I r Blad. EN! i sntie! t NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Mo. 17839 Woensdag 18 November 1931 79* Jaargang lezara. NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- enFeeatdagen sid Je- I l t BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, DE ZILVERKONING. ikt dan Den Haag. 1 HE MIJ. Iwrw misten. De express van Euston van zeven- FEUILLETON. in- legde het meisje haar hand (Wordt vervolgd). :er jen en duizenden MOSE te danken lie gevallen van n, zelfs voor veel it bij uwe tegen- f’ EKSRS d-blauw-roode on voor zwaar orwerpen. De pakken, die 5 voordeeliger. Een aanklacht tagen de Bazl’s. De soc.-democraten op bezoek by Dr. Brüning. Een opzienbarende verkiezing. Nieuwe zege der Hitlerianen. verdere ondervraging. r; nog iets van uw dienst? jelui hier de Londensche avond- ty’ds in de „Zukunft” placht te doen. On langs wijdde „Le Crapouillot” een nummer aan Duitschland, terwijl het in beslag ge nomen nummer geheel over Engeland liep en tot titel had: „Messieurs les Anglais”. Geen der artikelen', ten deele beschou wend, ten deele critisch, schijnt de aanlei ding tot de inbeslagneming te zijn geweest, wel echter eenige oude en zeer anti-Engel- sche spotprenten van Caran d’Ache en Willette, die tijdens den Boerenoorlog in de Engelsche bladen zijn verschenen en nu nog eens als historische documenten door „Le Crapouillot” zyn gereproduceerd. De Britsche ambassade te Parijs zou evenwel niet de hand in de zaak hebben. DUITSCHLAND. n.zoo- f0.85 Apoth. acoba waar hij had in gezeten. Ademloos hiep hij het verslag door. Vereohrikkelijke ramp met een exprees-trein bij het bestijgen van een helling, de express van 7.35 uit Euston kwam, in botsing met eenige losgeraakte goederenwagons, die de helling afkwamen op dezelfde lijn een van de wagons was geladen met petroleum... de vaten sprongen tengevolge van den schok moesten j open, dfe olie kwam in aanraking met heti vuur van de locomotief en in minder dan geen tijd stond het voorste gedeelte van den trein in vlammen, die zoo hevig waren, dat van blusschen geen sprake kon zijn. De drie eerste rijtuigen met alle inzittenden waren binnen een uur door het vuur ver teerd; tengevolge van de ontzettende hitte was het onmogelijk het vuur te naderen. Er bleef niets over dan wat asch. Onder de omgekomen reizigers bevond zioh Wilfred Denver, die in den afgeloopen naaht den moord in Hatton Garden pleegde. Zoo heeft deze dus geboet voor zijn misdaad terwijl hij zijn rechtmatige straf poogde te onMoo- pen. Wilfred Denver dood1 Hij sprong op, keek ontzet rondhij kon zijn oogen niet geloo- ven, en was niet in staat zich er rekenschap vian te geven, dat dit hem betrof. Een I oogenblik bleef hij beweegloos staan, geheel y in de war; toen greep hij opnieuw naar de krant en Las en herlas het relaas van het. gebeurde steeds weer .opnieuw. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. dag onmidkiallijk na de geheime zitting aan vingen, zijn Dinsdag voortgezet. Een openbare zitting heeft echter niet plaats gevonden. Voorloopige staking der vijande lijkheden? Een officieel Russisch bericht uit) Charbin meldt, dat generaal Ma Chang Chan van de Nanking-regeermg bevel heeft gekregen de gevechten voorloopig te staken, 't Schijnt in de bedoeling der Chineesche regeering te liggen de militaire operaties pas dan te her- vatten^ wanneer de Volken bondsraad er niet Ui slaagt een oplossing van. het J&panscli Chineesch conflict) te bereiken. Vooyloopige staking der gevechten in Mandsjoerjje? Uit Tokio verluidt officieel dat generaal Ma het Japansche ultimatum, dat per 25 November expireert, Heeft aangenomen. Hij heeft evenwel zijnerzijds verschillende voor waarden gesteld, welke onaannemelijk zijn voor de Japanners. De onderhandelmgen van Chineezen en Japanners zijn als gevolg hiervan, naar het Japansche dagblad Nit- schi-Nitsohi meldt, direct weer afgebroken. Volgens berichten uit Moekden, heeft ge- neraal Ma zijnerzijds zelfs een ultimatum aan de Japanners gesteld, waarbij hij eischt dat zij direct het gebied bij de Nonnibrug ontruimen. Uit de berichten over den toestand bij de Nonnibrug blijkt geenszins dat generaal Ma toegeeft, Japansche cavalerie- en infan- tenetroepen, ter sterkte van ongeveer 2000 man, werden bij Agantechri. door de Chinee zen teruggeslagen, waarbij zij ernstige ver liezen Leden. Volgens berichten van het ministerie van oorlog te Tokio de Chineesche hoofd macht de Japansehe stellingen bij Tasching op 15 K.M. genaderd. De Chineesche cava lerie tracht de Japansche flank te omsin gelen. Het kwam daarbij tot een gevecht, waarbij aan Japansche zijde 10 man wer den gedood. Bij Foeliardi aan den Chinee- schen Oosterepoorweg hebben Japansche Vliegtuigen bommen neergeworpen. Ver scheidene Chineesche woon- en pakhuizen werden verwoest. Chineesche berichten bevestigen dat het traject van den Oosterepoorweg bij de Non- ninvier door Japansche vliegtuigen is ver meld. Ten gevolge van een hevigen storm evenwel werden de Japanners bij hun ope raties ernstig bemoeilijkt. Tijdschrift in beslag genomen. Wegens anti-Engelsche illustraties. De politie over geheel Frankrijk heeft den verkoop van de November-aflevering van het tydschrift „Le Crapouillot” verbo den en de 62000 reeds per post aan de abonnés verzonden exemplaren, alsmede die, welke in de uitstalramen der boekwin kels lagen., in beslag heeft genomen. „Le Crapouillot” is een zeer fraai uitge geven geïllustreerde magazine, die zich in den regel in elk nummer met slechts één onderwerp bezighoudt, zooals Harden eer- en het hof was in die dagen nog verlicht nededi’den, i tandpasta i ons nooit aak in den Bovendien enborstels.” >t rood-wit- :ending van Bijkantoor vroeg hij zich af. Hoe laat is het nu? Zijn oogen zochten de klok. Ongeveer kwart over acht. Kiwart over acht! En gisteren om dezen tijd leefde hij nog en kon ik lachen en spelen als een dwaas. En nu... q, God. draai de tijd terug en geef me den dag van gisteren weer» Hij richtte zich fluks op, toen hij BUITENLAND8CH NIEUWS. FINLAND. Belangrijke regeeringsvoorstellen te wachten. Er is ongeveer 175 millioen Finsche mark noodig om de begroeting slur, tend te maken. ,Men meldt uit Stocktólm*aan de N.R.Ct.: Volgens verschillende’Finsche bladen zal <|e regeering zeer spoedig eenige belang rijke voorstellen by den Rijksdag indienen. Het eerste betreft opheffing of grondige /herziening van het drankverbod. Wy schre ven reeds, dat de ministers het hierover nog niet eens zouden zyn, en dat de agra riërs zich krachtig verzetten tegen ophef fing of verzachting van het verbod. Van verschillende zijden is echter pressie op dc regeering uitgeoefend en twee ministers hebben gedreigd, ontslag te nemen, als er niet spoedig overeenstemming werd bereikt. Volgens de doorgaan# goed ingelichte Svenska Pressen is het wetsontwerp thans gereed. Men vermoedt, dat de regeering het drankverbod geheel wil ópheffen en den ge- heelen handel in alcoholhoudende dranken met uitzondering van bier wil monopolisee- ren of een hoogen accyns wil heffen. Naar alle waarschijnlijkheid zal een voor stel tot opheffing van het drankverbod krachtigen tegenstand in den Ryksdag on dervinden en misschien wel verworpen wor den. Het tweede belangrijke voorstel, dat bin nenkort te verwachten is, betreft het ver- leenen van volmacht aan de regeering om in verband met den slechten economischen toestand buiten den Bjjksdag om belang rijke maatregelen te treffen. Welke deze maatregelen zouden zyn is nog niet bekend. Van verschillende zijden wordt echter ver klaard, dat de regeering allereerst van plan buitei uitgesproken, zei hij. ik was toen nog kleine jongen, maar ik zal het nooit geten. Hijn hemel. Denver stond als aan den grond genageld. de handen uitgestrekt «m de deur te sluiten, terwijl de stem van Par- kyne voort sprak, scherp, en eentonig, en de de verwerkelyking daarvan zoowel in binnen- buiten- gewoon noodlottig zou zyn; aan den ande ren echter is reeds aan de hand gedaan de nazi’s te doen deelnemen aan de politiek vani den staat, omdat het gevolg hiervan vermoedelijk zou zyn een terugloopen vaq de golf der radicalisatie. Een samengaan van nazi’s en centrum is reeds af en toe bepleit, doch de Katholieke party schijn* tot dusver nog niet geneigd te zyn zich met de nazi’s te encanailleeren. In dezen geest heeft zich ook prelaat Kaas uitge laten, maar andere berichten suggereeren I dat het op den duur niet onmogelyk is, dat dr. Brüning tenslotte de noodzaak inziet een coalitieregeering te vormen, waarvan alleen de nazi’s en het centrum deel uit maken en dat als uitvloeisel daarvan een politiek zou worden gevoerd, die eenerzyds zich kant tegen de groot-kapitalisten, an derzijds tegen de Marxisten. Hoe dit ook zy, de feiten toonen met een onverbiddelijke duidelijkheid aan, dat niet alleen de economische crisis, waaronder Duitschland gebukt gaat, de stemming der Duitsche bevolking op diep-ingrij pende wyze heeft beïnvloed, maar dat tevens het vertrouwen van groote volkslagen in het regeetings-systeem, aan welks hoofd dr. Brüning staat, grootendeels te loor is ge gaan. Vandaar, dat de sociaaldemocrati sche leiders rykskanselier Brüning verzocht hebben om een onderhoud, dat gisteren plaats vond. Dit onderhoud duurde geruimen ty'd. Aan wezig waren de afg. Wels, Breitscheid, Hilferding en Hertz, voorts de ryksminis- ter van binnen!, zaken Gröner en dë Prui sische minister van binnenl. zaken Seve ring. De soc.-dem, afgevaardigden legden den minister een omvangrijk materiaal voor ten bewyze, dat leidende nat-socialisten tot moorden en terreur opruien en dat de stormafdeelingen gewelddaden plegen. Zij betoogden, dat op deze wijze een burgeroor log werd uitgelokt. Zy noemden het de taak der staatsautoriteiten de vreedzame bevol king tegen dergelyke excessen te bescher men. Zoowel Brüning als Gröner veroordeel den de politieke buitensporigheden en ver klaarden, dat alle mogelyke en kans op slagen biedende stappen zullen worden ge daan om gewelddaden te voorkómen. Het materiaal zal met het oog op een diepgaand onderzoek ter beschikking van het dept, van binnenl. zaken worden gesteld. Verscherpte controle op de deviezen. Controle op buitenlandschen handel. Officieel wordt medegedeeld: De ongun stige ontwikkeling van den toestand der deviezen, zooals bizonder uitkomt in den laatsten ryksbankstaat, legt de rijksregee- ring en de rijksbank de verplichting op alles te doen om paal en perk te stellen aan de verdere vermindering van den deviezen voorraad ook al blijkt uit de reeds bekende cijfers dat de oorzaak van de ongunstige ontwikkeling der deviezen Vveeledr het ge volg is van de buitengewoon hooge terug betalingen van credieten welke nog steeds plaats vinden. Aangezien in het bizonder de levering van exportdeviezen niet in vol len omvang overeenkomstig is aan den Duitschen uitvoer van den laatsten tyd, Schijnt het noodzakelyk den uitvoer scher per controleeren. Derhalve wordt bepaald dat in den ver volge alle waren, wellie uit het Duitsche gebied worden uitgevoerd moeten worden opgegeven aan de ryksbank. Voorts moe ten de exporteurs driemaal maandelijks de plaatselyk bevoegde instanties van de ryks bank mededeelen aan welke deviezenban ken zy de uitvoervaluta hebben doen toe komen of door welke ryksbankinstelling de deviezen zyn vrygegeven. Overtredingen zullen ernstig worden ge straft. Aangezien voorts de voor de Duit sche import ook thans nog ter beschikking staande credieten, voor welker handhaving de buitenlandsche crediteuren zich by het Stillhalteverdrag nadrukkelyk hebben ver plicht, allerminst in vollen omvang wor den benut, wordt den importeurs er op ge wezen van deze mogelijkheden een drukker gebruik te maken. Ten einde hier bizonde- ren nadruk op te leggen zyn van overheids wege de instanties aangewezen den impor teurs er op te wijzen dat zy de open cre- dietmogelykheden bestrijden. Deviezen zul len voor betaling in contanten niet meer ter beschikking worden gesteld. Van de Duitsche banken moet verwacht worden dat zy de Duitsche importeurs by de be nutting der credietmogelykheden van het Stillhalteverdrag zoo veel mogelijk tege moet zullen komen. Hessen is maar een klein Duitsch repu- bliekje, maar de verkiezingen, die daar Zondag voor den landdag zyn gehouden, trekken niet alleen in Duitschland zelf, maar in geheel de wereld de aandacht, .omdat zy aantoonen, dat het radicalisee- ringsproces zich by onze Oosterburen hoe langer hoe meer op dreigende wyze vol trekt. Vooral de nazi’s hebben een sprong vooruit gegaan, die een by na sensationeel karakter draagt; terwyl zy tot dusver in den landdag maar door één afgevaardigde waren vertegenwoordigd, hebben zy thans niet minder dan 27 zetels verworven. Het is echter niet alleen de party van Hitler, die belangrijke successen heeft geboekt; ook de communisten hebben vorderingen gemaakt, die naam mogen hebben; hun mandaten-tal is bijna verdubbeld (in den vorigen landdag 6, thans 11). Het spreekt vanzelf, dat vooral de burgerlijke partijen menige veer hebben moeten laten; de Duitsche Volkspartij, de Duiisch-nationa- len en de staatsparty (democraten) zyn bijna weggevaagd en zelfs het centrum dat anders zich nog al weet te handhaven, heeft een drietal zetels moeten afsthan. Ook de sociaal-democraten zyn er niet zon der kleerscheuren af gekomen; hun aantal ging van 24 tot zestien terug en van deze 16 behoort nog één tot de socialistische ar beiderspartij, dus tot de groep, die zich van de sociaal-democraten heeft afgeschei den. Men ziet dup, dat de partijverhoudingen volkomen zijn gewijzigd en dat er nu ook een einde is gekomen aan de coalitiere geering, die door het centrum en de so ciaal-democraten werd gevormd. Van grooter gewicht is intusschen, dat de successen der extremistische partyen maar al te duidelijk het bewijs vormen, dat de politieke toestand zich in Duitsch land op een buitengewoon ongunstige wijze ontwikkelt, daar, wel beschouwd, den laatsten tijd de meerderheid van het Duit sche volk zich uitspreekt tegen den hul digen staatsvorm, zoodat niet kan worden ontkend, dat de Duitsche republiek door groote gevaren^ wordt bedreigd; het na- tionaal-socialistische overwicht begint zich hoe langer hoe meer te laten gelden, ter wijl de bedenikelyke aanwas van ’t stem- mencijfer de uiterst-linkschen de kans op de verwerkelyking eener destructiepo- litiek eveneens aanmerkelijk vergroot. De Duitsche regeering ziet zich in verband met den loop dien de zaken namen, voor een ernstig probleem geplaatst, daar bin nen afzienbaren tijd een duidelijk ant woord zal moeten worden gegeven op de vraag, of de nazi’s nog langer uit de rijks- regeering kunnen worden geweerd. Eener- I zjjds kant men zich met man en macht I Wilt gij uw leven verlengen, vermijdt dan alles wat het moedwillig zou kunnen verkorten. vroeg hij met een poging om te ontkomen aan .Ja zeker; Krijgen j< bladen? Ja, meestal is er al één om dezen tijd. Wil je me de krant dan direct brengen, zoodra ze er is? Ja, meneer. Toen keerde‘zij zich om en ging heen. Toen dë deur achter haar dichtsloeg,, zonk hij! in zijn stoel neer en legde zijn moede hoofd op zijn armen. Hoe lang zal ik diat kunnen verdragen, klaard, dat de regeering allereerst zou zijn het drankverbod tydelyk buiten werking te stellen, wanneer de Rijksdag daar niet toe zou besluiten. De opbrengst van de accijnzen of van een staatsmonopo lie wordt op ongeveer 175 millioen Finsche mark geschat, en dat zou juist genoeg zyn om de begroeting sluitend te. maken. Naar verluidt is de vroegere minister van buitenlandsche zaken, Procopé naar Frankrijk gereisd om te onderzoeken of een opheffing van het drankverbod Finland kans zou geven op crediet uit Frankrijk. Volgens een telegram uit Helsingfors aan Dagens Nyheter zou de Finsche rege.e- ring binnenkort bovendien een voorstel bi; den Ryksdag indienen betreffende verhoo- ging van dc invoerrechten op suiker, ben zine, tarwe en steenkolen. FRANKRIJK. ’t Conflict tusschen China en Japan. De bijeenkomst van den Raad van den Volkenbond. De particuliere besprekingen van de deel nemers aan de zitting van den Raad van den Volkenbond te Parijs, die Maandagmid- Susie lachte en bloosde. Zeelui zijn altijd opgewekt en vroolijk en ze willen me altijd kussen, zeide ze. En alsof ze geschrokken was van haar vrijpostigheid, voegde zij er snel aan toe: Maar ik weet wel, dat uw voet u pijn doet. U moest er John, den stalknecht, eens naar laten kijken. Van verstuikingen en zooi weet hij bijna net zooveel als een dokter; hij weet wel wat u er aan moet doen. Denver schudde het hoold. Neen, neen, laat me maar alleen, meer verlang ik niet, zei hij met een poging om vriendelijk te zijn en vergeet de krant niet. Hij ging aan tafel zitten en dwong zichzelf iets te gebruiken van het maal, dat Susie voor hem klaar gezet had„ toen hij plotse ling ontdekte, dat het meisje de deur had laten openstaan. Hij stond op en er heen strompelende stond hij op het punt haar te sluiten toen een stem zijn oor trof, waar door hij stil bleef staan. Het was de stem van den man, dien hij in de rede was ge vallen bij het voorlezen, buiten. Ik heb maar eens gehoord, dat er een vonnis werd nog een ver- „OD ‘4* vue: VCXAXVIIV --- --- j met kaarsen. En een van de kaarsen was j vijt-en-dertig was... Maar, dat was de tireon,. bijna heelemaal opgebrand en begon op mijn schouder af te druppelen. En ik kon me niet bewegen,, want we stonden alsi haringen in een ton gepakt. De jury kwam binnen en iedereen hield ziqh (doodstil, en de voor zitter van de jury las de uitspraak voor en die kaars ging uit op hetzelfde oogenblik dat hij .„schuldig” zei. En de Vrouw van den man was in de zaal en ze smeekte den realiter haar man te redden en ze r haar .wegvoeren uit heti hof en terwijl ze weggedragen werd, bfeef ze maar schreeu wen als een krankzinnige. En de rechter snikte als een klein kind, en toen, het weer rustig geworden was in de zaal, zette de rechter de zwarte muts, die ze op hebben als ze een doodvonnis uitsproken, weer af... Met een wilden kreet greep Denver de fleur beet en wierp haar dicht. Groote G'od, dat kon hij niet langer hebben. Kwam er nu maar een eind aan! Verward keek hij op, toen hij zag, dat Susie weer naast hem stond; hoelang a? daar gestaan had. wist hij. niet. Do krant, meneer, zej ze, Denver narrt het blad werktuagelijk aan en wachtte toti z« de kamér verlaten had als droomde hij. De krant! Toen het goed tot hem doordrong wat ,het was. keek hij vlug de kolommen door, opgewonden zoekend. Hij kon niets vinden over den moord In Hatotn Garden. De heele voorpagina was ingenomen door een relaas over een vrese lijk spoorwegongeluk. Maar van hetgeen h zocht was er geen letter te bekennen. Niets dan lijsten van dooden, gewonden en ver- 601IDSCHE COURANT. ADVERTENTIEPRIJS! Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—6 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 byslag op den pry's. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hoogar. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. X11J nenue zien nuks op, toen hij een klop op de deur vernam en Susie weer bm- nentraid met een dienblad in de handen Kan ik dekken? vroeg ze. Hij knakte en ging voor het raam staan om in de dufeternis te staren. De dienster begon zijn maaltijd gereed te zetten en l>e- keek hem onderwijl met oogenwaarin be wondering voor zijn flink, kaarsrecht figuur vermengd was met, verwondering over zijn stilheid en kennelijk hevige vermoeidheid. Omdat hij maar bleef zwijgen vatte zij ten slotte moed om hem opnieuw aan te spreken Weet u, >zei ze, dat u er heelemaal niet als een zeeman uitziet? Denver keerde zich plotseling om. Waarom niet. Waarom denk je dat? vroeg hij snel, bijna ruw. toch met een luchtigheid, welke den luiste- renden mannen de haren ten berge deed rijzen. Het betrof James Beecroft, den moorde naar van Aylasbury en de jury had twee uur beraadslaagd en het was laat in den avond, Uit het Engelsch van ALFRED WILSON BARRETT. 18 Nadruk verbóden. Een' stem naast hem deed hem schrik ken. De kleine dienster van die „Roode Os” stond naast hem en' keek hem nieuwsgierig, inedfelijdend aan. U ziet er moe uit, zei ze. Denver fronste die uenkbrouwen. Maar toen hij zttg, dat haar roode lippen lachten haar bruine oogen vriéndelijk keken,, deed hij een poging om haar te antwoorden. Ja, meisje), dat ben ik ook, zei hij en onbewust keek hij naar zijn pijnlijken voet. De oogen van het meisje volgden zijn blik. O, wat is er met uw voet? vroeg zij. O, niets, antwoordde Denver, die door die vraag weer tot zich zeil kwam. Susie zette haar ronde oogen wagenwijd open. Da’s jokkes, u bent heelemaal kreu- Pe'. riep ze uit. Neen, neen ik heb vandaag een heel and geloopen, verklaarde Denver, en ik ben 'kxxhnoe. Troostend legde het meisje haar hand Eendelijk op zijn arm. - Nu, morgen zult B wel weer beter zijn. O, ja, morgen is het weer in orde. «u je me wat water willen brengen? tegen het opnemen der Hitlerianen in ryksregeerinig, omdat men vreest, dat als buitenlandsch-politiek opzicht

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1