ALLE 4100 1 iigsitriiM lamer Os. J. OVERDUIN. Geldbelegging. - Spoed gewenscht. B ijÉÉ?E R N.V.Utrechtsche Hypotheekbank ttBOOG AZIJN2? Donderdag 17 December 7.30 uur HEIL DES VOLKS Peperstraat, Gouda negen Burgerwoonhuizen GOUDSCHE COURANT - WOENSDAG 16 DEC. 1931 - TWEEDE BLAD I Johanna Heusdens-van Wijk AGENT StutHi Mimi* hrtij Openbare Vergadering INWONERS VAN REEUWIJK KUNT U BEREIKEN Uwe vraag, Mijne Heeren, „Wat klinkt mijn piano vreemd!" Uw breuk „NU" dient gehandeld „straks" is te laat. ,NU" is 'n Ford-woord, even als: service, kwaliteit, levens duur en betrouwbaarheid. Meer dan honderd Neder- landsche gemeenten vertrou wen bij brand reeds op den Ford-motor. Koop ook een Ford, en doe het NU! Ford son N.V. NEDERLANDSCHE FORD AUTOMOBIEL FABRIEK, ROTTERDAM Het is HET VOORDEELIGST Het is HET EENVOUDIGST Het is HET GEMAKKELIJKST ADVERTENTIE-BUREAU Markt 31 - Gouda - Tel. 2745 Pandbrieven f 6I.006.000.. Reserves f 1.652.263.26 5 pandbrieven A 100°|. 'T DE BESTE VOOR DEK PRIIS Gemeenteraad van Gouda De Gemeentebegrooting 1932. Vierde Begrootingszitting Voor de deelneming ons betoond bij het overlijden van onze lieve Moeder, Schoonmoeder, Grootmoeder, Zuster en Schoonzuster betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam. C. H. W. HEUSDENS Wzn. GOUDA, December 1931. 16 GEVRAAGD door Belgische firma voor het bezoeken der landbouwers voor den verkoop van geselectionneerd Belgisch bietzaad. Vaste en winst gevende positie voor ernstig persoon eenigszios op de hoogte van den land bouw. Brieven aan Landbouwkantoor CERES te LEDEBERG. België. Een naaister vraagt een en een SLAAPKAMERTJE. Brieven onder No. 5375 bureau Goud- sche Courant, Markt 31. Afd. Gouda 24 D. V. hoopt DONDERDAGAVOND 17 DECEMBER a.s. in het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente aan de Turfmarkt te Gonda in (zonder debat) voor ons op te treden d» WiUarw. Haar Da. N. C. BAKKER, Ned. Herv. Predikant te Ophensden, met het onderwerp «■LOOFSSTRIJD. AanvangHALF ACHT. TOEGANG VRIJ. Het Bestuur. door Uwe advertentiën te plaatsen in HET WEEKBLAD v. BEEUWIJK dat eiken Woensdagmiddag door de post bii allen wordt bezorgd. Het kost U maar weinig. Advertentiën moeten worden ingezonden vóór Dinsdagavond aan de Aanneemkantoren te Reeuwiik en aan bet Bureau te Gouda, Markt 31, Tel. 2745. is gemakkelijk te beantwoorden. Het komt •r alleen op aan, of U den moed heeft, met de oude sleur te breken. heeft het altiid over de zenuwsloopende werkzaam heden op de beurs, op kantoor en op reis. Niettemin meent U uw zenuwen overdag herhaaldelijk nog een extra zweepslag te moeten peven. Hier een kopje koffie, daar een kopie thee, steeds weer en steeds meer eoffeïne Waarom gebruikt 1) geen Koffie Hag? Deze heerlijke plantagekof fie is gegaran deerd coffeïnevrij, heeft geen prikkelende uitwerking op hart en zenuwen en berooft U vooral niet van een gezonde verkwik kende nachtrust. Zie zoo. nu weet U het geheim vjui Ï"n gezond! ecriching mijn gezondheid, mijn kalmte en zelf- benec Door bijzondere omstandigheden^TE KOOP 3 jaar geleden gebouwd. Ligging gem GOUDA aan de Tollensstvaet. Voorzien van elec., gas en waterclosets. Steeds verhuurd voor f5.— perw«ek. Huuropbrengst f 2340.per jaar. Lasten f 289.79 p. jaar. Koopsom f 24000. Hypotheek aanwezig. Te bevragenJANSSEN IBERGFELD, Beëedigd makelaar en assuradeur te UTRECHT. Telf. 10264. 30 Dit hebt U dezer dagen wellicht gezegd, nu er eenigen tijd qestookt wordt. Piano's zijn eigenlijk nog gevoeliger voor temperatuurs-veranderingen dan wij menschenen geregeld stemmen van Uw instrument is dan ook noodig, wil het niet snel in waarde achteruitgaan. Vraag eens ons prospectus met voor waarden en voeg U bij de vele cliënten, die ons de zorg voor hun instrument hebben toevertrouwd. ROTTERDAM *1 W. de Withstr. 32 wordt altijd erger, indien U qen niet goed passenden breukband gebruikt. Door der gelijke breukbanden wordt het kwaad erger en kan een doodsoorzaak worden. Het is dus in Uw eigen belang, zich mijn uiterst gemakkelijk en onvernielbaar speciaalban- dage te laten vervaardigen. Door mijne bandages gedurende dag en nacht te dragen, zijn breuklijders aantoonbaar verlicht. Werkbaas A. B. schrijft o.a.: „Van myn zware liesbreuk ben ik 66-jarigen leeftijd ben ik weer in elk opzicht een gelukkig man." De landbouw Fr. St. schrijft o.a.: „Ik ben genoodzaakt, U na twee jaren hartelijk te danken. lezen. Op ik i mijn kwaad in 't geheel bevrijd." De landbouwkundige werd Voor "breuk- en voorvallyders kosteloos te spreken in Gouda. 19 December van tot 12 uur in hotel DE MIN" 9 uur tot 12 uur in hotel DE MINK, Crabethstraat 71. Rotterdam, 18 December van 9 uur tot 17 uur in Grand Hotel de l'Europe, Kruisstraat 12/16. Ik zend u de bandage gedurende 14 dagen op proef en heeft U de kans deze te Bovendien buikbanden naar maat in' gegarandeerd niet te overtreffen vervaardiging. K. RUFFING, Spezialbandagist. Köln, Richard-Wagnerstr. 16. fl+AANla nrft+A iaitllAft ..Het IsmiJ aangenaam U te kunnen mededoelen, BieedS WlHU uwueu dat wij Jeeda meer dan 16 jaren tandpasta ■■■■zeaazzzZBaNZNd1Chlorodont gebruiken en dat deze ons nooit hoeft teleurgesteldI WH hebben steeds witte tonden en een aangenainen smaak in den mond, mede omdat wij ook sinds lang Chlorodont - mondwater gebruiken. Bovendien wordt door onze geheel# familie alleen gebruik gemaakt van Chlorodont-tandenborstels. (w g.) O Cbudoba, Fr.Verlangt alleen de echte Chlorodont-tandpasta met rood-wit- g blauwe garantieatrook, tube 36 cent en 60 cent' Overal verkriJabaarT.^en intending van g deze Advertentie ontvangt U kostelooe een proeftube.Yan Leo-Werke Dresden Bijkantoor g Amsterdam Stadhouderskade 83. I LINCOLN Official Ford Dealer: J. L. HULLEMAN KLEIWEG 20 - GOUDA wanneer U in meerdere bladen advertentiën hebt te plaatsen, hetzij hier, of welk blad ook in binnen- of buitenland, dat U de opgaaf daarvan toezendt aan het U zyt dan in eens klaar en de plaatsing geschiedt naar wensch en tot dezelfde prijzen als door de bladen direct wordt berekend UTWCHT DE BANK stelt beschikbaar: in stukken van f 1000.—, f 500 en f 100.— met verplichte uitloting van l/iB Per iaar- De Directie: 40 Mr. A. J. S. VAN LIER. Mr. P. R. HOORWEG MIDDAGZITTING. van Dinsdag 15 Dec. 1931. (Vervolg). Derde zitting. Wethouder Koemans aan het woord. Wethouder KOEMANS (r.k.; is mede van oordeel dat de Keuringsdienst in finan- cieelen zin van nadeeligen invloed is op de uitkomsten van het Klachthuis. Er is dooi een deskundige commissie een onderzoek hiernaar ingesteld en deze heelt daarover een rapport uitgebracht. Aan de hand daar van is de begrooting van het Slachthuis opgemaakt, sluitend met een gering verlies. De vraag of afschrijving op oen grond moet plaats hebben, ia nog in onderzoek. Door den inspecteur van den Veeartsenii- kundigen Dienst wordt mede een onderzoek ingesteld of op den Keuringsdienst is te bezuinigen en zoo ja op welke wijze. Spr. gaat dan de opmerkingen na welke over de medische diensten zijn gemaakt. "Wenschfmen tot centralisatie daarvan te j komen, dan heeft men in het oog te houden. dat men voor uitgaven van. wachtgelden zal l tomen te staan voor hen, wier functies zul len worden opgeheven. De wethouder geeft vervolgens een uit eenzetting omtrent de totstandkoming van den post onvoorzien in verband met de uit gaven welke de crisistoestand vordert. Niet tegenstaande alle crisisuitgaven, die dit jaar meer dan 2 ton hebben gevorderd en uit den gewonen dienst zijn gedekt, is er met in begrip van den post „onvoorzien" thans op de begrooting een bedrag uitgetrokken, dat nog 8000.— uitgaat boven de werkelijke uitgaven van den thans loopenden dienst. Spr. concludeert hieruit dat in ruime mate rekening is gehouden met de uitgaven wel ke kunnen worden verwacht. De Wethouder van Financiën. Mr. de Witt Wiinen. verdedigt de tinancieele onzet der be grooting. Wethouder DE WITT WIJNEN (lib.) wijst er op dat bij deze begrootmg. in af- wij king van de vrij wel algehecle eensge zindheid in het college van R .en W.. in den Kaad verschillende stemmen zyn. opgegaan, de een in deze, de andere in tegenge stelde richting, waarin wenschen. desidera ta. en ook critiek is gehoord. Wenschen en critiek zonder dekking. Spr. zou deze stemmen in drie «roepen willen onderscheiden en wel allereerst de critiek. zooals spr. die van den vroegeren wethouder van Hyanciën, den heer Van t'taal heeft 'gehoord, waarbij de S.D.A.P., zooals ze in de practijk ook deed. alle uit gaven hooger wil ramen en de inkomsten lager om dan de belastingschroei straf aan te draaien. Tot de tweede groep rekent spr. de op merkingen van den heer Sanders, die hu een, cri-de-coeur noemt, daar deze in 't bij zonder de cultureele subsidies wil verhoo- gen, dan wel nieuwe scheppen. De derde groep beschouwt spr. die der Prot-Christ. fractie, die met bepaalde desi- •derata is gekomen, en voorstellen daarbij heeft ingediend van wenschen, liggend op haar speciaal terrein. Ten aanzien van deze wenschen merkt de wethouder direct op dat de middelen tot dekking niet zijn aangegeven. Critiek op de middelen tot sluitend Daarnaast heeft spr. critiek gehoord over de middelen the tot het sluitend maken der begrooting zijn aangewend. De heer Van Staal wil geen verhooging van Straat- en Vermakelijkheidsbelasting, niet den heer banders wijst deze elke salarisverlaging af. De heer Van Staal wil daarentegen 199 op centen op de Fondsbelasting leggen. Maar spr. vraagt hoe dat moe:, waar de heer Van Staal evengoed weet dat Gouda me: 80 opcenten reeds aan de top is. Wanneer bii het Kijk toestemming voor J00 opcenten wordt gevraagd, dan zal er zeker allereerst worden gevraagd verlaging van de salaris sen, waarschijnlijk in sterkere mate dan het 3 ontwerp der ryksudtkeering'. Spr. noemt dat onbegrijpelijk en gevaarlijk tevens daar de gemeente dan onder toezicht der Iiegeering zal worden gesteld. Spi. ge looft. zeker niet dat-de ambtenaren daar van beter zullen worden. Het heeft spr. getroffen dat hij thans van opvoering der Personeele Belasting niet heeft gehoord. Spr. zet aan de hand van de cijfers uiteen hoe verwacht wordt dat 1933 zal zyn. De voor 1934 gestelde desi derata van den heer Van Staal zal spr. maar niet becijferen. De heer Sanders zoowel als de heer ver kerk zijn eveneens in gebreke gebleven de middelen tot dekking aan te geven. Bij in terruptie heeft spr. den heer Verkerk hier naar gevraagd, doch deze heeft ze niet ge noemd Hetgeen wordt voorgesteld zal van de -begrooting een bedrag vergen van f 17.000.—J Dekkingsmiddelen gevorderd. Spr. weet niet wat de bedoeling is van den heer Verkerk, daarom -.vil spr. hem met nadruk waarschuwen deze middelen in de tweede instantie van de algemeene beschou wingen aan te geven, daar de begrooting, komen ze bii de betrekkelijke posten, niet is te overzien. Spr. mag dat van den fman- cieelen specialist der protest-ohristelyke fractie zeker vorderen. De critiek door den heer Zanen geoefend op den liberalen wethouder is onder gejuich van de S.D.A-P. naar voren gebracht. De heer ZANEN: Gejuich! De S.D-A.P. heeft wel een andere manier van juichen! Wethouder DE WITT WIJNEN zegt dat de S.D.A.P. zich altijd verheugt als er cri tiek op liberale politiek wordt geoefend. Voldoende voor Crisiuitgaven. Tegenover de critische opmerkingen merkt de wethouder op dat de post „on voorzien op 75.000.— is uitgetrokken, een bedrag waaruit ook voor crisis-uitgaven kan worden geput. Spr. verheugt er zich over nog steeds de crisis-uitgaven uit den gewonen dienst te hebben kunnen bestrij den. Voor het volgend jaar is nu op de be grooting meer geld aanwezig dan in 1981 voor crisis-uitgaven is besteed. Elders is dat zeker met net geval. Dat voor deze be grootmg met zou mogen worden geput uit ue reserve van de Gasiaoriek De twist spr. De wetnouder vergelyxt deze reserve met een dividend-reserve eener W.V.. welke dient om in moemjke jaren ais de inkomsten gering zijn, bu .te springen. Met wetnouder Muyi- wyk, die dit reeas uiteengezet, wyst ook spr. er op hoe de neer Wiuaut tot dek king de reserves der Lichtbearyven o.m. van het geïnvesteerde kapitaal heett aan gesproken. De samenstelling der begrooting 1932. Van Staal als wethouder verantweor- De wetnouuer ueelt mede op welke wijze de begrootmg UJoZ tot stand is gekomen en spreekt daaroy zyn verwondering uit da' \ooral van de zyde van den heer van Staal zooveel critiek is gehoord. Spr. wust er dan op dat toen het nieuwe college optrad in September hy van zun voorganger aantrof een begrooting met een tekort van 212.UÜU.Dit nieuwe college stond voor de taak in korten tyd de be grootmg gereed te maken zooals ze op grond van de uitspraak van den Kaad moest zijn. De v on ge wethouder van financiën, die al eenige jaren zitting haa, had geen kuits gegeven de vorige begrooting voor April in behandeling te doen nemen. De heer VAN SiAAL: U lastert! Dat was niet mijn schuld! De VOQKAiTi'iPK verzoekt den heer Van Staal deze aantyging terug te nemen. Deze is daartoe niet bereid. Wethouder DE WITT WIJNEN ver klaart ook geen prijs te stellen op een recti ficatie van den heer Van Staal. Spr. ver klaart dat de wethouder van financiën de verantwoordelijke man is, die er in elk ge val voor had moeten zorgen dat een zoo danige late behandeling niet zou plaats hebben. Hij heeft dat getolereerd en is uaarvoor aansprakelijk. Toen het nieuwe college optrad was er niets gedaan om tot versobering te komen; om het tekort weg te werken. De benoe- ting moest geheel worden omgewerkt, de straatbelasting moest nog op kohier wor den gebracht. Spr. heeft ach toen onmid dellijk twee dingen tot taak gesteld en wel deze: de begrootmg zoo spoedig mogelijk gereed te hebben en deze sluitend te maken op dP basis van de door den Kaad aangeno men motie Verkerk-de Witt Wijnen. Het doet spr. aangenaam aan dat van de zijde van den heer Sanders daarvoor naast zyn critiek. een welwillend woord van waar deering is gekomen. Het is spr.'s streven geweest, in tegen stelling met dat van zijn voorganger met alles tegelijk overhoop te halen, waardoor deze een overbelasting van de gemeente lijke huishouding heeft veroorzaakt. De begrooting nu vr«»tg gereed. Was Gouda onder het beheer van wethou der Van Staal in gunstiger tijden berucht voor haar late begrootmgen, thans staat zij onder de grootere steden daarmede vooraan. Het heeft spr. verheugd dat de eerste vader van de motie zijn voldoening over de tot stand gebrachte bezuiniging heeft geuit. Veilige ramingen van de Rijks- belastinginspectie. Op de inkomsten uit de ramingen van den wethouder zelve is geen Critiek geoefend: die zyn ook zeer voorzichtig genomen. Het treft spr. echter dat die van den inspecteur der directe belastingen worden aangevoch ten. Diens ramingen zijn steeds gebleken aan den veiligen kant te zijn. Er bestaat bii spr. geen bezwaar de becijferingen voor den Kaad ter visie te leggen. Naar aanleiding van de gemaakte op merkingen heeft de inspecteur aan spr. heden een schrijven doen toekomen waar uit blijkt dat vast staat dat de belasting opbrengst 1930 hier hooger is dan die over 1929. Met groote waai-schynlijkheid zal de opbrengst 5 rX uitgaan boven de ra ming. Merkwaardigerwijs speelt de waar dedaling der effecten in Gouda geen be langrijke rol. Spr. heeft de opvatting van Gouda's be volking dat er hier zijn tal van „binnenvet ters", die afkeerig zijn van effectenbezit, maar belegging zoeken in huizen en hypo theken. Een vergelijking met Nijmegen als de heer Verkerk aanvoerde, gaat volstrekt SprP'meent met deze mededeelingen wel alle bezwaren te hebber, weggenomen Nergens wordt critiek gehoord op de cy- fers der rijksbelastinginspectie dan nier. Spr. vraagt of het wellicht is omdat men een liberaal zoo graag een hak zet? Spr. erkent volkomen dat de toestand in Gouda zorgen baart. Al was het alleen maar ten aanzien van de voorziening der kapitaalsbehoeften. De S. D. A. P. heeft het belang der gemeente aan partijpolitiek opge offerd. Maar wanneer men ziet naar Nijmegen, waar 5 ton moet worden gedekt, Rotter dam waar de financieele specialist de Zeeuw voor 24 millioen schuld staat, dan mag men niet al te pessimistisch zün voor het komende jaar. Men vergete niet dat de dienst 1933 er heel anders had kunnen uit zien, dan thans het geval is, wanneer de vorige wethouder terstond tot uitvoering van de aangenomen bezuinigingsmotie was overgegaan. Door partij kolder bezeten heeft men geweigerd te versoberen, gewei gerd elke uitgave te verminderen. Daarom past het de S.D.A.P. niet daarover thans critiek te doen hooren. Korte opmerkingen. De quaestie der loonsverlaging is thans voor de begrooting 1932 van geen beteeke- nis. Daarom verdient het aanbeveling de beslissing over het Riiksvoorstel af te Voor gemeentelijken woningbouw thans geen geld te krijgen. Spr. verklaart het voor onjuist dat den heer Vau Staal op diens verzoek geen in lichtingen ter secretarie zouden wotder. verstrekt Wat de opmerkingen over het verlies der Middenstamdsrwoningen betreft, spr. zegt de minde meid te zyn in het college, daarom had de heer Van Ktaal spr. niet mogen aan vallen daarover. De vraag door den heer Heerkens ge steld om by voortduring van de crisis een fonds daarvoor te vormen if. moeilijk te beantwoorden. De tijden zyn zoo ongewis dat het niet aangaat daaromtrent een po sitieve verklaring te geven. Spr. wil alleen zeggen dat er omstandigheden kuninen zyn dat een crisisfonds noodzakelijk wordt. Beperking van oepaalde subsidies is spr. gewenscht voorgekomen, daar er misbrui ken daarbij zyn ontdekt. De opmerking inzake het omslagpevcen- tage van Gemeentewerken moet spr. laten voorbijgaan. De vorige wethouder heeft er in 4 jaar niets aan veranderd. In de enkele maanden tyd was het spr. niet mogelyk deze zaak te onderzoeken. Geen geld voor de St. Janskerk. Wat de aangevraagde subsidie voor de restauratie der St. Janskerk aangaat, spr. herinnert aan hetgeen de heer Muylwijk op 24 Eebr. 1927 als loco-burgemeester aan de restauratie-commissie heeft geschreven- Er is toen een verdubbelde subsidie voor 6 jaar toegekend om daarmede dan de restauratie te doen beëindigen. Thans laten de finan ciën niet verejer toe. Wethouder de Witt Wijnen wenscht geen verantwoordelijkheid te dragen by afstemming van den Kermis-post. Tegen het voorstel tot afschaffing van de kermis, dat een vermindering van in komsten brengt, heeft spr. zeer ernstig be zwaar. Het burgerlijk blok is overeengeko men dat voorstellen van principieelen aard als deze, in de huidige situatie achterwege zouden blijven. Spr. kan zich moViliik in denken dat de heeren Verkerk V.s. zich daaraan zouden willen onttrekken. Beze be grooting kan een bedrag van 17.000. niet missen. Wordt dan ook dit/ voorstel door samenwerking van heterogene groe pen aangenomen, dan zou de lihflrale wet houder van financiën zich ernsJJg met zijn partijbestuur moeten beraden of een libe raal nog langer de ondankbare taak van beheerder der gemeente-financien op zich kan nemen! De Prot. Chr. fractie heeft voor die beslissing de volle verantwoording te dragen! Voor salarisverlaging thans nog niet het moment. Samenwerking vóór alles. Ten slotte bespreekt de wethouder de salarisquaestie, zooals die door den verte- gen-woordiger der Econ. Groep is ter sprake gebracht. Spr. weet met of hij de opmerking van den heer Zanen voorbij moet gaan, waar de niet-politieke groep in den Raad zich hier mede op politiek terrein begeeft, waarvan zij afkeerig heet te zijn, dan wel of spr moet zeggen: „Het bloed kruipt waar het niet gaan kan! Spr. zal er echter maar een concreet antwoord op geven en wel dit dat waar het index-cijfer aanmerkelijk gedaald is, het onontkoombaar is dat ook de sala rissen volgen- Dat «tam, voor spr. vast. Echter, spr. is tegenstander van een loons verlaging, die nivelleerend werkt. Spr. acht een algeheele salarisherziening door over leg. de aangewezen weg. Dat kost tijd. Het moment daarvoor is thans nog niet aangebroken. Daar deze quaestie ten nauwste samenhangt met de beslissing over het 3 Ryksontwerp inzake de uitkeerin- gen en het zeker niet tactisch zou zijn een punt van geschil op te werpen, waar voor alles noodig is eendrachtige samenwerking in het belang der gemeente, heeft spr. deze aangelegenheid thans niet aan de orde ge- steld. De samenwerking in het college heeft er toe geleid dat de ambtenaren van hoog tot laag zijn doordrongen dat ook in de open bare diensten samenwerking moet worden betracht. Spr. eindigt ziin betoog met dank te brengen aan den burgemeester, en de wet houders, die hem het volbrengen van zyn taak hebben mogelyk gemaakt. Burgemeester Gaarlandt aan het woord. De burgemeester dankt voor de onder vonden medewerking en waardeerinig. Gouda zonder scnandaien. Spr. is verheugd over de samenstelling der begrootmg. net blykt dat Gouda kan too: en dat er met altijd scnandaien zyn en dat met aityd die menschen als zeer byzon- dere worden afgeschilderd. Spr. zal daartoe gaarne het zyne by brengen. Spr. dankt de wethouders voor hun aangename samen werking. De turbine-quaestie heeft in het 1 ano den indruk gewekt dat ons ambtena rencorps niet volmaakt integer zou zyn. Dat is absoluut onjuist Spr. schaartzich gaarne achter hen, om hun goeden naam te handhaven. Een goede naam is alles waard. In zyn verwachting van de ambtenaren ver trouwt spr. niet beschaamd te zullen wor den. Een goede begrooting. Spr. verheugt zich dat deze begrooting met succes tot stand is gebracht, ondank3 dat de werkloozenzorg veel zorg baart. De wethouder van financiën is er geluk kig in geslaagd deze kosten op te vangen zonder daarvoor te leenen- Dat verdient de belangstelling van den Raad. Spr. staat voor de taak van de handha ving der goede orde. Daarvoor zal spr. zorgen. (Interrupties van den heer Van Staal). De VOORZITTER zegt tot den heer Van Staal: Probeer nu niet op al te duidelijke wijze de mate Uwer beschaving te demon- atreeren! Korte antwoorden. Spr. gaat thans in op de gemaakte op merkingen inzake het Ziekenhuis en licht deze toe. Spr. geeft de toezegging deze aan gelegenheid van maand tot maand te zuller. doen nagaan. Verschillen in het college hebben geen aanleiding tot afwijkende nota's gegeven. Dat ie ook niet noodig. Het gaat ook spr. zeer ter harte dat de St. Janskerk zyn subsidie moet missen. Het laat zich aanzien dat de verbinding der rijkswegen met ryksgeld tot stand zal komen. Vermindering van bet politiekorps ach. spr. m dezen tijd niet wenschelyk. De tud waarm we leven en de jeugd laten vermin dering niet toe. Spr. wil in antwoord op de gestelde vraag zeggen dat zyn huis aan de Industrie- en Huianoudschool is aangeboden. De in- spectnce der Rijksgebouwendienst vond he'. gebouw zeer geschikt, en daarom is tot den koop overgegaan. De heer VAN STAAL: De ontstemming hierover is groot. De VOORZITTER: Als het van afhing, zou die nog grooter zijnl Het blykt dat heel wat ingezetenen han gen aan het oud-archief der stad. B. en W* hebben zich op het standpunt gesteld dat de precaire toestand niet toelaat een archi varis te benoemen. Wil de Kaad anders, dan moet men dat zelf weten. Gouda zal zich anders moeten schikken in het gemis. Spr. komt tot de opmerkingen van den heer Sanders. Wat spr. heeft gedaan ten aanzien van de boventallige onderwijzers, was noodzaak met het oog op de financiën- Spr. is voornemens deze aangelegenheid verder geleidelijk af te wikkelen. Het is niet juist dat spr. de S.D.A.P. wil achterstellen. Dat spr. een tweeden termijn gisteren heeft willen voorkomen, bewijst alleen dat vlugge behandeling van zaken zijn opzet was. Spr. wil gaarne steeds de onpartijdigheid betrachten. De vergadering wordt daarop te even 5 uur verdaagd tot des avonds 8 uur. Dinsdag 15 December 1931. Avondzitting 8 uur. REPLIEKEN. De replieken op de Algemeene Beschou wingen vangen te 8 uur aan. Repliek van den heer Polet. De heer PDEEÏ (a.r.) knoopt zjjn be schouwingen vast aan hetgeen de heer Fok kers heelt gezegd over de fabel van Tol stoi. Spr. denkt aan de verloopen leeuw in de Camera Qbscura. De wyze van optreden van den heer Fok kers maakt het voor spr. noodig daarover een en ander te zeggen. Het is niet serieus om te zeggen dat hy maar als eenling zit in de commissie. Dit klopt niet met diens houding thans in den Kaad. Spr. beschouwt hem wel degelijk als een deskundig lid, als zakenman, eigen-bouwer, die wel dege lijk tot oordeelen bevoegd en in staat is. Het is niet juist dat de bijzondere scholen van alles krijgen, terwijl op de openbare scholen alles wordt beknibbeld. In de com missie is het advies gegeven dat elke gul den voor het openbaar onderwijs uitgegeven er geldt voor twee, aangezien de bijzondere ook per leerlingen krijgen uitgekeerd wat voor de openbare wordt besteed. Het is ge bruik de begrootingen steeds te ramen op de oude bedragen, tenzij bijzondere omstan digheden gelden. Nu is wel degelijk afge gaan op hetgeen in werkelijkheid is uitge geven. Spr. heeft daarbij gaarne gebruik gemaakt van de adviezen van den heer Des- sing, die adviseur is voor de r. k. scholen. Tegenover de opmerkingen van den heer Sanders over de loonen zegt spr. dat nie mand eigenlijk loonsverlaging wil. Spr. vraagt echter of de heer Sanders zich niet kan indenken dat een lager loonpeil nood zakelijk is. En spr. wijst dan op de aange nomen noodverordening in Duitschland. Waar op de wereldmarkt met concurrentie moet worden gerekend, is het niet anders dat niet voor ieder een goed welvaartspeil bereikbaar is. Spr. vraagt ook of de arbeiders in be schutte bedrijven die langdurige werkloos heid hebben, in werkelijkheid geen loons verlaging daardoor hebben gekregen? Spr. gelooft ook dat by voortduring van de cri sis ook het gemeentepersoneel een lager loonpeil zal moeten aanvaarden. Spr. wyst er ook op dat het verwekken van agitatie tot gevolg heeft, zooals door een soc.-dem. voorman is verklaard, dat men zich door het schuim laat leiden. Spr. verstaat in het voeren eener demo cratische politiek ook het medewerking ver- leenen voor het sluitend maken der begroo ting en het zoo laag mogelyk houden der belastingen. Spr.'s fractie heeft tot het laatst toe getracht een S. D. A. P. wethou der in het college te krygen, maar dat ls niet gelukt. Op' voorstel van den heer Zanen ia dat ook nog gepoogd, doch zonder resul- tftat. Waar de voorstellen door spr.'s fractie moeilijkheden hebben veroorzaakt voor het college, vertrouwt spr. dat de fractievoor zitter nog wel iets in 't midden zal hebben te brengen. De heer DESSING (r.k.) sluit zich gaar ne aan by de hulde aan het college gebracht voor de totstandkoming dezer, begrooting, ook in de Commissie voor Gemeentewerken. Als men elkaar verstaat, is aangenaam wer ken mogelyk. Spr. vraagt in 't by zonder aandacht voor den dienst van Bouw- en Woningtoezicht. Spr. zou gaarne voor de nieuwe Kleiweg»- brug een ander project zien, omdat dat het aanzien der stad zal verhoogen. Spr. dringt er op aan dat het teekeneh voor de eigenbouwers tot het minimum wordt teruggebracht, met gevelteekeningen kan worden volstaan. Volgend jaar zal spr. gaarne een volledig gespecificeerde begrooting van Gemeente werken ontvangen. Dat maakt de zaak over zichtelijk. Spr. bespreekt verder verschil lende details, om aan te toonen dat met goeden wil bezuiniging mogelyk is, zonder dat de zaken minderwaardig worden. Spr. geeft den Voorzitter in overweging ter bezuiniging de algemeene beschouwin gen te bekorten. Spr. vraagt nog of de schuttingen der Sportterreinen uit reclameoogpunt geen in komsten kunnen hebben. Renliek van den heer Zanen. De heer ZANEN (e.g.) dringt by den Voorzitter aan by samenstelling van col leges ook te denken aan hen, die achter spr.'s fractie staan. De verkoop van het huis aan de öostha- ven van den burgemeester, is door spr. ter sprake gebracht, aangezien over dien ver koop werd gemompeld. Spr. verzoekt den burgemeester tot ver mindering der politie over te gaan, zoodra zulks mogelyk is. Een concreet antwoord op de vraag op welke wettelyke grondslagen is uitgegaan van de^jaming uit inkomens en of daaruit 100 'X opbrengst is geraamd, heeft spr. nog gemist. Spr. zegt dat Mr. de Witt Wynen moet begrypen dat het zyn bedoeling met is split sing te brengen in het College. Spr. legt zich neer bij het gegeven antwoord. Wordt de toestand ernstiger, dan verwacht spr. dat wel degelijk het premievry pensioen zal worden aangetast. Het putten uit de reserve uit de Gasfa briek is niet hetzelfde als uit een dividend reserve. Die reserve mag alleen worden ge bruikt voor de Lichtfabrieken. Spr. kan het niet anders zien. Wellicht is ook 193Ö of 1934 nog ongunstiger dan thans. Spr. vraagt een nader antwoord of op den Reinigingsdienst niet meer is te bezuinigen. Deze vordert 90.000.—, waarvan 45.000 loon. In elk particulier bedrijf zijn de on kosten 20 7e omlaag gegaan. Waarom kan dat hier niet? Spr. gelooft dat het den di recteur, die zich met hart en ziel er aan geeft, moeite kost een offer te brengen. Spr. meent dat wanneer volgend jaar met, een zeker bedrag zou worden verminderd, dan de reiniging niet in gevaar zal komen. Spr. bespreekt opnieuw de turbine-quaes tie. Vorig jaar kon er geen dag worden ge wacht, daar Gouda dan in 't donker zou komen. De Commissie wilde in holland be stellen, de Directie niet. Het spyt spr. dat den wethouder nog niet is overtuigd dat de zaak goed is behandeld. De Commissie weet van dien professor of van de gevoerde be sprekingen niets af. Spr. hoopt dat de wet houder alle inlichtingen, die noodig zyn, aan de Commissie zal verstrekken. Spr. wacnt gaarne het rapport over den Keuringsveearts af. Op het abatooir is fei telijk geen verlies, daar op den bouwgrond niet behoeft te worden afgeschreven. Het is niet juist dat al spr.'s vragen reeds in de Commissie voor Gemeentewerken zyn gesteld. Spr. geeft wethouder Donker, die hij waardeert voor zyn werk, de verzekering hem gaarne terzijde te zullen staan. Het doet spr. genoegen dat ook de heer Dessing een basculebrug zou prefereeren. Al kost deze brug zelfs 20 mille meer, ze duurt 100 jaar en wordt gekostigd uit den kapi- taaldienst. Spr. acht de critiek van den heer Fokkers over Gemeentewerken niet gemotiveerd. Repliek van Mevr. Riesz. Mevr. RJlESZ (Lib.) heeft in de G. Crt. het verlanglystje gelezen van de S.D.A.P. Het verwondert spr. dat din fractie dekking daarvan zoekt door opcenten op de fondö- belasting, die tot 100 zouden moeten wor den opgevoerd. Spr. staat nog steeds op het standpunt dat waar niet is, de keizer zijn recht ver liest. Met verwondering vraagt spr. waarop de kosten der nieuwe voorstellen zullen moeten worden gevonden. Mt-n denkt er blijkbaar niet aan dat niet slieen de arbei ders door de crisis lijden, maar ook velen, die tot de intellectueelen worden gerekend. Spr. vindt het volstrekt niet erg dat door de ouders medewerking wordt verleend bij de overplaatsing op de scholen. Spr. wijst er op dat groote mannen van dezen tijd uit eenvoudigen kring zyn voortgekomen en niettemin tot de hoogste sport zijn ge klommen. Spr. heeft een voorstel tot ver mindering der presentiegelden ingediend en vertrouwt dat dit er komen zal. Spr. betreurt het dat meerdere subsidies moeten verminderen, maar spr. zal zich daarbij neerleggen. Spr. besluit met de mededeling by den betrekkei ij ken post van ihet archief het be houd daarvan te zullen verdedigen. Repliek van den heer Sanders. De heer SANDERS (s.d.) is van oordeel dat de heer Heerkens ver van huis is als hij beweert dat bii de S.D.A.1'. er maar een is, die de begrooting bestudeert. Spr. wyst er op dat de besturen der bij zondere scholen hun eigen bevoegdheid heb ben. waarop geen raadslid invloed kan oefenen. Tot den heer Polet zegt spr. dat alleen •bij medezeggenschap door hen loonsverla gingen. zonder meer zullen worden aan vaard. Men moet niet denken dat men met geld alles kan bereiken als de arbeiders in een toestand van depressie zyn gekomen. Er moge in de hoogere kringen kapitaal worden verloren, om de boterham gaat het niet. zooals bij de arbeiders, ook de intel lectueel® arbeiders, het geval ia. Spr. zegt diat de aanvaarding der nood verordening in Duitschland geschied is uit nood ter voorkoming van nog grooter kwaad. Repliek van den heer Heerkens. De heer HEERKENS (r.k.) verduidelijkt zyn standpunt tegenover den heer Sanders. Spr. heeft zich vanmiddag dood-geërgerd over het feit dat de heer Van Staal tracht steeds ieder ander tot stumper te verkla ren. Spr. heeft mede den indruk dat de Hoc.-dem. momenteel niet anders beoogen dan de uitgaven op te voeren en de inkom sten te verlagen. Repliek van den heer Verkerk. De heer VERKERK (a.r.) heeft bemerkt dat de voorstellen door spr.'s fractie inge diend, eenige moeilijkheden voor de finan ciën zullen veroorzaken. Spr. is niet by de bespreking aanvankelijk geweest. De heer de Witt Wynen vergt van spr.'s fractie dat geen wijziging in de begrooting kan wor den gebracht. Het is niet een parlementair maar een extra-parlementair college. Spr. zegt dat het college zich ook zoodanig heeft gedragen, daar B. en W. ook «een overleg heeft gepleegd over de beschikking van on- Spr. zegt dat de kermis voor epr.'s geest verwanten een principieele quaestie is. (De heer Zanen: Kermis in ie eigen plaats!) Spr. zegt dat in dezen tyd geen plaats is voor een kermis in een christelijke maat schappij. Er wordt nu geschreeuwd over een zoo groot bedrag. Maar 13.000.— zal ze ook niet opbrengen: het zal wellicht onder de 10.000.blijven'. Spr. wil de quaestie principieel beschou wen. Met een dekking van 10 'X opcenten op de fondsbelasting kan spr. niet komen, maar spr. zou kunnen komen met dekking uit de reserve. Ook zou uit de 5 meerde re belastingopbrengst volgens bericht van den inspecteur de dekking te vinden zijn. Wethouder DE WITT WIJNEN: Hoe

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 3