Had. A MS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN ---- -GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIÊUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. -- No. 17809 70* Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- enFeestdagen O [H -K LAK l 41’32 *1 October 1931 Woensdag II --=5? BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOW Onafhankelijkheid bovenal. MDING I f 21.-. i Haag. L MIJ. FEUILLETON. (Wordt vervolgd.) Markt 31, By gebrek leid. antenwereld neerdert de eft aan uw kte gezond- ZOON 'elef. 2745. Iwten wach- van gewor- ...50 cent irden en IJKVER- kosteldos 3, Gouda (ERS ische ges tol kleur; een n het bloed Do Duitsche Rijksdag bijeen. De Regeeringsverklaring van Dr. Brüning. Buitengewone omstandig heden eischen buitengewone maatregelen. Steun voor Brüning van de soc. democraten. ook weer, vrouw? —Zoo iets van Ratcliffe, of Maynard schijnende in de op onder is- en Ge- enigingen, 7 Johnson had hier heel wat over na- It. Ze bleef nog een dag op de boer- bankcrisis en daardoor het ineenstorten van het geldwezen te kunnen bereiken. Tot zoover deze brief. Menige zin, die in Harzburg is gespro ken zoo merkt de Vossische Zeitung ‘droogjes op klinkt als een bevestiging van deze onthulling. Schoolstaking te Beriya. De ..erfbivtuanüiu van de Berlijnsclw acho- le»i is rtuisdag geëindigd, doch nog steeds duurt up een aantal scholen de acnooteta- King. die reeds eemge dagen voor de vacan- tie iiegon, voort. De staking is onder den in\ loed van oonunuufetiselie agitatie ais pro test legeft het ontslag van een aantal onder wijzers ontstaan. In velschillende stadswij ken van Berlijn was een groot aantal kin deren niet op school verschenen. Op ve^ suholen ontbrak Dinsdag ongeveer 3ü pr<® cent van de leerlingen. Het Sklarekproces begonnen. Voorluopig is het einde nog niet te zien. Voor de strafkamer van het Berlijttsche Landsgereeht. die op grond van de nieuwe noodverordening in belangrijke processen vonnis kan wijzen, is het sedert lang ver wachte proces tegen de gebroeders Sklarek begonnen, waarvan het einde voorloopig nog met te zien is. Met uitzondering van Max Sklarek, die volgen8 Z1JU verdediger zóo ernstig ziek JSy dat hij in levensgevaar ver- BUITENLANDSCH NIEUWS. DUIT8CHLAND. Wordt op inflatie aangestuurd? De West-Duitsche Industrie en Harzburg. Opzienbarende onthulling. De Frankfurter Zeitung publiceert een mededeeling uit de kringen der grootindus trie, die haar nog vóór de betooging te Harzburg bereikt heeft, en die op de diepere gronden wijst, welke de grootindustrie aan leiding geven, Brüning te bestrijden. Op den dag zoo heet het in dat schrij ven waarop het „Reichs ver band der Deutschen Industrie”, en de overige licha men, afzagen ó.a. van de idee der inflatie, waren eenige West-Duitsche indüstriieelen, die sedert lang ijveren voor inflatie, bij den rjjkskanseli^r op audiëntie, en zij hebben hem, toen hy zich afwijzend over eventueele inflatie uitliet, verklaard, dat zij dan ver plicht waren naar Harzburg te gaan. De rykskanselier heeft toen ook de vraag aan- gesneden, hoe de industrieelen zich dan de positie van de spaarders dachten, waarop een van hen geantwoord moet hebben, dat die dan maar van voren af aan moesten beginnen. Eenige dagen later werd iemand, die uit naam van zekere persoonlijkheden optrad, naar Dingeldey gezonden, om hem het ulti- I keert, zijn alle beklaagden verschenen. De gebroeders Max, Leo en Willy Sklarek wor- r den beschuldigd van gemeenschappelijk be- drog, valschheid in geschrifte, het berokke- ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per wedt 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en >de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. liOUkSi.ll L’ CUIIIAXT nen van schade kan de Diesdener Bank en de Oost bank, aan een deel der leveranciers van de Berlijnsche Inkoopqenkrale en aan de stad Berlijn. Terwijl Max. SkJorek door den gereohtsarte werd onderzocht, werd het verhoor van verschillende andere personen voortgezet. Het blijkt dat de gebroeders Sklarek af stammen uit een gezin, waarvan de vader coupeur bij een Berlijnsche oonfectiefirma was en zijn kinderen geen vermogen kon nalaten. Op veertien jarigen leeftijd zijn de drie zoons atten in de textielbranche ge gaan. Leo Sklarek ontkende velerlei beschul digingen, waarvoor hy dan zijp zieken broe der Max verantwoordelijk stelde. Hij ver klaarde zelfs, dat hij nooit op de beklaag denbank zou hebben gezeten, indien zijn broer Max niet in de firma zou zijn opgeno- men. Vervolgens komt uitvoerig het optreden van de gebroeders Sklarek tijdens den oor log aan de orde. Hierbij ontstaat een scherp incident met den directeur van de Berlijn sche Stadsbank Hofmann, die ontkent, ooit goed niet de Sklarek’s bevriend te zijn ge weest. Wèl heeft hij Leo Sklarek alg cliënt altijd vriendelijk ontvangen, doqh diens uren-lange bezoeken hebben hem dikwijls verveeld. Leo Sklarek windt zioh hierover op. Hij verklaart, dat hij in zeker opzicht een dwaze idealist was en dat Hofmann een lafaard is. Alle bankdirecteuren en hoogste ambtenaren van de Magistraat, die nu doen Naar het Engelsch. 19 Nadruk verboden. ‘t Wordt vochtig ook, zei ze, ongeduldig met den voet op het natte gras stampende. Ik zou hem bedanken, om hier nog langer te blijven en natuurlijk kou te vatten... Maar sterke armen werden om haar heen geslagen en zij werd in een eindeloo8 teere omarming gesloten, waaruit zij zich, heel coquet, ten slotte loswerkte met de betui ging Zeg, je wilt mij toch met dood druk ken? Maar wat heb je mij lang 1— ten! Ik ben er hieelemaal koud den. Ocii, wat spijt mij dat, liefste! Laten we dan een beetje op en neer loopen. Zoo. Ja. je handjes zijn ook heelemaal koud! Hij was in avondkleed'ing, wat af en toe te zien kwam tusschen zijn overjas door -, over het geheel leek hij iemand van hoogen stand verrejweg haar meerdere. Ik hoop,'’ Nelly, dat gevat, zei hij feeder. Kon nemen naar huis en je een „,JM 8«TTO. Nu, waarom zou je dit dan niet doen? De belangstelling voor de eerste zitting van den Duitschen ryksdag na het zomer reces en na de door politieke oorzaken ge volgde verdaging was buitengewoon groot. Tegen kwart vóór drie was de zittingzaal bijna geheel gevuld. De publieke en gere serveerde tribunes waren tot de laatste plaats bezet. In de diplomaten-loges zag men verscheidene vertegenwoordigers van de buitenlandsche mogendheden. Op de plaatfe van den gedurende het recès overle den nationaaksocialistischen afgevaardigde Gemeinder prykte een met rouwfloers'om hulde ruiker rozen, terwijl ook op de plaats van den overleden Centrum-afgevaardigde Kerp roode rozen zyn neergelegd. De Rykskanselier en alle leden van het kabinet waren aanwezig. Na een korte inleiding van President Loeve kwam Dr. Brüning aan het woorti. Dr. Brüning begon met hef voorstellen van de nieuwe ryksregeering. De leiding van de buitenlandse he politiek aldus dr. Brüning zal in myn hand liggen. Ik zal de politiek die tot uiting is gekomen in de besprekingen van de laat ste maanden en speciaal by de jongste Duitsch-Fransche besprekingen te Berlijn voortzetten. De Duitsche regeering ver wacht niet aljeen heil van internationale onderhandelingen, doch ook van buitenland - sche hulp voor 'Duitschland. Aan eigen lyf heeft men gevoeld dat de onopgeloste poli tieke vraagstukken der geheele wereld den binnenlandschen nood heeft opgedreven tot aan de grens van het dragelyke, waardoor alle lagen der bevolking met wanhoop zyn vervuld. Daarom heeft Duitschlarid het recht een beroep op de volkeren der wereld te doen om de pogingen om tot solidaire samenwerking te komen, eindelijk in een practische daad om te zetten. Ik geloof aldus de rykskJhselier dat deze gezind heid in de afgeloopen maanden een zekeren vooruitgang heeft geboekt. De diep gaande ontreddering van het cre- dietwezen der geheele wereld heeft de ryks regeering van week tot week voor nieuwe opgaven gesteld. Wat maanden lang by de beoordeeling van de economische en finan- cieele positie van een land juist was, werd na korten tijd door de uitwerking van de crisis in andere landen achterhaald. Het was de taak der ryksregeering en het zal de taak der nieuwe regeering zijn, alle re- geeringsmaatregelen zóó elastisch te ma ken, dat zy zich bij de optredende ver schijnselen van de wereldcrisis kunnen aan passen. De ryksregeering beschouwt het voor zich zelf als een succes, dat zy tijdig en als eerste in de rij van groote mogendheden ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bjjslag op den prys. Liefüadigheids-advertentiên de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEELINÜEN1—4 regels 2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerde» prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. VflaA: komt de toom tot ons, nog vaker wij tot hem; halen moet men hem nooit, veeleer wegjagen, als hij komt. aangekondigd werd. Dus voelde 't jonge meisje zich wel genoodzaakt, een briefje te zenden naat t' ”-*\ dat zij zich ónmogelijk aan de afspraak houden kon; in plaats hiervan moest zij haar tante gaan halen in Beveridge. Toen ze van het station terug lang» de Hall gingen, vroeg mra. Johnson ineens: Wie woont daar nu? Mr. De Courcy, geloof 'ik, antwoordde Nelly met een kleur. Ik heb hem laatst nog in Beveridge zien rijden. O. zoo! luidde het weinig-zeggend ant woord. En verder werd er niet druk gepraat tuaschen tante en nichtje op weg naar dë boerderij. Daar aangekomen werd mrs. Johnson al lerhartelijkst ontvangen door de Longs. Wat ben ik blij, je hier te hebben. Mary, zei de vriéndelijke boenn. En hoe vind je nu. dat one kind er uitziet? De dag werd gezellig döorgehracht, en. teen Nelly 's avonds al naar haar kamertje was gegaan, hidden de oudelui nog een na praatje, waarbij alle goede kenniswen een beurt kregen. Vanzelf kwam ook the Hall ter sprake en zoo heel terloops vroeg mrs. Johnson Deze De Courcy. die er op het oog en - blik woont, is toch geen afstammeling in de rechte lijn? Neen, de oude De Courcy had geen zoons, enkel twee dochters en die zijn zon der kinderen gestorven Deze De Courcy moet een neef zijn. En wie waren zijn oudere? Zijn vader was een stiefbroer van den oude en zijn moeder Ja, hoe heette die matum te stellen: hy moest zich in den Ryksdag aansluiten by een motie van wan trouwen, of hy zou niet meer kunnen reke nen op (het geld van) de Westduitsche in dustrie. Dingeldey heeft de motie van wan trouwen toegezegd, maar de verantwoorde- lykheid voor een kabinet Hugenberg afge wezen. De West-Duitsche industrie zoo gaat de brief verder zal zich in Bad lïarz- burg laten vertegenwoordigen, en versterkt tegeiykertyd in haar dagbladen de propa ganda tegen het kabinet Brüning. Zy hoopt dat het niet moeilyk zal zyn, in de een- heidsformulen van Harzburg de inflatiege- dachte in te vlechten. Hugenberg, die groo te schulden heeft, is er absoluut voor, even als de leiding van den „Reichslandbund”. De geldtheorie van de nationaal-socialisten komt aan dezen wensch tegemoet, omdat zy aan het goud vyandig is. De oude offi cieren ten slotte begrypen te weinig van het geldverkeer, om de gevaren voor hun pensioen te zien^Een deel hoopt ook by de zoogenaamde „Aufrüstung” weer in ac- tieven dienst te kunnen komen. Dat is ove rigens een valsche hoop; want Hugenberg en zyn vrienden by ons hebben de besliste bedoeling zich op zakeiyken basis met Frankryk te verstaan. Het hoofddoel van Harzburg bestaat hier in, vast te stellen, hoe men tot inflatie kan komen en hoe de klassenstryd tegen de ar beiders en de spaarders is te voeren. Ge lukt de inflatie door het optreden van een kabinet-Hugenberg niet, dan hoopt men in industrieele kringen door het publiceeren van pessimistische artikelen een nieuwe Brüning ging voort: De tarieven moe ten aan de gewyzigde omstandigheden snel ler kunnen gorden Aangepast. De grondgedachte^ van een goede sociale politiek moest juist in den huldigen nood toestand arbeiders e» werkgevers den plicht doen erhenAen, hun aangelegenheden ge- ineenschapp^lyk en onder zoo groot moge- 1 lijke inmenging van den staat, te regelen. 1 De ryksregeering is zioh er van bewust, 1 dat noodverordeningen en politiemaatrege- len alleen niet voldoende zyn, doch slechts 1 den weg künnen vrymaken. Zij heeft daar- by de toegewyde hulp van een tot offer? bereid en onder moeilyke omstandigheden 1 plichtsgetrouw ambtenarencorps noodig. 1 Van overwegend belang is de ethische wil tot nationaal zelfbehoud, tot vryheid, doch ook tot zelfbedwang en offerliefde voor het 1 vaderland. Het! dekken van dezen wil acht 1 de ryksregeering haar voornaamste taak. 1 Het volk en vooral de jeugd moeten be- 1 schermd worden voor de invloeden van ver- 1 nieling en vervuld worden met een geest van vaderlandsliefde en offervaardigheid. I De ryksregeering zal al haar krachten in dienst stellen van deze haar voornaamste J taak tot redding van het vaderland. Onder verwyzing naar de Engelsche va- luta-catastrofe betoogde Brüning, dat zijn r politiek van geleideiyke aanpassing by den r economischen toestand zich had gerecht- vaardigd. Juist doordat de Duitlsche regee ring vroeger dan andere zonder vrees voor impopulariteit tot harde maatregelen heeft 1 besloten, is zy gespaard voor de noodzake- lykheid plotseling zulke maatregelen te treffen als thans de Engelsche valuta schokken. Met eenige korte rrflfetr scherpe zinsneden kwam spr. op tegen de door Dr. Schacht te Harzburg gehouden rede, zonder diens naam evenwel te noemen. Wie het geloof van het Duitsdhe volk aan zyn valuta doet wankelen en ongerechtvaardigd een paniek- stemming wegens den toestand der Duit- sche ryksbank teweeg brengt, ondermynt ook de kansen op succes eener latere recht- sche regeering. Als de regeering aan de lokstem van rechts gehoor zou geven en de mark den gang van het Ehgelsohe pond liet volgen, waren er geen noodverordeningen noodig, maar het Dultsche volk zou den last dra gen. Zyn regeeringsprogram vatte Brüning t samen in deze woorden: „besef der werke- lykheid.” J Hedenmiddag zullen de discussies over de Regeeringsverklaring aanvangen en zal daarmede de beslissende stryd over het lot der nieuwe regeering vallen. De sociaal- democratische ryksdagfractie heeft zonder debat besloten, tegen de moties van wan- trouwen, die tegen het kabinet-Brlining zyn j ingediend, te stejnmen. met doeltreffende bezuinigingsmaatregelen voor de openbaite uitgaven en met de ver laging der productiekosten, is begonnen. Alleen hierdoor is voorkomen, ‘dat de ge zonde grondslagen van het Duitsche volks leven onaangetast zyn gebleven. Het voor beeld der ryksregeering heeft in de geheele wereld navolging gevonden. Men heeft er kend, dat zy zich moedig heeft aangepast a^n een moeilyke toekomst. De ryksregee ring was door besluiten, die hard en impo pulair waren, in staat juist in dezen tyd tot redding van het particuliere bedryfsleven voor byna driehonderdmillioen mark aan vlottende schuden terug te betalen. De val van het Engelsche pond heeft de ryksregeering en de ryksbank voor een nieuwe taak geplaatst. Nog sterker dan in de afgeloopen maanden is een aanpassing van economische financieele#en sociale po litiek aan elkaar en een aanpassing van productiekosten en prysniveau aan de eco- nomische ontwikkeling noodzakelyk. 'in overleg met den rykspresident heeft de ryksregeering besloten, een adviseerenden economischen raad te benoemen, die haar terzijde zal staan. In overleg met dezen Raad zal zoo spoedig mogelyk een econo misch program voor de komende maanden worden opgemaakt. De moeilykheden, waarin Duitschland zich door den oorlog, inflatie en schadever- goedingslasten bevond, hebben ertoe geleid dat de groote ondernemingen met buitey- landsche credieten een zeer krachtige ex pansie konden ondernemen, terwyl de mid denstand en de kleine industrie in hun ont- plooiingsmogelykheden ten achter zyn ge bleven. Een in velerlei opzicht ongezonde ontwikkeling is hiervan het gevolg. De cre- dietvoorziening juist voor den middenstand en kleine industrie dient daarom in de toe komst by de politiiek der banken een ge wichtige taak te zyn. Landbouw, grond bezit en industrie lyden onder een te hoo gen rentevoet. De verlaging ervan is een onmisbaar middel tot verlaging der produc tiekosten, wil men niet tot een volledige verschrompeling der Duitsche economie ge raken. Alleen in dit algemeen kader zal het mogelyk zyn te verhinderen, dat het Duit sche volk verdwaald geraakt in de sociale politiek. Deze dient zoodanig te worden ge voerd, dat zy zich aanpast by de finan- cieele er^ economische noodzakelykheden. Daarbij kan nu het op de grondwet steu nende medebesttemmingsrecht van de arbei ders niet worden voorbygezien. Dit geldt in de eerste plaats ook van de tariefgedach- te, die op zichzelf gezond is en behouden moet blyven, doah grooter elasticiteit in de handhaving noodig heeft. Toch zal je mij daar eerus moeten heen brengen. De Courcy. Maar natuurlijk, kindje! Ala je geheel de mijne «uit zijn. Wanneer ben je nu klaar Nel? O, nog in geen weken, antwoordde zij, half angstig. Want wij gaan 'immers eerst .nog buitenland»? Ja, naar Italië en Sicilië, naar de landen waar de citroenen bloeien en allerlei bloe- riien, die wij niet anders, dan uit de kaaeen kennen, en dan zullen wij zoo gelukkig zijn, al8 maar immer mogelijk, met niemand, die on» in onze vreugde storen kan. Je hebt ons geheim toch wel goed bewaard, kleintje? Ja, zeker. Maar het 'ie verschrikkelijk moeilijk, om mijn dingen gepakt te krijgen, zonder dat oom en tante er jets van merken. Die Longs zijn toch eigenlijk geen fami lie van je, is ’t wel? Neen» ik heb enkel nog maar een tante in Londen. Wie dan? Ik dacht, det je in het ge heel geen familie hadt. Ze wa» een zuster van mijn moeder. Zij was getrouwd met ’n boer, die in 't buiten land heeft gewoond. 'tl8 een harde vrouw eigenlijk ben ik bang voor haar. Zoo af en toe komt ze wel eens een dagje over. Nu, ik hoop maar, dat ze het niet in haar hoofd haalt, om juist nu te komen. Ik geloof, dat ik in twee drie weken klaar kan zijn, kindje. Maar waarom trouw je mij eigenlijk niet eerlijk en open? Ik heb je immer» al gezegd, waarom ik dat niet kon Daar zit iet» achter, wat de wet betreft en dat jij toch niet begrijpen kunt, liefsteMaar het is van overwegenden invloed op onze toekomst en daarom moeten wij geduld oefenen en ons tevreden stellen met de wetenschap, dat wij dan tooh ge trouwd zijn en dat wij er inuners al heel gauw voor heel de wereld voor zullen uit komen. Heb je dan in het geheel geen vertrouwd! in mij? Dat is het niet, maar het lijkt zoo saai om zoo in alle stilte in Londen te trouwen zonder bruidsmeisjes en zonder brtMÜBtaart en bloemen. Maar kindje, we kunnen immers in Londen zooveel bloemen en taart koopen, als we zelf willen' Kom, Nelly, ik offer nu al zqoveel op voor jou, iwaarom kan je dan ook met <ens was opgeven voor mij? Zij l'i^t fltch overrejen en zoo werd zelfs dag ety’uur afgesproken, waarop zij zouden samenkomen aan het kleine stationnetje, een paar myl van Beveridge, en vanwaar zij naar Londen zouden reizen en verder naar Dover. Met de afspraak, om eerst nog een samen komst te houden op dezelfde plek, ging hij terug naar the Hall en zij naar haar woning. Toch zou van deze laatste afspraak niets inkomen, dank zij een onverwachte gebeur tenis Nelly Blyth kreeg dtien volgenden dag een brief van haar tante, waar! nmrs. John son op haar korte wijze meedeelde, dat zij een paar dagen vacantie nam en zich voor- steld^f die in Beveridge door te brengen. Zij was al eerder zoo ineens uit de lucht komen vajlen en hoe ongelegen ’t Nelly nu ook kwatfi. kon aj toch onmogelijk haar tante afschnjVen want het bezoek zou plaats hebben op denzelfden dag, dat ’t ’s moigene the Hall, waarin zij meedeelde, twee lettergrepen waren het In ieder geval, i.u j_ l Raymond misschien? opperde mrs. Johnson. Juist, zoo was het: de oude De Courcy was (woedend, dat zijn broer niet <te groote dame had getrouwd, die hij voor hem had uitgekozen en heeft tot aan zijn dood nooit een v*n hen willen zien. Maar toen heeft de zoon toch the Hall geërfd. Daar stonden zware hypotheken j>p, viel mr. Long in. maar ineen» kreeg de jon ge De Courcy een heel fortuin van de fami lie van zijn moeder, waarop ze altijd zoo neergezien hadden. Mary gedacht derijen nam heel weinig notitie van haar nichtje. Wel had zij alleen lange wandelin gen gemaakt, om wat friseche lucht te hap pen. eer zij terugging naar Londen. Intus- schen dacht zij diep na over het vraagstuk, dal al bij haar opgerezen wa» van den dag af, dat zij in Ardine’s kamer ineens van aangedicht tot aangezicht had g^taan met. De Courcy en zij zich getroffen had gevoeld door de sterke gelijkenis met dien Austra- liscfien farmer, „gelukkige Raymond". Nu scheen het toéval haar dan wel te be gunstigen haar althans een duidelijke aan wijzing te geven. je geen kou hebt i ik je maar mee- gla» wijn geven. Dal kan ik niet en dat weet je toch wel. Plaag mij nu maar niet, lieve!

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1