de economische problemen als de Geneef- sche ontwapeningsconferentie, hebben be sproken. De conferentie had het gewensch- te doel bereikt, nJ. door officieuze bespre kingen het standpunt van den ander precies te leeren kennen. Waarschijnlijk zal Hoover opnieuw met Grandi confereeren. BNGELAND. Nieuwe strijd in Indië voorspeld. Opnieuw lijdelijk verzet? Een waarschuwing van Gandhi. De leider der Swarajisten, Pandit Jawa- harial Nehroe, heeft, naar Reuter meldt, gisteren in een te Calcutta gehouden open bare vergadering verklaard dat het onmo gelijk was dat indië zonder nieuwen strijd Swaraj (zelfbestuur) bereikte. Die nieuwe strijd zou volgens hem wellicht spoedig be ginnen. De wapenstilstand van thans was, volgens Nehroe, een onmogelijke toestand, waaraan spoedig een einde moest komen. Zoo noodig, zeide hy, zullen Wij de cam pagne van lijdelijk verzet opnieuw doen be ginnen zonder op den terugkeer van Gandhi te wachten, hoewel hy terrorisme als een leer der vertwijfeling veroordeelde. Gandhi geeft in een nieuw ultimatum in vrij duidelijke bewoordingen Engeland tot 1 Dec. den tyd om iets voor Indië te doen. Hij voegde hieraan toe een waarschuwing dat wanneer zooiets niet zou gebeuren, hy naar Bombay terug zou keeren om opnieuw de leiding te nemen van een burgerlijke on- gehoorzaamheidscampagne. Er zouden in Indië reeds voorbereidingen worden getrof fen voor een dergelijke actie, die in zou houden dat alle Indische ambtenaren zich uit hun functie terug zouden trekken en die verder zou inhouden een volledige sociale boycot van de Engelschen. Gandhi zeide verder dat het nog niet zeker was, dat hy Amerika zou bezoeken. Burggraaf Snowden van Ickornehaw. Snowden die zooals I gemeld tot „peer" is verheven zal volgen» de bladen den titel aannemen van burggraaf Snowden van Ickornshaw. Snowden werd in het stadje Cowling in de West Riding van Yorkshire geboren en bracht er zjjn jeugd door. Het huis waar hy geboren werd staat in Ickorn shaw, zooals een gedeelte van het stadje heet. De naam is afgeleid van een Noorscb woord, dat ,»de eik in de bosschen" betee- kent. RUSLAND. Levensmiddelenzwendel ontdekt. Twee honderd ambtenaren gearresteerd. De Gpoa heeft in vele steden van de Sov- jet-Unie huiszoekingen gedaan in de levens- middelen-opslagplaatsen van dp staats- handelsorganisaties. Dit onderzoek zou ge schieden naar aanleiding van een groote zwendelaffaire, waarbij groote voorraden levensmiddelen in het göheim zyn verbor gen, die niet in de officieele boekhouding geboekt staan. Te Leningrad zou men voor ruim 6 millioen roebel aan levensmiddelen hebben ontdekt, en te Moskou, Charbin en Tiflis voor 8 IQ millioen roebel. Er wer den ongeveer 200 ambtenaren gearresteerd, die ervan beschuldigd worden, de levens middelen aan de handelsorganisaties te hebben nottrokken. Zy zullen terechtstaan voor de rechtbank te Gpoe. BELGIË. Het circus Sarrasani in Brussel geweerd. Naar de correspondent van de N, R. Ct. te Brussel meldt, heeft het college van B. en W. der Belgische hoofdstad aan de di rectie van het circus Sarrasani het noodige verlof geweigerd om binnenkort aldaar eenige voorstellingen te geven. Waar de di rectie van het circus thans echter met het gemeentebestuur van een belangrijke Brus- selsche voorstad blijkt te onderhandelen, heeft het verbond van Brusselse he schouw burgdirecteuren zich tot den minister van nyverheid en arbeid gewend, met het ver zoek, in dezen tijd van economische ma laise, tegen de concurrentie van een vreem de onderneming, als het eircus Sarrasani, te worden beschermd. De Brussel sche schouwburgdirecteuren verwachten van de regeering dat zij de komst van Sarrasani in de hoofdstad of hare voorsteden zal weten te beletten. Van dezen brief is ook mededeeling gedaan aan de minister? van justitie en van buitenlandsche zaken. Een antwoord heeft de regeering nog niet ge geven. ZWITSERLAND. Eenjarige stilstand in bewapening. De secretaris-generaal van den Volken bond air Eric Drummond heeft aan alle leden van den Volkenbond en aan de andere staten officieel medegedeeld, dat blijkens de ontvangen mededeelinigen van alle regee- ringen de éénjarige stilstand in de bewape ningen, waartoe door de jongste Volken- bondsassemblée i« besloten, met ingang van 1 Nov. in werking is getreden. Binnenland. De Belgische tarief plannen. Spoedige invoering? Naar aanleiding van het Belgische vegee- ringsvoorstel, om de invoerrechten op boter en vleesch met zeven te vermenigvuldigen, schrijft de „Brusselsche Standaard" ..De Hooga Economische raad heeft op zijn bijeenkomst van Maandagvoormiddag, onder voorzitterschap van den heer Theu- nis, beraadslaagd over du wenscheJijkheid de invoerrechten op boter en vleesch te perekwaleeren enrte brengen op 1.05 fr. perf kilo vleesch en 1.40 fr per kilo boter. Met 12 stemmen en 7 onthoudingen wer den de besluiten van het verslag van den heer Pfflrein, deken van den Boerenbond, goedgeJteurd. De hecren Parein, Mul lie en de eerw heer Colpaert, vertegenwoordigers van den Belgischen Boerenbond, nebben de verhooging yan de rechten verdedigd, er wel op wijzende dat het hier geen maatregel van protectionist ischen aard betreft. Ook de heer Van Overbergh, heeft dit standpunt ingenomen en een beroep gedaan op de Ver gadering, opdat zij eensgezind den maat regel "bijtreden zou. De vergadering beeft tezelfdertijd den wensch uitgesproken dat de voorgestelde verhooging van die invoerrechten zonder verwijl zou worden toegepast daar het drin gend karakter ervan niet kan geloochend worden. Uit het verslag van den lieer Parein lee ren we dat de ijjedglsche veeteelt en voort- brenget van boter bedreigd worden door de vreemde mededinging vooral door Denemar ken en de BaJtasehe landen. De hoeveel heden vreemde boter en vleesch die in Bel gië worden ingevoerd, hebben een tot nog toe ongekend peil bereikt, dloch anderzijds is het verbruik van dóe producten eveneens in hooge mate toegenomen. Zelfs de marga rine wordt door de boter verdrongen'. Doch het gevaar voor de Belgische voortbrengst schuilt hierin dat dte vreemde producten tegen lage prijzen op de Belgische markt gebracht (worden. Het met uitgesloten dat de Belgische marict zou overstroomd worden door vreemd uitheemsch vleesch en dit in zoo groote hoe veelheid. dat trots de lage prijzen, de Bejgi- pche markt deze niet zou kunnen opnemen. De invoerrechten die worden voorgesteld zijn zeer laag en bereiken niet eenniaal 10 pet., aoodat deze rechten geen weerslag zul len hebben op de diuurte De volgende motie werd dan ook goedge keurd .De Economische Raad, in aanmerking nemende de huidige voortbrengstvoorwaar- den van boter en vleesch en de invoer op ruame schaal van vreemde producten, spreekt zich met algemeenheid van stemmen en 7 onthoudingen uit ten gunste van het voorstel van de regeering. de invoerrechten op vleesch her in te voeren en deze te ver menigvuldigen met 7 en de invoerrechten op de boter op de vooroorlotgsche grond basis te bepalen." fen slotte werd door den Eoonomisehan Rand eveneons de wensch uitgesproken dat de détailprijzen op het peit van de groot- handelsprijzen zouden gebracht worden.' Frankrijk» con t in gen teer in g van den invoer. Geen overeenstemming met Italië in zake kaas en snijbloemen, waardoor algemeene contingenteering dier pro ducten niet mogelijk is. De Pari]84>he correspondent van het Han delsblad meldt: Er worden de laatste dagen hier in Frankrijk zeer groote hoeveelheden sctiapen- vlee8ch uit ons land ingevoerd, zoodat het contingent voor November reeds lang is overschreden en dat voor December weldra zal bereikt zijn. in deze omstandigheden valt te verwachten, dat de grens weldra ge heel voor schapen vleesch geslot en zal wer den. Het zal zaak 2ijn, dat wij er intijds by zijn met de onderhandelingen over de vaststelling van de contingenten voor het volgend jaar! Te Rome is tusschen de Fran sche en Ita liaan sche onderhandelaars slechts overeen stemming verkregen omtrent den wijn. niet omtrent kaa8 en snijbloemen. Men mag dat deze producten den eer sten tijd nog niet. zuilen worden 'geoontin- genteerd. tenzij de Fransche regeering dit speciaal voor ons Nederland mocht watten doen, hetgeen wel bijzonder onvriendelijk zou zijn. Ten aanzien van Italië toch kan op grond van de bestaande verdragen met dan bij onderlinge overeenstemming aan de voor deze producten bestaande regeling ge raakt (worden Beperking van het lokaalverkeer. Geheel of gedeeltelijke stopzetting. Naar wij vernemen zijn er bij de Spoor wegen plannen in overweging om op baan vakken, waar het reizigersverkeer in be langrijke mate is afgenomen en tot zoo laag peil is gedaald, dat zelfs de directe kosten bij lange na niet uit exploitatie kunnen wot den gedekt, het lokale personenverkeer te beperken of op te heffen. In het bijzonder geldt dit voor de baanvakken waar de auto- bug een zeer belangrijk gedeelte van het lokale verkeer van de Spoorwegen heeft overgenomen, aoodat de treinen voor lokaal verkeer op die baanvakken zonder voldoen de beztting aajn. Het ligt nu in de bedoeling van de spoor wegdirectie om tegenover deze beperking van het lokale verkeer op die baanvakken waar daarvoor aanleiding bestaat, van de geheele of gedeeltelijke opheffing van het lokale verkeer gebruik te maken om het snelverkeer te verbeteren. In verband hier mede heeft de Minister van Waterstaat het oordeel gevraagd van den Spoorwegraad over onderstaande vraag Wanneer de bediening van het locale rei zigersverkeer voor een bepaalde streek, zon der bezwaar aan den autobued/lenat kan wor den overgelaten,, zou het dan gewenscht zijn, hot lokale verkeer op de spoonwegen in die streek te beperken, of zoo mogelijk op te heffen, censdeeGs ter bezuiniging, ander deels om het verkeer op grootere afstanden te versnellen en te verbeteren. In de jongste zitting van den Spoorweg- raad is na breedvoerige besprekingen be sloten. deze vraag bevestigend te beantwoor den. Autobussen op de Spoorwegen. Een commissie van onderzoek ingesteld. Door de Directie van de Ned. Spoorwegen is de commissie samengesteld, bestaande uit de heeren J. Ente, inspecteur van het vervoer te Amsterdam P F. Bairon van Haersolte, map van het vervoer te Gronin gen en Tr. W van Houten, afdeelingsohef le klasse hij den dienst der exploitatie te Utrecht, die een onderzoek zal instellen of het in Frankrijk door de spoorwegen in gebruik genomen voertuig, te weten een groote autobus, zoocfanig -Ingericht dat ze zoowel op de «pooi-wogen zoowel afe op dien gewonen weg Jcan worden gebruikt, ook in Holland nuttig zou kunnen worden Inge voerd, in die gedeelten van het land, waar thans het spoorwegverkeer voornamelijk door lokaallijneo wordt bediend. De nachtposttreinen. Een doelmatige verbetering gebleken. Uit een artikel in P.T.T. Nieuw» blijkt, dat door de (invoering van de nachtposttrei nen een belangrijke en doelmatige verbete ring in het postvervoer tot stand gekomen ia en nu dit eerste jaar daarop met voldoe ning mag worden teruggezien. Dat die verwachtingen ten aanzien van den omvang van het vervoer met deze trei nen niet te hoog gespannen zijn geweest, blijkt uit de omstandigheid, dat op de druk ste noeitposttreicien van 2 tot 300 zakken post iworden vervoerd en in totaal per nacht pl.rn. 1000 zakken post vroeger dan voorheen ter bestemming worden gebracht. De rnvoe- mng van de naohtposttreinen heeft het bo vendien mogelijk gemaakt, dat op meerdere plaatsen het tijdstip van aanvang der eerste bestelling belangrijk kon worden vervroegd, waardoor algemeen, doch m het bijzonder op forensenpiaatsen, in een lang gevoelde behoefte kor wórden voorzien. Te Utrecht Maliebaan treffen de nacht treinen uit Amsterdam, Rotterdam, Maas tricht en Groningen (Hengelo) samen. De treinstukken worden hier gerangeerd volgens een speoiaal systeem. Een ploeg van 2-2 stationsbestellers is met deze overlading belast. Een der perrons moest in verband met de lange nachtposttreinen met een stuk van 60 M. worden verlengd, om den postdienst in de gelegenheid te stellen van het ver hoogde perron aI te lossen en te laden. In het poatrijtuig voor Groningen zijn tus schen Utrecht; en Amersfoort 6 man werk zaam, terwijl over het traject Amersfoort— Zwolle van 8 tot ly ambtenaren noodig zijn. Met het oog op het enorme postvervoer zijn in de nachtposttreinen tusschen Rot terdam en Groningen reeds enkele der nieuwe 20 meter postwagens in gébruik ge steld. In deze groote wagens is de ruimte somtijds nog maar juist voldoende, terwijl tusschen Amersfoort en Zwolle aan het ein de der week maar nauwelijks tijd genoeg beschikbaar us om het werk te volbrengen. Vóór Zwolle moeten pl.rn. 70 zakken post worden verwerkt. Ook het vervoer op de reeds te voren be staande nachtpostverbinding van Utrecht naar Arnhem is door dé nieuwe nachtpost- treinen aanmerkelijk toegenomen; op dit traject worden per nacht gemiddeld 10 zak ken post vervoerd. Commies-Griffier der Tweede Kamer. Een lijst met vjjf en twintig sollicitanten. Voor de betrekking van commiies-griffier aan de Tweede Kamer hebben zioh tiental len opgegeven. Aan de Kamer as gisteren een aiphabetische lijst vAn sollicitanten toe gezonden, welke niet minder dan 145 namen bevat van juristen, waarvan de oudste 33 Jaar is en de jongste 23 De lijst begint met mr. H. Albarda en sluit met mr. H. van Zanten. De meeste sollicitanten wonén in den Haag, maar de poet trok ook de belangstelling te Anater- dam. Buasum, Rotterdam, Eist, Deal, Alme lo, Warmond, Ulfccht, Voonschoten, Hoorn, Aerdenhout, «oesterberg en Haarlem. De Kamer beólist Vrijdag a.s. bij den aanvang der ergadiering. De installatie van het CriBiscomité. De toespraken worden draadloos uitgezonden. Zooals reeds bekend is zal Maandag a.s. om 2 uur des middags in de Trèveszaal van het Departement van Waterstaat de instal latie plaats hebben van het Crisis-Comité. Daarby zullen toespraken worden gehou den door H. K. H. Prinses Juliana, eere voorzitster en jhr. van Citters, voorzitter van het Comité. Deze toespraken zullen met welwillende medewerking van de A.V.R.O. (op 298 M. golf) en de N.C.R.V. (op 1875 M, golf) wor den uitgezonden. Vergadering aandeelhouders HollandAmerika-Lijn. Benoeming gedelegeerd commissaris. Gisteren heeft in het Notarishuis te Rot terdam een buitengewone algemeene ver gadering plaats gehad van aandeelhouders van de HollandAmerika-Lyn. Als eenig punt stond op de agenda de benoeming van een gedelegeerd commis saris. Een en ander is te beschouwen als een uitvloeisel van het besluit van de directie van de HollandAmerika Lyn om de cou pons, die 1 November j.l. vervielen, voor- loopig niet uit te betalen. De obligatiehouders hebben daarmede, zooals bekend, genoegen genomen, mits er een voldoende controle zou worden uitge oefend, teneinde hun belang zooveel moge lijk te behartigen, waarvoor zij de benoe ming van een gedelegeerd commissaris noodzakelijk achtten. De voorzitter, de heer W. Westerman, zeide by de opening, dat aanwezig waren twaalf aandeelhouders met 65 aandeelen, uitbrengende 65 stemmen. De secretaris van het college van commissarissen, mr. Th. A. Fruyn, las vervólgens de notulen voor van de vorige vergadering, die onveranderd wer den goedgekeurd. Daarna deelde de voor zitter mede, dat om gezondheidsredenen de heeren W. Veder, P. Leis en E. P. de Mon- ahy zullen aftreden als commissaris der vennootschap. In de volgende vergadering hoopt de spreker op dit heengaan der drie commis sarissen, dat het college ten zeerste spijt, verder terug te komen. Met algemeene stemmen werd vervolgens de heer A. Bronsing, directeur van de Stoomvaart-Mij. Nederiand te Amsterdam, tot gedelegeerd commissaris benoemd. De vergadering werd daarna gesloten. TWEEDE KAMER. Verhooging der invoerrechten. Het amendement-Lovink aangenomen. Technische herziening toegezegd. De wet vervalt 1 Januari 1935. Geiuimen tij4 is «isterroóddag nog strijd gevoerd over de amendementen-Lovink (c.- h.) en van den Heuvel (a.-r.) op het wets ontwerp tot fiscale verhooging van het tarief van invoerrechten. Men zal zich, herinne ren, dat het eerste beoogde, een speciaal hooger tarief vast te stellen, voo^ den in- vier van paarden,, vleesch en aardappefen, terwijl het tweede het invoerrecht op sui ker tijdelijk voor twee jaar van f 2 40 op f 5.40 wilde brengen. Ofschoon eigenlijk beide buiten het kader der wet vallende, vonden deze amendementen bij vele Ka merleden steun. De heer (JOlljn (a.-r.) ver klaarde het amendement-Lovink al3 zuiver fiscaal te beschouwenhet zou niet leiden tot belemmering van den. invoer van Deensch vleesch, wanneer de Deenache va luta verder daalde. Wat het amendemnent- V8iï den Heuvel betrof, hij erkende dat het in deze wet eigenlijk niet thuis behoorde, maar de suikerindustrie verkeerde thans in rood. Tenzij de minister van Financiën mocht toezeggen, d^ze op betere wijze te zullen steunen bij het wetsontwerp, dat steun aan die industrie beoogt> zou hij voor het amendement stemmen. Verder verdedig den de- heeren Bierema en van Rappatd (lib.) evenals d® heeren Braat (p.b.) en Weitkamp (c.-h.) de amendementen; terwijl de heer Schokking (c.-h.) zich stelde op het standpunt van den heer Cohjn. De heer Wijnkoop (c.-p.) verklaard® daar tegenover onder den indruk te zijn, dat men met. deze amendementen door de pro tect ionmten werd overrompeld. Hij diende een motie in om uit te spreken, dat de amendementen ontoelaatbaar waren; een motie, waarmede hy echter, naar de Voor zitter opmerkte, te Iaat kwam, aangezien de amendementen reeds stiilzwijgend toege laten waren. De motie- i9 daarop met 66 tegen 28 stemmen verworpen. Nadat nog de heeren Oud (v.-d.) en Klo ris Vos (m.-p.) de amendementen hadden boetreden, kwam eindelijk minister de Geer aan het woord Deze kantte zioh niet slechte tegen het amendement-Van den Heuvel, dat in het ontwerp een protectionistisch en schönhentsfehler zou vormen, maar evenzeer tegen het amendement-Lovink. dat. zelfs in dien het werd beperkt tot den duur van twee jaar (waartegen die heer Lovtak, naar hij van dezen had vernomen, geen bezwaar had) dbor hem werd ontraden Wat het amendement-van dien Heuvel betrof, dit achtte hij in strijd met het verdrag van Oslo, weshalve hij ernstig op intrekking daarvan aandrong. Een positfieve toezegging omtrent verbetering van tiet ontwerp inzake steun aan de suikerindustrie kon hij niet doen, omdat dit onder zijn ambtgenoot van Binnenlnndhche Zaken en Landbouw res sorteerde. maar wel wilde hij dezen voor stellen met hem tie overwegenin hoeverre aan de wenschen, in dte Kamer geuit, ge volg kan worden gegeven. Bij de hierop gevolgde replieken wijzig de de heer Lovink zijn amendément in dien zin, dat het thans slechts voor twee jaar zou gelden. Het amendement-van den Heuvel twerd in- tusschen met ingetrokken: de heer (Mijn, niet voldaan door de vage belofte van den Minister inzake de bieten verbouwers, ver klaarde zijn partijgenoot niet te kunnen ad- vieeeren tot intrekking van het amende- mest over te gaan. Er heersehte volgens hem onder de landbouwers een opstandigs stem ming. En die wenschte hij zijnerzijds niet te versterken. De rede van den heer Colijn lokte een scherp tegenbetoog uit van den heer Oud, die ertegen opkwam, dat de heer Colijn ten deze niet meer ruggegraat toonde en blijkbaar vreesde een kabinetscrisis uit te lokken door zich eventueel te verzetten tegen een onvoldoende regeling inzake steun aan de hieteneultuur. Ook bestreed hij de opvatting, waaraan de heer Colijn voedsel gaf, ais zou er in de Kamer niets voor den landbouw tot stand komen. Uiteraard veel heftiger liet de heer Wijnkoop zich uit over de houding van den antirevofutionnairen leider. Na nog enkele replieken kwam de stemming. Het resultaat was, dat het amen dement-LoVink weird aangenomen met 57 tegen 35 stemmen. De tegenstemmer9 waren de sociaal, en vrijzinnig-democraten, de communisten en twee liberalen, de heeren Knottenbelt en ür. Voe Het amendement- van den Heuvel daarentegen werd verwar- pe« met 49 telgen 43 stemmen. Ditmaal stem- «en ook de overige Bherilen, «e meeste chmtelijk-Mstortsolien 6n de heeren van \uuren (r.-k.) en Plorie Voe (m.p.l tegen, Nu bleef nog over het amendement-Oud om de wet een tijdelijk karakter to verlee- nen en wel tot 1 Januari 193S. De veritia, nng van den heer Boon (lib.) dat hij met eemge politieke vrienden, voor het ontwerp sou stemmen als dit amendement erin werd opgenomen en de minister een technische t0Me«dc. ar waarschijnlijk toe bijgedragen dat de Minister rich hij dit amendement neerlegde. Het ontwerp i9 daarna met 56 tegen 36 stemmen aangenomen. CORRESPONDENTIE. Importeur B. B. Gelieve ons TJw naam en adres op te geven, opdat plaatsing kan geschieden. RED. radio-nieuws. Programma voor heden. Hilversum 5.00 Russasche muziek F00 Omroeporkest, 9-00 Gramofoonplaten 10.16 Concert; 11.10-12.00 Gromofoonplaten. koor11180" 845 00006118 30 Mannen- Day entry i 460 en 10.10 Concert; 11.06 12.20 Dansmuziek Langenberg 4.20 en 9.50 Concert Parijs 8 20 Concert; 9r06 Tooneel- 9 50 Gramofoooplaten. GEMENGDE BERICHTEN. Na den dood van Louis Bouwmeester Jr. Buziau ns 1982 niet meer op tournée. Op den dag, dat het stoffelijk overschot van wijlen Louis Bouwmeester Jr.,te Wes- te rveld versacht werd, speelde zyn ensem. ble te Deventer de revue Champagne. De» samenloop is voor een redacteur van het Deventer Dagbl. aanleiding geweest tot een onderhoud met de heeren Buziau en Nieu. wenhuyzen. Buziau heeft in dit gesprek bevestigd dat hy het volgend jaar nog in het revue-en semble blijft, maar ook, dat er sprake van is, hem na 1932 alleen nog. maar te doen optreden in de hoofdsteden van ons land en dus niet meer op tournée's in „de provin cie". Voor 't overige, zeide hy, staat nu nog niets vast. Aan Siem Nieuwenhuyzen vroeg de re. dacteur, of het bericht juist was, dat Loui» Bouwmeester Jr. als directeur zal worden opgevolgd tijdelijk dan wel voor goed door zyn schoonvader, den heer K. Sand, bergen. Hierop heeft Nieuwenhuyzen ge. antwoord, dat men daarover nog niets met volkomen zekerheid kon zeggen. De voorstellingen van Champagne loopen over enkele dagen af en in de nieuwe revue is, zoo deelde de geïnterviewde mede, nu al voor ruim 20.000 verwerkt, zoodat van stopzetten wel geen sprake meer zal kun nen zyn. De loop van zaken zal overigens natuurlijk door de financieele aangelegen heden worden beheersdht. Nieuwenhuyzen vertelde nog, dat Bouw meester al negen jaar aan een hartkwaal leed en in verband daarmede zeer groote matigheid en voorzichtigheid in acht moest nemen. In de laatste dagen vóór zyn dood werd hij door pijnen gekweld, waarover hij dikwijls klaagde. „In zijn groote revueplannen", zoo be sloot Nieuwenhuyzen, ,,is nu plotseling de dood gekomen, die algemeen wordt be treurd, want Bouwmeester was een uitste kend directeur en een vriend voor zyn ar- tisten, wier belangen hy boven alles behar tigde!" De staking in de textielindustrie. Tweehonderd weefgetouwen aan den gang. Omtrent de staking by de firma Janniak te Enschedé kan worden medegedeeld dat daarin tot nu toe weinig verandering ge komen is. Thans zyn er, naar men mede deelde, 200 weefgetouwen aan den gug, welke worden bediend door bazenpersontel en vreemde werkkrachten. Vermoed wordt, dat nog meer vreemde werkkrachten zullen worden aangesteld. Tengevolge van mindere productie der we very, is er stagnatie ont staan in de spinnery-afdeeling, tengevolge waarvan de werktyd in enkele afdeelingen is verkort. Geen voetbal op Zondag. De burgemeester van Blokzijl heeft Zon dagmiddag op tiet voetbalveld zeit de ballen in beslag genomen, zoodat de wedatryd van de plaateaiyke club met di® van Giethoorn niet door kon gaan De positie der onder-aannemers. Door de Commissie van Overiög uit da dr;e landelijke middenstandsbonden is on langs besloten tot het instellen van een conjnuisie van advies, die aan den Mldden- standsrnad rapport zal uitbrengen over de maatregelen, welke genomen zouden xunnen worden ter versterking van de positie der onder-aannemer». Tot vertegenwoordiger van den Kon. Ned. Middenstandsbon,! door het Bonds bestjuur benoemd de tneer L. de Groot te Rotterdam, Bondissecretaris, tevene secretaris van den Bond van Ned. Sehildëre- patroons. Zonderlinge verlovingshistorie. Een „komisch drama". Een dorp in Zuid-Holland. Daar leeft een man, die, na een welbesteed leven, den vurigen wensch koestert, de reet zijner jaran ui het aangenaam bijzijn van een vriende lijke „levensgezellin" door te brengen. Hij zoekt, hij zoekt en de jeugd verneemt de loffelijke plannen van den eenzamen vrij gezel. Een groepje jongen» wil hem wel van dienst zijn, knoopt connectie aan en deelt den man mede. dat ari een naburig dorp e« weduwe dezelfde verlangens koestert en ge makkelijk door de pijlen van Amor zal ts treffen zijn. Maar de jeugd van tegenwoordig is dik wijle op sensatie belust, zij bakte den goed- vertrouwden trouwlustige een leelijke poets Een der jongens verkleedt aidh. natuite getrouw als „.dame'', de kennismaking volgt weldra. „Zij" beantwoordde volkomen aan den smaak van het trouwlustige heerschap en tot een spoedige verloving werd besloten- Maar deze merkwaardige geschied®'* moest nog mooier gemaakt worden. Daarom werd afgesproken, dat de Af staande echtgenoote eerst een week nit logeeren zou gaan. Op een bepaalden dag een bepaald uur zou hij haar van het sta tion komen afhalen De „juffrouw" alaas het jongmenedi - kocht een perronkaartje en deed, alsof hij met den trein was meegekomen. Trouw stond de- verloofde Jiaar" op te wachten. In een café werd hierop een daverend verlovings feest gevierd, in het bijzijn van een 40-tal z.g. vrienden en familieleden. De vreugde steeg natuurlijk ten top! Het paartje werd gefotografeerd, waartoe de ntet«veTmoe<leD" de zijn toestemming had gegeven. Al» gevolg van deze vermakelijke, maar in den grond toch treurige geschieden», verkoopen de jon gens nu op straat de foto, tot dekking van de door hen betanldte fuif, hoewel men aan den aanstaanden echtgenoot had medege deeld, dat deze geheel voor rekening w* van zijn toekomstige vrouw, die, volgen» hun zeggen., gansch niet ongefortuneerd moeet zijn De man leeft ondanks alle» nog in de overtuiging, dat hij werkelijk verloofd i»! lntueséhendeze grappige, m**r terto» ongepfte Kwajongensstreek kan nog wel eens een monder prettig naspel hebben voor de organisatoren van dit „komische drama" teanUMte al® de politie zich met deze op- rienbarende dorpsgeschiedenis bemoeien gaat Rouwkoets te water. Inzittenden kregen een modderbad. Op weg naar den doodenakker ontmoette gistermorgen m den Haag een begratems- étoet even voor den oprit van de Brnck- liorstiaan naar de begraafplaats, 'n Vracht auto, welke, naar beweerd werd, oorzaak i» «eworden van een ongeval, dat nog byzon- *óer goed ia afgeloopen. Hetzij door aanry- djog of doordat de paarden van het laatste •folgnjtuitg schrokken door het geronk van d«n motor, geraakten de dieren van den iweg in de daarnaast gelegen moddersloot, en sleepten het rijtuig met drie inzittende hee ren mede in hun val. Gelukkig konden deze heeren spoedig uit de modder op den wal geholpen worden. Zy kwamen er met een modderbad al. 'Weldra waren brandweer en politi® aan wezig. De eerste heelt met bekwamen spoed paarden eh rijtuig met den kraanwagen weder <H> den weg geholpen en de politie heeft van het gebeurde proces-verbaal op gemaakt en zal wel uitmaken of in dit gje- vaL van schuld sprake is en wie de schul dige 18. Ue bedoelde moddersloot is bestemd om te verdwijnen. Zou het nu niet verstandig zijn, dat de gemeente al maar vast tot dem ping overging, alvorens er daar op dat ge vaarlijke punt ongelukken gebeuren, die menschenlevens kosten? De stad Kampen had geld noodig. In 1670 had de stad Kampen geld noodig en wel f 100.000, wat voor dien tijd een heel bedrag waa. Hoe kwam zij uu aan dat geld? Aldus luidt het antwoord van „Het Kom pas": Zij stelde te Amsterdam een man aan, die het hei-te zaakje zou admmstreeren Deze man gaf een prospectus uit, .waarin hy de leening aanprees. En bovendien liet hij door een ander een geschriftje maken, waarm de groote voordeelen der deelneming aan dae leening door het publiek werden uitepngeget op -handige manier. De stad Kampen toch stelde beschikbaar 400 obligatiëni van f 250 elk op „Lijfrenten hij ovetlevmgh". Wie zuLk een obTlgatie kocht, kon een bepaald persoon aanwijzen op wiiens (wier) leven de obligatie liep, en jaarlijks werd 4 pet. rente uitgokeesrd, tot dat die persoon was overleden. Daar Kam pen hare f 4000 rente per jaar bleef doorbe talen totdat de laatste van de obligataehou- ders was overleden (hetgeen blijkens een bijgevoegde sterftetabel na 8o jaren werd verwacht) kregen de overlevenden telken- jare méér rente van zoo'n obligatie. De 4 70-jarige overlevenden bijv. kregen ieder f 1000 en de laatetoverledienie van 76 jaar kreeg tot aan zijn Overlijden op 79 jaar tel ken jare de volle f 4000 Maar dan was Kampen ook meteen haar Ireningaohuld van f 100.000 kwijt. De zaak liep op rolletjes het publiek vloog er in. Tegenover de vele lachwekkende „Kam- permoppen", welke in omloop zijn, maakt deze werkelijk een best figuur ten gunste ven Kampen's vroede Vaderen. De diefstal van zeven duizend gulden te Dordrecht. De pölitie te Dordrecht heeft opsporing verzoaht van de <faders van een inbraak in de .Tavastraat aldaar, op Zaterdagavond j 1. bij de familie Q. üe „Tel." weet nader mede te doelen, dat de f ami He, ongerust geworden door de fail lissementen van banken enz. in den laatst en tijd, het raadzaam had gevonden, een be drag vnn bijna f 7000 van de bank te halen en thuis te bewaTen. den aard der zaak waren slechts enkele personen daarvan op de hoogte. Zaterdagavond nu was de geheele familie voor een feestje afwezig en van deze gelegenheid hebben de inbrekers gebruik ge maakt, om hun slag te slaan. Verschillende aanwijzingen dbiden er op. dat het onge- wensohte bezoek is gebracht tusschen 8 en 9 uujt Toen de familie later op den avond thijiis kiwam, vond rij allee overhoop de Inhoud van kasten en schrijftafel lag over derf grond verspreid. Bij nader onderzoek bleek, dat het bedrag aan geld uil een ijze ren kistje was gestolen, doch verder was niets vermist. STADSNIEUWS. SPORT EN WEDSTRIJDEN Voetbal. Met de Kerstdagen naar Duitschland. Het ligt in de bedoeling om voor het Gouds ah elftal, samen te stellen uat spelers van K.N.V B-clubs, met de Kerstdagen in Duitschland twee wedstrijden te organiseer re». Begin December zal te Gouda een oefen wedstrijd worden gespeeld. KORFBAL. Hieronder zien (wij hoe fraai Ter Gouw I ®n 11 dit jaar op de ranglijst staan. Frach- tlg Van het eerste in zoo'n zware afdeelmg, ®n het tweede is Zondag, indien het wintt wat we stellig verwachten, al kampioene van haar afdeeüng. Stand tot en met 16 November: L 3e Ier Gouw 1 O.D.I, Ons Eiliernest Reydy Fluks 2 Emma H.S.V. 2 10 Ter Gouw 2 Spangen 2 Amicitia Schiedam Sperwers 2 G-B-C.K. 3 «~u4jng wordt gespeeld- O" Gouw 2—Rozenburg 4, 11 uur. N. K. B. 6 0 1 17—9 12 4 2 0 20-10 10 3 3 2 16-15 9 3 1 3 20-15 7 1 3 3 15—17 5 2 0 4 11—17 4 0 1 6 824 1 K. K B 8 1 0 43—8 17 3 3 2 25-15 9 3 2 2 24-11 6 3 0 0 19-11 6 3 0 2 17-16 6 2 0 S 12-36 4 0 0 8 9-53 0 GOUDA, 19 Nov. 1931. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente zal bijeenkomen op Maandag 23 November des avonds te 7% uur. Storing bij het Gemeentelijk Electrisch Bedrijf. Tengevolge van een transformatiestoring was hedenmorgen van 5 minuten voor elven tot 5 minuten over half twaalf de electribche centrale niet in staat stroom te leveren. Alle bedrijven die electrische stroom als -beweegkracht gebruiken, stonden dienten gevolge stil, terwijl ook vele winkelzaken, waar men ook des daags licht noodig heeft, en vooral heden op marktdag, stagnatie daarvan ondervonden. By ons pogen hedenmorgen om aan „de Centrale" inlichtingen in te winnen, bleek deze telefonisch niet te bereiken te zijn. Blijkbaar was de verbinding verbroken, om aan den stroom van aanvragen te ontko men. Dit lijkt ons toch niet de juiste weg, daar het voor ieder bedryfshoofd vooral van belang is te weten hoe lang een storing ver moedelijk duren zal. De Goudsch Glazenzegels. Naar wy vernemen heeft hier ter stede de verkoop van de Goudsche Glazenzegels, waarvoor vele Goudsche dames zich zoo verdienstelijk hebben gemaakt, een batig saldo opgeleverd van ruim 939.welk bedrag dus ten goede komt aan de restau ratie van de Goudsche glazen. Rijtuig-Schouw. Burgemeester en Wethouders der ge meente Gouda; Gelet op de bepalingen der Algemeene Politie-Verordening voor die Gemeente; Brengen ter kennis der Voerlieden en Huurkoétsders, dat op Zaterdag, den 21en November 1931, des morgens ten 9 ure zal worden overgegaan tot de algemeene keu ring hunner ry- en voertuigen. Ons drinkwater. Blijkens het rapport van prof. dr. L. C. Goester, is het mangaan uit het water van de Goudsche Waterleiding Mij weder ge heel verwijderd, daar <le «ntharding ook iets verder is doorgezet dan de vorige maal. Beide opmerkingen, die toen gemaakt zijn, zijn nu geheel vervallen en het water vol doet geheel en in ruime mate aan de in de concessie gestelde voorwaarden. Tweede Nutsavond. Kunstavond door Mevrouw Klaverweiden en Han Beuker. Mevrouw Edith Klaverweiden en de pia nist Han Beuker, hebben gisterenavond in den Nieuwen Schouwburg een zeer bijzon dere kunstavond gegeven voor de leden van het Nutsdepartement. Mevrouw Klaverwei den, die over een aardige stem beschikt, zong voor de pauze verschillende Engelsche, Fransche en Duitsche liedjes. Zy opende met een oud Schotsche ballade „The little wee croodinMoo", liet daarop volgen „Who's been' here?" een neger volksliéd, „Cradle Song van Fraser Simson en „Déja" van T. Aïvaz, alle luchtige vroolyke liedjes, die zy met veel charme voordroeg. Van de Duitsche liedjes, die hierop volg den was allerleukst von Werau's lied „Ver- liebt, verlobt, verheiratet", evenals „Blau- Griin" van Dr. Rud. Sieczynski, waarmede de zangeres het publiek geheel voor zich won. Veel succes oogstte zy ook met „Der letzte Czardas" van Hans Beuker. Na de pauze volgden Hollandsche liedjes van Willy Corsari, Dirk Witte en anderen. Han Beuker begeleidde de charmante voordrachtkunstenares met veel muzikaal gevoel. Hy trad zelf ook als solist op en speelde zeer mooi een „Ballade" van De bussy en „Drei deutadh Tanae" van Schu bert. Mevrouw Klaverweiden werd met mooie bloemen door het Nutsbestuur gehuldigd, de heer Beuker had een andere verrassing in ontvangst te nemen. Een riool ingestort. In de Derdie Kade is een riool ingestort, waardoor in de straat een gat van een vier kanten meter ontstond. Gemeentewerken heeft de noodige voorzieningen getroffen. Jaarvergadering S. D. A. P. afd. Gouda. In de jaarvergadering- der afdeelmg Gou da van de S. D. A. P. werden de diverse verslagen goedgekeurd. Als nieuwe be stuursleden werden gekozen Mevr. Bol en de heer Weck. De vergadering nam een motie aan, wel ke aan den voorzitter der a.s. ontwapenings conferentie zal worden gezonden en die de b(j den Volkenbond aangesloten landen aan. spoort tot daadwerkelijke ontwapening over te gaan. De boete betaald. Door de politie is alhier aangehouden W. de V. uit Zwolle, die in het Algemeen Po litieblad stond gesignaleerd. De man moest 20.boete betalen of 20 dagen hechtenis- straf ondergaan. Hy heeft de boete betaald. Schaakwedstrijd. De uitslag van de gisteravond in Den Haag gespeelde schaakwedstrijd voor de competitie van de Ned. Schaakbond tegen de 'Haaigsche Arb. Schaakclub is als volgt i Haagsche Art». Schaakclub-Messemaker. G. v. Mingele—(Balt A. de Jong BuisJ, Rèer 01 B. PombeM. Lakerveld 0—1 W. v. Biezen—P. Hekker1—0 S. PezarroMr. M. de Mol 01 J. Wijnatrar—^F, Eynwacbter 01 F. Schedve'E. J. Wientjes Wilrot—A. BinéU— v. d. HoevenW. Groenendijk 01 TerpstraPh. 3. J. Burwal V» i Burgerlijke Stand. GEBOREN: 14 Nov.: Karei Frederik, z. van N. J. Montagn» en A. Hammer, L. Tiendeweg 25. GETROUWD: 18 Nov.i P. G. Teekens en W. F. Wiltenburg, J. G. van Brugge en J. Wynhof. G. Hey en B. J. T. de Bruyn. A. Leef lang en M. C. Schriek. F. Dau phin en A. M. de Bruijn. J. Henrich en M. van der Pool. G. Kooijman en J. Kwinkelenberg. OVERLEDEN: 16 Nov.: Jacomina Too- neman, geh. met W. Ren zenbrink, 51 j. 16 Nov.: Johannes Jacobus de Jong, 7 w. Agenda 19 Nov., 8 uur. Nieuwe Schouwburg. Prop.- avond Volksonderwijs. 20 Nov. 8Mi u. n.m. Bovenzaal Schaakbord, Alg. ledenvergadering Z.H. Ijsbond afd. Gouda. 21 Nov. 7% u. Nieuwe Schouwburg Uit voering Excelsior. 23 Nov. 7 y» uur Stadhuis Gemeenteraad. 25 Nov. 8 uur gebouw Daniël Damescursus E.H.B.O. 26 Nov. 3 uu- pr«-:i'd Nkuwe Scliouwbirg Derde abo v te voorstel li ng. 7 en 8 Dec. Kleine Kerk, Peperstraat. Ver tooning Mentawei-film. Apotheken. De apotheek van den heer E. Grendel, Tiendeweg, zal van heden tot en met 20 November, benevens den daarop volgenden nacht geopend zijn na 8 uur des avond» (deg nachts echter alleen voor reoepten). UIT DEN OMTREK. i HAASTRECHT. Nut en Genoegen. De tooneelvereeniging „Nut en Genoe gen" alhier geeft hare eerste uitvoering op Donderdag 26 November a.s. in het sport gebouw Concordia. Zuider-IJsseldjjk. Door het herhaaldelijk herstellen van het wegdek van den Zuider-IJistseldijk zijn op verschillende plaatsen zeer gladde plekken ontstaan, welke vooral voor paarden ge vaarlijk zyn, daar het herhaaldelijk voor komt dat deze dieren komen te vallen. Ook de bermen leveren by het uithalen voor an dere voertuigen aan vele automobilisten benauwde oogenblikken, daar deze zoo zacht geworden zijn dat zelfs gewone personen auto's wegzakken, hetgeen in den regel een gevaarlijke tuimeling tengevolge heeft. Er vallen dan ook in den laatsten tyd weer herhaaldelijk slachtoffers. Met het oog op het zeer drukke verkeer er passeeren thans gemiddeld 1500 voertuigen per dag is het noodzakelijk dat de verbreeding van den weg ten spoedigste onder handen ge nomen wordt. REEUWIJK. Gemeenteraad. De Raad dëeier gemeente is in apoed- eiseliende openbare vergadering bijeengeroe pen tegen Vrijdag as., ^es n.m. twee uur. Filmvertoning. Ten htm» vah mej'.'H^Ö, B. v. Rietschot ten alhier, werd Dinsdagavond «Hoor da afd. Reeuwyk der Ned. Bouwarbeiders bond een filmavond gegeven Vertoond werd de film „Het Leed! der MilHopnan", welk® werd voorafgegaan dbor een humoristische tee kenfilm. De heer J. Kranenburg uit Rotter dam. lichtte de aanweeigeu in *t» kort in over de beterkenis van deze film in verband met het werkloosheidisvfaagistuik. üe talrijke aanwezigen iwaren tevreden over Tietgeen werd vertoond. VLIST. Gemeenteraad VHst. In d® Woensdagmorgen gehouden raads vergadering waren de heeren Stuurman en van der Stok met kennisgeving afwezig. De notulen worden goedgekeurd, terwijl een aantal ingekomen stukken voor kennisge ving wordt aangenomen. De voorzitter deelt mede dat de heer Stuurman als lid van den Raad bedankt heeft, hetgeen hy betreurt daar genoemde heer zeer veel in het belang der gemeente gedaan heeft. In zyn plaats is benoemd verklaard de heer J. P. van Spengen, die de benoeming heeft aangenomen. De door genoemden heer ingezonden geloofsbrieven -worden dioor de heeren Nobel en de Pater onderzocht en in orde bevonden, zoodat tot zyn toelating wordt besloten. Tegen de opheffing der Openbare school te Polsbroek bestaat bij de Gedeputeerde Staten van Utrecht en Zuid-Holland geen bezwaar. Het is echter noodzakelijk in het opheffingaöesluit een wijziging te brengen, waartoe wordt besloten. Een schrijven van het gemeentebestuur van Polsbroek inzake den verkoop van het meubilair der school ontlokt eenige discussie, daar men vreest by eventueele weder-oprichting van een school, weer nieuw materieel te moeten aanschaffen. Ten slotte wordt besloten te informeeren hoeveel de opbrengst zal be dragen, en dan tz.t. een besluit te nemen. Goedgekeurd wordt een aanvulling van de Bouwverordening, regelende de beroeps termijnen. Tot gemeente-ontvanger wordt benoemd W. A. de Goey te Haastrecht met 3 stem men, J. H. Kaste lijn te VHst verkreeg 2 stemmen. Tot wegwerker op den Slangen weg wordt voor den tijd van één jaar benoemd G. van der Ree alhier, terwyl gezorgd zal worden voor aanschaffing van materieel, wagen en gereedschappen. Voorts wordt goedgekeurd een compta biliteit^ besluit, dienst 1931, waarna de heer d® Pater by de rondvraag het gevaar dat de Haastrechtache dijk 'oplevert, bespreekt. De voorzitter meent dat dit in den ge meenteraad van Vlist niet thuis behoorde, terwijl de heer van Dam vindt dat dit eerder op den weg van de» Bond van Kaasprodu- centen ligt. Hierna sluiting der vergadering. WAMflNXVEEN. Geen kluis. Door den Raad dezer gemeente is reeds geruimen tjjd besloten een kluis te bouwen en is daarvoor een bedrag van 9000.uit getrokken. Doordat dezer dagen door ge meenten bijna niet aan geld te komen is, ad- visearen B. en W. den Raad met het bou wen van die kluis nog even te wachten tot dat de financieele moeilijkheden voor de ge meenten zyn opgelost. De Raad is in dezen met B. en W. medegegaan, zoodat wij m de eerstvolgenden tijd nog geen kluis zullen krijgen. WOERDEN. De boekhouder van de Gasfabriek door gas bedwelmd. Dinsdagavond is de boekhouder van de gasfabriew door gas bedwelmd in het ar chief van de fabriek gevonden. Men zegt dat dit ongeval hoogstwaarschijnlijk in nauw verband staat niet een fraude, welke gepleegd zou zijn in dit bedrijf. Op een Maandagavond jX gehouden ver gadering van de commissie voor Publiek» Werken, waarbij de heer M. de functie van boekhouder van het grondbedrijf vervuld, was hy niet verschenen. Later op deri avond werd hij toen gevonden in het ar- chief van de gasfabriek door gas bedwelmd. Een nader onderzoek naar de eventueele fraude en den omvang hiervan, is ingesteld. U ECHTZAKEN. deril De successierechten van het Papefonds. Het Haagsche Gerechtshof heeft, we meldden het reeds, gisteren arrest gewezen in een zaak tusschen de sUohtang l'apo- fonds en den ontvanger der öuccessierchten no. 2 te s-Uravenhage. Het I'ape-fonda had bij inleidende dag vaarding van 8 Januari 1927 van den Staat teruggevorderd een bedrag van f 1.414 810.08 welk bedrag met inbegrip van rente sedert den dag der betaling tot dien der dagvaar ding te veel •zou zijn betaald aan successie rechten over de nalatenschap van den op 26 Mei 1922 overleden mr. C. P. D. F ape. Deze vordering was gegrond op de stel- ling„ dat de ontvanger by< het berekenen der successierechten geen rekening had ge houden met de bepaling van art. 65, juncto 80 achtste lid der Successiewet, zooals <fie artikelen toendertijd luidden, t.w. dat het heffingsperceutage met 80 pet. wordt ver minderd o.a. indien de verkrijging plaats heeft door een binnen het Rijk gevestigdeu rechtspersoon, van wien wordt aangetoond, dat hij hoofdzakelijk als instelling van web dadligheid werkzaam is, hetgeen met het Pape-fond» het geval is. De ontvanger der successierechten kwam tegen deze Vordering op o.m. met een be roep op art. 91, vijfde lid der Successiewet, krachtens welk artikel er verjaring is Voot de vordering tot teruggave van betaalde rechten na twee jaren, te rekenen van den dag der aangifte. De Haagsche rechtbank heeft dit verweer gegrond geóórdeeld en het Pape-fonda daar na met-ontvankelijk verklaard in zjjh vor« dering Tegen deze uitspraak voerde het Pape fonds als grief aan, dat restitutie van het te veel betaalde successierecht eerst kon wor den gevorderd, nadat het karakter van de werkzaamheden der stichting vaststond en dat dit gedurende den duur der door de erfgenamen naar de wet omtrent de geldig heid der stichting aangespannen procedure met vaststond en niet kon vaststaan, zoodat de verjaring dér vordering tot terugbetaling der te veed betaalde rechten eerst inging op 9 Januari 1925, den dag waarop het arrest van den Hoogen Raad werd gewezen, waar bij de geldigheid der Pape-stichting defini tief kwam vast te staan. Het Gerechtshof oordeelde dez® grief ech- ter niet gegrond en heeft het vonnis der Haagsche rechtbank bevestigd. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Gouda. 19 Nov Aangevoerd in totaal 2070 stuks waarvan 232 slachtvarkens. Vette van f 0.19 —0.20 per pond levend met 2 pet. korting. Londensche van f 0.12—0.13 p. p lev. met 2 pet. korting. Zouters van f 0.13—0.14 p. p. lev. met 2 pet. korting. 362 magere varkens prijzen van f 15—25 per stuk. 1415 biggen pr. van f 6-10 p st. 12 runderen pr van f 226-240 p. st. 30 nuchtere kalveren pr. van f 6—11 p. st. 16 schapen pr. van f 14-20 p. st 13 bokkm en geiten pr van f 2-5 p. st. Handel stug. Kaasmarkt Gouda. 19 Nov. 328 partyen kaas Prijzen le kw. m. r m. van f 36-38, 2e kw m. r.m. van f 32—34, zwar® tot f 38 Handel matig. 1049 jXHiden boter. Goeboter van f 0.70-- 0.75 p. p Weiboter van f 0.65-D.70 p. p. Handel matig. 38600 stuks eieren Kipeieren van f 7.26- 7.70 p. 100 st Eendeieren van f 4—5 p. 100 jduks. Kleine van f 4.60—4.75. Handel matig. Graanmarkt Gouda. 19 Nov. Rogge f 5.25—5.75, Gerst ƒ7 —7.75, Haver 7—8, Erwten 14—16.50, Bruine boonen 11.60—18.50 per 100 K.G. Coöp. Zuid-Holl. Eierveiling Gouda. 19 Nov. Aanvoer 32100 kipeieren Prij- zen 56-58 K G. f 6.70-7.10, 60-64 K G. f 7 70—7 90, bruine 56—68 K.Q f 6.80—830 kleins f 4.30—6.60. Aanvoer 700 eendeieren prijs f 5 all®» per 100 stuks. Coöp. Groenteveiling voor Gonda en w Omstreken. 16 Nov. Witlof I 16—26, idem II* 10-14. uien 2—4.80, boerekool 1—3, spinazie 1416.50, spruiten I f 46.80, idem II 1.90—8,90 per 100 K.G.; peen 3.30—4.70, kroten 2.90—8.20, knobel- 4—6, selder# 0.70—1.00, per 100 bos; groene kool 1.102.40, andijvie 1 1.60, kropsla UO—2.60, per 100 stuks. LAATSTE BERICHTEN. DHAADLOOZE DIENST. Een nota van Japan aan Sovjet-Rusland. MüöKOU, 19 Nov. Groot opziaa heeft te Moskou gebaard «en Jajjiyische nota waarin wordt gezegd, dat Öovjet-Rusland steun ver leent aan generaal Ma <m daardoor invloed Uitoefent op den strijd* in Chins. In Sovjet- kringen sa et men in deze nota een zekere provocatie van Sovjet-Rusland. Men ver klaart dat «te «ovjet-rcgeering by Bjang bei Pen geen bezwaren ten dien aanzien en geen diplomatieke betrekkingen met hem onder houdt. Het conflict bij de firma Janniak te DEN HAAG, 19 Nov. De Rijkebemiddelaar in het 3e district, Ir. H. A. van IJsaateteyn, heeft partijen, betrokken bij het conflict bij de Lima Jannink te Enschedé en bij de Stoomspinnerij Twente te Aitnalo. opgeroe pen tot een bespreking op Maandag 23 Nov. in het gemeentehuis te Hengelo, Surceance van betaling verleend. AMSTERDAM, 19 Nov. De Rechtbank verleende vtorloopig surséance van betaling aan de Gooisohe Bank te Bussum. Tot tijdelijk bewindvoerder ie benoemd mr. F. W. F. Woldeveldt te Amsterdam. Een conferentie te Rotterdam tusschen de burgemeesters van Rotterdam. Moordrecht en Deventer, inzake de stakinc in de tapijt- fabrieken. Gemeld Wordt: Hedenochtend had ten stadhuize te Rot terdam een conferentie plaats tusschen de afgevaardigden van de Ned. R. K. Vereeni- ging van Werkgevers in du Textielnijver heid en de afgevaardigden der drie arbei ders-organisaties, op initiatief van de bur gemeesters van Rotterdam, Moordrecht en Deventer. De bespreking werd geleid door den burgemeester van Rotterdam. Tijdens deze conferentie ia door de werkgevers voorgesteld om den arbeid in de drie fabrie ken thans te hervatten op c-sis eener on middellijk ingaande loonsverlaging van 5 terwijl over een tweede verlaging van 5 binnen 2M maand nader overleg zal worden gepleegd. De arbeiders-organisaties stemden er in toe deze vooratellen ryet hare leden te be spreken. Drie kinderen verbrand. Vrecaeljjk ongeluk te Breczand. Gisteravond zijn te Breezand, op onge veer 2 K M- afstand van Anna Pauiowna, drie kinderen bij een brand om het leven gekomen. D« weduwe Kruithof, woonachtig aan de ZandYaart, was omstreeks 8 uur even van huis gegaan om een bezoek aan de buren te brengen. Tijdeus haar korte -af wezigheid is op de boven vérd»eping van haar woning, vermoedelijk tengevolge van kort sluiting, brand uitgebroken. De weduwe woonde met ha^r zeven kin deren in het huis. 5jee van de kinderen wa- ren thuis Twee van hen zatm in de woon kamer beneden, terwijl de vier overige kin deren, waarvan de oudste negen jaar is, op de boven verdieping eUepen. Alleen het jon getje van negen jaar heeft zich. door uiteen venster te springen kunnen redden. De drie andere kinderen zyn in do vlammen omge komen. Het zijn een meisje van zeven jaar en twee knaapjes van vyf en van anderhalf jaar. Teigen middernacht is men erin geslapgd de lijkjes van de kinderen, die geheel karen verkoold, te vinden. Het gebeurde heeft te Breezand en Anna Paulowna groote conster natie verwekt Beur* van A muter dam. WISSELKOERSEN. 18 Nov. 19 Nov. Officieel. Londen 9.40 9.37 Berlijn 59.16 59.15 P*rys 9.74% 9.75 Brussel 34,60 34.55 Zwitserland 48.42% 48.42% Weenen 35.25 35.25 Kopenhagen 51.50 51.25 Stockholm 51.50 51.50 Oslo 51.50 51.25 New-York 2.49"/u 2.497., Niet officieel. Praag 7.86 7.36 Milaan 12.86 12.85 Madrid 21.25 21.25 Prolongatie 1% Beursoverzicht. Het zeer zwakke verloop van Walstreet en de verscherping van den toestand in het verre Oosten, alsmede de geringe perspec tieven die de onderhandelingen in Parys openen op een spoedig vergelijk, waren de factoren die een flauwe stemming op de Amsterdhmsche -beurs te voorschijn riepen. Ook de berichten dat de koperconferentie in New-York uit elkaar is gegaan zonder dat eenige resultaat is verkregen, tenge volge w.v. de koperprjjs is verlaagd, oefen de een drukkenden invloed uit. De handel was dientengevolge zeer beperkt. In de Philips ging een kleinigheid om, waarbij de koers 6 lager lag. Unilevers en Aku's golden eenige pro centen beneden de vorige noteeringen. Accoustiek liepen terug. Koninklijken stelden zich pl.m. 5 lager. Rubbers en suikerwaarden brachten het er niet veel Beter af. H.V.A.'s moesten zelfs pl.rn. 6 afstaan. Tabakken waren stil. Scheepvaartoande»- len waren veronachtzaamd. Youngleenin,; was beneden de koers van gisteren- Mijnaandeelen moesten een deel van hun koers afstaan. Amerikaansohe fondsen flauw.

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 2