g Zn. ;ntie! NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 17831 Maandag 9 November 1931 79* Jaargang NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- enFeestdagen ;rk, voor Uw Uw Ver uik, het klein- grootste, ook kleurenwerk, is in, staat :en, fraai van in n- HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, *1, enz. >n I Je er billijk lug geleverd. Groote mannen spreken. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK oor Uw par- de zilverkoning. I U V/Lu VJ1V *1 V Ijl’, 1)kJ z V 1 VJTVJ 1_/LJAVX>X>^ JI X* xYkJ X IVUvul A y X"A VZ> w A-Z LMU v>&* - y tot )DAG- imsche woorden at ld Wordt vervolgd.) Het zit in de rech- ‘*Uk jen bezoek nma naar siding van aking! ijn S. I. N.V. fsblad liedt. l-blauw-roodè )n voor zwaar irwerpen. De takken, die 5 voordeeliger. ■ten, geen bezoeker ien vollen jen plaats jelijk zoo- eden. Ook jdere aan- oorstelling rige voor reis door t oprechte i vriende- zich het rugroepen, geval is. TOSCH. - V Eenige uitspraken over de onderwerpen van den dag. Een nieuwe hoop, door Pierre Laval (Minister-president van Frankrijk). kunnen worden ingezonden door tusschenkomst vaa aoliede Boek- .^.^...v^jureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing 'ekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. ■artij van lady Blanche Wynter. ippe had zich omgedraaid om het buffet den muur weg te schuiven, maar er was blijkbaar iets in den toon van den an der dat hem hinderde, zoo onderdanig als hij zich tot nog toe getoond had. Wel, voor den duivel, wat heb ik daar mee te maken? viel hij uit en hij staakte zijn bezigheden. Wanneer «je te grootech bent voor je werk, dan moet je het maar zeggen, dan zal ik 't zelf wel doen. De monocle werd koeltje^ op hem gericht. De kapitein legde de tesoh met inbxékers- werktuigen, op de tafel, na er twee of drie stuks uitgenomen te hebben. Geef me de teekening eene aan, was alles wat hij antwoordde. Al brommende haalde Cripps een stuk pa pier uit zijn zak en gaf dat over de tafel heen aan. De safe staat hier, aan den anderen kant van den muur, legde hij uit en de be- langstaltang voor zijn beroep kreeg de over hand weer op zijn kwade bui, terwijl hij met een vuilen vinger de plaats aanwees op de t—j,. vro-uuv WIJ U1C XiOlt, LUCU ik hiernaast die safe opstelde daar ben ik verleden maand mee bezig geweest dat is een mooi karweitje voor ons. En die-lui wil den hem zoo stevig mogelijk hebben. Er komt voor een waarde van vijftig duizend pond aan diamanten in die safe hoorde ik hen zeggen, ik moest werkelijk lachen bij de gedachte, dat ’t geen oogenblfk bij hen opkwam wat een prachtige tip ze mij en eenige vrienden daarmee gaven! Het schorre gefluister scheen nauwelijks door te dringen tot de ooren van zijn met gezel. die al dien tijd bezig was met het plattegrondje tie bestudeeren. Toen hij zweeg keek hij op en zei ruw: Hord je mond toch; je moet niet zoo kletsen. Maak nu voort, Cnpps; ik moet om twaalf uur op het bal bij lady Blanche zijn. Het noemen van den naam vaji de aristo cratische vrienden van zijn chef scheen irri- teerend te werken op den bulfdogman-. hij spuwde minachtend en gromde: Die ver draaide lady Blanche! De kapitein lachte grimmig, maar reageer de verder niefi op deze opmerking Hij had zijnhinstrument in elkaar gezet en beduidde Cripps naast hem te komen. Terwijl hij ach ter het buffet ging staan, begon hij in een der paneelen van den muur te boren, toen plotseling een woest gehamer ergens lieneden weerklonk, gevolgd door een heftig gebel. Hij staakte zijn arbeid. Hij nam rijn mo- en ook van de voornaamste stad het strekt zich uit vun de grens van tot aan de Ganges. Algemeen wordt aangenomen, dat de vorst niet weet hoeveel geld hij heeft. Meer dan een eeuw is het de gewoonte geweest alle inkomsten, die niet gebnrkt behoefden te worden, in zilveren munten bijeen te zamelen, ze in koperen vaten te doen, en deze na ze te lièbben verzegeld, in de uit gestrekte kelders der paleizen te plaatsen. Op deze wijze worden er elk jaar naar raming vyf millioen zilveren munten op geslagen. Een bekend Britsch juwelier heeft den vorst eens een parelsnoer verkocht ter waarde van bijna 5% millioen gulden, welk bedrag hem in bankbiljetten en munten werd uitbetaald. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsl per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal way de bezorging per looper geschi Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. Het werk van den Volkenbond, door Sir William Robertson (Veldmaar schalk van het Engelsche leger). Ik ben van meening dat volgens de meeste staatslieden van Europa de Volken bond zijn taak zeer goed vervuld heeft, in aanmerking genomen de moeilijkheden, waaronder hy heeft gewerkt. Hy heeft zeer weinig steun ondervonden. Om maar een voorbeeld te noemen: het machtige Ame rika behoort niet eens tot de leden. Ik zeg dit niet ais een verwyt, want voor 1914 heeft mijn eigen vaderland ook steeds systematisch getracht, zich buiten de ver wikkelingen op het Europeesche vasteland te houden. Men kan dit een verstandige of een onverstandige politiek vinden, doch zonder twijfel heeft zy ten gevolge gehad dat wy, door geen partij te kiezen, ge- De inbreker haalde zwijgend een loeren taschje uit de jaszak te voorschijn, overhan digde het aan zijn metgezel en na de jas netjes opgevouwen te hebben, legde hij 'deze voorzichtig op taJel. Hij keek naar den ander, toen deze de tasch opende, welke ge vuld was met stukken gepolijst staal, waar van hij er een uitzooht. Zij zien er goed uit, hè? vroeg hijik ben een week met de breekijzers bezig ge weest, kapitein. De kapitein knikte, voor het eerst vrien delijk, sinds hij binnengetkomen was. 'Nu, die tijd is goed Igesteed, Cripps, antwoordde hij. Je bent een goed vakman. Maar waarom voor den drommel, wou je mij hebben voor vanavond? vervolgde hij minder vriendelijk. Ik moet vanavond naar de pai Grip van GOHISIHE (lil RAM Skinnar knikte. Ja, zeg hem maar dat meneer Ware wel thuis is en laat hem bo ven komen. De oude man aarzelde even, nog ateeda verbaasd voor zich ui1|rijkendtoen verliet hij met een onderworpen gebaar de kamer. Waar is mijn chloroform? mompelde Skinner, zijn zak inspecteerend Ha, daar heb ik de boel We zullen hem gauw kalm krijgen1 Hij haalde een pakje watten uit zijn zak alsmede een klein fleschje, welks ichoud hij op de watten uitstortte. Nu, vlug, Cripps, weg met dat licht, beval hij, terwijl hij zich tot den inbreker wendde, die besluiteloos tusschen de tafel en het raam stond. Ga daar staan, bij de deur, vervolgde Skinner scherp. Zijn toon, rijn vastberaden, zelfbewuste wijze van optreden scheen zijn ondergescWk- te te bemoedigen, want Cripps nam zonder verder een woord te spreken de hem bedui de plaats in, naast, de halfgesloten deur en keek Skinner aan,. die aan den anderen kant bleef staan wachten met de chloro- formwatten vast' in de hand. Coombe*» stem klonk weer vanaf de trap tot hen door. Daar is hij, zei de oude man. Meneer Ware ie daar in de kamer. Recht vooruit. Men hoorde wat gestommel, een verwen- scihing, haastige passen en Denver trad bin nen, terwijl hij woest met de revolver zwaai de. BUITENLANDSCH NIEUWS» DU1T8CHLAND. Arbeidsovereenkomsten, in de Textiel industrie opgezegd. 200.000 arbeiders er bij betrokken. In de textielfabrieken van Gladbach Rheidt en omgeving hebben de werkgevers Vrydag alle arbeidsovereenkomsten, welke op grond van het 10 October geëxpireerde loontarief waren gesloten, eveneens opge zegd. Voor het afloopen van het opzeg gingstermijn zal na de bekendmaking den arbeiders een aanbod worden gedaan voortzetting der werkverhoudingen. Overeenkomstige maatregelen zijn in bijna alle Rynland-Westfaalsche districten door de werkgevers in de textielindustrie genomen, voor zoover de tot nu toe loopen- de loonovereenkomsten niet meer geldend zjjn. Door deze opzegging worden ruim 200.000 arbeiders en arbeidsters getroffen. ZWEDEN. De heldendaad van Malmgren. Onthulling van zijn standbeeld. De H. N.-correspondent te Stockholm meldt aan het U. D.: In de oude Zweedsche universiteitsstad Upsala is een standbeeld onthuld voor Finn Malmgren, den jongen Poolonderzoeker, die by de Nobile-expeditie op zoo tragische wyze om het leven is gekomen. De rector-magnificus van de universiteit prof. T. Unden, hield daarbij een toespraak, waarin hy er aan herinnerde hoe deze jon ge held zyn leven heeft gegeven, om zijn twee Italiaansche metgezellen Mariano en Zappi in staat te stellen het hunne te red den. Deze heldendaad heeft’ zoo tot de ver beelding gesproken en zooveel bewondering gewekt, dat, toen een inschrijving werd ge opend voor de oprichting van een monu ment, een veel grooter bedrag bijeenkwam dan voor het standbeeld noodig was. Uit het overblyvende is een fonds ter na gedachtenis aan Finn Malmgren gevormd, waarvan de opbrengst bestemd zal worden, om wetenschappelijke onderzoekingen te steunen. De plechtigheid verkreeg een bizon- der treffend karakter, doordien kort voor het begin een vliegtuig aankwam, waarin zich commandant Mariano bevond, een der beide metgezellen van Malmgren op diens laatste reis, die diep ontroerd een krans neerlegde uit naam van de twee Italiaan sche kameraden, voor wien de Zweed zijn leven heeft gegeven. ITALIë. Grandi naar Amerika vertrokken. Bijjft er elf dagen. De Italiaansche minister van buitenl. zaken, Grandi, is naar het B. T. A. meldt gisteren vergezeld van den directeur- generaal van het ministerie van buiten- landsche zaken Rosso en andere ambtena- wenschen te bespoedigen en een welvaart willen herstellen, die duurzaam is, moeten wy met de vrye en ongehinderde uitwer king van de wet van vraag en aanbod op onze markten tegengaan. Deze is naar mijn overtuiging veel te vaak ontweken en veel te zelden recht in de oogen gezien. Het is nutteloos om in schijn de prijzen te handhaven, als men ze in werkelijkheid toch in het geheim moet verlagen, om in naam hooge huren te eischen en deze van onwaarde te maken door daarnaast op groote schaal gratis ruimte ter beschik king te stellen, óm hooge loonen te hand haven op papier en het personeel de helft van de week te laten werken. Op den lan gen duur zal niemand zich daardoor laten bedriegen en zyn deze praktijken slechts een belemmering voor het brengen van de prijzen op een zoodanig peil, dat de pro ducten weer verkocht worden, de groote economische cirkelgang wordt hervat, het opheffen der werkloosheid mogelyk wordt en de algemeene welvaart terugkeert. Er zyn voorstellen gedaan om den koers der effecten kunstmatig hoeg te houden. Dit zou'een noodlottige principieele fout zijn om meer dan een reden, doch wel voornamelijk omdat hierdoor onvermijde lijk ongezonde en onnatuurlijke omstan digheden zouden ontstaan, die op den duur een echt, gezond en blijvend herstel in den weg zouden staan, inplaats van het te be vorderen. Er zyn teveel geruststellende gesproken, die toch niemand vermochten te kalmeeren; te veel holle woorden en te weinig openhartigheid en waarheidszin te veel van die gemoedsgesteldheid, waarin men te middernacht op een kerkhof tracht te fluiten. ren, aan boord van de ,/xmte Grande’’ uit Napels naar Amerika vertrokken. Vóór zyn vertrek had hy, volgens V. D., een langdurig onderhoud met Mussolini. Na een bezoek aan de opgravingen te Pompei ging hy aan boord. Grandi zal 16 November in New-York aankomen, zal elf dagen in de Ver. St. blijven en op 27 November weer naar Italië vertrekken, waar hy op 6 December weer te Napels zal aankomen. De Romednsche bladen keeren zich tegen het pogen van zekere Fransche bladen om het bezoek van Grandi als onbelangrijk voor te stellen. Inzake de te houden 'besprekingen van Grandi te Washington schrijft de „Tribu- na”, dat het fascistische Italië het probleem vande schulden tusschen de staten ook ge scheiden zóu kunnen behandelen van de bevroren credieten, al moet erkend worden, dat het probleem dezer credieten een radi cale oplossing eischt van de schulden tus schen de staten, eeneinde te vermijden, dat men tot een regeling komt, die onmiddel- lyk weer moet worden herzien. BNGKLAND. De bestolen Indische vorst. Kent zijn eigen weelde niet. De diefstal van juweelen ter waarde van 120.000 gulden ten nadeele van een der Britsch-Inische gedelegeerden ter Ronde- tafel-conferentie, den maharajadhiraja van Darbhanga, blykt Woensdagavond gepleegd te zyn in het Savoyhotel in Londen waar de Indische vorst op de zgn. millionairs- verdieping een suite bewoont. Voor het eerst sedert zijn aankomst in Londen wa ren dien avond zijn juweelen op de tafel in de slaapkamer blijven liggen. Anders wer den ze steeds nadat de eigenaar ze had af gelegd weggesloten. Het gestolene bestond uit knoopen, ringen en dasspelden met juweelen bezet en een gouden sigaretten koker. De Maharajadhiraja, die 25 jaar oud is, is het hoofd van de Maithil Brahmanen in Indië, hy is zeer rijk en heeft paleizen in verschillende Britsch-Indische steden. Darbhanga is de naam van een district er van; Nepal ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den besorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 byslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels f2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen i. handelaren, Advertentiebv aan het Bureau zyn ingel node uit zijn oogkas en keek naar Grippe, die dood bleek werd. Wat is dati voor een hetech lawaai? De vraag van den kapatein werd niet be- -i- 'antwoord dbor Cripps, die als verlamd teekening. Ik dacht zoo bij me zelf, toen scheen, maar luide stappen weerklonken op .1.1 i de trappen de deur vloog open en daar stapte niemand anders dan Coombe naar binnen, wiens lichtblauwe oogen uit zijn hoofd puilden, terwijl zijn bakkebaardjes langs zijn breed wit gezicht wapperden. Skinner, Cripps, beste jongens, hijgde hij. Daar is die dronken kerel uit de „Ko renschoof’'. Hij staat beneden voor de deur. Hij maakt een geweldig kabaal en beweerti dat hij het huis zal afbreken als we hem niet binnen laten. En terwijl hij sprak weergalmde weer het woedende gebel, die er bijna uit getrokken werd, en een roffel op de deur De man. die als Skinner was aangespro ken., keek kwaad van den hijgenden Coombe naar het gat, dat reeds gemaakt was'in den muur achter het buffet. Wat wil hij? vroeg hij. Hij moet meneer Ware hebben. Hij ge looft. niet, d'at hij uit ie, antwoordde Coom be. rtog hijgend en aan zijn bakkebaarden plukkend. Wat moeten we doen? Skinner beet zich op de lippen en toen keek hij met een snellen gedecideerden blik. Laat hem hier komen, zei fiïj vastbe raden. Coombe’s hand liet zijn bakkebaardjes lós en zijn lichte oogen gingen wijd open van verbazing. Wat, hier» bracht hij er uit. Uit het Engel sch van ALFRED WILSON BARRETT. Nadruk verboden Hoewel de woorden fluisterend gesproken waren, klonken ze helder en duidelijk. De lantaarn gmg een seconde in de ncliting d® deur en bescheen op dien drempel ®n rijzdgen man met de monocle, die in dfc gelagkamer van de „Korenschoof'* den praatzieken Coombe het zwijgen had opge legd. Jawel, kapitein, zei de inbrekeir, terwijl ij zijn lantaarn doofde en overeind kwam. Lioht, zei de ander kort, terwijl hij de amer binnenkwam, den weg naar de tafel °P den tast zoekende. nnj6 invl°ed, welke de „kapitein” over zijn onderhoorigen uitoefende, was klaarblijke- «Jk onbegrensd, want op zijn bevel kwam b^edgeschouderde man met het bulldog- riijk gehoorzaam naar de tafel toe en maakte licht leSlr ,handen hielpen verVolgen9 rijn daniH Ult overiaa Hij kreeg er geen je voor. De kapitein knipte zorgvuldig «tofje van zijn keurig zittende rok en mouwen opetroopende commandeerde Mijn gereedschap. 1 van mijn overjas. woonlyk door beide partijen als een vyand werden beschouwd. Thans hebben wy in gezien, dat het niet langer mogelyk is, ge heel op zichzelf te leven. 'De belangen der mogendheden grijpen zoodanig in elkaar in, dat het lyden van één alle anderen doet medelijden. Wij kunnen niet meer terug gaan naar het verleden, toen de staten ge heel op zichzelf stonden en aan zichzelf genoeg hadden. Wij moeten een samen leving vormen en dat doel is de Vol kenbond of een ander soortgelijk instituut noodzakelyk, ja een onmisbaar onderdeel van de wereldorganisatie. De organisatie dezer wereld, door H. G. Wells (bekend Engelsch schrijver). Wat zou ik doen, als ik alle macht be zat? Zou ik den oorlog afschaffen? Ja. Velen denken, dat dit onmogelyk is, doch ik ben niet van die meening. Er zijn zelfs personen met een zoo strijdlustige natuur, dat zy den oorlog niet zouden willen af schaffen, al konden zy het doen. Doch het afschaffen van den oorlog zonder meer geeft niet veel. Kellogg heeft dat al gedaan zonder noemenswaardig resultaat. De oorlog dreigt nog steeds, bedreigt ieder persoonlijk. In Moekden riet het er nog precies uit als in de dagen vóór het Kel- logg-pact. Naar myn overtuiging zal de oorlog pas werkelijk afgeschaft zijn, wan neer alle zelfstandige staten zooveel van hun zelfstandigheid prijsgeven, dat zij alle kwesties betreffende hun onderlinge ver houdingen in handen willen stellen van een raad, waarin allen vertegenwoordigd zyn. Het is niets anders daaJltt ideaal, waarheen onze staatslieden al tastende den weg zoe ken te angstig en te langzaam naar ik vrees. Zy doen dit met conferenties over de oorlogsschulden, met dè Bank voor In ternationale Betalingen te Bazel, enz. Myn economische wereldi-aad zou een twintig- jarenplan opstellen om de geheele wereld productie en de verdeeling der producten te reorganiseeren. Er zou slechts één munt eenheid' bestaan in de wereld. Dit is een kwestie, die op het oogenblik zeer drin gend is en het zou een van mijn eerste regeeringsdaden zyn als werelddictator om daarvoor te zorgen. Reeds thans ziet ieder een duidelyk in dat de bestaande munt- en credietstelsels ineenstorten. Ze zyn ver ouderd en versleten. Ze zijn onbruikbaar geworden. Het industrieele leven van de wereld wordt verstikt door een groot war net van schulden. Een algemeene wereld- munt en een over de geheele wereld gel dend credietsysteem zijn noodzakelijk als voorbereiding voor het herstel' van de economische wereld en dit is weer de eenige zekere grondslag voor wereldvrede en wel vaart. In Berlyn hebben wy de meest delicate taak volbracht, die ooit aan twee Fransche ministers is opgedragen. Wy beantwoord den het bezoek aan den Rykskanselier en den Duitschen Minister van Bujtenlandsche Zaken van Juli j.l., doch tevens was het ons doel, de verhouding tusschen de beide landen te verbeteren. Ik heb toen aan Dc. Brüning voorgesteld, een Fransch-Duitsche economische commissie in te stellen. Deze zal de economische moeilijkheden bestu deeren, die de beide landen aangaan. Hier door is een nieuwe hoop geboren, een nieu we werkwijze aanvaard. Elke maatregel, die kan bijdragen tot leniging der ellende, welke over de wereld gekomen is, brengt ons dichter bij geordende toestanden en bevordert het handhaven van den vrede. Zonder in eenig opzicht de belangen van ons vaderland te kort te doen, hebben wy deze in overeenstemming gebracht met de eischen der internationale samenwerking. Op dezelfde wyze heb ik ook te Washing ton getracht, in het belang van mijn vader land myn aandeel te volbrengen van de moeilijke en geheel nieuwe taak, waardoor alle regeeringen zich geplaatst zien door de wereldcrisis. Londen, Berlyn en Was hington vormden voor my een pelgrims tocht, die afwykt van de traditioneele werkwijze en noodig was in verband met de nieuwe taak, die rust op de verantwoorde lijke regeeringspersonen. Frankrijk heeft, dadelijk nadat President Hoover my uit- noodigde tot een bezoek, gevoeld dat dit feit niet slechts uitdrukte, dat er tusschen de beide groote democratische republieken een oude en beproefde vriendschap be staat, doch tevens dat de Amerikaansche regeering zich tot Frankrijk heeft gewend, omdat dit land temidden van alle verwar ring economisch gezond is gebleven. Frankrijk heeft den vrede lief. Onze ge schiedenis en ons verleden leeren ons voor zichtigheid. Wy willen niet in het minst afbreuk doen aan de waardigheid van eenig ander land. Wy wenschen slechts den vrede. Doch de regeeringen en de volkeren moeten begrijpen, dat veiligheid niet slechts in hoopvolle woorden kan worden uitgedrukt; de veiligheid moet berusten op een organisatie. In deze wereld, die door twijfel verscheurd is, kunnen Frankrijk en Amerika tezamen de middelen vinden en toepassen, die de rust doen wederkeeren en het evenwicht herstellen. Een mooie schijn is nutteloos, door Richard Whitney (President van de New-Yorksche Effectenbeurs). Wanneer wy het einde van de malaise Redelijkheid is vaak meer over- redend dan zelfs het goud. FEUILLETON.

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1