lOKBE KENNEN 23 stuks Hoornist BON 10 Karlij Dnidsi Hilir Dienstbode 2il- ii Hupbiir 1. no Uena m Blip in Dim lirgiriHikiis in Kin Zeugestraat 56 NO FUME Ihi nliKpnilsckip Slechts 5 cent H. J. DAEMS BOELHUIS PREDIKBEURTEN. J. C. den Boer Wz. Telf. 2012 G'roenendaal 13 aankomend Bediende Pakhuis of Garage 2' |2 H.A. Tuingrond Benedenhuis rrrïi" 12 Britams, Garage met Bovenwoning Heerenhuis met tuin HEERENHUIS Een Huis Th. Binnendijk Chevrolet bestelauto HEERENHUIS L. Binnendijk Een Hui» 60 enz. 40 0PRUIMIN6 VAN WASCHKUIPEN 0. VAN LEFUWEN, Extra Reclame Half pond Pindakoek 20 cénts Half pond Kletskoppen 21 cents NV. ,,Hst Chocoladehuis" - Hoogstraat 13 /(/Are stijfsel, vobr dit doel moeizaam ver overd m Langdurig gesoebat en gedrein in de drukke, rumoerige keuken. Later als opgroeiend jongeling bezag ik aen postzegel meer van een prakti- sthen kant. Hoe goed kende ik die quasi- geheime liefdes-code, die daarin bestaat aat de zegels op een bepaalde afgespro ken manier opgeplaki, konden doen weten hoe ik blakend van liefde mijn be minde 2000 kussen toe wou zenden, of noe, op een andere wijze vastgekleefd, uuzetjue zegel diepe neerslachtigheid en groote brandende jalouzie kon doen ont staan. En nu zwijg ik nog geheel van de intieme en prettige mededeelingen die het verliefde hart zoo gaarne wilde aantref- jen onder sommige, dikwijls maar al te losjes opgeplakte 2 of 3 cents papiertjes. Thans, nu ik een bejaard en wijs man geworden ben, mag ik mezelf rekenen tot de bekendste philatelisten in den lande en daarom verheugt het mij zoozeer dat j Gouda, ons geliefd stadje de oorzaak is geworden van een fraaie allernieuwste aanwinst in de postzegelwereld. Hoezeer het my heeft gegriefd dat men mij, de alom bekende en gevierde Gouwenaar, niet heeft uitgenoodigd het presidium op mij te nemen van het comité dat zich hier ter stede bezighoudt met de propaganda tot het verkoopen I van deze zegels, zoo heb ik my daarin I geschikt, overwegende dat bij zulk een I subtiel voorwerp als de postzegel is, een I voorwerp van inderdaad vrouwelijke teer- I heid en schoonheid brengen wij iedere I postzegel, alvorens die voorgoed vaar- I wel te zeggen, niet schroomvallig en ern- I stig aan de lippen ik herhaal, bij zulk I een subtiel iets behoort een comité van I louter dames, die met vrouwelijke tact I en met vrouwelijke zachtmoedigheid onze I belangstelling en onze liefde voor het I edele en het schoone zullen weten om te I zetten in klinkende cijfers van klankrijke I muïit. I BUITENLANDSCH NIEUWS. DUlTJaCHLAND. Het nieuwe kablnet-Briining gereed. Slechta twee nieuwe leden. Toen Woensdag f.1. i ijkaktuiseiier Brü- cing zich naar rijkspreaJident Hindenburg begaf oui bij dezen het ontslag in te dienen \an liet ministerie, waarvan hij de leider was, verkeerd» hij, nadat ham opnieuw de opdracht was verstrekt om liet aanzijn te gtven hetzij aan een volkomen nieuw, hetzij uan een gereconstrueerd kabinet, in de waan binnen enkele uren te ztillen stegen. De nuchtere feiten hebben inniiddels aan getoond, dat dr. Bruning aichjjeelijk heeft misrekend. Een ongekend aap«ul woeüijk- heden heeft hij oj> zijn weg ontmoet. Tal van ponsoonlijkjioden heeft hij voor ver schillende portefeuilles aangezocht, maar dezen leenden vrijwel allen voor de eer te moeten bedanken Onder meer Jïeeft hij een beroep gedaan op toonaangevende induatn- eelen, maar dezen wenechten geen ministe rieel» functie, te aanvaarden. Bruning zag Woensdag dan ook weldra 'in, dat liet hem in den loop van den dag wet zou lukken een nieuw kabiüet te formeeren. Doch ook de dag van gisteren is verstreken, zonder dat Bruning «enig iiuccea kon boeken. Hij was zelf zoo onder den indruk van dezen tegen valler, dat hij het zijn plicht achtte gister avond den rijkspreeident op de hoogte te I stellen van zijn mislukt besprekingen. Wei zou Brüning de onderhandelingen voortzet ten, .naar dat de toeetand buitengewoon moeilijk is, kon opgemaakt worden uit het gerucht, hetwelk vermoedelijk niet veel be zijden de waarheid is, dat Hindenburg, wan neer er geen andere uitweg is, zich met zal kanten tegen een eventueel» ontbinding van den rijksdag. Bit zou dan beteekenen. dat er binnen ongeveer zeven weken nieuwe verkiezingen zouden moeten worden gehou den Zoover is het echter nog niet gekomen, want gisterenavond slaagde dr. Brüning er iu de volgende lijst van nHamsters aan den I President voor te leggen: Rijkskanselier en waarnemend minister I van buitenlandse he zaken. dr. Brünang; I mancien en plaatsvervangend rijkskan- I seller, dr. Dietrich; Rijks weer en waarnemend minister van I binnenlandscfie zaken dr. üröner Arbeid dr Stegerwald, Pesterijen: dr. Schaetzle; levensmiddelen voorziening en landbouw: I dr. Schiele Economische zaken prof Warnold (Prui- I sisch minister) VerkeerswezenTreviranus Justitie: dr. Joel. Nieuw zijn alleen dr. Joel, Justitie, en I prof Warmold, Economische zaken. Dr. Joel. de nieuwe minister van justitie. I was tot dusver „Justizsekreta' Hij is zes I en zestig jaar oud en uat Silezie afkomsMg. I He. laatst was hij staatssecretaris in het I ministerie van justitie. Hij neemt thans 1e I poitefeuiile van dr. Bredt over Prof. Warmold werd in Neder-Jsaksen ge- toren Hij studeerde in den landbouw en wus kort vóór den oorlog hoofd der econo mische afdeeling aan de Berlijnsohe Land- wir'scliateakodemie. Daarna werd hij leer aar aan de Wurtemibergsche i.ardbouwhoo- geschool. OOSTENRIJK Bondspresident Miklas herkozen. 'ijstermorgen te elf uur kwam de bonds vergadering onider voorzitterschap van den president van den bondsraad, dr. SaJsmann. ijeen voor de verkiezing van den nieuwen bondspresident IJUgebiaeM waren stemmm. WMrsin "e absolute mesrderhoht .f.,,!'' 0p nrtrpdenden bonds president W.U.elm MakiM warpn H«i OpKIftn|imrtal| lijn heteekeals nor it schippers. Begin dezer week heeft liouda oezoeu I gehad van het opleidingsvaariuig „Prinsen Juliana" dat tot bestemming heeïc de schipperskinderen, die als regei onvoldoend onderwijs genieten de opleiding te geven, die hen voor de practyk van het schippers- leven, hetzy voor de binnenvaart, hetzij voor het varen buitengaats geschikt maakt. De Directeur van het „Onderwijsfonds voor de Binnenvaart de heer A. de Jong, heeft by de ontvangst van het Gemeente bestuur en andere genoodigden op de be- teekenis van dit opleidingsvaartuig gewe zen als de zoo belangrijke schakel in de ontwikkeling die het schipperskind niet ontberen kan. De schijnbare tegenstrijdig- I heid, die er in ligt, dat in dezen tyd, waar» I in tal van schepen wegens het ontbreken I van vrachten zyn opgelegd, dit mooie in- j I structievaartuig in de vaart is gebracht, I heeft de heer de Jong weggenomen door er I op te wyzen dat gedurende de laatste 20 jaar I het geheele schippersbedryf totaal is veran- I derd. De schipper van heden komt er een- I voudig niet meer wanneer hy meent met I zyn zeilschip te kunnen varen. De tyd is niet ver meer dat er geen zeilen meer op de wateren zullen zyn dan alleen van de jach ten, waarmede de schippers niet in hun onderhoud kunnen voorzien. Er is terdege noodig een meerdere ontwikkeling, vooral in technischen zin en talenkennis. Het zijn de Hollandsche schippers, die de Rijnvaart beheerschen, het zijn Hollandsche schippers, die varen op de schepen onder Frarasche vlag op de rivieren in meerdere landen. Dié opleiding wordt aan boord van het modern ingerichte onderwijs vaartuig ge geven en elke schipper jong en oud kan daar de noodige kennis opdoen, die voor hem noodzakelijk is. De schippers gelooven niet licht in die noodzakelijkheid, zy meenon veelal dat hun jongens met de meest eenvoudige ontwik keling hun weg wel zullen vinden, maar daarin zullen zy, wanneer zy hun inzichten niet wijzigen, bedrogen uitkomen. Het in structievaartuig vaart door <4e Hollandsche wateren om hen te laten zien wat noodig is in dezen tyd. Het Hollandsche varens volk moet den weg worden gewezen. Het Onderwijsfonds krijgt vele aanvra gen voor opleiding van jonge krachten, die bot nog toe in landarbeid hun bestaan vin den, maar deze zijn nog afgewezen om den schippers van thans niet in den weg te staan. Wanneer deze echter niet in vol doend aantal zich aanmelden,, dan moet het er toe komen de jongeren van het land tot de geschoolde schippers te maken, waaraan in de komende jaren steeds behoefte zal blijven bestaan. De komst van het instructievaartuiR moet dus als een oproep, als een waarschu wing tot de varensgasten worden be schouwd! Dat zij hun belang begrijpen! Zij kunnen zich ten allen tijde om inlichtingen wenden tot het Onderwijsfonds, Binnenkant 2 te Amsterdam of ook tot het hoofd der Schip- persschool te Gouda, den heer de Bode. AUTOPLAIDS - VACHTEN-VOETZAKKEK Fa B DE JONG BOUWE 19 0* i«tl« Van di Arbildtripir* Er wordt in deze dagen in het gansche land, ook in Gouda, een groote actie voor bereid voor de propaganda voor de socia listische dagbladpers. De oud-wethouder Van Staal heeft Donderdag j.l. in een daar toe speciaal belegde vergadering in „Ons Huis" de getrouwen der S. D. A. P. en de moderne vakbonden gemobiliseerd om hen mededeeling te doen van hetgeen staat te gebeuren, waarvoor hun medewerking wórdt gevraagd. Zooals bekend hebben de vakbondey ge zamenlijk een kapitaal van drie millioen gulden bijeengebracht om den uitbouw der socialistische pers mogelijk te maken. In Amsterdam is een schitterend gebouw tot stand gekomen met een technische inrich ting zonder weerga, een rotatiepers zooals er alleen een in Miinchen staat, waarop- in tyd van nood een krant van 96 pagina's kan worden gedrukt. Behalve aanzienlijke uitbreiding van het hoofdorgaan, komen in verschillende deelen van het land nieuwe dagbladen tot stand, terwijl de bestaande organen, ook het „Goudsch Volksblad" hier ter stede, mede uitbreiding zullen onder gaan. De S. D. A. P., die zich door deze groot- sche dagbladorganisatie, voor den opzet waarvan we alle respect hebben, geschaard heeft onder de groot-kapitalistische onder nemingen, zal nu krachtiger nog dan te voren stelling gaan nemen tegen de burger pers. Dat is haar goed recht en daarover willen We dan ook geen woord zeggen. Al leen het „waarom" deze organisatie tot stand is gekomen geeft ons aanleiding tot een enkel woord. Het heet dat de burger pers en met name ook de Goudsche Cou rant „vroeger ook niet die nota nam van de arbeidersbeweging dan zy nu doet. Vroe ger namen de burgerlijke bladen geen notitie van het werken der party. In de raadsverslagen der burgerlijke bladen wer den de socialistische raadsleden mondjes maat behandeld." Deze mededeelingen aan de getrouwen door den heer Van Staal gedaan, zijn be slist onjuist. Wat ons aangaat, wy hebben steeds de raadsverslagen van jaren her toonen dat aaVty- Wat da S. D. A. P, vertegenwoordigers van beteekenis in den Raad is gezegd, niet minder aandacht waardig gekeurd dan wat door andere leden, naar voren is gebracht. Het tegendeel heeft zich juist herhaaldelijk voorgedaan dat in het S. D. A. P.-blad datgene wat anderen aanvoerden, zoo goed als geheel werd ge negeerd. Dat wy ook thans meer aandacht zouden schenken aan de arbeidersbeweging dan vroeger, is eveneens in stryd met de fei ten. Dit willen wy slechts constateeren, zon der meer. Het is duidelijk dat de socialistische pers, krachtiger dan ooit, zal voortgaan de be ginselen te verkondigen, die naar de mee- nihg dier parity Wen heilstaat nioeten brengen. Daartegenover moet het voor ieder, die daarin niet gelooft pn die de teekenen van dezen tyd verstaat, duidelijk zyn dat deze heilstaat alleen beteekent de macht aan de 8. D. A. P. in staat en maatschappij. Dat en niets anders is het doel van de millioenen-maatschappij der Arbeiderspers! bracht lliy steun men, op dein soeiaal-demo- cratieolien voorzitter van den nationalen raad, Karl Kenner. 93 stemmen. De aftre dende pieeident. Miklas is du» herkozen. BINNENLAND. Directie-wisseling Ned. Bunk. By K. B. van gisteren .is met ingang van 12 Uct. a.s. aar. mr. li. Vissering op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend ala president-directeur a an de JN.V de Keaerlandaehe Bank, onder dankbetui ging voor de vele en gewichtige diensten m die lunet ie aan den lande bewezen Met in gang van dien datum is benoemd tot presi dent-directeur van de JN.V. de JNederi. Banx tnr. L J. A. Trip, oud-preaidednt-ctirecteur van de Javasche Bank en wel voor den tyd vui- zeven jaren. Benoemd is bij bevordering tot grootkruis in de orde van den Ned. L^euw nir. li. Vis sering, president van de Nederl. Bank te Amsterdam. Invoer van steenkolen in België. Het Koninklijk besluit, betreffei.de de in stelling van invoervergunningen voor steen kolen in Belgiè. is. volgens de Telegraaf, gisteren geteekend en verschijnt morgenen het Belgische staatsblad. Na drie dagen treedt het besluit in werking. GEMENGDE BERICHTEN. Fluiten en neuriën tegelijk. Een dame te Sheffield woonachtig, vertelt in de ..Musical Times", dat zij kennis heeft gemaakt met een wonderkind op het gebied der n.uziek. zooals er misschien geen tiwee- de <,p de wereld te vinden. Het is een tienjarig meisje, dat alle wijsjes, welke zij ktnt, volkomen correct fluit. Dat is niet zoo l.yittngewoon, dooh het kind neuriet tegelijk. Dat is op zichzelf wel iets zeer bui- longewoons. hetwelk in de eerste plaats dei. phyeiologen belang kan inboezemen Doch het ongelooflijke daarbij is, dat de kleine mejid zoo muzikaal is. dat zij een tweede stem er Bij neuriet. Die tweede stem harmoniseert niet enkel im tertsen en sex- ten. wat reeds onbegrijpelijk zou zijn, doch liet is »r. melodie in tegenbeweging, welke zij in haar geneurie doet hooren en zij im proviseert deze onder het fluiten. Dit lijkt ons zoo buitengewoon muzikaal, jat we aan oen grapje zouden willen gelnoven, wanneer die dame haar mededeeling niet met haar vollen naam onderteekende en den naam van het kleine wonder. Mies Mollle Magon mededeelde. Zondag 11 October. GOUDA. Rem. Kerk, 10% u. v.m. Ds. H. Cramer. Luthersche Kerk, 10 u. v.m. Ds. J. J. SimoD. Geref. Kerk (St. Janskerk), 8 u. v.m. en 3.30 u. n-m^p. J. Pip. ten Brink. Geref. Gemeente, Turfmarkt, 10 u. v.m. en 6% u. n.m. Leesdienst. Woensdag 14 Oct. 7% u. n.m. Ds. Barth van Borssele. Geref. Gemeente, Gouwe 189, 10 u. v.m. en 5 u. n.m. Ds. J. B. C. Croes. Ver. Calvyn, Nieuwe Zaal, Turfmarkt 142, 10 u. v.m. en 5% u. n.m. Ds. Ewout te Bergambacht. BERKEN WOU DE. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. ten Brugge- cate. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk, 10 u. vxn. Dr. P. Glas. Geref. Gemeente, 9J u. v.m. en 6 u. n.m. Ds. J. H. v. d. Wal te Wageningen. Gebouw Salvatori, 9% u. v.m. Ds. J. de Bruin van Alphen. 6 u. n-m. De heer W. J. de Jonge. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. en 6% u. n.m. De heer Bouwhuis te Lunteren. 2 u. n.m. Ds. van Dyk tie Lekkerkerk- HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. ps. de Voogd van Straaten. Geref. Kerk, 10% u. v.m. en 6% u .n.m. Ds. Erdman. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk, lOty u, v.m. Ds. B. Nieuw- burg. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. B. J. Kanis. Evangelisatiegebouw, 9% u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. Baks van Blauwkapel. Geref. Kerk, 10 u. v.yi, en 6% u. n.m. Lees dienst WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. en 6 u. n.m. Ds. de Looze. Remonstr. Kerk, 7 u. n.m. Ds. L. B. Hout- gast, Dordrecht. NIEUWEEKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. De heer W. J. de Jonge, g.o. tie Boskoop. 6 u. n.m. Ds. Dippel. REEUWIJK. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. en 6% u .n.ip. Ds. M. Verwejj. Vanaf hedgn weer verkrijgbaar de bekende Mainzer Zuurkool Prima Geldersche Rookworst Frankfurter Knakworst Aanbevelend, 30 STADSNIEUWS. GOUDA, 10 October 1931. De steunverleening %an wcrkloozen. In Ut Raadsvergadering van 21 Septem- Ler j.l. werden om advies in handen van B. en W. gesteld adressen van den Plaatse lijke» Raad (uit den Uiud&chen Bestuur- dert-bond en de B.D.A.P.) en van het Werk- loozei-agitatie-coimté, betretfende de onder steuning van werkloozen, beide van 7 Sep tember 1031. Naur aanleiding van deze adressen mer ken B. en W. thans liet volgende op in onze voorsteilen van 10 Februari 1931, 110 22 en 1U Juli 1931, no. llö. hebben wij uitvoerig uiteengezet, dut de gemeente tot het geven van extra-u:ikeenngen, zogwel 'met het oog op de Armenwet, als ir.et dat op de voorwaarden, waaronder door het Rijksuubsidie in de kosten der steunverlee ning aan crisis-werkloozen is veretrekt, met gerechtigd ie. Wij zouden in herhaling moe ten treden, zoo.wel van het in die voorstel len vervatte als van liet daaromtrent ui üw betrekkelijke vergaderingen besprokene, on:: dat ter zake geen nieuwe gezichtspunten ot jurispiudenti# zijn verschenen. Met bedoelde voorschriiten ventaat zich nu eenmaal met het geven van extra-uil- keei ingen legen het gratis verstrekken van j bramtetollen en een Kerstgave aan werkloo zen Instaat bij het betrokken departement geen bezwaar, wanneer de daarvoor bestaan de en reeds eemge jaren achtereen toe gepaste - regeling 'wordt gehamlhaafd Nog eniunga heelt men in de bladen kun nen lezen, dat de subsitfceering van het Rijk in de kosten der werkloozen voorziening ai- hen dan gehandhaafd kan blyven, als de gemeente zich voor alle ter zaken geldende regelingen onderwerpt aan 's Ministers goedkeuring en afwijking van die regelin gen verlies van dit subsidie zal beteekenen. Aan het prijsgeven van dit subsidie, voor de crisisregeling circa 2U0Ü per maand be dragend en voor de werkverschaffing naar raming ongeveer f 25.000 per jaar beloopend, vait voor dez© gemeente nu ten maal niet te oenken. De werkloozen zouden daar op den duur zeil de nadeeiige gevolgen van onder vinden. omdat de gemeente niet bij machte is zelltftandig de enorme bedragen, aan de werkloozen verzorging verbonden, te ver schatten. zeker met, wanneer door extra uitkeringen de toch reeds belangrijke pos ten zouden /worden opgevoerd. Het zal, zoo gaan B. en W. voort, na her- imiering aan depe reeds bij herhaling ge geven beschouwingen naet bevreemden, dat zij tot het geven van extra uitkeeringen, in welken vofm dan ook, of tot het wijzigen der gemeentelijke steunregeling, niet kunnen advisieren. De gemeente is op dit gebied niet vrij en voorzoover verbetering van de geldende bepalingen te bereiken is, blijven wij voortdurend diligent. Zij heranneren er voorts aan, dat bij raadsbesluit van 17 November 1931», no. 31- 412-1-258, laatstelijk het standpunt van den Raad werd vastgesteld met betrekking tot de cokesverstrekking en de keretgave voor werkloozen en bedeelden. Het Burgerlijk Armbestuur is van dit standpunt op de hoogte en zal daarmede evenais vorige j area zeker rekening houden. In het vorige jaar werd aan brandstolfen vcorv werkloozen en bedeelden uitgegeven f 3.484.27 en aan kerst- gave ad f 5 totaal f 3.280. Met betrekking tot de in de beidle adres sen opgenomen punten deelen B. en W. ten slotte het Volgende mede: 1. Het geven van een extra uitkeering aar werkloozen achten zij op de hierboven ontwikkelde gronden ongeoorloofd. 2. Tot de voorziening van kleeding, schoei sel en dekking ie het Burgerlijk Armbestuur competent, met inachtneming van de bepa lingen der Armenwet. in de verordening voor het Maatschap pelijk Hulpbetoon wordit de instelling'van een commissie voor dit onderdleed van de taak dezer instelling van weldadigheid! voor zien. De door adressanten bedoelde aan het Burgerlijk Armbestuur toe te voegen com missie is met in overeenstemming m«t het geldend reglement en dus in strijd met de 3. en 4 Jn de brandstoffenverstrekking ei het bedrag der kerstgave kan zondter ge vaar voor het rijkssubsidie geen wijziging worden gebracht. Zij achten deze wijziging ook niet noodig. waar den Raad zich reeds vroeger voor ruime toepassing heeft uitge sproken, wanneer de weerstoestanden zulk3 noodig maken. B. on W. Stenen den Baad mlMien voor aiwijzend te Deeoüttlien«anzoo op het adres van liet Werklooden-Agitatie-Comité aangezien de flaad aan de in het adres ge- eisehen niet kan'voldoen steldo Thalia-Theater. Richard Taiiber in ..Dm Land des LSchelne". „Dein ist mein ganzes Herz" en verschil lende andere bekende liederen zingt Richard Tauber in deze film, en, zjin wonderlijke 10 de ™01*rcffel(ike ge luidsinstallatie, fa alle details tot ons en word* medegesleept en op- n-euw geboeid, vooral ook door de vol maakte doorwerking van de pianissimo's on de falsetten van zijn meest geliefde liefdes-aria's. Het is waarlijk volmaakt en brengt de hoordera telkens weer in verruk- ktng. De inhoud van deze eveneens veel be sproken film wordt gevormd door de voor naamste gedeelten van I-ehar's operette van dien naam. Tauber is de Chineesche vorst en dus zien we hem in de kostbare en ga! heimzinnige omgeving, de fraaie tuinen en paleizen van zijn land, omgeven door man. derjjnen en andere hoogwaardigheidsbeklee! ders van alte rangen en graden. Een feëriek milieu, dat alleen maar dankbaar is in „Das Land des Lacheliu» het land van de niet te doorgronden glim. lach en ook van de rijzende zon. Verhuur Gemeentewoning. B. en W. stellen den Baad voor aan iw, magazijnmeester van de gemeente iimuj- brieken te verhuren het huis (Bnm, 1M tegen een huur van 20 per maand. Vereeniging voor Huisvrouwen, afd. (,ow!j, Ledenvergadering. De afd. Gouda van de Ned. V«r. Huisvrouwen hield gisterenmiddag in Hotel „de Zalm" een ledenvergadering, waafla i( Presidente Mevr. van Reedt Dortland-de Kat verschillende mededeelingen deed over de te houden bijeenkomsten en cursussen in het komend winterseizoen. Gehouden zullen worden wederom een cursus in Zweedsohe en ryhmische gymnastiek en vermoedelijk een cursus In Mensendieck-gymnastiek Cursussen voor gezinsverpleging en fjjne keuken zgn nog in voorbereiding. Op veler verzoek wil het bestuur trach ten ook een cursus te doen geven in Espe. ranto. Aan deze cursus zal voorafgaan een lezing met lichtbeelden over dit onderwerp Verder deelde Mevr. Dortland mede, dat Mevr. Kloek-Pirée, die vorig jaar met zoo- veel succes voordrachten hield over de Coué- methode, bereid is gevonden wederom een cursus te geven. Medegedeeld werd nog dat de leden op 20 October a.s. de gast zullen zgn van de Margarine Verkoopcentrale te Rotterdam. Een bezoek zal worden gebracht aan de fabriek, waar de deelneemsters een koffie- maaltijd wordt aangeboden. Het bestuur hoopt dat vele leden aan de vriendelijke uit- noodiging van de Margarinefabrieken ge- volg zullen geven. De vergadering werd besloten met sen zeer geanimeerde verkooping van de tijd schriften uit de portefeuille. Gemeentelijke havendienst. Burgemeester en Wethouders van Gouda maken bekend, dat de Kleiwegsbrug, ge legen over de Kattensingelgracht aidaar, uitsluitend op werkdagen, tot nadere aan kondiging, op de volgende tijdstippen, ten behoeve van de scheepvaart geopend kan worden: Van 5.30 tot 549; van 6.04 tot 6.18; van 6.28 tot 6.43; van 7.07 tot 7.14; van 7.47 tot 8.02; van 8.17 tot 8.20; van 9.13 tot 9.16; van 9.41 tot 9.57; van 10.33 tot 10.38; van 11.17 tot 11.42; van 13.03 tot 13.09; van 14.29 tot 14.35; van 17.28 tot 17.34; van 18.19 tot 18.35; van 19.07 tot 19.10; van 19.35 tot 19.38; van 20.35 tot 20.55; van 21.26 tot 21.55; van 22.15 tot 22.35; van 22.56 tot 23.19; van 23.39 tot 0.30; van 0.45 tot 2.23; van 2.38 tot 5.49. De Kleiwegsbrug blijft gesloten van éën kwartier vóór, tot het vertrek van iederen personentrein van het station „Gouda" der Nederlandsch Spoorwegen. Tydens de werking van Rijnlands stoom gemaal te Gouda en wegens dienstbelang moet soms op een volgende (latere) opening worden gewacht, om doorgelaten te kunnen Ré unie-Bioscoop. De Moulin Rouge. Het programma dat de directie van do Réunie-Bioscoop deze week brengt, is van zeer'bijzonder en goed gehalte, waarvan het hoofdnummer, Dupont's „Moulin Rouge" alleen reeds een bezoek overwaard is. Parys, de lichtstad waar eens de Molin Rouge het centrum was van alles wat amu sement zocht, oefent nog steeds groote bekoring uit. In de film van dien naam waar tusschen al de bonte artistengettl- schappen (waarby ook o.m. de hier beken de Sciheffers' Lilliputters-troep optreedt) viert de eerste danseres Parysia (Olga Tschechowa) de hoogste triumfen bij bet enthousiaste publiek. OUDAr ztumm TH814I "Natuurlijk speelt er zich een roman af- Pe dochter van de danseres is verloofd met jlndrc, de zoon van een voornaam aristo craat, die zich tegen dit huwelijk verzet, totdat Parysia eindelijk een gunstige be slissing voor haar dochter weet te krygcn. jUa eohter de huwelijksdag nadert, meent André niet te kunnen trouwen met Maga- ret; hij maakt de remmen van zijn auto defect teneinde zelfmoord te kunnen plegen onder de mom van een ongeluk, maar juist dan wil Magaret met deze auto gaan rij- dCjja een spannende opname-reeks worden de reddingspogingen van André weerge geven en hoewel hij en Magaret na een érnstig ongeluk in een ziekenhuis worden opgenomen, blijft herstel niet uit en wordt rtn treffend en gelukkig slot gevonden. Het) versterkte orkest geeft aan dit mooie filmwerk een passende begeleiding. Een uitgebreid, goed verzorgd bij pro gramma gaat vooraf. Een paard op hol. Een schadepost je. Gisteravond om kwart over zes is het paard van don melkboer V. op den Haas- trechtschen dijk op hol geslagen era met de wagen achter hem aan op de Karnemelk- éloot tegen een boom gebotst nabij de brug van de Schoonhovensche trein. Het dier w»t zich van de zeer gehavende wftgera los te rukken en rende verder die Karnemelkeloot op. i*aar in de nabijheid van het abattoir de melkboer O. er in slaagde het dieft- tot -taan te brengen. Het dier dat toen spoedig weer tot rust kwam. is naar de stal gebracht en heeft bij het ongeval geen letsel gekregen De schade voor den melkboer V. was aan zienlijk. Alle melk- en papflesschen waren vornteld. enkele melkbussen kwamen in het water van de Karnemelkslooi terecht. Bo vendien was de melkwagen flink tesaha- digd. „Gekooide menschen" (,,M. Kafig ia een schepping van den bekenden legiaseur E. A. Dupont, die reeds zoo menig meesterwerk, waarvan wij slechte noemen het benende ..Variété", op zijn naam heeft .-laan. „Gekooide menechen", de film, die deze wei k in den Schouwburgbioscoop draait wordt algemeen al3 een zijner beste werken b.echouwd. Het drama speelt tich af op een vuurtoren in zee, waar de bewoners maan den lang zonder eenig contact met de bui tenwereld blijven. De gruwelijke eenzaam heid, waaronder alten hier min of meer ge drukt gaan, blijkt vooral vóór de jonge vrouw van Captain Kelt, d© torenwachter, funest te zijn en als haar de gelegenheid! wordt geboden de eenzaamheid vaarwel te zeggen, wil zij die niet laten voorbijgaan Uat alles weer anders loopt, dan aanvanke lijk scheen, wordt veroorzaakt door de komst van een schipbreukeling, die later blijkt de voortvluchtige directeur van een veekeu- ringBinaatschappij te zijn. Conrad Veidt als oirecteur, Fritz Kortner als Captain Keil, Tara Borell als Frau Keil en Hein rich Geor ge als de geweldenaar Cass gaven mooi spel te zien. Vooral tussohen Conrad Veidt en Wemnch George waren er prachtige scènes. Van het voorprogramma noemen wij vooral de muzikale één-aeter „Een midzomernacht- droom". Filmavond van het Inst. voor Arbeidersontwikkeling en Nieuw Malthusiaansche Bond. Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling M' tegen a». Dinsdagavond in samenwer king met dien Nieuw Malthusiaanschen Bond een filmavond uitgeschreven voor leden en donateurs in de bioscoopzaal van de Socië teit „Be Réunie". Dr. Joh. Ph. Tuyt uit ben Haag zal de film toelichten. Ue directeur-generaal der posterijen en telegrafie heeft den volgenden brief gezon den aan alle Kamers van Koophandel en Fabrieken. 1. in verband met de te dien aanzien ge bleken wenschelijkheidi is besloten met in gang van 1 October 1931 op de kantorera waar dit technisch mogelijk is, de iraterlo- eale telefoongesprekken bij het ..Maal be zet" vinden van een aangeslotene, aan te bieden op de wijze als thans reeda voor de internationale telefoongesprekken geldt. 2. Derhalve wordt daar alleen met toe stemming van den locaal bezet bevonden aanvrager van of opgeroepen e voor het én- terlocale gesprek het in gang zijnde locale O' daarmede gelijkgestelde gesprek verbro- ken. 3- Op de kantoren, waar heb aanbieden 8 technisch» bezwaren nog niet n ogehjk is, zuuen bij vernieuwing van tegenwoordige telefooncentrales zoodanige voorzieningen worden getroffen, flat ook baar de nieuwe regeling kan worden inge- Nederlandsche Orgelkunst en Historie. Zooals wy reeds berichtten zal op Woens- ag 14 October in de Groote of St. Jans- e«i Cen. orge^a£ gehouden worden, die verdeeld is in een Historische Middag-con- erentie te 3 uur en een Nederlandsche Or- gelavond te 8 uur. Als sprekers voor den middag zullen op treden: 1. De heer Jan Zwart, organist te Am sterdam: ,Voachim Hess (de 18 eeuwsche rg- der Goudsche Kerk) en diens Orgel- Kfischriften" 2. De heei - De heer Dr. G. Das te Arnhem„Zin- Iten zonder Orgel" (een laatste episode uit atrtfd tegen het orgel in de 17e eeuw); 3- De heer Jan Dekker, orgelbouwer te r06®' «Oude en nieuwe Orgelbouw" (in kort bestek); 4. De heer Jan Zwart: „Anthonie van Noort en zijn in 1659 uitgegeven Tabulatie ooeck van etlicke Psalmen en Fantasyen" (met voordrachten aan bet orgel der Kerk). Het programma van de Orgelavond is samengesteld uit Nederlandsche Orgelcom ponisten van J. Pz. Sweelinck, Anth. van Noort, Co, Kiht, George Stam, J. J. de Vos, H. t>. J. de Muii ui Je Goncertgever Jan Zwart. De toegang is om drie uur vry; 's avonds is de entreeprijs zeer laag gesteld. Victoria Speculaas. Nu Sint Nicolaastyd weer nadert en boterletter en speculaas weer tot de veel gevraagde lekkernijen gaan behooren, heeft de Biscuitfabriek Victoria te Dordrecht, vertegenwoordiger te Gouda de fa. J. van Wijk Az., zich gehaast om keurige trommel tjes met 3 pond overheerlijke speculaas in den handel te brengen. De lekkere broze speculaasjes zyn in deze blikjes keurig ver pakt, maar bovendien ook los verkrijgbaar. Men raadplege voor meerdere bijzonder heden de betreffende advertentie in dit blad. Burgerlijke Stand. GEBORENGeene. ONDERTROUWD8 Oct. P. den Edel en F. J. Remeijer.— U. J. Kuipers en .1. Meij- ünk. OVERLEDEN: 7 Oct.: Beruardetta An- thoma kalmeijer, 14 jaar. Arigje Adriana l'Ons, wed. H. Beaemer, 67 jaar. Agenda 12 Oct. 8% uur Soc. ,4e Réunie" Bovenzaal Openb. Verg. Alg. Ned. Vrouwen Vrede bond. 14 October Cursusavond der Gondsche Red dingsbrigade o. 1. v. den lieer Natrop, in gebouw „Daniël" 'e avonda 8 uur. 15 Oct. 8 uur Soc. „de Réunie Openings avond Volksuniversiteit. 2U Oct. Soc. „de Réunie' Volksuniversiteit Eerste cursusavfjrad mevr. v. Schaick— Wiling. Apotheken. De apotheek van den heer F. A. Dee, Weethaven, zal van heden tot en met 16 October, benevens den daarop volgenden nacht geopend zijn Ra 8 uur de» avonds (dee r.&Chts echtier alleen voor recepten). Zondagsdienst doktoren. Bij afwezigheid van éigen huisarts kan men zich hedenmiddag en morgen wenden tot de doctoren: Dr. hups, Tiendetweg, en Dr. de Boer, Gouwe. UIT DEN OMTREK. ALPHEN a. d. RIJN. De Schutsluis „Reyneveld". In tegenwoordigheid van het bestuur van den folder Reyneveld alhier, den architect er den heer Sip», de bouwkundige van <le Frov. Waterstaat, uit Gouda, zijn gistermor gen de bemoedigde gronden uitgezet voor den bouw van een schutsluis aan de over- sohepmg „Reyneveld" ter bepaling van de gronden die hiervoor aangekocht of ont eigend moeten worden. Zooals men weet houdt dez» bouw verband met Óen nieuw aan te leggen verkeersweg Rotterdam—Am sterdam waardoor de oyerscheping aan het l{eyneveidi die voor het snelverkeer veel te hinderlijk zou zijn, komt te vervallen. NIEUWE UITGAVEN. Bredée's Catalogus van Zondagsschool- uitgaven. De nieuwe catalogus van Bredée's Zon dagsschooluitgaven is verschenen en heeft een groote uitbreiding ondergaan. Het is een heel boek geworden van 100 pagina's en bevat talrijke illustraties van boekomsla gen, portretten van auteurs en wandteksten. Voor uitdeelingen op Zondagscholen is er een keuze te over. De catalogus die ditmaal gesloten is in een stevig omslag met een fraaie kleuren druk, een vaas met bloemen, naar een tee- kening van Kees Roovers, is op aanvrage bij de N.V. Bredée's Uitg. Mij. te Rotter dam verkrijgbaar. LUCHTVAART. Beperking gaat eerstdaags in. De eerste luchtpassagier in Indië aangekomen. Bij de aakoir.st op 14 öeptember, van het uit Nederland komende postvliegtuig Ooie vaar te Medan, heeft de Sumatra fost de zich aan boord bevindende mevrouw Hew lett, een 67-jarige dame, due de eerste lucht- reizigster is, die de vlucht van Nederland naar indië maakte, ondervraagd. Onder het rooken vara een sigaret vertelde zij, dat de re» schutterend geweest was. Ja, verzekerde zij, het is niet de eerste keer dat ik vlieg, ik heb al heel wat tochtje» met n yn zoon gemaakt, die n.i. eerste piloot bij de Roy ai Air Force, in Engeland, era nu ga ik mijn dochter eens verrassen in Nieuw- Zeeland. ik vlieg morgen door tot Batavia en ga dan verder door met de K.P.M. naar Nieuw-Zeeland. waar zij ai jaren woont. Jammer het, vond de sportieve oude dame dat er nog geen lucht.verbindhig ib, want dat gaat vlugger. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 10 October. Verwachting- Zwakke tot matige zuide lijke tot westelijken wind, meest gedeelte lijk bewolkt, wedn% of geen regen, ze temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig verande ring. Nachtvorst Waarschijnlijk geen nacht vorst. Voor dB hartelijke huldiging m(j vorige" week Zaterdagmiddag naar aanleiding van myn afscheid als badmeester der Stedelijke Zweminrichting bereid, voor de talrijke fraaie cadeaux en de geschenken onder couvert waaronder een enveloppe met inhoud van de Commissie van Toezicht welke ik mocht ontvangen, alsmede voor de bloemstukken mijn echtgenoot» en mij aan geboden, betuig ik langs dezen weg mijn welgemeenden dank. Bijzondere erkentelijk heid aan het comité, dat de huldiging organiseerde. De dag van mijn dienst beëindiging is mij door de van zoovele zijden betoonde blijken van sympathie gemaakt to't een dag, dien ik nimmer zal vergeten. Nogmaals dank voor alles! W. VERHART, Gepens. badmeester der Sted. Zweminrichting. Gouda, 10 October 1931. Lemdulstëeg 35. 27 GEVRAAGD tegen 1 November voor dag en nacht. Leeftijd niet onder 23 jaar. 10 Brieven onder No. 4426 bur. Goudsche Courant, Markt 31 GEVRAAGD met ingang van 1 Nov. a.s. voor kantoor Brieven met opgaaf van verlangd salaris onder No. 4408. Bureau Goudsche Courant, Markt 31. JUFFROUW, h. b. b. h.. VRAAGT tegen 1 Nov. met pension. Brieven onder No. 4366, Bureau Goudsche Courant. Markt 31. 10 TE HUUR. ƒ4.— per week. Plaats voor 12 auto's. 8 Te bevragen: SPOORSTRAAT Sü. TE HUUR, geheel of gedeeltelijk, ruim met 7 warenhuizen en. 2 trek serres, waarvan de 2 trekserres met 1 warenhuis grbot 1500 ramen ver warmd. Gelegen te Gouda. Te bezichtigen iedere Maandag en^ Woensdag. Verdere bü C. J. Cats weg A_ TE HUUR. voor klein Kezin. Adres: FLUWEELENSINGEL 3 (Amerika)/ 8 0r gemeubileerde of gemeubileerde twmors met keuken te kuur Te bevr. b. d. Makelaar P. W. DE BEUN, Flnw. singel 90. TE KOOP: tegen den leg. 12 M Hénen*» Morgen, 3 Voor «tellingen 2.15 B, 8 30 tfotirls J. KOEMAH te HAASTRECHT, zal verkoopen op MAANDAG 26 OCTOBER 1931, des avonds 7 uren in hotel „de Zalm" aan de Markt te Godda Een onlangs nieuw gebouwde aart de Gouwe 129 te Gouda, kroot 2 aren 27 centiaren. Verhuurd voor f 27.— per week. Een daarnaast Belenen srroot aan de Gouwe 127 te Gouda, groot l are 92 centiaren. Ontruimd te aanvaarden bij de be taling der kooppenningen. DAGMEIflJE VRAAGT bij nette menschen. 10 Brieven onder No. 4425 bur. Goudsche Courant, Mafkt 31. TE HUUR: Burg. Martenssingel. 8 Te bevr. b. d. Makelaar P. W. DE BEUN, Fluw. singel 90. TE HUUR:. aan den Bloemendaalsche weg. Huur prijs 9.per week. Te bevragen: TURFMARKT 63. Wegens vergevorderd seizoen aan geboden een nieuwe vlak tegen den leB- LAGE GOUWE 98. GOUDA. Wegens ongesteldheid een Kruldanlan^Mk TE KOOP, welke een aardige bij verdienste oplevert. Brieven onder No. 4388, Bureau Goudsche Courant, Markt 31. S 75 CENT PER WEEK. Te bevr.: ARIE BROER, Spoor straat 35. Begrafenis - Ond/rnemer, 228 (ovm d« CtBlralc) kost een opname met HORAM ger»»rl»oa bllksemllchtpoeder. Elke opname slaagt. We hebben het steeds voorradig in pakjes van gram1 gram 5 gram 1 12'/ii cent. 171/, cent. 55 cent. VSM Gaarne willen wij het voor U even demonstreeren. FOTOHANDEL tenen zeer speciale prijs. N. NOORDEGRAAF. Kleiwet 12, Telef. 3016, Gouda. 10 voor bakker, kruidenier of iets der- arelijka. 150, N. NOORDEGRAAF, Kleiweg 12, Telef. 3016. Gouda. 10 TE KOOP: Burg. Martenssingel. 8 Te bevr. b. d. Makelaar P. W. DE BEUN, Fluw. singel 90. TE KOOP AANGEBODEN: Salon Pathéfoon met 38 platen, zoo goed als nieuw Tevens een Kinderledikant Billijke prijs. Tc bevr.: tyJSTERBESSTR&AT 17 Geen rook. Oeen stank. De wonder ASCHBAK Alleen verkoop Klnlwng 87 en ERF aan het Regentesaeplantsoen nommer 8 te Gouda. Ontruimd te aanvaarden bij de be taling der kooppenningen. en ERF, met POORT daarnaast aan de Bockenbergstraat 22 fe Gouda. Ontruimd te aanvaarden bii de be taling der kooppenningen. Te bezichtigen volgens plaatselijk gebruik. Nadere inlichtingen ten kantore van den notaVis. f wegens beëindiging bedrijf) te ZWAMMERDAM Oud-Bodegraven op de Hofstede „De Vrjie Nes" be woond door den heer J. MICHIELEN aan den Oudi-Bodegravenscheweg 'op VRIJDAG 16 OCTOBER 1431. voorm. 10 uur van: 20 koeien (kalfdragend en gedeel telijk ingeschreven In N. R. S. 3 kalveren. bruin merriepaard (mak in tuig), 6 drachtige zeugvarkens, 40 schrammen en biggen, 25 kippen, enz. Voorts o.v. 50.000 K.G. best ge wonnen hooi en een partii mest. Voor den verkoop afgenummerd te zien. Deurw. DE KOOL. •terk verlaagde prijzen. Aanbevelend, 12 Tvinstraat 85 Tel. 2876 Bij dezen berichten ondergeteekenden aan hunne geachte Clientèle dat in hunne zaken OOSTHAVEN No. 36 en LAN6E N00D80QSTRAAT No. 23 welke zijn overgegaan aan den heer B. F. Ch. DUIJNSTEE. hetzelfde personeel werkzaam is, dat ons jaren trouw gedjend heeft. Onder dankzegging voor het vertrouwen dat onze zaak in zoo ruime 'paté gedurende 70 jaren heeft mogen ondervinden MARGRETHA J. P. V..MEURS. MARIA H. J. v. MEURS. DIRECTEUREN van de ONDERLINGE BR AND WAARBORG MAATSCHAPPIJ, gevestigd te AMSTERDAM, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat in d$ plaats van wijlen den heer C. J. M. KROON IS AANfiESTELO DE HEER P. BOKHOVEN als correspondent van bovengenoemde Maatschappij voor Gouda en naaste omgeving, bii wien voortaan alle verlangd wordende inlichtingen te bekomen zijn. ,b 4 De Directeuren voornoemd DE JONG Co. Amsterdam, 8 October 1931. Onder referte aan het bovenstaande beveelt ondergeteekende zich in genoemde functie aan. P. BOKHOVEN. Gouda, 8 October 1931. 40 Op vertoon dezer bon ontvangt U ZATERDAG tO OCTOBER

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 2