LAATSTfcf BERICHTEN. Reurs van Amsterdam. zal toestaan, terwijl aan den invoer van Duitsche kolen in België geen belemmering in den weg gelegd zal worden. De Duitsche onderhandelaars zyn terug gekeerd om nieuwe instructies te vragen. Vermoedelijk sullen deze week de onder handelingen worden voortgezet. ZWITSERLAND. Boot omgeslagen. Zeren personen verdronken. Naar het W. B. uit Zurich meldt is een ernstig ongeluk op het meer geschied. Een wielrjjdersvereenigilig van arbeiders maak te in eenige motorbooten een tocht op het meer .Tengevolge van de hooggaande gol ven sloeg een boot om; zeven personen ver dronken. ENGELAND. Botsingen in Manchester. Naar uit Manchester gemeld wordt, heb ben daar Zondag ernstige botsingen plaats gehad voor een politieposthuis. Bij een inval in een verboden speelgele- genheid arresteerde de politie vijftien per sonen, die naar het posthuis werden ovei gebracht. Daarop maakte een menigte van 2000 personen zich op om het politiebureau te bestormen. Het kleine contigen$ politie- troepen, dat aanvankelijk op het bureau aanwezig was, had de grootste moeite den aanval af te slaan. Vanuit de menigte werd met steenen gegooid, waardoor verscheide ne politiemannen meer of minder ernstige kwetsuren opliepen. Na een beleg van anderhalf uur slaagde de politie er in de menigte te verdrijven, daar inmiddels versterking was aangerukt. Verscheidene personen werden gearresteerd. De gevolgen van den zwaren regenval. De „Morning Post" publiceert een over zicht van de schade, die gedurende de laat ste dagen door den voortdurenden regen aan den oogst in Engeland is toegebracht en verklaart, dat, wanneer de regen niet spoedig ophoudt, dit jaar een rampjaar voor den Engelschen landbouw zal worden. Alle berichten, vooral uit Oost- en West- Engeland wyzen er op, dat de velden sinds weken en maanden groote meren gely ken en aat reeds thans het graan totaal verloren is. Op de graanbeurs te Norwich is tot nu toe weliswaar geen Engelsch koren aange voerd, doch Zaterdag hadden reeds ge dwongen verkoopen tegen zeer lagen prys plaats. Ook met den aardappeloogst staat het slecht, ook doordat de met aardappelen beplante oppervlakte met uitzondering van het vorige jaar het kleinst is sinds 1916. FRANKRIJK. De ontploffing te Lyon aan opzet te wijten. Bij de nasporingen naar de mogelijke oorzaken der instorting van het huis nabij Lyon, waarbij tien personen om het leven zijn gekomen, heeft men, naar het N. T. A. meldt, het volgende ontdekt: Onder de lijken Vond men ook dat van een juffrouw, Sangois genaamd, die de eigenares was van het ingestorte huis, doch in een geheel an der stadsgedeelte woonde. Men beschouwt het niet als toeval, dat zij, juist op het ooganblik, waarop het huis door een ont ploffing werd vernield, om twee uur 's nachts de straat, waar het stond, pas seerde doch men heeft vermoedens, dat mej. Sangois die in geldnood schijnt te hebben verkeerd, zelf de ontploffing heeft veroorzaakt om in het bezit te komen van de verzekeringssom en dat zij daarbij het leven heeft verloren. Dat vermoeden is juist gebleken daar haar moeder verklaard heeft dat haar dochter het huis in de lucht heeft laten vliegen om het verzekerings bedrag te kunnen binnenhalen. Op vermoe den van medeplichtigheid is nu de 71-jarige moeder gearresteerd. BELG1E. Zelfmoord in een kerk. De Brusselsche correspondent van de Maasbode meldt aan zijn blad: Tot groote ontsteltenis van de geloovi- gen, die zich Vrijdagnamiddag in de den geheelen dag door druk bezochte SL Nico- laaskerk, achter de Beurs te Brussel, be vonden, heeft een elegant gekleed heer zich midden in de kerk met een revolverschot doodgeschoten. Op het lyk werd geen identiteitsbewijs gevonden, doch het duurde niet lang, of de politie had uitgemaakt, dat de zelfmoorde naar een zekere Edmond van Caeneghem moest zyn, die door de Fransche rechtbank werd opgespoord, omdat hij te Marc-en- Beloeil, nabij Rijssel, zijn vrouw had dood geschoten en zyn schoonmoeder met een revolverschot doodelyk had getroffen. Aan de hand van het signalement van den moordenaar, dat «ij van de Fransche rechtbank had ontvangen, -kon de Brussel sche politie spoedig de identiteit van den zelfmoordenaar vaststellen. BINNENLAND. Bijdragen voor het nieuwe Nederlandsche Paviljoen Parijs. Reeds 45.000 verzam^rf. De Kamers van Koophandel te Amster dam en Den Haag hebben aanzienlijke be dragen in het vooruitzicht gesteld voor het nieuwe Nederlandsche paviljoen ter Parijsche tentoonstelling, waardoor het in gezamelde bedrag de 45.000 ruim is over schreden. Het adres van den penningmeester van de vereeniging Oost en West is: Kpete Voorhout 6, Den 'Haag, giro no. 14674. Uitzending van werkloozen uit Zaandam naar Giethoorn mislukt. Naar uit Zaandam aan de Telegraaf wordt gemeld zoutten gisteren 24 werkloozen naar de werkverschaffing te Giethoorn vertrek ken. Bijna unaniem besloot men, wet te gaan. Up een bepaald tijdstip vertrok één man. Ken trein later ging de ambtenaar van sociale zaken met nog twee man weg, zoodat deze uitzending voorioopig ais mislukt be schouwd kan worden. Pan -Europa-beweging. Men meldt -aan de N. tt. CV, dat dazer uagen te 's-üravenhage een bijeenkomst is gehouden van bekende personen van verschil lende politieke en godsdienstige richting, ten doel hebbend het beramen van de middelen ter propageering van de i'an-Europarge- dachte in Nederland. Kr is besloten tot op richting van een maandblad Nieuw Europa, waarin van verschillend standpunt de Pan- Kuropargedachte zal worden belicht en ge propageerd. Kapitein Bischoff. t Ten bureeJe van den inspecteur van de genie te 's-üravenhage, waar hij werkzaam was, is gisterenmiddag te den Haag plotse ling overleden de kapitein der genie J. F. Bischoff. De overledene die op 28 Juni 1896 te Aardam werd geboren was ter departe- mente o.a. belast met de zooveel omvatten de chemische oorlogvoering. Kapt. Bischoff werd op 12 Juni 1915 2e luit., 24 Juli '17 le luit; en emdg 12 Juni 1923 aan het Departement van Defensie ver bonden. Jhr. J, A. van Kretschmar va* Veen. t De oud-directeur der Spoorwegen jhr. ir. J. A. van Kretschmar van Veelt is gisteren op Y3-jarigen leeftijd op zijn buiten Heide- park te Hilversum overleden. De begrafenis van het stoffelijk averse, zal te Amsterdam plaats hebben op Zorg- vlmd op Donderdag a.s. Het conflict in het Amaterdamsche Bouwbedrijf. Van de zijde van het bestuur van „Am- etels Bouwvereemgingvernemen wij, dat de mededeeling van de Landelijke f ederatie van Bouwvakarbeiders, v<^gena welke ge noemd bestuur de met ingang van heden aangekondigde uitsluiting der leden van de f ederate niet ernstig zou opvatten, geheel onjuist Is. De uitsluiting wordt door genoemde ver eeniging met kracht doorgevoerd, evenals door de Metselaarapatroonsvereeniging Am sterdam. Tegen het door de f ederatie aan haar leden uitgegeven parool, zich niet te laten uitsluiten, zullen beide werkgeversor ganisaties met kracht optreden bij even- tueelen tegenstand zal dan ook politaehulp worden ingeroepen. GEMENGDE BERICHTEN. Om een stukje kauwgom. Een vriend overhoop gestoken. De 17-jarige Van Dijk uit M&rum en de 19-jarige E l'ypker kregen gistermiddag te Zandwijk, gem. Leek, twist over een stukje kauwgom. De twist liep zoo hoog, dat Van Dijk zijn mes trok en Pypker daarmede drie steken toebracht, waarvan een de loiig raakte. Pypker is naar het academisch zie kenhuis te Groningen overgebracht. Men vreest voor zijn leven. Vier pinken in één klap. Tijden* het hevige onweder, dat Zondag middag boven het Gooi gewoed heeft, zyn op den HUversumschen Meent Vier pinken, die dioht bij elkaar stonden, door één zelf den bliksemstraal gedood. Smokkelen in het grensgebied. „De vliegende Hollander" gekort wiekt In de nabijheid van de olaefabriek te Spyk (biji Lobith) was een levendag smokkel ver keer over den Rijn geconstateerd. Een, dezer avonden posteerden zich daarom verschil lende douane-ambtenaren ongeveer 6U0 M. stroomopwaarts van de oliefabriek en zagen, toen zij ongeveer een half uur daar hadden gelegen, hoe twee personen den omtrek af speurden. Kort daarop bemerkten zij hoe op den tegenovergestelden Rijnoever herhaalde lijk lichtte ekens werdlen' gegeven. Niettegen staande de gespannen opmerkzaamheid, konden zij in den donkeren nacht geen ge luid van roeispanen ontwaren, tot zij op eens, ongeveer 30 M. voor zJoh uit, een in een zeilboot getransformeerde roeiboot zagen die geruischloos voor den wind voer en on geveer 300 M. verder stroomafwaarts land de. De beambten kropen voorzichtig door het sand naar de landingplaats en sprongen toen plotseling te voorschijn. Zij troffen vier personen aan, die de boot reeds verlaten hadden en, beladen met zakken, gereed stonden op hun rij,wielen te stappen, in de boot zelve bevonden zich nog twee personen waarvan er een te water sprong en de ander trachtte de boot met een roeispaan van den wal te stooten, maar toen de beambten dreigden te zullen schieten, kwam de smok kelaar in het natte element spoedig op hét droge, terwijl de andere zich met de boot op genade of ongenade overgaf. Het bleek, dat de aangehoudenen 150 kg. koffie, tabak en cigaretten bij zich hadden. Twee van hen waren m het bent van een alarmpistool, blijkbaar met de bedoeling eventueel* douanebeambten schrik aan te jagen, waaruit wed hun onervarenheid bleek daar zulks natuurlijk door de douanebeamb ten onmiddellijk met scherp beantwoord zou worden. Intusechen is aan het smokkel bedrijf van „De Vliegende Hollander", zoo als de Duitschers de geheimzinnige boot, die hun reeda zoo vaak verschalkt had, noemden, een einde gekomen. Nettenpakhufzen in Scheveningeu verbrand. Zaterdagmiddag werd de brandweer ge alarmeerd voor een uitslaande brand In het perceel Visschershavenweg 31 te Schevemin- gen_ waar de werkplaatsen en pakhuizen zijn gevestigd van de reederij Jan den Duik en Zn. De brandweer kon niet anders bereiken dan den brand tot heti complex werkplaat sen te beperken Twee arbeiden omgekomen. Door het drinken van ondeugdelijk wateT zijn twee arbeiders, werkraam bij het bou wen van een nieuwe brug over het Keitdiep onder Dorkwerd voor den nieuwen vaarweg van Groningen naar de Zuiderzee, ongesteld geworden en met typhus in dé barakken vim liet academisch ziekenhuis te Groningen op genomen waar zij beiden zyn overleden. Het is nog niet bekend of de slachtofiere de 21-jarige J. Kozema te Groningen en de 2U-jarige A. Ruber mt Hoogkerk uit de put of uit het kanaal lubben gedronken. Auto op onbewaakten overweg gegrepen. Dame zwaar, twee andere inzitten den licht gewond. Zaterdagavond is op de lyn Oosthidzen- Edam, op den onbewaakten overweg, naby eerstgenoemde gemeente, een auto door <jen motortrèin gegrepen- Van de inzitten den, drie Belgische toeristen, wer^ een da me zwaar gewond; twee heeren bekwamen lichte verwondingen» Auto over den kop gevlogen. Door de gladheid van den weg. Zondagavond om half zes is een auto uit Rotterdam by het passeeren van een ande re auto door de gladheid van den weg (tydens het hevige onweer) «ter hoogte van De Klomp by Ede op den rijksstraatweg over den kop geslagen. De wagen werd ge heel vernield. Van de inzittenden werd mevrouw Drees uit Rotterdam uit de auto geslingerd en op slag gedood. De heer Heykoop. even eens uit Rotterdam, werd ernstig gewond opgenomen, terwijl de echtgenoote van den heer H. en mejuffrouw de Vaal wonden aan hoofd en armen opliepen. Per ziekenauto werd de heer H. naar Rotterdam vervoerd, terwijl de anderen, na evenals eerstge noemde door dr. de Waard te zyn verbonr den, met de andere auto de reis voortzetten. De bestuurder van de auto liep geen ver wondingen op. AJs de kat van honk is... De heer en mevrouw Minoprio bewonen op Victoriasquare, Westminster, een deftig huis. Als vele anderen hebben zy zich niet door den natten zomer laten weerhouden en vertrokken zy dezer, dagen met hun jacht voor een reis door de Middellandsche Zee. Ook het huispersoneel kreeg vacantie en de woning werd geéloten. Toen kwamen'er twee mannen, die het huis op het rustige plein by het Bucking- hampaleis binnen stapten. Zy waren niet genoodigd en hoe zy binnenkwamen, is niet bekend. Maar zy maakten het zich toch ge makkelijk. Zy kozen hun slaapkamer uit en deden gedurende een paar dagen of ze thuis waren. Victoria-square merkte niets. De voorwerpen, die aanwezig waren en die in een huis op Victoria-square van niet geringe waarde zyn, werden rustig gekeurd. Speciaal de wijn viel in den smaak. De garderobe van den heer Minoprio bleek zeer goed voorzien te zyn en de beste pakken werden in de beste koffers gepakt, die in het huis waren achtergelaten. Eenige pakken zaten blykbaar niet al te goed in de schouders en die werden daarom achter gelaten. Ook bij $teVrouw Minoprio'a gar derobe vonden de heeren veel van hun ga- ding en toen zij nog wat mooie juweelen hadden ingepakt, waren de koffers vol. Na een drukke dagtaak gingen de bezoe kers rustig naar bed. Den volgenden morgen verscheenn de heeren in de voordeur. Dat was in het ge heel niet roekeloos. Want de één was ge kleed met hoed en jas en had de koffers bij zich. Hij riep een taxi aan, terwijl de ander blootshoofds, vriendelijk lachend, zoo ais een goed gastheer betaamt, hem uitge leide deed. De bagage werd in de taxi geladen en de gast reed weg. Maar de gastheer schijnt toch ook ver dwenen te zijn, wteit toen een paar dagen later, aldus de Daily Express, waaraan wij dit verhaal ontleenen, de bedienden in het huis kwamen, vonden zij slechts een ge weldige rommel. De heer en mevrouw Minoprio varen in- tuBschen onwetend en vrij van zorgen nog op de Middellandsche Zee. Een loopjongen, zooals ieder zich wengcht. „Mevrouw" te glad af. Een winkelier te Arnhem gaf aan zijn loopjongen de opdracht twee pakken by verschillende klanten te bezorgen, schrijift de „N. Arnh. Crt.". De pakkan waren zoo wat even groot en een er van hield voor ongeveer zeventig gulden waarde in. De jongen bezorgde dit pak bij den klant en hij kreeg tot bescheid» dat mevrouw wel m de zaak zou komen om te betalen. De jongen vond dat goed en vertrok. Toen bij uit het hek op de straat kwam was hem een oollegadoopjongen genaderd, die belang stellend informeerde wat hij daar wei had gebraaht. „Want", zeide hij, „die lui be talen nooit". Dat had de eerste niet ge weten en zonder iich te bedenken ging hij weer naar het huis schelde en zeide tegen mevrouw, die hem open deed: „Mevrouw, het spijt me, dat ik u lastig moet vallen, ik heb me vergist en u het verkeerde pak ge geven. Mag ik 't even ruilen?" „O, zeker", antwoordde mevrouw en zy stelde den jon gen het zooeven in ontvangst genomen nog niet geopende pak ter hand, die er zich mede verwijderde en zeide: „alg u bij den baas komt en dadelijk betaalt, kimt u de bullen krijgen", waarna hij zich verwijder de met zijn waarschuwenden collega. Toen de jongeti 'aan de zaak kwam en den. patroon by onderzoek bleek, dat hij zeer handig was opgetreden, kreeg hij van dezen een welverdiende beloon mg. Een „kippige" pluimveehouder. Geverfde Hoenders. De inwoners van onze hoofdstad zijn nu eenmaal geen boeren. Dikwijls gaan ze daar prat op en m elk geval is het bun niet kwalijk te nemen. Dat een Amsterdammer du* op het tfer- rein van landbouw en veeteelt zonder veel moeite door een handigen koopman beek-o gen kan worden is voor den braven burger dus geen reden om zich wegens zijn verre- gaand* onkunde en kortzichtigheid te scha men. Nochtans, meent het „Hbl."leefïn- gen strekken, voorbeelden trekken. Dies zij het volgende voorbeeld tot leearmge van alle Amsterdameche amateur-veehouders mede gedeeld: Een hoofdstedtefing ging op zijn lauweren rusten en had dèswege in deh" Buitemdijk- schen Buitenveidertachen Rolder eétt huisje gehuurd, waar hij zich dagelijks vermeide in al wat des plattelands is. Op zekeren dag om juister te zijn: Maandagmorgen kreeg de mAn een koop man aan zyn deur, die prachtige Barnevel ders te koop aanbood. Barnevelders, die dikke bruine eieren legden. De rentenier tjad wei ooien naar het aanbod en de koop werd gesloten. De kippen .werden geïnstalleerd in een model hok-met-ren, dat reeds op bewoners stond te waohten. De dieren huiaden er wonderwel en de eerste dagen genoot de man van rijn praehtigen toom pluimvee. Of de kleur van de eieren geen achter docht heeft gewekt,, weten wij niet. Wel weten wij, dat de oud-Amsterdammer een vreemd gezicht trok, toen na een flinke regenbui de hennetjes kennelijk van kleur veranderd waren De gewaande Barnevel ders bleken hoenders te zijn van velerlei, doch geenszins van Veluwscfte pluimage. Een sohilderskwast had keurig werk ver richt. a Thans wordt naar dén koopman van poli- tiewege een onderzoek ingesteld. Het tragische einde van Andree. in een brief vail het sjs. „Quest", geda teerd van Vftoen, de plaats waar Andree en zyn metgezellen om het leven zijn gekomen, wordt een nieuwe verklaring gegeven om trent het tragische einde van die Andree- expeditie. Vitoen, het afgelegen en barre eiland in de Poolzee, waar de overblijfselen van de Boolheltjen werden gevonden ia meestal door zwaren nevel en mist omgeven doch onlangs zagen de leden van de expe ditie aan boord van de „Quest", die thans in de Poolzee naar verdere overblijfselen van de Andree-expedfüe zoekt, als in een visioen een lange witte, glinsterende bandl van licht, de kust van het Noord-Oostelijke gedeelte vaii het eiland. Toen werd fiet plot seling alle leden van de expeditie duidelijk, dat Andree en rijn metgezellen een derge lijk visioen moeten hebben gehad, waardoor zij er toe gedreven, werden om deze kust in hun kleine boot te bereiken, welke poging alleen tot gevolg had, dat zij gedwongen waren geheel uitgeput en aan alle kanton in het nauw gebracht door het meedoogen- loozc ijs en den storm terug te keeren, Zoo is het te verklaren, dat de overblijfselen van Andree en zijn metgezellen teruggevon den werden op de meest onherbergzame plaats van het ealand in plaats van meer naar het binnenland, waar zij met zoo zeer aan den verachriJckelijken wind en de ijzige koude blootgesteld zouden zijn geweest. Zoo is het te verklaren dat de leden van de Andree-expeditie er niet in gestaagd zijn een veilige plaats voor hun winterkamp te vinden. RADIO-NIEUWS, Programma voor heden. Hilversum: 5.45-6.00 Gramofocnplar ten; 6.00—7 00 Concert Omroeporkest; 7.UO— 7.30 L. A. de Lange. Motorioos vliegen en zyn mogelijkheden in Nederland; 7.30—8.15 Vervolg concert, 8.15—8.30 Gramofoonpla- ten, 8.30—10.00 Vaudeville-programma; 10.00 —10.15 Nieuwsber.10.15-11.00 Kovacs La- job en zijn orkest; 11.Od12.00 Gramofoon- platen. Huizen: 4 00-7.00 Opera „Rigoletto" van Verdi op gramofoonplaten7.007.30 H. G H. A. Jaoob: Onze moedertaal; 7.30—7.45 Verbondskwartiertje; 7.45—8.UU PoUtieber 8.00 A an sl met de St. Vitusfeerk te Bussum kerkelijke plechtigheid Van de jaarvergade ring der Liturgische Vereen, i. h. Aartsbis dom Utrecht; 9.00 Avondvergadering in het 8t. Vitusgebouw. K.RO-Orkest en mannen koor, 8.45 Nieuwsber.; 11.00—12.00 Gramo foonplaten. Daventry: 6 20 Dansmuziek; 6.35 Be richten, 7.00 Verslag van Oricketmatoh; 7.10 Concert door Strijkkwartet7.30 Lezing van „Tristan und Isolde" van Richard Wag ner Uitz. uit Bayreuth; 10.2o Bericfften; 10 35 Berichten; 10.40—12.20 Dansmuziek. MARKTBERICHTEN. Rotterdamseh* Veemarkt. 18 Aug. Ter veemarkt werden heden aangevoerd: 228 paarden, 862 magere run deren, 3805 nucht, kalveren, 12 overloopers, 42 veulens, 866 vette runderen, 465 gras kalveren, 436 biggen, 1 ezel, 330 vette kal veren ,459 schapen of lammeren, 12 bok ken of geiten. Prijzen per Kilo: Koeien le kw. 0.46 --0.48, 2e kw. 0.40—0.42%, 3e kw. 0.25 0.34; Stieren le kw. 0.370.40, 2e kw. 0.34—0.36, 3e kw. 0.31—0.32; Kalveren 0.57%—0.62%, 2* kw. 0.50—0.56, 3e kw. j 0.40-0.47%. Prijzen per stuk van mager vee: Melk koeden f 210—305; Stieren j 120—480; Graskalveren 3090; Paarden 200 326; Slachtpaarden 145—206; Hitten 85 180; Veulens 60130; Fok nuchtere kalveren 1827; Slacht nuchtere kalve ren 1218; Kalfkoeien 200—355; Pin ten 120—170; Vaarzen 180—210; Big gen 1014; Biggen p. week 1.402.00. In koeien en ossen redelijke handel, prij zen gelijk gisteren. Stieren handel redelijk, prijzen van vorige week. Vette kalveren trage handel, prijzen van gisteren moeilijk te handhaven. Melk_ en kalfkoeien liiie handel, onveranderde prijzen. Jong vee stroeve handel, prijshoudend. Graskalveren handel niet vlug. Nuchtere-, fok- en a lacht- kalveren kalme handel, hooge prijzen. Kaasmarkt Bodegraven. 18 Aug. Aangevoerd 402 partijen Goqd- sche kaas,' waaronder 398 met rijksmefrk, totaal 17726 stuks, wegende 159534 K.G. Prijs met r.m. le soort 3848, 2e soort 34r-37, zware tot 45. Handel matig. STADSNIEUWS. GOUDA, 18 Aug. 193-1. Aanbesteding. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente werd hedenmiddag fcèn Gemeente- huize ahnbesteed: „Het rioléeren van een gedeelte van de Nieuwe Haven, vanaf de Vrouwe steeg tot aan de Katte nsingel- £racht". .ri Ingekomen waren 14 inachryvingsbiljet- ten, en wel van de volgende firma's: E. vap Leeuwen Zoon, Nieuwerierk a. d. IJssel 17.139 P. Stigter, Ammerstol 16.900 W. A. Kamsteeg, IJsselmonde 16.750 N.V. Expeditie, en Aannemers bedrijf de Graéf en Bolsenbroek Bloemendaal 15.555 j. Reijn, Waddinxveen 14.949 j. Brongetsma, Gouda 14.896 J. Kasbergen, Moordrecht 13.900 J. Valk, Gouda 13.625 firma E. Sanders Co., Gouda 13.568 A. Mooten, Moordrecht 13.337 fa. Molenaar en Luxen, Gpuda 12.995 fa. S. Middelkoop, Gouda 12.939 N.V. v.h. W. Bokhoven, Gouda 12.300 N.V. v.h. H. J. Nederhorst, Gouda 11.993 De gunning zal later worden bekend ge maakt; Ontheffing Winkelsluiting. Het Gemeentebestuur van Gouda maakt bekend, dat op Maandag 31 Augustus 1931 alle winkels des avonds geopend mogen blijven. Bezoek van Antwerpsche Vry -metselaars- kinderen. ui da eenigis dagen vertoeven een aantal kinderen van loden van de Antwerpsdis Vry-metselaorsioge „Maruix van St. Aide- gondii", in ons land. Zij rijn gedurende hun verblijf de gasten van Kotterdainache loge- leden, en maken van die stad uit excursies naar omliggende plaatsen. Hedenmorgen brachten zy onder leiding van den voorzit- ter van een der Kotterd&msche loges en den Antwerpsohen eere-voorzitter, den heer A. Chmtiaans, een bezoek aan onze stad, waarbij ze, rondgeleid door bestuursledeö der Goudache loge een bezoek brachten aan Goodewaagen a Kon. Holi. Pijpen- en Aar dewerkfabrieken en de 8t. Janskerit. Te on geveer één uur vertrokken de jeugdige be zoekers weer naar Rotterdam. Naar wij nog vernemen zullen Holi&nd- sche kinderen in den Kersttijd nu iea be zoek brengen aan Antwerpen. Bloedend verwond. Hedennamiddag is op den Hoogen Schie- landschen Zeedyk door een voorbijganger de 29-jarige G. v. L. uit de Drapiersteeg, aangetroffen, die bloedend verwoud bleek t« zyn. Met behulp van anderen is de mali opge nomen en is hy naar het Van Iterson-Zie- kenhuis ter behandeling overgebracht. Wat de oorzaak van de verwonding is, is niet bekend. Verplaatsingen Belastingpersoneel. Met ingang van 1 October a.s. is de as sistent Joh. de Gier té Gouda verplaatst naar iJsselstein en de assistent C. T. Ver- dugt van IJsselstein naar Gouda. Hij wiel dief gepakt. Door de politie uit Rotterdam is nstr Gouda overgebracht C. R., wonende te Rot terdam, die op 13 dezer te Gouda een rij wiel had ontvreemd. Na vaststelling van de feiten is de man weer naar Rotterdam te ruggebracht en in het Huis van Bewaring ad aar ingesloten. Auto-ongeval. Zondagmiddag omstreeks 5 uur is op de Hooge Schieiandsche Zeedyk naby de Ba- taafsche Petroleum Cy. de luxe auto H 22957 uit Schiedam door het te ver uitha len by het passeeren van een anderen auto aan den binnenkant van den dijk gereden en tegen een boom aangebotst, waarbij de auto aan de voorzijde ernstig werd bescha digd. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. 25-jarig jubileum vaa ds Voet bal vereen. „Gouda". Op Zaterdag 5 September aa. zal de voet- balvercenitging „Gouda" haar 26-jarig jubi leum vieren. 'a Middags om 3 uur houdt het bestuur der jubileerende dub in „Kunstmin" recep tie, waarna 's avonds om 8 uur in d® Nieuwe Schouwburg een feestavond plash heeft. Wedvlucht jonge duiven. De postduivenvereen. „Het Centrum' heeft ondag een wedvlucht met jonge dui ven gehouden uit Mons (België), afstand 180.3 K.M. De uitslag is: G. Blanken 1, 2,7, 14, 20, 23; M. A. Holt- huizen 3, 6; M. de Jong 4, 8; M. L. Dijk- mén 6; J, v. Loon 9; D. C. Brem 10,17; G. H. Schuttelaar 11, 12, 16, 24; M. Houtman 13; J. Schouten 16, 18; H. N. Korevaar 21; H. Wiezer 22; C. J. Wabbyn 25. Los 8 uur eerste duif 9.40.24, laatite 10.04.34 uur. Loop der bevolking. Gevestigd: S. Havinga, ass- buisb., van Groningen, Akerhof 35a, naar Markt 34; J. G. Pot, van Delft, Oostsingel 89, naar van Beverninghlaan 17; C. van Achthov®! van Haastrecht C 207, naar Rozendaal 24, L. Voegelein, dienstbode, van Duitschland» Gozenheim, naar Derde Kade 57; F. Har dekopf, stoffeerder, van Duitschland, Oh#- dorf, naar E rasmusstraat 1; T. K. A. Luder, I.w., van Boxtel, Bosscheweg 86, naar Erasmus straat 1; C. van Vliet, metselaar» van Haastrecht D 114, naar Tweede Ksfl* 26; T. v. d. Zwaag, l.l.verpl., van Low** ker, Stationsstr. 5, naar Westhaven U» J. Edelman, van Boskoop, Tuinstraat naar A. Dekenstraat 5» P. J. Klaa^ssft fabr.arb., van Schiedam, GoereeschsW»* 10, naar Tollenestraat 114; W. B. Herrra*i koopman, van Duitschland, OberlahnsteiB, naar Zoutmanstraat 66; Joh. Schipp®**» I.w., van Schiedam, Snyenschestraat 16, naar ToUensatraat 116; L. A. T. Blomme- styn, fabrArb., vaQ Schiedam, Eendracht- straat 60b, naar Tollensstraat 106; A. C. de Vries, fabr.arb., van Schiedam, Putter- boekschestraat 21, naar Tollensstrgat 120; G. Hovenier, van Reeuwyk, 's-Gravenbroek- ucheweg E 178, naar C. Ketelstraat 75; W. Touw, l.w., van Schiedam, Eend rechtstraat 19b,. naar Tollensstraat 108; A. W. Vo3, tandarts, van Utrecht, Nwe. Gracht 24, naar Hoogstraat 23; C. W. Ruis, van Zwam- merdam D 1, naar Minderbroedersteeg 8; R. Bonkes, ag. v. pol., van Vlagtwedde, Bamflair 296, naar Westhaven 21; A. A. Koetman, van Utrecht, Koolstr. Ibis, naar Westerkade 38; A. J. Polak, arb. N. S., van 's-Gravenhage, Deimanstraat 123, naar Karnemelksloot 124; M. Schouten, kaaspak- huisko., van Gouderak B 267, naar IJssel- laan 67; J. van Noortwyk, arb. yan Schie dam, Lekstraat 56a, naar Toilensstraat 124; G. Bron, faj»r.arb., van Schiedam, Nieuw- sticht Midden 31, naar Tollensstraat 112; A. Schouten, van Bergambacht E 53, naar Spieringstraat 83; Joh. Homan, chauffeur, naar Kanaalstr. woon tent; C. M. Kamphui- sen, banketb., van Voorburg, Rembrandt- laan 32, naar Gouwe 19. Vertrokken: H. de Jong, van Jou- bertatraat 220, naar 's-Gravenhage, Ter- nootstraat 52; M. Schildkamp, van Joubert- straat 220, naar 's-Gravenhage, Ternoot- .straat 62; A. T. A. van Klaveren, kant.bed., van K. Noodgodateeg 6, naar Utrecht, St Ant. iekenhuis, Pr. Hendriklaan 4(0; Jan Puyk, van Gr. v. Bloisstraat 69, naar Zeist, Korte Bergweg 40; K. Nort, van Oosthaven 71, naar Ryswyk, Lindelaan 30; P. F. Jans sen, van Crabethstraat 5, naar Velsen, Kostelyklaan 13; Jan v. d. Nagel, van Toi lensstraat 135, naar Alphen aan den Ryn, \inkebuurt 17; H. Wiegersma, van West- haven 53, naar Schiedam, Sterrebosch no. 6; A. N. J. van der Boon, van Westhaven II, naar Utrecht, Katrynesingel 101; M. L. van Vliet, van B. Martenssingel 10, naar Schoonhoven, Koestr. 73; W. C. J. Verwey, van Mosstraat 1, naar Bodegraten, Meye 99; G. Burger, van C. Ketelstraat 73, naar Reeuwyk, Weth. Venteweg 1O0H; P. de Snoo, van Erasmusstraat 19, naar Hille- gersberg, L. Rottekade 135; T. Loef, van A. Willens 27, naar Reeuwyk, Zwarteweg H 159; G. C. van Dam, van Burg. Martens- singel 87, naar Stolwijk, Bovenkerk b/o L. de Jong A 70; G. M. van der Loo, van Spoorwegstraat 57, naar Driebergen, Boschstraat 57; W. Spruit, van Geuzen- slraat 27, naar 's-Gravenhage, Stortstraat 101; B. J. v. d. Berg, van Wachtelstraat 26, naar Amsterdam, G. Thuckstraat 96 Ila; P. F. Meyerink, van Vorstmanstraat 12, naar Apeldoorn, Brankhorstweg 20; A. J. Bas- siaansen, van Westhaven 57, naar Zaan dam, Belgischestraat 109; I. L. Gerwig, van R. van Catsweg, naar Rotterdam, Waterloo- straat 146; M. Dogterom, van Krugerlaan 130, naar Vlaardingen, Jan Heemskerk straat 18; T. de Brujjn, van Zeugstraat 7, naar Reeuwyk, Weth. Venteweg H 212;) Wed. C. Reurings, van Nieuwe Haven 296, naar 's-Gravenhage, Hoefkade 994; V. van der Linden, van lJssellaan 201, naar Rot terdam, Waterloostraat 146bis; N. van E(jk, van Noorderstraat 23, naar 's-Gravenhage, Woumermanstraat 114; A. B. M. Reebcen, van Keizerstraat 57, naar Deventer, Hooge- hondstraat 7; E. Touw, van Minderbroeder- steeg 8, naar Rotterdam, Buitenhofstraat 26; J. A. G. van Gestel, van Zoutmansttraat 56, naar Geldrop; L. C. Sunnet, van L. Tiendeweg 33, naar 's Hertogenbosch, Bus- schietersweg 70; W. M. J. van Hennbergen, van Bogen 67, naar 's-Gravenhage, Regen- tesselaan 3L Burgerlijke Stand. GEBOREN: 13 Aug.: Gerarda Antonia, d. van D. A. Ponsioen en J. Bos, Boschweg 37. 14 Aug.: Arie, z. van L. Schouten en D. Schouten, Boelekade 49. 15 Aug.: Antoon, z. van F. M. de Graaff en A. Balten, Raam 29. Neeltje, d. van L W. van der Klis en P. Verhoef, C. Hujj- genskade 128. Jan, z. van M. C. Baas en G. van Os, Kattensingel 91. 16 Aug.: Cornells, z. van A. Kriege en C. S. Hogervorst, Zwarteweg 12. OVER1LEDEN: 15 Aug.: Jenneke Brie- nen, geh. met J. de Graaf, 57 j. 17 Aug.: Johanna Cornelia de Knoop, 2« j. UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. Voor het examen landbouwkunde 1. o. (s te Wageningen o.a. geslaagd de heer J. Zwartendijk, alhier. Coóp. Vereen. „De Boskoopeche Veiling". Rozen per bos: August Noack 3862, Else-Poulsen 3842, Polyantharozen 31 47, Hadley 4860, Winnett 22, Rosalandia 62—72, Columbia 20—31, Florex 83—90, Kilham 59—73, Edith-Helen 63—79, But terfly 19—23, Golden-Ophelia 18—26, Ophelia 10—16, Qaudius-Pernet 66—75, Phoebe 2430, Marcel-Royer 42, Mac. Kei ler 39, Jules-Eouché 26—28. Diversen -ftr bos: Clematis, Prins Hendrik 2.40—3.00, ld. Durandi 41, Lelies 50—1.00, Dahlia's 12, Gerbera 50, Gladiolen 5—9 ct. GOUDERAK. Op de vergadering van de Gemeenteraad op Woensdag 19 Augustus a.s. namiddags t«n 7 ure zullen de volgende onderwerpen behandeld worden Ingekomen stukken, voorioopige vaststel ling gem. rekening 193Q etc., ambtenaren reglement Gisteren heeft de heer K. K. zijn rijwiel e«i oogenblik onbeheerd laten staan. By zyn terugkomst kwam hij tot de onaange- Hwne ontdekking dat zyn belastingmerk van zÖn karretje was ontvreemd. HAASTRECHT. Voor het onderricht, dat gegeven zal worden in revolverschieten vanwege de afd. Schoonhoven van den Ned. Pol. Bond is tot dekking van de kosten uit de gemeentekas eèn subsidie toegestaan van 15. Volgens de vastgestelde instructie zal de pas in functie getreden gemeente-ontvan ger wekelijks twee dagen zitting houden ter gemeente-secretarie. KEEUWUK. Op 19 Aug. a.t. zal ten huize van Dr. J. Batelaan alhier gelegenheid bestaan tot kostelooze inenting en herinenting. STULW1UL Gemeenteraad. Gemeenteraadsvergadering op Maandag li Aug. v.m. 11 uur. Voorzitter Baron van Hemert tot Dingshof. Secretaris de heer K. Marek. Tegenwoordig alle leden. Na opening worden de notulen gelexen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen is een schrijven van den me- tcropnempr-monteur van het G.Ë.B. waarin hy verzoekt verhooging van jaarwedde. Wordt in handen gesteld van de bedry- vencommissie. Vaststelling rekening '30 G.E.B. De re kening wyst een nadeelig saldo aan van 9107.35. Vastgesteld wordt de gemeenterekening 1930 met een voordeelig saldo over den ge wonen dienst van 33.866.02%, voor den kapitaal dienst een nadeelig saldo van 27.972. Beide goedgekeurd. Afschrijvingen werden goedgekeurd tot een bedrag van 434.37, waarbij posten voor onderwijskosten aan Gouda waren over de jaren 1925, '26 en '27. De heer de Graaf vraagt hoe of het komt dat de kapitaaldienst zoo'n groot tekort oplevert De voorzitter antwoordt da^ zoowel in '29 als '30 groote bedragen zyn afgeschreven op het Gem. Electr. Bedryf. De gemeente had deze gelden over en is dus dit kapitaal gebruikt om de leening van het G.E.B. kleiner te maken. De heer Dekker vraagt, nu hü de Raad gaat vqrlaten ontslag als lid van het Burg. Armbestuur. De Voorzitter verzoekt hem dit schrifte lijk te doen. Daarna nam de Voorzitter het woord, om in deze laatste vergadering welke wy in deze zittingsperiode hebben, de aftredende leden dank te betuigen. Drie uwer zullen in den nieuwen raad niet terugkeeren. Spr. zegt allen dank voor wat zy in het belang der gemeente hebben gedaan, inzonderheid den heer Dekker, die Jaren wethouder is ge weest De heer Burger betuigt hierop zijn dank aan den Burgemeester voor de waardeeren- do woorden. De heer Dekker dankte tevens den bur gemeester voor zijn hartelijke woorden en spreekt den wensch uit dat ook de nieuwe raad in het belang der gemeente werkzaam 1 zal zijn. Hierna sluiting. Zondagmorgen is de heer G. V., terwijl hy per fieta van zijn erf reed aangereden door een passeerende auto, bestuurd door A. B. alhier. Het rywiel werd vernield, terwyl V. eenige verwondingen aan het hoofd opliep, zoodot hy zich onder behandeling van Dr. Adam moest stellen. Door Zr. Gerritsen was inmiddels het eerste verband gelegd. Door den timmerman v. d. Heuvel is ver gunning gevraagd aan B. en W. voor het plaatsen van een electr. motor in zyn werk plaats. De Gemengde Zangvereeniging „Eensge zindheid" te Stolwijk behaalde onder leiding van den heer K. J. de Beun alhier, op het Vrydag en Zaterdag te Ankeveen gehouden concours, in de afdeeling uitmuntendheid den eersten prys mat het hoogst aantal punten in haar afdeeling. Als verplicht nummer werd gezongen „De uil" van Alph. Diepenbrook. De uitvoering er van door zul keen klein koor noemde de Jury een prestatie. De leden van „Eensgezindheid" betuigen hun directeur ,die evenals het vorige jaar, wederom overal eerste en eerepry'zen weet te winnen, hun dank voor de schitterende leiding, welke hy steeds weet te geven. WADDINXVEEN. Geslaagd. By de examens van de vereeniging van leeraren te Gouda slaagde onze plaatsge noot de heer P. Sliedrecht voor boekhouden. 25 jaar brandweerman. Zaterdag U. was het 25 jaar geleden dat de heer Moerkerken verbonden werd aan de brandweer in onze gemeente. Hy doet thans by de vry willige brandweer dienst als püpleider. Als 'blyk van waardeering is hem door de Kon. Brandweervereen. het bronzen eeremetaal van de vereeniging ver- strekt, dat hem door den loco-burgemeester ten gemeentehuize, in tegenwoordigheid van het brandweercorps werd uitgereikt. LUCHTVAART. De nieuwe dienst GroningenRotterdam van de K. L. M. Gistermorgen halftien zijn op het vlieg veld Waalhaven de eerste passagiers Voor Rotterdam van den met ingang van gisteren ingestelden dienst Groningen—Amsterdam- Rotterdam, van de Kon. Luchtvaarünij., aangekomen. Om 6 u. 20 was het toestel te Eelde opgestegen Van de aoht pass^iers waren er vier voor Rotterdam bestemd Glyvliegtuif tnaschen toeschouwers. De vlieger gearresteerd. Te Walsming (Pennsylvania) is, naar uit New-York wordt gemeld, een Duitsche vlieger met zyn glyvliegtuig tusachen de toeschouwers geraakt. Elf personen werden gewond. De vliegér ,dia lichte verwondin gen opliep, werd gearresteerd. Het 22e Hetourvliegtuif behouden uit Indië terug. AJVLBTJUUMJU, 18 Aug. Het Me retour- vliégtuig HHFO is 3.16 uur vlot op Schip hol geland. Het toestel was bemand met de piloten Frijns en Viruly, den mecanicien Biesheu vel en den marconist vaa Haxmaieu. KERKNIEUWS. Db. J. P. van Melle. t Zaterdagochtend is te 's-Gravenhage, waar hy na de verkrijging van het eervol emeritaat woonde, overleden ds. J. P. van Melle, oud-predikant by de Ned. Herv. ge meente te Kralingèn. INGEZONDEN. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie.j Verlichting yan Stolwykersluis. Mynheer de Redacteur! Mogen wy U beleefd verzoeken het on derstaande in Uw veelgelezen blad op te nemen. By voorbaat dank. Onder ge toekendenComité van Actie, maken by deze bekend dat wy, met de ver schillende gemeenten overeenstemming hebben verkregen, inzake de bydragen in de onkosten voor de verlichting van de Dykatraat van Stolwykersluis. Wy hopen ivu dat de Lichtcommissie van Gouda de werkzaamheden zal bespoedi gen, daar wy dan voor den winter nog ver lichting hopen te hebben. Namens het Comité /an Actie: D. STOUT, Voorz. GHiR. v. d. K4A, Secr. A. v. d. POL. T. v. VLIET. C. v. HOORN. F. v. VLIET. •PONT tN WtDftTftKIOKN. ATHLETJlEK. Speldag K. N. G. V. De voorwedötrijden der K.N.G.V.-kampi oenschappen voor Zuid-Holland zuilen a.a. Zaterdag eu Zondag op het U.B.V.-terrein worden gespeeld. Viree et Celentae heeft moh met de orga- msatie beiast. Het programma luidt voor Zaterdag: SlingerbalVues et Celeritaa—Pro Partia2 4 uurExcelsior—Sparta (Maasdam), ê.30 u. Handbal: Ulyesus—Jahn, 5 uur. En voor Zondag a.s.: Handbal. Vires et Celentas—winnaar van Zaterdag, 9.30 uur. Blingerbal: Winuaare Zaterdag, U uur. De kampioenschappen zullen op 29 en 30 Aug. te Zaandam worden verspeeld. ZWEMMEN. Dameskampioenschappen Gouduche De dajiieakauipuwuiinappea van den üoudschen Zwembond zullen met op 27 dezer, doch as. Vnjdagavond haliachti in het zwembad alhier verzwommen worden. De heer W. den Boer Jr. heeft succes op de 5Q meter vrije slag. De heer W den Moer Jr. alhier, behaalde op den Zondag te Rotterdam gehouden zwemwedstrijden van De Maas in hét num mer 50 meter vrijen slag voor nieuwelingen den tweeden prijs. Hij inaakte den zeer goeden tijd van 31 seconden. DUAADLOOZE DIENST. Boschbranden in de Riviera. PARIJS, 18 Aug. Tengevolge van de hit te en de droogte zyn in de Riviera in de omgeving van Nice op ver scheidene plaatsen boschbranden ontstaan. Verschillende villa's werden door het vuur bedreigd, evenals de golfling met clubge bouw van de Countryclub de Mougain de France, een der meest selecte golfclubs der Riviera. De gevechten in Cuba duren voort. Twee rebellenleiders gevangen. HAVANNA, 18 Aug. Hoewel de leiders der opstandige beweging, oud-president Mario Menocal en kolonel Carlos Mendieta, beiden te Havanna zyn gevangen, duren de gevechten met de opstandelingen nog steeds voort, vooral in de provincie Santa Clara. President Gerarde Machade heeft thans gelast dat zooveel mogelyk beschikbare troepen in deze provincie moeten worden geconcentreerd. Hy wil zelf de leiding der operaties op zich nemen, doch koestert de hoep dat zyn persoonilyke invloed de rebel len nog voor het zoover komt er toe zal kunnen bewegen de wapens neer te leggen. In officieele kringen beweert men, dat nu de regeering grondwetswyziging heeft toe gezegd de voornaamste oorzaak der revo- lutionnaire beweging is vervallen. De Vereenigde Staten zien in de onlusten op Cuba geen reden tot interventie. Wel beeft de generale staf een plan gereed en aan het ministerie van oorlog voorgelegd, doch dit plan heeft alleen maar technische waarde en is op het oogenbik niet van practisch belang. De terugreis van Stimson naar Amerika. LONDEN, 18 Aug. De Morning Post meldt, dat de Amerikaansche staatssecreta ris Stimson, die nog steeds met vacantie in Schotland vertoeft, op 25 Augustus a.s te Londen terug wordt verwacht en op 28 Augustus met de „Leviathan" naar de Ver eenigde Staten terugkeert. De Graf Zeppelin naar Engeland vertrokken. Hedenavond landing op Croydon. FRIEDRICHSHAFEN, 18 Aug. Heden morgen om 7.06 uur ie het luchtschip Graf Zejïpelin terwijl het licht regende van Frle- drichah&fen opgestegen voor het maken van een landings vlucht naar Engeland, Aan boord bevinden zich 22 passagiers waaron der vijl Engelschen. Hei commando is in handen van Dr. Eokener zeil. Het iuchtstfup zal heden-' avond op het vuegveld Croydon een lan ding maken en na een kort oponthoud, waar bij andere passagiers aan boord zuilen ko men, starten voor een rondvlucht boven EugeUmd. Daarna zal opnieuw een landing worden gemaakt .waarna het iuchtaahip naar Fnedricliahafen terugkeert waar het Don derdag u.s. terug wordt verwacht. De herstelbesprekingen in Engeland. Baldwin uit Frankrijk teruggekeerd. LONDEN, 18 Aug. Naarmate de Don derdag dichterby komt, waarop zoowel de generale raad van het vakvereemgingscon- gres als het nationaal bestuur van de ar beiderspartij bijeenkomen, wordt het steeds duidelyker dat het lot van de receenng by- na nog minder van de oppositiepartij ten af hangt, dan van de party waarvan de leden der regeering zelf deel uitmaken. Wanneer de vakvereenigingen de voor stellen der regeering af wyzen, be teekent dit byna zeker het einde van de regeering van MacDonald, nog voor het parlement zal zyn byeengekomen. Daarom weigert zoowel MacDonald ais Henderson in de vereenigde zitting van bet vakvereenigings- congres en arbeidersparty persoonlyk de regeringsvoorstellen te komen toelichten. Tegelijkertijd meldt de Parysche corres pondent van de „Stars" dat Baldwin zyn vacantieverbiyf in Frankryk heeft afgebro ken «i gisteren naar Londen is teruggekeerd. Men concludeert hieruit dat de taak der regeering om een voor ieder aanvaardbaar bemiddelingapian te vinden moeilyker is gebleken dan men aanvankelijk dacht. De „Daily Telegraph" meldt dat alle parlementaire vertegenwoordigers der La- bourparty nog voor ihet bijeenkomen van het parlement speciale aan wy zingen heb ben gekregen voor het steunen van de re geering aangezien de ontworpen maatrege len in sociale kringen een zekere nervositeit hebben veroorzaakt. De „Daily Mail" waarschuwt voor een nog verder belasten van den middenstand die als basis van den economischen opbouw ongelukkigerwijs in gevallen van nationale nood altyd de zwaarste lasten heeft gedra gen. Alle bladen wijden hun aandacht aan het dalen der staatspapieren op de beurs van gistermiddag. Men neemt echter alge meen aan dat men hier slechts te doen had met een invloed van geruchten. Groote belangstelling in Engeland. LONDEN, 18 Aug. Met groote belangstel ling wordt in Engeland de landing van de Graf Zeppelin op Croydon hedenavond te 7 uur tegemoet gezien. Volgons die „Daily Telegrapö," zal het Iuchtaahip tijdens zyn rondvlucht boven En geland, waarvan de route nog niet vaststaat, in eik geval over het gxaateohap Nordfoik kruiaeq, waar zich momenteel het koninklijk echtpaar bevindt in de zomerresidentie öan- drmgnam. Allo EogeLsche spoorwegmaatschappijen hebben extra tr«nen en goedkoop* retour- biljetten aangekondigd voor het bezoeken van Croydon tijdens de twee landingen van de Graf Zeppelin. De hervatting van het betalingsverkeer in Hongarije. BUDAPEST, 18 Aug. Op den eersten dag dat het betalingsverkeer in Hongarije weer geheel was vrijgegeven en de lokotten der banken weer gewoon waren geopend, zyn by de banken droe maal zooveel geiden gedepo neerd dan er bedragen werden opgenomen. Waarschijnlijk is dit het gevolg van de in stelling van den gouden peugeu, waardoor het publiek het vertrouwen kreeg dat hert. geld bij de banken het veiligst was. In alle kringen is men het er over eens dat dit de eerste stap op den .weg naar eaneerxng ia. Thans moet het program worden uitgevoerd waardoor de inkomsten verhoogd, de uit gaven verlaagd kunnen worden. Chineeach verzoek om hulp aan de Vereenigde Staten. SHANGHAI, 18 Aug. De Chineesehe re geering heeft, zooals reeds gemeld» een spe ciale commissie gevormd, voor hulpvertee- inng aan de alachtofiers van de overstroo- nimgsramp. De oommissie heeft een oproep gedaan aan de geheele wereld waarin wordt verzocht om geld en goederen om de nood in China te leenigen. Voorts heelt de oom missie den Chineeschen gezant te Washing ton opgedragen president Hoover te willen verzoeken in Amerika een hulpactie voor de Chineesehe bevolking op touw te willen zetten. Bovendien heeft de Chineesehe re geering de Vereen. Staten verzocht tegen gunstige prijzen 30 miilioen bushel graan aan China te willen verknopen. Aanslag op een spoorlyn. Geen ramp tengevolge gehad. Tusachen db stations Werneberg en Luhe (Boven P&itz) werd, naar eerst than8 be kend wordt, in den nacht op Zaterdag, op het traject Regensburg—Hof met misdadi ge bedoelingen een dwarsligger gelegd. De locomotief van yigoederentrein 5247 ver- bryzelde den dwarsligger, zonder te derail- leeren. De machinist van de locomotief heeft aan het volgend station zyn bevindingen mede gedeeld. Toen spoorwegpersoneel ter plaatse kwam, waren opnieuw twee dwarsliggers op de rails gelegd. Het direct aangevangen onderzoek bleef tot nu toe zonder resul taat. Et is 1000 M. uitgeloofd voor opspo ring van de(n) dader(s). De besetting van de olievelden in Ooat-Texas. NEW-YORK, 18 Aug. Na het afkondigen van de staat van beleg in de olievelden van OoSt-Texas door dén gouverneur van Texas, Roes Sterling, hebben ruim 1000 man politietróepen de voornaamste terrei nen bezet. Gouverneur Sterling had de slui ting bevolen van ruim lbUU bronnen in het district. Het door militairen bezette gebied beslaat een oppervlakte van tt» vasNuuue myien. Militair commandant ia generaal 1 Waithers, die verklaarde dat hij met vrutnd- bcuappelyke bedoelingen het .bestuur over het gebied waarin d« staat van beleg was afgekondigd op zich had genomen. Hy was et echter van overtuigd dat d* maatregelen van gouverneur bterling slechts een nuttig effect beoogden. Zwitserland verhoogt da invoerrechten op aardappelen. De Directie yan den Landbouw deelt mede, dat blijkens mededeeling van H. M. s gezant te Bern de Zwatspache Bondsregee- nng ui zijn laatste zitting heeft besloten het invoerrecht op aardappelen niet ingang van 20 dezer tijdelijk met 2 f ros. per 10U K.G. te ver hoogen. De ItaÜaanache opleidingsschepen uit de hoofdstad vertrokken. AMSTERDAM, 18 Aug. De beide Ita- liaansche opleidingsschepen „Christoforo Colombo" en „Vespucci" die enkele dagen in de Amsterdamse be haven ligplaats heb ben gehad, zyn hedenmorgen om 9 uur van Amsterdam vertrokken met bestemming naar Kh»i. Deensche poütievaartuig in de Amaterdamsche haven. AMSTERDAM, 18 Aug. Vannacht is in de Amsterdamsqhe haven aangekomen het Deensche politievaartuig „Islands balk" komende van Esbjorg. De onder-haven meester, de heer H. L. Scholten, heeft van morgen een bezoek aan boord van het vaar tuig gebracht. De „Island Falk" zal tot 21 Aug. in de hoofdstad biyven. Erna'ige autobotsing onder Ede. Vier gewonden, twee auto's vernield. EDE, 18 Aug. Gisteravond omstreeks zes uur is een luxe auto op den Otterloschoweg onder Ede in een bocht met volle vaart te gen een vrachtauto gebotsti. De vrachtauto werd zwuai- beschadigd,, terwijl he luxe auto geheel in elkaar werd gedrukt. De vier inzittende jongelui van de luxe-auto werden alien gewond. Hun verwondingen bleken later, wonder boven wonder, met van ern- stigèn aard te zijn. Omtrent de toedracte van het ongeval vernemen wy nog het volgende; Een groep je jongelui, twee jongens van 16 jaar en twee meisjes van 17 Jaren, waren op een fietstochtje een kennis met zijn auto tegen gekomen. Deze, zekere G. uit Groningen, had zijn wagen daarop even aan het jeug dige gezelschap afgestaan om een ritje m i de omgeving te maken. De 15-jarige A. F. uit Apeldoorn, die, zooaj# vanzelf spreekt, geen rijbewijs bezat, ging vervolgens ach ter het stuur zitten om met de drie anderen in den omtrek te gaan toeren. Eenogen tijd ging alles goed, totdathet ventje.in den booht van den Otterloschoweg het beheer over de stuurinrichting verioer en tegen een tegemoetkomends vrachtauto opbotste met bovengenoemd gevolg. De ooiiHiusswig van, politie ie Ede,de 'heer Huisman en de majoor der rijkaveld- waoht C. de Vree waren spoedig na Jret en- geval ter plaatse. Ook een ziekenauto was spoedig aanwezig. De vier jougelui, die he rig bloedende verwondingen hadden beko men, werden naar de doktoren De Haan en Heyman» vervoerd, die geneeskundige hulp verleenden, terwijl ook dr. Hoekstra assis tentie verleende. De gewonden waren allen bij kennis. Twee der jongelui, die alien in Ede logeerden, konden na verbonden te zijn huiswaarts keeren. De andere twee werden door hun oudera gehaald» en konden even eens naar hun woning terugkeeren. WISSELKOERSEN. 17 Aug. 18 Aug. Officieel. Londen 12-04% 12.04% Berlijn 58.85 58.86 Parya 9.72 9.72 Brussel 34.56 84.55 Zwitserland 48.34 48.27% Weenen 34.90 34.90 Kopenhagen 66.30 6630 Stockholm 66.37% 66.37% Oslo 66.32% 66.32% New-York 2.48 2.43 Niet-'officieel. Madrid 21.35 21.45 Milaan 12.98% 12.98 Praag 7.85 7.36 Prolongatie 1H Bearso verzicht. De beurshandel had heden bijna geen uit breiding ondergaan Het publiek hield zich bijna geheel afzijdig an de omzetten waren gering De stemming was ongedecideerd doch hier en daar legden de koereen een neiging tot oplnopen aan den dag Bij do oj»ening ontstond »een drukke affaire in sui kerwaarden. vooral H.V.A., dte van aanbod te lijden hadrlen in verband met de berich ten uit fndië omtrent afdoeningen door de Visp, die niet in voordeertgen zm werden geïnterpreteerd Na beduidend lager te zijn ingezet, volgdeft dé euiterwaaRten echter reeds spoedig een opWaartsche richting. Oliewaardtvi waren kalm, aanvankelijk stelde de koers zich iets lager, doch later herstelde zij zich. Voor Tabakken kwamen bij kléine omzetten hier en daar lagere no teeringen tot stand Rubbers trokken bijna geen belangstellingIndustrieelea» hadden een beperkte markt. Philips waren in door snede weinag, veranderd, Unielever8 werden iéts beneden het niveau van gisteren afge daan. Amerlk. fondsen was stil beljalve een kleine affaire in Anaconda. RADIO-TBLEQRAFISCH WEERBERICHT 18 Augustus Hoogste stand 764,5 te Toulouse Laagsie stand 748-6 te BLaavandehuk. Verwachting: Matige tot zwakke weste lijke tot zuid-westelijke wind, half tot zwaar bewolkt. Weinig of geen regen. Weinig ver andering in temperatuur.

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 2