LAATSTE BERICHTEN. Ex-Koaing Alfonso incognito In on* land. Beur» van Amsterdam. Set staking» gevaar in Noord-Frankrijk Mat too. Het stakingsgevaar in het Noord-Fran se he textielgebied is gister belangrijk toe genomen. Nadat in het begin van de week reeds vele honderden arbeiders in staking waren gegaan omdat de werkgevers met loonsverlaging dreigen, hebben thans de arbeiders in vele andere ondernemingen be sloten zich bij de beweging aan te sluiten. AMERIKA. Historische goudgraverastad verbrand. Uit New-York wordt heden geseind: Ten gevolge van een reusachtige bosch- brand is de historische goudgraversstad Quartzburg in den staat Idaho geheel in de asch gelegd. Ook de in de nabyheid ge- fegen stad Fiocerville moest wegens het dreigend gevaar worden ontruimd, doch bleef voor vernieling gespaard. Sedert 10 Augustus j.l. zyn in de staten Idaho, Montana en Washington, niet min der dan 1% miliioen acre bosch verbrand. BINNENLAND. De nieuwe Ryksbegrooting. Bezuinigingen op het Invaliditeitsfonds. Geen salarisverlaging. Bij de Kegeenng heelt het voornemen be staan, de salarissen der ambtenaren te ver lagen, waarbij bezuiniging als doel voor oogen stond, meldt het „Hbld.'waarna tiet vervolgt: Minister de Geer heelt zeer lang weten staande te houden,, dat salarisverlaging noodzakelijk was, teneinde de groeiende lasten van de begrooting te verminderen. Over deze kwesUe was de meening in den ministerraad echter verdeeld. Jkerat onlangs is evenwel besloten geen salarisverlaging toe te passen. Op de Kijksbegrooting voor 1932 is hiermede althans geen rekening ge houden. Intusschan wil dit niet zeggen, dat salaris verlaging hiermede voor goed van de baan zou zijn. Voorloopig behoeft men indien wij juist zijn ingelicht er niet^p te reke nen. Voorts eohijnen er plannen ten. opzichte van liet lnvaliditeftsfonds te bestaan, in verband met de bezuinigingsmaatregelen tot ontlasting dier begrooting. Volgens artikel 20 subs. 1 van de Invaliditeitswet ontvangt het Invaliditeitsfonds o.a, uit 's Kijks schat kist sinds 1929 jaarlijks een bedrag van f 17.623.0UÜ ter gedeeltelijke dekking van die uit te koeren renten uit dat fonds. Naar verluidt, zou hot in het voornemen der Kegeenng hggen om bovengenoemde uttkeenng met een aanzienlijk bedrag ge sproken wordt van een «ge miUioenen te verminderen. Met dien verstande, dat deze vermindering een tijdelijk karakter zal dra gen. en dat de gelden, -welke dus even tueel zouden worden ingehouden, later, als de financiën dit weer toelaten, toch nog fn het invaliditentefonds zouden vloeien. Op de uitkeenngen van het fonds «Ou Oit met noodzakelijkerwijs van Invloed behoeven te zijn. Naar aanleiding van deze publicatie seint het Haagsche Corr. Bureau, dat ter bevoeg- der plaatse het bovenstaande wordt weer sproken. Bergsche Plassen behouden. De Bergsche Plassen zijn van hun onder gang gered, zoo meldt de Telegraaf. Zij zul len behouden blijven als plassen en de di recte omgeving zal het water sieren met plantsoen aanleg. De Kaad van Hillegers- berg heeft een uitbreidingsplan vastgesteld, waardoor aan de plassen, eilandjes en land tongen de vaste bestemming van water en plantsoen wordt gegeven. Het gedeeltelijk dempen van de zoo mooi gelegen plassen is dus onmogelijk geworden. De bebouwing op cte eilandjes en landtongen is stopgezet. Mede door Gedeputeerde Staten, die hun medewerking verleenden aan dit plan, is een zeldzaam stukje natuurschoon in Zuid- Holland gespaard gebleven. De gemeente zal nu langzamerhand overgaan tot» aankoop of onteigening van alle gedeelten groriC en water» in hel pl assen-plan begrepen Dit plan la vooral van belang Voor de honderden watersportllefhebbera, die vooral des Zondags hun liefhebberijen daar uit oefenen. Uitbreiding van het conflict in het Bouwbedryf te Amsterdam. Als gevolg van de uitsluiting door de bouwvak patroons van leden der Federatie neemt het aantal werken, waar de arbeiders Van andere organisaties stuken, toe. Gisterochtend werden op werken in de Jan van uaienstraat, aan Adnuraiengracht en op net einde van den Hoofdweg, de leden van de Federatie, ingevolge het besluit voa uitsluiting niet toegelaten. Het ging hierbij eenigazins rumoerig toe. Politie te voiet en te paard was aanwezig. In het geheet legden ongeveer 500 arbeidere het werk neerslechts enkele bleven nog aan het werk. Naar van de zijde van een der bestuurs- ders aan de Telegraaf werd medegedeeld, liggen thans zestien bouwwerken stil. Begrafenis Jhr. J, A. Kretschmar van Veen. Up de begraafplaats Zorgvliet te Amster dam werd gisteren te 1 uur onder groote belangstelling net stol lelijk overschot ter aarde besteld van jhr. J. A. van Kretsch- mar van Veen, oud-directeur der Dell Spoor weg Maatschappij,, oud-directeur der Neder landsche Hpoorwegen en oud-directeur der Zuid-Atrikaansche Spoorweg Maatschappij. Talrijke autoriteiten op spoorweggebied waren op de begraafplaats aanwezig. Wijziging Auteurswet Ml2. BIykens het voorloopig verslag van de EersteKamer over bet wetsontwerp tot wyziging van de Auteurswet 1912 met het oog op bemiddeling inzake muziekauteurs- recht achten verscheidene leden dit ont werp als proeve van wetgeving bedenkeiyk en verwerpeiyk. Een tweede bezwaar betrof de onoprechtheid er van. Een derde be zwaar achten sommige leden dat het ont werp geen rekening houdt met de belangen, EUROPA'S GROOTSTE* MIJN. Niet langer meer de Staatsmijn Maurita? Het aehynt dat de Duitschers ons een nationale glorie gaan ontrooven, zoo lezen wy in het HbkL Tot nu toe geldt onze Staatsmyn Maurita sla de grootste myn van Europa en in haar soort wellicht ook van de wereld. Daaraan komt een einde. Door reorganisatie, rationalisatie en verbinding van twee mynen, zyn de Vereinigte Stahl- werke te Hamborn er in geslaagd een ge heel te scheppen, dat in grootte alles in Duitachland en elders overtreft Het betreft hier de verbouwing der mynen Friedrich Thyssen II en V, welke ongeveer 30 jaar oud zyn. De productie daarvan bedroeg tot voor kort 4500 ton per dag of wel onge veer 1.350.000 ton per jaar. Nu rekent men op een opbrengst van niet minder dan het dubbele, zynde 2.700.000 ton. Haast zooveel als de productie van heel een mynbekken van ander type als we b.v. in België ken nen, met myntjes van 100.000 ton en min der per jaar. Men -hoopt deze productie te kunnen bereiken zonder uitbreiding van personeel, dat thans nog 3500 man be draagt. Om eenig denkbeeld te geven van den omvang van dit bedryf, vermelden we nog, dat deze reuzenmyn in gang wordt gehou den met een stoomketelhuis, waarin 9 me chanisch bediende stoomketels liggen. De compressoren leveren, volgens berichten in de Duitsche pers, 10.000 kubieke meter ge perste lucht per uur. De kolentoren voor de cokesfabriek kan 1400 ton kolen bevat ten. De ophaaltoren verkreeg een hoogte van 54 meter. Zyn de mededeelingen der Duitsche pers juist, dan zal dit inderdaad de grootste myn van Europa worden. De productie van onze Staatsmyn Maurits bedraagt immers om de 2 miliioen ton, dus biyft voorloopig ver daarachter. Het aantal arbeiders is onge veer gelyk aan dat van het Duitsche reu zenbedrijf. Maar we overtroeven de Friedrich Thys sen toch nog in hoogte van ophaaltoren j die van de Maurits is n.l. 56 meter hoog. Zoo we dan^bl niet meer van de grootste myn sprekln. mogen, misschien nog wel van... de hoogste! inzichten, wenschen en rechten van de groote meerderheid der auteurs. Tenslotte weaschten de tegenstanders van het wetsontwerp de aandacht er op te vestigen dat alle door hen opgesomde be zwaren van te meer kracht zyn, nu het m de bedoeling der regeering ligt om ten koste van alle belanghebbenden, een kleine groep personen te bevoordeelen, die juist in den kring van belanghebbenden alle sympa thie hebben verloren. Deze bezwaren onder vonden van, andere zyde uitvoerige bestrij ding. Prins Hendrik nagr Steenwyk. Z. K. H.' Prins Hendrik is voornemen!» zich 2 September naar Stjjenwyk te bege ven ter bywoning van de feestelyke her denking van het 350-jarig bestaan dier ge meente. GEMENGDE BERICHTEN. „Electrische stoel" voor vliegen. Het leven wordt er voor Vliegen in onzen tijd niet aangenamer op. Men denkt van "ilea Ult omitien te verdelgen, Thans Heelt b.v. een Duitsciie firma niets meer of min der dan een soort „eJectriscfiem stoel" voor bovengenoemde insecten in den handel ge bracht. De „stoel" bestaat uit een onder etroomd staand bakje, waarin zich Honing oi suiker als lokaa^ bevindt. Tracht de vlieg zich nu aan deze lekkernijen te goed te doen dan komt zyn natuurlijk onwiiiiekeung m aanraking met het toestelletje en wordt ge- electrocuteerd. Dat hi wel het meeet nieuwe verdelgings- nikddel dat er tot heden bestaat. Auto-ongeluk by Zwolle. Omtrent het auto-ongeluk bij Zwolle waar van de ianulie Van Heioma het slachtoffer is geworden, meldt men aan de N. R. Ct. nader: De heer Van Heioma, oud-burgemeester van Hoevelaken, en mevrouw Van Heioma— baronesse d'Aulni» de Bourrouill zijn buiten levensgevaar. Men hoopt ook mej. Van He ioma in het leven te behouden. De rechter zijde van haar gelaat meb het rechteroog is echter door glasscherven geheel weggeeue- den. Bij dit ongeluk deed ach het zeer zelden voorkomende geval voor, dat een automobi list weigerde, zijn auto at te staan voor het vervoer van de gewonden naar het zieken huis. Gelukkig waren andere automobilis ten dadelijk bereid, hun wagen ter beschik king te stellen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de auto van de familie Van Heloima reed met een snelheid van nog geen 30 K.M. in het uur. Een glas-etende arrestant. Dezer dagen deed zekere uit Hilversum zich op de Blaricumsche kermis zoodanig te goed aan geestrijk vocht, dat hij onder den invloed van sterken drank huiswaarts reed. Al zwaaiend en slingerend in Laren geko men, werd hij door één der gurveilleerende agenten aangehouden en in verband met het gevaar, dat hij Voor het verkeer opleverde, verzocht mede naar het bureau te gaan. De kermisvierder, die "dit verzoek aller minst vriendelijk vond, pleegde heftög ver zet. Ten slotte werd hij toch in het politie bureau te Laren binnengebracht. Men trachtte hem te kal meer en met wat water. Na eenig water nit een glas te hebben ge dronken, beet B. plotseling een stuk van het waterglas af en slikte dit door. Onmiddellijk is hy onder behandeling van dr. Holtman gesteld. (Hbl.) Een vriendelijke diefstal. Goedgeluimde en hoffelijke dieven. In Vitry sur Sein® wx> lezen wij in hot Handelsblad, een eigenaardige doelstal gepleegd, door koelbloedige en goedgeluim de jongelieden. De eigenaar van het buitenhuis was met zyn vrouw met vacanUe uit Vitry vertrok ken en zy hadden tiUS ib-jaryen zoon ai- leen achtergelaten. Deze maakte in gezel schap van een vriend m een t *të tennis met twee andere jongelui. Zij inviteerden deiien om in het buitenhuis den volgenden dag te komen theedrinken. De mtnoodiging werd aangenomen en, verget-dd van een derden jongeman kwamen zij tijdig op de partij. Nauwelijks binnen'baalden iq plotseling ie voters voor den dag en vroegen ze hun octnuste gastheeren kalm te blijven, ter wijl twee hunner het huw ylunderoen Zij bleven echter aiieebemint,«>Tjfcst, boelen hun slachtoffers water ter kalmeormg aan en offreerden hun tenslotte e*;n glas van nun eigen champagne, terwijl zij over en weer grapjes wisselden over de komieke situatie. Zy rieden hen aan het nummer van de taxi met te noteeren, daar tij bekenden ook deze gestolen te hebben en het vehikel nog den zelfden dag van de hand te zullen doen. Jnmiddeie heelt de politie reeds twee van de drie jongelui gearresteerd. Een ongeval van een Nederlandsche dame in Tirol. Mevr. L. van B. uit Sclioondijke, die met een Nederlandsen reisgezelschap fn het grensstadje Kufstem in Noord-Iirol ealige dagen vertoefde, heeft bij een tocht naar het bergmeer een ongeluk gehad, dat nog be trekkelijk goed is afgeloopcn. Fy de bestij ging van den weg naar net bergmeer wilde mevr. Van B. op een bepaald punt van hêt uitzicht genieten. Zij jeunde tegen een bou ten hek langs den weg aan. De leuning Blak echter plotseling al, soortat de dame langs de steile berghelling c*>»i eind In de diepte stortte. Zij liep daarbij verschil'ende ver wondingen op, die echter niet van erndigen aard bleken te zijn. Men wrist haar te "berei ken en haar per auto naar het hospitaal te vervoeren. De oodbte* inboorling van Natal. in het dorp Weenen ie de oudste Boes man van Natal everleden in den ouderdom van 101 jaar. Zyn naam was Fonch. Drie geslachten van de lamiiieg Landsberg en Heine heelt hy trouw gedieno. Hy en zijn broer Windvoigel werden door zijn vader voor een os verruild. Kort voor zijn dood kreeg hy bericht^ dat deze Windvogel in .Middelburg (Transvaal) neg in leven was. Deze moet 130 jaar oud zijn. De ziektegevallen te Goes. Naar wy vernemen, heeft het bacteriolo gisch onderzoek uitgewezen, dat de vrouw en de kinderen van U-, die in het zieken huis te Goeg zyn opgenomen, lijdende zijn aan paratyphus. De medici zyn van mee- mng dat uien hier ïdderdaad heeft te doen met voedselvergiftiging, vermoedeiyk van vleesch, bouillon of ikeLk. Inmiddels is het aantal patiënten uit dat gezin nog toegenomen. Op een na zijn thans allen in de barakken voor besmettelijke ziek ten opgenomen, llun toestand is met direct levensgevaarlijk meer. Door een trap van een paard gedood. Uistermorgen ig het 11-jarig zoontje van den landbouwer Hermus le Moerdijk, toen het een paard met veulen naar de wei de wilde brengen, door een trap van hét paard op slag gedood. Een executoriale verkoop in den Haag. Met een bly einde. Gisteren zou naar aan de Haagsche Crt. wordti gemeld, etui executoriale verkoop plaats hebben in perceel Sciiinunelweg 106. Daar woonde een oude schoenmaker. Vol gens de buren deed die man zijn best om wat te verdienen maar hy was toch in schul den geraakt en iedereen vond het zielig om dat boeltje van dien armen man te zien verkoopen. Sommigen vonden 't zells schan dalig dat er kooplieden waren, die het koo- pen wilden, wat aanleiding tot discussies gaf tusschen buren en kooplieden. undeitusschen kwam de deurwaarder en ook de schoenmaker. Deze trok het tiCh erg aan en kreeg een zenuwtoeval, hetgeen ieders medelijden opwekte. Up voorstel van de diverse kooplieden, die aanwezig waren, is er een collecte gehou den waai by buren en kooplieden zoo goed otterden, dat de gebeeie inboedel terug ge kocht en aan den ouden man teruggegeven kon worden plus nog een klein bedrag dat hem ter hand werd gesteld. Inderdaad een aardig en niet aliedaagsch geval, unnoodig te zeggen, dat de heede buurt het optreden van de kooplieden, die dit mogelijk hadden gemaakt, zeer menach- iievend vond. Na afloop reden de verschillende trans portauto's weg, wel ledig van goederen maar vol menschen die tevreden waren een goede daad te hebben gedaan. Door een autoped aangereden en aan de gevolgen overleden. Dezer dagen werd te Nijmegen mejuffrouw 8. op het trottoir door een jongen met een autoped aangereden. De juffrouw viel en kreeg ernstige inwendige kneuzingen. Gisteren is zij aan de gevolgen overleden. Auto door sneltrein gegrepen. Verpleegster jjedood. Gisteravond om ongeveer half negen is een luxe-auto, waarin behalve de chauffeur waren gezeten wethouder B. J. Holtrust uit Haeselt, zijn echtgenoot® en dochter, bij Nunspeet op den onbewaakten overweg door den sneltrein uit Utrecht gegrepen. De doch ter, verpleegster van beroep, is bij het on geval onmiddellijk gedood De heer en me vrouw Holtrust wepden licht gewond. LUCHTVAART. De noodlanding van Lindbergh. Heden voortzetting van de vlucht? Tengevolge van den mist en van een klein defect aan den motor konden Lindbergh en zyn vrouw gisteren hun vlucht naar Ne- rauro in Japan niet voortzetten en moest Lindbergh op het eiland Ketoi blyven. In middels arriveerde daar het Japansche zeil schip ^Shimushiru Maru", aan boord waar van het echtpaar Lindbergh den nacht heeft doorgebracht Lindbergh is voornemens, indien de om standigheden het toelaten, heden zyn vlucht voort te zetten. De postvluchten. Het 23ste retourvliegtuig. Aneta Vaz-Dias meldt dat by de K. L. M. bericht is ingekomen dat de P.H.A.G.R., het 23ste retourvliegtuig, om 6.12 uur uit Batavia is vertrokken en om 9 uur te Pa- lembang is geland. Vandaar vértrok het toestel om 9.46 en landde om 15.08 te Me- dan. Aneta Vaz-Dias meldt: By de K. L. M. is bericht ingekomen dat de P.H.A.F.R. heden om 6.30 uur plaatselyke tyd uit Budapest is vertrokken. Nederlandse!» radiotelegrafist op Croydon gedood. De 22-jarige in dienBt der K. L. M. zyn de Nederlandsche radiotelegrafist L. M. G. Eymaal is Woensdagmorgen op Croydon by het verlaten van een vliegtuig door een nog draaiende propeller getroffen en aan de be- j..ïen verwondingen overleden. De Graf Zeppelin niet naar Zwitserland. De „Graf Zeppelin" heeft de terugreis van Engeland over Ostende, Brussel en Aken naar Keulen gemaakt. Het is de eer ste maal dat de „Graf Zeppelin" boven Bel gië heeft gevlogen. Boven het Meer van Constantz woedde gisteren een föhnstorm en de regen viel in stroomen neer. Men heeft daarotn afgezien van de reis welke de „Graf Zeppelin" naar Zwitesrland zou ma ken. LAND- EN TUINBOUW. Onze zuivelcultuur in Juli. Lage cijfers voor boter en kaas; betere voor gecondenseerde melk. De cyfers van onzen uitvoer van boter en kaas zyn over Juli opmerkeiyk laag. Volgens de maandstatistiek van den in-, uit- en doorvoer, bewerkt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, heeft de uitvoer van boter in die maand bedragen slechts 2914 ton ter waarde van ƒ3.579.000 tegen 4001 ton ter waarde van ƒ6.237.000 in Juli 1930. Wy zyn thans met den uitvoer van boter by verleden jaar by na 12% miliioen gulden ten achter. Wy hebben in Juli naar Duitschland ge zonden 1690 ton boter, naar Groot-Brittan nië 524, naar België 368 en naar Frankryk 197 ton. De uitvoer van kaas bedroeg in Juli 8916 ton ter waarde van ƒ5.489.000, tegen 10.218 ton ter waarde van 7.287.000 in Juli van het vorige jaar. Met den uitvoer van kaas zyn we nu by verleden jaar byna 8% miliioen gulden ten achter. Van de in Juli uitgevoerde kaas ging 3776 ton naar Duitschland, 1809 ton naar België, 1773 ton naar Frankryk en 590 ton naar Groot-Brittannië. Van de uitgevoerde kaas was 1411 ton volvette Goudsche, 1409 ton Goudsche 40 plus, 209 ton Goudsche 30 plus, 342 ton Goudsche 20 plus, 2601 ton Edammer 40 plus, 207 ton Edammer 30 plus, 851 ton Edammer 20 plus, 489 ton gemalen, ge raspte, korstlooze, blok- weeke, zachte, Limburgsche en smeerkaas en 1397 ton an dere kaas. De uitvoer vaif gesuikerde gecondenseer de volle melk heeft in Juli bedragen 2910 ton ter waarde van 865.000 tegen, 2591 ton ter waarde van 883.000 in Juli van het vorige jaar. De voornaamste afnemers waren: Malak- ka met 895 ton; Groot-Brittannië met 784 en Cuba met 272 ton. Verder heeft ons land in Juli uitgevoerd: 11.880 ton (waarvan 10.788 ton naar Groot- Britannië) gecondenseerde gesuikerde on-, der melk ter waarde van 1.979.000, tegen 10.853 ton ter waarde van ƒ2.064.000 in Juli 1930. Voorts 2378 ton ongesuikerde geconden seerde volle melk (waarvan 1108 ton naar Groot-Brittannië en 170 ton naar Peru) ter waarde van ƒ665.000, tegen 1799 ton ter waarde van ƒ607.000; 628 ton melkpoeder van volle melk ter waarde van ƒ331.000, tegen 567 ton ter waarde van ƒ344.000, en 298 ton melkpoeder van ondermelk ter waarde van ƒ89.000, tegen 523 ton ter waarde van 167.000 in Juli van het vorige jaar. KUNST. Tauber. Richard Tauber gaat in October naar Amerika en zal tegen Kerstmis In Berlyn meewerken in Lehars première van Der Herr der Berge, het voor hem door den componist omgewerkte Fürsterikind. In het voorjaar gaat by naar Amerika terug en besluit het seizoen weer in Londen en Parys. In een interview blykt hy in de geluids film te gelooven, die het volgens hem van de (moderne) opera zal winnen. Want „waar hebben we, afgezien van 'Richard Strauss in zyn jonge jaren nieuwe opera's van den rijkdom aan melodieën van een Verdi en Pucdnd? Dat is voor my een van de redenen, waarom ik voorloopig van de opera afscheid genomen heb; want de mo derne opera's zal ik nooit zingen". Wieringermaarpoldar. De cultuurwerkzaamheden in den Wierin- K gerweerpoider schrijden geleidelijk voort. Keeda ongeveer een derde gedeelte der totale oppervlakte van ongeveer 20.000 H_A. ie van siooten en greppels vooroen. Het oogsten van het eerste gewas is in voi. len gang en dezer dagen werd het een te brood, van Wieringarmeerrogge gebakken. En dit alles reeds ondanks het fest, dat de nieuwe polder nauwelijks een jaar droog ig. Over een oppervlakte van ongeveer XX) H A., voor een groot deel juist van de dek- vrucht ontdaan, ontwikkelt zich het jonge gras- en klavergewaa voorspoedig en vraagt om beweiding, liefst met schapen. Groote kudden schapen kunnen er gedurende ge- ruimen tijd goed voedsel vinden. De üireo- tia van den W leringermeerpolder, dia haar zetel heeft te Alkmaar, Katmemerpark 26 en beiast is met het in cultuur brengen van den polder, 1^ gaarne bereid omtrent de aan neming van schapen voor beweiding alia verlangde inlichtingen te verstrekken. Dit najaar worcft wederom een groot com plex ingezaaid, zoodat volgend jaar in nog grootere mate gelegenheid tot beweiding met schapen, eventueel ook met jong vee, etc., kan worden gegeven. in het verstreken seizoen werd aan ver schillende personen gelegenheid geboden tot proefnemingen met het telen van onder scheidene gewassen, o.a. ook bloembollen, welke algemeen goed zijn geslaagd. Ode voor het cultuur jaar 1931-1932 wordt cteze gelegen heid opengesteld. Gegadigden kunnen zich hiervoor eveneens tot genoemde Directie wenden. Ongetwijfeld zal een en ander de belangstelling, welke dit jaar bijzonder groot was, volgend jaar nog belangrijk doen toe nemen. Was de nieuwe polder cDt voorjaar zoover de gezichtseinder reikte nog één ononder broken vlakte, in enkele maanden tijds is daarin groote verandering gebracht. Thans treft men n.l. op verschillende punten reedB groote 1 andbouwloods en aan, terwijl de eerste 20 woningen in het eerste kerndorp bij Sluis 1 binnen enkele weken zullen worden betrokken. De bebouwing in dit kerndorp zal in de komende maanden worden voort gezet. Reeds zeer spoedig wordt ook met da stichting van woningen tn net tweede kern dorp, by Sluis 111 een aanvang gemaakt. Het streven der Directie is er op gericht om de bewoning van de kerndorpan zoo doelmatig mogelijk te maken. Maatregelen voor den aanleg van woterieidiug en slee- triciteit zijn in voorbereiding. Eenige kerk- genootschappen beginnen spoedig met de stiohting van wijkgebouwen voor de gods dienstige verzorging der Wieringeruieerbe- wonera. Binnen enkele maanden zal zich een geneesheer ui den polder vestigen, terwijl het particulier initiatief gereed staat zoodra mogelijk de wijkverpleging ter hand te nemen. Uok ter voorziening in de behoefte aan gewoon lager onderwijs zyn 'de voorbe reidende stappen reeds gedaan. Zyn do beult bcvengeiosmde teeki.nsufce dorpen thans reeds door middel van breeds rijwielpaden, waarop licht autoverkeer mo gelijk is, met het oude land verbonden, aan den aanleg van verharde wegen wordt hard gewerkt, zoodat ook de veikeersverbmöing met de dorpen binnen enkele maanden aan zienlijk zal Zijn verbeterd. Volgend jaar reeds zuilen ongeveer 250 gezinnen in da polder woonplaats kunnen vinden» hetgeen voor de neringdoenden en kleme ïndustri- eelen een prikkel zal zijn zich ih de nieuwe dorpen te vestigen De Directie van den Wiermgerraeerpolder heeft dit voorzien en daarom do noodige maatregelen getroffen voor de beschikbaar stelling van bouwperceeien in erfpacht. Zij is gereed om reeds thans aanvragen in be handeling te nemen eil bereid om alle in lichtingen te verstrekken. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Demonstratie reddend zwemmen. Zaterdagmiddag 22 Aug., des namiddags 3.30 uur, geeft de Goudsdie Reddingsbri gade ter gelegenheid van haar 10-jarig be staan, een demonstratie in het reddend zwemmen, in samenwerking met de Bos- ikoopsche Reddingsbrigade. De demonstra tie zal gehouden worden aan het Bolwerk, by het terrein van den Bargedienst. Ge toond zullen worden verschillende reddings- en bevrydingsgrepen, afgewisseld door eenige komische nummers. Tydens de de monstratie zullen speldjes worden verkocht waarvan de opbrengst zal zyn ten bate voor aanschaffing van reddingsmateriaal. ZWEMMEN. Na afloop van de dames-kampioenschaps- wedstryden van den Goudschen Zwembond zal Vry dagavond een vriendschappelyken polowodstryd worden gespeeld door G.Z.C. IIS.Z. en P.C. I (Schoonhoven), kampioen van den Goudschen Zwembond 1931. WATERPOLO. G. Z. C. (Gouda) degradeert. Woensdag heeft G. Z. C. (Gouda) met 32 van U. Z. C. (Utrecht) in den tf Rotterdam gespeelden wedstrijd verloren. G. Z. C. degradeert thans naar de tweede klasse. De Woensdagavond te Rotterdam ge- pseelde wedstryd, waarby de G. Z. C. met twee invallers is opgekomen, heeft to resul taat gehad dat Gouda met 32 heeft ver loren en dus naar de 2e klasse degradeert. De rust ging in met geiyken stand 1—h maar na de pauze keerden de kansen t«B gunste van U. Z. C. Voor de G. Z. C. is dit resultaat een te leurstelling, omdat het niet zoo gemakkelijk zal vallen thans wederom haar plaats in de le klasse te bemachtigen. KORFBAL. Die door de Goudsche prop.-comm. geor ganiseerde prop.-wedstryd te Capelle a. d. IJssel van j.l. Zaterdag is uitstekend fF' slaagd. Een „Zuiden"-combin. kampte tégen de „Sperwers" welke door eerstgenoemde mét 7—0 werd gewonnen. Het beoogde doel, propaganda voor korf bal, is gezien d« groote belangstelling by de wedstryd, volkomen geslaagd. Directe resultaten waren nog niet te boeken, alhoe wel de verwachtingen hoopvol zyn. Te Ouderkerk a. d. IJssel vindt Zaterdag een dergeiyk» wedstryd plaats welke vori ge maal verregende. Aanvang half vyf. Goudsche competitie. Zaterdag wordt gespeeld: Amicitia-Korva II. Aanvang 4 uur. Ter Gouw Hl—Ter Gouw II. Aanvang 4 u. Nederlaagwedstryden „Ter Gouw". Zondag komen naar Gouda het le en 2e twaalftal van de Haagsche club „SelHcha", voor de nederlaagserie. Aanvang 12 uur. STADSNIEUWS. GOUDA, 21 Aug. 1931. Hinderwet-V er gunningen. Burgemeester en Wethouders van Gouda hebben vergunning verleend aan de Direc tie der N.V. Vereenigde Fabrieken van Stearine, Kaarsen en Chemische Producten, en hare rechtverkrygenden tot het uitbrei den der fabriek met een gebouw voor de splitsing van vetten en plaatsing daarin van 1 electromotor van 10 P.K. en 1 van 5 P.K. op het perceel plaatselijk gemerkt Buurtje, kadastraal bekend gemeente Gou da Sectie E No. 2757; en aan P. T. Boumans en zijne rechtver krijgenden tot het uitbreiden der wasschery en bleekery door by plaatsing van 1 stoom- mangel, 2 waschmachines, 2 strykmachines, 1 centrifuge en 3 electromotoren, resp. van 1, 1 en P.K. in het perceel plaatselyk gemerkt Kattensingel no. 7576, ka dastraal bekend gemeente Gouda Sectie A No. 6133. Beide behoudens het recht van belang hebbenden tot het instellen van beroep bin nen 14 dagen by H. M. de Koningin, inge volge artikel 15 der Hinderwet, lly die 'het beroep instelt, geeft daarvan gelijktijdig kennis aan het gemeentebestuur en (by deurwaardersexploit) aan dengene, aan wien de vergunning is verleend. Het aantal werkloozen. Het aantal werkloozen op Donderdag 20 Aug. 1931 bedraagt volgens opgaaf van de Arbeidsbeurs 771. Ons drinkwater. Blykens rapport van het onderzoek van Prof. Goester van het water der Goudsche Waterleiding-My. is de toestand van het drinkwater geheel bevredigend; het water voldoet in ruime mate aan de in de conces sie gestelde eischen. Een ongewone wijze van exzmineeren. Op 20 Augustus j.l. is te Bilthoven op ongewone wijze een examen afgenomen ter verkryging van het M.U.L.O,-diploma. Het jongste dochtertje van den heer W. A. Hoyng aldaar, dat destyds wegens ziekte verhinderd was, het mondeling gedeelte van ait examen op den bepaalden dag 16 Juli j.l. af te leggen het schriftelyk onderzoek had reeds 2 en 3 Juni plaats ge vonden werd daartoe op verzoek van den vader alsnog in de gelegenheid gesteld op Donderdag j.l. De Algemeene Regelings commissie voor de M.U.L.O.-examens had voor dit doel een subcommissie aangewezen, bestaande uit een viertal examinatoren, die des morgens te 10 uur hun werkzaamheden ten huize van den heer Hoyng aanvingen. Het examen, dat overigens werd afgeno men op geheel dezelfde wijjze als by de M.U.L-O.-vereeniging gebruikelijk is, duur de van des morgens 10 tot des middags half lijf en had tot resultaat, dat zonder de minste bedenking het begeerde diploma kon worden uitgereikt. Het geheel stond onder toezicht van een speciaal daartoe aangewezen Ryksgecom- mitteerde, den Inspecteur van het L. O. in de Inspectie Nykerk. Hardhandige uitoefening van voogdij. Een avontuur in de Goudsche „Portemounaie". Er is dezer dagen in de „Portemonnaie", een ruzietje geweest dat de buurt op stel ten heeft gezet. Dat is voor den Goudschen icorr. van de Haagsche Courant aanleiding geweest daarover het volgend romantisch verhaal op te disschen: Dat de voogdy over andermans kinderen ir. vele gevallen niet louter vreugden biedt, is algemeen bekend. Misschien is echter het pupil-zyn ook dikwyls niet prettig, We zullen de oorzaak daarvan niet nagaan, om dat we anders party zouden moeten kiezen in het conflict, dat gistermiddag uitbrak in een zy-steeg van de Nieuwe Haven te Gouda, die den eigenaardigen naam draagt van de „Portemonnaie". Hier woont een man, die zyn pupil te zynen huize heeft opgenomen. Deze jonge man kreeg over een •of andere aangelegenheid twist met ^jyn wettel ij ken verzorger. De bewoners vi»n de „Portemonnaie" hebben eigenaardige zeden, en toen men met woorden niet *°t een ver gelijk kon komen, maakte de voogd korte wetten en sloeg zyn pupil tegen den grond. Indien hy daarmee gelijk kreeg, was het slechts van korten duur, want de pupil, die van zijn verzorger veel geleerd bleek te hebben, pakte een zinken teil en beukte daarmee zyn voogd op het hoofd. Zulke voorvallen blyven niet zonder uit werking op de stemming van de „Porte- monnaie"-bewoners. Zy liepen te hoop, bogen zich in opperste geestdrift uit de ramen van hun woningen en mengden zich voorloopig nog met woorden in den stryd. Het geschreeuw en getier wekte de belangstelling van het publiek uit de na burige straten. Daar woonde de toeziende voogd van den rebelsdien pupil. De wet laat immers by voogdy steeds iemand benoe men, die toeziet op de handelingen van den voogd, en moet optreden ingeval er stryd mocht zyn tusschen de belangen van den voogd en van den pupil. De toeziende voogd kwam trouw zyn verplichtingen na; hy zag toe op de handelingen van den voogd, nam waar, dat deze inmiddels een byl had ge haald, waarmede hy op zyn pupil toesnelde, en leidde daaruit af, dat er een belangen conflict moest zyn tusschen hem en den voogd. Fluks veranderd© hy daarop van toe- zienden in mede-vechtenden voogd. Maar juist toen het conflict zich nog meer dreig de te gaan uitbreiden, verschenen eenige forsche agenten in de gevechts-zöne, die met strenge gezichten, barsche be.\elen en processen-verbaal den vrede herstelden. Aanrijding. Gisterenmorgen ia de 61-jarige koopman P. Ch. L. op den Graaf Florisweg door een onbekenden wielrijder aangereden, waardoor hy kwam te vallen en zijn rechterhand be zeerde. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Apotheken. De apotheek van den heer F. A. Dee, Westhaven zal van heden tot en met 21 Augustus, benevens den daarop volgenden nacht geopend zyn na 8 uur des avonds (des nachts alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK. ALPHEN a. d. RUN. Propaganda-avond Bijz. Vryw. Landstorm. Donderdagavond is op de terreinen van de Martha-Stichting te Alphen a. d. Ryn een propagandistische samenkomst gehou den van den Byzonderen Vrywilligen Land storm. Het weer, dat zich eerst dreigend liet aanzien, hield zich den geheelen avond goed, wat zeker een voorname factor was om deze byeenkomst in het schitterende park van de Martha-Stichting te doen sla gen. Op een grasveld had men een podium opgericht, waar de muziekvereeniging „Arti et Religioni" van half acht tot acht uur onder leiding van den heer Basie een concert gaf. Tydens dit concert verzamelde zich een groot aantal belangstellenden naar schatting zeker 1600 personen om het podium. Onder de aanwezigen merkten wy op Luitenant-Generaal L. F. Duymaer van Twist, Voorzitter van de Nationale Landstormcommissie, vergezeld van Res. Majoor K. A. van Schelven, leider der Na tionale hulporganisatie, Res. Luitenant Ge neraal J. H. Borel, Adjudant i. b. d. van H. M. de Koningin, Inspecteur van den Vryw. Landstorm, vergezeld van Kapitein A. J. M. M. Lohmeyer, van de Inspectie van den Londstorm, Luitenant-Generaal b. d. K. F. E. Gerth van Wyk, Voorzitter van den Na- tionalen Bond „Het Mobilisatiekruis", ver gezeld van Luitenant-Generaal b. d. W. H. van Terwigga, Oud-Voorzitter van den Na- tionalen Bond „Het Mobilisatiekruis", Ko lonel M. J. E. Bos, Secretaris van genoem den Bond en vele andere leiders en bestuur ders uit landstormkringen. Om acht uur opende de voorzitter van de plaatselyke Landstormcommisie, Kapelaan H. J. L. M. Sondaal de byeenkomst met een kort woord. Kapelaan Sondaal heette de aanwezigen harteiyk welkom en richtte zich in het by zonder tot Luitenant-Generaal Duymaer van Twist, Luitenant-Generaal Borel en tot den Voorzitter en oud-Voorzit ter van de landstormcommissie, de Luite nant-Generaals Gerth van Wyk en van Terwigga. Spr. wees er op, dat de mensch alleen geen beteekenis heeft in het wereldgebeu ren, doch wanneer zy zich vereenigen over alle moeilykheden zullen triompheeren en veBtigde in dit verband de aandacht op de groote moeilykheden van onzen tyd, boven al de aanranding van het gezag. Ons volk is nuchter, verstandig en vryheidslievend, maar de vryheid moet samengaan met ge zag. De Byzondere Vrywillige Landstorm wil dit gezag by staan om onze groote na tionale goederen te verdedigen. Na de rede van Kapelaan Sondaal volgde een daverend applaus en „Arti" zette het Wilhelmus in, dat door de aanwezigen werd meegezongen. De R. K. Zangvereeniging O. B. K. zong op verdienstelyke wyze eeni ge liederen, waarna de heer D. ten Cate Brouwer, Voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rynland en lid van de Gewesteiyke Landstormcommis sie Zuid-Holland West, het podium beklom tot het uitspreken van een rede, getiteld: Landstorm en Vaderland". t Nadat de heer ten Cate Brouwer zyn toe spraak die vele malen door applaus werd onderbroken beëindigd had, bliezen de Trompetters van het zesde Regiment Veldartillerie „Rust". Bq den aanvang van het tweede gedeelte van den avond bliezen de zelfde trompetters onder leiding van den wachtmeester-staftrompetter, A. Geskes, een taptoe. Vervolgens hield de heer J. E. Boddens Hosang, Burgemeester van Wou- brugge een toespraak over „Oranje en Vaderland". Ook deze rede werd meermalen door een geestdriftig applaus onderbroken. De avond werd besloten door een concert van de R.K. Harmonie Leo XIII, het ge meenschappelijk zingen van vaderlandsche liederen en een filmvertooning. Voordat het publiek het terrein verliet hield de Rcs. Majoor, J. P. Boots, nog een korte toespraak tot de landstormers en verzocht hen een driewerf hoera uit te brengen op Luit.-Generaal van Terwisga. De toestand en de exploitatie van de Water- en Lichtbedrijven. Verslag over het jaar 1930. Wy ontvingen het Verslag omtrent den Iichtbedryven der gemeente Alphen a. d. Ryn over het jaar 1930. Aan dit verslag ontleenen wy*. Aid. Gas. In 1930 werd geproduceerd 2172435 M3. gas tegen 2195665 M3. in 1921, wat dus een vermindering is van 23130 M3. of wel 1.05 De gasprjjg was voor alle doeleinden en voor iedere hoeveelheid 9 ct. per M3. De kostprys per geproduceerde M3. bedroeg 8.291 ct. (vorig jaar 7.116 ct.) en per nuttig afgeleverde M3. 8.963 ct. (vorig jaar 7.866 ct.). Uit de verlies- en winstrekening van het gas bedryf blykt dat een totale winst is ge maakt van 26.526.91, waarvan de verdee ling ingevolge de verordening ia: 20.000 uitkeering aan de gemeente en 1806.18 en 5220.73, resp. aan de reserves a en b toe gevoegd. Wat het Eiectricite^tsbedry f betreft, dit nam af vfui de Stedelyke Fa brieken te Leiden 1985525 K.W.U. (vorig jaar 1816445 K.W.U.) en van Boskoop 2054 K.W.U. (vorig jaar 711 K.W.U.). Hiervan werden nuttig afgeleverd 1813651.7 K.W.U. tegen 1574943.6 K.W.U. in 1929, of meer 238708.1 K.W.U., wat een Vooruitgang be- teekent van 15.2 De prys van licht stroom was het geheele jaar 20 ct. per K. W.U. De winst van dit bedryf bedraagt 65.136.16, waarvan aan de gemeente wordt uitgekeerd 26.064.46; aan de reserves a en b worden toegevoegd 7816.34, resp. 31.265.36. Aid. W a t e r. In 1930 werden opgepompt 490969 M3. water tegen 497499 M3. in 1929, zoodat de vermindering bedroeg6530 M3. Over de watermeters werden afgeleverd 159129.7 M3. of meer dan in 1929 14325.7 M3. Over de abonnementen werd verbruikt 307291.3 M3. Het verlies door spuien en lekken bedroeg ongeveer 5 De kostprys per opgepompte M3. water bedroeg 10.27 cent, per nuttig afgeleverde M3. 10.834 ct. (vorig jaar 10.904 ct.), ter- wyl de opbrengst per nuttig afgeleverde M3. is 13.233 ct. tegen 12.443 ct. in 1929. Per kub. M. afgeleverd over den meter is de opbrengst 17.92 cent tegen 18.25 cent in 1929. Van het over den meter geleverde water bedroegen de pryzen 49.041.50 MS. 0.23, 11344 M3. k 0.21, 5274 M3. k 0.19, 3445 M3. k 0.17, 1354 M3. a 0.15, 6936 M3. k 0.13, 238 M3. k 0.10, 843 M3. k 0.09 (min.) en 75.30 M3. k 0.22. De prys van de grootverbruikers bedroeg 16 cent per M8., terwyl de Martha-Stich ting betaalde 11,375 cent per M3. en de Wa- terleiding-Woubrugge 12% cent per M3. De verlies- en winstrekening geeft voor dit bedryf aan een winst van 21.384.86* waarvan 8568.94 aan de gemeente wordt uitgekeerd. BODEGRAVEN. Openbare verkooping. Ten overstaan van de alhier gevestigde Notaris B. D. Krüsemann, werd krachtens art. 1223 B. W. in Hotel van Haaften al hier j.l. Dinsdag in het openbaar verkocht een woonhuis, schuur en erf, en een per ceel weiland, staande en gelegen aan den Oud-Bodegravenachewefc, 4 naby het spoor- wegstation Bodegraven.^ Het huis enz. is verkocht voor 3500 en, het stuk weiland totaal voor 5360. Aangezien dit stuk grond nog niet ten volle, 1% bunder maat heeft, is hier in dezen tyd, nog p.m. 4000 per Heet. besteed voor land. fe i: Woningbouw. Iemand uit Gouda is begonnen met den bouw van 'n 12 of 16-tal arbeiderswonin gen, aan de verlengde Emmakade, langs de Goudsche vaart. Met het ooj^ op de groote vraag naar deze huizen, zal deze onderne ming vry zeker goed stagen. Reeds nu komen huurders om een woning vragen, terwyl de fundamenten nog niet eens ge legd zyn. Ledenvergadering „Wintersport". Onder voorzitterschap van den heer P. van Lngen vergaderde Vry dagavond de Bodegraafsche IJsclub „Wintersport" in Hotel van Haaften, waarin o.a. werd be sproken de oprichting van een ysbaan. De voorzitter deelde mede, dat hy, teza men met den heer W. Vink, besprekingen hadden gevoerd met den heer Hooimans^ om op diens terrein een ysbaan aan te leg gen. De huurprijs bedraagt, wanneer het land onder water gezet wordt geëxploiteerd 126 per jaar. Besloten werd eerst nader te onderzoeken wat de kosten zyn voor be- dyking enz. en de ligging van het land op te meten. Met een woord van dank aan den heer A. Vee len turf, die de eerste besprekingen met den heer Hooimans had jjevoerd, werd de vergadering gesloten. Verloren voorwerpen. Een rywielplaatje, een rieten koffer met inhoud, een portemonnaie met inhoud, een gabardine regenjas. Inlichtingen ter secre tarie. Burgerlijke Stand. GEBOREN: Anthonie Cornells, z. van C. van Dam en A. van Griethuizen. OVERLEDENJ. van den Brand, wed. van A. Boot (wonende te Meppel). ONDERTROUWD: W. van Beek. 31 j. en G. A» Roor, 29 j. GETROUWD: C. van Beek, 26 j. en L. van Vulpen, 23 j. Loop der bevolking. Ingekomen van: Bloemendaal, Th. Leliveld; Gouda, W. C. J. Verwey; Zwam- merdam, A. G. M. Vermeulen, dienstbode; Rotterdam, A. Sterk, kleermaker; Rotter dam, G. J. Zydervel den gezin, Handelsrei ziger; Gouda S. M. Negrqn. Vertrokken naar Wassenaar, H. Pouw, dienstbode. HAASTRECHT. Ned. Ier*. Kerk. A.s. Zondag houdt Ds. G. L. F. W. B. H. F. K. de Voogd van der Strasten zijn in- trede in de Ned. Herv. Gemeente. Ter secretarie is gedurende een maand ter visie gelegd den staat der uitkomsten van de metingen en schattingen van het aan de Suikerbietenteelt 1932 zeer spoedig bekend te maken, zoo mogelijk voor 15 REEUW UK. De wethoudersverkiezing. De K.Jv. en ue A K. raadsleden voor den nieuwen Kaad nebben Woensdagavond een bijeenkomst geuad ten Huize van den neer U N. Hoogland olbier, ter bespreking der a.s. weuiouueraverkiezing. Naar wordt gemold sal de A.K. en K.K. ieder een zetel bekomen. Vrachtauto verzonken. De zwaar beladen vraentauto van den beer J. de Jong, is m bet nieuw gemaakt gedeel te bij de brug, doordat moest worden uitge haald tot den ae verzonken. De auto met grint geladen moest geheel worden gelost. WADDINXVEEN. Geringe werkloosheid. Blijft in de meubelfabrieken de malaise nog voortduren, zoodat de meeste fabrieken enkele dagen per week niet werken of kor tere dagen maken, anders is het gesteld in de speelgoedfabrieken. Gelukkig krygen deze fabrieken thans heel wat orders bin nen voor het a.s. St. Nicolaasfeest, zoodat zy voorloopig wel vooruit kunnen. Zelfs zyn enkele patroons er toe overgegaan werklieden aan te nemen. Ook in de caros- seriefabriek en verffahrieken is er hier nog voldoende werk. In verband met deze gunstige uitzonde ringen staan er aan de arbeidsbemiddeling alhier weinig werkzoekenden ingeschreven. De Oranjefeesten. Op uitnoodiging van de Oranje-Vereeni- ging hoopt 31 Aug. a.s. in de Geref. Kerk op te treden dr. van der Valk, met het on derwerp: „Revoiutionnaire woelingen tydens de regeering der Oranjes." Ter navolging. Door personeel van de meubelfabrieken N.V. Kempkes en Co. is dezer dagen een bedrag van 13.34 voor de Vereen, tot be- stryding der T.B.C. afgedragen. Autotocht voor ouden van dagen. Door den Handeldryvenden en Indua- trieelen Middenstand is in de laatst gehou den vergadering besloten op 26 Augustus a.s. een autotocht te organiseeren voor de ouden van dagen en gebrekkige personen. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum; 6 45 Actueel allerlei, 7.00 Vervolg concert, 8.30 Concert. 9.30 Vervolg concert10.00 PersberichtenM).Q6 VazDias, 10.15 Vervolg concert, 11.00 GramoioonpL Huizen 6.00. 3.00 en 10.45 GramCfoou- '.iplaten; 5.30 Concert; 9.00 Strijkorkest. tWaventry 6.20 Dansmuziek7.00Strijk kwartet), 8.20 Concert; 10.35 Orkeatooncert; 11.20 Dansmuziek. Onthulling van een standbeeld door middel van de radio. Het heeft altijd nog iets geheimzinnigs, als men een plechtigheid bywoont, die door iemand, op duizenden kilometers verwij derd, wordt geleid. Twee jaar geleden ver richtte Marconi deze daad, door van zyn jacht Elettra af de electrische lampen van een tentoonstelling in Australië door mid- sdel van een radiosignaal op korte golf te 'ontsteken. 'Thans zal dit experiment herhaald wor- dea voor het op grooten afstand doen ont hullen van een standbeeld door middel van een radiosignaal. Op 12 .October a.s. zal Marconi van de Elettra af «door een radio-signaal het Chris tusbeeld onthullen, dat op den Corcovado- berg by Rio de Janeiro ia opgericht. DUAADLOOfcE DIENST. ;De duikboot „NautHw*" in het pakyg. iKOPENHAGEN, 21 Aug. Het Zweedsch- iDsensche expeditieschip „QuMttt" meldt dat het .gisteren in draadlooze verbieding heeft igeataan met de „Nautilus", die jfeh onge veer 20 Engelsche mylen in het pdkys be vond. Het ys was niet zeer dicht e» vol «pen plekken, die de duikboot zeer Mg» goede kwamen. De eerste poging om in het pakys door ,te dringen, werd reeds gister avond ondernomen en slaagde, dank zy de vele open plaatsen in het pakyg. K JHet weer is gunstig. V alent inovereering. Herdenking van zyn sterfdag. LONDEN, 21 Aug. De „V alt in tin o So ciety", de vecreeniging ter eering van de na gedachtenis van den filmster Rudolph Va lentino, zal den sterfdag van Valentino her denken roet een hoogmis in de Westminster Cathedraal, met de vertooning van zyn thans gesynchroniseerde film „Blotid en Zand" en met het reproduceeren van eenige gramofoonplaten van door Valentino ge zongen liederen, welke platen nog nooit openbaar zyn gemaakt. Steun aan de suikerbietenteelt. Een telegram aan den minister. De Christeiyke Boeren- en Tuindersbond in Nederlandse Katholieke Nederl. Boe ren- en Tuindersbond en het Kon. Ned. Landbouw Comité hebben aan den minister van bihnenlandsche zaken en landbouw een. telegram gezonden, waarin zy ten vervolge op hun 8chryven van 27/31 Juli betreffende steun aan de suikerbietenteelt, met klem. verzoeken in verband met het uitzaaien der wintertarwe, de plannen inzake den steun,. De ex-komng van Spanje, die thans in cognito onder den naam v<& Hertpg van Toledo met een Hngeifcn Weristeaacmp een rundréis maakt, eerst naar de Szandinavi- scne Wateren en nu door de Noordzee, heeft ervaren dat al is hy (tan ex-komng, 'het hem toch nog met verooriooid ia men rustig ais particulier te bewegen. Hy heeft maar al te veel belangstelling ondervonden m de plaatsen waar hy voet aan wal zette in het noordén; de verslaggevers waren er steeds als de kippen by om hem te volgen en te intervietóen. Het is duidelyk dat Alfonso dat met aangenaam vindt en even begrype- iyk iS het dan ook dat hy de persmensehen omtrent datgene wat ze graag weten wil den, n.1. wat Mi denkt over den toestand in Spanje, precies even wys heeft gelaten dan zy waren. Vandaag is het Engelsche toeristenechip aan den Hoek van Holland binnengeloopen teneinde de 450 plezierreizigers, dus ook den ex-komng in de gelegenheid te stellen in enkele uren iets van Holland te zien. Het schip is opgstoomd naar Rotterdam, waar het te half elf voor den wal kwam. Langs de kade was de belangstelling van de zyde van fotografen en persmenschen groot, doch het verdere publiek was maar in geringe mate opgekomen. Het duurde geruimen tyd voor dat het schip goed en wel aan den wal lag, maar tenslotte kónden de 95 passagiers, die aan den autotocht naar den Haag zouden deelnemen van boord gaan. Er was voor ex-koning Alfonso een speciale auto gereserveerd, waarin hy zich geheel afzonderlyk van het verdere gezel schap op weg naar den Haag begaf. Het gezelschap moet uiterlyk om half- drie weer aan boord zyn, op welk tydstip de lunch gebruikt zal worden. Om drie uur zal het schip van Rotterdam naar Sout hampton vertrekken. Over het bezoek aan den Haag wordt ons door het Ned. Correspondentiebureau hec volgende geseind: De ex-koning van Spanje, Alfonso, heeft heden een bezoek gebracht aan de residen tie. Na het Maurits hui» te hebben bezich tigd, bracht hy een bezoek aan het Vredes paleis, waar met groote aandacht de ver schillende zalen in oogenschouw werden ge nomen. By een kort onderhoud met een der ver slaggevera van het Ned. Correspondentie- Bureau zeide ex-koning Alfonso, op een vraag naar zyn indrukken vaA Holland, dat hy de meest imposante indruk gekregen heeft van ons land, van de aankomst van de boot tot op dit oogenbük. Op een vraag naar zyn Verdere reisplan nen antwoordde Alfonso met den vinger op den mond, dat hy zich hierover niet kon uitlaten. Tenslotte trachtten wy hem nog té vragen naar zyn opinie over de toestan den in §panje, doch ook hierop verklaarde Wij met zyn vinger op de mond, dat hy daarover niet mocht spreken. De ex-koning heeft daarna een bezoek gebracht aan het Huis ten Bosch. WISSELKOERSEN. 2D' Aug, 21 Aug. Offioieel. Londen 12.04J 12.04 Berlijn 56.85 58.85 Parijs 9.72 9.72 Brussel 34.56 34.56 Zwitserland 48.26 48.24 Weent» 34.87* 34.87* Kopenhagen 66.30 66.25 Stockholm 66.37* 66.37* Oslo 66.30* 66.30 New-York 2.43 '2.47** Niet officieel. Madrid 92.00 21 85 Milaan 12.98* 12 96* Praag 7.35 7.35 Beuraoversicht. Het meest kenmerkende van de Amster- damsche effectenbeurs was heden het groo te gebrek aan orders. De affaire had dan ook maar weinig te beteekenen en nu en dan scheen het wel alsof de handel geheel tot stilstand was gekomen. Zelfs voor Olie waarden, die den laatsten tyd geregeld de leiding nemen, werd slechts matige belang stelling aan den dag gelegd. Koninkiyken werden iets lager ingezet, en maakten ver volgens slechts kleine koersschommelingen mee. Van de AmerikaansChe soorten ver- .pprzaakten Shell-Unions eenige beweging op oeg ^lichtelijk verlaagd niveau. Ludttfttrieele fondsen hadden wederom een kalm v*doop. In Philips ging toch wat meer om dan de laatste dagen het geval was. De notoarjpg bleef vry wel ongewyzigd. Unilevers, Indurfrieele fondsen en Kiichen- meinter accoustiek werdeji op ongeveer de vorige prijzen verhandeld. Voor Suikerwaarden bestond slechts ge- yfaige attentie. De koersen waren zoo goed als onveranderd, doch hier en daar toch eerdflr iets lager. Tabakken werden op zeer kleine schaal verhandeld. RubberaanAeelen bewogen zich op den achtergrond. Seheepvaartaandeden en MUnwaarden ware» verwaarloosd. Awerikaansche fond sen warm stil. Eenige affaire ontstond in Anaconda'». gADIO-TtWCBAFISCH WEERBERICHT 21 Aug. Hoogste «H-O-te U Cjrana. IMU stOTd «AT te Dei) Helder. Verwachttag: M»H«e l*ter afnemende noord-westelijke tot weatelijke wind, rwaar tot half bewolkt, aawradWHk nog regen talen, iets koele».

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 2