i ïtaal NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN i Na. 17838 Dinsdag 17 November 1931 78* Jaargang NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- enFeewdagen i van üw srwonnenl jeen vlakken, euwe Garo» tand tegen e andere is vlekvrij n is on* ie van anten BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, DE ZILVERKONING. xJtEKtyz, ^OflEND^ I van P»’’ en j- lezers. ikt dan Den Haag. T FEUILLETON. HOOFDSTUK XTTI. (Wordt vervolgd) tooien Het omgaan met boeken is het omgaan met geesten. van der soliede Boek- >r de plaatsing ien en duizenden 4OSE te danken He gevallen van a, zelfs voor veel it by uwe tegen- GOlIkSCHE COURANT. ter behandeling door te geven aan het Per manente Hof te Den Haag, is te Tokio op verzet gestuit. De Japansche vertegenwoor diger heeft reeds overeenkomstige instruc ties ontvangen. Hat canfliet in hal varra onstan. Vergadering van den Volkenbondsraad te Parijs. De gevechten aan ae iNonmoiug duren voort. Poe ïi geen keizer van iviandsjoerije. Naar uit Moekden wordt gemeld, heeft de voormalige Chineesche keizer Moekden reeds weer verlaten en zich naar Dairen terug begeven. Het plan Poe Yi tot keizer van Mandsjoertfe te proclameeren is hier mede mislukt. een beetje. geen last ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van £—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. woordigd. Bovendien staat de Japansche gezant te Londen, die de vergaderingen by- woont, op vertrouwely-ken voet met hem. Hier zegt men, dat Amenka een schikkings- plan achter de hand houdt. Dawes heeft al met de rechtstreeksche belanghebbenden gesproken. Ten derde heeft de Engelse he minister van buitenlandsche zaken, Lord Robert Cecil, vervangen. Wellicht is van dezen scherpzinnigen jurist meer te ver wachten dan van Cecil. Misschien is het voorstel van den secreta- ris-generaal van den Volkenbond, dat men by een vorige gelegenheid liet vallen, nog bruikbaar. Twee evenwijdige onderhande- lingen zouden geopend worden. De eerste ter plaatse over de ontruiming door Japan; de tiweede te Londen of te Parys over de regeling van het politieke geschil. De Vol kenbond moet beginnen met het politieke geschil op het juridische plan over te bren gen. Verder behooren de andere landen het China onmogelyk te maken op hun onder linge afgunst en wantrouwen te speculee- ren. Japan van zyn kant staat schrap op zijn belangen en verdragsrechten in Mandsjoe- rye. Men ziet nog niet hoe de Japanners een terugtrekken van hun troepen als on ontbeerlijke voorwaarde tot een schikking kunnen vermijden. Zy schijnen 13.000 man sterk te zijn. Te Parijs is de stemming in het algemeen voor Japan en tegen China, mede op grond van overwegingen van Frankrijk’s buiten landsche politiek. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1-4 regels ƒ225, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hoogar. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóói aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. respondent van het n de huldiging van jerteester van Cau- zien naar deken, c; drukkere Ik la&tste Portiek --- lid lM5Ig_ Ule 11 IJ “Genoeg uitgeput bereikte. Ik kan g<en meer verzetten Laat ze dan maar kn- en me meenemen. Ik moet wat rusten «n de «ene zijde van den ingang stond t bank; nauwelijks in staat zoo ver te sleepte hij zich er heen en zonk er Tn d« volgepropte kleine zi tik am er van de ..Rnode Os” veegde Denver zich het zweet van het voorhoofd en begon het vertrek heen en weer te loopen. het gewonde been meeeleepend. Hij voelde nauwelijks de pijn, welke het hen. veroorzaakte of als hij het al voelde, dan gaf het hem eenige opluchting, omdat daardoor zijn geest iwerd afgeleid van d? martelende angst, die hem aangreep. Had hij nu een stommiteit uftgehaald, vroeg hij zich af., door zijn booze hui op die kerels buiten te luchten? Hadden zij zijn verwil derde blikken opgemerkt, zijn onnatuurlij- ken toon, al die uitingen van de vreeslijke spanning, waarin hij verkeerdte’Wantrouw den zijn hem, en wat deden ze nu daarbuiten Als hij dat maar wist, en oh. als hij maar kon‘rusten Uit het Engelsch van ALFRED WILSON BARRETT. 17 Nadruk verboden. Hij was gekwetst, maar hij leefde en was m staat te loopen. Er wa^ nog hoop en op staande strompelde hij, na een vluggen blik zich heen tie hebben geslagen, weg. Hij bleef uit de buurt van huizen en dor- P‘?n, verkoos voetpaden lx>ven den grooten WeG. kroop hier en daar weg in bosschen *n struikgewas en zocht de eenzaamhead, welke hem het veiligst leek. Maar tegen den avond, toen honger en dorst hem begonnen kwellen en zijn been., dat er leelijk aan was tengevolge van zijn val, hem begon o. h’öderen, ging hij toch verlangend uit- ~=a naar landelijke herbergen hier en daar, de weggedoken huisje^ en strooien onvrijwillig geraakte hij zoo op de -■d wegen. moet het er op wagen, dacht hij ten en hij keek naar het weggescholen van een landelijke herberg, die hij «-■«Ik kan geen BUITENLANDSCH NIEUWS. BELGIS. Mr. Frans van Cauwelaert. Gehuldigd als burgemeester Antwerpen. De Antwerpsche com Handelsblad vertelt van den Antwerpschen burge welaert: Tien jaar geleden werd Frans van Cau- welaert burgemeester van' Antwerpen. Zyn politieke vrienden wenschten^dit groot scheeps te gedenken, maar op uitdrukkelijk verzoek van den burgemeester werd van een politieke manifestatie af gezien en zou de viering zich bepalen by een geldinzame ling t§n voordeele van ’s burgemeesters armenkas en de plechtige overreiking van liet ingezamelde bedrag ten, stadhui ze. Die overreiking had Zondagmiddag plaats. Vooraf hadden de katholieken een dankmis laten lezen in de kathedraal. Al wat naam heeft in de handels- scheepvaartwereld, op politiek of ander ge- bied« was in de mooie Ltvszaal van het Stadhuis aanwezig. Op Aeerste ry zaten, naast den burgemeester en zijn vrouw, de minister van Landsverdediging L. Dens; mr. Louis Frank, minister van Staat en gouverneur der Nationale Bank; de gou verneur der provincie Antwerpen, baror. Holvoet; generaal Poulleur, bevelhebber der Krygsomschryving Antwerpen. Wethouder Lebon las als voorzitter van het Huldigingscomité het hulde-adres voor, gedrukt in letters van Plantin en versierd met een gravure van Antwerpen’s Stad huis, zooals zy voorkomt in het werk van Guicciardini, dat het oude Antwerpen der zestiende eeuw schetst als „de eerste haven van de wereld”. Daarna sprak de heer Jurriant namens de Handelskamer, de nijverheids kamer en Fédération Maritime. Een credietbrief van 320.000 francs, be drag der inzameling, werd den burgemees- nvorlinTwii.mrl vo.V1nn.Jn „inV ”,1 te beschouwen als „den schatbewaarder van de armen”. De burgemeester wentelde een deel van de verdiensten, die men hem toe schreef, af op de spontane groeikracht der Antwerpsche haven ty'dens de na-oorlog- sche periode; op het voorbereidende werk dat zyn voorgangers hadden verricht; op den steun van den Raad en van bekwame Grandi is toen per kotter van de kust wacht naar Jersey City gebracht, waar de extra trein gereed stond. Op het Union station te W ashington wer den de gasten ontvangen en vandaar ging het per auto naar het Witte Huis tusschen een cordon van m groot tenue uitgeruste militairen. De begroeting met President en Mevr. Hoover was zeer hartelijk en de beide staatslieden onderhielden zich een half uur met elkaar. Van het Witte Huis begaven minister Grandi en zyn echtgenoote zich weer met hetzelfde militaire eere-escorte naar Wood- ley Estate, het verblijf van staatssecretaris Stimson, wiens gast beiden gedurende twee dagen zulen zyn. Na zyn bezoek aan het Witte Huis leg de Grandi een verklaring af, waarin hij zei- de dat zijn bezoek aan Amerika ten doe'1 had, de samenwerking in de geheele wereld te l>evorderen in een tijd van onzekerheid en economische crisis. In het bezoek van den Franschen president Laval zag hy een bemoedigend teeken voor het werk dat aller- wege werd Verricht om te komen tot Int. samenwerking, veiligstelling van den vrede en herstel van de welvaart. ZWEDEN. Vermindering civiele lijst. Koning aanvaardt een verlaging met 65.000 kronen. Teneinde de lasten der schatkist te ver lichten' heeft koning Gustaaf, naar het voorbeeld door leden van het Nederlandsche Koninklijk» Huis en door koning Geonge van Engeland gegeven, toegestemd in een verlaging van zyn civiele lijst met 50.000 kronen en van die van den kroonprins met 15.000 kronen. De post „Huis des Konings’ op de Zweed- sche begroeting bedraagt 1.842.000 kronen ENGELAND, Faisal ook koning van Syrië? Naar aanleiding van het afloopen van het Britache mandaat over Irak in Septem ber 1982 wordt van Fransche zijde ernstig overwogen, hoe men de toekomst van Sy rië zou kunnen regelen. Er zouden thans reeds besprekingen worden gevoerd met Engeland om van Syrië een koningrijk te maken en de Syrische troon aan te bieden aan koning Faisal van Irak, zoodat er in het Nabye Oosten een nieuw groot Arabisch ryk zal ontstaan. Burggraaf Philip Snowden. Naar de Engelsche draadlooze dienst gisteravond meldde, heeft de Koning Philip Snowden, den kanselier van de schatkist uit het vorige en lordgrootzegelbewaarder in. het tegenwoordige kabinet, den titel van burggraaf verleend. Deze verheffing in den adelstand van den vroegeren socialistischen leider geeft hem, zooals bekend, een plaats in het Hoogerhuis. Snowden had reeds voor de verkiezing te kennen gegeven, dat hij om gezondheidsre- oogeoblik zou hij zich misschien verraden en de waarheid uitschreeuwen. Hij had er wel op kunnen timmeren. Wat gaat jou dat aan voor den donder. Terwijl hij sprak kwam het meisje weer naar buiten. Terwijl hij sprak kwam het meisje weer naar buiten. Geef me een kamer waar ik heb van die idioten, beval hij en hij volgde haar, het huis in en liet de drie spr&kelooze dorpelingen achter. Maandagmorgen hebben de Chineesche troepen onder bevel van generaal Ma een aanval gedaan op de Japansche stellingen bij Tasching. Het kwam tot een Ijevig ge vecht, waarvan de afloop nog niet bekend is. Tegelykertyd heeft een Chineesche cava leriebrigade de Japansche verbindingslinie tusschen de Nonnibrug en Taonan door broken. Volgens Japansche berichten was het Chineesche succes slechts van korten duur. De Chineezen zyn reeds weer teruggesla gen terwyl de treinverbindingen op het traject TaonanAgantschi weer zyn her vat. De Chineezen hebben derhalve eer. aanval aan twee fronten tegelijk onderno men. De cavalerie-aanval by Taonan ten Noorden van de Nonnibrug had ten doel den hoofdaanval ten Zuiden van de brug te maskeeren, waardoor de voor de Japan- ter overhandigd, die verklaarde zich nu ners buitengewoon belangrijke spoorweg verbinding met Zuid-Mandsjöerije, waar langs troepen- en levensmiddelentranspor ten plaats hebben, werd verbroken. Het compromisvoorstel van den Ameri- kaanschen ambassadeur te Londen, gene raal Dawes, in verband met de Raadszit ting te Parys het Mandsjoerijsche conflict 1 afgemat op neer Een verward gebrom klonk hem in de oorenandere hoorde hij niets. Langzaam, heel langzaam begon het ge brom een meer bepaalden vorm aan te nemen, het werd het geluid van mensche- lijke stemmen, hij hoorde gearticuleerde woorden. Maar hij vond het niet de moeite waard te trachten ze te verstaan. Maar wat wae dat’ Hij ging rechtop zit ten en dwong zichzelf te luisteren. Toen sprong hij ineens overeind want zijn eigen naam hoorde hij noemen. Wilfred Denver. Ja, het was geen ver beelding, hij had de woorden duidelijk ge hoord. Aan de andere zijde van de portiek waren eenige mannen aan het praten. Onzichtig keek hij rond en vestigde zijn blik op hen. Het waren drie manneneen hunner had een krant en las er iets uit voor, terwijl de heide anderen, aan iederen kant een. over zijn schouders leunden. Denver hield zijn adem in, terwijl hij het groepje aanstaarde. De twee behoorden aan hun kleeren te zien, blijkbaar tot den boe renstand. de man in het midden, kon. te oordeelen naar zijn eentonige stem en zijn stemmige kleeding, een koster zijn. Alle drie zagen er onsdhadelijk uit en toch Zijn naam! Zij lazen de krant! Wist de heele wereld dan van zijn misdaad’ En hier, zelfs hier, in dit vreedzame dorpje, was hij hier nog niet veilig? Hevig bevend trok hij zich terug en ging weer op de bank ritten, zoover mogelijk van de portiek af. Met een gejaagden blik op de naaste velden besefte hij, dat die te ver af waren om te bereiken toen luisterde hij weer, want een der boeren zei wat - Ha, ik houd wel van een goeden moord. Lees door, meneer Parkyns. Laat on8 allee ervan hooren. De eentonige stem ging voort: Een gebroken carrière. Gisteravond heeft een vneeselijke moord plaats gehad in het perceel Hatton Garden 114. Het slachtoffer is een jong ingenieur, genaamd Geoffrey Ware, die de eerste en tweede ver dieping van bedoeld pand bewoonde. Het schijnt, dat een ptpir minuten voor elven in den afgeloopen nacht, James Leaker, de portier van het. gebouw, in meneer Wa/e’s kamer is gekomen en daar aantrof een ken nis van den verslagene, Wilfred Denver, een jonge man. die naar men verneemt, van goede familie ia hoewel hij den laatsten tijd een leven van spelen en uitgaan leidde en dien avond van de Derby was teruggekeerd in staat van dronkenschap Oh. dat was te veel. Razend geworden door die vervelende stem, door dit gevoel loos opdreunen sprong Denver op en nep luid ..Aannemen' Aannemen! De man. wiens lectuur hij zoo plotseling had onderbrokenkeek ontstemd in zijn richting. Ja, meneer, zei hij, als u me m de rede valt, kan ik niet voorlezen. Denver wendde zich woedend tot hem met de woorden Wie voor den duWel heeft je gevraagd om voor te Lezen? Kan je je mond niet hou den? Gelukkig verscheen op dat ©ogenblik een aardig meisje met roode wangen in de deur opening. Hebt u geroepen, meneer? vroeg öj. hooge ambtenaren en op den geest continuïteit die steeds by het beheer Antwerpsche haven had voorgezeten. Volgens den burgemeester bezat dé Ant werpsche haven onbegrensde mogelijkhe den. Maar geen stad was zwaarder getrof fen door de crisis, zoodat de samenwerking van allen noodig zal zyn om alle moeilijk heden zegevierend te boven te komen. Men dronk, naar oudgebruik op den ge vierde en hiermee was de plechtigheid af- geloopen. Spoorloos verdwenen. Antwerpsche groothandelaar. De heer Robert Kreglinger, een der ven- nooten van de handels-firma Kreglinger. maar die zyn particuliere woning te Brus sel heeft, verliet Woensdagmiddag zijn kantoor aan de Groote Markt en begaf zich per auto niyir Brussel. Sedert dien heeft men van hem niets meer vernomen. De heer Kreglinger is 44 jaar oud en on gehuwd. Zijn familie verwerpt elk gedachte aan zelfmoord of vrijwillige verdwijning. Door de hooge positie die de firma Kreglinger in de handelawereld inneemt, veroorzaakt deze verdwijning groote op schudding te Antwerpen en te Brussel. VERBENIGDE STATEN. Grandi’s bezoek aan Amerika. Niet per vliegtuig van New-Yqrk naar Washington. Vrees voor anti-fascistische demonstraties. Volgens een officieele mededeeling van het Staatsdepartement zou kolonel Lindberg den Italiaanschen minister van buitenland sche zaken, Grandi, en de andere leden van het Italiaansche gezelschap onmiddellijk na hun aankomst te New-York naar Washing ton brengen. De vlucht zou Vorden ge maakt in het vliegtuig „Caribbean Clipper”, de nieuwste vier-motorige vliegboot voor 45 passagiers van de Pan-Aanerikaansche Luchtvaart-Maatschappy. Grandi had draadloos zyn goedkeuring gehecht aan dit plan. Hoewel officieel werd verklaard, dat het gebruik van liet vliegtuig geschiedde om Grandi in staat te stellen nog denzelfden dag van zijn aankomst een onderhoud te hebben met president Hoover, rieemt men aan, dat de anti-fascistische stemming te New-York onder de daar vertoevende Ita lianen zeker van invloed op de beslissing is geweest. De anti-fascisten hielden Zon dag te New-York een protestvergadering, die uitliep op hevige vechtpartijen en alge- meene wanorde door communisten veroor zaakt. Bij de aankomst op het emigranten eiland in de haven van New-York was be halve de officieele autoriteiten, Kolonel Lindberg aanwezig om overeenkomstig het plan Grandi en zjjn gezelschap vandaar .rechtstreeks naar Washington te brengen. Door de dichte mist kon van dit plan ech ter niets komen. Denver knikte, nog steeds woedend naar de verwonderde mannen kijkend. Ja, ik wou wat eten, zei hij, wat rustiger, en ik wou wel apart zitten. Toen, blijkbaar de niet onnatuuriijke ver bazing van de drie toeechouwera over zijn optreden beseffende, kwam hij naderbij. Hebt u het over den moord in Hatton Garden? vroeg hij en hij jxxigde zijn stem vast te doen klinken. Juist, antiwoordde meneer Parkyns hem nog steeds verontwaardigd over zijn bril aankijkend. O, antwoordde Denver, ik ken Hatton Garden goed. Hebben ze nog iets nieuws ontdekt? Neen, zei een van de boeren. Dit i9 het ochtendblad Het avondblad is er nog niet. Is er nog niet! Wat zou er m kunnen staan? Denver was benieuwd Wat zou hij niet willen geven om dat te weten' Maar wat keken die lieden hem aan. Wrevelig bezag hij het gezelschap. Vreemdeling hier, maat? vroeg nummer drie, die tot nu toe nog niets gezegd had, een kleine man met een rond gezicht, wiens verschijning hem irriteerde. Ja, neen, ik ken de streek Zeeman, hè? Ja. Waar ga je op af? Tk ga naar boord En waar ligt je schuit, maat? vervolgde de boer, die niet werd afgeschrikt door de kortheid van Denvers antwoorden. Ze ligt inmaar zijn geduld was ten einde, zijn zenuwen waren op, hét was of hij niet meer kou denken. Het volgend In het ministerie van Buitenlandsche Za ken te Parys is gisterenmiddag de Volken bondsraad by eenge komen teneinde de Mandsjoerysche kwestie te behandelen. Veertien raadsleden, waarvan 5 perma nente, namen aan de beraadslagingen deel. De Amerikaansche ambassadeur te Londen, generaal Dawes, woonde de openingszitting met by. Briand verwelkomde als president de raadsleden. In het bizonder richtte de Fransche minister zich tot den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken, Sir John Simon, en den Duitschen staatssecre taris Von Bülow, aangezien dezen voor de eerste maal hun regeeringen by den Vol kenbond vertegenwoordigen. Briand gaf vervolgens een overzicht van de ontwikkeling van den toestand in het Verre Oosten, sinds de laatste te Genève gehouden conferentie. Door eenige hoest- isnvallen werd de Fransche minister by het voorlezen van het vry uitvoerige rap port ernstig gehinderd. Vervolgens spraken Sir John Simon en Von Bülow. Zy legden den nadruk op de bereidwilligheid hunner regeeringen mede te werken aan de oplossing van de moei lijke kwestie. Hierna ging men over tot de behandeling der zaak met gesloten deuren. Betreffende den duur van de buitenge wone raadszitting loopen de meeningen /oorloopig zeer uiteen. In kringen van het secretariaat is men van meening, dat de bijeenkomst een week zal duren. In de geheime kitting van den Volken bondsraad heeft de president in zyn inlei ding geconstateerd, dat de zitting te Ge nève reeds geleid heeft tot een vergaande overeenstemming tusschen Japan en China. China heeft het Japansche voorstel aange nomen, op een punt na, dat volgens de Chi neesche opvatting de kern der Japansch- Chineesche geschilpunten, Mandsjoerye en de spoorwegzone, raakt. Briand spralf de verwachting uit, dat de Chineesche verkla ring d.d. 24 October betreffende de achting voor de verdragen, misschien zou kunnen dienen ^Ls basis voor een overeenstemming. De Chineesche vertegenwoordiger, dr. Sze, wees erop, dat het Chineesche volk sinds twee maanden een harden strijd door maakt. Hy hoopt, dat de Volkenbondsraad zoo spoedig mogelyk tot een oplossing zal komen. Hedenmorgen zullen particuliere bespre kingen plaats vinden. De volgende plenaire Raadszitting zal in den namiddag worden gehouden. De medewerking van Dawes noemt men in Parys een gunstig voorteeken. Naar men weet, waren de Vereenigde Staten te Ge nève door den consul-generaal vertegen-

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1