tBUI Blad 9 8 t NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN B™^ENWÜÜDE‘ bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, No. I78SS 7i« Jaargang Maandag 7 December 1831 n de NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 931 I ring ijn Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen DE ZILVERKONING. ng en 4 - w v> ly vj, L*L/ U VI kil V - y I JCraV - JI \IVz LzLIv/lI'I 1 I Z» Cml3 X B X VZvzl. *_z y Souwenaar! Den Haag. FEUILLETON. ser iet et j de Uitgevers I Gouda i waa, sedert den di vuur zoo na aan de b (verwonneneen ver- teruggegeven. Neemt ed. Maar ook bonder. ymnastiek, zonder dieet, 1 uitwendig gebruik. Hel OLENBRANDER, Ovtr- rplichting, onder strikte ?s zal zenden. niet in staat alle brieven ■espondentie binnen ze*r 20 an •M temeer omdat het de helaas te laat gede menteerde geruchten over een volledig mo ratorium en afschaffing van den gouden standaard in Duitschland waren, die op de New-Yorksche beurs Zaterdag een sterke daling van de Mark hebben veroorzaakt. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezergksing: 1—5 regels 1.56, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagaummer 20 byslag op den prys. Üefdadigheids-advertentün de helft van den Prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1-4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. ©P de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer geredaceerdea prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst va», zsliede Beek- haadelaren, aan het Buj Inmiddels was Denver, met wanhoop in ’t hart, in Londen aangekomen. Toen hij zijn huig bereikt had. Dep hij dadelijk door naar «ijn kantoor, waar «ijn secretaris werk te. Frank Selwyn was. sedert den dag dat Baxter hem het vuur zoo na aan de schenen had gelegd, een heel ander mensch gewor den hij had een les voor het leven gehad, en in zijn grootsten nood wa« hem een hel pende hand toegestoken, the hij niet weer zou loslaten. Ik vergeef het je. Frank, waren Den ver's woorden geweest. Mijn, vertrouwen in 1 je is niet geschokt, maar beloof mij. dat je, wanneer je de gelegenheid hebt, op jouw beurt je medemenschen helpt, ale ze in moeilijkheden zijn. Met tranen in de oogen had Selwyn be loofd dit te zuilen doen Hij begroette Denver hartelijk, toen deze binnenkwam en samen zetten zij zich aan het werk, om verechil lende zaken, meest be trekking hebbend op liefdadigheid, te be handelen. Een tijdlang waren ze haermee bezig, toen Denver op zijn horloge keek en Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de ptaaWteg lure au zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te ifl*. thans dagelijks op 3 verschillende plaatsen middageten aan verscheidene honderden personen. Dinsdag LI. vertoonden zich op alle drie de uitreikplaatsen by in totaal on geveer 300 personen ziekteverschijnselen in maag en ingewanden. Volgens het medisch onderzoek betreft het hier slechts lichte aandoeningen. Alle patiënten zijn dan ook Vrydag weer ter plaatse verschenen. Het naar de oorzaken ingestelde onderzoek is nog niet beëindigd. Het uitreikeh van spij zen is in verband daarmede voorloopig stop gezet ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau; MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. zei Den- /lug begaf hij Hij trok zijn Uit het Engelsch van ALFRED WILSON BARRETT. 35 Nadruk verboden Hoe kon die man ona dat geld zoo geven, vervolgde Nelly opgewonden, en wie stuurde dat geld uit Amerika’ Ik bezweer je, Jaikes, dat ik voortaan weiger ook maar iets van je te accepteeren, tenzij je me de waarhend zegt. Ik ga vandaag nog met de kinderen uit dit huis weg en zal desnoods op straat van honger omkomen, tenzij je me zegt, wie ons al deze weelde en rijkdom verschaft. Jaikes maakte een wanhopig gebaar. Zijn veerkracht wae gebroken en met een zucht gaf hij zich in den ongehjken strijd gewon nen. O mevrouw, kunt u het dan niet raden. Nelly staarde hem met wijd open oogen aan. Een siddering ging door haar heen, zij opende den mond om te spreken. Toen spreodde ze de armen uit en sprak, krampachtig snikkend: O, ik wist het, ik wist dat hij nog leef de. Breng mij naar hem toe, direct; ik wil geen seconde langer 'wachten. Onstuimig liep ze naar het huis en Jaikes deed geen moeite om haar tegen te houden. De oude man achreidde van opluchting en Aan een vertegenwoordiger van een Itali- nnnsch blad heeft Hugenberg, de leider der Duitsch-Nationalen een verklaring afgelegd, waarin hij- o a. zegt: Italië i9 het eerste land geweest, dat de onmogelijkheid der verdragen inzake de oor logsschatting en der nieuw getrokken gren zen heeft erkend, terwijl lyet bovendien heef’ te kennen gegeven, dat er een groot gevaar schuilt in de ongelijkheid der bewa pening Ook in andere landen komt men langza merhand tot deze bekentenis. Alle onpar tijdige waarnemers zijn het er over eens. dat Duitschland. na een bet*luigsproces van 13 jaaf, volkomen onmachtig ia nog iets verder te doen Onze schulden aan het buitenland bedra gen ongeveer 30 milliard Mark in goud. Bo vendien wil Frankrijk de Verdere betaling van de oorlogsschatting. Dit is eahter on mogelijk. Duitschland zal alleen zijn conunercieele verplichtingen kunnen nakomen, als 't geen verdere oorlogsschatting té betalen heeft. Ook wat de ontwapeningskwestie betreft, begroeten wij de verklaring van Mussolini, dat ongelijke bewapening het grootste ge vaar is voor den vrede in Europa Als de a^. ontwapeningsconferentie niet tot een resultaat leidt, dan krijgt .Duitsch land het recht, het gevaar van de ongelijke bewapening uit den we^ te ruimen BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Uitgebreide smokkelhandel ontdekt. Internationale narcotica-smokkelaars. Naar het W. B. meldt, heeft de afdeeling der Berlynsche recherche, belast met het toezien op smokkelhandel in narcotica, op het station Friedrichstrasse een koopman uit New-York, Del-Gracio, een bekend han delaar in narcotica, gearresteerd. Door deze arrestatie is men op het spoor geko men van een grooten smokkelhandel, welke reikt van Turkye tot Amerika. Het gelukt in de Hamburgsche haven de hand te leggen op 27 kisten en pakket ten met een inhoud van 250 k.g. morfine, afkomstig uit Turkye. Tegelyk kon men een zekeren Karl Frank ftn diens medeplichtige, Bater, beiden uit Hamburg, arresteeren; zy stonden in recht- streeksche verbinding met Dèl-Gracio. Deze laatste schijnt de persoon te zijn, die de zaak financierde. Naar andere in de affaire betrokken per sonen wordt nog een onderzoek ingesteld Massa-vergiftiging. 300 personen ziek na een maaltijd. De Hamburgsche Studentenhulp verstrekt ptotaehng opsprong. Is het al zóó laat? nep hij verschrikt. Dan moet ik dadelijk weg. Maak dit maar even af en ga dan naar huis. Je ziet er ver moeid uit, voegde hij er vriéndelijk bij. O neen meneer, antwoordde Selwyn zijn meester met een blik vol genegenheid aankijkend. Ik ben niet moe; ik blijf liever nog wat werken. Nu, goeden avond dan, jonge ver en verliet het vertrek. Vluj zich naar zijn slaapkamer. pak uit en haalde uit ee® kleertoikast een armvol oude kieeren en een paar totaal ver sleten schoenen. Hij kleedde zich in een ha- velooze, gescheurde jas, een vuile broek en trok de schoenen aan. Daarna kwam uit een lade een pruik en een valsche grijze baand te voorschijn en ging hij voor een spiegel staan om zijn vermomming te voltooien Niettegenstaande -zijn sombere gedachten moest hij toch lachen, toen hij het resultaat van de gedaanteverwisseling zag bij was onherkenbaar I Toen begon hij allerlei woorden te mom pelen. die hij begeleidde door zonderlinge bewegingen Ja, ja. ikke doove Diak. Ik alles doen ja wat u zegt U geeft mij sixpence ik uitkijken reuzen flink ik. De eigenaardige voorstelling scheen Den ver bijzonder te voldoen hij deed daarop pruik en baard weer af, zette oen ouden hoed op. sdioot een lenge overjag aan en verliet in alle stilte het huis. Sedert hij in dien sneeuwjacht Eli ah Coombe gezien had en hij die raadsdachtige opmerking had geboord: „er een vergis- De storm. Scheepsoagelukken. Door de storm is de vloed in de haven van Hamburg tot 1*4 M. boven het normale peil gestegen. De oevers in de nabijheid van de haven zijn nog niet overgestroomd, maar de laag gelegen kelders hebben reeds last van het z^g. welwater. Het Harntburgeche schip „Elsa Menzel heeft Vrydag by het afvaren van de Elbe in den storm anker en ketting verloren. Reddingsbooten en duikers zyn nog bezig met het bergingswerk. De kotter „Condor’-, waarvan de schroef brak, werd de haven van Schulau binnengesleept. Een aak uit het Oberland dreef af by Ochsenwaerder en ramde een veerpont, die buiten dienst moest worden gesteld. Het schip „Gret chen” uit Bremen, dat met een lading op weg was van Kopenhagen naar Kalund- borg, is by Halleholm gestrand. Het is tot nu toe niet gelukt het schip weer vlot te krygen. In de mond van de Elbe by Cuxhafen, by Brurusbuettelkoog by ’t lichtschip hebben veie «hepen beschutting FRANKRIJK. Groote verliezen van de Banque de France. Tengevolge van de daling van het Pond 2^4 milliard franc verloren. De reeds in de afgeloopen week de ronde doende geruchten, dat de Bank van Frank rijk tengevolge van de crisis van het pond sterling groote verliezen heeft geleden, worden thans bevestigd. Het geleden ver lies zou ongeveer 2% milliard franc beloo- pen. De Fransdhe minister van financiën Flandin zou in de gisteren gehouden zitting van den ministerraad hebben voorgesteld, terugbetaling van de geleden verliezen te trachten te verkrijgen in den vorm van schatkistbiljetten, met welk plan de mi nisterraad accoord zou zyn gegaan. SOVJET-RUSLAND. Dynamiet-aanslag op een kathedraal. De beroemde kerk verwoest. ,Aan het „Journal” wordt uit Moskou ge seind, dat de Kathedraal van den Heiligen Verlosser, tengevolge van een dynamiet- aanslag in de lucht gevlogen is, Zooals bekend is, hadden de Sovjet-auto- riteiten deze kathedraal aan het godsdien stig gebruik onttrokken en zouden eenige torens worden gesloopt, waarna men het sang begaan", waren die woorden riet uit zijn geest weggeweest en had zich een mo gelijkheid aan hem voorgedaan» die hij zich ternauwernood durfde realiseren. Als die Eliah Coombe eens in het bezit waa van den sleutel van het geheim, waar mede zijn eigen lot zoc nauw samenhing? Met onnoemelijke zorg en inspanning, was hij er tenslotte in geslaagd de schuilplaats van Eliah bij de Rotherhithe-werf op te spo ren. maar meer had hij niet kunnen ont dekken. Hij had echter een plan uitgedacht, dat hij meende met geduld en t onmisbare geluk te kunnen uitroeren. Vermomd als „Doove Dick”, een zwerver, zwak van geest, hoopte hij op een spoor te komen. Zóó had hij zich de laatste maanden haast iederen avond gecostumeerd om zijn geluk in de armzalige Rotherhithe-buurt te beproe ven. Ook dezen avond bereikte hij. na een naargeestigen rat m trein en omnibus, de genoemde plaats en hij zocht een donkeren schuilhoek, iwaar hij zijn overjas ophing en zijn valschen baard en pruik aandeed. Daar na verborg hij zich achter eenige pakkisten. Een half uur ging voorbij, een uur, twee uren véfliepen maar er gebeurde niets bij zonders. Denver begon het vruchteloos wachten moede te worden. Het wa8 een koude avond voor den tijd van het jaar en er viel een miezerige motregen, zoodat de grond nat en glibberig werd. Zijn schunnige, gescheurde kieeren waren niet geschokt om hem tegen koude en vocht te beschermen, en van tijd tot tijd ging een huivering door hem heen. Toch durfde hij zijn schuilplaats niet te ver laten, om zich door een weinig beweging te Varklaringen van Hitlar. Duitschland kan zijn politieke en economische schulden niet betalen. Schrapping van alle politieke verplichtingen. - Hoe men te Londen reageert. Alle Londénsche bladenmet uitzondering van de socialistische Daily Herald, brengen met groote koppen een onderhoud, dat Adolf Hitler aan vertegenwoordigera dfer Engel- sdie en Amerikaansche pers in Hotel ..Kaa- serhof" te Berlijn heeft gegeven. Hitler besprak dn de eerste plaatg de in Hessen gevonden documenten en verklaar de, dat alleen zijn wil in de partij den doorslag gaf. Hij dacht er niet aan op het laatste moment het beginsel der legaliteit overboord te .werpen, omdat er geen twij fel aan was. dat de partij spoedig aan de macht zou kennen. Vervolgens besprak Hitler het communistisch gevaar in Duitsch land, waardoor voor een deel de Heesensche documenten verklaard werden. De meeste menschen hadden niet de flauwste voorstel ling van de monsterachtigheid van het com munistisch gevaar. Hij kon niet den afzon derlijken leden van zijn partij verbieden over dit communistisch gevaar te denken. Het was eahter een onbeschaamdheid om deze gedachten m een document te forrnu- leeren. De verbittering en de strijdlust van zijn aanhangers verklaarde Hitler uit den voortdurenden guerilla der communisten, waardoor de Nazi’s in het afgeloopen jaar 5000 gewonden en vele dooden verloren had den De beslissende slag tegen het bolsje wisme zou in Duitschland uitgevochten wor den. Sprekende over de oorlogsschaden ver klaarde Hitler, dat Duitschland zijn poli tieke en economische schulden nieit kon betalen, zonder zijn uitvoer zoodanig op te voeren als onder de huidige omstandig heden ónmogelijk wast De Nationaal-sociar listen zouden de particuliere schulden er kennen. doch zouden energiek weigeren zich te onderwerpen aan politieke afper sing. Alleg zou er van afhangen, of de we reld Frankrijk zou veroorlooven vast te hou den a.an de prioriteit der politieke eischen. Wanneer de wereld! van Duitschland voort zetting der betalingen voor de politieke af persing van Frankrijk zou eischen, dan moest zij bereid zijn de volledige ineenstor ting van Duitschland mee te maken. Door Frankrijk'a politieke eischen wordt de we reld te gronde gericht Op een enkele uit zondering na zijn de vriendschappelijke be trekkingen tueschen Duitschland en zijn vroegere vyanden weer hersteld, nog po gingen tot overeenstemming moeten van de zijde van Frankrijk komen en zijn onmo gelijk zoolang Duitschland en de f>5 millioen Duitschera nog als een natie, van de tweede rang worden beschouwd. De komende ontwapeningsconferentie moet het bewijs voor het gezond verstand der ge- heele wereld zijn. Wanneer men toeetaat, dat Frankrijk zijn bewapening op de huidige hoogte handhaaft, zou dat beteekenen, dat die geheele wereld de voortzetting der Fran- sche hegemonie wenscht. Hitler wee-a er tenslotte op, dat zijn partij Mismoedigheid verlamt de kracht, Met moed slechts wordt iets groots vol bracht. de nieuwe generatie belichaamt, die niet verantwoordeilijk is voor het vredesverdrag van Versailles en die ook geen verdrag zou erkennen, dat Duitschland niet zou kun nen vervullen. Hitler verklaarde voorts dat alle gepraat over zijn éventueele candidatuur voor het Kijkspresidentschap onzin was. Dergelijke plannen koesterdle hij niet. Wanneer een nieuwe Kij kaproe Kient gekozen zou worden, zou dat echter wel een man zijn, aan wien hij thans reeds denkt. Verder zei Hitler, dat Duitschland m zyn huidige crtsiB was ge raakt door de spilzucht van zijn vroegere regeermgen. De Duitsche financieele politiek was volkomen afhankelijk geweest van die van Frankrijk, dat Duitschland onder een financflei-le dictatuur had gesteld. De ont- wapeningskiwestie moet krachtig worden aan gepakt. Met den Amerikaanschen Senator Borah was Hitler het eens, dat Frankrijk de vijand der ontwapening is Hoewel het door geen enkele andere natie bedreigd wordt, wil het zijn reusachtigen voorsprong in bewapening ien goudvoorraad nog opvoeren en de economusche ineenstor ting van Duitschland foroeeren. Deze poli tiek ia een gevaar voor de geheele wereld, doch Hitler hoopte, al waa het dan ook zon der veel vertrouwen, dat Frankrijk spoedig zou inzien, waarheen het Duitschland dreef, terwijl hij vender de hoop uitsprak, dat de naticnaal-socialiBtieche partij nadat zij de macht had overganomen, haar houding zou kunnen wijzigen indien veretandftger opvat tingen te Parijn zulks mogelijk zouden ma ken Noodzakelijk was herder een interna tionaal eenheidsfront tegen Moskou en nau we samen werking tusschen Engeland, Duitschland en Italië, wat een oprechte wenseh der Duitsche patriotten ,was. Hij besloot zijn interview met een verwijzing naar den groei van het nationaal-scuaaLisine, die zelfs de leiders der partij had verrast, zoodat hij, Hitler, onder den invloed van de publieke opinie, het roer ook dan in han den zou moeten nemen, ook wanneer hij het zelf misschien niet zou wenschen. De ko- mende week, zoo meende hij, zou van betee- kenis worden voor de geschiedenis van Europa in de komende tien jaar Desgevraagd liet HiiÜler zich uit over ver schillende kwesties van economische poli tiek. Hij formuleerde hierbij de volgende natlonaal-socialistische eischen: 1. Genadelooze vermindering van het groo te bestuoirs-apparaat in Duitechland. 2. Genadeloozte beperking van den invoer. 3. Schrapping van alle politieke verplich tingen. Dit onderhoud van Hitler heeft in de Ver- <-<-nigde Staten groot opzien gebaard en wordt in de geheele pers uitvoerig weer gegeven. Speciaal Hitler's uitlatingen over de her stelbetalingen trekken sterk de aandacht, vreugde eindelijk was hij bevrijd van den drukkenden last, waaronder hij zeg maan den gebukt was gegaan. Cissy waa op haar moeder teegevlogen en kleine Ned liep hen op het bordes tegemoet. Ndlly Denver drukte de béide kinderen hartstochtelijk tegen zich aan. Geef moeder een zoen, snikte ze, ik ben toch zoo gelukkig, kinderenVader leeft nogl HOOFDSTUK XXIII. gebouw voor het houden van arbeiderrrer- gaderingen zou inrichten. ZWKDBN. Mémoires vaa prins Karei va* Zweden. Prins Karei, de oudste broer van koning Gustaaf van Zweden, heeft onder den titel „Ik herinner my" bi) de uitgeversfirma Al bert Bonnier een boek van 400 pagina’s doen verschijnen, waarin hy zyn levenaher- inaeringen publiceert- Prins Karei werd in 1861 geboren, zoodat zyn oudste herinneringen tot den Dttitsch- F ranschen oorlog van 1870 teruggaan. In tegenstelling met de vorstenzonen in andere Europeesche ryken, bezochten prins Karei en zyn broeder te Stockholm een ge wone school, waar een hunner kameraden Hjalmar Branting, de latere socialistische eerste minister, was. Een andere kameraad was Verner von Heldenstam, de latere win naar van den Nobelprijs voor letterkunde. Van Branting schrijft prins Karei, dat deze zeer harde vuisten had. De prins ver telt uitvoerig over zijn schooltijd en de vechtpartijen, welke hy met jongens van de andere scholen had, waarbij hy soms flinke klappen opliep. Na twee jaar de univerhteit van Upsala bezocht te hebben, begon de militaire car rière van den prins, welke hy als geneiaal der cavalerie besloot. Prins Karei heeft veel gereisd en vertelt m zyn boek veel van hetgeen hy in Britsch- Indië en het nabye Oosten, evenals in Rus land, heeft meegemaakt. In Rusland be schermde hjj dikwijls vreedzame Russische burgers tegen het gewelddadig optreden van de Kozakken. Zijn warm medegevoel voor da mensChhedd dreef hem er ook toe, lèv aandeel te nemen in het werk van Zweedsche Roode Kruis. Tydens den oorlog heeft de prins rieh veel moeite gegeven voor de uitwisseling van invaliede krijgsgevangenen, voor welk werk hy tot eeredoctor in de geneeskunde door de umiversiteiit van Upsala werd be noemd. VEREENIGDE STATEN. Hoover’s zwager vrijgesproken. Geen schending drankverbod Vanness Leavitt, zwager van president Hoover, is vrijgesproken van de beschuldi ging in het bezit van sterken drank te zyn geweest, hetgeen den 10en November tot zyn inhechtenisneming leidde. Leavitt gaf nochtans toe, dat hij kort voor zyn arrestatie een glas sterken drank had gedronken. Vóór de bijeenkomst van het Amerikaansche congres. Hoover-moratorium e« drankwet geving. Het Amerikaansche congres zal vandaag weer bijeenkomen, nadat het den geheelen zomer op reces is geweest. De meerderheid is by de tusschenrtydsche verkiezingen, zoo wel in het Huis van Afgevaardigden, als in wat te verwarmen. Hij had een eigenaardig, onverklaarbaar voorgevoel dat juist dezen avond zou gebeuren, waarop hij al die lange maanden had gehoopt. Néén, hij mocht rijn post niet verlatenhij moest rustig afwach ten wat er verder gebeuren zou. Eindelijk verbrak het gelurtd van een zwa,- ren voetstap de stilte op de werf. Zijn havelooze plunje wat dichter om zich heen trekkend, tuurde Denver „behoedzaam in de richting waaruit het geluid kwam. Hij zag een stevig gebouwd man,’ op het eer ste gezicht te oortfeelen een arbeider, nade ren. Hij liep met zware stappen, voorovèr- gebogen en had de handen in zijn broekzak ken. Zijn sluwe, scherpe oogen schenen iets in de mistige duisternis van de werf te zoe ken De man hield vlak hij Denver stil en bromde iets onverstaanbaars. Die verdraaide Vader Willem, hoerde Denver hem brommen. Zal hij nou komen, of moet ik hier soms de heele nacht rond lanterfanten’ Daar klonk een lichte voetstap «n Eliah Coombe kwam uit het donker te voorschijn. Denver trok rich verder terug en een rilling ging door hem heen, toen hij den ouden man herkende. Coombe haastte zich, toen hij den ander zag staan Zijn stem klonk heesch door de avondlucht en hij was buiten adem van het harde loopen Zoo, Cripps, nep hij. ik hoop, dat je niet lang op me hebt hoeven wachten. Hij glimlachte en stak een groote. witte hand naar Cripps uit. Deze negeerde de begroe ting en antwoordde norsch (Wordt vervolgd) fiOIDSCHE COURANT.

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1