Colporteur Aanbesteding. JAC. MUL Net Dienstmeisje flinke Dienstbode Zit- Slaapkamer Huis met tuin DE KAPITALE HOFSTEDE Ene pellen tellier Roel- en Zeilvereeniging „Gouda" MEISJE publiek worden verkocht Iedere zuinige huisvrouw bestelt haar brandstoffen Vlug hebt gij CHAUFFEUR 6EMEENTE SPAARBANK F. A. MINKEMA Woensdifl 30 Dec. 1931 groot 20,38.87 H.A. M. v. BERG Mzn. S. S. van Dantzig J. C. FICKWEILER. Joh. C. v. Wingerden THBHKf 81 GAREM, MATERIALEN enz. fieid O land van mest en mist, van vuilen, kouden regen, Vol vuns, onpeilbaar slijk en ondoorwaadb're wegén. P. A. DE OEN EST ET. Wimt 5 DtcSnjL. Niet steemfr vifttdfr de goedhanpgheid hier op aarde beloond. In verband met de viering van het al oude St. Nicolaasfeest had mijn boek houder, de heer Koperwiek Jz mij ver zocht gisteren den avond ten zijnent tc willen doorbrengen, opdat ik dan in den vooravond ten aanzien van zijne kinder tjes op zoude treden als eerbiedwaardig Spaansch kindervriend. Ik geef aan dergelijke uitnoodigingen steeds gaarne gehoor, overtuigd als ik ben dat een nauwe samenwerking tus- schen werkgever en werknemer in deze dagen verstandig is, en dat men er goed aan doet mede te leven met het wèl en wee van zijn personeel. De heer Koperwiek Jz. is sinds eenigen tijd verhuisd en in stede van zijn woning aan de Breevaart, tegenover de Qemeen- telijke mestvaalt, heeft hij sinds eenigen tijd, om volstrekt onbegrijpelijke rede nen, een pand betrokken aan den Zwar ten weg. Nadat ik worstelend tegen allerhevig ste windslagen via Spieringstraat en Tiendeweg over de Karnemelksloot ge naderd was tot aan het sluisje in den Voorwillens, ontnam een windstoot mij het hoofddeksel, hetwelk ik niet meer heb teruggezien. Op den hoek van den Zwar ten weg besloot ik snel verder te gaan, maar bemerkte dat een afschuwelijke duisternis het verder voortgaan welhaast Volkomen belemmerde. Nochtans, ik vatte moed en langzaam voortgaande, schreed ik in die richting waarvan ik vermoedde dat zij de juiste was. Hadde ik op dit moment geweten wat mij boven het hoofd hing, voorzeker, ik ware ijlings op mijne schreden teruggekeerd, want hetgeen ik verder beleefde was wel geschikt om een oud, maar eerbiedwaardig persoon als ik, toch al geplaagd door rheumatiek en malaise, tot volslagep wanhoop en ver bijstering te brengen. Het ging dan zoo: Allereerst bemerkte ik in het stikke duister dat mijne voeten telkens weg dreigden te zinken in een weeke breiïge substantie, waarvan ik de consistentie slechts ktyifujeM. tyërgerd mijn bot tines waren zoo zorgvuldig gekuischt trachtte ik voorzichtig voorwaarts te komen, ah- het ware tastend voorgaan de. PlotseJipg verdween een mijner voe ten tot aan den enkel in een plas en toen ik dezelve met een zuigend geluid terug trok, gevoelde ik hoe het kille water mijne jichtige voetgewrichten ömspoelde Wankelend en licht kreunend strqm- pelde ik verder, tenwfil een nerveuze drang tot zelfbehoud mij thans sneller voortjoeg, want in de ure des gevaars ontwaken vadk onverwachte instincten, sluimerend tot op dat oogen blik op den bodem van onze ziel. Het „terrein" werd evenwel moeilijker en moeilijker en eensklaps moest ik het evenwicht verliezen en stortte languit neer in een pikzwarte moeras-achtige chaotische substantie, die ik kortweg met den volksaardigen naam blubber wensen te qualificeeren... Ik zal niet verder gaan met mijn avon turen te beschrijven. Hoe ik tenslotte ker mend van de pijn en huilend van ellende bij de gastvrije woning aangekojnen ben blijft mij een raadsel. Hoe de onschuldige kleuters, ten getale van tien, mij bij het binnenstrompelen, bedekt als ik was met viezigheid en modder van het gelaat tot an de voeten, een lief St. Nicolaasliedje toezongen, en hoe ik rillend van de koorts den nacht heb doorgebracht in het vrien delijke bedl mij welwillend afgestaan door het echtpaar Koperwiek Jz., einde lijk hoe vanmorgen een schuddend ram melend huurrijtuig mij terug heeft ge bracht naar de Spieringstraat, ik zwijg daarover. BUITEN LANDSCHNIEUWS. FRANKRIJK. Belemmering buitenlandsche handel. Tegenmaatregelen tegen de En gel sc he protectie? De Fransche ambassadeur te Londen, De Fleuriau, heeft gisteren, naar het N.T.A- meldt, geprotesteerd tegen het standpunt der Engelsche regeering, dat/over een wij. ziging der tarief wetgeving eerst kon wor- j den onderhandeld, nadat met de Britsche Dominions verdragen waren gesloten over voorkeursrmaatregelert j In Fransche kringen is men van meenang, I dat de onjlfttfiandfd^gap doelloos ^>u4»n j oan een Gouwenaar. {Dessing's Kolen, 'tne«st aanbevolen STADSNIEUWS. DENEMARKEN. Vlug werk! In ruim vier uur tijde tot invoerver bod, contingenteering en verhooging j douanerechten besloten. werken, sis het moet. In ruim vier uur tijde werden die voorstellen inzake een invoerver bod tot 1 Januari en contingenteering na dien datum voor champagne, cognac enz. alsmede tot veriiooging der invoerrechten op parfumerieën, galanterieën, toiletartike len en personenauto's door belde Huizen, het Foiketing en het Landsting, afgehan deld. Toen de Ryksdagleden Christiansborg (het winterverblijf van den koning waar ook het parlement vergadert) verlieten was de wet al met de onderteeQcening van den koning in het Staatsblad afgedrukt. De aangenomen maatregelen gingen reeds den volgenden dag in. BINNENLAND. Hulp aan den tuinbouw in West-Friesland. Een renteloos voorschot van 700.000. Ingediend is een tweede nota van wijzi ging en verhooging van hoofdstuk V der Rijksbegrooting voor 1931. Hierin deelt de minister mede, dat ten einde de ernstige- economische en maat schappelijke gevolgen, die uit een gedwon gen stopzetten der tuinbouwbedrijven voor West-Friesland zouden voortvloeien, zoo veel doenlijk te verhoeden en overwegende, dat een crediethulp luer op een herstel bin nen redelijken termijn van de zelfstandig- hei^ van den gesteunden bedrijfstak het uitzicht opent, voorgesteld wordt ter voor koming van de zwaanste en onmiddellijk dreigende gevolgen der heerschende depres sie ten behoeve van den tuinbouw in West- Friegland een soin van f 700.000 ter beschik king te stellen. Dit renteloos regeeringscrediei wordt ter beschikking gesteld van de gemeentebestu ren in den betrokken kring omvattende de gemeenten begrensd door de Zuiderzee en den Wieringermee rpolder en verder ten Noorden, .Westen en Zuiden bepaald door de grenzen der mede hierin begrepen ge meenten Winkel, O-Niedorp, Schagen, St. Maarten, Warmenhuizen, Oud-Karspel, Koe dijk. Oudorp. Noord- en Zuid-Schermer. Graft, De Rijp, Schermerhorn en Avenhorn. Het crediet wordt renteloos terbaschik- kinjg gesteld van de gemeenten op aanvraag door dezen bij de nader te noemen Centrale Commissie van Advies op voorwaarde, dat de gemeente bij ieder door baar aan nqpd- lijdendie tu-inders te venstrekken renteloos crediet hiervan slechts 70 pet gebruikt en de rest uit eigen middelen bijpast. Voorte stelt de Regeermg tan behoeve van de bloembollenteelt te B ree-zand, gem. Anna l'aulowna, een renteloos credJet beschik baar ten bedrage van f 50.000. Dit regeeringscrediet wordt renteloos ter beschikking gesteld vttn het gemeentebe stuur van Anna Paulowna, op voorwaarde, dat dit eveneens een renteloos crecüet ren teloos voor 1/3 wordt bijgedragen door cre diteuren der noodlijdenden. Onze Zuivel- en Melkproductenuitvoer In 1930 voor ruim 43 millioen. Dat het, in Engeland ernst bQgitnt te wor den met de plannen ten opzichte van con dens, melkpoeder, enz., blijkt uit het memo randum van de parlementaire oom-missie uit den Engelschen Boerenbond, waarin als oor- deel wordt uitgesproken, dut de invoer ran gecondenseerde onder,,,.Ik moet worden ver- boden en dat op condens van volle melk oen invoerrecht van 20 shilling per cwt„ op boter 50 shilling per cwt.op melkpoeder 20 shilling en op koes 30 shilling per cwt. moet worden geheven en wej met 20 pet. preferentie voor de overzecsche Britscha ge- westen. Het Hbld. wijst er cfp dat Nederland per jaar naar Engeland exporteert gemiddteld: boter 6.000 ton 12$ pet. kaas 10.000 condens (vol) 10.000 conidens (onder- melk tlO.OOO condens (vol on gesuikerd) 9.700 melkpoed. (vol) 1.300 melkpoeder (on der melk 4.600 Zooalg men ziet, is de e land van gecondenseerde ondermelk het be langrijkst, zoowel in gewicht, als dn percen tage van onzen totalen uitvoer van dat pro duct. En juist dien invoer willen de Engel sche boeren dben verbieden De geldswaarde van onzen uitvoer van zuivel- en melkproducten naar Engeland be droeg in het jaar 1930 nog 431/3 miilioen gulden Gemeenteraad van Dordrecht. Nog 85.000 ongedekt. Met 26 tegen 3 stemmen heeft de Raad van Dordrecht de begroeting voor 1932 on gewijzigd aangenomen De bedde neutrale leden stemden tegen, omdat inzake de eventueele salarisverlaging de twee soc.-dem wethouder» een afwijzend standpunt innamen en de twee anderen 10 30 55 14 75 ort naar Enge- (V-B en A.-R.) zich niet duidelijk hadden uitgesproken. Onder deze omstandigheden ontbraken de waarborgen, dat gestreefd zou worden naar het sluitend maken der begroe ting die nog een ongedekt tekort van f 86.OO0 aanwijst. Het rev. soe. lid stemde tegen omdat die begrooting een hoofdstuk politie bevatte dat op zijn voorste] niet geschrapt werd. De Spieringhaven zal worden gedempt an de grond verhuurd aan ter plaatse gevestig de industrieën. Door deze demping wordt het maken van een nieuwe njbrug overbodig. Vóór een betere bemaling der Stadspolders zal een electrisch gemaal ter vervanging van het stoomgemaal gebouwd worden. Kosten geraamd op f 25.000. Een voorstel-Krayt (wild S.-D.) om de op centen fondabeiasting van 70 op 80 te bren gen en de pereonaele belasting progressief te verlagen werd verworpen. Inzake de f 40.000 uitgetrokken voor va- cantietoesiag werd een afwachtende houding aangenomen tot over het lot van cta Rijks wet inzake salarisverlaging zou zijn beslist. I Burgerhout's Machinefabriek en Scheeps werf te Rotterdam. Naar wij vernemen hebben de heeren H. Burgerhout en P. Vervat, ontslag genomen I als directeuren van N.V. Burgerhout's Ma chinefabriek en Scheepswerf te Rotterdam, welke onderneming o.a. bekendheid heeft gekregen door den bouw van enkele groote, I o.a. voor lndië bestemde dokken van torpe- I dobooten voor dó Nedertandsche- en Ned.- I Indische Marine en de groote sluisdeuren I voor de nieuwe IJmuider sluitwerken. Tot directeur word tihans benoemd de heer I 11. A Burgerhout, directeur van de vliegt ui- I genfabnek „Aviolanda" te Papendrecht,, I welke sinds eentge jaren de Dornier vhfg- I booten in licensie bouwt en sedert kort ook I de beroemde Amenka&nache Curtise ir.achi- I nes. I GEMENGDE BERICHTEN. In de modder gestikt. Gisteravond is een 11-jarig meisje ta Utrecht om een karteren weg naar huöa te nemen, door een weiland geloopen. Door de duisternis misleid, is zij toen in een gedeel telijk gedempte sloot terecht gekomen, waar zij onmiddellijk iq de modder wegzakte. Een vriendinnetje haalde teretond hulp, men vond het mensje voorover iiggend in een sloot. Zij bleek reeds te zijn gestikt. Het lijkje is naar de ouderlijke woning vervoerd. f Het drama te Echt. Behalve de reeda gearresteerde particuliere boschwachter en -diens zooa is, zooale men I •weet. een derde verdachte van medepliohy'j tigheid aan het drama te Echt aangehold den, n.l. een veldwachter. V Het onderzoek1 van den soheikundige-ert- rainadiet en van<" den politie-geneeskundlge moet, naar wij R. Ot lezen, heb ben geleid, dat ftislag van de pal in de ge vonden hulzen overeenkomt met een proef- I inslag van de pal van het parabellum-pis tool van den gearresteerden boschwachter Ook de looptrekken in de lijken gevonden kogels komen precieg overeen met tfe loop- I trekken van dit pistool. Gebleken is dat de I slachtoffers, nadat ze zwaar waren gewond I met schoten uit een parabellum-pistool en I een jachtgeweeif stuk voor stuk zijn afge- I maakt met een schot uit het jachtgeweer. I gelost terwijl de loop op het lichaam was I gedrukt. Deze waarneming komt overeen I met het verhaal dier getuigen, die verklaard I hebben dat de drie laatste schoten die ze I gehoord hadden, zeer dof klonken .alsof ze I in den grond werden afgevuurd". Het conflict in de Textielnijverheid. Overeenstemming der arbeiders- I bonden. Het bestuur van de organisaties Een- I dracht, Undtas en St. Lambertu» hebben I gistermiddag te Enschedé een samenspre- king gehouden over de voorbereiding van I de staking, die 14 December a.s zal begin- I nen.. waarbij tuMbhen hen geheele overeen- I stemming is verkregen. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. .Hilversum 2-30 Graanofoon2.50 Theo Thijssen Examens; 3.10 Concert; 4.30 Lezing over kinderrecht 4.50 Beoefening van huismuziek. Sinterklaas vertellingen door W. van Capellen5.40 Zang en piano; 6.00 Concert; 6.15 S-D.A.P.-kwartiertje; 6.3o Ver. volg en slot, concert, 6:45 Litterair halfuur- tj« door A. M. de Jong; 7.15 V.A.B.A.-Varia 7.20 Bestuursmedfidteelingen door A. da Vries; 7.30—12.00 Sinterltlaaeavondprogram ma. Huizen 2.303.30 St. Nicolaasfeest uit het Concertgebouw te Den Bosch3.30-4.00 Kinderuurtje; 4.15—4.30 Esperanto-nieuws- berichten 4.30-640 Concert 5 50- 6.10 Jour- nalistisch weekoverzicht door P. de Waart; 6.40 Esperanto-currus; 7.10 Sportpraatje7.25 Graniofoon 7 46--l,.00 St. NicoJaasavond 7.45—9.00 Hij komt 9 0o Vaz Dias9.15— 9.30 St. Nicolaasvertelling door A. Coolen 9-2012.00 Cabaretprogramma. zijn, als regeering standpunt blijft staan. Men.zal hat den I Engelschen duidelijk moeten mali<M)»ildu£ A wordt van die zijde betoogd, dat hun hou- ding niet zonder teriigslag kan bjyvf», j daar die landen, die door de Engelsche pro- tectie-maatregelen benadeeld worden, qp- I r tuurlyk tegenmaatregelen zullen nemen. f opgestaan, jMit gulipin, h lui un dm train. Dat hadt U kunnan voorkomen, door gisteravond voor het naar bed gaan, tegen Uw verkoudheid Aspirin-Tabletten te nemen. U moet toch in elk geval ook een buisje Aspirin mee op re» nemen. Lat op den oranjeband. Prg» ?5 ets. GOUDA, 5 Dec. 1931. Wijziging verordening Vermakelijkheidsbelasting. I Tot de maatregelen, die het college van I B. en W. gemeend heeft den Raad te moe- I ten voorstellen, teneinde de begrooting voor I het jaar 1932 sluitend te maken, behoort de I verhooging van de belastingaft|Mvft#oaite- I lyjcheden. Deze belasting bedosttgttrir^dire. I gdmeente, voorzoover zij afh*fckeljjk is van I de onzuivere opbrengst van een vermake- I Hjkheid, 10 Gelijk den Raad kan blij- I ken, wordt door een groote meerderheid van I gemeenten, die deze belasting invoerden, I 15 A 20 van de onzuivere opbrengst ge- I heven. Het komt B. en W. dan odk voor, dat I tegen verhooging van deze belasting voor zoover afhankelijk van de bruto-opbrengst tot 15 geen bezwaar bestaat. De meerdere opbrengst, tengevolge van deze verhooging, ramen zy op f 5000.per jaar. In 1930 bedroeg de opbrengst dezer belas ting rond 18.000.-—. Een hoogere raming van 5000.achten zy zeer veilig; een eventueele teruggang van bezoek enz., ook in verband met de tijdsomstandigheden, kan hierin geacht worden ten volle te zyn ver disconteerd. B. en W. stellen daarom den Raad voor, een in concept opgemaakt, verordening op de heffing dezer belasting vast te stellen. De ze gelegenheid wordt tevens aange grepen om in de invorderings-verordening de aanhaling van artikelen der Gemeente wet in overeenstemming te brengen met den gewyzigden tekst dier wet, terWyl bo vendien telkens in plaats van „controleur der Gemeentebelastingen" gelezen moet worden „chef der afdeeling Financiën en Belastingen ter Secretarie", zulks in ver band met de tegenwoordige werkverdeeling ter gemeente-secretarie. Vergunning Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter kennis dat zy vergunning hebben ver- leend aan de N.V. Bataafsche Import Maat- I schappy te 's-Gravenhage, en hare recht- I verkrijgenden tot het uitbreiden der ben- I zine-tankinst&l 1 atie door het bijplaatsen I van een tank van 6000 L. en deize aan te I sluiten op een bestaande pomp in het per- I ceel plaatselijk gemerkt Spoorwegstraat I no. 4; -«tv I en aan W. Hoogendoorn en zyne recht- I verkry'genden tot het uitbreiden der bak- I kery met een deegmachine en een electro- I motor van 2 P.K., in het perceel plaatselijk gpmerkt Gouwe no. 161, kadastraal bekend gemeente Gouda sectie D no. 102, behou dens het recht van belanghebbende(n) tot qet instellen van beroep binnen 14 dagen (jif de Koningin, ingevolge artikel 15 'der Hinderwet. Hy, die het beroep instelt, geeft daarvan gelijktijdig kennis aan het gemeentebestuur en (bij deurwaarders- exploit) aan de(n) gene(n), aan wie de ver gunning is verleend. Nutsspaarbank. Overzicht over de maand November. Gedurende de maand November zyn ir*- gelegd en terugbetaald de navolgende be dragen: Inleg in 7645 posten 186.710.85 Bijgeschreven rente 402.40 Terugbetaling Posten in 1532 187.113.25 178.85L83 Meer ingelegd dan terug betaald 8261.42 Aan het edndle der maand October was ten name der inleggers ingeschre ven 2.796.416.64% I zoodat hun tegoed ultimo November bedroeg 2.804.678.06% I In den loop der maand November zyn 80 nieuwe boekjes afgegeven, 4 oude boekjes opnieuw in gebruik gesteld en 53 boekjes geheel afbetaald, zoodat aan het einde der maand Nevember 9925 boekjes in omloop I waren. Opdracht van werk. Door den Minister van Waiterstaat is op gedragen aan die N.V. My. tot aanneming van Beton-, Water- en Bruggenbouwkundi- ge werken alhier, het onderhoud van de overlaten in den Waaldijk boven Gorinohem met bijkomende werken. Wasscherij en Crisis. De Waschindustrieelen hebben in het laatst der vorige maand een congres gehou den, waarin de heer Kamerbeek te Haar lem een rede heeft gehouden, weike thans in druk onder den titel „Wasscherij en Crisis" is verschenen. In deze rede heeft de spreker de vraag onder het oog gezien of de eenvoudige goedkoope wasch, nog niet goedkooper kan worden behandeld. Ert op die vraag heeft hij een ontkennend ant woord gegeven. De argumenten daarvoor aangevoerd zyn die verdubbele loonen sinds den voor-oorlogschen tijd, de verhoogde sociale lasten, de verhoogde kosten aan de snelle expeditie door auto-tractie ver bonden, de dloor de technische moderndsee- ring der waschindustrie noodzakelijk ge worden kosten van bouwen en verbouwen wegens uitbreiding der inrichtingen. De tarieven van vóór en na den oorlog zyn mede in deze brochure opgenomen en toe gelicht. •Belangstellenden verwijzen wy naar het adres vam den schrijver: (jta)ölynstraat 2* Haq^em- Jiead TsabL. Thalia-TheitetvMi utb lm Westen nichts Neues. De herhaling van een zoo bijzonder film werk als „lm Westen nichts Neues" was te verwachten. Zelfs wie dit werk voor de tweede maal ziet, ondergaat opnieuw de ge heele spanning en de medeslepende sen satié van deze verschrikkelijke, met tech nische volmaaktheid en bekendheid met het bloedig gebeuren in elkaar gezette film die terecht de beste oorlogsfilm genoemd i8 Geen beter pleidooi voor den wereldvrede is er, want deze film is slechts gemaakt om te verschrikken en te ontzetten. Zij is een aanklacht tegen de na nielooze millaoenenalachting, dó kranknm nifce gevangenschap in de loopgraven van alldie jonge mannen, die van alle zijden en odk vanuit de lucht bedreigd worden door den dood. Dood en verminking waart rond. overal. Terecht vraagt men zich af: „Waa£ om, waarom die waanzin?" Armoede ij veelal het lot van de Overlevenden, de vrou wen, de kinderen en de ouden van dagen In verband met de vele verzoeken aan de directie, om deze film nog eens weer tè ver. toonen, en die dus een zeer talrijk bezoek doen verwachten, deelen we nog mede, dat dagelijks van 12 tot 2 uur aan de cassa' ge legenheid is tot plaatsbespreken. De Boekerij der Leeszaal iq biedt lectuur op ieder gebied. Voor nieuwe leden gratis lidmaat schap in de maand December! Wie de contributie van 1.— per jaar be taalt. kan gratis steeds 1 roman en i studieboeken leenen. Tweede concert Muzikale Kring. Het tweede concert, dat de Kring orgaaj. seeit. zal zijn een kamertnuznok-avond van het Rotterdamsche Trio. Wij zien met veel belangstelling dit concert tegemoet en ver- heugen ons er op dit Trio, bestaande uit d« heeren Ad. Poth (viool). Eberlé (cello) en Kaitwaaser (piano), weder te kunnen boo- ren Het zal dan ook voor de velen, dia reed3 hebben ingerekend voor dït concert interessant zijn enkelo persbeoordeeüngen te weten. Wij noemen de voornaamste uit de Nieuwe Rotterdamsche Oduraint Er weö een onweerstaanbaar bria, een élan in het musiceer en,, weike het luisteren tot een bijzonder genot gemaakt hebben Zoowel hun individueele apel als b?t samen spel was waarlijk voortreffelijkwelk een eminent vioinst is Ad. Poth. De M a asbodo De vertolking door het RotterdamsaheTrio onderscheidde zJwh hijzander door een fraaie eenheiid van opvatting en samenspel. Rotterdlamsche Nieuwsblad; Zij speelden namelijk dezen avond op dt artistieke hoogten, waar men de eerste-raiyi ki>mermuziek-ensembles pleegt te ontmoet». Mentawei-Film. Zooals onlangs werd medegedeeld, wordt de „Men|tawei-.Film" op Dinsdag 8 Dec. as. in de Kleine Kerk vertoond; slechts een paar dagen nog... en dan wordt U in tref fende schoonheid het Zendingswerk, maar ook de donkere kant van het heidendom in beeld gebracht. Brengt -het eerste deel U in een wonder baar heerlijke natuur, het tweede gedeelte laat U het wonen en leven der Mentaweieru zien. In deel drie zien wij iets van het Zen- dingsonderwys, en komt speciaal de medi sche behandeling naar voren. De kranken worden geholpen. Deel vier laat U een „Punen" (een ver- zoenings- en wydingsfeest) zien. De too- verpriester is hier bezig iin de uitoefening van zyn tooverkunsten. In de slatvoorstelling zien wy, dat de arbeid van den Zendeling niet vruchteloos is, en dat het Evangelie ook op de Men- tawei-eilanden triomfeert. Ten slotte nog dit: Een extra-voorstel ling zal worden gegeven aan de Goudsche werkloozen, zoo mogelijk ook voor hunne vrouwen, tegen vrij entrée, op Dinsdag 8 Dec. a.s. n.m. 4 uur, op vertoon van hun legitimatie-kaart. Voor de avondvoorstelling zyn' nu reed» kaarben verkrijgbaar A 0.30 p. st. by de boekhandelaren tot en met Dinsdagmorgen. Het is echter raadzaam, zich tijdig van een toegangsbewijs te voorzien, want er zyn slechts 400 plaatsen in de Kleine Kerk beschikbaar. Zie verder de annonce in dit blad. Zendingsfilm voor de werldoozen. Dank zy de welwillende medewerking van do afdeeling Gouda van den Hulpraad voor Zendingsstudie, zal Dinsdag 8 dezer, des nam. 4 uur, in de Kleine Kerk aan de Peperstraat, een extra-voorstelling worden gegeven van de Mentawei-Film (Zendinga- fihn). De christelijk georganiseerde werk loozen met hunne vrouwen hebben vryen toegang op vertoon van kaart. Réunie-bioscoop. De Koopman van Venetië. Shakespeare's „Koopman van Venetië", waarvan de inhoud wel overbekend he eten, (morgen zal hiervan ook een radio uitzending plaats hebben) gaat deze week in de Réunde-iBioscoop en de verfilming van dat tooneelspel heeft een bijzonder goed ge slaagd resultaat verkregen. Immers nóg sterker, nóg sprekender dar by een vertooning op het tooneel kan hier de schilderachtige omgeving, waarin het stuk speelt, naar voren worden gebracht. De vertolking geschiedt door artisten met bijzondere capaciteiten en zoo zien wij eèn mooie creatie als Shylock van Werner Kraus, terwy'l voorts Harry Liedtke en Henny Porten prachtig spel geven'. Mede door de passende muziek wordt het een zontdere vertooning. eerste hoofdnummer „De Doordry- r'J, waarin die cowboy-acteur Harry Carey hoofdrol vervult, vpert ons naar de ro mantiek va^ het Wilde Westen in een span nend verbaal met vele iTtoute stukjes van durf en behendigheid. Een pittige klucht en een aardig journaal oompleteeren het ui gebreide programma. De Gemeentebegrooting 1982. Naar wij vernemen hebben de afdeeiingen tgn dM1 Raad reeds hun rapport over het onderzoek der Geme< ritebegrodting 1932 uit bracht en ie het, verslag daarvan met de memorie van beantwoording van B. en W. binnen eenige dagen te verwachten. Het moet dan ook in de bedoeling liggen de openbare behandeling der begrooting op Maandag 14 Dec. a.s te doen aanvangen en deze vóór. Kerstmis te doen beëindigen. Een nieuw kerkkoor. >ib Nu de boiiw van de nieuwe kerk in de gorte Akkeren reeds flink vordert, is, zoo lezen wij in de N. Z. H., in dit stadsdeel uit heeren zangers reeds een koor gevormd, dat binnen korten tijd zal beginnen met repe teren. Het zangkoor staat onder leiding van den heer G. Steenwinkel; de heer G. v. d. Wou den zal de functie van organist vervullen. Het 15-jarig bestaan van Magazijn „de Kroon". Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan organiseert het sigarenmagazijn „de Kroon" Kleiweg 18, hoek Nieuwsteeg of z.g. Sol- datensteeg, vandaag een extra reclamedag. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. Schouwburg-Bioscoop. Mensch erger je niet. Het voorprogramma is ook dezen keer weer buitengewoon goed verzorgd. Na het U.F.A. Toon Wereldnieuws, draait het zeer interessante„Gedaanteverwisselingen in de natuur". Een klasse schoolkinderen maakt onder leiding van hun onderwijzer een wandeling. Him vondsten op natuur historisch gebied geven den onderwijzer aanleiding een en ander ervan te vertellen. En deze vertelling wordt ons op bijzonder fraaie wyze voor oogen getooverd. Ook „Winterpret", een geestig teekenfilmpje, was heel vermakelijk, terwijl „De nieuwe dienstmaagd" ons meenig vroolyk oogen- blik bezorgde. Voor de hoofdfilm zelf hebben we niets dan lof! In deze moeilijke tijden moesten we meer dergelijke films te genieten krijgen. Het doet de zorgen een oogenblik vergeten. Want, of men wil of niet, het spel van Adal bert sleept ons mee. We moeten schateren om deze nurks, die iedereen die met hem ombaat, z'n humeur bederft door z'n tyran- niek, kleingeestig optreden, 't Grappigb is, dat hy zichzelf een goedmoedig man ge looft. Maar z'n bekrompen, verwaande en tyrannieken aard speelt hem parten, als juitt, de sportleeraar, het terrein waarop de kegelbaan van Bulcke's (Adalbert) club staat, heeft bemachtigd, om er een stadion te bouwen. De tooneelen die zich dan voor doen, zyn allerdolst!! En nog steeds stape len de onaangenaamheden en daarmee de vermakelijkheden zich op! Inderdaad een film die niemand moet verzuimen te gaan zien. Een tentoonstelling van huisvlijt. De afdeeling Gouda der Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken bestaat over eenige maanden 25 jaar. Dit jubileum zal door deze afdeeling op pret tige wyze en vooral propagandistische wijze worden herdacht. By de besprekingen hoe dit jubileum te vieren, kwam ook ter sprake het houden van een huisvlyttentoonstelling. In principe werd hiertoe besloten en wel in het vroege voorjaar. Er rest dus voor zeer velen nog bijna vier maanden om iets voor deze expositie te ontwerpen en te maken. Een commissie bestaande uit de heeren Van Bohemen, P. van Eyck, D. Dullemond, J. C. Faber en H. German, heeft gaarne de opdracht aanvaard deze tentoonstelling ge heel voor te bereiden. Ingezonden zal mo gen worden door ieder, vakmenschen zoo wel als amateurs, op elk gebied, o.a. hout- arbeid, maquettes, borduurwerk, dames- handwerken, radio, schilderkunst, fotografie enz. Het spreekt vanzelf dat alle voorwer pen gewaardeerd worden naar een maatstaf van beroeps werk en amateurswerk, leeftijd etc. Mooie prijzen worden beschikbaar ge steld .Het Comité zal op uitgebreide en af doende wijze doel, werkmethode, voorwaar den en verdere bijzonderheden aan iederen inwoner van Gouda bekend maken. Thans kunnen allen echter reeds aan het werk! Aanbesteding. Op Vrydag 18 Dec. zal de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente in het openbaar trach ten aan te besteden den bouw van een zeven- klassige 'school in het stadsdeel Korte Ak keren. Voor meerdere bijzonderheden raadplege men de advertentie in dit nummer. Ds. Kersten beroepen naar Gouda. Ds. G. H. Kersten, Gereformeerd predi kant te Rotterdam en lid van de Tweede Kamer heeft een beroep ontvangen van de Gerei. Gemeente alhier. Almanakken en Kalenders 1932. De Nederlamdsche Spoorwegen hebben ook voor 1932 een reclame-kalender in boekformaat uitgegeven, die behalve weke- lijksche memorandum-kalender als een encyclopaedic kan worden beschouwd voor deni reiziger en zakenman die met het ver voer per spoor be maken heeft Men vindt er van alles in: adressen, tarieven, de be staande wijze van verzending, bijzondere vrijze van verlading eniz. enz. Het kalender boek is dlaarby fraai geïllustreerd met allerlei wat betrekking heeft op het Spoor wezen niet alleen, maar bovendien komen er een aantal in fraai en kleurendruk uitge voerde aquarellen van verschillende steden In voor. Het keurig gebonden nuttige en tik&ie kalenderboek is tot geringen prijs vërkHfe-' kaar by de afdeeling Publiciteit der Neder- kmdbche Spoorwegen te Utrecht. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 3 Dec.: Rudolph, z. van J. vaa der Speld en Kempers, P. C. Both- Straat So. - Elsje Kul* «Kas Mari», 4 van J. L. P. van Maókèlenbèrgh en M. J. E. M. Slabbekoorn, Krugerlaan 47. ONDERTROUWD3 Dec.: G. van Hoor naar en A Swets. N. Timmer en G. J. Barbier. OVERLEDEN: 3 Dec.: Marrigje Verheul, 72 j. Johanna Maria Theresia van Wijk, 9 jaar. Agenaa ü7 en 8 Dec: Kfcune Kerk, Peperstraat. Ye*r Ja jtórtttkgi'MtettaotaLfilm. G nobad j i 'u Apotheken. De apotheek ran den heer F. A. Dee, W. Haven, zul van heden tot en met 11 Dec., be nevens den daarop volgenden nacht geopend zijn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). Medische dienst, v Vanaf Zaterdagmiddag 3 uur tot Zondag avond 12 uur vervoege men zich by afwe zigheid van den huisarts by de doktoren B. G; J. Evers, Oosthaven en A. C. A. Hoff man, Bleekerssingel. UIT DEN OMTREK. HAASTRECHT. De brand in de Meubelfabriek Jansen. De brand in de gemeente Haastrecht, Donderdag, heeft een fabrieksgebouw met meerdere belendende perceelen vernietigd. De schade is zeer belangrijk. Uit het ver slag in dit blad blykt dat deze brand is ontstaan in een achter de fabriek ge legen werkplaats en dat door het te laat en in onvoldoende mate ingrijpen van de brandweer het vuur gelegenheid heeft ge kregen zich verder voort te planten. Het feat dat de spuiten uit Haastrecht en Gouda een kwartier totaal werkeloos moes ten biyven, wyi het haventje geen water meer had en de spuiten eerst na inlating van water uit den IJissel konden voortwer- ken, toont dit duidelijk aan. We hebben met verwondering ge vraagd of Haastrecht, dat toch ook water leiding heeft, daarvan geen gebruik heeft gemaakt om direct by het ontdekken van den brand, daarmede het vuur te bestrijden. Het antwoord daarop is geweest dat Haastrecht wel waterleiding, maar geen brandkranen heeft, zoodat deze gelegenheid tot het verkrygen van bluschwater in on beperkte mafte, niet is kunnen worden be nut. Waarom er geen brandkranen zijn, is ons niet bekend, maar dat deze er moesten zyn, daarvan zal toch zeker ieder, na de erva ring van Donderdagavond j.l. wel over tuigd zyn. Een erikele slang had in den aanvang wellicht het vuur kunnen stuiten, dat nu zoo grooten omvang heeft gehad. WADDINXVEEN. Onder leiding van den heer R. van der Brug, voorz van den Chr. Besturenbond Gouda, kwamen gisterenavond de besturen der hier ter plaatse reeds gevestigde Chris telijke vakorganisaties in vergadering bij een voor het vormen van een Christelij ken Besturenbond. Na een inleiding door den Voorzitter werd tot. oprichting overgegaan. De bestu renbond bestaat momenteel uit een viertal vakafdeelingen, terwyl de oprichting van meerdere afdeeiingen in bewerking is. Tot voorzitter werd gekozen de heer A. van der Ben, tot secretaris de heer J. Möhle, Onderweg 106. Besloten werd de propagan da voor de dhr. vakbeweging krachtig ter hand te nemen. Na een woord van dank aan den inleider werd de vergadering op de gebruikeiyke wijze gesloten. PREDIKBEURTEN. GOUDA. Zondag 6 December. Rem. Kerk, 10% u. v.m. Ds. H. Cramer. Luthersche Kerk, 10 u. v.m. Ds. J. J. Simon. Geref. Kerk (St. Janskerk), 8 u. v.m. Ds. P. v. Warinenhoven van Reeuwijk. 3* u. n.m. Ds. C, W Keur van Oudewater Gerei. Gemeente Turfmarkt, 10 u. v.m. en 5$ u. n.m. Leeetdienst Woensdag 9 Dec. 7$ u. n.m. Ds. A. Ver- ijl lagen van Middelburg. Clilr. Geref. Gemeente, Gouwe 139, 10 u. v.m. en 54 u n.m. Ds Croe». Ver. Calvyn, Nieuwe Zaal, Turfmarkt 142, 10 u. v.m. en 5$ u. n.m. De. Bouthoorn te Zeist. Gebouw tot Heil dea Volks, Peperstraat, 8 u. n.m. Ds. J. Overduin. BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. ten Brugge- cate. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk, 10$ u. v m. Ds. A. H. v. d. Hoeve van Utrecht. Geref. Gemeente, 9$ u. v.m. De heer A. J. Dekker van Oudshoom. Gebouw Salvatow, 9$ u. v.m. en 6 u. n.m. Ds. Eizenga van Gouda. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk. 9$ u. v.m. en 6$ u. n m. De beer Bouwhuis te Lunteren. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. W. de Voogd van der Straaten. Geref. Kerk, 9$ u. v.m. en 6$ u. n.m. Ds. J. F. W. Erdman. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. D». B. Nieuw- burg. STOLWUK. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. B. J. Kanis Evangelisatiegebouw 9$ u. v.rr. en 6$ u. n.m. De heer Berkelaar van Krimpen aan den IJasel. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. P. de Looze. Remonstr. Kerk, 10 u. v.m. D«- W. N. v. Nooten. OUDERKERK a. d. IJ8SEL. Nedi. Herv. Kerk, 9$ u. v.m. Ds. van Dijk van Lekkerkerk. 6$ u. n.m. Ds. van 't Hof van Delfshaven. REEUWIJK. Ned. Herv. Kerk. 9$ u. v.m. Preeklezen. 6$ u. n.m. Ds. M. Verwey. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordeUjkheid der Redactie.) De Waddinxveensche doctoren, de Zieken fondsen en Dr. Beekenkamp. Dr Beekenkamp geeft in een ingezonden stuk in Uw blad van 2 dezer zijn oordeel weer over de kwestie tussehen de doctoren te Waddinxveen en het onderling Zieken fonds aldaar. Daarbij blijkt, dat Dr. Bee kenkamp niet juist is ingelicht. Als voorzitter van de Landelijke Federatie heb ik die onderhandelingen tussehen de doctoren en het Waddinxveensche fonds meegemaakt, zoodat ik volkomen op de hoogte ben met hetgeen daarbij is voorge vallen. Ik kan U verzekeren, geachte dokter, dat de doctoren daarbij wel degelijk hebben toegezegd al8 deelnemer tie zullen toetreden. Op hun verzoek waren er in het ontwerp dat ter tafel kwam eerst nog verschillende wijzigingen aangebracht en wij gingen allen naar huis met d« orde was. Het heeft mij dat de beiden Heeren later eenvoudig wei gerden te teekenen en nog meer, dat zij geen enkede rede vatbaar bleken, hoewel van vele zijden getracht is hen te doen inzien, dat zij onjuist handelden. Ik herinner hier aan de pogingen door Dr Hawacker en Dr. Pinkhof, misschien niet bekend aan den ge- achten Gouderakschen medicus. Het i, teleurstellend, dat de pogingen om 'tot een minnelijke schikking te komen (ik weet niet of deze aan Dr. Beekenkamp persoonlijk be kend zijn) thans door hem geheel ten on rechte worden aangeduid als dwing- en dreigbrieven. Het is hier niet de plaats om deze kwestie uitvoerig uiteen te zetten. De Rechtbank zal er strak» wel over beslissen. Ik achtte het echter noodig door een enkel woord er het mijne toe bij te dragen, dat zioh 'oij buiten staanders geen foutieve voorstellingen vast- Naar mij vam verschillende kanten werd verzekerd, is in elk geval de behandeling yan de leden van het doktersfonds te Wad dinxveen reedg vrij .wat verbeterd sedert de Landelijke federatie zich de fondsbelangeni aldaar heeft aangetrokken. Het katt^ls M beter, dan hei vroeger was. Gouda. 4 December 1931 JOH. MULDER. Voorzitter van de Landelijke Federatie tot behartiging van bet Ziekenfonds- wmo. ADVERTENTIEN. Den 17en December a.s. hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders, Jan Albert» Verbur< en Marfje Baars hunne 40-jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat zy nog jaren gespaard mogen biyven, is de wensch van hunne Geliefde Kindetten, Be huwd en Kleinkinderen. GOUDA, 4 December 1931. Receptie: 17 December, Graaf van VOORLOOPIG KOSTELOOS. By beschikking van de Arrondissements- Rechtbank te Rotterdam van 4 December j.l. is in staat van faillissement verklaard JAN BERTUS NOORDEGRAAF, bouwman te Lekkerkerk, met benoeming van den E.A Heer Mr. B. I. ZIJLSTRA tot rechter-com- missaris en van ondergeteekende tot cura tor. Mr. S. H. SMIT, Hoogstraat 1, Gouda. Op Vrijdag 18 Dec. a.s. zal de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Gouda in het openbaar trachten aan te besteden Het bouwen van een zevenklassige scheel in het stadsdeel Korte Ak keren te Gouda. Bestek en teek. a f 15.(restitutie f 10 bij P. D. STUURMAN, Architect, 26 Waddinxveen. bij on« Onze anthraciet il zeer voordeell« en prima van kwaliteit SPOORSTRAAT 31 TELEF. 2955. 15 BRANDSTOFFENHANDEL. overly den van onze geliefde Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mejuffrouw M. Radix—van Reeuwük betuigen wy onzen harteiyken dank. Uit aller naam, E. RADIX. Uw SCHOENREPARATIE teruir wanneer ge dit laat maken in de Schoenmakerij nn H. v.d. Pool 15 RAAM 107—101. GOUDA, 5 December 1»8}, Nieuwehaven 224. !/ol> kweeker, Ridder van Catsweg 252 te Gouda. By beschikking van den E.A. Heer Rech- ter-Commissaris is bepaald, dat de verifi catievergadering, die oorspronkelyk zou worden gehouden op Zaterdag, 12 December 1931 te 10.30 v.m., is uitgesteld tot 12 Maart 1932 te 9.30 v.m. De curator: Mr. Dr. J. SMIT. GOUDA, 5 December 1931. Hoogstraat 1. Ondergeteekende brengt langs dezen weg zyn harteiyken dank aan allen, in het by- zonder aan de Directie, Chefs en Kantoor personeel der N.V. Goedewaagen's Kon. Holl. Pypen- en Aardewerkfabrieken, voor de vele blyken van belangstelling onder vonden by zyn 40-jarig jubileum. C. P. BROER. Vossiusstraat No. 21. GEVRAAGD bii Mevr. B. Martenssiinrel 53. JELSMA, 3 GEVRAAGD KATTENSINGEL 44c. PLATEELBAKKERIJ ..IVORA". GEVRAAGD een (16 a 17 jaar) voor de Dakkamer. Aanmelden: KUIPERSTRAAT 26 10 of 12. BIEDT ZICH AAN 19 j. v.ff.pr.v. ook voor één of meer dajyen p. w. 8 Brieven onder No. 5248. Bureau Goudsche Courant. Markt 31. GROOT DAGBLAD (Alj?emeen) VRAAGT voor GOUDA een prima kracht als Slechts zii, die met het werk bekend zjjn, gelieven te solliciteeren. Loon ƒ15.vast. plus provisie Brieven onder No. 5260, Bureau Goudsche Courant, Markt 31. 16 HEER ZOEKT met volledig pension. Brieven met prijsopgaaf onder No. 5277, Bureau Goudsche Courant, Markt 31. TE HUUR GEVRAAGD een per 1 Jan. '32 of later, huurprijs f 10.per week. Brieven onder No. 5266. Bureau Goudsche Courant. Markt 31. 10 Gouwe 2 Gouda Oproeping ingevolge art IA der Spaarbankverordening. De rechtmatige houder van het verloren geraakte SPAARBOEKJE No. 2640, verzoekt beleefd het gevon den boekje ten kantore van de bank te willen deponeeren. 14 Voorsttlfwfltn Ten overstaan van Notaris te WOERDEN zal od des voorm. 11 UUR in het HtUI „Da Dubbtla SImUI" te WOERDEN met uitmuntende WEI- en HOOILANDEN jrelejten te Papekop nabij het Station Oudewater In 3 perceelen. Aanvaarding landerijen dadelijk bii de betaling en gebouwen 1 Mei 1982. Betaling 3 Februari 1982. Meerdere inlichtingen geeft voorn. Notaris. Wie mooie bloemen köopen wil, Sta voor miin zaak eens even stil. Sorteering groot en prijzen laag, En dat is toch. een eerste vraag. Een ieder koopt met veel plezier In 't Bloemenmagazijn-,J)e Anjelier". 15 Aanbevelend, Spierinestraat 103 (hoek Walfstraat) efr'.r STEEltóÖUWERlJ 8. ROODIOL HARDSTEEN ZANDSTEEN SCHOORSTEENMANTELS GRAFWERXEN. ACHTER DE KERK - GOUDA. H.H. AmIopI|dars Vulcaniseeren van Auto buiteo- en binnenbanden. Vlug en billy'c onder garantie. hrtli Giidscki Vilciiisiir-liritüDi GOUDA. KLBIWSG 38 a«kt*r N W.O Goederen van Jansen Tilanus, Friezenveen 75 - 1.25 Aanbevelend, LANGE TIENDEWEG 45. Tot nadere aankondiging kan van de vaartuigen geen gebruik worden gemaakt, daar er nog geen bootenknecht is aangesteld. 20 - „rr* "fffiï-BRSTUUR. Zag Man geef mii voor ST. NICOLAAS een nieuwe GOOTSTEEN met AANRECHT maar dan uit de fabriek van AJL.. BLEEKERSSINGEL 13 TEL. 3275 GOUDA daar wordt alles electrisch bewerkt, goedkoop en soliede afgewerkt. OPRUIMING VAN DE VOORRAAD 8 DECeijjpR A S. VAJi.S»—12 EN 2-5 UUR SIGARENFABRIEK HERFST. RAAM 30a

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 2