ilUI Gouda ■CARLO blad. kinderen NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 17857 78* Jaargang Woensdag 9 December 1931 BODEGRAVEN. NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- enF eest dagen de 31 Gouda I IER ileum-repertoire. F Ing BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, DE ZILVERKONING. e gd voorprogramma. ELLING ook ouwenaar! ver- zal 40 Den Haag. zullen we 't maar pro- (Werdt wvolgd) I de Uitgevers K. SAAIE PRIJZEN!! AND (7 personen). erige voorstellingen jks aan de Schouw- rerwonnen; een ver- eruggegeven. Neemt niet vertel- f, hij zal die m ian fraaie flacon Orgi- Selegenheid van ons teld. 1 14 DECEMBER MMA ofdfilm: ereldrijk Pontenero. Ie kruiser Persfoton, iriogsschip, die met iets terugdeinzende e film is gezien. Brio artelijk kan lachen, deze film: MONTE-CARLOH Hoover’s boodschap aan het Oongres. Tegen werkloozenzorg. De crisis in Europa. De nieuwe Duitsche noodverordening. Beveiliging van bedrijfsleven en financiën. Denver aarzelde Dick mag lengeef Dick kwartje en brief, naar Coombe brengen. Corkett knikte Ik begrijp het al, de oude kerel verbergt angstvallig zijn spoor, mompelde hij. Nu goed, schreeuwde hij te gen Denver, ik ga in een herberg een brief schrijven; ga maar mee, oude dwaas, d'an mag jij hem den brief brengen. Denver’s hand trilde ditmaal werkelijk, toen hij met de hand aan zijn hoed tikte. Dank u, meneer, dank u wel, stamelde hij. Zou zijn hoop eindelijk verwezenlijkt wor den? op te passen, or! op den koop hem kunnen Inhoud van de te- ;n woordige groote ikken 5 ons netto i bon voor zwaar erzilverd tafel- •rei. Het echte uaker kent U aan ïgeel blauw roode -igineele pakken. d, Maar ook honder- IrtiniMHE (III HAM. Gistermiddag heeft president Von Hin denburg de nieuwe noodverordening onder- teekend. De inhoud van, de noodverordening heden officieel worden gepubliceerd. Volgens het W. B. (betreft het eerste deel van de noodverordening de verlaging van prijzen en rentevoet. De contractueel® prijzen worden alle met 10 gekort. Als deze korting niet ge- schiedit zijn de contracten van nul en geener waarde. Tot opheffing van het kartelwezen is echter niet besloten. De minister van economische zaken kan een nog grooter korting voorschrijven en 'hykan het tydstip van inwerking treden van de bepalingen vaststellen. De prijzen van kolen, kali en stikstof worden vanaf 1 Januari a.s. verlaagd, met ongeveer 10 ft. De verlaging van den kolenprijs wordt ook in den kleinhandel doorgevoerd. Er wordt een rijkscommissaris voor prijsdaling be noemd, die vergaande volmachten krijgt en die zelfs b.v. winkels en kantoren kan doen sluiten. mj £m> hi ue nen.erg, gai xrciivar on verstoord ten antwoord. zal ik hetnwaan halen? Skinner glimlachte. Wat een pracht- nunimer zou die kerel zijn, ala getuige, ik zou hem wel eeng tijdens een kruisverhoor villen meemaken. Moet D*ck antwoord brengen? vroeg Denver. Skinner schudde het hoofd. Luister, je zoekt een baantje, ia 't niet? Een baantje, s hreeuwde hij. Denver knikte bevestigend en klapte van vreugde in dé handen. Baantje? Ja baas, Dick zal hard werken, zal alles doen >at baa8 zegt, vloer boenen, boodschappen doen, alles Die man is er net too eentje als jij, wendde zich Skmner met een spotlach tot Coombe. hij doet letterlijk alles, om als fat soenlijk man aan de kost te komen. Zullen we hem dan maar nemen? vroeg de oude man. Dick i8 trouw als hond, vervolgd® Den ver, hen angstig aankijkend. Zal overal pol sen, nooit weg loepen. Dat zal je voor den duivel niet, lachte Skinner Het zou je niet bepaald bekomen. Hij lijkt me de meest geschikte kerel, die we kunnen krijgen, beeren. Coombe? regeering aan de Federal Farm-banken, teneinde goedkooper crediet aan den land bouw te verschaffen. 3. Vestiging van bouwcredietbanken ter bevordering van de bouwvak-industrie. 4. Het instellen van een „wederopbouw- organisatie” die den noodlijdenden, doch innerlijk gezonden industrieën, spoorwe gen, financieele instellingen en landbouw- crediet-instellingen tegen deugdelijke waar borgen tijdelijke voorschotten zal verstrek ken. Hoover geeft echter niet aan op welken kapitaal grondslag deze organisatie moet worden gesteld. In welingelichte kringen neemt mep echter een bedrag van één mil liard dollar aan. 5. Uitbreiding van de by de Federal Re- serve-banken verdisconteerbare papieren. 6. Een herziening der bankwet, waar door de banken gemakkelyker filialen kun nen stichten en toetreden tot het Federal Reserve-systeem. 7. Een hulpactie voor de spoorwegen, die in staat moeten worden gesteld door geschikte samensmeltingen hun bedrijfs kosten te verlagen. 8. Een verzachting der anti-trustwetge- ving, speciaal ten bate van de kolen-, pe troleum en houtindustrie. Verder beveelt Hoover een zekere ver eenvoudiging van het federale bestuursap paraat aan e» een wettelijke vastlegging van de immigratie-'beperking. Hoover besloot zijn Boodschap met de woorden, dat het op het particulier initia tief gevestigde economische systeem den storm van de huidige crisis zou door staan. Gistermiddag heeft president Hoover in de vereenigde zitting van beide Huizen van het Congres, voor senatoren en afgevaar digden zyh jaarlyksche boodschap voorge lezen, waarin hy rekenschap aflegde van het door hen gevoerd® beleid, een over zicht g’af van de factoren die de, huidige crisis bepalen en van het nood-programma tot bestrijding van de depressie. De- bui- tenliandsche politiek werd slechts zeer kort behandeld, aange®ien daaraan Dondeidag a.s. een afzonderlijke boodschap zal zyn gewjjd, waarin Hoover o.a. de ratificatie van zyn moratorium-voorstel zal eischen Sprekende over den Eiïropeeschen toe stand zeide Hoover o.a.: „De economische crisis in Duitschland en in Midden-Europa nam in Juli j.l. den vorm van een alge- meene paniek aan, waaruit bleek, dat deze volken zonder vreemde hulp zouden moeten ineen storten. De vrees voor een aergelyke ineenstorting bracht onze pro ducten -en effectenmarkt in verwarring en bedreigde ook andere volken, waardoor nieuwe gevaren voor ons geschapen wer den. De noodzakelijkheid van onze mede werking om het Duitsche volk voor een terstond te verwachten catastrophe te be schermen, was daarom van de grootste beteekenis, opdat het zyn belangrijk aan deel aan de stabiliteit der wereld zou kunnen handhaven. Uit deze overwegin gen heeft Amerika het moratoriumjaar en de Stillhalte-overeenkomat aan de orde ge steld." Uitvoerig behandelde Hoover de binnen- landsche economisch® depressie, die haar oorzaak vond in speculaties, inflatie op de effecten- en geldmarkt, slechte bedrijfslei ding in talrijk® financieele instellingen en vooral in de storingen en catastrophes bui ten de grenzen der Vereenigde Staten. Ten aamzien van de werkloosheid klaarde Hoover, dat de regeering er naar streefde door het scheppen van nieuwe ar beidsgelegenheid/ door het instellen van arbeidsbemiddeling en door stopzetten der immigratie, verlichting van de binnenland- sche arbeidsmarkt te brengen. Hoover wees er echter op, dat hij zich tegen elke di recte of indirecte werkloozenzorg zou ver zetten, „want de ineenstorting en de ver- groote werkloosheid in Europa is voor een deel door dergelijke maatregelen veroor zaakt.” Een algemeene wijziging van het tarief- systeem door het Congres wees Hoover af. Hy stelde de volgende practasche maatre gelen tot herstel van het bedrijfsleven voor: 1. Een practische vermindering der re- geeringsuitgaven en een tydelyke, voor ten hoogste twee jaar berekende belastingver- hooging. 2. Verdere kapitaalversterking door de Een profeet wordt in zijn vaderland nooit geëerd. Toch is een geldstuk ner gens meer waard dan in het land waarin het geslagen werd. FEUILLETON. HOOFDSTUK XXTV. Met kloppend hart, dén brief van Corkett in de hand houdend, spoedde Denvevr zich naar de winkel op de werf. Zijn scherp verstand zei hem, dat hij ge schaduwd werd. Indérdaad sloop de ex- boekhouder, die hem of niet vertrouwde, of zoo gauw mogelijk wilde weten waar Coombe zich ophield, achter hem aan. Denver deed echter, alsof hij hiervan niets merkte en toen hij bij de winkeldeur kwam, hoorde hij stemmen, maar Van het gespro kene was niets te verstaan. Toen hij aan klopte, verstomde het geluid, terwijl het lichtechijnsel, dat. hij dbor een reet kon waarnemen, plotseling verdween. Weer klopte hij en na genrimen tijd vroeg iemand Wie is daar? Denver klopte opnieuw, nu harder. Hier is doove Dick, riep hij, ik heb een brief voor meneer Coombe, laat mij alsjeblieft binnen Het verband is duidelijk: het betrokken deel van het vroegere stadsbestuur zou overtuigd zyn geweest van de benadeeling eer Sklareks door bedrog van Kieburg bij het overnemen van den faillieten boedel van de kleedingcentraie. Om de Sklareks, tegemoet te komen werd hun een monopo lie gegeven voor kleedwglevering aan de stad Beriyn. Er zou dus geen sprake zijn van omkooping door de Sklareks en het zich laten umkoopen door het stadsbestuur. Voor <fo verdediging van de Sklareks is dit een groot succes. Van een zeer bezwa rende verdenking, die op de Sklareks rustte, is niet kunnen bewezen worden, dat zy in derdaad de waarheid bevatte. Zooals ge zegd, daarmee is niet uitgemaakt, dat het inderdaad zoo is als de verdediging het voorstelde, maar het O- M. heeft blijkbaar \erklaard, dat het geen kans zag, bewijs voor het tegendeel te vinden in de totnogtoe afgeiegde getuigenverklaringen. In de eerste plaats is dus niet te bewij zen, dat de Sklareks zich niet door Kieburg hebben laten bedriegen en willens en wetens en met het vooropgestelde doel om de zaak door corruptie ook verder gaande te hou den (en eraan te verdienen) den faillieten boedel van de kleedingcentraie hebben overgenomen. In de tweede plaate is niet te bewijzen dat de Sklareks zich door omkoopery van het stadsbestuur hun monopolie van klee- dinglevering hebben verschaft. Zy zouden dus de mede-verdachten slechts geschenken hebben gegeven, niet diet de vooropgezette bedoeling om tegenpraestaties uit te lokken en de medeverdachten hebben zich door die geschenken op zich zelf niet laten bewegen tot tegWApraestaties in den vorm van efen monopolie. Daarmee is dus een gedeelte van dit omvangrijke proces, juridisch gesproken, afgedaan en thans gaat men over toj eeu ander gedeelte: de vraag waarom de Oost- bank zulke groote credieten aan de Skla- reks verleende en waarom de Stadbank de Oostbank heeft aangespoord om deze „goe de zaak” te beginnen. Ook hier is de vraag waarom? niet van de lucht. Zal het hier ook eindigen met de rechterlijke beslissing: niet te bewijzen? ZWEDEN. De Nobelprijzen. De Duitsche Nobelprijswinner professor Bergins, is gisteren te Stockholm aangeko men, waar professor Bursch en professor Otto Warburg zich al eenige dagen bevin den. Morgen de sterfdag van Alfred Nobel, zal koning Gustaaf in het concert- huis de Nobelprijzen uitreiken. De Stock- hoimsche bladen wijden uitvoerige artike len aan de drie geleerden, wie ditmaal de pryzen ten deel vielen. ROEMENIE Prins Nicolaas veroordeeld. Tot twee maanden vestingstraf. Hel Hoog Militair Gerechtshof heeft den broeder van koning Carol van Roemenië, Ja, baas, antwoordde bij. Cnpps, die even te voren al met Diak had kennis gemaakt, kwam tusschenbtiu,. Zeg. hoe heet je, stomme idioot, schreeuwde hij, terwijl hij zich over de tafel naar hem toeboog Hij zit in de herberg, gaf Deny verstoord ten antwoord. zal ik hem, ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. lijk is voor velen de daling der rente, maar laten de spaarders bedanken, dat de schrik barende hoogte van het Duitsche rente niveau een gevaar is voor de beleggingen zelf, zoodat de verlaging hun weder ten goede komt. Achter al deze maatregelen staat als be slissende factor de veiligheid van den staat. Door een verhooging der omzetbelasting en door de verlaging der uitgaven is de positie der schatkist en van het budget verzekerd, waardoor de staat in de komende maanden stipt aan zyn verplichtingen kan voldoen. Duitschlands redding is slechts mogelyk als we ons niet aan illusies overgeven. Een regeering die zich haar verantwoordelijk heid bewust is, mag er niet v oor terugdein zen een dreigende vernietiging der volks kracht met ijzeren energie tegen te gaan. Zij düldt geen andere macht dan de grond wettelijke. De regeering zal zonder mededoogen optreden eventueel door af kondiging van den uitzonderingstoestand tegen allen, die zich zouden versteuten in de uren der grootste spanning de grond- wettelyke macht in den rug aan te vallen. Om den binnenlandschen vrede tegen ge- weldmaatregelen êji terroristische daden van elke zijde te beschermen, is een ver scherping der bepalingen nopens het wa- pengebruik noodzakelijk geworden. Het dragen van uniformen en insignes van politieke organisaties is steeds een groot euvel gebleken, weshalve de regee ring heeft besloten het voor het heele ryk zonder uitzondering te verbieden. De rij ksp re si dent heeft verder besloten om den Kerstvrede te verzekeren van mor gen, Woensdag, af, tot 3 Januari a.s. alle .openbare, politieke vergaderingen en optoch ten te verbieden, opdat het volk gelegen heid krijgt van den opgewonden rumoerigen stryd van den dag te bekomen. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Het Sklarek-proces. Belangrijke wending door verkla ring der rechtbank. De zitting van gisteren werd onderbro ken door een officieele verklaring der rechtbank, die voorde verdachte Sklareks van het grootste belang was. Volgens deze verklaring was komen vast te staan, dat niet bewezen kon worden, dat de mede verdachten, die vroeger deel uitmaakten van het stadsbestuur van Berly’n, er niet van overtuigd waren geweest dat de Skla reks door Kieburg bedrogen waren gewor den. De nadruk werd gelegd op de uitdruk king dat het niet bewezen was, dus dat niet gezegd kon worden dat het om gekeerde w e 1 bewezen was. Bovendien werd hieraan toege^Agd, dat de bewijs voering beperkt zou worden als gevolg van deze verklaring, omdat de vraag, hoe de Sklareks aan hun monopolie voor kleeding- levering aan de stad Berlyn gekomen wa ren, hiermede kwam te vervallen. we net goed gebruiken om hier c' Daar lijkt hij mij geknipt voor Hij is stokdoof en idioot toe, ze zouden nooit iete uit Krijgen, verklaarde Coombe. Zoo'n soort kerel moeten we net heb ben, hoorde Denver den ander zeggen. Laat hem eens binnenkomen, Coombe we moeten liern eerst txikijken. Nu was dan het groote oogenblik geko men. Z<-u hij zijn rol tot het einde toe kun nen blijven doorspreien? Hij stond tegen over twee uiterst gevaarlijke schalmen. Als rijn zenuwen en zelfLeheersching hem nu maar met m den steek lieten Coombe gooide thans de deur verder opei en Denver strompelde naar binnen. Aai een tafel, die in een spaarzaam verlicht ver trek, half winkel, half pakhuis stond en die volgepropt stond met kteten en kratten, zaten twee mannen, de Spin en Cripps. Zij hadden een regiment glazen en ’lesschen voor zich staan. Aan het eene eitide van het vertrek bevond zich een trap, die naar de bovenverdieping leidde; achter de trap bevond zich een steenen (rang. instinctmatig richtte Denver’s blik zich op de Spin, die >n onberispelijk avondtoilet geklt-ed was Deze keek hem door zijn mo nodie scherp onderzoekend aan Hoe heet je? vroeg Skinner na een poosje. Denver tikte aan zijn pet, lachte idioot, doch gaf geen antwoord Skinner fronste de wenkbrauwen en vroeg luider nu Zeg, hoe heet je? Denver keek onnoozel de winkti rond. ADV'EKTENTIEI'KUS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgfcnng): 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en de» bezergkring; 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentien in bet Zaterdagnummer 20 bjjslag op den prys. Liefdadighenis-advertenuen de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels 2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentien en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerde» prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentien kunnen worden ingezonden door tusschenkumst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze ageuien en moeten uaugs vóór de plaatoiiig aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te sjjn. De rentevoet wordt ▼«riaagd voor alle papieren die een vaste tente geven, zoowel die van het ry^> landen en gemeenten, als di© van particulieren ,ook voor hypotheek- en pandbrieven. De bankrenten worden eveneens verlaagd. De huishuurbelasting wordt 1 April a.s. 20 verlaagd en het ligt in de bedoeling de belasting srteeds te blij ven verlagen, zoodat zy in 1940 afgeschaft kan worden. De verlaging der huurprijzen wordt in verhouding met de hypotheekrente verlaagd. Men wil trachten den spaarzin van de bevolking aan te moedigen door de invoering van een vierpfennig-stuk. Het tweede gedeelte betreft de verlaging der loonen. Behalve de jrortingen op. loonen van 910 en terugbrenging op den loon- standaard van 10 Januari 1927, bevat de noodverordening uitvoetige bepalingen om kapitaalvlucht tegen te gaan. De kapitaal- vlucht wordt met krasse maatregelen be streden en een aparte belasting wordt ini- gesteld op het overbrengen van vermogen naar het buitenland. Zij, die deze belasting trachten te ontduiken, worden met vrijheids straffen bedreigd. In het laatste deel van de noodverorde ning, dat bepalingen ter handhaving van de rust en orde ibevat, zou een algi meen ver bod van het dragen van J-olitieke uniformen zijn opgenomen. Beleedlging van personen die een publieke functie bekleeden wordt zwaarder gestraft n.l. hnet minimaal drie maanden gevangenisstraf. Verder worden alle betoogingen en vergaderingen in de open lucht verboden tot 8 Januari a.s. Radiorede van Briining. Rykskaneelier Briining heeft gisteravond voor de radio een rede gehouden, waarin hij, volgens het W. Ager den nadruk op legde dat de genomen maatregrfen nood- zakelyk waren gemaakt door den toestand van de wereldhuishouding en ae kapitaal markt Zy zijn noodig in verband met de ondragelijke lasten die op het Duitsche volk rusten, maar zy zijn gedeeltelijk ook liet gevolg van fouten, die in Duitschland wer den gemaakt. De regeering ziet het gevaar, waarin Duitschland op het oogenblik ver keert en kan met haar besluit om dat tegen te gaan, niet aarzelen. De desbetreffende maatregelen moeten grootech opgezet zijn en op de geheeüe positie in het, algemeen van toepassing zijn. Oplossingen voor ge deelten van het groote vraagstuk waar de regeering nu voorstaat, zijn niet voldoende. De maatregelen der noodverordening zul len verlaging der huren1 ten gevolge heb ben, de prijzen van de noodzakelijke levens behoeften zullen dalen, de vrachtprijzen eveneens. Ook de interest van credieten op langen termyn, met uitzondering van de buitenlandsche, zal verlaagd worden. Zoo wordt het volk, door de verhoogde waarde van het .terug gegeven wat het ont nomen wordt door de invoering van de maatregelen der noodverordening. Pijnlijk zijn de offers, die allen moeten brengen, doch zy konden niet worden ver meden, de economische nood dringt. Pyn- Even daarna ging de deur open en Coom be verscheen met een brandende kaars, zijn wit gezicht goed zichtbaar tegen den Hun keren ach tergrond. Ik heb een brief voor je, baaseen meneer vroeg naar je adres. Dick wilde dat niet zeggen, zei dat hij brief zou meenemen. Dick kwartje gekregen van meneer. Al sprekend trachtte Denver de deur in te komen,, maar Coombe bleef in zijn volle breedte voor den ingang staan. 't Is goed, geef mij dien brief maar en blijf even wachten, sprak de oude man. Hij duwde de deur dicht, toen Denver hem den brief overhandigde, maar hij zette vlug zijn voert tusschen de deur. De oude man deed geen verdere moeite hem terug te drin gen, maar bleef achter de deur staan om den brief te lezen. Het is een brief van den Hertog van New York, hoorde Denver hem zeggen. Van dien vent? klonk het van binnen. Wat moet die nu weer? Geld moet hij hebben, antwoordde Coombe norsch, en hij schrijft, dat~Wë*hem niet netjes behandelen en ons persé van avond wil sprekendoove Dick moet- op ant woord wachten<- Denver hoorde den ander een venwen- sching mompelen. Zeg hem, dat hij naar de pomp kan loopen. Schiet nou op, Coom be, laten we de zaak verder athandelen. Coombe deed de deur wat verder open. Ik zal eerst Diak Wegsturen. Teleurgesteld balde Denver zijn vuisten, maar toen hoorde hij plotseling iets, dat zijn hart sneller deed kloppen. Verduiveld, die doove kwartel kunnen Uit het Engelsch van ALFRED WILSON BARRETT. 37 Nadruk verboden. Oorkett eoheen uit zijn droom te ontwa ken. Neep, dat heb ik niet, maar kan jij me ook vertellen, of hier iemand woont, die Ooombe heet? Denver’a oogen schitterden, maar hij hield het hoofd voorovergebogen en mompelde dete enverataan baars. Corkett staarde naar hem en kwam toen niet zijn gezicht! vlak bij Denver's oor. Woont hier in de buurt ook een hande laar in scheepsbenoodigdheden, die Coombe heet? schreeuwde hij. Denver schudde het hoofd'. Dicky heeft geen tehuis, zei hij met toonlooze stem. Corkett grijnslachte. Ze8. ben jij wel góed snik. Woont Coom- i be hier ook in de buurt, Coombe! achreeuw- I de hij nog eens. I lEndelijk scheen het tot Denver door te f dringen. Hij knikte bevestigend Coombe, ja, ja, Dick kent hem, zei hij i met een onnoozel lachje. Witte haren, roode neus, bril, aardige man, meneer Coombe. E Ja, precies, dat is ’m, zei Corkett, en I waar hangt hij ergen8 pit?

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1