Iplandsjyifielil. Beurs van Amsterdam. gedeelte zal in een yrercn W VanT^Ug? gen. In den tunnel wordt een 6,75 M. bree- de ryweg aangelegd, waarlangs nog een smal, iets hooger liggend trottoir loopt; dit dient echter niet voor bet publieke verkeer, maar voor het toezicht op de zich in twee rijen door den tunnel bewegende voertui gen. - Daar va» de tunnel hoofdxakelyk door auto'a gebruik zal worden gMhaakt, moet aan de ventilatie bijzondere aandacht ge schonken worden. Voorboe Wen zijn te vin den by de nieuwere tunnels in Amerika. Zooals daar wordt ook in Antwerpen de versche lucht onder het rij vlak aangevoerd; zg treedt zijwaarts uit, es de verbruikte lucht wondt over het dek van de het ver keer dienende ruimte afgevoerd. Ongeveer in het midden der inritten worden Licht schachten gemaakt, met 22 M. hooge ge bouwen, groot in plattegrond 25 x 25 M.; in elk van die gebouwen worden 12 venti lators geplaatst, De voetgangerstunnel, die ongeveer 1 K.M. ten Zuiden van de verloerstunnel zal liggen» bestaat uit een 500 M. lang hori zontaal middengedeelte, dag door middel van 84 M.-diepe schachten van het straat niveau toegankelijk is. Het middengedeelte heeft een inwendigen diameter van 4,3 M., oen uitwendigen van 5,4 M. De tunnel krijgt een 3,8 M. breeden wandelweg. De schach ten hebben een dwarsdoorsnede van 10,8 x 10,8 M., in elke schacht zullen twee liften voor het verkeer zorgen. De eigenlijk tun nel komt niet het bovenvlak ongeveer 11 M. onder de rivier bedding in een kleilaag te liggen, die echter niet zoo dicht is, dat men het bij den bouw zonder geperste lucht kan stellen. De bouw zal drie jaar duren, en zal 280 millioen Belgische francs kosten. DUITSCHLAND, Gemaskerde bandieten overvallen een filiaal van de Rijksbank. Een hoofdkassier neergeschoten. Gisterenmiddag drongen twee gemasker de roovers het filiaal van de Rijksbank in de Innsbrücker Straase in het Westen van Berlijn binnen en wisten onder bedreiging met hun revolvers snel een hoeveelheid geld bijeen te rapen en op een motorfiets te ont komen. Hierbij werd de hoofdkassier Carl Kreyer neergeschoten. Eenige bankbeamb- ten, die ift het bezit van een revolver waren, trokken het wapen en beantwoorden het vuur. Toen de roovers met hun motorfiets vluchtten werden zij dadelijk achtervolgd door eenige auto's, die echter eveneens door hen werden beschoten. Door deze schoten werden in de Martin Liitherstrasse een kind en een voorbijganger getroffen. Het bedrag, dat door de roovers bij den overval op het Rijksbank-filiaal in de Innsbriickerstrasse werd medegenomen, bedioeg ongeveer 30.000 mark. De hoofd kassier Kreyer die gewond werd, kreeg een schot in de lever, dat hoewel ernstig, niet gevaarlijk is. Een chauffeur die mee had gedaan aan de achtervolging wenL in den schouder geraakt. Tijdens hun vlucht verloren de roovers een pakje bankbiljet ten van 3000 mark dat weer ter beschik king van het Rijksbank-filiaal werd ge steld. De directie van de Rijksbank heeft 3000 M. belooning uitgeloofd voor de opsporing van do daders. FRANKRIJK. In een auto verbrand. Nabij Nancy kwam een auto met zes per sonen, vermoedelijk door een defect aan de stuurinrichting, in volle vaart in botsing met een boom. De wagen sloeg over den kop en vloog in brand. Drie personen wer den ernstig gewond uit den wagen geslin gerd, doch de drie andere inzittenden kon den niet meer uit de auto komen en ver brandden. Men vond slechts hun verkoolde lijken. N SPANJE De Spastische Grondwet Geen Staatsgodsdienst meer. Alle geestelijke orden worden ontbonden. Volgens het ontwerp der Grondwet, zal Spanje een democratische republiek vor men Het Castiliaansch zal de officieele taal zijn. Een staatsgodsdienst wordt niet er kend. Alle godsdienstige orden worden ontbon den en hun vermogen gaat over op den staat. Alle Spanjaarden zijn gelijk voor de wet. Alle Spanjaarden, zoowel mannen als vrouwen, hebben van hun 21e jaar af het actieve en van hun 23e jaar af het pas sieve kiesrecht Lager onderwijs is verplicht en kosteloos. De president der republiek en de leden der Cortes worden volgens algemeen, direct en geheim kiesrecht gekozen. Vrijheid van godsdienst en gewetensvrij heid zal worden afgekondigd. BINNENLAND. Opening nieuw Nederlandsch Paviljoen t« Parijs. Rede van mr. Fock. Gistermiddag werd! het nieuwe Nederland- sohe paviljoen op da Koloniale Tentoonstel ling geopend. De openingsrede werd gehouden door den heer Fock, die den datum van 28 Juni in herinnering bracht dén dag van smart en rouw, waarop het Nederlandedhe paviljoen met veie kunstschatten en collecties totaal werd vernietigd. Vervolgens bracht hij dank aan allen, die nan den wederopbouw hadden medegewerkt, vooral aan Koningin Wilhelmina en ande ren, die hun waardevolle collecties hadden ingezonden. Aan de Fraasche regeering werd hulde ge bracht voor haar edelmoedig aanbod om gel den beschikbaar te stellen voor den her- D« crisis in hst Ruhr-gsMsd „Goldne Tressen nichts zu in de „Zakenwereld komt een reisbrief voor uit kaaen waarin o.m. ook wordt gewe zen op <te economisahe crisis, doe zien in deze tabriefcscenlra. sterker dan waar ook doet gevoelen. Maar daarnaast ziet men met begrijpelijke verwondering hoe de bewoners zich bevlijtigen, om althans do schijn nog te redden. Langs de havens en goederenstauons van Dinsdag, aldus de echryver, liggen de sche pen bij dozijnen en staan do goederenwagons bij honderden leeg en werkloos en van de hoogovens en fabnekaschoorateenen, die de horizon vormen, is ook slechts een vierde doel in bedrijf... Het economisch onverantwoordelijke van suike opeenliooping van industrie treedt hier duidelijk aan het licht: alles berust hier op de lictue, dat de zwaxe industrie een nooit opdrogende bron van arbeid en ver dienste zal zijn, en mets, totaal mets is er gedaan om voor do hier saauigehoopte men- schenmassa s de mogelijkheid te scheppen zoo noodug ook op andere wijze dan in de zware industrie of de daarmede verwante bedrijven het brood te verdienen iets, waarnaar thans b.v. Italië streeft door het verplaatsen van industrieën naar het land, om daardoor een samensmelting van land bouw en industrie te bewerkstelligen. Hier in het Kuhrgebied, waar niets van dien aard geschied is, staan nu de arbeiders op straat, m figuurlijken zoowel als letter lijken zin. De Krupp-labrieken gaven vóór de oorlog te Essen aan ongeveer 60.000 inan werk (om van het recordcijfer 115.000 tijdeus de oorlog maar niet eens te spreken), en in 1920 waren het er nog 50 000. Thans 25.000. En zoo xs het bij andere ondernemin gen ook gesteld. De helft der gemeentelijke inkom sten san werkloozen-ondersteuning. Er zijn in het Kuhrgebied gemeenten, dje 53 pet. van hun inkomsten moeten besteden aan werkloozenondersteunmg„En wanneer wij hun geen brood geven, dan komen ze het halen zei mij een hooggeplaatst amb- tenuar in een der Kuhrstedeu, die het weten kan. En wanneer uien dan eens let op de dubbele bchupo-poeten, de met karabijnen gewapende Behupo-patrouilles en de hier en daar gereed staande „Ueberfali^ommando'e" (auto's met poli tietroepen), dan bemerkt men, dat d» vrees voor een catastrophe toch meer ig dan een fabeltje, dat in het leven geroepen is om baitenlandsche sohuld- eischors te beïnvloeden....,, Hoher Kragen, nichts ini Magen; Golane Tressen, nichts zu essen spotte het volk vóór den oorlog dlkwijlg met den van-huis-uit armen luitenant, op wien de verplichting rustte, overeenkomstig zijn „stand" te leven. Deze neiging om hard nekkig, trots de grootste ontberingen, toch tenminste het „decorum" te bewaren, vin den wij overal bij het Duntsche volk, vooral bij den reddeloos in het proletariaat verzin kende middenstand m de steden. In hun kleeding, in hun optreden... En zij komt ook tot uiting in de stadspolitiekde belas tingen worden vèr boven het dragelijke op geschroefd maar parken met bloemen moeten er zijn waar eenvoudige grasvelden voldoende geweest zouden zijn; marmer, brons en edele houtsoorten zijn een nood zakelijke behoefte geworden, en de locale trots drijft dikwijls tot de vreemdste conse quenties. Wonderlijk volk bouw, al werd dit aanbod niet aanvaard, daar men geheel uit eigen middelen den hei bouw wilde bekostigen. Ook aan de Belgische regeering werd dank gebracht voor het aanbod een deel van het Belgische paviljoen ter beschikking te stel len, welk aanbod evenmin werd aanvaard, omdat men een eigen paviljoen wenschte te bezitten. De heer Fock verwelkomde alle genoodig- den in 't bijzonder den 1'ran ach en minister van Koloniën, den Nederlandsch en gezant te Parijs en den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië en besloot met nog maals dank te brengen aan Koningm Wil helmina en aan prinses Juliana Nederlandsche poetzegels. Wij lezen in het „Ned, Maandblad voor Philatelle": Over de waarden van 36, 70 en 80 cent ontvingen wij het volgende nieuws: De uit gifte van de zegels van 36 cents is in voor bereiding; het ligt in de bedoeling om dit zegel zoo spoedig mogelijk te doen verschij nen. De zegels van TO cent worden binnen kort gedrukt; zij zullen vermoedelijk reeds in Augustus verkrijgbaar zijn. De aanmaak van zegels van 80 cent zal nog eenigen tijd op zich laten wachten. De zegels voor de Goudsche Kerkramen. Ook van dez© serie is de uitgifte in voor bereiding de zegels zullen zoo spoedig mo gelijk verschijnen. Uitvoering van de TarweweL Vqdrëtellot verhooging van het alpercenWe van 20 op 25. tdelsblad meldt, dat aan de oom- van advies inzake die uitvoering van de Tarwewet is voorgelegd een voorstel van de oentrale tarwe-otganisatie^ om met 15 September het maaiprooent te verhoogen van 20 op 25. De heer Zaagman toegelaten tot lid van de gemeenteraad. Ged. Staten van Noord-Holland hebben dezer dagen beslist dat E. Zaagman te Oud- Karspel als lid van den raad van die ge meente moet worden toegelaten. De Raad dier gemeente had tegen deze toelating bezwaren gemaakt omdat Z. te ge huwd met de gemeente-vroedvtouw. Ged. Staten hebben met inachtneming van art. 25 2® lid van de Gemeentewet het raadsbesluit vernietigd en den heer Z. wel toegelaten. De Fransshe gezant naar Buenos-Aires. De Fransche gezant te 's-Gravanhage, de heer Kammerer, die benoemd is tot ambas sadeur t» Bnenos-Aires zal in November a.s. ons land verlaten en zieh naar zyn nieuwe post begeven. Gast de Koningin naar Luxemburg? Men schrijft tyt Luxemburg aan de Tijd: Sinds eenigen tijd vermelden de bladen alhier, dat binnenkort een vorstelijk be zoek te verwachten is aan de hoofdstad van het Groothertogdom. Thanfl twijfelt er nie mand meer aan, of de hooge gast, die hier door Groothertogin Charlotte en haar ge niaal, prins van Bourbon, verwacht wordt, is niemand minder dan de Koningin der Nederlanden. Het Luxemburgsche hof, dat nra den groeten oorlog in allen eenvoud leeft schafte o.a. alle paarden af. Nu zijn dezer dagen echter dé stallingen weer opnieuw gevuld, daar hei hofceremonieel van Konin gin Wilhelmina een intocht met galakoet sen inhoudt. De Luxemburgsohe soldaten oefenen reeds een paradepas en het pro gramma voor een uitvoering van Nederl. muziek (Wagenaar, Röntgen, Ruygrok, Schafer, Dopper en Max Guiilaume) is al opgesteld. Het Koninklijk bezoek zal, ais de mede- deelingen der bladen juist zijn, in den loop van de maand September plaats vinden. Luchtpost naar Indie. Donderdag aa. vertrekt van Schiphol weder een vliegtuig van den regelmatigen luchtpostdienst naar Ned.-IndJë. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de vluchten tot 1 October ae. nog om de 14 dagen plaats hebben en daarna elke week. Het vertrek blijft bepaald op Donderdag ochtend. Zooals bekend, bedragen de ver voerkosten van een brief beneden 5 gram: 36 cent. Treinverbinding met Bazel. Spoor- en Tramwegen meldt: Met de invoering der dienstregeling van 5 October 1931 worden de zomertreinen L' 196 Amsterdam—Utrecht—Maastricht- Luxemburg—Bazel S.B.B. (Amsterdam C.S. V. 7 53, Bazel S.B.B.A. 29.25) en D 197 in omgekeerde richting (Bazel S.B.B.V. 6.45, Amsterdam C.S.A. 20.36) opgeheven. De Haagsche tak, waarmede deze trein te Luxemburg gecombineerd werd (D 26 en D 17) blijft loopen, het eind- en beginpunt wordt evenwel veilegd naar Amsterdam (V 7.26, aankomst in omgekeerde richting 20.58). Egypte's Minister van Arbeid in ons land. Lunch op de Egyptische legatie. Ter gelegenheid van liet verblijf van Z.Ex. Abdel Wahab Pasja, Egyptisch minister van ajibeid, heeft Maandagmiddag een lunch plaats gehad in het Egyptisclie iegatiege- boiijW te 's-Gravenliage. Behalve de gastheer Z.Ex. Maurad Kemel Bey, diplomatiek ver tegenwoordiger van Egypt© in Nederland en de hooge gast uit Cairo, waren aanwezig minister Verschuur, prol. Snouck Hurgron- je, prof. Aniin I#candar, W. P. F. van De venter, ïr. K. F..#onthuis, J. Jongejan, mr. J. Cl&ringbould m enkele andere vertegen woordigers vaq zakenleven, pers enz. Minister Abdel Wahab Pasja heeft hier de middelen besproken, welke zouden kun nen worden aangewend tot uitbreiding van de handelsbetrekkingen tusaclicn Nederland ea Egypte. Z.Ex. is dezen avond vertrok- GEMENGDE BERICHTEN. Het noodweer in West Noord-Brabant. Men schryft uit 's-Gravenmoer aan de N. K. üt.; Het noodweer met orkaanvlagen, hevige donderbuien en buitengewoon zwaren hagel slag, waardoor de tuinbouw, bloemisterij en boomgaarden van 's-Uravenmoer Zaterdag- middag in een half uur tijde voor eeü groot gedeelte werden verwoest en anderdeels zwaar geteisterd, heeft Zondag nog in ge matigden vorm nagewerkt. Bijna den ge- heeien dag barstten met tueschenpoozen donderbuien met hevige slagregens over 's-Gravenmoer en omliggende gemeenten los. De regenval wa© zoo groot, dat door den lioogen waterstand in de polders het vee uit de weiden moest worden gehaald en naar hooger gelegen peroeelen overgebracht. Zon dagavond lag nog op vele plaatsen het over schot van den hagel, die Zaterdagmiddag zoo dik was gevallen, dat het landschap meer aan den winter dan aan den zomer deed denken. Met zulk een kracht sloegen de hagelatee- nen neer, dat de boerendochters, die in de polders bezig waren het Vee te melken, met blauwe plekken op armen en be enen thuis kwamen. De koeien vertoonden bulten en zeiffl wondjes op de huid en waren zoo ang stig, dat zij van de eene weide in de andere vlogen, en enkele zelfs door het riviertje de Don ge zwommen en zich over andere pol ders verspreidden. Wanneer men met den auto door de stra ten van het vriendelijke dorp rijdt, valt de schade niet zoo erg op; hier en daar hoo rnen afgebroken of ontworteld1, doch anders geen treffende teekenen van groote verwoes ting. Men moet de tuinderijen, bloemiaje- rijen en boomgaarden intrekken om de wer kelijke verwoesting te zien. Tuinderijen van een hectare, waarop vóór den storm groenten van allerlei aard, thans alsof afgeknaagd door een sprinkhanenplaag en totaal vernield en waardeloos. Velden met boonenstaken zonder blad; gpruitkool, waarvan alleen de stronken zijn overgeble ven. Aarbeienplanten totaal verwoest; niets dat voor de reet van het jaar nog verkoop baar ia, en zelfa de jonge planten en het zaadgoed voor het volgende jaar verwoeBt. 't Is een harde slag voor oe kleine tuinders, die het geheele jaar hebben gezwoegd om voldoende producten bij elkaar te krijgen om met de opbrengst, welke met het oog op de toestanden in Duitschland toch al niet te gunstig is, den langen winter door te ko men, wanneer weinig of niets wordt ver diend. Met de boomgaarden is het al even erg gesteld. Boomen omgewaaid en den grond bezaaid met fruit, dat zoo gekneusd is, dat het zoo goed alg waardeloos is. Wat nog aan de boomen is gebleven, is eveneens gekneusd eu pokdalig door den hagel, zoodat de op* brenget niet veel zal bettekenen. Van veie jonge boomen ia het hout beschadigd, wat blijvende schade tengevolge heeft. Bessen- struiken zonder blad als in den winter an de vruchtzettipg Voor het volgende 'jaar vernietigd. l - De bloemisterijen zijp er treurig kan toe. Duizenden bloemen van aherlei soort totaal vernietigd; een groot vela van kale stron ken is alles, wat er over is van de velden chrysanten, hortensia's, enz. die door den arbeid van een heel jaar zoovar werden ge- biactit. Duizenden guldens schade werd hier alleen geleden. Voor een van de jonge bloemisten gold het zijn geheele werk van het eerste jaar, dat hij voor zich s/elf begon nen was. Hoeveel de totale schade bedraagt, is nog niet met juistheid te zeggen. Het gemeente bestuur is thans bezig gegevens te verzame len en spant zich ook in om te trachten hulp van het Kijk of anderen te verkrijgen. Het is te hopen, dat dit gelukken zal, want anders ziet het er voor de vele getroffenen al zeer treurig uit, en dat zal met den win ter niet beter worden. Zonder hulp betee- kent het voor de kleine tuinders hun onder gang, daar zij het kapitaal missen om op nieuw te beginnen. Men overweegt thans, onder leiding vau den burgemeester een steuncomité op te richten. Nachtelijke aanrijding by Huis ter Heide. Drie personen ernstig gewond. Dinsdagnacht omstreeks 1 uur heeft op dei* Rijksweg van Soesterberg naar Huis ter Heide een ernstig motorongeval plaats gehad, waarbij een drietal personen zwaar gewond werd. De motorrijder De H., die op de duo een dame, mej. H., had, naderde uit de richting Soesterberg en zag plaatselijk een tweetal dames voor zich uit fietsen. Vermoed wordt, dat de motorrijder een flinke vaart heeft gehad en niet tijdig meer kon stoppen. Hij heeft toen een der beide fietsende meisjes aangereden en sloeg daar na met zijn motorrijwiel over den kop. Toen later assistentie verscheen, vond men drie der slachtoffers in bewustelozen toestand op den weg liggen. Het waren de bestuur der van het motorrijwiel, die zware verwon dingen bekomen bleek te hebben, de dame die op de duo gezeten had en een ongeveer 22-jarig meisje Z., allen wonende te Zeist. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp inr geroepen, waarna het drietal naar het zie kenhuis te Zeist werd overgebracht. Het bleek dat de heer De H. een zware hersen schudding had bekomen, terwijl vermoede lijk de beide gewonde dames inwendige verwondingen hebben opgeloopen. Zij kon den hedenochtend nog niet verhoord wor den, Omtrent de juiste toedracht van het ongeval konden nog geen mededeelingen worden verstrekt. In ieder geval staat vast, volgens de Tel., dat de meisjes in strijd met de verordening op den rijweg reden in plaats van op het rijwielpad ter zype van dezen weg. De toestand van de patiënten is vrij ernstig. Brand te Middelburg. 150.000 K.G. hooi en stroo verbrand. Maandagmiddag ongeveer vier uur is brand uitgebroken in dé vijftig meter lange houten loods annex een klem eteenen kan toorgebouwtje aan de lossingskade te Mid delburg, in welke loods 150.000 kilo hooi en verder stroo en kunstmest waren geborgen van de N.V. Zeeuwsohe voeder- en kunst- mesthandel. In een minimum van tijd stond de loods geheel in vlammen. De brandweer' kan slechts beperken. Aan een zijd© van het gebouw grensde bijna onmiddellijk een zeer groot lompenpakhuis. De wind: hielp mee om dit te sparen. Aan de andere zijde van die loods stond op enkele meters afstand een woonhuis, dat gespaard bleef. Aan de an dere zijd© van dit woonhuis stond een hou- ten loods, die ook in brand geraakte doch kon worden gespaard. De brandweer heeft met twee motorspuiten den brand gebluscht. Tijdens het uitbreken van den brand wer den werkzaamheden verricht aan electrische machines. De schade wordt „door verzeke ring gedekt. Brand in een legerkamp bij Oldebroelp Zondagavond werd de assistentie van de" brandweercorpsen te 01debroek> Zwolle en Zwollerkarspel ingeroepen voor een brand m de legerplaats Oldebroek. De brand, die vermoedelijk was ontstaan door het vlamvatten van een petroieutfitoe- stel in de woning van een der bevelvoeren de officieren liet zich aanvankelijk zeer ern stig aanzien. Het houten gebouw wa© spoe dig een prooi der vlammen en daar men ter plaatse slechts over weinig water te be schikken had, dacht men'niets anders of de verblnjptefttg^n dei^ militairen zouden eveamen onaangetast worden. Door het krach tige mgrijpen der manschappen kon echter denbrand tot de eene woning worden be- rkt. Het verbrand© was verzekerd, hoewel Brand in een café. Door onbekende oorzaak i8 Maandagavond omstreeks half elf brand ontstaan in het café van den heer C. van der Vleuten aan den Bo6chdijk te Woensel, gemeente Eind hoven. In vrij korten tijd stond hei gehieele pand in lichtelaaie. De brandweer slaagde er niet in, het vuur te bedwingen. Het ge heel© café benevens de danszaal en een wo ning, die bij het café behoorden, zijn uit gebrand. Van de geheele inventarig kon nagenoeg niets gered worden. De schade wordt door verzekering gedekt. De brand: zal vermoede lijk in de danszaal ontstaan zijn. Boot met vijf meisjes omgeslagen. Op <fe Poel te Rijpwetering heeft een tra gisch ongeluk plaats gehad, waarbij het 16- jarig© meisje J. Zwartelé uit KoelofaimdS- veen om het leven ia gekomen. Zij was met een viertal vriendinnen ge zeten in een roeiboot^ weifee wend trokken door een motorboot. Toen de meisjes zich een oogenbük onge- veer gelijktijdig naar één zijde van het boo tje begaven, liep het vol water en zonk, ter wijl do meisjes door de suiging werden meegetrokken. Slechts vierder inzittenden konden door ijlings tbegesohéten hulp wórden gered, de ander verdronk jammerlijk: Het lijk werd later opgehaald. Door dén bliksem getroffen. Een meisje bij het opdraaien van het electrisch licht gedood. boven Dinxperioo woedde Maandag een zwaar oyweer, gepaard met hagelslag, waar bij luqjeikdïrels rieten zoo groot als een el, mold 6 de „Tel.'i^^^_ in de buurtscfn^^^B^xis de 15-jarige dochter van den lu^^^^^Hfeuente bij het opdraaien van het door den bliksem getroffen e^|H^^^^éllijk dood. Twee sleepechepenl De orf Maandagmiddag zijn by0J^^HKëer ten zuiden van Enkhuizeu nabij r^Broekerha- ven twee aken gezonken, namelijk de „Ni- wana", die getrokken werd door de sleep boot „Antonie", en de „Orpheus", getrok ken door de sleepboot „Pietera". Beide slëepschepen zijn geladen met basalt ea waren onderweg naar den Oever en HarlLn- gen. Alle opvarenden, in totaal negen perso- nén, konden nog bijtijds door de sleepbooten worden gered en zijn te Enkhuizen aan den wal gebracht. Het ongeluk is geschied, doordat de luiken door de geregeld overkomend© hooge zeeën zijn bezweken, waarna de schapen volliepen. Een eenzaam zeiler. Te Ijmuiden arriveerde Zondag een klenn zeilbootje, bemand met één man. Het was een Fin, die met dit kleine scheepje, slechts ongeveer 5 meter lang en lj meter breed, een reis had gemaakt, van Petersburg naar Havre en Kouaan. Hij was nu op de terug reis en wi<kle daarbij Amsterdam aandoen. De staking aan de Chamottefabriek te Geldermalsen. Na veertien maanden opgeheven! Dank zij de voortdurende bemiddelings pogingen van mr, W. M. Kol!, burgemeester va» Deil, bijgestaan door den korten tijd ge leden benoemden burgemeester van Gelder malsen, den heer F. F. van der Ven, werd de sedert 16 Juni 1930 heerecheode staking aan de Chamottefabriek te Geldermalsen op- geheven. Op initiatief van den burgemeester van Geldermalsen werden 28 Juli besprekingen begonnen tusschen de directie van die Ver- eenigd© Nederlandsche Chamottefabrieken en het bestuur van de Aigeineene 'Werkgevers Vereeniging eeneraijds en vertegenwoordi gers van de Vereenïgiuig van Fabrieksarbei ders anderzijds over de mogelijkheid om tot opheffing der staking te Geldermalsen te komen, die thans dus ruim 14 maanden heeft geduurd. De besprekingen stonden onder leiding van den heer mr. Kolf, burgemeester vaa Deil. Doordat de vakorganisatie bereid was de eiach tot loonaverhooging, waarop m Juni 1930 de staking werd geproclameerd, in. te trekken eti er zich ook bij neerlegde, dat geen collectief contract zou worden afgeslo ten, waa de basis voor overeAurtemming ge kregen. De moeilijkheid was echter, dat de fabriek volledig doorwerkt met andere ar beiders en de directie nadrukkelijk weigerde deze arbeiders te ontslaan. Na een reeks conferenties werd tenslotte overeenstemming verkregen op de volgende voorwaarden, die met zich brengen een be- drijfsuitbreiding van de Chamottefabriek: 80 arbeiders van hen, die 16 Juni 1930 In steking gingen, worden binnen 3 weken aan genomen, 70 verdere arbeiders, binnen vier maanden. Uit de resteerende groep stakers worden gedurende een termijn van een jaar daarna de arbeiders, die het bedrijf verder noodig beeft gerecruteexd, met uitzondering van speciale vaklieden. In deze overeen komst zijn ook de bazen en de niet-georga- niseerde arbeder9 begrepen. Deze overeen komst werd door de stakersvergadering Maandag 17 Augustus aangenomen, waar mede een eind is gekomen aan de zeer lang durige staking, die met groote belangstel ling werd gevolgd, ook door de onrust, die zij in Geldermalsen en omgeving veroor zaakte. RADIONIEUWS. Programma voor Woensdag 19 Aug. Hilversum, 1875 M.6.00 Lezing; 6.15 poneert; 7.00 Huib Luns: Beeldende kunstenaars; 7.30 Joodsch uurtje; Gramo- foonplaten met toelichting door S. R. Eng- lander; 8.30 Concert; 9.00 Opvoering van een blyspel; 10.00 Persber.; Daarna zang en piano; orkest; 11.15 Gramofoonplaten. Huizen, 298 M.: 5.00-6.00 Kinderuur tje; 6.00—6.80 Drs. W. Kok: It Frysk yn it godssjinstige; 7.00—7.30 H. J. v. Engeland: Electriciteitsverschynselen In den damp kring; 7.30—7.45 Politieber.; 7.45—8.00 Gra mofoonplaten; 8.00—10.45 Concert door Kwintet; 9.00—9.30 Voordrachten. 9.30- 10.45 Vervolg concert; 10.05—10.15 Persbe richten; 10.45—11.30 Gramofoonplaten. Daventry, 1554,4 M.6.20 Dansmu ziek; 6.35 Berichten; 7.00 Concert; 7.20 Le zing; 7.50 Gramofoonplaten; 8.20 Concert Königswusterhauaen 75 K.W. De energie verhoogd. De z.g. „Deutschlandsender" te Königs- iwusterhausen by Berlijn werkt sinds eeni gen tyd met verhoogde energie, n.l. 75 Kilo watt in de antenne. Reeds destijds, toen de zender gebouwd Werd, ie er door Telefunken rekening mede gehouden, dat noodig, zonder groote veranderingen /ie energie aanmerkelijk sou kunnen worden opgevoerd. STADSNIEUWS. GOUDA, 19 Aug. 1931. Electriciteitsvoorzicning. Verzwaring atadskabelnet. Aan den Raad zyn stukken ter viaie ge legd waaruit Wijkt, dat de directie der Ge meente-Lichtfabrieken een nauwkeurig on derzoek heeft ingesteld voor dé beantwoor ding der vraag, of de stroomdistributie in de stad na de voorgenomen uitbreiding dér electrische centrale, op de vereischte wijze zal kunnen plaats vinden. Aangezien uit dat onderzoek is geble ken, dat ter verzekering van een geregelde stroomdistributie by zonde re* maatregelen beslist noodzakelijk zullen zyn, heeft de ge noemde directie aan de commissie van Bij stand in het beheer der Lichtfabrieken ge adviseerd te bevorderen, dat tot het treffen dief maatregelen wordt besloten. In dat advies, hetwelk zich bij de ter in zage gelegde stukken bevindt, blijkt, dat eenige hoogspaimingsvoedingskabels in de afmeting van 3 x 16 qmm. verzwaard moe ten worden, terwijl ook eeinige nieuwe voe- dingspunten voor hoogspanningskabels moeten worden aangebracht, waartoe op een drietal plaatsen hoogspanningsstations van 3000 Volt zyn gedacht. De begrooting toont aan, dat deze uit breidingen van het electriciteitsnet, met in begrip van het plaatsen e» inrichten der transformatorstations, een uitgave zullen vorderen van 48.300.welke op de be grooting voor de Gpmeente-Liohtfabrieken voor het loopend menstjaar niet zijn uit getrokken, en daaraan dus zullen moeten worden toegevoegd. De meergenoemde commissie van By- stand heeft zich bij schrijve» van 16 Juli 1981 no. 19, uitgesproken voor uitvoering van deze werken, in haar geheel ,ook met het oog op de werkverruiming, en zij advi seert mitsdien te bevorderen, dat de Raad daartoe besluit en de noodige gelden daar voor beschikbaar stelt. De noodzakelijkheid dezer werkzaamhe den is aan B. en W. uit de bovenbedoelde stukken gebleken; ter verzekering van de geregelde stroomdistributie in de naaste toekomst zal de gevraagde uitgaaf moeten worden gedaan. B. en W. stellen den Raad dan ook voor te besluiten: a. tot verzwaring van het atadskabelnet met bijkomende werken voor de stroom distributie door de Gemeente-Lichtfabrie ken, overeenkomstig het door de directie dier fabrieken ingediend plan; b. tot beschikbaarstelling van een be drag van 46.300.voor de uitvoering der sub a vermelde werken, ten las'* van het dienstjaar 1931, welke buitengewone uit gaaf zal moeten worden gebracht ten laste van den kapitaaldienst der begrooting 1931 voor de Gemeente-Lichtfabrieken en welke zal moeten worden gedekt door geldleening. De begrooting onder b vermeld zal t.z.t met het eventueel besluit worden in over eenstemming gebracht. j Verhuur gerioleerde zijl. B. en W. stellen den Raad voor aan den heer G. P. de Jong, Gouwe 43 alhier, op diens verzoek te verhuren de gerioleerde zyl, sectie D no. 2326, grenzende aan en feitelijk deel uitmakende van den tuin be- hoorend bij zyn pand Gouwe 45. De zyl was vroeger verhuurd aan de vorige eigenares van Gouwe 45. Als huurprijs stellen B en W. voor 16 cent per M2. of in totaal 1.50, terwijl daaraan verdere voorwaarden zyn verbonden. Commissie van Toezicht 1 op de Stads-Muziekschool. Ter voorziendng in de vacature in de Commissie van Toezicht op de Stads- Muziekschool, ontstaan door de ontslag aanvrage van den heer J. H. Mekking, wien B: en W. voorstellen onder dankbetuiging voor de verleende diensten overeenkomstig h& gevraagde ontslag te verleenen, hebben B. en W. den Raad de volgende aanbeveling doen toekomen: 1. de heer W. A. Piets; 2. de heer J. Dercksen H.Mzn. De Commissie van Toezicht heeft by haar advies aan B. en W. in deze haar leed wezen uitgesproken over het vertrek van den heer Mekking, in wien zy een yverig en bekwaam commissielid verliest. 10-jarig bestaan Reddingsbrigade. De Brigade tot Redding van Drenkelin gen afd. Gouda van de Ned. Bond geeft Za terdag 22 Aug. te 8.3(f uur, een demonstra tie in de Nieuwe Vaart bij het Bolwerk met medewerking der Boskoopsche Reddingsbri gade. Nijverheid sac te. Voor het te 's-Gravenhage gehouden examen Nyverheidsacte N. J., slaagde de heer W. Lafeber Lzn., alhier. Doodelijk ongeval op onhewaakten overweg. Motorrijder door electriachen trein gegrepen. Gisterenavond omstreeks 9 uur is op den onbewaakte» oVerweg to Nootdorp de 22- jarige H. Joflgerius, afkomstig uit Goudn en tijdelijk verblijf houdende te Delft, met ejjn motorrijwiel door een electrischen trein v»n de lijn Rotterdam—Den Haag overre den en gedood Fietsclub „Trekvogels". Zondag 16 Augustus organiseerde de fietsclub Trekvogels" een tochtje naar de Pyramid© van Austerlitz, dat zeer goed geslaagd is, ondanks het slechte weer. Om zeven uur waren alle leden reeds op de Markt aanwezig, waar het sein tot vertrek ken werd gegeven. Hoewel het weer zich in het begin nu niet al te gunstig aan liet zien, klaarde de lucht toch nog al op, en met een prettige stemming ging het lustig voorwaarts. Om kwart over tien bereikte men de plaats van bestemming, en na een korte rustpoos werd een tocht naar de Py- ramide ondernomen, waar de jongelui het al bijzonder goed troffen, daar de Graf Zeppelin, die een tocht over ons land maak te», daar juist passeerde. Verder vermaakte men zich met verschillende spelen, tot de aanvoerder /ie heer A. Cattel, het teeken gaf te vertrekken. Hoewel het zoo nu en dan stortregende gaven de jongens als echte Gouwenaars de moed niet op, en vroolyk zingend ging het verder, tot even buiten Utrecht het zonnetje weer doorbrok, hetwelk de stemming dubbel verhoogde. Te Gouda waar de club werd ontbonden dank te die heer Palsgraaf namens de bestuurs leden voor den prottigen dag, en hy sprak den wensch uit, dat er nog maar vele van zulke tochtjes zullen mogen volgen. De gedeeltelijke demping der Nieuwehaven en het inrichten tot parkeerterrein. Het protest dat verschillende ouders van schoolgaande kinderen Zaterdag j.l. in onze advertentiekolommen heeft doen hooren te gen de inrichting van het gedeelte van de Nieuwehaven, dat zal worden droogge maakt, tot parkeerterrein, heeft het Goudach Volksblad aanleiding gegeven daarover een en ander te zeggen. Na te hebben herinnerd aan de voorge schiedenis van het plan tot algeheele dem ping van de Nieuwehaven, de bekende bij eenkomst van huiseigenaren in „De Réunie" waarin de wethouder Van Staal een poging heeft gedaan om de huiseigenaren te be wegen en deel der kosten te dragen, welke poging evenwel niet gelukt is, wyst het Goudsch Volksblad er op dat het besluit tot gedeeltelijke demping genomen is, waarbij als argument heeft gegoldefi dat gr we gens het gebrek aan parkeerruimte op de veemarkt, daardoor een stuk terrein zou vrijkomen dat voor parkeerterrein zou kun nen worden benut. En dan vervolgt het blad: «{Iedereen weet, dat het daar voor par keerruimte wel de meest ongeschikte plaats is, omdat vlak voor het te dem pen gedeelte de openbare opleidings school B staat. Het is dan ook geen wonder, dat ver schillende ouders van schoolgaande kin deren aldaar, ten zeerste vreezen, dat de veiligheid hunner kinderen zeer in het gedrang zal komen en dat ook het on- derwys in de school door het lawaai grooten hinder zal ondervinden. Zy heb ben aan hun vrees dan ook per adver tentie in een onzer plaatselijke bladen openlijk uiting gegeven, waarby zy te vens alle ouders opwekken om te protes- teeren tegen een eventueele bestemming van het te dempen gedeelte voor par keerterrein. Wij voor ons kunnen slechts hopen, dat hun protest succes heeft, temeer ook, waar het te scheppen terrein zoo klein is en slechts in verhouding tot het totaal, zoo luttel auto's kan bevatten, dat het geen zin heeft daartoe over te gaan.*' Zoo is het ook. Maar waarom wil men dit terrein dan persé tot parkeerterrein in richten, terwyl men nu reeds weet dat het er volstrekt ongeschikt voor is? Kaashandel My. „Gouda" te Gouda. In de hedenmiddag gehouden vergadering van aandeelhouders werd de balans en de winst- ,en verliesrekening goedgekeurd, en het dividend overeenkomstig het voorstel vastgesteld op 5% De aftredende commissaris, de heer J. van Kranenburg, werd herkozen. Met fiets en al te water. Hedenmiddag te half één is de 12-jarige Ae. v. d. G. uit Rotterdam fietsende in de Bleekerssingelgracht te water geraakt. De fiets bleek voor het meisje te hoog, ze kon niet by de trappers en raakte daardoor het stuur kwijt met het gevolg, dat ze in 't water terecht kwam. De in de St. Joseph straat wonende A. O. die op de Houtmansgracht was, zag het ongeval gebeuren. Hij sprong direct ge kleed te water, zwom naar het meisje toe en bracht haar op den wal. UIT PEN OMTREK. ALPHEN a. d. RUN. Winkelweek. De beide middenstandsvereenigingen zyn het weer eens geworden om gezamelyk een winkelweek te organiseeren, welke gehou den zal worden van 9 tot en met 17 October a.s. Er worden prijzen uitgeloofd, terwijl B. en W. medewerking hebben toegezegd, om voor de deelnemers in dit tijdvak, de winkels wat langer dan gewoon open te hebben. De prijzen worden tentoongesteld in den showroom van den heer van Bunnin- gen. Het comité bestaat uit de heeren W. Karssen, P. W. M. v. Niekerk, J. E. Huchs- horn en A. R. y. d. Hejjda^ MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Woerden. 19 Aug. Aangevoerd: 413 partijen. Prijzen: le kw. met rijksm. 38—43, idem 2e kw. 3387, zware 44. Handel matig. LUCHTVAART. De Duitsche vliegers in Mongolië. Volgens een te Berlijn uit Oerga ontvan gen bericht moet de vlieger Rathje, wiens vliegtuig van de Duitsch-Chineesche lucht vaartmaatschappij Eurasia indertijd in Mongolië in beslag is genomen, daar men den vlieger van spionnage verdacht, tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld zijn. Alle betrokken Duitsche en Chineesche autoriteiten doen stappen om dit vonnis gecasseerd te krijgen, daar de vlieger hee- lemaal niet de bedoeling had spionnage te plegen, toen hij boven Mongolië vloog. Zijn metgezel de marconist) Kolber, die met een beenwond naar het ziekenhuis moest wor den gebracht /s op den weg der beterschap. BerlijnTokio. De Duiteche vliegstei; Mar^a von Etzdori i.i gistermorgen vroeg om uur 16 met haar klein model Junkervliegtuig Kiek in die Welt van hefc vliegveld lempelhof by Berlyn opgestegen om over Koningsbergen, Moskou en Siberië een vlucht naar Tokio te maken. Op het vliegveld van Koningsbergen te Devau is gistermorgen om 8 uur Marga von Etzdori geland, die om 4 uur 15 te Berlyn voor den vliegtocht MoskouTokio' was opgestegen. De benzinevoorraad werd aangevuld, waarna de vliegster om 9 uur den tocht naar Moskou voortzette, waar zy gister avond te 20 u. 35 aankwam. Hedenmorgen uit Moskou vertrokken. Uit Moskou werd hedenmorgen gemeld, dat de Duitsche vliegster Marga von Etz- dorf, die een vlucht maakt naar Japan, vanmorgen te 7.12 uur uit Moskou is ver trokken naar Kazan, waar zy tegen den avond kan aankomen. Morgen zet zjj haar vlucht voort naar Omks. De Zeppelin naar Engeland. Enthousiaste ontvangst. De Zeppelin, die gistermorgen te 7.15 van Friedrichshafen ia verrokken met bestem ming naar Engeland, beeft na bekomen verlof, zyn tocht boven Franschen bodem gedaan en is via iBesangon, Orleans en Le Havre het Kanaal overgestoken. Tegen half vyf reeds kwam het lucht schip boven Engelsch gebied in de omge ving van Hastings aan. Daar de aankomst eerst op 7 uur was bepaald, vloog het lucht schip in westelijke richting verder, waarna het,te 7 uur op het vliegveld Hanworth bij Londen landde. Bjjna het geheele vqrkeer stond stil toen de Graf Zeppelin om kwart over zes uit bet westen komende, de Theems volgende, bo ven de City vloog, door verscheidene vlieg tuigen geëscorteerd. Na boven het centrum der stad te hebben gekruist, verdween het luchtschip in noordelijke richting naar het aerodroom Hanworth, waar een vlotte lan ding plaats had. 10.000 personen woonden de landing van de Graf Zeppelin op het vliegveld Hanworth by. Dr. Eokener e» de leden der bemanning werden door de menigte stormachtig toe gejuicht. Dr. Eckener werd een gouden sigaretten doos met opdracht van zyn talryke Engel- sche vrienden aangeboden. De onderstaats secretaris, Montagne, sprak zijn bewonde ring uit voor wat dr. (Eckener aan pioniers werk op het gebied vart de luchtscheepvaart had tot stand gebracht. Meer dan twintig personen, o.m. master of Sempill en colonel Shelmer van het de partement voor burgdWochtvaart gingen aan boord van het luchtschip voor een 24 uurs-kruistocht rond de Britsche eilanden. De vlucht over Engeland. Van Hanworth af sloeg dr. Eckener aller eerst een westelijke richting in. Kort voor het vertrek werd den passagiers medege deeld, dat de verdere tocht waarschijnlijk zou gaan langs de Engelsche Zuidkust, naar Cornwall, dan over de Iersche zee, vlucht langs de Iersche Oostkust,- naar Glasgow en vandaar recht over midden- Engeland naar Londen. De Graf Zeppelin boven Engeland. LONDEN, 19 Aug. Tengevolge van het ongunstige weer heeft dr. Eckener moeten' afzien van zijn plan om tijdens de rond vlucht van de Graf Zeppelin boven Enge land een bezoek te brengen aan Glasgow en Edinburgh. In plaats hiervan koerste het luchtschip van Belfast over Ulster in ooste lijke richting naar New-Castle en vandaar naar leeds. Het luchtschip heeft den ge- heelen nacht met volle verlichting gevlogen en weid overal met luid gejuich ontmoet. Men verwacht dat het luchtschip vanavond: tegen 7 uur te Hanworth terug Is en na een oponthoud van twee uur zal starten voor de- terugreis naar Duitschland'. RECHTZAKEN. De badmantel in een Gemeentelijke verordening. Een ingenieur uit Schiedam, die tydeiyk te Bergen aan Zee vertoefde, werd daar op 4 Aug. verbaliseerd, omdat Ipj zich op het strand in badcostuum bevond en daarover niet een badmantel had gedragen. De ingenieur ontkende dat hy, zooals de politieverordening dat voorschreef ,op dit gedeelte van het strand „niet voorzien was van een badmantel". Hy was daarvan wel degelijk voorzien, maar had den mantel op het zand uitgespreid. Hy beweerde gekleed te zyn geweest in een voegzaam zwart bad costuum. Daar de verordening slechts voor schrijft, dat men „voorzien" moet zyn van een badmantel, meende hy niet strafbaar te zyn. De ambtenaar van het O.M. van het Alkmaar sche kantongerecht, dat Zaterdag deze,zaak te behandelen kreeg, zeide, zich noch juridisch noch anderszins met de plaatselyke verordening te kunnen vereeni gen. In verbaitd met art. 135 van de Ge meentewet, die aan de bevoegdheid van den gemeentel y ken wetgever paal en perk stelt, moest een dergelijke verordening niet bindend worden verklaard. Spr. zag geens zins de noodzahelykhedd in, dat een behoor- ïyk badpak, zooals men dat overal draagt, door een badmantel bedekt dient te wor den. Deze verordening was z.i. niét gegrond op de maatschappelijke orde, de goede zeden of de gezondheid. Hy eisèhte vrij spraak. Uitspraak over 14 dagen. SPORT EN WEDSTRIJDEN. ZWEMMEN. Zwemwedstrijd over de Wester-Schelde. Op 29 Augustus a.s. wordt te Vlisaingen gehouden een internationale zwemwedstrijd over de Wester-Geheide. Voor dezerr wed strijd' he tóen zich, naar mén ons mededeelt, 2? deelnemers opgegeven uit verschillende plaatse» van ons land, zooals Amsterdam; Rotterdam, Schiedam, Koozendaal, Vlaar- dingen, Sluis, Goes, Vlissingen, terwyl ook twee heeren uit België zich in dezen stryd zullen werpen. De wedetryd wordt gehou den onder de auspiciën van de Ned. Zwem- bond. Te 8 uur namiddag van dien dag zal de prijsuitreiking plaats hebben in het Grand Hotel „Britannia". LAAIÈSXL KKK1CUTEN. UKAADlOUZÜ IliKNST, De opening van hel Nederlandsche paviljoen. PARUS, 18 Aug. Eenige oogenblikken voor het diner, dat werd gegeven ter eere van de inwyding van het Nederlandsche paviljoen, heeft Reynaud in een intieme ceremonie aan jhr. Beelaerts van Blokland het grootkruis van het legioen van eer over handigd en aan den gouverneur-generaal van lied. Oost-lndië jhr. de Jonge de orde- teekenen van officier van het legioen van eer. Ernstig vliegongeval. GRAjUDENZ, 19 Aug. In den afgeloopen nacht is in de nabyheid van het militaire excercitieterrein Gruppe by Graudenz in West-Pruisen een ernstig ongeval gebeurd Een militair vliegtuig bemand met vier personen, heeft waarschynlyk een noodlan ding willen maken en kwam daarby terecht op de stal van een landgoed. Er volgde een explosie, waardoor het vliegtuig in brand vloog. De vier inzittenden kwamen in de vlammen om. Ook het stalgebouw vatte vuur en twee arbeiders die in de stal slie pen konden slechts met moeite worden ge red. De stal en het zich daarin bevindende vee werden een prqpi der vlammen. Een juwelier te Montreux opgelicht. Een juwelier te Montreux werd dezer da gen opgelicht voor een bedrag va» 20.060 Zwitsereche francs aun horloges, armban den en ringen, bezet met diamanten, door twee vrouwen en een man, die vermoedelijk te Amsterdam woonden. De justitie te Lausanne heeft tot de politie te Amsterdam het verzoek gericht het drietal zoo mogelyk aan te houden. Uit het signalement, dat werd opgegeven, meende de politie te kun nen opmaken, dat de twee vrouwen haar niet onbekend waren. Gistermiddag hebben rechercheurs van de zedenpolitie k,an^ ge zien een der vrouwen en den man aan te houden. Later is de tweede vrouw opge spoord in het naburige Nieuwer-Amstel. By foüilleering bleek, dat voor zoover koh worden nagegaan alle voorwerpen, afkom stig va» den, juwelier van Montreux, no£ in hun bezit waren. Het was dè laatste dag, dat zy i» Amsterdam zouden vertoeven, daar het in hun bedoeling lag naar Deft llaag te verhuizen. ;/,kar Voortgang der revolutionnaire beweging op Cuba. HAVANNA, 19 Aug. Hoewel de berichte» die uit het land omtrent het verloop va» de opstand te Havanna worden ontvangen, door regeermg sterk worden gecensu reerd zijn d© berichten, dat de opstande lingen op verschillende plaatsen succos boe ken, toch, tot do openbaarheid doorgedron gen. Men tracht in regeringskringen vooral to verbergen dat» de opstandelingen zij» doorgedrongen tot de gebieden waar veel Amerikaansohe belangen zyn, omdat men vreest dat de Vereen. Btaten, wanneer men meende dat de Ainemkaanaohe belangen zouden worden bedreigd, alsnog tot inter ventie zouden overgaan. Het schijnt dat de regeermg den toestand niet zoozeer meester is als de president officieel heefti medege deeld Kabinetecrisis in Hongarije. BUDAPEST, 19 Aug. Het geheele Hon- gaarsche kabinet onder leiding van graaf' Bethlen heeft hedenmorgen zjjn ontslag in gediend. De ryksregent Horthy heeft het aftredende kabinet belast met de voorloo- pige afwikkeling van de loopende zaken en is terstond begonnen met het voeren van besprekingen met vooraanstaande politieke personen. Het feit dat als eerste persoon door Horthy werd ontvangen de oud-minis ter van financiën, Johann Teleszky, doet vermoeden, dat de regeeringscrisis is ver oorzaakt door economische moeilykheden. Het wordt zeker geacht dat op het gebied oer economische politiek een volslagen ver andering zal moeten plaats vinden. De ge heele volgende periode zal in het teeken der bezuiniging moeten staan. 'Het feit dat na het bezoek van graaf Teleszky als tweede 'bezoeker werd ont vangen de minister van buitenlandsche za ken, graaf Carolyi, schynt er op te wyzen dat in de bezetting van het ministerie van buitenlandse he zaken waarschynlyk geen verandering zal komen. Het uitbreken van de regeeringscrisis komt voor de buiten wereld op het oogenblik geheel onverwacht. De voornaamste decreten der regeering hebben thans de toestand zoodanig gecon solideerd, dat bet kabinet van meening was reeda nu zyn ontslag te kunnen indienen. De groentenexport naar Duitschland. Een verzoek aan den minister. DEN HAAG, 19 Aug. Op grond van de onzekerheid welke biyft bestaan ten aan zien van de richtige en tijdige betaling van naar Duitschland uit te voeren tuinbouw producten heeft de Westlandsche Vereeni ging van Groenten- en Fruitexporteurs zich tot den minister van bimienlzaken en landbouw gewend, en aangedrongen op overleg tusschen onze regeering en de groe- T - - pen welke by den afzet van groenten en fruit zyn betrokken, zulks teneinde vooraf middelen te vinden om dreigende verliezen t? voorkomen. Een derde typhnsgeval by Groningen. Onderzoek te Aduard. GRONINGEN, 19 Aug. De geneeskundi ge inspëcteur van de Valksgezondheid, al- deeling beametteiyke ziekten te Groningen, dl. H. H. T. Bekenkamp, is gisteren te Aduard (Gr.) geweest om een onderzoek in te stellen naar de beid© gevallen Van typhus die zich by de kanaalarbeiders hebben voorgedaan. - Zooals men weet zyn deze arbeiders in het academisch ziekenhuis overleden. Thans heeft zich een derde geval Van typhus voor gedaan, echter by iemand die geen kanaal werker is. Ook deze in in de barakken van het academisch ziekenhuis te Groningen opgenomen» - y tVR&KL&UEKSEN 18 Aug. 1» Aug. Officieel. Londen 12.04% 12.04"/ Berlyn 58.85 58.85 Phrys 9.72 9.72 Brussel 34.56 34.56 Zwitserland 48.27% 48.25 Weenen 34.90 34.90 Kopenhagen 66.30 66.80 Stockholm 66.37% 66.40 Oslo 66.32% 66.35 New-York 2.48 2.46 Niet-officieel. Madrid 21.45 21.70 Milaan 12.98 12.96% Praag 7.35 7.35 Prolongatie 1 Beursoverzicht. t In de beurssituatie was vandaag niet veel verandering gekomen, in zooverre de handel wederom van zeer kleine afmetingen was. De algemeene tendanz wae eerder ieto aan genamer. Voor Oliewaanden werd veel be langstelling aan den dag gelegd. Koninklij ken ontmoetten eenige vraag en werden wat hooger afgedaan. Ook de Amerlkaansciie soorten waren goed gedisponeerd. De be richten uit Amerika omtrent den' toestand in de petroieumrindustrie waren van een gunstige strekking. Met den handel in in- duatrieele fondsen wikte het niet bijzonder vlotten. Philips en Unielevers werden op kleine schaal verhandeld en waren daarby maar weinig veranderd. Suikerwaarden wa ren veel beter gedisponeerd eu voorname lijk bleek dit uit het» koersverloop van H.V.A. Voor Tabakken kwamen de nofcee- wngen op ónregelmatig© wijze tot stand. Rubberaandeelen bewogen j&ich op den ach tergrond. öcheepvaartpapieren en myn- waafden waren verontachtzaamd. De Ame- nkaansclie markt was stil. Een kleinigheid ging om in Ariacohdas. staatwoorden trokken slechts nu en da» eenige attentie. RADIO-TBUSGItAJpïsCH WEBttBÜRICHT 19 Augustus. Hoojgste stand 764.5 te Jan Mayen. Laagste stand 741.7 te Valencia, Verwachting: Matige zuid-oosteiyke tot zuid-weeteiyke wind, betrokken tot zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, regenbuien weinig verandering in temperatuur. Sterke aardbeving geregistreerd. Medeoeehng van het Kon. Wed. Meteorolo gisch Instituut te de Bilt, Gistermiddag 230 uur, 'tyd van Ureen- wich, werd aan het K.N.M.l. te de Bilt een zeer sterke aardbeving geregistreerd, at- stond 5800 K.M.„ oorsprong in N.W. China, in dezelfde streek als de aardbeving in den avond van 10 Augustus ADVBRTENTIKN. Heden overleed te 's Gravenhage geheel onverwacht mijn lieve Neef J0HAN FRC0EKIK BfSCHOFF Kapitein der Genie, in den ouderdom van 36 jaren. M. A. HOOGENDIJK GOUDA, 17 Augustus 1931. 18 Heden overleed plotseling, door een noodlottig ongeval, tot onze diepe droefheid, onze geliefde Zoon, Broeder en Verloofde ABRAHAM JONQERIUS in den leeftijd van 22 jaar. Uit aller naam, J. JONGERIUS. GOUDA. 18 Augustus 1931 Vlamingstraat 2 23 De teraardebestelling z«i plaats hebben a.s. Zaterdag te 2 uur. Ingelanden worden herinnerd, dat op 1 September a.s. de laatste termijn van betalipg van Rijnlands bundergeld over 1931 zal ver schijnen. M

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 2