LAATSTE BERICHTEN. BINNENLAND. Prinses Juliana gaat kampeeren. Prinses Juliana cal van 18 tot 28 Augus tus met een dertig jongedames in de buurt van het Aard huis bij Apeldoorn kampeeren. Da Raad van Staten naar WaaÜiJven en Schiphol. Maandag a.s. zullen, de leden van den Raad van State een bezoek brengen aan de vliegvelden Waalhaven en Schiphol. Het ligt in de bedoeling om na bezichti ging der werkplaatsen, den fototechnischen dienst van de K. L. M. en het radiostation op het vliegveld Waalhaven een vlucht te doen per Fokker F XII naar Schiphol. Daar zullen de leden van den Raad van State in het bijzonder de inrichting en uit rusting der K. L. M.-Indië-vliegtuigen in oogenschouw nemen. De arbeidsduur van het PostpersonCel. Een motie ter verkrijging van een 7-urigen werkdag. De afdeeling Rotterdam van den Centra- len Bond van Nederiandsch P. 1. T.-perso neel heeft gisteren in een drukbezochte ver gadering een motie aangenomen, waarin wordt uiteengezet dat de afdeeling Rotter dam van den Centralen Bond van Neder landsch P.T.T.-personeel van meening is, dat de steeds verdergaande mechanisatie en rationalisatie de werkgelegenheid niet alleen sterk vermindert en daardoor dus in ernstige mate by draagt tot de voortdurend stygende werkloosheid, maar ook van de werkers langzamerhand veel meer is gaan eischen dan redelijkerwijze geëischt mag worden. Geconstateerd wordt dat, terwijl eenerzyds van groote groepen byna het on mogelijke wordt geëischt, anderzijds hon derden, die hunkerend uitzien naar een be staan, leven aan den rand van het paupe risme, waardoor de volkskracht in ernstige mate wordt aangetast. Opgemerkt wordt dat invoering van den 7-urigen arbeidsdag alleen by P.T.T. reeds 3000 hand- en hoofdarbeiders productieven arbeid verschaft en dat verder de hoog noo- dige verbetering van de vacantieregeling by het staatsbedrijf der P.T.T. welke regeling blykens een door 't Internationaal Arbeidsbureau te Genève gehouden enquete verre achterstaat bij die, welke in de mees te andere landen geldt verdere werkver ruiming schept, is overtuigd, dat een initia tief voor P.T.T.-personeel zonder twyfel te zyner tyd tengevolge zal hebben werktijd verkorting over de geheele linie, waarmee by behoud der tiestaande loonen door de vermindering van het aantal werkloozen de algemeene koopkracht zal stygen, de volks welvaart zal terugkeeren en tegen het lang zaam afglyden naar den chaos een dam op geworpen zal worden. Een klemmend beroep wordt gedaan op den minister van Waterstaat en op de be drijfsleiding om een voorbeeld te stellen en den werkdag van het geheele P.T.T.-perso neel terug te brengen in maximt/m tot 7 uur. Nieuwe wettelijke regeling Apothekers- -Sc bedrijf. Ingediend is een wetsontwerp, hoydende regelen betreffende de uitoefening van de artsenybereidkunde. Öe voornaamste bepalingen. Volgens art. 3 van het ontwerp mag de artsenybereidkunde alleen worden uitge oefend: in haar vollen omvang: door apo thekers, behoudens het bepaalde in dë ^art. 10 en 22; voor zoover in deze wet is be paald: a. door geneeskundigen; door apo- thekers-adsistenten; door hen, die de ver gunning hebben gekregen, bedoeld in art. 4. Art. 4 bepaalt: Onder de voorwaarden, vastgesteld by algemeenen maatregel van bestuur, kan de minister van Arbeid, Han del en Nyverheid vergunning verleenen aan anderen dan apothekers voor: a. het in het groot bereiden van artsenyen; b. het in het groot ter aflevering in voorraad hebben of afleveren van geneesmiddelen en artsenyen, zoo te zamen 'als afzonderiyk. Volgens art. 7 is de invoer in het vrye verkeer, de aangifte ten invoer in het Vrye verkeer, de aflevering en het ter aflevering jfe voorraad hebben van eenig verpakt ge niesmiddel of eenige verpakte artseny ver boden, ingien de samenstelling daarvan niet volledig of niet juist op de verpakking staat aangegeven. Van dit verbod zyn uitgezon derd de door de Kroon aan te wyzen ver pakte geneesmiddelen of verpakte artse nyen. De Kroon behoudt zich voor, in het be lang van de gezondheid, by algemeenen maatregel van bestuur den invoer in het vrye verkeer en de aangifte ten invoer in het vrye verjceer te verbieden van eenig verpakt geneesmiddel of eenige verpakte artseny, indien het middel schadelyk is voor de gezondheid. Van dit verbod kunnen by dien algemeenen maatregel van bestuur aangegeven verpakte geneesmiddelen of verpakte artsenyen worden uitgezonderd. Onder verpakte geneesmiddelen en ver pakte artsenyen zyn in dit artikel niet be grepen sera en vaccins, bestemd voor ge bruik by den mensch. Do arbeidsconflicten in dc textielindustrie. Van werkgeverszijde wordt gemeld, dat terwijl het conflict by de Koninklijke Ver- eenigde Tapytfabrieken te Rotterdam, Moordrecht en Deventer tot een staking heeft geleid, dat by de N.V. Vereenigde Jute en Cocosfabrieken van L. J. Heymeyer te Apeldoorn nog niet jn dat stadium is ge komen. Door de firma HaijaMyer is aan de ar beidersorganisaties Voorgesteld* de 1 oenen der wevers ««4 10 te verlagen tlnMnd*. niet de aldus verkregen loonbe sparing'' en mede door verdere bezuinigingsmaatrege len de mogeiykheid te scheppen een aantal exportorders te bemachtigen, zoodat het mogelyk zou zyn den werktyd op 48 uur per week te handhaven. De directie ver klaarda zich bovendien bereid om de loons verlaging wederom te laten vervallen in dien onverhoopt mocht by ken dat de be- doeldfe exportorders niet zouden zyn te be machtigen. Desniettegenstaande is door de arbeidersorganisaties het voorstel der fir ma Heymeyer afgewezen, en hebben zy verklaard dat, indien de loonen zouden wor den verlaagd, het werk zou worden neerge legd. Van de zijde der patroons is voorgesteld het geschil by de fa. Heymejjer door arbi trage te beslechten, welk voorstel eveneens door de arbeidersorganisaties is afgewezen. Westlsndsche druiven in Batavia verkocht. De „Saparoea" van de Stoomvaart Mij. Nederland bracht in Batavia 100 kiftjea Westlandsche druiven aan, welke na onder toezicht van den Wageningschen prof. Sprenger te zyn verpakt en verzonden, in uitmuntenden staat arriveerden. Binnen en kele uren was de voorraad uitverkocht. Per „Marnix van St. Aldegonde" arriveert een tweede zending, welke wordt vergezeld door den tuinbouwconsulent De vie, die de handels- en transportmogelijkheden zal be- studeeren. De 25ste Jaarbeurs. In dagen van economischen stryd, niet bij de pakken neerzitten. Door het secretariaat der Nederiandsche Jaarbeurs is een propaganda brochure uit gegeven, waarin wy o.m. het volgende le zen: De XXVe Nederlandsche Jaarbeurs vraagt UW aandacht. Zy is wederom een jaarbeurs in dagen van economischen stryd. Het zakenleven gaat gebukt onder groote zorgen: Maar toch denkt niemand eraan bij de pakken te gaan neerzitten. Wy moeten allen vooruit. De handel gaa^ zyn v.eg, zij het dan ook langs moeilijke paden. Het komt er nu op aan, trots alle bezwaren en gevaren, Cf het beste van te maken. Daar voor biedt de Nederlandsche Jaarbeurs U de beste kans. Want zy biedt U de voor waarden voor den meest voordeeligen in koop. De komende najaarBbeurs, die van 8 tot en met 17 September te Utrecht zal wor den gehouden, is de vyf-en-twintigste jaar beurs, die in Nederland gehouden wordt. In den loop der jaren is het Jaarbeu rsinstituut onmisbaar geworden voor den handel. De zakenmenschen hebben het geregeld bezoe ken van de Jaarbeurs in hun systeem van handeldrijven ingeschakeld. Zy keeren er altyd ityker van terug dan dat zy er heen gingen. Ryker in ervaring, rijker in voor lichting, ryker in inzicht. Tyden van span ning eischen ingespannen aandacht; het gaat dikwyis om kleinigheden; een enkele opmerking van een fabrikant of importeur kan van groote waarde zyn; een enkel ar tikel, ter Jaarbeurs gevonden, kan voor den wederverkooper van groot belang zyn. Groote verscheidenheid van aanbod en per soonlijk contact met producenten en leve ranciers kan alleen de Jaarbeurs den wiijp keiier bieden. Een bezoek aan de Jaarbeurs heeft nimmer een zakenman, die zyn eigen belang begrijpt, teleurgesteld. Van een Jaarbeurs, in tyden van economische de pressie gaat een groote versterkende kracht uit, want zy brengt den zakenman naast de voordeelïgste keuze uit een groote verscheidenheid van offertes, nieuwe denk beelden op commercieel gebféd, toepassing van nieuwe methoden nieuwe aanwyzingen om zyn bedrijf economischer te doen wer ken. Wat biedt de najaarsbeurs 1831? Een opsomming van alle deelnemers en artike len vindt men ii* den catalogus. Men vrage dezen van tevoren aan by het secretariaat der Jaarbeurs en bestudeere den catalogus vóór men ter Jaarbeurs gaat. Alleen dan komt men goed beslagen op het ijs. Men zal ter komende jaarbeurs vinden een weder om zeer belangrijke groep Meubelen en Aanverwante Vakken op de vierde en vijfde verdieping; een groep Textiel en Confectie eveneens op de vierde verdieping; een, door groote verscheidenheid uitmuntende, groep Voeding»- en Genotmiddelen op de derde verdieping. De tweede verdieping was we- derogi te klein om de groep glas, porcelein, aardewerk, huishoudelyke- en Luxe-, Ja- pansche en Chineesche artikelen te plaat sen; verschillende firma's, tot deze groep behoorende, vindt men eveneens op de der de, de eerste en parterre-verdieping van het complex Jaarbeursgebouwen. Op de eerste verdieping de metaalindustrie, electro- i techniek, radio, verwarmings- en verlich- 1 tingsartikeien, rubber en koeltechniek, wel- ke afdeelingen zich echter ook begane- gronds voortzetten, zoowel in de groote za- len der beide gebouwen als op het terrein Vredenburg. Evenals by vorige najaars- t beurzen is ook ditmaal de groep Werktui- j gen en Machinerieën voor de zuivelindustrie j wederom present, terwyl voor de" eerste mkal een Italiaansche sectie beganegronds in het tweede Jaarbeursgebouw exposeert. In de groote tijdelijke hal op het Vreden burg zullen o.m. automobielen worden ge- exposeerd. ■v i» e Zoo biedt, wat de deelneming aangaat, de komende najaarsbeurs het beeld van veer kracht en energie om in een tyd, die hooge V eischen stelt aan het Willen en kunnen van den handel, moedig het hoofd te bieden aan de gevaren, die het handelsverkeer bedrei gen. De komende najaarsbeurs heeft tot parool: Weest paraat. Alleen onverflauwde werkzaamheid, uiterste krachtsinspanning «n moedige energie kunnen de maatschappy uit het moeras helpen. Het is plicht van eiken zakenman om aan dien ópbouw mede te werken; aan eigen opbouw in de eerste plaats maar daardoor tevens aan den op bouw van het geheel. De Jaarbeurs biedt U daar by, aangespoord door hetgeen vorige Jaarbeurzen ih crisistyd voor handel industrie mochten rijn, de helpende hand. Grijpt de uitgestoken hand aan ,gy zult er wel by varen. gemengde berichten. Militair vliegtuig by De Kooy neergestort. Tegen den schoorsteen van een schip gevlogen. De bestaorder aan een knie verwend. Woensdagmiddag is by het vliegkamp de Koog, naby den Helder, een vliegtuigonge luk gebeurd. De korporaal-vlieger Reumer- n.an startte met den Fokker-verkenner F. L. I, met den wind mee, waardoor hy niet voldoende hoogte kon krygen. in het Noord- Hollandsch kanaal, in de onmiddeliyke na bijheid waarvan het vliegkamp is gelegen, ligt een schip, dat als krabbenmeelfabriek is ingericht. De bestuurder trachtte het vliegtuig over dit schip heen te krygen, doch botste tegen den hoogen yzeren schoorsteen van het schip, lezen we in de N. R. Crt.. Het vliegtuig sloeg over den kop, vloog over den dyk, die langs het ka naal ligt en kwam terecht in de daarachter gelege.n schorren. Het toestel is vry wel ge heel vernield. De bestuurder werd naar het marine-hospitaal in den Helder vervoerd. Hy heeft epn verwonding aan de knie op- geloopen; hoogstwaarschynlyk is een knie- schyf gebroken. Vergiftigingsgeval te Goes. Reeds een kind overleden. Woensdagavond is te Goes een 3-jarig kind uit het gezin E. op medisch advies naar het ziekenhuis vervoerd en daar des nachts overleden. Ook de moeder van het gezin en haar 2 kinderen worden op het oogenblik in het ziekenhuis verpleegd. Om trent den aard der ziekte konden wy nog geen nadere inlichtingen verkrijgen, aan gezien de resultaten van het medisch on derzoek nog niet bekend zyn? De familie van de slachtoffers deelde ons mede, dat enkele leden van het gezin Maan dagavond een bord havermout met een ei hadden gegeten. Daar Dinsdagmorgen de brakift'jfen zyn begonnen zoekt zij de oor zaak in het eten daarvan. Of dit juist is zal het bacteriologisch onderzoek moeten uitmaken. Nader wordt omtrent den toestand der patiënten die in het gasthuis worden ver pleegd, gemeld, dat deze naar omstandig heden redelyk wel is. Omtrent den aard der ziekte is nog niets positiefs te melden- De resultaten van het bloedonderzoek dienen eerst te worden af gewacht. Vermoedelyk is het eten van de havermoutpap niet de oorzaak, aangezien een der patiënten niet van dé pap heeft gegeten. Vrachtauto op trottoir. Een man doodgedrukt; een vrouw gewond. Gistermiddag reed in de Kennemerstraat te Haarlem vrachtauto van Van Gend «n Loos. Toen'de auto den hoek omzwaai de naar de Frans Halsstraat kwam van daar een wielryder, die dus in verboden richting reed. De auto week naar links uit de wielryder naar rechts; blijkbaar, kwam er een verwarring, waardoor de chauffeur van de wys raakte. Hy reeds althans met vry groote snelheid het trottoir op. Een 27-jarige man uit Heeanstede, die daar liep, werd tegen den muur van eèn huis doodge drukt; een 40-jarige juffrouw werd ook ge raakt, zy kreeg een beenwonde. Maar de kinderwagen, die zÜ duwde en waarin een baby lag, kwam er niet zoo goed af. De wagen ^werd tegen den muur plat gedrukt; het kindje was er even tevoren uitgerold en kwam er wonderlijk genoeg met een paar schrammen af. Het lijk van den man en de gewonde vrouw werden naar een zie kenhuis vervoerd. Doodelijk ongeval. Jongetje bekneld tusscheu brug en lantaarnpaal. Vanmorgen is te Leeuwardèn het 4-jarig zoontje van den heer D., wonende aan de Sumatrastraat alhier, by het afdraaien van de brug aldaar, toen hy trachtte nog over die brug te gaan, met zyn hoofd tusschen de leuning en een op de kant staande lan taarnpaal bekneld geraakt en vervolgens te water geraakt. Hoewel het jongetje onmid deliyk op het droge was gebracht kon de dokter slechts den dood constateeren. Het lykje is naar de ouderlyke woning vervoerd. Glutoa ia luxe kleed. Van de N.V. v/h Talens en Zoon te Apel doorn, de bekende firma voor inkten en an dere schrijfbehoeften ontvingen wy een luxe pot Gluton. Deze pot is vervaardigd van gekleurd celluloid, en is ingericht op de wijze van de glazen potten met water reservoir waarin een kwastje dat dus door loopend vochtig is, zoodat het lastige water toevoegen ook hier is vervallen. Deze celluloid, riet er zoo fraai uit dat ze gerust op een luxe bureau een plaatsje kan gorden gegeven. Een menschlievende daad. Driekwart liter bloed afgestaan door een marechaussee. Op Dinsdag 4 Augustus jl. kwam den marechaussee te paard, A. L. Nagelkerke, gestationneerd op "de brigade Kon. Mar. te Tilburg, door toeval van omstandigheden ter oore, dat in het St. Elisabeths-Zieken- huis te Tilburg een moeder van drie kin deren stervende lag, en alleen nog door een -<1 transfusie kon gered worden. Zes verschillende personen, welke fami lie waren van deze moeder, waren volgens den dokter van genoemd ziekenhuis niet geschikt om dese transfusie te ondergaan, en werden hiervoor afgekeurd. De man van bedoelde juffrouw was "ten einde raad en wist niet meer waarheen hy zich thans moest begeven. v De gevaren van het str#nd. Zwemmen is by wassend water en 'een fliakea N.W. wind het minst gevaarlijk. Men schrift ons: j Niemand zal er ongevoelig voor bJy.VOmi De burgemeester had gewaarschuwd te gen aanneming van dit voorstel, omdat hf meent als hoofd der politie zulk een beglufcè niet te kunnen handhaven, daar het dikwijls moeilyk is uit te maken of alle spelenden inwonen zijn. Na het.genomekuriesluit.heeft spr. mede wanneer hy leest de tallooze offers i^* rgedeeld in beroep ate zullen gaan by Ged. meestal jonge levens die de zee* iéder- jaar opeischt. Ook dit jaar zfln weer vele jonge mehschen verdronken en da zomer ia nog niet ten einde. Is daar niets aan te doen? Kan er niets gedaan worden, om hen, die zieh willen ver- frisschen door een bad aan onze stranden, te waarschuwen en van goeden raad te die nen? Ik kan twee namen noemen van bekende personen, die een speciale studie maakten van de getyden en stroomingen aan onze kust. - Ten eerste ir. Felix Ortt, die ruim dertig jaar geleden de grondlegger was van de berekening onzer getyden. De door hem ge legde grondslagen worden thans nog nage noeg ongewyzigd benut by de samenstel ling der getytafels. En ten tweede de thans overleden badarts van Zandvoort dr. Vare kamp. Eerstgenoemde heeft in het tydschrift „De Wandelaar" van Juni 1930 een zeer lezenswaardig artikel geschreven over het baden in zee. Hy heeft er op gewezen, dat aan onze Noordzeekust de vloedsttoom van Zuid naar Noord en de ebstroom in omge keerde richting gaat, dat de eerste sterker is dan de laatste, dat beide stroomen even- wydig aan de kust loopen, zoodat er geen sprake van is (zooals meestal wordt ge dacht) dat de vloedstroom van tfit zee naar land gaat en de ebstroom omgekeerd, waar door dan de ebstroom de baders naar zee zou trekkep. Voorts, dat ebstroom en eb (laag water) evenmin als vloedstroom en vloèd (hoog water) samengaan. De vloedstroom gaat ongeveer van drie uur vóór het uur van hoogwater tot drie uur daarna Noordwaarts en de ebstroom van drie uur nh hoog water tot drie uur na laag water Zuidwaarts. Met deze stroomen heeft de bader, die vlak by de kust blyft, niets en de zwemmer weinig te maken. Het gevaarlykst zyn de „muien". Dit zyn de trekgaten, dwars door de banken heen, waardoor by eb het water van het zwin (dat is de lange strook water tusschen de banken en het strand) naar zee trekt. Daar ontstaat dan een sterke stroom en een geul in het zand. Komt nu een zwem mer in een mui, dan zal hy pogen om naar het strand te komen, doch hy kan niet tegen den stroom op, hoezeer hy zich ook inspant. Hy wordt zenuwachtig, verdubbelt zyn po gingen... vruchteloos. Hy kan niet meer en verdrinkt. Dat kan den besten zwemmer overkomen. Kent hy daarentegen het gevaar, dan laat hy zich kalm afdryven. De stroom verliest in het zwin voor de tweede zandbank zyn kracht en de zwemmer kan, rustig zwem mende buiten de mui om het strand bereiken. 'By' wassend water is er geen trek naar zee door de mui, dus bestaat het gevaar niet. Toch is dit geen bewys, dat het zwem men by wassend water altyd veilig is. By N.W. wind wordt het water tegen het strand opgestuwd en de vloed wordt dus hooger dan zonder wind. Die opstuwing heeft haar grens; want door de eigen zwaarte trekt het water weer naar zee terug. Er ontstaat zoodoende een bovenstroom in de richting van zee naar land, een onderstroom naar zee toe. Men kan dit voelen, als men zich met N.W. wind laat dryven; men dryft dan op den bovenstroom naar land tóe, doch gaat men staan, dan voelt men den sterken druk zeewaarts. By landwind, Oostenwind, is het precies omgekeerd. Dan voert de wind het boven water naar zee en is de onderstroom land waarts gericht. Daarom is het by Oosten wind niet zoo prettig baden. De onder stroom gaat dan over het zand, is troebel, doet kwallen enz. aandrijven wier aanra king zeer onaangenaam kan zyn. Het zwemmen is by een flinken N.W. wind dus het minst gevaariyk, omdat men door wind en bovenstroom naar den wal wordt gedreven. Alleen voor baders en voor héb die niet zwemmen kunnen is er gevaar, dat de gol ven hen omverwerpen en zy door den onder stroom, die naar zee voert, van de been worden getrokken. De zwemmer, die by landwind en by val lend water in een mui komt, is er het ergst aan 'toe. Toen bovengenoemde marechaussee, al dus de „Eindh. Crt.", dit alles had verno men, stelde hy zich disponibel voor deze edele daad, ten einde een voor hem geheel onbekende vrouw, mogeiyk hierdoor te kun nen redden, en alzoo een menschenleven Ie behouden. Er volgde op 4 Augustus een strenge keuring, en op 5 Augustus werd hem bericht dat zyn bloed was goedgekeurd eb om deze vrouw te behouden, driekwart liter bloed moest afstaan, hetwelk gebeurde. Toen de bloedtransfusie was geschied, werd hem op 6 Augustus bericht, dat de vrpuw was behouden, en op 10 Augustus werd hem bericht, dat deze vrouw over acht dagen het ziekenhuis weer mag ver laten. Vreemdelingen mogen op Zondag in Veefe niet voetballen. De gemeenteraad van Vee re heeft in zyn laatste vergadering langdurig gèdiscysseerd over de quaestie van het beschikbluir -«fok len van een gemeenteterrein voor v eëRjbrief 3L W. L. Brilckm** veld„ en dit speciaal met het oog óp h£tgtpfev len op Zondag. Tenslotte heeft de réad-be- sloten het spelen op Zondag alleen toe te laten voor inwoners van Vee re zelve, dit om het houden van wedstrijden op den rust dag te voorkomen. Staten, <emdat hif. ifciet-handhaving Tan een bestuit bok beschouwt als in stryd met het algemeen belang: LAND~ EN TOmBOUwT De „Life-Wave". Een wetenschappelijk onderzoek doer dr. R. H. van Gelder van deze nieuwe conserveeringsmethode leidt tot ne. gatieve resultaten. Daar is, niet lang geleden, in ons land een zekeTe beroering gewekt door wat be. schouwd werd, terecht of ten onrechte, als Wm opzienbarende ontdekking. Een Neder lander in het centrum des lands had een apparaat uitgevonden, dat „iris" uitstraal de, waardoor bacterieleven onmogelyk werd en bederf kon worden voorkomen. In een der groote bladen verschenen weldra lange artikelen over „de geheimen der Life Wave", waardoor „zelfs de coli-bacil ont moedigd" werd. Kortom, er werd heel wat geschreven en gepraat over „het toestel, dat een magnetisch vfjd opwekt, door dro ge, positief geladeq lucht onder bijzondere omstandigheden te laten inwerken op voch-' tige negatieve lucht, welk magnetisch veld dan een sterk conserveerende werking be zit". „Nadat de machine is aangezet" —zoo heette het „duurt het circa tien dagen vóór het magnetische veld zóó sterk is ge- worden, dat goede resultaten worden ver kregen. Het 's dan echter zeer stabiel; ook al wordt de machine enkele uren stil gezet, blijft het bestaan en staat als een groote bol met een straal van 20 pi. rondom de machine. Binnen die 20 m. vertoonen eora- pas- en inclinatienaald sterke afwijkin gen." Ook wy waren, zoo schrijft het Hbld, van deze1-ontdekking op de hoogte gesteld, doch gaven, onzer gewoonte getrouw, er de voorkeur aan een wetenschappelijke proef neming onder controle af te wachten. Zulk een proef nu is inmiddels genomen en wel door dr. R. H. van Gelder te Amsterdam in opdracht van een machinefabriek aldaar in samenwerking met twee groote schecp- v aartmaatschappijen. Het blad ontleent thans aan het door dezen onderzoeker uitgebrachte rapport, dat een verzoek aan de heeren van het „Life Wave Syndicaat", om ter wille van het onderzoek een toestel in Amsterdam te plaatsen op kosten der opdrachtgevers, ge weigerd werd. Dr. Van Gelder zag zich daardoor genoodzaakt, de proef in Soest te nemen. Hy liet voor dat doel drie zware kisten maken, benevens drie in vakken ver deelde kasten, elk met drie deuren «n drie luchtkokers. In elk der kisten werden ge^ deponeerd: een halve varkenskop, een fliw* stuk kalfsvleesch en een gedarmde en ge plukte kip, terwyl in elk der kasten werden geplaatst: eenige doozen eieren, een nog niet gerijpte kaas, een paar kilo boter, ver der flesschen melk, zoowel gepasteuriseerd als rauw, gortepap en fosco, een ongepel de kaas, een half brood, eenige trossen druiven, een paar kilo appelen, benevens S kroppen sla, 4 groene komkommers, spina zie en raapstelen. Maar bovendien bracht dr. Van Gelder in elke kast een blikken bus met buisjes schuine agar, waarop geënt werd: coli- bacillen, streptococcen, een mengsel bacte riën uit melksedSment en één met prodi- giosus op aardappel. Toen deze bacterie-cultures in de kanten werden gedeponeerd, was va^ een groei op dt- agar nog niets te tien. In elke kist werd bovendien een maxi mum- en minimum thermometer opgehan gen. Dat gebeurde op 15 April j.l.; één kist en één kast werden tê Soest geplaatst in de werkingssfeer van de Life Wave; één stel eveneens te Soest doch buiten die >feer> n.l. op het terrein van het slachthuis en één stel in den tuin van het Melkcontrole- station te Amsterdam. H«t spreekt vanzelf, dat alles goed was afgesloten door middei van Lipasloten. De proef heeft drie weken geduurd gedurende dien tyd werden verscheidene controle-bezoeken afgelegd, pij eenige, waarvan wy dr. Van Gelder vefge ben. I Den uitslag der proefneming heeft <b- Van Gelder neergelegd in een lifrig rapport, vol cyfers en tabellen ever rediyt^se, zuur graad, bacteriecyfers, .serumaNcheidinf, groei der cultures, schimmelvorming, reuk, gewichtsverlies, enz. enz. Het zou om te ver voeren, diep op dit rapport in te gaan, te meer daar het volkomen negatief resultaat heeft opge leverd. Want het rapport eindigt aldus: „Op alle drie plaatsen beschimmelde h«t vleesch, bedierf de groente en zyn de bacte riën gegroeid, zoodat van een slapen door conserveerende werking niets te bespeuren viel. Wy meenen hiermede duidelijk te heb ben aangetoond, dat van een conserveeren de werking door de uitvinding geen» sprak® is. We zouden dan ook vooiioopig het toe stel aan niemand kunnen aanbevelen. Tenslotte moeten we nog melding makes van het volgende: Men vertelde ons, een magneetnaald ia de nabyheid zoowel een afwijkende inclinatie, als een Afwijken de declinafte zou wtwiito. Wy icheidene eenige, seld heb- (Electrofechnisch .laboratorium der Tech nische Hoogeechool «e Delft) ia handek waarin hy mededeelde, dat de declinatie inclinatie juist als overal andera waf» dat de afwjjldng niets te beteekenea h* (in y*er, welke zich in de omgeving van het apparaat bevindt). Dit dan is dé conclusie van het rapport, dat is uitgebracht over de Life Wave, die eenigen tyd geleden zooveel beroering neeft gewekt en waarop velen, die met dé pro ductie van of dOL-fcande! in. groenten, fruity zuivel, vlsesch en eieren jrhn doen hfebbenfi walbcht verwachtingen hadden getto UwnL Voorloopig althans zal mehnhet nog met dé bestaande coneerveerings-methoden moe- ten zien te STADSNIEUWS. GOUDA, 14 Aug. 1931. Braliaaiag verdaagd. Burgemeester en Wethouders maken be kend dat zy hebben verdaagd de beslissing op het verzoek van P. T. Boumans, om vergunning tot het uitbraden der wassche- ry en bleekerij door bijplaatsing van 1 stoommangel, 2 waschmachines, 2 stryk- machines, 1 centrifuge en 3 electromotoren van 1,1 en P.K. in de perceelen, gelegen 5 Kattensingel nos. 75—76. Evenzoo is verdaagd de beslissing op het verzoek van de Directie der N.V. Vereenig de Fabrieken van Stearine Kaarsen en Che mische Producten, alhier, om vergunning tot het uitbreiden der fabriek met een ge bouw voor de splitsing van vetten, en plaat sing daarin van 1 electromotor van 10 P.K. er 1 van 5 P.K., op het- pltceel, gelegen aan het 'Buurtje, kadastraal bekend sectie E no. 2757. Goudsche Vereen, van Gezondheidskolonies. Op Dinsdag 18 Aug. a.s. ongeveer 7 uur 's morgens zullen 29 kinderen vertrekken naar Epe (G.) om aldaar vyf weken in het Goudsche koloniehuis „De Bijsterbosch" te verblyven. Hoofdleidster is Mej. A. Bou- ters, terwyi Mej. M. Boer uit Boskoop, Mej. Bettink uit Delft en Mej. Cornelissen, leer ling v. d. Rotterd. school voor opleiding van leerkrachten in kinderverzorging op opvoe ding, hunne hulp zullen verleenen. Het bestuur v. d. Goudsche Gezondheids kolonie hoopt dat de gezonde buitenlucht den ldnderen veel goed zal doen en allen op 22 Sept. gezond en blozend naar huls zullen terugkomen. Op denzefden dag zullen, onder geleide van Mevr. de Vooys een 4-taf kinderen, die zeelucht noodig hebben naar de „Hendrika Stichting" te Egmond aan Zee gaan. Oud-Deken Wytenburg geopereerd. De Eerw. heer P. 'H. Wytenburg, oud deken van Gouda en rector van het St. Jo zef Paviljoen, heeft gistermorgen in het R.K. ziekenhuis een nier-operatie onder gaan. De operatie is goed geslaagd. Geslaagd. Voor het toelatingsexamen voor de Ryk- kweekschool te Schoonhoven is geslaagd I.ena van der End, leerlinge van de Ger. Schooi voor L, en U.L.O., Keizerstraat 69, alhier. Het aantal werklooiea. s<- a. Het aantal werkloozen op Donderdag 13 ^PAug. 1931 bedraagt 725. Kinderkoor Euterpe". By het te Bleiswyk gehouden nationaal concours wist bovengenoemd Koor onder leiding van zyn dirigent, de heer Ferd. J. Bade, een lsten prys te behalen in de lste afdeeling. Opletten met parkeeren. Door de politie is tegen de autobestuur ders P. de J. uit Nieuwerkerk a. d. IJssel en J. S. K. uit Lekkerkerk, procesverbaal opgemaakt, wyl zy hun wagens aan den verkeerden kant op den Kleiweg hadden ge parkeerd, waardoor het verkeer werd ge stremd. Het is dus zaak voor autobestuurders op te letten, aan welke zijde kan worden geparkeerd. Het staat steeds aangegeven. 20-jarig bestaan van Excelaior. Een stukje geschiedenis. Men meldt ons: Dinsdag 11 Augustus was het twintig jaar geleden, dat de vereeniging Excelsior onder den naam van Hercules door de hee ren Boot, Van Waas, Melkert en wyien de heeren Snoey en J. Wannet werd opgericht. De leider, de heer J. P. Boot en de heeren A. W. Melkert en B. Wannet zullen mede jubieeren. Laatstgenoemde is de eenige, die 20 jaar werkend lid van Excelsior is ge weest. Na een kort bestaan werd in de zaal Kunstmin een uitvoering gegeven, Wat tot gevolg had, dat het ledental nog toenam. Vry spoedig werd door het K.N.G.V., na dat, zich daarbij had aangesloten, om bijzondere reden de vereeniging Hercules in Excelsior herdoopt. Vanaf dien tyd is steeds aan wedstrijden etc. van het Ver bond deelgenomen, waarbij meerdere malen met groot succes. De noodzaak werd na enkele jaren ingezien ook een dames-afdee- lhïg te stichten, die door eenige dames, waarvan,nu jammerlijk geen enkele meer onder dé leden geteld kan worden, tot stand werd gebracht. Deze afdeeling, die voor Gouda de eerste was, werd zoowel door de pers als publiek niet voor critiek gespaard en meerdere malen zag het er naar uit, dat de dames-afdeeling niet lang het levenslicht zou aanschouwen. Doch enkele damesleden gesteund door directeur en bestuur, hadden den moed voort te gaan in Hun streven en kwamen met succes uit den stryd. De afr deeling, die nog slechts enkele leden telde, werd steeds grooter en telt momenteel een flinke groep turnsters. -V ■.i De oorlogsjaren brachten rojr Excelsior ■en kwijnend bestaan. de afkoihögtor van de mobilisatie bleven slechts Wnlr leden over, die niet in militairen (Huist wet4»1 den opgeroepen, zoodat zelfs dé directeur langen tyd als voorzitter heeft moeten fogmn, terwyl de penningmeester, het eenig overgebleven bestuurslid, hem ter zyde stond. Na de oorlogsperiode brak er een betere tyd voor Excelsior aan. In 1918 kwamen weer vele van de oude letten de gelederen versterken hoewel ook verschil lende goede krachten helaas, hetzy door werkzaamheden of vertrek naar eiders niet »eer terugkeerden. By het 12 -jarig bestaan telde de jubi- leerende vereeniging, ondanks intusschen ook nog andere vereenigingen tot stand waren gebracht, niet minder dan pl.m. 850 leden Nadien is het ledental, door afvoe ring van een gedeelte der ku&erklasse, een weinig gedaald. Ook by het 16-jarig bestaan kon de ver eeniging zich in een groot ledental verheu gen en dit werd op feesteiyke wijze her dacht. In de laatste vyf vereemgiivgsjaren bleef het ledental stabiel, terwyl de dames- afdeeling een nog grooter aantal leden kreeg. Het mocht Excelsior gelukken in de ach ter haar liggende 20 jaren ook het Ned. kampioenschap slingerballen te behalen en dit bleef niet minder dan 11 jaar op haar naam gevestigd. De jubileerende vereeniging zal morgen haar 20-jarig bestaan met een turnkring uitvoering herdenken, terwyl op een nog nader vast te stellen datum dit feest met een uitvoering in den Nieuwen Schouwburg zal beëindigd worden. Veertigjarig jubileum. Eergisteren herdacht de heer A. v. d. Kuy, Kanaalstraat 19, den dag waarop hij voor veertig jaar in dienst trad by de N.V. voorheen Gebr. Dercksen, f abri kante van beschuit, koek en suikerwerken. De jubila ris, die te zynen huize door den heer W. J. Dercksen Sr. werd gehuldigd, ontving ter herinnering en als biyk van waardeering een geschenk onder couvert, terwijl het personeel een fraaie mand bloemen aan bood. Goudsche Watersportclub „Elf hoe ven" De Goudsche Watesportclub „Elfhoeven" organiseert Zondag 16 Augustus a.s. een wedstryd in ringsteken voor zeilbooten Deze wel zeer byzondere wedstryd vangt aan des namiddags 3 uur. De werkverschaffing in Markele. Naar aan het Rotterd. Nieuwsblad wordt gemeld, ia het aantal Goudsche werkloozen dat in de Rykswerkverschaffing aan de Schipbeek in Markelo werkt van 48 tot 27 geslonken. In verband hiermede zyn 35 andere werkloozen voorloopig aangewezen om de huidige ploeg tot 48 aan te vullen. Uit deze 35 personen worden er ruim 20 uitgezocht en deze vertrekken dan a.s. Maandag naar het kamp. De loonen der Gouwenaars te Markelo zyn na de laatste voorgevallen, bekende feiten eenigermate verbeterd. Het eten geeft echter nog steeds geen reden t*t vol komen tevredenheid,. Agenda Vrijdag- «h Maandagavond Stad. Ze win- richting oefening Brigade tot redden van drenkelingen. De apotheek van de Firma Weyer, Gouwe, zal tot en met 14 Augustus, benevens den daarop volgenden nacht geopend zyn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten. UIT DEN OMTREK. BERKENWOUDE. Op het in den Haag gehouden examen van de Eerste Modevakschoolvereeniging behaalde o.a. Mej. P. Bouwman alhier het diploma voor coupeuse-leerares. BOSKOOP. Coöp. Vereen. „De Boekoopeche Veiling". Rozen per bos: Columbia 2540 ct., Aug. Noach 19—30 ct., Hadley 28—39 ct., But terfly 1721 ct., Rosalandia 1424 ct., Golden Ophelia 1015 ct., Edith Helen 6064 ct., Polyantharozen 25—36, Clau dius Pernet 3437 ct., Mac. Keiler 2039 ct., Willi. Kordes 19 ct., Briarcliff 15—19 ct., Ophelia 1014 ct., Kilham 20—34 ct., Germania 1420 ct, Florex 34 ct., Marcel Royer 18 ct., diversen per bos: lelios 80 40 ct., gladiolen 10 ct, anjers 19 ct., dah lia's 10 ct, Gerbera 40—51 ct. HAASTRECHT. Het echtpaar H. Vi^cherv. d. Burg alhier herdacht dezer dagen zyn 5ö-jarig huwelijksfeest. Beide oudjes zyn tachtig jaar. In verband met de minder goede ge zondheid van den bruidegom werd dit fee.it in intiemen kring herdacht. MOORDRECHT. Ruatig verloop der staking. Sinds de fabrieken der Kon.'Vereenigde Tapytfabrieken alhier gesloten zyn wegem het niet aanvaarden van de door de Direc tie gestelde loonsvoorwaarden dotff het per soneel, is er niets voorgevallen. Er wordt niet gepost, alles verloopt rustig. Naar aanleiding van geruchten als sou de loonstandaard aan de fabrieken hier la ger zijn dan in de andere gemeenten en an dere textielbedrijven, vernemen wy dat zulks voor volwassen arbeiders zeker «iet het geval is. De volle loonen varieeren tus schen 26— en 32—. De raad dezer gemeente is voor open bare vergadering bijeengeroepen op Zater dagmorgen a.8. De Raad heeft de door B. en W. inge diende verordening op de heffing van be- graf«visrechten aangehouden tot een vol gende vergadering. WOERDEN. Op het gebonden examen te Den Haag van de Eerste Nederlandsche Modevak- achoolvereeniging behaalde mej. R. Heilker te Woerden het diploma moderne sier- Gisteren ia door onbekende oorzaak af gebrand de groote opslagplaats van turven en steenkoolbriketten der coöperatie „El kander Trouw" aan de Havenstraat 18. Ook het daarnaast gelegen woonhuis van den heer De Jong werd een prooi der vlammen. Verzekering dekt da schade, alleen de in boedel van den heer De Jong was niet ver zekerd. De omliggende perceelen kregen groote waterschade. I werd het drijvende Rjk van de brug van i het Noorsche schip gezien. Daar de zee te hoog was, kon de kapi- i tein niet stoppen om het ïyk aan boord te RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum: 5.16 Concert door en semble uit het VARA-orkest o. I. v. Jan van der Horst m. m. v. Henry Oostra (bas) en Fr. Uyttenboogaard (vleugelbegelei ding); 6.46 Actueel Allerlei door het N.V. V.; 7.00 Vervolg concert; 7.20 Toespraak door da. A, v. d. Heide; 7.408.00 Slot con cert; 8.00 P. v. d. Lyn: „Op reu meer con tact met de natuur, U. In de Bergen"; 8.30 Concert. Nity Matthes (viool2 en J. A. Vel (piano); 9.00 Mej. dr. N. A. Bruining: „Graubunderland, Zwitserlanda grootste kanton"; 9.80 Vervolg concert; 10.00 Vryz. Godsd. Persbureau; 10.05 Vaz Dias; 10.15 11.00 Vervolg concert; 11.0012.00 Gra- mofoonplatenconcert (VARA). Huizen: 6.16 Gramofoonplaten; 5.45 Causerie door M. K. Gerisch; 6.007.15 Gramofoonplaten; 7.15—7.45 Causerie door Th. Arts; 7.46 Politieber.; 8.00—11.00 Con cert KRO-orkest o. 1. v. M. van 't Woud; Circa 9.16 Vaz Dias; ll.00-12.00 Gramo- foonplatenconcert. SPORT EN WEDSTKJJDEN. VOETBAL. De competitie-indeeling 1931-'32. De competitie-indeeling voor het komende seizoen, dat waarschynlyk 20 September zal aanvangen, ziet er wat betreft de clubs tut het Goudsche district als volgt uit: Afd. II. 2e k 1 a s 8 e A: O.N.A., Excelsior, S.V.V., D.H.C., Overmaas, V.I.O.S., R.F.C., Unitas, O.D.S., Steeds Hooger (4 maal R'dam, éen maal Schiedam, Delft, Den Haag, Gorin- chem en Dordrecht 2e klasse B: Gouda, Fortuua, Neplu- nus, C.V.V., Quick, V.O.C., D.C.L., B.M/1\, V.D.L. en B.E.C. (4 maal R'dam, 2 maal Den Haag, 1 maal V-ls&rdingen, Maussluis en Delft). 3e klasseA: G.S.V., Alphia, Bodegra- ven, Hillinen, U.V.S., A.S.C., L.F.C, Lug- dunum, Scheveningen en R.VX3. 3e klasse C: Schoonhoven, Leerdam, S.V.W., Merwede, Vriendenschaar, Slie- drecht, D.O.SR., L.S.V., Emma. 3e klasse D: Olympia, V.F.C., D.H.S., The Rising Hope, de Musschen, Coal, 't Noorden, T rans val i«, Steeds Volharden, E.D.S. Res. 1ste kba%se: Gouda 2, Excel sior 2, Feynoord 2,-#parta 2r Xerxes 2, C. V.V. 2, H.B.S. 2, AiD.O. 2, D.H.C. 2, Uni- tas 2. Res. 2e klasse B: Olympia 2, D.F.C. 2, Fortuna 2, H.V.V. 2, R.F.C. 2, Excelsior 3, V.O.C. 2, Feyenoord 3, Neptunus 2, S. V.V. 2. Res. 3e klasse D: O.N.A. 2, G.S.V. 2, Bodegraven 2, Alphia 2, Hercules 2, Velox 3, Utrecht 2, Zeist 2. De vierde klasse wordt nog nader inge deeld. OOST-INDIë. Kinderhuwelijk op Sumatra. Uit Kotaping meldt men aan de „Su matra "Post", dat daar onlangs het huwelyk is gesloten van den imam (moskee-beamb te) met een 10-jarig meisje. Geen gewoon huwelyk, maar de z.g. kawin gantoeng, (huwelyk met opschorting) waarby, gezien den leeftyd van „de vrouw" de man nog niet by zyn „echtgenoöte" wordt toegela ten. J)e imam echter wenschte zyn „vrouw" by zich thuis te hebben, wat de vader Van het meisje natuurlyfc niet toestond. Toen echter een paar andere ingezetenen van die plaats garandeerden, dat de hadji zich niet aan het meisje zou vergrypen, gaf de va der eindelijk toe. Denmorgen echter vol gende na het vertrek van het meisje naar haar „echtgenoot", kwam zy terug en ver telde den vader wat haar ovedkomen was. Deze diende onmiddeliyk een aanklacht in tegen den imam, di® hierop gearresteerd werd. By het onderzoek in die zaak kwam ook vast te staan, dat het meisje door haar „man" met een der vreeselykste- ziekten werd geïnfecteerd. f Dezer dagen kwam de ex-imam voor de Kerapatan. Hy werd tot3 maaneen gevan genisstraf veroordeeld en tevens werd be paald, dat hy van zyn vfrouw moet schei den.' O DRAADLOOZE DIENST. Geruchten over het zien van het l|jk van de viiegor Cramer.. o KOPENHAGEN, 14 Aug. De kapitein van het Noorsche stoomschip „Sejoglit", dat te Haugesund is binnengeloopen, heeft medegedeeld dat 'zyn schip Zondag j.l. ten Zuidwesten van het eiland Foola/rten wes ten van de Shetlandsche eilanden, een drij vend ïyk is gepasseerd, dat gezien de klee- ren 'die het ïyk droeg, vermoedelyk van een vlieger is. Voor zoover men aan boord van het schip heeft kunnen zien, scheen het Ïyk bovendien een zwemvest te dragen. 3 Men brengt deze mededeeling in verband met het verdwynen van den Amerikaan- schen Oceaanvliegér Cramer, die om 10 uur uit Reyjavik waa gestart Tot 12.30 had men radioverbinding met hem en om 16 uur Franse he ministers naar BerlQa. Laval en Briand vertrekken den 25aten Augustus. PARIJS, 14 Aug. De „Petit Parissien" meent te weten dut minister-president La- val zich heden in verbinding zal stellen met de minister van buitenl. zaken Briand, die zyn vacantie op zyn landgoed doorbrengt, naar aanleiding van de gezamenlijk te ma ken reis naar Berlyn, waarna Laval den Duitschen ambassadeur te Parys het offi- eieele antwoord op de Duitsche uitnoodi- ging zal geven. Op 25 Augustus zullen de Frgnsche mi nisters des avonds uit Parys vertrekken, om den 26sten te Berlyn te arriveeren, van waar zy op 28 Aug. weer naar Parys terug keeren. Het bezoek'aan Berlyn zal niet langer kunnen 4uren» omdat onmiddeliyk daarna de zitting van den Volkenbondsraad te Genève begint. De „Petit Parissien" voegt er aan toe, dat de .ministers te Berlyn zullen worden ontvangen door den Fxanschen ambassa deur de Margerie, die dan nog niet offi cieel zal zyn afgetreden. De ochtendbladen deelen voorts alle mede dat Laval gist» ren in principe de uitnoodiging direct heeft aanvaard en den Duitschen ambassadeur voor de uitnoodiging heeft dank gëkegd. De definitieve vaststelling der datum is uitgesteld in verband met de gezóndheids- toestafid van Briand. n Gandhi niet naar Londen. LONDEN, 14 Aug. Na de zitting van Ret werkcomité van het Al-Indisch Natioüaal Congres, waarin werd besloten dat het con gres zich niet zal laten vertegenwoordigen by de tweede Rondetafel conferentie, en dat derhalve Gandhi niet naar Londen zal gaan, verklaarde Gandhi: „ik behoef nauwelyks te zeggen dat het een gnoote slag is dat ik niet naar Londen zal gaan. Ik weet wat het beteekent voor Lord Irwin en ik weet ook dat het een groote teleurstelling is voor myn Engelsche vrienden. Maar men heeft het ons onmogelyk gemaakt en deze beslissing was onvermydelyk." Gevechten in de omgeving van Havanna. Opstandelingen weten zich te handhaven. HAVANNA, 16 Aug. Reeds langer dan 8 uur achter elkaar wordt in de omgeving van Cienfuegos gevochten tusschen regige- ringstroepen en opstandelingen en het ge vecht duurt nog steeds voort. Het aantal dooden en gewonden aan weerskanten is onbekend. Inmiddels schynen de opstande lingen er in te zyn geslaagd zich op ver schillende plaatsen by de gevechten met de regeeringstroepen te handhaven. In 49 ste den, verdeeld over 6 provincies, hebben zy him strijdmacht wetente concentreeren, zoodat zy ter plaatse den toestand meester ijjn. In het algemeen schynt de revolutionnaire beweging zich uit te breiden. De spoorwegaanslag by Jttterborg. Geen gewonden meer onder de wagons. BERLIJN, 14 Aug. De directie der Ryks- spoorwegen deelt in verband met den spoor wegaanslag te Jüterborg mede, dat het ge rucht dat zich onder een der omgeslagen wagons nog' een vermiste zou bevinden, ge lukkig onjuist is gebleken. Deze, als ver mist aangegeven, uit Zwitserland afkomsti ge reiziger, was in Halle uit den trein ge gaan en is inmiddels behouden te Breslau aangekomen. Van, de 7 omgeslagen perso nenrijtuigen zyn 4 weer overeind gezet en op den rails gezet, zoodpt nog 3 rijtuigen en het restauratierytuig ondersteboven lig gen. De 60-tons kraanwagen van de spoorwe gen is ter plaatse aangekomen, waarmede men hoopt de overige wagons heden over eind te brengen. Zitting Ryiuraadcommissies. Brünings mededeelingen. BERLIJN, 14 Aug. s Betreffende de uiteenzetting van den Rijkskanselier in de gisteren gehouden zit ting van tte vereenigde commissies van den Ryksraad weet de „D. A. Z." <je volgende by zonderheden mede te deelen: Dr. Brü- ning belichtte allereerst den geheelen fi- nancieel-politieken toestand en schetste de motieven die de Ryksregeering hebben ge leid tot de jongste noodverordeningen. Hy vermaande de landen en speciaal de ge meenten tot de «uiterste soberheid en legde er den nadruk op, dat by de pogingen van het Ryk ook door de landen en gemeenten alles moet warden gedaan om de financieel- politieke gevaren door eigen maatregelen af te wenden. t De landen hebben volgens het blad ook principieele quaeaties ter sprake gebracht, die verband houden met het plan tot hit- vorming van hfit Rijk. Van Zuid-Duitsche zyde werd tegen iedere poging de zelfstan digheid der landen te verkleinen, geprotes teerd en zelfs gedregd met de mogelykheid dat de Ryksdag zou moeten worden byeen- geroepen, wanneer de door de Ryksregee ring in overweging gegeven plannen zou den worden uitgevoerd. Volgens de „D. A. Z." kondigde de Ryka- kanselier de Voorbereiding aan van nieuwe zeer drastische noodmaatregelen op finan- cieel-po'!tiek gebied, alsmede belangryke wyzigingen in de structuur van het feyk. De „Vossische Zeitung" bericht, dat als,, eerste vertegenwoordiger der landen n*a den. Rykskanselier het woord werd gevoerd doftXr den Beierschen minister-president Held. Odk deze stelde de zelfstandigheid der lan den onder de huidige financieele varhoudin gen tot voorwaarde. Zestien dorpen in Mexieo overstroomd. WasraCkijsRtk vele siacfatufers. Uit Tampico wordt geraeidt, dat, volgens het blad „Li Universal", zestien dorpen aan a« Rio Panuci zyn overstroomd tengevolge ,,J „van de stortregens. Er zouden tairyxe doo- den zyn. De meeste inwoners hebben naar "Heuvels déVtfk gerfomen, waar ernstige hongersnood 'zou heerscben. 4 Onregelmatigheden in Spanje. MADRID, 14 Aug. Ondanks de omvang rijke politiemaatregelen neemt de opwin ding der bevolking toe, in verband met de communistische en syndicalisusche actie in Cordoba, waar verscheidene botsingen tus schen politie en militairen en onruststokers plaats hebben. De syndicalisten bedreigen de sociale ar beiders, die van hun zyde krachtig by de regeering protesteeren en bescherming eischen, daar de soc. party anders haar leden zal bewapenen. Ondanks het feit dat de regeering in geheel Spanje ernstig naar wapenen laat zoeken, overvallen in Anda- lusie steeds weer met geweren bewapende handarbeiders de groote landgoederen en steken de oogst in hrand. Het ongeluk in het Stadion. De toeatand der patiënten. AMSTERDAM, 14 Aug. Naar wy verne men is de toestand van den wielryder H. Herkuleyns, die in het Binnengasthuis wordt verpleegd gunstig te noemeq, De toe stand v^tn de beifle pïtiënten in het Wil- fielniinagasthuis, de heeren de Koning en Bóotsma, is redelyk wel. Gladiolen uit de Wieringermeérpolder. Aangeboden aan de Koningin-Moeder. W1ERINGEN, 14 Aug. Ingenieur van Oppen heeft van den bloemist F. Braken hof drie bouquetten gladiolen aangekocht, welke in de Wieringermeerpolder zyn ge teeld. Deze bouquetten werden heden aan geboden aan H. M. de Koningin-Moeder. Doodelyk ongeval te Veenendaal. VE ENEN DAAL, 14 Aug. Gisteravond is de 23-jange echtgenoote van J. de Kruif op den Ry kastraat weg by de Klomp "over reden, Hedennacht is zy zonder tot bewust- zyn te zyn gekomen, overleden. Oud bankiershuis heeft de betalingen gestaakt. VLISSINGEN, 14 Aug. Het bankiershuis De Koster Co., alhier, heeft hedemttorgen ztftf betalingen gestaakt. De bank en het bankiershuis bestaan reseds 100 jaar. Wieringer roggebrood. De eerste broodjes gebakken van de rogge uit den polder. WlERINGEN, 14 Aug. De eerste rogge uit de Wiering er meerpolder is reeds ge- dorsebt en aangekocht dobr/bakker S. Half- wees te de Hsuke. Van dese nog verse he rogge heeft bakken Halfwees met veel moeite zoo goed mogelijk het „eerste echte Wieringer roggebrood gebakken. Hel brood is aangeboden aan verschillende in genieurs en andere autoriteiten, die by den bouw waren .betrokken., ,De smaak is zeer goed. Ook heeft genoemde'bakker er Gro ninger brood van gebakken, welk gebak uitstekend is. Beurs van 'Amsterdam. W1S3ELK0EHSKN. 13 Aug. 14 Aug. Officieel. Londen 12.05 123)4% Berlijn 58.85 56.85 Parys 9.72% 9.72 Brussel 34.56 34,56 Zwitserland 48.42% 4837% Weenen 3437% 34.87% Kopenhagen 6632% 66.30 Stockholm 6637% 6637% Oslo 66.35 66.32% New-York 2.487» 2.48 Niet-officieel. Madrid 21.46 2130 Milaan 1X96 12.98% Praag 73* 735 Prolongatie 11% Beursoverzicht. Als eenige maatstaf wordt door de Beurs het verloop in Wallstreet aangenomen in verband met het gebrek aan andere ge gevens. Waar aldaar gisteren wederom een vaste tendenz bestond, werden ter beurze van Amsterdam de noteeringen byna al gemeen hooger gebracht. Dë handel was echter onbeteekenend; zelfs in Koninkiyke ging zeer weinig om. De pogingen, die thans van regeeringswege in 't werk worden ge stéld, wekken de hoop dat eindelyk de productie in de Ver. Staten binnen zekere grenzen zal worden gehouden. De Ameri- kaansche soorten waren goed gedisponeeirt Unilevers wisten zich boven 150 te verhaf fen. De Philipsaandeelen waren goed prijs houdend, terwyl Acooustiek enkele procen ten opliep. Alctt's lagen geheel verwaar loosd. Tabakken bleven op den achtergrond; Deli-Batavia golden lager, Deli's werden hooger genoteerd, terwyl Senenjba's nau welyks waren veranderd. Rubberaandeelen warden op kleine schaal verhandeld, doch waren goed van toon% Am sterdam-rubbers werden tot 70 verhandeld. Suikerwaarden waren kalm; de noteerin gen trokken over de geheele linie aap; Alg. Exploraties verkeerden in herstel, ofschoon de hoogste vorige koersen niet werden be reikt. Boetons waren verwaarloosd. Scheep vaarten hadden een beperkte markt. Young- leening was prijshoudend. Amerikaan^che fondsen waren algemeen hooger. De handel was onbeteekenend. ADIO-TELEGRAFlSCIf WEERBERICHT r - 14 Augustus. Verwachting: Zwakke tot matige Oósteiyke tot Zuidelijke of Zuidwestelylce wind. Zwaar bewolkt tot betrokken. Tftde- lyk regen, later opklarend. Iets warmer.

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 2