LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. een te vroege bijeenroeping. Joist daarom heeft het Duitache publiek het recht op de hoogte gebracht te worden v/ui hetgeen in de laatste weken is geschied. Het Hoover^plan is, wat zijn wezenlijken inhoud betreft, werkelijkheid geworden, al hebben de langdurige onderhandelingen veel van de gunstige uitwerking weggenomen. Dat in de afgeloopen weken voor milliarden aan credieten zijn teruggetrokken be tee kent, zooals ik reeds zeide, een aanzienlijk verlies voor de Duitsche volkshuishouding. Ernstige stoornissen in bet Duitache econo mische leven warén daarvan het gevolg. Als resultaat van deze crisis ia echter een be langrijke stap voorwaarts te constateeren. Thans is n.l. de geheele wereld het er over eens. dat de volken nauw met elkaar ver bonden zijn en dat een stagnatie in het or ganisme van een groot economisch land als Duitschland, niet zonder ernstige gevolgen kan blijven voor het buitenland. De bloei van Europa en van de wereld hangt er van af, of degenen^ die door den oorlog vijanden werden, thans met breeden blik die besluiten nemen, welke de gemeen schappelijke nood vereischt. Ik ben mij er zeer goed van bewust, aldus de rijkskanse lier, welk een belangrijke rol in de toekomst zal beschoren «yn sum de vriendschappe lijke en goede betrekkingen tusschen Frank- r\jk en Duitschland. Om die reden hebben de Duitsche ministers gevolg gegeven aan een Fransche uitnoodiging. waaraan iN^en-mogejidheden-conferentie aansloot. Hierop volgde het bezoek der BritBche en Amerikaansche staatslieden aah Berlijn. Morgenavond begeef ik mij met dr. Cuftibs naar Rome. Wij hopen, dat de Duitsohe- Fransche gedachtenwisseling, die wy te Parijs zijn begonnen, bij het tegenbezoek der Fransche staatslieden aan Berlijn op openhartige wijze kan worden beëindigd. De resultaten dezer besprekingen op bui- tenlandsch politiek gebied zijn natuurlijk slechts de eerste stap op den weg van een duurzame internationale samenwerking. De Graf Zeppelin 18 Augustus naar Engeland. Naar kapitein von Schiller heeft medege deeld, *al de oorspronkelijk op 14 Juli vast gestelde) tocht van de Graf Zeppelin naar Engeland, thans den 18 den Augustus aan vangen. Den I8den Augustus zal op het vliegveld Croydon bij Londen worden ge land. Er zal vervolgens een tocht boven het Vereenigd Koninkrijk worden gemaakt. Den I9den Augustus zullen de Britsche deelnemers het luchtschip verlaten waarna de Graf Zeppelin den 20sten Augustus Friedrichshafen zal terugkeeren. VB«BENIGDE STATEN. Edison wil weer aan het werk. De 84-jarige Edison, over wien de laatste dagen zulke ernstige berichten *\}n ontvan gen, maakt het weer wat beter. Mag men den correspondent te New-York van de News Chronicle gelooven, dan zou Edison er Maandag op gestaan hebben, zyn bed te verlaten. Hij bracht zijn familie leden tot verbazing door naar zyn biblio theek te wandelen en daar dj verslagen in de bladen te gaan lezen oVer het ernstig verloop van zijn ziekte. „Ik heb nog veel te veel dingen te doen, om nu reeds te kunnen sterven, zei de be jaarde uitvinder eni ik ga voort met mijn Edison lijdt aan suikerziekte, Brightsche ziekte, een maagaandoening en algemeene zwakte, tengevolge van het strikte melk- dieet, waarop hy jarenlang geleefd heeft. Zijn dokters, die verklaard hadden, dat hij nimmer meer aan den arbeid zou kun nen gaan, waren stom verbaasd over zyn ongelooflijke vitaliteit. En zy moesten toe geven, dat het niet onmogelijk geacht be hoefde te worden, dat hy binnenkort nog weer aan het werk kan gaan. Zij noemden zyn herstel een triomf van wilskracht over physieke zwakte. Bloedofferande van gouverneur Roosevelt. Ter bestrijding van de kinder verlamming. Roosevelt, gouverneur van den staat New York, gaf 57 centiliter van zyn bloed om mede te helpen tot het bestrijden van de kinderverlamming. Roosevelt, die vroegei aan deze ziekte leed, offerde zyn bloed ter voldoening aan een oproep van het depar tement van gezondheid, om serum van degenen, die genezen zijn van deze ziekte, welke byna epidemisch heerscht in den staat New York. Sedert begin van dit jaar werden 722 gevallen, waarvan de meeste in de stad New York, geregistreerd. ROEMENIë. Weder een treinaanslag verijdeld. Spoorbaan vernield. Naar de „Pester Zeitung" uit Boekarest verneemt is opnieuw een van communisti- .sche zyde beraamde aanslag op een spoor trein verijdeld. In Zevenburgen, in de nabij heid van Mures Targu (het vroegere Hon- gaarsclie Moros vavarnely) ontdekt* een. beambte dat over een afstand van 50 m. de spoorbaan en de rails beschadigd waren. Uit het onderzoek bleek dat er een commu nistische aanslag was beraamd op den trein \an Boekarest. Er werd één persoon gear resteerd. In verband met den rooden len Augustus- hadden herhaaldelijk aanslagen op dit traject plaats gehad. CHINA. Overstroomingen te Hankau. Doorbraak van een dijk. Honderden slachtoffers 7 Als gevolg van de„ hevigen regenval der laatste weken is het water in het nieer van Toeng-ting-koe en zoodoende van de andere om Hankau gelegen meren, aanzienlijk ge stegen, tengevolge waarvan een dyk, die de afscheiding tusschen de meren en de stad vormt, is doorgebroken. In korten tijd was de geheele stad onder water. Honderden personen zouden den dood in de golven heb ben gevonden. Op verscheidene plaatsen staat het water anderhalve meter hoog. Reeds doet zich in de stad gebrek aan levensmiddelen gevoelen, daar alle toe gangswegen door het water zijn afgesneden. De autoriteiten namen evenwel de noodige maatregelen teneinde het uitbreken van ziekten te voorkomen en voor een normale voedselvoorziening te zorgen. BINNENLAND. Malversaties bij een Polderbestuur. Naar verluidt zijn malversaties gepleegd bij den calamiten Hoogplaatspolder te Hoog- piaat. Reeds sedert geruime» tijd worden de boeken van den secretaris-ontvanger E. 1'. van dezen Volder onderzocht door deskundige in polderzaken. De onregelma tigheden moeten loopen over verscheidene jaren, en zich in hoofdzaak bepalen tot de door de ingelanden betaalde, doch niet ver antwoorde belastinggelden Het tekort moet reedg f 24.000'beioopen. De crisis in Duitschland en de Nederlsndsche crediteuren. De Regeering acht den tijd voor maat regelen nog niet aangebroken. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Kortenhorst betreffende het nemen van maatregelen van Uegeeripgswege, waardoor, in verband met de crisis, waarin het Duit ache bank- en geldwezen thans verkeert, Nederlandsche crediteuren betaling verkrij gen van hun Duitsche debiteuren, heeft mi nister Kuys de Beerenbrouck, voorzitter van den Raad van Ministers,, het volgende ge antwoord: t liet is de Regeering bekend, dat terr ge volge van de jong9te Duitsche noodverorde ningen de banken slechts in beperkte mate betalingen verrichten en dat dientengevolge Nederlandsche crediteuren in onvoldoende mate betalingen van hun Duitsche debiteu ren hebben kunnen krijgen. Het gevolg Juer- van is, dat meermalen Duitachers Nader- landsche producten niet hebben gekocht tegen contante betaling, hetgeen vooral na deel heeft berokkend aan de producenten van snel aan bederf onderhevige artikelen met name aan de artikelen van land- en tuinbouw, waarvan de afzet voor een be langrijk deel naar Duitschland plaats vindt In verband met liet tijdelijke karakter der door de Duitsche legeering getroffen maat regelen acht de Regeering het oogenblik nog niet aangebroken om te overwegen, in hoe ver de Regeering maatregelen kan nemen om de Nederlandsche crediteuren ten deze behulpzaam te zijn. De aankoop van Ockenburgh. Een kostbaar, maar kostelijk bezit voor Den Haag. De helft van het Haagsche Bosch. Wij lezen in de Maasbode: In de raadsvergadering van gisteren heeft de gemeenteraad beslist over den aankoop van de buitenplaats „Ockenburgh' Zooalg meh weet, was de gemeente door het bezit van 4/5 der aandcelen van de N. V. Bouw gr.-Mij. „Ockenburgh" rooda vpor een groot deel mede-eigenares van het groo- te oude landgoed „Ockenburgh" met uitzon dering dan van de enclave, wefke gevormd wordt door de buitenplaats, waarvan de aankoop nu wordt voorgesteld. Het oude landgoed „Ockenburgh" strekte zich uit van de Kijkduinscshestraat tot de grens tusschen Loosduinen en Monster. In het Westen werd het landgoed begrensd door de duinen en in het Oosten door den weg naar Monster. In den loop der jaren zijn er enkele stuk ken van verkocht o.a. aan de Westiandsche Wuterleiding-Mij., en aan het gesticht Bloe- mendaali. Maar dit waren in verhouding tot het uitgestrekte landgoed slechts kleine stukjes. De buitenplaats, welke de oude kern vormt van de groote bezitting, is thans eigendom van de N.V. „Heeeterkwarties' en wordt bewoond door den heer R. J. Men ten Die oude kern met het kapitale heerenhuis, j8 verreweg het mooiste gedeelte van oud „Ockenburgh". Mooi opgaand hout, breeds, goed onderhouden lanen, ruime ga zons, welke een praohtvren doorkijk bieden tusschen de statige boordengroepenkortom een vorstelijk park, de koninklijke Residen tie waardig. Is weliswaar de aankoop kostbaar, zeker zal deze buitenplaats voor den Haag een kostelijk bezit zijn. Tezamen met het bebosohte deel van „Oc kenburgh". dat, reeds voor 4 6 Haagsdh eigendom is, i9 van deze buitenplaats een van onze mooiste wandelparken te maken Dit park zou dan heslaan een oppervlakte van 50 A 60 H A, (lat is ongeveer de helft van het Haagsche Bosch. Wat wandelparken betreft, zijn we in den Haag reeds niet slecht bedeeld, we hebben het reeds genoemde Haagsche Bosch, de Scheveningsohe Boschjes, Marlot, het Zui- derpark, Meer-en-Boschjes, de Boschjes van Poet, de Boschjes van Pex en „Zorgvliet", om nu maar de voornaamste te noemen. En toch zouden we een park „Ockenburgh' dnarnaast nog geen overdadige lüxe durven noemen Fraaie parken toch zijn voor een woonstad als Den Haag van gelijke beteeke- nis. als goed uitgeruste havens zijn voor een handelsstad. De bloei. zelfs het bestaan van een woonstad hangt Ramen met de meerdere of mindere hoeveelheid natuur schoon. welke zoo'n woonstad biedt. Het geld daaraan uitgegeven is afgezien nog vim de waarde ervan voor de gezondheid met renteloos belegd. Direqt en indirect werpt het winsten, af. Direct omdat het den in de nabijheid gelegen bouwgrond in waar de doet stijgen En den Haag heeft rij het oók in geheensehappelijk bezit -- in groot- Ockenburgh nog ettelijke hectaren bouw grond liggen. Maar ook indirect zal de ge meente er van profiteeten, omdat een fraai park als dit er niet weindg toe Wal bijdragen om beter eedtueerden naar ^en Haag trekken. Den aankoop van de buitenplaats „Ocken- burgh" achten wij dan ook ten volle ver- j 1 antwoord. j De bestemming van deze buitenplaats heb- i ben we reed» aangegeven; tezamen met de oftuingende bosschen één groot wandelpark, waarin het heerenhuis, ingericht als restau rant zeer goed zal passen. Eert prachtige gelegenheid heeft de ge meente hier bovendien voor het geven van tuinpartijen bij groote internationale con ferenties of belangrijke congressen. Daar voor eigent zich dit buitengoed op onge ëvenaarde wijze. Een garden-partij op „Ockenburgh" zou bij zulke gelegenheden ongetwijfeld een der grootste attracties vormen! De Zuiderzeewerken. Een adrea tegen voortzetting. Een aantal ingezetenen van Enkhuizen, Bovonkarspel, Grootebroek en Andyk. het- zy door hun beroep van practisch landbou wer, hetzy deor hun ambt of betrekking ten nauwste betrokken by den land- en tuinbouw, heeft aan den minister vap wa terstaat een adres gezonden, waarin wordt aangedrongen op een hernieuwde bestudee- Ting van de gevolgen van de drooglegging van de Zuiderzee, alvorens de werkzaamhe den worden voortgezet. Adressanten meenen, dat de drooglegging voor West-Friesland een groot nadeel zal blyken te zijn. Het is een algemeen bekend feit, zoo schrijven zij onder meer, dat de land. en tuinbouw in onze omgeving op een zeer hoog peil staat. De gebruikers van den grond weten door intensieve bebouwing en groote vakkennis de opbrengst van den bodem zeer hoog op te voeren. Dientenge volge zyn de grondprijzen in West-Fries land zeer hoog, veel hooger dan in andere streken van ons land. Het ligt voor de hand, dat op die pry zen dan byzondere factoren van invloed moeten zyn. De voornaamste daarvan is te vinden in de byzondere lig ging van West-Friesland, omringd door de Zuiderzee. Deze oefent een zeer sterk ni velleerenden invloed uit op de temperatuur in onze landstreek. De lage temperaturen in het voorjaar worden daardoor verhoogd, en de hooge temperaturen in den zomer 'erlaagd. Voorts komen in West-Friesland zelden of nooit zware onweersbuien voor, zoodat uit dien hoofde zware hagelbuien of slagregens niet zyn te vreezen. Als verkla ring daarvan wordt ook weer gegeven de onmiddellijke nabijheid van de Zuider/ee, die op de onweersbuien een sterke aantrek kingskracht uitoefent. Als bewys, dat de temperatuur in West-Friesland een groote rol speelt, kan worden gewezen op de teelt van vroege aardappelen. Juist door de ge ringe kans op nachtvorsten ten onzent in het voorjaar kunnen de landbouwers hier de pootaardappelen veel vroeger aan den grond toevertrouwen dan elders. De daar door mogelijk geworden vroege oogst van nieuwe aardappelen is op de pryzen natuur lijk van den mee«ten invloed. West-Friesland blykt verder buitenge woon gunstig te zijn gelegen voor de ver bouwing van bloembollen en fyne tuinzaden. De prwctyk leert, Mat de hi®r geteelde bloembollen by uitstek geschikt zijn voor het z.g. „tulpentrekkön" ter verkrijging van tulpenbloemen in den winter en het vroege voorjaar. De aanwezigheid van de groote zaadfir ma's in West-Friesland, die zich speciaal in onze omgeving toeleggen op het verbouwen van fijne zaden, toont ook aan, dat de land en tuinbouw hier een zeer byzonder karak ter draagt. Afsluiting van de Zuiderzee zal nu ten gevolge hebben, dat het water in het IJsel- meer niet meer onderhevig zal zyn aan de gunstige werking van eb en vloed, terwyl bovendien het zoüt water zal veranderen in zoet water. De droogmaling van de polders zal verder de oppervlakte van het overbly- vende water geweldig verkleinen. Dit een en ander zal de nivelleerervde kracht der Zuiderzee met het oog op de temperatuur ten zeerste verminderen. Het klimaat van West-Friesland zal daardoor aanmerkelijk veranderen, hetgeen voor den land- en tuin bouw vap groot nadeel zal blyken te zyn. Adressanten maken verder een opmer king nopens een, wat zy noemen vermeend voordeel, hetwelk droogmaking van de Zui derzee zou meebrengen. Men "heeft gewezen op het ontstaan van een zoetwater-reser voir, hetwelk in tyden van groote droogte voor den landbouw en tuinbouw van veel waarde zou zyn. Uit eigen ondervinding is aan velen der adressanten evenwel .bekend, dat practisch in de jr^ders van Weat-Friesland zoo goed als nimmer de behoefte aan toevoer van buitenwater heeft bestaan. Voorts achten z>j het nog steeds een open vraag, of de aanleg van den afsluitdyk een betere beveiliging tegen waternood zal be- teekenefl voor de bestaande polders. De Rykswerlcverschaffing. De uitkeering ineens ondervindt bezwaren bj(j de Regeering. De Haagsche correspondent van het Hbl. meldt aan zyn blad: We vernemen, dat in de eenigen tijd ge leden ingestelde contactcommissie het voor stel is gedaan, om aan de te werk gestelden iby de Rykswerlcverschaffing een bedrag in eens uit te keeren, teneinde tegemoet te komen aan de behoefte van aanschaffing van kleeren en schoeisel, hetgeen niet of byna niet bekostigd kan worden uit de uit- keeringen. Indien de regeering in dit voorstel treedt, zou, althans dit is de opzet, aan te werkge- stelden, die gedurende een be paalde n ter- myn of langer by de Rijkswerkverschaffing zyn, een bedrag van 50 worden uitge keerd. Wanneer inderdaad tot deze uitkee ring zal worden overgegaan, zou toch ieder geval op zichzelf worden beschouwd, m.a.w. de uitkeering zal eventueel alleen dan ge schieden, als de behoefte, waarvan hier voor sprake is, aanwezig is. Zyn wy wel ingelicht, dan zou de regee ring intusschen vnj af wy zend tegenover dit voorstel staan op grond o.a. van verschil lende bezwaren van practischen aard. Ongewenachte practyken in den radio- handel? Een rapport van ir. Max Polak. Wij vernemen dat de •Commissi© ter be snijding van de misstanden in het volka- ciedietwezen te Leiden zich o.a. heeft kun nen verzekeren "van de medewerking van den m* de radio-wereld bekenden ir. Max i'olak te Voorburg Deze expert, die geheel buiten den radio- handel staat, heeft reeds een toestel onder zocht en rapporteerde o.a. „Dat iiy er met alle moeite slechts in slaagde één station te ontvangen, waarbij ue kwaliteit van d© ontvangst slecht was te noemen, dat het toestel in den tegeu- woórdigen toestand volkomen onbruikbaar is, wat niet het gevolg kan zijn van een onjuiste behandeling, dat bepaalde onder deden slordig rijn uitgevoerd, dat de be rekende prijs voor de installatie te iioog is en dat de kwaliteit van een en ander den prijs niet billijkt". Dit ïapport geelt de commieme aanleiding liet publiek nogmaals ernstig aan te raden bij het aangaan van huurkoop overeenkom sten de noodige voorzichtigheid te betrach ten, vooral omdat radio-toestellen bij de af levering, naar het oordeel van den leek, meestal behoorlijk „spelen" en eventueel* gi-brtken eèfcst eenigen tijd na de plaatsing te voorschijn komen. Het spreekt vanzelf, dat bona-fide han delshuizen de fouten onmiddellijk zullen herstellen, doch uien dient er rekening mede te houden, dat er verkoopers zijn, die zich achter hun goed geredigeerde contracten ab- aöluut verschuilen en zich na de levering ten koste van alles alleen om de inning van .de afbetaling bekommeren. Het publiek mag echter met uit het oog verliezen, dat de levensduur van een rftdlo-lafhp is circa 1006 hianduren. Bij een dagelijksche ontvangst van ongeveer 8 uur (wat dikwijls voorkomt) kan zoo'n lauip dus in ongeveer 120 dagen opgebruikt yjn. De commissie heelt van verschillende te Leideii gevestigde radio-handelaren reeds be richt ontvangen, terwijl de Vereeniging tot behartiging der belangen van den Radio- handel te Rotterdam, schriftelijk haar volle sympathie met deze aangelegenheid heeft betuigd. geluk aankomen en waarschuwden met tee- kens den machinist. Deze merkte echter den Aanbesteding De Diiecteur-Generaai der Zuiderzeewer ken heeft lieden te 's-Graveaxhage aanbe steed: het maken van de boordvoorziening lange het kanaal sluis I naar Nieuwesluis en van he gemaal Leemans in de Wierin- germeer. De raming wa« pl.m. f 105 000. Laagste inschrijver H. M Muskens te Arnhem voor f 77 450. De regeling der winkelsluiting. De Haagsche winkelstand spreekt zich uit. De 's-Grav. Wmkeliere-Vereenigmg hee$ dezer dagen, mede namens een 25-tal vak organisaties en niarktkoopliedenvereenigln- gen, een uitvoerig rapport uitgebracht aan B. en W. inzake de praciiaehe toepassing van de artt. 6 en 9 der Winkelsluitingswet, welke zooals men weet, op 1 Maart 1952 werking zal treden. In verband hiermede heeft de minister van Arbeid, H. en N., on langs aan de gemeentebesturen bericht, dat verordeningen ex artt. 6 en 9 voor 1 Octo ber a.8. worden ingewacht. Wil een soepele toepassing der wet in de praktijk worden verkregen, dan zijn voor een groote stad als den Haag, zoozeer aangewezen op bad seizoen, vreemdelingenverkeer en bezoek van buiten, heel wat afwijkingen noodig. De 's-Grav. Winkeliers-Vereeniging heeft nu in de afgeloopen maanden een uitge breid onderzoek ingesteld naar de wenschen welke de verschillende groepen van belang hebbenden te dien opzichte koesteren. Daar toe zijn verscheidene vergaderingen gehou den. Motie tegen de verplichte middagsluiting. Tenslote hebben de vakorganisaties van den middenstand, de beide marktkooplie- denvereenigingen en de Coöp. Melkinrich ting De Hanze, de Bond van Grossiers Melk en de Protestant-Christelijke Melk- elijtersbond in totaal 29 organisaties zich vereenigd met een motie, eveneens aangenomen door de 's-Grav. W V. 'a-Grav. R-K. Middenstandsvereeoiging De Hanze en de Chr. Middenstandsvereeniging voor 'e-Gvavenhage en omstreken, waarin inzake de verplichte sluiting gedurende een halven dag per weck o.m het volgende wordt kenbaar gemaakt: dat art. 6 der Win kelsluitingswet geen uniforme toepassing behoort te vinden, zoodat den gemeente raad met aandrang in overweging wordt gegeven zich te dez© van ingrijpen te ont houden, tenzij vaststaat* dat de overgroote meerderheid der winkeliers in een bepaalde branche een regeling wenscht in welk geval afzonderlijk voorziening kan geschieden. In een adres aan den Raad, waarin deze motie is medegedeeld, wordt nog opgemerkt dat men vertrouwt, dat na kennisneming dezer motie geen gevolg zal worden gegeven aan het verzoek der bonden van handels-, kantoor- en winkelbedienden. De Haagsche middenstand gevoelt niet de minste behoel- te aan invoering eener verplichte sluiting van alle winkel8 op Dinsdagmiddag, noch aan uniforme toepassing van art. 6 der Win kelsluitingswet, in welken vorm ook. Der halve wordt erop aangedrongen, dit artikel buiten toepassing te laten stilstaande» trein te laat op. Ofschoon hij met alle macht remde, mocht het niet baten want met een vaart van pl.m. tien kilometer aakbe de machine nog den laatste» wagon met het noodlottig gevolg, dat de machine an telde en een stoomleiding brak. Door ontsnappende heete water en stoom wer den machinist en stoker getroffen De ma chinist kwam er betrekkei k nog goed af, doch de 16-jarige stoker A. de Weert uit Heer Ier heide, kon de machine niet meer ver laten en werd deerlijk verminkt uit de ma- uhine gehaald. L'er ziekenauto werden de naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht, waar de stoker weldra aan zijn wonden is bezweken. Twee i Gisternacht is op den weg van Aken naar 'aals zekere Hidden uit Wittum (t.) door electrische tram aangereden en gedood, i hem vergezellende werkman, waarvan identiteit nog niet kon worden vastge steld, werd, eveneens aangereden. Boerderij afgebrand. Levende have omgekomen. Hedenmorgen is de boerderij van den heer J. B. Perdok op1 de Zomerdijk te Delf. zijl geheel afgebrand. De brand greep zoo snel om zich heen dat van den inboedel zoo goed als niets kon worden gered. De oorzaak van den brand is vermoede lijk onvoorzichtigheid van de dienstbode, die bij het aanmaken van de kachel niet de noo dige voorzorgsmaatregelen had genomen. De schade wordt slechts gedeeltelijk door zekering gecfekt. Het zoontje van den heer Perdok,, dat uog lag te slapen, kon nog juist uit zijn bed worden gehaald Het nog in de schuur aan wezige vee een veulen, drie varkens en een aantal kippen kwam in de vlammen om. Groot Beschuitfabriek verbrand. Hedenngchi is de groote biscuitfabriek Ark, ie Huerde, geheel door brand vernield. Te 12 uur verliet een ploeg laat Verkende hakkers het gebouw zonder onraad te heb ben bemerkt. Te half twee stond het geheele gebouw in lichtelaaie. Tegenover de vurjzee stound de'brandweer van Heerde machteloos. Men requireerde de brandweer uit Hattem, Zwolle, Epe en Vaassen,. doch toen het materiaal arriveer de was liet gebouw reeds verloren. De be lendende pe'rcèëlen waïtrbij het gemeente huis bleven behouden. Alle machines zijn een prooi der vlammen geworden. Bazen en der heeren Van Ark konden nog juist de auto's redden De fabriek werkte met 80 man ey is tegen bedrijfsschade verzekerd. Ook de andere schade wordt door verzekering gedekt. De fabrikanten hopen het bedrijf gaande te houden door de hulp van andere biscuit fabrikanten hier te lande. gelukkige omstandigheid is dait hier door de getroffen firma een nieuwe fabriek wordt gebouwd, che over 3 maanden gereed zal zijn. ZWAAR WEER. In het oosten en midden van ons land. Drie menschen door den bliksem GEMENGDE BERICHTEN. Treinbotsing in Limburg. Twee gewonden door ontsnappen den stoom; een stoker overleden. Gistermiddag reed ter hoogte van Beek (L.) op den in aanbouw zijnden mijnepoor- weg van Geleen naar Nuth een trein, ko mende uit de richting Spaubeek op een stil- «taanden trein, die op een rijspoor stond niet ver genoeg was opgetrokken. In j buurt aanwezige werklieden zagen het oo- Tydens een ongekend zwaar onweer, dat gisteravond van halfzes tot halfzeven bo en Arnhem woedde, is in de Nieuwe haven een noodlottig ongeluk gebeurd. Vier dames en een militair, die opgeko- en was voor de herhalingsoefeningen te Arnhem, keelden ylings met vier kano's van een tocht op den Ryn terug naar het schuitenhuis in de haven. Toen zy op het plankier van dit houten gebouwtje waren gestapt, werden ze allen tegeiyk door den :sem getroffen. Byna allen geraakten bewusteloos en kregen brandwonden De militair, de 26-jarige Van Altena uit Eindhoven, bleek, ofschoon terstond ge neeskundige hulp werd verleend, te zijn overleden. De vier dames werden naar het gemeen te-ziekenhuis overgebracht. Twee van haar verkeerden nog in bewusteloozen toestand; zy hadden ernstige hrandwonden. De beide andere dames maakten het beter. Ook enkele andere personen in de nabij heid van het gebouwtje geraakten door het hemelvuur bedwelmd, doch kwamen spoedig by. Tijdens het onweer is bovendien door het defect raken van de electrische bovenlei ding, die op een paar plaatsen getroffen was, tramstoring ontstaan, welke een half uur duurde. Het tramverkeer in Arnhem was geheel in de war. De zware regen, welke gedurende een uur lang aanhield, veranderde de laag gelegen stadsgedeelten in rivieren. Te Doetinchem sloeg de bliksem in een woning. De vader gedood Tijdens een zwaar onweer, dat gister avond boven Doetinchem en omgeving woedde, sloeg de bliksem in de woning van den fabrieksarbeider J. Cornelissen te Sil- volde. De heele familie zat juist aan tafel. De een-en-vyftig-jarige Cornelisse en drie kinderen werden door den bliksem getrof fen, terwyl in de kamer alles vernield werd. De man was direct dood. De kinderen waren bewusteloos, doch kwamen spoedig by, waarna bleek dat ze slechts lichte verwondingen hadden beko men. Cornelissen laat een vrouw met zeven kinderen na. Kapitale hofstede in de Betuwe afgebrand. Zeventien varkens om gekomen. Tydens het zware onweer dat zich gister avond boven de Betuwe ontlaste, sloeg de bliksem in een kapitale hofstede van den heer van Dijk te Driel by Arnhem. Niets kon gered worden. De geheel inboedel met alle landbouwwerktuigen werd een proof der vlammen. Ook zeventien varkens kwa men in het vuur om. Allee wea verzekerd. "vïsscher door den bliksem gedood. By het noodweer dat gisteravond boven Leiden en omgeving woedde, is in den Broekpolder onder de gemeente Oegstgeest een 19-jarige man, die daar aan het vis- schen was en waarschyniyk onder een boom was gaan schuilen, door den bliksem ge troffen en gedood. Gedeelte van een boerderij afge brand. Gisteravond omstreeks zeven uur is de bliksem ingeslagen in de boerdery van den heer Brouwer te Otland (Z.-H.). Het ach terste gedeelte van het huis brandde geheel uit. De schade bedraagt ongeveer zeven duizend gulden en wordt door verzekering gedekt. Kerktoren te Voorburg door den bliksem getroffen. Tijdens het onweer van gisteravond is in den toren van de Ned. Herv. Kerk W Voor burg de bliksem ingeslagen. Een groot aan tal leien zijn van het dak geworpen. Brand i3 gelukkig niet ontstaan. Cowboy-liefde. Drie Groningsche meisjes op stap. Drie Groningsche jongedames va» onge veer 16 jaar, vriendinnen, hadden de vorige maaud, toen in Groningen een circus kwam, kennis aangeknoopt wet eenige cowboys wel ke kennismaking wederzijds op prijs werd gesteld, zoo zelfs, dat. de vriendinnen beslo ten hun geliefden te volgen. Dies gaven zij thuis voor wet vacantie naar familie te willen, maar peddelden naar Leeuwarden, waai het circug inmiddels zijn tenten had opgeslagen. En toen ook daar de voorstel lingen waren afgeloopen, gingen zij wee naar Enschedé. Edoch hun trouwe vehikels weiden vergeten en dit wekte argwaan Be politie toog op onderzoek uit en het ge lukte haar <le drie vriendinnen op te spo ren. Zonder gelegenheid te krijgen afscheid te nemen werden zij naar Groningen ge transporteerd en aan de familie terugge geven. Vernield kan nog worden, dat zij om den schijn <>p te houdeijj door bemiddeling der familie, waar zij zoogenaamd waren, prent briefkaarten naar huis hadden gezonden. Tramwagen te Den Bosch omgekanteld. Dame gedood. Gistermiddag om kwart voor drie kwam (•en ledige goederen tram van de richting Oiss dooi hot dorp Udea* gereden. Bij het gast huis bevond zioli een vrachtauto, welke oogenschijnlijkt niet vrij van de rails stond. Toen de machinist bij de bocht komende zag dat de auto inderdaad niet vrij stond, remde hij zeer sterk ten einde een aanrij ding te voorkomen. Door iiet sterke remmen ontspoorde een der ledige goederenwagens, ten gevolge waar van de 19-jarige mej. de W. uit Amsterdam, die te Uden een retraite had meegemaakt en voor de vitrine van een fotograaf stond Ie kijken met vier zusters door den derail- leerenden wagen werd gegrepen. Zij kwam onder den wagen terecht en bekwam zulke ernstige verwondingen dat zij om vijf uur aan de gevolgen daarvan is overleden. Het officieel® onderzoek heeft uitgewezen dat Ndea machinist van de tram geen schuld treft! Door een trein gegrepen. Landbouwer zwaar gewond en zijn paard gedood. Gistermorgen ia bij den spoorwegovergang V.-enklooster hij Kollum door den trein uit Buitenpost een boerenwagen gegrepen De bestuurder, de ongeveer 50-jarige H. Kem- pener, werd zwaar gewond en in hopeloozen toestand naar Twijzei overgebracht. Het paard werd vermorzeld, terwijl de wfljen geheel werd vernield. De machinist deed pogingen den trein nog tot stilstand te brengen, doch tevergëefe. By het baden verdronken. Een 25-jarige man bij Castricum het slachtofer. Gisternamiddag ongeveer half vier is te Castricum in zee verdronken een onbekend manspersoon, lang pl.m. 1.80 M., 25 jaar, met zwart haar. zware zwarte wenkbrau wen, gaaf gebit, bruine oogen, geen littee- kens Kleeding paarsbruin colbert ja® en broek. Schiller-hemd, twee verschillende manchetknoopen, kort© onderbroek, flanel len hemd. bruine sokken en sokophouders, paw.se bretels, witte badhanddoek met oranje streep, bruine lage schoenen, maat 44. wit pochetf© met vlinders, emaille in- ftigne met wimpel in letters M.V.E.-W. 8., pndvinders-portemomnaie met ongeveer f 5 inhoud. Inlichtingen verzoekt de burgemeester van Castricum. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 5 Aug. Hoogste stand 770.1 te Lerwiek. Laagst© stand 751.0 te Vardö. Verwachting: Zwakke wind uit oostelyke richtingen, meest licht tot half bewolkt, waarschyniyk onweer, warm. Het weer in Juli. Volgens de mededieoling van het Kon. Ned. Met. Inst. te de Bilt was gemiddeld over de 5 hoofdstations de oohtendtempero- tuur ongeveer normaal, in de eerBte decade een halven graad er boven, in de tweede en derde een hal ven graad or beneden. De grootste afwijkingen kwamen voor op den vijfden en 21sten, resp 4 graden boven en 3j graad beneden normaal De gemiddelde niaxiniuni-tomperaluUr was 6en halven graad beneden,, het gemiddeld© minimum een hal ven graad boven normaal. Het aantal dagen met een maximum-temperatuur boven de 25 gindfen bedroeg te De Bilt drie, tegen zee iiortüaaJ. De neerslag wag in Limburg ongeveer nor- maat, overigens boven normaal. De afwij kingen boven de nqrmaie hoeveelheid be droegen in het N.W. ©n N.O. 90 tot 13o pot. Li Utrecht, Noord-Brabant, en Gelderland ongeveer 30 pet., in het overige deel van het land 50—80 pet. Te De Bilt werden 159 uur zonneschijn waargenomen tegen 197 normaal. STADSNIEUWS. GOUDA, 5 Aug. 1931. De nieuwe Ambachtsschool aan de Gr. Florisweg. Dezer dagen is de eerste paal geslagen ■voor de op het voormalig Ólympiaterrein aan de Graaf Florisweg te bouwen Am bachtsschool» De plechtigheid geschiedde in tegenwoordigheid van den voorzitter en secr. der Vereeniging de Ambachtsschool voor Gouda eh Omstreken, de heeren P. D. Muylwyk en dr. S. S. Hoogstra, architect Jos. Duynstee uit Den Haag, den aannemer en een ingenieur der betonwerken. Er zullen in totaal ongeveer 2000 palen moeten worden geslagen. Aan de bekomen verwondingen overleden. De arbeider A. Lexmond, die Zaterdag morgen by het verplaatsen van een hei machine op den Kattensingel een slag van een yzeren koevoet tegen de borst kreeg, is in de Wijkverpleging aan de bekomen verwondingen overleden. Handenarbeid. Voor het examen handenarbeid slaagde gisteren te 's-Gravenhage Mej. E. Bezemer alhier. Ernstig gekneusd. Bij het afbreken van een kermistent op de Markt heeft de arbeider Th. A. van K., afkomstig uit Rotterdam, werkzaam by de Gebrs. Hommerson, een deur op zijn voet gekregen, waardoor dit lichaamsdeel ern stig gekneusd werd. De man is door de E. H.B.O. naar de Wykverpleging overge bracht. Een botsing. In de Prins Hendrikstraat zyn eergister- avonjd twee alhier wonende wielryders met elkaar in botsing gekomen. Van de fiets van B. B. V. werd het voorwiel vernield. De politie heeft de zaak in onderzoek. Verdronk^p. In den lJssel is gisteravond ongeveer half 10 verdronken de 57-jarige schipper C. Rog uit Scheveningen. Hy behoorde thuis op een achter de scheepswerf „Kromhout" van de firma H. van Vlaardingen liggende zand schuit, welke Kondag was omgeslagen en gisteravond was gelicht. Toen hy aan boord wilde gaan sprong hy mis ën viel in het wateri Hy verdween terstond in de diepte en kwam niet meer boven. Na een kwartier dreggen is zyn lyk opgehaald. Het werd naar de algemeene begrakfplaats te Goude rak overgebracht en is heden vandaar naar Scheveningen vervoerd. Apotheken. De apotheek van Mevr. de Wed. A. H. Tcepc, Gouwe, zal tot en met 7 Aug., be nevens den daarop volgenden nacht geopend zyn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). VVT DEN OMTREK. ALPHEN a. d. RIJN. Inbraak in goederenloods. Vannacht hebben inbrekers zich, door ver breking «van een ruit, toegang verschaft tot oe goederenloods van het staatsspoorweg station. Verschillende pakken en balen heb ben zy opengebroken en goederen daaruit ontvreemd. De juiste waarde van de gesto len goederen kon nog niet worden vastge steld, doch het Iaat zioh aanzien, dat deze niet onbelangrijk is. BOSKOOP. De Burgerwacht. De Bosk. Burgerwacht behaalde te Bode graven Korps Marga een 3e prys met 477 punten. Hoogste Korpsschutters, met 99 punten de heeren E. W. v. Eyk en J. v. Tol. Personeeel Marga: 6e pr. E. Greiner met 57 punten, 7e pr. W. v. Tilburg 2 x 12 en 3 x 11, 10e pr. W. *B. v. Eyk met 57, 12e pr. C. W. de Jong met 56, 18e pr. P. J. Winkel met 55. Vaste baan: met scherp, Th. de Jong 48, 44, 3; W. B. v. Eyk 48, 41, 4; H. A. Boekraad 46, 42, 10, 10, 9. 9, 8, 10, 9, 9, 8, 6. Verbreeding Laag-Boskoopscheweg. B. en W. stellen den Raad voor om over te gaan tot verbreeding van den Laag- Boskoopschen weg. Zy schrijven in verband hiermede: De te verwachten werkoosheid maakt het noodzakelyk, dat wy spoedig weten of in het najaar en den winter werken van eenigen omvang zullen worden uilgevoerd. Een berekening, gebaseerd op de eenheids prijzen. in de begrooting van den vorigen gemeente-opzichter, den heer Landman, geeft ons de overtuiging, dat het werk voor een rond bedrag van 30.000 zal kuimen worden uitgevoerd. De weg zal over zyn geheele lengte worden voorzien van een nieuwe puinverharding van 20 c.M., die wordt ingewalst en met grint afgedekt. Zy schryven verder: het is ons voornemen in het bestek voor te schryven, dat de aannemer zyn werkkrachten voor een be paald percentage zal moeten kiezen, in overleg met one College, uit werkloozen, woonachtig in deze gemeente. De kosten van het werk zullen uit de opbrengst van een geldleening moeten wor den gedekt. CAPELLE a. d. IJSEL. Handenarbeid. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het examen handenarbeid de heer A. v.- Duist alhier. KRIMPEN a. d. IJSSEL. Kon. onderscheiding. By Kon. Besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau, de heer B. Boogaerdt, directeur van de N.V. Houthan del voorheen Wed. M. Boogaerdt en Zoon alhier. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Nuttige handwerken. Te Rotterdam is geslaagd voor het exa men nuttige handwerken Mej. H. Smit al- hier. REEUWIJK. Demonstratie Reddingsbrigade. Zaterdag 8 Augustus a.s. zal de Nederl. Rond tot het redden van Drenkelingen een demonstratie geven in het Zwembad Elf- hoeven alhier, ten einde te komen tot op richting van een afdeeling Reeuwyk van dien Bond. Een voorloopig bestuur is reeds gevormd, waarvan de Edelachtbare Heer Burgemeester L. J. Lucasse het eere-voor zitterschap heeft aanvaard; G. L. van Toonbergen, voor., Jac. van Roon, secr. J. Th. van der Weel, pen»., badmeester Dikhoff. De beste zwemmers uit Amsterdam, Rot terdam en Den Haag zullen aan de demon stratie deelnemen. Door de Bosk. Reddings brigade zal een pantomine worden uitge voerd, getiteld: „Visschen onder maat". SCHOONHOVEN. Gemeenteraad. In de gisteren gehouden raadsvergade ring is besloten tot toelating van de nieuw gekozen leden, nadat de commissie van onderzoek van de geloofsbrieven mededee- ling gedaan had van een brief van den offi cier van justitie, meldende, dat de instruc tie tegen den Leer P. van der Hek (Mid- denstandsparty) inzake/fraude by diens verkiezing niet tot eenygerechtely ke vervol ging zal leiden. I Af wy zend werd beabhikt óp een adres van eigenaren van percelen aan de Boter- sloot om vrijstelling vanNrioolbelasting. Eveneens op een verzoekNan het bestuur van de school voor christ. volksonderwijs om vergoeding ingevolge art. 109 der Lager Onderwijswet. WADDINXVEEN. De nieuwe fabriek van N.V. v.h. Rempkes en Co. Maandagmiddag zynipe nieuwgebouwde meubelfabrieken van de N.V. Meubelfabrie ken v.h. A. Kempkes en Co. officieel ge opend. Het was dien dag juist een halï jaar geleden, dat de oude fabriek door brand werd vernield, terwyl het 25 jaar geleden was, dat de tegenwoordige directeur der N.V., de heer A. Kempkes, een meubelfa briek in deze gemeente begon. Nadit zich een 150 genoodigden in de groute toonzaal der fabriek hadden vereenigd, nam de pre sident-commissaris der N.V. jhr. Op ten Noort, het woord en memoreerde hoe de oude fabriek een prooi der vlammen was geworden en hoe toen met man en macht gewerkt is geworden om zoo spoedig moge lijk een nieuwe fabriek te bouwen. Hij bracht allereerst hulde aan den directeur, die niets gespaard, had om hvt bedrijf op gang te houden. Ook bracht hij hulde aan de aannemen Koster en Reihn voor de flinke uitvoering. Ook betrok hy in zyn hulde allereerst het dagelykgeh bestuur onzer gemeente voor de prettige samenwer king en den Raai dezer gemeen1.- voo* di besluiten, die het rn«geiyk maakte, dat de fabriek ook een uitgang kreeg nasr de ver keerswegen. Aan het slot van zyn rede sprak hy de hoop uit» dat de nieuwe fabriek er toe zou bijdragen, dat Wa^dinxve- r. als meubelcentnm z'jn goeden naan zal be houden en dezen naam nog zal v»r!jeteren. Daarna sprak de burgemeester, die na zijn rede, door het omhalen van een handle in de machinehal, het bedrijf in werking bracht. Het nieuwe fabriekscomplex is gebouwd onder algemeene leiding van den heer P. D. Stuurman, architect. De onderbouw werd uitgevoerd door den heer 0. Reym. De ge heele fabriek is zooveel mogeiyk brandvrij gemaakt. De y'zeren overkapping werd ge leverd en gemonteerd door de firma De Vries Robbé te Gorinchem. De bimsbeton- bedekking werd uitgevoerd door „Beton- dak" uit Arkel. De firma Beuting, Tiecke en Co. te Enschedé, heeft de verwarming, stofafzuiging en drpoginriohting voor haar rekening genomen, terwijl de N.V. Erven Van Loon te Gouda de electrische installa tie tot stand heeft gebracht. De houtbewer- kingmachines .welke alle de allermodernsten zyn, werden geleverd door de N.V. Van Rietschoten en Houwens te Rotterdam en de N.V. KlingenbergFijnwerk te Rotter dam. Als adviseurs der directie hebben ge diend de heer A. C. van Rihyn te 's-Graven hage, voor wat betreft de electrische instal latie en de heer A. Soet alhier, voor wat betreft de verwarmingsinstallatie. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Het jaarverslag van den Kon .Nederlandschen Voetbalbond. Het verslag van den K.N.V.B. over het seizoen 1930- '31 geeft een overzicht Van de oompetitie, waaraan zijn toegevoegd de ver schillende conipetitieBtanden. Dat de lief hebberij om onder de vanen van den K.N. V.B. te spelen,, nog steeds toeneemt, blijkt uit het feit, dat dit seizoen alweer meer competitiewedstrijden gespeeld werden dan in het vorige. Het aantal eerste en tweede kies wedstrijden bleef natuur,lijk gelijk, dat het aantal eerste en tweede klag clubs voor een reeks van jareai is vastgesteld. We heb ben nog steeds 50 eerste klassers en 108 tweede klasse». Het aantal derde en vierde klas clubs nam echter toe. Ei* zijn thans 18q derde klassers tegen 177 verleden jaar en '110 vierde klassers, tegen 89 in het vorig seizoen In totaal zijn tot den K.N.V.B. toe getreden 649 vereenigingen, wat 38 meer is dan in het vorig seizoen. In verband met deze uitbreiding, nam ook het aantal competitiewedstrijden toe. Wer den er in het vorig seizoen 4900 competitie wedstrijden gespeeld, dit seizoen zag niet minder dan 5463 van dergelijke wedstrijden. Het totaal aantal door den bond georgani seerde wedstrijden voor de clubs bedroeg 5659 tegen 5406In het vorig seizoen. Dat ver schil zou nog grooter geweest zijn, indien «r gelegenheid geweest was om de beker wedstrijden te spelen. Er zijn echter nog heel wat meer wed strijden gespeeld. Zoo werden er door de clubs tegen buitenlandsche elftallen niet minder dan 312 wedstrijden gespeeld, waar van 168 in Nederland en 144 in het buiten land. Die wedstrijden werden voornamelijk in deze zomermaanden gespeeld, waardoor ze niet steeds als een juiste krachtmeting be schouwd kunnen worden. Dat er van die 3J2 wedstrijden slechte 114 door onze clubs werden gewonnen en dat er 159 werden verloren, waarbij de Nederland sche clubs 810 doelpunten maakten tegen de tegenstanders 936, behoeft dus zeker geen zorg te baren. Omvang der organisatie. Belangwekkend is steeds het hoofdstuk „Omvang van de organisatie", waaruit ook thans weer de regelmatige ontwikkeling van den bond blijkt. Op het oogenblik heeft de K.N.V.B. 46.111 leden. Dat aantal bedroeg in 1930 39.117, in 1929- 36.542. In het laatste jaar dus een toename van ongeveer 7000 leden. Zooals gewoonlijk heeft de K.N.V.B. ook dit jaar belangrijke sommen voor liefdadige doeleinden geschonken. Behalve een bedrag van f 4000 werd later nog een som Van ruim f 1600 voor dat doel afgestean. De financiën. De balans en de winst- en verliesrekening laten duidelijk zien, dat wy met een finan cieel krachtige organisatie te doen hebben. De uitgaven bedroegen ruim f 131.000, waar bij de post salarissen, ruim f 38000, de be langrijkste is. Er ie voorts nog een post algemeene onkosten van bijna f 27.000 en een post Bestuur en diverse commissies ten bedrage van ruim f 23.000. Voorts is er een post contributies tot een bedrag van bijna f 25000 heffing - 0.8 pet van de ontvangsten der clubs tot-een be drag van f, 14 671.38, eea post aandeel in serie- en klmpioenswedstrijden, ten bedrage van f 17.000 en een poet interest, groot f 6.548.08, waaruit wel blijkt, dat de bond nog wat in reserve hééft. De bond heeft dan ook een bezit aan so- iiede effecten van ruim f 37.000, voorts nog een bedrag van f 62 000 in hypotheken be legd en ten slotte nog f 10.000 deposito bij een bank. Cijfers, die het publiek wel belang zullen inboezemen, zijn die van de internationale wedstrijden. De kaartverkoop van Neder land-Duitschland bracht op f 85.279.47, waarvan ruim f 15.000 aan belasting moest worden betaald. De K.N.V.B. verdiende aan dezen wedstrijd bijna f 30.000. De Technische Commissie. De ontvangst bij den wedstrijd tegen Bel gië bedroeg f 77.941.92. Hierbij verdiende de K.N.V.B bijna f 31.000, daar de onkos ten belangrijk minder waren. In het verslag van de Technische Com missie vindt men uitvoerig behandeld, wat deze commissie in het afgeloopen hondsjaar heeft gedaan. Het blijkt daaruit duidelijk, dat het samenstellen van het vertegenwoor digend elftal slechts een onderdeel van de taak der commissie is, waarvoor thans zelfs een speciale commissie van, drie leden uit de hoofdcommissie ia gevormd. De T. O. in haar geheel heeft zich bezig gehouden met belangrijke punten, di© tot verbetering van. het spel kunnen leiden. Zoo heeft men met liet organiseert der Leideraoureusaen een mooi werk gedaan. Er is voorts gewerkt aan het vormen van amateurclubleidere en ooi heeft men door het uitgeven van handlei dingen getracht het spel te verbeteren. Ge lukkig is het, dat het tegenwoordige bonds- bestuur geheel achter de T. C. staat, wat in vroeger jaren niet steeds het geval is ge weest. Het gevolg daarvan is, dat het bonds- best uur het fonds tot verbetering van het spelpeil met f 5000 heeft verhoogd en dus gebracht heeft op f 15.000. Uit dit fondg is o.m. bekostigd de uitgave van het boekwerk „Voetbal". De film. Uit het verslag der T. C. blijkt voorts,, dat deze commissie thans bezig is met een film, ten gebruik© bij oefeningen De kosten van het vervaardigen van een origineele film bedragen tusschen de f 13.000 en f 15.000. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Woerden. 5 Aug. Aangevoerd 345 partijen. Prij zen le kw. m. r.nrr. 3842, 2e kw. m. r.m. 3336; zware 48. Handel matig. DRAADLOOZE DIENST. Auto met 5 personen in het water gereden. SNEEK, 5 Aug. Een auto, waarin waren gezeten de heer en mevrouw van O. en de heer en mevrouw P., afkomstig uit IJmui- "den, die by eerstgenoemde familie logeerde, is hedennacht om twee uur by de Jouster- kade te water gereden op het oogenblik dat de bestuurder een brug wilde omzwenken. De auto verdween onmiddellyk in de diepte, De heeren wisten zich door het portier te redden, doch de dames, die achter in zaten, moesten door een stukgeslagen ruit uit de auto worden gehaald. Beide vrouwen werden bewusteloos. Mevr. v. O. kwam spoedig bij na toediening van zuur stof. Mevr. B. echter werd in bewusteloozen toestand naar het St. Anthonie-Ziekenhuis vervoerd. Zy is er zeer ernstig aan toe. De bestuurder werd vry ernstig aan de handen gewond. Hy werd ter plaatse ver bonden. Communistigche spion na ge In Oostenrijk. WBENlEN, 5 Aug. Naar aanleiding van een mededeeling dat in een bepaald huis in het 18e district te Weenen herhaaldelijk door onbekende personen wapens werden afgeleverd, ondernam de* politie gisteren een huiszoeking in dit perceel en vond in de woning van een arbeider uit een schoen fabriek 6 militaire geweren, 4 revolvers, ongeveer 250 geweer- en revolverpatronen en verschillende documenten over de sa menstelling van het bondaleger, van gen darmerie en politie en verder materiaal dat wees op een uitgebreide berichtendienst. Behalve de bewoner van de woning wer den 4 personen, die dikwijls by Lavak ver keerden en de vrouw met wie hy samen leefde, gearresteerd. Uit Klagenfeld wordt gemeld dat de po litie ook daar wapens heeft jrevonden. Het kwam op den eersten Augustus tot zoo ernstige botsingen met de communisten, dat de party secretaris werd gearresteerd en het partijbureau werd doorzocht, waar bij eveneens revolvers en gummistokken, ploertendoodera en dolken werden gevon den, terwjl uit gevonden correspondentie tevens bleek dat het communistische party- secretariaat in verbinding staat met de Joego-SIavigche communisten-organisatie. Het financieringsprobleem der werkloosheid iiv Australië. IviLUJOURNE, 5 Aug. Heden zal te Melbourne de Australische leemngs-com missie, bestaande uit de eerste ministers der verschillende staten, bijeenkomen. Hoofdpunt van bespreking zal uitmaken het probleem van de financiering der voort durend groeiende werkloosheid. De minister-president van West-Austra- lié, Mitchell, wenscht dat er te Londen zal worden aangedrongen op het verstrekken van een leening aan Australië, doch het is zoo goed als zeker, dat dit voorstel in de vergadering der eerste ministers geen meerderheid zal vinden. Het is echter waar schyniyk dat de banken thans bereid zuilen zyn om de Regeering bij te springen met tydeyke credieten voor bedrager, van ver scheidene millioenen pond sterling. Reeds zyn de noodige maatregelen getroffen voor het uitschrijven van een leening om de 586 millioen pond sterling bedragende nationale schuld te converteeren. Algemeen gelooft men dat de huidige om standigheden, gezien het feit dat de barken bereid zyn hun steun te verleenen en ge zien het doel van de leening, deze alle kans van slagen heeft?* Bomaanslagen in de Joego slavische treinei). BELGRADO, 5 Aug. De ontploffing in den sneltrein München'Belgrado heeft thans 3 slachtoffers geëischt. ln hot zieken huis te Semlin is de echtgenoote van Prof. Brunelli overleden, terwyl de toestand van zyn dochter ernstig ie. De aanvankelijk onbekende passagier, die op slag werd gedood, bleek een Slaveensch journalist te zyn. -y Het onderzoek heeft yitge wezen dat de bommen met een zeer gevaarlyke spring stof waren gevuld. Sedert 30 Juni zyn thans in Joego-Slavië 11 spoorwagens door bom men verwoest, aangezien elke ontploffing brand tengevolge heeft. De totale schade is ongeveer 450.000. Van de verbrande wagons behoorden 6 aan de Duitsche Ryksspoorwegen. De bommen wa- r©jj Bleeds in eerste en 2e klas coupé's acli- te/r ,de rugleuningen aangebracht. •i.Dfc Directie der Joego-Slavische Spoor wegen heeft het Int. Verkeersbureau te Bèrn verzocht een internationale conferen tie te willen bijeenroepen om het vraagstuk van het doorgaande spoorwegverkeer ter sprake te brengen. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum t 5.15 OrkeetVi6.01 id.8115 „Mad. de Pompd^lour" (uit üarré); 11.00 Graniofoonplaten. Huizen 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Con cert; 8.00 en 9.30 ld.; 10.45 Graniofoonpla ten. D&vpntry' 6.06 Orgel; 6.20 Dansmu ziek 7.50 Vaudeville9.56 Conoeri11.20 Vroolijke muziek. Langenberg 5.20 Concert8.20 Dans muziek, daarna concert. WISSELKOERSEN. 4 Aug. 5 Aug. Officieel. Londen 12.041 12.034 Berlijn 58.85 68.85 Parijs 9 724 9.724 Brussel 34.69 34 56 Zwitserland 48.384 48.40 Weenen 34.90 34.90 Kopenhagen 66.324 66.30 Stockholm 66.40 66.36 Oslo 66.374 66.324 New-York 2,471 2.48A Niet-officieel. Madrid 22 25 2185 Milaan p 12.98 12 974 Praag 7.36 7.34 Prolongatie 1 Beursoverzicht. Op de Amstecdaowche beurs vonden in Koninklijken de gebruikelijke omzetten plaats en de noteering steld© zich een 10-tal punten lageT nnqf aanleiding van d© be richten van de dochtermij dat deze Mij. de Shell Union Corporation in het 2e kwar taal een verlies heeft gelede» van ongeveer 11 millioen dollar, die het totaal 'verlies voor liet eerste half jaar op 21 millioen bracht waardoor het «urplus ié veranderd in een deficit van enkele millioemen dollar. Unilevers worden lager afgedaan. Acoou*- tiek daalden tot 8}. Ned. Ford verloren pl.m. 10 pet.' Aku's waren gedrukt. Rubbers waren aan den gortrukten kant, ook in verband met de verdere reactie der rubberprijzen. die tot A inzakten Tabakken waren flauw, vooral DeJi Bata via, die meer dan 20 pot. moesten opofferen Ook de andere Sumatra-aandeelen kregen ernstige verliëzen te Incaaseeren. Suikerwaarden brachten het er niet. veel beter af. H V.A 's zagen zich ee« 15-tal pun ten .ontgaan. Scheepvaarten en Mijnaandeelen waren •til.

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 2