H I I I te i Zn. I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Ho. 17899 Dinsdag I Deeamber 1931 79»Jaargang - - Nationaal Crisiacomité 1 I 40 Den Haag. X vergroot Uit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- enFeestdagen hetzelfde tydvak in het vorig jaar. de werk, voor Uw Uw Ver boor voor Uw par- Franklin, Kensington Gardena ijf is in ataat me HOOFDSTUK XX (Wordt vervolgd) iterke waar- 5r ge togen. :haam id, het tanda- let de ior en en ge- togen- iover* »re vrouw, i had het ni erwonnen; een ver- iruggegeven. Neemt S. VAN CITTERS, voorzitter. K. J. FREDER1KS, algemeen secretaris. Ing 1. Maar ook bonder. I i Boek- piaaMkig bruik, het klein- it grootste, ook enuwen slape- e meer, omdat '•rater* geitel er door “luk en om sy. ten volle ideel had in De Administratie van dit blad ia gaarne bereid giften in ontvangst te nemen. Bij dragen kunnen ook gestort worden op onze postgirorekening no. 48400, met vermelding Nationaal Crisiscomité. y Firma's, die een zeker bedrag beschikbaar willen stellen, te leveren in goederen in natura, kunnen dit eveneens bij ons blad opgeven. >er bu» Intusachen wat Denver aan het station gekomen en in den trein gestapt, die hem r aar Londen zou brengen maar aan den huisbaas ."en met mijn hinderen tot dat hij ons er zelf uiteleurt en de straat opjaagt. Jaikaa, dat kan ik niet langer aanzien, schreeuwde Denver, hij ging een stap naar voren, maar de oude Jaikes, verkleumd als hij waa door de koude, strompelde hem ach terna en greep hem bij den arm. Meneer Will, smeekte hij, we kunnen toch niets doen. Men zal u herkennen, wak moeten wij' beginnen? Met een paar stappen wag hij bij de deur, en stond op het punt naar binnen te gaan, toen vlugge, voetstappen weerklonken: hij zag een klein meisje de straat oversteken. Cissy, wat een geluk dat je komt, zucht, te hij opgelucht en zich snel in de duister nis terugtrekkende liet hij haar voorbijgaan. Moeder, hoorde hij haar roepen, toen zij de kamer bannenstormde, moeder, zie toch eens wat ik van een aardige meneer gekregen heb! Dreigend conflict in Engeland. Uit Manchester wordt gemeld, dat de ka toenindustrie in Lancaslure wordt bedreigd door een nieuw conflict, waarbij 500.04)0 arbeiders betrokken dreigen te worden. Pas negen maanden geleden heeft een conflict in de weef-industrie bijna acht millioen pond sterling aan schade en loonverlies ge kost. By hot nieuwe conflict zijn niet alleen de wevers, maar ook de spinners en alle andere groepen van textielarbeiders be trokken. Het conflict dreigt uit te breken naar aanleiding van de opzegging door de werkgevers van het bestaand collectief contract, dat voorziet in een werkweek van 48 uur. De werkgevers zullen den werktijd verlengen en de loonen verlagen. Een voor stel om de 55% urige werkweek in te voe ren, is reeds door de arbeiders verworpen. geven niet gunstig zijn, maar voor velen, zelfs voor degenen, die thans in materieelen zin hebben verloren, blijft het afstaan van een bijdrage ten behoeve van hen, die het noodigste missen, mogelyk, en de beteeke- nis eener gave is grooter naarmate het ge brachte offer meer gevoeld wordt Het Comité aanvaardt zyn taak in het vaste vertrouwen, dat het beroep op de offervaardigheid van het Nederlandsche volk niet tevergeefsch zal zyn. Hoe ernstig de naaste economische toe komst ook moge zyn, de daaruit ontstane nood zal grootendeels gelenigd kunnen worden, indien het overgroote deel der land genooten, naar ieders vermogen, het Comité steunt. Voorts stelde de minister voor, dat deze aangekondigde voorstellen aan het Lager huis zullen worden voorgelegd voor aanne ming of verwerping. In zekere gevallen za’ een hooger tarief voor een langer of korter tijdperk kunnen worden opgelegd. Ook zal een geleidelik afnemend recht, dat beperkt blyft tot zekere jaargetyden, kunnen wor den opgelegd. Het doel is voortbrengselen, die zuiver luxe en niet noodzakelyk zyn, te weren en dan den Engelschen voortbrengers een bil lijke kans te geven van verkoop op de En- gelsche markt. De rechten zullen bijgevolg moeten wonden geheven voor een vrij lang k» Mjdperk, dab- ■wimliflwi ail iia ••gak niet kan worden innen mededeeïen, jaren tandpasta it deze ons nooit tien smaak in den *uiken. Bovendien it-tandenborstels." ista met rood-wlt- 'en toezending van resden Bijkantoor Oproep u. hot Nederlandoche volk- Het Nationaal Crisis-Comité, op initiatief van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana ingesteld, heeft zyn taak aanvaard. Hare Koninkiyke Hoogheid is opgetreden als eere-voorzitster van het Comité, terwyl het Hare Majesteit de Koningin behaagd heeft, Hoogst Derzelver naam als Bescherm vrouwe aan het Comité te verbinrfen. Een crisis van ongekende hevigheid/uit gebreidheid en duur teistert het wdnomisch en maatschappeiyk leven, teiatertXook ons land, veroorzaakt stoornis en stilstand in het bedryfsleven, werkloosheid en armoede in menig gezin. Een ruim veld van hulpbetoon staat hier ter bearbeiding open en steun dient te wor den geboden aan degenen^ die buiten hun schuld tengevolge van de buitengewone omstandigheden behoeftig zyn geworden, of dreigen ten onder te gaan. Het Comité tracht dit doel zooveel moge- lyk in samenwerking met bestaande organi saties te bereiken. Zeer vele landgenooten zouden hiertoe kunnen medewerken en de helpende hand toesteken. Landgenooten helpt. Uw hulp kan niet gemist worden. De Overheid draagt thans reeds millioe- nen by. Laat de offerzin in vroegere moei- lyke ttfden betoond, U tot voorbeeld strek- normalen invoer, waarmede Labour zioh ook kon vereenigen, maar zuiver protectio nistische maatregelen. De afgevaardigde G. Lambert zeide na mens de liberalen, dat Hij niet zoo ver wil de gaan als de vorige spiekers in hun qua- lificatie, maar hy vond toch ook dat deze maatregelen als het ware een cocktail vorm den om den eetlust der conservatieven voor volkomen en zuivere protectie op te wek ken. In het Lagerhuis steldé de afgevaardigde Hannon den minister van landbouw, in ver band met de hoeveelheden bacon, die on langs uit alle deelen van het vasteland zyn geïmporteerd ten jnadeele van het Britsche bacon-bedrijf, de vraag of er onverwijlde stappen, worden overwogen om de varaens- teelt in Groot-Brittannië aan te moedigen. Gilmour antwoordde dat hy er van op de hoogt» is dat zeer groote hoeveelheden bacon gedurende de jongste maanden zyn ingevoerd. Hy was echter niet in staat iets toe té voegen aan zyn verklaring van Don derdag 1.1. Antwoordend op een vraag van Hannon inzake den invoer van versche melk uit Denemarken en Nederland en de kans, dat het mond- en klauwzeer hierdoor in Enge land zal worden verbreid, betoogde Gilmour dat krachtens de Deensche wet de melk wordt gepasteuriseerd, en dat het de ge woonte in Nederland is haar te pasteuri- seeren alvorens zy wordt uitgevoerd. Hij 'veHewtetrtr'geen ffléHrrerordening met be trekking tot geïmporteerde melk is opge steld. Wat dte maatregelen van den Minister van Handel, Rundman, betreft, deze heeft een nieuwe lijst gepubliceerd van artikelen, waarvan met ingang van 4 December een invoerrecht van 50 zal worden geheven. Het zy’n glazen flesschen, met uitzonde ring van die welke voor wetenschappelijk doeleinden worden gebruikt hierop wordt reeds 38 1/3 procent geheven koolstof- elementen voor batterijen, garen van wol gemaakt of halfwolgarens, cocosmatten, linnengoed, tapyten, jutekleedjes, kaarsen, jachtgeweren en luchtbuksen alsmede on- derdeelen van deze voorwerpen en metalen foudralen met uitzondering van gouden en zilveren, huishoudelyke artikelen van me taal als vorken, lepels enz. en tenslotte meubilair van metaal als schryftafels, Loe_ kenkasten enz. Op dezie laatste categorie zyn anti-septische meubelen voor zieken huizen uitgezonderd. Toen hij, achterover geleund in de kus sens. van een eerste klascoupé zat, bestorm den hem een menigte van gedachten. Sedert het oogenblik van zijn ‘ducht had hij zich niet zoo gelukkig gevoeld. Maar het ontzettende leed' bleef, het berouw, en dé voortdurende angst, dat hij herkend zou worden. M Hij had zijn vrouw en kinderen geholpen maar wiens schuld wa» het, dat zij in zulke, droevig» omstandigheden verkeerde’ Zijn jongen was misschien gered, doch wiens schuld was het dat het arme kind zoo ge leden had? En het ergst» was, dat hij zich niet aan hem durfde te vertoonen, hij mocht zich niet Lekend maken Slechte van verre kon hij toekijker, en helpen, als een banneling, be loofd van menachelijke liefde en genegen heid. Zijn gedachtensrang werd gestoord doqr de aankomst van den trein te Londen. Met een zucht van verlichting stapte hij uit en wandelde eenzaam, naar zijn huis. Het groote huis in Kensington Gardens Avenue, dat op naam van John Franklin gehuurd was, wa« geheel in overeenstem ming met de reputatie van weelde en rijk dom die hij zich de laatst» maanden ver dorven had, toen hij met zijn groot fortui» van Nevada naar Londen was gekomen. kunnen het verleden niet uitwiwcheu, ant woordde Denver gebroken. - Maar ik heb haast., Jaikes Ik moet den trein naar Londen nog halen Tot ziens, beste vriend, kom mij zoo gauw inogelijk op zoeken Na deze woorden gesproken te hebben, verdween Denver met raasche schreden in de richting van het stationterwijl de oude Jaikes met vreugde in het hart, het huisje bmnenstapte Daar was hij getuige van “en tooneeltje zooals hij in jaren niet had gezien. Nelly lag geknield, half huilend, half lachend om dit onverwachte gel haar heen huppelde kleine Cissy overtuigd dat zij een groot aana deze vreugdevolle gebeurtenis. O, wat een geld riep ze Verrukt. O, wat een geld. En nu heeft u de huur betaald en nu kunnen wij iedëren dag heerlijk eten en Ned zal weer gezond en sterk worden. Zoo was Denver op het allerlaatste oogen blik begonnen goed te maken, wat hij aan de zijnen had misdaan. De particuliere en vertrouwelyke bespre ken van den Franschen minister van ’financiën Flandin met den Engelschen mi- nister van buitenladsche zaken sir John stellen tot beperking van een tydelyken ab- Simon, den minister van handel Runciman Veel menschen komen ons nader als ze ver weg zijn. FEUILLETON. (lOIIISI.IIE ffllRUT. BODEGRAVEN, BOSKOOP, BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. ZWITSERLAND. Aardverschuiving te Lausanne. In een der buitenwijken van Lausanne., zyn in den nacht van Vrydag op Zaterdag verscheiden menschen uit hun wonjflg op geschrikt door een aardverschuiving. Ter- zelfdertyd werd over geheel Zwitserland een aardbeving geregistreerd, waarvan het centrum op ongeveer 150 K.M. van Zurich lag. Deze aardbeving werd gevoeld te St. Moritz en in Engadin en zelfs in het kan ton Tessino. De eerste schok werd reeds gevoeld om half acht des avonds en ging vergezeld van een geluid als het rollen van den donder. Een tweede schok volgde om twee uur nachts. De bevolking in alle steden, die in het betrokken gebied liggen, bleef den dat de aardbeving in verband staat met de aardverschuiving te Lausanne. Deze had te middernacht plaats. De bewoners van twee groote huurkazernes, welke werden be woond door 23 gezinnen, vluchtten de straat op, daar zy vreesden, dat de gebouwen zou den worden meegesleurd door de in de on- middellyke nabyheid verschuivende aard- massa’s. De paniek werd nog vergroot doordat de lichtvoorziening door de aardverschuiving werd verstoord. In het stikdonker grepen de bewoners van hun have byeen, wat hun voor de hand kwam, en vluchtten de straat op. Verscheiden moeders klemden haar slechts in hansopjes gehulde kinderen in de armen. De vluchtelingen konden echter ge-, lukkig spoedig by buren worden onderge bracht. De aardverschuiving versperde den toe gang naar een groot aantal woningen en enkele fabrieken. By de pogingen om een doorgang te maken had er een ontploffing plaats, waanby uit de gesprongen gasleidin gen een hooge vlam opsloeg. Meer dan 200.000 kubieke voet aarde heeft zich in het water gestort. Er bestaat nog eenige onge rustheid voor een verdere verzakking in deze wyk. staat er op. John Avenue, las Jaikes Bent u dat, meneer Will, ik heb heel wat in de krant gelezen over John Franklin den millionair. Och, beate Jaikes, ai mijn millioenen :e kleurenwerk, DE ZILVERKONING. Uit het Engelech van ALFRED WILSON BARRETT. (Nadruk verboden). Hij echudde het hoofd. 1 Nu, dat is jammer, voor u, ak zal u er dan moeten uitzetten. Neen, neen, toch? Met een smeeteend gebaar strekte ze haar handen uit. Och; best» man, laat mi] vannacht nog hier mogen blijven. Mijn kleine jongen ligt doodziek in die kamer daar, ik kan hem toch niet in dit koude weer vervoeren. Laat mij vannacht nog blijven Coombe stond op en zijn toon werd scherp en dreigend. Luister eens, mevrouwtje, al dat ge smeek en gesoebat geeft niets, u moet eruit. Pak uw bullen maar bij elkaar! -Nelly was niet meer in staat iets te zeg- tten Ze wankelde naar de slaapkamerdeur King naar binnen. De man ging op tafel zitten en keek min achtend naar de etenswaren, die het „ko ningsmaal” hadden moeten vormen, in ge dachten verzonken streek hij over zijn baard Eenige minuten verliepen, toen ging de “topkamerdeur ^eer open en Nelly ver- toheen, maar het waa een heel andere Nelly Da Britsoha tarievenpolitiek. Bescherming der Engelsche industrie. Een nieuwe tarievenlijst. Flandin’s bezoek aan Londen. In het BritscHe Lagerhuis heeft Sir John Gilmour, de Minister van Landbouw een wetsontwerp ingediend, waarby een tarief wordt ingevoerd van ten hoogste 100 pCt op fruit en groenten- Gilmour verklaarde. Dit is geenszins een tarief op levensmidde len voor het heele volk, maar betreft slechts den invoer van luxe-artikelen. Verleden jaar is voor 13 millioen pd. st. van die ar tikelen ingevoerd. Gilmoor voegde hieraan toe, dat voor bloemen, bloembollen en rozebloempjes de waarde zal wonden geschat naar grondpry- zen die overeenkomen met de pryzen van Waar het beginsel van invoerrecht naar waarde boegepast, vroeg de mi nister machtiging speciale tarieven te hef fen naar géwicht of getal. dan zooeven. Daar stond geen van verdriet gebroken vrouw, maar een vastberaden moeder, gereed om voor het leven van haar kmd te vechten. Ik ga niet weg, riep ze, mijn jongen slaapt, hij zal beter wordenik dlenk er naet aan hem te vervoeren in deze vreeaelijke koude. Het zou zijn dood zijn. Resoluut draaide zij het slot van de slaap kamerdeur om, en stak den sleutel tu&chen haar kleeren Coombe keek haar onbewogen aan Zul je rustig vertrekken, of moet ik mijn mannen binuenroepen om me een handje te helpen Ik ga nieti, zeg dat ik hier zal blijvei zelf men. Zoo is een der hoofdpry zen van 30.000 pond gewonnen door een werkloozen arbei der in Kenit, die zijn geheele ticket had ge houden en dus den vollen prys ontvangt. Hij hoorde de moeder antwoorden, en hij hoorde ook den uitroep van verbazing van den man. Daar heb je geld, en nu er uit, klonk het en een oogenblik later zag Denver den afgezant van den huisheer hoofdschuddend en met een gezicht waarop de grootste ver- bézing te lezen etend, het huis verlaten en de richting inslaan van Skinner s huis. Denver wendde zich tot Jaikee, terwijl groote tranen van dankbaar langs zijn wan gen biggelden. Goddank, dat zij op tijd wa^, zuchtte hij. En dat u niet naar binnen gestormd bent, vulde de oude ipan aan Ik kon het nieti langer aanzien Jaikee, een seconde nog en ik zou alles vergeten hebben en naar binnen zijn gerend. Mijn flinke, dappere vrouw, mijn arme, kleine jongen, o, ik had het niet langer kunnen dragen. Nu is alles gelukkig weer goed, sprak de oude man. Voorloopig tenminste, antwoordde Den ver, doch we moeten onmiddellijk iets voor hen doen, maatregelen treffen, ook voor jou, beste kerel I Maakt, u zich voor mij maar niet onge rust! riep Jaikes, ik ben veel te blij voor mevrouiw! Ze moet zoo gauw mogelijk naar haar oude omgeving terug- Vervolgde Denver, daar moet jij voor zorgen, Jaikes' Kom mij in Londen opzoeken. Wat uw adres, informeerde Jaikes. Londen Je zoo groot. Hier ig mijn kaartje, het volledige adres ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgk>i»g; 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnammer 20 bijslag op den prys. Liefdadigheids-advertentian de helft Van don prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2^5, elke regel meer ƒ0.09. 9p ue voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer geredvceerdea prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags véór de pil aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjja. zou van hy zich inzetting van het ils dat door minis ter-president Laval in lyn Kamerrede was uiteengezet. De Franséhe regeering koes terde den wensch met de Engelsche samen te werken om een uitweg uit de criais te vinden, die door het Duitsche onvermogen om aan zyn verplichtingen te voldoen, was veroorzaakt. Volgen» de Morning Post wordt heden morgen een kabinetszitting gehouden, waar het resultaat der besprekingen met Flan- din zal worden behandeld. De Daily Herald meant mede te kunnen deelen, dat de tydens het week-end begon nen besprekingen langa den gebnrikelyken diplomatieken weg zullen worden voortge zet. Byna alle Londenache bladen verwach ten, dat de Franache minister van handel Rollin reeds in de Icmnende dagen naar Londen zal reizen o® de kwestie inzake de tarieven en handelsverdragen te be- ENGELAND. Waar viel de Sweepstake-buit? De overwinning van North Drift in de November-handicap en de bezetting'van de tweede en derde plaats door reap. Signifer en Pard hebben de bestemming van de 1.054.000 pond sterling in de eerste sweep stake vastgesteld. Hiervan kreeg Engeland meer dan1 de helft, n.1. 625.000 pond. Hier van werd een bedrag van 105.000 pond door Londenaren gewonnen. Vier eerst" pryzen van 30.000 pond elk kwamen aan Schotland ten goede, terwyl slechts 60.000 pond in Ierland is gebleven. De rest van het geld is naar het buitenland gegaan; 65.000 naar de Ver. Staten en 60.000 naar Canada, aldus de Crt-N. v. d, D. De derde overwinning van North Drift op deze baan werd bygewoond door duizen den uit alle deelen van het land. Zy waren naar Manchester getrokken door de mag neet van de sweepstake-prijzen. Het geluk van de trekking en het geluk van den ren is velen armen personen ten goede geko- 71^. on nnn aken, fraai van i, billijk in vlug geleverd. van de betrokken producten. De minister herinnerde voorts, dat de Duitsche regeering onlangs beperkende maatregelen heeft genomen tegen Neder landsche bloemen, druiven en bloembollen. Hy zeide in dat verband, dat Engeland vele der mooiste bloembollen die het ooit heeft gekregen, van deae Nederlandsche produc ten heeft betrokken. Hy zou dan ook niet voorstellen den invoer van al deze bollen te beletten, maar Engeland ziet in, dat nu de Nederlanders elders door beperkende maat regelen zün getroffen, zy moeten trachten andere markten te vinden. Zy zullen die ook zoeken in Elngeland >n daarom is het iioodig bescherming te verleenen aan verbouwers van bollen in Lincolnshire, de Scilly-eilanden, de Kanaal-edlanden en het eiland Man, wier bestaan op het spel staat. De nationale regeering is vastbesloten het geheele vraagstuk in het groot zoowel als in byzonderheden te behandelen, en zal daarby de belangen van dén landbouw niet vergeten. Tom Williams en Major Milne bestreden deze voorstellen namens de oppositie heftig k kingf en noemden ze een flagrante breuk van de ’finan verkiezingsbeloften. Dit waren geen voor- en den Chamberlain dpurden tot midder nacht. Zy werden gehouden, zooals door een verslaggever van de Daily Herald werd ontdekt, in een kamer van Hotel Metro pole, die in opdracht vftn air John Simon van tevoren was gereaetveerd. Volgens de Times decide Flandin gis teravond voor het diner den vertegenwoor digers der Fransche pere mede, dat zyn be zoek een) zuiver particulier karakter droeg. Hy 'was niet voornemens onderhandelin- gen te jroereai en zou ook niet over de En gelsche douanetarieven spreken. Ten aan zien van de financieel^ vraagstukken hy zich beperken tot een uiteenzetting de financieele vraagstukken zou beperken tot een uil Fransche standpunt, z< ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400.

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1