kËnd]S NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkbnwoude, bodegraven, boskoop, gouderak. No, 17828 Donderdag 5 November 1931 70*Jaargang NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen tl FEUILLETON. BAAK 931’32 HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, DE ZILVERKONING. De drie vijanden van Cuba. A U V/17 U VIA 1J1’ ÜV/0LYV/v/I VI\7 VJ l_z 111 *1RJ i l.GUl 1 l J »L7 IVUv/ll A. y i l’ y noodig hebt. Den Haag. BUITENLANDSCH NIEUWS. rijen 1 sgevens bij ge- 7 >0N. Markt 31, (Wordt vervolgd.) zaken zyn reien wordt het iheid; gedurige and niet onge ëerd. irect oj, onder- WAN ZOON Telef. 2745. paar passen naar hem toe; krachtig haar armen fond zijn bracht zijn gezicht naar het suikerrestrictde. Het zal» nog een1 goed jaar moeten duren, voordat Cuba weer bergop kan gaan. Machado heeft tegenover per soonlijke vrienden uitgelaten, dat hij zal aftreden, als het zoover is. Sinds de laat ste relletjes heeft hy „er genoeg van” (Nadruk verboden). die waren 50 cent ïaam: een ze 1 en u.0 stoffen ■eerd melk- wonder- ith.k.n mi - par bui. zich weerbarstig aan het marmeren blad van vast en trachtte van haar weg te hij wendde zijn hoofd af om haar ontwijken, die hem zoo’n smart be- I, enz. in alia Apod i vanaf fl. 1- ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. nuwcei. 600 >ot. S.natogen bouwt deze cellen d.l wow Rliks- en Ge- Vereenigingen, Uit het Engelech van ALFRED WILSON BARRETT. (Nadruk verboden). Omdat ik van je hield, Wsll, en ïk houd nog van je Ondanks allee, wat er gebeurd is. Ga mee naar huis en begin morgen op nieuw en beter. ging naar hem toe en trachtte hem mee te nemen naar de deur maar hij hield. Sanatogen te gebrul- ir die zenuwzwakte geheel overwinnen, tnera juist die stoffen econcentn enuwen dat -ij „kracht” noemen reeda langer dan 30 instaande medici in reld voor geschreven i zenuwzwakte. Het n. Gebruik het een» poedigec dan ge het ogelijk houdt zult ge gezond en sterk gaan ag vandaag mee. wonderd over zyn, dat zelfs Machado niet belangeloos is geweest, al steekt hij gun stig af bij vele andere presidenten. Hy bouwde een modelstad General Machado en liet van Havana daarheen een kostbaren weg aanleggen. Er zijn o.a. een schoenen industrie en een. verf fabriek opgericht, uit gaande van het gezonde standpunt, dat Cuba zooveel mogelijk in zijn eigen behoef ten moet voorzien en onafhankelijk dient te worden van het buitenland. Dit is allemaal heel mooi en juist, doch minder mooi is dat Machado de voornaamste aandeelhouder is van bijna al die bedryven. Toch is het voor Cuba een gelukj dat een man met Macha do’s energie en inzicht het land juist voor ziet van die industrieën, waaraan het be hoefte heeft. En hy maakt geen geheim van zyn aandeelhouderschap. Iedereen*- weet, hoe de zaken staan en in de drie eerste jaren van zijn ambtsperiode, toen er een groote welvaart heetschte, werd hy om zyn plannen toegejuicht» Zoo heeft hy de eerste technische school van het land ge sticht; dat die school nu juist in General Machado moest komen, moet weliswaar over het hoofd gezien worden. En men ver geet te veel, dat d« malaise ook in de eer ste plaats terugslaat op Machado zelf en op de door hem gestichte, veelbelovende, maar nog niet ten volle ontwikkelde be drijven. Slechts de verffabriek werkt nog met winst; op de andere lijdt Machado zware verliezen. Een ander verwijt, dat Machado dikwijls Ier waar; de jong- duidelijk bewezen. Wtg op verschillen- pressie uit °P de Cubaansche planters om steeds meer geld te leenen voor de uitbrei ding van hun ondernemingen. Weiden wer den opgeofferd en geheele kudden geslacht om plaats te maken voor het suikerriet. Wouden van prachtig mahoniehout werden met groote onkosten geveld om plaats te maken voor de riettuinen. De bankiers wa ren te kortzichtig om te beseffen, dat sui kerprijzen ook wel eens iets ^anders kon den doen dan stijgen. Tegelijkertijd pomp ten Engelsehe en Hollandsche financiers geld in de suikerindustrie op 'Java en el ders. Doch op zekeren dag bleek, dat de verschillende banken ongeveer een billioen dollars te veel in de wereld-suikerindustrie hadden gestoken; door de overproductie daalden de prijzen van het hoogste punt, 22 dollarcenten per pond, tot ongeveer dollarcent. Doch Machado kan niet verant woordelijk worden gesteld voor het min derwaardige en ondoordachte optreden van het Amerikaansche Congres tegenover Cuba en voor het gebrek aan gezond ver stand bü de banikiers. Hy heeft eenige fou ten gemaakt, doch naar alle waarschijnlijk heid is hy de beste president, die het land gehad heeft sinds Leonard Wood. Het ergste, wat Machado gedaan heeft, Is het uitgeven van 20 millioen dollar voor een groot regeeringsgebouw, vierkant en massief in Grieksch Romeinsche stijl, waarop een kolossale vergulde koepel staat. Het is een zeldzaam product van wansmaak; de mooie stad Havana met haar oude gebouwen in Spaansch-koïoniale stijl wordt erdoor ontsierd, doch het „Ca- pitool” is tenminste groot en glinsterend men kan het uit de vliegtuigen halver wege naar Florida nog zien. Alle presi denten hebben geld verkwist, doch Macha do Is de eenige, die er tenminste iets voor kan laten zien. Het gebouw ziet er zelfs nog duurder uit dan het in werkelijkheid geweest is en dat is ook wat waard in deze wereld van den schijn. De andere uitgaven van Machado zijn beter te verdedigen. Zoo heeft hij 70 of 80 millioen dollar uitgegeven voor een weg over de geheele lengte van het eiland. Het geld kon misschien moeilijk gemist worden, doch Cuba heeft nu tenminste den weg. Andere presidenten hébben genoeg geld voor wegen uitgetrokken om het heele eiland met edele metalen te bedekken, doch wegen kreeg men niet te zien. De groote weg van Machado is prachtig en beteekent een versnelling van minstens 15 jaar in de ontwikkeling van het land. Doqt den on- gunstigen toestand, die kort na het gereed komen van den weg ontstond, wordt er thans nog lang niet zooveel gebruik van gemaakt als mogelijk is. Als men Cuba kent, zal men er niet ver- allee vergaf. Hij keek zijn vrouw met be traande oogen aan en terwijl hy den arm om haar hale legdte, streelde hij haar haren en haar wangen. Toen liét hij plotseling zijn arm zakken en zonk wanhopig terug in zijn •stoel. Je zal hier niet komen,, zei hij ruw. Je mag hier niet komen, zeg ik je. Je laat me maar gevoelen wat voor een slappeling ik geweest ben. Nog bleef Nell staan. Toen voelde ze zich opeens zoo innig hulpeloos. Was er dan niete dat zij doen kon om de ellende van hun leven te verdrijven? Nogmaals legde zij de hand op zijn schouder Will, zeide zij, voor ik hier kwam, heb ik onze kleine Cissy en Ned naar bed ge bracht. en ik heb geluisterd toen zij hun ge bedje. God zegen onzen lieven vader, baden zij De deur van die bar ging open, terwijl zij sprak, een man kwam binnen en wandelde de zaal in. Maar geen van beiden hoorde I hem, want Denver stond op met'•open ge sperde oogen X)h. riep hij heeeoh, leer ze dat toch niet. Je moet ze niet leenen voor mij te bid den leer ze maar mij te vloeken en te haten Hij blikte opgewonden rond en zijn oogen vielen op den man, die de bar was tdnnen- gekomen en op Tubbs, die achter hem etend. De waard had juist de bestelling van den nieuwen bezoeker aangenomen en Mond even stal om verwonderd in de richting van de stemmen te kijken Denver liet zijn stem zakken, toen hij zich weder tot rijn vrouw wendde. Ga weg( Nell, zeide hij. Zie je dan niet. De slechte zaken. De prijsdaling. De overproductie van suiker. moet’ hooren, is dat hy iyraniiiek dorstig is. iNiets is i ste onlusten hébben Tóen de opstand gel! de plaatsen van het eiland uitbrak en van New-Yorksche Cubanen steun ontving, bleek dat Machado het by het rechte eind had met zijn arrestaties, de censuur op de pers en op redevoeringen en het uiteenja gen van verdachte vergaderingen. Dat was geen ongemotiveerde tyrannic en grillig heid, zooals zyn tegenstanders zoo gaarne zeiden, doch een noodzakelijk gebleken voorzorg. Het ie waar, dat by de onlusten enkele officieren der partij van Machado, voornamelijk Majoor Ortiz van de provin cie Oriente, verdachten hebben laten fusi- leeren zonder vorm van proces, doch Ortiz wacht nu op het vonnis van den krijgsraad voor zjjn heetgebakerdheid en zal er niet gemakkelyk afkomen. Thans heeft Machado als gevolg van de onlusten weinig meer te vreezen van zijn vijanden, die in een belachelijk daglicht kwamen te staan. Hy wordt ondanks de slechte tijden gerespecteerd als een vast beraden en bekwaam regeerder. Doch de gebeurtenissen en het geheele leven in Cuba worden beheerscht door de suikerprij zen. Er is een lichtpuntje: de sovjets heb ben hun plan, om een suikerindustrie te stichten, wegens geldgebrek moeten op geven. En er is een straal van hoop: de dat de menschen naar ons kijken? Ga naar huis, ik kom straks cok. Ga naar hine, lief ste, ga nu. Het was tevergeefs. Hij kon den blik uit die oogen niet langer,zien. Ze leken wel in zijn ziel te branden. Er was nog maar één ding dat hy kon doen: doordrinken, totdat hij vergeten had, dat hij haar geruïneerd had, totdat hij vergeten had, wat een wrak hij geworden was, tótdat hij alles vergeten had Hij ging van haar weg, naar de toonbank, Nelly dteed een poging om hem tegen te hou den en toen zonk zij in zijn leegen st^bl. Haar lichaam schokte van het snikken. Tubbe, laat me nou niet zoo lang wach ten, nep Denver luid De man, die er zat te drinken, zette zijn glas neer, toen Denver naderde, nam zijn wandelstok en slenterde naar de deur voor Denver zijn gezicht had kunnen zien. Bij den ujtgang bleef hij even staan en keek ïn de nchting van het tafeltje waar Nell zat. Toen kwam hij naar haar toe. Zij schéén hem niet te bemerken. Hij boog zich over haar heen en zacht fluisterend zeWe hij: Mevrouw Denver, hebt u nog niet ge noeg geledien? Met een heftige beweging lichtte Nelly haar gebogen hodfd op. Geoffrey Ware’ hijgde zij. Oh, wat een vernedering^dat juist hijhaar zien moest in een gelegenheid als deze, waar zij haar man tevergeefs smeekte mee naar huis te gaan. Kon haar iets ergers overkomen’ Maar zij zou niet laten blijken, hoe zeer zij leed. Ze streek met dte hand over de oogen, Mond op en keek haar kwelgeest met fier opgeheven Een bijzondere correspondentie uit Havana. Cuba dacht, dat het maar één vyand had President Machado. De Rechte waren zyn schuld. De prijsdaling was zyn schuld. De overproductie van suiker is zyn schuld. Menschen, die hun huur niet kun nen betalen, geven de schuld aan Macha do. Hun huiseigenaar doet hetzelfde. Zelfs het feit, dat de Cubaansche boksers dit jaar niet voldeden aan de verwachtingen, schijnt de schuld van Machado te zijn. Een regeering schijnt tegenwoordig het beste en meest gewilde slachtoffer voor de economische afgoden te zyn. Van Madrid tot Zuid-Amerika zyn bewindvoerders overgegeven aan den nieuwen Moloch „Prijsdaling”. Het is slechts door zyn merkwaardige pertfoon lijke bekwaamheid dat Machado eraan ontkomen is, als offer dier te worden aangeboden aan de belee- digde en toornige afgoden! Vraag en Aan bod. Hij liet de rebellen een kinderachti- gen indruk maken. Hij dwong hen tot ge hoorzaamheid albof hij een vinnige gouver nante was en zy een paar kleine kinderen. Als de opstandelingen er echter in ge slaagd waren, Machado af te zetten, zou den zy 'daarmee hun werkelijke moeilijk heden niet hebben opgelost. Hun haat zou zich slechts op een anderen naam zijn gaan richten op Menocal inplaats 'van op Machado. Machado behoort niet tot de drie vijanden van Cuba; dit zyn de wereld- msMm, de kortzichtigheid 1 der Ameri kaansche bankiers in het congres te Was hington. De laatste vyand is de 'ergste, niet alleen omdat hij een hooge tariefmuur om Cuba heeft gebouwd, maar omdat hy tariefmu- ren wil bouwen tegen elk artikel, dat on der de Cubaansche uitvoerproducten wordt gevonden. De suiker wordt thans voor minder dan 'den kostprijs verkocht, doch de plannen, om inplaats daarvan iets anders te planten, mislukken door de gegronde vrees der Cubanen, dat de booze stiefmoe der in 'het Noorden elk nieuw middel van bestaan zal vernietigen door een douane tarief of zelfs een invoerverbod. Cuba heeft reeds genoeg schade ondervonden vak de belachelijk hooge Amerikaansche invoer rechten op suiker een ondiplomatieke en bovendien volslagen nuttelooze poging om een suikertrietindustrie in de Vereenigde Staten te doen ontstaan. Doch dat is nog niet zoo erg als het feit, dat Cuba geen toekomstplannen kan maken, omdat het de Amerikaansche tarievenpolitiek als een voortdurende bedreiging ziet. De Amerikaansche (bankiers hebben Cuba zacht en pijnloos willen dood en. Zy ver stikten het eiland onder credieten. Als de suikerprijzen hoog waren, oefenden zij Nog niet geheelde wonden vreezen de aanraking der hand. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 by slag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN1—4 regels 225, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerde^ prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. zal de regeering een vruchtbaren tyd tege moet gaan. Spr. eindigde met zijn teleur stelling er over uit te spreken, dat Lloyd George niet medewerkte met hen in deze oogenblikken. Ernstige stormschade. Tot nu toe zyn drie dnoden te betreuren. Tydens den ontzettenden storm, die na een korte onderbreking Woensdag met on verminderde hevigheid voortwoedde, zijn tot nu toe drie menschen om het leven ge komen, terwyl talrijke personen min of meer ernstig werden gewond. Uit alle deden van den Atlantischen Oceaan, het Kanaal en de Golf van Bis caya worden tallooze SOS-seinen ontvan gen. De oefeningen van het tweede Engelsche kruisereskader moesten worden gestaakt. Tengevolge van den ontzettenden regen val is een zeer groote hoeveelheid kolen in Rhondda Valley weg ge zakt, waardoor eenige gebouwen der mijn werden bedol ven. De onder den grond werkende arbei ders, ongevaar 700, verkeerden in zeer groot gevaar. I Ook uit verschillende andere mijnstre ken zyn berichten ontvangen over ernstige verwoestingen en gedeeltelijke stagnatie van het bedrijf. Londen’s paarlenkoning. Een liefdadig man geëerd. Dinsdag is in een der Londensche voor steden een treffende hulde gebracht aan de nagedachtenis van Henry Croft, een straat veger, dië| op Nieuwjaarsdag van dit jaar in het hospitaal overleed, na wegens zyn arbeid voor liefdadige doeleinden een groo te vermaardheid te hebben verworven. Gedurende veertig jaren trok Croft in zyn vryen tyd door het land om geld in te zamelen voor hospitalen, en het heet dat hij meer dan vierduizend pond heeft opgehaald. Hy ging gekleed in een costuum, dat van boven tot beneden was bezaaid met paarlemoerknoopen, evenals de hooge hoed, die hij droeg. Hy werd dan ook de „paarlen-koning” genoemd. De vrijwillige collectanten van de Hos pita! Aid Society en de Philanthropic So ciety hebben den eigenaardigen man ge- eerd door de onthulling op zijn graftombe op het kerkhof van St. Pancras van een gedenkteeken, dat den filantropischen straatveger voorstelt in zijn costuum met 70.000 knoopen, gelijk hy in zyn tyd door Londen’s straten en voorsteden liep. ZWEDEN. Scheepsrampen in de Oostzee. Veertien zeevarenden om het leven gekomen. In de Oostzee zyn Woensdag twee ern stige scheepsongevallen gebeurd. By Bredskaer aan de Noord-Zweedsche kust is het Finsche stoomschip „Ansio”, dat van Kopenhagen op weg was naar heen sneed. Toen hij een paar minuten ge leden naar het buffet was gegaan, had hij er geen besef van gehad wie daar voor hem had gezeten. Maar nu. herkende hij de stem en de hou ding. Groote hemel! Het was Geoffrey Ware die terug waa gekomen Daar zou hij eene gauw een eind aan maken. Zijïi hand ging naar de revolver in zijn zaJt. En terwijl hij het wapen te voorschijn haalde, wankelde hij in de richting van Ware. Halt, schelm, nep hij weer. Ik 4ieb jou wat te vertellen. Ware« etond plotseling stil, de hand nog aan den knop van de deur. Hij onteteidej, doch was mana genoeg om direct zijn-tegen woordigheid van geest terug te krijgen. Den ver van top tot teen minachtend optiemend. draaflde hij zich half om met een .waarde heer, weet je„ dat je dronken bent’” En toen opende hij kalmweg de deur en ging naar buiten zonder zijn tegenstander nog met- een enkelen blik waardig te keuren. Denvers gecicht werd paars en zijn beven de vingers omklemden de kolf van zijn re volver. Met een woesten kreet rende hij naar de deur, die nu achter 'Ware gesloten was. Hond, schreeuwde hij. Maar Nelly was vlugger dan hij. Met een gil kwam ze voor hem staan menschen kwamen totegeloopen van itchier het buffet. Wil!, blijf in vredesnaam hier, nVp zij an tot haar geluk kwam Jaikes met doodfc- bleek gezicht toesnellen. Meneer Will, meneer W1H. hijgde hy. Wat gaati u nu doen? de tafel komen blik te zorgde Ik kan niet, zei hij gebroken, ik moet zoo door gaan, ifc kan er niet mee ophou- fleri Ik ga naar den kelder, steeds venter zak Jk af En ik weet diet waar het naar toe moet kwam toen along schouders hare. - Oh. zeg het toch niet. WiH. sprak zij voor het oerat klonk er nu een toon van ln ‘haar 8tem- Je moet er mee op- *«’ideni lieveling, om mijnentwil le, ter wil le TSn onze kinderen Een oogenblik sebeen het alsof Denver Ü0UISI.11E COURANT. DUITSCHLAND. Een arrestatie. Naar het W. B. uit Berlyn meldt, zijn de gebroeders Erich en Franz Sass weer eens gearresteerd, thans onder verdenking van valscheanunterij. Bij een huis- oeking wer den in hun woning verschillende loepen, pincetten enz. gevonden. De gebroeders Sass hebben reeds vaak van zich doen spreken. Hun naam werd in verband gebracht met de groote bank- inbraak van 30 Jan. ’29 op den Witteniberg- platz. Op 10 Jan. '30 trokken zy de aan dacht, toen zy op een kerkhof een verdacht hol hadden gebouwd. Weer eenigen tyd later werden zij ge arresteerd na een poging tot inbraak in een sigarenzaak in de Flemmingstrasse. ENGELAND. Peggy Salaman. Volgens een Reutertelegram is Peggy Salaman te Kimberley aangekomen. Ze heeft twee jonge leeuwtjes by zich, die zij te Juba gekocht heeft. Lloyd George afgetreden als voorzitter der liberale fractie. Sir Herbert Samud als zyn opvolger gekozen. In een schyyven aan Sir Herbert Samuel heeft Lloyd George verklaard, dat hy het voorzitterschap van de parlementaire frac tie der liberale party neerlegt. Lloyd George 'verklaarde in het schry- ven verder, dat hy het in het geheel niet eens is met de richting waarin de liberale party den laatsten tyd is geleid, welke naar zyn meening op een catastrofe moet uitdraaien. In een 'vergadering by gewoond door een dertigtal liberalen, is Sir Herbert Sarnuel gekozen als voorzitter der liberale parle mentaire fractie voor deze zitting. De twintig liberale afgevaardigden, tot de groep van Simon behooren, op de vergadering uitgenoodigd, maar geen enkele kwam opdagen. Toen 'Sir Herbert Samuel zyn nieuwe functie aanvaardde sprak hy een redevoe ring uit, waarin hy den nadruk legde op de nationale eenheid. Spr. waa er van over tuigd, dat 'het den conservatieven en libe ralen partyen mogelyk was samen te wer ken zonder eigen persoonlijkheid te verlie zen. De liberalen kunnen verwachten, dat de politiek, die uiteengezet is door den eer sten minister, zal worden gehandhaafd. Wanneer dit het geval zal blyken te zyn, gelaat aan. Ware vervolgd» meedoogenloos Heeft Denver u üu genoeg door het slijk gesleurd’ Of wilt i* nog verder met hem gaan, kommer en gebrek tegemoet’ Nel ly weet je nog, dat jij mij eens beloofde, mijn vrouw te worden’ De teederhefld. welke in zijn laatste woor den lag, ontstemde haar meer dan zyn grijns lach. Ja, dat weet ik, antwoordde zij veront waardigd, en ik had er al spijt van nog voor ik het beloofd*had. Ik heb nooit van u gdiouden, dat wist u. U hebt me willen dwingen maar zoodra ik merkte, wefk een vergissing ik begaan had, heb ik u dat ver teld. Toen ben ik met een beteren man ge trouwd. Zoo, antwoordde Ware met een vatech lachje, terwijl hy met zijn hoofd een bewe ging naar die toonbank maakte. Daar staat die betere man, hè’ Een model echtgenoot, nnetwaar’ kien model hmsvazter zoo ge lukkig, acWenswaaxdig en verstandig, hé? Ohf hoe kunt) u zich zoo verheugen in een ander verdriet. Waarom bent u zoo hardvochtig’ Ware keek haar met een koelen blik aan en antwoordde droogjes: Waarom, vraag je’ Je bent met hem getrouwd Op den dag van je huwelijk heb1 ik gezworen,dat ik hem in het verderf zou storten En ik heb mijn woord gehouden! Goeden avond, mevrouw Denver' En zijn hoed met een overdreven beleefd heid afnemend, ging hij naar de deur. Halt, ftohuTfc Het was Denver» stem, die door d« stilte iWjW

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1