Huis Gemeenteraad van Gouda. Beurs van Amsterdam. van den apotheker, d.w.z. dat de drogist naët meer aal kunnen bestaan, omdat de verpakte en andere niet op recept verstrek te geneesmiddelen voor een zeer belangrijk deel door de drogisten worden geDeverxi. Als derde groote bezwaar wijzen adr. er o,p, dat de bestaansmogelijkheid Voor de plattelandeziekenhuizen en ziekeninrtchtui- gen, welke vooral dbor bijdragen, liefd held an andere vrijwillige middelen i verzekerd, er slechter op zal worden,, lindien deze de henoodigde geneesmiddelen zullen moeten) betrekken van een apotheek en deze hoogere prijaen zal moeten berekenen dan de groothandel, waarvan deze instel lingen than® haar geneesmiddelen betrek- Tenslotte wordt opgemerkt, dat de in het ontwerp voorkomende bepaling, dak de mi nister zal aanwijzen, welke geneesmiddelen door anderen dan apothekers zullen mogen worden afgeleverd, in de praktijk onuitvoer baar zal blijken te zijn, omdat door nieuwe onderzoekingen op chemisch gebied steeds veranderende en nieuwe technische toepas singen worden gfevonden voor stoffen, die tot dusverre als geneesmiddel ,werden aange wend, terwijl het omgekeerde ook vaak Maatregelen tegen huilenlandsche arbeiders gevraagd. Bij de behandeling in de afideelingen der Tweede Kamer van een suppletoire Ar- beidsbegrooting 1930, vestigde men bij afdeeliiig werkloosheidsverzekering en be wisbom iddeling de- aandacht op de sterk Stijgende werkloosheidcijfers, niet alleen in de exportbedrijven, maar b.v. ook in het bouwbedrijf. Men -achtte ook hier Regee- *»ringssteun dringend noodig. In dit verband wees men voorts op het groote aanl lenlandsche werkkrachten, die in heb bouw bedrijf werkzaam zijn, o-.a. in het Zuiden van Limburg en in Zeeuwsch-Vlaanderen. Men zou gaarne zien, dat de Regeering ten aanzien van buitenlandsche werkkrachten gelijksoortige maatregelen nam, al® in het buitenland ten opzichte van niet-inheem- sche werkkrachten 'worden toegepast. 1 Sommige leden drongen aan op het Ver strekken van zoodanigen steun aan de wer- keJoozenkaasen voor 1932, dat deze in sfaat zullen zijn den uitkeeringsduur voor haar -leden te vèrlengen. Daarnaast vroegen zij alle kassen, die dit noodig hebben, door een extra-subsidie in staat te stellen over 1932 den reglemen tarten steun aan haar le den te verstrekken, zonder dat de gevorm de reserves daardoor behoeven te worden aangetast. Crisisinvoerwet. Spoedige behandeling door de Eerote Kamer gevraagd. De Chr. Boeren- en Tuindersbond in Ne derland, het Kon. Ned. Landbouw Comité en dg Kath. Ned. Boeren- en Tuinderebond hebben onder dagteeKening van V Decem ber j.l. het verzoek gericht tot den voorzit ter van dle Eerste Kamer, om te willen be vorderen, dat. met het oog op den zeer cri- tiekan toestand van de veehouders- en ge mengde landbouwbedrijven hét wetsontwerp tot het tijdelijk treffen van maatregelenTer beperking van den invoer van goederen, zoo spoedig mogelijk door de Eerste Kamer De H. M. de Koningin. De Kerstboodschap, die H. M. de Konin gin op Eersten Kerstdag voor de radio zal uitspreken, zal van 't Paleis aan het Noord- einde worden uitgezonden. De uitzending van het AJgemeene Programma, dat dien dag door de N.C.R.V. wordt verzorgd1, zal, zooala men weet, te 5 uur 's middags be ginnen. Do Stand, meldt nog, dat de vol gende liederen ten gehoore zullen worden gebracht. Hoort de klokken-, O Kerstnacht, schooner dan de dagen Stille Nacht, Hei lige Nacht, en Gezang 229: 1, 5 en 7. H. M. zal haar Kerfetgroet uitspreken tus- RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum 4.30 Kinderuur door Ant. v. Dijk 5.30 Gramofoonmuzüak6.00 Les vanwege het Onderwijsfonds voor de binnenvaart.; 6.30 R. U. V. „Over kunst in Spanje" 7.0o Gramofoonmuziek7.30 En- geische les voor gevorderden door Fred. Fry 8.00 Gramofoonmuziek815 Chr. Ota- toviumver. uit tJtreoht o. 1. v. Anthon v. d. Horst; 9.05 Omroeporkest van Nico Treep; 11.00 Gramofoonmuziek. Huizen: 4.15 Gramofoonmuziek; 4.30 Pa cd agogische sonatencyclu9 door Louise Wijngaarden én Joh. Ligtelijn; 5.30 Kunst ensemble o. 1. v. Piet Lustenhouwer6.45 Cursus Engeiech door J. F. v. d. Sloot; 7.10 ,Kap. Job. Poels- ,,Kerk en Parochie". 7.45 Verbondskwartiertje8.00 Orkest o. 1 v. Johnn Gerritsen11.00 Gromofoonmuizek. Weer op den ouden zender. De nieuwe, sterkere zender voldeed Tijdens de A.V.R.O.-uiteendlng van gister avond heeft de heer W. Vogt een praatje gehouden, waarin hij ook eenigo woorden wijdde aan den versterkten zender, waar mee de laatste toen dagen gewerkt is. In het Noorden <en het Oosten van het land heeft deze proef goede resultaten op- geteverd, dóch voor het overige moet zij als misluktboschouwd worden. Dat deze po ging tot verbetering op zoodanige wijze ge faald heeft, mag, aldus de heer Vogt, niet worden toegeschreven aan technische ge breken. De N.g.F en haar ingenieurs heb ben gezwoegd om alle» goed in orde te bren gen., doch men heeft te kampen gehad met de onberekenbaarheid van factoren, die op deze golflengte een rol spelen en waaraan niets te Verhelpen valt. Zooala begrijpelijk, zal in het vervolg weer gewerkfi worden met het oude ma.teria.al, dlcar dit tenslotte beter voldoet dan het niieawe. Langs de vaderlandsche asfaltwegen. Een goedgeslaagde excursie. Wanneer een automobilist of een motor rijder op onze vadterlandsche wegen' een on- gielijk krijgt, wordt er door den betrokkene steeds mot de hand op het hart beweerd „Ik ben geslipt, die wegen tegenwoordig zijn zóó glad Mede om aan dit verkeerssprookje einde te maken, organiseerde cfe Vereeniging voor Bitumineuze wegconstructies een ex cursie langs onze groote wegen, om ons te zien. hoe wij, mits'een kundig ehauf- den volant in handen heeft, veilig zijn op de moderne asfaltwegen en dat slipge vaar hierop even groot is, of even gering dat hangt van den chauffeur af als Vanaf Arnhem het. verzamelpunt ging het in snelle vaart Westwaarts naar Wageningen. Direct kregen we onze eqrete lea in „wegenbouwkunde". Als je al8 leek over onze Nederlandsche wegen snelt, maak je slecht8 een Indeeling in twee groepen de goede en de slechte .wegen. De wegenbouwer ziet de zaak anders Hij verdeelt de moderne groote asfaltwegen, zoo-als we die meer en meer in ons land gaan aanleggen en waardeeren, in een aan tal soorten, afhankelijk van de samenstel ling van het materiaal en van eten bouw. Hij kent grof dicht asfaltbeton, asfaltbeton, topeka en sheet-a^falt, om maar eenige soor ten te noemen. De wegenbouwer kan u zelfs 'e nachts vertellen, op welk soort wegdek hij rijdt, wanneer het ongeveer i8 aangelegd it per vierkante meter heeft Toen wij via Wagenmgen, Ede, Amers foort, Baarn en Muiden in Amsterdam wa ren aangekomen, waren we volledig inge licht over het verschil lusschen de verschil lende wegbedekkingen en 'wisten we. dat we. r zoover het geen klinlwegen betrof, over Nedörlandsch materiaaft^&ren gere- Na. den lunch ging het weer verder, naar Haarlem, de topekaweg van vóór Half weg tot Haarlem werd nader bekeken. Via Bennebroek, Leiden, Den Haag, ging het naar Delft over de vaste, gelijke en treede en. aangelegd door leden van de Ver eeniging voor Bitumineuze wegenconstruc- b. In hotel „Vieux-Doelen" te Den Haag werd de thee gebruikt en van deze gelegen heid maakte de heer B. J. Kerkhof, direc teur van de N.V. Maatschappij Wegenbond gebruik om ons een en ander te vertellen over den asfaltweg. Het gewalste asfalt zoo lichtte de heer Kerkhof toe, is een synthe- h mengsel van een mineraal agregaaï met asfalt al*, bindmiddel. Dit asfalt kan zijn petroleumasfalt of natuurasfalt, maar tot nu toe werd in Nederland vrijwel in alle gevallen het petroleumasfalt, dat in hoofd zaak gefabriceerd wortK te Rotterdam, tn de distillatie-inrichting van de Bateafsche Petroleum Maatschappij een Neder- landsch fabrikaat dus - gebruikt. Het mi neraal agregaat kan bestaan uit zand, of steen met, zand vermengd. Hieraan wordt dan nog een z.g. vulstof toegevoegd. Het asfaltm engs tel wordt warm op den weg ver sheid en na afkoeling - binnen enkele uren is de weg al te gebruiken. De fundeering van den weg kan bestaan lit een betonlaag of gewalste laag van puin steenstukken. Maar ook een oudft weg verharding, b.v. een klinkerbestratiug, kan als basis dienen. De asfaltweg, zoo vervolgde de heer Kerk hof, is een economische wegconstructie, voor 4.— per vierkante meter kan in vele ge- dien reeds een iundeering met deklaag an asfaltbeton gelegd worden, en... in de eerste tien jaar beiioeft men vrijwel ntere voor onderhoud uit te trekken, een levens duur van twintig jaar ia meestal niet geflat teerd. Wat de verdere goede eigenschappen •an den asfaltweg betreft wij konden het onderschrijven- noemde de heer Kerkhof: geruischiooe 'en geluiddempend. Wat niet alleen voor de weggebruikers, doctfi ook 'oor de omwonenden van belang is. Voorts de weg hygiënisch, terwijl het banden en benzineverbruik minder i8 dan op iede- •n anderen weg. De gladheid van den asfaltweg wordt door velen schromelijk overdreven. Bij droog weer is in de eerste plaats de veiligheid het verkeer volledig gewaarborgd en bij nat weer i8 alleen glad de asfaltweg, die door een ondoelmatige constructie een te rijk bitumengehalte aan de opper vlakfc» heeft. Hiertegen zijn echter technische maatregelen to nemen, maar voor alles kan bij den aanleg het euvel van gladheid voor komen worden. Het grof asfaltbeton, zooals dat op die excursie hier en daar getfy>nd is, ia inzon derheid, als geen oppervlaktebehandeling is toegepast, volledig veildg> ook bij nat weer. De bestuurders van automobielen moeten zich echter aanpassen aan de eigenschap pen van alle gesloten wegdekken. De asfaltweg is in hoofdzaak een natio- aal product üe achten. Het meerendéel der n, die er aan besteed worden, blijven binnenlands. Alleen in asfaltbeton wordt een gering percentage buiteniandsch na tuursteen verwerkt, die nog geen 5 pet. van het geheel uitmaakt. In andere gevallen b.v. bij toepassing van een puinfundeering en asfoltmortel als deklaag, gaat van de aan- legkosten niets naar het buitenland, wan neer wij aannemen dat te Rotterdam de ruwe olie zoowel uit Amerika al8 uit Indië, kan worden verwerkt tot asfalt Tot besluit van deze goed georganiseerde •xcureie werd een zeer gezellig diner ge houden in Royal. GEMENGDE BERICHTEN. Nieuwe run op de Nuts-Spaarbank i te Kampen. Voor -de tweede maal binnen drie maan den heeft, volgens de corr. van het Handels bladde Nuts-Spaarbank te Kampen een vuur" te doorstaan. De eerste maal, eind September was dit begrijpelijk. De débacle van de Kamper Bonk en de Boaz-Spaar bank had de gemoederen heftig beroerd en een verklaarbare onrust verwekt ook onder die inleggere der Nuts-Spaarbank, hetgeen de aanleiding werd tot een run op die spaar bank, welke het bestuur geheel en al voor bereid vond. Sinds heeft het bedrijf echter weer normaal gehinctionneerd en namen de inleggingen gestadig en zeer bevredigend toe. Vanwaar dan nu dot hernieuwd wantnou-' wen, dat Zaterdag tot uiting kwam in een heftigen stormloop» Voor die vraag sto aanvankelijk ook de spaarbankbestuurdere in volslagen onwetendheid, tot het eindelijk moehti gelhkken het antwoord gewaar te wor den: „De Nederlandsche Bank had zulke enorme verliezen geleden., dat een faillisse ment dier instelling voor de deur stond. De Nutg-Spaarbank stond met de Ned. Bank ln relatie, dus..." Ziedaar de conclusie, een financieel vernuft uitgebroed, 'welke gretig een weg gevonden had in zijn om geving en verder werkte als een olievlek te midden van een nog uitermate nerveuze be volking. Gelukkig is deze Nuts-Spaarbank gevestigd op een uiterst solide basis, zoodat zij ook zonder de minste, bezorgdheid dez*n tweeden aanvanl kon trotseeren. Verduistering. Een bedrag van 40.000. Kas- De 1 Omtrent de verduistering, gepleegd door don kassier bij een bankinstelling in Den Haag,, verneemt de Avondpost, dat de be treffende instelling, de firma Heldring Pierson, Korte Vijverberg 3, van de gepleeg de malversaties aangifte bij de politie heeft gedaan. De kassier-Lv is daarop in zijn woning gearresteerd en op het hoofdbureau van politie opgesloten. Het bedrag der verduisteringen ruim f 40.000. D0 firma Heldring en Pierson, bij wie L. reeds meer dan 25 jaar ini dienst was, zou aanvankelijk van de malversaties geen aan- giifte hebben willen dóen, doch de maat schappij, waarbij de firma .verzekerd was, drong op justitie,el6 vervolging aan. L. heeft aanstonds een volledige beken ten^ afgelegd. De verduisteringen zouden over een lang durig tijdperk loopen en niet eerder ontdekt zijn. doordat de man het voUe vertrouwen van zijn patroons genoot. Kort geleden is hij bij gelegenheid van zijn 25-jarig jubi leum, dbor het volledig personeel der firima gehulddgd, waarbij hem namens de drie fir- ïten o.ro. een gouden legpenning met inschrift werd aangeboden. Voóralsnog i8 het een raadsel, hoe L die een vrij hoog salaris had, tot deze mai' sattes is Per motorbootje van Londen naar Amsterdam. Betty Thompson en Rob Oole zijn Maan dag uit de haven van Terneuzen vertrok ken, om binnendoor naar Amsterdam te varen. Zij zijn Vrijdagnacht van DoVer naar Calais vertrokken, en hebben de reis in 2 uur volbracht. Op hun tocht hebben zij wei nig last, van het water ondervonden. Van Calais zijn zjj naar Oostende doorge varen, maar hier, kregen zij Binder van groadzeeën. In d®'haven van Oostende zijn zij geschut, om bianenddoor over Gent Ter- neuzen te bereiken, waar Zij hebben over macht. Ih verband metlde w heden varen zij binneèdoor naar Amster- De Textielstriid in Twente. Per week 100.000 uitkeering aan de •takers. Zonder financieelen steun van het N.V.V. kan de staking niet lang Naar men weet, zijn bij het Twentsche textieloonflict twee fabrikantenverenigin gen betrokken,, de Enschedesche en de Twen tech.Geldersohe. Bij de eerste ligt vrijwel alles stil. Van de 11000 arbeiders, die in de bij de Enschedesche aangesloten fabrieken werkzaam iwaren, zijn er onge veer 10.000 dn staking gegaan. Waar de dui zend werkwilligen oVer verschillende be* drijven verdeeld zijn, ie het over het aJge- niet mogelijk de fabrieken op gang te Alleen bij de firma Jannink en Zonen wordt, gedeeltelijk met Duttsdhe ar beiders, doorgewerkt. Begrijpelijkerwijze heeft het aannemen van deze werkkrachten van over de grens bij de stakers veel kwaad bloed gezet en het schijnt, dat de fabrikan tenvereniging zelf verzocht heeft daarmede niet voort te gaan. Bij de Twentsoh—Geldereohe i9 de toe stand, zooal8 bekend, geheel andere. Daar staken slechts ongeveer 2000 van de 5 A 6000 arbeiders Zoowel m de Koninklijke Weef- goede renfabriek te Hengelo als bij Benga len in Neede, de Batavier, H. Willink en Co., Meyerink te Winterswijk, Jordan en Ten Hope te Haaksliergen en Arntaeniua Jannink te Goor, wordt doorgewerkt. Ge staakt wordt bij Spanjaard te Borne, De Kan in Oldenzaal, bij' de Hemgeloache Bont- weverij te Hengelo'ten bij Terweene te Nee- de. Men is op het oogenblik druk bezig met inschrijven van die stakers. Het juiste aan tal is nog niet bekend, maar volgens de opgave van de zijde van De Eendracht loopt het bedrag, dat aan uitkeeringen betaald moet worden, per week niet minder dan f 100.000. Zonder steun van het N.V.V. kan de staking dan ook niet lang duren. Met dezen steun, althan® financieel, houden bei de partijen rekening. De nen reden te hebben te den steun van 't N.V.V. zal ontbi^ken. De staking zal zonder finan cieels hulp al daarom niet lang kunnen duren, omdat de vakbonden wel sterke weer- stnmdskassen hebben, maar de ongunst de» tijde hen evenmin ais alle andere liapita- liaten heeft gespaard. De toestand was heden vrijwel ongewij zigd. Enkele wevers welke gisteren nog heb ben gewenkt op de Hengelosche Bontweverij niet weer teruggekeerd, zijn gisteravond, toen zij huig keerden, door een begeleid. Op de kantfabriek zi; bazen weggebleven. Overigens is alles nie tig. v (Vervólg van het Tweede Blad.) „Gemeentewerken" door den heer Fokkers besproken. FOKKERS (s.d.) wil zich bjj zyn in hoofdzaak bepalen tot „Gemeentewerken". Allereerst wyat spr. er op dat de S. A. P. leden niet in do secties zijn versche nen, wyl eerst daags daarna de begrooting door de fractie zou worden bezien. De bur gemeester heeft geen aanleiding gevonden de behandeling te verzetten. Spr. verheugt zic.i er over dat de leden der fractie worden ingewyd in de finan- cieele gestes der begrooting door nun mede» lid Van Staal. Niet ieder kan dat en neext daartoe de gelegenheid. Spr. is over de leiding va# den burge- meester niet tevreden; hy heeft Jen indruk dat de soc.-Jemocraten in veel opzichten worden achtergesteld. De soc.-dem. leden laten zich echter niet terugdringen. Gaat het dien weg op, dan zal er van zakendien niet veel komen! Spr. noemt het heel gemakkelijk om door schrapping de begrooting te verminderen. Door het potlood te hanteeren, kan spr. nog wel 50.000.— vinden, als men er maar niet op let dat de boel wordt verwaarloosd. Het zal nu neerkomen op dubbele uitgaven la ter. Spr. is van oordeel dat de begrooting van Gemeentewerken niet op juiste wyze is be handeld. Spr. gaat niet accoord met de be. dragen voor onderhoud van het Raadhuis en talryke andere posten, door spi'. genoemd. Er is op die begrooting bezuinigd 29.600. Is dat mogelijk, dan deugt óf de technischs dienst niet, óf het onderzoek is niet goed geweest. (De heer Zanen: Juist!) Spr. néémt niet aan dat de begrooting in een dergelyk tempo kan worden verlaagd als is geschied. Spr. is van oordeel dat het omslagpercentage, door de besnoeiingen op. deze begrooting aangebracht, noodzakelijk hooger moet worden dan het onder den wet houder Van Staal was. Het bevreemdt spr. ook dat niet meer aan beveiliging van het Stadhuis tegen brandgevaar wordt gedacht. Daarvoor is niets uitgetrokken. Spr. betreurt het dat de stem van de S. D. A. P. is die des roependen in de woes tijn! Dat is niet de manier om zaken te Spr. eindigt zijn betoog met een variant op een fabel van Tolstoi van den sterven- leeuw, die door den ezel wordt getrapt. Spr. beschouwt de S. D. A. P. als een jonge leeuw, die zich zal doen gelden, nu en late? in al zijn kracht. Wethouder Donker's antwoord. Wethouder DONKER (r.k.) verklaart niets te willen verzuimen van datgene wat tot zy'n taak behoort. Spr. stelt er prijs op te zeggen dat niets in de gemeente wordt verwaarloosd. Er zal regelmatiger worden gewerkt dan tot nog toe geschiedde. Niets zal worden uitgevoerd dan wat wordt gedragen. De straten zien er in 't algemeen niet slechter uit dan voorheen. Men kan met van verlangen dat de Fluw. Singel, die 5 jaar lang in een treurigen toestand heeft gelegen, terwijl de toenmalige wethouder Van Staal ze niet in orde heeft doen bren gen, nu in enkele maanden door spr. is ver beterd. Die singel komt in orde, zoogoed als. het Buurtje. Elk onderdeel heeft spr.'s bij zondere aandacht. Wethouder DONKER breekt zijn betoog af, om het Dinsdagmiddag te vervolgen. De vergadering wordt daarop te 10.50 verdaagd tot Dinsdagmiddag 2 uur. Derde Begrootingszittin® Middagzitting van Dinsdag 15 Dec. 1931. By den aanvang zy'n afwezig de heeren Prevoo, Sanders, van Wynen, v. d. Endt en Mevr. van DantzigMelles. Wethouder Dcnkei over „Gemeente werken". Wethouder DONDER (r.k.j verklaart zich bij zijn optreden bewust te zijn van zijn zware taak. Het was hem bekend dat het moeilijk was met het personeel om te gaan. De vorige wethouder had zelfs voorgesteld de hoofdopzichter uitsluitend op te dragen een goede regeling tot stand te brengen voor een goeden gang van werkzaamheden. Spr. kan thans zeggen dat hij na zyn op treden, na kennismaking met het personeel, na uiteenzetting van zyn werjschen, tot heden niet mag klagen over het personeel van dien dienst. Behoudens uitzonderingen heeft spr. volle toewijding gekregen, waar voor spr. erkentelijk is. Spr. verklaart gaarne achter ieder te zullen staam, die voor 100 zijn plicht doet. En spr. heeft er niet tegen op gezien en ziet er ook niet tegen op zaken en quaesties zoo noodig zelf te onderzoeken. Spr. heeft in den korten tijd geconstateerd dat er elementen waren, die niet deden wat hun plicht is. Ook van hen verlangt spr. dat zij vollen arbeid verrich ten voor het loon door hen verdiend, Het is natuurlijk ondoenlijk voor spr. alles na te gaan, maar ernstige gevallen hebben spr.'s voilé aandacht. Spr. verwacht op gemeen tewerken nu een goeden gang van zaken. Wat betreft het ontslag aan gemeente werklieden gegeven, spr. heeft de overtui ging dat die werklieden over waren. (De heer Fokkers: Nu doen particulieren het werk!) De wethouder zal hierop niet ingaan. Het ontslag ia verleend omdat er geen werk voor hen was. Men kan altyd werk vinden, maar men moet met verstand het werk regelen. Spr. heeft altijd groot leed als hij menschen moet ontslaan, maar wanneer de nood ook daartoe dwingt, kqn het niet an ders. De, heer FOKKERS (s.d.) interrumpeert. De VOORZITTER verzoekt zulks niet te doen. De wethouder is al eenigen tijd bezig. U had dan vroeger aanwezig kunnen zijn. De hear FOKKERS laat zich een uitroep ontvallen. De heer VERKERK stuift hierover op, waarop een incident tusschen hem en den Voorzitter ontstaat. De VOORZITTER herstelt de rust en wet houder DONKER vervolgt. Spr. zegt dat de totstandkoming der Klei- wegsbrug niet vroeger gereed kan zijn. Het j nat^ u<,euwblltoni K^der. grondbedrijf wordt met anders beheerd don 1 vroeger; de pryzen worden niet andera be paald. Over de rioleering zal een rapport komen dat spr .hoopt bevrediging te zullen geven aan den heer Zanen. Het verschil tusschen ophaal- of basculebrug zit hierin, dat deze laatste duurder kost. De onderbouw vraavt 17000.meer, de bovenbouw 2000 minder, in totaal een meerdere uitgaaf van 15000.Het is daarby niet uitgesloten dat er meer kosten voor bediening bykomen zooals te Rotterdam is gebleken. Het me' chanisme eener basculebrug vereischt meer zorg dan by een ophaalbrug. Wat de Havendienst aangaat, spr. hoopt dat het personeel van dezen dienst ook ziin volle medewerking zal verleenen. De toestemming aan den opzichter ver leend om werk voor derden te maken, moet als een enkel geval worden beschouwd, dat zal zeker niet vaak voorkomen. Aankoop van het ijsclubterrein is nor met geschied. Er zijn besprekingen daat over gevoerd. Wat de verbetering van waterverver- sching aan de Oude Gouwe betreft, spr heeft daarover reeds in de commissie eel sproken. Om de straten een behoorlyk aanzien te geven is niet noodig, het nieuw verstraten maar het repareeren daarvan door dichtinir der kuilen. Spr,.erkent de juistheid van de opmer king dat het onmogelijk is een begrooting van Gemeentewerken ineens te öeoordee len. Maar spr. -heeft tot taak die begrooting het beeld te doen dragen van de geheele Gemeentebegrooting. Spr. geeft de verze. kering het volgend jaar met een begrooting te zullen komen die tot in alle deelen ij beoordeeld. Indien de leden der commissie meerdere voorlichting in die vergadering willen, dan hebben zy het maar te zeggen. Spr. stelt de voorlichting der deskundige leden op hoo- gen prijs. Wethouder Muylwijk en de Licht fabrieken. Wethouder MUIJLWIJK (a.r.) bespreekt de opmerkingen over het gebruik van de reserve van de Gasfabriek tot het sluitend maken der begrooting. Spr. verdedigt dit als geheel juist, wyl de gasfabriek niet voor risicoposten staat. Die reserve dient juist voor aanvulling als waarvoor ze thans ge vraagd is. De opmerkingen van den heer Van Staal begrypt spr.» zeker niet, daar diens partijgenoot Wibaut in Amsterdam zelfs de geheele reserve dier fabrieken heeft opgegeten. De heer ZANENDaarom moet het hier niet worden goedgekeurd! Wethouder MUIJLWIJK zegt dat zyn op merkingen den heer Van Staal raken. Wanpeer de exploitatie goedkooper kan worden gemaakt, kunnen de tarieven ook lager worden. Wat het vuil ophalen betreft by den Rei nigingsdienst, dat raakt niet de arbeiders bevolking speciaal, integendeel; het gaat alleen om bezuiniging. De turbine-quaestie aan de Lichtfabrie ken is nog niiet opgelost. Er is een advies gevraagd aan een Delftsch hoogleeraar over de ze aangelegenheid. Ook hebben conferen ties plaats gehad met de firma Stork. Er is pas een aanbieding gekomen voor een generator waarbij de fa. Stork een turbine zou maken. Ook deze oplossing is niet goed. Er wordt nu gewacht op de toe zegging welk bedrag het Rijk wil bijpassen om het groote verschil te vinden. Noch van het Ryk, noch van Fa. Stork, noch van de gemeente Hengelo zijn de gevraagde toe-, zeggingen ingekomen. Er staat te veel op het spel om nu ineens te zeggen dat het er door moet. Spr. meent hiermede de opmerkingen te hebben beantwoord. (De zitting duurt voort.) LUCHTVAART. De ramp van de Ooievaar. De meening van Van „Aneta' meldt uit Meclan d.d. 14 Vee.: De „Delii Courant" liadl een interview met den piloot van de Raaf, Van Dijk, over de ramp van de Ooievaar. De heer Van DyK verwerpt do theorie als zou het openstaande luik oorzaak van de «unp ge weest rijn». Deze oorzaak kan slecht» gelegen zijn ip die weigering van een der drie moto ren op het kritieke oogenbük waarop van den grond moet worden losgekomen, terwijl een vliegtuig als de Ooievaar met een lading van 5100 kilogram na zee tienhonderd meter over het veld getaxied te hebben, hij weige ring Van een der motoren niet los kan ko men, hetgeen met een lading van 4750 kilo- nog mogelijk zou zijn geweest. De Ooievaar had een zware lading, doch van overbelasting was geen sprake, daar een lading van 5250 kilogram geoorloofd was. De omstandigheden wijzen uit, dat de snel heid van de Ooievaar ongeveer 120 Julome- er bedroeg, hetgeen de vliegsnelheid ie. ter wijl weigering van een motor op het kritie- oogenblik waarop het vliegtuig van den grond moet toekomen, ingrijpen uitsluit. De meenung van den heer Van Dijk is, dat het ongeval uitsluitend ia toe te sohrij- aan slecht noodlot, waarbij wijlen Wiersma volstrekt onschuldig is. Deze had i andere keuze dau te trachten alsnog te komen, hetgeen even" moet zijn ge lukt, daar het vliegtuig over een vier meter breede aloot werd gebracht. Het neerstor ten waa edhter onafwendbaar, daar de ia- ren van de Ooievaar zuil naar Batavia, worden overge bracht. Kaasmarkt Bodegraven. 15 Dec. Aangevoerd 246 partijen, iwaar- van 244 m. r.ra. Prijzen le kw. m. r.m. 28—31* 2e kw. m. r.m. 24—27. Handel flauw. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Hoogste stand 772.1 te Seydisfjord. Loagete stand 729.6 te Stockholm. Verwachting: Matige tijdelijk afnemende noord-westelijke tot westelijke wind. Meeat zwaar bewolkt. Aanvankelijk nog regen of De Bagrooting In dan Raad O* ••rit. dag. De eerste dag der begrootingsbehande ling is voorbij. Dank zij de aanvaarding van het voorstel van den burgemeester tot rantsoeneering der spreektijden dat gisteren, behoudens een enkel woord van protest van den sociaal-democratischen fractieleider, zonder stemming werd aanvaard, is het mógen ge lukken reeds gisteren in middag- en avond zitting de eerste ronde te beëindigen en zelf a is een der wethouders ai voor een kort oogemiblik aan het woord geweest Dat be- teekent dat de vroeden onzer stad zich in hungiA welsprekendheid zoodanig hebben weten te beheerschen, dat zij binnen den hun toegemeten tijd zijn gebleven, zelfs in één enkel geval slechts een simpele waar schuwing is gehoord. We zyn dus op den goeden weg. Want nu mag ook worden verwacht dat het col lege van B. en W. zich binnen den gegeven tyd zal houden, hetgeen, gehoord de be schouwingen, wel heel gemakkelijk, moet zyn. Het college kan over 4 uur spreektijd beschikken, maar het zou ons niet verba zen als het in belangrijk korter tüd de ge maakte opmerkingen beantwoordde. In hoofdzaak is de geleverde critiek alleen ge richt tot den wethouder van financiën, die het spit zal hebben af te bijten. Het was te verwachten na de opmerkin gen in de afdeeLingen dat de wijze van sluitend maken der begrooting niet de al- gemeene instemming hebben zou. en ook van de zijde der S.D.A.P.-fractie, die nage noeg de besprekingen in de afdeelingen niet heeft meegemaakt was te verwachten, dat die zich zouden vasthouden aan de cij fers der oorspronkelijke begrooting door aen vorigen wethouder van financiën be groot A - Zoo is het ook gegaan. De bezwaren van den heer Verkerk tegen het college, dat hij als bezuinigingscollege met lauweren kranst, maar als financie ringscollege een strop voorhoudt, geven daarvan het bewijs. Naast de finaneleel- teeimische bezwaren toch zyn de heeren Verkerk c.s. gekomen tnet voorstellen tot verhooging van posten, welke uit de lucht ziin komen vallen. Immers wie had kunnen denken dat er thans een voorstel van die zijde komen zou tot afschaffing van de kermis, waardoor een belangrijke inkom stenderving ontstaat? Was er reden toe? In Januari 1930 is er van zijn zijde een poging gewaagd, die mislukt is. Maar in 1931 is ze niet herhaald! Is nu liet principe ineens zoo sterk ontwaakt, dat onder de huidige moeilijke omstandigheden die af schaffing geen dag wachten kan? Het doet waarlijk heel vreemd aan, te meer waar de voorsteller nog niet aangaf op welke wijze het gat moet worden gedicht. De van1 S.D.A.P.sche zijde verwachte stroom van voorstellen is gekomen, men kan ze in dit blad lezen. En ook van an dere zijde is een verhooging der begrooting voorgesteld en wel om te kunnen overgaan tot de benoeming van een archivaris. Vandaag komen de wethouders aan 't woord en zal wellicht wel duidelijk worden wat de beteekenis van de indiening der fi- nancieele voorstellen zal zijn. 9f" Biggen 6-3/ Biggen p. week 0.80—1.Ó0. Koeien en ossen slechte handel, prijzen lager dan gisteren, toeren trage handel le kw. onveranderde prijzen, 2e en 3e kw. min der. Vette kalveren stroeve handel, prijzen van gisteren moeilijk te handhaven. Gras- ka! veren iets lagere prijzen dan vorige week per pond 22—24 Schapen en lammeren han del en prijzen al» gisteren.. Paarden slechte handel, lagere pryzen. Jongvee «Uiig han del, prijzen a la U on air. Melk. en kalf koeien kalme handel. Biggen zoo goed sta geen handel, onveranderd» pryzen. MUZIEK. Muzikale Kring. Het\Rottenlamach Trio. Kemonairantsche kerk. Het eerste concert, georganiseerd door -den Muzikolen Kring hier ter stede. Het Dresd- uer Kreuzchor werd door den Kring zeer ge steund en dankte daaraan 'n deef van zyn talrijk auditorium, maar het concert ging niet van heui uit De k&uienntuiek-avond van het Kotterdamsch Trio daarentegen, gisterenavond in de Keinoustrantsohe Kerk gegeven, ging uit van den Muzikalen Kring en m geneoi door deze in onze stad nog jonge organisatie op touw gezet. Of deze eerste poging geslaagd tap We gelooven niet, dau er eenig verschil van meening over aal ontstaan, als we hierop volmondig bevesti gend antwoorden Trouwens, het hooge n-uz.il-,ale peil, waarop het Rotterdam*che Trio, bestaande uit de lie eren Adolphe Poth, viool. Oscar Eberlé, cel en Antoon Kaltwaa- ser, piano, Btaat^ wa® Imexvoor borg en aan den Muzikalen Kring komt dank toe voor zijn kunstzinnige keuze, dit uitnemende drietal naar Uouda te hebben gebracht. Qua uccoustiak leent zich het keurige Kernon- strantsoho kerkgebouw voor 'n kamermu ziek-ensemble uitermate en geen zaal hier ter stede kan er in dit opzocht mee wed ijveren, juist voor subtiele muziek al® die van Haydn en Mozart is 'n lokaliteit met 'n gevoelige klankopname als dit, al» uitge zocht te beschouwen. Toch kwam. dit giste renavond met zóó tot haar reent, al® we gedacht haddenof 't lag aan do plaats mg op 'u daarvoor opgeciqht podium, of aan den ondergrond van het podium, dan wel, of gebruikmaking van de ruimte boven bij het orgel te prelereeren zou zijn gevIWaW We steden alleen vast, dat het ons voorkwam alsof het geluid afgeknepen werd en de dynamiek van het spel deze zoo voor name faktor grootendeels te loor ging. Het programm* bestond uit: Trio No. 1 G-dur van Jos. Haydn, Trio No. 5 van W. A. Mozart, Trio in bes Opus 97 van Ludw. van Beethoven, en het is wel onnoodig te zeggen, dat de vertolking van deze meesterwerken veel genot schonk. In Haydn'® trio sprak de naive innigheid, in dat van Mozart de elegance van stijl, de „Anmut", vooral in het Andante, en Beet hoven'® werk gaf ons ernst, tragiek en vroo- lijkheid J oor een. In het laatste deel van het „Allegro moderato" was even eenige onge lijkheid en onzekerheid waar te nemen, die zich echter, dank tij de routine der spelers, spoedig herstelde, maar het veie schoons dat de kunstenaars on» schonken, stond op 'n zóódanig peil, dat men» dat niet aanzie voor mindere appreciatie van hun eerste rang» spel. We zijn het drietal dankbaar voor het gebodene en juichen het toe, a at door den avond van gisteren zoo'n zeer to waardeeren bijdrage aan het muziekleven in onze stad is gegeven. Van de spelhwah- tëiten van het Hottordamsoh Trio hebben we den besten indruk mee naar huls geno men en we hopen de heeren, die elk voor zich kunstenaars op hun instrument zijn, nog meerdere malen alhier to hoor en. STADSNIEUWS. GQUDA, 16 December 1931. Het Goudsche Archief. Voorstel tot benoeming van een archivaris le klasse. Door de raadsleden E. A. Polet. J. v. d. Endt, A. van Wynen en Mevr. Riesz is een voorstel bü den Raad ingediend om over te gaan tot de benoeming van een archivaris le klasse voor 3 dagen per week op een salaris van f 1500.— per jaar. In de toelichting tot dit voorstel wordt gezegd dat sinds 1921 aan het archief geen archivaris is verbonden, doch dat de ge- jneente-secretaris ambtshalve met het be- jieer van het archief is belast, waarvoor hem tijdelijk 500.per jaar is toegekend, pit bedrag komtj bü benoeming van een archivaris vrij, waardoor de feitelijke kos ten dus 1000.per jaar bedragen. Wordt niet tot benoeming overgegaan dan zijn de gevolgen dat de doop-, trouw en begrafenisboeken en het archief van de wees- en momboirkamer, die vorig jaar naar den Haag zijn gebracht, daar blijven, dat het rechterlijk en het notarieel archief naar den Haag wordt overgebracht en dat vreemde archieven iedere medewerking van het Goudschfi archief zullen gaan weigeren. Door de overbrenging van deze archie ven, zal, naar verwacht wordt, het archief- bezoek dat nu reeds zeer gering is, omdat de noodige leiding ontbreekt, nog minder worden. Voorstellen van de S.D.A.P.-fractie tot wijziging der begrooting 1932. Door de S.D.A.P.-fractie worden bii de behandeling der Gemeentebegrooting tal van voorstellen gedaan tot wijziging van begrotingsposten. Voorgesteld zal worden te verhoogen: Onderhoud lantaarns en ver- lichtingskosten (no. 396 met 7250. Zweminrichting (no. 426) met 1178.65 Onderhoud straten en pleinen (no. 448) met 10.000.— Aanschaffen schoolmeubelen (no. 488) mot 1000.— Onderhoud schoolmeubelen (no 4891 mfM- f 750 Oudeicommiasies ('n£ 493)"met 101)!— Kosten Schoolwerktuinen (no. 602) met 100.— Subsidie Speeltuinvereemgingen „Zomerlust" en „Het Oosten" (no. 644/645) metf 300.— Volksuniversiteit (no. 638) met 125.— Huishoudschool (oo. 639) met 150.— Werkinrichting (no. 662) met 346.— Openbare Leeszaal, met 300.— Van Iterson Ziekenhuis, met S 4000.— Ned. Vereen, t- b. arbeid aan onvolwaardige arbeidskrach ten. met 100.— Uitbreidingswerk (no. 882) met 1000.— Onderhoud Sportterreinen, met 700. Burgerlijk Armbestuur (no. 661) met f 50.000.— Totaal 77.399.65 Voorts stelt de S.D.A.P.-fractie voor: het nadeelig saldo op het complex riid- denstandswomngen dat een positief verlies wordt geacht, te verhalen op der gewonen dienst onder post 443 en tevens het nadee lig saldo van 1930 op den gewonen dienst 1981 te verhalen; onaangetast te laten het geïnvesteerd ka pitaal by de Gasfabrieken' en de gestorte 25 daarvan ad 13.568.welke mede- tot sluitend maken der begrooting heeft gediend, te verhalen via den post opcenten fondsbelasting; over te gaan tot den bouw van een be waarschool in Kort-Haarlem en uit dien hoofde B. en W. uit te noodigen een voor stel daartoe bij den Raad in te dienen; het bedrag der rekening van Ir. Steen van Ommeren voor verricht werk op de wegen betrekking hebbend, welk be drag door niet-uitvoering nergens te ver halen is, te voldoen uit post 451 van den gewonen dienst (aandeel in de kosten van onderhoud' van provinciale en andere we nen) i de werkeioozen en hunne gezinsleden gratis in dP gelegenheid te stellen gebruik te maken van het Volksbad. Openbare verkooping gehouden door Notaris Mr. Franken. Notaris Mr. H. C. J. M. Franken heeft gisteren in het openbaar verkocht: Het woon- en winkelhuis aan de Karne- melksloot no. 189, kooper de heer N. H. van Schelven voor 7900.—. Het woonhuis aan de Cappenersteeg No. 12. Kooper de heer W. de Gruil voor 1500. Het woonhuis aan de Boomguardstraat No. 87 is inmiddels uit de hand verkocht. Ziekteverzekering van werkloozen op kosten der gemeente gevraagd. De Goudsche Bestuurdersbond heeft tot den Gemeenteraad het verzoek gericht werklooze arbeiders op kosten der gemeente te verzekeren. In het betreffende adres wordt gezegd: dat werklooze arbeiders, die ziek worden, op grond van artikel 52 der Ziektewet in vele gevallen van uitkeering zyn verstoken, terwyl zy ook geen uitkeering ontvangen ingevolge de bestaande steunregelingen, terwyl, indien zy nog trekkend zijn uit hun werkloozenkas, ook deze uitkeering wordt stopgezet; dat het mogelijk is, blijkens artikel 78 der Ziektewet, de arbeiders te verzekeren ingevolge de Ziektewet, indien een vrijwil lige ziekteverzekering wordt gsloten; dat evenwel de inkomsten van deze werk looze arbeiders niet voldoende zyn, dat de betreffende arbeiders deze premie betalen; reden waarom het bestuur den Raad ver zoekt, deze premie te doen geschieden voor rekening van Uw gemeente, eventueel van' de Commissie voor Maatschappelijk Hulp betoon of van het Burgerlijk Armbestuur. Sanella prijsvraag en Sanella verkeerekalendër. De uitslag van de door de N.V. Marga rine Verkoopcant.rale uitgeschreven Sanella Verkoopprijsvraag de vastgesteld. Er zijn 1191 geldprijzen toegekend, tot een totaal bedrag van f 10.000 Allen d)eelneaner8 aan de prijsvraag is, alg herinnering, een ver- keerakolender verstrekt. De hoofdprijs f 5000 werd gewonnen door een inwoonster van den Haag. Onder de lange lijst van prijswinnera vinden wij ver meld bij prijzen van f 2.50. de volgende 'tomen-. A Donker, H J. RcJvoonderwoeid, A. Hardenbol, W. Dorst, Wed. Wiezer, J. Peetore, Anneke Patoer en Jan. Pruimboom allen te Gouda. De noodtoestand van Landbouw en Veehouderij. Edn dezer dagen opgericht Comité van Actip, roept alle landQouwers en veehou ders op tot een protestvergadering, te hou den op lviaanolag 21 December in de -Soc. „Ons Genoegen waar verschillende spre- Kers het woord zullen voeren en behandelen zullen de volgende onderwerpen: Afschaffing van accyns van Binnen- landsch vleesch, invoer rechtheffing van Buitenlandsch vleesch, kosten van sociale verzekeringen en wetten voor landbouw, Tuinbouw en Veehoudery, voor rekening van het Rijk en inkrimping van het bedryt. Meerdere bijzonderheden kan men lezen in de advertentie, opgenomen in het num mer van heden. Openbare vergadering Staatkundig Gereformeerde Party afd. Gouda. Voor de afd. Gouda van de Staatkundig Gereformeerde party, hoopt Donderdag avond in het kerkgebouw van de Gerefor meerde Gemeente aan de Turfmarkt in openbare vergadering voor te gaan, Ds. N. C. Bakker, Ned. Herv. predikant te Op- heusden, met het onderwerp „Geloofsstrijd". Voor meerdere bijzonderheden raadplege men de betreffende advertentie in dit num- Een botsing. Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur is de 25-jarige C. E. S., wonende te Boskoop, ter wijl hy op zjjn rywiel reed op de Kleine Vest, aangereden door een anderen wielrij der J. de B., wonende alhier. Het rywiel werd eenógszins beschadigd. Hoewel S. zelf' de schuldige was, doordat hij geen richting had aangegeven werd de schade onderling geregeld. Burgerlijke Stand. GEBOREN10 Dec.Jan, z. v. P. van den Ban en J. van der Bis, Kleiweg 99. 11 Dec.: Elisabeth Maria, d. v. A. J. Wenv- pe en Tr. F. A. M. Jorink, Goej. Verw.- dijk 15. Johannes, z. v. J. de Bruin en A. vau der Wouden, Bockeubergstraat 75. 12 Dec.: Adriaan, z. v A. M. Versluis en M. Hoogendoorn, Rozeoidaal 19. - Wil helmus Johannes Otto, z. y. M. A. Boere en O. van dear Akker, IJ asellaan 205. OVERLEDEN: 12 Dec.: Maria Johanna Kes, geh. met J. G. Littooij, oud 58 jaar. 15 December 8 uur Soc, „de Réunie" Open bare vergadering Kerk en Vrede. 16 Dec. 3 uur Hotel „de Zalm" Vereen, v&n Huisvrouwen, Demonstratie-middag. 16 Dec. 8 uur gebouw Daniël Damescursus Goudsche Reddingsbrigade. 16 Dec. 8 uur Gebouw Daniël. Cursus E.H. B.O. leider Dr. v. Elk. 16 Dec. 2 uur en 7 uur Nieuwe Schouwburg openbare uitvoering vai\ de leerlingen der Stadsmuzieksohooi. 17 Dec., 1% uur. Kerkgebouw Geref. Gem. Turfmarkt. Openb. Vergadering Staatk. Geref. Party. Spreker Dr. N- C. Bakker. 17 Dec. 8 uur Soc. „de Réunie" Natuurkun dig Genootschap. Lezing J. P. Strybos. 17 Dec. 11 uur Soc. „On®.Genoegen" Groote vergadering over den noodtoestand in den Lacfdbouw;. Spreker dte lieeireBi A. van Wijnen en Ir. T. T. Huisman. IS Dec. 7 uur Café „de Harmonie", Leden vergadering Holl. My v. Landbouw afd. Gouda. 21 Dec., 10 u. v.m. Soc. „Ons Genoegen". Protestvergadering van Landbouwers en veehouders. 23 Dec. 8 uur gebouw Daniël Heerencursus Goudsche Reddingsbrigade. 23 Dec. 8 uur Gebouw Daniël. Cursus E.H. B.O. alleen voor dames. 24 Dec. 2 uur Nieuwe Schouwburg Kinder matinee voor kinderen van leden van het Nut en de Soc. „Ons Genoegen". Apotheken. De apotheek vani den heer E. Grendel, L. Tiendeweg, zal vanaf heden tot en met 18 Dec., benevens den daarop volgenden nacht geopend zyn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK. Iboskoop. Gemeenteraad. Verslag van hpt verhandelde in de open bare vergadering van den Raad der ge meente Boskoop, op Donderdag 10 Decem ber 1931, des avonds om 7 uur. Voorzitter de Burgemeester de heer P. A. Colyn. 1 Secretaris de heer Mr. F. A. Helmstryd. Aanwezig zyn alle leden, met uitzonde ring van den heer J. van Gelderen. De notulen der vorige vergadering wor den onveranderd vastgesteld. Alle ingekomen stukken worden aange nomen voor kennisgeving. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat de aanschaffing van een nieuwe ketel voor de centrale verwarming der openbare lagere school voor het grootste gedeelte drukt op den gewonen dienst en derhalve medetelft voor de vergoeding aan de bijzondere scholen ex-art. 101 der Lager Onderwijswet Vastgesteld wordt de balans, winst- en verliesrekening der gemeentebedrijven over 1930. Eveneens wordt voorloopig vastgesteld de gemeente-rekening over 1930. Goedgekeurd wordlt de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1930. Vastgesteld wordt een suppletoir kohier der belasting op honden voor het jaar 1931. Tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand wordt met algemeen* stemmen be noemd de heer A. H. van Gelderen. Vastgesteld wordt een wyziging van de verordening, regelende de verdeeling der werkzaamheden, tusschen de verschillende ambtenaren van den burgerlijken stand. Vastgesteld wordt een concept-besluit tot wijziging van de gemeentebegrooting, dienst 1931. Besloten wordt tot onderhandsche verhu ring van de perceelen Kerkstraat 10 en 12 aan den heer A. Poe. Eveneens wordt besloten tot verhuring van enkele perceelen kweekeryland en uei- land. i Thana komt aan de orde het voorstel van B. en W. tot beschikbaarstelling van een bedrag van 19.000.voor de stichting van een permanent tentoonstellingsgebouw. De Voorzitter deel,t mede, dat B. en W. hun voorstel wjjzigen in dezen zin, dat het bedrag ad 10.000.wordt gesplitst in een bydrage ineens ad 5000.— en een renteloos voorschot van 5000.welk laatste bedrag teruggestort moet worden, wanneer d® N.V.» welke het gebouw van beheeren, zich niet houdt aan de nadere voorwaarde, welke spr. voorleest. Hieruit blykt, dat to het gebouw geen vergaderin gen e.d. mogen worden gehouden, wel Xe een aanzienlijk deel van de bevolking van Bos koop zullen krenken. De heer de Ruyter merkt op, dat dezen avond drie belangrijke voorstellen worden behandeld. Het eerste betreft het gebouw voor algemeene doeleinden, ook wel het tentoonstellingsgebouw genaamd, het .twee de voorstel betreft de stichting van een parkje, waarin een staalkaart van de Bos- koopsche gewassen zal zyn te zien ,het derde voorstel beoogt de beschikbaarstelling van een terrein voor de vereeniging voor Boskoopsch® culturen om daarop een proef tuin of liever een sortimentstuin aan te laten leggen. Spr. gelooft dat dit alles voor de gemeen te van groot belang is. Vooral omdat tot nu toe de gemeente weinig heeft gedaan voor het ideëeie. Spr. gelooft, dat men wel zal doea, om dit voorstel aan te nemen. De heer Noest zegt, dat hy zich indertijd niet verzet -heeft tegen de reserveering van deze 10.000.voor tentoonstellingsdoel einden. Deze lOvOOO.steken toch wel heel zielig af tegen het voorstel van B. en W. van hedenavond om een bedrag van 700.— beschikbaar te stellen voor werk- loozenzorg. De Voorzitter antwoordt, dat er een be drag van 20.000.op de begrooting voor 1932 staat uitgetrokken. De heer Noest acht verder de voorwaar de, welk® gesteld wordt een beknotting van het vrije woord. Overigens zal hy zich niet tegen den bouiw verzetten. De heer 't Hart ontpopt zich eveneens als een voorstander. Hy hoopt, dat met het oog op de werkloosheid spoedig met den bouw zal worden aangevangen. De neer Mesman, wil de te stellen voor waarde positiever omschreven zien. De Voorzitter merkt op, dat het gebouw in de allereerste plaats zal zijn voor Bos- koopsche vakbelangen. Tegen bet stellen van meer bindende voorwaarden moet hy zich verzetten. De ontworpen clausule is de meest juiste. De heer Noest wil by weigering van een lezing, vergadering enz. recht °P beroep toegelaten zien. De Voorzitter ontraadt'dit. Het amendement van den heer Noest wordt in stemming gebracht en verworpen mqt 10 tegen 2 stemmen/ Het voorstel wordt hierop met algemeene stemmen aangenomen. Prae-adivies van B. en W. op het door den heer J. H. van Straaten van Nes ingedien de verzoek inzake den aanleg van een parkje. De heer de Ruyter bepleit het plan Struve. Immers velen zullen hun toezeg ging van een bijdrage in het plantenmate- rieel terugnemen, wanneer zij hooren, dat van het oorspronkelyke plan wordt afge weken. Het werk zal in werkverschaffing worden uitgevoerd, het loon daarbij be draagt 0.35 per uur, dit acht hij wel wat aan den lagen kant. Misschien is er wat op te vinden om wat meer te geven en ook jongelui te werk te stellen. Verschillende sprekers kunnen den aan leg van een parkje toejuichen, doch vinden het loon van 0.35 per uur te laag. Wethouder Guldemond lat er oor spronkelijk bezwaren van financieelen aard tegen het plan van den heer Struve waren. Deze zyn nu voor een groot deel verdwe nen. Straks, wanneer de commissie, welke zich voor het plan interesseert van het too- neel verdwenen is, komt het onderhoud ten laste der gemeente. Hij becijfert dit meer der onderhoud op een jaarlyksche uitgave van een 300.aan arbeidsloon. Op het oogenblik is het aantal werklooze gezinshoofden en kostwinners meer dan 80, zoodat deze in de allereerste plaats te werk (Kenen te worden gesteld. Het ligt in de be doeling om in Februari a.s. de werkver schaffing weder ter hand te nemen. Spr. cyfert voor, dat dan 18.90 per week kan worden verdiend. Dit i® wel geen groot be drag, doch aanmerkelijk meer dan de be dragen voor ateunverleening. Niet onmoge lijk is het of heit plan Struve wordt uitge voerd. Het voorstel wordt in stemming gebracht en aangenomen met 10 tegen 2 stemmen, die van den heer P. D. Noeqt en L. 't Hart. Voorstel tot beschikbaar 8 tel ling van een terrein voor de vereeniging voor Boskoop- sche culturen. De heer Boekraad vraagt of de vereeni ging geen huur kan betalen, al is het maar b.v. een bedrag van f 5®- Na eenig ediscussie wordt het terrein aan genoemde vereeniging beschikbaar ge steld echter voor den tyd van 5 jaren, zulks op voorstel van den heer Boekraad. Voorstel tot vaststelling van: a. een besluit tot aanwijzing van tak ken van dienst; b. een verordening op het beheer van de bedrijven; c. een 'bes]ui|t tot aanwyzing van een deskundige, als bedoeld in artikel 265 der gemeentewet. In verband met de omstandigheid, dat verschillende leden geen tyd hebben gehad deze voorstellen te beatudeeren, worden zü aangehouden. Voorstel van B. en W. tot het beschik baar stellen van een bedrag ad. 0.10 per inwoner voor extra-hulp aan werkloozen en tot het verleenen van een crediec voor even- tueele verstrekking van brandstoffen aar. oryiersteunden. Na eenige discussie wordt besloten een bedrag van 0.10 per ingezetene beschik baar te stellen voor extrahulp aan onder steunde werkloozen, in wier gezin tenge volge van de crisis een groote achterstand is ontstaan. Voorts om gedurende de maanden Decem ber, Januari en Februari aan elk daarvoor in aanmerking komend gezin van werklooze arbeiders \Va H.L. cokes per week te ver strekken. De cokes moet echter van het terrein» van de gasfabriek worden afgehaald, uitzonderingsgevallen daargelaten. En tot slot wordt besloten aan de onder steunden een extra-uitkeering ter gelegen heid van Kerstmis ,te verstrekken. De rondvraag levert geen bijzonders op. De heer van Kleef verzocht om een kool- aschpaadje in Laag Boskoop te laten aan leggen, thans is het als gevolg van de ver- breediugswerken, een modderpoel. Wethouder Guldemond belooft dit met oen meest mogelijken spoed te laten doen. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. A.S. Woensdag om 2 uur komt <Ie Ge meenteraad weder in openbare zitting bU- een, ter behandeling van de gemeente- en bedryvenibegrootingen, en de begrooting van het burgerlijk armbestuur. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. 15 Dec. Aangevoerd: 224 paarden 1 veulen, 953 magere runderen, 825 vette run deren. 181 vette kalveren, 536 nuchtere kal veren. 230 graskalveren, 231 schapen of lam meren, 77 biggen, 2 bokken en geiten, 22 overloopera. Prijzen. Koeien le kw. 35-38, 2e kw. 30 —32, 3e kw. 18—24. Ossen le kw. 33—36, 2e kw. 29—31, 3e kw. 21—24. SUeraa le kw. 36-3e, 2e kw. 24—26, 3e kw. 19-21. Kalve ren le kw 62J65, 2e kw. 50—55, 3e kw. 40—424. Melkkoeien 190—300, Kalfkoeien 185-310, Stieren 100—430, Pinken 110—160, Graskal veren 40—85, Vaarzen 160—200, Paarden 190 —290, Slachtpaarden 100—190 Hitten 75— 140, Fokkaivareo 12—18, Slachtk afvaren WISSELKOERSEN. 14 Deo. 15 Dec. Officieel. Londian 8.63 8.51 Berlijn 58.80 58.724 Parija 9.714 9.724 Brussel 34.40 34.45 Zwitserland 48.274 48.25 Weenen 35.25 35.25 Kojoemliagen 47.25 47.25 Stockholm 47.50 47,50 Oslo 46.50 46.00 New-York 2.47J 2.4741 Niet-cfficteel. Praag 7.36 7.36 Madrid 20.90 21.10 Milaan 12.824 12.724 Prolongatie 1 Beureoversicht. De berichten omtrent bankmoeiiijkheden in Noorwegen en de flauwe tendenz ia Wall- street veroorzaakte heden een ongeanimeer de tendenz ter beurz® van Amsterdam waar- non zich slecht® enkele fondsensoorten kol den onttrekken. Zoo ontmoetten de Philips eenige vraag, tei> gevolge waarvan de no- teering zich tot boven de hoogste vorige prijzen kon verheffen. Unilevers leden een klein verlies. De overige soorten waren verwaarloosd. Een kleine affaire had plaats in Koninklijke Olie, die eenigszin® aange boden waren en daardoor een licht verlies leden. De Amerikaansche soorten waren veronachtzaamd. Rubbers stil. Amsterdam rubbers goed prijshoudend. Tabakken had den een stille markt en weinig veranderd. Mijnwaarden hadden een beperkte mark?. Soheepvaartaandeelen aan' den gedrukten kant. Ned Scheepvaart Unie verloren het gisteren behaalde avans. De beleggings- markt was verdeeld. ADVERTENTIEN. TE HUUR UEVRAAGD, liefst csn- trum stad. Brieven onder Ne. 5370 bureau Goudsche Courant, Markt 31.

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 2