kbank HET LIED IS UIT!! NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 17827 Woensdag 4 November 1831 78* Ja 652.263.26 BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-enFeestdagen SCHOUWBURG BIOSCOOP en. FEUILLETON. ?31-’32 >o«|. BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, DE ZILVERKONING. L.- De Fransche ministerraad is gisteren DE WERELD9UCCE8OPERETTE AF VRIJDAG VAN irg plaats gehad. BINNENLAND. naar gij noodig hebt. Den Haag. gevens bijge- sprong overeind; hij zag er opge- iam: )N. Markt 31» (Wordt vervolgd.) erd. reet oi» onder- [AN ZOON Telef. 2745. I_. mi 50 cent 08* de en, er- f }en ug- en 8© en. 30 Morgen om 11 uur begint de plaatsbespreking. >e- ine lan iw- B HOORWEG i velen wordt het losheid; gedurige «mand niet onge- lÜk kan begininen. Het bijeenkomen der Kamer werd op 12 November vastigèsteld. Overigens hebben militaire benoemingen (illlIlSLHE (III I! V\l. Het Franeohe Kabinet bijeen. Een ontmoeting tusschen Laval en Von Hoesch. Geen Duitsche voorstellen. Troepenbeweging in Mantsjoerüe. Butler onderweg naar Karachi. Charles Butler, die naar Australië vliegt, is gistermorgen van Bagdad vertrokken en na een tusschenlanding te Sheibe en de Perzische golf, tegen 4 uur opgestegen naar Karachi, de eerste halte in Britsch- Indië. tafel en hij légde zijn hoofd spreide armen. O, mijn .1 hij. Mijn hoofd. Kom, BUcher, zei de waard opgelucht, we zulle» hem maar laten begaan. Alg wij naar de kegelbaan gaan, sukkelt hij wel in slaap en dan kunnen we hem naar huis brengen. Maar Denver had geen oogen en ooren meer voor wat er om hem heen gebeurde en bleef alleen in de gelagkamer alchter. Rijks- en Ge- Zereeni gingen, FRANKRHK. De funiculaire van Montmartre door een bus gevangen. Zondagavond heeft de funiculaire van Montmartre zijn laatsten rit gedaan. Een bus met de letters B. B. stond Maandag ochtend aan den voet van den heuvel om de voetgangers naar boven en beneden te brengen. Dit kabelspoortje heeft in dit karakte ristieke gedeelte van Parjjs, eens de woon- en verzamelplaats van kunstenaars en kunstliefhebbers, dertig jaar dienst ge daan. Gemiddeld vervoerde het per jaar 800.000 menschen. De bus volgt een andere route, en de rit duurt langer, hoewel de snelheid grooter is, omdat een langer© weg wordt af gelegd. „Tydelijk gesloten” staat op het station van de funiculaire te lezen. Mocht de ex ploitatie van de bus te duur zijn, dan zal de funiculaire weer in eere worden hersteld. brandweerlieden hen in veiligheid te bren gen, zoodat eenigen hunner niet kónden worden gered, terwijl talrijke anderen met geweld uit het brandende gebouw moesten worden verwijderd. Een hevige storm. Groot Britannaë en de omliggende eilan den worden heden door een hevige storm geteisterd. De Fransche driemaster „iSaint Anne” is bij Porthleven aan den grond geraakt en geheel verloren gegaan. De bemanning kon worden gered. J. A. Mollison, de houder van het vliegrecord AustraliëEngeland is heden naar Lympne gevlogen, doch heeft zjjn voorgenomen vertrek naar Kaapstad uitgesteld. De prins van Wiales is heden per vlieg tuig naar Liverpool vertrokken, doch in verband met het slechte weer moest hij de vlucht onderbreken. De reis werd per trein voortgezet. I Het kabinet van tien bijeen. De reconstructie 'nog geen feit. Het kabinet van tien, dat gevormd werd toen de nationale regeering aan het bewind kwam, is gistermorgen bijeengekomen. Het was vermoedelijk'ayn laatste zitting. De hervorming ven het kabinet, waar mede de eerste minister zich gedurende de laatste dagen voortdurend heeft bezigge houden' en waarover hy besprekingen heeft gevoerd met de leiders der regeeringspar- tijen, is nog niet gereed. Verwacht werd, dat de namen'van de nieuwe leden van het kabinet zouden worden bekend gemaakt, voordat MacDonald gisteravond naar Los siemouth zou vertrekken. Het is echter mo gelijk, dat dit niet eerder dan Zaterdag of Zondag zal geschieden. Peggy Salaman vertrokken naar Taboru. Mejuffrouw Peggy Salaman is gister middag aan het Victoria-Nyanzameer aan gekomen en '2 uur later vertrokken Tabora, dat nog 550 K.M. zuidelijker ligt. Zij was nog uur bij KIen Kidston’s tijd voor. Groote stijging der vlottende Staatsschuld te verwachten. Een nadere uiteenzetting door minister de Geer. Rekening wordt gehouden met de behoeften van Indië en de ge. meenten. In het voorloopig verslag der Tweede Ka mer over de Rijksbegrooting voor 1932 (Al ge meene Beschouwingen) was een vraag ge daan betreffende de wijze, waarop de over schotten op den gewonen dienst over de jaren 1911 toti en met 1928 zijn gebruikt, welke vraag naar de meemng van de com- nmssie van rapporteurs onvoldoende dooi de Regeenng was beantwoord, waarom zij alsnog op nadere beantwoording heeft aan gedrongen. Ook wenschte zij te weten, Doe het vermoed'edijk beloop der vlottende schuld zal zijn tot aan het einde van 1932, zoowel voor Indië als voor Nederland. In een nota naar aanleiding daarvan zegt de Regeenng, dat het niet, doenlijk is, de wijze, waarop de overschotten gebruikt zijn, méér nauwkeurig aan te geven dan reeds geschnedt. Méér dan 300 millioen vlottende schuld voor Indië tot einde 1932. Wat tiet beloop van de vlottende schuld voor Nederland en Indië betreft, deelt de minister van Financiën o.m. mede, dat men Nelly, jij hier! Mijn hemel, wat doe je liiier, zei hij snikkend en terwijl hij trachtte op te staan, Leunde hij zwaar op de tafel. De jonge vrouw zag hem aan. Hoort de vrouw niet aan de zijde van haar echtgenoot te zijn, vroeg zij vriende lijk. N iet wanneer het een echtgenoot ia als ik ben Ga naar huis, lieveling, stamelde hij, in een poging om al zijn krachten te verzamelen en de controle over zijn stem weer te krijgen, ga naar huis, dan kom ik straks ook. Een oneindig medelijden straalde hem uit haar oogen toe en zij legde feeder haar hand op zijn arm Neen, Wil, kom nu! drong zij aan. Wat maakte haar lieve mander om niets te willen zien van zijn af gr ijselijk en toe stand het hem moeilijk! Als ze afkeer ge toond had. of hem tegemoet getreden met bitse woerden, dan had hij dat kunnen hebben. Maar nu kreeg wroeging de over hand, het verschrikkelijk zelfverwijt van hef, beter-ik, dat toch nog in hem leefde. De oprechtheid van de emotie, die hem deed beven, kon niet misverstaan worden. Ik heb je geruineerd, Nell, zeide hij ik heb je geruïneerd Ik heb de laatste stui ver, die ik bezat, verloren. Morgen aan den dag zullen jij en onze kinderen gebrek lijden. Aoh, Nell, mijn lief, lief meisje, kij’k me aan. Zie, wot er van me geworden is. Waar om ben je tocht met mij getrouwd, met zoo’n dronken lor ale ik ben Neem Raam etn Uenver, ben ik He blukken elkaar. t Ze wn« te veretandig om met jou te ouwen hè? zei Denver met een lach, welke onaangenaam klonk. Ware kreeg een kleur. ®aar keus doet haar eer aan, dat moet 1 “Sgen, grijnsde hij. zal me tmuw lijven door dik Un’ riep Denver met warmte. Dacht je lks riaiiatjie iiuiu&vorxuaii is gisteren onder voorzitterschap van president Dou- mer op het Elysée bijeengekomen. Na afloop van de zitting werd het vol gende communiqué verstrekt: De minister-president Laval heeft in den ministerraad mededeeling gedaan van de door hem in de Vereenigde Staten gevoer de besprekingen. De minister van justitie en plaatsvervangende minister-president Berard dankte Laval namens het geheele kabinet en wenschte hem geluk met de voorwaarden, welke hij by het vervullen van zijn taak heeft bedongen. Hy wees er op, dat de vertrouwelyke en vriendschap pelijke samenwerking tusschen Frankrijk en de Vereenigde Staten door den arbeid van den minister-president versterkt is. Verder heeft de minister van financiën Flandin aan den ministerraad een wets ontwerp voorgelegd inzake nieuwe bezui niging op de nationale bewapening. Dit voorstel wordt onmiddellyk aan de com missie van financiën toegezonden, opdat het debat in de Kamer zoo spoedig moge- ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. Uit het Engelsch van ALFRED WILSON BARRETT. 6 (Nadruk verboden). Ik ben niet meer by mijn volle ver- stajid en verder gaatj liet ellendig, ant woordde hij stroef. Dus blijf maar uit m'n buurt, Geoffrey Ware. 'Ware lachte gedwongen. Onzin, Will, hij, ik heb je nooit zoo helder zien kij ken. Ik ben er erg blij om. ter wille van Nelly. Denver i.” - - wonden uit en balde de vuisten. Ter wille van wie, zei hij. Van mevrouw Denver je vrouw, me niet kwalijk dat ik haar bij dé noemde, antwoordde Ware, terwijl hij PHfi achteruit ging. Zooals je weet, 1 met haar verloofd geweest, der beide mannen kruisten HOOFDSTUK V. Een poos later beurde Wilfred Denver zijn hoofd op en staarde wezenloos voor zich uit. De gelagkamer van de Korenschoof” draai de voor zijn oogen en zijn slapen hamerden zonder ophouden, zoodat hij niet helder den ken kon. Verwande visioenen van zijn berooi den toestand begonnen bij hem op te komen. Zou hij dén moed ooit kunnen vinden om het huis te betreden,, waaruit zijn vrouw en kinderen weldra verdreven zouden worden’ Hij zuchtte diep en liet zijn hoofd op de tafel vallen, welke nat was van den .inhoud van heft glas dat hij in zijn bevende han den had gehouden. Korten tijd al kon het voof zijn gevoel ook uren geweest zijn lag hij met zijn ge zicht op het tafeltje, zonder zich te bewe gen. Plotseling deed het opengaan der deur hem ontwaken uit zijn verdooving, een stroom koele lucht streek door de zwoele zaal en hij hoorde een lichten stap achter zich. Hij richtte zich op en wendde het hoofd om. Een jonge vrouw was de kamer binnen gekomen en staarde hem aan. Slank, schoon en bleek, stond zij daar een oogenblik doodstil, terwijl Denver zijn liloeddoorloopen oogen met een verdwaasde uitdrukking over haarzacht, droevig gelaat, haar gracieus, nog meisjesaichtig figuur, haar eenvoudige kleeding liet gaan. feta in haar houding, in het beven van haar lippen, in haar gevouwen handen trof hem en herinnerde hem er plotseling aan wde dit was en waar zij zich bevonden. staande berichten, de toestand kunnen worden 'gereconstrueerd. Vele teekenen w(j- zen er in elk geval op, dat de besluiten en aanbevelingen van den Volkenbond gewoon worden genegeerd door de naar macht hunkerende militairen, die graag tot daden zouden overgaan. BUITENLANDSCH NIEUWS. ENGELAND. De nederlaag der Labour Party. Zy komt ook tot uiting bij de ge. meenteraadsverkiezingen. Bij de verkiezingen vpor den gemeente raad in Engeland heeft de arbeiderspartij, evenals by de parlementsverkiezingen, ern stige verliezen -geleden. Volgens den stand van Dinsdagochtend hebben de socialisten te Londen 78 zetels verforen, terwijl de conservatieven en liberalen 66 en de onaf hankelijke candidaten negen zetels hebben gewonnen. In de provincie hebben de conservatieven tot dusverre 149 zetels gewonnen en 5 ver loren. De liberalen wonnen 26 zetels tegen een verlies van 5 'zetels. De onafhankelij- ken wonnen 46 en verloren 10. De socialis ten hebben bij een winst van 5, 206 zetels verloren. De vermindering van het aantal socialistische stemmen was opnieuw het sterkst in het Noordelijk deel van Enge land. In Birmingham werden alle 24 can didaten van de socialisten verslagen. De verkiezingen voor den gemeenteraad héb ben plaats gehad in ongeveer 300 gemeen ten van Engeland en Wales met inbegrip van de 27 districten van Londen. In de pro vincie treedt elk jaar Sen derde gedeelte van de gemeenteraadsleden af, terwijl te Londen elke drie jaar nieuwe verkiezingen plaats vinden. In de provincie kwamen 426 zetels der arbeiderspartij vry, 91 candida ten der arbeiderspartij werden- herkozen, daar zij geen tfegencandidaat hadden. De strijd gaat verder om 400 vry gekomen zetels der conservatieven, der liberalen en onafhankelyken en daarnaast om de 335 zetels der arbeiderspartij. In Londen gaat de stjrtfd om 1172 zetels, waarvoor 2470 candidaten zyn gesteld. Hieronder bevinden zich 451 vrouwen. In 8 van de Londensche districten had de ar beiderspartij tot dusverre de meerderheid. De definitieve resultaten der verkiezingen zullen eerst laten bekend worden. Zeven zieken verbrand. Hevige brand in een Canadeesch ziekenhuis» Dinsdag werd ten gevolge van een he- vigen 'brand een deel van het Ontario zie kenhuis te Penetanguishene verwoest. Zeven ernstige zieken kwamen in de vlam men om. Twee andere zieken verkeeren ten gevolge van de bekomen brandwonden Ün levensgevaar. Talrijke patiënten der afdeelin-g voor geesteszieken verzetten zich tegen de pogingen der verplegers en der staan, ale de mannen, die rond de toonbank stonden, niet tueschenbeiden gekomen wa ren. Bilcher ging vlug met zijn lang lichaam voor Denver staan, terwijl twee van de an deren Ware van het tafeltje wegdrongen. Denver trachtte nog een oogenbliik tever geefs Bilcher op zij te krijgen. Maar aJ spoedig bedaarde zijn woede, de armen vie len hem slap langs het lijf en hij liet zich gewillig naar zijn stoel terugbrengen, Doe die man weg, hijgde hij, doe hem weg, voor ik hem vermoord. Ware, verward en bleek, had nog een grijnslach op zijn gezucht, maar h’ij liet zich toch meenemen uit dë gelagkamer. Maar op den drempel draaide hij zich om en toen schoot hij zijn laatste pijl af. Dng, hoor Will, riep hij, vergeet mijn boodschap aan je vrouw nien. Tubbs begon haastig te praten, om Den ver af te leiden. Ik geloof, meneer Denver, dat u beter deed met nu naar huis te gaan-. Neen, ik wil hier blijven, Tubbs, ver klaarde Denver; hij schoof zijn stoel naaide I op zijn uitge hoofd, klaagde Het eerste 1 onderhoud van von Hoesch met Laval en Briand heeft twee uren ge duurd. Laval gaf allereerst een uiteenzet ting over het verloop en de resultaten der onderhandelingen te Washington. Daaraan sloot zich aan een gedachfenwisseling over de hangende financieele kwesties, welke werd, bij gewoond door den minister van fi nanciën, Flandin en de chef van het de partement Bizot. By deze gelegenheid zijn geen Duitsche voorstellen ingediend. Van Fransche officieele zyde wordt het volgend communiqué gepubliceerd: Minister-president Laval heeft den Duit- schen ambassadeur von Hoesch op de hoog te gesteld van den inhoud zyner besprekin gen met president Hoover nopens het her stel der normale regeling van het Young- plan na afloop van het moratorium.- Uit Mantsjoerye komt het gerucht dat de Japanners te Tsjangtsjoen voorberei dingen treffen om op te rukken in de rich ting van Charbin. Op het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken wordt ondertusscHen verklaard, dat aan dit be richt geen geloof kan worden gehecht. Te vens melden de persbureaux, dat ongeveer zeshonderd Japansche soldaten uit Kirin te Tsjangtsjoen zijn aangekomen en verder naar Taonan zullen oprukken. De Ghineesche generaal van Taonan, Men drinkt het water liefst uit de bron zelve. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 14 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer geredueeerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. naar wien de welwillende belangstelling I der Japanners uitgaat, heeft, naar de cor respondent van de Daily Telegraph bericht, getracht Tsitsikar in te nemen; hy is ech ter teruggeslagen door den Chineeschen generaal Matsjansjan, wiens onverwacht sterke tegenstand te danken zou zijn aan het gebruik maken van Russisch oorlogs tuig. Den Japanners is veel gelegen aan het bezit van Tsitsikar, omdat zij dan den Oosterspoorweg zouden beheerschen, Char bin aan den Russischen invloed zouden kunnen onttrekken en den weg naar Bla- gowestsjensk zouden kunnen versperren. Weer een ander Engelsch blad weet te berichten, dat de bevelhebbers van het Ja pansche leger in Mandsjoety’e dreigen van de provincie Kirin uit in Noordelijke rich ting op te rukken naar de provincie Hai- loengldang. Geheel Japan weet, volgens dit bericht, dat dit zou kunnen leiden tot een botsing met het sovjetleger, aangezien het Noordelijke en Westelijke gedeelte dezer provincie aan Siberië grenst. Russische troepen moeten zyn samengetrokken te genover Mantsjoeli en bij Blagowestsjensk. Tevens wordt uit Port Arthur gemeld dat er een geheim verdrag tusschen China en Rusland is gesloten, waarbij de Chi- neesche president der Nanking-regeering, Tsjang Kai Tsjek, op zich genomen heeft de diplomatieke betrekkingen met sovjet- Rusland te herstellen, terwijl de sovjet- regeering de toezegging zou hebben gedaan zich niet te bemoeien met de 'binnenland- sche aangelegenheden van Mongolië. Tenslotte maken wij nog gewag van be richten, verspreid door het nieuwsagent schap Nippon Dempo'en verder wereldkun dig gemaakt door de United Press, welke behelzen1, dat Japansche troepen weldra Russisch gebied zullen binnenrukken. De J’apansche minister van buitenlandsche za ken, Sjidehara, heeft daartegenover ver klaard, dat er geen gevaar bestaat voor een treffen met Russische strijdkrachten, waaraan hy heeft toegevoegd, dat ook niet het voornemen bestaat Japansche troepen het gebied der sovjetunie te doen betreden. Het is natuurlijk moeilijk den weg te vinden in dezen doolhof van geruchten en démenti’s. Wellicht slaat het Berliner Ta- geblattj den spijker op den kop, wannee»' het opmerkt, dat, wanneer men de gebeur tenissen met aandacht volgt, 'men den in druk krijgt!, dat ook ditmaal weer de mee- ningsverschillen tusschen het kabinet te Tokio en de generaals, die in Mandsjoerije opereeren, een belangrijke rol spelen. Het kabinet verzet zich tegen wrijvingen met de sovjetunie en wil natuurlijk heelemaal niet weten van 'een oorlog; de generaals zullen echter oprukken, wanneer het hun past. Aldus zou, aan de hand van boven soms, jou gluiperd, dat mijn vrouw jou niet doorzag? Dacht je dat ik niet wist, waarom je altijd om mijn huis heen sluipt, onder voorwendsel, dat je mijn vriend bent. Ware had moeite zieh in bedwang te hou den, inaar hij slaagde er toch in. Kom., Will, zen hij, je weet, dat ik het je niéts kwalijk neem dat je mij destijdfe mijn verloofde hebt afgetroggeld. Ik ben alleen maar blij d'at ze zoo’n aardige, vrién delijke, nette echtgenoot heeft gekregen. Denver spande zich in, om zich goed te houden. Ik heb je gewaarschuwd,, schreeuwde hij meer dan hij sprak. Neem mijn raad nu aan en blijf uit mijn buurt. Maar Ware wildé ndet gewaarschuwd we zen. Jalouzie brandde in zijn hart en die overschaduwdie ieder ander gevoel. Hoe haatte hij dezen man, die hem nu de baas was, zooals hij dat vroeger ook al eeng ge weest was. Zou zijn langgedfroomde triomf hem nu nog geen voldoening verschaffen’ Hij knarste met de tanden. Toch trachtte hij zijn gezicht weer tot een glimlach te dwingen, een glimlach, dié nog boosaardiger was, dan die welke hij een paar minuten geleden vertoond had. Nu, goed, zeide hij, maar pas maar op je zelf, beste jongen. En doe m’n vriénde lijke groeten aanNélly! Dat wa© de druppel, die de emmer deed overloopen. Met een woedenden vloek sprong Denver opnieuw V&n zijn stoel op en in het volgendla oogenblik had hij dén inhoud van zijn glas in het gezicht van zijn vijand1 ge smeten. Er zou beslist een vechtpartij zijn ont-

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1