V0%\ "ÉBa LAATSTE BERICHTEN. Beurg van Amaterdam. sultan over verstaan zou hel>ben> dat de hoofden van de muzelmannen en de Indische mohammedanen de fondBen zouden leveren om het kalifaat te Jerusalem mogelyk te maken. In bevoegde kringen, voegt Reuter aan dit bericht toe, acht men het niet waar schijnlijk, dat de koning van Irak of zijn broeder Ahdoella de benoeming van een kalief buiten hun familie zouden steunen. stadhuize, waar hun een thee werd aange- i minister van justitie ingestelde oommiswe boden. I inzake den verkoop op afbetaling hoopte Hedeu brachten de buitenlandsche jour- I mogen medewerken aan wegneming van nalieten een bezoek aan Amsterdam. In de de euvelen die aan dit instituut zijn ver- morgenuren werd met autocars een bezoek bonden. BINNENLAND. Speculatie a la baisse. Antwoord op vragen van het Kamerlid Hoon. Geen dwingende voorschriften te verwachten. Met 1'Wet-de Kamerlid had den mi nister van Inunuen vragen gesteld inzake ue le,vuring van ter beurze gekochte fond sen. iin verband met speculatie a la baisej. De minister heeft luerop liet volgende ge antwoord De meening, dat het bestuur van de Ver- eeuiging voor den Elfectenhandel niet de houd zou houden aan het reglementaire voorschrift, dat de levering van verkochte fondsen in liet algemeen moet plaats hebben uiterlijk op den vierden dag na het el tuten der transactie, miskent het karakter van be doeld (voorschrift. Van de in dit voorschrift vervatte verplichting kunnen partijen van elkander de nakoming eiechen. Zij Zijn daar toe échter niet verplicht en het bestuur kan bezwaurlijk partijen tot nakoming dwingen, ook als zij zélf die nakoming niet wenschen. De speculatie a la baisse heeft in hoofd zaak plaats in fondsen, welke geleend kun nen worden, zoodat, ook indien door boven vermeld bestuur tot levering genoopt kon wordep, de baisse-handel daardoor niet af doende zou worcfeu onderdrukt. Van het geven van dwingende voorschrif ten, welke blijkens liet antwoord op de le vraag verder zouden moeten gaan dan thans de bevoegdheid van "bovenvermeld bestuur reikt, meent de minuter, o.a. geboord de commissie van deskundigen, bedoeld in art: kei 8 van de Beurswet 1914, zich te moeten onthouden, zoowel omdat dergelijke voor schriften practised nuet zouden zijn te hand haven, als omdat zij een belemmering van den beurshandel zouden vormen, welke zich met het toeneniend internationaal karakter der Amsterdamsche Beurs niet zou verdra gen. H. Amelink. Opvolger van prof. Severijn als Tweede Kamerlid. Als opvolger van dr. J. A. Severijn, die wegens zjjn benoeming tot hoogleer aar heeft bedankt als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, staat op de Candida- tenljjst van de A. R. Partij de heer H. Ame link, penningmeester van de Intern. Christ, vakvereeniging. Crisismaatregelen. Wij lezen in Het Volk Wij meiden reeds,, dat de Rijkscommissie van advies voor de werkverruiming den voorzitter van den raad van mMustere Ver zocht een daputiatie uit haar nudden te ont vangen ter bespreking van crisis-maatrege len. Een deputatie, bestaande uit den fleer Zaalberg, directeur-generaal van den Arbeid en waarnemend voorzitter der commissie, de Kamerleden dT. I- H. J. VMh en mr. Kor- tenhorst en onzen partijgenoot Van der Walle van het N.V.V., heeft de regeering verzocht de noodige voorzieningen onder deC oogen te vyillen zien. De Telegraaf weet. nu mede te deelen, dat aan de regeering werd in overweging ge geven, besprekingen te houden niet leiders van de vooraanstaande werkgevers- en werk nemersorganisaties en dat .Maandag een oon ferentie te 's-G raven h age is gehouden onder leiding van minister Verschuur tusschen vertegenwoordigers x van de departementen van arbeid en van binnenlandsche zaken, het Verbond van Ned. werkgevers, de Alg. R.K. Werkgeversveretniging. het Ned Ver bond van VakvereeïMgingen en de r.-k christelijke en neutrale vakcentralen. De be sprekingen zouden geloopen hebben Over een complex van maatregelen, noodig om een diepere inzinking van de nijverheid te voor komen en daarbij zou ook het vraagstuk van kostprijsverlaging ter sprake zijn geko men. De besprekingen zouden worden voort gezet. Nu de Telegraaf hieromtrent bericht, ach ten wij ons ook gerechtigd te melden, wat wij iin dezen vernamen. De oon ferentie werd geopend door den minister-president, waarna minister Ver schuur het voorzitterschap overnam ..neutrale vakcentrales" waren niet aanwe zig, ook niet uitgenoodigd. Van de zijde der regecring zoowel ale van die der werkgevers werd als middel tot Ver- mmdleriug van de werkloosheid slechts ge sproken over loonsverlaging. In overweging werd gegeven, dat een oommistfe uit werk gevers- en arbeidersvèrtegenwoordigers ge vormd zou worden, die de wijze, waarop de loonsverlaging doorgevoerd zou worden, zou hebben na te gaan en te leiden. Aan de ver tegenwoordigers der vakcentralen werd ver zocht. hierop binnen enkele dagen hun be slissing wed© te deelen. Alle aanwezige ar- beidersvertegenwoordigers wezen echter het drijven naar loonsverlaging ten stelligste af. De nadruk werd er op gelegd, dat zelfs Van een in overweging nemen v«n loonsverlaging in bepaalde gevallen geen «prake zou kun nen zijn zonder dat aan de arbeidersorgant saties medezeggenschap in het bedrijfsleven werd toegekend. Zoodanige medezeggensohap werd echter zoowel door de werkgeversver- tegen woordigers al8 door de regeering ten stelligste afgewezen. Buitenlandache journalisten op bezoek. Een groot aantal dames en heeren. leden van de Ir-ternationale Federatie van Journa listen. die momenteel in ons land vertoeven, is Dinsdag enkele uren de gast geweest van de gemeente Rotterdam Het gezelschap maakte met de ..Stad Rotterdam" een boot tocht door de havens Daarna werden dé buitenlandsche journalisten ontvangen ten gebracht aan oud-Amsterdam. In het Oarl- ton Motel heeft de veréeniging De Aiiutter- damaobe Pers een noenmaal aangeboden. In den namiddag wérd niéuw-Amsterdam be zocht. Kaaacontrole-ztation. Directeurabenoeming. Naitr wij vernemen is tok directeur van het Kaascontrole-statión te Utrecht be noemd de heer ir, C. Schiere te Ak Marrot n Friesland. Behoud vn Natuurmonumenten in Nederland. De Vereeaiging lot Behoud van Natuur- monumenten in Nederland, die thans lezig 19 de koopsom bijeen te brengen voor twee belangrijke terreinen n.l. een gedeelte van den polder Waalenburg op en het Ktaalbergven niet omgeving bij Oisterwijk, mocht van vele sijden blijken van instem ming ontvangen. Onder de schenkingen moge vermeld worden een aanweniijk be drag van H. M do Koningin voor de beide nen. terwijl de aankoop van de broed plaats in Waalenburg gesteund werd o.a. door ex-koning Kerctoand van Bulgarije en door verschillende Engelsche vogelvrienden en ornithologen, die het bedoelde terrein uit eigeu aaneehouwing kennen. Nederlandsche arbeiders naar Sovjet- Het wetsvoorstel werd stemming aangenomene succes voor den bekwame Naar de Vereeniging van Vrienden der Sovjet-Unie mededeelt, zullen de arbeiders- delegaties. die tier gelegenheid der Novem- ber-feesten naar Sovjet-Rusland zullen gaan, op den 21en October vertrekken. De delega tes bestaan uit: 12 gedelegeerden vaü het AmaterdamaohS trampersoneel, 4 gedelegeer den der arbeiders van de gemeen ter eimging te Amsterdam -en 8 gedelegeerden der spoor wegarbeiders. Plechtigheid in Sanatorium Zonnestraal. Opening Mr. H. C. Dreaaelhuys- Paviljoen. Onder buitengewoon groote belangstelling is gistermiddag het Mr. H. O. Dresselhuys- l'avaljoen van Zonnestraal, Sanatorium voor Arbeidstherapie en voor Tuberculoselijders te Hilversum officieel geopend. De hetr Jan A. van Zutphen, voorzitter van Zonnestraal, hield een openingsrede, l'er herinnering aan de krachtige medewerking, aldug de heer van Zutphen, besloot het be stuur. ter eere van de nagedachtenis van Mr. Dresselhuys, destijds secretaris-generaal liet Nederlandsche ttoode Kruis, aan het thans gereedgekomen tweede Paviljoen zijn naam te schenken. Met de opening van dit tweede Pavdljoen zijn de eerste hondeid patiënten bijeen en eerst thane* U3 het wel slagen van hetplan-Heijermans mogelijk ge worden, Het volle aantal patiënten is nü reeds ondergebracht, hetgeen getuigt van de levensvatbaarheid en de noodzakelijkheid van Zonneetraal. Zich daarop wendende tob mevrouw de treduwe Dresselhuys, verzocht spr haar, het Ar. Drosselhuys-Paviljoen thans voor ge- ,pend te verklaren. De oudste dochter van mevr. de weduwe Dresselhuys, mevf. Stam-Dresselhuys, dank te namen8 haar moeder en voldeed daarop aan het verzoek. Talrijke sprekers voe-den hierna nog het oord. Namens het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, braoht generaal 'tón Bosch hulde aan het hoofdbestuur van Zonnestraal en bracht dank voor de hulde aan Mr. Dresselhuys. De heer P. J. M. Ver- schure sprak als lid van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland,. Dr. L. lleyermans voor de stad Amsterdam, de heer I Vcet namens het Koperen Stelen Fonds, de bur. gemeester van Hilversum, de heer J. M. J H. Laml.ooy. huldigde in het bijzonder den heer van Zutphen. waarna nog het woord werd gevoerd door de heeren F S Noord hoff voor het N.V.V.. Dr. A. Th. Planten voor de Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering van de Geneeskunst. Roelvink voor de patiënten. H van Doeselaar voor de Vereenigmg Zonnestraal te Antwerpen, mej Leeflnng voor het personeel en tenslotte de geneesheer-directeur Dr. J. L van Lier. Vele geschenken werden hierbij overhan digd Hierna hebben de aanwezigen het Pavil joen bezichtigd. aanwezige senatoren kwameAjytfn daarmede galukwenschenonder dezen bevona zich de vader van mr. Van den Bergh. De Nederlandsch-Belgische onderhandelingen. l>e heer De Savorniu Lobman (o.-h.) heeft gibiereu geïnterpelleerd over den stand der Nederlandscfv—'Belgische onderhandelingen. Hij vroeg, of het juist dat is onderhan- kanaul, dat het open Schelde- vak .vermijdt en dat Noordwaarts van de Eendracht over den vasten wal van Noord- Brabant zou loopen. De interpoliant zou zulk een kanaal een pseudo-Moerdijkkanaal achten en vroeg, of de regeeiing gestand zou doe» haar toezeg ging. dat zij het votum der Eerste Kamer betreffend liet verworpen verdrag teu volle zal eerbiedigen. Minster Beelaerts zeide in zijn antwoprd, dat ons staatsrecht aan de Staten-Generaal geen medezeggenschap toekent over de voor bereiding van een vedrag. Dus thans, nu de •nderhandelingen met België nog gaande zijn, kan de regecring niet meer mededee- len dan zij heeft gedaan. Aan de richtlijnen welke de regeenng voor dat overleg heeft aangegeven, houdt zij vast,, en van hetgeen zij met betrekking daartoe heeft verklaard, neemt zij niets terug. Alleen wenschte spre- tteden in de kwestie van het Het geldschieterawetje aangenomen. Aan de verdere behandeling van de Geld schieters wetje in de Eerste Kamer gyigen twee dingen voorafde installatie Van den opvolger van wijlen den heer Hendrix, den heer Visser (r.-k.) en het toestaan van het door den heer Blomjous (r.-k.) gevraagd v.erto! om zoo mogelijk reeds op 21 October een interpellatie te mogen houden over algemeen en economischen toestand, de posi tie van ons land tengevolge van de wereld crisis en de eventueel te nemen maatregelen in het belang van de handhaving van de welvaart hier te lande. Aan de discussie over het wetsvoorstel- Van den Bergh (e.-d.) tot wettelijke regeling •van het geldfcch'ietersbedrijf i8 nog deelge nomen door de heeren Mendels (s.-d.) Van Basse van ïsselt (r.-k.) De eerste, hoezeer over hi goedgeredigeerde ontwerp oefende eenige détailcritiék. de een definitie van 't begrip woeker In het ontwerp Beiden verklaarden mtusschen gaarne hun stem aan het wel®woonst el zullen geven. De voorsteller, de heer Van den Bergh had dus bij de verdediging van het ont werp niet veel moeite. Hij verklaarde zelf geen groot voorstander te zijn van gemeen telijke geldschietbanken. Nu zij echter een maal bestonden, dienden zij in het ontwerp je worden opgenomen. Positieve maatrege len tot woekerbestrijding vielen buiten het kader van het ontwerp. Nog verklaarde de dat hij als lid van de door den idels (s.-d.) en daarop zonder m welverdiend voorsteller. De in ker i open Soheldevak, omdat zekere klingen misverstand bestaat. Spreker betoogde, dat het met liet officl- eele Nederlandsche standpunt geenszins in itrijd zou zijn, al9 in de Schelde een strek dam werd aangelegd, om de binnenvaart van de zeevaart te scheiden. Dit plan is het eerst gelanceerd door 'ir. Van Konijnenburg. Aan werszijden van dien strekdam was-een kleine opening, zooaat het te verkrijgen bas. verbinding zou staan met de öülieide. legen dezen strekdam ia hier te lande nergens bezwaar gemaakt. Spreker zegt echter het nadruk, dat op den duur niet ontkomen zou kunnen worden aan dich ting van deze gaten. Het opzettelijk open laten daarvan zou zijn, door de getüjwer king. een opzettelijke verfceersbelemmenng. In de verbinding kan beter worden voorzien ideriijk toeleidingskanaal. Door een open verbinding zou een sluis Zijn, en de vaarduur met een l.alf uur worden verlengd. Het zou niet loyaal zijn te trachten, finer een volstrekt noodeloozen weerstand in te schakelen. Dit kleine politiek zijn. goede verstandhouding kan niet worden verkregen, indien een der partijen, door vast te houden lijke blijk zou geven tot minnelijk overleg in den grond niet bereid te zijn. TWEEDE KAMER. De ultkeeringawet voor mobiliaatie- ■lachtoffers. Interpellatie van den Tempel en het antwoord van den Minister. De Kamer heeft gisteren na eenige dis cussies het wetsontwerp uitkeering aan ino- bilisatieslaohtoffers z. h. st. aangenomei Daarna kwam de interpellatie-Van den Tempel (s.-d.) aan de orde over de maat regelen ter verbetering van dm economi schen toestand, en in het bözonder betref fende voorzieningen m den nood der werk- looze arbeiders in den aanstaanden winter. Omtrent de oorzaken en het wezen der crisis verkondigde hij de bekende sociaal democratische theorie: de crisi8 komt niet hieruit voort, dat de volken boven hun kracht geleefd hebben, zij as een gevolg van overproductie. De interpellant verwachtte alleen heil Van een „centrale leiding der productie", van een .systematische®! opbouw van de produc tie" Een oogenblik later echter erkende hij ik kan geen toovermaddelen aanwijzen. Ook in bescheiden maatregelen - klaagde de heer Van den Tempel verder is de regeenng in gebreke. De Minister van Binnenlandsche Zaken Kuys de Beerenhrouck. heeft zijn rede aan gevangen met een woord van medeleven met de duizenden slachtoffers van de crisis, <.ók de ondernemers, die na hun zaken vaak met groote moeite te hebben opgebouwd, thans duizenden te gronde zien gaan. Ons geheele volk gaat gebukt onder gevolgen van de crisis en het is de düre plicht van de regeenng maatregelen te be ramen. die tot vérbetering kunnen leiden. Met den interpellant as spr. het eens, dat de crisis geen natnonaal, maar een interna tionaal verschijnsel is. Zij (fie geroepen zijn lïle leiders. in welke functie ook, moeten perspectief blijven zien. Zien wij om ons heen, qgei onze grenzen. allereerst naar Amerika, wat is daar overgebleven van de theorie, dat hooge loonen groote welvaart brengen? En daartègenover bepleitte men in België, dat lage loonen werkloosheid voor komen. Hoe is de toestand daar? In Duitsch land wordt de crisis toegeschreven aan de corlogsschulden In En vel and. dat zoo'n bloeiendfe industrie had. is de werkloosheid buitengewoon. Zal daar de depreciatie van het pond sterling uitkomst geven? En hoe is het in ons land? De regeering kan alleen geen uitkomst brengen in d« in ternationale crisis. Dat mag met beletten, dat nationaal maatregelen genomen moeten worden om der. nood te lenigen. Deze wor den echter tegengewerkt door den finanei- eeien toestand, waarin wij gekomen zijn. De steun aan land- en tuinbouw moet door fiet heele land worden betaald Steeds meer hulp woreft gevraagd, maar daarvoor komt steeds minder beschikbaar. Daarmede moeten wij rekening houden. De Minister brak hier zijn rede af, heden middag zal hij deze vervolgen. GEMENGDE BERICHTEN. Ziekenvervoer door de lucht. De K L.M. iiad gistermiddag een aantal doKioreu uitgenoodigd tot een bezoek aan Waalhaven, om hun te toonen,, hoe geschikt ook net vliegtuig is voor bet vervoer van zieken. De heer A. van der i'aauwe, vertegenwoor diger der K.L M., zette aan de aanwezigen uiteen, hoe de vooruitgang van de lucht vaart ook het ziekenvervoer ten goede geko men ie. De ouderwetache machine® met de kleine cabines heb bén plaats moeten maken voor grootere, die volop ruimte bieden voor een gen aid lijk ligplaats voor de zieken. De uitbreiding van het aantal vliegvelden en de verbetering van de inrichting daarvan maakt, dat het luchttransport vóór zieken weinig hinderlijk is. Daarbij komt, dat de groote snelheid den transporteur aanmerke lijk verkort. Men kan ook de beschikking krijgen over speciale vliegtuigen, waardoor men niet aan tijd en afstand gehouden' ia. Zoo zijn de voorwaarden voor het ziekenver voer ook bij de K.L.M. uitstekend in orde. Nu wenscht zij echter deskundige voorlich ting Voor den technisohen kant van het trans port 1 leeft zy deze gekregen vun de N. V. Haagaobe Ziefcenvervoei Onderneming, wi^r dir. de heer R. L. Miohaël, zich ook voor het luchtvervoer interesseert. Het ontbreekt nu alleen nog aan wetenschappelijke vóór lichting door de medici. De K.L.M. zal gaarne rekening houden met hui) wenschen op dit gebied en de heer Van der Paauwe verzocht aan een der aan wezige leden van de Npderlandsohe Maat schappij tot Bevord. van de Geneeskunst, Uangeiep, uit den Haag, er bij het hoofdbestuur op te wiljen aandringen, dat er een kleine commissie worde benoemd', ten einde deze zaak met de K.L.M. in studie te nemen. Meubelzaak uitgebrand. Gisteravond is de bedden- en meubelzaak an den heer v. d. Lub aan de Ceintuur baan bij de Ferd. Bolstraat te Amsterdam vrijwel geheel uitgebraad. Zoodra de brandweer aangekomen was. liet zij de bioscoop naast den lei branden den winkel, die vol publiek zat, zekerheids halve ontruimen, wat zonder eenige paniek gebeurd is. De oorzaak bleek niet met ze kerheid vast te stellen. Tot kwart voor 9 was de eigenaar der zaak met een knecht aanwezig geweest, üok schijn| er toen nog een klant te zijn geweest, zoód'at het ver moeden is geopperd, dat deze een brandend eindje sigaret zou hebben weggegooid. Een kwartier na het vertrek van den eigenaar en den knecht i8 de brand uitgebroken. Dat was 'n taaie! Met twee gebroken hajawervels naar den dokter geloopen. Twee dagen in bed. In een groot Brabantsch dorp was een 64-jarige boer we zullen hem voor 't gé- mak Hannes noemen bezig de laatste peren van 'n boom te plukken. In 'n oogen blik van onoplettendheid viel hij er uit, met zijn hoofd omlaag en de beenen in do lucht. Toen hij opgekrabeld was, was z'n eerste gedachte om 't afgebroken werk te hervatten. Maar dat viel toch niet mee. Daarom ging hij naar binnen en legde zich te bed. Maar ook dat beviel hem niet hij besloot naar den dokter te gaan. Onder weg voelde hij zich verplicht» af en toe met beide handen naar zijn hoofd te grijpen. „Die stond zoo aorig te wiebelen", vertelde hij later. De dokter was echter uit en onverrichter- zake keerde Hanneg naar huls toe. Daar vond hij het gezin aan den disch- gebak ken aardappelen met pap. Dat had hij nqg nooit laten voorbijgaan en dus nam hij nu z'n part ook maar mede. Maar. na afloop van den maaltijd verklaarde Hannes, dat hij naar den dokter terug wilde. Moeder de vrouw vergezelde hem. Nu was de genees heer thuis. Nadat hij kennis genomen had van 't gebeurde, onderzocht hij den patiënt en constateerde al heel spoedig, dat Hannes een halswervel gebroken had. „Maar. Hannes", riep R ijuiC. „weet je wel. dat je je nek gebroken hebt?" Neen. dat wist Hannes niet. Maar de reso lute geneesheer gaf hem ook geen tijd er lang over te denken. Handig stopte hij het verblufte echtpaar in zijn auto en reed met hen ijlings naar het ziekenhuis in een na bijgelegen stad. Daar werd vastgesteld, dat Hannes niet één, maar twee halswervels gebroken had en dat operatief ingrijpen ten eenenmale uitgesloten was. Men zou probeeren. met behulp van een gipsverband het hoofd on beweeglijk op den hals te houden en dan moest Hannes daar maar een maand ofvieT het bed houden. En zoo gebeurde het. d. w. z.Hanm kreeg het „kastje" om z'n hoofd en hals. Maar viëT maanden daar blijven? Ja wel ..Zuster'*', zen Rij 'n paar (Tagen later tot de verpleegster „hoe lang moet ik hier zoo blijven liggen?" „Ja, beste man, dat heb je van den dbk- ler gehoord. Zeker vier maanden." ..'t Zal wel nret gaan. zuster. Ik kanthuis even goed liggen als hier. En als ge geen auto haalt, loop ik te voet naar huis' De verpleegster kende haar patiënt al ge noeg. om te weten, dat hij z'n bedreiging zou ten uitvoer brengen en zdb geschiedde het. dat Hannes een paar dagen na zijn val weer thuis kwam met ..'n kaatje óp zijn kop." Twee dagen later liep Rij al in zijn hof te wandelen; hij was nieuwsgierig of ér nog peren aan den' boom hingen. En nÖ$ geen week nadien was hij al op zijn akkers te vinden, om te zien of het „voIJt" z'n werk wel deed. Daar ontmoette hem een jeugdvriend, die hem belangstel lend vroeg, hoe het er mee ging. ..Ja", zei Hannes, ,,'t is Bfcroer* genoef- De dokter zegt. dat het wel in OTde zal ko men, als ik me maar heel rustte houd. Maar ik zal m'n hoofd niet meer kunnen En gros: Fa. RENEMAN v. d. HEIJDEN. bewegen. Hoogstens een beetje kunnen knik ken." „Hannes*, zef de ander na eenige oogen- blikken peinzend, „we zullen je den volgen den keer l"d van den gemeenteraad maken. (Maasbode). 77 1«5 167 361 652 698 457e STAATSLOTERIJ, ae klasse. Trekking van Donderdag 15 Oct. Nieten: 82 86 114 A43 245 267 294 300 Sll 372 429 443 445 453 528 539 570 628 700 771 808 832 884 895 909 102. 065 1068 1102 1121 1191 1237 1245 1259 17 1296 1298 1304 1319 1360 1419 1521 1536 1579 1589 1602 1614 1619 1675 1705 1716 1767 1782 1795 1819 1822 1860 201U 2034 2047 2058 2072 2086 2112 2160 2162 2194 2282 2290 2304 2305 2329 2334 2350 171 2403 2404 2419 2423 2434 245ö 2465 2482 2485 2498 2560 2572 2614 2622 1 2634 2653 2683 2743 2779 278 2798 '2824 2994 3081 3047 3058 3064 3060 3122 3157 3174 3215 3275 3322 3393 3473 3491 3511 3564 3593 3630 3733 3749 3754 3779 3816 3876 3879 39J6 3923 3936 4065 4070 4131 4160 4168 4188 4190 4193 4239 4267 4367 4409 4469 4471 4511 4538 4547 4653 4576 4684 4667 4689 4787 4851 4484 4917 4937 4990 5046 6077 5094 5116 5124 6129 5206 5240 5271 5315 5817 5322 5320 5329 5364 5386 5394 5400 5420 5464 5485 5489 5539 5543 5557 5565 5569 5585 5650 5679 5693 5726 5766 5783 5803 5973 6003 6023 6058 6090 6141 6227 6324 6510 6545 6561 6568 6591 6621 6696 6701 6728 6731 6789 6794 6815 6818 6847 6938 7082 7096 7123 7213 7214 7252 7296 7360 7369 7395 7397 7479 7486 7510 7527 6528 7553 7557 7591 7602 7606 7622 7629 7649 7656 7713 7732 7770 7786 7795 7343 7878 7883. 7904 7931 7934 7936 8068 8082 8089 8119 8137 8149 8172 8275 8281 8284 8298 830fe 8342 8372 8379 8409 8414 3494 8499 85Ö4 8565 8586 8613 8644 86g8 8695 87p6 8726 8745 8757 8764 8788 8838 8902 8910 8913 8932 8939 8953 9025 9042 9047 9056 9095 9117 9230 9259 Ö304 9425 9443 9525 9531 9538 9541 9550 9632 1 9738 9814 9880 9889 9893 9903 9907 J965 9993 10000 10045 10095 10100 10140 10190 10206 10224 10231 10327 10369 LQ37Ü 10405 10416 10488 10596 10660 10667 10681 10692 10699 10711 10729 10739 10740 10746 10780 10785 10800 10804 10840 10862 10891 10892 10908 10910 10950 10955 11001 11008 11032 11062 11112 11138 1-1173 41199 11332 11352 11397 11409 11423 11481 11471 11486 11488 11544 11598 11622 11660 11668 1168fr 11723 11760 11792 11$21 11830 11871 11882 11952 11961 11999 12631 12041 12093 12123 12141 12138 12183 12185 12189 12210 12245 12275 12301 12302 12343 12389 12400 12401 12457 12472 12478 12503 12557 12567 12572 12586 12592 12613 12643 12657 12667 12711 12725 12730 12800 12912 13003 13036 13065 13070 13098 13117 13121 13163 13226 13365 18314 13362 13367 13374 13400 13416 13419 13425 13427 13450 13547 13567 13572 13587 13594 3650 13658 13680 13694 13744 13749 13750 13798 13949 13969 13985 14004 14040 14047 14096 14107 14128 14232 14265 11262 14263 14275 14310 14342 14429 14443 14448 14466 14470 14499 14504 14526 14662 14682 14690 14703 14717 14726 14842 14863 14876 14904 15014 15050 15070 15072 15123 15148 15149 15188 15212 15223 15279 15282 15302 15321 15870 15437 15490 16499 165|1 15555 16658 16563 15664 15570 15586 156Ó8 16636 '15681 16694 15706 15767 16783 15791 15801 15823 15851 15880 15911 15978 16001 16023 16184 16204 16279 16364 16368 16408 16423 16444 16452 16456 16472 16476 16511 16528 16548 16593 16611 16709 16714 16771 16776 16798 16864 16883 16899 16929 16969 16991 17013" 17025 17030 17143 17152 17199 17223 17290 17330 17346-17366 17871 17447 17460 tf470 17553 17657 17674 17588 17621 17626 W672 17685 17712 17816 17820 17845 17960 17998 18014 18017 18022 18060 18073 18078 18098 18179 18186 18210 18224 18244 1824-5 18303 18317 18374 18380 18406 18416 18420 18438 -18496 18498 18554 18556 18631 18638 18648 18678 18795 18808 18821 18834 18850 18877 18893 18900 18951 19026 19094 19099 19108 19121 19135 19139 19190 19191 19273 19282 19813 19486 19463 19523 19599 19785 19797 19863 19915 20010 20011 20064 2010') 20116 20123 20146 20163 20194 20247 20252 20263 20304 20372 20374 20377 2040S 20413 20474 20486 20653 20659 20674 20710 20748 20766 20769 20816 20841 20849 20851 20915 20940 20967 5e Klasse. Trekking van Vrijdag 16 Oct. Hooge prezen: 1000..met premie vah ƒ30.000.5332 ƒ70.met premie van 3000.6412 1000.—: 10056 Prjjzen van ƒ70. 5398 6191 6874 7090 7440 3609 872 1160 1284 3038 3726 5186 S39S j 6191 6874 7090 1 440 8609 1462 10238 10603 11106 i 1225 12244 13665 1SS94 14661 14793 15623 16264 16682 18763 17130 172M 19239 20366 20S9S 20696 Nieten: 1 191 264 295 718 897 UB 1566 2426 243 2865 3346 4051 4076 4321 4631 4644 4683 1861 4972 53)C 6024 6419 64 >7 6490 6975 7*>38 9044 9924 11106 11167 11350 12545 12787 1284. 12936 13122 13497 14413 14473 14534 151* 16198 16489 16974 16JP0 17132 17339 17*60 17731 17987 19.:Ö4 187P0 1^840 ïS«J23 !92oc 19305 19464 19768 20091 20147 20525 205?» 20774 GOUDA, 16 Oct. 1991, Gemeenteraad. Agenda voor de vergadering van den Baad der gemeente Gouda op Maandag 19 October 1981, des namiddags te-7% uur. AaH da orde: Het voorstel tot benoeming van éèn re gent van het Van Iterson-Ziekenhuis. Het voorstel tot het gevan van een vaste aanstelling aan de heeren J. van Ham en L. Boor, als leeraren aan de Avondschool voor Ambachtslieden. voorstel tot het benoemen van een leeraar aan de Handelsavondschool. Het voorstel tot het geven van een vaste aanstelling aan den heer A. Piersma als leemar aan de Avondschool voor Ambachts- lieden. Het voorsbei tot intrekking van het be sluit tot ontslag van den heer B. Swanen- burg en tot zyn overplaasing van school naar de Centrale Kopschool. Het voorstel tot het verbinden van een adviseerend ingenieur aan den Dienst van Gemeentewerken. Het voorstel Üot wijziging der Bouig- en Womingverordening in verband met de wij ziging der Woningwet. Het voorstel tot het verleenen van mede werking ex-art. 72 der L. O-wet 192Ó voor de R.K. school aan de Peperstraat la. Het voorstel om niet over te gaan tot het verleenen van medewerking ëx-artikel 3 der Drankwet voor dfe localiteit van den heer B. J. van VliéiL Het voorstel betreffende de arbeidsvoor waarden van het personeel der GoudBche Waterleiding Maatschappij. Het voorstel inzake de adressen van den Plaatselijken Raad en het Werklooozeii- agitatte-comité betreffende de steünverlee- ning aan werkloozen. Het voorstel inzake de winketsluiting. Het voorstel inzake het rooien en den verkoop van boomen. Het voorstel tot verhuur van het perceel Gouwe 199 aan den heer M. Brink. Het voorstel tot het verleenen van het recht van uitgang en overpad aan de hee. ren P. Janknecht en J. van Tok ten be hoeve van de perceelen Bockenbergstraat 49 en 51. Het voorstel tot het verleenen van ver gunning voor het gebruikmaken van de ge- rioleerde zijl achter de voormalige kazerne door den heer C. Plomp. Het voorstel tot het opzeggen van het recht van erfpacht ahn de N.V. Reedery ,.de IJssel" van den grond hoek Nieuwe Veer- stal-Oosthaven. Het voorstel tot overschrijving van huur' van de gerioleerde zijl van de heeren M. ,T. van Vliet én W. de Mol voor perceelen aan Groenertdaal en Vrouwensteeg. Het verzoek tot verhuur van de gedemp te en gerioleerde Jan Verzwollewetering aan verschillende personen. Het voorstel tot verhuur van grond, ge legen aan -de Wilhelmmastraat bij de *v.m Ambachtsschool aan den heer J. C. de Keyzer. Wijziging begrooting 1981, en verder voorkomende zaken. E«4 adviseerend ingenieur Gemeentewerken. In -de besloten zittting van 22 Juli j.l. heeft de aanwyzing van een adviseerend in genieur voor den dienst van Gempentewer- ien een punt van ampele besprekingen uit gemaakt. Aan het slot van die besprekingen zeftden B. en W. toe een en ander nog eons nader te zullen overwegen, waarna den Raad na dere voorstellen zouden worden gedaan. Deze nadere beschouwingen hebben B. en W. er toe geleid den Raad thans het volgen- do voor te stellen, waarbij zij zich van ver dere toelichting meenen te mogen onthou den. De heer ir. B. A. Verhey van het Techn Adviesbureau der Vereeniging van Neder landsche Gemeentien te Amersfoort, is be reid voorloopig voor den tyd van 1 jaar, bij wyze van proef, de gemeente, respectieve lijk den directeur' van Gemeentewerken, van advies te dienen in diè technische aan gelegenheden, den dienst van Gemeente werken betreffende, die naar de rreening van B. en W. daarvoor iri aanmerking ko men. By den te verleenen bfléband zal worden uitgegaan van een zooveel mogelyk voort durend contact met den directeur van Ge meentewerken, terwyl de heer Verhey, telkens wanneer dit door hem noodig, of door B. en W. wenschelyk wordt geacht, te Gouda zal aanwezig zijn ter uitvoering van de door hem aanvaarde taak. Hierin zal ook begrepen zyn het zoo noo dig en gewenscht bywonen van de vergade ringen van B. en W. Uiteraard zal het advies van den heer Verhey alleen worden gevraagd, wanneer de technische opzet van een werk of an dere aangelegenheid nadere deskundige, wetenschappelijke voorlichting noodzakèlyk maakt. Door de aanwijzing van een adviseerend ingenieur zal voor zoover dit niet met nog loopende opdrachten in strijd is by- stand van andere technische deskundigen overbodig maken. Vanzelf sprekend neemt de heer Verhey door het uitbrengen van zyn advies ook de daaruit voortvloeiende volla verantwoording op zich. Wanneer zijn adviezen dit noodzakelijk maken, zal de heer Verhey kumipn bescjiik- ken over de opzichters-teekenaar by den dienst van Gemeentewerken. Wordt bet noodzakelijk geacht, dat teekenwerk te zijnen bureele wordt verricht, dan zullen h'.ervoor in rekening wprden gebracht de zuivere kosten, vermeerderd met 40 voor bureau-onkosten. UH de beschikking over de teekenaars Mj der. dienst van Gemeentewerken vloeit voort, dat de heer Verhey bevoegd is voor zoover zyn werk betreft op dit.i personeel controle uit te oefenen in overlég I met den directeur van Gemeentewerken, j Zoo noodig zal hy deze controle ook kun- nen opdragen aan een van de in dienst i by zyn bureau zynden ingenieur. Deze controle j zal zich uiteraard beperken tot technische aangelegenheden. De heer Verhey is bereid op de basis tan het hiervoren uiteengezette, voor den tijd van één jaar een overeenkomst nifst de fce- meente aan te gaan, tof het verleenen Van deskundigen bijstand, waarvoor hem zal moeten worden toegelegd een hpnorarftim van 2500.evenwel onder de hiervdren reeds genoemde en navolgende restricties: 1. dat, wanneer de heer Verhey méént, dat in verband met door hem uit te bren gen adviezen, ook een onder hem werkzaam zynde ingenieur moet worden ingeschakeld, dit geen verhooging van het met hem over eengekomen honorarium tengevolge zal hebben; 2. dat reis- en verbiyfkosten in het ho norarium zyn begrepen, exclusief reizen naar het buitenland; 3. dat na afloop van het proefjaar, op nieuw voortzetting van de overeenkomst en de hoegrootheid van het honorarium zaf worden overwogen. Overplaatsing B. Swahenburg van school 7 naar de Centrale Kopschool. Overeenkomstig het voorstel van 10/17 September jJ., no. 35 4/4 162, besloot' de Raad in zyn zitting van 21 September d.a. v. o.m. tot het geven van eervol ontfelag aan den onderwijzer B. Swanenburg pér 1 October 1Ö31, als gevolg van de opheffing eener betrekking van onderwyzer aan de o. 1. school no. 7. en W. spraken in dat voorstel echter het vermoeden uit, dat deze ondervyzer binnen zeer korten tyd by het openbaar onderwijs te dezer stede zou kunnen worden herplaatst. Het was B. en W. n.l. bekepd, dat de heer W. de Stligter, onderwyzer aar. de Centrale Kopschool, ernstig in aanmer king kwam voor benoeming tot hoofd eener openbare lagere school te Stolwyk. Deze benoeming is intusschen geschied, met het gevolg, dat de heer de Sligter per 1 October 1931 ontslag uit zyn betrekking heeft ge vraagd. Indien de Raad dit ontslag over eenkomstig het verzoek verleent, wordt het dus mogelyk de op wachtgeldstelling van den heer Swanenburg te voorkomen door zyn ontslag te veranderen in overplaatsing. In het vertrouwen, dat de Raad deze op lossing gaarne zal accepteeren, hebben B. en W. per 1 October den heer de Stigter verlof verleend en den heer Swanenburg aangewezen als tydelyk onderwyzer .aan de Centrale Kppsohool. Door aanneming van dit voorstel zullen deze beide voorloo- plge maatregelen dus worden achterhaald. College van regenten van het van Iterson-Ziekenhuis. i In het college van Regenter. van het van ItetlkMÏ-'ZïèkenhüIs is- eè'ti Vacature bnt- staan, doordat de heer dr. A. C. A. Hofflnan heeft opgehouden lid van den gemeenteraad tie zyn, zoodat artikel 2, laatste alinea van het reglement van toepassing is en hy eveneens ophoudt lid van het college te zyn. Ter voorziening in deze vacature hebben regenten overeenkomstig artikel 5 van het regldment ter benoeming aanbevolen de heeren: 1. Jac. Dessing, lid van den gemeente raad; 2. A. Heerkens, lid van den gemeente raad. Verhuur van grond. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van den heer J. C. de Keizer, stel len B. en W. voor aan dezen een perceeltje grond, tier grootte van 28 M2., gelegen tusschen Wilhelminastraat en Houtmans gracht te verhuren, teneinde daar een kip penhok te plaatsen. De vrye paardenmarkt. Up de heden gehouden paardenmarkt wa ren aangevoerd 298 gaarden. Fnjzen werden besteed als volgt: luxe paarden f 300- -350. werkpaarden f 150—3(0, 2J-jarigen f 200— 275, li-jarigen f 150—225; veulens f 60-120. hitten f 70—190. alaehtpaarden f 100-200. Handel matig Eervol ontslagen. Met ingang van 1 Mei 1932 ia eervol ont slag verleend aan den aaa&tenti der Directe Belastingen enz. A. J. Vermeulen te Uoüda, tevens scheepsmeter voor het dintriot Gouda. Aantal werkloozen. Het aantlal werkloozen op Donderdag 15 Oet. 1931 bedraagt 932. Schaakclub „Messemaker". Donderdagavond: had op de keurig geres taureerde bovenzaal van het café-restaurant ..Het Schaakbord" de gongwedstnjd plaats voor leden en genoodigden van Messenma ker". Er werd gespeeld in groepen van 4 deel nemers bij loting vastgesteld. Het was een zeer geanimeerde wedstrijd, bij gongslag moest elke 20 seconden een zet worden ge daan Van ernstige ipartijen was natuurlijk geen sprake, door de korte bedenktijd wer den soms die zonderlingste zetten gedaan wat meermalen tot hilariteit aanleiding gaf. Fnjwnnaars waren: Groep Ade heer J. H. Rem met 3 Run- ten Groep BM. Lakerveld ir.et 2 punten na loting met den heer Balt de JongGroep C de heer Ja Jager met 2 punten na loting met den heer W GroenendijkGroep. D: de heer W. A. Schippers met 3 punten; Groep E- de heer J. M. Zuydtym met 3 pon ten, Groep F: de heer K v. <f. Tórren Sm. met 2 punten na loting met den heer Mr M. de Mol. Drie deelnemers gavon rich ate lid op. „Messemaker" kan met voldoening op dezen avond terug sten. Het logische in de Mode. Prof. Huib Luns voor de Volksuniversiteit. De Volksuniversiteit heeft gisteren haar wintercursussen geopend met een voor drachtavond van Prof. HuitoLuns uit Delft, over het „Logische jglte"- De byeenkomst, waarvopfJgoote belang stelling was, werd geope|^oor de ptosi dente Mevr. Princé-Schlm van der Ldbff, die een woord van welkom sprak tot alle aanwezigen, in het by zonder tot den spre ker, Prof. Huib Luns^i Mevr. Prince deed vervolgens eenige me- dedeelingen over de te houden cursussen die vermeld zyn op den kalender, die jille leden hebben ontvangeifcsDe presidente nfrees in het byzonder er op <dat de eerste cursus avond, te geven door Mevr. van Sch^ick- Willing, in verband met het Concert Van Toonkunst is bepaald op 20 October,' iA- plaats van op 21 October, zooals aanvan- kelyk vrÊf vastgesteld. Spr. memoreerde de totstandkoming yan „De Muzikale Kring", die het initiatief Aam tot het in Gouda brengen van het Dresdener Kreuzchor, dat een zoo groot aantal muziek liefhebbers in de St. Janskerk heeft doen genieten van wonderschoonen zang. Professor Luns begon met er op te wy- zen, dat de ontwikkeling van de mode zich langs dezelfde lijnen beWeegt als de kunst. Houdt men dit voor oógen, dan is de kunst van het kleed niet griRig. Spr. bracht zyn gehoor naar de Grieksche architectuur, waar men reeds zag de overeenkomst tusschen het slanke kleed en de slanke bouwétyl. Later, als de zuilen in de tempels woeden gecanneleerd, wordt ook het kleed geplóoid. Weer later ziet men de gedraaide en de ge bloemde kolommen van Bernini in het oibo- rium van den St. Pieter, en dan heeft we derom de kleermaker zich aan den bouw meester aangepast, want de kleedingder vrouwen wordt met bloemen en breede zoo men afgezet. Van de spitsbogen in de kerken vertelde Prof. Luns interessante byzonderheden, evenzoo van den koepelbouw in den ba'frok- styl. Schoon was deze bouw in de 16e eeuw, later in de 17e eeuw ging men weer over- dry ven, men kreeg toen het meer opge smukte, zooals in de Dóme des Invalides te Parys, die spr. een ouderdomsverschynsel van dien tyd noemde- Evenzoo als men óverdreef met den bouw der koepels, deed de mode het met de hoe pelrok in de 18e eeuw, en ook niet te ver geten met de pruik. Het logische was ook hier weer dat de hoepelrok verdween toen zy haar grootsten omvang had bereikt. Met de pruik geschiedde dit evénzoo. Tegenover de plechtstatige symmetrische 'periode van Lodewyk de XIV staat de asymmetrische van Lodewyk XV.*Dan heeft ook deze styi 'zich uitgeleefd, want onder Lodewyk XVI, de ongelukkige vórst die jpyn leven op het schavot eindigde, voltrok Zich met de revolutie In Frankryk, ook de revo- lutiestyi. Recht wer^ de styl, recht de meu belen, recht ook de kleeding. Grappig Was het vierkante instrument dat op het vritte doek verscheen. Eenvoud kenmerkt zidhtlan uit alles; tot dat in den tyd van Napoleon III' weer een tydperk aanbreekt van een nabootsing der derde eeuw. Maar dan ih de 19e eeuw kómt de idee van vernieuwing weer naar vofen. Dan ontstaat de reformbeweging van Ber- lage, de bouwkunst van.Dr. -Cuypers en an- derep. De vormen worden naar de rede ge maakt, het redelyke is. kunstvorm gewor den. Spr. herinnerde aan de reforpikleeding, eerst zoo bespot, later toch beter begrepen. Maar oyer dezen lateren tyd wilde spr. het niet hebben, want den eigen tyd waarin men leeft kan men niet zien en beoordeelen. De zeer onderhoudende causerie van Pro fessor Luns, die hy aan de hand van talrijke lichtbeelden voordroeg, oogstte veel byval. Mevr. Prince sprak zeker namens allen toen zy den spreker dankte voor zyn on derhoudende beschouwing. Geslaagd voor Dr. In de Arische tetteren. De heer dr. J Gonda alhier, ie aan de Universiteit te Leiden geslaagd! vóór het doctoraal examen Aridehe letteren. De Goudsche Bestuurders bond. De Goudsche Bestuuidersbond heeft als candidaten voor liet beetiuur van Maatschap pelijk 'Hulpbetoon aan B. en W. voorgedra gen de heeren A. de Groot en F. St alen berg Een jubileum by de N.V. Kaashandei-My. „Gouda" Gisteren heeft de heer W. Rietveld, kas sier by de N.V. Kaashandel Maatschappij „Gouda" alhiet, zyn 25-jarig jubileum her dacht. Des middags is de heer Rietveld met iyn echtgenoote ten kantore der vennootschap ontvangen, waar de jubilaris door de direc teuren de heeren G. C. van Eyk en C. H. W. Heusdens werd gelukgewenscht en op hartelyke en waardeerende wyze toegespro ken. Namens het kantoorpersoneel heeft de heer A. Elshout den jubilaris op hartelyke wyze gecomplimenteerd, en heeft de heer A. Verkaaik namens het pakhuisperaoi)eel aller gelukwenschen daaraan toegevoegd De Directie bood den jubilaris een Sou venir aan, alsmede een geschenk onder1 öiou- vekt, terwyl hy van het kantoor- en pak- huispersoneel fraaie geschenken mocht ont vangen. Arenda 19 Oct. 7% uur Ötadhuis Gemeenteraad. 2ü Oct. Boe. „de Reünie"* Volksuniversiteit Eerste cursusavond mevr. v. Schaiok— Wil lag. 21 Oct. 2VL uur gebouw Crabethstraat 3, Vergadering Kamer1 van Koophandel "n Fabrieken. 21 Oct 8)4 uur Nieuwe Schouwburg Uit voering TEnfance du Christ van Hector Berlioz door het Toonkunstkoor en Cae- cilia. 28 Oct. 8 uur Gebouw Daniël Curauaoefe- ning voor da UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. Coop. Vereen. „De Boakoopsche Veiling". 14 Oct. Rozen per bos: Hadley 49—61, Butterfly 26—31, Roaalandia 36—49, Winpett 41, Florex 42—53, Golden Ophelia 16—25, Ophelia 15. August Noaoh 24—33, Colpiifbia ife--30, Claudius I'efnet 36-45, BnarclifJ 19 - 28. Mac Keiier 24'30, WUh. Kord« É7— 43, Edith Helen 43-63, Kilham 38-46, «ér- mania 36—42, Potin 30- 45 Polyantharoken. 40—61. Gemengde rozen 10—16. Diversen per boe Anjers 6. Clematis Pfina Hendrik 1.80—2.80. Chrysanten ew bloeöng If.40—1.70. id. tros 60—70, Phys&lia Fjfan- chetta 24—31. (J WADD1NXVEEN. Landbouwcuraua. Hier tor plaatse is een landbouwcufsus geopend, uitgaande van de afdeeling waai de HolJ. Mij van Landbouw. Een en andeiSj ge schiedde in tegenwoordigheid van den rijks- landjK>uwi'onsu.lent Neeb, B. en W. en 'liet bestuur der ofcfeeling. De cursuS telt 15 leer ling en. Gevonden voorwerken. Een actentasch, regenjas handtaschje 'met inhoud, medaillon, 2 sleutels aan ring, krjj- ze regenjas, poriemonnaie met-jjtooud, krui wagen. horloge en een kip. inlichtingen, ter secretarie. De heer Besseling, ambtenaar der rijks belastingen is Waalwijk, is in dezelfde func tie overgeplaatst naar dez© gemeente. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum: 5.40 Concert V.A.H.A.- orke&t o. 1. v. H. de Groot, 6.45 Actueel AL- lerlea door het N.V.V., 7.UU Vervolg conefcrt; 7.30 Toespraak door B Ruitenberg 7.45 Slot concert. 8.00 Mej. Dr. N. A. Bruining: „Spi noza's invloed, beetrijderg en aanhangers" 8.30 Piano-concert d. Anthon v. d. Horst en mevr. E. A. S. v. d. Horst—Schevinckhar- ven9 00 Prof. M C. van Mourik Broek man: „Karakter van het Christendom in onze cultuur"; 9.3G Piano-recfltel door An thon v. d. Horst. lO.Qo Vrijz. üodsd. Pers bureau. 10 05 Vaz Diae; 10.15 Fragmenten en verhalen döor ds. E. D. Spelberg. 10.45 Gramofoonplaten11.00—12.00 üramofoon- platenconcert van de V.A.R.A. Huizen: 5.35 Kinderuur; 6.20 Berich ten, 6.50 Piano-recital, 7.10,' 7.30 en 7.50 Le zingen; 8.20 Urkpatconcert920-9.35 Berich ten; 9 40 Lezing; 955 Chopin.", romantisch spel voor deo microfoon van W. Roo|e— Ley en <J. Martin; 11.10—12.20 Dansmuziek. Langen berg: 5.2o Orkestconcert.7.40 Orkestconcert8.20 „Der l'rozeae gégen Bofunderhannes", hoorspel van Curt El wen- spook. Hierna tot ll.ao Dansmuziek. j SPORT EBTWEDSTRIJDKN. Toch naar Los Angeles? 1 Naai? de Sportkroniek mededeelt zijn U^ans maatregelen in overweging genomen, oen. het Ned. Olympisch Comité, dat naar men Veet besloten heeft, niet deel te nemen Olympische Spelen te lx» Angelee, alinog in de gelegenheid te stellen, een uitaenSng, zij het op beperkte aoha&i. te doen hebben. DRAADLOOZE DIENST. De Economische Party zal voor hej kabinet Briining stemmen. f BERLIJN,, 16 Oct. Hedenmiddag tegen half 2 verluidde het in oe gangen van fhet Rijksdaggebouw dat die Economische partij zou hebben besloten by de stemming heden middag vóór liet kabinet-Bruning te stom men. De Duitsche Rijksdag. De moties van wantrouwen tegen de Regeering-Brüning in den RijksdÜig verworpen. BERLIJN, 16 Oct. Hedenmiddag z{jk te den Duitschen Ryksdag de moties van Wan trouwen tegen de nieuwe Regeering Brii ning met 294 tegen 270 stemmen en 3 ont houdingen verworpen. De Ryksregeering blijft dus aan het bewind. De belastingvrye spoorwegleening. BERLIJN, 16 Oct. Naar uy vernemen ja tot 15 Oct. voor 170 miliioen mark op de belastingvrije rijkaspoorwegleening inge schreven. Daar de inschrijving tot 31 Dec. 'van dit jaar openstaat is het definitief re- suftaat van de bemng nog met bekend. Een dynamietaanslag op het soc.-dem. Volksblad te Kassei. KABBEL, 16 Oct. In den afgeloopeu nacht 'tegen 3 uur ia op liét kantoor van het, goc. Dem Volksblad te Kassei een dynpjmet- aansiag gepleegd Onbekenden hebben een mót stukken ijzer en dynamiet gevujden sigarenkist aan den ingang van het gebouw geplaatst, eo met behulp van een lont tot ontploffing (gebracht. Hierdoor werd <een muur vernield en een winkelrettt versplin terd Er werd niemand gewond. Failliet verklaard. MAASTRICHT., 16 Oet. De reehtbank fe Maastricht heeft de N.V. Zuider Handel 'Mij kantoor houdende te VaaJs. aan wette 12 Sept. euroéance yan betaling werd verleend tot en met 31 Dec 1932 in staat van faillis sement verklaard. De heer Heldring zal aftreden als voorzitter van de Kamer van Koophandel te A'dajn. AMSTERDAM. 16 Oct. Naar wfj verneftien heeft» de heer G. Heldring, voorzitter dei Kamer van Koophandel en f abrieken; te Amsterdam, bij achrijven van 1 Sept. ^931 de Kamer In kennis gesteld met Zijn voor ramen, om rich bij zijn periodieke aftreding als lid aan het einde Van dit jaar niet meer als zoodanig hefkidébaar te atollen, zulks uit hoofde van de zware belasting welke* do aan het voorzitterschap Verbonden werk zaamheden, gevoegd bij die welke de heenS H. uit andere hoofde te vervul ten heeft, hem oplegt. ASSELT, 16 Got Te Amalt zijn onlangs urnen gevonden die tor detennseering naar Leiden werden opgeaonden. Prof. Hol werd a beeft geconstateerd, dat deze urnen zeer oud zijn en vermoedelijk dateeren uit het tijd perk van 500 A 600 jaar vóór Chx(gtas. Mijnwerker gedood. KERKRADE. 16 October: De mijnwerker Schuiten uit Kerkrad* is in de ondergrond scha werken van da staatsmijn vmnei man a ouder atraUantEgidteerite geraakt en gedood. De man was 43 jaar oud, gehuwd en vader van 1 kind. H. M. de Koningin in Den Haag. DEN HAAG, 16 Ooi. H. M. de Koningin is gisteroanuddag voor een kort varblyl in den Haag aangekomen. De Minister vsn Waterstaat nasr Haarlem. De Minister van Waterstaat zal morgen een bezoek brengén aan de firma Enschedé to li oar lent De lucktdieaet op Indie. De „Raaf vertrok heden te 4.S6 uit Ta- noy en laadde te 7 06 te Bangkok. Het vliegtuig vertrok van daar te 8.04 en arri veerde na een tusschen landing oen 1558 te Medan. De „Reiger" is heden te 6-04 unt Batavia vertrokken en na een tusaohenlanding te Paieinbang om 14.16 te Medan geland. Treinontsporing te Steenwjjk. Een remmer gedsod. Gisteravond heeft, nabij 't station Steen- wijk, een remmer heli leven bij een spoor wegongeluk verloren. Oni hal fel f ongeveer, moet een trein van Leeuwarden te Steen- w ij to honnenloopau. Van dien trein was van een der wagons een ae warm geloopen, ten gevolge waarvan deze wagon hevig slinger de. Bij. tiet biynetnkameu van het station kwam i%e wagutt in aanraking met den ver- len\ Awolschen goederentrein. Ten- van ontspoord en 15 wagons trein, terwijl verschemecen an- Ug werden beschadigd. Een aantal •rden vermeld1 en een sompa ai otn- vergeredeh. Spoedig bleek, dat er een slacht offer was De remmer Evert van Leeuwen* wonende te Zwolle, oud 28 jaar, was zoodanig in de verdrukking gekomen, dat de doo<l onmid dellijk moet, zyn mgetreden. Het alaohtoffer was ongehuwd. TWEBD^ KAMER. DEN HAAG, 16 Oct. De Minister van Bin nenlandsche Zaken heeft heden zijn rede voortgezet. Voor exportkredieten te thans eeh commis sie werkzaam. Besprekingen mei dè bedrij ven zijn gaande. Algemeen® loonsverlaging is daarbij geenseïns de opzet De Kegeering is niet bereid de 40-uwge arbeidsweek inter nationaal aanhangig te maken, al zal zij be vorderen dat de arbeidstijd vrijwillig wordt bekort De Kegeering is bereid over 1932 meer extra steun te verleenen aan de werk- iou/t«akassen maar alleen als dfe leden niet in staat zijn het te kort zelf aAn te vullen. De Kegeering zal daatbij gaan tót' Mj pet. vair dfe bijdragen der léden. Dè stèunnonnen kunnen niet worden vertloogd, zelfs kan ar eem tijd komen, waarop zelfs de huidig? normen niet kunnen worden gehandhaafd. Spr. geeft ten slótte een overtecht va«i de to 1931 uit te geven bedragen voor werkver schaffing en wërkioozensteun. Van den lempe^ repliceerde hierna. WISSELKOERSEN. 15 Qct. 16 Oct Officieel. Londen 9.55 961 Berlijn 56.50 56.60 Parijs 9.71* 9.10 Brussel 34.66 34.66 Zwitserland 4866 48.17* Weenen 32.50 Kopenhagen 54 00 54.00 Stockholm 5Ö.Q0 57.00 Oelo 54.00 54.00 New-York 2 46A 2-46A Niet-officieel. Praag 7.3* 7.33 Madrid 22.26 22.20 Milaan 12.75 12.76 Prolongatie 3 Beursoverzicht. De 1 >eurs leefdfe hedenmiddag in afwach ting van de ontwikkeling der politieke ge beurtenissen in Puitschiand. De mogelijk heid dat Bruning het veld zal moeten rui men voor de rechts radicale partijen hield het Nederl. pubhek geheet uit de markt, zoodat de markt geheel was overgeleverd! aan den beroepriiandel, die eerder A ia bais se is georiënteerd. De noteeringen liepen dan ook over dfe geheele linie terug, terwijl de affaire zeer beperkt was. In Koninklijken ging het echter na en dan wat drukker toe. Het zette wat lager ito maar liep nog meer terug. De Amenkaansche soorten lagen bui ten de publieke attentie. De Philips waren flauw, naast de algemeens tendenz was het feit dat- da geruchten omtrent personeels uitbreiding niet werden bevestteri, van in vloed. ('nilevera moesten «ich oen verlies van epkele punten getroosten. Rubbere wa ren weinig veranderd, doch hadden een nei ging om te reageren, ook al daar de prijs van het- product ,rder wat lager was. Tabakken op den achtergrond. Süikerwaarden waren verdeeld. H.V.A a liepen enkele punten terug. Enkele andere suteerwaerden bleven <*p peil. Mijnaèndee- ien kalm AJg. Exploraties verkeerden in reactie Schteepvaartaandeelen stil. De Ycungleening prijshoudend Amerik. fondsen onregelmatig. 4 DIG-TEI.FJGR A FISCT? WEERBERICHT 16 October. Verwstfitinr Zwaïko tpt matige, noord oostelijke tot auktoostelijke wttld Licht tot hail ol iwaar bewolkt. Waarschijnlijk droog weer. Kouder das tisoht», overdag iele «ar-

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 2