AK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. No. 17777 Maandag 7 September 1931 70* Jaargang BOSKOOP, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- enFeestdagen 41 -- - FEUILLETON Aan de oevers van de Berwen. i „Nauti- i een rkt 31 (Wordt vervolgd.) ■n de erena orden vegwyzer ihnud zal de van ABONNEMENTSPRIJS per kwartaal 2.90, van krijgt omdat het ongehoord! Kijk eens,. - Ik zoggen want Val- hebben :enen van j uitgave i te doen svuld. zerkelijke die ieder m van de igen. liet van tijd als deze: oen? Tot zoor elec- ioo! moet verboden, t’ Welke elke for- od? Wat iefdadig- 'digheae» rboekjes kocht, tiet, dat jaarheid op alle leert. grooter Igemeene erheids)- ectie. - Bad- Begraaf- i. Be leden. ouw". Bouw- en mgewoon huis voor ommissie Bedrijven iding. jente. emeente- etten. issie. etoon. offmans- jotschap. en (Ned. in Koop- enst van - Kunst- Genees- ijwet. aken. Rywiel- iekgezel- rtement. bank. Ont- d-Katho- Over- - Plant- ning. smeente- Bntamet- R. K. hooi. achthuis eiten. „Messe- - Stads- issie. raaf. Vaccine- Gezond- Ver- orstelijk ■wijs. g-Maat- iting. - Wees- cwet. zen. de peper- i, die z*vii Da Duitaoh*Oontenrijkaoha Tariafania. De uitspraak van het Haagsche Hof. Een uitimatum van Litwinof. Flandin contra het Russische plan. Valmai De klank van dien naam deed zijn oor blijkbaar aangenaam aan, want hij voort hem op verschillende manieren te spreken. Dan op fluisterenden toon vol liefde, dan weer luid smeekend- O, Valmai, Valmai' nep hij, en 'oen dr. Belton t--v,-n kwa— - gmg vit t( per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad r- .per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 11, GOUDA, oy onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc, 2745. Postrekening 48400. g’ng eind Alls F.uKi> 1KFHlJSi Uit Gouda en omstreken (beboerende lot den bezorgkring). v—o regen» i.öü, eist regel meer «Ua. Van buiten Gouda en den bezoxgiuing. i—ö regels 1.55, elke regel meer U.3U Advertenuen m het Zaterdagnumme< 20 oyalag op aen prijs. luiefdadigheids-aaverumutn de helft van den prq*. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGENi 1—4 regels 2.25, elke regel meer il.&K Op ie voorpagme bil hooger. Gewone advenentièu en ingezonden mededeelingei. bq contract tot zeer gereduceerde^ prqs. Groote letters en ranuen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentien kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boeühanae- taren, Advertentiebureau en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan bet. Bureau zyn ingeaoïnen, teneinde van opname verzekerd te zqn. NOORWEGEN. Verbinding met de „Nautilus” hersteld. Het raadsel van sir Hubert Wilkins’ Poolduikboot is dus voorloopig weer opge- helderd. Men heeft algemeen heel weinig vertrouwen in het succes van. de eerste po ging om onder het ijs door de No:rdj>ool te bereiken. Ook onder de geleerden heerscht, zooals bekend, verschil van meening over de mogelijkheid van het duiken onder het Poolijs. Er behoort stellig een bijzonder soort moed en volharding toe voor dit waagstuk, te meer daar de „Nautilus” reeds zoovele ongelukjes en tegenspoed bij het oversteken van den Atlantischen Oceaan heeft ondervonden. Uit het leven van deze nukkige duikboot valt het volgende in herinnering te bren gen: De „Nautilus" is een voormalige Ame- rikaansche marine-duikboot. In Juni, toen Wilkins en zyn mannen midden op den Oceaan waren, op weg naar Engeland, raakte de duikboot zoodanig defect, dut ZÜ vrijwel hulpeloos op de hooge zee ronddob berde en op sleeptouw genomen moest wor den. Van Engeland stevende de onderzeeër opgekalefaterd naar Bergen in Noorwegen, daar begonnen, de strubbelingen, op- hetgeen maakte In tegenwoordigheid van een talrijk pu bliek heeft Zaterdag in het Vredespaleis de voorlezing plaats gehad van het advies van het Permanente Hof van Internationale Justitie inzake de Duitsch-Oostenrykscho tolunie. De conclusie van dit advies luidt, dat liet raad, die déze manoeuvres leidde! werd Vrijdagavond tijdens een hevig onweer door den bliksem getroffen en gedood. Volgens een ander bericht is de generaal niet gedood, doch met een hoofdwonde en zware brandwonden in een ziekenhuis op genomen. een nieuw bewijs van terugkeerend geheu gen, en het was weer Jack, die het te voor schijn riep. Is het -L - BUITENLANDS^ NIEUWS. DU1TSCHLAND. De Graf Zeppelin op weg naar huis. Om 9 uur M. E. tijd in het zicht van Kaap Finisterre. De Graf Zeppelin kwam te 9 uur M. E. tyd in het zicht van Kaap Finisterre. Op grond van de meteorologische berich ten van de Hamburger Sqewarte, heeft het luchtschip zijn koers in de richting van de Afrikaansche kust gewijzigd, teneinde met een gunstige Zuidenwind het voorste ge deelte van de Azoren-depressie te bereiken. Enkele stoomschepen, o.a. de Kaap Arco- na, hadden verbinding met het luchtschip. ENGELAND, Wolbreuken boven Engeland. Talrijke gebouwen ondermijnd. Vernietiging van den oogst. In vele streken van Midden-Engeland hebben gedurende de laatste dagen de be woners hun huizen moeten verlaten, daar deze door de aanhoudende wolkbreuken en hevige regens ondermjjnd zyn en dreigen in te storten. Te Leeds en Sheffield moesten Vrijdag eenige fabrieken worden gesloten, daar men voor’ instorting vreesde. Uit alle deelen van Engeland komen be- De dfokter deed zijn uiterste beet, om hem belangstelling te doen krijgen m alles- wat er om hem heen gebeurde. ieder, die met Uardo in aanraking kwam, mocht hem graag lijden om zijn innemende manieren en zijn knap uiterlijk, en alle huisgenooten, van den kok af tot het klein ste kind van dr. Belton toe. hoopten van harte, dat hij beter zou worden. Up een middag kwam Jack, één van de zoontjes van den dokter, een jbngen van twaalf jaar, uit school de kamer binnen stormen, waar Uardo al zeker wel een uur op een krant zat te staren zonder eenige be>- weging, terwijl zuster Vera bij het raam zat met een handwerkje. Kijk eens, meneer Williams, zei de jon gen, wat M et a Wright me heeft gegeven: vergulde peperkoek! Ts dat niet fijn? Ik heb al een varken en een lam op, en nu heb ik nog een schip voor.u. Uardo legde de krant weg, nam de koek, en keek er naar met oogen, die zich langzaam met tranen vulden. Peperkoek, zei hij vergulde peper koek in het m aanlacht. Zuster Vera keek op en luisterde met aan dacht. en gaf den jongen een teeken om stil te zijn. St! fluisterde Uardo. hoor je de Ber- wen wel? En hij at haastig zijn koek, en zuchtte diep, toen die op was. Dat was goed nieuws voor dr. Belton.dat zijn zoontje hem aan de thee vdbrbabbelde en zuster Vera hem omstandiger vertelde. Maar voorloopig viel er geen enkel tee ken van verdere beterschap te bespeuren. Pas ongeveer drie maanden later kwam er geering verdedigde lietRussische voorstel. Lord Robert Cecil wees eveneens het Duitsch-Russische voorstel tot instelling van een afzonderlijke commissie af. De debatten werden beëindigd door een compromisvoorstel van dr. Curtius, waarbij de Europacommissie de instelling aanbe veelt van de Russische vertegenwoordigers tot onderzoek van het voorstel, echter on der uitdrukkelijke reserve, dat de toestem ming van de plenaire vergadering van den Volkenbond moet worden verkregen. Tijdens de debatten legde de Fransche minister Flandin een belangrijke verkla ring af, welke scherp gericht was tegen het door de ^Russische regeering met dit economische nonaggressiepact nagestreefde doel. De Fransche regeering zal tijdens de be raadslagingen over het Russische voorstel een tegenvoorstel en amendementen indie nen. De algemeene vage fopmuleering van den economischen vrede mag niet het voor wendsel zyn en de camouflage, waarachter een economischen strijd tegen de kapitalis tische staten gevoerd wordt. Litwinof eischte met grooten nadruk, dat onmiddellyk een afzonderlijke commissie zou worden ingesteld. Lord Robert Cecil trok zijn voorstel om het Russische project te verwijzen naar dé permanente economi sche commissie van den Volkenbond, in. De strijd om het economische nonaggres- sievoorstel zal thans in de plenaire verga dering van den Volkenbond verder worden gevoerd. De Europa-commissie heeft in plenaire zitting het algemeene rapport van de com missie aan de plenaire vergadering van den Volkenbond aangenomen. Het rapport be handelt alle werkzaamheden van de Euro pacommissie sedert vorig jaar en verlangt, dat bet gezichtspunt der „economische toe nadering" voor de doorvoering van de be gonnen werkzaamheden toonaangevend moet zijn. Een langdurig politiek debat ontspon zich hierna over de verdere behandeling \an het door Litwinof voorgcstelde econo mische nonaggressieverdrag. De reeds sedert eenigen. tyd ingezette po gingen om het Russische voorstel te doen vallen, kwamen duidelyk aan het licht. President Motta stelde voor het Rusische voorstel te verwyzen naar de permanent-' economische commissie van den Volken bond. Litwinof verklaarde hierop, dat de Moskousche regeering een dergeljjken stap zou beschouwen als een verwerping van het voorstel en dit zou beantwoorden met een onmiddellïjk intrekken ervan. Hy stel de voor, in ultimatieven vorm, dat de Euro pacommissie hetzij onmiddellijk een sub commissie zou instellen, of de gedachte van een economische nonaggressiepact zou over dragen aan de economische commissie van de Europacommissie. Bondsraad Motta ver zette zich echter energiek tegen het Russi sche voorstel, aanvoerende, dat de volmach ten van de Europacommissie afgeloopen waren en dat de commissie geen recht had thans nog nieuwe voorstellen te doen. De vertegenwoordiger van de Italiaansche re fer worden, denk ik. Ja, dat hoop ik. dank u, was alles wat hij antwoordde, en hij ging aan den arm van de zuster naar de groote kamer, die dr. Belton gezellig had ingericht voor zijn pa tiënten. En nu. zueter, zei de dokter, laat hem nu eerst maar eens wat gebruiken, dan kom ik daarna een praatje met hem ma ken. Toen de dokter later op den avond bij hem kwam, zat Cardo, diep in een stoel gedoken, met doffe oogen te kijken naar de twee zoontje8 van zijn gastheer, die spelletje deden. Nu, Williams, hoe gaat het er mee? Zeker Vermoeid? Ja» antwoordde Cardo, en hij keek den dokter aan met oogen. die dezen deed den ken aan de stomme vertwijfeling van een afgebeulden hond. Het staat je hier zeker beter aan dan In het ziekenhuis. Hou je van kinderen? Neen, was Cardo’s korte antwoord, dat den dokter deed glimlachen. Hij begon over verschillende onderwerpen te praten, maar kreeg geen andere antwoorden dan ..ja” en ..neen”. Menigeen zou zich hebben laten ontmoe digen. toen er na vench-.i 'we weken nog geen enkele vooruitgang Li n patiënt te bespeuren Viel. Wel antwoordde hij lang zamerhand wat minder kort.f, maar hij maakte nooit, uit zich zelf een opmerking. Uren achtereen zat hij in .iep gepeins verzonken, waarbij waarschijn, ijk allerlei verwarde gedachten door zijn hoofd woel den. richten binnen over het doorbreken van dyken, stagnatie in het spoorwegverkeer door het wegspoelen van spoordijken, ge ïsoleerde dorpen, enz. In de nabijheid van Sheffield zyn 180 varkens op de weide verdronken. In Leeds staat de zakenwyk op vele plaatsen een voet onder water, zoodat het verkeer moest worden gestaakt. In Rotherham is de electrische centrale overstroomd, waardoor de geheele industrie in dit gebied stilstaat. Te Mansfield is een waterreservoir ge sprongen, waardoor het omliggende land overstroomde. Tienduizenden hectaren land, waarvan de oogst geheel is vernield, bieden een troosteloozen aanblik. In het Peak-district zyn de rivieren bui ten haar oevers getreden. De belastingplannen van de nieuwe Regeering. Weldra verkiezingen? Morgen zal het Lagerhuis van MacDonald vernemen door welke bezuinigingsmaatrege len de nationale regeering de financieele stabiliteit van het.land hoopt te herstellen, en Donderdag zul het uit Snowden's mond hooren, welke verzwaringen in den belas tingdruk het Engelsche volk zich zal, moeten getroosten, om het herstel ten volle moge lijk te maken. In groote lijnen zijn de belastinge- en be zuinigingsplannen reeds bekend, doch alge meen wordt nu aangenomen, dat het te ver wachten tekort op de begrooting aanmerke lijk grooter zal blijken dan het totaal van 126 nnllioen pond sterling. FRANKRIJK. Ongeluk tijdens manoeuvres in de Alpen. Generaal Jaquemot door den blik' sem getroffen. In de Fransche Alpen worden op het oogenblik manoeuvres gehouden. Generaal Jaquemot, lid van den oppersten oorlogs raad, die déze manoeuvres leidde', werd maar nieuw door defect aan een motor, een langdurige reparatie noodig van 1 tot 5 Augustus Vier dagen later arriveerde de lus” te Tromsö, waar haar rjjer beschadigd werd. Op 10 Augustus werd Tromsö vaarwel gezegd, maar op korten afstand van den vasten wal brak een oliebuis. Op 16 Augus tus arriveerde de duikboot op Spitsbergen en moest daar nog eens extra nagezien en geolied worden. Op 24 Augustus verloor de boot een roer. De „Nautilus” was toen „op weg naar de Pool”. Zij had het Poolys be reikt en begon duikproeven te ondernemen. Toen daarop dagenlang geen draadlooze berichten van Wilkins werden opgevangen, hielden optimisten het er voor, dat, of de duikboot reeds „onder het ijs” door was op weg naar haar doel, of dat zy den 80n breedtegraad was gepasseerd, een gebied vanwaar de draadlooze signalen niet meer naar de bewoonde wereld kunnen doordrin gen. Ook de „Graf Zeppelin” heeft op zyn jongsten tocht naar de Poolstreek een ge bied bereikt, waar hy het draadloos contact met de zuidelijke wereld verloren heeft. Bij het duiken zou de „Nautilus” vijf a tien meter onder het y’sdek kómen. Intusschèn is er nog niets bekend of de Nautilus” in derdaad de groote „duik" reeds heeft dur ven wagen. Naar verluidt heeft Hearst, de kranten- j koning, die bijzonder sterk geïnteresseerd is bij de onderneming van den „Nautilus”, draadloos het dringende verzoek gericht tot kapitein Wilkins zijn onderneming af te breken en onmiddellyk terug te keeren, zon der zich in nieuwe avonturen te storten. Men hoopt, dat Wilkins zyn expeditie op een later tijdstip onder betere omstandig heden en met een stabiler vaartuig zal kun nen doorvoeren. SPANJE. Barcelona nog steeds in beroering. De verbinding met Barcelona is nog steeds niet hersteld. Volgens een mededee- ling van den minister van binnenlandsche I zaken keeren de stakers langzaam naar de I werkplaatsen terug. Volgens andere mede- deelingen is de toestand nog steeds ge- spannen en zijn by de onlusten in totaal 20 i aooden en 60 gewonden geva'len. Twee honderd opstandelingen zijn ge vangen genomen en zyn op een oorlogs schip ondergebracht, daar de gevangenissen niet voldoende veiligheid bieden. Je moet nu je best doen om een beetje i pgewekt te zijn, want ik wil je meeneinen naar een ouden vriend. Kijk, daar is hij net' En een zwaar gebouwd man met een in nemend gezicht nep hem joviaal toe: Halli, dokter, ik ben blij je te zien. Jij bent in geen eeuwen bij ons geweest! Ik heb h,et voortdurend te druk gehad, en nu breng ik een patiënt mee, zooalg je ziet. Een kleine afwisseling zal hem goed doen. Natuurlijk. Hoe meer visite, hoe liever, klonk het gastvrij. ga maar vast vooruit, en zal Nelly dat je in aantocht bent. En demon galopjx-fide vooruit op zijn mooi paard. Nelly, een brunette met een lief gezicht, die- er nog heel bekoorlijk uitzag voor haar jaren, ontving haar gasten even hartelijk, als haar man had gedaan. Ze reikte Uardo de hand en schoof een stoel voor hem aan de tafel. Met een vrien- delijken lach nam hij plaats, maar al gauw verviel hij weer in zijn gewone gesoes. waar aan Je- anderen, door een teeken van, dr. Belton, geen aandacht schonken. Williams, zei dr. Belton vraendelijk, ik geloof, dat ik je mijn vrienden nog niet heb voorgesteld Dit zijn mijnheer en me vrouw Wynne. Cardo keek heel Verbaasd Mr Lewis Wynne, zei de dokter. Maar ken je dien naam. dat je zoo eigen aardig kijkt? Ja. Uardo Wvnne. ue conclusie van uit aavies miai, aar Hof met 8 tegen 7 stemmen van meening is, dat een regime tusschen Duitschland en Oostenrijk, ingesteld op den grondslag en binnen de grenzen der beginselen, aange- geven in het protocol van 19 Maart 1931, niet vereenigfoaar zou zyn met protocol no. I op 4 October 1922 te Genève getee- kend. De publicatie van dit advies maakte, zoo als vanzelf spreekt, te Genève een onder werp van bespreking uit. Algemeen werd gewezen op de kleine meerderheid voor het advies. Byzondere lie- J teekenis hecht men in Duitsche kringen te i Genève aan het feit, dat de rechters van de Ver. Staten, Engeland, Japan, Nederland, China en België zich op het standpunt van de Duitsche en Oostenrijksche regeering hebben gesteld. Het standpunt van den Zuid- Amerikaanschen rechter wordt niet begre- pen. Afgewacht zal moeten woTden, wat moreele uitwerking van de uitspraak het Haagsche Hof is. Van officieele zyde van de Oosten? ijksche delegatie wordt inzake deze uitspraak van het permanente hof voor internationale justitie een verklaring gepubliceerd, waar- in aan de hand van de verschillende ver klaringen in het meerderheidsrapport en in bet minderheidsrapport wordt aangetoond, dat in waarheid 7 plus 6 rechters verklaard hebben, dat het protocol van Genève'en het verdrag van St. Germain Oostenryk dezelf- de verplichtingen opleggen. j Het zou niet passen de uitspraak te cri- tiseeren, maar men mag wijzen op dit feit en op het gewicht van de stemmen, die zich uitgesproken hebben voor het Duitsche en Oostenrijksche standpunt. Het zou niet mogelijk zijn om, op grond van deze uitspraak, het verwijt te handha ven, dat de Oostenrijksche en de Duitsche regeeringen door haar actie bewust de be staande verdragen hebben overtreden. In officieele Berlijnsche kringen is men nog wat terughoudend in de beoordeeling van het advies van het Haagsche Hof, om dat het zwaartepunt voorloopig nog te Ge nève ligt. Omtrent den eersten indruk, dien men in politieke kringen gekregen heeft, kan men echter vaststellen, dat het politie ke karakter van het meerderheidsfldvies klaarblijkelijk is. De minderheid wijst er in haar advies uitdrukkelijk op, dat in het advies der meerderheid politieke gezichts- punten vervat zijn. Zij ziet dat speciaal in Die inensch heeft waarde, die het egoïsme zoover is te boven gekomen, dat hij zich desnoods voor anderen weet op te offeren. iet geenschandet riep hij, veront waardigd de kamer binnenstuivend Moeder knipt Ethel's haar af. Ze zegt, dat zus er hoofdpijn zoo waar is. Het is wat een prachtige lok ik heb meegepakt. En hij gaf Uardo deze in handen. Die keek er eerst onverschillig naar maar plotseling begon hij zichtbaar ontroerd de lok om zijn vinger te winden. Van wie is die lok? vroeg zuster Vera hem. Zijn luppen trilden en heel zacht zei hij GOUDSCHE COURANT. Naar het Engelsch van ALLEN RAINE. 32 (Nadruk verboden). Dr .Belton antwoordde: Ala u er nieta tegen hebt, neem ik hem mee naar mijn eigen huis in Brookmere. U weet, dat ik daaf altijd een paar kamers open houd voor dergelijke interessante gevallen. Ik kan dan eens kijken, wat ik voor hem doen kan. Dat is werkelijk een heel mooi aanbod, 261 dr. Emmerton. U kunt dergjelijke dingen doen, ik heelemaal niet. Ik zou hem naar de ziekenzaal hebben gebracht bij dr. Hutchinson, maar hij zal het natuurlijk veel beter hebben in een particuliere in richting. En na eenige dagen nam dr. Belton den zieke mee naar huis. Hij had zijn vrouw en mderen alles verteld van het geval, zoo- at, toen Cardo uit het rijtuig waa gestapt en m gebogen houding aan den arm van ,pn zuster naar het huis kwam, mevrouw “eiton hem met toegestoken handen tege- wet kwam en vriendelijk begroette. Het doet me veel genoegen u te zien, "’«neer Williams. U zult hier wél gauw be- de stelling, waarvan de meerderheid uit gaat, dat Oostenryk eventueel bestanddeel is van het Europeesche systeem, zooals het na den oorlog opgebouwd is. De minderheid weigert uitdrukkelyk rekening te houden met dergelyke overwegingen, met het ar gument, dat men aan het Hof slechts een juridisch onderzoek, de interpretatie van teksten gevraagd heeft. Wanneer men rekening houdt met dit verschil in de oordeelsbasis van beide ad viezen, dan kan de beslissing van het Haag sche Hof slechts worden beschouwd als een bevestiging der juistheid van het door de Duitsche regeering van den aanvang af in genomen juridische standpunt, des te meer, waar de 15 rechters allen verklaard hebben, dat het Duitsch-Oostenrijksche plan met het verdrag van St. Germain in overeen stemming :s; met een meerderheid van slechts één stem is dezelfde overeenstem ming met het protocol van Genève ontkend geworden. Dat een uitspraak, waar bijna de helft der rechters zich tegen verklaard heeft, niet op zeer vasten grond rust, ligt voor de hand. de kamer binnen kwam, stak hij hem beide handen toe en smeekte: Valmai! Valmai! Niemand kon dien nacht slapen, steeds weergalmde de roepValmai maii! door het huis. Om hem wat afleiding te bezorgen, dr. Belton den volgenden morgen een niet zijn patiënt door de kreupelhoschjes wandelen. De frissche lucht en de beweging kalneeren hem en opnieuw verviel hij in de verdooving van te voren. Kom. WilMamfi, zei de dokter eindelijk toen zij bij een goed onderhouden weg kwa men, die naar een mooi huis leidde. Het lag vóór ben op een hoogte en was omringd door uitstekend verzorgefe akkers.

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1