bank >00 M>0 >00 >00 »s >00 300 500 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 1777» >2.263.26 O-|. BOSKOOP, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen r Gulden FEUILLETON. ilscht* f 3>* II •ngMteld: Iblilitiio" en voor ttig geoorloofde Frmiilitii O» buitengewone zitting van het Britaohe Lagerhuis. I Aan de oevers van de Berwen. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Woensdag B September —81 70* Jaargang GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, I OOHWEG 1 BUITENLANDSCH NIEUWS. van jong 'elk bezwaar beeft hij dan tegen je HOOFDSTUK XVI. Thuiskomst. voor (Wordt vervolgd.) late het bloed d en krachtig bloed gezond isheid, die het er Sanguinose baat vindt bij )en Haag. 60 Sir Herbert Samuel, die het debat voor de regeering besloot, zeide te betreuren dat in dit ernstige oogenblik een werkelijk oppo- delde en kleinere >n. ;ing voor deze franco gratis. lieve duidelijk in sseeren aan de n Obligaliibank 1.1. ’ostbox 577. ermede op: s Courant „4”, irati» fraica” wettig geoorloof- 1.1. Ik lot een prijs, instkansen waar- MacDonald aan het woord. Henderson leider der oppositie. De beraadslagingen te Genève. Jhi. Beelaerts van Blokland over de economische crisis. i in die oude, donkere kamer zoo’n opgewek te stemming sreh<*erseht. Van dezen dag af scheen het,, akof de dominee w&^opgeleefd en veel gelijkmoediger gestemd dan vroeger STIGE GELE- H SPOEDIG IN TE BEREI- VOORAL IN NIEMAND [MEN. :en. Tweemaal ed, geen enkel ie verslapping. •ssing en ver" ezending van het gevende vanaf de n vollen prijs die nder aftrek. over dit punt. Ook Sir Herbert Samuel, de liberale minister van binnenlandsche zaken, stond op en bestreed Henderson's bewering. Henderson ging echter voort met twijfel uit te spreken, of de conservatieven een be hoorlijke bedrage tot de oplossing der te genwoordige moeilijkheden hebben geleverd. Gedurende de laatste weken hebben de con servatieven de arbeidersregeering krachtig aangespoord meer gelden Uit te geven, mits deze zoo zouden worden aangewend als zij het zouden voorschrijven. Uitbetaling In Contanten zonder aftrek Na Henderson sprak Baldwin en hy be- won hulde te brengen aan MacDonald. Baldwin zeide, dat de nadering van de financieele crisis sedert eenigen tijd zicht-' baar was, in de eerste plaats door het niet in evenwicht zijn der begrboting en in de tweede plaats door de verontrustende cijfers van de handelsbalans. De conservatieven gelooven, dat het eer ste kan hersteld worden door de begroeting in evenwicht te brengen door middel van be zuinigingen en belastingen. Er zal veel meer tijd voor noodig zijn om een oplossing voor het tweede te vinden. De Conservatieven zijn van meening, dat een onmisbare factor voor het herstel van de handelsbalans is de invoering van een douanetarief. De conservatieven hebben het onderzoek van de vitale quaestie van een douanetarief uitgesteld teneinde de noodzakelijke taak te verrichten van het in evenwicht brengen der begrooting» omdat zij zich rekenschap gaven van den ernst van den toestand. Baldwin zeide dat hy en zjjh vrienden al hun krachten ter beschikking van de re giering zullen Stellen v«r'~net verrichten van de financieele taak gedurende de vol gende drie of vier weken. Baldwin was van oordeel, dat de taak der regeering veel moeiüjker zal worden ge maakt door de oppositie der arbeiders, want indien het buitenland het gevoel heeft dat er in Groot-Brittannië een groote groep der gemeenschap bestaat die zich geen re kenschap geeft van den ernst der op het spel staande quaesties of tegenzin toont om de moeilijkheden het hoofd te bieden, dan kan dit feit wellicht op gevaarlijke wijze de periode verlengen noodzakelijk voor het herstel van de financieele stabili teit en van het crediet van het land in de oogen van de wereld. Terstond na MacDonald nam Henderson het woord, om te verklaren dat de tegen woordige regeering nooit als een nationale regeering kan worden beschouwd. Zoolang dit kabinet aan het bewind is, zullen hij en zijn collega’s de oppositie vormen en niets zal hen daarvan weerhouden. Indien de be- grooting in evenwicht moet worden ge bracht, moeten wy ons wenden tot hen, die het meeste hebben en niet tot hen, die het minste bezitten. Ik ben er trotsch op, aldus Henderson, dat ik de leider der oppositie ben, die tegen een verlaging van de uit- keeringen aan de werkloozen is. Ik heb dringend voor eenr samenkomst van de re geering met de arbeiderspartij gepleit, toen de toestand ernstig werd, doch de eerste minister is nooit samengekomen met hen, die het hem mogelyk hebben gemaakt zyn positie te bekleeden. Een dergelyk iets is nog nooit vertoond. De financieele moeilijk heden hebben hun oorsprong niet in Enge land. Wel wordt beweerd, dat zy het gevolg zyn van een verkwistend socialistisch ka binet, doch dit is niet waar. „De vroegere arbeidersregeering had maatregelen tot bezuiniging van 56 millioen pond voorgesteld, wat voorloopig werd goedgekeurd, maar een dag later werd me degedeeld dat nog 25 30 millioen pond moest worden bezuinigd, en dat dit in hoofdzaak teh laste der werkloozen moest komen.” Hier onderbrak de minister-president den spreker en vroeg om nadere opheldering --t- Naar het Engelsoh van ALLEN RAINE. 34 (Nadruk verboden). Toevallig had hy, al vóór de kenniemar king met zijn neef, maat ragden genomen om zijn eigendommen in Australië van de hand te dien. Hij was gelukkig geweest in Mken en een zeer welgesteld man. En toen hij op een goeden dag kwam vertellen, dat hij ajn bezittingen naar zijn zin kon ver- koopen, was ook Cardo in de wolken, want terwijl zijn oom hem joviaal op den rug klopte, zei hij: Nu reizen we samen te- ^8. mijn jongen. Schrijf dan maar gauw je vader, en ook, ok hij wil uitkijken naar een huis voor Nelly en mij. Ik zal hem vandaag nog schrijven, zei Cardo Arm vadertje! Wat zal hij gele- en hebben AJe hij maar niet gestorven is angst en verdriet. Maar als hij nog leeft, zal het goede Wjuwa over jou alles weer goed maken. We l*n heerlijke dagen hebben in het vader- *“d Je moest gaan trouwen, Cardo, en “U8t ons komen wonen lk ben getrouwd, zei Cardo, en hij lachen bij het zien van dr. Belton’s bijeengekomen. Nadat de speaker de zitting voor geopend had verklaard, las hy een boodschap van den koning voor, waarin deze de noodzakelijkheid van de bijeenroe- ping voor een extra-zitting erkent en het parlement verzoekt een suppletoire begroo- ting op te stellen en door bezuinigingen aan de moeilijke financiële positie van het land tegemoet te komen. MacDonald i\am daarop het woord, zette allereerst het werkprogram der regeering uiteen en deelde mede dat de minister van Financiën, Snowden, Donderdag zyn nieuwe belastingvoorstellen zat bekend maken, ter wijl Vrijdag de bezuinigingsvoorstellen in tweede lezing in behandeling zullen komen. Komende tot de gebeurtenissen der laat- ite weken, verklaarde MacDonald dat hy den 8 Augustus, tijdens zyn verblijf in Schotland van de Bank of England een me- dedeeling had ontvangen, waarin zyn aan dacht werd gevestigd op het dreigend ge vaar van de voortdurende goudafvïoeiingen en hij er op opmerkzaam werd gemaakt dat het mogelijk zou zyn dat een ernstige finan- cieele crisis zou optreden. Den daaropvolgenden Maandag is Mac Donald naar Londen teruggekeerd, waar hy zich onmiddellyk met de leiders der andere partijen heeft in verbinding gesteld. Tus- «hen 13 en 30 Juli, aldus Macdonald, heeft *>yr de Bank of England ongeveer 34 millioen pond sterling verloren en de credieten die werden opgenomen om de afvloeiingen te compenseeren, waren in de derde week van Augustus geheel opgebruikt. Op dezen grond bleek een nieuwe leening noodzake- Ijjk ten einde het pond sterling op goudba- zis te houden. Met de oude socialistische regeering kon MacDonald niet tot overeen stemming komen, weshalve hy de opdracht van den koning een nieuw kabinet te vor men, aanvaardde. De wereldcrisis met de werkloosheid, wel ke er het gevolg van is, heeft het deficit op de staatsbegrooting veroorzaakt. Enge land moet op zyn hoede zyn, wil het niet gedwongen worden of zijn mvoec uit zijn kapitaal of met in woorden Verminderd pa piergeld te betalen, want deze crisis heeft bewezen, dat zelfs het groote internationale geldcentrum Londen is blootgelegd geweest aan de pretenties van het buitenland. Noch de haute-finance, noch de andere organisaties hebben het recht de politiek van een natie beslissend te beïnvloeden. Aan den anderen kant evenwel kan men ook niet van de bankiers eischen dat deze uit politieke motieven methoden toepassen, waardoor zij hun eigen graf delven. De mogelijkheid van een grootere werk luiste/- goed naar hetgeen anderen spreken, dan zult gij de waarde van het zwijgen leeren kennen. gevoerd werd. De liberalen hadden ernstige bezwaren tegen een tariefpolitiek en wan neer de minister daarover op dit moment zou zwygefi, dan mocht daaruit geenszins afgeleid worden: wie zwygt stemt toe, maar het mocht alleen als bewijs gelden dat de liberalen hadden ingezien dat de gewichtig ste dingen op tien voorgrond behoorden te staan en dat een overeenstemming nopens ken opwindenden tijd zullen hebben, Nelly. Ja, het zal zeker prettig zijn. Maar ik moet denken aan iemand, die we heel erg zullen missen: onze lieve Agnes! Het blijft me altijd een raadsel zei Lewis Wynne', hoe het komt, dat ik in dertijd doen brief van je vader nooit gekre gen heb. Het is waar, ik zwierf toen veel rond en later schreef dr Hughes nooit meer over mijn broer. Daardoor dacht ik, dat hij nog altijd boos op me was, al begreep ik niet waarom En dan,'het bedrijvige leven hier nam me volkomen in beslag. Maar nu gaan we terug en zullen alles goedmaken. Cardo Een binnen de maand ging een opge ruimd gezelschap aan boord van het snel varende stoomschip „Wellingtonia". ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot (Jen bezorgkring): 16 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten, Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.65, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 byslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.26, elke regel meer j 0.5«4p de voorpagina 50 c/o hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. verbazuig. Getrouwd’ zei de dokter. Dat had ik stellig niet verwacht. Wel dacht ik, dat die goudblonde lok iets met een liefdesgeschie denis te maken had. Maar dat heeft het ook, zei Cardo, het is een lok van mijn lieve, kleine vrouw tje, van Vahnai! Waar is ze nu? vroeg Lewis Wynne. Woont ze bij je vader? ('ardo antwoordde op ernstig en toon Ze woont bij haar oom. Om u de waarheid te zeggen, mijn vader weer niets van" het huwelijk, en pas gisteren heb ik hem de heele waarheid geschreven, en nu ik hem het heerlijke nieuws kan mededeelen, dafc u met me terug komt, zal, hoop ik, zijn hart week worden en zal hij ons onze geheim houding vergeven. Welk bezwaar heeft hij dan tegen je vrouw’ Dat ze de nicht is van Essec Powell, den man, dien hij uit het diepst van zij'n ziel haat. Dat is het mooiste, dat ik ooit in mijn leven gehoord heb! Ha, ha» de zoon van Meurig Wynne getrouwd met de nicht van Essec Powell! Lieve jongen, nooit zal hij zijn toestemming geven. Hij haat hem, en zou jij nu denken, dat hij het Voor zoete koek opneemt, dat jij met dien man zijn r icht getrouwd bent? f Hij zal het we] moeteh, zei Caido, en ik geloof, dat hij het wel zal doen ook. Nooit, mijn jongen. Nooit' En Lewis Wynne wreef zich vergenoegd in zijn han den Ik verwacht, dat ww daar een beerlij- als de storm het toeliet, vervolgde. Eindelijk, veilig en wel in zijd kamer, opende hij den brief van zijn zoon en ver slond den inhoud. Daarna nam hij den an deren brief op, draaide hem om en om. Veel wa9 hem duidelijk geworden pit de mede- Op een kouden Novembermorgen blies een snijdende Noordenwind over Abareethinde zee deed de schuimende golven neerstorien in de baaide wind joeg groote maesa’s wit schuim over het strand, en zelfs over de dorpsstraat, waarlangs de zwarte dommee zijn we? naar het postkantoor worstelde. Zfjn» hoed was stevig vasbgetrokken, zijn handen had hij diep in zijn zakken gesto ken, en zijn lange, zwarte jas fladderde achter hem aan Hij «tapte door lederen dag ging hij over het strand, onder de Tot- pen door, langs de dorpsstraat naar het postkantoor; het wm een gewoonte gewer den, waarover de dorpsbewoners nleqwsgte- ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. komst in Indië zeker niet gedroomd had, dat hy nog eens het purper en hermelijn van den onderkoning; zou dragen. Maar toen protesteerde lord Reading. Niet, alè kajuistjongen was hy in Indië gekomen, doch als scheepsjongen. Dat maakt verschil. De plaats van den scheepsjongen is boven op het dek, waar hy storm en regen moet kunnen verdragen. Voor den handel deugde Isaac blijkbaar niet. Na korten tijd was hy failliet. Nu zocht, aldus het Vaderland, waaraan wij dit ontleenen, Rufus Isaacs in andere richting. En hy vond den weg, dien voor hem geschikt was: de advocatuur. Met ijzeren wilskracht en taaien vlijt wist hy de noodige kennis te verwerven en zich een positie te veroveren. Het werd èen ^root succes., Isaacs werd een zeer gezocht advo caat. Hy verdiende schatten en kon binnen korten tijd zijn oude schulden afbetalen. Zyn succes had hy niet te danken aan èen groot redenaarstalent. Ook niet aan een begaafdheid om op spitsvondige wijze de wet uit te leggen. Maar aan zijn scherpzin nigheid, zyn vermogen om in de meest ver schillende zaken tot de kern door te drin gen, zyn innemende manieren en de gemak kelijke wijze, waarop hy met menschen wist om te gaan. Z(jn eigenschappen leidden er niet toe dat hij een groote rol speelde in het parle ment, waarin hij in 1904 als liberaal afge vaardigde zitting nam. Maar hij stond bij zijn fractiegenooten in hoog aanzien. In 1910 werd hy plaatsvervangend procureur generaal en in hetzelfde jaar procureur- generaal. In 1913 volgde zijn benoeming lot Lord Chirf Justice of England, Ixnd Opperrechter en had als zoodanig ey officio zitting in het Hoogerhuis. Toen was Isaacs (sinds 1910) Sir Rufus. In 1914 werd hij baron. ENGELAND. Lord Reading, de nieuwe Britsche Minister van Buitenlandsche Zaken. Lord Reading, de nieuwe Minister Buitenlandsche Zaken, opvolger van Hen derson, den oud-metaalarbeider, is in 1860 geboren als Rufus Daniël Isaacs, zoon van een Joodschen koekebakker. Reeds ging hij naar het .buitenland in de leer, naar Hannover en tenslotte naar Maagden burg. Maar het leven in de kleine, bekrom pen omgeving beviel den jongen met. de wijde wereld lokte hem. Als 14-jarige poetstd hy stilletjes de plaat, trok naar Hamburg en liet zich daar aanmonsteren als scheepsjongen op een fregat. Na vele tochten en omzwervingen kwam hij in 1877 in Britsch-Indië. Daar aan den oever van sitioneele politiek door de1 arbeiderspartij den Ganges zette hy voet aan wal en be trad voor het eerst het groote gejried, dat hy ruim 40 jaar later als onderkoning be sturen zou.’ Het is geen gewoonte in Engeland om zoo’n verleden als dat van den jongen Da niël weg te moffelen. En zoodoende her dacht lord Birkenhead, den minister voor Indië in Baldwins Kabinet, eens aan tafel den „kajuistjongen”, die bij zjjn eerste aan- rag babbelden. Mijn kranten, zei de dominee kortaf tegen den poetmeester. Is uw vrouw weer beter? Ja dominee, dank u, en hier is een ■brief voor u, uit Australië, geloof ik. De dominee nam den bnef aan, zonder ook maar iets te toonen van wat er in hem omging, maar zijn hart bonsde in de keel bij de woorden van den man. Stormachtig weer? zei hij onverschfltag, en ging de deur uit. Hij verlangde thuis te komen, maar hij wilde toch zijn pas niet verijgaslen. En ongeduldig keek hij ken de postmeester hem iets nariep. Er ia nog een brief uft Australië, do minee. maar ik weet met waar hij bezorgd moet worden. Hier is hij. En de man over handigde hem een tweeden brief. Ja, dat is het opechrift van mijn zoon,4’ antwoordde hij, ik zal er wel verder voor zorgen. Hij slaagde er in zijn hevige emotie den man te verbergen en trok zijn hoed weer vast. Het adres van den tweeden brief luidde: Mevrouw Caradoc Wynne, Brynderyn, Abersethin, Cardigashire. Wales. O mijn God, ik dank u, stamelde de predikant eenige keeren, terwijl hij, zoo vlug In het politieke leven. Tot 1921 is de tegenwoordige minister van buitenlandsche zaken Lord Opperrech ter gebleven. Maar in oorlogstijd werden hem zeer belangrijke zendingen opgedra gen naar het buitenland. Als president van de Engelsch-Fransche leeningscommissie ging Isaacs in 1915 naar de Verèenigde Sta ten. In 1917 ging hij opnieuw met een bij zondere opdracht naar Amerika. In 1918 volgde z(jn benoeming tot Hoogen Commis saris en bijzonder ambassadeur bij de Ver. Staten. fn 1916 was hy wegens zijn verdiensten bij zijn werk in Amerika tot burggraaf be noemd. In 1917 volgde zyn benoeming tot graaf. Na den oorlog werd Lord Reading als opvolger van Lord Chelmsford benoemd tot Onderkoning van Indië (19211926). Na afloop van zyn ambtstermijn volgde zijn verheffing tot markies. Zoo heeft Lord Reading, na een scheeps- jongensloopbaan, die hy prijs gaf, na een mislukte poging zich als koopman te vesti- geij^en een schitterende carrière als advo- deelingen van Cardo, en hij verviel in stil gepeins waaruit Betto hem opechrikte met de merffdeeling, dat het etenstijd* was. Mijnheer Cardo kómt weer thuis0 zei de predikant. Betto was door het onverwachte nieuws zeó verrast, dat ze zich op d<e sofa liet val len, en om de tranen van aandoening te ver bergen. trok ze haar schort over het hoofd. Ondertusscher. vertelde de dbmdnee, die zich om zijn eten niet bekommerdq. m groote trekken, hoe zijn zoon ernstig ziek was ge weest en zijn geheugen had verloren ,En Betto luisterde aandachtig, terwijl ze voort durend door uitroepen haar medelijden en verbazing te kennen gaf. En kijk dit eens, Betto, zei hij, en liet haar der. anderen brief zien. Maar het is waa>- rok, je kunt geen Engelsch lezen. Het ic een brief, geadresseerd aan mevrouw Ca radoc Wynne! Weet jij wie dat is? Zij keek eerst, verhaastten toen veront- wrigrdigd. maar toen ze den even merkba ren glimlach om den mond van den domi nee zag liditen, klaarde haar gezicht op en een blijde uitdrukking kwam in haar oogen. O. mijn lieve jongenzei ze aangedaan Zf wist wel, met wie Cardo vóór zijn ver trek langa.de oevers van der Berwen en aan het stiand gewandeld had! En haar scherp or-r was niet doof voor dorpspraatjes In geen jaren had aan het middaemaal GOOSCHE COURANT. Gistermiddag is het Engelsche Lagerhuis loosheid in den winter, benevens een aan- i—i j. tekort op de begrooting, verzwakt de positie van Engeland. Indien Engeland een leening wil aangaan moet zyn begrooting in evenwdcht worden gebracht en de steun aan de werkloozen op een gezonde basis staan. Indien men eenige weken geleden gemeend mocht hebben, dat Engeland geen leening noodig heeft, zou de crisis Engeland den nek hebben gebroken. MacDonald besprak vervolgens in het kort de bezuinigingsvoorstellen der regeering. Hy zeide hierbij zelf liever 100 tracte- ment minder te ontvangen, dan toe te zien dat de Engelsche valuta ineenstort. Er is niet direct sprake van een gebrek aan nationale geldmiddelen, doch van een direct gebrek aan vertrouwen. De minister-president- beëindigde zyn rede met het Huis te verzoeken de regee ring „by haar werkzaamheden te steunen. Het is de plicht van het kabinet op zyn post te blyven en het is de plicht van het, Huis het kabinet aan het bewind te laten tot de wereld er eens te meer van overtuigd is dat het pond sterling onaantastbaar is. deze onmiddellyk dreigende problemen de eerste vereischte geweest was. in den nanuddagzitbng van den Volken bondsvergadering bracht een Engekch voorstel om een internationale hulpactie te crgamseeren ten gunste van de Joor de cvcistrooining6cat«astiqphe zwaar geteister de Chanevsche provincies sympathiebetui gingen voor China teweeg. Een resolutie, waarin een Uergelijke actie bepleit wordt, werd met aigenieene stemmen aangenomen. Hierna werden de debatten inzake de werk zaamheden van den Volkenbond m het af- geloopen jaar, voortgezet. De Nederlaadsoiie minister voor buiten- landsche z«aken, jhr. Beeiaerts van Blok land, wee8 er op, dat het noodzakehjk is in verband, met de weieldcrisis de noodige maatregelen te ovenwegen. Spr. stelde vast, dat de gemeenschappelijke nood, de naties dw^ng tot meerdere samenwerking. Minis ter^ Beelaerts gal toe, dat de toestand ern stig i», doch hij Ag. geenszins hopeloos. De Volkenbond heeft de taak er voor te zoï- gen, dat alle maatregelen genomen worden, die verli.Ghting in den toestand kunnen brengen. Ten aanzien van de komende ont wapeningsconferentie vroeg minister Bee- Inerts onvoorwaardelijk positieve resultaten^, daar apders het prestige van den Volken bond ernstig geschaad zal worden. De gedelegeerde van Esthland, Fusta dien de een ontwerp-reeolutie in, waarin gezegd wordt, d&t de Europeeeche studiecommissie Al.ans onverwijld moet aanvangen met de constitueerende werkzaamheden van een ontwerp voor een toekomstige Europeeeche «lateuünie.

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1