mui Bad NIET!! - Gouda t >T 'EN! NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA ENOMSTREKEN Vrijdag 4 Daoember 1931 NIEUWERKERK, OUDERKERK, OU DE WA TER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOtWUK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 1 de 931 '««UI Na. I DE ZILVERKONING. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen 7O« Jaargang ?^^^P.VD?\.ADDEGRAVEN> BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, ■og steeris hst oanfliot in het Oosten. Teleurstelling in Volkenbondskringen. allergeestigsten film BUITENLANDSCH NIEUWS. iouwenaarl de Uitgevers BINNENLAND. Internationale Ten slotte werden beroerde FEUILLETON. 32 FRIE MIJ. (Wordt vervolgd) De dag I imedie wordt door - de beroemde de zotte tooneel imiek. - lii in de sprekende ak te geven en Uw I en Alfred Abel, n voor de donkere De sociaa’-demo- i stem»1 ing, waar Uit het Engelsch van ALFRED WILSON BARRETT. Nadruk verboden HOOFDSTUK XXL is fietsenstalling, m Programma met IRLO1! ze nog j voorbijgi ken dat had en dat, als hij een vrouw zocht, hij maar tens goed om zich heen moest kijken. Tot dusver had hij haar vrij aardig weten te ontloopen. maar hij vond de opdwmge- ïigheid der oude vrouw zeer vermoeiend én afmattend en met angst en vrees dacht hij dan ook aan het oogenblik dat zijn krachten hem zouden begeven en hij voor de aanval len der trouwlustige weduwe zou moeten zwicBlen. Zijn tweede zorg gold zijn „oom 8a<muel”. Hij kreunde toen hij zich den dag herinner de, dat „oom Samuel” in 't teven werd ge roepen. ala de gefingeerde persoonlijkheid van wien liet geld afkomstig was, waardoor Nelly en de kinderen weer op de „Grange” konden wonen, zooalg Will Denver dat ge- wenscht had. ..Oom Samuel" was hem een nachtmerrie geworden. Door „oom Samuel” was hij in een warnet van leugens verstrikt geraakt, waaruit hij hoe langer hoe moei- VEEEEN1GDE STATEN. De economische crisis in de Ver. Staten. Een nieuw plan van Hoover? Volgens de „New York Evening Post' verwacht men in financieele en handels- krmgien, dak Hoover in zijn boodschap aan het Congres de volgende week de oprichting van een nieuwe Mij. met een kapitaal van 1 milliard zal aankondigen, welke nood zakelijke credieten zal verleenen aan alle takken van het bedrijfsleven en aldus het land over de huidige crisis heen zal helpen. dat Japan dót gebied terstond binnen trekt, wanneer daar ernstige gebeurtenissen moch ten voorvallen. China staat, zooals te begrij pen is, volkomen afwijzend tegenover dezen nieuwen eisch. Tot overmaat van ramp schijnt de strijd in China opnieuw te zullen ontbrandenhet wederzijdsche wantrouwen is nog steeds zeer groot en zoodoende i9 het te verklarendat er nog steeds Japansche en Chineesahe troepenbewegingen plaats vinden. De Volkenbondsraad geraakt, vooral door Japans houding, in een moeilijk parket. Ter wijl men aanvankelijk hoopte, dat de Raad vandaag uiteen zou kunnen gaan, wordt het niet de minuut waarschijnlijker, dat hij minstens nog deze heele week door het Mandsjoerijsche geschil in beslag zal wor den genomen. Ik heb getracht mijn geluk te zoeken in het beperken mijner wenschen, meer dan in hun bevrediging. Denver goed uit den weg te ruimen, en zichzelve in ware gedaante aan zijn vrouw en kinde ren te doen bekend maken. De oude man wachtte op het perron en het duurde niet lang of hij zag de lange ge daante van Denver uit een coupé stappen. Direct liep Jaikes naai hem toe. Meneer Will, klonk het verheugd. Ziezoo. Jaikes, daar ben ik weer, zooals je ziet, zei Denver en hij gaf Jaikes harte lijk de hand. Is alles in orde? Kan ik onge hinderd naar de Grange gaan? Ja. meneer, komt u maar mee, allee is in orde. Ze waren nog niet op, toen ik wegging, ik denk dat ze nu wel aan het ont bijt zullen zijn. Denver wandelde naast Jaikes door de laan die naar de ..Grange” voerde. En hoe is het met mijn vrouw? vroeg Denver. Maakt zij het goed en de kinderen? —Ze maken het allen best, stelde Jaikes hem genist, maar ik ben toch zoo blij dat u gekomen bent, meneer Will. Ik moest u schrijven, ik koiï het niet langer uithouden. Die oom Samuel heeft mij leelijk in het nauw gebracht En dan nog dat geld, dat u den moeten ma dit voorstel het duizend van zijn beste soldaten ter beschik king van het te vormen internationale be wind te stellen. Tot dusver zijn nog geen telegrammen binnengekomen, welke reppen van aanvaarding of verwerping van dit voor stel, doch wèl kan uit aanvullende berichten worden bpgeinaakt. dat Japan den toestand voortdurend gecompliceerder maakt. Nu weer wekt een Japansche nota opzien, om dat Tokio daarin laat uitkomen dat de in stelling eener neutrale zone met uitsluit. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—4 regels 1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring; 15 regels 1.65, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 byslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer geredaceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingebonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóér de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bü onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 9-6 uur. Administratie en Redactie Telef. De afzet van cocoaartikelen der Kon. Ver. Taptjtfabrieken. Op de tweede lijst van goqderen, d«e bij invoer in Engeland met 50 pet. zullen wor den belast, komen ook cocosartikelen voor. Daardoor wordt mede de Nederlandsche in dustrie'getroffen, o.& de Kon. Ver. Tapijt- fabrieken, die haar geheele fabricage van goederen uit cooosvezel hebben geconcen treerd in de fabriek te Moordrecht, die pa-* Woensdag weer in bedrijf gesteld da. Het is thans nog te vroeg om te vóórspellen, hoe de zaken zich verder zulten ontwikkelen. Geconstateerd kan slechts worden, dat En- geland tot dusver een der belangrijkste ex- portgehieden geweest ia. Een recht van 50 pet. geeft een dergelijken voorsprong aan de Ejkgelsche nijverheid, dat er van mededin ging geen sprake meer kan zijn. in. huiselijk geluk, daar hoort liefde bij. tar dat gaf. doch nu is ze zonder geluk, zonder de Internationale aanhieven, waarmede de communistische gemeente raadsleden instend^n. de tribunes met behulp van de boden ont ruimd. DUITSCHLAND. Rumoer in den Raad van Berljjn. De tribunes ontruimd. In den gemeenteraad van Berlyn is het gisteren tot rumoerige tooneelen gekomen, toen de communist Fritz Lange een urgente motie van zyn party indiende, waarin een extra Kerstuitkeering voor de werkloozen wtordt verlangd. Lange viel de nationaal- socialisten hevig aan en sprak van een „heel gemeene partij van arbeidersmoordenaars". De voorzitter riep hem tot de orde, doch Lange verklaarde onder bijvalsbetuigingen van zijn partygenooten, dat er in het Duitsch geen woord bestaat, dat scherp ge noeg tegenover de nationaal-socialisten is. De werkloozen op de tribune lieten zich ook niet onbetuigd en riepen: „geef ons arbeid en brood”. De voorzitter dreigde herhaaldelyk de tribune te zullen laten ontruimen. By de stemming verlieten de burgerlijke leden de zaal, wat opnieuw tot gejouw aanleiding gaf. T craten onthielden zich van op zy voer arbeidsverraders werden uit gemaakt. De voorzitter constateerde, dat de vergadering n’et meer bevoegd was om een besluit te nemen, waarop de tribune bezoekers FRANKRIJK. Pondenbezit der Fransche Bank. Invloed van Nederland? Tusschen het Fransche Ministerie van Financiën en de Fransche Bank worden op het oogenblik onderhandel? ngen gevoerd over de bescherming van het Pondenbezit der Fransche Bank. De cijfers, die over dit bezit in omloop zijn, kunnen nog niet wor den gecontroleerd, doch het is buiten twij fel, dat het Pondenbezit der Fransche Bank vroeg opgestaan en strompelde zoo vlug zijn oude beenen hem konden dragen, den lan gen tuin uit. Hij zag er keurig uit, hij had iets van zijn oude waardigheid teruggekregen. Maar er was een beizorgdle trek op zijn gezicht. Er waren namelijk twee dingen die hem hin- derdeo. Vanaf het oogenblik dat hij op de „Gran ge" was teruggekeerd, had een oude wedu we. een kennis uit vroegere dagen, Tabitha Owen, bij afkorting Tabby, hem halsstarrig achtervolgd, met nalatend hem steeds te herinneren aan hun vroegere vrijages, toen jong waren. Geen oogenblik liet ze ?aan zonder hem erop attent te ma- t hij oud werd en verzorging noodig Ontslag by de Zuiderzeewerken. Evenals zulks in vorige jaren liet geval was bij de intrede van de winterperiode^, zal uur dit jaar weer een groot aanlal arbei- dei£, werkzaam by de N.V. Mij. tol uitvoe- iiug van Zuiderzeewerken, worden ontsla gen. Uil ontslag gaat ditmaal echter eerst in op 28 December a.e. terwijl de ontslagen arbeider g het werx zuilen verlaten op 24 December, welke maatregel jmlioudt, dat de leunen gedurende de Kerstdagen worden aoorbetaakd. Een gedeelte dor arbeiders zal center, indien de weer some tandighedeu dit toelaten, nog eeuige» tijd kunnen dóórwer ken in verband mét. de werkzaamheden, ver bonden aan het afmakeu van liet dijkvak Mid delg ronden en de beteugeling van de V heter. Zeer waarschijnlijk zullen de werkzaam heden van de NV. Mij. tot U. L. weer wor den hervat aan het einde van februari of liegiu Matlrt 1932. Bij de Aanneming» Mij. de Vries en v. d. Boech, welke firma is belast met iiet maken van de Imdammen van de schutsluis in den aisluiUlijk nabij den oever, zal a^. Zater dag reeds ten honderdtal .werklieden wor den ontslagen, m verband met gedeeltelijke stillegging van het werk gedurende den winter. Het conflict >n de Textielnijverheid. St. Lambertus en Unit** handhaven hun standpunt. De Nederlandsche R.-K. Textiedarbetder»- bond 8t. Lambertus te Enschede heeft gis teravond het volgende communiqué uitge geven Het hoofdbestuur van St. lambertus heeft met bevre“niding kennis s feit, dat De Eendracht zon< genomen van het ider nader overleg de acvhnftelijk met de sam^nwerkende orga nisaties gemaakte afspraak betreffende het niet verstrekken van uitkeerlng aan leden, die tegen het advie» van de hoofdbesturen het werk hebben gestaakt, heeft verbroken. Hoewel ^enerzijds de moeilijkheden van De Eendracht, welke de lending over haar leden dreigde te verliezen worden erkend, mag anderzijds niet worden voorbijgezien, dat een vrouw niet mag weten dat ik leef: en als ik je dat verteld heb. Jaikes, mag je nooit weer over deze zaak spreken Gisteravond was ik vlak bij het huis, bij de rivier vaar Coombe woont Wat, riep de oude man, bedoelt u de zelfde, die mevrouw op straat wilde zetten? Dezelfde, Jaikes'. Ik heb hem de laat ste maanden steeds gevolgd er. bespied, vanaf het oogenblik dat ik in hem den man herkende, die mij in den bewusten nacht Tn Geoffrey Ware's kaïner binnenliet. Zooal* een drenkeling zich aan een stroohalm vast grijpt, zoo heb ik mij vastgeklemd aan de hoop, tets te zulten ontdekken, wat. weet ik niet waard-wr bewezen zou kunnen wor den, dat niet ik dien misdaad heb begaan. Jaikes keek hem vol spanning aan. Och. meneer Will, wat zou mevrouw dan gelukkig zijn riep hij. Alle nachten ga tk daarheen cens pro beerde ik in het huis binnen te dringen, dóch tevergeefs. Toen ik gisteravond thuas kwam, vond ik jouw brief met jé tringend verzoek om mij aan haar bekend 'e maken. Ik las je brief telkens over en hoe meer ik trachtte mijzelf voor te houden dat het in haar belang was verborgen te blijven, hoe meer mijn hart naar haar verlanide Toen kwam ik op het idee haar mee te nemen naar Nevada, de stad die ik heb doen ver rijzen, waar iedere man zijn teven voor mij veil heeft, waar ieder kind eerbied wordt Higepren» voor den naarn John Franklin. Twee weken waren verioopen «n Nelly Denver was met haar kinderen en den trou wen Jaikes naar dé ..Grange” verhuisd. Ze had haar ooren niet kunnen gelooven, toen Jaikes haar het verhaal had opgedischt van den rijken oom in Amerika, dien hij al lang dood had gewaand. Eerst had ze Jaikes aan bod niet willen aanvaarden. Maar toen hij haar zoo stellig verzekerd had, dat haar ge luk zijn geluk beteekende, had zij toege stemd. Bij haar terugkomst in haar ouderlijk huis had ze aan de nienschen in het dorp een f«*tmaaltijd aangeboden, die haar nog als de kleine Nelly gekend hadden. Hoe goed herinnerden die oudjes zich nog den dag, ^oen zij .met den jongen heer Denver was getrouwd. Maar wat hun verstand te boven ging, was, dat de oude Jaikes, dien zij allen ook Van vroeger kenden, zoo'n fabelachtig ver- ®°gen van zijn oom Samuel had geërfd en eigenaar van de „Grange” was. na den feestmaaltijd wa< Jaikes haar anoniem uit Amerika gezonden hebt. Met een onderdrukte glimlach, vi*6eg Den ver wat er met dat geld was. Teen wij honger en armoede leden, bleef het uit en nu we in rijkdom en weelde leven, komt het zoo maar op de proppen, en ik kan haar met den besten wil niet uit leggen. waar het eigenlijk van daan komt. Toe. meneer Will, verberg u toch niet lan- gei voor haar, smeekte de oude man; laat zij toch .weten dat u leeft. Denver wendde bet hoofd, al begreep hij wel dat het moeilijk voor Jaikes was. Doet u het toch, meneer Willmaar wacht, ik zal haar gaan halen. Zij stonden binnen het hek, in het park, en Jaikes was al op weg Met een paar vlugge etappen haalde Denver hem echter in. en hield hem toen bij zijn arm vast. Stop, Jaikes. ik wil beslist niet hebben dat je haar haalt, zeide hij resoluut. Jaikes keek zijn meester wanhopig aan. Meneer Will, u dacht dat u haar geluk kig maakte door haar op de „Grange” te laten terugkeeren, is het niet? Heb ik haar dan niet gelukkig gemaakt’ Waar ontbreekt het haar nog aan. Wel he meneer Will.. stamelde Jaikes, huiselijk geluk bestaat niet alleen in het bezit van vier muren met wat meubels er in, huiselijk gel U was het. die hai alleen in haar huis liefde. Een treurige uitdrukking kwam op Den ver's gericht, maar hij schudde weer het hoofd. Ik zal je vertellen, Jaikes. waarom mijn De verhoogde Engelsche invoerrechten. Het eind van den fleaadienc*x|wrt der Ver. Glasfabrieken. De heffing van een invoerrecht van 50 pet. on Engeland zal, naar wij van de direc tie der Ver. Glasfabrieken te Schiedam ver nemen, dit bedrijf zeer zwaar treffen. Het bednjf was grootendeels op export naar En geland aangewezen. Geregeld vertrokken er schepen met ladingen flesschen van Schie dam naar Engeland. Het Engelsche afzetge bied i3 than» verloren en een nieuw b in dezen tijd niet ie herwinnen. Het gevolg zal dan ook zijn, dat het bedrijf sterk zal moe ten worden ingekrompen. Het lieete bedrijf was op export gebaseerd en voor zoover dat thans te zien ie, bestaat er geen mogelijk heid het op normale wijze gaande te hou den, nu de fabrieken zullen blijven aange wezen op de Nederlandsj'ie markt en eeni- gen uitvoer naar België. Na den val van het pond is de fabricage reedis met een vierde ingekrompen. Er zijn 500 arbeiders ontsla gen. De directie riet rich thana genoodzaakt van half December tot half Januari het heele bedrijf stop te zetten. In dien tijd zul len dan maatregelen worden voorbereid om het bedrijf aan te passen aan de veranderde omstandigheden Naar het zich thans laat aanrien zullen in Januari de fabrieken de fabricage slechte voor 20 pet van de capa citeit kunnen hervatten. Ondertuaschen heeft China aan de hand gedaan in de streek rondom Tientsin, waar de laatste tijden ernstige Japansch—Chinee- sche botsingen hebben plaats gehad, een onzijdige regeenng in te stellen, waarvan vertegenwoordigers van die staten iwelke concessies in Tientsin hebben, deel uit zou- i. Ter verwerkelijking van Ipluna voorts aangeboden SPANJE. Zamora president. De socialistische fractie in de Cortes heeft thans eveneens besloten om Alcara Zamora tot president v*n de Spaansche re publiek te verkiezen. Hierdoor zal Zamora in de Cortes met aigemeene stemmen tot president worden verkozen. De verkiezing zal vermoedelyk op 10 December plaats hebben. De Cortes heeft heden het budget voor den staatspresident vastgesteld. Het salaris van den president bedraagt 1 mil- lioen peseta's. Voorts zal de president 125 millioen peseta’s ontvangen voor kosten en salarissen voor het huis van den president. De socialistische partyleiding heeft, in tegenstelling met in omloop zynde geruch ten, besloten den staatspresident de vrije hand te laten inzake de kwestie van de zit tingsperiode der Cortes. CHINA. Nieuwe spanning in Mandsjoerye? Hebben de Chineezen een aanval op Tsitsichar in den zin? Tusschen de Chineesche en Japansche troepen in Mandsjoerije is de verhouding opnieuw gespannen. Volgens berichten uit Moekden rukken de Chineesche troepen op naar de stad Tsitsichar, die eenigen tyd geleden door de Japanners bezet werd. Men vermoedt dat de Chineesche troepen binnenkort een aanval op Tsitsichar willen ondernemen en de Japansche bezettings troepen uit de stad verdrijven. lijker kon loakomen. Hij was genoodzaakt zijn geliefde meesteres te bedriegen en voor te liegen. Beroerde „oom Samuel”, Tabby 1 Toen hij door het hek den tuin verliet en den weg naar het station insloeg, klaarde zijn gezicht op bij de gedachte dat Denver zou komen, al8 gevolg van rijn dringende schriftelijke uitnoodiging en nu wilde Jai- kes van de gelegenheid gebruik maken om te overreden „outn Samuel” voor ;oed uit den v a ware gedaant zeer belangryk is en dat «ie Fransche Bank ernstige verliezen door die daling van het Pond Sterling heeft geleden. Do Parysche bladen van gistermiddag wy'zen erop, dat de verkoopen van Ponden, welke Woensdag hebben plaats gehad, uit sluitend van Engelsche stfde uitgaan. Tegelykertyd hebben de operaties van de Nederlandsche Bank een beslissenden in vloed uitgeoefend. Vineent D’Indy overleden. Gisteravond is te Parys in den ouderdom van 81 jaar overleden de bekende Fransche componist Vincent d’Indy. Vincent d’Indy heeft in samen verking met Bordes en Guilmant de Schola Canto- rum opgericht. Tot voor twee jaar was de overleden componist leeraar aan het Pa rysche Conservatorium. Dit jaar hield hy rich nog bezig .net een werk over Wagner’s Parcifal. d’Indy schreef o.m. sonates, kerkmuziek, opera’s, oratorium (Le Chant de la Cloche), kamer muziek enz. Francois Coty varoordeeld. De bekende Fransche parfumfabnkant en kranteneigenaar, Coty, te veroordeeld 130 millioen frank aan zijn gescheiden vrouw uit te betalen. Zij had <üt bedrag geéischt ais haar rechtmatig deel van de ondernemin gen van Coty. IiOIMIE (JQlKAVL Het heeft er een oogenblik naar uitge zien. dat, dank zij de bemiddeling van den Volken bondsraad, de Japanners en Chinee- zen het eens zouden worden over de af bakening eener onzijdige zone in de buurt van Tsjintejau. Tokio heeft echter weer roet, in het eten gegooid door plotseling voor den dag te komen met nieuwe eiechen inza ke de neutrale zone, waaraan het aanzijn zou worden gegeven. Japan verlangt niet alleen, dat de Chineesche soldaten zich ach ter den Grootten Muur zullen terugtrekken, maar dat de Qhineesche regeering die van Tsjang Hsoe Liang in de streek van Tsjintejau tevens van het tooneel zal ver dwijnen om te worden vervangen door'de zoogenaamde onafhankelijke regeering van Moekden. Wij schrijven met opzet „zooge naamde omdat het een publiek geheim is.' dat bedoelde regeering zeer pro-Japansch is georiënteerd en feitelijk volkomen onder Japanschen invloed staat. Wanneer men dua aan de Japansche vef- langena tegemoet zou komen, zou dit bette kenen. dat het neutrale karakter der te scheppen zone volkomen zou worden op geheven en Japan daar naar believen zou kunnen ageeren. Door het teleurstellend optreden van Ja pan is een regeling, dóe nabij scheen, weer op losse schroeven komen te staan,, daar jnen nauwelijks kaai aannemen, dat China bereid zal zijn zich met een dergelijke op lossing te vereenigen. Ook de houding, die Japan aanneemt ten opzichte van het zend<-n van neutrale waar nemers naar het gebied, dat tot een twist appel is geworden, mag. euphemistisch uit gedrukt, bevreemdend worden genoemd, daar Josjxsawa, die Japan in den Volken bondsraad vertegenwoordigt, nadrukkelijk op den voorgrond heeft gesteld, dat de waar nemers wel-is-waar hun oogen den kost mo gen geven, maar onder geen beding en onder geen enkele omstandigheid tusschenbeide mogen komen, waardoor hun recht Van enquête wel in buitengewone mate wordt be perkt. ZWITSERLAND. z Verlaging spoorwegtarieven. Vanaf 15 December onder zekere voorwaarden en op proef. Het „Ziw. T. A.” meldt, dat de Zwitser- «ohe spoorwegmaatschappijen hebben beslo ten van af den 15en December op proef en ten hoogste tot 29 Februari 1932, 10 pet, reductie te geven op de ui het buitenland verkochte Zwiteensche spoorkaarten voor de heen- en terugreis, alsmede voor randreizea van at de grensstations naar Zwiteersche wintersport- en kurplaatsen. Ukt geldt alleen voor de reizigers die een overeenkomst aangaan voor een verblijf van ten minste een week in een hotel in de té bezoeken wintersport- of kurplaats en die hun verblijf vooraf betalen. Er zullen spe ciale formulieren voor deze verbintenissen ter uitreiking aan de groote ren bureaux gegeven worden.

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1