daal rtillon 14 MEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. N». 17837 Maandag 16 November 1831 76* Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- enFeestdagen in dit Blad. van Uw ■wonnen! STOFFEN OUSETTE VELVET DE ZILVERKONING. LAINE brand- FEUILLETON. 16 er HOOFDSTUK XII. (Wordt vervolgd.) FRANCO RAAS De weg tot volmaking en tot vooruit- gang is voortdurende zelfcritiek. k in Mandsjoerije Volkenbond. Ver- onwaar genoemd troepen de tegen Ihineesche troepen iNOINGEN I-ARTIKEL iRJAPONNEN 'KLEUREN 15 KLEUREN eed vanaf 20 Uit het Engelsch van ALFRED WILSON BARRETT. Nadruk verboden. HOOFDSTUK XL I modern irtiment breed hij. Ze zullen FOSTEEB 31 ROTTERDAM Fransch- Ouitsche besprekingen. Op zoek naar een vergelijk. De moeilijkheden in het Verre Oosten. De pot verwijt den ketel. Nieuwe nota’s van Japan en China aan den Volkenbond. wel uit het feit, dat Hutter een groote va- Soenda-eilanden heeft kon z|jn van Se van Buiten- Parijs Hij was antantapt! Dat was Wilfred Den ver's eenige gedachte, toen de trein hem wegvoerde uit Londen naar het wijde ach terland, weg van die verechrikkelijke nacht- CLEUREN 130 c.M. 80 ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. Amerikaansche ambassade is ontvangen. Dawes heeft van de Amerikaansche regee- ring opdracht gekregen, om by afwezig heid van den Paryschen ambassadeur Edge als waarnemer de beraadslagingen yan den volkenbondsraad bij te wonen, die heden in buitengewone zitting bijeenkomt. Tegenover de pers verklaarde Dawes, dat de volkenbondsraad in verband met den toestand in Mandsjoerye zjjn onderzoek ook moet uitstrekken tot vraagstukken, die be trekking hebben op de rechten en belangen, die Amerika door het negen-mogendheden- pact heeft verworven. Ook het Kellogg-pact kan hierby nog ter sprake komen. Ik ben naar Parjjs gekomen, verklaarde Dawes, om met de leden van den volken bondsraad te spreken over het probleem, dat ons allen interesseert. De Vereenigde Staten zyn geen lid van den volkenbond en de methoden, die wij hebben toegepast bij de behandeling van vraagstukken, waarbij zoowel Amerika als de volkenbond belang hadden, liepen soms zeer ver uiteen. Ondei Weer een nachtmerrie, nog meer droomeft, waarin Geoffrey verstijfde heechuldigde ge laatstrekken te voorschijn kwamen en Wil fred Denver herkreeg het bewustzijn, terwijl hij gekneusd langs den spoorweg lag. De trein was reeds lang uit het gezicht verdwe nen en niemand had zijn gevaarlijken sprong blijkbaar opgemerkt. Drie minuten laten, nadat de Noorder- Exprees Euston had verlaten, reed een auto enel tot voor den ingang van het stations gebouw; twee mannen sprongen eruit. Terwijl dé eene afrekende met den chauf feur. begaf de ander zich haastig naar den controleur van het perron, die nog met. een portier stond to praten. Is de express weg? vroeg hij. De beambte knikte. Ja, drie minuten geleden, vertrokken. Sam Baxter beet nijdig op het eindje sigaar, dat, hij tusschen de lippen geklemd l)ad. Dat ia een strop, zeade hij. meer in zichzelf dan aan den controleur. Gister avond ontsnapte de Spin en nu hijIn g». kleine donkere loed en bruine jas. de huidige omstandigheden is er echter alle reden, dat mjjn regeering my opdraagt aan de beraadslagingen van den volken bondsraad deel te nemen. Sir John Simon, de minister landsche Zaken, is vandaag naar Parijs vertrokken ter bijwoning van den Vereeni- gingsraad van den Volkenbond. Ook de Japansche gezant te Londen is naar Parijs vertrokken. I Te 'Parjjs vindt momenteel een gemeen schappelijke zitting plaats van de Fransch- Duitsche economische commissie. De taak van deze commissie vormt, zoo heeft Mi nister Laval het althans genoemd, een mid del om Duitschland te helpen en de toena dering tot Duitschland te bevorderen, aan gezien anders iedere mogelijkheid van een Fransche leening aan het Duitsche rijk moet worden uitgeschakeld. Heden komt .te Parjjs de Volkenbonds raad bijeen. De Amerikaansche ambassa deur te Londen, Dawes, is Zaterdag reeds te Parys aangekomen, waar hy door een vertegenwoordiger van het mihisterie van buitenlandsche zaken en door de leden der China en Japan hebben gisteren den secretaris-generaal opnieuw verschillende nota’s gezonden, waarin de beide regeerin- gen op zeer scherpen toon elkander verwij ten doen. De Chineesche gezant deed mededeeling van een Japansche nota aan de Nanking- regeering, waarin de onmiddellyke terug trekking van de Chineesche troepen en po litie van Tientsin binnen de in 1902 vastge stelde zones geëischt wordt, daar Japan anders onmiddellyk maatregelen ter be scherming van zyn onderdanen zou moeten nemen. De Chineesche gezant duidt deze nota aar. als een ultimatum. Daar thans het uitbre ken van vijandige handelingen van Japan sche troepen te vreezen is, moet de Volken bond onmiddellyk ingrijpen. Van Japansche zjjde zijn den Volkenbond drie lange nota’s gezonden, waarin de Chi neesche regeering verweten wordt leugen achtige tendentieuze berichten te lanceeren en waarin ook het Volkenbondssecretariaat scherp wordt aangevallen wegens het ver breiden van Chineesche propaganda. Het is aldus deze nota’s onwaar, dat Ja pan besloten heeft tot een principieele ver- grooten voorsprong Door uitputting overmand', zonk hij terug, verdoofd, half wezenloos, zijn kraag over de ocren getrokken en hij sloeg nergens acht meer op, dacht nergens meer aan en het drong zelfs niet tot hem door, dat. zij de plaats van bestemming bereikt hadden, toen de chauffeur hem aan de jas trok. Het gezicht van de treinen, het gefluit der locomotieven brachten hem weef tot be wustzijn: beU gaf hem nieuwen moed. Die treinen beteekenden voor hem die kans op ontsnapping voor hem lag de redding en ontkomen zou hij terwiUe van' Nelly. Denver hoefde niet lang te wachten, daar kwam de trein al aan. Hy kon zijn onge duld niet bedwingen en hij loosde een diepe zucht toen het sein van het vertrek gegeven werd en de trein zich langzaam m bewe ging zette. ROEMENIë. Jana Lucia en Prins Nicolaas. Een geheim huwelijk. Niet alleen koning Carol II .van Roeme nië heeft menigen dwaaltocht achter den rug in den moeilijken doolhof der liefde, merrie van drank en bloed en achtervolging. O, die opluchting, dat de enelle trein hem iedere seconde verder van zijn vijanden ver wijderde, de heerlijkheid van de buiten lucht, die de open ramen binnen stroomde, het vredige bewustzijn te levenHet was een heldere morgen. In de veilden waren ze bezig het gras te maaien,, mannen en vrou wen en kinderen werkten daar vlak bij hem. En ze konden hem niet zien en ze hadden er geen idee van dat hij een opgejaagde misdadiger was. Zenuwachtig begon hij zich te ontkleeden. deed das, boord en hemd uit. Toen opende hij het valies, dat de oude Jaikes hem had gegeven; hij haalde er de zeemanskleeren uit en trok deze aan. Een haastige blik in een handspiegel overtuigde hem dat hij er inderdiaad andere uitzag. Nu moest, zijn baard en nog aan gelooven. Hij nam zijn zakschaar en na eenige minuten was er maar weinig gelijkenis meer tusschen den ouden Wilfred en den man in den spiegel. Met een zucht van verlichting ging hij zitten. En toen lag hy langen tyd het leken hem wel jaren in zijn volle lengte op de bank uitgestrekt; hij dronk de vrijheid in en den zonneschijn en het fnssche groen van het lancfechap. waar hij doorheen snelde met het vreugdige gevoel van iemand, die pas een operatie heeft ondergaan en zich er over verheugt, dat hij nog leeft en weer meester is over zijn daden. bin terwijl de trein zich zoo voortspoedde en stations en steden begon te passeeren, kroeg de angst hem opnieuw te pakken. Hij was ontkomen aan zijn vervolgers, inderdaad dat was «en feit, hij wa« vrij Gered! Maar was hij werkelijk dn veiligheid? Wil fred Denver zat weggedoken in de hoek van de taxi. Naar Euston, zoo gauw als je kunt,, had hij tegen den chauffeur gezegd. Ik betaal dubbel» als we den trein van zeven uur veertig halen. En weg reden ze. Met op elkaar geklemde tandlen de han- dtn krampachtig in de kussens geslagen keek hij door de achterruit; ieder oogenblik konden zijn achtervolgers hem achterna ko- Wat speelde zich op het moment in zijn huis af? Wat zou hij niet hebben willen geven om het te weten. Zouden ze al binnen *ijn en hem al zoeken? Had Nelly hen aan de praat kunnen houden, of zouden ze zijn ontsnappmg al ontdekt hebben? Zou nu Misschien de deur weer open gaan en zou- nTallooze Vragen doemden in hem Eindeloos lang leek hem de weg en aeh- «rvolgiuj- leek nu wel uitgesloten door den ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnuinmer 20 bijslag op den pry's. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prjjs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. en vlekken», jwe Gera» nd tegen andere vlekvrij is on» van nten den. andering van zijn politi met uitschakeling van de der worden de geruchte volgens welke Japansch generaal Ma optredende zouden ondersteunen. De vorming van Chi neesche locale overheden is van Japansche zijde alleen daar ondersteund, waar China de orde niet zelf kon handhaven. De Chi neesche troepenconcentratie bij Tsitsikar en verder in het zuiden bedreigen den vrede uitermate. De Japansche ambassadeur deed verder mededeeling van een telegram uit Tokio, volgens hetwelk genejraal Ma aan den Nonni-rivier met een 10-voudige overmacht tegenover de Jlapansche troepen staat. De voorposten van beide legers zijn nog slechts 4 K.M. van elkander verwijderd. Daar de Chineesche troepen hun opmarsch voort zetten, worden die Japansche strijdkrachten ernstig in gevaar gebracht. BUITENLANDSCH NIEUWS DUITSCHLAND. Politie-wachtmeeeter doodgeschoten. De 43-jarige hoofdwachtmeester der po litie, Bartkowiak, werd Vrydag, kort na middernacht, op straat door verschillende schoten uit een legerpistool gedood. Het eerste schot moet op hem gelost zjjn in de buurt van zyn woning. Bartkowiak wilde toen aan zijn moordenaar ontkomen. Deze zond hem evenwel nog enkele kogels na. Het is komen vast te staan, dat de dader eerst vluchtte, doch later terugkeerde om zich te overtuigen van de uitwerking zijner schoten. De nasporingen zyn tot nu toe vruchte loos gebleven. Men gelooft niet, dat de moord uit poli tieke overwegingen heeft plaats gehad. Het communistische referendum in Brunswyk mislukt. Het communistische referendum tot ont binding van den Brunswykschen Landdag is mislukt. Van de 352.724 kiezers hebben slechts 41.289 ja gestemd, terwijl de meer derheid, die noodig was om het referendum te doen slagen 176.368 stemmen bedraagt. GRIEKENLAND. Inflatiepaniek te Athene. Te Athene heeft het gerucht dat de re geering voornemens zou zyn een niet vrij willige leening uit te schrijven door halvee- ring van de waarde van het papiergeld een paniek veroorzaakt. Er had een formeele stormloop plaats op de winkelzaken ten einde het papiergeld in te wisselen voor waren, waarbij in het bizonder door de huis vrouwen groote voorraden werden opge kocht. Later weigerden de winkeliers pa pieren drachmen in ontvangst te nemen. Ook op de tram en de autobussen werd me taal geld geëischt. Officieel wordt verklaard, dat de ge ruchten betreffende een gedwongen leening ongemotiveerd zyn. dachten liep hij even heen en weer op het perron. Hebt u misschien een heer gezien dn een bruin0 overjas, bruine hoed op en een valies bij zich? vroeg hij naar den contro leur terugkeerend. Een beetje donker uiterlijk, mèt een baardje en een enor? Baxter knikte. Ja. De beambte keek in de richting, waarheen Denvers trein vertrokken was. Die kwam drie minuten geleden door deze deur, zei hij; hij heeft de expresg ge nomen. Hij had een kaartje eerste klas voor Liverpool. Hij zit in het eenste rijtuig van den trein Waar stopt de trein het eerste station? Rugby negen-vijf-en-dertlg. Baxter dankte den man en begaf zich direct naar het telegraafloket. Daar gaf hij het volgende telegram af: „Van Sam Baxter, Scotland Yard Politie bureau, Rugby. Vang 9.35 express op; arres teer Wilfred Denver, eerste rijtuig van den trein ongeveer dertig, baard en knevel, bruine ho< Verdacht van moord.” Toen ging hij terug naar het perron om zijn metgezet op te zoeken. Komt in orde, verklaarde hem in Rugby wel mpUkken. ook zyn zuster Ileana viel het niet gemak kelijk direct den juisten weg naar het be oogde doel te vinden, alwaar aartshertog Anton von Habsburg op haar stond te wachten. Ileana en Carol hebben nog een broer, prins Nicolaas, eens cadet op de Engelsche vloot en regent over Carol's zoontje Michael, tjjdens Carol’s balling schap. Prins Nicolaas maakte het mede, dat men Carol’s naam nu eens verbond aan dien van Zizi Lambrino, dan weer aan dien van mevrouw Loepescoe, en waarschijnlijk hebben hem dte avonturen van zijn oudsten broer op de gedachte gebracht, dat het beter is in de voetsporen van een bewon derden ouderen broer te treden, dan eigen, moeilijke, rechte wegen in te slaan. Hy blijkt de vorige week in het geheim ge huwd te zijn met een gescheiden advpcaten- mevrouwtje luisterende naar den nachte- gaalsnaam van Jana Lucia Saviana Diletti, oud 25 jaar. Nu zou men denken, dat koning Carol een der eersten was, die hem gelukge- wenscht had? Mis! Koning Carol moet woedend zijn en wil al het mogelijke doen om te verhoeden, dat zijn jongere broer hem nadoet. De manier, waarop koning Carol achter ’t huwelijk van prins Nicolaas kwam, was niet leuk. Het is hem aange bracht, „verklikt”, door een hofdame, die bij nader onderzoek verliefd bleek te zijn op Nicolaas, en die beloofd had te zullen zwijgen over diens geheime morganatische huwelijk, verleden week te Tohan bij Buzeu in alle stilte gesloten. Oogenblikkelyk kregen de Roemeensche bladen bevel niets van het geheime huwe lijk te berichten, zoo het hun ter oore kwam, en bovendien niets van ’s koning» bevel om de huwelijksregistera van Tohan te vernietigen, teneinde het huwelijk on wettig en als niet 'bestaande te maken. Jana Lucia is de beeldschoone dochter van een kleinen boer... Es ist eine alte Geschiéhte! VEREENIGDE STATEN. „De kluizenaar van Henderson.” Leefde 33 jaar op een jacht in Nieuw-Zeeland. Een van de meest romantische figuren van Nieuw-Zeeland, de heer Henry Charles Swan, Engelsch advocaat in ruste en ama- teur-astronoom, is dezer dagen te Welling ton overleden. Hij stond bekend als „de kluizenaar van Henderson’’. Drie en dertig jaar geleden was hy naar Henderson geko men waar hij rust en afzondering zocht na een schitterende loopbaan als advocaat te Newcastle-oiu-Tyne. Om zich geheel vpn de wereld af te sluiten kocht hij een jacht en meerde dit in een kreek dichtby. Daar leef de hij alleen met zjjn geliefkoosde boeken als eenig gezelschap. Zyn vrouw, die te Auckland woont, weigerde dit kluizenaars leven met hem te deelen, doch kwam hem elk week-end opzoeken, waarbij zij dan lekkernijen voor hem meebracht. maar hoe lang’ Veronderstel, dat ze geeeflid hadden hem. aan te houden'. Dat zou dan eenvoudig beteekenen dat hij gevangene was als een rat in een val. Waar was de eerste stopplaats ook weer, hadden ze hem gezegd? RugbyHij moest dat station al naderen en in Rugby stonden ze hem op te wachten. Ja, daarvan wae hij nu zeker. Hij voelde dat het telegram om hem te vangen, ver zonden moest zijnhij zag de pohtie ai, die het station zou af zetten. De locomotief floot en de trein vertraagde zijn vaart. Angstig sprong hï] overeind Dan moesten ze vlak bij een station zijn. Zou bet Rugby wezen? Hij keek door het coupéraampje Zij reden nu door een hollen weg in een steile helling. Voor hem lag het open land. Hij opende het portier, klemde zich vast aan den armlue bij het laampje en keek naar de blinkende rails. Niemand scheen hem te zien- Nu kon hij zijn kans waarnemen, nu of noodt. Zou hij eruit springen? Hij moest. Beter een korte, vlugge dood, dan dat andere Hij hui verde, keek even om, klemde de tanden op elkaar en sprong. De eerste bijeenkomst is geopend door Minister Laval, die in een welkomstrede wees op de noodzakelijkheid van samen werking en het herstel van het vertrouwen in het belang van de wederzydsche toena dering ter overwinning van de crisis en het handhaven van den vrede. Staatssecretaris Trendelenburg bracht de groeten over van den rykskanselier en van de ryksregeering en onderstreepte in zyn verdere toespraak, dat het noodzakelyk is ter overwinning van de crisis rekening te houden met de economische wetten. De Duitsch-Fransche commissie moet dienen voor het permanente contact tusschen de economische organisaties van beide landen. Vervolgens spraken staatssecretaris bui ten dienst von Stimson en afgevaardigde Fougère, welke wezen op den goeden wil tot samenwerking. Reeds is door het Fransche ministerpre- sidium een officieelconununiqué uitgegeven, welks eerste gedeelte de reeds bekende fei ten inzake de samenkomst van de Fransch- iDuitsche commissie weergeeft. In het twee de gedeelte wordt o.a. gezegd, dat de om vangrijke gedachtenwisseling een uiterst gunstigen indruk heeft gewekt inzake de verdere ontwikkeling van deze onderhan- delingen. Des middags hebben de deskundigen van de subcommissies het gedeelte van het algemeen programma onderzocht, dat hun is opgedragen, teneinde die economische kwesties, die tusschen beide landen han gende zyn, af te scheiden, welke waar- schynlyk snel tot oplossing kunnen wor den gebracht. Na het onderzoek naar de betalingscapa- citeiten van Duitschland zullen de beide re- geeringen openlijk en in volle vrijheid ei kaars opvatting vergelijken. Naar verluidt zou Laval zich echter reeds hebben uitgelaten dat Frankrijk er niet aan denkt in eenigerlei vorm Fransch geld naar Duitschland te brengen. OOSTENRIJK Fabriek van doctorsbullen. Te Weenen zijn twee schrijvers gear resteerd, die in contact stonden met instel lingen, die tegen hooge betaling dokters- en ingenieursdiploma’s vervaardigden en leverden. Het betreft hier een uit Leoben afkomstige schryver Karl Butter en de in Gallicië geboren dr. Noah Leiser Pohoril- les. De arrestaties zyn geschied op grond van een aanklacht uit Pforzheim. Daar werd een m^n gearresteerd, ver dacht van het vervalschen van documenten. Deze man verklaarde een doktersdiploma van de polytechnische hoogeschool te Brus sel door bemiddeling van Pohorilles te heb ben gekregen. Een huiszoeking, die daarop by den laatste werd ingesteld, bracht eei\g f uitgebreide briefwisseling met tal van men- schen aan het licht, welke door zjjn bemid- dling doktersbullen hadden gekregen. Men vond brieven in byna alle talen var. de wereld. De polytechnische hoogeschool te Brussel is een particuliere instelling, die geen recht heeft academische titels uit te reiken. Volgens Belgisch recht bestaat er echter geen mogelijkheid hiertegen op te treden. Hoe lucratief het bedrijf was, blykt wel uit het feit, dt cantiereis naar de gemaakt en, ook naar China en Japqn reizen. Pohorilles.heeft herhaaldelyk diensten aangeboden ter verkrijging academische graden langs snellen en makkelijken weg. Er werd niet de minste selectie toegepast onder de sollicitanten. Onder hen bevonden zich slagers, wijnhandelaren, schoenma kers, enz. De prjjs voor een titel bedroeg gemiddeld 1500 shilling of hooger, al naar de positie van den sollicitant. Hutter ver diende hiermede gemiddeld 20 tot 25.000 shilling per jaar. Alleen reeds in het bui tenland heeft hy een vermogen vastgelegd van 160.000 shilling. ITALIë. Huis ingestort. Vier kinderen gedood. Te Napels zijn twee verdiepingen van een groot huis ingestort. In dit huis was o.a. een particuliere kinderbewaarplaats ingericht, waar zich veertig kinderen be vonden. Vier kinderen werden gedood, vijf personen werden zwaar en een groot aam tal kinderen licht gewond. Tijdens de ber gingswerkzaamheden had een tweede in storting plaats, waardoor eenige weerlieden ernstig werden gewond. Men vermoedt, dat de instorting veroor zaakt is door den hevigen regenval van de laatste dagen. Het huis was reeds oud en bouwvallig. i.onisdiE (oniAxr

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1