1m i a m mm m i a y a mm ij a Vr- jOfloL I 9 b S3 De stijl der Herfstmantels, Honderd jaar Chloroform Nationale propaganda. Maak propaganda voor eigen land. Waar de techniek overwon. Van wien zijn de afgevallen vruchten Voor Huis en Tuin, J ÊS 'U 'M %ÊÊi IIÊIl AiJIJJ WWWW\ Vergeleken by andere landen, die zich moeite geven om het publiek er toe te be wegen de vacantie binnen de landsgrenzen door te brengen, bevindt Nederland zich van nature en door tijdsomstandigheden in een ongunstige positie, zoo zegt de Za kenwereld. Vaji nature: het Nederlandsche land schap, hoe afwisselend en bekoorlijk ook, kan nu eenmaal niet wedijveren met de grootSche natuurtafereelen van de Alpen, de Noorsche fjorden of de uitbundige pracht van het Zuiden, en ook ons klimaat biedt nu eenmaal helaas niet de waarborgen, die de vacantieganger gaarne heeft... Door tijdsomstandigheden: de nabijheid van lan den met een lage valuta noopt velen, voor al voor langer verblijf om financieele rede nen België, Frankryk of Italië te verkiezen boven eigen land. ledereen, die wel eens in België geweest is, weet, dat men daar een uitstekende plaats in een bioscoop heeft voor 5 franc 36 ct.), dat een diner van meer dan 15 franc de betreffende gelegen heid reeds onder de luxe restaurants rang schikt, en dat de pensionprijs in een een voudig doch goed pension aan de kust on geveer 45 franc per dag bedraagt. Tal van Hollandsche gezinnen kunnen zich een ver blijf van zes weken permittecren in Blan- kenberghe, maar geen van twee weken in Scheveningen! In de laatste maar niet de minste plaats is daar dan nog, \vat wy „de drang naar het buitenland" zouden willen noemen, de by na iederen Hollander ingeboren neiging om „eruit" te gaan. 't Blad wyst nader op de hooge pryzen (spoor- en hotelprjjzen), die 't reizen in 't eigen land in de weg staan. Die prijzen zyn zoo, dat menige Nederlander, die zyn va- cantieplannen in elkaar zet, verschrikt de wijk neemt naar het buitenland. „Nu weten wy even goed als ieder ander, dat er in Nederland honderden hotels en pensions zyn, die een goed en aangenaam verblijf bieden tegen zeer redelijke pryzen, doch zy behooren tot de categorie, die het minst reclame maakt. Het publiek ziet bijna uitsluitend de advertenties der dure hotels, concludeert daaruit, „dat een vacantie in Nederland nu eenmaal niet te betalen is", en gaat de grenzen over. Wat wy „redelijke pryzen" noemden, ligt doorgaans toch nog boven de pryzen, welke men in België en Frankrijk betaalt; hierop attent gemaakt zullen alle hoteliers u antwoorden, „dat er met valuta-prijzen niet valt te concurree- ren", maar wy vragen ons af wat voor die hoteliers voordeeliger is: honderd gasten tegen „Belgische" pryzen, of tien tegen „Hollandsche"?-- Ook mankeert er nog al 'teen en ander aan de wijze waarop voor ons land reclame wordt gemaakt, zegt 't blad. De bescheiden advertenties onzer hotels en pensions, af zonderlijk of locaal-collectief, gerubriceerd onder een aanmoedigend hoofdje „Vacantie in Nederland" of zoo-maar, verzinken in het niet tegen de kleurige reislust-wekken- de affiches voor buitenlandsche vacantie,- oorden, welke men by tientallen ziet in onze reisbureaux, op onze schuttingen, op onze stations. In onze brievenbus vinden wij dagelijks smakelijke folders en andere i propaganda... voor het buitenland; onze kranten wijden artikelen aan... het buiten land; onze bioscopen vertoonen de mooiste natuurfilms... uit het buitenland. In de zomer is voor Nederlanders het buitenland troef. En wat doet »>het binnenland"? Ja zeker, er zijn een paar gemeenten, die zich moeite geven. Een op de honderd ,die een goed kleurig en smakelijk affiche laat ontwer pen; één op de vijfhonderd die folders doet drukken, één op de duizend (misschien wel geen?) die ooit aan briefreclame heeft ge daan. De Franschman, die met vacantie gaat, acht het vanzelfsprekend, dat hij... naar Frankryk gaat. Zijn land is immers mooi, hy eet er goed en hij is tevreden. En deze tevredenheid met het eigen land mogen wij stellen als het ideaal, waartoe nationale propaganda in Nederland de Nederlanders zou moeten opvoeden. Indien eene berekend kon worden, hoe veel geld de Hollanders per jaar uitgeven aan vacantie in het buitenland, dan zou men komen tot bedragen, die dik in de millioe- nen loopen. Hoe de Zeppelin koerste op radio-signalen. Rondom de kruim van de aarde ligt een denkbeeldige cirkel, „de poolcirkel. Daarbin nen ligt het geb.ied"4«r verschrikking, het gebied van den witten dood. Desniettegen staande of misschien, juist daarom gaat er voor sommigen een onweerstaanbare aan trekkingskracht vanuit en sinds eeuwen reeds hebben koene mannen getracht door persoonlijke aarneming aan deze barre streken hun geheimen te ontwringen. Welke Nederlander kent niet de namen Barentsz en Heemskerk Na hen zyn er nog velen gegaun en ook velen niet teruggekeerd. De techniek schreed voort, maar zelfs deze vermocht weinig tegen de barre ele menten; hoog bleef de tol, welke de pool eischte en velen betaalden met hun leven. De witte dood waart er rond, nu eens in den vorm van sneeuwstorm, dan als ys, of ook wel als een dichte nevel, wit als een lykwade. Onder de moedige pioniers eischt hy zya slachtoffers. Onverbiddelijk en inet grillige willekeur. Daarin schijnt thans een kentering ge komen te zijn. Het schijnt, dat thans de techniek sterker is dan de machten welke de geheimen van de pool bewaken. Vergeefs toch hebben de machten ge tracht de poolreis van den Zeppelin te doen mislukken. Het geronk der motoren waar schuwde de bewakingsgeesten, dat weer de mensch een aanslag deed op hun gebied. IJs en sneeuw waren onmachtig tegen die attaque uit de lucht en dus nam de witte dood den vorm aan van een nevel, wit als melk en van groote dichtheid. De witte dood grijnsde om herinneringen. Andree. Nobile. De dood is zeker van zyn prooi en dicht weeft hy zyn lijkwade. Maar ditmaal heeft hy zich misrekend. -Met rustige zekerheid schroeft het luchtschip zich voort, rechtaf op het vooruit bepaalde doel, de Russische ysbreker „Malygin", bü kaap Flora in een der bochten van Frans-Jozefland. Mathe matisch nauwkeurig is de koers, niettegen staande de scherpste kijkers hier falen. Men vertrouwt op het electrisch oor, een wonder van menschelyk vernuft en van be trouwbaarheid, de Telefunken-peiler. De werking ervan wordt niet verstoord door den dichtsten nevel. De koerssignalen van de Malygin doordringen den ether over hon derden kilometers, de radiopeiler van den Zeppelin reageert erop met feillooze nauw keurigheid. Hoe de techniek de overwinning bracht, hebben we kunnen hooren, toen da Duit- sche omroepzenders de aankomst van den Zeppelin uitzonden van het vliegveld te Berlijn en het moet wel een heel erg onver schillige natuur zyn, die op dat oogenblik niet een zekere ontroering voelde by bet aanhooren van het enthousiaste gejuich der menigte. Ook dat, dat medeleven met een gebeur tenis op honderden kilometers afstand, dan ken we aan de nog zoo jonge tak der tech niek, de radio. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND, KINDERLOOZE HUWELIJKEN Een „pathologische" toestand. Het gaat in Duitschland precies dezelfde richting uit, wat het kindertal betreft, ais in Frankrijk. Totnogtoe was het gemiddel de kindertal van een Duitsch gezin meer dan vier, thans reeds minder dan twee. De „Wirtschaftkurve" heeft uitgerekend, dat ongeveer 40 van de nieuwe huwelijken kinderloos blijven. Een waarlijk Bensatio- neele uitkomst! 20 zyn er met twee kin deren, 13 met één, twaalf met drie, terwijl ongeveer hetzelfde percentage geldt voor huwelijken met vier, vyf of meer kinderen. De „Frankfuter Zeitung", die deze gege vens aan haar lezers overhrengt, stelt vast, dat ongeveer een derde van alle jongge trouwde paren bewust van nakomeling schap afziet. Nooit en nergens zegt het blad heeft een groot volk een dergelijke mate van levensontkenning te zien gegeven, le vensontkenning, niet zoozeer voor het indi- vidueele leven, dan wel voor het gezin, het geslacht, het volk. Dat hier fceert persoonlijke levens ontkenning, maar eer het tegendeel in het geding is, is zonder meer te begrijpen: het verlangen naar levensvreugde, de verhoo ging van den levensstandaard, zyn de eigen lijke motieven. Natuurlijk spreken ook, vooral in het laatste jaar in toenemende mate de zorgen mee, en de gedachte, of men tegenover kinderen niet een te zware verantwoording op zich neemt, in een we reld, die vol van zinlooze tegenspraak en werkeloosheid is. Maar de onderzoekingen betroffen nog niet het laatste crisisjaar; zoodra ook hiervan de gegevens aanwezig zyn, zal het aantal kinderlooze huwelijken nog grooter blijken. Daarop wijst wel de sterke geboorteafneming sinds de verscher ping van de economische verhoudingen. In het loopende jaar moet het aantal nieuwe wereldburgers ongeveer 1/6 minder zyn dan in den overeenkomstigen tijd van het voor afgaande jaar. De groote steden gaan hier natuurlijk voorop. Berlijn alleen neemt 54 voor zijn rekening! Maar het platteland volgt ook in dit opzicht hoe langer hoe meer de groote stad na. Dat er ondanks dit alles naar verhouding nog veel kinderen geboren zijn (voor het loopende jaar mag men op één millioen rekenen, tegenover ongeveer twee millioen in het begin van deze eeuw), vindt zijn ver klaring in het abnormaal hooge getal hu welijken in de na-oorlogsjaren. Daar dit aantal echter naar verwacht wordt voort durend zal afnemen, maar de neiging tot kinderloosheid vooreerst wel blijven zal, kan men er zeker van zyn, dat de geboorte vermindering in steeds stijgende mate zichtbaar zal worden. Van nationaal stand punt uit wordt deze toestand „pathologisch" genoemd. OOSTENRIJK. Massaal duel te Weenen. Bloedige strijd van studenten Ter viering van h&t feit dat aan mgr. Seipel, den oud-bondskanselier van Oosten rijk, een eere-doctoraat aan de Weensche universiteit was verleend, hebben leden van nationalistische studente nve reinigingen zich gedrongen gevoeld, alle leden van de muziekfereeniging der nationalistische stu denten, die zich de Ghi belli nen noemen, uit te dagen tot een duel op sabel. liet geschil werd uitgevochten onder de strengste voor waarden, die men zich denken kan; de duellisten zouden naakt tot aan het middel in strijdperk treden en slechts bescherming hebben voor oogen en keel. Overeengeko men was, dat de tegenstanders zouden wor den aangewezen, en dat men zou vechten tot ©en van beiden niet meer »n staat zou zijn de sabel te hanteeren. Zoo hebben 46 studenten, verdeeld in vijf secties, genoeglijk op elkaar ingehakt tot er, zooals de bladen weten mede te dee- len, „23 zoo deerlijk waren gewond en ge havend, dat ze niet meer overeind konden staan en overdekt met bloed uit het strijd perk werden weggesleept. Alle 23 werden onder doktersbehandeling genomen. Da Weensche bladen zyn over het gebeurde zeer ontsticht en zy vragen zich af waar om de politie jïiet,heeft ingegrepen, daar immers het duel in-Oostenrijk verboden is. BELG1E. Jef Den ij n, Mechelen'a beiaardier gehuldigd. Op enthousiaste wijze heeft Mechelen zijn bekende beiaardier, Jef Denyn, gehul digd ter gelegenheid van het feit dat hij een halve eeuw den beiaard heeft bespeeld. De hulde bestond uit een plechtige ont vangst op het stadhuis, beiaardconcerten cn-de inwijding van een bronzen gedenk plaat aan den voet van den St. Rombouts- toren naast den ingang. De burgemeester heeft ook een gedenkpenning aangeboden met een inschrift, waarin ook wordt herin nerd aan het 32-jarig beiaardschap van dan vader van Jef Denijn. Door dfe aanwezigheid van vele buiten landsche afgevaardigden had de hulde een internationaal en door een volksbetooging en een openbare feestvergadering een waar volks karakter. Van Nederlandsche zijde wnreh aéhwezig do beiaardiers Van Batfcom ('s Hertogenibosch), Timmermans (Rotter dam), van Lange (Alkmaar), Meyll (Ny- kerk), Bruijn (Almelo), Creman (Zwolle) en hum confraters uit Nijmegen, Amster dam, Zierikzee, Delft en Breda. Minister van Hacker heeft eveneens de plechtighe den bijgewoond. VEREENIGDE STATEN. Dreigend spook der werkloosheid. Werkweek van vijf dagen en garan tie opdrachten aan industrie bepleit, Regeeringskringem en de zakenwereld worden verontrust door het dreigende spook der toenemende werkloosheid. Onder de jongste geneesmiddelen die men er voor denkt aan te wenden is o.a. het voorstel van de Kamer van Koophandel der Ver- eenigde Staten, om een werkweek van vijf dagen in te voeren. Ook acht men het mo gelijk aan de voornaamste industrieën een bepaald quantum opdrachten te garandee ren, waardoor het mogelijk zou worden ge maakt, een bepaald, nauwkeurig aangege ven aantal arbeiders gedurende den groot- sten tyd Vara het jaar aan het werk te hou den. Deze maatregel, die door president Hoo ver op het oogenblik nauwkeurig op zijn practi8che waarde wordt onderzocht, is be stemd om het voor de volgende zitting van het congres aangekondigde initiatiefvoor stel betreffend^ steunmaatregelen inzake de werkloosheid onnoodig te maken. RUSLAND. De Sovjet-Pers. De Prawda deelt mede, dat het blad voortaan gelijk te Modcou en te Leningrad zal verschijnen. De papieren matrijzen'van de Prawda zullen per vliegtuig van Moskou naar Leningrad worden vervoerd Binnenkort hoopt men ze op dezelfde wijze van Nisjni Novgorod en Kharkow over te brengen. BINNENLAND. Bond tegen het vloeken. De Bond tegen het schenden door vloeken van Gods Heiligen naam Heelt te Utrecht zijn jaamjksche aJgemeene vergadering g* houden. Ds. H. Janssen, uit» Den Haag, voorzitter van den Bond, zeidie in zijn openingswoord dat het werken van den Bond langzamer hand toch wel doortfrjngt. Er wordt lang niet zooveel gevloekt een tiental jar**1 geleden. Volgens het door den secretarie uiig* braehte jaarverslag ging de ardbeïd van da» bond m het afgeloopen jaar regelmatig*»]'1 gang. De propagandisten van den bond van wie twee in voeten dienflt, zijn voort durend aan het werk. Op 1 Januari j.l. de hond 11.778 leden. Ook in Ned.-Ind» werd terrein gewonnen en werden in tal plaatsen de opschriften van den bond f* plaatet. Ook in België werd een aantal P*- Zelfs by de minst beschaafde, wilde volks stammen vindt men een vry belangrijke kennis van de middelen, om kunstmatig den slaap op te wekken of het gevoel in een bepaald lichaamsdeel te vefddoven. In de oudheid kende men dergelijke middelen ook reeds; zy werden door priesters en too ve naars toegepast; hetzelfde kan men ook thans nog by onbeschaafde volkeren waar nemen. Het doel van deze middelen was ge nezing van het licham ol' versterking van de profetische gaven. Zij meenden n.l. dat, door zich te bevryden van de zorgen des levens, dingen kunnen worden waargeno men, die anders verborgen blijven, in ge meenschap kan worden getreden met de zieken, de overledenen, enz. Men bemerkte ook, dat het gebruik van bepaalde kruiden oi aftreksels een soort van verdooving ver oorzaakte, dan wel een overmatige opwin ding, waardoor zeer verschillende gemoeds toestanden ontstonden en soms zelfs hallu cinaties en visioenen. Het hypnotisme was eveneens bekend en werd ook toegepast in die oude tyden, vooral in de tempels, waar de zieken heen gingen om zich te laten ge nezen. Plinuis en Dioscoridus zyn wel de oudste ons bekende schrijvers, die dit alles behandeld hebben. Het blijkt, dat men toen een bepaalde soort wyn gebruikte en een aftreksel van de atropa mandragora, een plant, die verschillende giftige aicaloïden bevat, welke thans zeer goed bekend zyn, o.a. morfine, codeine, cocaïne, opium, sco polamine, enz. Met dit vocht werden spons jes natgemaakt en deze werden dan ge droogd. Vlak voor het gebruik werden zy ih kokend Water gedompeld. Zelfs het ge bruik van bepaalde gassen als bedwelmen de middelen was destijds niet onbekend; de pythia in het orakel van Delphi moet op deze wijze bedwelmd zijn geworden door de gassen ,die uit den afgrond opstegen, waar boven zy zich uren achtereen moest op houden. De moderne middelen. De ontdekking van de thans in gebruik zynde verdoovende middelen danken wij echter aan Priestley, die in 1772 een gas ontdekte, waarvan een opwekkende werking uitging. Eenige jaren later ontdekte Davy, dat hetzelfde gas een verdoovende werking uitoefende. Het werd voor het eerst toe gepast door den Amerikaanschen tandarts Wells. De ether want dat was het werd voor het eerst by een groote operatie gébruikt door Warren, chirurg aan het hos pitaal van Massachusetts. In 1831 zou de ether echter zyn alles beheerschende positie prijs moeten geven. Liebig en Tauberein ontdekten de chloro form, die groote voordeelen had boven den ether. De verdooving geschiedde daarmee eenvoudiger, sneller en goedkooper. Helaas is het verdooven door chloroform nlèt altyd zonder gevaar en daarom heeft men gedu rende eenigen tyd toch weer de voorkeur gegeven aan ether. Weer een nieuw middel. In 1848 werd het ethylchloride ontdekt, dat spoedig op groote schaal gebruikt werd, omdat het eenvoudig en onschadelijk was. Het kon echter slechts worden toegepast by operaties van korten duur. In het begin bracht men een patiënt onder narcose door hem een masker met het verdoovende mid del op het gezicht te leggen. Later ont dekte men pas, dat men de stof ook in het bloed kon injecteeren of een lavement er van kon geven. Voor verdooving werden sindsdien ook bromiden, alcoholen en alde- hyden gebruikt. Veronal, médinal en allo- nal behooren tot deze stoffen. Een alge- meene bewusteloosheid levert echter op zichzelf reeds gevaar voor verstikking of zelfs hartverlamming op; daarom heeft de medische wetenschap voortdurend gezicht Middelen van vroeger en nu. Ether en chloroform, door Dr. H. WESTERMAN. middelen, die haar in staat stelden tot operaties zonder dat de patiënt het bewust zijn behoefde te verliezen. Plaatselijke verdooving. Cocaïne voor plaatselijke verdooving is üus het ideaal. Men kan twee wegen vol gen; ten eerste het ruggemerg ongevoelig maken en ten tweede de zenuwen van het betrokken deel van het lichaam. Het laatste paste men reeds in de oudheid toe door ster ken druk uit te oefenen op die zenuwen of door de plaats, waar geopereerd moest worden, sterk af te koelen. Thans bezit men een ideaal middel om plaatselijk te verdoo ven in de cocaïne, die Wy te danken hebben aan de Zuid-Amerikaansche Indianen. Deze nemen op hun reizen steeds een paar co- caïnebladeren mee; zy kauwen daarop en kunnen daarmee ook het hefstigste gevoel van honger verdrijven, terwijl zy hun leven digheid jtf weerstandsvermogen blijven be- houdM®fc>deze bladeren, die door Mauta- gezztröokin Europa bekend zyn geworden, heeft Niemann in 1860 de kleurlooze kris- talletjes van de cocaïne verkregen. Men be merkte spoedig, van hoeveel waarde deze stof was voor de plaatselyke verdooving, helaas kwam tegelijkertijd het misbruik van cocaïne op, ai heeft dit eerst sinds den wereldoorlog de uitbreiding gekregen, die het thans heeft. Corning-Bier vond uit, om cocaïne in het ruggemerg te injecteeren, waardoor de geheele onderhelft van het lichaam tot aan den navel gevoelloos wordt. Zoo kan men de zwaarste operaties geheel pijnloos uitvoeren, terwijl de patiënt bij kennis is. Men kan voorkomen, dat hy iets van de operatie ziet, doch het is onver mijdelijk, dat hy d,e chirurgen met elkaar hoort spreken en het geluid der instrumen ten hoort. Voor zenuwachtige personen en kinderen is deze methode dus niet te ge bruiken. Hoe de narcotica werken. Vermoedelijk werken de narcotica op de zenuwcellen en vergiftigen zy het prota- plasma daarvan. By een algemeene verdoo ving verliest de patiënt eerst gedeeltelijk zyn bewustzijn, vervolgens het vermogen om zich te bewegen en zyn zintuigen te ge- bruiken en tenslotte treden storingen op in de verrichtingen van de ademhalingsorga nen en van het hart. Dit laatste stadium moet natuurlijk tot eiken prijs vermeden Soms heeft het narcoticum een buiten gewone beweeglijkheid tengevolge, zoodat de chirurgen den patiënt stevig op de ope ratietafel moeten vastbinden om te voor komen, dat er ongelukken gebeuren. Deze beweeglijkheid is ook de reden, dat zelf moord met behulp van verdoovende midde len dikwijls mislukt. Verdooving is een weldaad. Zoowel de plaatselyke als de algemeene verdooving zyn een zegen voor de mensch- heid, want daardoor kunnen de meest in gewikkelde operaties worden uitgevoerd. Bovendien worden daardoor de proeven op dieren minder wreed. Eiken dag wordt de techniek van het onder narcose brengen meer ontwikkeld; de gevaren voor den pa tiënt worden tot een minimum terugge bracht en men bespaart hem niet alleen de pijn, doch ook de heftige emoties, die een operatie zonder verdooving zou meebren gen. Het is zelfs mogelijk, den patiënt reeds in de ziekenzaal onder een lichte narcose te brengen, zoodat hy van het vervoer naar de operatiekamer en de voorbereiding voor de operatie weinig of niets merkt. Dit alles veroorzaakt soms op zichzelf reeds onge- wenschte emoties, die men den patiënt op deze volmaakt ongevaarlijke wijze kan be sparen. (Nadruk verboden.) In de hondsdagen vinden de ParQsche couturiers er een eigen aardig genoegen in, de definitief vastgestelde najaarsmode te lanceeren. Vele warme mantels zijn zelfs duidelijk voor den winter bestemd. Gelukkig hebben wij nu een paar koele dagen gehad, waardoor het iets gemakkelijker is, al die bontmantels en andere warme kleedingstukken met een welwillend oog ie bekijken. Wat nu getoond wordt, zal over enkele maanden ieder een dragen. En er zijn genoeg radicaal nieuwe dingen op te merken. Het silhouet wordt slanker, de algemeene lijn rechter. De rok ken worden nauwer en zijn maar nauwelijks afgeschuind om ze iets wijder te laten uitloopen. Ze zijn maar net wijd genoeg, dat de draagster zich gemakkelijk kan bewegen. Aan het middel volgen zij de lijn van het lichaam; op de normale taillehoogte zijn ze iets ingenomen, wat hen van onderen zoowel als van boven wijder doet schijnen. Overigens blijven de nieuwe bijzonderheden van dit voorjaar gehandhaafd. Platte bonten kragen, die gebonden of door een opening gehaald worden, breede revers en bewerkelijke mouwen zijn nóg steeds zeer modern. De mouwen zijn zelfs een van de voornaamste onderdeeten van den mantelbij bontmateis zijn de manchetten gewoonlijk van hetzelfde bont, ook al is er een kraag van ander bont op. De ouderwetsche bonten manchet heeft volkomen afgedaandaarvoor zijn nu allerlei bijzonder heden in de snit gekomen, die vooral het gedeelte onder den elleboog versieren. Poffen, plissé's, ingezette reepen van een ander soort bont, schulpen, rondgeknipte manchetten, van alles is er te zien. gonen als lid ingeschreven. In de gemeente Utrecht werden op verzoek van den bood in ajje geu»eentegebouwen de bondsopsQhxJlten opgehangen. In tal van plaatsen, inzonder heid van Noord-Holland, werd van de ge meentebesturen vergunning verkregen tot het plaatsen van de opscorifteo van den bond op punten, waar dagelijks veel publiek vooibijgaat of verblijf Mmdt. In andere plaatsen, waar het bestaand^ vioekverbod op onvoldoende wijze- jverd gehandhaafd, kon door een actie van den Bond daarin verbeuring worden gebracht. Groote hoe- lit'olheden opschriften en kadrten werden geplaatst en lectuur werd op zeer ruime g^a&l verspreid. Be heeren dr. Janseen, De Jager, Bra- nter, Baas, V«a Schalk e®, M«unee werden bij handgeklap als bestuurslid herbenoemd. Be voorzitter richtte een woord van har- telijken dank tot den heer Clements, di« in het afgeloopen jaar niet minder dan 271 nieuwe leden aanbracht* (N. R. Crt.). De Vermakelijkheidsbelasting. Een adres van den Kon. Ned. Middenstandsbond. Het Algemeen Bestuur van den Koninkl. Nederl. Middenstandsbond heeft zich dezer dagen met e«n adres gewend tot 81 raden van gemeenten, welke Vermakely kheidsbe^ lasting heffen. Daarin wordt medegedeeld, dat de Bond in zyn algemeene vergaderinj begitt Juli j.l. te Zandvoort gehouden, be-j handeld heeft een prae-advies over de Ver makelijkheidsbelasting, waarvan eep exei plaar bij het adres wordt overgelegd. Naar aanleiding van het terzake geno men besluit, wordt ter kennis gebracht, dat de Bond de wijze, waarop sommige gemeen tebesturen de Vermakelijkheidsbelasting opvoeren, een gevaar acht voor de kunst en het amusementsbedrijf, dat toch velen ingezetenen direct of indirect een brood winning verschaft. Naar de meening van adressant, is het de taak der overheid, deze belasting, waartegen trouwens ook uit an deren hoofde ernstige bedenkingen kunnen rijzen, zoo laag mogelijk te stellen, om daardoor vooral in deze benarde tijds omstandigheden deze tak van bedrijf al thans eenige noodzakelijke verlichting van lasten te geven. Voorts is de Bond van oordeel, dat de differentiatie van de te heffen Vermake lijkheidsbelasting, waarbij bioscoopvoor stellingen zwaarder worden belast dan too- neehoorstellingen e.d., afkeurenswaardig ia en op geen enkelen redelijken grond steunt. Derhalve verzoekt men den Raad met aandrang althans deze differentiatie, waar die mocht bestaan, te willen opheffen. Het adres is gezonden aan de gemeente raden van: Amsterdam, Den Haag, Rotter dam, Alkmaar, Bergen, Beverwijk, Bussum, Haarlem, Den Helder, Hilversum, Hoorn, Krommenie, Schagen, Wieringen, Wormer- veer, IJmuiden, Zaandam, Zandvoort, Delft, Dordrecht, Gouda, Leiden, Schiedam, Middelburg, Vlissingen, Utrecht, Amers foort, Bergen op Zoom, Boxtel, Breda, 's Hertogenbosch, Eindhoven, Helmond, Ois- terwijk, Roozendaal, Steenbergen, Ooster hout, Tilburg, ValkenBwaard, Brunaaum, Eygelshoven, Heerlen, Hoensbroek, Kerk- rade, Geleen, Maastricht, Meerssen, Nieu- wenhagen, Roermond, Sittard, Spekholzer- heide, Tegelen, Susteren, Weert, Valken burg, Venlo, Venray, Apeldoorn, Amhem, Ede, Nijmegen, Winterswijk, Zutphen, As sen, Meppel, Almelo, Deventer, Enschedé, Hengelo, Kampen, Zwolle, Appingedam, Hoogezand, Veendam, Winschoten, Smal- lingerland, Franeker, Harlingen, Leeuwar den, Sneek en Opsterland. Reeds eerder werd geadresseerd aan den gemeenteraad van Groningen. Onze nieuwe gezant te Angora. Naar wy vernemen is de benoeming aan staande van Mr. J. D. van Ketwich Ver schuur, thans H. M.'s gezant te Buenos Aires, in dezelfde hoedanigheid te Angora. Een Nederlander bi Japan geëerd. In Japan wordt ern standbeeld opgericht voor een Hollandsen en ingenieur Van Doorn die van 1872 tot 1880 zioh aldaar verdienste- lyk heeft gemaakt. Omtrent bedoelden ingenieur, die in 1903 te Amsterdam is overleden wordt nog het volgende meegedeeld Cornells Johannes van Doorn werd in 1837 te Hali (Geld.) geboren, waar zijn vader predikant was. Hy studeerde te Delft en verwierf m 1880 het diploma van het Ver- In het Weekblad J)e Ingenieur", orgaan van liet Kon. Instituut van ingenieurs van 5 Mei 1W6 worden zyn werkzaamheden in Japan meer in bijzonderheden beschreven. Na zyn terugkeer uit Japan in 1880 is hem vanwege het Departement van Kolomen op gedragen een onderzoek in te stellen naar allerlei havenwerken op het eiland Curasao en heeft hy voor de Nederlandsche Handel- maatschappy een spoorweg 1 versteld en ver beterd op een der suikerplantages in tiuri- narne, Eerst was hij drie jaren werkzaam in Ned. Oost-lndie om met anderen, onder leiding van den adviseur voor de Kolomen, den heer T. J. Stieltjes, gegevens te verzamelen voor den aanleg yan de gewenschte vervoer middelen in Ned.-lndië; daarna kwam hij ale ingenieur bij de werken van het Noord- In het laatst van 1871 kwam der Bauduin, die reeds langen tyd in dienst van de Ja- pansohe regeering was, in Nederland om. namens die regeering bekwame wateikun- dige ingenieurs te engageeren, waarvan het gevolg was, dat Van Doorn in 1872 ais hoofd ingenieur van den Japanschen Wateietaat vertrok en met hem cfe heer i. A. Undo, officier der Genie. Een van de eerste zaken, die van Doom ter hand nam, was het organiseeren van een dienst, belast met het doen van opnemingen en waarnemingen laags de rivieren, die ver beterd moesten worden. In een van deze werd de eerste krib op Hollandsche manier gemaakt onder leiding van den rijswerker J. N. WesterwieL dien de heer Van Doorb had Jaten komen. Later werden nog drie Nederlandsche in genieurs in dienst genomen en wel de hee- ren G. A. Escher, A. H, T. K. Thijs*» en Johs. de Rijke. De heer Van Doorn heeft in Japan hard gewerkt en Veel goeda tot stand gebracht, •wat nu wel blijkt uit het plan om een stand beeld voot hem op te richten. I Voor goed m Nederland teruggekeerd bleef de heer Van Doorn levendig belang stellen ia meuwe uitvindingenzoo trok zyn bij- J zondere aandacht do toepassing van het gewapend beton. Daardoor werd hy een der oprichters van de Hollandsche Maatschappij tot het maken van werken in Gewapend Beton te 's-Gravenhage (de tegenwoordige Hollandsche Betonmaatsohappy) en hy was, tot zijn dood, president-ooiimiiasarig van uom Maatschappij. Een nieuwe offiche voor de Jaarbeurs. Louis Raemoekers heeft ditmaal een offiche gemaakt voor de Utrechtsche Jaarbeurs, die van 817 Sept. a.s. wordt gehouden: een Mercurius kop, by zonder knap geteekend, een schitterende illustra tieve verluchting. Maar 't spyt ons het te moeten zeggen: 't lykt ons geen pakkend reclame-beeld voor een affiche. En daarom is het toch wel in de eerste plaats te doen. GEMENGDE BERICHTEN. Als Duitsche kinderen reizen. Ze hadden de 100 markt niet... Een dame te Haarlem, zoo vertelt de Opr. Haarl. Crt., die drie Duitsche meisjes in haar dienst heeft, besloot een broertje en een zusje van twee dier meisjes, kinderen van 12 jaar, gedurende eenigen tyd naar Haarleih te laten komen. Het reisgeld, bO mark, werd overgezonden, en den ouder» werd ot het hart gedrukt goed te infor- •fbeëïEn of er ook formaliteiten verbonden waren aan het passeeren der grens, dit o.a. met het oog op de beruchte 100 mark, wel ke van ieder Duitscher gevergd worden, indien hy een reis naar het buitenland maakt. Wel is waar, was er in dit^geval van kapitaalvlucht zeker geen sprake, want de kinderen kwamen uit zeer bescheiden kring (de vader van het eene is werkloos mijn werker) en zy kwamen eerder naar ons land om iets te halen, dan ons een deel van het Duitsche vermogen te brengen. Toen alles in orde was, werden de kin deren op den trein gezet en hun te Haarlem dienende zuster ging naar Amsterdam om hen daar in ontvangst te nemen. De trein kwam aan, stopte, maar wie er uitstapte, niet de beide kinderen. Plotseling trad ech ter een der reizigers op het wachtende meisje toe, noemde haar naam en vroeg of zÜ misschien twee Duitsche kinderen kwam afhalen. Op haar bevestigend antwoord deelde hy haar mede, dat deze in Emmerik uit den trein waren gehaald, omdat zy niet in staat waren geweest elk 100 Mark te be- taleh! Zelf had hy alle moeite gedaan om. de beambten te vermurwen, doch tever geefs. De dame, die de kinderen had laten over komen, wilde eens wat meer van het geval weten en belde daarom eerst den Duitschen consul te tZevenaar op, die echter afwezig was. Daarop belde zy Emmerik op en kreeg daar van de autoriteiten te hooren, dat de kinderen inderdaad uit den trein ver wijderd waren en tijdelijk in een Heim wa ren ondergebracht. Later kwam er bericht van een der ouders, dat het tweetal naar huis was teruggezonden. Een inspecteur-oplichter. Een schandaal in de Indische spoorwereid. Naar het Soer. Hbl. heeft medegedeeld is een inspecteur van de Ned. Ind. Spoorweg My. van zyn functie ontheven. Een onder zoek heeft uitgemaakt deelt het blad mede, dat deze zaak een der grootste schandalen is, welke ooit by de N.I.S. is voorgekomen. Deze inspecteur met elf jaren dienst heeft op zoo ruime schaal van een groot aantal direct aan hem ondergeschikten (stationschefs, tramcontroleurs e.d.) gelden geleend, varieerend van 420 en 500 tot 1500 en 2000 ja zelfs 3500, dat het on begrijpelijk moet worden geacht, dat zulks op het hoofdbureau der N.LS. niet reeds eerder bekend was Ook volkomen outsiders vlogen cr met dezen inspecteur en diens „kolossale tracte- ment van twee mille" in, leenden hem „even gauw" vijftig of honderdvijftig gulden, wel ke dan „subiet 's middags van huis uit zou den worden teruggestuurd" en wachtten maanden en maanden op hun geld zich telkens opnieuw weer met verdichtsels te vreden stellend als: „een te verwachten er fenis" en het „tantième, dat eik oogenblik kon afkomen". De thans door de N.I.S. ingestelde com missie van onderzoek moet reeds zyn ge komen tot een totaal van 53.000 aan schul den, welke zwart op wit vast staan, doch er is ook Veel geleend in goed vertrouwen, dus zonder dat daarvoor schuldbekentenis sen zijn verkregen, terwijl ook verschillende winkeliers de dupe zullen worden; o.a. is er een beeknd, waar nog een rekening open staat van een kleine duizend gulden, leve ring in tantième-voqruitzicht. Voorts wordt nog gemeld, dat deze in specteur drie jaar geleden kans heeft ge zien van de Spaar- en Hulpbank van het minder N.I.S.-personeel, beheerd door hét personeel zelf, doch met een hoofdambte naar der N.I.S. als adviseur, een volkomen ongeoorloofde leening te sluiten van 3500. Waar intusschen het faillissement is uit gesproken en de stortingen in het pensioen fonds alsmede eventueel ander bezit in de baten van dit faillissement zullen worden opgenomen b(j elkaar misschien voldoende voor een uitkeering van 15 tot 20 procent, daar kin wel worden geconcludeerd dat zeer velen ook onder de kleinere N.I.S.- ambtenaren worden gedupeerd. Een dure kus. De heer J. A. Fitzgerald za( in een auto met mevr. Tressier. M«vr« Tressier hield het stuur. En op een goed (wy bedoelen een heel slecht) oogenblik zeide Fitzge rald tot de sturende mevrouw Tressier: „Funky geef me een zoen." En Fitzgerald kreeg een zoen van „Funky". Met het ge volg, dat de auto capriolen begon te maken, van den weg slingerde, een man verpletter de en een dame, mevr. Julia Williamson, ernstige ketsuren bezorgde. Het gebeurde by Stockton, in California, en thans wordt uit Sacramento gemeld, dat mevr. William son, die schadevergoeding had gevraagd, 11.847 dollar zal ontvangen van... den heer Fitzgerald. Wat er met de belangen van de nabestaanden van den vermorzelden man Gus Klein, is geschied of zal geschieden, wordt niet vermeld. Maar moéf'„Punky" niets betalen? Mis schien is er nog een mynheer Tressier, die over dit geval het zijne heeft gezegd. In elk geval, al valt deze kus niet te beschou wen als een volmaakte kus, een dure kus is 't wel. Gekoelde lucht in den trein. Eenige Amexikaansche spoorwegen heb ben met een nieuw middel den wanhopig lijkenden stryd, lezen we in The Christian Science Monitor, tegen den auto aangebon den. In de juiste overweging, dat hitte, stof en lawaai het reisgenot, vooral in den zo mer, ernstig schaden, hebben de spoorweg directies zich de vraag voorgelegd, of dit euvel niet te verhelpen zou zyn. Als schouw burg, restaurant en officieele gebouwen van dit kwaad verlost konden worden, moest dat toch ook met de spoorwegen mo gelijk zyn. De Atchison Topeka en Santa-Fé en de Baltimore Ohio spoorweg hebben reeds dit jt&* een poging daartoe gedaan. Zy hebben namelijk hun restauratiewagens voorzien van gekoelde en gezuiverde lucht. De zui vering heeft plaats vóór de afkoeling. De proefneming beviel zóó goed, dat de Balti more-Ohio al heeie treinen van koelen en zuiveren luchttoevoer heeft voorzien. Het publiek heeft deze nieuwigheid bo ven alle verwachting beantwoord en de Bal timore Ohio zag haar reizigerstal dezen zo mer verdrievoudigd. Andere spoorlijnen zul len, zegt het blad, met spoed het voorbeeld volgen. KERKNIEUWS. Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. In de vergadering van de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk is/aan de orde ge komen het rapport van den heer Barbas Over de schriftelijke kerkvisitatie over de jaren 1929 en 1930. Uit de kerkvisitatie blijkt, dat het leden tal dèr Ned. Herv. Kert*» bedraagt 2.995.938 en het aantal lidmaten 865.581. Het aantal gedoopte kinderen bedroeg in de beide jaren 82.061 en volwassenen 4111; het aantal ingezegende huwelijken 11.569; het aantal mannelyke catechisanten 95.729 en vrouwelijke 118.497; het aantal aangeno men mannelijke lidmaten 19.631 en vrou welijke 27.007. Van andere kerkgenootschappen naar de Ned. Herv. Kerk 1137; van de Ned. Herv. Kerk naar andere kerkgenootschappen 1185 en zonder tot andere kerkgenootschappen te zyn o\ergegaan hebben zich afgescheiden van de kerk 6277. De inkomsten van de diaconieën bedroe gen in 1929 f 7.147.680.05% en in 1930 f 7.211.338.53%; de uitg. 6.956.618.16% en in 1930 6.947.710.36. Uit bezittingen kwam van de inkomsten 3.830.600.08 en 3.722.816.37; uit collec ten: 1.603.224.78% en 1.606.033.09%. Dat de armenzorg in onze Kerk nog al eenige beteekenis heeft, bly,kt uit de cyfers ter ondersteuning van de behoeftigen. Het totaal bedrag in '29 in geld 3.410.203.26%, in 1930 3.418.067.01, in natura 666.097.28 tn f 602.455.36. Het aantal doorloopend ondersteunden bedroeg int 1929 17.920 en i9 1930 16.466, tijdelyk ondersteunden 11.817 en 10.536. Een blinde dominee bevestigd. Een geval, dat niet veel zal voorkomen. Wy lezen in de Standaard: Op 23 Juli j.L is er te Goedemond (dis- trict Rouxville in den Oranje Vrijstaat) in de Ned. Gerefofmeerde kerk iets merk waardigs gebeurd, wat nog nimmer in de geschiedenis der Zuid-Afrikaanse he Geref. Kerken is voorgekomen. Daar is in het ambt bevestigd de Eerwaarde Fernandus Willem Potgieter. Deze Potgieter, blind zijnde, had op 40- jarigen leeftijd den moed, zich aan de op leidingsschool te Wellington te laten in schrijven als student Evenals kleine jon gens moest hy alles doorloopen. Met taai geduld wist hij zijn candidaatsexamen na '12 jaar studie af te leggen. Toen hy 12 jaar geleden den wensch te kennen gaf, dat hy God in dit ambt wilde dienen, kwamen de bezwaren van allen kant los, maar Potgie ter week niet, en zeide bij het begin der studie, dat God hem in zyn binnenste ge roepen had. Met z'n vrouw en zes kinderen trok hy naar Wellington en de geloofsheld is niet beschaamd. Naast God heeft hij ook veel aan zjjn gade te danken, die samen met hem Grieksch en Hebreeuwsch leerde en hem steeds alle bronnen voorlas voor zyn tentames en examens. De geheele Zuid- Afrikaansche kerk prijst in deze dagen nu Mevrouw Potgieter als een echte geloofs heldin. Aanvankelijk was Ds. Potgieter mu ziekleeraar in Bloemfontein en later te Bethlehem, maar zoo getuigt hij, er waa al tijd een drang „om niet alleen door mid del van mü handen vir die'n dierb'ren Here te getuig niet." En Waar de Heere roept, wie zal het keeren. Onder enorme belangstelling uit alle Ge reformeerde kerken van den Oranje Vrij staat is Ds. Potgieter bevestigd. Dit ge schiedde door Ds. H. S. M. Botha van Roux ville, naar aanleiding van Amos 7 14 en 15: „Ik was geen profeet, ik was geen pro fetenzoon, maar ik was ossenherder en las wilde vygen af. M&aj^ de Heere nam mij van achter de kudde en de Heere zeide: Ga henen, profeteer tot Mijn volk Israël." Ds. Botha stond by deze drie punten stil, le. Een man, schijnbaar onbekwaam voor het werk vaA profeet; 2e. een man, door God gedrongen om te gaan profeteeren; 3e. een man met een bepaalde boodschap die hij moest afgeven. Het was een aandoenlijk oogenblik toen de bevestiger Ds. Botha den nieuwen die naar de handen oplegde, welke plechtigheid mede verricht werd door Ds. J. Rabje, Ds. P. Coetsee, Ds. J. H. Badenhorst, Ds. J. H. Oosthuizen, Ds. J. A. van Rooyen en Ds. A. J. J. Schutte, allen Ringpredikanten uit den Oranje Vrijstaat. Het is zeker wel een unieke gebeurtenis in het leven der Gere formeerde Kerken op de wereld. ONDER WUB. Examens voor massage en heilgymnastiek. De Bond van Nederland ache masseurs op wetensch appel ijken grondslag heeft m sa menwerking met medici allen leden der Nederiandscüe Mij. tot bevordering der Ge neeskunst besloten zoolang de Staat het examen voor massage en heilgymnastiek niet verplicht stelt, examens m bovenge noemde vakken af te nemen. Inlichtingen over deze examen^ zijn te verkrijgen bij den voorzitter G. J. Ellinkhuizen, Hoogeweg 84, Amsterdam (W.). Dr. Severijn benoemd tot hoogleeraar. Aan de universiteit te Utrecht. By K.B. is benoemd tot gewoon hoog leeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de rijksuniversiteit te Utrecht, om on derwijs te geven in wysgeerige ethiek, de wijsgeerige inleiding tot de godsdienst-we tenschap en de encyclopaedic der godge leerdheid, dr. J. Severeyn, lid van dttVTwee- de Kamer der Staten-Generaal en eitaritus predikant der Ned. Herv. Gemeente te Dor drecht. Dr. J. Severijn werd 8 Mei 1882 te Utrecht geboren. Hy begon zyn loopbaan als onderwijzer, maar weldra rijpte bij hem hst plan om in de rechten te gaan studee- ren. Hy bereidde zich door zelfstudie voor toelating tot de universiteit voor. In 1910 liet hy zich als student te Utrecht inschrij ven, echter niet in de rechten, maar in de theologie. Reeds drie jaar later legde hij het doet. examen theologie met lof af.. In 1914 deed hij werkelijk voorbereidend exa men. In 1915 nam hy een beroep aan naar de Ned. Herv. kerk te Wilnis, welke ge meente hy in 1918 met Leerdam verwissel de. Het volgende jaar promoveerde hy op éen proefschrift: „Spinota en de Gerefor meerde theologie zyner dagen", waarbij hy het praedicaat cum laude verwierf. In 1921 werd hij naar Dordrecht beroepen. Van de hand van dr. iSeveryn, die in 1929 voor de anti-revolutionaire party zitting kreeg in de Tweede Kamer, verschee» o.a. „Kerk en Staat" 'en „Het Pröfestisme". Ook heeft hy eenigen tijd in de redactie van het „Tijdschrift voor Geschiedenis" zitting ge had. Een wérkelijke „twistappel". Reeds menige stryd om een enkele, van een boom gevallen appel heeft reeds twee vredige huurlieden tot doodsvijanden gef maakt. De afgevallen appel was dan in den waren zin des woords de „twistappel" ge worden. Kortom: Wien behoort het fruit, appelen, peren, bessen of andere vruchten, dat aan struiken of boomen groeit, waar van de takken in den tuin van den buur man hangen?-. Laten wij eens een geval aannemen. De met vruchtboomen beplantte grond van twee huurlieden worden opnieuw uitgeme ten en de grens ertusschen vastgesteld. Een of meer hoornen, die tot nu toe door een van beide huurlieden als zijn eigendom werden beschouwd, komen nu, volgens den ambtenaar van het kadaster, precies op die grens te staan. Wie heeft nu het recht van deze boomen te oogsten? Beide? Zij oogsten samen, leggen de oogst bijeen, we gen alles en deelen broederlijk. Beide kun nen ook echter het verwijderen van den boom eischen, beiden betalen (op verlangen van een van hen) het omhakken en beiden hebben recht op de helft van het hout of de opbrengst daarvan. Ranken, takken en fcwygen die in het ge bied van den buurman hangen blijven na tuurlijk het eigendom van den persoon, in wiens tuin de plant groeit, evenals de vruchten, die daaraan hangen. Hoe deze de vruchten in kwestie oogst, zonder liet ge bied van den buurman te betreden, is zyn zaak, daar de buurman hem de toegang tot zyn tuin kan verbieden. De vruchten ech ter, die van de twijgen afvallen, en in den tuin van den buurman terecht korten, zijn het eigendom van dien buurman. Als hij deze vruchten van de takken zou plukken, zou dit diefstal zyn; de gevallen vruchten oprapen is echter zyn goed recht! Steken de takken echter over een schutting of over een muur in een straat of over het grond gebied van een openbare instelling, dan is het den Voorbijganger verboden het fruit op te rapen en mee te nemen; dit zou dan diefstal zijn. Wenacht een buurman, dat overhangen de takken verwijderd worden, dan moet hij den eigenaar van den boom een ruime ter mijn toestaan om de takken te laten afhak ken, verwijdèren of wegbinden en kan hy, als na die termyn de takken nog boven zyn gebied hangen, ertoe overgaan zelf de tak ken weg te snyden, d.w.z. alleen in dót ge val, dat hy kan bewijzen, dat het overhan gen van deze takken hem op de een of an dere wijze verhinderen het. stuk grond, dat zijn eigendom is, naar behooren te gebrui ken. (Nadruk verboden.) lJtfTÜ OVER HET KWEEKEN VAN CACTUBBEN. Waar tegenwoordig iedereen haast ecu of meer potjes met vreemde, gewrongen, gedraaide en stekelige plantjes bezit, som migen een heele kweeJcerjj, anderen maar enkele plantjes, meenen wy et goed aan te doen enkele aanwyzingen te verstrekken over verzorging hiervan. Cactussen, die haast oneindig in aantal en soorten zyn, kunnen door zaad of door stekken worden vermenigvuldigd. Voor de laatste wijze van vermeerderen ia het voor jaar den aangewezen tyd. De stekken moe ten zoo worden afgesneden, dat er steeds een glad snijvlak ontstaat. Er mogen geen stekken met zieke plekken worden ge bruikt; ook mag men deze stekken niet dadelijk planten, maar laat men ze eerst eenige dagen drogen, totdat er over het snijvlak een korstachtig huidje is gevormd. Dan worden de stekken 12 tot 20 c.M. diep in turfmolm of wel in zandige aarde ge stoken, liefst in een groote pot, die van boven door een glasruit van de buitenlucht is afgesloten. De glasruit blijft zoolang op de pot liggen, totdat de stek wortel heeft geschoten. Cactussen zyn ook niet met iedere aardsoort tevreden. In de eerste plaats moet men aan de aarde houtskool toevoegen; dat behoudt voor bederf.- Kalk is noodig voor het betere groeien der stekels. Overigens moet cactusaarde be slaan uit loofaarde (humusaarde), aarde van den mesthoop, veel zand, kleingeslagen leisteen of gemalen tegelsteen, leem en koemest. Voor oudere planten moet de aarde vetter en rijker aan voedingsstoffen zijn, dan by de jonge planten^ die veel zand noodig hebben. ROET ALS PLANTENVOEDSELI Een voortreffelijk en de groei der plan ten zeer bevorderend voedsel zelfs voor kamerplanten is het roet, dat wy in de kachelpijpen, rookgaten en fornuizen aan treffen. Vooral in de herfst doet een ver menging van den bode met roet wonderen. Door de zwarte kleur trekt het roet name lijk de warmte der zonnestralen aan en deelt deze aan den bodem mee. ft iet alleen als voedsel doet het roet dus dienst, doch tevens als beschermer tegen vorst. De warmtewerking ervan is z^lfs zóó groot, dat men het roet b.v. nooit op sneeuw mag strooien, daar op deze plaatsen de sneeuw dan spoediger Bmelt en de planten, die daaronder liggen, zoodra de koude toe neemt aan bevriezen zyn blootgesteld. Met verstand gebruikt is en blyft het roet ech ter voortreffelijke mest, zelfs zooals wij reeds opmerkten voor kamerplanten, wier bladeren het een bijzonder gezonde en diepgroenen tint geeft. (Nadruk verboden.) DAMRUBRIEK Onder redactie van de Damclub „Goud* Secretaris de la Reviaan 14, lokaal dar club Markt 49 Probleem No. 765. Zwart schijven op: 4, 5, 8, 11, 12, 14, 16, 17, 22, 26/28, 32, 35, 45. Wit schijven op: 15, 24, 25, 29, 31, 33, 34, 36, 39, 41/44, 46, 49, 50. Probleem No. 766. Zwart schijven op: 1, 9/14, 16, 18, 20, 23, dam op 25 en 46. Wit schijven op: 21, 22, 27, 31/34, 37/39, 42, 44. Oplossing van Probleem Na. 763. Wit speelt: 49—43, 34—30, 29 20, 28—23, 31—27, 42—37, 38 7, 33:11, 44—40, 39 17. Oplossing van Probleem No. 764. Wit speelt: 96—31, 27—22, 32 28, 37—32, 47—41, 42—37, 31—27, 26 18, 25 8.

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 4