n LIDO Komt in GOUDA DO I II LANG! NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BOSKOOP, GOUDERAK-, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, M 9 "T. WWW. U Dinsdag 20 October 1831 I BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN 1 igen 1 ,1 u op dit blad 1 enfabriek DA. 7 Jaargang No. 17814 1 g FEUILLETON. NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN -- Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- enF eest dage n Onafhankelijkheid bovenal. BINNENLAND. LMIDDAG- inheemsche te de (Wordt vervolgd.) Het bezoek van Laval aan Amerika. Het vraagstuk van de vermindemg der schulden. China en Japan. n N.V. B. r voor den ie Boek plaats ing en Redactie Telef. CHT :r mooie GLIM— nuttig tijdverdrijf aarten, geen ere bezoeker ligden vollen j een plaats nogelijk zoo- bieden. Ook Iedere aan- Isvoo retelling averige voor- goud basis van het pond gehad? Welke ge varen worden nog geducht? Ondervindt de betrokken industrie kunstmatige concurrentie op vreemde mark* ten? Waarin schuilt het kunstmatige/ hx- poitpremie, preferentie zen.? 4. Welke zijn m het algemeen de vooruit zichten der industrie? b. Welke middelen kunnen worden aan gewend om den toestand te verbeteren, al thans om verderen achteruitgang tegen te gaan? 6. Is er voldoende samenwerking tusschen de industneelen zelf? Verwacht wordt, dat het onderzoek een waardevolle aanvulling zal worden van de oificueele enquête. Van het geheel zal een rapport samengesteld worden. Ds. J. L. Faber neemt zijn benoeming als Tweede.Kamerlid aan. Ds. .1. L. Faber, Ned. Herv. predikant te Zulten, heeft, naar het „Volk" verneemt, besloten den Tweeden Kamerzetel waarvoor hij door het Centraal Stenibdfieau als opvol ger van den heer A. B. Kleerekoper was aangewezen, te aanvaarden. Volgens de reglementen der Ned. Her vormde Kerk zal eis. Faber als gevolg van zijn beslissing het predikambt moeten neer leggen. w Prinses Juliana zal tegenwoordig zijn bij de officieele ingebruikneming van een meisjesschool. H. K. H. Prinses Juliana zal op Dinsdag 3 November des n.m. te 3 uur tegenwoordig zijn bij de officieele ingebruikneming van het nieuwe schoolgebouw aan Doorn- en Frankenshraat van de Vereeniging Christel. Meisjesschool Juliana van Stolbergh te Den Haag Prinses Juliana zal bij die gelegenheid den steen onthullen die ter herdenking dear ingebruikneming in de vestibule van het gebouw geplaatst is. De Zondagswet te Leiden. Het Leidsche Stadhuisvraagstuk. In de gistermiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad heeft de voorzatter in zake de wijze van toepassing van de Zondagswet het volgende meegedeeld; Besloten is voortaan in den regel afwij king toe te staan van het bepaalde bij art. 4 late zinsnede van de Zondagswetten aanzien van tooneeluit voeringen, bioscoopvoorstellin gen en muziekuitvoeringen, welke gehouden worden des Zondags en op den Hemelvaart» dag na des n.m. 2 uur. Op den len Paaschdag, den isten Pink sterdag en den isten Kerstdag zal ten op zichte van geen enkele openbare vermake lijkheid afwijking van het bepaalde bij art. 4, 1ste zinsnede, van de Zondagswet worden toegestaan. De heer Bergers (r.-k.) spreekt eveneens zijn vreugde over dit besluit uit. Valt, aldus spr. de Goede Vrijdag ook onder de dagen, waarop geen afwijking is toegestaan? De voorzitter beantwoordde deze vraag ontkennend. De heer Willbrinek namens de ohwstelijk- hi&tonsche raadsleden en dr. Vaan Es na mens de anti-revolutionairen spraken hun teleurstelling over het genomen besluit uit. Aan liet einde der debatten over het stad huisvraagstuk heeft de Raad gisteravond op voorstel van den voorzitter besloten, de be handeling van dat punt te verdagen tot de eerstvolgende vergadering, welke waarschijn lijk over 14 dagen zal worden gehouden. De uitgaven voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Rond 12 millioen te Rotterdam. De gemeenteraad van Rotterdam had in Juli en m September besloten om ten be- In den loop van gisteren had de Fran- sche minister-president Laval gedurende den overtocht naar Amerika een langdurig onderhoud met den Franschen deskundigen Rist, die hem op de hoogte stelde van zijn bespreking met den zich eveneens aan boord van de I le de France bevindenden vice-pre sident van de Federal Reserve Bank, Bur- goss. Deze bespreking betrof voornamelijk maatregelen, die konden dienen otn de sta biliteit der Europeesche valuta’s te hand haven. Naar aanleiding van de te New-York verspreide geruchten omtrent bepaalde voorstellen van den Franschen minister president inzake de herstelbetalingen en de ontwapening verklaarde' Laval, dat de ge ruchten, die van bepaalde Fransche plannen spraken, zonder eenigen grond waren. Te Parijs zijn verscheidene berichten uit New-York bekend, volgens welke men zich in Amerikaansche kringen ernstig bezig houdt met de kwestie der herstelbetalingen en der intergealieerde schulden. De correspondent te New-York van de Petit Parisien verneemt o.a., dat men voor nemens zou zijn1 alle schulden der regee- ringen onderling te commercialiseeren. Men twijfelt er echter aan, of het op het oogenblik mogelijk zou zyn der gelijke groote bedragen onder te brengen. Boven, dien wijst men erop, dat een. deel der her stelbetalingen uitsluitend bestemd is voor de aflossing van schulden aan Amerika en dat men dan van Amerikaansche zijde be reid zou moeten zijn Duitsche bons in be taling te nemen. Hiervoor zou men waar schijnlijk de garantie van andere Europee sche staten verlangen. De algeheele schrap ping van alle schulden wordt in officieele Amerikaansche kringen niet overwogen. Hoover is voornemens met Laval een weg te vinden om de hervatting der betalingen na afloop van het moratorium mogelijk te maken. Waarschijnlijk zal men hierbij wel overgaan tot een vermindering der schul- den. Hoover is van plan het moratorium te verlengen, indien men voor deze kwestie geen oplossing vindt. De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph schrijft, dat in1 Londensche kringen een zekere vrees heerscht in ver- band met de financieele plannen van Laval bij zijn bezoek te Washington. Laval en zijn financieele adviseurs zullen trachten president Hoover en de Amerikaansche cen trale banken er van af te brengen hun tot nog toe gevolgde politiek inzake buiten- landsche leeningen voort te zetten en zullen vooral een meer radicale politiek willen tegenhouden. Een dergelijke wijziging zou Frankrijk met wantrouwen zien, omdat het waarschijnlijk gedwongen zou zijn een der gelijke politiek te volgen. Vermeerdering der internationale credieten zien de Fran schen volgens den schrijver in Daily Telegraph als een soort inflatie, waar omtrent zij lord Reading tijdens diens be zoek aan Parijs geen twijfel hebben gela ten. De schrijver herinnert er verder aan, dat Flandin, Morel en hun financieele ad viseurs van het door Montague Norman voorgestelde plan tot stichting van een in ternationaal crediet-instituut, welk plan door Engeland werd gesteund, niets wil- Het is de stormwind des geestes die den denker voortjaagt. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prjjs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 1^-4 regels ƒ,2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hoogex. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerdea prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de pl aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. GOOSCHE COURANT tt v v* uwiJVIlVrt t JLulNDvuUUwi vlvyU U I-jlv/XIY, 11 AxliJ 1 X f lilvvin.' ivljvii t een bezoek :ramma naar iterdam naar ns vertoonde, ede reis door het oprechte eïks vriende- oek, zich het terugroepen, het geval is. STOSCH. Een nieuwe Japansche nota over de anti-Japansche agitatie in China. den weten. Ook het voorstel tot het houden van een internationale goudconferentie wordt door Frankrijk beslist afgewezen. Volgens een Reuter bericht uit Washing ton heeft Japan zyn oppositie tegen de deelneming van de Vereenigde Staten aan de beraadslagingen van den Volkenbond betreffende de M^rttsjoerijsche quaestie op gegeven. In officieele kringen meent men in Tokio, dat een breuk met den Volkenbond mis schien niet noodzakelijk zal zijn en dat de openhartige en vriendschappelijke bespre kingen met Washington hier een gunstige reactie teweeggebracht hebben en grooten- deels de oorspronkelijke vrees weggenomen hebben ,dat de V. S., door zich by den Vol kenbond aan te sluiten, pressie op Japan wilden uitoefenen. In officieele kringen hoopt men, dat de Volkenbond begint te be seffen, dat elke poging om dwang uit te oefenen, mislukken moet. Sommigen insumeeren dat de schijnbaar onverzoenlijke houding van Japan ten aan- zien van de voorstellen van den Volkenbond een manoeuvre is geweest om .tijd te win nen, want Japan meende, dat de Volken bond er toe zou komen om de Japansche bedoelingen te begrijpen, terwijl China een voudig trachtte de naties overijld over te halen tot een actie, die niet noodzakelijk was. Japan meent ook, volgens eenige waar nemers, dat de regeering van Nanking wankelt en weldra zal worden opgevolgd door een regeering bestaande uit Kantonee- sche elementen, die verder bereid zyn te erkennen, dat Japan gerechtvaardigde grie ven heeft ten aanzien van Maatsjoerije en die dus meer geneigd zouden zijn om di recte onderhandelingen aan te knoopen over een duurzame regeling. Reuter verneemt, dat Frankrijk, Italië, Duitschland en Noorwegen zich waarschijn lijk zullen aansluiten bij het te^Genève ge nomen besluit, dat de onderteelcenaars van het pact van Kellogg aan China en Japan zouden moeten herinneren, dat zij onder *t verdrag van -Kellogg verplicht zijn alle geschillen door vreedzame middelen te re gelen. Reuter meent te weten, dat de regeering te Washington zich zal aansluiten hij den Volkenbond, om het pact van Kellogg ir. te roepen, ten einde vijandelijkheden tusschen China en Japan te voorkomen, doch vermij den zal op dit gebied eenig initiatief nemen. Een telegram uit Oslo meldt, dat Noorsche regeering reeds telegrammen aan de Chineesche en de Japansche regeering gericht heeft, waarin zij deze wijst op de verplichtingen, die uit art. 2 van het ver drag van Kellogg voortvloeien. BUITENLANDSCH NIEUWS. GRIEKENLAND. Cyprus eischt aansluiting bij Griekenland. Een proclamatie van den metropoliet. De metropoliet van Nikosia, de hoofdstad van het eiland Cyprus, heeft gisteren de bevolking opgeroepen tot aansluiting bij Toch hield zij vol, dat haar niets scheelde. Intusschen kwam dokter Serie tweemaal daags, maar hij wist niet, dat zy eerst zulke groote dosis arsenicum had) ingenomen en toen ineens daarmee was opgehouden. Of schoon ze vreeselijk zwak was, voelde ae zich zeer verheugd, dat ze Ardine zag. Er hing een nieuw toilet over een stoel en met den blik daarheen, zei haar ladyschap na een tijdje: Ik geloof niet, dat ik het toilet ooit dragen zal. Het isveel meer passend voor jou dan voor mij. Gesteld nu eens, dat ik Série door de vingers glip, dan zou ik graag willen^ dat jij mijn garderobe had. We zijn zoowat van dezelfde lengte. Ik heb vanoch tend een brief geschreven aan mijn notaris, in diien geeet. -T- O, lady Lorresmere, spreekt u toch niet zoal rl Waarom niet? Dan ben je vast eei^gs- z’ins voorbereid; want ik voel mij zoo zwak, dat ik Jbeet vannacht kan sterven. En je weet: mijn kleedihg Is eenmaal steeds het hoofddoel van mijn bestaan geweest, na dat ik mijn zoontje verloren Heb. Ja, ik weet eigenlijk niet, hoe ik je nu ineens zod Onderzoek in zake de crisis. Enquête der R.K. Werkgevers. 7xx»als reeds is medegedeeld, heeft de di- recteur-generaal van den Arbeid, de héér ZaalLerg, van minister Verschuur opdracht ontvangen om op korten termijn een alge meen onderzoek te doen instellen naar en kele verschijnselen vaxt het bedrijfsleven, welke verband houden ‘met de crisis, die thans door de inflatie van ponden en, kro nen weer ernstiger is gewordei^. Het onder zoek zal loepen over veranderingen in per soneel sterkte, arbeidsduur en loonen. I Naast deze enquête zal er nog een gehou den worden vanwege de R.K. Werkgevers- vereeniging. Eerstens is aan de leden en <ie aangeslotenen bij het R.K. Verbond van Werkgeversvakvereenigingen verzocht aan de secretariaten een afschrift’ te doeh toe- konien van de antwoorden op de offiioieele vragenlijst. Tevens jnoet dan nog ingevuld worden een lijst voor de R.K. werkgevers vereniging, inhoudende de volgende vrar gen: 1. Welken invloed heeft het loon op den kostprijs? Zijn door daling van andere kos ten de percentages in den kostprijs voor de loonen gestegen? Zijn andere middelen toe gepast om den kostprijs te Verlagen en zoo ja, welke? 2. Ondervindt de betrokken industrie kunstmatige concurrentie van buitenland- sche industrieën opdeNederlandschemarkt? Welken invloed heeft het loslaten van de Naar het Engelsch. 24 (Nadruk verboden). Mrs. Cranmer werd bleek tot ond^r haar rouge en had zoozeer alle zelfbehiiorsching verloren, dat Ardine, uit meelijden, den an deren kant ujitkeek, terwijl ze zei: Ik ben verloofd met mr. De Courcy. Met hoffelijke buiging begaf ze zich toen naar de kamer van lady Lorresmere. De Courcy zal ze trouwen? ...Om fcijn field dus?... dacht, het afgunstige weeuwtje. Want voor Lorresmere voelt zie en daar zal ik hem nog wel eeng de oogen voor openen. Haar ladyschap wilde enkel miss Ray mond ontvangen, geen enkele andere be- zoekster, had het consigne geluid. Ardin0 vond lady Lorirefflnere veel erger; «e «chrikte, zóó slecht r.a« de zieke er uit! 'I kiuh** Griekenland en heeft dit tegelijkertijd ge proclameerd. Hy wekte de bevolking op, zich te verzetten tegen het Engelsche be wind, en niet langer aan het Bncsche gezag te gehoorzamen. (riet eiland Cyprus kwam in 1858 door het sluiten van een verdrag met ïurkye onder Engelsch bewind. In 1914 werd het definitief ingelyfd,. Sedert 1925 is het een Eritsche kroonkolonie onder een Engelscheh gouverneur. I)e bevolking bestaat voor vier-vyfde deel uit Grieken, voor een-vyide uit Turken.) DünSCHLAND. Ernstig mijnongeluk. Reeds verscheiden dooden en gewon den weggebracht. Mijnwerkers opgesloten. Op de mijn Mont Cenis in Solingen ufo Herne is een ernstig mynongeluk gebeurd, waarby men waarschijnlijk te doen heeft met een myngasontploffing. Het mijnbestuur heeft, naar het W. B. meldt, alle reddingskolonnes uit het Ruhr- gebied gealarmeerd, terwyl ook alle dok toren uit de omgeving ter hulp zyn ge roepen. Om half tien gistermorgen haddwi reeds eenige wagens van het Roode Kruis dooden en gewonden weggebracht. Het cijfer der dooderf werd toen vastge steld op drie, dat der gewonden op acht. Een aantal mijnwerkers is nog opgesloten, zoodat nog geen nadere opgaven over den omvang van de ramp verstrekt konden worden. Een later bericht spreekt van f) doodep en 27 gewonden. De Calmetto-behandeling te Lübeck. Een verklaring van Prof. Dr. Dtickc. Bij de voortzetting van het calinette-proces te Lübeck heeft prof. dr. Deiche gistermor gen de volgende belangrijke verklaring af gelegd. Toen ik de ealmette-behanideling in Lü beck invoende, was ik er van overtuigd,, dat deze behandeling nuttig zou zijn. Ik erkeh hier openlijk, dat dit een wetenschappelijke dwaling geweest is. ik sta in voor wat -k gedaan heb. Er is hier niemmnd, die meer onder het ongeluk heeft geleden. Wanneer de rechtbank meent, dat ik eén wetenschap pelijke dwaling heb begaan, dat7men dan mij veroordieele, maar dan wensch ik, dat ik alleen veroordeeld zal worden. Ik zou niet willen, dat mijn medewerkers met mij in het ongeluk worden gesleept. Nationaal-socialisten voor de rechtbank. Voor de rechtbank te Hannover stonden gisteren 140 tot 150 nationaal-socialisten te recht. Zij werden ervan beschuldigd de ver boden uniiorm der nationaal-socialisten te hebben gedragen en te hebben getracht, on danks het verbod, op vrachtauto’s naar Brunswijk te komen. ENGELAND. Rumoerige vergadering van SM- Oswald Mosley. Stoelen als projectielen. Te Birmingham werd gisteravond een van hem te vertellen kom, maar ik heb den laatsten tijd veel aan ons kind gedacht. Ik zou wel eens willen weten, of Lorresmere dan gelukkiger was geweest! Nu moet u een8 hooren, dan zal ik u wat van mij vertellen Wat dan? Ben je soms verloofd? Ja, juist. Met ma De Courcy. Toch? En ik dacht, dat je hem niet hebben wilde. Eerst was dit ook zoo mijn besluit. Maar daar ben ik op teniggekomen. Hij fs ook zeer inschikkelijk en haast mij niet. Nu ga<at hij, bij voorbeeld, een maand weg, terwijl ik aan het idee gewoon raak Ja, dat is wel heel inschikkelijk. Nu hecht lik niét zoo bijzonder aan de inschik kelijkheid van mannen in het algemeen. Waar gaat hij nu naar toe? Naar het vaste land. I O, naar Monaco zeker! Ik wensch je geen onaangename dingen toe, Ardine, maar ik denk haast, dat die gfspraak al vast- siond, eer je hem aannam en dat hij geen lust had, ze te verbreken. Je geeft toch niet zooveel om hem, dus kan ik dit wel zeggen, niet waar? Ik ben meer voor hem gaan voelen, zei Ardinp met klem. Niet dat ik het nu nog liefde kan noemen, maar ik geloof ook niet, dat ik voor eenig vurig gevoelen bbn aange legd. Zooals u zegt, zal hij zijn plannen wel gemaakt) hebben, maar het lijkt mij ver standiger, die niet tegen te werken. Het lijkt mij iets ongewoong voor een pas verloofden jongenman. Maar, natuurlijk >s het jouw zaak. Ik zou je graag met de keuze van je uitzet helpen. Laat dit maar niet te veel aan lady Smith over, ook il geeft ze hem je; want zè heeft nu niet zuo’n htcl fijnen smaak. Met een glimlach antwoordde Ardine: \k beloof u, ik zal bij u om raad komen. Ja, doe dat, als ik er tenminste nog ben. Ik zal Tristram van je vertellen; hij zal er belang in stellen. In den regel neemt hij niet veel notitie van jonge meisjes, igaar jou mag h(j heel graag lyden. Ardine was juist liet moeilijke onderwerp van de gezondheid van lady Lorresmere ontgaan en nu was zij op nog gevaarlijker terrein gekomen. Ik zou wel eens willam weten, of Tris tram hertrouwt,, als ik er niet meer ben, hervatte lady Lorresmere, en toen zij zag. hoe ontsteld Ardine keek, voegde ze er bij: Je hoeft niet zoo verschrikt te wezenik voel mij niet erger, maar het is een ge dachte die bij de meeste getrouwde vrou wen opkomt, als zij ziek zijn. Ik hoop dan maar, dat hij gelukkig zal wezen, ’t Is een brave man! Z^o moet u niet spreken. Dat maakt mij zoo bedroefd. Waarom? Jij bent er niet verantwoor delijk voor. Maar ik zal er wel met van spreken, als het je zoo hindert. Je moet wel bijzonder teerhartig rijn. Ardine, om je zooveel aan te trekken van menschen, die je toch maar zoo weinig zijn als lord Lor- resnrere en ik! Hiermee begon haar ladyschap weef over kleeren te spreken en toen haar bezoekster ten slotte afscheid nam, zei ze: Als my ooit» iets overkomt, Ardine, dan zal jij mijn garderobe hebben. Nu goeden dag! Tris tram i8 zeker uit. Kan je alleen naar huis gaan? groote verkiezingsvergadering gehouden door de nieuwe party van sir Oswald Mos ley. Mosley’s rede stuitte reeds om den itt- houd op eenig verzet uit het gehoor, dat uit ongeveer 12.000 personen bestond. Toen plotseling een der luidsprekers, waarmee het geluid werd overgebracht naar de ver van het podium verwyderde bezoekers, de fect geraakte, begon men rumoerig te wor den en te schreeuwen. Mosley’s stem was niet meer te verstaan, maar men zag, dat hy in een hefti ZUID-AMERIKA. Brazilië staakt de betalingen van de buitenlandsche schuld. Brazilië heeft de rentebetaling op zijn bui- tenlandsóhe schuld, groot 500 millioen dollar gestaakt. Officieel wordt medegedeeld dat voorloopig de achterstallige betalingen zul len worden vervangen door een 5 pct. scrip. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, Overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 0—6 uur. Administratie Interc. 2745. Postrekening 48400.

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1