lad ir dniiijt rtentlablad ir talrijk em hing O NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN ■J No. 1778* Donderdag 20 lustus raai 70* Jaargang I Dit blad veischijntdagelijksbebalveopZon-enFeeitdagen ilna. i Sluipwijk dag bij alle be- aarom een uit- Engeland’* Financieel* aergen. BOSKOOP, COUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, ME FEUILLETON. Aan de oevers van de Berwen. bergambacht, berkenwoude, bodegraven, l NIEUWERKERK, OUDERKERK, 0UDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. kJ e GOUDA 5. ;oo geweldig racht onder- neurasthenie één eetlepel Den Haag. van den Sluipwijk wat afnemers wil ÏOO- 0.85 poth. soba dllijke tarieven te koog opgevoerde raagituk, dat evenals in pns land momen ts als in Engeland. De catastrophe In Millioenen slachtoffei watersnood. De berichten welk* de laatejé ingekomen omtrent den Vinna m hot gebibed De kabinetsraad bijeen. Geen overeenstemming over een algemeen fiscaal tarief van 10 Over de oorzaken van den crisis en de middelen tot verbetering. De Duitsche Pers over de resultaten van Bazel. MIME DURAX!. dagen zijn i watersnood, die van den Midden- ïangtse heelt geteisterd, doen het duidelijk ■R de gemeente rende vooruit loop de vesti- „Watersport- ilaats van ont baar men gaar- reekblad heeft, 4100 inwoners oensdag gratis sorgd? ad dat ALLE at door adver- •men zekerheid der ingezetene dame onder de In de Econ. Statistische Berichten heeft Prof. G. M. Verryn Stuart den economische» toestand van Engeland nagegaan aan de hand van gegevens, vervat in een uitvoerig Niets heeft grooter uitwerking op den mensch dan het goede of het slechte voorbeeld. een herziening van het plan-Young heeft ondermouien. De commissie heeft gewezen op de gevaren, die voor de andere staten schuilen in een Duitsche handelspolitiek met stijging van den uitVoer. Hieruit blijkt, welke enorme mogelijkheden in het indertijd door dr. Hugenberg geopperde voorstel van een invoer belasting ten gunste van de her stelbetalingen voor Duitschland zou hebben geschuild. Indien Duitechland enkele maan den geleden hiertoe had besloten, zou het thans een sterk wapen voor de herziening der herstelbetalingen in de hand hebben ge had. Eensgezind ia de nationale pere van meaning, dat volgens elk denkend mensch uit het rapport-ayton du*aelljk blijkt, dat zonder een herziening van net verdrag van Versailles een herstel van het Duitsche en huropeesche bedrijfsleven een onmogelijk heid is. Alle tusschenopolossmgen hebben geen zin. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal f2M, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2 J0, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT II, GOUDA bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 0—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. rapport van A. Loveday, den chef van het Economisch Bureau van den Volkenbond. Loveday wijt de moeilijkheden, die Engeland ondervindt, aan het gebrek aan soepelheid in het economisch leven. In de eerste plaats wijst hy daarbij op de loonen, onder de uit drukkelijke toevoeging, dat het inzonder heid de loonen in de beschutte bedrijven ■zijn, die den toestand bederven. Daarnaast echter wijst hij op een zekere laksheid, die zich by de in den deflatietijd noodzakelijke reorganisatie van het Engelsche bedrijfs leven heeft voorgedaan, en die zich ook hierin heeft geuit, dat de banken met groote credieten aan de niet tijdig gereorganiseer de industrie zijn blijven zitten. Engeland is in den deflatietijd in tegen stelling tot andere landen, die een dergelijk proces hebben doorgemaakt, te hoog met zijn kostprijzen gebleven. Het is te duur geworden op de wereldmarkt, het heeft daardoor terrein verloren, en het eenige, wat uitkomst kan brengen, is een verlaging van den kostprijs. Naast de door den heer Loveday genoemde factoren moet in dit verband ook gewezen worden op den budge- tairen toestand, die een ontplooiing van het bedrijfsleven tegengaat. Drastische bezui niging zal in Engeland niet slechts voor het verkrijgen van evenwicht in de Staathuis houding, maar ook voor de opleving in za ken volstrekt nood zake lijk zijn. Dit alles eischt offers, in de eerste plaats van degenen, die thans met hun loon of salaris op een te hoog peil zijn aangeland. Protectie kan het vraagstuk niet oplossen, want het zou de Engelsche productiekosten slechts verhoogen, in plaats van deze te verlagen. Inflatie is een tweesnijdend zwaard en laat zich, wanneer men er een maal mee begint, niet voldoende beheer- schen; in die richting is dus weinig heil te verwachten. Hoefdzaak is, dat is Prof. Verryn Stuart met den heer Loveday volkomen eens, dat de elasticiteit in het economisch leven wor de vergroot, en wel met het doel om met het bestaande productie-apparaat en de be schikbare arbeidskrachten het grootst mo gelijke nut te stichten, iets, wat thans op geen stukken na gebeurt:‘„The real pro blem is that of restoring elasticity to the whole organism.” De middelen om deze elasticiteit te ver wezenlijken worden door den heer Loveday overigens niet nader aangegeven. Hij heeft zich bepaald tot de diagnose, de therapie aan anderen overlatend. Het wil ons voor komen, dat de Bezuinigingscommissie, wier voorstellen thans bij de Engelsche Regee- ring in studie zijn, een van de voornaamste geneesmiddelen heeft aangewezen, toen zij ik er ten minste over. Dat is onzin, zei Cardof het zou me een gevoel van rust en zekerheid geven, da^ wat er ook gebeurde, er niets kon komen tusschen V alm ai en mij. Bovendien zou ik niet eens willen, dat ze een week mijn vrouw zou zijn. Ik zou willen trouwen op den dag van mijn vertrek. Kom, Kills, toon je nu ook hierin mijn vriend. Je hebt mij beloofd, toen ik voor het eerst van mijn liefde voor Valmai sprak, da* je <mm7h onze moeilijkheden zou helpen. Je bent een ge- Naar het Engelsch van ALLEN RAINE. 17 (Nadruk verboden). Morgen is het de eerste September, zei hij, terwijl hij naar de bollende zeilen en den wapperen den wdmpel keek. Jti, het spijt me erg, dat mijn vacantie ten einde loopt, antwoordde Eifis. Maar ik zie niet in, waarom jij ook zou gaan, al moet ik weg. Ja, maar het wordt hoog tijd voor mij. Aan elk plezier komt nu eenmaal een einde. Dat is waar, zei Cardo met een zucht. Het ia toch zoo hard, afsdhedd te moeten nemen Van Valmai. Het is wel mijn eigen wil om te gaan, en ik laat me ook door niets van de reis afbrengen,, maar ik zou -ie scheiding veel beter kunnen dragen, als.. Hij zweeg, en keek landwaarts, waar de schemering langzaam over de velden en klippen daalde. Als wat? vroeg Elite, terwijl hij het zeil liet vieren. Ate ik maar met Valmai getrouwd wr-i! Toe maar, anders niét? zei Elite. 'ïy- trouwd I Cardo Wynne, het wordt hoe langer hoe mooier met je Beste kerel, het te heel wat erger om een week van je vrouw weg te «tan, dan een jaar van je meisje I Koo denk t f i 4 k „De publicatie van het rapport van de commisaie-Layton beteekent, aldus de Vossische Zeitung, het einde van de eerste phase van het treurigste hoofdstuk van de Duitsche financieele geschiedenis. Noch de wereldoorlog, noch de haast waanzinnige inflatie hebben het Duitsche crediet in het buitenland zoo geschaad als de algemeene zenuwcrisis, die weder het gevolg was van de ongekende depressie in het internationale bedrijfsleven.” De kwestie van de verplichtingen op kor ten termijn moest worden geregeld. Nie mand wenschte de verklaring, dat Duitsch land insolvent werd, nadat het in de maan den die thans achter ons liggen, een zoo duidelijk bewijs van zjjn wil tot betalen heeft gegeven. Niemand had er dus ook be lang bij het buitenlandsche moratorium door te drijven. Nu de buitenlandsche schuld- eischers wisten, dat ze hun geld niet verder met succes uit Duitschland konden terug halen, moest alleen voor het stilhouden een passenden vorm worden gevonden, wat te Bazel is geschied. Men is het hieromtrent te Bazel eens geworden en dit is een feit van groote beteekenis, gezien de enorme bedragen waar het om te doen was. Erg voldaan is men hier intusschen niet over de regeling inzake het tegoed in mar ken, dat het buitenland bezit. Men gelooft, dat deze regeling niet gelukkig voor de schuldeischers zelf is. Men zou er de voor keur aan hebben gegeven, indien men het stilhouden niet tot een bepaalden termijn zou hebben beperkt, maar Duitschland heeft tenslotte, en daar is het om te doen, tjjd gekregen om adem te halen. Overigens hoopt men, dat het buitenland weldra het bewijs zal geven van zijn vertrouwen in Duitschland en niet volledig gebruik zal maken van de rechten, die het door de over eenkomsten van Bazel heeft verkregen. De leden van het Stillhalte-consortium zijn gistervoormiddag opnieuw bijeengeko men, om de strekking van de Dinsdag ge nomen besluiten nog eens na te gaan en tijd. Ja, het is tijd, vond EHw, ik zaj mijn toga vast gaan aantrekken. Gaan julliemaar allo drie in die voorbank daar zitten of bij het hek van het altaar. Kijk, daar komt ze aan op het pad. Je hoeft dus niet lang meer te wachten. Cardo. De drie jonge mannen hielden de oogen op de deur gevestigd, toen Valmai verscheen bleek en zenuwachtig Gwynne ETlis was reeds door de kerk naar het altaar gewan deld. Valmai ha<d zioh nog nooit in haar leven zoo eenzaam en verlaten gevoeld. Vader, moeder, oude vrienden kwamen haar voor den geest, en de herinnering aan hen allen deed hun afwezigheid op dit gewichtig mo ment m 'haar Leven nog meer uitkomen. Ze had moeite om op de been te blijven, toen ze met on zekeren stap verder Jfep. maar een blik op Cardo’s Itefdevol, stralend ge zicht gaf haar weer moed, en toen ze naast hem ging zitten, had ze haar kalmte terug gekregen. En toen de eenvoudige indruk wekkende dienst beëindigd was. was ze weer heelemaal zich zelf, en ze gaf Cardo, toen deze haar hand met kalmte drukte, dien handdruk terug met een glimlach vel liefde en vertrouwen, en ze aanvaardde de geluk- wensch van Gwynne El lis en zijn twee vrienden met een dankbaar en blozend ge zicht. De vrienden, die haar nooit te voren gezien hadden,, waren getroffen door haar schoonheid, en werkelijk, ze had er waar schijnlijk nog nooit zoo lief en stralend uit gezien. Ze droeg een eenvoudige witte japon en een witten hoed, die versierd wa, met een krans frisch-geplukte jasmijn, waarvan ordend predikant, kun je ons den morgen van den veertienden met trouwen in de oude kerk? Je weet,, dat de „Burrwalle" den vljï- tienden afvaart. En ik ga den dag te voren naar Fordsea, maar pas na den middag. Zou je ons dien morgen trouwen? Ellis ging naar den voorsteven van de boot, keek zjjn vriend»(ernstig aan en vroeg: Heeft Valmai daarin toegestemd? Ik... ik heb het h|ar nog niet gevraagd, maar als ze toestemt, wil jij het dan doen? Het doen? Beste kerel, je praat er over alsof het de meest gewone zaak ter wereld was. Jawel, het doen! Maar waar laat je het huwelijk afkondigen? Ik zal een speciale huweiijksvergun- nang aanvragen. En de ring? Uit Gear Madoc. En de getuigen? Zelfs daaraan heb ik gedacht. Komen de volgende week je twee vrienden en Ches ter niet naar Aberaethln? Ja ze blijven tot ik wegga. Ze zullen zoo’n romantisch avontuur ongetwijfeld in teressant vinden. Maar Cardo, hoe kan ik voorstelde de werkloozenuitkeeringen dras tisch te verlagen. Naast dit vraagstuk blijft echter het probleem van de met het oog op dezen depressietjjd te staatsuitgaven, een vri dat der werkeloosheid, in teel al even actueel is - Moge daarom het afsehrfkkend voorbeeld van onze Westelijke naburen een goede waarschuwing voor de leiders van de econo mische politiek hier te lande vormen.” Met groote belangstelling wordt tegemoet gezien op welke wijze die Engelsche Kegee- rmg de oplossing zal vinden om de begroe iing in evenwicht te brengen Het is bekend dat ook aan de overzijde in financieel op zicht het water aan de lippen staat. En het verluidde dat tot de voorstellen, welke zou den worden gedaan tot herstel, ook zou be- hooren een algemeen fiscaal recht op den invoer van 10 Zelfs op den invoer van le vensmiddelen. Dat een dergel^jke maatregel zoowel in Engeland als daarbuiten groot op zien wekken zou, spreekt van zelf. Sociaal is hij van bijzonder groote beteekenis voor een land dat zoozeer als Engeland van den invoer van levensmiddelen afhankelijk is. l’ractisch staat hij gelijk met een loonsver laging, die het zwaarst drukt op degenen, wier bestaan het minste ruimte voor weelde biedt, met een vermindering der waarde van den steun voor werkloozen Het Engelsche kabinet heeft vergaderd. In de gisteren gehouden kabinetezitting waaraan alle één-en-twintig minifeters deel namen, werd ten aanzien van de meeste be zuinigingsvoorstellen in principe volledige overeenstemming bereikt Slechte over het voorstel om dp den invoer van een groot aantal waren een tarief van 10 te heffen kon geen over eenstemming worden bereikt om dat sommige ministers van meenuig waren dat deze maatregel vérgaande gevolgen zou kunnen hebben. Naar verluidt zou vooral de kanselier van de schatkist, Snowden, als principieel vrij- liandelaar zich tegen dezen maatregel heb ben verzet. De minister van Handel zou zich echter voor den bizondteren druk der omstandigheden hebben gebogen. Hen derson als lid der bezuinigingscom- misste geeft de voorkeur aan het kleinere kwaad van een douanetarief boven een be perking van de sociale maatregelen. De be slissing zal daarom grootendeete afhangen van de houding, zoowel van de oppositie als van de vakverenigingen en van de Labour- partij zelf, die heden hun Voorstellen zullen formuieeren. Aangezien er van de opposutie-partijen geen tegenstand te wachten ia, kan men vermoedelijk vandaag nog niet op een be slissing rekenen., aangezien de Generale Raad van het vakvereenigings congres zich ongetwijfeld nog niet zaj vastleggen, doch de door dezen Raad in te dienen voorstellen eerst zal willen voorleggen aan het oongres des vakverenigingen dat op 7 Sept. a.s. te Brussel bijeenkomt. voor zoover noodig eenige punten nader te bespreken. Of het tenslotte tot een rapport over de geheele behandelde materie zal ko men, is zeer de vraag. Naar vernomen wordt, moet voorloopig althans niet op een dergelijke publicatie gerekend worden, te meer omdat het ten slotte in hoofdzaak zui ver bankaangelegenheden betreft. Hoe dit echter ook zij, de besprekingen van het Stillhalte-consortium naderen hun einde, nu de belangrijkste vraagstukken ge- regeld zijn. D. bij een geval dag en gij slaapt :t eens, een enkele zat is eenvoudig -ijgt onmiddsllijk n enkele toepas- ld te sulveren en reeg te brengen, i voor onson reed. D.D.D. Het resultaat van Bazel, waarvan we gisteren in ‘t kort een exposé hebben ge geven, is nu ook door de Duiteche pers be sproken. De bladen, die aan de zijde der regeering staan, zijn nietr ontevreden over het resultaat, de oppositie-pera daarentegen zegt dat de heeren in Bazel wel goeden raad hebben gegeven, maar hetl daarbij ook heb ben gelaten en met de hulp aan Duitech- land hebben geboden, dia voor alle» noodig te. Van die zijde wordt gezegd, dat het rap port van de eoninnssie-Layton een groote teleurstelling zal beteekenen voor al die genen, die nog iets van <fe Londensche con ferentie hadden verwacht. Toen deze confe rentie werd gesloten, vermoedde men alge meen, dat het daar benoemde comité van deskundigen ten minste te Berlijn, dus ter plaatse, den oeconomtechen toestand van Duitechland zóu gaan onderzoeken. Dit is niet geschied. Gelukkig heeft men echter ingezien, dat het ónmogelijk is het buiten- landsche tegoed in Duitechland te gebrui ken voor het vermeerderen van de Duiteche voorraden aan deviezen. Hiermede is de m Frankrijk herhaaldelijk en ook in Duitsch land uitgesproken nflfrkiQjE itati tiet tegoed in het buitenland kon terugver krijgen, weerlegd. De Deutsch-Nationale constateert dat de commissie in Bazel zich heeft uitgespro ken voor de beperking van de Duiteche openbare uitgaven, maar er aan beeft toe gevoegd dat Duitsdhland aan zijn jaarlijk- sche verplichtingen 'diende te voldoen. Het zal de taak van de Duiteche vertegenwoor digers te Bazel en daarna ook die der rijks- regeenng zijn, om het Duitsche volk te doen •begrijpen, wat dit beteekent. De commissie heeft zich voorts op het standpunt gesteld, dat het geen positieve voorstellen kon for- miileeren. Dat ie de conclusie van de lange zinnen over credieten op korten en op lan gen termijn. Dit beteekent, dat men hier niet met technische maar met politieke pro blemen te doen heeft. Verbetering van het wetferzijdsch vertrouwen zou verbetering der mogelijkheden beteekenen. Maar van den anderen kant is het comité tot dé conclusie gekomen, dat de buitenlandsche verplich tingen van Duitsdhland zoo groot zijn, dat juist daarin de bezwaren van politieken aard schuilen. Hier en ook elders m het rapport wordt voorzichtig gezinspeeld op de kwestie van het heretel zonder dat de com missie echter de hei’ziening van het plan- Young heeft gevraagd of de eerste stap tot werkelijk politieke onderhandelingen over het tegenover je vader,, die dezen heelen tijd zoo vriendelijk voor me was, verantwoor den? Ate je mij met Valmai trouwt, zei Car do ontwijkend doe je dan een goed werk of niet? Is ze niet zoo lief en goed als een vrouw maar zijn kan? Hou op, kerel! Bom maar niet al haar goede eigenschappen op. Ik geef dadelijk toe, dat ze lief en goed is, en de man. met wien ik haar trouw, is mij eeuwigen dank verschuldigd - Kerel, je hebt gelijk, antwoordde Cardo terwijl hij met een krachtige beweging de zeilen streek en de boot naar de kust stuur de. Hij zeide niete meer, tot ze, beiden m ge dachten verzonken, over het strand de rich ting van het pad naar Brynderyn insloegen. Je zult mij dus helpen den morgen van den veertienden in de kerk? Ja, dat komt in orde, zei Elite. Vóór dien bewusten dag had Cardo Val mai'a aarzelende toestemming gekregen. Den voragen avond hadden z« aTgesproken, dat Gwynne Kills het huis, zooalg gewoonlijk, alleen en vroeg zou verlaten. Zijn vrienden zouden langs den hoogen weg van Abetee- thin komen, het pad naar de kerk afdalen en dadelijk het bedehuis binnen gaan om mogelijk opzien te voorkomen. Toen Caxdo de deur van het bedehuis opende, vond hij daar de drie vriemSer» al op hem wachten. Ik begrijp niet, dat Valmai er nog niei te, zei hij een beetje ongerust, terwijl hl), even teruggaand, omkeek naar het door tiet boach slingerend pad. Het te toch allang ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (beheoxenda tot den bezorg kring 1—5 regels IJS, elU regel meer *25. Van buiten Gouda en den besorgkriag; 1—5 regels 1.55, elke regel meer *80 Advertentüin in het Zaterdagnummer 28 U bijslag op den prijs. Liefdadigheida-aavertentiln do helft van dan prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels *25. «Urn «gei meer *5* Op ie voorpagina 50 hoogex. Gewone advertentiin en ingezonden mededeelingen ajj contract tot aeer gereduceerde^ prijs. Groote letten en ranoen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van aoUede Boehhande- laren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de piaatatag aan hot Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd to zjjn. worden dat hier een geweldige catastrophe heeft plaats gehad, waarvan de omvang alle wuterenood-iampeh, die in China de laatste jaren herhaaldelijk voorkomen in het» gebied van de Gele Rivier, in elk opzicht overtreft. Wel is waar kunpen de cijfers omtrent de Ontstane allende nog slechte op schattingen berusten, maar waar gesproken wordt, van dertig mülioen slachtoffers, van welke er zeker een derde alles en allee zouden heb ben verloren en nu aan honger en ziekte zijn overgeleverd. Het te duidelijk dat een ramp ate deze in haar gevolgen nog vrese lijker kan worden» door het ontstaan van epidemieën daarvan het noodwendig gevolg zal zijn. Uit de gisteren gepubliceerde telegrammen 13 reedfi gebleken dat naast de hulp die de Chineesche Regcering terstond heeft gebo den, deze ook de steun heeft ingeroepen Van president. Hoover om een steunverieening in Amerika te organise er en. Uitgestrekte gebieden, die tot dusver een daclite bevolking tot woonplaats strekten en voedsel leverden, zijn verwoest en zoo dreigt er ook in dit deel van China een honger- nood, van niet gemoeten omvang, dan die welke nu al sedert eenige jaren de binnen- landsche provinciën in het noorden teistert. Toen in 1929 bij den hongemood, die Chi. na teisterde eveneens de steun van Amerika is ingeroepen, heeft het Ainenkaansche Koo- de Kruis die moeten afwijzen op grond van het feit dat het in de onmogelijkheid ver keerde om levensmiddelen te doen toeko men aan de hulpbehoevenden in het bin nenland, juist door een gebied heen, waar de burgeroorlog elke poging tot hulp ónmo gelijk maakte. Thans, nu het betreft een rump in het dal Van den Midden-Jangtse- rivier, zijn die onoverkomelijke bezwaren er niet en kunnen de slachtoffers worden bereikt. Het beroep op deze medewerking zal dan ook wel niet vrudrteloos blijven. ze ook een takje op baar japon gestoken had. Ze droeg geen andere sieraden d<ui de trouwring, die nu aan haar vinger olonk. Laten we alles doen zooate het hoort, zei Ellis. neem je vrouw mee naar de kerkekamer. Cardo legde haar hand op zijn arm, dien ze bij het woord ..vrouw" een hartelijk drukje gaf. terwijl hij gelukkig glimlachend in haar blozend gezichtje keek. Toen ze in de kerkekamer met de afgebrokkelde muur kwamen, begeleid door de gezellig babbe lende jongelui, kwam Elite naar hen toe met een van ouderdom vergeeld boek onder zijn arm. Cardo schrok. Ik had geen oogenblik aan het legister gedacht! Het wordt immers in de nieuwe kerk bewaard? Is het absoluut noodig Ellis? Wat moeten we doen? Is het werkelijk het register? - Ja. maar het oude natuurlijkIk heb het gisteravond opgediept uit die oude ijze ren kist, die binnen het altaarhek staat. Er ligt nog één in. dat teruggaat tot de vorige eeuw, geloof ik. Ik moet het eens goed be kijken. Het zal wel erg interessant zijn. Ellis, je bent een echte vriend in den nood, zei Cardo. ik zou hieraan nooit gedacht hebben. Kijk, onder aan één van die muffe blad zijden is een open vakje, het. te niiesditen wel niet heelemaal in den haak, dat ik jul lie huwelijk hierin opneem, maar in het nieuwe register zon het gauw in de gaten loopen, en geldig is het huwelijk zonder twijfel, als het hierin wordt geschreven. (Wordt vervolgd)

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1