binnenland. Gele tenden bij rookers kerknieuws. LAATSTE BERICHTEN. Beura van Amsterdam. ENGELAND, Minuter Chamberlain ever de «tabilisatie van het pond. De kanselier van de schatkist, Neville Chamberlain, heeft gisteren in het Lager huis in antwoord op een vraag, of de reges- ring van pl«n was, zoo spoedig mogelijk het pond op goudwaarde te herstellen, ge antwoord: Er bestaan verscheidene belang rijke voorwaarden, waarvan eenige niet onder onze controle staar., die eerst ver vuld moeten z\jn, voor wy stabilisatie van het pond op goudbasis kunen overwegen. Ons onmiddellijk doel bestaat in het herstel van de handelsbalans en het handhaven van de binaenlandsche koopkracht van het pond sterling. Of de stabilisatie weer op de vroegere waarde zou kunnen geschieden was volgens Chamberlain niet vooruit te zeggen. De Rijksmiddelen. Het. begun er nu tocli mei de rijke inkom sten vrij bedenkelijk uit te zien. Van maand tot maand ioojien de ontvangsten uit de ge wone bronnen van inkomsten achteruit, en de verschillen ten opzichte van verleden jaar gaan onbehagelijke afmetingen aanne men. De opbrengst over October ig nu tot een bedrag van f 33J iuilLioen beperkt ge bleven, wat 7.8 miilioen kleiner was «tan in dezeltde maand van het vorige jaar. Men moet zelfs tot 1919 teruggaan om voor één maand zujk een laag opbrengstcajfer te vin den, - Schakelen wij de vermindering van f 690.6(H) bij de grondbelasting welke hef fing nu slechts voor j aan het rijk ten goe de komt en de daling van 2.052.900 bij de pereoneele belasting waarvan het /njk heelemaal niet meer profiteert uit, dan komt men voor de overige middelen tot een daling van f 5.062 600. Het is alleen de ged i sti lieerd acc ij nadie wat meer (zij het ook sled its heel weinig: f 23.800) heeft opgebracht dan een jaar ge leden. De vermindering van circa 8 pet. van den wijn accijns was weinig hoopgevend, terwijl de achterstand voor 6wee maanden nu een hoogte van f 203.000 (10 pet.) heeft bereikt en er ook ten opzichte van het verlaagde ramingscijter een aanmerkelijk nadeelig ver schil is. Trouwens ook met het bier ging het in Oct. minder goed dan Verleden jaar. Ook in Oct. werd de raming weliswaar nog eonige- zins overtroffen, maar t. o. van Ao Fo wa? er weer een ach terstand, n.l. van f 132.000, waardoor het decrés voor tien maanden nu al tqt f 1 448.0Q(j of ruim 11 pet. is aange groeid. En ten opzichte van de raming, die voor het heele jaar van f 15 iniflioeu tot f 16.4 milhoen, derhalve met 14 imllioen, verhoogd werd, is er nu voor tien maanden al een achterstand van nagenoeg f 1.9 mil hoen. De tabaksaccijns is voor de tien maanden een heel klein beetje 80.000 of 1/3 pot.) hooger dan een jaar geleden en f 373.400 meer dan 10/12 rimmg. De overige accijnzen maken over October al evenmin een fraai figuur o deden den achterstand tegenover verleden jaar nog ver der stijgen. Bij de suiker bedroeg de achter uitgang m October 475 000, waardoor het decres voor 10 maanden f 3 146odö steeg. Het zout bracht resp. f 8500 en f 37.000 minder op. En bij het geslacht kwam Oct. met een opbrengst van slechts f 666.300 voor den dag. Voor de eerste tien maanden i8 een ach teruitgang van 2 280.900 en een achter stand van f 2.921.000 t. o. van 10/12 raming. Verder ia een scherpe vermindering f 948.000) bij de Inkomstenbelasting op te merken, welke het decres van dit middel van 10 maanden tot f 2.327.00q deed «tijgen De opbrengst in October wag niet hooger dan f 5.853.200. Voor tien maanden is het nadeelige ver schil tegenover verleden jaar nu tot f 2.327.000 opgeloopen, waarbij in aanmer king dient te worden genomen, dat in de thans reeds tot f 12.920.300 opgeloopen baten voor dienstjaar 1931-'32 f 1.128 196 begrepen is als aandeel in kwade posten over vorige dfenstjaren van het leeningsfonds, de pro vinciën en de gemeenten, oen bedrag, dat eigenlijk dn de ontvangst in mindering dient te worden gebracht. De vermogensbelasting is in October f 90.000 en sedert 1 Januari f 351 000 ten achter gebleven. De dividend en tantièmebelasting vertoont over October een daline van ruim 9 ton, waardoor de ach terstand van ld maanden tot f 1 074.000 is opgeloopen. Dat de invoerrechten reep f 323.000 en f 5.017 910 zijn ten achter gebleven, de lood* gelden resp. f 62.500 en f 490.000 en het sta. tistiekrecht reap, f 80.500 en f 793.000. be hoeft bij de aanhoudende stagnatie op het gebied van handel en verkeer geen verwon dering te wekken Veeleer maakt voot de invoerrechten de ontvangst van f 5.648 400 over October nog een betrekkelijk goed figuur. Prof. Dr. R. D. Eerdraans aanvaardt het lidmaatschap der Tweede Kamer. Naar wij vernemen kar. men thans zeer binnenkort de mededeeling van prof dr B 1) Kerdmans tegemoet zien. dat. hij het l'dmcatsohap van de Tweede Kamer als op volger van den heer Van Kempen zal aan vaarden. Het Gooiache Natuurreservaat. Ingediend is een wetsontwerp tot wette lijke voorziening in verband met medewer king van Stad en Lande van Gooiland bij het Gooische Natuurreservaat. De regeering herinnert in de toelichting aan het besluit een stichting te vormen, waaroafe de gezamenlijke terreinen zullen wordentovergedragen en die zich hun on- geschoaöen behoud als natuurreservaat als onveranderlijk doel zal stellen. De alge- mee A ver?a^e",>K *an Stad en Lande heeft (by haar besluit tot afstand van 1526 H~A. fcosch en heide bepaald, dat de ver koop zou vervallen, indien niet' vóór 1 Januari 1903 de verdeeling van de koopsom onder de leden door wettelijke voorziening i zou zijn mogeiyk gemaakt. Het thans aangeboden wetsontwerp strekt om tot het beoogde doel te geraken. Hoogleeraar in het strafgerecht en de strafvordering. Nieuwe voordracht vaif curatoren. Under intrekking van de voordracht tot benoeming van een tijdelijke lector wordt tliaas een schrijven vau curatoren door B. en W. van Amsterdam aan den Raad over gelegd, waarin wordt voorgedragen ter be noeming tot gewoon hooglecraar in liet straf recht en de stjrafvordering: 1. Mevr. mr. D. Hazewinkel—Surmga te Amsterdam 2. 1'roJ. nu. M. 1'. Vrij, lioogieeraar uan de Universiteit te Groningen Reorganisatie van den Kon. Ned. Middenstandsbond. Reeds eerder heeft het bestuur van den Kon. Ned. Middenstandsbond besloten tot het instellen van een commissie, welke heelt te onderzoeken, of en zoo ja in welk opzicht reorganisatie van den Bond gewensoht is, terwijl tot haar taak verder o.ni. zal behoo- ren het ontwerpen van een definitieve con- Inbutieregeling. Deze commissie i8 inmiddels als volgt sa mengesteld J. K W. E. van Bommel, Ronds penningmeester, voorzitter, s-Gravenhage, J. B. Blankert. lid van Groepsbestuur A en vice-voorzitter der L trecütsehe Handelsver- eeniging, Utrecht, L. H. van DneJ, voorzit ter der Middenstandsvereemging ..Haarlem mermeer", HoofddorpA. lngenoof Jr., di recteur van het Bon<tebureau. 's-Graven hage8. 1'. Lips, lad van Groepsbestuur B en secretaris van den Bond van Waeöh- mdustrieelen, 's-Gravenhage A. T. Meijer, lid van Groepsbestuur A en voorzitter van de Atg. Gron. Winkeliensvereenigmg, Gro ningen: A. H. Kekers, oud-penningmeester van de Enechedésclie Handelsverenigingen bestuurslid der Oostelijke Middenstands- Federatie. Enschedé J. Steketee, seeretrie der Vereeniging „Handelsbelangen Goes, O. J de Vrieze. voorzitter van de Vereeni ging ..Handel en Nijverheid". Winschoten: A van Weerden, vice-voorzitter eter Haar- lemsche Handelsvereniging, Haarlem; Mr. M j. Wolff, voorzitter van de Arnhemsche Vereniging voor Handel en NijverheSü, leden, en F. L. van der Leeuw. Adj.-Direc- teur van het Bondsbestuur. secretaris. De commissie heeft dezer dagen te Utrecht haar eerste vergadering gehouden. Nadat zij door den voorzitter namens het Bondsbe stuur was geïnstalleerd, werd het werkpro gramma in groote lijnen vastgesteld. Tijdeiyke korting op by de wet vastgestelde wedden. Zal ingaan op 1 Maart 1932. In een nota naar aanleiding van het ver- nfag der Tweede Kamer over het ontiwerp tot vaststelling van een tijdelijke korting op de jaarwedden van de leden van den Raad van State, de Algemeene Rekenkamer, de rechterlijke macht en de militaire rechter lijke macht, zegt. de regeering, dat door het verband van deze korting en die welke bij Kon. besluit zaJ worden getroffen ten aan zien van de andere ambtenaren, de in het verslag ter sprake gebrachte vervanging van de voorgestelde korting door een regeling, welke zou neerkomen op de heffing van een vast voor allen gelijkstaand percentage van 3 pet. niet aanvaardbaar is. De degreeeie, die in de korting is gebracht, steunt op het behoefte-element, hetwelk in de bezoidi- gingsregelmg reeds thans een factor van be te eken is 18 Bij nota van wijziging heelt de Kegeering den datum van inwerkingtreding nader ge steld op 1 Maart 1932. TWEEDE KAMER. De verhooging der invoerrechten. Fiscaal of protectionistisch. Agrarische amendementen. Op fiscale gronden is het wetsontwerp tot verhooging van het invoerrecht van 8 tot 10 procent ingediendhet is dan ook te be grijpen dat Minister De Geer het gister middag ais zuiver fiscaal heeft verdedigd. Hij verklaarde zelf«, verwonderd te zijn, dat dit ontwerp den strijd tusschen vrij handel en protectie weer had doen ontbran den Voor die verwondering bestond echter niet zooveel aanleiding, wanneer men be denkt, dat elke verdere verhooging van een tarief het beschermend karakter ervan doet toehemen en dat de grens van fiscaliteit zonder meer thans zeer stellig is bereikt, zooal niet wordt overschreden door de voor gestelde verhooging. De Minister gaf diti laatste niet toe. omdat ons tarief relatief toch nog laag is in vergelijking met wat eJdere wordt geheven. De heer Colijn (a.-r.) bleek ook nog niet volkomen overtuigd door het ministe- rieele betoog Hij erkende, dat dit ontwerp zou laden tot enkele prijsverhoogingen, vooral ten aanzien van huitenlandsche pro ducten die voor 100 pet in de behoefte voor zien Daarom achtte hij wel iets te zeggen voor het stellen van een termijn voor de heffing, gelijk in het amendement-Oud (v.- d.) was geschied Dan zou het buitenland trachten zijn afzetgebied in ons tand te be houden m de geringe verhooging van het tarief voor zijn rekening nemen Juist om dat loonsverlagingen onvermijdelijk zijn, achtte de heer Colijn het van belang prijs- verhoogine zoo mogelijk te voorkomen De bezwaren van den heer Colijn worden bij de replieken onderstreept door de heeren IJzerman (s.-d Oud (v.-d.) en Dr Vos (Ub.V Dezo leede bovendien den nadruk op de nadoelen van beperkfng van den uivoer voor on ze scheepvaart. Bij de behandeling van de artikelen van het wetsontwerp kwam echter eerst een ander amendement van den heer Oud 1n behandeling, strekkende om de verhooging niet te doen gelden voor de rechten op de artikelen bedoeld in artikel 43 van de Ta- riefwet Het gold hier een principfeele kwes tie. bij de Tariefwet-Colijn was aanvanke lijk voorgesteld deze artikelen geheel vrij te stellen. Op aandrang van fabrikanten, die verklaarden dezen steun niet te kunnen mis sen (men ziet, dat ook reeds het oude tarief van 5 pet. eenige bescherming bood), was toen het oude tarief voor deze artikelen ge handhaafd. Deze artikelen bleven dus met 5 pet. belast. De Munster voerde echter tegen dft amen dement aan, dat hij slechts met een verhoo ging van 26 pcU over de gelieeie linie (dus van de rechten voor deze artikelen van 5 op 6i pet,) do 11 millioen kan binnenkrijgen, die hij geraamd had, als opbrengst van de tariefsverhooging en dat hij van dat bedrag niets kon nussen. Mot 52 togen 37 stemmen as daarop het amendement verworpen. Daarna kwamen twee amendementen aan de orde, reep. van de heeren Lovmk (c.-h.) en Van c(en Heuvel (a.-r.) om het wets ontwerp rechtstreeks dienstbaar te maken aan agrarische protectie. Eerstgenoemde wilde komen tot een speciaal tarief m het bijzonder voor paarden, vleeech en aard appelen de laatste wilde voor twee jaar het invoerrecht op suiker opvoeren van f 2 40 tot f 5.40 per 100 K.ü. Krachtig heeft de heer Van der Waerden (s.-d.) deze amendementen bestreden. Daar bij uitte deze zijn leedwezen over het feit, dat ook de heer Bierema het amendement van den Heuvel had mede-onderteekend. De Engelsohe liberalen, zei de hij, die met het vrijhandelsstelsel schipperen, willen althans niet de eerste levensbehoeften be lasten Dat kan men van de Hollandsche liberalen niet meer zeggen. Het amendement-Lovink vond bestrijding bij den heer Ebcls (v.-d,), juist vanwege het blijvend karakter, dat daarin gegeven werd aan den steun van onze veetelers en aardappelprodiyenten. terwijl de heer Hiem7 sir® (s -d.) beide .amendementen bestreed, evenals de heer Knottenbelt (lib.), die met den heer Van der Waerden van oordeel was. dat zij niet pasten in het kader van het ont werp. Een afwachtende houding nam de heer Kortenhorst (r.-k.aan; zijn partijge noot. de heer Van Voorst tot Voorst daar entegen verklaarde zich onomwonden voor beide amendementen en meende, dat men Hi dezen tijd maatregelen mag nemen, die rnen ander s niet zou nemen, al erkende hij, dat ze eigenlijk ir. dit ontwerp niet thuis behooren Het is zeker dat de Minister van Finan ciën beide amendementen op dien grond zal afwijzen. GEMENGDE BERICHTEN. Een blinde handelscorrespondent. Gediplomeerd in vier talen. De heer A Klep te Breda, die totaal blind is, is geslaagd voor het examen handels correspondentie Fransch. Hij is thans een gediplomeerd correspondent in de Neder- landsche, Duiteche, Ecgelsche en Fransche taal. Morganatic us in het „Vaderland" over de Amsterdamsche winkelsluiting. Morgan a ticus, de geestige medewerker van het Vadertahft heelt zijn Zondagmor gen groet gewijd aan het Amsterdamsche raadsbesluit om voortaan de winkels om 10 uur te sluiten. Dfe P. P., zooals hij zich noemt, vindt het prachtig. Amsterdam wordt, volgens heni^ fijn als maar soberder, en dimmecratischer. Dat gaat niet ineens, maar bij schokjes, bij deugd-stuipjes. Eerst gingen de eaJé's vroe ger dicht; niet meer om half twee, maat om half één. O zoo. Je had van die slam pampers - de P.P. bekent, klaprozig blo zend, dat hij wel is geweest van dezen die na een tooneelvoorstelling ja! zoo laat nog plachten te gaan na-praten in 'n knus kroechie, 't ie waar, dat er over dag verduiveld hard was gewerkt en ge zelligheid kende dan geen tijd, en 't was in een ommezien half twee; en dan pro moveerden ze de kroeg tot Sociëteit. En dat ging allemaal best in de Babylonische dagen, toen je maar net dee, wat je wou. Maar, zoo gaat de P.P. voort, dat is de voltooid verleden tijden nu be ginnen ze al kwart over twaalfen het licht te verminderen, want iedere kellner berekent met dimmecratiscti angstigen ijver, dat hij andere iets te kort zou komen aan „menschwaandig bestaan"dat ib: een bestaan met véél rusten' als de wijzers van de voorloopende klok in de buurt van half één beginnen te komen, dan beginnen ze al vast een paar lichten uit te draaien en dat vinden ouderwetsche menschen niet hoffelijk, maar dat is een bewijs te-meer, dat 't in-den-haak is, en zeitgemaez, wat jij. want de dimmecraasje heeft wel wat andere te doen dan op hoffelijkheid te let ten die let op 'r réchtenen „hoffelijk heid", dat is hetzelfde aJ8 slaafschheid, wat jijEn om half één brult één van de hee ren, zoo onafhankelijk ais je 't maar ver langen kan hep-ie de pliesie achter 'm of niet5dat 't „de hoogBte tijd" is er» dat klinkt 'n takkie germanistisch nou maar, het is ook germanistischzij 't niet ..gemütlich" En nu gaat 't in Amsterdam, dat heusch ééns 'n erge „gezellige" en geen tijd ken nend»1 avondstad was zooale die slam pampers voornoemd, die ik graag verloo chen, dat noemen nu het gaat 't daar nog 'n beetje verder, en ook de .winkels gaan 's Zaterdagsavonds vroeg dichtom tien uur dus dicht, ai een opwelling nog om wat har tigs en plezierigs mee naar huie nemen, gaat niet. nee, fijn Riet. slampamperswant is er iets zoo ongedisciplineerds en ongere gelde ai8 opwellingen' I-eee je exemplaar van je roode krant thuis, daar vin je har tigs genoeg in verpakt, en heb je geen ge noeglijk nootje-met-zo ut te peuzelen van wijn spreken we natuurlijk niet je hebt toch den notenkraker met het echte onaf- tische. vaderlandsche keukenzout, en zóó spiritueel, dat er geen «pdritualiën bij halen. En ais je nóg meer wilt hebben, dan haaf je dat maar vroeger in huie, maar niet ai te vroegniet op Dinsdagmiddag, want dan zijn de winkeie voortaan ook allemaal dicht. Want 'n winfel in Amsterdam, dat is niet meer zoo'n établissement, waar je maar bru taal, ongedisciplineerd in loopt, en waar ze ondinunecratasch zouden „klaar staan" om je wat te verkoopen, ina^r 't is een inrich ting, waar ze klaar staan oui zoo gauw mogelijk de deur te sluitenhet is aardig op weg naar een ambtelijk overheidsbedrijf zoo wil 't de dimmecraasje, de winkeliers willen t misschien niet; maai er is nog een Hóógere Macht, die weet wat ze moeten vullen en die vooral weet, wat de winkel bedienden willen. En weet u wat die wil len5 Die willen zich op Dinsdagmiddag cultureel ontwikkelen! Daar zijn ze gewoon fel op; en dat zal dan, uniform, op Dins dagmiddag gebeuren, dat hebben de hee ren van den Raad verteld; nu, en dié zul len toch zeker geen onzin verkoopenZoo dat we op den goeden weg rijn; en we moeten natuurlijk steeds „Vooruit"; d.w.z. het publiek moet stevig worden gediscipli neerd en de andere partij als-maar meer vrije tijd voor de cultureelè ontwikke ling en ik, P.P., zie niet in, waarom 't bij dien éénen middag zou blijven; en 's avonds de winkels om zeven uur dicht; je moet je dan zoo haasten om naar een culturoclen bioscoop of dancing te komen waarom verdikkie niet om vier uur dicht, op de middagen dan dat ze niet heelemaal dicht rijnen dan bijvoorbeeld om half elf openen 'n paar uurtjes dicht Voor koffie drinken. dan wordt het bestaan toch zeker pas echt menswaardig en stikvol cultuur; de koopers staan dan maar ln die enkele uren in de file. Dat moeten we hebbencul- tureele winkelbedienden, en veel vrijen tijd, want die oude. malle, Christelijke ideëen, dati de ware cultuur is rustig tevreden ar beid. met na den arbeid wat lieve liefheb berij, daar zijn we nou toch zeker wel over heen, hè! LAND- EN TUINBOUW. De toestan^ in de veehouderij in Noord- en Zuid-Holland. Ontstellende cyfers. De Veeteelt- en Zuivelcommissie, inge steld dopr het hoofdbestuur van de Holl. My. van Landbouw, om d«m, toestand der veehoudery in NoordJHolUrfid en Zuid-Hol land na te gaan en voorstellen te doen wel ke de organisatie zou kunnen overnemen, heeft haar rapport bp het hoofdbestuur in gediend. Blijkens dit rapport zyn de bedryfsuit- komsten, ondanks de goedkoope veevoeder- prijzen, treurig. Uit de cijfers, welke aan het rapport zyn toegevoegd, blplct, dat veehouders in Noord- Holland als loon voor hun arbeid, waar- raider alles is gewaardeerd, ook de huis huur en het gebruik van producten uit eigen bed rijf, gemiddeld hebben oDtvangen in de laatste vyf boekjaren 825.80 per jaar en in Zuid-Holland gemiddeld 195 éhonderd vyf en negentig gulden). De cyfers uit Noord-Holland hebben be trekking op 80 90 veehoudersbedryven die van Zuid-Holland op 25 57 bedrijver. Dat by deze uitkomsten, die gemiddelden voorstellen, welke door velen met worden verkregen, het nog niet op een ramp is uit- geloopen, schrift de commissie toe aan het feit, diat een boer over eenig vermogen moet beschikken of over crediet (b.v. door middel van borgen) om boer te kunnen zgn. Een groot deel der plattelandsbevolking is door financieele banden aan het boerenbe drijf gebonden en allen met elkander rem men het naar buiten treden van den finan cieel en nood, door dezen nood gemeen schappelijk te dragen. De veehoudere moeten worden aangemoe digd meer gebruik te maken van de gele genheid tot het verkrijgen van voorlichting en zich meer aan te sluiten by de vereeni- gingen, welke tot heil hunner bedrijven zyn gesticht. Aan het hoofdbeetuur wordt verzocht zich nogmaals tot de vertegenwoordigers in Noord- en Zuid-Holland te wenden om bij het vaetetellen dier j achteom rekening te houden met de slechte bedrijfsresultaten. Een soortgelijk verzoek ware te richten tot de hypotheekgevers in verband' met de da ling van den rentevoet en soepelheid bij af lossing. De oommissie betreurt ten zeerste, dat de regeering de propaganda voor den afzet, onzer zuivelproducten niet heeft ge steund op de wijze als is verzocht. De over heid dient voorts, meer nog dan thans reeds het geval is, leger en vloot, rijks- en gemeentelijke instelling de voorkeur te doen geven aan het Nederlandsch fabrikaat, ook als dit fabrikaat van den Nederlaiïd- «chen landbouw of tuinbouw afkomstig is. De afdeelmgen der maatschappij dienen op gewekt tt worden, plaatselijk door zelfdoen, en door samenwerking, ernstige pogingen aan te wenden de tarieven der ambachts lieden en de prijzen van vleesoh en brood en andere artikelen omlaag te krijgen. Vai: het anti-dumpingswetsontwerp ver wacht de commissie frteun bij het behouden van den binnenlandechen afzet. Een ver hooging of invoering van invoerrechten op de landbouw-toonbankartakeien. even hoog als voor andere artikelen,, acht de commis sie het opheffen van een onreahtvaardige achterstelling van den producent van land bouw voortbrengselen Uitvoerig staat de commissie stil bij de uivoering van Deensch vleeech. Zoowel van een invoerrecht als van een invoerverbod verwacht de commissie hier op den duur geen invloed op den prijs. Van een invoer verbod of van een contingeering met tijdelijk invoerverbod verwacht de commis sie echter wel een gelijkmatiger prijsloop en een normaler afzetmogelijkheid voor het Nederlandsche vee. De commissie is una niem van oordeel, dat er een zoodanige contingeering van den invoer moet komen om desorganisatie der Nederlandsche vee markten. met alle narigfiefd daaraan ver bonden. te voorkomen. Het contïngeerings- wetje wordt dan ook toegejuicht. De oom missie ig van oordeel, dat de overheid aan het totaal onbeschutte landbouwbedrijf ver- „Na lang zoeken eindeiyk datgene, wat ik voor myn tanden noodig heb! Nadat ik het drie maal gébruikt had, waren myn tanden helder wit, hoewel zy er door het vele rooken bruin en leeiyk hadden uitgezien. Ik zal geen ander merk meer gebruiken dan Chlo- rodont." B., Horst Berg. Verlangt alleen de echte Chlorodont-tandpasta met rood- wit-blauwe garantiestrook, tube 35 cent en 60 cent! Overal verkrijgbaar. plicht is streng tegen kunstmatige pnjsvor- niing op te treden. Daar de commissie vreest dat niervan nietg zal komen, is zij van oor deel, diat de overheid verplicht is den land- t>ouw te helpen in diezelfde positie te komen als de bedoelde beschutte bedrijven. ln het slot. van haar rapport wijst de com missie op de hooge kosten, waarmede het veehoudersbedrijf te maken heelt, mede door de schuld der overheid. Mocht het niet mogelijk zijn langs een verlaging der las ten en der kosten van levensonderhoud ot lange een verhooging der prijzen der vee- teettproducten verbetering dn den toestand te verkrijgen, dan ziet de commtesie als uiterste middel een financieele bijdrage in de crbeidsloonen. RECHTCAKEN. Vervalsching van stempelmerken. De koopman J. C. K., 28 jaar, t« Nieu- werkerk aan den iJssel, heeft zich voor <h» Rotterdamsohe Rechtbank te verantwoorden gehad ter zake van vervalsching van «tem- Hij zou het stemjiei van de Coöperatieve tmnbouwvereeniging: Gouda en Omstreken, hebben laten namaken en daarmee oude kisten hebben gemerkt, dae hij daarna in- leverdp, waarbij hem f 0.50 per kist werd gerestitueerd. Verdachte gaf toe. stempels te hebben laten namaken. De tuinbouwvereeniging heeft in den loop van den tijd het stempel nog eens Jaten veranderen. Zoo'n etexnpel kostte hem f 20. Hij heeft bij elkaar 220 kisten van zijn eigen stempel voorzien. Als getuig© werd gehoord de 2e secretaris vin de tuiniers vereeniging G. J. Steenland, dis verklaarde dat de vereeniging eenige dui zenden gulden schade heeft geleden, door- dat «teede meer kisten werden •ingelewwl dan ze bezat en doordat voornamelijk oude minderwaardige kisten .werden ft- bracht. Een getuige k décharge verklaarde, dat er aan de Goudeehe veiling met de leege kietel iiog al ongeregeld gehandeld wend.. Meu aanvaardde dlaar wel kisten van de veilin gen Woerden, Oostvoorne, Rotterdam Alleen als het te bar werd. maakte het veitiogbe- stuur aan de inlevering wel weer eous een eind Andere getuigen décharge verklaarden ook wel ongestempelde kisten te hebban ont vangen op de veiling van de Goudsche tuin- bouwvereeniging. De directeur van de veiling Persoansdsni alhier verklaarde, dat de veilingmerken geen gedeponeerde handelsmerken zijn Het O. M. meende, dat het er niet toè doet, wat de veiling met de eenmaal aan genomen. kisten uitvoerde. Ook de verkla ringen van de getuigen A décharge zijn voor dit misdrijf, genoemd in art. 220, niet van belang. Verdachte heeft bekend. Eisch 2 maan den gevangenisstraf. Mr. J. 8init, de verdediger, gaf toe dat het door K. gepleegde feit inderdaad laakbaar is. Maar men dient de omstandigheden ia acht te nemen. K. en de Goudsohe veiling zijn geen onbekenden voor elkaar. K. heeft vroeger gekocht op de veiinng, eerst voor zich zelt, later voor een lastgever. Tusschen dezen lc-stgewer en de Goudsche veiling i» een geschil ontstaan dat voor die Veiling niet gunstig ie afgeloopen. Men beschouwde K. als een van de groote oorzaken van dies ongunstigep afloop en heeft daarom alles in het werk gesteld om K. te j>akken te krij gen. Dit is gelukt toen K. een partij van 66 kisten aanbood, Voorzien van het valsche «tempel. Maar deze kisten waren door de veiling zelf uitgegeven. Als de kisten oud en zonder eemge waarde werden ingeleverd, was dat bedrijfsrisico voor de veiling, dat zij hari te aanvaarden. Wat K. gedaan heeft is laakbaar en dom. Maar ia het strafbaar? Mr. Smit beantwoordt, zich beroepende op de commentaar van Noyon op de artt. 219 en 22U, en op de verklaring van den deskun dige Hoogeweg, dat we hier niet te doen het ben met een gedeponeerd handelsmerk, deze vraag ontkennend. Hij concludeerde dus tot ontslag van rechtsvervolging. In zijn repliek zeide het O. M dat art. 220 in het geheel niet spreekt van „van overheidswege uitgegeven merken", maar van stempels en merken in het algemeen. Mr Keumer persisteert dus bij zijn requi sitoir. De verdediger bleef er bij dat art. 22Ü in onverbrekelijk verband staat met de artt. 216—219, waarin uitsluitend sprake is van „van overheidswege uitgegeven merken." Uitspraak 1 December. Overtreding Veiligheidswet. In een zaak van L. P., bouwondernemer te Krimpen aan den IJseel, appellant van etn vonnis van den kanton recti ter alhier, waarbij hij wegens overtreding van de Vei ligheidswet hij zou als hoofd van een on derneming, die den bouw op zich had1 ge nomen van een huis aan den Hoofdweg onder Hillegersberg hebben nagelaten te zorgen, dat aan een steiger van meer dan 4 M. hoogte, een gording en schrllcsteigér aanwezig waren en dat op het werk een privaat voor de arbeider» aantweaig was was veroordeeld tot 3 maal f 15 boete subs. 3 maal 3 dagen hechtenis, heeft fiet O. M geëiecht vernietiging van het vonnis en dot de rechtfcank opnieuw rechtdoende, verdach te zal veroordeel en tot 1 maal f 15 boete subs. 1 maal 3 dagen hechtenis. STADSNIEUWS. GOUDA, 18 Nov. 1931. Het ov«rwerk op de Secretarie. In antwoord op de vragen van het raads lid K. R- van Staal, inzake het overwerk op de Secretarie, hebben B. en W. geant woord, dat inderdaad op Maandag 2 No vember tot 's nachts 4 uur is overgewerkt- Dit geschiedde in'verband met een zoo spoedig mogelyke aanbieding van de ont- werp-begrooting voor het dienstjaar 1932 aan den Gemeenteraad. B, en W. achten het noodig dat, teneinde daaraan in de verga dering van Dinsdag 3 November j.l. de \aaiste hand te kunnen leggen, de hiervoor nodige werkzaamheden vóór die vergade ring werden beëindigd. In verband hiermede was overwerk nood- lakelyk en werd dit namens B. en W. door den Wethouder van Finahciën in overleg met den Burgemeester aan de betrokken af- deeling opgedragen. B. en W. zyn, van meening dat overwerk ln den gesignaleerden rin slechts by uiter- ste noodzaak mag worden opgedragen. ILi. was deze noodzaak thans aanwezig en in verband daarmede het overwerk zelf vol komen gerechtvaardigd. Den betrokken ambtenaren was niet ge last op den gewonen tyd den volgenden morgen wederom ter secretarie aanwezig t« zyn-; zy deden dit geheel uit vryen wil met het oog op de nog te verrichten werk zaamheden. Hiervoor hebben B. en W. niet anders dan lof. Uitbreiding openbare straten Zwarteweg, Steynksde eai Achterwillenscheweg. Bouwplan C. J. van Wingerden en G. van der Horst. Door de heeren G. J. van Wingerden G. van der Horst is by schryven van 20 Juli 1931 verzocht om vergunning als bedoeld bjj artikel 21 der 'Bouw- en Woningveror dening voor de uitbreiding van den Zwarte weg en de Steynkade, zulks ten behoeve van de bebouwing van de kadastrale per- ceelen, bekend in gemeente Gouda, sectie K no. 1966 en. 1619. Voor wat de'Steynkade betreft zal deze, in aansluiting met het reeds bestaande ge deelte, 9 M. breed worden, n.l. een trottoir vaft 2 M., een ryweg van 5 M. en een gazon langs den^ waterkant van 2 M. Langs het water vrfn de Breevaart zal een beschoeiing moeten worden gemaakt, om uitspoeling van den weg te voorkomen. De Zwartewég zal volgens het ingediende gewyzigde uitbreidingsplan een breedte moeten verkrygen van 15 M., terwyl het gedeelte van den Achterwilienschen weg, dat de verbinding vormt naar den Bode- graafschen Straatweg, vanaf de grens der gemeente Reeuwijk 20 M. breed moet wor den. Aangezien deze laatste twee wegen, in verband met het doorgaand verkeer breeder zjjn gedacht, dan voor de bebouwing op zichzelf noodig is, adviseert de directeur van Gemeentewerken om in plaats van de 5eUï,^,bm;dte vanden Zwarteweg, zijn de -73, Tlf., slechts 6 M. breedte voor be strating aan adressanten in rekening te brengen en evenzoo van den nog breederen Achterwilienschen weg, terwyl de gemeen te de 20 M. breede strook grond, die aldaar van het bouwterrein wordt afgesneden, voor den te maken weg, koopt voor den prijs van 2.- per M2. In verband met de te verwachten inklin- king van de langs den Zwarteweg te dem pen sloot, zal aldaar voorloópig een grind weg worden aangebracht. Bovendien zal voor den afvoer van fae- caliën en 'huiswater een electrische bema ling op de Breevaart noodig zyn. De directeur van- Gemeentewerken deelt in zyn by de stukken overgelegd advies mede, dat de te maken kosten van sloot- demping, aanleg van wegen, enz., door hem worden begroot op totaal 39.170.—, waar van een gedeelte ad 12.110.— komt ten laste van de gemeente, in welk bedrag be grepen is 1000.voor den aankoop van 600 M2. grond, hiervoren bedoeld en hy adviseert de gevraagde vergunning aldus te verleenen onder de door hem noodig geoor deelde voorwaarden. De commissie van by stand in het beheer der Gemeentewerken kan. zich hiermede vereenigen en aijviseert te bevorderên, dat onder die voorwaarden de vereischte ver gunning wordt verleend. Overeenkomstig het bepaaldè bij meerge noemd artikel 21 hebben OB. en W. het ad vies der Gezondheidscommissie gevraagd, (tat het verzoek dit voor de eerstvolgende raadsvergadering te willen toezenden. Ook naar hun meening zal de gevraagde vergunning onder de bovenbedoelde voor waarden 'kurnien worden verleend. Daarom stellen zy den Raad voor daartoe te beslui ten. Scheidsgerecht voor de werklieden. Volgens het bepaalde by art. 44 van het Werkliedenreglement 1929 zullen door den Raad een lid en een plaatsvervangend lid van het scheidsgerecht voor de gemeente werklieden moeten worden benoemd voor de jaren 1932, 1933 ea 193*. Veor het vorig driejarig tydvak werd tot lid aangewezen, de heer L. D. Martens en diens plaatsvervanger, de heer C. van Kooten, die herkiesbaar zyn. Voor zooveel noodig vestigen B. en W. er de aaftdacht op, dat leden van het ge meentebestuur, ambtenaren en werklieden «er gemeente, volgens het derde lid van voonneld artikel niet benoembaar zyn. Door de werklieden zyn gekozen tot lid: de heer F. Stolk en tot plaatsvervangend «d de heer L. Overhand, terwyl door B. en W. de heer P. B. Sips tot lid en de heer Eksteen tot diens plaatsvervanger zyn tangewezen. B. en W. stellen den Raad voor om tot1' tadoetaing van een derde lid en plaatsver- 'taigend lid van het scheidsgerecht voor de •meentewerklieden over te gaan, waarby zy de aftredenden voor een heihenoeming aanbevelen. Benoeming leeraar in de electriciteitsleer aan de Avondschool voor Ambachtslieden. Ter voorziening in de vacature, welke met ingang van 1 December a.s. ontstaat door het vertrek van den heer W. Duite- meyer, leeraar in de electriciteitsleer aan de Avondschool voor Ambachtslieden, stel len B. en W. voor met ingang van boven genoemden datum in diens plaats te be- noemen, voorloopig voor den verderen duur van den cursus 1931/1932, den heer S. H, Berkhout te Vlaardingen. Vuil vervoer naar de industrieterreinen. Ten einde ook voor nagenoemden tak van dienst tot de grootst mogelyke bezuiniging te geraken, heeft de commissie Van by- stand in het beheer van den Reinigings dienst geadviseerd de vuilverwydering doen geschieden door rechtstreeksch ver voer naar dé industrieterreinen. Dit heeft het voordeel, dat het vuilvervoer goedkoo- per kan geschieden, het vréagstuk van de plaats waarheen het vuil moet worden ver- voerd, voor jaren is opgelost en ten slotte de industrieterreinen met betrekkelyk ge. ringe kofeten worden opgehoogd. Teneinde hiertoe te geraken, moest een gelegenheid worden gemaakt om de terrei nen vanaf den weg met motorvoertuigen te kunnen bereiken. B. en W. stelden daartoe een bedrag yjui 1000.beschikbaar aan het bedryf. Zy vertrouweV dat de Raad deze maat regelen, die vanwege de urgentie dooi en W. werden genomen, zal kunnen sanc- tionneeren. Benoeming directeur handelsavondschool en centftle cursus voor- machineschry ven, Ter voorziening in de vacature van direc teur der Handelsavpndschool met 5-jarigen cursus, tevens directeur van den centraien cursus voor machineschryven, ontstaan tan. gevolge van het in de vergadering van September j.l. met ingang van 1 October d.a.v. aan den heer K. Bouma verleend eer vol ontslag, hebben B. en W. de volgende voordracht opgemaakt: 1. P. E. van iBemmel, leeraar M. O. aardrijkskunde aan de Ii.H^B.S., het gym nasium en de handelsavondschool alhier, sedert 1 October j.l. als waarnemend direc teur werkzaam; 2. S. C. F. de Zeeuw, leeraar M. O. boek houden, onderwijzer aan de R.K. school voor b. 1. o. te 's-Gravenhage en leeraar boekhouden aan de handelsavondschool al hier. Deze voordracht i9 opgemaakt in over eenstemming met dé te dezer zake uitge brachte adviezen en goedgekeurd door den minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen by brief d.d. 31 October j.l., no. 14154, afd. V.H.N.O. Machtiging verlenging tydelyk dienst, verband. De tydeiyke opzichters by Gemeente werken P. Sanders en C, de Korte zyn op 4 November en 1 December .1931 twee jaar in tydeiyken dienst werkzaam. Volgens art. 10 van het Ambtenaren reglement 1929 kan de duur van dezen ty deiyken dienst verlengd worden door B. en W. voor ten hoogste één jaar, met machti ging van den gemeenteraad. Aangezien deze opzichters voorloopig nog noodig zyn, in verband met den stand van verschillende werkzaamheden, stellen B. en W. voor hen te machtigen hun tyde- lyke aanstelling met ten hoogste een jaar te verlengen. Promotie. Onze stadgenoot de heer A, Sdieijgrond heppt Maandlag 23 November a.s. Kijksuniveraiteut te Utrecht te promoveeren tiot doctor m de wis- en natuurkunde op proeteohntt „Het plantendek van de Kram penerwaard" en stellingen. De vermakelykheidsbelasting. Bij de indiening van het ontwerp gemeen- tebegvooting 1932 zullen B. en W. den Raad voorstellen de vermakelijkheidsbelasting te verhoogen van 10 tot 15 pet. Jongeren Vrede» Actie. Door de onlangs opnieuw opgerichte afdee- ling Gouda der J.V.A. wordt tegen Zater dagavond in de Kéunie, aanvang 8 uur, een algojneene vergadering belegd, die voor ieder vrij toegankelijk is. Er zal worden gespro ken door Dirk Boer, terwijl declamatie den avond zal aanvullen. Burgemeester en Wethouders brengen, ter algemeene kennis, flat van het Gemeente bestuur van Haastrecht de mededeedmg ie ingekomen, dat ter secretarie van Haas trecht is ter inzage gelegd een verzoek van B. Blom, aan d© Gedeputeerde Staten om vergunning tot het oprichten van een onder, grondsche benzine-bewaarpiaate voor 20.000 Liter met bovengrundsche oftappomp op Wijk D. No. 73, kadastraal be- ite Haastrecht Sectie A. No. N72 2382 de gem€önte 8tolwl)k' 8ectle A- Op Donderdqg, 26 November 1931 de» voor- middags te lo uur zal ten Haadhulze te Haastrecht gelegenheid bestaan om bezwa ren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Derde abonnementHvoorstelling. De N.V. Ver. Rotterd. Hofstad-Tooneel, »Jir. Cor van der Lugt Melsert, zal Don derdag 26 No/C'ber 's avi-nds 8 uur in den Nieuwen Si.Tr.-viprg, als derde abonne- inentsvoorptellóig opvoeren „De Roode Divan" eei spe! uit Chicago's onderwereld, door Edgar Willice. In „De R^vJe Divan" treden op oa. l.oyis van Gastere i, Dicis van Veen, Joan Un-n- sohn, Jan van Ees, Herman Schwab, Sinny Hammé, Willy D»mhuan E»i ar.dcren De regie is van Hermann Schwab. GEBORENto Nov.Rltkterus, z. v. K. van wijk en J. van der Vaart, Kattensin- gei 82. - 14 Nov.: Johannes Cornelia, z, v. 1'. A. Merk us en W. H. F. M. Holstede, Tuinstraat 62. Paulina, d. v. J. Kikkert en F. v. d Meij, Farkatraat 16. 16 Nov. Rentier, z. v. A. J. Akkerman en A. C. Koe- fjcre, Lijsterbesstraat 24. Leendert Fietor, a v. F. Signer en P. Verkaik, v. Peraijn- atraat 13 Uerrit, z. v. G. Stubbe en J. van Ceeuwen, Hotitm.plantsoen 8. 16 Nov.Arie, z. v. A. Hendriks en Th. H Ver goed, v. d. Palmstraat 117. Elisabeth geeltje, d. v. J. Blonk en U. Klever, Kui perstraat l(j. - Friedrioh, z. v. N. A. van Hofweegen en A, L. F. Brethauer, Wijd Straat 18. Maria, d. v. J. Nieuwenhuijzen én J. van Roon, Tuinstraat 67. OVERLEDEN. 16 Nov.: Johannes Adria- uus Koolmees, 20 jaar. Agenda 18 Nov. 8Vi uur Nieuwe Schouwburg Twee de Nuteavond. 18 Nov. 8 uur gebouw Daniël cursus EJH. B.O. leider Dr. v. Elk. 19 Nov. uur Hotel ,yde Zalm" Ver. van Huisvrouwen, Voordracht met lichtbeel den, door den heer G. Pilger over de Chi- neesclie vrouw. UIT DEN OMTREK. ALPHEN a. d. RIJN. Een Raadslid geschorst. In de gisteren gehouden vergadering van den Raad der gemeente Alphen aan den Ryn is met 8 tegen 7 stemmen een voorstel van B. en W. aangenomen^ om den heer J. N. Engelsman (S.D.), dié sinds 1 Septem ber lid vaif den 'Raad is, te schorsen wegens overtreding van art. 26 der Gemeentewet. De heer Engelsman is directeur der NA', itenata.jte Alphen, welke firma in Septem ber j.l. aan de Water- en Llchtbedryven ln deze gemeente 200 zakken heeft geleverd voor een totaal bedrag van 50. De heer Engelsman, zoomede de leden der vryzinnige en Katholieke fracties wa ren van oordeel, dat hier geen overtreding van het betreffende artikel der Gemeente wet heeft plaats gehad, daar niet heV' Raadslid, doch diens broer, de heer A. J. Engelsman, die deelgenoot is in genoemde N.V., de zakken, zy hqt dan door zyn be middeling, heeft geleverd. Overigens was men unaniem van oordeel, dat het thans geschorste Raadslid geheel te goeder trouw heeft gehandeld. Gemeenteraad. In de gisteren gehouden vergadering van den raad dezer gemeeroté is by de behan deling der gemeentebegrooting besloten het aantal opcenten op de gemeentefondsbelas ting te brengen van 40 op 60 qn die op de personeele belasting van 60 op 80. Op voorstel van den heer Van Kleef (v.<j.) werd besloten onder het hoofdstuk alge meen beheer een mehioriepost te plaatsen voor een fonds voor den, bouw van eer nieuw raadhuis en dezep^post naar den ka- pitaoldieast owr te brengen. Aangenomen werd een vqorstel van den heer Boeren (r.k.) om de Bubsidie voor de tuberculosebestrijding te verhoogen en deze voor de uitzending van patiënten te bren gen op een bedrag van 75 per patiënt per zes maanden tot een maximum van 1500. Ten slotte heeft de raad met 8—7 stem men besloten den heer J. N. Eogelsman (s.d.), die sinds 1 September j.l. lid van den raad is, te schorsen, wegens overtre ding van art. 26 der Gemeentewet (leve ring aan de gemeente). CAPELLE a. d. IJSSEL. Door een dryfriem gegrepen. De 62-jarige arbeider C. Stok is Maan dagmiddag in een fabriek aan den Schaar- dyk door een dryfriem gegrepen. De man is met een verbryzeld linker onderbeen, een verbryzelde linkeram, een wond aan het achterhoofd en een hersenschudding naar het ziekenhuis aan den Cpolsingel vervoerd, waar hy aan de kwetsuren is overleden. STOLWUK. Gemeenteraad. In de gisteren gehouden vergadering van den Raad der gemeente waren tegenwoor dig alle leden. Na opening werden de notulen ongewy. zigd vastgesteld. Ingekomen stukken: Wyziging bouwverordening; aangeno men. Wyziging gemeentebegrooting; aangeno men. Verzoek van de gem, Oüdewater betref fende een kasgeldleening. De Voorzitter deelt mee dat B. en W- voorstellen aan' de gem. Oüdewater een ka^ geldleening te verstrekken voor den tyd van 6 maanden tegen een rente van 4 en wel een bedrag van 25.000. Dit bedrag is gedeponeerd by de Bank van, Ned. Gemeen- tende, rentende 2 Goedgekeurd. Ingekomen een schryven van Dr. Zielstra te Bergambacht verzoekende gemeentelyke steun te verleenen aan A. Stoppelenburg Cz. tfc 't Beyer 1003 voor liet plaatsen van een zwakzinnig kind in een daarvoor aangewe zen inrichting. B[. en W. stellen voor de halve kosten door de gemeente te doen betalen. Verschillende leden zyn van oordeel dat de financieele toestand van S. wel toelaat een gedeelte der kosten zeif te dragen. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Vaststelling der huurpryzen van eenige gemeenjtewomngen Overeenkomstig voorstel van B. en W. aangenomen. Ingekomen schrijven van dè gemun te iBerkenwoude van niet accoord gaan met een indertyd dour den Rand genomen be sluit om wederkes.'tg goen vergoeding te nu kot hwibMMk vm iftogj i deren uit elkanders gemeente. Verzoent wordt een vergoeding van 2.60 jper kind. Het verzoek werd toegestaan en zal dus voortaan wederkeerig 2.50 per kind wor- 1 den berekend. Benoeming omlerwyzeres. De Voorzitter deelt mee dat B. en W. foorstellen het maken van een voordracht Voor d« benoeming van een onderwyzeres feit te stellen in verband met de hangende kwestie by de wyziging van de onderwijs wet wat betreft de leerlingenschaal. We Rebben aan die school al reeds één boven tallige leerkracht welke de gemeente op 1200 komt. iByaldien de leerlingenschaal op 45 wordt gebracht zouden we alzoo twee boventallige krachten te vergoeden krijger indien we thans reeds tot een vaste 'benoe ming overgingen. Wethouder Verdoold deelt mee dat een ityddyke leerkracht kan worden ontslagen, terwyl een vast aangestelde op wachtgeld komt. De heer J. Verdoold zou graag zien dat !b«n tydelyke blyft aangesteld tot dat meer zekerheid betreffende het aantal leerlingen per leerkracht bestaat. De Voorzitter antwoord dat zulks ook de bedoeling is. De heer Muys informeert naar de daar door ontstane verhoogde uitkeering aan de bijzondere school hetgeen volgens de voorz, /Verband zou houden met de boventallige Jeerkrachten aan de openbare school. De Voorzitter zegt dat daar niets aan is üte doen, de wet schryft zulks voor. Tot aanhouding wordt besloten. Buurtverlichting. De Voorzitter deelt mee dat jen kosten- berekening is gemaakt voor het verlichten van buitenwyken. De raming is 4400.- jvoor de aaniegkosten. Hierby komt nog het .stroomverbruik. B. en W. stellen voor afwyzend te be schikken. Ae heer Graveland zegt daa de buurtbe woners met de verlichting erg gebaat zou- ijden zyn, en heeft er de kosten wel'voor over. Hy brengt zulks in verband met dorpspleint-bestrating en zegt dat ook voor de buurtbewoners eens iets gedaan moet worden. De heer iBoth spreekt zich ook buurtverlichting uit. De heer J. Verdoold zou gaaipe zien dat de Tenitweg-verlichting by lichtemaan werd nagelaten. Deze verlichting is een ergemiB voor de andere wijkbewoners welke by donkere avonden er zelfs van verstoken zyn. Wethouder Verdoold zet uiteen dat Wet moeiiyk is te regelen dat de lampen alleen branden met donikere avonden. De heer J. Verdoold vraagt welke mo tieven er toe geleid hébben om de Tentweg te verlichten terwyl de andere wyken in donker bleven. Wethouder Verdoold zegt dat de Tentweg dicht bevolkt is en een drukke verkeersweg. De heer Verdoold kan zich met aanhou ding van het verzoek wel vereemgen om dat het eigeniyk voor dezen winter toch al niets meer bet eekent en wil deze aan gele genheid een volgend jaar wat vroeger over- wegen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna I aangenomen. 1 Steunregeling. De Voorzitter leest vervolgens een. ty- dens de vergadering ingekomen adres van de leden C. Muys en J. Verdoold inhouden de het verzoek om ook in deze gemeente een regeling in te voeren. De heer Muys licht het adres nog nader toe en beweert dat adressanten rekening hebben gehouden met de ryksvoorschriften, kenbaar gemaakt per circulaire van de Minister d.d. 7 Jan- j.l. Hy verzoekt den voorz. mede te willen werken ook de visschersbevolking in de steunregeling op te nemtp wegens den zeer slechten tyd voor die menschen. Wethouder Verdoold meent dat velen gaarne uit handen van het armbestuur bly- ven en geeft in overweging zulke menschen te steunen b.v. per Maatschappelyk Hulp betoon. Waar noodig, moet worden gehol pen. De heer J. Verdoold vraagt de ryksrege- ling aan de raadsleden toe te zenden, dan kunnen de leden zich daarvan op- de hoogte stellen. De Voorzitter zegt zulks toe. De heer Muys vraagt het adres zoo spoe dig mogelyk te willen behandelen. De Voorzitter zegt dat B. en W. zich al reeds voor een regeling hebben uitgespro ken en stelt voor het adres in handen te stellen van B. en W. hetgeen wordt aan genomen. Rondvraag. De heer Graveland vraagt medewerking van den voorz. om tydens begrafenissen op het dorp gèen muziek te doen geven. Ook andere leden spreken hun afkeuring daar over uit- Hierna sluiting. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum': 6.15 Concert7.05 Joodech uurtje 8.00 Uitzending Vrijdenkers Radio- Omroep, 9,30 Tooneel10.45 Fiano, 11.10— 12.00 Gramofoonplaten. Huizen. 5.00 Kinderuurtje, 816 Con cert. Daventry 5.05 Orgelconcert8.358ym- phoniec-oncert10.55-12.20 Dansmuziek. Langen berg 76o Concert. KUNST. Thérèse van Hall. t Op 59.jarigen leeftyd is gisteren, naar het Hdbl. meldt de beelhouweres Thérèse van Rail overleden. Thérèse ELse van Hall» te Utrecht ge boren, was, aldus het blad, een leerlinge van dr. J. Mende» da Costa, aan wiens strekken styi van uitbeelding de hare ver figuren, volkstypen, die ze gaarne sneed in mahonie- of purperhout. Op tal van ten toonstellingen werd haKr werk gewaardeerd. De ter aardebestelltag zal Vrydag 20 dezer op Westerveld geschieden na aan komst van den trein te 11.41 aldaar. Pater Verriet benoemd, tot Bisschop. Uit Willemstad wordt gameid dat Pater H. J. H. Verriet benoemd is als opvolger' van wyler» mgr. G$ M. Vuylsteke tot bis schop van Curasao. Pater Verriet werd, aldua meldt »»De Maasbode", op 4 November 1800 te Vepray géborén. In ayn geboortestad volgde hy de colleges voor priester-opleiding der Fran ciscanen, waar hy tot de beate leerlingen gerekend werd. In 1905 tot priester gewyd, Werd hy spoedig daarop leeraar aan het St. pominicuscoUege te Nymegen. Rechte drie jaren bekleedde hij, dit ambt.Op 16 Mei 1900 kwam pater Verriet op Ouraqao, om tich aldaar te Wijden Aan het Domini- caansch missiewerk. In de West bekleedde hy verschillende hoogs geesteiyke waardigheden en werd ten slotte pastoor op het eiland Aruba, al- Waar zy'n gezondheidstoestand sterk ach teruitging. By zyn gedwongen verlof in Nederland werd hy voor de missie afge keurd. Daar hy hierin niet bérustte, werd hem verlof verleend terug te gaan op voor- waarde, dat hy zyn missiewerk op Curasao zou staken- Pater Vernet Wijdde zich van dien tyd af aah de organisatie der aldaar woonachtige katholieke arbeiders. Van ver schillende vakorganen voerde hy de redac tie. Als sociaal werker heeft hy zich voor al door zyn vriendeiykheid en hulpvaardig heid tal van vrienden gemaakt. Plicht ging den nieuwen bisschop steeds vóór alles. Mo menteel vertoeft pater Verriet ln zijn ge boortestad Venray, waar hy zijn vacantie doorbrengt. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Woerden. 18 Nov. Aanvoer 1565 paxtyen Prijzen m. r.m. Ie kw. 35—38, m. r.m. 2e kw. 32—34. Handel matig. a DRAADLOOZE DIENST. Met auto's over de Simplonpas. 1 BlAZEiL, 18 Nov. Voor de eerste maal heeft men in wintertijd de* Simplonpas overschreden. Met auto's slaagde ihèh er in over de pas, waar in dezen tyd van hét jaar de sneeuw meters hóóg ligt, te trekken. H. M. de Koningin-Moeder in den Haag teruggekeerd. H. M. de Koningin-Moeder is hedenmid dag met den train van 12.49 waaraan het salonrytuig was gehaakt, van haar verblyf op Het Loo in den Haag teruggekeerd. H. M. begaf zich per auto naar het pa lels aan het Voorhout, Surceance van betaling gevraagd. Door Mr. v. Zeggelen is een request tot surceance van betaling inzake de Gooische bank te iBuasum by de Rechtbank ingediend. Het verzoek tot het in staat van faillis sement verkl'Tfh wordt ingetrokken, TWEEDE KAMER. Het amendement-Lovink. DEN HAAG. 18 Nov. De heer Schokking meent dat er geen bezwaar tegen het amen- denient-Lovink kan zijn omdat het alleen de schatkist wil versterken. Van geheel ande ren aard us het apieMdenient-V. d. Heuvel, dat een beschermende strekking heeft. Men Staat hier echter voor een inoeolijtf vraag stuk omdat de steun aan de bieten verbou wer» onvoldoende is gebleken. WISSELKOERSEN. 17 Nov. 18 Nov Officieel. Londen 943J 940 Berlijn o 50O7J 50.15 Parijs 9.76J 974J Brussel 34.60 34.60 Zwitserland 48 60 48.424 Ween to 36 25 35.25 Kopenhagen s 62.00 5180 Stockholm 52.00 61.50 Oslo 58.00 51.50 Negr-ïork *2.49 2.49A Niet-officAeel. Praag 7.36 6 Milaan 12.85 12.85 Madrid 21.56 21.25 Prolongatie IJ Beursoverzicht. De handel wa® heden bijna geheel tot stil stand gekomen en eloohta in enkele minder courante fondsen vonden omzetten van eeiji- ge beteeken is plaats. Zoo gfng er wat om ln Boetons die hun stijging voortzetten en tot boven 50 pet. verbeterden. AKu's waren goed van toon hoewel de noteenng niet veel ver andering onderging. Unklevers waren eerder iets lager, terwijl de Acoouatiek en de Phi lips op peil bleven. Rubbers ondervonden een stimulans van de verbetering der rub ber noteeringen op de "New-ïorkecho markt. Laibakken stil, op de vorige prijzqn Behe ren er wat kQopordera te zijn Suikerwaar den waxen geheel onveranderd. De mede deel mg in een der linancieele bladen, dat de geheime prijs van de verkoopen van superieur f 7 bedraagt, sorteerde niet veel effect, ln Koninklijken ging niet» om, de noteuring handhaafde zich op de noteering van gisteren. De obligatiemaïkt was zoo goed als onveranderd Amerik. fondsen waren verdeeld. radio-tblecrafisch weerbericht 18 Nov. Verwachting: Zwakke tot matig*Vind uit zuidelijke riohtingen. Nevelig tót zwaar be wolkt, weinig of geew regen, feta zachter overdag.

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 2