elyk oden! r letaal NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN «I Mo. 17810 Donderdag IB October 1831 70»Jaargang STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. c t buitenlandsch nieuws. H feuilleton. IHi NIEUWÉRKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, -1------- Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- eaFeeetdagen BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, ■hl jfii Onafhankelijkheid bovenal. fl. 21.-. Den Haag. of nationalisme 1*1 De wijze is altijd zichzelf gelijk. HOOFDSTUK X. ■I (Wordt vervolgd.) helpt. By gebrek noeidheid. de plantenwereld j vermeerden de en geeft aan uw >1 maakte gezond. slechte voor keuze, oolsjewisme.’’ Jielp. De Courcy,. alweer dx>’n .\Neen. daar wil ik toch buiten je dan nu iweer van plan? ’oed voor betaald, ot le mogelijk, dat i staatspresi- moet de bünneturrisis worden op- loor de Kamer. (resident van de Kamer, Basteiro, >Uede Boek- -a plaatsing »te cassettes f I 36.75 mijn zijn. Je gèwe'- man! Anders van t ganache gestel vale kleur; een ijn; en het bloed Zamora en Maura uit het kabinet getreden. Azana vormt een nieuw ministerie. De Spaansche minister-president Zamora en de minister van Binnenlandsche Zaken, Maura, hebben Woensdagmiddag bij de Na- tlionale Vergadering hun verzoek om ont slag ingediend. Alle leden van het kabinet hebben zich hierna solidair verklaard met Zamora en besloten en bloc af te treden. Deze stap houdt direct verband met de te krijgen. En dan dat zaakje daar in Texas, Lin coln? En ue zoogenaamde bewijsstukken van den dood van miss Raymond? Zijn dat geen leelijke dingen in de handen van de politie? Dat zou je niet durven. Pardon, ik zou er best laten inloopen, zonder dat ze te lepels en e je nooit be- poetsen, die azijn, mosterd r scherps ook angetast,L let- ïrslijtbaar, die ze geschuurd og niet gaan mdat ze vlek- loor en doorl nieuwe pro- ie fabrikanten tkende Gero- e ook dit de- ïderlandsche ten volle ga- Onthoud den ZILMETAI GOIBSIHE COURANT. *.n^ dor I 9 60 ,<uk 5 00 SO 2” van plan, het meisje te trou- Lincoln. De Courcy beslist, dat te in alle deden het beste. Want als het ooit eens td eeni onderzoek kwam, zou het geld nog V zijn’ door m^n vrouw. En zoo zou geweien dan ook het. beet bevredigd SPANJE. De Jezuïeten moeten het land uit. Beslissing der Cortes. Ongeregeldheden in verschillende Spaansche steden. Na een zitting, <iie 14 uren duurde, heeft de Cortes met 178 tegen 59 stemmen be sloten de Jezuïeten uit Spanje uit te ban nen en het eigendom der Jezuïetenorde in beslag te nemen. Eén afzonderlijke wet voor de andere religieuze orden en gemeen schappen zal worden uitgevaardigd, waar in hun het geven van onderwijs en het aan den Staat onttrekken van hun bezittingen wordt verboden. Deze wet zal de mogelijkheid Een onderzoek van Amerikaansche zyde in Mantajoerye. De Daily Telegr. meldt, dat ondanks de Japansche onwil op het oogenblik door Amerika in Mantsjoerye een onderzoek naar den toestand wordt ingesteld. In Ja pansche kringen heeft dit onderzoek den Amerikaanschen consul-generaal een ambtenaar van de Amerikaansche ai bassade te Tokio, groote ontstemming ge wekt, aangezien men hieruit een zeker wan trouwen der Amerikanen tegen de officieel* Japansche voorstellingen over de gebeurte nissen in Mantsjoerye meent te zien. stemming in de Cortes inzake de kwestie van den godsdienst. In politieke kr.ngen vreest men een ver schuiving naar links, in geval Azana, aie als zeer revolutionnair en radicaal bekend staat, het nieuwe kabinet zou moeten vol man. Azan ais leider der z.g. Kepublikein- sche Actie en bezette in het afgetreden ka binet de post van minister van Oorlog. Zamora en Maura waren, zooals bekend, de beide rechtsrepublikeinscne en kerkschge- zinde leden der regeering. Hun streven om onder alle omstandigheden tou overeenstem- komen en dc splitsing van het land vijandige kampen te verhinderen, ming te in twei w_ - is mish kt door de 'radicale houding van de Kamer. Aanj ezien in Spanje geen gelost De >i heeft mierby de zwaarste taak. Over de reden voor het ontslag van Za mora meldt Havas nog, dat aeze van mce- nintg is, dat de voorsteden die in den vori- gen nacht zyn aangenomen (betreffende de religieuse orden, spe.-'aal de Jezuïeten in Spanje, Red.) een uitgesproken sectiirisch karakter hebben. Maura, die deze mededeel mg aan de pers verstrekte, zeide nog, dat een vernietiging van de 's nachts genonun beslissing ónmo gelijk is, want dat zou een anti democrati sche coalitie beteekei.cn. ZUIU-AFKUtA. Moord op een taxi-chauffeur. Zoon van ex-Lagerhuialid st aai terecht. In Kaapstad is een proces begonnen te gen den zoon van een gewezen Engekch Lagerhuislid, die ervan wordt beschuldigd, een taxi-chauffeur te hebben vermoord, toen hy met een meisje uit Kaapstad naar Pieter Maritziburg in Natal vluchtte, om daar met haar te trouwen. De politie, die het lyk van den chauffeur even buiten Maritzburg had gevonden, heeft lang naar den schuldige gezocht en eindelijk het paartje in een hotel in Maritzburg opge spoord en gearresteerd. De rechter te Kaapstad verklaarde rich niet bevoegd en verwees de zaak naar zyn ambtgenoot in Pieter Maritzburg. wie zou dat zijn? Hij heeft al wat slacht offers gemaakt! debatten in den Uuitschen Rijksdag. Interventie van Minister Dietrich. Briinings kansen stijgen. >or de overlfl* et geïllustreerd* ..ZILMETA'1 ADVERTENTIEI'KUS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 '/o bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hoogar. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerde* prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van solu handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. etenDat is nog al heei ruim, rs zou je niet zoo totaal gene geerd hebben de vdoqrwaarden van het testa ment van den ouden Raymond en zou het geld hebben overhandigd aan de rechtmatige erfgename en jezelven hebben tevreden ge steld met het legaat, aan $ou toegewezen Aan Gore, en Graham heb je wija gemaakt, dat Raymond’s arftitemiohtje dood wae en toen heb je kalm het fortuin in ie zak «re. stoken 1 De Dationaal-socialistische leider, Dr. Fricke, heeft gisteren namens zyn partij I in den Rijksdag het economisch program van de Ryksregeering aan ernstige critiek J onderworpen. Boven alles, zoo zeide hy, geldt voor ons de stelregel: het algemeen belang voor eigen belang. Het economische program der Ryksregeering erkent dit beginsel niet, om dat alles, wat in Duitschland na Nbvember 1918 gebeurd is, op de fundamenten der verouderde liberale of vernielende Marxis tische beginselen steunt. Op sommige pun ten heeft de kanselier nat.-soc. eischen overgenomen, maar men begrijpt toch wel, dat wy alleen ons programma kunnen uit voeren. Wy kunnen geen na-apers gebrui ken. In de buitenlandsche politiek heeft de eerste regeering-Briining een volkomen échec geleden en in alle voorname vraag stukken zware nederlagen moeten aanvaar den. Een nieuwe richting heeft de kanselier niet aangekondigd, zoodat wy hem ook nier niet kunnen volgen. Wy eischen weerbaarheid, niet om eer. revanche-oorlog voor te bereiden, maar orn aat zy de eerste voorwaarde is \oor de er kenning van de rechtsgelijkheid van het Duitsche met andere volkeren. De politiek van Frankrijk vormt, zooals altjjd het geval is geweest, het grootste gevaar niet alleen voor Duitschland maar voor geheel Europa. Desniettemin zijn wy tot overeenstemming ook met Frankrijk bereid, mits daarbij''met on» levens- en be staansrecht rekening gehouden wordt. Wy verwijten Brüning dat hy in den strijd tegen de schandelijke oorlogsschuld- leugen geen stap voorwaarts is gekomen of iets heeft durven ondernemen. Zijn buiten landsche politiek kunnen wij dus niet steu nen. In de binnenlandsche politiek kunnen wij de binding van de Ryksweer aan het De partement van Binnenlandsche Zaken niet goedkeuren. Ons leger mag alleen tot ver dediging dienen en niet klaar staanom by binnenlandach-politieke gebeurtenissen in te grjjpen. Op de drie punten van binnen- en buiten landsche en economische politiek spreken wy dus ons wantrouwen uit in het Kabinet- Brüning en verwachten daarbij de toestem ming van alle volksbewuste collega’s in dit Huis. Wij zullen niet rusten voor wij dit Kabinet Hen val gebracht en in vol bewust zijn .onzer verantwoordelijkheid de regee ring aanvaard hebben. Onze regeeringsver- klaring zal dan zeer kort zyn: Kracht er Wil, Vrijheid, Arbeid en Brood! De Duitsch-nationaal, Oberfohren, zeide dat zyn party niet is tteruggekomen voor een politiek dispuut, maar om afrekening te eischen. Wij verkondigen den stryd aan het systeem-Brüning en zyn vertegenwoor- De Ryksminister van Financiën, Dr Dietrich, mengde zich hier in de debatten. Hij noemde het kernprobleem den werk- loozen weer arbeid te verschaffen. Dit is evenwel niet mogelyk met de middelen van uitbreiding der steden, doch het is zaak de meuschen later op het land te werk te kun nen stellen. Toen, de crisis in het) aigeloopen voorjaar inzette, kon geen mensch ter we reld van te voren zien, welken omvang deze in haar verdere ontwikkeling zou aan nemen. De ontvangsten uit de inkomsten belasting zyn met een vol milliard achter uitgegaan. De Duitsch-nationale aanvallen in verband met de leeningspolitiek zijn niet gerechtvaardigd, want de thans te baat ge- nomen leeningsmachtiging stamt nog uit den tyd dat de regeenng door Duitsch- nationalen werd geleid. De Duitsch-nationa le opgaven van het bedrag der schulden is niet juist en kan zeer schadelijken invloed hebben voor Duitschland. De minister zet vervolgens eenige passa ges van de betreffende redevoering zan Dr. Schacht uiteen. (Interruptie der nationaal- socialisten: Deze redevoering is u zeer on aangenaam!) Ja jeker, antwoordt dr. Dietrich, zy is my in het belang van het Duitsche volk onaangenaam. Ik kan de scherpe bewoordingen, waarin ik Maandag de redevoering van dr. Schacht heb veroor deeld, thans alleen maar in haar vollen om vang handhaven. De echo der buitenland sche pers toont aan, welk gevaar daardoor dreigt. Men beweert dat het internationa lisme als basis der Staateregeering is aan genomen. Wy voerqj, slechts Duitsche po litiek. De groote kwesties van het heden kunnen niet heden en morgen worden opge lost. Wie politiek voedt in het/ luchtledige handelt niet in nationalen geest. De volksnationale afgevaardigde Bol- trusch protesteerde er tegen, dat Duitsche mannen en vrouwen die niet tot de Harz- burger groepen behooren, als minder na tionaal of in het geheel niet nationaal wor den voorgesteld. Het is, meende hy, voor het land en het volk een levensgevaar, in dien een of meer politieke groepen trach ten tegen de arbeiders te regeeren of het tariefwezen stuk te slaan. Een eerste voor waarde voor het herstel van het vertrou wen in het economische leven is het doen verdwijnen van de politieke onrust en van de vrees voor een burgeroorlog. De grond slagen van de sociale verzekeringen mogen niet prijsgegeven worden. Vandaag zullen de defoatiten worden voortgezet. De Duitsche Volkspartij heeft in haar gisteren gehouden fractievergade ring nog steeds haar houding niet bepaald en aangezien ze dus alsnog niet heeft be sloten voor de moties van wantrouwen te stemmen, kan worden verwacht, dat een In ieder geval zal je mij toch wel het recht laten wedervaren, dat ik het meisje nagespeurd heb, al heb ik haar dan ook met aan den zaakwaarnemer in Australië voorgesteld. En wat de manier betreft waar op ik de hoeren Gore en Graham bevredig de. weet jij het best, ho© die bewijsstukken van den dood van Ardine Raymond verkre gen werden! Praat daar niet verder over; ik wilde wel, dat ik mij nooit met de zaak had inge laten I Je werd er anders goe. smaalde De Courcy, en het ik je hulp wéér noodig heb. Lier kwade blijven Wat BJdaar wat, manIk heb nu een ander mensje’op het oog Ik ga buitenlands en mijn reisgenoote moet overtuigd zijn van de correctheid! Van het geval, eer ze mij zal willen vergezellen. Ik ga met haar door Londen. Je schaakt haar dus? -- Ja inaar ze verlangt het ook. Nu moe ten wij de een of andere plechtigheid door maken. Een schijnhuwelijk zeker’ Juist. En hier, hij legde den ander de hand op den schouder, hebben wij den schijngeestelijke. Kom, man, je nu niet terugtrekken daar voor hebben wij te dik wijls samen gewerkt. Dit moet je nu nog sens voor mij doen. Ik zal je niet beknib belen Zeg maar, wat je er voor hebben moet. De Courcy, ik wil nisi. Zi« een ander jou kunnen i mij nog ieta deden. Maar gebruik je verstand kerelGeld is lang niet te verwerpen en ik twijfel niet, of wij zullen tot een ’minnelijke en voor jou niet onvoordeebge schikking kunnen gera ken. Vandaag over drie weken moet je met my m Londen samenkomen en dan de or ders uitvoeren, die ik je zal sturen. Hoeveel verlang je voor dien dienst? Honderd pond. Een mooie ronde som. Maar ik zal edel, moedig zijnje krijgt het geld, hoor ’t Is andtens niet eene jouw geld! Als dat kind liet gebruik kende, dat je Niet zoo hatelijk. Lincoln We kennen elkaar, niet waar' En we -weten, wat we aan elkaar hebben. En nu moeten wij alle twee weg, jij naar het logement en ik naar the Hall Mrs Johnson bleef roerloos staan, hoorde dat de mannen ook ieder een kant iritgingen 1 en. toen zij eindelijk zelve haar weg ver volgde lag er een trek van onverzettelijk heid op haar gelaat, zooals misschien nie mand dien nog ooit van haar gezien had Gore en Graham, zei hij? Zeker, dat kantoor ken ik wel in Melbourne en ik zal zorgen, dat de heeren een» gewaarschuwd worden, met welk een schurk ze te doen hebben*. En dat arme schepsel, dat mee naar Londen moet voor een achijnhuwelijk, Naar het Engelsch. 20 Nadruk verboden. Op een avond tegen de eehemertng liep &ij door de velden naar huw, dezelfde velden waar Nelly toen op De Courcy had gewacht, en liep opzettelijk vlak onder de heg, om het lange gras in het midden van het veld te vermijden, dat al nat was van den dauw. Haar voetstappen maakten in het minst geen gedruisch op de zachte, vochtige aarde n de bloeiende hagedoom maakte, dat zij eheel onzichtbaar was aan den anderen ant van de heg Opeens hoorde zij stem- men vlak bij zich en onwillekeurig luisterde zij. Je riskeert altijd, dat er een onderzoek wordt ingesteld, zed de eene steur «ie ver stoord klonk. Ik zal je vertellen, dat ik hét meisje ontdekt heb. ze ia doodarm en heeft geen vriend, die een vraag zal stellen I* aardig om te zien’ Niet alleen aflftiigze is zelfs mooi ®éér mooi! - Jkfc nu was mrs. Johnson er seker van de laatste, die daar sprak, was De Courcy Zulk® mooie meisjes hebben altijd wel iemand, die naar haar omkijkt zei de earete Leg dat sjaaltje zoolang op de sofa. Parker, zei lady Lorreemere en ging zelve achterover in de kussens liggen terwijl zij er bleek en bloedeloos uitzag en er een on heilspellend blauwe schaduw om haar mond lag Ofschoon ze zich dus nu niet meer kon laten uit- en aankleeden. om zelve de klee- ren te passen, vergenoegde zij er zich mee. met» ze te laten uitspreiden op de stoelen en sofa’s en dan enkel te genieten van de kleuns'hakeeringen en de veranderingen die zij zich voorstelde. dat moesten aangebracht worden, tégen dat zij weer op de been tou zijn. Of bet ooit nog zoover zou komen, trok zelfs de dokter in twijfel. Inderdaad begreep hij niets van de geheimzinnige ziekte, die het gestel van haar ladyschap ondermijnde. Zijzelve maakte er zich volstrekt niet onge rust over, vond het enkel maar jammer, dat zij afgehouden werd van haar uitgaan. Makkelijk had de kamenier het voorwaar niet bij haar ladyschap, die dikwijls uiter mate ongeduldig kon wezen. maar gul ook. Geef mij mijn medicijnen. Parker, klonk het nu weer. Die van dokter Serie, mylady? Neen, het opwekkend middel, dat ik uit Rome heb meegebraoht. Deze wet zal de mogelijkheid bevatten alle kerkgoederen te confisceeren. In de Grondwet wordt tevens vastgesteld dat de begrootóng geen posten voor kerk- en eere- diensten zal bevatten. Naar Havas uit Santander meldt is daar Maandag een processie verstoord. De be- toogers poogden ook de deur van een kerk m brand te steken, nadat zij deze met’ ben zine begoten hadden. De brandweer wist den brand evenwel te voorkomen. De stakingen in Spaansche steden blij ven bezorgdheid wekken bij de overheid. Barcelona, Granada Saragossa, Bilbao en ook Melila verkeeren alle in staat van op winding. Een ernstige kant hiervan is het effect op de civiele garde, op wie de taak rust de orde te handhaven. De haat der arbeidersklasse tegen de civiele garde on dermijnt het moreel dezer troepen. zeer aanzienlijk aantal harer afgevaardig den de regeering niet in den steek zal laten. Hoe de houding van de economische party zal zyn, is nog ongewis; welicht zullen echter eenige afgevaardigden dezer party bereid worden gevonden de regeering te steunen. De sociaal-democratische frac tie zal al haar leden verplichten hun stem tegen de moties van wantrouwen uit te brengen. Wat de zes afgescheiden sociaal-democraten zullen doen, is nog on bekend. Wellicht zullen ze zich onthouden. Staatsparty, Centrum, Beicrsche Volkspar tij, Christelyk-socialen en Jong-Duitschers zullen eensgezind voor Brüning stemmen; daarentegen nebben de afg- vaardigden van de Land vol kparty besloten hufi stemmen uit te brengen voor de mo’ies van wan trouwen. Fransohe regeeringsblad Temps geschreven: „De Duitsche crisis is het gevolg van de waanzinnige Duitsche socialistische politiek”. De beslissing over Brünings lot hangt niet af van een zes of zeven stemmen in den Rijksdag, maar van het oogenblik waarop het economische leven de regeering niet ipeer zal kunnen steunen wegens ge brek aan middelen. Spr. verdedigde dan dr. Schachts houding te HarZburg, die een nationaal standpunt heefti ingenomen en slechts crediet-politieke ophelderingen heeft gegeven, die niet als hoogverraad bestempeld kunnen worden. Waarom heeft de regeering verboden den juisten tekst van Schachts rede open baar te maken? Hij heeft hetzelfde gezegd als .de Frankfurter Zeitung reeds gedaan had met bijvoeging van een paar nadere gegevens. De noodverordening noemde spr. on grondwettig. Zy moeten opgeheven wor den. Dat kan alleen iemand bestrijden die door het Marxism^ verblind is. Spr. besloot zyn rede met uit te roepen: „Wy staan spreker scherp. w— Niet, ais ze geen geld bezitten. Geloof mij vrij, Lincolnde eenige, die wat gevaar lijk kan zijn, is lady Smyth; Andine Ray mond is eeo arm nichtje van haar. Ik ge loof, dat pooit iemand eenige acht heeft ge slagen op haar vaders familie, te meer, daar die heedemaal in Australië wae. Er volgde een pauze, waarin de bende hee- ren nog wat verder liepenmaar op dit af gelegen plekje en vooral nadat de scheme ring was ingevallen, achtten zij ach na tuurlijk teel beter beveiligd tegen luister aars, dan op the Hall En Mary Johnson, die zeer goed wist, dat een gesprek af te lasteren altijd iets oneervols te. voelde, dat zij het ditmaal toch, niet mocht laten!, in het belang van degenen, op wie zij zoozeer ge steld was. Ben je wen? vroeg - Ja. digers. Dr. Dingeldey heeft in zyn laatste rede eeh klein aanloopje tot beter inzicht genomen, maar door zyn kritiek op ons wegblyven uit den Ryksdag heeft hy toch bewezen dat hy alle voeling met den wer kelijkheidszin van heli Duitsche volk verlo ren heeft. De Rijkskanselier heeft den stryd om de ziel van het Duitsche volk eveneens reeds lang verloren. Onjuist noemde spr. het bericht dat de Duitsch-nationalen niet tot medewerking aan de regeering bereid waren. Brüning heeft spr. slechts zyn nieuwe belasting voorstellen voorgelezen, doch niets ge vraagd. Had hy dit gedaan, dan zouden we geantwoord hebben, dat wij bereid waren, als het roer werd omgegooid en de politiek zich scherp tegen de sociaal-democratie ging richten. De tegenwoordige economische crisis is, volgens spr., veroorzaakt door de opzegging der credieten op korten termijn. Dr. Hilfer- ding heeft overal gebedeld om die credie ten te krijgen, waarvoor Hugenberg toen reeds gewaarschuwd en de gevolgen voor speld heeft. Men heeft Hugenberg toen, in strijd met de waarheid, verweten dat hij inflatie wilde, terwyl hy gezegd heeft: wy willen noch inflatie noch deflatie. Het volkomen échec der eerste regeering- Briining is nu iedereen duidelijk. Deze re geering heeft ^jfet bedrijfsleven den weg niet geëffend om zich naar de omstandig heden te schikken, maar haar grondslagen vernietigd door een belastingpolitiek, die haar in haar wezen heeft geschokt. Mannen als Quaatz, Schacht en Bang zyn aangevallen, omdat zy de waarheid hebben durven zeggen. Het heeft ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelyljs aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400.

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1