13 Mei en 1 Juni 1931 worden gearresteerd en die van 6 Juli 1931 aangehouden. Mededelingen. Burgemeester en Wethouders deelen den Raad mede: dat Gedeputeerde Staten by schrijven van 6/8 Juli 1931 B No. 6225'51 (3e Afdeeling) G. S. no. 65 hebben goedgekeurd het raads besluit van 1 Juni j.l. inzake de opneming van kasgelden voor het dienstjaar 1931. Het proces-verbaal van de opneming van kas en boeken van den Ontvanger dezer gemeente op 25 Juni 1931. Alsvoren van de Lichtfabrieken per 24 Jmti 1931. Voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen stukken. Behalve de aan de orde gestelde stul.ken zyn ingekomen: De geloofsbrieven van de nieuw benoem de leden van den gemeenteraad. Gesteld in handen van een commissie voor onderzoek, bestaande uit Mevr. Rie^z, Mevr. v. Dantzig en de heer Steenland. Na het advies der commissie wordt tot toelating besloten. Van de afd. Gouderak der Sociaal-Demo cratische Arbeiders Party een verzoek om de tol by de Haastrechtsche brug met in gang van 1 Augustus 1931 op te heffen. Om advies gesteld in handen van B. en W. Van den Reiniging», en Ontsmettings- dienst suppletoire begrootingen voor het dienstjaar 1930. Goedgekeurd. Van het Marktwezen alsvoren. Goedgekeurd. Van de Commissie van Bijstand ir het beheer der Gemeente-Lichtfabrieken een wijziging der begrooting van Gemeentewer ken en de Brandweer, voor het dienstjaar 1930. Goedgekeurd. Van F. Jansen en P. J. Verboom, voor- man-timmerman en voorman-schilder bij het bedryf der Gemeentewerken, een ver zoek om te worden geplaatst in een andere groep van het Loonbeslult 1929. Om advies gesteld in handen van B. en W. Het voorstel tot benoeming van een Ge meente-ontvanger. De heer VERKERK (a.r.) zegt te heb ben verwacht dat de benoeming aan de orde zou worden gesteld na behandeling van het voorstel tot reorganisatie De VOORZITTER deety.jnede dat eerst de benoeming moet plaats hebben alvorens tot de behandeling van hét voorstel wordt overgegaan. Benoemd wordt de heer KLOMP met 16 st. (2 st. op den heer Muurling). Het too ratel tot wijziging van de per soneel form at ie ten kantore van den Gemeente-ontvartger enz. De heer VF.RKERK (a.r.) noemt het al leszins wenschelyk dat onder de huidige om standigheden de boekhouder geheel staat onder den gemeente-ontvanger. Dit is niet in de instructie juist vermeld. Er zou nu kunnen zyn een dienst met twee hoofden en dat moet niet. Spr. wyst er op dat het z.i. alleszins vol doende is als het max. salaris ƒ5500. wordt. Wethoudei VAN STAAL (s.d) zegt dat de administrateur volkomen zelfstandig moet blyven. Het salaris van den*ontvanger wordt vastgesteld door de Kroon op advies van Ged. Staten. Het bezwaar van den heer Verkerk deelt spr. niet. De heer Klomp werkt voor 2 k 3 man en diens salaris acht spr. zeker niet te hoog als maximum, dat hij pas over eenige jaren bereikt. Het voorstel wordt aangenomen met de stem van den heer Verkerk tegen. Het voorstel tot benoeming van een onderwijzeres aan school 4. Benoemd wordt Mej. P. LOOYEN, tfjde- lyk onderwijzeres aan de O. L. school no. 4, wonende te 's-Graven hagé. Het voorstel tot conversie van diverse woningbouw voorschotten. Aangenomen. Het voorstel tot reorganisatie van de Burgerlijke Armverzorging. Gemeen telijke dienst voor Arbeidsbemidde ling, werkloosheidsverzekering. Be roepskeuze. De heer HEERKENS (r.k.) ziet voor deze reorganisatie een drieledige oorzaak, welka spr. nader uiteenzet. Spr. acht de wijze ah voorgesteld de voor de gemeente meest voordeelige. Spr. gaat niet in op de bezwaren welke in de soc.-dem. pers tegen de voor gestelde wijziging zijn aangegeven. Spr. herinnert aan de beoordeeling van de sa menvoeging van deze diensten door den heer Meyer de Vries en anderen, die ah deskun digen kunnen worden aangemerkt. Spr. komt er tegen op dat de ambtenaar, die déze dienst behandelt, op een wyze wordt besproken, die niet juist kan worden ge acht. Wanneer er recht bestaat op uitkeering gebeurt er niemendal. Maar het komt dage lijks voor dat er menschen zijn, die meenen dat zy in hun reent tekort zyn gedaan. In dat geval wordt b(j den ambtenaar aange klopt, die alleen kan beoordeelen wat rech tens geoorloofd is. Die heeft zich alleen te voegen naar wet en verordening en het gaat niet aan dan te spreken van gemis aan er varing en gebrek aan sociaal gevoel.. Mócht het blijken dat deze wyze van regeling bezwaren heeft, dan kan daarin zeker later worden voorzien. Mevr. v. DANTZIG (s.d.) noemt dit voor stel niet rechtuit. De Boc.-dem. zijn vóór de reorganisatie van het Burg. Armbestuur, wijldaarin wordt gezien een verbetering van de vroeger geldende regelingen. Sinds dien zyn alle sociale maatregelen onder dezen dienst gebracht. Het gaat niet om den naam, maar om de uitvoering. Spr. heeft indertijd den wethouder voor gesteld haar plaats als voorzitter van het Burg. Armbestuur in te nemer., waarbij dan meèrdere leden van den Raad daarin zou den zitting krygen. Dat is niet aanvaard. Het Burg. Armbestuur wordt nu onderge bracht by de Secretarie. F.r mag niet wor den gezegd dat het Burg. Armbestuur niet beschikt over voldoende gegevens en maar uitgeeft zonder onderzoek Spr. zou willen dat gescheiden wordt de oprichting van den dienst en later wordt gekomen met de benoeming van een direc teur voor dezen dienst. Er wordt nu van geen directeur gesproken. De heer VERKERK (a.r.) had verwacht dat een aftredend college niet was gekomen met zulk een belangrijk voorstel. Spr. vraagt waarom de heer Dijkshoorn in deze functie ook wordt gepasseerd. Dat sou ook nog goedkooper zyn voor de gemeente Maar het gaat niet alles om geld. Daarvan hangt niet alleB af. De heer Dyxhoorn heeft 15 jaar practyk. Spr. vraagt inlichtingen hieromtrent. Mevr. RIESZ (lib.) zegt dat de inlichtin gen door haar terzake van dit voorstel /er- kregen, haar vorige maal niet voldoende waren, doch thans wel. Spr. kan zich nu by dit voorstel neerleggen omdat het haar gebleken is dat de functionaris over vol doende wetskennis beschikt. Spr. zou niet gaarne iemand passeeren, die de noodige geschiktheid zou hebben. Spr. zal niet ingaan op de bespreking van den aanbevolen functionaris in het Goudsch Volksblad. Dat komt niet uit. Spr. heeft den indruk dat deze nieuwe diénst goed en op de voor de gemeente goedkoopste wyze zal worden uitgevoerd. -De heer ZANEN (e.g.) acht evenals de héér Verkerk behandeling op een later tijd stip meer geschikt. Spr. zou dit wel Spr. staat wat de leiding van dezen dienst betreft op hetzelfde standpunt als Mevr. Riesz. Spr. zou het niet juist achten indien de huidige functionaris de pas zou worden afgesneden voor promotie. Dat zou niet juist ztjn. Spr. vraagt de huidige functionaris by dezen dienst tot adjuhet- ddrecteur zou kunnen worden aangewezen? De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) vraagt zich af of het Gemeentebelang met een zoo omstandige behandeling als de heer Verkerk wil wel zal worden gediend. Acht men die bespreking noodig, dan zal spr. een besloten vergadering daarvoor aan bevelen met het oog op het prestige dat een ambtenaar behoort te hebben. De benoeming van een ad'unct-directeur acht spr. zeker niet gewenscht. Spr. is er absoluut niet voor om nieuwe functies te creëeren, dat wordt of duurder voor de ge meente, of het geschiedt om persoonlijke ydelheid. Bovendien een nieuwe functie heeft allerlei gevolgen in de salarisregeling. Spr. is tegen uitstel ook, omdat dit voorstel al een jaar oud is en er nu zaken moeten worden gedaan. De heeren MAASKANT, ZANEN en VERKERK stellen by wyze van motie uit stel van behandeling voor. De heeren MUIJLW1JK (a.r.) en Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) verklaren zich daar tegen. De heer MAASKANT <s.d.) zegt dat nu blykt waarom het gaat :men acht het Burg. Armbestuur te duur. Wethouder KOEMANS (r.k.) verklaart zich uit zuiver politieke overwegingen voor deze motie, daar anders de kans bestaat dat het voorstel wordt verworpen. De motie komt in stemming en wordt aangenomen met 3 stemmen tegen. Het voorstel wordt dus uitgesteld totdat de nieuwe Raad zal z(jn opgetreden. (De zitting duurt voort.) SPORT EN WEDSTRIJDEN. ZWEMMEN. Nationale Zwemwedstrijden te Gouda. Het programma der Nationale Zwemwed strijden welke op Zondag 26 Juli in de Ste delijke Zweminrichting aan de Houtmans gracht te Gouda, aanvangende 1H uur, worden gehouden, luidt als voigt: 50 M. vrye slag voor Heeren Juniores. 100 M. vrye slag voor Dames, nieuwelin gen, juniores, seniores. 50 M. rugslag voor heeren juniores. 200 M. schoolslag voor dames, nieuwelin gen, juniores, seniores. 100 M. vrije slag voor heeren seniores. 100 M. rugslag voor dames, nieuwelingen, juniores, Seniores. 5 x 50 M. vrije slag Voor heeren. 5 x 50 M. vrye slag voor dames. 400 M. vrije slag voor heeren, nieuwelin gen, juniores, seniores. Schoonspringen voor Dames; 3 verplichte, 3 vrye sprongen. Verplichte spronger.: 1 x salto rugwaarts, M schroefduik met aan loop, 1 hi salto voorwaarts met aanloop. Schoonspringen voor heeren; 3 verplichte, 3 vrye sprongen. Verplichte sprongen: snoekduik met aanloop, 1 x salto voor waarts uit stand ruglmgs, 1 schroefduik uit stand voorlings. Wedstryden voor de waterpolocompetitie N.Z.B. 1981. Res. le kl. B: G.Z.C. II—DJ.K. II. le klacee B Ö.Z.C. I-D J K I. WATERPOLO. De wedstrijd G.Z.C. 3—De Otter 2. üe Voor d»- oompetitie van den.Nederland- Bchen Zwem bond gieteravond alhier gespeel de waterpolowedstrijd G.Z.C. 3—De Otter 2 ie door de Gouwenaars met 41 gewonnen. Het Nederlandsche zevental. De Nederl waterpoloploeg tegen België, die op 26 Juli te Oatende «pcalt. ia «la volgt samengeeteld: A. H. Veenetra 'Y) doel; E G. IngenluifI (H.Z. en P.C.), J. J Kohier (Y), F J. Kuyper (Dolfijn), achter, J. Sten der (Dolfijn). J van Daatselaar (UZC). J. van Oofitrom goede (Y). Voor De oorspronkelijk gekozen reserve'a C H Mouset (D.J.K.) en G. F. Muller (Dolfijn) zijn beiden niet beschikbaar. Een dezer dagen komt de polocommisaie bij eikaar om andere reeenre's te benoemen Nederlandsche Bond voor Lichamélijke Opvoeding. De vierdaagsche afatandamarschen. De eerste dag (net groot succes volbracht Het aantal deelnemers aan de vierdaag sche afatnnctematBchen ie tot nu toe 2137. Er werden gisteren, de eerste dag. kranige prestaties geleverd want hoewel Ret weer zoo opperbest is als men het maar wenschen kan voor een afstandsmarseh zijn de wegen den eersten dag verfe van gemakkelijk ge- weeet. Den Haag komt zopt goed voor den dag bij de*e Vierdaagsche. De grenadiers loopen ditmaal onder commando van kap H. Phaff, 31 onderofficieren, soldaten en 4 officieren, majoor Keyzer die zooveel jaren de grena diers Ranvoerde, loopt nu met een detache ment van het 16e regiment infanterie De jagers loopen onder kapitein Mtjsberg de sergt. hoornblazer Huguen houdt er met zijn muziek den moed in Mevr. HöeJenfeld en mej. Fruui uit Rotterdam loopen met ait detachement mee. de zuster van mej. Fruin. mevr Ruyci—Pruin liep nog 10 K.M. meer. dus 50 in totaal. Mevr. van Wagenin- j?en uit Wassenaar liep den grootsten af stand. 55 K.M. daags. Nog verschfflende andere militaire detachementen werden ge noteerd Uit Nijmegen waren Ii#fs€ 8 gym nastiek- en athletiekveroenigingen present Het metsjesgüde dit Rotterdam, Amsterdam en Nijmegen Is vertegenwoordigd Het resul taat van den eereten dag was 10 Uitvallers 6 burgers en. 4 militairen. DRAADLOOZE DIENST. De Ministerconferentie te Londen. LON'DEN. 22 Juni. Hedenmorgen werd hel volgende officieel© communique uitge geven De Int. conferentie zette hedenmorgen de besprekingen voort en beraadslaagde over de methode van het herstel van vertrouwen in de stabiliteit van de Duitsche financiën, door Int. samenwerking Op de basis vap het rapport van Ministers van Financiën Men heeft daardoor eenige vooruitgang' bereikt en een aantal techmsohe kwesties werd ter behandeling vooHgeisgd aan de Ministers van Financiën, die vanmiddag voor deze kwesties zullen vergaderen en hun rapport morgen aan de plenaire confe rentie voorleggen Het Petitionnement voor Internationale Ontwapening;. pisteren zijn bij de verschillende dagbla den ingekomen 212.502 formulieren met on- dërteekeningen voor Internationale Ontwa- Dit is het hoogste totaal van een dag dat tot heden werd bereikt. Het totaal handteekeningen bedraag* thana 1.300.000. Hoofdinspecteur Broeahoff naar Indië vertrokken. AMSTERDAM. 22 Juli Met het mailschip Marnix van St. Aldegonde is heden hoofd inspecteur K. H Broekhoff, leider van de Ned. Centrale inzake falcificatiën. de reis naar Indië aanvaard, in welk land hij van advies zal dienen in den strijd Van d? auto riteiten tegen valsclie munterij en falcifi catiën in het algemeen. Verdronken by het baden in zee. DEN HAAG. 22 Juli. Aan liet strand te Kijkduin is hij hoofd 20 bij het' baden in zee verdronken de 18-jarige J. H. v. d. H wonende in de Obrechtstraat in den Haag, die zich te ver in zee had: begeven WISSELKOERSEN. 21 Juli. 22 Juli. Officieel. Londen 12.04 12.04 Berlijn 58.85 59.00 Rarija 9.731 973 Brussel 34.60 34.59 Zwitserland 48 27J 48.271 Wcenen 34.90 34 95 Kopenhagen 66.30 66 30 Stockholm 66 35 66.40 Oslo 66.30 66.30 New-York 2.48ft 248^ Nlet-offieieel. Praag 7.341 7 34 Madrid 22.00 22 86 Milaan 12 971 12 971 Beureoverzicht. Het publiek hield zich heden op de Am- pterdamsche beurs zeer gereserveerd. De heura had te kampen met een groot gebrek aan orders, en de hsndel was mitsdien van zeer kleine afmetingen De markt stond ondeT den invloed vnn de berichten uit Lon den en anngeaitn g«>en concrete mededeehu- gen werden gedaan bleef men in het onzeke re Dit werkte remmend op de bedrijvig heid. In oltewaareten ging nogal wat om in Koninklijken, dio enkele procenten moesten prijsgeven. De Amerikaansche soorten werden hier er daar wat hooger afgedaan Industrieele fondsen trokken matige belangstelling. Aku's lagen gedrnkt in de markt. Unilevers werden lager afgedaan Philips waren aan den gedrukten kant. In Kuchenmëister Ac- coustiek ontwikkelde zich eenige affaire op het niveau van den vorigen dag Tabakken en Rubbers vermochten nauwe lijks eenige attentie te trekken Op de Amerikaansche markt ontstond eenige beweging in Annaconda's.

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 2