31 i 1 n Zn. blad. terdag geillu- NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD I VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUD^VATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en». Maandag 14 December 1831 No. 17881 70*Jaargang ;n bieden de geven rant”. na lilllllSIHL COURANT ITWC Ï71VT 4 rMrr?n^r<-*^<i'nT in Mr/x/xn r>nTTr\4 t?ikt rVIL'fG'T'l Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- enFeestdagen 400 huizen der IEIDE N verk, voor Uw Uw Ver- oor jruik. het klein- t grootste, ook FEUILLETON. kleurenwerk, in HOOFDSTUK XXVIII. dan, zei (Wordt vervolgd) "V’-l* J ratie den, van ratie dan Begin maar, de welsprekendheid komt wel. een naar le/en, el tot daats reeds üeuw latig. snten zijn baar zaak de nu jf is in staat iken, fraai van billijk vlug geleverd. Ut RUSLAND. Hevige vorst aan de Kaspische Zee. Aan de Kaspische Zee in het Zuid-Ooeten van Europeesch Rusland iheerscht sedert eenige dagen een hevige* vorst», die den ther mometer heeft doen dalen tot beneden 25 graden onder nul. De scheepvaart in de Kaspische Zee ia door de vorst ernstig be dreigd. Zes groote trawler» en 9 kotters worden vermist. Vijf stoomschepen met te zomen een bemanning van tachtig koppen aan boord, zijn tusschen het ijs algedreven. Een groot stoomschip met 110 arbeiders aan boord wordt eveneen» vermist. De Sov- jet-regeering heeft een vluegtuig-eskadter naar de Kaspische Zee gezonden, <Me de afgedreven en door het drijfije geïsoleerde schepen van uit de lucht van levensmidde len moeten voorzien. ng Maar ook honder- I rwonnen; een ver- I •uggegeven. Neemt I 40| Het Moratorium van Hoover. Voorloopig in werking gesteld. Krachtig verzet der congresleiders. Het alternatief waarvoor Duitschland zich gesteld ziet. De Amerikaansche gezant te Berlijn bespreekt Frankrijks positie in de wereldhuishouding. manning in den storm vergaan ia. ATALlë. Een sleepboot vergaan. B De sleepboot ,,Te»co” is tengevolge van den hevigen storm, op weg van Madalena op het eiland Sardinië naar Civita Vecehia, de voorhaven van Rome, dicht naby de kuflt in Sardinië in de Thyreensch© zee vergaan. Men vreest dat de geheele bemanning, bestaande uit 30 koppen, hierby is omge komen. De kruiser „Trieste” heeft nog vergeef- sche pogingen om het di nood verkeerende schip te hulp te komen, doch is hierin ten* gevolge van de ruwe zee, hierin niet ge slaagd. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. SPANJE. President Alcala Zamora. Voor acht ja ar gekozen. Met 362 van de 410 stemmen is Alcala Zamora, naar men heeft gelezen, tot eer sten president der republiek Spanje geko zen. Van de niet op hem uitgebrachte stem men kreeg zijn zoon, Pio y Arsuaga ar zeven, Besteiro, president der Cortes, twee, Bartolomé Cossino, twee, en Ortega y Gas set een. Vyf en dertig blanco-biljetten wa ren in de stembus geworpen. De president is voor een periode van acht jaar gekozen. Zijn civiele lyst bedraagt een millioen pesetas; bovendien zyn hem 500.000 pesetas ter beschikking gesteld voor de be taling van de ambtenaren van zijn bureau, 250.000 pesetas voor raiakoaten en 25006 voor representatie. In een plechtige Kamerzitting heeft de pas gekozen president! Alcala Zamora den eed op de grondwet afgelegd. Na zyn be- eediging begaf Zamora zich naar het pre sidentieels paleis, van het balkon waarvan hy een parade aanschouwde. Ongeveer 7000 man defileerden langs den president. Voor heel Spanje was het gisteren een feestdag. zal. Skinner dacht even na. Het zou niet ver standig zijn, redeneerde hij, den jongeman tot het uiterste te drijven. Hoor eens vriend, al» ik je een flinke dmt geef, kun je dan voor drie maanden verdwijnen? vroeg hij en hij opende Coom- be's geldaak Er kwam een blink van ontspanning in Corkett’8 loerende oogen. Als ik geld genoeg had, zou ik graag naar het buitenland gaan-. Ik heb een ken nis wonen in Amsterdam. Skinner begon het geld te tellen. Goed don, zei hij, ik zal je vijftig pond geven. Corkett’s oogen giifBterden van hebzucht, begeeng keek hij naar de fonkelende gel<b stukken. Hij bedwong) zich echter en de handen in zijn zakken stekend, deed hij, alaof hij nog aarzelde. J j sprak Briining de noodzakelijkheid om de Duitsche schulden te betalen door middel van uit voer overschotten. Vele landen doen thans echter pogingen om den invoer van Duitsche goederen te beletten. Men staat thans voor het alternatief om Duitschland te laten exporteeren, teneinde te kunnen betalen, of men verhindert dezen export en maakte schulden'bejtalingen volkomen ón mogelijk. Vervolgens keerde Briining zich tegen het feit, dat zoo vaak, en tegenwoordig ook zerte terug om de havenautoriteiten te waarschuwen. Terstond werden reddings- booten en hulp-sleepbooten uitgezonden, doch men acht het zoo goed als zeker, dat het wachtschip met de dertienkoppige be- te openen, die thans nog braak liggen en deze tot ontwikkeling te brengen, zoodat zy de overschotten van alle landen kunnen op nemen. voor Uw par- Toen Skinner zijn vrouw de trap hoorde opgaan, draaide hij het licht uit en opende de blinden, waarna hij door de duisternis in de richting van het grasveld tuurde. Hij ontdekte al gauw, dat hij zich niet vergiet had wat betreft dé identiteit zijner bezoekers. Het raam openschuivend beduid de hij de drie mannen want het waren Coombe, Cripps en Corkett naar binnen ie komen, aan welke uitnoodiging dit illus tere drietal ten spoedigste gehoor gaf. Nadat de blinden weer dicht waren en het licht aangedwaald was, gingen de drie man- Zaterdagavond heeft de Amerikaansche Kamer van Koophandel in Hotel Esplanade in Berlijn haar jaarlyksch diner gegeven. Rykskanselier Briining was wegens een on gesteldheid verhinderd aanwezig te zyn; zijn redevoering werd derhalve voorgelezen door den rijksminister van handel, Warm- bold. In den aanvang van deze redevoering be- lingsbalans, maar zij hebben nog niet de Corkett Wat bedoel je? Even keek de Spin naar het aschgrauwe gezicht van den jongen schelm, toen ging hij een stap naar voren. Ja, we hebben af ges preken, dat, als er een van ons aan de galg moet, jij het bent. Nu ben je gewaarschuwd1. Angstig keek Corkett om zich heen en toen hij het onverbiddelijke gezicht van Skinner zag, antwoordde hij Ik belocd je, Skinner, dat ik zwijgen Maar wat noem je veilig, twaar is alles. De Spin liep vlug naar den ander toe en keek hem dreigend aan. Ik noem iets veilig, Crippe, als het in mijn bezit is en al9 ik de eenige ben, die weet waar het is. Je hoeft je over de buit niet ongerust te maken. Cripp» scheen nog te aarzelen, maar Skin ner klopte hem toen quasi vriendschappe lijk op den schouder en bracht hem met een zoet lijntje in de richting van het ven ster. Je krijgt je deel, zoodra de omstandig heden gunstiger zijn, verzekerde hij hem. En nu geen woord meer, verdwijn Nu bleef Corkett nog over. Deze stond op zijn beenen te wiegelen met een uitdruk king van lijdelijk verzet op het gezicht. En wat i» mijn taak, Spin? vroeg hij eindelijk. Skinner’s vuisten balden zich. Jij, jij bent het, die on8 in dit vervloekt leelijke parket gebracht hebt, met je geklets, siste hij. Ik waarschuw je voor eens en altijd. Al® er ooit een woord over je lippen komt over die Hatton Gaxden-zaak, is 't met jou voor goed afgeloopen. AJ8 ze wéten, dat Denver het niet was, dan ben jij de dader, ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den beaorgkring) 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. V*n buiten Gouda en den bezorgkring; 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 byslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft vim den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, d&rregel meer ƒ0.50. Op voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerde* prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daag» vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te *Qn. DE ZILVERKONING. Uit het Engel sch van 41 Nadruk verboden. Plotseling schrokken ze op; een zacht ge fluit klonk'van buiten tot hen door. Dat zal Coombe wel zijn, verklaarde Shiniier. Ga nu, Olive en doe je plicht, zoo dra ik weg ben. Voor de laatste maal keek Olive naar het onbewogen gezicht van haar echtgenoot. O, Herbert, wat maak je mij het leven toch verschrikkelijk moeilijk, kreunde zij. Doch hij negeerde haar jammerklacht en *ha eenige aarzeling verliet zij de kamer. BUITENLANDSCHNIEUWS. DUITSCHLAND. Hitler’s radiorede ’foor Amerika. Hij schetst den groei der nat.-soc. party. Verdrag van Versailles fel gekritiseerd. De persafdeeling van de ryksleiding der nat.-soc. party deelt mede, dat, toen Adolf Hitler op uitnoodiging van Hearst in den nacht op Zaterdag een redevoering uit wilde spreken, welke door nriudel van den telefoon zou worden overgebracht naar Londen en van daar draadloos zou worden gebracht op de Amerikaansche, Canadee- sche en, Mexicaansch© zenders, voor radfo- uitzending, de rijks regeering op het laatste oogenblik een verbod tot uitzending heeft uitgevaardigd. Bedoelde rede was cc» korte samenvat ting van geschiedenis ea doelstelling nationaal-socialistische party in 1919 door zeven mannen. Vervolgens schetst hy den groei der partij, die nu de grootste van Duitschland is en 14 15 millioen kiezers heeft. De ontwikkeling, kooals die tot nog toe is gegaan, is veroorzaakt door de ca tastrophe van 1918, waarvoor alle bestaan de politieke partijen miii of meer verant woordelijk zyn. Toen de nationaal-socialis- Itdsche beweging werd opgericht, stond Duitschland voor dë eërste maal op den rand van het bolsjewisme. Reeds twaalf jaar geleden was Hitler van meening ge weest, dat de overwinning van het com munisme in Duitschland het begin van een algemeene •wereldcata^trophe zou zijn. De strijd tegen het communisme was buiten gewoon moeilyk. De onverstandige en ha telijke politieke en economische behande ling van Duitschland sedert Versailles heeft meer dan zes millioen volwassenen naar het communisme gedreven. Wanneer Ame rika, om by een zelfde percentage te blij ven, maar twaalf millioen communisten had, dan zou het ook begrijpen, hoe vast besloten de stry’d tegen het bolsjewisme gevoerd moet worden. Het verdrag van Versailles verscheurt de solidariteit tusschen de 'naties en drijft de volken naar een wereldrevolutie. Het slot van Hitler’s rede luidt letterlijk: „Mjjn beweging erkent elke van koopman tot koopman aangegane schuldverplichting. Het recht echter, om een volk uit politieke overwegingen voor onafzienbare tijden met schattingsbetalingen ite belasten en daar door tot permanenten schuldenaar te ma ken, zou de nationaal-socialistische bewe ging nooit erkennen. Mijn partij is geen be weging van hoop. Wy gelooven, dat wij langs wettigen weg de macht in Duitsch- land kunnen veroveren. Ons parool zal dan zijn.: de wereld geven wat wij haar ver plicht zijn, het Duitsche volk echter ver- Even veegde Skinner over zijn voorhoofd, waarop de zweetdroppels parelden, en hij haalde verlicht adem. Niemand scheen iets van zijn angst bemerkt te hebben. Goed zoo, prees hij. Er ie geen oogen blik te verliezen. Zeg Coombe, ga jij nu naar Gray’s Inn Roadhet is niet ónmoge lijk, dat je morgen bezoek van de politie krijgt. Reken er in ieder geval maar op en vernietig ieder bewijs. Goed opletten is de boodschap. En nu vooruit, opgemareheerd! „Sinterklaas'’ aarzelde, hij streek zenuw achtig over zijn baard Maar de buit is in de winkel op de werf? Skinner maakte aandachtig zijn monocle schoon en keek den ouden man onderwijl scherp aan. De bud. is niet inden winkel op werf, maar veilig opgeborgen. En maak voor den duivel, dat je weg komt. Eliah Coombe opende den mond en hief de handen omhoog om te proteeteeren. Maar Spinbegon hij. Skinner’s ijzeren greep omknelde Coom- be’s hals. Ga je nu, ja of neen! De oude man scheen zijn spraakvermogen verloren te hebben. Zonder verder ’n woord te zeggen, klom hij over de vensterbank en liet zich in den tuin zakken, waar hij in dé duisternis verdween. Skinner wendde zich nu tot Cripps. Nu is ’t jouw beurt, Crippsjij houdt het huis in Kensington Gardens Avenue in de gaten. De man met het buldoggen-gezicht fronste de wenkbrauwen. Wat voor hute? bromde hij. Het huis van Denver oftewel Frank lin. Neem een vertrouwde mee en stuur ^ekeren, wat h®t noodig heeft om als sou- verein volk te leven. Wij willen niets an ders dan een Monroeleer voor alle Duitsche mannen, vrouwen en kinderen onder het motto: „Duitschland voor de Duitschers”. TURKIJE. Adrianopel overstroomd. Spoorwegverbinding met Stamboel verbroken. Naar het B. T. A. uit Stamboel meldt, hebben, geweldige stortregens in de streek van Adrianopel de Maritza en de Toendzja buiten de oevers doen treden. Adrianopel is overstroomd, staan onder water. Het aantal slachtoffers is onbekend. De Europeesch© spoorwegverbindingen met Stamboel zyn verbroken. FRANKRIJK. Toenemende werkloosheid. De Kamer behandelde gisteren de inter pellatie inzake de werkloosheid. De minis ter van arbeid Landry verklaarde, dat vol gens de officieele statistiek het aantal steuntrekkende werkloozen ruim 104.000 be draagt (vorige week 92.000), dat der gedeel telik werkloozen tusschen de 2 en 214 mil lioen. Ofschoon de crisis ernstig is, is zy minder erg dan in het buitenland. De regeering heeft het werkloosheids- fonds vergroot en de bijdrage van den staat in de ondersteuning vah 83 op 50 ge bracht, terwyl zy voornemens is ze op 90 te brengen. Zy verleent eveaeens subsidie aan de departementale en gemeentelijke kassen, alsmede aan die der vakvereenigin- gen, welke ondersteuning der gedeeltelijk werkloozen ten doel hebben. De minister deelde nog mede, dat de Fransche werkloozen een wekelyksche toe lage van frs. 77.60 ontvangen (de Engelsche frs. 65.—). Hy toonde ten slotte de onmogelijkheid aan van de invoering eener werkloozenver- zekering. Fransch vrachtschip vergaan. Bemanning van 13 koppen vermoedc- lijk omgekomen. Gisteren is een Fransch kustwachtschip aan de Noord-Afrikaansche kust, met een bemanning van 13 personen aan boord, tus- schen Bizerte, in Tunis en Bóne, hoofdstad van de provincie Constantine in Algiers, vermoedfelyk in den storm, met nian en muis vergaan. Het wachtschip was Vrydag dooi* kleine marine-sleepboot van Bizerte Bóne gesleept. Halverwege kwam een he vige storm opzetten. De sleeptros brak en het wachtschip werd een prooi der golven, die het vaartuig in de richting van de kust dreven, zoodat de sleepboot, tengevolge van de hooge zeeën en van de geringe diep te van het water, het hulpelooze schip niet kon naderen. Na een stryd van eenige uren was het wachtschip uit het gezicht verdwenen. De sleepboot keerde naar Bi- dien om de drie uur naar Carr Lane om rapport uit te brengen. i Crippe stond met zijn voeten te schuife len en zijn kleine oogen loerden valsch in het rond. Maar de buit, wat heb je daarmee ge daan? Skinner keek hem koel aan. Heb ik je niet gezegd, dat de buit in veiligheid was? Laat dati je genoeg zijn. in Amerika gezegd wordt, dat de leeningen door Duitschland in het buitenland opgeno men, grootendeels verbruikt zijn voor luxe- doeleinden. Briining gaf toe, dat het inder daad wenschelyk zou zijn geweest, wanneer Duitschland minder in het buitenland had geleend. Er zijn inderdaad bedragen, voort komende uit de leeningen voor luxe doel einden gebruikt, maai- het zou volkomen De Kamer behandelde Zaterdag de inter- luxe doeleinden is geweest. Met cij fers staafde Brüning, dat het percentage, dat voor luxe doeleinden gebruikt is slechts zeer gering is in vergelijking met de voor andere doeleinden gebruikte sommen. Vervolgiens wydde Briining eenige woor den aan de bespreking der schulden op kor ten termijn, waarbij hy naar voren liet komen, dat de Duitsche schuldenaars alles hebben gedaan wat zy konden en bewezen hebben, dat zy willig zyn alles te doen, wat in hun vermogen is om hun schuldeischers tevreden te stellen. Ten slotte verdedigde Briining Duitsch- land nog tegen het verwijt van kapitaal- vlucht en eindigde met te zeggen, dat hij hoopte, dat het mocht gelukken, een oplos sing te vinden voor al de genoemde proble men op een zoo breed mogelyke en de economische wereldcrisis werkelijk omvat tende basis. Pogingen hiertoe kunnen ech ter alleen succes hebben, wanneer alle deel hebbenden er zorg voor dragen, dat de vaak verkondigde exaomata betreffende solidaire samenwerking thans eindelijk in daden wor den omgezet. De president der Vereenlgde Staten heeft door zyn ingrijpen van Juni j.I. den weg gewezen. Op zyn steBingnemen en dat van het Amerikaansche volk zal ook verder de oplossing van dit probleem beslis send aankomen. Ook werd nog het woord gevoerd door den Amerikaanschen ambassadeur Sackett, die uiteenzette hoe Engeland zijn positie als schuldeischende natie had verloren aan Frankrijk en de Vereenigde Staten, die thans de schuldeischers van de wereld zijn geworden. Zij hebben weliswaar uitvoerka- pitalen op grond van hun gunstige beta- traditie van de verplichting kapitaal uit te voeren om daarmede wereldmarkten te ontwikkelen, gelijk dit bij Engeland het geval was. Ook hebben zij ’t financieele lei derschap van hun circulatiebanken niet ge organiseerd om aan die behoefte tegemoet te komen. Zij voeren wel kapitaal uit, maar in den vorm van leeningen, die aangetrok ken worden door rentevoeten. Garanties of zelfs politieke mogelijkheden vormden hier bij eveneens een factor; Er zijn echter nog genoeg mogelijkheden om nieuwe markten nen bij de tafel atflan en keken hun leider met onbestemde angst aan. Beete jongen, hijgde Coombe, die zich het eerst scheen te hebben hersteld, wat een geluk, heb je hem nog kunnen volgen? Ja, knikte Skinner. Ik ben hem ach terna gegaan tot aan zijn huis in Kensing ton Gardens Avenue. Hij woont daar onder den naam van John Franklin,, den mlllio- nair, den „Zilverkoning”. De „Zilverkoning”Het drietal luister de stom verbaasd. En wat deed je toen, mijn waarde vriend? vroeg Coombe. Ik belde brutaalweg aan en vroeg of hij thuis was. Ik zei mijn naam en vroeg hem te spreken. En wat had hij te vertellen? ^491 Hij1 was juist vertrokken, maar dé but ler Hééft zijn adres opgegeven, zoodat ik hem achterna kan gaan. Allemaal goed en wél, maar denk je, dat je zijn mond kunt stoppen? vroeg Cripps zich tot Skinner wendend. Als ik het jou kan doen, dan kan ik het hem ook, antwoordde Skinner, en zijn oogen flikkerden. Luister' jullie nu eens naar mij, heeien. We zijn volkomen veilig, als we weten te zwijgen. Er is niet de minste aanwijzing tegen ons, maar als een van ons zich verpraat, beteekent dat voor ons alle vier levenslang. Dus dat is afgesproken, nietwaar? Eenige oogenbhkken keken de drie boos wichten hem zwijgend aan., toen knikten zij bevestigend. Natuurlijk Spin, beete jongen, natuur lijk blijft het onder ons! i Na een bespreking der partylefders in het Kapitool, waaraan o.a. senator Borah en Watson van de republikeinen en de de mocraten Harrison en Walsh deelnamen, hebben dezen den president medegedeeld, dat ratificatie van het Hoover-moratorium door het congres voor Dinsdag onmogelyk was. De regeering was reeds bezig met de uitwerking van een nota aan de debiteur- staten, waarin deze zou worden medege deeld, dat zy, wanneer zy op 15 December vervallende betalingen niet verrichten met het oog op den toestand, niet in gebreke zullen worden geacht te zyn gebleven. Zoo men ziet, is dus het plan van de Amerikaansche regeering om boven genoemde nota te zenden aan de de- biteurenlanden bij decongresleden op heftig verzet gestuit. Het congreslid MacFadden verklaarde o.a. op scherpen toon, dat Stimson geen recht had deze nota te verzenden. Alleen het congres is bevoegd een beslissing te treffen in deze aangele genheid. Fadden wees er op, dat Amerika hy het sluiten van het Mellon— Bérenger- verdrag tegenover Frankrijk had verklaard, dat deze kwestie alleen onder de bevoegd heid van het congres viel, dait in dezen het laatste woord had. Er verluidt thans, dat de regeering de nota niet zal verzenden, maar alleen den regeeringen zal mededeelen, dat een niet- betaling op den vervaldatum officieel niet zal worden geregitjtreerd. Ini verband met deze ongunstige stem ming in de kringen van het Congres ten opzichte van de oorlogsschulden is, zoo verluidt een later bericht, het wetsvoorstel toft ratificatie van het moratorium tot Nieuwjaar uitgesteld.

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1