llad 1 r r ïtaal k1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 17808 Dinsdag IS Mfeker 1831 BOSKOOP, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen te -« AAK 31’32 t I J Onafhankelijkheid bovenal. 70* Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, k DEilVVirxiTiuz-BVyiJi UUIVIVUII TV V L7*J, OWOJCAI1W1 Cilk, DVOlkUUF, UUUL/DJVan, linnuiiv^viix, - »A BINNENLAND. Grandi naar Berlyn. L f hai-\ïtra FEUILLETON. waarlijk een vriend wan HOOFDSTUK IX. n: (Wordt vervolgd). Markt 31, erschijnende van de N ZOON Telef. 2745. 50 cent toegestaan. Het deviezen met d. op onder- Or. Oiatrish ooaltra Dr. Schacht. De betooging te Bad Harzburg. Onverantwoordelijke uitlatingen. Een weerlegging. Een antwoord van Dr. Schacht. brengen van nieuwe inflatie hebben schul dig gemaakt aan hoog- J jegens de belangen volk. Wie wijsheid betracht, beoefent godde- lijke wetenschap. tfks- en Ge- reenigingen, ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. interc. 2745. Postrekening 48400. En dat is een feit, waarmee Brüning en de zijnsn wel duchtig hebben rekening te hou den. Dat de betooging nogal indruk heeft gemaakt, blijkt ook uit eer. redevoering van den Pruisischen sociaal-democratischen mi nister Severing, gehouden in een vergade ring van zijn partij. Daarbij kwam hij ook te spreken over de betooging te Harzburg, waarover hij o.a. zeide: Voor vier jaar zou aan een dergelijke betooging nog geen belang zijn gehecht. Op het huidige oogenblik is het echter een be denkelijk voorteeken van de komende ge beurtenissen. Het aftreden van het eerste kabinet Brüning moet behalve aan den in vloed van de Duitsche Volkspartij ook aan het onheilvolle werken van de onverant woordelijke leiders der VVilhelmstrasse wor den toegeschreven, De reorganisatie van het kabinet beteekent een ernstige binnen- en, buitenlandsche schok van het vertrou wen. De onzekerheid over den koers van de nieuwe regeering veroorzaakt een krachti ge nervositeit in alle lagen der bevolking en moet een algemeene onzekerheid ten ge volge hebben. Het doen ontstaan van deze regeeringscrisis is een catastrophe-politiek. Duitschnataonale en nationaal-social'stische minister zullen de zaken in Duitschland op het oogenblik niet ten goede kunnen doen keeren. Wanneer de nationale oppositie aan het roer zou komen, zou meer stukgeslagen worden dan het lichaam van heti Duitsche volk zou kunnen verdragen. Het is daarom de taak van alle republikeinsche partijen onder alle omstandigheden te verhinderen 'dat de nationale oppositie de macht krijgt. Slechts de aaneensluiting van alle bewust republikeinsche krachten kan op het oogen blik nog helpen. Dr. Dietrich, de Ryksminister van Finan ciën sprak in gelijken geest tot de pers vertegenwoordigers. Zijns inziens zijn de uitingen van Dr. Schacht juist geschikt om het aanzien van Duitschland te schaden. Dr. Schacht heeft gezegd dat de Rijksbank de openbare fihancieele intitutiie te hulp is gekomen, de minister noemde dit geheel onjuist. Onjuist noemde de minister het ook dat de Rijksregeering nietj in staat zou zijn aan haar verplichtingen te voldoen. Deze beweringen worden het beste weerlegd door het feit, dat de rijksregeering van de 420 niillioen vlottende schulden van dit jaar gedurende de laatste zes maanden tot 1 ’•S' De betooging Zondag door de Duitsch nationalen en nationaal-socialisten te Bad Harzburg gehouden, en de woorden daarbij door Dr. Schacht gesproken, hebben in Duitschland, maar ook in Frankrijk wel eenige onrust verwekt. De groote beteekenis van een dag als Zondag is natuurlijk dat de verschillende reclrtsche groepen elkaar hebben gevonden. t., Op 25 October. Naar het W.B. meldt, zal de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, Grandi, den 25en van deze maand naar Berlijn rei zen, oan het bezoek van de Duitsche mi nisters aan Rome te beantwoorden. ENGELAND. Een betooging in Londen tegen de loonsverlaging. Een optocht van 20.000 man, postperso- neel en andere Staatsbeambten, is gisteren in Londen van het ‘Embankment naar Hyde Hark getrokken, waar een protesVbetooging werd gehouden tegen de loonsverlaging. Schotsche pijpers gingen voorop en in den optocht liepen 22 fanfarekorpsen mee. Men droeg borden mee met opschriften als: De post maakt een winst van 60 millioen pond, maar de loonen worden 40 pCt. verlaagd. De meeste postmannen waren in uniform en de optocht trok zeer de aandacht. In het park was er zoo’n gedrang, dat een aantal vrouwen onder den voet wend geloop en. De menigte werd van negen spreekgestoelten toegesproken. Men schat, dat er 100.000 menschen tegenwoordig waren, de betoo- gers inbegrepen. Een groote menigte politie was op de been, maar de betooging, die twee uur geduurd heeft, heeft een volkomen ordelijk beloop gehad. FRANKRIJK. Fransche marine-vliegtuigen verongelukt. Vier dooden. Boven de marine-vüeghaven van Toulon Cuero, bekend door de noodlanding aldaar door de Zeppelin gedaan, zijn op een hoogte van 300 M. twee marine-vliegtiDgen met elkaar in botsung gekomen. Beide Vliegtui gen werden vernield en sloegen te pletter op den grond. Vier der inzittenden werden op slag gedood, een werd zwaar gewond, terwijl een zesde het gelukte niet een parachute naar beneden te springen; |iij liep lichte verwondingen op. De commandant van het eskader had uitdrukkelijk order gegeven, op verschillende hoogten te vliegen om botsin gen te voorkomen. g VEREENIGDE STATEN. Vliegtuig neergestort. Drie inzittenden gedood. In de nabijheid van New-York stortte een vliegtu'ig neer, dat bestuurd werd door den vroegeren Oostenrij kach en oorlogsvlieger l’elzeder. Als passagiers had hij twee jon gens aan boord. Alle dne inzittenden wer den gedood. De toestand van Edison. Uit New-York wordt! gemeld dat Thomas Edison Zondag weer 2 uur heeft opgezeten en voor het eerst sinds 48 uur weer voedsel ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zatordagnummer 20 byslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerde» prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. tot zich heeft genome^. Desondanks ver klaart zijn geneesheer, dat de uitvinder waarschijnlijk niet langer dan een week heeft te leven. Dr. Schacht, die Maandagavond weer te Berlijn is aangekomen, heeft de volgende verklaring aan de pers gegeven: Tot eenige door my op de bijeenkomst te Harzburg vermelde feiten hebben zoo wel het directorium van de Rijksbank als ook de ryksminister van financiën stelling genomen. Terwijl het directorium van de rijksbank de feiten bevestigt, poogt de ver klaring van den ryksminister van finan ciën het belang ervan gering te doen schij nen. Ik kan slechts aannemen, dat den ryksminister van financiën de bedragen, waarmede de verschillemfe financieele in stellingen van den staat en van de Akzept- gen,, wat hij wilde, zij was een onbekende grootheid in die kringen. Als je een man hadt, die je bescherm de, dan zou hij Lorresmere ter verantwoor ding roepen, zei hij. Ik zou ook wel lust voe len, hem eens te. vragen, want hfj zich eigen lijk voorstelt vak de vervolging van een jong meisje van jpuw leeftijd1 O, maar dat moet u toch niet doen I riep zij, iu haar wanhoop weer geheel'haar verontwaardiging vergetend. En waarom niet? Misschien i8 het beter dat hem van buitenaf eene gezegd wordt, dat de verhouding tuaechen hem en iemand, die bqweert, dat .zij een vriendin is van zijn vrouw, toch niet bepaald correct is. Ik verkies niet verder te luisteren, zei Ardine, nu weer één en al waardigheid. Je milt luisteren, begon hij, ziedende van drift, toen ineens de deur openging en binnen trad, de vrouw, die hij op de verdieping daar beneden had zien zitten. Ze stond hen beiden aan te kijken met een onverzettelijkheid 'van uitdrukking, die be wees, dat zij èen niet weg te cijferen per soon wmi in al haar eenvoud. Deldopte, maar niemand riep- „Bin nen Heb ik u niet hooren roepen, miss Raymond, of vergis ik mij? Langs De Courcy heen liep Ardine op haar toe en hijgde: O, zend dien man wegLaat hem toch niet zulke-vreeselijke dingen zeggen? Blijft u hier, als ’t u blieft. A Mrs. Johnson wa« ook in het mftsi niet van plan, weg te gaan. Ze hield de deur open en zei kalm tot De Courcy: U zult wel vertrekken, niet waar? An- Oct. 287 millioen heeft terugbetaald. Indien ook al zekere financieele moeilijkheden door den noodtoestand der gemeenten zyn ont staan, mag men daarbij niet vergeten, dat van het totaal der 55.000 gemeenten slechts ongeveer 2 tot 3000 in moeilijkheden ver- keeren. Tenslotte ging de minister nog in op hetgeen dr. Schacht verklaard had betref fende de buitenlandsche schulden van Duitschland. Zoo dr. Schacht de opgaven omtrent de buitenlandsche schulden van Duitschland onvoldoende acht, zou het voor hem tijdens zyn werkzaamheid als presi dent van de ryksbank een dankbare taak zyn geweest), den juisten omvang dezer schulden vast te stellen. De rijksbank is thans doende, deze moeilijke taak te vol brengen. Het is mogelyk, dat het bedrag der buitenlandsche schulden hooger zal blijken te zyn dan vermoed werd. Dit wij zigt echter niets aan het feit, dat de cre- dieten op korten termijn door de Stillhalte- overeenkomst tegen wegvloeien uit Duitsch land beschermd zyn. Dr. Dietrich stelde nog dè vraag, wat de rijksregeering of de rijks bank ooit heeft verborgen gehouden. Het is een bekend feit, dat de gouddiscontobank in de Vereenigde Staten een „Bereitschafts- krediet” van'50 millioen dollar heeft, dat door dr. Schacht zelf bezorgd is. De bank vart Engeland heeft! nog geheel andere cre- dieten, noodig gehad, doch in Engeland zal niemand op een politieke bijeenkomst zul ke beweringen uiten als dr. Schacht heeft gedaan. Zoo’n man zou zich in Engeland geheel onmogelyk maken en zich niet meer durven vertoonen. Wat dr. Schacht heeft gedaan, is gevaarlijk voor het bestaan van den staat. De toestand in Duitschland is ten slotte niet zoo slecht als op het einde van den oorlog of in 1923. Duitschland kan zijn bevolking tot den volgenden oogst voe den. Er is voldoende vleesch, brood, aard appelen, suiker en kolen. AlTeen is noodig te verhinderen, dat het volk zich niet door zenuwachtigheid hala over kop in een af grond stort. und Garantiebank in de boeken van de ryksbank voorkomen, volkomen onbekend zyn, anders zou een publicatie van deze cijfers de benaming „van weinig be lang” merkwaardig belichten. Wanneer echter de ryksminister van financiën op mij het woojd „onverantwoordelijk” toe past, wanneer de ryksminister van finan ciën van mij verlangt, dat ik reeds tydens mijn vroegeren ambtstijd het bedrag der buitenlandsche schulden had moeten on derzoeken, terwijl hjj weet, dat dit slechts door een wet mogelijk is en hij den tegen stand der vroegere regeeringen tegen my in deze kwestie kent, wanneer hij ten slot te van meening is( dat ik, daar ik geen functie meer bekleed, ook geen meening tot uiting brengen mag, dan laat ik het oor deel over persoonlijke zalmen gaarne over aan een lateren tijd. Myn opvatting van de plichten van een staatsburger in een de- mocratischen staat wijkt ook hier klaar blijkelijk af. BÜrrÊNLANDSCH NIEUWS. FINLAND Opheffing van den gouden standaard in Finland. Maandag is besloten tot opheffing van den gouden standaard in Finland. Tegelijkertijd werd besloten aanvullende bepalingen af te kondigen, waarbij de regee ring wordt gemachtigd do Bank tot een zeke ren datum te ontheffen van haar pliohlgoud te verstrekken bij aanbieding van bankbil jetten. De discontorente is verhoogd tot 9 pet. De valutahandel ie weer,, to gevolg hiervan wa« dat aiie ongeveer 25 pet. opliepen. DUITSCHLAND. Proces Calmette te Lübeck. In verband met verkeerde behande ling van zuigelingen. Gistermorgen is in Lübeck het proces be gonnen inzake de sterfte onder de zuigelin gen in het hospitaal te Lübeck, nadat hen een serum tegen tuberculose was foege- diend het z.g. serum-Calmette. Als verdach ten staan terecht prof. dr. Deyc’ke, prof. dr. Klotz, dr. Altstadt en zuster Anna Schütze. Een groot aantal deskundigen en getuigen is opgeroepen, terwyl by deze eerste zitting ook gebleken is, dat de belangstelling van pers en publiek overweldigend is. DUITSCHLAND. Arrestatie van Schacht cjs. geëischt. Door de communistische rjjksdagfractie. Naar aanleiding van de rede, die de oud- ryksbankpresident dr. Schacht te Harzburg heeft gehouden, heeft volgens het Handels- blad, de communistische rjjksdagfractie bij jien rjjksdag een motie ingediend, waarin wordt voorgesteld Hitler, Hugenberg, Schacht, Seldte en Düsterberg onmiddellijk te arresteeren, daar zy zich op de bijeen komst te Harzburg van de z.g. nationale dere zou ik nog genoodzaakt zijn, de politie te waarschuwen en dit zou maar onnoodige opschudding wekken. Hier ie uw hoed. Ofschoon De Courcy inwendig kookte van drift, om het belachelijk figuur, dat hij sloeg, nam hij den hoed aan, trad langzaam op de deur toe en zei toen tot Ardine: Voorloopig goeden dag, miss Raymond. Het spijt mij, dat ik u niet heb kunnen overtuigen van dè smet, die u op uw naam zult krijgen. Misschien dat Lorresmere op tiet oogenblik handelbaarder is. Toen sloot7 hij de deur en Ardine barstte in snikken uit. Mrs. Johnson ïiet haar uit huilen en hield zich intusschen bezig met de stoelen recht te zetten en het vuur ,wat op te poken. Doodgewoon vroeg zij eindelijk: Wat moet hiermee gebeuren? wijzende naar de prachtige kasbloemen, die op tafel lagen. O, ik kan ze niet zien I Gooit u ze weg, of neemt ze mee. Ik weet niet...Mrs. John son, ik kan u niet dankbaar genoeg wezen voor al, wal u voor mij gedaan heeft. Wat zou ik begonnen zijn zonder uw hulp? Ik zag hem naar boven gaan en ik ver trouw noodt die menschen met die zwarte wenkbrauwen. Wie is hij? Mr. De Courcy. De man, van wien wij gesproken heb ben en die in Beveridge woont? Ik heb al tijd gehoord, dat de De Courcy’s niet best stonden aangeschreven. Maar dat hij na ook een De Courcy was, dat wist ik niet. Hij doet mij denken aan Tsrhij rijk? O, dat geloof ik wel. Iemand heeft mij verteld, dat de familie bijna geheel geruï neerd was en dat hij ineens geld gekregen Naar het Engelsch. A 18 Nadruk verboden. Maar dit laatste schandaal nu die reis door Frankrijk 's nachts Mr. De Courcy, ik verbied u, deze din gen te zeggen. Verlaat mijn kamers en spreek uw beleedigingen uit, waar ze beter ontvangen zullen worden, dan hier. Nog af gescheiden van het onrecht, dat u mij doet, verkies ik niet, dat de naam van zulk een achtenswaardig man als lord Lorresmere door het slijk gesleurd wordt door uw schan delijke beweringen. Zij had zich nu los gerukt en op iederen Pols had zij een rood plekje, waar zijn Peep het sterkst had gekneld, maar nog eef zij hem strak-uitdagend aankijken. h n*e* voor je alles hebt ge oord wat ik te zeggen heb. Je naam gaat o’eraj over de tong Denk je, dat zulk een ooi meisje rich niet zou kunnen compro- I eren 60 met een man, zooals r.5reameire’ zonder dat iemand er van hoo- het (ü>U? A,S*m«one bekendheid heeft Ze begreep, dat hij zeer overdreef en het over dl nie* °Ver h&ar eigen nftam’ maar on«L VW1 ,OTd T*nrewnere, dat zij zich maakte. De Courcy mocht dan zeg- De tuinbouwcrisis in West-Friesiand. Een kreet om Regeeringshulp. Een noodkreet komt uit West-Friesland. Deze ecus zoo bloeiende tuinbouwstreek wordt met den ondergang bedreigd. Was 1930 slecht, 1931 is catasttophaal. Het begon al in Juni, toen zich ziekte on der de aardappelen vertoonde. Ongeveer driekwart van den oogst ging verloren an daarmee een groot deel van het inkomen der bevolking, die in den tuinbouw een be staan vindt. Wat de mislukking van dan aardappeloogst beteekende, bewijzen een paar cijfers. Uit Obdain worden in gewone omstandigheden verzonden 360 wagons aard appelen, dit jaar slechts 45. Uit Grootebroek vertrokken 1700 wagons minder.dan in nor male jareu. De financóeele gevolgen waren buitenge woon groot. Een crisiscomité kwam tot do conclusie, dat f 850.000 noodig zou *ijn, om de zwaar getroffen bevolking het hoofd bo ven water te doen houden. Dez® criaiscom- miasié lieeft zich tot de Regeering gewend en haar om een renteloos voorschot ge- viaagd. Het antwoord daarop laat zich nog steeds wachten. MIe hoop der bevolking was toen gevestigd op het tweede middel van bestaan: de bloemkool. Ook die hoop is in rook opgegaan. De oogst ie goed, maar onverkoopbaar. Zaterdag JJ.. kwamen 315 schuiten met 184.600 bloemkoolen op de veiling te Groote- oroek. De opbrengst was f 2583.82 of nog geen anderhalve cent per stuk, terwijl er 3000 als onverkocht naar de.,, mestvaalt gin gen. Gemiddeld brengt de bloemkool in de laatste dagen op f 0 76 tot f 1.50 per 100 stuks, ver beneden den kostprijs dus. Dagelijks wordt, de Regeering door 't vei- lingsbestuur op de hoogte gehouden van de zen onhoudbaren toestand, welke tot gevolg moet hebben den ondergang van de tuin- bouwende bevolking. Aan de Regeering is ook gevraagd, te bepalen, dat de bloem kool niet minder dan voor f 3 per 100 stuks verkocht mag worden. Daarmede zou de be volking er niet bovenop zijn, maar zou mis schien voorkomen worden, dat van den be- staanden nood door derden misbruik wordt gemaakt. Er komt echter geen antwoord1. Groote voorraden bloemkool worden in de eerstvolgende weken nog venwocht. Er zul len dagen komen, dat 4Ü0.1XX) bloemkolen op de veiling aangebracht worden. Een groot deel daarvan zal onverkoopbaar zijn, omdat Duitschland als afzetgebied verloren is ge gaan. De invoer naar Duitscliland is zoo goed als stopgezet door de tarieven. Door deze ramp in West-Friesland wordt natuurlijk niet alleen de tuinbouwende be volking getroffen. Allereerst zijn de tuln- Louwers niet meer in staat, het loon der ar beiders uit te betalen. Ook de betaling der vriend niet meer op te zoeken, althans met eer hij de gelegenheid had gehad, om er achter te komen, dat heflgeen zij hem Ver teld hadden, leugens waren? Neen, zei Mary Johnson beslist, ais hij waarlijk een vriend was, zou ik zeker ge noeg van hem zijn, dat hij mij niet ver keerd ingreep, wat de menschen dan ook zeggen zouden. Ja. hierin had mrs. Jolinson gelijk, dacht Ardine. Ze zou haar belofte nakomen en lady Lorresmere gaan opzoeken in CArlton- hotel, hoezeer ze er ook tegenop zag.^jord Lorresmere te ontmoeten. heeft, doordat zij /rijke bloedverwanten had den in Australië/ In Australië? vroeg mrs. Johnson ver baasd. 't Is eigenaardig, hoe u en ik altijd van Australië moeten hooren Ik zou wel e«n8 willen weten, in hoeverre hij recht had op dat geld, en wie het aan hem nagelaten heeft. Australië?... Nu, het kan zijn. Er zijn wel vreemder dingen gebeurd. Herin nert hij u ook aan iémand? Neen. Hij moet er net uitzien, als al zijn bloedverwanten; die zijn allemaal zoo donker heeft hij wel eens verteld. Och ja, u was ook nog een kind,, zei mrf(, Johnson, nu Ardine sterk aankijftnd. Maar me dunkt, die wijze om zoo on<W die koolzwarte wenkbrauwen uit te kijken? kon u rich wel herinnerd hebben. Ze lijken of? elkaar, als twee druppels water. Ardine luisterde al niet meer. Ze was berig de bloemen in een vaas te zetten en vroeg intusschen. Wilt u bij mij thee drinken, mrs. John son? En als u er dan niet tegenop ziet, gaan wij deze bloemen brengen naar het zieken huis hier dichtbij. Zeker, ik zal u eerst met de thee hel pen. Die man had zeker niet gedacht, dat zijn moods uit den bloemenwinkel nog bij die arme zieken zou terechtkomen. Ik iwilde wel, dat ik, hetgeen hij zei, net zoo gemakkelijk van mij kon afschuiven, als diebloemen. Mns. Johnson, als u nu eens een vriend hadt Ja? vroeg de oude vrouw aanmoedigend. En iemand legde opzettelijk uw gedrag verkeerd int en zei dat tegen uw vriend; zon hal u dan niet het beste lijken, om dien Jk begrijp niet, waarom, hit mij zoo lang laat wachten. Dat is zeker, omdat hij zien zoo’n grooten heer voelt tegenover mij. Maar als hij een volgenden keer nog eens een plaats van samenkomst afspreekt, dan zal ’k hem een8 laten wachten! Het persoontje, dat zoo half luide sprak, was een alleraardigst jong ding, frisch en met mooie, bruine oogen, de oogen van een brunette, terwijl het haar toch blond was en <ie wimpers en wenkbrauwen weer heel donker. Ata zij de roode lippen open deed, werd er wel eenigszins een dialect ge- hoord, wat deed vermoeden, dat zij nu niet zoo tot de eerste standen behoorde. Haar kleeding was echter bijzonder smaakvol. B0VD8CHE (01 l!l\T. oppositie door hun complot tot het teweeg- «.imiKrA InriallA en landverraad van het arbeidende

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1