HlfcUW f VERKADE i Zoo kwam ik bij da film. LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. in gewone tijden slechts zou ki aan de netto-vlottende schuld. Op dit oogen- blik ia echter de toestond een andere Ge wezen wordt op het feit, dat vorderingen op Indiè waarschijnlijk niet bi Indië een aanaeniijk tekort op de gewone begrooting zoowel dn 1931 als in 1932 heeft. In het volgend jaar zuilen ook de in Indië gedane betalingen uit 'e Rijks kaB moeten worden..voorgeschotenzonder dat gedi den eefgten tijd op afdoening dezer ges nienliike schuld mag worden gerekend. Het juiste bedrag der op die wijze hier lande voor Indië gefinancierde vlotten schuld zal aan het einde van 1932 meer dan f 300 millioen bedragen, inbegre pen de rond f. 114 millioen. die op dit oogen- blik reeds zijn opgenomen, lien en ander natuurlijk in de veronderstelling dat het In dië niet, mogelijk zal zijn. in 1932 een deel hiervan te consalideeren of op korten ter mijn te leenen Voorschotten aan de gemeenten Naast dat bedrag voor Indië zullen nu bo vendien komen de kasvoorzieningen ten bate van de gemeenten Het bedrag hiervan is zelfs bij benadering niet op te geven. Ge minister wijst er veTder op. dat daarbij nog komen de eigen vlottende schuld van het Kijk. de uitgaven van het Leoningsfonds 1914 (waaronder ook de huidige crtsisult- gaven) voor zoover zij niet door inkomsten worden gediekt het opnieuw liquide maken van f 18 millioen uit het batig saldo van 1929. ter dekking van gewone uitgaven in het aanstaande dienstjaar en een eventueel tekort op den gewonen dienst in 1932 Een nauwkeurige raming van het gezamenlijke cijfer is op het oogenblik nog niet te geven. Dat het cijfer beneden de f 250 millioen zal blijven, is niet waarschijnlijk. Ook hierbij moet natuurlijk weer het voorbehoud ge maakt. dat inmiddels niet geconsolideerd zal De toestand van H. M. de Koningin-Moeder. In de ongesteldheid van H. M. de Konin gin-Moeder is een goede verbetering getre den. doch H. M. zal voft rust nog eenige dagen op tiet Loo blijven vertoeven, alvo rens naar Gen Haag terug 'te keer en. Plaatsing in de werkverschaffing. Uniforme regeling. Ge mluister van binnenlaudsche zaken en landbouw heeft aan gemeentebesturen meegedeeld, dat nog meer dan tot nu toe het geval was, nauwgezet moet worden na gegaan,, ot een aanvrage tot plaatsing bij de werkverschaffing al dan niet mag worden ingewilligd. Plaatsing dient beperkt te büj- ners, vooi wie met het oog up de huidige gezinsomstandigheden en gezinsinkomsten te werkstelling noodzakelijk is. Om (en deze tot een bevredigenden gang van zaken te komen, zal een uniform stelsel worden toegepast, dat in enkele Noordelijke provincies reeds van kracht is. Git stelsel komt hnwop «eer. dat enkele aanvragers een staat van inlichtingen invult, waarop ver schillende gegevens omtrent verdiensten en gezinsomstandigheden worden verzameld. Geze stiaat wordt door het gemeentebestuur, nadat dit hierop zijn met redenen omkleed advies flëéft geplaatst, naar de betrokken rijksinspectie doorgezonden. De inspeotae be oordeelt de aanvrage en zendt vervolgens het gemeentebestuur, wanneer tegen plaat sing geen bezwaar bestaat, de vereischte toe stemming. Is tegen plaatswig daarentegen bezwaar, dan beslist de muwstttr Het omschreven stelsel zal nog in de maand November in werking treden en ook op reeds tewerkgestelde personen worden Werkgevers in het Boekdrukkersbedrijf. Vergadering van de Federatie. Ge Federatie der Werkgeversorganisaties in het Boekdrukkersbedrijf hield Dinsdag haar algemeene vergadering in Musis Sa crum te Arnhem. Ge vergadering was mede in verband met de tentoonstelling voor Beter Drukwerk, druk bezocht. Ge voorzitter, de heer S. Korthuis. wees in zijn openingswoord op het succes van deze tentoonstelling, welke tot dusver reeds meer dan zesduizend bezoekers heeft ontr vangen. Voorts wees spr. op de toenemende malai se m het bedrijf. Hij deelde onder instem ming van de vergadering mede. dat deze omstandigheden het algemeen hoofdbestuur hadden genoopt om het rnatiatlef te nemen tot bijcnroeping van de in het collectief contract genoemde looncommissie. welke de mogelijkheid van herziening der loonen on der het oog zal hebben te zien. Daarna werden verschillende zaken van huishoudelijken aard besproken. De Koninklijke geeft geen interim-dividend. Winstcapaciteit echter even groot als voorheen. Directie en commissarissen der ..Konink lijke'' deeien mede. dat tengevolge van de trestenden, die op het oogenblik niet slechts ill de petroleumindustrie maar ook overal cider» in de wereld hqerschen. liet onmo gelijk is. nu reeds de resultaten van het loo- pende jaar naar juistheid te schatten en dat derhalve de uaikeering van een mtenm-dnvi- dend over 1931 niet gerechtvaardigd zou zijn Vandaar dat zij van oordeel zijn. dat een beslissing omtrent» het dividend over dit jaar eerst genomen mag worden, nadat van de verschillende maatschappijen, waarbij de vennootschap is geïnteresseerd, de defini tieve resultaten over het geheeie jaar zullen zijn binnengekomen Gc gestadige toeneming van liet wéreld- verbrutk van petroleum is teruggeioopen. doch in dnt opzicht is petroleum er beter afin trie. Wan de meeste andere handelsar tikelen. "Bbvendien worden petroleumpro- ducten met steeds meer variaties toegepast, epn verschijnsel, dat zelfs bij de tegenwoor dige stagnatie in den handel nog voortdu rend toeneemt. De prijzen rijn laag geweest, maar de in grijpende JwSsuinigingen. die zijn uwevoerd. vormen een belangrijke compensatie. Een groot deel van de productie der groep is op het oogenblik ingesloten, doch kan op korten termijn worden ontsloten, teneinde zonder extra uitgaven aan de eischen van een nieuwe situatie te voldoen. Ge polutiek der groep om haar bezittingen en hulpmiddelen volledig up to date te hou den en alles af te schrijven wat aan dezen eiach niet voldoet, wordt gehandhaafd. Ge groep en de onder-maatschappijen in welke zij deelneemt beschikken op dat oogenblik behalve over haar wereldvoorra den, dl® geheel uit eigen middelen worden gefinancierd over de volgende liquide mid delen 20 millioen j>ond sterling en 50 mil lioen Amerikaansctie dollars. Ge directie acht de winstcapaciteit der vennootsctiap even groot ais voorheen- en beschouwt den huidigen stand van zak< als van tijdelijken aard. Het anti-dumping ontwerp. Critiek van voor- en tegenstanders. Vele leden achten het ontwerp principieel onaannemelijk. Artikel 1 onbruikbaar geacht. Verschenen is het Voarloopig Verslag der Tweede Ksnier betreffende het wetsontwerp tot toekenning van de bevoegdheid tot het tijdelijk treffen van afweermiddelen tegen kunstmatige concurrentie uit het buitenland. Blijkens dit Voorloopig Verslag haddien verscheidene leden der Kamer van de in diening van genoemd wetsontwerp met be vreemding kennis genomen, omdat de regee- nng h.i toekenning van de bevoegdheid niet rechtvaardigt. De reigeering voert geen enkel voorbeeld van dumping aan. Kan zij er alsnog voorbeelden van noemen'r Zoo niet, dan achtten deze leden indiening van dit wetsontwerp onbegrijpelijk. Wil de regeering het desbetreffende rapport eener subcom missie van de eommisaie voor de economi sche poliitiek aan de Kamer overleggen? Volgeits verscheidene dezer leden heeft d© regeenng met indiening reeds veel te lang gewacht. Zij spraken hun ernstige teleurstel^, ling over liet beleid der regeering in deze uit. Het gebrek aan doortastendheid der regeering nopens maatregelen ter voorzie ning in oen economtoohen nood van heit volk doeuWh bij deze aangelegenheid zeer ge voelen. Andere leden kwamen ertegen op, dat de regeering bevoegdheden vraagt, terwijl zij blijkbaar zelf meent, dat zij ze vermoedelijk met zal gebruiken Sommige leden, die aan het voorstel niet alle practische beteekenis wilden ontzeggen, meenden tochdat de regeemng te passief ia. daar zij de leiding aan de commissie schijnt te willen laten. Eenige deden oordeelden niet zoo pessi mistisch en vertrouwden, dat een bruikbaar wetsontwerp uit het overleg tuasohen regee ring en Staten-Generaal zal kunnen voort komen. Vele leden verklaarden, onoverkomelijke bezwaren tegen het wetsontwerp te hebben. Zij achtten principieel onaannemelijk, dat de regeenng het reohl zal verkrijgen niet alleen om het invoerrecht op Bepaalde ar tikelen te vermenigvuldigen tot het vijf voud toe. maar zelfs om invoerrecht te hef fen van goederen, vrij van invoerrecht vol gens de Tanefwet. Ge maatregelen zijn des te ingrijpender, daar het bijzonder invoer recht reep. het invoerrecht niet alleen zal werken tegenover het land der kunstmatige concurrentie, maar ook tegenover alle andere landen, die de desbetreffende artikelen naar ons exporteeren. Git zou zeer ernstige ge volgen voor onze verhouding tot andere sta ten kunnen hebben en de bevoegdheden zou den het een protectionistisch kabinet moge lijk maken ons land midden In het vaar water van het protectionisme te "brengen. Indien zuLke maatregelen in bepaalde ge vallen noodög mochten zijn. mogen zij niet genomen worden zonder goedkeuring der volksvertegenwoordiging Het i9 niet nood zakelijk. dat het parlement bij beslissingen van het grootste belang zich geheel laat uit schakelen en een blanco-volmacht aan de regeering geeft. A1 f er minst staat vast. dat grootc Vertraging het gevolg zou zijn. als die maatregelen bij de wet werden vastgesteld. Men denke aan die ervaring in de oorlogs jaren Bovendien kost ook het bewandelen van den weg van het wetsontwerp vrij veel tijd. Ook uit dien hoofde bestaat allerminst aanleiding voor het parlement, de lending der handelspolitiek uit handen te geven. Eenige andere leden hadden eveneens ern stig herwaar tegen het verleenen van ge noemde bevoegdheden aan de reeeering. De Nederlandsche delegatie naar de Ontwapeningsconferentie, Aangewezen zijn voof de delegatie naar de ontwapeningsconferentie, die op 2 Febr. 1932 te Genève zal bijeenkomen Als leider der delegatie jlir. mr. F. Bee- laerts van Blokland, minister van buiten- landsclie zakenals plaatsvervangend leider der delegatie* prof. mr. V. H. Kutgers, ho®g- leeraar aan de vrije universiteit te Amster dam; als gedelegeerden: prof. mr. J. P. A. bran^oi-, administrateur chef van de afdec- king Volkenbondezaken aan het departement van buitenlandsclie zaken, buitengewoon liooglceraar aan de handelshoogesobool te Rotterdam, mr. W. M. van Landschot, lid van de Eerste Kamer der 8t a ten-Generaal prof. dr. E. Moresco. oud-vièe-president van den Raad van Nederlandsch-IndiëH. G. Surie. gepensaonneerd viee-admiraal titulair C. van 'i'uinen. gepensionneerd luitenant- generaal; W. H. Vliegen, bd van de Tweed© Kamer der iötatan-GeneraalJ. J. G bairon van Voorst kot Voorst, luitenant-kolonel van den generalen staf, hoofd! van d© afdeeling generale staf van het departement van de fensie D- Vreede. kapitein ter zee. Voor zoover zulks noodig zal blijken, zal de delegatie worden aangevuld met deskun digen voor sjoeciale onderwerpen, als tech nische raadslieden. MARKTBERICHTEN Kaasmarkt Woerden. I 4 Nov. Aangevoerd 295 partijen. Pry- 1 zen: le kw. m. r.m. 3637, 2e kw. m. r.m. 32—34. Handel matig. werkloos- TWEEDE KAMER. De Algemeene beschouwingen. De heer Aibarda de eerste spreker. besuimguigsdienkbeelden van den heer Braat. lijj de Algemeene Beschouw; lieer Aibarda de Uok zijn, zoo betoogde hij, evenzeer stijgende. Gu bewijst echter niets. Zonder die uaiing zou daar de ueiü immers nog tterker zijn Leukt men, riep de heer Aibarda uit, dat men de arbeiders maar in hun vroegere el lende kan terugstorten- Het antwoord ligt vooi de handdaaraan denkt niemand. Maar wel denkt men eraan de toenemende werkloosheid, the de arbeiders in veel die per ellende stort in te perken en de werk- gelegenlieid te doen toenemen, door eenige verlaging van productiekosten, lntussohen maakte ook de heer Aibarda een voorbe houd: hij wilde niet zeggen, dat de arbei ders in bepaalde gevallen met toegankelijk zouden zijn voor „een eclite bewijsvoering dat een loonsverlaging verruiming van werk loosheid zou beteekenen Hij verklaarde aich verdier tegen de vermindering van de stor ting ui liet lnvattditeitsfonds, voor sterker vermindering der vlootuitgaven* tegen uit stel van de Zuiderzeewerken, tegen bezui niging op de onderwijsuitgaven, tegen de Use ale verhooging van tarieven, voor de benzinebelaeting, tegen de saLaiuekorting. H ij drong aan op bestemming van een groo- ter deel van de saldi van vóór 1929 tot dék- kmg van het tekort, sterker bezuiniging op de defensie-uitgaven en op heffing van een crisisbelasting, in den vorm van een tijde lijke verhooging van de inkomstenbelasting. In zijn bekendê interview heeft minister de Geer dit denkbeeld reeds algewezen, als bij uitstek onbillijk tegenover hen die reeds ernstig dóór de crisig in hun inkomen zijn igetroflen. U.i. is het denkbeeld pas te over wegen, andien eeq volgend jaar de toestond onzer financiën nog ongusuger mocht zijn geworden, ondanks de tlians aan te bren gen bezuinigingen op de Staatsuitgaven. Nog kwam lnj er tegen op. dat men den financieelen achteruitgang van K'dam toe schreef aan de daar gevoerde gemeentepoli tiek. D*e achteruitgang wa© toe te schrijven aan de malaise in 't havenbedrijf. Ü.i. heb ben beide oorzaken samengewerkt! Eindelijk diende liij een motie in over eenkomstig de bekende resolutie van liet oraiscon«res vaal 8.D.A.V. an N.V.V. - om de defensie-uitgaven te verlagen met 25 pet. (n.l. van het bedrag in 1930). Gat de volgende spreker, de heer Braat (p.-b.) gansch andere klanken liet hooren, behoeft nauwelijks te worden gezegd. Na een overzaoht te hebben gegeven van den hoogst ongunstigen toestand in alle takken van ons volksbestaan, verklaarde hij niet te begrijpen, dat de regeering in zulk een toestand met nieuwe belastingen durft komen Uok van eën bezuuugingscommissie verwachtte hij niets Beter ware het den heer Zimmerman, oud-burgemeester van Rotter dam, te laten fcopïen,. en diens adviezen op te volgen! Tienduizenden in, den lande hebben thans heelemaal geen inkomsten, ging hij voort. Daarbij vergeleken, is de korting, die aan de ambtenaren wordt opgelegd, te flauw om over te spreken De heer Braat ging zoo ver, da.t hij zelfs afschaffing van alle pensioenen eisehte. hij de zoogenaamde voorstander van staatspen sioen? De laatste spreker van dezen middlag de vergadering werd vroeg gesloten was de heer Floras Vos (m.-p.). Hij meende, dat men die Staatsdiensten moet behoud van de tegenwoordige larissen. Indien düt advies iets beteek ent. dan beteekent het; massaal ontslag van De beer Vos wa» tegen de Zuiderzeewerken omdat liij zulks de werkloosheid vergroot. Dat. behoeft niet het geval te zijn: er is thans werk te vinden in den drooggelegden Wieringermeer- poldier. Maar een massaal ontslag van amb tenaren zou stellig' de werkloosheied ver- grooten. Ernstige bezwaren der Tweede Kam«r. Wèl protectie of geen protectie? De Regeering acht den maatregel zuiver „fiscaal". Verschenen is het verslag van, de desbe treffende commissie i»t de Tweede Kamer over het ontwerp tot verhooging met 25 pet. van het tarief van invoerrechten. Wij on ticenen hieraan het volgende: Bij verscheidene leden bestonden tegen dit voorstel ernstige bezwaren. Zij konden zich niet onttrekken aan den indruk, dat de Regeering van de abnormale tijdsomstandig heden gebruik heeft willen maken, ctm op gemakkelijke wijte een maatregel kot stand te brengen, die Nederland opnfteuw een stap doet zetten op den weg der protectie. Deae maatregel zal stellig een verhoogimg van den prijs der belaste artikelen in het binnenland door MAURICE CHEVALIER. In Den Haag draait op het oogen blik de nieuwe tilm van Chevalier „Der lachelnde Leutnant". Het is de Naar het oordeel van andere leden brengt het ontwerp geen protectie. Ook na deze ver hooging blijven onze invoerrechten behooren tot de laagste, die geheven warden. Eenige leden verklaarden het te betreuren dat dit ontwerp niet dienstbaar is gemaakt aan steun voor den Landbouw. Gevraagd werd oen vastrecht op vleesoh en blikgroen- tieu. Uok zagen zij gaarne een sehaaLreeht op Soipmige leden zouden wensohen. dat de Regeering iets verder zou gaan en het alge meene tarief tot 12 pet. zou verhoogen. Het antwoord der Regeering. In het antwoord zegt de Regeering o.m., dat het ontwerp een zuiver fiscale strekking heeft. Een voorsprong van 6 pet. op de Ta- riefwet van 1862 inpiaats van 5 speelt in de tegenwoordige omstandighedenwaarin onge kende prijsdalingen aan de orde van den dag zijn een rol van geen of zeer luttele be teek en is. Er bestaat tusechen de groothandels- en lk had eigenlyk nooit ambitie om „by ae film" te gaan. De stomme film trok my niet aan, omdat ik van meening was, dat mijn kunst zonder mijn stem niet veel be- teekende. Eenmaal was ik dat principe echtertoch byna ontrouw geworden. Een Amerikaansche filmproducent, Irving Thal- berg en zyn schoone vrouw, Norma Shearer, kwamen toen by my op bezoek. Beiden bestormden my met verzoeken om toch ook eens voor de film te gaan werken en eindelijk liet ik my overreden en er wer den eenige proefopnamen gemaakt. Over de resultaten waren ze enthousiast (even als ik) Thalberg wilde my dadelijk enga- geeren, maar de gage, die hy my bood, was niet eens zoo hoog als 't geen ik ver diende by het Casino de Pjftris, waar ik destijds optrad. Daarom weigerde ik en zei by mezelf: „Deze keer, waarde Maurice, moet je de film vaarwel zeggen. Je zal Hollywood wel nooit te zien krygen". Hollywood niet zien dat scheen me nog niet eens zoo'n onoverkomelijk ongeluk toe, want in die heele film had ik maar bitter weinig vertrouwen. Thalberg had het erg mooi gevonden en ik nu ja, ik had me niet zoo heelemaal op m'n gemak ge voeld voor de camera. Maar toch had ik eigenlijk geen enkele reden om ontevreden te zijn. Ik had op het toon eel hot mooiste succes dat men zich denken kan. Buiten dien had ik een reeks van de meest verlok kelijke aanbiedingen voor de toekomst in mijn zak. Dat alles laten varen om de on bekende filmwereld in te stappen? Ik voel de er bitter weinig voor. Éenige jaren later nadat Douglas Fairbanks mij had verzekerd, dat ik er ver keerd aan deed de film den rug toe te keeren, daar ik er zeker een geweldig suc ces zou hebben kwam Jessy I,. Lasky naar Parijs. De vice-president van de Pa ramount sprak den wensch uit my te zien spelen. Hy kwam in het Casino de Paris en in de pauze bracht hy een bezoek aan mijn kleedkamer. Onze eerste ontmoeting was nogal lauw. Ik geloofde niet meer in Amerika. Lasky ging dadelijk op zijn doel af. „U hebt eer manier van zingen die If een grooten naam kan bezorgen bij de film. Ik zou graag nog een proefopname van U maken. Veel tijd heb ik niet. Ik moet mor gen weer naar Amerika terug. U moet dus dadelijk in het atelier komen". „Dat is niet noodig, antwoordde ik". Ik bezit reeds een proefopname van my. Daarop kunt U alles zien wat U denkt noo dig te hebben". „Goed, wanneer kan ik die proefopname zien liet was 10 uur in den avond en een belletje kondigde het einde van de pauze aan. Daarom sprak ik kort: „Bel de Para mount op en laat de menschen bij mij ko men. Middernacht kan ik U de opname Deze manier om de zaken aan te pakken scheen Lasky te waardeeren. „U bevalt me, meneer Chevalier, U kent de waarde van den tijd. Ik zal U aan het einde van de voorstelling met mijn eigen auto afhalen. En dan zullen we die opname eens bekijken". Als ik zeg dat ik het laatste gedeelte voo de revue volkomen rustig speelde, zou dnt een leugen zyn. Mijn hart klopte daarvoor veel te heftig. Ik zag den man. waarvan mijn lot afhing, opmerkzaam in zyn loge zitten, en ik kon het niet laten aan de ge weldige toekomst te denken, die me waeht- lee. wanneer het plan van Laakt? doorging. Er middernacht bekeken Lasky en zyn begeleider mijn proefonna'nie. Om half twee in den morgen lag het onderteekende contract voor mij... Een maand later reis de ik af naar Amerika. De éérste film die ik moest maken was: ..Het lied van Parijs". Daarna volgden„Liefdesparade..De groote viiver". ..Paramount on parade' ..Het Cafétie" en mijn nieuwste film: ..De Glimlachend- luitenant", die weer door F.mat I.ubitsch Is geënsceneerd. Nu... en het is nog lang m'n laatste niet. (Nadruk verboden de detailprijzen voor verschil lende artikelen vooral tegenwoordig dikwijls een zoodanige marge, dat het niet uitgesloten schijnt, dat die détailprijaen vooral in tijden van daJ de tendenz den invloed van de zeer matige vertiooging van het invoerrecht met of al thans slecht» in zeer onbeteekende mate zullen ondervinden. Bovendien blijft de mo gelijkheid bestaan, om de voor het verwer- UingB- en het verdeelingsverkeqr benoodigde artikelen, die bestemd zijn, om. na hier te lande te zijn behandeld weder te won uitgevoerd, met vrijdom van invoerrecht in te slaan. De kan bij dit ontwerp Aan de leden, die betreuren, dat dit ont werp ndet dienstbaar is gemaakt aan steun voor den landbouw., merkt de Regeering op. dat het ontwerp een fisoale strekking heeft Een voorstel tot invoering van 'n vast recht op vleesoh kon dus niet in overweging ko men. Wel wordt het bestaande waarderecht van 10 pet. naar de algemeene lijn van het ontwerp, tot 12* pet. verhoogd. Evem bestond aanleiding een verhooging voor te stellen van het bestaande invoerrecht blikgroenten van 25 tot 4o pet. Tegen invoering van een schaalreohjfc op suiker dn de plaatd van het thans geheven compeneeerende invoerrecht öp geraffineer de en daarmee gelijkgestelde suiker bestaat WERKADE'S nieuwe be- ichuitbusje in frissche, tinte lende kleuren. Prijs, gevuld met een rol groote Verkadds Beschuit 25 CENT. dat bezwaar, dat een steeds wisselend ïnvoeirecnt op suiker teven» zou moeten worden toegepast op d© talrijke met suiker samen hangende producten, waarop het in voerrecht drukt ol mede drukt naar gelang van het gehalte aan suiker in de goederen aanwezig. Geen beduidende vermindering van import te verwachten. Ge Kegceoring beeft bezwaar tegen een ver- hooging van het algemeene tarief tot 12 pet Aon de leden die wezen op het nadeel, dat voor de noodlijdende scheepvaart uit deze andere maatregelen, die leiden tot beper king van den invoer, zal voortvloeien, wordt emerkt. dat naar het invien der Regee ring van de thans voorgestelde verhooging van rechten geen beduidende vermindering ran d© importen te verwachten is. GEMENGDE BERICHTEN. De oplichting van zeventig duizend gulden te Rotterdam. Onbegrijpelijke goedgeloovigheid. Hoe de wind het bedrog aan het ln aansluiting op het bericht jo het vorige ummer betreffende de oplichting te Rotter dam voor een bedrag van f 7U.ÜU0, kan de „N. K. (Jrt. nog het volgende melden: Ruim vijf jaar geleden is de thans aange houden verdachte A. O. bij een Rotterdam nier gekomen met de mededeel ing, dat luj uer zou kunnen wo: had. Ge Kotterdai de heer X gaf paar dagen later kwam O. terug en ver telde, dat hij bij een bepaalden caféhouder was geslaagd, mits hij een beter costuum Jjad. Ge heer X kon den caféhouder opbellen om naar de juistheid te infoinieeien. Ge heer X belde het opgegeven nummer op. waar de „caféhouder" vertelde, dat hij in derdaad U. in dienet wilde nemen. Thans as .uitgekomen, dat de „caféhouder" niemand andera is geweest dan de eveneens aange houden medeplichtige Le R. Ge hear X heeft daarop U een compleet kelnerscostuum ver schaft. De bereidwillige tante. Een tijdje later kwam D. terug met d» niededeelmg, dat het hem nu goed ging en dat hij een pension wilde beginnen. Hij had een bedrog van f 5UU bespaard, maar dit was niet voldoende, om de zaak op te zetten. O. had echter een tante, die hem een aandeel had gegeven, aan welk aandeel nog een paar coupons zaten. Het verzoek van O. was nu, of de heef X zoo goed walde zijn,, de coupon» te verzilveren. De heer X heeft dit gedaan. Weer wat later kwam O. terug en toen diced hij het verhaal, dat hij den mantel van het aandeel had gegeven aan een Indischen amb tenaar, om het voor hem te bewaren. Toen hij kwam, om het aandeel terug te vragen, ontkende d© ambtenaar, dut hij ooit een aan deel had ontvangen. U. wilde hem wegens verduistering aanklagen, maar daarvoor was zoo zei hij. gsdd noodig voor griffierechten, enz. De heer X heeft hem de noodige gelden verschaft. Een tijdje later kwam O. terug: er moest weer geld en nu meer dan den eersten keer worden gestort. Opnieuw gaf de heer X het noodage geld. Een paar maan den later kwam U. opnieuw de zaak zou nu voor den Hoogen Raad dienen en er moest nog meer geld worden gestort. Weer ver schafte de heer X de noodige contanten. Inmiddels had echter de politie lucht van de zaak gekregen en een onderzoek werd In gesteld. dat leidde tot de arrestatie van O. Om het vertrouwen te wekken bij den heer X liet O. hem geregeld gereohtalijke stukken zien, welke afkomstig heetten te zijn o.a. van het gerechtshof te Leeuwarden. Zoo was er bijvoorbeeld een brief T»ij, wélke zoogenaamd was van den griffier bij dat Hof ui welken bnef de stand van zaken nader uiteen werd gezet. Achteraf dj» gebleken mede dank zij de volledige bekentenis van O. dat de gearresteerde boekdrukker K. het briefpapier van de noodige gedrukte op schriften voorzag en dat de thans inmiddels ook gearresteerde kantoorbediende B. die bediende is op een advocatenkantoor te Rot terdam tot taak had te zorgen, dat de inhoud in dien geweneehtne gerech#elijken stijl y Ge t arresteerde Le K., ontwierp de plannen. Hi| heeft met O. het grootste deel van den buit in de wacht gesleept. Zooals men weet. ia het totale bedrag, waarvoor de heer X is opgelicht, f 70.000. Ge wind, die uit den verkeerden hoek woei. O. had de gewoontq, om, als hij bij den lieer X was geweest, terstond de dan ge bruikte „gerecnteiyke stukken te verscheu ren. Ge snippers wieip luj in net water. Het toeval heelt gewild, dat juist bij zijn laatste bezoek bij den heer X, toen de politge ken- uus had gekregen van het gevat en%Vecher- oiieurs U. volgden, de wind aftder» stond, dan bij de vorige bezoeken van U aan den neer X. Toen dan ook U., zijn gewoonte ge trouw, een briet verscheurde en de snippers m het water wilde werpen, joeg cfe wind net papier weer terug op den kant. Ge recher- ceurs hebben ijverig jacht gemaakt op de snippers en de stukjes later weer aan elkaar geplakt. Kort daarop is O. aangehouden. Aanvankelijk ontkende hij pertnent, maai den volgenden dag Zondag ia hij door de mand gevallen en toen heeft hij een vol ledige bekentenis afgelegd. Dit heeft weer geleid tot de arrestatie van de drie mede plichtigen. Ge vier verdachten zuilen naar bet huis van bewaring worden overgebracht, om ter beschikking van de justitie te wor den gesteld. De z.g. worstvergiftiging te Erica. Ge heer H. Goevendans, de slager te Eri ca, die indertijd worst heeft verkocht, waar van driehonderd menschen ziek zouden zijn re worden, van wie er éen i» gestorven, heelt thans van den ofricaer van justitie te Assen het bericht gekregen, dat na het onderzoek geen vervolging zal worden ingesteld. Geble ken is namelijk* dat ach ook zlekteVer- icbijnseieu hebben voorgedaan bij menschen die geen worst hadden gegeten. Ge heer Goevendan» is van plan een actie tot sell ade vergoed mg in te stellen, daar zyn bedrijf door deze beeohuidigng ernstg heelt geleden. Licht in den moord in Biydorp? Een bekentenis die werd ingetrokken. In verband met de aanhouding van den 2b-jarigen A. die one heeltr een lö-jarig meisje aan wordt nader gemeld, dat er vermoeden ge rezen was, dat 8. wel eens iets ineer zou kunnen weten van den moord op de 10-jarige Manetje van Us in October 1929 gepleegd iu den polder Blijdorp. Bij zyn verhoor door den burgemeester van Overs clue, heeft A. 8. bekend Manetje van Os te hebben aange rand. Hij zou haar hebben üe burgemeester heeft dadelijk de Rotterdamsohe politie hiermee in kennis ge steld. waarop de inspecteur van politie E. W. Beekman, die indertijd belast i» geweest met het onderzoek m deze moordStaak naai Overechie is getogen, teneinde 8. een ver hoor af te nemen. Daarbij is 8. weer of zijn bekentenis voor den burgemeester af gelegd teruggekomen. Een Chinees vermoord. Te Amsterdam. Gisteravond tegen 10 uur heeft een Chi nees op den Binnenkant te Amsterdam drie revolvenschoten op een landgenoot gelost dB© onmiddellijk dood neerstortte, mat drie ko gels in zijn hals. zij hadden vermoedelijk de slagader en de nekwervel getroffen. De da- der nam de vlucht. Het geheeie geval Ja alleen door een pasr kinderen gezien, zoodat het zeer moeilijk zal blijken een signalement van den moordenaar te krijgen. Het iijk van dan verslagene is per ambulance-auto van de G-G-D. naar het Binnengasthuis overgebracht. Up den doode is een portret gevonden, waarop hij staat met oen blanke vrouw in bruidscostuum. Overigens is omtrent de identiteit niet be kend. Ge politie heeft die kinderen, die van den moord getuige zijn geweest, op het bu reau Warmoeestraat een Verhoor afgenomen. Ge recherche stelde tot laat m den nacht een onderzoek m in de velschillende Chi- r.eesohe logementen in de Bantommeretraten en omgeving. Tot nu toe eohter zonder eenig spoor te vinden. Twee eierpakhuizen verbrand te Gisteravond zijn twe( di- eierpakhuizen te Landbmeer aan den heer Jan Goed Sr. tot den grond toe afgebrand. Er lag veel hout binnen en- dat brandde «nel. Het een© pakhuis was een oud kaas pakhuis. ongeveer tachtig jaar geleden ge bouwd. het andere wa» nieuwer. Het was twee verdiepingen hoog en boven lagen eier- kisten en houtwol voor de emballage. Dat alles brandde als een fakkel en weldra war ren de pakhuizen dan ook één geweldige vuurmassa. Het knetterde en kraakte. Ge vrijwillige brandweer deed wat zij kon, maar tégen den ontzettenden gloed viel niet te vechten. Het was nu maar zaak te zorgen,, dat het vuur gelocalieeerd bleef. Omstreeks negen uur stortten de daken 'n 611 een geweldige regen van vonken steeg op Urn vier uur was van de beide eierpak huizen niets meer over dan wat rookend puin en wat smeulend hout. Alles was met den grond gelijk. Ge «ehade welke door verzekering ie ge dekt wordt geschat op f 60 000. Loonsverlaging bij DelftsduTLÏjm- en Gelatinefabriek? Ge directie Van de Lijn- en Uelatanefa- bnék te Delft heeft volgens de Tel. met de vertegenwoordigers van de arbeiders-organi- wties voorloopige besprekingen gevoerd over e invoering van een 10 pet. loonsverlaging voor het geheel© personeel. Door de directie is voort» een gedeeltelijke stopzetting van het bedrijf aangekondagd. ONDERWIJS. STADSNIEUWS. Het religieuse leven in de faculteit der letteren en wijsbegeerte. pr. Joh. van der Spek, toegelaten als pricaat-docent in de Psychologie en Patho- sychologie van het religieuse leven in de faculteit der letteren en wijfbegeerte aan de universiteit te Utrecht, zal zijn colleges openen met een openbare les op Maandag November, des middags 4.15 in het k'ein- «aditorium. Universiteitsgebouw, Domplein to Utrecht. i GOUDA, 4 Nov. 1931. Vragen aan Burgemeester en Wethouders. De heer K. R. van Staal heeft de' vol gende vragen tot B. en W. gericht met het verzoek de beantwoording hiervan voor de eerstvolgende raadszitting tegemoet te mogen zien en de vragen en het antwoord te willen drukken voor de leden van den Raad. 1. Is het juist, dat het personeel van de afdeeling Financiën Maandag 2 November heeft moeten overwerken tot diep in den nacht, n.l. tot Dinsdagochtend 4 uur? 2. Wanneer vraag 1 bevestigend wordt beantwoord, willen B. en W. 'dan mededee- lea in wiens opdracht dit is geschied? 3. Erkennende, dat op een zeker mo ment geboden kan z\jn dat overwerk moet worden verricht, vinden B. en W. dan niet de grens overschreden, wanneer zulks ge schiedt na 12 uur 's nachts, zooals in dit geval tot 4 uur? 4. Aannemende, dat tot .des nachts 4 uur is gewerkt geworden, waarom zijn dan geen maatregelen getroffen, dat de be trokken ambtenaren zich van een behoor- lyke rust konden verzekeren, die in plaats van een behoorlijk toegemeten tijd van rust, Dinsdagochtend weer om 9 uur op het Bureau moesten verschijnen? Toestemming betreden zijl achter de kazerne. De heer P. van der Linde, wonende Klei weg 110 alhier, heeft B. en W. verzocht hem, ten behoeve van zijn perceel Kleiweg 112, recht van uitgang en overpad over de gerioleerde zijl achter de kazerne te ver leenen. B. en W. hebben geen bezwaar dezen verzoeker toestemming te verleenen de zijl te betreden, op gelijke voorwaarden, als ten aanzien van soortgelijk verzoek in voorstel no. 167 van dit jaar zyn vermeld. Hoogheemraadschap Schieland. By Kon. Besluit is benoemd tot hoog heemraad van het hoogüeemraadschaji Schieland, de heer K. van der Torren al hier. T.B.C.>bestryding. De heer van Loon deelt ons mede, dat de inhoud van het busje, door de Ver. tot bestrijding der T.B.C. geplaatst by de Er ven van Loon, Dubbele Buurt was 9.94. De V. C. J. B. in den Schouwburg. De Vrij». Chr. Jongeren Bond heeft gis teravond in den Nieuwen Schouwburg voor leden en belangstellenden een zeer ge slaagde uitvoering gegeven. De avond werd geopend door den voor zitter, den heer M. van Broeke, die na een welkom tot de talrijke aanwezigen, een Korte uiteenzetting gaf van het doel en werken tier V.C.J.B. Ds. Cramér betrad vervolgens het too- neel en hield een korte inleiding over het programma van den avond. Allereerst ver telde hy een en ander van „Het sprookje van den nachtegaal" van H. C. Andersen, waar voor A. Winternitz de muziek maakte, daarna volgde een uiteenzetting van de be- teekenis van het bekende verhaal van Ra- bindranath Tagore. Na deze beschouwing heeft Ds Cramer gedeclameerd „Het sprookje van den Nach tegaal". Mej. Willy Grootendorst, die de pianopartij speelde, deed dit buitengewoon gevoelig en; met veel talent. Men kent den inhoud van het sprookje, het verhaal van den eenvoudigen nachte gaal die zijn lied zong, telkens weer. Ieder die de kleine zanger hoorde, vond zijn zang altijd weer het schoonst van alles, wat men zag of hoorde. Alleen de keizer hoorde de kleine vogel nooit, wist van zijn bestaan niets af. Totdat door een klein meisje ook de keizer gelegenheid kreeg den nachtegalen- zang te hooren. Dan vertelt het sprookje verder hoe men een kunstvogel maakte, die even mooi zong als de nachtegaal, ja wel twintig, dertig maal achter elkaar. Totdat de kunstvogel stuk gaat en het kleine vo geltje den keizer troost brengt in zyn laat ste ure. Het was heel mooi. Na de pauze vertoonde de tooneelgroep van de V.C.J.B. „De brief van den Koning". De vertooning van dit aangrijpend mooie stuk is een groot succes geworden voor de spelers, in het bijzonder voor Mejuffr. W. Schot, die de rol van Amat het zieke jon getje vervulde en den heer J. Ketner het oudje. De décors en de costumes waren buiten gewoon. Het was een zeer mooie avond, waarop de V.C.J.B. met veel genoegen kan terugzien. Ontspanning voor werkloozen. Het Bestuur van de Plaatselijke Raad van de S.D.A.P. en de G.B.B. heeft middag- b ij eenkomsten georganiseerd voor de werk loozen teneinde hen eenige ontspanning te brengen. De eerste middagbijeenkomst heeft plaats Donderdag 5 November 1931 in de groot© zaal van „Ons Huis", Turfmarkt 59 des namiddags 3 uur. De bekende letter kundige, de heer C. de Dood van Amster dam, is bereid gevonden een voordracht te willen geven over „De Middeleeuwsche Revolutionaire Poëzie". Daarnaast heeft de Accordeon-virtuoos J. Prantl, van Amsterdam zich eveneens beredd verklaard belangeloos zyn mede werking te geven, die voor inleiding geven zal „Krijgsmarech der Priesters" uit de Opera „Atalia" van Mendelssohn en „Aan der Schónen Blauen Dongu", wals van Strauss en na de voordracht „Het Pel grimskoor" uit de Opera „Taraihauser" en het kwartet uit de Opera ^Rigoletto". Esperanto-avond. Op Maandag 9 November te 8 uur zal in de Bovenzaal van „Het Schaakbord" aan den Kleiweg een esptirnto-ovoné worden hetgeén toÓ verwarring aanleiding kan Groot Vo&stooneel11-00 Va* Ditt»; 11*10 12.00 Gramofoonpl. J Huilen: 4.30 G ram ofoonpl.; 6.00 Kin deruur; 0.00 Causerie „Waarde van Stal mest en gier"; 7.00 Lezing over Sovjet- Rusland; 7.40 Ned. Chr. Persbureau; 8.00 10.00 Zendingsavond vanuit de St. Lau- renakerk te Rotterdam. Mevr. J. Hekkert van Eyaden (sopraan), Dameskoor „Ca- peila" o.l.v. M". Guittart. Ca. 10.00 Vaz Dias; 10.10HBO Gramofoonpl. BBCHTZATO Op dexe Esperanto-avond zal Mevrouw J. isbruoker— Girksen uit den Haag het woord voeren, verschillende lichtbeelden zullen worden vertoond, en verder zal Mej. May Byleveld uit den Haag een proefles gevey. Het ligt in de bedoeling in den komenden winter bier ter stede, by genoegzame deel name, een cursus te houden in Esperanto volgens de methode van den heer Andreo 'Cseh. De avond wordt georganiseerd in over leg met de afd. Gouda van de Ver. van Huisvrouwen. Eton motie aangekomen door het Werkloozen Agitatie Comité. Het Werkloozen Agitatie Comité heeft in een gisteren gehouden vergadering be sproken de houding der raadsleden op de jongste vergadering, en in deze vergade ring d© volgende motie aangenomen: De werkloozen in een openbare verg. bijeen, gehoord de uiteenzetting en de hou ding der raadsleden op de jongste raads vergadering, spreken hunne verontwaardi ging daarover uit en in het bijzonder over den Wethouder van Sociale Zaken en over Wethouder Donker, die als loco-burge meester, de deputatie der werkloozen heeft ontvangen en toezegging heeft gedaan om d« motiveering der eiechen van het W.A.C. in den raad bekend te maken, en met geen enkel woord daar over heeft gesproken. Zoo ook over punt 2 der eischen n.l. 50 verlaging van gas en licht voor de werk loozen, welk punt in het geheel niet is be sproken, en over de uitlating dat reeds verschillende personen de kachel reeds 7 a 8 weken hebben branden. Verzocht wordt daarom aan B. en W. deze punten nog op nieuw in behandeling te nemen. Agenda 4 Nov. 8 uur gebouw Daniël cursus E.H, B.O. leider Dr. Montagne. 5 Nov. 8 uur Hotel „Central", Ledenverga dering Roei- en Zeilvereeniging Gouda. 6 Nov. IVt uur Bovenzaal „Harmonie" Holl. My. van Landbouw. I-ezing van den heer T. P. Huisman, seer. Holl. My. van Landbouw over de Crisis en de jonge boer. 7 Nov. 8 uur Zaal „Concordia" Uitvoering Eerste Goudsche Accordeonvereeniging .Excelsior". 9 Nov. 8 uur Bovenzaal „Het Schaakbord" Esperanto-avond. Lezing van Mevr. IabrUcker. 9 en 12 Nov. 7 uur Soc. „Ons Genoegen" Biljart- en kaartconcours. 11 Nov. 8 uur jaarvergadering E.II.B.O. gebouw Daniël. 16 Nóv. 8 uur Zaal Kunstmin Soc. Ons Genoégen" Ledenvergadering. 18 Nov. 8 uur gebouw Daniël cursus E.H.. B.O. leider Dr. v. Elk. 25 Nov. 8 uur gebouw-Daniël Damescursus E.H.B.O. 7 en 8 Dec. Kleine Kefk, Peperstraat. Ver tooning Mentawei-film. Apotheken. De apotheek van Firma Weijer, Gouwe, zal van heden tot en met 6 November, be nevens den daarop volgenden nacht ge opend z|jn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). I1T HEN OMTREK. ALPHEN a. d. RUN. Onder een kleihoop bedolven. Arbeider te Alphen zwaar gewond. Gisternamiddag was op het fabriekster rein van de firma Oosthoek en Zoon te Al phen de 26-jarige arbeider J. Dirkzwager bezig met het afgraven van klei, bestemd voor de pannenbakkery,, toen de kleihoop over een hoogte van eenige meters plotse ling naar beneden stortte, waardoor de ar beider geheel onder de massa werd bedol ven. Eenige werklieden, die getuige waren geweest van het ongeval, schoten onmiddel lijk toe en wisten den man met veel moeite te bevrijden. Eton ontboden geneesheer constateerde dat de borstkas van het slachtoffer was ingedrukt, terwyl hy voorts 'inwendige kneuzingen had opgeloo- pen. In zorgwekkenden toestand is hy naar zijn woning overgebracht. STOLWIJK. Openbare verkooping. Bij de heden te Stolwijk door Notaris J- van Kranenburg te Gouda gehouden ver kooping is kooper geworden van; Het burgerwconhuis met erf en tuin aan de Goudschenweg A no. 17, de heer C. Anker te Stolwijk, met 6300. Het perceel bouwterrein aan den Goud schenweg te Stolwijk, de heer S. Paul te Stolwijk, met 550. Het woonhuis en erf aan den Tentweg E no. 27 te Stolwijk, de heer G. J. Ver doold te Stolwijk, met 2670.en Het perceel tuinland en water aan de Ringvaart te Stolwijk, de heer J. Plak al hier, met 650. WADDINXVEEN. Voorstellen inzake het ontwerp- ambtenarenreglement. De Voorzitter van den Gemeenteraad verzond j.l. Maandag het navolgende schrijven aan de raadsleden: Onder dagteekening van 31 October 1931 i3 by mij ingekomen een stuk aan Uwen raad gericht, van den volgenden inhoud „Het owtwerp-ambtenarenreglement, waaraan, naar my bij vergelijking geble ken is, uiteindelijk verschillende ontwerpen ten grondslag liggen, vertoont o.a. de spo ren van zyn herkomst in het door elkander bezigen van verschillende woorden voor dezelfde begrippen (wedde, bezoldiging, loon, salaris) en van dezelfde woorden voor verschillende begrippen (vacantie, verlof) In de tweede plaats acht ik het verkiese lijker om in enikele gevallen, waarin het ontwerp de beslissing laat aan burgemees ter en wethouders, die alsnog te leggen by den Raad. i In de derde plaats is het gewenscht de verordening „regelende het hooren van ver- eenigingen van ambtenaren in de gemeente i Waddinxveeir" (gemeenteblad 220), welke mede een deel van de rechtspositie der ambtenaren regelt, thans als afzonderlijke verordening ij, te trekken en op te nemen in het Ambtenaren-reglement. Ten slotte schijnt het mij toe, dat dit Regiement door een aantal andere wyii- gingen en aanvullingen aan administratie ve en taalkundige zuivertieid zal kunnen winnen, tien aanzien waarvan mondel'nge toelichting m.i. voldoende kan worden ge acht. Ik veroorloof my hierbij een lijst in te dienen van amendementen op het ontwerp voornoemd, en beveel deze amendementen in Uwe welwillende overweging aan. De voorsteller! (get.) M. D. BREMMER. Dit stuk beslaande ruim 7 vellen com- pres getypt en bevattende meer dan 100 voorstellen tot wijziging of aanvulling, zal morgen bij het college van burgemeester en wethouders ter tafel komen. Echter zal er nadien geen gelegenheid meer zijn om een memorie samen te stellen en deze aan Uwen raad in te zenden. Groene Kruis. In de tie Rotterdam gehouden algemeene vergadering van de Zuid-Hollandsche ver- eeniging „Het Groene Kruis" is tot lid van het hoofdbestuur gekozen de heer P. A. Troost, Burgemeester dezer gemeente. LUCHTVAART. Kapitein Versteegh jubileert. Kapitein Versteegh, commandant van de Vlieg school te Soeaterberg, heeft t wan tag jaar geleden zijn brevet gebaald. Aan de Tel. beeft bij verteld uit zijn eerste jaren. In 1905 was hij naar de Militaire Aeadenue ge gaan. 1908 wa» hij 2e luitenant. In 1900 diende hij een request in om vlieger te mo gen worden. Hij kreeg toestemming nuts hij de opleiding zelf betaalde. - „Zoo vertrok uk in Januari 1911 naar Wiener-Neuatadt, want bier in Holland was nog niets te doen op luchtvaartgebied. Trou wens, bet was daar ook nog primitief, er was één oompleet toestel, en daar kon alleen iemand mee vliegen, die een jockey-gewicht had. lk wa» 10 K.G. te zwaar en kon er dus alleen maar mee over den grond rijden. Le lessen bestonden dan ook meestal hieruit, dat je tegen ©pn muur werd gezet en dat dan de instructeur voor je ging staan en Keel ge wichtig gebaarde „Als je naar boven gaat, dan moet je zóó duwen en zóó trefcken en wil je landen, dan doe je het andersom' Uit dl© gebarenies moesten wij dan verder maar zien hoe wij bet leerden. Zop gebeurde.het dan ook. dat ik, toen ik voor bet eerst alleen vloog, in Februari 1911 in doodsnood een schitterende l&ndng maak te en mijn toestel net voor de tribune tot stilstond wist te brengen. Het resultaat was, dat ik in zes maanden niet. mooht vliegen Gat ik toch weer de Jucht inging, had ik te danken aan generaal Snijders en majoor Bakker van de motorbrigade. Up 13 Uctober van dat jaar kreeg ik mijn brevet, dat 2 November uitgereikt werd. Het wa» brevet no. 40 van de Uostennjkscbe Aëroclub, waar by Ik geacht werd vliegen te kunnen, omdat ik zooais het brevet ook ver meldde, drie vluchten van 7 minuten of twee van lo minuten iiad gemaakt. Wij benutten een kleine pauze om kapi tein Versteegh naar zijn ervaringen tijdens de mobilisatie te vragen. „In Augustus werd ik als eenige vlie ger van bet Veldleger gedetacheerd jn Gen Bosch en Gilze-Rijen, met de dagelijksche opdracht om de Belgische gr en» te o beervee- reuDaar heb ik het beele optrekken van de Guitsohers door België meegemaakt. Oök het bombardement van Antwerpen heb ik gezien, maar toen heb ik Ieelijk in angst ge zeten. Ge Guitschens hadden net de petro- leunitanks bij de haven in brand geschoten, toen ik een noodlanding moest maken, lk wist. in de verste verte niet aan welken kant van de greos ik neerkwam. Gelukkig bleek het naderhand bij Rucphen te zijn. Ik mocht toen nog maar om den anderen dag vliegen want de motor moest zooveel mogelijk ont zien worden. Bij Bannerden hebben ze nog een keer op me geschoten, waarbij ak een schot dware door den vleugel kreeg. Gelukkig kon ik gauw wegkomen en heelhuids landen Lang heeft die grap niet geduurd, want in No vember 1915 werd ik teruggeroepen om in structeur aan de vliegschool te worden. Ook ben ik nog een poosje in Vlissingen geweest en werd er dan op uitgestuurd om mijnenvelden en onderzeebooten te obser- veeren. eena gevaarlijk werkje als u bedenkt dat een noodlanding in die dagen iets heel gewoons was. Brevet voor eportvliegen. Mevrouw C. J. van Alphen-Roos te Rot terdam is gistermiddag op het vliegterrein Waalhaven geslaagd voor het vliebewijs A (sportvliegen), dat het ministerie van Wa terstaat afdeeling luchtvaart verleent. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum: 6.00 Onderwijsfonds Binnenvaart; 6.30 Gramofoonpl.; 6L45 Cau serie over het Kapitalisme; 7.15 Concert VARA-orkest. O.a. Slavische Rhapsodie Fricdemaim; 8.00 B. Ruitenberg: „Studen ten in d© maatschappij... of ernaast"; 8.15 Vervolg concert; 9.00 „Wakker en Tropen- duit", door het VlARA-tooneei oJ.v. W. v. Cappellen; 9.15 Gramofoonpl.; 9.30 „Gijze ling", spel van A. M. de Jong ddjor Het ^Veroordeeld, üe Rechtbank te Rotterdam heeft veroor deeld J. O. V., 58 jaar, marskramer te Gou da*» wegens het plegen van ontuchtige han delingen met iemand beneden de 16 Jaar, tof 1 jaar gevangenisstraf door te brengen iu een bijzondere strafgevangenis. DRAADLOOZE DIENST. Een vervolging van Koning Alfonso. MADRID, 4 Nov. De subcommissie uit de Cordes heeft geadviseerd tot vervolging van ex-koning Alfonso en van hen (üe ver antwoordelijk zijn voor het aan het bewind brengen van Generaal Primo de Riviera, wegens hoogverraad. Indien de doodstraf niet kan worden toegepast, wordt geadvi seerd tot inbeslagneming van alle bezittin gen van ex-koning Alfonso van Spanje. Twee Duitochers aangebonden. HEERLEN, 4 Nov. Hedenmorgen zyn te Heerlen twee Duitse hers K. en M. aange houden. Deze mannen hebben gedurende eenigen tijd de mijnstreek onveilig gemaakt en verschillende beroovmgen gepleegd. Het gebruik van Nederlandache brandstoffen. DEN HAAG, 4 Nov. In verband met de propaganda voor het gebruik vankolen van de Ned. mijnen heeft de Minister van Bin- nenlandsche Zaken en I-andbouw aan de Ged. Staten van de onderscheidene provin ciën, een circulaire doen toekomen, bestemd zoowel voor die colleges als in de gemeen ten met 10.000 of meer inwoners. In deze circulaire vraagt de Minister ant woord zoo mogelijk voor 15 Nov. a.s. ten einde t© kunnen nagaan in welke mate het mogelijk is buitenl. brandstoffen te ver vangen door producten der Ned. mijnen, opgave van de hoeveelheden brandstoffen welke in 1931 voor rekening van de Ge meente of van aan Gemeentebesturen re- kenplichtige instellingen werden gekocht, onder vermelding van de hoeveelheden van buitenlandflchen oorsprong. Voor zooveel de opgave betrekking heeft op buitenlandsche brandstoffen, welke de reden zijn geweest om buitenlandsche brandstoffen te betrekken en voorts of en zoo ja, welke bezwaren er bestaan om in de toekomst in plaats van buitenlandsche brandstoffen, producten der Ned. mijnen te betrekken en e.v. welke maatregelen de gemeentebesturen meenen te kunnen tref fen om te bevorderen dat aan hen reken- pliohtige instellingen eveneens tot ver- bruik van Ned, brandstoffen oyepgaan. WISSELKOERSEN. 3 Nov. 4 Nov. Officieel. Londen 9 25 9 321 Berlijn 58 85 58 75 Parijs 9 76 9 75* Brussel 34.65 34.56 Zwitserland 48 40 48 37* Weenen 35.00 36.00 Kopenhagen 54.25 Stockholm 54 25 Oalo 56 25 New-York 248* 2 48* Niet-officieel. Praag 7 35 7.35 Madrid 8180 2186 Milaan 1275 12 75 Prolongatie 2* Beuraoverzicht. Het bericht, dat door de KoninkLijke in terim-dividend wordt uitgekeerd, had geen invloed op de koers. Ge stemming voor het fonds was vrij vast, vooral ten gevolge van de dekkingsaankoopen van Fransche zijde. Was het fonds gisteren tot 125 gedaald van middag liep het lo pet. daarboven op. Ame rikaansche soorten waren vast. H.V.A.'s waren goed gednsponeerd en wisten zich zelfs tot 200 op te voeren. Philips werden enkele punten hooger verhandeld. Unilevers waren vast gestemd, evenals Aku's en Ac- coustiek. Een open hoek vormde zich in Enka's. Scheepvaarten stil. De Younglee- ning was vast en boven 40 pat. Amerikanen waren vast gestemd. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting Krachtige tot stormachtige, later afnemende, zuidelijke tot westelijke wind Zwaar bewolkt met tijdelijke opkla ringen Waarschijnlijk regenbuien, later koe ler. Het weer m October. Gemiddeld over de 5 hoofdstations was de October-temperatuur graad beneden normaal. In de eerste en tweede etade resp. 2 graden en een halve graad boven, in de derde vier graden beneden normaal. De grootste afwijking kwam voor op den 7en met &H graad en den 28en met 10 graden beneden normaal. De gemiddelde maximum temperatuur was ongeveer normaal. Het gemiddelde minimum een halve graad be neden normaal. In der. nacht van den 27en op den 28en lewam vooral in het midden en oosten van het land abnormaal lage temperatuur voor. Over het geheeie land viel ongeveer de helft van den normalen hoeveelheid neerslag. In het N.W. over het algemeen iets minder, in het midden en ZD. iets meer dan 50 van het normale. Te de Bildt werden 130 uren zonneschijn waargenomen tegen 99 normaal.

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 2