ond NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. I77BO Donderdag 6 Augustus 1931 79* Jssrgsng HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, BERGAMBACHT, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijntda^elijksbebalveopZon-enFeeatdagen 4 FEUILLETON. I - Hat Ouitaohe bezoek aan Rome. Aan de oevers van de Berwen. BERKENWOUDB, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, I K UUlVlklUll IIVUL/U, UWlJUltrt T OV/kjJlWzX-71. y VXw U L/1u1V2tl>>, j 1 nziu 1 inivzv*»» 216 6 «e- graag eens (Wordt vervolgd.) l ■1.1. .1.111— Een officieel programma opgemaakt. Een referendum in Pruisen. Groote belangen staan op het spel. de doet ABONNEMENTSPRIJS; per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2JO, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. ide achooa* de heerlyk jebruik eea a daarvoor tende ipvs- uk uit aea ran 36 cent, e borstel»), varpakkiaf het het kracht werd. Toen liet men hij i nen goed magelijk, ners - Ik I Het was immers niet waarschijnlijk, dat het Naar het Engelsoh van ALLEN RAINE. (Nadruk verboden). au, aaeni hij. ziqh van hem op een heuvel op beter uitzicht op lijkheid der nieuwste vrouwelijke kleeding en toen daar op straat een juffrouw in bad- costuum verscheen, schreef iemand een woedenden brief in de krantL onderteekend „een christen”. De werkloosheid. Het aantal werkloozen m Engeland be droeg op 27 Juli 2.713.350 dat is 52.617 meer dan de week tevoren en 701.833 meer dan een jaar geleden. Amy Johnson. Amy Johnson, die van Engeland Tokio vliegt, is, naar Reuter Seoul, de hoofdstad van Korea, aangeko men. aiiy KKI b.NI IKPM.1J.S8 Uit Gouda en omstreken (beboorende tot den bezorgkring/. l—o regels l.öw, eixe *egei meer MutO. Van builen Gouda en den bewrgKriag* 1—5 regels l.bó, elke regel meer J UUJu Advertentièn in het Zaterdagnummer 20 u» o y slag op den prjjs. Lieiaauigmuas-aavw-umusn de neltt van den prps. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN; 1—4 regels 2.25, elke regel meer 8.64. Op de voorpagina 511 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en ranoen worden berekend naar plaatsruimte. AdvercenUën kunnen worden ingezonden door tusscbenkomst van aoliede Boeühanua- iaren, Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daagd vóór de plaatsing aan bet Dureau zyn ingekcmen, teneinde van opname verzekerd te ctfn. Officieel wordt thans het volgende pro gram voor het bezoek van de Duitsche ministers dr. Brüning en dr. Curtius aan Rome bekend gemaakt. De Duitsche gasten arriveeren Vrijdagmorgen te 8.15 uur aan het hoofdstation te Rome zullen hun intrek nemen in het Grand Hotel, als gasten b(j de Italiaansche regeering. Des morgens zal Mussolini de beide ministers in tegen woordigheid van den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken Grandi in het Palazzo Venezia ontvangen. Daarna zullen Mussolini en Grandi het bezoek der Duit sche ministers beantwoorden Des middags biedt Grandi den gasten een lunch aan in de villa Borghese. In den namiddag zullen Brüning en Curtiua 'een bezoek brengen aan Tivoli en zal hun in de villa d’Estn een thee worden aangeboden, ’s Avonds biedt Mussolini in hotei Excelsior den Duitschen ministers een banket aan, waarby' de beide regeeringshoofden een tafelrede zullen uit spieken. Zondagmiddag te cén uur gebruiken de ministers de lunch in de Duitsche ambas sade. Behalve Mussolini en de andere mi nisters is ook de president van de Italiaan sche Kamer uitgenoodigd, alsmede vele an dere vooraanstaande persoonlijkheden. Het staat nog niet vast, wanneer de Duitsche ministers hun bezoek aan het Vaticaan zul len brengen. Waarschijnlijk echter zal dit bezoek Zaterdag plaats vinden. Lord Reading hertrouwt. Lord Reading, den gewezen onderkoning van Britsch-lndië is vandaag in het huwe lijk getreden met mejuffrouw Stella Chas- naud. Mej. Chasnaud heeft deel uitgemaakt xan het kantoorpersoneel van den onderko ning in Inuië en heeft Lord Reading sinds zijn terugkeer in Engeland bijgestaan als zijn eerste secretaresse, zoowel bij zijn po litieke als bij zij® zakelijke belangen, en met name bij zyn werk voor de Britsch- Indische conferentie. Men zegt van haar dat zij over een buitengewone kennis van Indischs zaken en van politiek en handel beschikt en merkwaardig goed thuis is in verschillende vreemde talen. Lord Reading's eerste huwelijk dateerde uit 1887. Zijn vrouw is verleden jaar in Januari over leden. naar meldt te* Mijn leven was eigenlijk al voorbij, toen jij geboren werd. Mijn man waa dood, mijn jongen verdronken, en mijn kleine Ma- rietje, de laatste, waa weggekwijnd en ge storven voot mijn oogen. Sinds dien tijd, heeft de zon niet meer zoo helder gesche nen. de bloemen zijn niet meer mooi,, ze herinneren mij aan het graf van mijn kind; zee schijnt niet meer dezelfde te zijn, ze mij denken aan mijn jongen. En ze schudde het hoofd, de oogen met één hand bedekkende, terwijl Valmai de andere hand, «ie op haar schoot lag, streelde. Maar nu wil ik niet meer aan al die ellende denken. Laten we het hebben over dien gelukkigen tijd, toen jij geboren werd. Jij «u je tweelingzusje. Toen jullie gewaa- Bchen en gekleed waren en samen te slapen °§cn in dezelfde wieg, kon niemand zeggen wie de één was en wie de ander. Maar wat oced dat er ten slotte toe? We waren im- mer® te blij, dat je moeder gered waa, alle» maal, uitgezonderd de deftige Engelsche ROEMENIE Koning Carol en Prinses Helena. Een band van vriendschap. In verband met allerlei den laatsten tyd- in omloop gekomen geruchten omtrent zijn verhouding tot prinses Helena, van wie hij gescheiden is, heeft koning Carol in een verklaring aan de pers nadrukkelijk ver zekerd, dat de scheiding definitief is. Ter- wille van hun kind, kroonprins Mikai, blyft een band van vriendschap tusschen hen be staan, hetgèen hun beider positie als be schaafde personen mogelijk maakt. Zooals men weet, vertoeft prinses Helena buitenslands, maar zal zy een paar keer in het jaar een bezoek aan Boekarest brengen om haar kind te zien, dat zy ook in geval van ziekte steeds zal komen opzoeken. RUSLAND. Behandeling van intellectueelen. Gelijkstelling met industrieele arbeiders. Volgens een Reuterbericht aan de Engel- sche bladen heeft de Russische regeering besloten, aan de intellectueelen concessies te doen, welke verband houden met de uitvoe ring van het Vijfjaarsplan. Een besluit is uitgevaardigd, waarvan officieel wordt ver klaard, dat de bedoeling is, verbetering te brengen, in de levensvoorwaarden van het technisch personeel, dat thans wordt ge lijkgesteld met de industrieele arbeiders. Hun kinderen zullen dezelfde faciliteiten terrein der buitenlandache politiek maken het nu reeds zeker, dat de Fiansch-Duitsche betrekkingen volkomen zouden veranderen, wanneer de extremistei en hun volgelingen in Pruisen de overwinning zouden behalen. NIEUWS. ENGELAND, Geen onwelvoegelijke strand-pyama’sl De politie van ïersey, eén der bekende Britsoiie kanaaleilanden, heeft, volgens de N. R. Ct., den oorlog verklaard tegen de strand-pyama’s. Het werd te bar. De auto riteiten hadden zoo lang mogelyk een oogje dicht gedaan tegenover dit sierlijke kwaad, d^t ongetwijfeld de aanlokkelijkheid van hun badplaats verhoogt, maar de vinding rijkheid in het verhoogen van de luchtig heid van dit kleedingstuk is nu in enkele gevallen zoo ver gegaan, dat het niet lan ger kon. Een correspondent van een Engelsch blad geeft verslag van zyn bevindingen ter plaatse. Hy vertelt: geen vacantieverblyf is zoo overstroomd met pyama's als dit eiland, waar de badgasten minder door regels en verordeningen worden gehinderd dan op eenig andere plaats in Groot-Brit- tannië. De straten van St. Helier hebben op het middaguur het aanzien van een Lido- scène in een operette. Een vrouw, die ge wone kleeren draagt, ziet er uit als een ouderwetsche vreemdelinge. De morgen koffie wordt gebruikt in pyama. De café’s en restaurants zyn gesierd door de vroolyk- ste kleuren. Maar niet alleen daar; dit strandkleedingltuk wordt ook ge il de bioscopen^rift winkels, in trei» ii'r dansgelegenheden. De meeste vrouwtjes, die In de warmte fabrieken eu Het was ongeveer vier uur 'e middags, toen hij een plaats bereikte, vanwaar hij de kust kon overzien; hier hield hij even stil, om naar den storm te kijken, die zoo plotse ling in hevigheid was toegenomen. Wat staat de zee verschrikkelijk hoog bij Ynisour! Wat een branding! Ik zou er vanavond niet grtmg over gaank dacht hij. Een plotselinge angst maakte meester-, hij steeg af, om zij van den weg nog een de kust te hebben. Als een looden last drukte hem de ge dachte op de ziel, dat Valmai 's morgens wel eens naar het schiereiland zou kunnen zijn gegaan, om Nance Owen op te zoeken, zooalg ze wel vaker de«*d. En hoe zou ze dan terug moeten? Dat was levensgevaarlijk. Somber en bedrukt reed hij naar huis. De storm steekt op, zei de dominee, terwijl hij naast zijn zoon aan de theetafel ging zitten. Ja. zei deze, naar de wolken kijkend, die door den wind voortgedreven werden, het zal vóór den naqht een orkaan worden. Dadelijk na den maaltijd stond Cardo op en zei: Ik ga naar het strand om naar de zee te kijken, vader. Maakt u zich maar niet ongerust, als ik voor het avondeten niet terug ben. De oude man mompelde zoo iets alsdwaa* heid, om met zulk weer uit te gaan, terwijl Cardo in de gang verdween. Toen tiij naar het strand afdaalde, merkte hij dat de storm nog steeds in hevigheid toenam. In de beschutting van een rots ging hij zitten om even wat uit te rusten. Den fanatieken rechtschen partyen in Duitschland is het een doom in het oog, dat de sociaal-democraten in den grootsten Duitschen bondsstaat, Pruisen, heel wat in de melk te brokkelen hebben. Zy willen hier aan zoo spoedig mogeijk een einde maken en om dat doel te bereiken, sturen zij aan op een vervroegde ontbinding van den Prui- sischen landdag. Op 9 Augustus nu zal er in Pruisen over worden gestemd, of een referendum zal worden gehouden, hetwelk over het voort bestaan der tegenwoordige Pruisische re geering beslist. Met zekerheid kan nu nog niet worden uitgemaakt, of de voorstanders van een referendum al dan niet de zege zullen be halen. Inmiddels is het een onloochenbaar feit, dat hun kansen aanmerkelijk zijn ge stegen. Niet alleen wordt het denkbeeld der volks stemming gesteund door nationaal-socialis- ten, Duitsch-nationalèn, Landvolk- en Chris telijk socialen, dus conservatieve groepen, maar evenzeer door de Duitsche Volkspartij, die overgeloopen is naar het kamp der te gen de Pruisische regeering complotteeren- de partyen, en door de communisten, zoo- Bedenk, als de zon ondergaat, dat zij een stukje van uw leven ineeneemt. luchtig^ dragen nen en zorgelooze kantoren, fabrieken eu andere dienstbe trekkingen, ontvlucht zyn en nu genieten van de zee en de vry’e natuur, zien er aller liefst uit in hun kleurige pyama’s, maar het komt inderdaad voor, dat kleedingstuk- ken, of moet men het anders noemen, ge dragen worden, die zonder twyfel onge past zijn. En hiertegen is de politie van Yersey nu opgetreden. Wanneer een dame er volgens de meening van een politie-man onwelvoegelyk uitziet (welke een precaire taak van het ja dan nee te bepalen-) wordt zy gewoonweg „opgebracht”. Ik zag, vertelt de correspondent aan wiens verhaal wy het bovenstaande ontlee- nen, een politie-agent met een vrouwtje, gekleed in een pyama van teere rose, aller- doorzichtigste stof door de hoofdstraat naar het politiebureau gaan en achter hen aan een groote menigte van jongemannen en meisjes, die het paar in triomfeerende pro cessie volgde en buiten bleef wachten tot de bekeurde lieftalligheid weer losgelaten zou worden. Zoo gaat het op Yersey. En op net andere Kanaaleiland Guernsey? Daar zyn van den kansel preeken gehouden tegen de onzede- vuur staarde. Daar zou ik me het hoofd maar niet over breken, ze heeft ook nooit moeite ge daan om jou te zoeken. Geloof je, dut ze iets van mijn bestaan weet? Daar weet ik natuurlijk niets van, ant woordde Nance, terwijl ze bij de deur nog eens naar den storm keek. Verschrikkelijk, zei ze, het lijkt wel, alsof de zee kookt, je kunt ónmogelijk naar huis gaan vanavond, mijn kind. 0. zeker, dat moet, ik zou niet graag in mijn oom’s afwezigheid van huis zijn, zei Valmai, hij blijft vannaeht uit, we je. Ze ging naast de oude vrouw staan en keek bezorgd naar de wilde ze.» Ze gingen weer bij het vuur zitten praten, tot de avond viel. Toen het donker was, kwam de maan telkens even tusschen de snel voortjagende wolken kijken. Onderwijl was Cardo naar Langton reden. Hij hield van een marktdag; vroo- lijkheid, gezelligheid, n Uziek. Dat strookte met zijn opgewekten aard. Maar dezen keer scheen dat alles hem tegen te staan. Zoo gauw als hij de zaken, waarvoor hij geko men was, had afgedaan, haalde hij zijn paard en reed vroeg in den middag weer naar huis Waarom hij zoo’n haast had go- maakt om weg te komen, zou hij niet heb ben kunnen zeggen. Van het oogeilWik af, dat hij 'e morgens over de brug van de Ber wen had geleund, waren zijn gedachten steeds bij Valmai geweest. Weinig kon hij vermoeden, dat ze zoo dicht bij was, toen hij door het struikgewas naar de rivier had staan turen. dat uiterst rechts en uiterst links ditmaal weer eens broederlijk samenwerken. De genoemde partyen hebben bij de jong ste verkiezing voor den rijksdag gezamen lijk in het Pruisische gebied 12.4 millioen stemmen uitgebracht. Hier staat tegenover, dat voor het slagen van het referendum 13.5 millioen stemmen vereischt zyn. Dit beteekent, dat er nog 1.1 millioen ontbre ken. Het is weliswaar twijfelachtig, of deze 1.1 millioen stemmen bereikt zullen worden, doch een dubbeltje kan soms vreemd rollen en verrassingen zyn niet uit gesloten. Overigens moet worden toegegeven, dat menig aanhanger der partyen, die thans als geheel voor het referendum-idee opkomen, bedenkingen koestert in verband met de gevolgen, die er juist in dezen noodtyd uit kunnen voortvloeien. Een overwinning der rechtsche elementen zou in het buitenland stellig een zeer ongunstigen indruk maken en het is zeer de vraag, of de vreemde ban kiers dan nog wel op zoo vlotte wyze bereid zouden zyn Duitschland credieten te ver strekken. Vooral in Frankrijk ziet men met buiten gewone spanning den negenden Augustus tegemoet, omdat niet alleen de verdere ont wikkeling der Duitsche, maar evenzeer der Europeesche politiek er in belangryke mate door zal worden beïnvloed. Er staat geweldig veel op het spel; wan neer de kiezers op groote schaal zich l^ten inpalmen door de leuzen der Duitsche na tionalisten en in Pruisen dientengevolge zich een politieke ommekeer zou voltrekken zou ook de toestand in het geheele ryk een volkomen wyziging ondergaan. In den Duitschen rijksraad zouden dan in den ver volge de Pruisische meerderheidsstemmen in. reactionairen zin de beslissing brengen. Terecht wyst de Parysche correspondent der Neue Bürcher Zeitung erop, dat dan geen compromispolitiek, zooals Brüning na streeft, tusschen links en rechts meer mo- gelijk is. Althans voor ^Frankrijk, waar men zich van de constitutioneele draagwijdte der beslissing in Pruisen bewust is, zal het resultaat van den 9en Augustus het teeken zyn, of op den tegenwoordigen grondslag der politiek van overeenstemming voort kan worden gebouwd, of dat in den ver volge elke kans op een eerlyke samenwer king met Duitschland in het belang van den vrede verkeken is. Ondenkbaar toch is het, dat een rykskabinet, waarin de partij van Hitler en de Stahlhelm een invloed be zitten, die den doorslag geeft, te Parijs ook maar een greintje vertrouwen kan wekken. Him toon tegenover Frankryk, hun zonder ophouden geproclameerde doel einden op militaristisch gebied en op het dame, die in je grootvaders huis woonde. Haar man was gestorven en ze was heel rijk, maar ze had geen kinderen. En toen ze hoorde, dat je moeder een tweeling had ge kregen, bedelde ze om er haar één te geven, en ze wae boos., dat we niet met zekerheid konden zeggen, wie de oudste was. Nu,, en toen, Nance? vroeg Valmai, toen do oude vrouw op hield, om het vuur op te rakelen. Nu. we vonden het allemaal een goed voorstel. Zonder twijfel was het een be schikking van den hemel, want hoe zou je moeder nu twee babies kunnen meenemen naar het verre land, waar je vader als zen deling heen ging? Er kwam bericht, dat de dame naar het doodsbed van haar moeder moest komen, en ze wachtte met er heen te gaan, tot jullie beiden: Valmai en Gladys gedoopt waren. Don volgenden dag ging ze, met je kleine zusje. O, wat huilde je moe- dre, toen,ze afscheid moest nemen van één van haar kleintjes, maar je vader over reedde haar ten slotte. En hoe heette die Engelsche dame? vroeg Valmai. 0, kindlief, dat moet je me niet vrar gen. Zoo’n lange en moeilijke naam heb ik nooit meer gehoord. Ik kon hem niet uit spreken. Ik heb den naam ergena opgeschre ven met het adres, en ze beloofde ons. dat ze zou schrijven, als het adres veranderd was. Maar dat zal ze wel nooit hebben ge daan, want ze ging naar het ouderlijk huis, en voor zoo ver ik weet, heeft, ze nooit meer wat van zich laten hooren. Wat zou ik mijn zuster graag eens zien, zei Valmai, terwijl ze peinzend in het GOllkMII E COURANT. verkrijgen als de kinderen van arbeiders by het toelaten tot de scholen. Wat betreft sanatoria, verzekeringsuitkeeringen, be huizing en de verschaffing van levensmid delen en fabrieksgoederen worden zy even eens tenvolle gelijkgesteld met de industri eels arbeiders. De practyk om de salarissen te vermin deren wanneer personen worden overge plaatst van leidende of hoogbetaalde posten naar industrieele ondernemingen wordt ver boden. De progressieve inkomstenbelasting op salarissen boven 500 roebels (nominaal 600) per maand wordt af geschaft. Een proportioneele belasting gelijk staand met 3.5 pct. van de totale onderhoudskosten wordt in de plaats daarvan ingevoerd. VEREEN 1GDE blATEN. Amerikaansche journalistiek. Een kasteel in stukken en brokken. De Amerikaansche krantenkoning Hearst heeft in het dagbladbedryf een enorm for tuin verdiend. Hy is een der rykste ver zamelaars van kunstwerken over de geheele wereld. Dezer dagen heeft hij, aldus de „Msb.”, in Andalusie een historisch kasteel gekocht. Hy liet het af breken en het materiaal naar Amerika vervoeren om het daar weer te re- construeeren. Spanje was daarover zeer verstoord en ontwierp een wet om het te verhinderen. Maar Hearst is niet voor niets journalist. Hy vernam de plannen Spaansche re geering en zorgde, dat de helft van kasteel reeds vervoerd was, voordat decreet van hem de rest ook maar meenemen. FRANKRIJK. De Koloniale Tentoonstelling. Een financieel succes? „Le Tempe publiceert eenige cijfers over de kasten en inkomsten van de koloniale tentoonstelling te Parijs, die er op wijzen, dat de ziiketlijke kant van deze geweldige grootsch opgezette onderneming waar schijn i ijk nog een zoet winstje zal alwer- pen. De gezamenlijke uitgaven en onkosten worden geraamd op mmstens vierhonderd millioen francs. Ter dekking van dit enor me bedrag ie een loterij op touw gezet, waarvoor reeds honderd millioen aan loten zijn verkocht. De stad! Parijs verleende een subsidie van vijftien millioen, de staat» een van vijltig millioen, de kolonfen droegen een ongeveer gelijk bedrag bij. Van entrée’s en verpachtingen raamt men een ontvangst, van 225 millioen, zoodat men dan reeds tiet totaal der onkosten met veertig millioen francs zou overschrijden. Tot 10 Juli werd de tentoonstelling door pl.m. negen en een half millioen bezoekers bezocht.. Voor den geheelen duur van de epositie rekent men op 25 millioen bezoe kers. De dagelijksche recette der entréebil- jetten bedraagt pl.m. 400.009 francs. De die rentuin, die vier millioen ti^ce gekost het;* zal vermoedelijk zeven A acht millioen op. De orkaan gierde en bulderde door de spleten en gaten van de rotsen en dreef zand en schuim voor zich uit. Boven alles uit hoorde men het geweld van de golven, die tegen de rotsen van het eiland, dat «laar als een zwarte, donkere massa >»p enkele meters van de kust lag, stuk sloegen. Cardo liet zijn blik gaan over de kokende golven, en dacht aan een boot, maar geen boot zou het in zoo’n zee uithouden. Boven dien. wat voor belachelijke vrees bezat hem en dreef hern hierheen? Op zoo’n grooten afstand tussehen den weg en het eiland zou ónmogelijk Valmai van een ander kun- onderscheiden,, en was het niet heel gelijk, dat één van de eilandbewo- den rotsdijk over ging* lijk wel gek! verweet hij zich zelf. niof wa1u ai»* meisje dien ochtend, toen het noodweer reeds dreigde, ntlar het eiland was gegaan. Als hij maar aan het hui3 van E.--sec Powell durfde gaan Vragen. Maar de onverklaar bare angst wilde hem niet loslaten, hield hem hier aan het strand als gevangen. Hij zou zelfs onder andere "omstandigheden niet eens hier vandaan en naar het huis van Esse<- Powell hebben durven gaan. Tot zijn verbazing merkte hij, dat de zenuwen hem de baas waren, iets, wat niet vaak gebeur de. Jonge, jonge, wat n stórm voegde hem een voorbijgang»ter. die door den wind voort gedreven, werd. toe. Met een paar flinke stappen had hij haar ingehaald.

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1