mi eer J i kbank 24 I leater NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Vrijdag 20 November 1931 70»Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- enFeettdaten Ij It de II wenaar! 652.263.26 >O I g 38 et. 24 et. f M». 17841 shiiis” Binnenland. DE ZILVERKONING. NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELL^ rOLWUK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enfc ct. an Vrijdag ■80 irtisten van te FEUILLETON. HOORWEG i e on» netto dan beginnen? uiig, zwaar M*. zakenvrienden van je man. voegde hij er ik 800 het wei op prijs stellen, je je wat (Wordt vervolgd). i Uitgevers Gouda Bij het Metaalwerk te sensaties irljj’ke leven, leze woeste, gers. avon- r het goud, geluidsfilm E l. WA. vue enz. BUITENLANDSCH NIEUWS. FRANKRIJK. Wanhoopsdaad van een geleerde. Berooft zich met zijn beide kinde. ren van het leven. In zijn kleine villa te Penmarch in Bre tagne heeft de oud-zeeoffider Bénard te Pontois, ontdekkingsreiziger en plantkun dige van n^am, zich te zamen met zijn bei- kwam, dat van den lyu, wj etui Italiaansche ber- er in geslaagd latkamer van het ge- *n. Alle twijfel is nu de goudschat bevindt zich de schatkamer. Het is moge- rlnof* rmk/.m/IOj Zal r 27 November 3ARB0 prekende film 1RISTIE. r de zuinige pak van het ontvangt U ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per lóoper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. 01126 da8®1«ks geopend van £-6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. Minister-president Laval heeft Donder dag den Duitschen ambassadeur von Hoesch ontvangen. Tijdens deze bespreking wer den de onderhandelingen betreffende de byeenroeping van de Bazeler .enquêtecom missie definitief beëindigd. Het Duitsche voorstel aan de' Bank voor Internationale Betalingen zal onverwijld volgen. De publicatie van den tekst van den brief dter Ryksregeering aan de Bank voor Internationale Betalingen en de belangheb bende regeeringen zal Vrijdag te Berlijn plaats hebben. Het voorstel der Duitsche regeering tyt bijeenroeping van de adviseerende commis sie bij de Bank voor Internationale Beta lingen is Donderdagmiddag, onmiddellyk na de ontvangst van het bericht uit Parijs no pens de daar bereikte overeenstemming, van Berlijn verzonden. Het voorstel zal waarschijnlijk heden bij de Bank voor Internationale Betalingen worden overhandigd. Den zelfden dag zulen de betrokken mo gendheden döor bemiddeling van de Duit sche vertegenwoordigers in het buitenland op de hoogte worden gesteld van de Duit sche stappen. behoorlijker zoudt uitdrukken. Nou, en wat' mankeert er dan aan wat ik zeg’ Wie naet op mijn gezelschap gesteld is, kan verdwijnen Dan is er geen reden voor tnij om hier te blijven, kwam Olive tusschenbeïde en met een blik vol ergernis ging rij naar de deur. Heelemaal niet, mevrouw, antwoordde Uripps vroolijk; hij trok een fauteuil naar zjch toe, ging er m zitten en legde de bee- nen over elkaar. Heelemaal niet mevrouw, herbaalde hij en hij trok een» flink aan zijn pijp en blies een dikke rookwolk de kamer in. Ik bedoel u er niet mee, maar ik moet niets -hebben van dat vrouwvolk, dat rijn neus steekt in dingen, waar ze niks mee te maken hebben Skinner opende de deur voor zijn vrouw. Crïpps keek hem met een grijns aan en ver volgde: Ziezoo' Geen vrouwvolk erbij, da» ia mijn opvatting van zaken. Neen, dan kunnen ze zich ook niet ergeren aan jou,, zei zijn gastheer. Ach wat, ik heb een hekel aan beleefd heid. Ik heb een hekel aan al wat beleefd en beschaafd is. M’n waarde heer, antwoordde Skinner. Bedenk toch de waardigheid van ons be- loep Er is geen enkele reden waarom wij geen gentleman, geen heeren zouden zijn. Heeren’ Wat. Er is niks heerachtigs aan mij. StttVertel ons dat nu maar niet, an ders zouden we het waarachtig nog gaan gelooven ook De Japansch-Chiiieesohe troebelen. Besprekingen in den Volkenbondsraad. Japan gaat accoord met een. commissie van onderzoek. Fransch-Duitsche overeenstemming. De Bazeler enquêtecommissie zal bijeengeroepen worden. De raad van den Volkenbond heeft giste ren vertrouwelijke zittingen gehouden. De vertegenwoordigers van Japan en China namen aan de middagzitting niet deel In vol kenbonds kringen hoopt men, dat heden middag voor het eerst tijdens de raadsver gadering een openbare zitting zal kunnen worden gehouden. Briand, de raadsvoorzit ter, deelde mede dat de vertegenwoordiger der Ver. St. eerst dan aan de beraadsla gingen zal deelnemen, indien het Kellogg- pact daarbij betrokken wordt. Overigens overweegt men in kringen van den Volken bond vooral de mogelijkheden, welke er be staan om een wapenstilstand tot stand te brengen en een direct onderzoek naar den toestand in Mandsjoerjje in te stellen. Het statuut van den Volkenbond biedt in dit opzicht twee mogelijkheden, waarvan er tot nu toe slechts een officieel besproken is. Een commissie van onderzoek kan naar Mandsjoery’e worden gezonden, indien Ja pan daarmede accoord gaat. Men hoopt, dat Japan hierin zal toestemmen, aangerien de toepassing van de tweede mogelijkheid di plomatieke moeilijkheden mee kan bren gen.. Indien n.l. China en een ander lid van den raad zich op dit artikel van het statuut beroept en officieel den volkenbond van het bestaan van het conflict in kennis stellen, js de leider van heit secretariaat van den Volkenbond verplicht terstond een onder zoek in te stellen, ook ai gaat Jap*n daar mede niet aeceerd en ook al heeft de Vol kenbond geen desbetreffend besluit geno men. Men wil echter vermijden, Japan voor een dergelyke oplossing te stellen en het te dwingen, de uitzending der commissie te aanvaarden. De vertegenwoordiger van China, Sze, heeft intusschen nogmaals een beroep op den Volkenbond gedaan, daarbij wijzende op de bezorgdheid onder het Chi- neesche volk en den ernst van den toe stand. Te Nanking is officieel bekeend ge maakt, dat maarschalk Tsjang Kai Tsjek naar het Noorden zal vertrekken. Men ver moedt, dat hij militaire voorbereidingen tegen Japan wil treffen. Tsjang Kai Tsjek moet overigens ook voornemens zijn een persoonlijk offer te brengen, ten einde de centrale regeering van Nanking en de Zuid- delijke regeering van Nanking en de Zuide lijke regeering te Kanton met elkaar verzoenen en de eenheid van China te her stellen. Tsjang Kai Tsjek moet voornemens zijn zijn ambt als staatspresident neer te leg gen en slechts het opperbevel over het le ger te behouden. Deze eisch, die door de Kanonregeering gesteld was, is tot nu toe door de Nankingregeering niet ingewilligd. De Japansche opmarsch naar het Noorden wordt voortgezet. 'Een ambtenaar van den Volkenbond vertoeft op het oogenblik in Wie door goede en liefderijke gedach ten vergezeld wordt, zal zich nooit alleen en verlaten gevoelen, noch ooit zich ver velen. Prof. Eerdmans. Neemt zijn benoeming tot Tweede Kamerlid aan. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een schrijven van den voorzitter van het Cen traal Stembureau, houdende inededeeling, dat de heer B. D Eerdmans rijn benoeming tot lid der Kamer heeft aangenomen Openbare wegen en polderlasten. In Zuid-Holland. Het bestuur van den Zuid-Hollandschen Waterschapsbond schrijft in een adres aan de Provinciale Staten van Zuid-Holland, dat van verscheidene 'bondsleden in den laat- sten tijd klachten ingekomen zijn over ver mindering van hun omslagplichtig gebied, die het gevolg zou zijn van den aanleg of de verbetering van Rjjkswegen. Daar art. 142 van het algemeen reglement voor de polders in de provincie Zuid-Holland vrij dom van omslag toekent aan de openbare met een glimlach aan toe. Zwijgend ging de jonge vrouw ritten, ter wijl luidle voetstappen uit de gang weerklon ken. Meneer Coombe, meneer Cripps, kon digde het meisje aan. Skinner’s liondgenooten waren al even weinig veranderd als de kapitein zelf. De oude Coombe zag er even zalvend-gemoede- lijk uit als altijd en Cripps met zijn zware wenkbrauwen keek nog steeds op een men- «chelijken bulldog De oudste bezoeker ging voorop en nader de zijn gastheer met stralend gericht. M’n beste jongen, riep hij unt, wat ben ik blij je te zien. Toen merkte hij pas dat Olive in de kamer was en met een glimlach liep hij op haar toe. Hoe maakt u het mevrouw, vroeg hij. Olive keek eerst naar de dikke niet be paald zindelijke hand, welke hij haar toe stak en vervolgens naar haar man. Toen gaf zij den gast van haar map onwnllig de hand en mompelde een onverstaanbaar ant woord De oude man schudde even het hoo&d en glimlachte weer. Cripps kwam met zijn vuile vilten hoed op binnen, een kort eteenen pijpje hield hij tusschen tanden geklemd. Hij vereerde Olive met een korten blik en een vluchtig knikje Goeden dag, mevrouw, gromde hij. Zeg, Spin, ging hij voort, dat is een. verduveld lollig plekje, dat je hier hebt uit gezócht, da’s niet mis. Skinner keek hem even aan Zoo, vind je dat antwoordde hij nog al scherp. Maar tienjarig meisje, door middel van kolen damp van het leven beroofd. Hy had de kinderen eerst een stuk laten teekenen, waarin hü zyn voornemen kenbaar maakte. Familie-aangelegenheden en financieelft moeilykheden schijnen jiem tot net nood lottig besluit te hebben| gebracht. Bénard le Pontois iayvjjf en vijftig jaar oud geworden. In den Oorlog streed hij bij Yperen, en Diksmuiden ónder bevel van ad miraal Ronarch. Op het gebied der archeo logie heeft hü belangwekkende dingen ver richt; hü stichtte te Penmarch een oud heidkundig museum en was voorzitter van het Instatut finistérien ,d’etudes préhistori- ques. In November 1930 leidde hij een we- tenschappelyke expeditie in de Sahara en werd bij zün terugkeer-door den voonnali- gen president der republiek, Doumergue, in het Elysée ontvangen, die hem het officiers kruis van het Legioen van Eer schonk. Sedert enkele weken leefde hü gescheiden van zyn echtgenoote. Deze kwam juist uit Parijs naar Penmarch om haar kinderen te halen, die, krachtens de beslissing der rechtbank, eenigen tüd bij haar zouden doorbrengen. De schatten van de „Egypt". Spoedig aan de oppervlakte. De goudschatten van de „Egypt" by Brest liggen, na zooveel tüd, nu eindelyk open. De duikers van het I gingsschip „Artiglio” zjjn de» zolder van de scht zonken schip te lichten weggenomen: inderdaad in lijk, dat vandaag het goud geborgen worden. Het was geen gematfefijk werk om vast te stellen, dat de goudschat zich irj de schatkamer bevond. Nadat alles voorbereid was om opnieuw met het wrak in verbinding te komen, richt te de duiker de vangklauwen van Artiglio’s grootste kraan in de richting van de schat kamer. De 3/4-duimsche dikke staalplaten werden de een na de andere losgemaakt, waardoor een toegang door den bovenkant naar de schatkamer werd verkregen. Deze platen waren reeds gebogen en gescheurd door middel van dynamiet, doch de opening, die 14 dagen geleden slechts 6 voet was, werd nu eens zoo groot. De duiker Mancini, was in zyn cylindrisch duikerspak aan het werk, en telefoneerde aan Mario Raffaelli, het hoofd der duikers, die rich op het schip bevond. Het was een sensationeel gesprek tus- schen den duiker, die rich 400 voet onder den waterspiegel bevond en Mario Raf faelli, die op het dek was. „Wat zie je?” vroeg hy. „Het is zeer donker, maar ik sta in de schatkamer op iets dat hard is. Het glanst veel meer, dan de wanden van de kamer, en ik geloof, dat ik een houten voorwerp in de hoek zie liggen”. Dit was het antwoord van de kinderen, een twaalfjarige knaap en een den duiker. haar zoo fel geknepen hadden en keek hem met een ontstelden blik aan. Ze liet haar stem ook dalen Het schijn*, dat je niet heelemaal doof bent voor de stem van je geweten W» Ik wenschte waar achtig wel, dat ik at en toe doof kon wezen voor jouw stem. Zij negeerde de hatelijkheid: en bleef hem bedeesd aajikijken. Herbert, vroeg ze, -kan je mets goed maken, kan je de smet, die op de nagedach tenis van dien man kleeft, niet uitwisechen. Neen dat. gaat niet, schreeuwde hij. Schei uit nou. Wat een ezel ben ik geweest, om je dat te vertellen. Als ik geweten had wat voor geheim het was, had ik je nfet aangehoordHindis het oogenblik, dat ik het weet, heb ik geen rustig oogenblik meer gehad. Zij dreigde in tranen uit te barsten en Skinner stond met een boos geacht op Wat drommel., zei hij woedend, je hebt me er geen een laten bewaren. Nou, om hemelswil, Olive, kijk nu niet zóó, je zult oud en leelijk zijn voor je tijd. Laten we het nu maar vergeten. Olive gaf geen antwoord Ze had er trou wens geen gelegenheid toe, want er werd op de- deur geklopt, en een kamermeisje trad binnen. Skinner vroeg Zijn ze er? Laten ze maar hier komen Toen het meisje de kamer verliet, wilde Olive haar volgen, maar haar echtgenoot hield haar tegen. Je deed beter hier te blijven. Olive, zei Mj. Je behoort beleefd te rijn tegen Uit het Engelsch van ALFRED WILSON BARRETT. 20 Nadruk verboden Toch wel, antwoordde Skinner, zonder op te kijken en hij strekte de lange been en, die hem ander de leden van zijn bende den naam van de Spin hadden bezorgd, dichter naar het vuur. Och, Herbert, waarom toch? ’t Zijn armoedzaaiers, antwoordde Skin ner geïrriteerd. Een van die kinderen ligt te sterven en ik kan het niet hebben, dat menschen op mijn landgoed gebrek lijden on doodgaan. Maar wat moeten ze Waar moeten ze naar toe? De man haalde de schouders op. Een paar mijl verderop staat een heel werkhuis, grijnsde hij. laat dat stel daar maar heengaan De jonge viouw atond op en k wam dichter bij het vuur Werkelijk, Herbert, begon ze O, ga maar niet redeneeren, Olive, zei «inner humeurig Die vrouw kan tiaar huur ™et betalen en dus moet ze maar gaan. Maar het is heuach haar schuld niet •M ze arm is. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.251. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 büslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prya. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels 2^5, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkpmst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. Nadat de duiker weer aan de oppervlakte was gebracht, werden er belangrijke en ge compliceerde metingen gedaan aan dek, waardoor men tot de overtuiging J de schatkamer tot op twee voet bovenkant gevuld was. Dit is de tegenwoordige toestand. Indien ’t licht sterk genoeg is, worden de grijp klauwen weer naar beneden gelaten en iedereen, signor Quaglia, het hoofd der on derneming, kapitein Beek, vertegenwoordi ger van de verzekeringmaatschappü en de geheele bemanning van de .Artiglio” wacht met groot ongeduld op de eerste lading goud of zilver, die naar boven zal komen. ENGELAND. Boter en kaas uit de dominions. Bü zün verwelkoming van het Nieuw Zee- landsche stoomschip Somerset in de Lon- densche haven deelde de Lord Mayor mede, dat dit het eerste schip was van een groot aantal, die alle te samen 180.000 Eng. tons boter en 120.000 Eng. tons kaas uit de ver schillende deelen van het Britsche Ryk zul len aanvoeren, waardoor een beslissende stap zal worden gedaan in de richting der beperking van den steeds groeienden invoer, speciaal voedingsmiddelen, uit niet tot het Britsche imperium behoorende landen. ZWEDEN. Enorme fabrieksbrand. t groote fabrieksconcem Sveneka irken te Vaesteras is Donderdag in de voornaamste opslagplaats een geweldige biand uitgebroken. In weerwil van liet feat dat de gezamenlijke brandweren) uit Vaeste- ras en de omliggende plaatsen met groot materiaa^aaiYwarig waren, Heef van het ge bouw na enkelpüréti niete meer «ver dan de muren. De groote koorraden grondstoffen en half fabrikaten weAlen vernield. Ook een voorraad geweermumtiq, welke op een zolder werd bewaard, vloog in de lucht. Schuld! Skinner zette zijn monocle recht In Engeland is het geen kwestie Van schuld om arm te zijn, 't Is eee misdaad. Dat 18 ook de reden waarom ik rijk ben. En zijn lippen krulden rich tot een kouden glimlacht. Kijk? riep Olive met een huivering. Oh, als ik eraan denk, hoe jij aan je geld ge komen bent, dan benijd ik de armste werk vrouw haar korst brood en haar slok water. Hkinner klapte zijn tijdschrift dicht, legde het op tafel en zette de toppen van zijn vingers tegen elkaar. Spottend schudde hij het hoofd. Dat is waanzin. M’n lieve Olive, alle levende schepselen azen op elkaar. De eend eet de worm op, de mensch eet de eend op en dan eet de worm den mensch weer op. Dat is de groote wet van de natuur. Mijn beroep is even goed als elk ander totdat ze me ontdekt hebben' Die filosofie stond het meisje tegen. Ze kreeg een kleur en ze antwoordde heftig: Ais je zoo praat, haat ik je! Jouw be roep, och kom. Inbreken en moorden Hoewel rij het laatste woord haast fluiste rend gesproken had, sprong Skinner op, zoodra hij het hoorde Ruw greep hij haar bij den arm. Als je me nu nog eens aankomt met die vervloekte geschiedenis, dan zal ik je, dan zal ik je maar hij voltooide zijn zin niet Hij liet haar arm log en zonk terug in rijn fauteuil. Kom, wees nu niet zoo dwaas, Olive, zeide hij zacht, op langzamen toon. Doe dat nu niet meer, dan ben je een Hef vrouwtje Olive wreef naar arm, waar zijn vingers (lOlIlMIIE coiira w. wegen, brengt de aanleg van nieuwe open bare wegen of de verbreeding van bestaan de wegen mede, dat gronden worden ont trokken aan den omslagplicht, waarmede zü ten behoeve van de polders, waarin gelegen, belast zün. Het komt het bestuur niet bdllyk voor, dat de gedeelten der polders, die door de nieuwe wegen ingenomen zullen worden, van de polderlasten worden ontheven, ten nadeele van de andere omslagplichtige gronden, terwül de eigenaren van de wegen evenzeer belang hebben by de werken, wel ke de polders bekostigen, als de andere grondeigenaren. In verband met een en ander verzoekt het bestuur in het onderhavige adres, den vry- dom der openbare wegen op te heffen, al thans Vöor wat betreft wegen, welker eigenaren thans niet in het genot zün van vrydom van de polderlasten. Zyns inziens, bestaat er te meer aanleiding, den vrydom van de openbare wegen opnieuw te over wegen, omdat ten tyde, dat deze vrüdom werd toegekend, deze geenszins de beteeke- nis had, welke daaraan nu verbonden is. Deze aangelegenheid heeft een geheel an der aanzien verkregen, nu de groote ver keerswegen worden gebracht op afmetin gen, waaraan bü de invoering van den vry dom van de polderlasten niet gedacht werd. De lijn Rotterdam-dlaamBtede v.v. een succea. Verlenging tot Zeeuwsch-Vlaanderen? Aan het verslag van de Koninklijke Lucht- vaait-Mastecli^ipij voor Nederland en Ko loniën H» zake den luohtdienst Rotterdam Haamstede v.v., onderhouden van 4 Juli tot en met 28 Heptember van dit jaar, ontkenen wij het volgende; Voor de exploitatie beetoftd groote belang stelling, het aantal reizigers van Rotterdam naai- Haamstede, bedroeg in totaal 225 in 47 vluchten. Het aantal reizigere van Haam stede naar Rotterdam beliep in totaal 184, eveneens in 47 vluchten. Voor vracht be stond hoofdaaikelijk in de richting Rotter dam—Haamstede belangstelling. Er werd n.l. 1184 K.G. vervoerd. In omgekeerde rich ting slechts 80 K.G. De gemiddelde vlucht- duur RotterdamHaamstede bedroeg 27, Haamstede—Rotterdam 25 minuten. In liet verslag wordt geconcludeerd, dat de eenste proef van binnenlandse^ luchtver keer op korten afstand, os geslaagd. De ver- keersuitkomsten hebben iedere verwachting overtroffen en hebben de doeltreffendheid er van ten volle bewezen. De luchtvarbm- oing heeft alle'rwege een groote belangstel ling voor het eiland Schouwen-Diuvelaiul gaande gemaakt en is zonder twijfel de ont wikkeling daarvan ten goede gekomen. De verkeersmogelijkheden doen toenemen en verdient dienovereenkomstig groote aanbe veling. Nog meer baat zou kunnen worden gevonden bij verlenging tot in Zeeuwsch- VJaanderen. Een groep belangstellendenin Zeeuwsch-Vlaanderen heeft zich uit eigen beweging met de K. L.- M. ui verbinding ge steld. Japan en heeft persoonlük aan de Japan sche regeering de opvattingen van de lei ders van den Volkenbond meegedeeld. De Japansche minister van buitenlandsche za kten van zün kant heeft het Japansche standpunt in het Mandsjoerijsche vraag stuk uiteengezet, waarby hy vooral liet uit komen dat het de vraag is, of China in staat is de veiligheid der Japanners ook op Chineesch gebied te waarborgen. Hedenmorgen bereikt ons uit Parys be richt dat de Japansche vertegenwoordiger in den Volkenbond, de ambassadeur Joshi- sawa, gisteravond laat nieuwe instructies uit Tokio heeft ontvangen. Naar verluidt zou de regeering te Tokio accoord gaan met het zenden van een door den Volkenbond in gestelde commissie van onderzoek naar Mandsjoerije. Het gerucht van de ontvangst van deze instructie heeft in volkenbonds- kringen weer een optimistische stemming gewekt

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1