bergambacht, berkenwoude, bodegraven NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 17780 Dinsdag 18 [ustus 1931 7u* Jaargang NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad vcrschijntdagelijksbehalve op Zon-enFeeitdafien ---I- FEUILLETON. ■•darland te Parijs. Het nieuwe Paviljoen te Vinoennea. De Fransohe Minister van financiën over hot Finanoleel herstel van Duitsohland. BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, Je Maintiendrai. Aan de oevers van de Berwen. u VVMU, UV/K/UVUVr* V DUOlxVkJtf RJVJ V L/JU1VMIY, linnOinUVU 1, it* w*».!-'***^^** tuaschen Den Haag. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND, heb het op het bed van mevrouw ze op het briefje, in mij. Mijn idel zwakke kinderen, ermoeienis in de het gestel. Door zwakte lijden en De Engrelsche Schatkist-minister wont de financieele toestand van Engeland bijzonder ernstig. nig vermoedde ik, dat vóór den nacht mijn laat nog zwaarder zou zijn, ik bleef In mijn kamer, tot Bette mij overreedde in de eet kamer toch iets te gaan gebruiken. WH 11SI.I1E COURANT 1 en prikkelbaar- >d, de geest en uterkt. duurt een flacon gen van regeringsvorm, regeeringsinkom- sten, onderwijs etc. in en sommige van deze aanschouwelijke voorstellingen ala bij voor beeld, dte welke doet zien, waaraan de in komsten van onze koloniën worden ont leend, lijken nog beter geslaagd zijn dan de verbrande. De nieuwe indeeling, die slechts één ach terzaal heeft, is een verbetering. De inkijk, dien men bij het binnentreden heeft, is mooier en het geheel is meer overzichtelljk. De achterwand van de achterzaal ia direct zichtbaar bij het betreden van het pavil joen, zoodat het diorama dat de bekwame schilder Eland daar aan bracht meer tot zijn recht komt dan in de oude verdeeling, toen hij twee diorama’s had aangebracht aan de uiteinden van de beide vleugedzalen. Eland koos voor zijn nïeuwe diorama een gezicht in de piooie l'reanger. De K L. M. en de Koloniale Luchtvaart is ditmaal ook uitnemend naar voren ge bracht. Er is 'n groote landkaar aangebraclit, waarop zeer duidelijk de verschillende luchtlijnen in ons koloniaal bezit wonden aangegever, terwijl ook de luchlverbinJing van moederland met koloniën de aandacht vraagt. De cultures, in diorama gebracht, heeft men niet op de zeer minitieuse wijze kun nen verzorgen als de vorige maal; niettemin krijgt de oningewijde een goeden indruk van rubber-, thee- en oliepalmcultuur. Holland kan trotsch zyn op de nieuwe schepping; ook thans wederom is de inhoud van het paviljoen leerrijk, vindt men alles duidelijk en overzichtelijk voorgesteld en is de idee, die aan de Koloniaii tentoonstel ling ten grondslag ligt, volkomen begre pen. De achterzaal is zeer Oostersch. Het alles domineerende diorama van Eland brengt al direct een Oostersclie stemming aan, doch aan weerszijden heeft men een zestal Bouddha-beelden opgesteld, waarvan er vier zijn, welke men aan de vier zijden van den Borobocdoer aantreit. Het terrein achter liet gebouw is tot een fraaien tuin gemaakt. Nederland is te Vincennes opnieuw op waardige wijze vertegenwoordigd. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (beheorende tot den besorgkring): 1—5 regels 1.89, elke .egel meer R26. Van buiten Gonda en den bezorg kring. 1—6 regels 1J>5( elke regel meer 039 Advertentiën in het Zaterdagnumme' 20 A bijslag op den prijs. Liefdadigheida-aavertcntiln de helft van dan prjjs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGENi 1—4 regels 236, elke regel meer 6.64. Op ie voorpagina 60 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot seer gereduceerde» prjjs. Groote letters en rannen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomat van «oliede Boekhande laren, Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te sfjn. Ik ben trotsch op ons kleine Holland Daar kan ieder van op aan I 'k Wil het weten, 'k ga er prat op, Ik ben Hollandsch onderdaan Nederland, dat kleine landje, Aan de woeste zee ontrukt, Kan, ondanks zijn kleinheid, groot zijn Door de daad Onopgesmukt. ’n Schok ging door geheel de wereld... 't Hollandsch Paviljoen verbrand 't Sieraad van de Koloniale, 'n Diadeem van t kleine land. Even ivos men down geslagen, Even maar... en toen... VOORUIT Bouwt weer op klonk onze leuze, Holland, steekt de handen uit! Op de puinhoopen van 't oude, Kwam het nieuwe Paviljoen, Niet zoo groot, maar toch veel groot- scher, Als een resultaat van ’t doenI Op den achttienden Augustus Is de wereldblik gericht Op ons landje te Vincennes, t Paviljoen weer opgertcht En de grooten van de wereld, Brengen op deez’ blijden dag, t Hoofd ontbloot, vervuld van eerbied, Het saluut aan Holland's vlag F. F. jr. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ235, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.16, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 11, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. De Fransche Minaster van Financiën ihandin heeft een redacteur van „Echo de Paris” een interview toegestaan, waarin hij in het bijzonder zijn meening te kennen gaf over het herstelvraagstuk en het finan cieel herstel van Duitschland. Ten aanzien van het plan-Young, meer speciaal de her vatting der betaling na afloop van het Mo ratorium, verklaarde de minister, dat de compensatie tusschen een deel der Duitsche herstelbetalingen en de Fransche schulden aan Amerika geen enkele moeilijkheid op leverde. Frankrijk zou er dan ook nooit eenig bezwaar tegen hebben, wanneer Amerika ’t initiatief tot annuleering der oorlogsscha den zou willen nemen. Anderzijds zou Frankrijk echter geen druk op Amerika wil len uitoefenen aangezien bij de Amerikaan- sche schulden direct of indirect een deel der Duitsche betalingen is betrokken. Wat het Fransche deel der herstelbeta lingen betreft weet men, dat dit zelfs nog niet de verwoestingen dekt, die door den oorlog en speciaal door de systematische vernielingen zijn aangebracht. Niemand in Frankrjjk heeft er dan ook aan gedacht, dat de Fransche regeering zou kunnen af zien van een recht, dat niet slechts is vast gelegd in het verdrag van Versailles, doch dat ook een eisch der rechtvaardigheid wordt genoemd. Wanneer men al in ver schillende kringen van meening is, dat Duitschland ontslagen moet worden van de oorlogslasten en van de andere lasten die op het land drukken, opdat het zijn econo misch en financieel evenwicht zal kunnen herstellen, dan kan daarop slechts geant woord worden, dat minister Flandin zich geheel kan aansluiten bij de opvatting der deskundigen van het plan-Young. De Duitsche handelsdienst verneemt, dat de beurzen deze maand niet meer geopend zullen worden. In een bespreking van den Pruisischen minister voor handel en in dustrie met de voorzitters van de beurs- besturen van Berlijn, Frankfort en Keulen en vertegenwoordigers uit het particuliere bankbedrijf werd men het er over eens, dat dringende algemeene belangen een opening van de beurzen in de maand Augustus niet toelaten. kleed, waarin zy algemeen om haar dege lijk en goed werk geprezen werd. Door een toeval ontdekte men, dat er iets niet in den haak was. Haar man, waarvan zij n.l. gescheiden leefde, gaf zich aan voor onder steuning. Door de gelijkheid van naam werd het geval ontdekt. Het kolenvraagstuk. Onderhandelingen Duitschland en België. In de afgeloopen week hebben, naar uit Dusseldorf aan het Handelsblad wordt ge meld, vertegenwoordigers van de Belgische mijnen en van de Belgische regeering on derhandeld met afgevaardigden van het Roerkolen-SyndiUhat en mijneigenaars uit het Akensche kolenbekken over een Duitsch-Belgisch kolenverdrag. Wegens de groote meeningsverschillen over de vrij in te voeren hoeveelheden zijn de onderhandQ- lingen tot dusver zonder resultaat geble ven. De Belgische mijnen wenschen cbn- tingenteering van den invoer uit Duitsch land en voor invoer daarboven hooge douanerechten, alsmede een regeerings- voorschrift dat de Belgische industrie en de staatsbedrijven slechts Belgische kolen zul len mogen stoken. Deze wenschen gaan de Belgische regeering te ver en ook de han del en vele verbruikersgroepen zijn tegen het voorstel der mijnen gekant. De Belgi sche regeering heeft thans een tusschen- voorstel gedaan inhoudende volgens Bel gische berichten dat Duitschland den in voer van twee millioen ton Belgische kolen merde: O, o. wat moet ik doen,! En toen haalde ze een briefje voor den dag, dat ze mij gaf. Misschien komt u hierdoor iets te weten. Waar heb je dat vandaan gehaald? vroeg rk. Ik t gevonden. Ik opende het. vervolgde do dominee na pen lang, bewogen zwijgen, het kwaïp niet bij me op. dat ik het recht, er niet toe had. dat ik las: „Lieve Agnes. Mijn beste wenschen voor spoedig herstel en de toekomst van je kleine jongen,, en mijn innige dank voor al je goed- heid voor mij en Ellen. Zonder jou zouden wij nooit vereemgd zijn. Vaarwel. En moge het God behagen, dat we eens elkaar onder gelukkige omstandigheden zullen weerzien. Je dankbare en liefhebbende vrienden Lewis Wynne en Ellen Vaugham.” Ik staarde half verdoofd op Te laat, te laat! schreide het ii lieve vrouw weg voor altijd, mijn beminde broer voor goed van my gescheiden l Hier is nog een briefje, zei Bette, dat. vond ik op mijnheer Lewis' kamer op de tafel liggen. Daar staat uw naam op Ik opende het haastig. Het briefje ver telde van een liefde, waarvan ïk niet het flauwste vermoeden had gehad, van zijn lief de voor Ellen Vaugham, mijn vrouw's nach tje. van zijn dankbaJlrheid en die van zijn beminde Ellen voor wat mijn vrouw gedaan dat men tot aan den oorlogstijd moet te ruggaan om een dergeljjke crisis te vinden en het schijnt wel, dat de Labourregeering ook wil terugkeeren tot maatregelen uit die onzalige oorlogsperiode. Want het sta*! by MacDonald, die Zondag reeds naar Londen is teruggekeerd, vast, dat de begrooting, 't Jcostte wat het wil, in orde gebracht moet worden. Het ontbrekende geld moet gevon den worden, want van deze begrooting schijnt ook het politieke leven van het La- bourkabinet af te hangen. De bezuinigingscommiasie uit het kabinet zal vandaag rapport uitbrengen over het groote bezuinigingsplan. Woensdag zal een Speciale kabinetszitting beslissen over de vervroegde bijeenkomst van het Lagerhuis. Donderdag zal het bestuur dey Labourparty vergaderen, om de dan bekende regeerings- plannen te behandelen en Wanneer er uit de rijen van MacDonald's partij geno o ten zelf al te groot verzet zou komen tegen zyn drastische maatregelen, o.a. verlaging van de uitkeeringen aan de ongeveer 2% mil- lioen werkloozen, dan is er zelfs kans op een politieke crisis. De vorming van een nationale regeering, bestaande uit een coalitie van de drie groo te partijen zou, volgens sommige bladen, niet uitgesloten zijn. In een onderhoud met een vertegenwoor diger van de „Daily Herald” heeft de minister van financiën, Snowden, gesproken over den financieelen toestand van Engeland en heeft hij in de eerste plaats gewaarschuwd voor een paniek, waarvoor ondanks alle alarmeerende be richten geen reden aanwezig is. Engeland heeft reeds andere ernstige tyden doorge maakt en zal ook deze crisis overwinnen. Desniettegenstaande kan, aldus Snowden, de huidige toestand buitengewoon ernstig worden genoemd en zyn in verband hier mede maatregelen noodzakelijk. Deze maat regelen zullen drastisch zyn. De noodtoe stand Is echter voorbijgaand. Snowden hechtte bijzondere waarde aan het consta- teeren van het feit, dat Engeland's finan cieelen toestand in den grond genomen vol komen gezond is. Engeland heeft enorme kapitaal-reserven die het kan aanspreken. De huidige toestand op de Engelsche geldmarkt is veroorzaakt door de totaal ongegronde .nervositeit van buitenlandsche schuldeisers. Engeland moet daarom alles doen om deze vrees opzy te zetten en zyn schuldeischers te bewyzen dat de toestand van Engeland volkomen gezond is. Snow den verklaarde alles te zullen doen om het crediet van Engeland te verdedigen. uit, die ik in de mijne nam. En terwijl ik de hand nog in de rny'ne hield, viel mijn oog op een bos viooltjes, die op het bod lagen ,en die ik Lewis dien morgen had zien plukken. Meurdg, waarom ben je zoo koud tegen me geweest vroeg ze. Als ik ooit iets gedaan heb, dat je gehinderd heeft, wil je me dat dan vergeven en je kind een kus geven? En ze keek neer op het zwarte hoofdje, dat op haar arm lag. O, Cardo, God alleen kent den storm van gevoelens, die me aangreep. Ik kan het je niet zeggen. Ik bukte me over je heen en kuste je op het kleine zwarte hoofdje en ik bukte me over je moeder en kuste haar op het bleeke voorhoofd. Ik vergeef je, zei ik. Is dat aHes vroeg ze. En toen ik aar- zede, vloog er een vurige blos bver haar gezicht, en haar hoofd op het kussen om- keerend, zei ze: Ik ben moe, nu moet ik gaan slapen. Ik ging heen en deed de deur zachtjes dicht... Ik heb haar niet meer levend gezien, want dien nacht stierf plotseling. De engel des doods kwam haar roepstem, dat geloof ik zeker, want Dr. Hughes, dien we direct haalden, ver klaarde, dat er geen enkele reden was, waarom ze\ niet had kunnen herstellen. Ik geloof, dat ze beter had kunnen worden, als ze gewild had, Wynne, zei hij, maar als de wensch om te leven ont- Naar het Engelech van ALLEN RAINE. 15 (Nadruk verboden). Ik was verontwaardigd, omdat Agnes wist, hoe ik dien man en zyn heele aanhang haatte, en terwyl ik op zy ging om haar te laten passeeren, zei ik: Het verwondert mij zeer, op dit oogenblik een vreemdelinge in myn huis te zien, en ik moet u verzoeken te zorgen, dat ik u niet weer hier aantref. Het meisje kreeg een kleur van veront waardiging en ging heen. Betto deed de deur Van de slaapkamer open en zei: Wees vriendelyk tegen haar, het arme kind is zoo zwak. Wacht, tot ze sterker zal zyn. Ik bid God, dat Hy licht moge brengen in de duisternis. Ik knikte en ging zachtjes de kamer binnen. Agnes zat overeind in de kussens, haar gezicht doodelyk bleek. Ze had de oogen dicht. Ze had zeker mijn voor zichtige voetstappen niet gehoord. Ik keek rtrak naar haar en allerei gedachten flits- mij door den geest. Ten laatste scheen door zonder een woord te zeggen. Hij wist nog niet, dat Agnes gestorven was. Maar het bericht-van haar dood verspreidde zich spoedig, en ik weet, dat iedereen mij be schouwde als een moordenaar. Toen ik dicht bij huis kwam, zag ik een man te paard) het achterhek uitkomen. Hij was één van kolonel Vaugham's bedienden. Ik vroeg me af. wat die zoo vroeg in den morgen kwam doen, maar om het te vermijden, ging ik door het voorhek. Het huis zag er treurig uit met al die neergelaten gordijnen. Ik vroeg Betto, die met een bleek betraand ge zicht rond liep, wat die man hier kwam doen. Een vreemde geschiedenis, mijnheer, zei ze. Hij kwam vragen, of Juffrouw Vaugham soms hier was. Ze kunnen haar nergens vinden, en de kolonel loopt wan hopig rond. Ik was te ellendig om veel aandacht te schenken aan wat ze zei. en ging alleen ont bijten. Lewis was er nog niet, en ik zag er tegen op. om hem te ontmoeten. Het ver wonderde mi], dat hij des nachts niet wak ker geworden wa« door al dat heen en weer geloop, het komen en gaan van den dokter, en dat hij blijkbaar nog sliep. Nooit zal ik dien langen, langen dag vergeten. Ik voelde mijn ellende te zwaar om te dragen, en wel ging heen met een afgemetenheid, die hy sinds dien altyd tegenover mij heeft behou den. i De oude predikant zonk neer in zyn stoel, alsof de herinnering aan dien stryd hem doodmoe had gemaakt, en Cardo stond op en streek hem zacht over het voorhoofd. De teederheid van zyn zoon scheen den ouden man diep te treffen. Hy verborg zyn gelaat in de handen en begon te snikken. Neen, Cardo, als je alles gehoord hebt, zul je geen medelijden met me hebben. Bij het krieken van den dag ging ik de deur uit. Ik had behoefte aan de frissche mor genkoelte. Op den top van den heuvel ont moette ik Essec Powell. En terwyl myn hart ineenkromp van ellende en myn ver stand byna verbijsterd was, kwam de man op mij af en overlaadde mij met verwijten over myn omnenschelyk gedrag tegenover mijn vrouw. Wat ben jij, riep hij, mensch of duivel? Je haalt een jong meisje weg uit een huis, waar ze vertroeteld en op de han den gedragen wordt, en binnen het jaar heb je haar geestelijk en lichamelijk ge broken. Een oude schoolvriendin komt haar bezoeken en jy jaagt haar het huis uit. Ik heb er naar verlangd, je eens te vertellen, wat ik van je denk en wat de heele wereld van je denkt. Ik was een sterk man en hij een onaan zienlijk klein kereltie. Ik had hem kunnen Heden is te Vincennes het uit zijn asch herrezen nieuwe Nederlapdsch-Indische pa viljoen op oflicieele wijze door den Minister van Buitenlandsche Zaken, Jiir. Mr. Bee- iaerts van Blokland, die daarvoor gisteren avond naar Parijs is vrtzokken, geopend in tegenwoordigheid van eert \jroot aantal auto riteiten. Deze gebeurtenis vestigt de aandacht der geheele wereld op het kleine Nederland met zijn groote koloniale gebieden, dat zoo groo te energie toont, door zuth door de catastro phe, die het schitterend koloniaal paleis heeft getroffen, waarby alles wat daar in volle pracht was tentoongesteld, is ver nietigd, met te doen ontmoedigen, maar oniniddellyk de hand aan den ploeg heeft geslagen om, gedadhtig aan het woord van Jan Pieten». Coen „Dispereert met... daer en is ter wereld niet dat ons kan hinderen” een nieuw gebouw te scheppen, dat,, zij liet dan niet zoo grootsch van aanzien als het oorspronkelijke, de grootschheid ïïi zich draagt door den scheppingsdrang, die het tot stand bracht. Op 28 Juni gmg het Nederlandseh Pavil joen in vlammen op. Op 18 Augustus staat het nieuwe, uit zijn asch herrezen, gbreed om de wereld te toonen wat Nederland op koloniaal gebied praesteeift. Daar is werk verricht, dat groot respected wingt. In een der Parijsche contispondentiee over het nieuwe jmviljoen wordt medegedeeld, dut onze Hollandsche milttaire politie, er duchtig voor heelt gezorgd^iat, wie op het HoUmidsdi terrein met te maken had, er ook stellig van werd geweerd. Eenmaal óver kwam het zelfs den niaaraclialk Lyanthey, den hoogwaardigheidbekleeder der Fransche Regeering op de tentoonstelling, die met hoog bezoek m den nieuwbouw van Neder land een kijkje wilde nemen, maar zich door den Hollandschen soldaat, die den maarschalk nog niet kende, den weg ver sperd zag en eerst na verlof van den Neder- landschen gedelegeerde, den heer Mooyen, mocht passeeren. Er is bewonderenswaardig werk verricht. Het nieuwe paviljoen doet Holland’s naam eer aan. De ontvangzaal is bijna gelijk aan de oorspronkelijke. Wel heelt de schilder Sayers, die de drie paneelen boven de in gangen verzorgde, thans slechts één paneel geleverd, n.l. de tijgerjacht Van een Hindoe, vorst, doch overigens is de eenvoudig» ver siering van de wanden met gouden motie ven bijna nog aangenamer dan de wanden van de oonspronkelyke zaal. Paulides, die eveneens weer een paneel zou leveren, schijnt nog niet gereed gekomen te zijn, doch het genus hiervan valt niet op. Aan de béide zijwanden zijn kaarten in goud aangebraclit, die zeer gelukt kunnen worden genoemd. De beide zijvleugels hou den ook thans weer een rijke schat van gra fieken, diorama’s, betreffende de OosLlndi- sche cultures, aanschouwelijke voorstellm- Vrouw werkt 12 jaar als man. I De politie te Mainz heeft een merkwaar- dige ontdekking gedaan, door te constatee- ren, dat een vrouw reeds sedert 1919 als man gekleed zwaar mannenwerk verricht. De nu 46 jaar oude vrouw kwam in 1919 uit Baden naar deze stad. Daar zij als vrouw geen werk kon vinden, nam zy het besluit als man te gaan leven. In dien tijd heeft zy verschillende betrekkingen be- istiek, zonder dieet, vendig gebruik. Het NBRANDER, over- hting, onder strikte 1 zenden. in staat alle ndentie binnen 20 De dag van morgen belooft voor Enge- lang van buitengewoon belang te worden. De Engelsche bladen, die in den breede de in de war geloopen staatsfinanciën bespre ken, kenschetsen deze periode als ,>de ern stigste sedert 1914”. Zóó erg is het dus, Zucht naar winst maakt wijten tot dwazen. groot verdriet over mijn koelheid tegen hem. (Wordt vervolgd.) mijnheer Lewie is er niet. Ik ben op zijn kamer geweest om hem te bezoeken, en zag. dat hij niet naar bed geweest waa. En ze sloeg haar schort over het hoofd en jam- opnemen en naar beneden gooien in dte zee, en ik moest me geweld aandoen om mijn toorn te beheerechen. Maar ik hield me in, keek hem van uit de hoogte aan en liep breekt dan ontbreekt ook dikwijls de kracht om te leven en de patiënte sterft. Waarom ze niet verlangde te leven, weet ik niet. Misschien weet jy het. En mijn oude vriend r

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1