KING ^32 Publiek (lcUmteeHm>in<cle HET KAN 2^ I>« ant het bovenstaande verband honden- de besprekingen, welke thans een algemeen Zeeuwsch belang betreffen, zullen spoedig plaats vinden. GEMENGDE BERICHTEN. Revolutionaire knuppelpartij. Het raadslid Menist der Rev. Soc. P. neergeknuppeld door communisten. Een der aanvallers op zijn beurt af. gedroogd. Gisteravond om uur ie, volgens de N. R. Ct., het. Rotterdajnsohe raadslid Menist van de Revol Social. Partij, secretarie van het Nat. Art». Secretariaat (N.A.S.), bij zijn woning op het Maasland (Linker Maas oever) door een aantal communisten onder aanvoering van Klinkhamer, districtsbe- atuurder 'der Comm Partij voor Zuid-Hol land, opgewacht eb in het donker onver- hoede met stoelpooten neergeknuppeld. De aunvallere namen het elaclitoffer zijn tasoh af, die later een tiental huizen verder ge opend in een tuintje ia teruggevonden. Men had dus blijkbaar verwacht daarin dete te zullen aantreffen, maar er zaten slechts kranten in en de volgelingen van Stalin moeten dn dit opzicht bot gevangen hebben. De heer Menist üs later met veel moeite weer op handen en voeten gekomen en zoo naar zijn huis toe gekropen. De partfjgenootlen van den aangevallene hebben er geen politiezaak van willen ma ken en naar de regelen van de bloedwraak, die ook door de Ohieagosehe bandieten m cere worden gehouden, beleefdheidshalve een contra bezoek gebracht aan den heer Klinkhamer, dezen ulti zijn hui9 gehaald en flink afgedroogd, zooajs dat in arbeiders- terminologie heet. Het ex-communistisdhe raadslid van fiurtnk. tegenwoordig fid van de Rev. Soc. Partij was ook bij deze knok ploeg. t Bovendien hebben zij er dit slaadje uit gehaald, dat vijf communistische leden van het N A S. een verklaring tegen den terreur van hun eigen partij, de Comm. Partij, heb ben geteekend, waarin zij tevene hun be reidheid hebben te kennen gegeven om mede te werken aan de uitbreiding van het revo lutionaire, maar «ïet-communflstisc&e N.A.S. Hieruit zullen wel weer eenige opgewekte debatten in den Kotterdamschen raad voort komen. Als gevolg op wat daar in dit genre - „het is mijn genre niet", zou Buziau zeggen reeds ten beste ie gegeven over een kloppartij op straat tusschen de raads leden van Burink en Reddering, die daarbij natuurlijk - stijl hoofdkwartierhencht uit den grooten oorlog - beiden een heldenrol Wij moeten daarom ter wille van de ob jectiviteit mededeelen, dat de bovenvermel de feiten omtrent de knuppelparfïj en de wraak daarvoor om* medegedeeld zijn van de zijde der partijgangers van den heer Menist en maken in dit verband reeds bij voorbaat onze verontschuldiging, indien de voorstel ling daarvan aan de communisten geen vol doende recht iaat wedervaren. Nederlandsche gelukkigen. En een Leeuwarder, die leeljjk op zijn neus zal hebben gekeken. De Iereche sweepstake heeft ook eenige Nederlander* gelukkig gemaakt, doordat zij fén der 56 paarden wisten te trekken, welke op 28 dezer aan de Manchester November Handicap zullen meedoen. Het zijn de vol gende lieeren- W. E. J. Stainvoorte, (doe echter zijn lot bleek te hebben verkocht) wo nende te Leeuwarden, op het paard „Cat O'Nine Tails"; D. P. Rietkerk, te Rotter dam, op het paard „Leonard", E van Ef fen in combinatie met de heeren van Ame- rongen en van dier Voort te Amsterdam,, op het paard .Prins Soott" J. W B. Brink man, dien Haag, op het paard „Castel, Ba- cot" W Kwakernaat, te Amsterdam, op het paard „Fireatway"F. A van Castel, te Amsterdam, op het paard .Jacques Emile BlancheJ. A. den Boer, Schiedam, op het paard ^Rackety passie"D. Meur. Am sterdam, op het paard „Earn Hill". Deze heeren ontvangen ieder 660 pond. terwijl zij bovendien, afhangende van den uitslag der raee8 op 28 November, nog kans hebben ee.n eersten, tweeden of derden prijs te wiftnen, reap 30.000, 15.000 en 10.000 pond. Er zijn 7 millioen loten verkocht op 3120 prijzen. Gisteren heeft te Dublin de eerste trek king plaats gehad. Vandaag en nogmaals getrokken. Drie inbrekers wisten hef zifh ge zellig te maken. In het pension „Kennemercruin' te Wijk aan Zee, da', gedurende de wintermaanden onbewoond, is hebben inbrekers zich toe gang weten te verschaf ren en een drietal dagen verblijf gehouden, zonder dat de po- litfe of de omwonenden er iets van hebben bespeurd, meldt men aan de „Msb.". De indringers hadden alles overhoop ge haald en wat van hun gading was o.m zil veren lepels en vorken,, biljartballen, lin nengoed enz. medegenomen, terwijl nog een groot aantal a-tikelen stond ingepakt, gereed om te worden vervoerd. De onverwachte thuiskomst van den pensionhouder voor kwam dit echter De heeren hadden het zich bohagelijk weten te maken., Alles, wat eetbaar was, werd verorberd, tenwijl de wel- voorziene wijnkelder duchtig werd aange sproken Zij deden zich. blijkens de sporen, j duCTUig te goed aan wijn, likeuren en ad- i vocAftt Overdag sliepen de „gasten" hun I roes uit in de slaapkamers. Drie ledikanten vertoonden cje sporen te zijn beslapen. Hef onder zoek is in handen van de ge meentepolitie en de rijksveddwacht. TWEEDE KAMER. De begrooting van Justitie aangenomen. De begrooting voor buitenl. zaken. De Kamer heeft gisteren de begrootling van Justitie afgedaan Minister Donnet kon mededeelen, dat het rappoit van de commissie, die den gevan- geniearbeid in studie heeft genomen, bij hem in beraad was. Een breed opleidings- S niet anders of iedereen moet een liefhebber van King Pepermunt worden in het eenvoudige King- tablet komen tezamen de uitkomsten der me dische wetanschap van eeuwen her, de zorg vuldige selectie ven het edele natuurproduct en een fabricage, die op zichzelf een voorbeeld is ven hygiëne en nauw* gezetheid. U kunt gezonder en op- gewekte» worden door den fijnen smeek en de vertrisschende eigen scheppen ven"* EPERMUNT Lugros: l a. Kimnimvaaa ai v. a. unajiiüuN. sje toean Uiuiw in te richten voor liet hooger gevangenispersoneel achtte hy niet raad zaam. Waar du. personeel zioh zeil voor zijn taak veruer mocht vallen bekwamen, kon uo Minister eenogen steun ui uitzicht stel len. Inzake het openbaar vervoer van ge vangenen erkende de Mipister dat dot ui iieo algemeen niet gewenscht was, maar dQor plaatselijke omstandigheden was het dikwijls niet zoo bezwaarlijk. Tot» een alge heel verbod' van dat vervoer kon hij dan ook niet overgaan. Nadat de Minister ook besproken had het leclftsseeringe bezoek aan levensLang veroor deelden, beter toezicht op voogdij- en regee- MiigsJiinderen, benoemingen van leden dei- voogdijraden, saiansregefing ambtenaren voogd ij raden, benoeming van een vtouw in de vacature van inspecteur bij het Rijks tucht- en opvoedingswezen, de uniformen van beambten bij de Rijksopvoedingsge stichten,, opheffing van liet psyehopattien- asyl te Leiden„ te veel afwijkende beslissin gen van den Minister op adviezen van 11 classeermgsraden tot voorwaardelijke in vrijheidstelling van gedetineerden, meer eenheid in het beleid en internationale sa- menwérking van deze instellingen, de kor ting rim 7 pCt. op de subsidie aan reclas- seerings v ereenigingensubsidies aan bu reau* voor rechtsbijstand' aan on- en min vermogenden, op welk terrain de socteha-. tische vereejygu«gen ook al copcurreeren met de christelijke, werd"de begrooting aan- In de avondvergadering kwam de begroe ting van Buitenlandeohe Zaken aan de orde. Natuurlijk kwam daiarbij ter sprake de verhouding tusschen Nederland en België. Mf. Heemskerk ging er nauwelijks op in, cntieeerde de agitatie, welke thans weer is ontstaan en vreesde, dat op deze wijze ieder Verdrag met België 2jou worden afgewezen. Tegen dfe quafificatie „agitatie" kwam mr. Knottenbelt met nadruk op. De actie (met alleen van de weinig beteekende Nationale l'me, maar van de beste kenners der natio nale belangen, welke hier op het spel staan) gaat uit tan hen, die geroepen zijn te wa ken voor handhaving van de economische jrositae van onze grootste zeehavens. Men wil terecht voorkomen, dat het Rijn- verkeer van zijn natuurlijken weg (Rotter dam) op onnatuurlijke wijze naar de Bchel- dehaven Antwerpen wordt afgeleid, ten koste van de welvaart van Rotterdam. Drong mr. Heemskerk er bij den Mmieter op aan, om vooral niet op vriendelijke of onvriendelijke woorden, hier over de onderhandelingen ge hoord,, m te gaan (waarbij de nestor duide lijk liet doorschemeren, dat de Minister in de Eerste Kamer z.i. een fout heeft begaan door mlichtingen te geven over de onder handelingen) mr. Knottenbelt gaf onmid dellijk te kennen, dat hij den Minister al lerminst euveL zat duiden, indien deze niet op zijn betoog zou Ingaan. De Kamer heeft echter tot plicht om de Regeering te waar schuwen. Uit is de beste steunvarjeenmg jegens de Regeering, dte tijdag dient gewaar schuwd te worden voor een Verdrag, dat kans zou loopen evenals het VerWrag van "23 te'worden verworpen. Met name tegen het kanaal, zooals dit in overweging is en dat volgens den liberalen woordvoerder alle eigenschappen van een „Moerdijk-kdnaal" heeft., richtte mr. Knottenbelt zfch, die ir. Bongaerts nazegde: liever geen tractaat dan een, dat niet het algemeen© vertrouwen ge niet. Minder pessimistisch dan mr. Heemskerk was de woordvoerder der vrij-z-democraten. mr. Joekes, die gunstige teekenen ziet, al ontkent hij niet, dat er tot dusver recten is voor teleurstelling Van de a.s. Ontwape ningsconferentie schijnt hij wel iets te ver wachten, ook omdat, de militaire lasten ondragelijk zijn geworden en met minder een potitaek gevaar zijn. Mr Joekes verklaarde zieti voor open blijven van ons land naar alle zijden en waarschuwde tegen aanwen ding van het a.s. oontingenteenngswetje en van het verhoogd, tarief van invoerrechten voor het drijven van actieve handelspolitiek in haar nieuwe gestalte. ■Mmn TELEGRAFISCH WEERBERICHT 20 Nov. Verwachting: Zwakke tot matige zuid oostelijke tot zuid-westelijke wind. Betrok ken tot zwaar bewolkt. Plaatselijk nevelig. Mogelijk eenige regen. Iets zachter STADSNIEUWS. GOUDA, 20 Nov. 1931. Gemeenteraad. Agenda voor de vergadering van den Raad der gemeente Gouda op Maandag 23 November 1931, des namiddags te 7% uur. Aan de orde: Het voorstel tot benoeming van een di recteur van de Handelsavondschool en den Oentralen Cursus voor maehineschr ij ven. Het voorstel tot benoeming Van een 1 eeraar in de electriciteitsleer aan de Avondschool voor Ambachtslieden, Het voorstel tot benoeming van leden en plaatsvervangende leden van beft scheids gerecht voor werklieden. Het voorstel tot wijziging der beheers- verordening voor den Stortings- fen Ophaal dienst 1029 en der Spaarbankverordening 1929 en tot vaststelling van de rentever goeding. Het voorstel tot afwijzing van het adres van de afd. Gouda van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Besauranthouders en Slyters tot wijziging van de verordening op de heffing van de personeele belasting. Het voorstel tot wijziging der maximum- rente voor kasgeldleeningen gedurende het 4e kwartaal 1931. Het voorstel tot vaststelling van het plan tot herziening van het uitbreidingsplan. Het voorstel betreffende de onteigening ten behoeve van de Veemarktuitbreiding. Het voorstel tot het verleenen van ver gunning tot de uitbreiding van den Zwarte- weg, de Steynkade en den Achterwillensche- weg. Het voorstel tot het verleenen van toe stemming voor het betreden van de gerio- leerde zijl achter de Kazerne. Het voorstel tot verhuur van een gerio- leerde zijl aan H. Kuik, ten behoeve van het perceel Gouwe 45. Het voorstel tot overschrijving van huur van een gerioleerde zijl ten behoeve van het bestuur der R.K. Inrichting van Liefdadig heid en van N. Perdyk, betreffende percee- len aan de Gouwe-en de Doelestraat. Het voorstel tot verkoop van grond aan H Gardenier en y. Kwinkelenberg. Het voorstel tot verhuur van gerioleer- den grond achter de Boelekade aan de fa. H. Schrave Zn. Het voorstel tot ruiling van grond achter den Fluweelensingel met de heeren Dorge- lo en Roest. Het voorstel betreffende ingebruikne ming van schoollokalen voor particuliere doeleinden. Het voorstel tot het verleenen van mach tiging voor verlenging van het tijdelijk dienstverband aan de opzichters P. Sanders en C. de Korte by den dienst van Gemeen tewerken. Het voorstel betreffende het verplaatsen van de vuilnisbelt aan de Breevaart. Het voorstel inzake winkelsluiting. Vaststelling 3e suppletoir kohier 1931 schoolgeld muziekschool. Vaststelling kohier 1931 schoolgeld in- tot opléidlng bewanrschoolonder- Wyziging begrooting 1931. Verkoop van grond. B. en W. stellen den Raad voor te ver- koopen aan de heeren H. Gardenier en F. Kwinkelenberg een perceel grond aan de Corn. Ketelstraat, hoek Noothoven van Goorstraat, groot 109 M2., voor den prys van 10.per M2. Ingebruikneming schoollokalen voor particuliere doeleinden. B. en W. deelen den Raad mede dat zy het noodig achten voortaan een regeling te treffen voor het afstaan van schoollokalen voor particuliere doeleinden en de verschul digde rechten afzonderlijk te regelen. Tot nu Ibedroeg de te betalen vergoeding 1.33 of 1.66 per avond naar gelang de vergunning tot wederopzegging of voor een gedeelte van een jaar werd verleend. De nu voorgestelde bedragen bekekenen dus een geringe verhooging, zooals uit het vol gende voorbeeld blijkt. Een gymnastiekver- eeniging die 1 avond 3 uren per week een lokaal gebruikt voor een half jaar, betaalt nu per ipaand 4 x 1.66 is 6.64. Volgens de nieuwe regeling zal deze betalen per maand 3 x 3.is 9. 'Met de tegenwoordige wyze van innen ten kantore van den Reinigingsdienst wordt gebroken en daarvoor in de plaats gesteld de gemeente-ontvanger, overeenkomstig ar tikel 120 der Gemeentewet. Rentevergoeding Stdftings- en Ophaaldienst en Spaarbank. Geen spaarbankboekjes meer cadeau. Ingevolge het bepaalde by art. 3 der „Be- heersverordening Stortings- en Ophaal dienst 1929" (Gemeenteblad 1929 no. 474) wordt het precentage der over het tegoed van de deelnemers i>« desen dienst te ver goeden rente jaarlijks in de maand Deceim- bèr door den Raad vastgesteld. De „Spaarbankverordening 1929" (ge meenteblad 1929 no. 476) houdt in artikel 4 een analoge bepaling ten aanzien van de Spaarbank in. Nu ook dit jaar weer het tydstip geko men is, dat B. en W. den Raad derhalve ten aanzien van deze aangelegenheid voorstel len doen' toekomen, hebben zy allereerst de vraag onder oogen gezien, of de tijdsruimte voor een jaar, die telkenmale verloopt, voor dat de raad wederom zyn oordeel over de rentevergoeding uitspreekt niet te ruim is genomen. Daarby z^n zy uit overweging, dat in de zeer byzondere omstandigheden, waarin het Spaar- en Girowezen in het al gemeen en wel meer speciaal het gemeente lijk spaar- en girowezen verkfeèren, omdat zy in nauw verband staan met het gemeen- te-credlet en de mogelijkheid en 'noodzake lijkheid van het sluiten van kasgeldleenin gen een meermalen per jaar wisselend rentepercentage priori niet mag worden uitgesloten, tot de slotsom gekomen, dat het wensohelijker is, dat de Raad in den ver volge desgewenscht deze rentepercentages elk kalenderkwartaal, in plaats van elk ka lenderjaar, kan wyzigen. Wat de rentevergoeding zelve betreft, meenen zy in de eerste plaats te moeten terugkomen van het stelsel, aanvaard door aanneming van het voorstel no. 80 van dit jaar, waarby voor saldi tegoed boven®'3000 een lagere rentevergoeding werd vastge steld dan voor saldi beneden dit bedrag. Het aantal rekeningshouders met saldi boven genoemde grens is gering, zoodat het voor deel der lagere rente niet opweegt. B. en W. wenschen zich niettemin de bevoegdheid voor te behouden om van geval tot geval by inlagen boven bepaalde grens by afzon- deriyke overeenkomst met de desbetreffen de inleggers nadere regelingen te treffen, ten einde te voorkomen, dat de instellingen gebruikt worden voor doeleinden, waarvoor z^j niet ingesteld zyn. Een desbetreffende aanvulling is in het hierbygaand conceptbe sluit I opgenomen. De grens is daarby ge steld' op 5.000.voor de Spaarbank en 3.000.voor den Stortings- en Ophaal- dienst. In verband met den allerwege terugge- loopen rentestand (zy het ook met eenige reactie gedurende de laatste weken) achten zjj het voorts gewenscht, tet verlaging van de aan rekeninghouders en inleggers te ver goeden rente over te gaan. Daarby het feit in aanmerking nemende, dat de Stortings- en Ophaaldienst als kas sier aan haar rekeninghouders belangrijke diensten bewyst, hebben zy gemeend voor dezen dienst de rentevergoeding lager te mogen stellen dan voor de Spaarbank en geven zy den -Raad daarom in overweging te besluiten, deze rentevergoeding te ver lagen tot 2.52 voor den Stortings- en Op haaldienst, onder bepaling, dat de rente vergoed zal worden over ronde sommen van honderd gulden en tot 3.24 voor de Spaar bank. Voorts is gebleken, dat slechts op een zoo gering aantal van de Spaarbankboekjes, welke krachtens besluit van 30 September 1929 met een tegoed van ƒ1.worden uit gereikt, ten behoeve van elk in deze ge meente geboren wordend kind, welks ouders hier domicilie hebben, inlég plaats vond dat zy het beter achten dit instituut reeds met ingang van 1 Dec. a.s. op te heffen. Ter illustratie diene, dat op 1054 van de 1161 dezer boekjes, welke tot 1 September j.l. werden uitgereikt, geen vérdere inleg plaats vond. Ten aanzien van de rente, welke de ge meente zelve moet vergoeden; indien zy door den Stortings- en Ophaaldienst van kasmiddelen wordt voorzien, wenschen zy tegelykertyd tot een ander systeem dan tot dusverre gevolgd werd, over te gaan. Deze rentevergoeding bedraagt thans Va r/< min der dan door de gemeente by haar bankier in rekening-courant over debet-saldi ver goed moet worden. Waar de gemeente bij eenigszins omvangryke kasbehoeften zoo veel mogelyk tracht te profiteeren van meestal lagere rente van de open markt, achten zy het billyk, dat deze laatste, la gere rente, voor kasvoorzieningen aan den dienst vergoed wordt. Teneinde voor deze rente een maatstaf te hebben, wordt zij ge- lyk gesteld aan de rente, welke door de Ne derlandsche Bank berefcend wordt, voor voorschotten in rekening-courant op onder pand, als bedoeld in értikel 11 sub 4 der Bankwet 1919. De rentevergoeding, door den Stortings- en Ophaaldienst te ibetalen, indien deze gel den uit de gemeentekas opneemt, biyve, ge- Iyk by besluit van 1 Juni j.l. geschiedde, bepaald op de rente, welke ook door de ge meente in rekening-courant is verschuldigd. Ten slotte is het B. en W. noodig geble ken een onjuistheid, die tengevolge van de instelling van den Stortings- en Ophaal dienst is ontstaan, te herstellen. Voor de inwerkingstelling van dezen dienst toch hielden de verschillende gemeente-bedryven een rekening-courant by den gemeente-ont vanger en kwam de rentewinst, welke deze rekening-courant opleverden tot uitdruk king in de gemeente-begrooting. Deze rentewinst ontstaat doordat gelden, die het eene bedryf tegen credit-bankrente stort, aan het andere tegen debetbankrente worden uitgeleend. B. en W. achten het gewenscht, dat ook in den vervolge deze bate in de gemeente- begrooting tot uitdrukking komt en niet gelyk thans als samenstellend deel van het batig/nadeelig exploitatiesaldo van den Stortings- en Ophaaldienst, doch als afzon derlijke bate, zoodat de juiste resultaten van den dienst, naast deze rentewinst, die door de gemeente ook zonder Stortings- en Op haaldienst genoten zou worden, tot uitdruk king komen. Geen onteigening ten behoeve van de Veemarktuitbreiding. Overeenkomstig de bepalingen der Ont eigeningswet, hebben B en W. de firma W. IJ Bellaart, alhier, door den met de afwik keling der procedure belasten rechtsgeleerde doen uitnoodigen in minnelijke schikking tot de eigendomsoverdracht te komen van haar panden, waarop de Ou teugen inge-Nuts- wet van 24 Januari 1930 b no. 25, ten be hoeve van de uitbreiding der veemarkt van toepassing ia. Deze polgingen hadden op 18 dezer niet het gewenscht gevolg, waarom gemelde raads man der gemeente m overleg met B. en W. vóór het verstrijken van den daarvoor be stemden termijn de gerechtelijke onteigening heeft aanhangig gemaakt Bij de l>o ven bedoelde pogingen bleven partijen evenwel zoo ver van elkander ver wijderd, dat de adviseur in overweging gal by volharding in haar standpunt door de. te cnteigènen partij van de onteigening af te zien. Vooral met het oog op de buitengewoon ongunstige tijdsomstandigheden achten B. •n W. het niet verantwoord het door hen ilWM Dit jaoi Dit jaar geen catarrh I uiteindelijk gedaan aanbod van f 60.030 Voor den open grond, exclusief opstallen en ma chinerieën te verhoogen. Aangezien de firma Bellaart haar vraag, prijs op een belangrijk hooger bedrag heeft gehandhaafd en uit de overgelegde taxatie- rapporten is gebleken, dat bij ontejgenufc zeker niet mag worden gerekend op aooda- nige daling van het bedrag der gevraagde schadeloosstelling, dat het bezwaar van jj mi W. betreffende die finamheele draagkracht der gemeente zal worden ondervangen, mee. nen zij, dat van de onteigening oncieT o# huidige omstandigheden behoort te worden afgezien. Een bezoek van Burgeng**ter en Wethouders van Gouda aan het-Consultatie. bureau der Vereeniging tot bestryding der Tuberculose. Op verzoek van het bestuur der T.B.C.. vereeniging hebben B. en W. van Gouda op Woensdag 18 dezer een bezoek gebracht aan het nieuwe Consultatiebureau der Ver. eeniging in het pand Oosthaven 50. I Alvorens tot de bezichtiging van het bu- reau over te gaan heette de voorzitter der I vereeniging, de heer Joh. Mulder, de aan wezigen hartelyk welkom, memoreerde dat verschillende omstandigheden oorzaak zyn geweest dat een officieele opening achterwege moest blyven, maar ken nende de belangstelling van het Ge meentebestuur onzer stad voor de T.B.C.. bestryding in het algemeen, het bestuur' er veel prys op stelde het nieuwe bureau aan de stedelyke overheid te toonen. De Voor zitter kon verder mededeelen, dat volgens zoo juiat ontvangen berichten Gouda in de naaste toekomst een zeer belangrijke plaats zal innemen in de bestryding der tubercu lose, aangezien het Bureau der Vereeniging Districtsbureau zal worden, en niet zooals oorspronkelijk gedacht slechts kringbuteau. Er komt hier dus 'n hoofdkwartier voor de T.B.C.-bestryding. Het niet anders of de komende werkwijze moet nog meer ten goede komen aan de ingezetenen van deze stad, maar ook aan de ingezetenen van de omliggende plaatsen, waarmede dan 't district gevormd wordt, zullen deelen in den verbeterden kamp tegen de zoo bekende volksziekte. Wanneer het Consultatiebureau de ruim van Districtsbureau zal krijgen, is nog M definitief vastgesteld, want daarover moe ten nog besprekingen gehouden worden. Na het serveeren van thee werd het bu- *reau bezichtigd, dat hoogst sober en slechts met het strikt noodzakelijke is gemeubi leerd en werden den bezoekers de noodige inlichtingen verstrekt. De burgemeester dankte voor de ont vangst, verheugde zich er over dat in de toekomst van uit Gouda de campagne tegen de zoo zeer gevreesde volksziekte op nog krachtiger wyze dan voorheen gevoerd zal wonien, wenschte de vereeniging alle goeds toe en gaf de verzekering dat het Gemeen tebestuur steeds welwillend tegenover de vereeniging staat en gaarne zal steunen waar zulks mogelyk is. Goedkoope porties middageten. Een goede maatregel. In verband met de economische crisis heeft de Commissie van'Je Hoffmans Stich ting „Volksgaarkeuken" besloten voor de komende wintermaanden de aan de Gaar keuken in de Keizer itraat afgehaalde por ties middageten ingaand" a.s. Maandag 23 Nov. de helft in prijs te verlagen. Was voorheen de prys per afgehaald portie 10 cent, voorloopig iml dit dus slechts 5 cent bedragen. Hiervoor zyn de i eigende levens middelen aangewezen, aardappelen, groen ten, soep, capucijners, spek en spekvet. In de zaal blyven de prijzen zooals zy tot nu tóe zyn, omdat het de bedoeling is de ge zinnen, wier inkomen in verband met de crisis is verminderd, voor lagen prijs 'een warm middagmaal te verschaften. Waar de Gaarkeuken bekend staat als een inrichting waar gestreefd wordt steeds het beste leveren, kunnen wy niet anders als deze maatregel van harte toejuichen. Vereeniging „Volksonderwys". Geslaagde propaganda-avond in de Schouwburg. Een taJryik publiek woonde gisteren avond de propaganda-bij eenkom st van de afd. Gouda van de vereeniging „Volks onderwys" in den Nieuwen Schouwburg bij- Over 't algemeen zijn déze avonden druk bezocht, maar die van gisteren overtrof in dit opzicht, volgens den heer W. v. Schaik in. zyn openingsrede, toch verre de andere, wat het doel, propaganda te maken voor het Volksonderwys, dus zeer ten goede kwam. In 't by zonder heette de heer van Schaik de besturen van den Bond van Ned. Onder wijzers, Het Onderwyzers Genootschap, Ik Vak-centrale, en De Centrale Ouderraad welkom, terwijl spr. zyn leedwezen te ken nen gaf over de verhindering van burge meester Giaarlandt. Een woord van dank richtte spr. tot den heer K. J- de Beun en zyn tweehonderd zangers, die geheel be langeloos hun medewerking aan het slagen van den avond verleenen. Door verhinde ring van den heer Klaas de Vries, sprak de heer T. de Vries te Amsterdam over: ,,De toestand van ons lager onderwys". Allereerst schetst spr. hoe het lager on derwys zou moeten zijn; een onderwys zoo goed als mogelyk is voor kind en vplk. In dien we enkel keken naar de belangen van het volk, dan stichtten we één algemeen* volksschool, waar ieder kind kon gaan, on geacht de politieke en godsdienstige opvat tingen van de ouders. Er zou voor gezorgd moeten worden dat de richting van de ouders niet in het gedrang kwam, en dus zou het moeten zyn een neutrale volkfl- 1 De Gemeentebesrooting 1932 gereed. Heden ontvingen wij de ontwexp-gemeente- begK)oting voor 1932, benevens dóe der ge meentelijke bedrijvenGemeente-Lichtfabne- cken afd. Gas en aW. Eiectriciteit, Gemeen- teijjke Reinigingsdienst, Gemeentelijke Ont- flnettmgsdienst, Woningbedrijf, Pensioen fonds, Gemeentewerken, Brandiweer, Markt wezen, Gemeentelijke Stortings- en Ophaal dienst, Gemeentelijke Spaarbank en het Van Itereon-Ziekenhuis. De begrootingen van net Slachthuis en van het Grondbedrijf zullen morgen i «hijnen. De gemeentebegrooting 1932 sluit met een totaal aan ontvangsten en uitgaven op den jeeonen dienst van f 2.768.184,56 (vorig jaar f 2.758.402,66) en aan uitgaven op den kapi- taaldienet vam f 1.223.332,98 en inkomsten van 1.236.134.69, zoodat de kapitaaldienst «luit met een batig saldo van f 12.801,71. Vorig jaar sloot kapitaaldienst (inkom sten f 1.352.393,37, uitgaven f 1.225.653,40) met een batig slot Van f 126.739,97. De begrooting welke door B. en W. d» ont worpen is met alleen in ontvangsten en uitgaven sluitend gemaakt door de uiteret mogelijke zuinigheid in het beheer te be trachten. docli ze is zoodanig samengesteld dat ze bovendien voor 1933 of eventueel vol gende jaren nog een reserve intact laat tot een zelfde bedrag als waarop in 1931 en 1932 voor uitkeering aan den gewonen dienst mocht worden gerekend, terwijl daarnaast voor armenzorg en werkloozensteun belang rijk opgevoerd^ bedragen voorkomen. De crisisuitgaven zijn bij deze begrooting onder den gewonen dienst gebracht. Belastingvedhooging is by dezen opzet niet noodzakelijk gebleken, alleen wordt een voorstel gedaan om dë vermakelijkheidsbe- lasting van 10 op 15 te brengen. AlLe nieuwe subsidie-aanvragen worden door B en W. afgewezen. school, waar men niet lastig gevallen wordt met politieke en godsdienstige dogma's. Geef het kind wat des kinds is, zegt spr., en wie daar voor is, is voor neutraal onder lijs, daar dit «en eisch is voor een werke lijk goede school. Bovendien moet aan- dezen eisch nog worden vastgehouden, om dat elk mensch het recht heeft op volwas sen leeftijd een eigen eerlijke levensover tuiging te hebben. Behalve deze ideëele motieven noemt spr. nog een van meer materieele aard. Ieder zal moeten erkennen, dat wat het kind worden moet, afhankelyk moet zyn van de toachten die het innerlijk heeft. Het lager onderwys zou de plaats moeten zy'n waar deze aard, deze capaciteiten en neigingen van het kind tot uiting kwamen. En dus eerst aan het einde van het 1. o. zou de beroepskeuze moeten plaats hebben. Het onderwys zou tot het 13e of 1.4e jaar min stens, moeten worden gegeven aan een grondschool zonder splitsingen, en in klas sen met een aantal leerlingen dat indivi- dueele beschouwing van het kind mogelyk maakt. De werkelijkheid is echter geheel anders, en spr. noemt de toestand waarin het lager onderwys verkeert, slecht. Im mers de scholen, waar de paedagogische neutraliteit is, worden slechts door de min derheid bezocht. Het onderwys ljjdt door de versnippering. Spr. wyst op de talryke scholen ook in de dorpen, die slecht bezocht worden, en waar één of twee onderwyzers het onderwys moe ten geven in meerdere klassen. Bovendien kost het millioenen waar niemand iets aan heeft. Spr. behandelt verder de L. O.-wet 1920, die een groote verbetering scheen, maar die, wat in de practyk gebleken is, zooveel splitsingen toelaat, dat inplaats van 7 leerjaren, de 6-jarige school gehand haafd bleef, terwijl daarenboven de leef tijdsgrens voor toelating van 6 tot 5% jaar werd verlaagd. Spr. wyst verder op de funeste plannen die in het wetsontwerp-Terpstra liggen op gesloten jHet aantal leerlingen per klas is als het ware de sluitpost geworden op 's Ryks begrooting. In plaats van het 1. o- zoo lang mogelyk te beschermen, wordt het steeds 't eerst aangepakt. Ontegenzeggelyk kost het onderwys veel, maar dit is mede een gevolg van de versplintering. Spr. acht de verlichting van de kosten door grootere klassen, voor het onderwys funest, en bo vendien zal het financieele voordeel te niet gaan, door de grootere mogelykheid om bijzondere scholen te stichten. Spr. noemt het ontwerp-Terpstra een aanval op het onderwys in het algemeen en op het open bare in, 't byzonder. Het is te vreezen dat dit ontwerp wet zal worden, tenzy een agi tatie van het volk het zal weten te voorko men. Daarom wekt spr. aan Ret eind van zijn rede op tot propaganda maken, opdat eens de beste school voor kind en volk in Nederland de openbare lagere school zal zijn. Een ware ovatie werd den heer de Vries gebracht voor zyn interessante uiteenzet ting. Zeer gewaardeerd werd ook het optreden van het groote, uit vijf vereenigingen be staande zangkoor onder leiding van den heer K. J. de Beun. Verschillende grootere en kleinere werken werden uitstekend ge zongen en oogstten telkenmale uitbundig succes. Een woord van lof komt hier zeker ook toe het bekende ensemble van den heer IJsselstein, dat voor een voortreffelyke en zeer volgzame begeleiding zorg droeg. De heer de Beun werd gehuldigd met een fraaie krans. Een andere attractie was zekér een ver loting ten bate van „Het fonds tot steun van. het misdeelde kind", waarby fraaie pry zen te winnen waren. Tot slot van den avond bestond gelegen heid tot dansen in de zaal Kunstmin, waar- Jan velen geprofiteerd hebben, temeer daar Ij«sel8tein'8 dansband er zorgde voor mu- *kk en vroolijkheid. Opdracht van werk. he firma E. Sanders en Co., alhier, was 62.416 laagste inschryfster by de Publiek, wat zijt ge gelukkig! Gezeten in een luien atoel, wacht gij de krant af, wéér ge ook woont. En op Uw gemak leest ge, wat men U met St. NicoLaas en Kerstmis heeft aan te bieden. - Wat wordt het U toch gemakkelijk gemaakt. - Uw verlanglijstje maakt gij op uit de krant. Uw keuze bepaalt gij uit de krant. Ziet nu eens vlug of Uw .eigen leverancier U ook wat nieuws heeft aan te bieden door middel van door het gemeentebestuur van Leiden ge houden aanbesteding van het gedeeltelyk dempen en gedeeltelyk verbouwen tot ha ven van de Middelste Gracht aldaar. De tienjaarlijksche stemming voor het kerkbestuur van de Ned. Herv. Kerk. Zooals men zich zal herinneren heeft een comité, bestaande uit leden van de Ned. Herv. Kerk, zich voor eenige maanden ge wend tot het Prov. Kerkbestuur van Zuid- Holland, naar aanleiding van onregelmatig heden welke hier naar de meening van dit comité by de stemming voor leden van het Kerkbestuur houden hebben plaats gewn- den. Het Prov. Kerkbestuur heeft het verzoek van het Comité om een onderzoek in te stalen van de hand gewezen. Het Comité van bezwaarden heeft daar op cassatie van deze uitspraak gevraagd by de Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk en deze heeft gisteren in haar alge meen© vergadering dit verzoek behandeld. De beslissing van het Prov. Kerkbestuur werd verworpen en de zaak werd voor het memen van een eind-beslissing opgedragen aan het Provinciaal Kerkbestuur van Utrecht. Inzameling van Ideeding en schoeisel voor hulpbehoevende gezinnen van werldoozen. Mejuffrouw Tine Gaarlanjt, secretaresse van het Gaarlandt-Comité verzoekt ons onder de aandacht te brengen, dat morgen de Goudsche padvinders langs de huizen een inzameling zullen houden van kleeren en schoeisel voor hulpbehoevende gezinnen van werkloozen. Het aantal werkloozen. Het aanbal werkloozen op Donderdag 19 Nov. 1931 bedroeg 1034. Agenda 20 Nov. 8% il. n.m. Bovenzaal Schaakbord, Alg. ledenvergadering ZJI. Ijsbond afd. Gouda. 21 Nov. 7% u. Nieuwe Schouwburg Uit voering Excelsior. 23 Nov. 7% uur Stadhuis Gemeenteraad. 25 Nov. 8 uur gebouw Daniël Damescursus E.H.B.O. 26 Nov. 3 uu- privi's Nieuwe Scliouwb'.rg Derde abo v voorstel ling. 7 en 8 Dec. Kleine Kerk, Peperstraat. Ver- toonhfg Mentawei-film. UIT PEN OMTREK. HAASTRECHT. Gemeenteraad. In de J.L Woensdagmiddag gehouden raadsvergadering waren met den voorzitter. Baron van Hemert tot Dinshof, alle leden tegenwoordig. De notulen werden ongewij zigd vastgesteld, terwijl een aantal brieven, meeat inhoudende goedkeuring van vroeger genomen raadsbesluiten, voor kennisgeving zijn aangenomen, in verband met een schrij ven van den Pensioenraad wordt de pen sioensgrondslag van den secretaris-penning meester van het Burgerlijk Arnmbestuur als nog vastgesteld op f 50. Zonder noemenswaardige discussie worden goedgekeurd de voorstellen van Rprgemees ter en Wethouderslo. tot vaststelling van de zekerheidstelling voor den boekhouder der electriciteits- en waterleidingbedrijven op f 1000 2o. tot aonvulliing der bouwver ordening in verband met de Wet van 9 Juli 1931, St. no. 266, 3o. tot vaststelling van de rooilijn voor den Provincialen weg Gouda— Haastrecht»—Oude water, 4o. tot het opnieuw Vaststellen van de verordening op d« begra fenisrechten, welke is goedgekeurd tot 1 Ja nuari a.s 5o. een viertal comptabiliteite- besluiten, dienst 1931 Hierna komt in behandeling de begrooting voor 1932, waaromtrent de commissieleden Broere en Kraan zullen rapporteeren. De beer Bdheer zegt, dat het niet in zijn bedoeling ligt algemeene beschouwingen te zullen houdlai, doch wel wenscht }idj de gel dende steunregeling aan erttiek te onder werpen. In deze regeling is n.l. niet voor wen in bet geval dat arbeiders gedeeltelijk werkloos worden, zoodat aanvullende steun met kan worden verleend. De heer van den Berg meent, dat deze raenschen eveneens geholpen zullen moeten worden, terwijl de heer Broere voorstelt de steunregeling aan te vullen, zooals dateven- eens <tn Keeuwyk heelt plaats gehad, waar mede de Raad zich vereenïgt. Bij volgnr. 8 der begrooting, bijdrage der gemeente Vliat in de kosten der Secretarie, w opgemerkt dat deze veel te laag is, en voorgesteld wordt deze post te verhoogen tot 150. De bijdrage van f 75 wordt Veel te laag geacht, m alwaahtiog van het ant woord der gemeente Vlist wordt de post zoo als voorgedragen gehandhaafd. Bij de hoofdstuk Belastingen .wondt voor gesteld liet aantal opcenten op de vermo gensbelasting te verdubbelen en te brengen op 50, hetgeen op den dienst 1932 een bate brengt van f 8.50. Het aanvankelijk door B en W. gedane voorstel tot heffing van 40 opeenten op de fondsbelasting wordt terug genomen, en in plaats daarvan voorgesteld ten behoeve van 1932 te beschikken over een gedeelte van de winst van het electraach bedrijf tot ee,n bedrag van f 2550, welke winst door wethouder van den Berg becij ferd wordt op f 400U. De heer Scheer kon zich met dit voorstel aanvankelijk met vereenigen, daar hij het wenachelijk acht de bedrijven zelfitandig te houden, doch daar het voorgestelde aan vankelijk bedoeld a voor één jaar te geiden, en voor het vervolg jaarlijks te bepalen hoe veel noodig zal zijn, heelt hij er zich bij neergelegd. In verband met deze voorstellen wordt de betreüende beheersverordenmg op de bedrijven gewijzigd in Jier voege dat de Raad jaarlijks zal bepalen hoe met het voor deeJig saldo te handelen. Bij den po6t Presentiegeld der raadsleden bepleit de heer Broere een verhooging met f 1, terwijl een untgehreWe discussie ont staat omtrent dag- en avondvergaderingen, welkelaatste naar de hees van Dijk zegt, door hem niet zouden kunnen worden bij gewoond. De heer Kraan i8 van meening dat het presentiegeld voldoende moet worden ge acht de heeren van den Berg en Hooft zijn van meening dat het niet aangaat thans de eigen vergoeding te verhoogen. Het voorstel van den heer Broere wordt met de stemmen van den heeren Graveland, Kraan, van Dijk en van den Berg tegen, verworpen. Bij volgnr. 76 wordt voorgesteld de werk zaamheden aan het Raadhuis over 2 jaren te verdeelen,, doch besloten <fit werk in over leg met den opzichter nader te regelen. Bij volgnr. 103, officieele ontvangsten, wordt voorgesteld de post voor memorie te romen, hetgeen wordt aangenomen. Volgnr. 103, bijdrage aan den polder Btein voor vrije overtocht over de brug, geeft aan leiding tot de opmerking dat de z.g. Veer- ptraat er schandelijk bijligt, waarop de Voor zitter zegt, dat het polderbestuur hierop herhaaldelijk is gewezen, hetgeen den heer van Dijk doet opmerken' dat hij onwil aan de zijde van den polder, moeiljjk kon wor den ingegrepen. Burgemeester en Wethou ders zullen nogmaals trachten de straat her steld te krijgen. Bij volgnr. 108 wordt voorgesteld de werk zaamheden goedkooper te doen uitvoeren, terwijl bij volgnr 130 de heer Broere het nut van school baden bepleit, hetgeen nader door B. en W onder oogen zal worden ge zien, doch waarvan de Voorzitter bij voor baat enorme koeten verwacht. Opgemerkt wordt dat bij het onderhoud van straten geen ingezetenen worden uitgo- nootfigd, hetgeen, naar de Voorzitter ver klaart, komt doordat dat werk voor specnale vaklieden is, terwijl uitvoering door niet- vaklieden. veel duurder uitkomt. B en W. zullen echter voor het vervolg ook ingezete- ren bij aanbestedingen trifnoodjgen. Voorts wordt opgemerkt dat de torenklok nog niet den Ameterdamschen tijd aanwijst, hetgeen, zooals de Voomtter mededeelt, ver oorzaakt woTdr doordat de dienstregeling van de autobusdienst nog niet gewijzigd is. Bij de post C emeente-reiniging, bepleiten de heeren Broere en Scheer het ledigen van beerputten van gemeentewege te doen ge schieden, hetgeen wel een ideale oplossing zou worden geacht, indien de koeten niet te hoog worden Het Voorstel wordt met de stemmen van de heeren Graveland, Hooft, Kraan, van den Berg tegen verworpen, waarna het voor stel van B. en W. wordt aangenomen. De post, Commissie tot wering van school verzuim, wordt verhoogd met f 100 en weder op het vroeger© bedrag van f 150 uitgetrok ken. De heer Scheer meent dat het uitgetrok ken bedrag van f 700 voor ondersteuning van werkloozen te laag is, waarop de Voor zitter antiwoor dt dat wanneer dit inderdaad zou blijken, de betreffende poet kan worden aangevuld, met welke toelichting de heer Scheer zich vereen ïgt. De begrooting, evenals de bedrijfcbegroo tingen, wordt hierna met algemeene stem men goedgekeurd. De heer Broere informeert naar de ver lichting te Btolwijkersluis en het ophalen van vuilnis in dat gedeelte,, waarop de Voor- zitter antwoordt diat aan de lichtfabrieken te Gouda bericht is gezonden dat de ge meente bereid is een bijdrage te verleenen m de verliohtmgskosten. Omtrent het op halen van Vuilnis kan hij mededeelen dat de gemeente Stolwijk niet bereid is in de kosten daarvan bij te dragen. Hierna sluiting der vergadering LUCHTVAART. A. Plteman geridderd. Door de Deensche regeering. De Deensche regeering heeft, uit waar deering voor het werk van de K. L. M. op het gebied der internationale luchtvaart, met name de verbinding met het hooge Noorden, aan den heer Plesman de onder- sche'ding verleend van ridder in de Dane- brogorde. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum 5.15 Concert, 7.15 als 5.15; 8.30 Concert, 8.30 Concert; 11.00—12.00 Gra- mofoonplaten Huizen: 5.00 en 8.00 Concert; 11.00— K.Oo Gramofoonplaten üaventry: 4 05, 4.50-en 10.25 Concert, 11.20-12.20 Dansmuziek. Langenberg: 7.20 en 10.20—11.20Con cert. Parijg (radio) 8.20 Doneert. LAATSTE BERICHTEN. DRAADLOOZE DIENST. Een Nederlandsche vlieger vermist. Hy vertrok op 17 dezer van Aruba naar Curasao. De Nederlandsche vlieger Schijns, die 17 dezer van Aruba naar Curasao vertrok, is aldaar niet aangekomen. De torpedojager van Nes heefti naar liet vermiste vliegtuig gezocht dóch is zoDder resultaat terugge keerd en heeft het zoeken opgegeven. Aan boord van het vliegtuig bevond zich een passagier van Aruba. AnetarHoliand teekent nierbij aan, dat waarschijnlijk bedoeld is de heer G. E. H. Öchyns, die eerst kort geleden zijn sport- vrevet haalde. Ken andere Nederlandsche vlieger van dien naam is n.m. niet bekend. De invoer van melk en melkproducten, eieren Hi kaas in Frankryk. Door de Fransche Regeering is heden bekend gemaakt dat heden de invoer van versche melk, room, gecondenseerde melk, met en zonder suiker, melkpoeder, kinder meel met suiker en kaas, opnieuw is ge- contingenteerd. Ten aanzien van de contingenteering van deze producten is tevens bepaald dat van 1 Dec. af alleen aan in Frankryk gevestigde importeurs inrvoerverguningen zullen wor den verleend. u Voorts zyn de contingenten voor den in voer van eieren, geldende tot 1 Jan. a»s. reeds bereikt, behoudens een kleine hoeveel heid van het aan België toegewezen con tingent. De invoer van eieren is in verband daarmede, tot 1 Januari 1932 verboden, be houdens die van bovenbedoelde kleine hoe- Veelheid uit België. De Economische Raad van Advies. BERLIJN, 20 Nov. Van welingelichte zyde wordt vernemen, dat de drie agrari sche leden in den door de Ryksregeering in gestelde Economische Raad van Advies, n.l. de voorzitter van den Duitechen landbouw kundigen Raad, de voorzitter van de Bran- denburgsche land bouw kamer en Dr. Holt- mayer van de Ver. van Duitsche Boeren bonden, sedert gister niet meer hebben deelgenomen aan de zittingen van den Eco- nomischen Raad. Zy hebben hiervan mede- deeling gedaan aan den Rijkskanselier en in hun brief uitvoerig betoogd, dat de werkzaamheden van den raad zich verheven in detailkwesties en kleinigheden zonder dot men tot nog toe is opgeschoten met het opstellen van een duidelijk program, dat eesüg succes belooft. Generaal Ma wil den stryd voortzetten. MOSKOU, 20 Nov, Generaal Ma heeft in een dagorder medegedeeld, dat bü den strijd nog niet heeft opgegeven. Hy hoopt dat zyn leger spoedig voldoende is ver sterkt, om opnieuw tegen Japan te kunnen optrekken. Wy zyn verslagen, aldus generaal Ma, maar niét overwonnen. Onderhandelingen met Japan worden door hem afgewezen. Hy hanöhaafd zijn eisch tot ontruiming van het bezette gebied. De nieuwe leider van de Sovjet-handels- vertegenwoordiging te Parijs. MOSKOU, 20 Nov. Het Sovjet-telegraaf- agentschap meldt, dat de raad van volks commissarissen heeft besloten, het huidi ge lid van het college van het commissariaat voor den buxteniandschen handel, Goere- witsj, te benoemen tot leider van een Sov- jethandelsvertegenwoordiging te Parys. Koning Alfonao schuldig verklaard aan hoogverraad. De Cortes heeft gisteravond en heden- Koning Alfonso schuldig verklaard aan hoogverraad. De laatste monarchistische minister-pre sident, Graaf Romanones, bepleitte in een uitvoerige verdediging de onschuld van Al fonso XIII en de onhoudbaarheid van de aanklacht. Algemeen vond de rede, ook bij de tegenstanders, die er niet mede instem den, waardeering en aandachtig gehoor. Daarentegen werd de rede van den Kath. afgevaardigde, Gil Robbes, die eveneens den Koning verdedigde, herhaaldeiyk on derbroken door groot rumoer. Tegen 4 uur hedennacht bracht de voor zitter de schuldvraag in stemming. De Cortes antwoordde met een bijna eenstem mig ja. De stemming werd gevolgd door een stormachtige demonstratie voor de repu bliek en haar toekomstigen president. Koning Alfonso as thans officieel door de volksvertegenwoordiging aan hoogverraad schuldig bevonden en buiten de Spaansche wet verklaard. Ieder Spanjaard die hem op Spaansch grondgebied ontdekt, heeft het recht hem te arresteeren. Zyn bezittingen zyn verbeurd verklaard. Hy wordt van titels en waardigheden ont heven. Het vonnis zal door de burgemees ters van alle gemeenten in hun gemeente by plakkaat bekend worden gemaakt, en verder ter kennis worden gebracht van alle diplomatieke vertegenwoordigingen en van den Volkenbond. Waterkeering doorgebroken. HINDENBURG, 20 Nov. Op de 305 meter verdieping van de Ludwig myn te Hinden burg brak een waterkeering door, waardoor een groote slyk- en watermassa in de myn stortte. 5 mynwerkers werden door het water verrast en ernstig gewond. Andere mijnwerkers konden slechts met moeite hun kameraden uit de watermassa redden. Doodelyk motorongeluk. ZWiOiLLE, 20 Nov. De heer J. Th. Jan sen alhier, die Woensdag na een motoronge luk op de Meppeler straatweg, zwaar ge wond naar het Sofia-Ziekenhuis moest wor den overgebracht, is heden aan de gevolgen overleden. Door een auto aangereden en gedood. MAiAJSTRIiGHT, 20 Nov. Hedennacht is de mynwerker S. van Itteren, toen hy zich per fiets onder de gemeente Meerssen be vond, door een onbekenden motorryder, die met groote snelheid reed, aangereden en over den weg geslingerd. De ongelukkige was op slag dood. De motorryder is door gereden. Rpurs van Amsterdam. WISSELKOERSEN. 19 NOV. 20 Nov. Officieel. Londen 9.37 0.33 Eerlijii 59.15 59.15 Parijs 9.75 9.75 Brussel 34.55 34.66 Zwitserland 43.424 48.45 Weenen 36.25 35.25 Kopenhagen 61.25 Stockholm 51.5C Oslo 51,25 New-York 2.49A 2.49i Niet-otlideel. Praag 7138 7.36 Milaan 12.86 12.85 Madrid 21.25 21.25 Prolongatie 14 Beursoverzicht. De tendenz ter beurze vóel heden sterk mee. hetgeen waarschijnlijk te danken was aan dekkingsaankoopen ir. enkele fondsen,, che daardoor op hooger niveau kwamen waarvan een gunstige invloed op de geheele beur8 uitging. Zoo ging er nogal wat om in de Philips die tot boven 99 opliepen. Unile vers bleven op peil, doch de Accousflak was eenigszins in reactie. Aku's waren goed prijshoudend In ofiewaarden ging imet veel om, doch de noteeringen konden zich goed handhaven. Voor Konmklyken kwamën aan zienlijk hoegeTe noteeringen tot stand, maar het avails kon niet stand houden .Rubbers bewogen zich op den achtergrond. H V.A.'s liepen eerst tot 200 op, maar epoodig .trad een reactie van een 5-tal punten in Boe- bons veroorzaakten eenige herweging, waar bij de koers eenigezms aantrok De Young- ofckgaties waren aan den vasten kant Ko perwaarden lagen vaat.

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 2