Blad EIN’s ACHINES AAIKN ETER NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERKENWÜl,nE’ BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, bar 1*31 588 BOSKOOP, N1EUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- enFeestdagen FEUILLETON. BAAK nen Co. 1931-’32 De Zilverkoning. BUUENLANDSCH NIEUWS. GOUDA ;OON. Markt 31. (Wordt yrrvotgd de in breuklijder, ndere soorten ROTTERDAM Witte Winkel Haagsche Veer 6a. In hef geluk is er licht een vriend te vinden; in het ongeluk moeilijk. ineerd. direct op onder- le KMAN ZOON Telef. 2745. dat van met Zondagsblad looper geschiedt. Frankrijk zal voarlaapig nog zalf voor zijn veiligheid zorgen. Verklaringen van Laval over zijn reis naai- Amerika. Het vacantiejaai- der bewapening. en verschijnende ?ave van de l«n "Si em' itl Er viel een stilte in de zaal, toen het ge zelschap de bar verliet om naar de strijd tusechen Denver en Corkett te gaan zien. De mannen van de renbaan waren er fel op om zoo iets prikkelende mee te maken. Luidruchtig kwamen ze de biljartzaal bin nen. druk sprekend en al weddend omtrent den afloop van den wedstrijd. Tubbe zelf verdween van achter de toonbank en ging nu elders zijn plichten waarnemen. Slechts één der b^zoekers bleef zitten de kalme man, die tevergeefs gietracht had den |x>n- denaar zijn geld te doen wegsteken. Hij zette zich in een hoekje, trok een avondblad naar zich toe en keek het ohverschillig in. Een licht gerucht deed hem ópkijken. De deur van die bar góng zachtjes open en het hoofd van een ouden man kwam te voor schijn. Het was een eigenaardig hoofd, vrij groot, met een breed, bleek gezicht, getooid met een lange witte baard en bakkébaard- jee. maar de bovenlip was gladgeschoren. De oogen waren zeer licht, met eert melk- achtigen tint, met het witte haar gaven zij hun eigenaar een vriéndelijk, argelooe voor komen. Geheel daarbij passend droeg een punt buiten de stad. Hier zouden vol gen» de Sjanghai Evening Post de solda ten hem gedood hebben. Het lijk zou later verbrand zijn. De regeering te Nanking zou rapport aan ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9-—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. Daarna moest hy’ de papieren van zün aan staande echtgenoote vertoonen. Bureaucratius schudde het hoofd: „Daar staat, dat die dame al gehuwd is...” „Maar ik ben die man en ons huwelijk is nietig verklaard door een rechterlijk vonnis!” „Dat kan wel zijn, rAar daarvan is hier niets bekend en al wis dat zoo, dan is nu de termijn van doorhaling verstreken. Neen, het huwelijk van die dame moet op een andere wijze worden ontbonden, en dan kunt u haar huwen.” Van deze wijsheid begreep de ongeluk kige ongehuwde niets. Hij koos de wijste partij en zocht zijn advocaat weer op. Deze heeft hem beloofd, langs wettelijken weg te trachten een oplossing te vinden voor dit netelig probleem... Ziedaar het verhaal van den man die niet met zjjn eigen ex-echtgenoote kon (her trouwen. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: l-r-5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnununer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer ƒ0.60. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot aeer geredncMMleM prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te xjjn. hij woonde. In Januari vond men hem onder zonderlinge omstandigheden dood in een afgelegen villa bij Cannes. De herinnering aan dit geval is thans te Londen verlevendigd door een proces over de vraag of ruim 10.000 aandeelen Cana dian Pacific, ter waarde van 100.000, tot zijn nalatenschap behoorden of tot die van den reeds genoemden, eveneens sedert over leden Haiat, aan wien de aandeelen door Drinan zouden zijn overgedragen. Dit zou geschied zijn door vervalschte machtigin gen van Drinan. Tijdens het proces, waarbij werd beslist dat de stukken het eigendam van Drinan waren, werd te verstaan gegeven dat Drinan wel eens niet een natuurlijken dood zou kunnen zijn gestorven. Een zoon van Haiat en een voormalig beambte van het Britsche consulaat te Nice zouden bij de vervalsching de hand in het spel hebben gehad. De «aak zal nu verder door de politie worden onderzocht. CHINA. De verdwijning van den Engelschman Thorburn. Reeds herhaaldelijk is melding gemaakt van de verdwijning van den 19-jarigen Engelschman Thorburn, dig 30 Mei uit Sjanghai vertrokken is en sindsdien ver mist werd. De Chineesche regeering, bij wie de Engelsche gezant om inlichtingen had aangeklopt, heeft eerst geprobeerd de verantwoordelijkheid voor deze zaak van zich af te schuiven, maar ten slotte was zij toch genoodzaakt er zich mee bezig te houden. Naar de Engelsche bladen melden, moet zij nu een rapport aan de Engelsche regeering hebben toegezonden, dat echter niet gepubliceerd zal worden. Niettemin is het Amerikaansche blad Sjanghai Evening Post uit niet-officieele bron te Nanking een en ander te weten kunnen komen. Na- een commissie van het departement buitenlandsche zaken te Nanking er niet in geslaagd was, een spoor van den jongen Thorburn te ontdekken, heeft pre sident Tsjang Kai-sjek opnieuw een com missie ingesteld. Deze schijnt nu aan het licht gebracht te hebben, dat Thorburn op 2 Juni door soldaten van het Chineesche hoofdkwartier te Soochau is gearresteerd, nadat hij met zün revolver twee soldaten doodelijk had gewond, die hem in de buurt van Quinsan den doortocht hadden belet. De in woede ontstoken soldaten bonden den jongen Engelschman de handen op den rug en brachten hem per trein naar Soochau, waar hij door de straten was gedreven tot een punt buiten de stad. Hier zouden vol gen» de Sjanghai Evening Post de solda- FRANKRIJK. Bejaard echtpaar uit gierigheid verhongerd. Te Toulouse is een bejaard echtpaar uit gierigheid verhongerd. De oude menschen, die ieder ongeveer 64 jaar waren, woonden reeds jaren in een armoedige woning onder het dak van een oud huis in het centrum der stad. Het was geen geheim, dat de man volkomen onder den invloed van zijn vrouw stond, die zóó gierig was, dat zij dagen lang geen centime voor de noodza- keljjkst© levensmiddelen uitgaf. De vrek kigheid was by de vrouw een abnormaal verschijnsel geworden. Reeds een veertien dagen geleden had de huiseigenaar het echtpaar vermagerd en ziekelijk op hun kamer gevonden en getracht, de vrouw van haar ziekelyke afwyzin^ te genezen. Toen hy gisteren wederom ae woning betrad, vond hij de oude vrouw dood in bed, ter wijl de man nog slechts zwakke teekenen van leven gaf. Een geneesheer constateerde bij beiden ondervoeding. By onderzoek vond vond men in een kast in de woning een spaarbankboekje met een bedrag van meer den twintigduizend francs. Het testament van een zonderling. Niet zijn natuurlijken dood gestorven? In Januari overleed by Cannes een En gelschman, Drinan geheeten, die vrijwel zyn geheele vermogen, 70.000, naliet aan de armenbussen van de politierechtbanken te Londen. Het was een zonderling heer schap, een vrek, die een jaarljjksch inko men had van meer dan 10.000 per jaar en nog geen 200 voor zichzelf uitgaf. Hy ging heel armoedig gekleed en weigerde rekeningen te betalen. Het eenige geschenk, dat hij voor zoover bekend ooit had ge geven was een gebroken broche, die hij op straat gevonden had en aan een hem be kende dame had vereerd. Tot begin Oct. van verleden jaar had men zyn gapgen kunnen nagaan toen hij door zekeren Haiat weggehaald werd uit het hotelletje waar schopte hij hem tegen den voet. De krant ging omlaag en twee paar oogen ontmoetten elkander. In beider oogen kwam een blik van herkenning. De groote man liet zijn monocle uit zijn oog vallen en vroeg: Nog wat nieuws in de krant’ Ik veronderstel, dat je al weet, dat Blue Ribbon vandaag gewonnen heeft? Zoo Ik wed nooit! En dat ze die vont te pakken hebben, die daen juweelencrtefstal bij lady Fairford gepleegd heeft? Kijk, hier staat het. Het interesseert je misschien! Eigenaardig; het schijnt, dat <fe d'ief een heele meneer was. net zoo keurig gekleed als jij- O ja. hoe is ’t mogelijk, zei de nieuwe bezoeker terwijl hij zijn monocle weer op haar plaats bracht en rustig den ander aan keek Wat een brutaliteit van die kerels. De man. met de monocle ging langzaam naar dé andere zijde Van die bar, nam een lucifer, waarmede hij een sigaret a ns*ak alvorens de krant te gaan lezen. Hij was nu vlak bij den ouden man aan de deur van de bar, maar hij liet op geen enkele manier blijken, dat hij hem vezien had. De oude man scheen toch ergens verheugd over te zijn. Toen nieuwe kreten uit de biljartzaal opklonken, kwam hij naderbij en fluisterde: Beste jongen, ik ben blij, dat je gekomen bent. De „beste jongen" verroerde geen 1M; hij sloeg zijn oogen niet- eens op. Zelf» zijn sigaret bewoog nauwelijks tusschen zijn lip pen, maar eenige kort afgebeten woorden be reikten de ooren voor welke ze bestemd waren Als je me nog eens aanspreekt in het de weermachten der verschillende staten geen uitbreiding te geven, in afwachting van. hetgeen de internationale ontwape ningsconferentie zou opleveren. Voorstel len, die denzelfden geest ademden, werden ingediend door de drie Scandinavische sta ten. alsmede door twee landen, die tijdens den oorlog de onzijdigheid hebben bewaard Nederland en Zwitserland. Het uitvloeisel der besprekingen, die naar aanleiding van de verschillende voorstellen werden ge voerd, was de aanvaarding eener resolutie, welke behelsde, dat niet alleen de leden van den Volkenbond, maar ook de staten, welke niet in het Geneefsche instituut zyn opgenomen, ertoe zouden worden aange spoord van 1 November af te zien van elke vergrooting hunner weermacht. Tevens was in het besluit het verzoek aan de staten vervat voor 1 November aan het Volken- bondssecretariaat te laten weten, of zy be reid waren het denkbeeld der bewapenings- vacantie te verwerkelyken. Feitelijk zou dus vandaag de „vaeantie” moeten ingaan, doch tot dusver heeft nog maar een beperkt aantal staten, Luxem burg, Albanië, Zwitserland, Egypte, Chili, Japan, Siam, Letland, Tsjecho-Slowaküe, België, Nederland, Hongarije en Nieuw- Zeeland, medegedeeld, dat zij bereid zyn de verplichting te aanvaarden, waarvan de Volkenbondsresolutie gewaagt. Bovendien hébben verschillende landen hun adhacsie flog afhankelijk gesteld van bepaalde voor waarden, o.a. van deze, dat ook de buur staten een overeenkomstige verplichting op zich zullen nemen. De oogst is dus vrij schraal en men krijgt den indruk, dat de i verhouding tusschen de staten onderling nog beheerscht wordt door een ontstellen de mate van wantrouwen. Daar blijkbaar terstond werd verwacht, dat een groot aantal landen eerst de kat uit den boom zou willen kijken, werd voor af bepaald, dat de staten ook nog later hun definitieve standpunt ter kennis van den Volkenbond zouden kunnen brengen. Het is nu maar te hopen, dat het voorbeeld netwelk door de moedigsten onder de sta ten is gegeven, de aarzelenden onder hen ertoe zal bewegen alsnog hun instemming te kennen te geven of hun reserves te laten varen. FRANKRIJK. Perikelen van het huwelijk. Echtgenoot, die van zijn vrouw moest scheiden om haar te kunnen huwen. Het is niet allen minnenden paren ge geven, om langs lynén van geleidelykhe:d i Kaarten, kegelen, biljarten, net wat je wilt. Mij kan 't niet schelen. All right. Biljarten dan maarik ben je man. Vooruit dan, zei Denver en hij schar relde al naar de deur van de biljartzaal. Vervloekt, mijn kans moet keeren. Hij gooide de deur van die zaak open. Waarachtig, mijn kans zal keeren. HOOFDSTUK III. GOUMHE101 KAM. ie Riiks- en Ge- i, Vereenigingen, 50 cent Naam: Uit het Engelsch van ALFRED WILSON BARRETT. 4 (Nadruk verboden). Ik zeg, geld speelt by mij geen rol, meneer Denver, herhaalde hij strijdlustig, naar Denver’s tafeltje kijkend. Denver moést hem wel verstaan, al was hij nog zoo verzonken in sombere gedachten. Een verontwaardigde, booze trek kwam op zijn gelaat, waarom moest die jonge gek, hem praten over geld waarom moest hij een stapel bankpapier voor zijn oogen houden, terwijl morgen aan den dag zijn eigen vrouw en kinderen nog geen lorrige shilling zouden hebben? Dat was te veel voor hem. Hij sprong op. Kijk eens, zelde hij. Jij hebt zooveel geld, dat je niet weet wat je er mee moet doen. Zullen we spelen, ’t kan me niet schelen, om hoeveel. O, ik heb jouw geld met noodig, zei Corkett norseh, Den vei» beleediging was hij niet vergeten. Nee. dat ig wel mogelijk, maar ik het Jouwe wel. Alg je een beetje lef hebt, zet dan °P; erop of eronder. Nou, vooruit dan, snauwde Corkett. wat doen we dan? Minister-president Laval, die hedenmid dag weer te Parys zal terugkeeren, heeft met verschillende Eransche persvertegen woordigers aan boord van de ,Jle de Fran ce” een onderhoud gehad. Daarbij ver klaarde hü tegenover den by zonderen ver slaggever van de Agence Radio o.m. dal het rapport nopens de resultaten van Washington voor de regeering bestemd is en van te voren, niet in bizonderheden kan worden medegedeeld. Hy wil er evenwel reeds thans de aandacht op vestigen dat Frankryk zelf zal waken voor zijn veilig heid, zoolang de volkeren geen toereiken de middelen hebben gevonden om den vrede door een vaste en permanente instelling te organiseeren. Wat de schuldenkwestie betreft, deze moeilijke kwestie is te Washington nauw keurig besproken. Laval verklaarde aan dacht te hébben gewyd aan de vervanging van het Hoover-moratorium door een nieu we regeling op de basis van het Young- plan. Het is juist dat voor den crisistyd en den tyd der economische depressie beslo ten is tot een nieuwe regeling der schul den tusschen de staten onderling. Niette min zjjn de voorwaarden voor de nieuwe regeling- nog niet vastgesteld. Op de vraag van den verslaggever of de Vereenigde Staten thans principieel heb- een verlaging der Fran- 'wcrrawren, antwoordde Laval glim lachend, dat deze onderstelling geen slech te interpretatie is van het officieele com muniqué. Ook met het oog op de schulden kwestie zijn zekere maatregelen genomen ten. aanzien van de economische crisis. Ten slotte verklaarde Laval dat besprekingen te Washington voor de opheffing der crisis meer dan ooit noodzakelyk is. De „He de France" wordt hedenmorgen om half tien in de haven van Le Havre ver wacht. De voor den premier ingelegde ex- presstrein zal om 14 uur 06 te Parys aan komen. I te komen tot het door hen zoo vurig be geerde huwelyk! Het symbolische zwaard van Themis blijkt wel eens een onoverko melijke slagboom te zyn op den weg van liefde tot huisgezin. Dat moest tot zün schade een eerzaam burger van Parijs (na tuurlijk speelt de tragi-comedie zich af in die liefde-Hjke stad) ondervinden. Hoe jammer, dat wy ons niet, als de „Matin", waarin Wij het aangrijpende verslag wan deze overwinning der bureaucratie op de liefde aantreffen, mogen laten verleiden om dit verhaal op te dienen met een saus van smaakverhoogende bespiegelingen! Wy moeten ons bepalen tot het weergeven alleen- van de feiten. Echter zyn die op zichzelf al interessant genoeg. Bovengenoemde eerzame burger van Pa- ry's was in 1912 gehuwd. De echtgenooten leefden in voorbeeldelooze harmonie samen die wreed verstoord wend door het uitbre ken van den wereldoorlog. De man trok aaar het front. Het geluk was met hem. In 1918 kwam hij ongedeerd terug in de ech- telyke woning, maar daar bleek hem, dat zyn vrouw, waarschijnlijk door de beproe vingen die de oorlog bracht, zenuwziek was geworden. Zy moe»t in een sanatorium opgenomen worden. Gedurende zeven jaar bezocht haar man haar geregeld en wydde alle mogelijke zorg aan haar herstel. Het mocht niet baten. In 1927 verklaarde de dirigeerend geneesheer, dat alle hoop op herstel opgegeven De echtgenoot, wi< slotte begon te vervél ken, om een nieuw Al spoedig ontmoet .bereid ws», met hemman het huwelük te treden en hy raadpleegde dus een advo caat over de mogelijkheid voor een echt- Zullen op de aanstaande ontwapenings conferentie, die in Februari te Genève zal beginnen, groote successen worden be haald? Heel de wereld snakt naar inkrim ping der weermachten, omdat deze niet al leen grooter veiligheid waarborgt, maar te vens de uitgaven, die in de millioenen loo- pen, belangrijk beperkt. Men herinnert zich, dat, toen in de maand September van dit jaar de Volken bond vergaderde, van Italiaansche zyde aan de hand werd gedaan reeds nu een be- wapeningsvacantie te verwerkelyken. Met andere woorden er werd voorgesteld aan in haar rapport aan de Engelsche regeering heb ben medegedeeld, dat de daders ge straft heeft en den kolonel van het regi- openbaar, zal ik je den nek omdraaien, oude idioot. De oude man keek angstig. M’n beste jongen, betoogde hij heesch fluisterend,, zaken zijn zaken en er is een gevalletje, dat een heel fortuin voor ons allemaal kan beteekenen een zak vol dia manten in Hatton Garden Geen risico en geen gevaar is er aan verbonden. Doodge- makklalijk I Hoe komen we er binnen? Nou we breken door den muur van het huis ernaast. En om in dat hui» ernaast te komen, beste jongen Wil je nu ophouden met je verduiveld gesnater, gromde de man met de monocle, die schijnbaar nog steeds verdiept was in zijn krantje. Zie je dien vent aan den anderen kant van de bar? Dat ie Ham Bax ter. de detective. Baxter, de detective? Ja, stommeling; kijk nu niet naar fiem. Hij heeft me herkend en hij aal me straks stellig volgen. Ik moet zien hem van het spoor af te brengen. Het lawaai uit d'e biljartzaal was grooter geworden, terwijl hij sprak en nu vloog de deur met een tuk open en Corkett vloog de bar weer binnen, njn gezucht nog opgewon dener dan eerst. Een groepje gesticuleerde en schreeuwende mannen volgden hem. som migen meti een glas in hun hand. Tubbs kwam bedrijviger dan ooit achter de toon bank. schonk opnieuw champagne, bang iemand over te slaan. st worden. jjiet alleen-zyn ten 1, ging er óver den- lisgezin te stichten, hij een meisje, dat t het huwelijk hy raadpleegde scheiding van zijn eerste vrouw. De advo caat moest hem teleurstellen: dementie levert geen reden op voor echtscheiding^ Zijn cliënt beging toen in arren moede een domheid, die hem voor den rechter zou brengen; hy verschafte zich op een of an dere wijze een geboorteacte van een vrij gezel, radeerde den naam die daarop ver meld stond, uit, en schreef den zijnen daar voor in de plaats. Daarna lluwde hy voor de tweede maal. Maar de gerechtigheid waakte: het be drog werd ontdekt en de dader wegens bi gamie vervolgd. Een handig advocaat wist echter door zyn gloedvolle pleidooien te bereiken, dat de gigamist er zonder straf van af kwam, maar het tweede huwelyk werd nietig verklaard, tenminste: in rech ten. Eenigen tijd later overleed de wettige vrouw van den ex-bigamist. Nadat hy ge durende den door het fatsoen voorg^schre- ven tijd, rouw had gedragen, oordeelde de weduwnaar thans het tüdstip gekomen om ditmaal een geldig huwelijk te sluiten met zün nieuwe liefde. Hy haastte zich naar den Burgerlijken Sand en legde de acte van overlijden van zyn wettige vrouw over, oude man voorzoover dat te zien wna door de halfgeopende deur een zwarte wijde jas en zijn hoofd was gedékt door een zwar te vilthoed met een breeden rand. De kalme man in de bar hield zijn krant voor zijn gezucht, toen de ander naar bin nen keek en hij bleef zoo zitten totdat de man verdwenen was. Uitgenomen een kreet, die af en toe weerklonk uit de biljartzaal, lag er weer stilte over <fe gelagkamer. Eenige minuten herhaalde zich dezelfde pantomime, maar ditmaal trok zij zich niet terug; een lichte, snelle stap weerklonk bij d« deur, die naar de straat leidde en een flinke verschijning trad binnen. De nieuwe bezoeker vormde een groot con trast met allen, die dezen avond in de har waren geweest, hij was onberispelijk ge kleed; van zijn keurigen hoed tot de lak neuzen van zijn fijne schoenen, van de witte das, die helder afstak tegen de fluweelen kraag van zijn welgesneden ja» tot de top pen van zjjn handschoenen. Het. was iemand van omstreeks veertig jaar, flank en welge bouwd! Zijn trekken waren regelmatig en min of meer zwaarmoedig. Hij rtad zwart haar, dat aan de slapen begon te grijzen. Zijn tint was bleek, zijn kaak krachtig, zijn mond spotachtig en iet of wat wreed van uitdrukking. Wanneer men d'e nfieuw-aan- gekomene aankeek, kon men niet ontkomen aan het gevoel, dat men op zijn hoede moest, wezen, zonder dat men wist waarom De nieuwe bezoeker scheen den ouden man in de deuropening niet te zaen. Hij wandelde rechtstreeks naar de zijde van de bar, waar de kalme man geleund zat met de krant voor zich uit en ale per ongeluk

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1