Malin handel NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Xdehortag 8ekooht “W'ffl.en. „dat ik het mond gaf. No- 17801 Maandag October 1031 70» Jaargang HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen Sgleriigilrul 117-111. FEUILLETON. ir-Utrecht idintagaldiig 12 iv )EN HEUVEL daal. Tal. 1604 rE 184. IT HET GOEDE het beleggen van KASGELDEN de SPAARBANK BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, Onafhankelijkheid bovenal. VEILIGHEID uviivn v vOIlk/V/1 y vJ kzU 11Ox*U1.1V4jvH 1, wi**-' *w>-*v-'** L." Polder Bloemendaal. 1331 4 October 1931. Gouda, 5 October 1901. poorte I 11 1 HOOFDSTUK V. zon- (Wordt vervolgd.) maar ik zou er niet aan er n UB K NOTEN srk Sleutels) Snowden’s zwanenzang. Een sarcastische rede. 1 mastiek, zonder diëet, litwendig gebruik. Het .ENBRANDER, Over- lichting, onder strikte zal zenden. it in staat alle brieven pondentie binnen zeer 20 Girodienst, w a gen lurg Ti.l i. TEPEL 3816 u toch met uw eigenaar- B®yoii<£g. dut de i hoop, dat u 'm zoudt u zoo makkelijk in Mossel heeft ze zoo afgezet, minst geruïneerd! zijn, zooals luidruchtige wijze bewe en wierp een korten blik toch, zonder eenige nadere - - 12_ Z-j weer Ze vond hem ataan ïn zijn gelief- lUdintr mill Aa A AM t Wï terwijL hij naar de boot MCcoJ en zijn vrienden even terwijl hij vroeg: Moet ik den ring weer terugnemen? Neen, terugnemen hoeft niet, want ik heb hem nooit aangenomen en zal dit ook nooit doen. Staat dit besluit) bij u vast? Ja. Goed. Wat den ring betreft, aanvaard ik het. Dat zij zoo... Het ding heeft dan ook geen waarde meer voor mij. Hij haalde hem weer uit zijn zak te voor- lilllIMHE COURANT. Vermindering van de gouddekking. Een voorstel van den directeur van de Bank voor International betalingen. Lord Reading naar Parijs. Op uitnoodiging van de Fransche ministers. Botsingen van Walen en Vlamingen. Kransleggingen belet. Een Belgiscne dag in Vlaamsche omgeving. Belgische vlaggen vermand. Sir Thomas Lipton, t Een groote figuur. Sir Thomas Lipton, de bekende Engelsche zeiler, die in het bijzonder naam heeft ge kregen door zijn herhaalde pogingen om de America Oup te veroveren met zijn jach- Het was voor haar een kritiek oogenblik want ze mocht dan haar onafhankelijk heid lief hebben, nu zij eenmaal had kennis gemaakt met al die gemakken, die de wereld bdedt, was het dubbel hard, daar weer zoo radicaal afetand van te doen. Geen wonder dus. dat zij even draalde met haar ant woord maar dit oogenblik was juist lang genoeg, dat lord Lorresmere weer achter haar stond en haar mantel om de schouders .wierp. Napels is een koude plaata, zei hij, met iets als een verontschuldiging in den toon van zijn stem, en u mag daar niet zoo der mantel staan I O, lord Lorresmere, is u dien zelf voor mij gaan halen? Tk hoop toch van niet? Want uw voet is lang niet sterk genoeg? Ofschoon lord Lorresmere wel zonder hulp gaan kon, liep hij toch altijd nog wat kreu pel. Vol dankbaarheid voor die vriendelijke voorzorg wendde zij den blik naar hem. Eigenaardig, maar ze kon lord Lorresmere nu nooit zien, zonder eenig meelijden met hein te voelen, want ze meende, dat hij niet gelukkig was in zijn huwelijksleven. Ze mocht lady Lorresmere graag en ze had nooit oneenighedd tussehen hen waargeno men. Tntusscher^ was het toch ook weer ze ker zoo’n ongelukkig huwelijk uit verstand I En Ardine kreeg ineens een allerdroevigste!) kijk op het leven, jong als zij was eens zijn. Wel, miss Raymond, voelt u lust, om te sterven, nu u Napels heeft gezien? vroeg De Courcy spottend. Nog niet bepaald. Maar wat maken die mannen daar toch voor een leven als een oordeel! Is dat koraal, dat ze te koop bieden? Och. dat ze ze op ren. Ard'ine bleef moedig staan uitkijken, hoe wel ze huiverde van de koude. De zon mocht dan al helder schijnen, maar met die sneeuw op den Vesuvius was het koud. Lord Lorresmere zag wel, dat zij te dun ge kleed was, en, zonder iets te zeggen, góng hij verder op dek. Spijt het u, dat de tocht teneinde is? vroeg De Courcy. Ja, antwoordde ze kalm. Het beteekent voor mij het begin van het einde; mijn var cantie is bijna om en het is mij, of ik The Danaë heb lief gekregenik ben er aeer ge lukkig geweest. Ik ook. Al had ik ook gehoopt, dat u mij een gunstiger antwoord zoudt hébben gegeven. Maar, mocht u soms van opvatting veranderen, dan kan ik u een adres geven, waardoor ik steeds te bereiken zal zijn. Hij had intusschen een bosje viooltjes van den stok genomen, dien de bloemen- koopman hem toestak, en bood het haar aan. gelijk met zijn adreskaartje. Dank u, zei ze droomerig. Misschien kunt u mij nu al wat hoop geven? vroeg hij in spanning. Ter gelegenheid van den Belgischen Dag welke gisteren to Hasselt, de hoofdstad der provincie Limburg door Belgische patriot ten werd 'gehouden, is het terwijl de deel nemers aan deze betooging zich nog ver zamelden tot bloedige botsingen gekomen tussehen Vlamingen en Walen. Boeren, ar beiders en handwerkslieden der omgeving waren in duizenden samengestroomd om het Vlaamsche karakter der omgeving te bewijzen. Op ongeveer 15 K.M. ten Noorden van schijn, en, eer zij het verhinderen kon, had hij den ring over boord gegooid. Met een scherpen kreet van spijt riep zij O, hoe kon u dat doen? Nu heeft nie mand er meer iets aan. - En u heeft hem geweigerd! U hadt hem voor ieinan<| 'anders kun nen bewaren. Zoo’n eenige blauwe steen Hij liaalde de schouders op. -— Als u hem niet hebben wilt, dan zal ook geen mensch anders hém hébben poorte rij-bur gerij Niemand is zóó knap, of er is een ander, die nog knapper is. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bexorgkring) 1regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheida-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELLNGEN1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 7o hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gsreduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van aoliede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te xyn. Naar het Engelsch. (Nadruk verboden). ik had u ook graag tot geleide ge had. Maar nu mccici w ®ijn afgezanten zijn. Heeft u daar eenig jat, op z’n Italiaansch-h Het uitstapje met The Danaë eindigde, wat Ardine betreft, in Napels, want lady Smyth zou in die plaats landen en het jon ge meisje dan mee naar Londen nemen. Terwijl ze de Golf van Napels binnenvoe ren, voelde Ardine zich niets getrokken door het sohoone schilderachtige van het tafereel. Nu wa3 zij ook niet in een stemming om te genieten. Ik ben teleurgesteld in Napels, zei ze ronduit tot lord Lorresmere, terwijl ze over de leuning stond te kijken naar de bootjes, die schildpadden voorwerpen en viooltjes ten verkoop aanboden. Ik had een veel grootscher dndruk verwacht... 'ti Is zoo kaal; ik zie haast geen boom. En de Vesuvius maakt in het geheel geen indiruk op mij Dien moet u bij avond, zien, of wan neer hij werkt!.. Persoonlijk heb ik juist bijzonder ’op met Napelsmaar dat komt door een herinnering, die er aan verbonden is. Het is een heerlijke plaats, om In te overwinteren: maar, als ik ze nu voor het eerst zag, dan zou ik het misschien met u De minister van buitenlandsche zaken maakt bekend dat Laval, Briand en Flandin, onderscheidenlijk de Fransche premier en de ministers van buitenlandsche zaken en financiën, lord Reading, den Britschen mi nister van buitenlandsche zaken, hebben uitgenoodigd naar Parys te komen ter be spreking van den algemeenen toestand. Lord Reading zal 6 October uit Londen ver trekken. De Londensche radiodienst zegt met be trekking tot het voorgenomen bezoek van lord Reading aan Parijs het volgende: De jongste en aanstaande gebeurtenissen in de internationale verhoudingen, het Fransche bezoek aan Berlijn en het spoedige bezoek denken, om ooit zoo iets te doen Waarom niet? Ik neem niet zulke dure geschenken aan! Kom! Zoo’n kleinigheid! Er is geen tweede hier aan boord, die hem niet zou aanvaarden, als het gewoonste ding van de wereld' en die eenvoudig: Dank ul zou zeg gen en daarmee uït| - Ik ben r andere vrouwen val heb ik g' en ,,dank u’ kist, Snowden, aan het slot der behandeling van de begrooting te Londen heeft gehou den, wordt door verschillende bladen ais zijn zwanenzang beschouwd. Snowden ging daarby zjjn vroegere collega’s, die uit het kabinet zijn getreden, op zijn gewone sar castische wijze te lijf. Hij betreurde en ver oordeelde hun politieke blindheid en zeide, dat hy tot zyn spijt geen voorstellen had kunnen doen tot afschaffing van het kapi taal. Hij moet dit iemand anders overlaten. Rampzalige pogingen tot afschaffing van het kapitaal zullen voor de groote massa van het volk veel grooter lijden bren gen, dan het thans moet verdragen. Hij heeft steeds getracht de arbeiderspartij dit besef bij te brengen, doch zijn vroegere col lega’s hadden voor zijn raadgevingen geen ooren. Het nieuwe programma der arbei derspartij verlangt een verhooging van de uitgaven met vele millioenen. Mocht de op positie aan het bewind komen, dan mag zy hem dankbaar zyn, dat zy nog geld in de staatskas zal vinden. Hasselt is het tot de eerste botsing geko men. Walen wilden hier op het van een Franschman een krans leggen» De Vla mingen trachtten dit te verhinderen. Er ontstond een vechtpartij waarbij zeven le den van de Légion Nationale werden ge wond. Op den landweg naar Hasselt werd een vrachtauto, waarmede deelnemers aan de demonstratie werden vervoerd, door een groepje Vlamingen aangehouden. De wagen werd vernield. Bij de daarop volgende vecht partij werden 17 personen gewond. Het oorlogskerkhof te Hasselt waar Fransche soldaten zyn teraarde besteld, zou met kransen worden versierd. De Vla mingen hadden evenwel in den nacht alle ingangen bezet, zoodat de Walen niet op het kerkhof konden komen. De regeering had groote detachementen gendarmerie uit Luik naar Hasselt geconsigneerd. Er heerscht in de geheele provincie Limburg groote opwinding. Reeds te voren hadden Vlaamsche organisaties, Vlaamsch-nationale groepen werk gesteld en die zy meende te moeten toeschryven aan de nog kort voorbije „on rustige tyden waarin ons Vaderland heeft verkeerd’’. Polder- en Stadsbestuur; steunen elkander thans in de vervulling van de ieder hunner opgelegde taak en dragèn ieder op zy'ne wyze voor de nakoming’ hunner bevoegd heden zorg. Beiden, gry's geworden in hunne oudneid, hebben hunne kröchten, de gemeenschap te dienen, steeds behouden. Moge hun groot verleden hen sterken en schragen dit te blijven doên tot heil van de hun toevertrouwde belangen!! G. J. J. POT. BUITENLANDSCH NIEUWS. ENGELAND. Ontbinding van het Lagerhuis. Aangekondigd tegen 8 October. De ontbinding van het Lagerhuis wordt thans tegen 8 Oct. aangekondigd. Het is echter nog niet geheel duidelijk, wanneer denieuwe verkiezingen zullen worden gehou den, temeer daar omtrent de kabinetszitting, welke gisteren tot middernacht duurde, geen itiededeeling is verschenen. De meeste Ea- gelsche bladeu zijn van opvatting, dat Mac Donald thans tot het uitschrijven van nieu we verkiezingen heeft besloten. Hij zou het met de conservatieve en liberale leden van zijn kabinet eens geworden zijn over een formuleering van het regeeiïngsprogranuna, waarin verklaard wordt, dat de regeering bereid is al naar gelang van de omstandig heden door een tarief van invoerrechten of andere maatregelen den invoer te regelen of geheel te verbieden. Hiermede hebben ook de conservatieven ingestemd, hoewel zij aanvankelijk verlangd hadden, dat het kabinet in zijn verkiezingsprogramma het stelsel van beschermende rechten zou aan bevalen. MacDonald zal vanavond in zijn kiesdistrict een rede houden en zijn ho^ ding voor de plaateelijke afdeeling der ar- Leiderspartij, die hem dezer dagen heeft uitgesloten, verdedigen. Men verwacht, dat hij in deze rede nadere inzonderheden om trent de plannen van de regeering zal mee deden. aan Washington, de gebeurtenissen te Ge neve betreffende het vraagstuk der ontwa pening en de jongste gebeurtenissen van linancieelen en economische^,, aard, maken persoonlijke besprekingen op het oogenblik klaarblykelyk gewenscht. De uitnoodiging aan lord Reading wordt te Londen alge meen toegejuicht. In goedingelichte kringen wordt ver klaard, dat Lord Reading den wensch heeft te kennen gegeven het resultaat der te Berlijn gevoerde Duitsch-Fransche bespre kingen te vernemen en snch met de Fraar sche regeering ook te onderhouden over andere kwesties, welke in verband staan met de reis van Laval naar Washington. In dit verband worden de kwesties genoemd betrekking hebbende op de internationale schulden, d© ontwapening en de credietver- strekking. De Parijsche pers juicht het bezoek van den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken van harte toe en legt er den nadruk op dat zijn wensch des te gerechtvaardig- der is daar de besprekingen te Berlijn en Washington onvoorwaardelyk passen in het kader der op Chequers begonnen en te Parys, Londen en Berlijn voortgezette di recte besprekingen der verantwoordelijke politici. Overheid en dag tot dag. an 9’/j—3 uur en 6l/j—7 ’/j uur II gegeven moest het Rechthuis van Bloe- mendaal binnen der Goude staan. De Baljuw van Gouda was Schout van Bloemendaal; de Secretaris werd benoemd onder goedkeuring van Burgemeesteren. In den lóóp der tyden hebben de gewij zigde bestuursindeelingen en de opheffing der heerlijke rechten de banden tussehen Gouda en Bloemendaal losser gemaakt. Waar het waterstaatsbelangen betreft wordt nog meerdere malen samenwerking en overleg geëischt, maar bestuursgeschil- len komen niet meer voor en de stadsrege ring heeft thans geen aanleiding meer als in 1815 haar misnoegen te kennen te geven omtrent de pogingen van afscheiding door sommige Bloemendaalsche ingezetenen te de gematigd- dJS niet de i van Hasselt en omstreken tegen het houden van deze betoogingen geprotesteerd. Van andere zyde wordt nog het volgen de omtrent het gebeurde gemeld: Ten hoogste hebben vierduizend Walen aan de betooging deelgenomen, welke op de Wapenplaats werd gehouden. Verschillende sprekers voerden^, hier het woord. De orde werd door ongeveer 500 gendar men gehandhaafd. Bij de terugkeer te Ant werpen van enkele franskiljons, die aan do betooging te Hasselt hadden <lcelgenomen, De rede, welke de kanaelier van dfi schat- kwam het voor het station tot vechtpartijen. Overal klonken de kreten „Leve Vlaande ren” en „Weg met België’’, terwijl de Vlaamsche Leeuw werd gezoygen. Het gelukte den Vlamingen ondanks de bewaking van de gendarmerie de optocht op een plaats te verbreken. Uit de bovenverdiepingen van het Vlaam sche Huis werd met flesschen en glazen geworpen, de gendarmes bestormden het Huis en dwongen de Vlamingen dit te ont ruimen. Daarop trokken de Vlamingen in de stad de Belgische vlaggen omlaag en veris randden deze onder het zingen van Vlaamsche liederen. De microfoon, waarmede de redevoerin gen via de Vlaamsche omroep zouden wor den uitgezonden, werd door de woedende menigte vernield. Des avonds waren de Vlamingen volko men meester van het veld nadat de Frans kiljons dit verlaten hadden. Zondagavond liep te Brussel het gerucht, dat de heer van Caeneghem, minister van Openbare Werken ontslag zou aanvragen in verband met het feit, dat de heer Bro- vesse, de minister der P.T.T., de radio- wtzending heeft toegelaten van de Waal- sche betooging te Hasselt. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. 1 niet geheel in de positie van de -uwen aan boord en in ieder ge- geen lust, om hem aan te nemen u” te zeggen! De prijs van den ring ging mijn middelen verre te boven en iedereen op the Danaë weet dat ook! Kom, miss Raymond., wees nu niet zoo streng Ik verzeker u, niemand ver moedt dat niet u den ring kochtze denken enkel, dat u wat verkwistend is geweest. En, als zij er nu lust in hebben, zich voor te stellen, dat u hypotheek heeft genomen op uw kleedgeld, laat dit dan zoo zijn Het kan mij niet schelen, wat zij den ken, maar, daar u ons in een verwikkeling gebracht heeft, moet u er onB ook maar weer zien uit te redden Zijn gelaat betrok en hij was zeer boos, Naar uit Bazel gemeld wordt heeft de directeur-generaal van de Bank voor Inter nationale Betalingen Quesnay, een voorstel uitgewerkt tot algemeene vermindering van de gouddekking der bankbiljetten circulatie der centrale banken, welk voorstel vermoe- delyk ter sprake zal komen in de eerst volgende zitting van den Raad van Beheer der Bank voor Internationale Betalingen op 12 October a.s. Het plan, waaromtrent nng geen nadere by zonderheden bekend zyn, zou o.a. inhou den, de waarde van de munteenheid ten aanzien van \len gouden standaard te verla gen. Dit zou Ky. voor Duitschland, waar op het oogenblik 1390 Rijksmark een '.vaarde van 1 pond fyngoud vertegenwoordigt be- teekenen, dat deze verhouding verhoogd zou worden tot 1600 of 1700 Ryksmark per pond fyngoud. Door deze verlaging van de gouddekking. die natuurlijk slechts moge- lyk zou zyn, wanneer alle landen, ook Frankrijk en Amerika, er aan meedoen, zou een vergrooting van de geldcirculatie mo- gelyk zyn, zonder dat de emissie-banken daardoor met goudgebrek te kampen zouden krygen. Op „Vrydages nae Sinte Bavendach in 't jaer ons Heren duysent drye hondert ende een ende dertich” stond Jan van Henegou wen, Heer van Beaumont zyn „getrouwen luyden van Blommendael, van de Broecke van der vryheyt van der Goude ende van der ouder Gouwe" toe hunne landen met een ringkade te omgeven en „een waterganek” te maken „eeuwelyck duyrende ingaande van Bruins sloote door ’t landt van Blom- mendale van de broecker ende van de vry heyt oostwaert voorby der poorte van der Goude door onse landt dat was 's heeren van Steyne tot in dye Issele”. De waterloozing zou mogen plaats vin den door middel van de „excluze dye sy ge kocht hebben". Het bestuur van den polder werd opge dragen aan een College van Heemraden, waarby werd bepaald dat „waer oock saecke dat die poorte van der Goude willen hebben eenen heemraet uyter poorte" zy daartoe bevoegd waren, mits deze heemraad „geërvet is binnen dese watergange”, d. w. i. eigen gronden had binnen den polder ge legen. Heemraden werd de macht gegeven keu ren te maken „alle soo totter gemeens lants oorbaer, also alse hy se koeren sal”, met de verplichting voor een ieder deze keuren „te houden sonder eenich wederseggen”. Deze charter waarvan het origineel zoek is geraakt, maar èn in het archief van Rynland èn van onze stad nog afschriften aanwezig zyn legde den grondslag voor den thans nog bestaanden polder en gisteren was dan ook zeer zeker voor het polder bestuur een heugelijke dag, die hy móge dan ook al zonder uiterlyk feestbetoon voorbijgegaan zyn niet onopgemerkt zal zijn gebleven. Het waterschap Bloemendaal, oorspron kelijk deel uitmakende van het Dykgruaf- schap van het Land van der Goude, voigen- de in rang op de drie Hoogheemraadschap pen Rijnland, Schieland en Delftland, be hoort thans, sedert het midden der vorige eeuw, tot Rijnland. Een belangrijk deel van onze gemeente ressorteert onder den jubileerende polder wiens zuidelijke grensscheiding gevormd wordt door den Goejanverwelledyk vanaf de Krugerlaan, de van. Kleikade. den Fluwee- len-/Bleekers- en Kattensingel en het v.m. Jaagpad langs de Kromme Gouwe. Bloemendaal ’was een der stadsheerlijk heden en hieruit ontstonden meermalen ernstige geschillen. Niet altijd toch was de Heerlijkheid haren Heer onderdanig! De Stadsregeering en hare rechterlijke amtenaren oefenden de hooge jurisdictie uit; krachtens octrooi door Koning Philips moeten De Courcy en Mossel bezwaar tegen? Ja. zei ze naar hem maar «muet eeuigv u verklaring, ging ze‘toen De Courcy opzoeken. 7- koosde houding, met de armen gekruist en uitt wat vooru*t, terwijl hij naar de boot eek, die Mossel en zijn vrienden even aan boord zou brengen. den arm en hij wendde T^dddellijk tot haar en zed opgewekt: mii i naar Beatrice” en vroeg den W*e UW vo^ende slachtoffers zou- is ^aar vertelt u mij eens eerlijk: ov<w jler gek°men- om mij te onderhouden °ver den ring? Wat bedbelde “Se beweging? - H« «pijt mij. 225

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1