m iod. DM HiS! Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen. Gegarandeerde oplage 6500 ex thuis NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 17746 Zaterdag I Augustus 1931 70*Jaargang f BEL OP 2084 Modelwastcherij Fa. J. h. Strut» Terug in Bayreuth. IIIS 3. 1 HAGENAAR. ri| 1AAROMI i 4» FEUILLETON. kwaliteit s DERS DAN ze HOOFDSTUK fl. ZEUSE IN Het Huis op de Rots. HEN de ld Jevallen, dat t zijn klanten te leveren, De verdringing van het paard door den motor. Frambozen, ipagne Pil» tiket GÖUDA 1930 23998 72699 151942 Nadat onze vorige brief reeds was geschre ven. kwamen de dagbladen met het bericht Groote toeloop. Telkens opnieuw komt deze geheimzin nige, tooverachtige stemming over den be zoeker, hoe dikwyls hij hier ook reeds ge weest is, hoe de moeilijke tijdsomstandig heden hem ook drukken. Op dezen groenen heuvel spreken weer de oude, vertrouwde stemmen en bij het gezicht op het vredige Mainlandschap glijden de zorgen weg. Er is hier rust, troost en bemoediging te vinden. Dit wonder van Bayreuth maakten wij ook dit jaar weer mee. Wederom stroomt een lenye, Tel. 3074 255 Dit vel, mag (Bijzondere correspondentie.) Bayreuth, 48 Juli 1931. Toen wij verleden zomer Bayreuth verlie ten, vlogen Wotan’s raven over de stad, die met zooveel toegewijde liefde aan de kunst van Richard Wagner en de beoefening daar van hangt. Siegfried, Wagner’s soon en de eenige mannelijke ergenaam van Bayreuth, lag op het ziekbed en wij wisten dat de dood hem reeds geteekend had. De sombere, zorg volle vraag, wat de toekomst van Bayreuth zou zijn, lag op alle gezichten en in elk gesprek zocht men angstig| naar een oplos sing. De uiterlijke dingen mogen invloed hebben op ons leven, het leven zelf komt van binned uit; en op het leven komt het aan I Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen De sfeer van Bayreuth. Met een hart vol vragen en zorgen reed ik langs de van ouds bekende spoorweg, door de bosschen en dalen van Thüringen, door het moqje Frankische landschap. En dan sta ik weer op den groenen heuvel, waar de opera’s worden opgevoerd, voor het nuchter en zakelijk uitziende gebouw, waar in Richard Wagner het geheim van zijn kunst, de nalatenschap van zyn kunstzin nig streven heeft besloten. En wber onder vind ik duidelijk het gevoel van geluk, de bijzondere sfeer ,die men hier en daar alleen mee Ze zijn delecieus verkregen aantal veulens reeds te klein is, om onzen T>aardenstapel op peil te houden, zoodat zich in den laatsten tijd weder eene stijging van de prijzen der paarden ver toonde, die ongetwijfeld zal leiden tot eene j matige toeneming der fokkerij, zoodat ten slotte een evenwichtstoestand wordt bereikt, die bij de veranderde situatie past. Uit leeren intusschen bovenstaande cijfers dat, hoezeer ook de motortractie veld hebben gewonnen, van eene verdwijning der paardentractie nog allerminst sprake Het beheer van Winifred Wagner. Ook dit jaar veel belangstelling. aantreft. Rust en evenwichtigheid deelen zich vanzelf aan ons mede bij het verre uit zicht over de groene aarde; de haast en de onrust van het dagelijksch leven schijnen hier niet te bestaan, speculatie en sensatie zijn verbannen. Hier bestaat slechts het kunstwerk als zoodanig, de zuivere klaar- liaid van het muzikaal-dramatisch streven. Het dienen der kunst met alle toewijding en zelfopofferende ootmoed, zonder ijdelheid en vrij van alle banden met het prozaische, op winst berekende theaterbedrijf, dat is het geheim van Bayreuth. Het is daarom ook nu nog eenig in zyn soort en van een betooverende invloed op kunstenaars en pu bliek. bedrijf wordt uitgeoefend, 3o. overige dis tricten, waar dus de paarden hoofdzakelyk in het landbouwbedrijf werkzaam zyn. Hij komt dan tot de volgende cijfers, wat het aantal paarden boven 3 jaar Betreft: 1921 stedelijke districten 33266 fokkerydistricten 77632 overige districten 147444 Uit deze cijfers blykt wel zeer duidelijk, dat het paard zich in den landbouw heeft kunnen handhaven. Het aantal paarden is hier in de periode 1921/1930 zelfs vooruit gegaan met 3 (/o. In de fokkerij gebieden bedraagt de teruggang ruim 6 en in de steden bijna 13 Dit laatste cijfer ver dient zeer de aandacht. Voor velen zal het vry ongelooflijk klinken. Misschien is die betrekkelyk geringe teruggang toe te schrijven aan het feit, dat ook in de stede lijke districten nog altijd veel landbouw- paarden voorkomen. Om een nader inzicht te krijgen in den stryd van het paard tegen den motor heeft de heer de Jong voorts eene vergelijking gemaakt tusschen luxe steden aan den eenen kant en industrie- en handelssteden aan den anderen kant. Hij kwam daarbij tot het resultaat, dat terwyl in een luxe stad als Den Haag de achteruit gang 40 bedroeg, hij in Rotterdam slechts 7 was. In Arnhem verminderde het aan tal met 30 doch in Tilburg slechts met 3 Hieruit concludeert de spreker, dat het paard als trekdier zich voor korte afstan den ook heeft kunnen handhaven. Aan de hand van cijfers uit Duitschland wyst de heer de Jong er op, dat daar de toestand zich op dezelfde wijze ontwikkelt als hier te lande, met dit verschil, dat men in Duitschland reeds reageert op het tekort aan jonge paarden. Wy komen hier bij een punt, waarbij wy nog even moeten stilstaan. In de oorlogsjaren was er groote vraag naar paarden, wat te begrijpen is. Door den vrede werd deze vraag veel minder. Hierbij kwam, dat. da toonompnfl» mnfnrtr nrtio ».inh lint 1 dat de toenemende motortractie zich liet gelden. Zoo doende had men kort na den oorlog een veel te uitgebreide fokkerij met als gevolg zeer lage prijzen. Eenige jaren geleden heeft zich hier te lande het feit voorgedaan, dat in den herfst de veulens by honderdtallen naar de slachtbanken gin gen. Dat dit er toe leiden moest, de fokkerij in te krimpen, ligt voor de hand. Terwyl in 1921 byna 84000 merries gedekt werden, was dit aantal in 1922 reeds gedaald tot ruim 56000, in 1928 tot 42000 en in 1929 tot 35000. Het schijnt, dat het zoodoende Zal Bayreuth blyven bestaan? De toekomst van Bayreuth staat n.l. in nauw verband met de crisis, die het moder ne kunstleven in al zijn uitingen bedreigt. Het is geen Bayreuthsche kwestie alleen. Het is een onderdeel van het groote geheel, waarom nog een stormachtigen stryd wordt gevoerd tusschen de verschillende stroomin- gen en richtingen. Zal Bayreuth blijven be staan? is de eerste vraag. En de tweede: „Leeft Wagner’s künst nog voort voor on zen tyd? lan, Zer^ gezellin T- Ijk ga je he* over mijn Vader en mijn tehuis hebt. Ik vind,, dat we vrienden moeten worden, nu we zooveel gemeen hebben! Ja. misschien, zei ze, in gedachten naar de zee turend. Nu dag, vervolgde ze. hem haar hand toestekend. Dag. zei G’ardo, de hem toegestoken hand stevig drukkend, zullen we elkaar gauw weerzien 'J vroeg hy toen, haar hand met tegenzin loslatend. 1* dënk het niet, zei Valmai. terwijl den stellen heuve! opging. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoerende tot den bezorgkring) 15 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van bulten Gouda en de bezorgkring 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 29 et bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prjjs. INGEZONDEN MEDEDEELWGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer 1.5« O" de voorpagina 54 hooger Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen b(j contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden Ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. lijk mensch om mee Ites wat hij aanpakte *n*overtrof dan ieder- Cardo had de oorzaak van zijne vaders koele terughoudendheid nooit kunnen ont dekken. maar hij bracht het in verband met zijn moeder, en dat hield hem er van terug naar zijn® vaders verleden te vragen, daar hij deze onwetendheid verkoos boven het vernemen van bijzonderheden, die hem verdriet zouden kunnen doen. De dommee was zichtbaar ongerust. Hij keek luisterend van zijn boek op. Cardo was later dan gewoonlijk, l’as nadat hij den welbekenden stevigen stap van zijn zoon had gehoord, begon hij weer met groote be langstelling te lezen. Andere zoons zouden speelsoh aan het raam hebben getikt, maar Cardo niet. Hij liep den hoek van het. huis om. de voor- die gesloten was. voorbij, naar den .kant, waar hij geklots van klompen Wie maatschappelijke verschijnselen wil beoordeelen, moet voorzichtig zyn met af te gaan op wat men zoo om zich heen ziet of meent te zien. Men komt dan heel licht óf tot onderschatting óf tot onderschatting van de verschijnselen. Ten einde zich daar voor te hoeden, zijn statistieken onmisbaar. Zy geven den omvang der verschijnselen aan en dan blykt deze wel eens geheel an-1 ders te zyn dan de publieke opinie het voor stek. Een merkwaardig voorbeeld in dezen levert de vervanging van het paard door den motor. Wie zich door de straten in onze groote steden beweegt,ziet auto na auto passeeren, af en toe slechts afgewisseld door een voertuig, getrokken door een paard, welk voertuig dan veelal afkomstig schijnt uit lang vervlogen tijden. Licht komt men zoodoende tot de meening, dat het paard welhaast heeft afgedaan en zijn rol aan den motor heeft moeten afstaan. Wie intusschen de statistiek raadpleegt, ziet, dat in de werkelijkheid de toestand toch wel anders is, al wijst ook zy op toeneming van m^tor- en afneming van paardenkracht. De laatste vertelling leert, dat het aantal paarden boven 3 jaar by de drie jongste veetellingen hier te lande bedroeg: in 1910 238566 stuks, in 1921 258338 in 1930 253639 Wy zien dus in de periode 19101921 zelfs eene toeneming en van 19211930 slechts eene betrekkelyk geringe afneming. Nu ligt het voor de hand, dat de afneming in de steden het grootst is. Deze afneming heeft op het totaalcijfer echter daarom zoo’n betrekkelyk geringen invloed, wyl het over- groote deel van den paardenstapel altijd de landbouwpaarden zyn geweest. En in den landbouw is, althans hier te lande, van ver dringing van het paard door den motor nog weinig sprake en het is ook niet waar schijnlijk, dat de toestand in dezen spoedig belangrijk zal veranderen. Op de onlangs te Wageningen gehouden Landbouwweek heeft de landbouwingenieur de Jong ons land in drie soorten van ge bieden verdeeld: lo. stedelijke districten, 2o. districten, waar de paardenfokkerij al» deur ande hoord- Daa. gaf Betto. de vroegere kindermeid en huishoudster van zijn vader, op lukien toon een standje aan den schapenjongen. 1 stond. Zoo. Caradoc, ben je daar, zei de do minee. toen hij klokslag tien uur de eet kamer binnenkwam. Wat heb je van avond zoo laat toch uitgevoerd? Toen Deio Captain van stal haalde, zei Cardo. zag ik. dat zijn poot weer dikker was geworden. Daarom heb ik hem bij Ro berta den hoefsmid gelaten. Hij zal Iftern Vrijdag hier brengen. Je hebti hem te gauw bereden na zijn verwonding. zooalg ik je voorspelde, maar jonge inenachen weten altijd alle$ beter dan hun oudera. De dominee duwde zijn bord van zich af ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal f 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal /8.15, met Zondagsblad ƒ8.84. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bd onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelyka geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. te teek en en. Ieder die iet* heeft meegeleefd met de openbare zank, kent hem al begrijpt hij hem niet. Treub de radicale is geëindigd bij de zeer conservatieven en dat alleen is een bizonderheid in dezen maai wiens begin selen toch diep geworteld waren in een zelt- bevochten overtuiging. De anjdere oud-Minister, generaal W. F. Pop, was in zijn eigen milieu een man van veel beteekenis maar voor het nageslacht zal hij geen figuur van veel belang blijven. In ^ijn soort een type van beduidende grootte maar zooale wij er honderden heb ben gehad. Ijverig mensch met goed ver stand. beminnelijke persoonlijkheid enz., maar in geenen deele een genie. De hoofdwacht. over de hoofdwacht, waarover wij een vorige maal schreven. Deze maatregel, de ophef Dug der bewa king van onbewoonde paleizen is, volgens iiMdedeehug van het ministerie van defensie doorgevoerd in het belang der oefening van den troep. We hebben naai- aanleiding van onze op merkingen een brief ontvangen waarin ons nog een» bizonderheden worden njeegedeeld over dien wachtdienst. De briefschrijver geeft in overweging deze bewakingsdienst van de Frederikskazerne uit te organiaeeren. Dan isdezeheele hoofd wacht overbodig en kan de bewaking pre cies met de helft van het aantal mannen dat nu noodig is ges nog maar de helft noodig hebben. en stond op, liep de deur uit en de gang door naar zijn studeerkamer. Zijn zoon luis terde naar de zich verwijderende voetstap pen. Toen Betto binnen kwam om de tafel af te ruimen, had hij zich op de harde, paarden haren sofa laten vallen. Het oude huis met zijn lange gangen en groote kamers was ver vuld met die onbestemde geluiden, die door de avondstilte in de lucht waren. Hij’ hoor de voetstappen van zijn vader, die in de studeerkamer op en neer liep, hij hoorde liet getik van de oude klok, maar geen men- schelyk geluid verbrak de stilte. In zijn studeerkamer verdiepte de domi nee zich weer in zijn boeken. Voordat hij ging rusten, nam hij van de boekenplank een ouden Bijbel, waaruit hij een hoofdstuk las. Daarop sloot hij het boek en knielde neer om te bidden. Toen hij opstond, waren zijn laatste woorden. ..Gedenk Caradoc, zoon De volgende dagen scheen het, dat de stand van het gewas Cardo Wynne nog meer belang in boezemde dan gewoonlijk. Hij was met de zon op. stapte niet groote pfissen van vore tot vore over het land naar huis om haastig te ontbijten, en er opnieuw op uit te trekken, de wind-ognwaaide heuvels over, nog voor de rook opsteeg uih de met stroo bedekte schoorsteenen van het groep je hutten, dat Abersethin heette. Terwijl hij zoo van heuvel tot heuvel dwaalde, vlogen zijn gedachten voortdurend naar de ruwe rots aan de overzij van de vallei, waarop het oud© huis stond van Es sec Powell, den prediker. (Wordt vervolgd). Aan de oevers van de Berwen. Naar het Engelsch van ALLEN RAINE. 2 (Nadruk verboden). Neen, zeker met, zei de jonge man. wijl hij aanstalten maakte om zijn f over de steenen brug te begeleiden, -r- '»ok langs d« Berwen. Neen, maar, dat is wel een omweg van een mijl voor je, zei Valmai. Een mijl :is niets op ’n avond als deze. En ze gingen op weg door het duistere kreupelhout langs een steil, smal pad. dat lungs buigende varens en door doornstruiken naar beneden leidde, tot ze de oevers van de beek bereikten. Hier kunnen we de zee hooren, en waar :ti«t begint, moet ik naar Dmas afslaan. Ed\ik moet den anderen kant opgaan om in B>yndenn te komen, zei Cardo Nu. ik moet zeggen, dat ik nog nooit zoo’n plezierige wandeling gemaakt heb van Uear Madoc. Zullen ze thuig op je wachten, denk je? Op mij wachten? lichte het meisje niet znnder eenige bitterheid. Wie zou op mij 'ach leden en die helft zal t van den tijd er voor wachten? Werkelijk niemand. sinds mijn moeder is gestorven. Hoogstens zou mijn oom morgen vragen: waar is Valmai? Ik heb, zei Cardo, den heelen avond al gedacht: hoe komt het, dat ik je nooit eerder gezien heb? Ik ben hier nog maar zes weken. Vóór dien tijd woonde ik ver weg. Heb je wel eens van Patagonië gehoord? Nu, mijn vader was daar zendeling en hij nam mij en mijn moe der mee toen ik nog een- baby was Daar heb ik gewoond, tot ik dit jaar naar Wales kwam. l’atagonië, zei Cardo, zoo ver w&g'r Geen wonder, dat we elkaar nu pas ont moeten. Maar hoe ben jé dan als een Welsh .meisje opgegroeid5 V^yalmai lachte vroolijk. Als Welsh meisje opgegroeid? Eigenlijk weet ik niet, hoe ik opgegroend ben: Welsh, Engelsch. Bpaansch of Patagonisch! Waar wij woonden, was een groote nederzetting van menschen, die uit Wales afkomstig wa ren, en daar preekte mijn vader voor. Maar er waren ook veel Spanjaarden. Ik had Spaansche „vriendinnen en een Spaansche kindermeid. Zoo leerde ik Welsh en Bpaansoh, maar Engelsch leerde ik alleen van mijn vader en uit de boeken, fk ken het no gniet heel vlot, maar ik geloof, dat dit eiken dag beter wordt. Mïjn vader en moeder zijn belden gestorven, enkele dagen na elkaar. De één Of andere vnendelijke zendingsvrouw bracht me hier bij mijn oom. en sinds dien tijd woon ik daar. Hij' te heel vriendelijk, als hij me opmerkt, maar meest al leest hij in oude boeken. Merkwaardig, zei Cardo, het is. alsof GOIDMHE (IHIltM. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, f^IEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, ST 1LWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Baat U mat VACANTIE? fiaat U op REIST Neemt dan beslist een bus SIRÜOPWAFELEN van de firma G. KIELL1GER. en steeds versch verkrijgbaar. Ook mogen ze bij het Picnicken niet worden vergeten. Adres: NIEUWE MARKT 25 Dominee Meung Wynne. ,,de zwarte do minee”, zooals men hem noemde, om zijn zwart baar en donkere oogen en ook om zijn sombere gelaatsuitdrukking, zat in zijn duffe studeerkamer, zooals hij dat de laat ste vijf en twintig jaar lederen avond deed, verdiept m oude boeken, zoo nn en dan j die tegen den deurpost geleund een aanteekenmg makend Hij was een breedgescfióuderde. groote, kaarsrechte man van ongeveer vijf en zestig jaar Zijn glad geschoren gezicht had een koude uitdruk king, zijn neus was lichtelijk gebogen, zijn mond, ofschoon wat breed, goed gevormd, maar de stevig gesloten lippen en de breede neusgaten gaven aan het geheel een uitdruk king van onbewogenheid en hardheid. Zijn blik was ongemeen somber, en het was niet te verwonderen, dat de kleine kin deren. als hij door zijn gemeente wandelde, hun spel in den steek lieten en binnen de tuinhekjes vluchtten. Brieven uit de Hoistafl. MLXXXVL Twee oud-ministers 'en grave gedaald. Kort na elkaar gingen twee oud-ministers ten grave. Met Mr. M. W. F. Treub gaat een magistrale figuur heen» een type zooals wij er niet veel hadden en zooals er trou wens ten allen tijde weinig zijn geweest en zullen zijn. Treub was een genie met al de eigenaardigheden van het genie. Geleerd en toch praktisch, schrijver, spreker, organisa tor en man van kloeke daad. Een inanne- tjes-putter zooals wij dat populair noemen. Maar tevens een moeilf' om te gaan. Hij kon ali en hij pakte alles aan er een. Wij herinneren ong de groote dagen van de opkomst, van den Vrijzinnig-democrati- schen Bond Treub, Dructker, v. Deventer, Bos, Limburg, de party van de generaals zooals zij toen genoemd werd. Wie kon tegen ben op? Borgesius werd in de schaduw ge steld, Tydeman kon zich maar net hand haven, Troelstra was misschien in heel Ne derland maar bang voor één man en die één'e was Treub. Treub had Marx gebracht en nooit heeft iemand kans gezien Treub te weerleggen. Troelstra heeft eens erkend, dat een reeks I geleerden noodag zou zijn om dit te doen en diat legertje is nooit bijeengekomen. Treub was eenter geen man om in een par- tijg ar eet te loopen tenzij de partij in zijn gareel liep. Wij herinneren ons den strijd over het staatspensioen, waann Treub plot- i sehng optrad op-een wijze die zijn partij deed barsten. Eenmaal ontwierp hij een nieuw groot J plan voor onze belastingheffing met een gansch systeem van grondslagen. Van dat geheele systeem is maar één wetje in het Staatsblad gekomen en dat één® i8 een mis lukking geworden n.l. de belaatting op dë speelkaarten. Het is al van het tooneel ver dwenen. Vreemd, dat in dit opzicht Treub s werk geen succes heeft gehad. Misschien was het omdat het te veel theorie was. We behoeven Treub’s figuur niet verder

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1