NIEUVi No. 1786^ Dit blad vers DE ZILVE] bergambai NIEUWERE! XeV fc geen spr. afd. van Stini FEUILI eensgezind om te geven op igen. .'bracht ‘zingen Econ. ;en len 'eBteund. Er i« f hij valt onder Van een keers zone keerse ooit licht en t Het is volgeni De Re Uit het En MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Woerden. 16 Deo. Aangevoerd 233 partijen. Prij zen le kw. m. r.m. 28—30, 2e kw. m. r.m. 25—27. Handel traag. O.M. had 8 maanden aftrek van het voorarrest geëischt het ons per Me de ma 72: 6 hoVen, noemd Het autoverkeer. Naar vernomen wordt stellen thans B. en W. pogingen in het werk om Ged. Staten te verzoeken alle gesloten verklaarde wegen voor het autoverkeer open te stellen, aan- Uitbreiding van zaken. De Coöp. in» en verkoopvereeniging „Sar menwerking” alhier, heeft in bedrijf geno men een z.g. Miracle-molen, gedreven door een electromotor van 50 P.K., waarvoor de bestaande transformator te klein bleek, en door de Goudsche Lichtfabrieken een groo- tere is opgeeteld. ?n worden. Spr. le begrooting tanden van 1932 i gezien. In de werkcommiss Afgevaardigden he< St.mson het Hoover' door, zoo zeóde hy, i Duitschland en een g paniek over de gehe derd. Zonder het mo. licht alle crediteuren Staten hun betalin Het was niet juist da ten door het Hooverp grooter offer zouden ren. Het was verder teuren der Vereenigc ding van het morator zouden voorstellen. O de Amerikaansche r irdng van het congre voor vreemde leeninge Stimson weer er ve land tot het jaar 19J weest van buitenlands is het op zyn buiten gewezen. Wyzende hoogte der Duitsche a der particuliere schub ker, dat de geschied* het vertrouwen rechtv ter van het Duitsche capaciteiten en zyn i Een gezond Duitschlai werk tegen onzeker] Ben ineenstorting van zou ernstige gevolgen cieele stelsel van alk inbegrip van de Vere den gevaarlijken toesl zich bevindt, heeft d< hington in Mei 1931 door bemiddeling vi vertegenwoordigers e mededeeling omtvangei een verslechtering va treden. Een Duitse! verplichtingen verniet: is gerechtvaardigd, oi de gelegenheid geeft Na Stimson heeft d ris van financiën Mill gevoerd. Hy verklaar vacantiejaar noodzake einde een catastrofe doeling van Hoover nisterieele bespreking i weest, de in aanmerk mogendheden ervan te i een consolidatie vai Duitschland' de leeninf gegarandeerd zouden dat een nieuwe Duit® meen® paniek zou ver- Een Reuter-bericht ton, dat Mills in het handelen. De heer Muijs had liever gezien dat B. en W. hadden voorgesteld een bedrag, b.v. 10 cent per inwoner^ beschikbaar te stellen voor directe steun. De Voorzitter; Iedereen valt onder deze regeling uitgezonderdi ouden van dagen en gebrfekkigen, welke rechtstreeks door het armbestuur worden gesteund. Er ig geen inwoner^in Stolwijk of hij valt onder deze 44 Oh Will, hoe heb ren denken dat je sc had het mij zelf gezeg alsof ik droom. Als ik vraag ik m® af» of h Vind je mij dan i Ja, en toch ook w je altijd dezelfde blijv- neen lieveling je bent Er kwam een zachte zijn oogen om haar v Toen vroeg hij En de kinderen Cissy? Die zijn nog op nog zoo vroeg. Laten ze toegaan. Zij stond op om hen nemen, maar het was want van den kant van klap8 vroolijk glelaah zagen ze Jaikea kome iedere hand een kind, derateboven getrokken tele metgezellen en r smeekte hij hen om g Zachtjes aan toch De steunregeling. In deze gemeente wordt dezen winter voor het eerst een werkloozeneteun regeling toe- gepast, en reeds bij de tweed© uitkeeringen is gebleken dat een der steuntrekkenden, door het verstrekken van een onjuiste op- gaaf van zijn verdiend loon, misbruik heeft gemaakt. Hij is natuurlijk onmiddellijjc van vender© steun uitgesloten, terwijl een ver volging wordt ingesteld. wonde in het hoofd, terwijl een oor nage noeg weid afgescheurd. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp gevraagd, zoodaü op een oogertblik 3 doktoren ter plaatse waren, en slechts één gewonde, gelukkig kwam deze weer spoedig op zijn verhaal, hoewel hij veel bloed heeft verloren. De zwaar be schadigde auto is laat in den avond door een kraan wagen op den weg gebracht en weggesleept. Het is als in een feuilleton: „Wordt ver volgd”. REEUWIJK. Een Crisis-Comité. Burgemeester en Wethouders van Reeu wyk hebben besloten een plaats el ijk Crisis- Comité te vormen. Tot het inzamelen van gelden voor het Nationaal Crisis-Comité zal de werklooze J. J. Brauns alhier met een gesloten collectebus rondgaan om de ingezetenen een gift te vragen. Hiermede zal een aanvang worden gemaakt op 21 December a.s. De ingekomen giften zullen, zonder af trek van onkosten, aan het Nationaal Crisis-Comité worden overgemaakt. Het Gemeentebestuur hoopt dat een ieder naar vermogen zal bijdragen. Het wordt verwacht dat minstens20 gif ten van 100.25 giften van 50. 100 giften van f 10.en vele kleinere gif ten van 5.en daarbeneden, welke na tuurlijk zeer welkom zijn, in de collectebus zullen worden gestopt; of dat over de Veroordeeld. De landbouwer M. R. M. uit Hazerswou- de, dip te Alphen a. d. Rijn met een door he mbestuurden auto een aanrijding veroor zaakte, tengevolge waarvan A. de Jong al daar ernstig werd gewond, ie door de Haag- eche Rechtbank veroordeeld tot f 150 boete subs 50 dagen hechtenis. De vijvers in het Haagsche Bosch. De Gebr. van der Starre alhier hebben op Mapndag 14 Dec. j.l. de vijvers in het Haagsche Bosch metsten vischzegen opge- vischt. De vangt js-lïiet meegevallen; slechts een 150 pond snoek, 80 pond brasem en 2 edelkarpers van een gezamelijk gewicht van 30 pond werd gevangen. In den wegkant weggezakt. Door het uitwyken voor een hond geraak te de heer Kwant uit Gouda aan den Nieuw- dorperweg tegenover de woning van den veehouder N. van Neeuwen met de dbor hem bestuurde auto te veel aan den graskant, waardoor de auto in den wegkant verzakte. Met een kraanwagen werd de auto weer op den beganen grond gebracht. - laan, F. W. Reitzstraat 59; 1 kerkboekje, J. Imholz, Veerstal 5; 1 rozenkrans, M. v. d. 1 Berg, Kuiperstraat 34; 1 motorhandschoen, F. Overkamp, Nieuwe Haven 179; 1 psalm- ■boekje, M. Poot, v. Heusdenstraat 34; 1 da- t meshandschoen, R. Zoeteman, Regtntesse- plantsoen 13; 1 portemonnaie, M. v. Driel, 1 R. v. Catsweg 116; 1 p. gymnastiekschoe nen, H. de Man, Krugerlaan 63; 1 dames- tasch, L. Overhand, Erasmusstraat 4; 1 rug- 1 zak, A. Zwanenburg, Keizerstraat 75; 1 r jockeypet, M. v. Es, J. v. d. Heijdenstraat 19; 1 damestasch met inh»» P. A. Fokkers, I Boelekade 223; 1 dakkleedje, J. de Jong, Woonschuit 90, Jaagpad; 4 veilingkisten, I van Eijk, Kleiweg 12; 1 kirulerportemon- 1 naie met inh., C. Dankelman, Dubbelebuurt 7; 1 broodzaag, J, Meuris, Spieringstraat 93; 1 bril in étui, W. Sluyter, St. Joseph- straat 30; 1 heerenportemonnaie, Zegveld, 1 Aaltje Baksteeg; 1 kerkboekje, M. v. d. Berg, Kuiperstraat 34; 1 schooltasch, C. Bloot, Geuzenstraat 46; 1 damesbont, J. de i Waal, Kamemelksloot 143; 1 portemonnaie met inh., D. Nuvelstyn, J. Kottensteeg 20; 1 pet, H. Hortensius, Zwarteweg 88; - vet- 1 spuit v. e. auto, J. H. van Os, Gr. v. Biuis- straat 94; 1 kinderhandschoen, A. v. Vliet, Zoutmansplein 12; 1 kinderarmbandje, A. Verkaik, Kleiiweg 59; 1 handschoen, T. Dortland, Kamemelksloot 40; 1 autonum merplaat, G. de Rotte, Gr. v. Bloisstraat 40; 1 kindermuts, C. Bakker, Bpckenbergstraat 90; 1 kinderhandschoen, P. de Wit, Peper straat» 3; 1 étui met inhoud, W. Arends, Steynkade 31; 1 bontkraag, C. Loendersloot, Stolwjjkersluis 66; 1 halsketting, E. v. d. Pavoordt, L. Tiendeweg 10; 1 heipaal, A. de Gruyl, Vierde Kade 83; 1 vuilnisemer, H. J. Kroeders, L. Tiendeweg 64; 1 pet, F. M. Bax, Vorstmsnstraat 3; 1 heerenrywiel, B. v. Vreumingen, Wydstraat 20; 1 kinderpor- temonnaie, D. J. v. Dykr Steynkade 35; 1 damestasch met inh., M. C. Ue Heer, Steijnkade 17; 1 kinderschoentje, C. Ver boom, W. Tombergstraat 37; 1 ring, M. den Hollander, P. C. Bothstraat 62; 1 man- chesterjas, N. Poldervaart, Naaierstraat; 1 broche, J. de Langen, Géuzenstraat 28; 1 lakceintuur, T. de Bruijn, L. Dwarsstraat 40; 1 rol teekeningen, H. v. Reeden, Weth. Venteweg 49, Reeuwyk; 1 mantelceintuur, G. de Keizer, Vierde Kade 20; 1 paar da- meshandschoenen, H. J. Smient, Zwarteweg H 63; 1 speldje, J. Oudijk, Kattensingel 45; 1 zakmes, P. Snel, Middelantstraat 8; 1 da- mesportemonnaie met inh., J. Wijnen, Plat- teweg 183, Reeuwyk; 1 kindertaschje met inh., Groenendaal, Achter de Kerk 34; 1 knipmes je, G. Braber, Dykstraat 9; 1 por- temonnaie met inh., S. v. d. Graaf, P. C. Bothstraat 47; 1 rozenkrans in étui, C. H. Schuttelaar, Markt 24; 1 beursje met inh., G. H. Schuttelaar, Markt 24. Als verloren werd aangegeven: 1 gouden armbandhorloge, 1 reserve auto band 32 x 6, 1 zwarte hoedenkofer met hoe den, verloren tusschen Nieuwerkerk en Gouda, 1 enveloppe met 25 gld., 1 gouden halsketting met hanger, 1 gouden schakel armband. Omtrent eenige gevonden rijwielbelas- tingplaatjes zijn aan het Bureau van Poli tie alhier inlichtingen te bekomen. Alg. Bouwvakarbeidersbond en de Alg. Land- en Tuinbouwersbond. De afd. van den Alg. Bouwvakarbeiders bond en de Alg. Land- en Tuinarbeidersbond hebben een gecombineerde vergadering ge houden. Besloten werd een verzoek aan den Raad te richten om de werkloozen die aan het werk gesteld zyn by de werkverschaf fing en als steuntrekkers staan ingeschre ven, een Kerstgave uit te keeren en wel 20 procent van hun loon of uitkeering. Teven werd besloten een brandstoffen regeling in het leven te roepen en den Mi nister te verzoeken de eerste vier gulden van het gezinsinkomen niet in mindering te brengen. Ook zal getracht worden een huuitoeslag te bekomen, UIT DEN OMTREK. HAASTRECHT. De dijk der ongelukken. Jl. Maandag mag wel met een extra zwart krijt als een ongeluksdag voor de berijders van den langzamemand beruchten Haas- treohtschen dijk worden aangetee-kend. Er zit zelfs een climax in de ongelukken. Het begon zeer onschuldig. In de bocht^ dicht hij Oudewftter, bij velen bekend als het Vette Varken”, reed in den nacht van Zondag op Maandag een autorijder met zoo danige snelheid in de richting Haastrecht, dat hij meer dan den weg alleen noodig had, zelfs nog een gedeelte van de berm van de dijk. Ter plaatse is door de goede zorgen der Posterijen een brievenbus op een j>aaltje gezet en beiden werden finaal teg( den grond gereden. De dader bleef tothedc onbekend. Het volgende drama speelde zich om streeks 10 uur af, ter hoogte van het Kerk hof, waar een auto rechts van den weg was neergezet. Uit de richting Oudewater na derden achter elkaar 2 auto’s, 'li© om te passecren, zeer langzaam reden. Aehter hen kwam met zeer groote snelheid een van de bekende vrachtauto's uit Borculo, zooals bier dagelijks passeeren. De chauffeur reed met bijna onverminderde snelheid door, gaf de laatste auto een harde duw, zoo hard, dat de auto tegen de voorste aanbotste. Dat 1 -pleit voor Nu liep schade af. Een rekensom. De Rotterdamsche Rechtbank veroordeel de de veekoopman W. J. de W. alhier we- •gens diefstal van twee koeien uit de weide tot één jaar gevangenisstraf met 8 maan den voorwaardelijk en vier maanden zitten met aftrek van 6 weken voorarrest. Het O.M. had 8 maanden gevangenisstraf met ■Broodprysverlaging. De broodbakker C. de Groot in de Middelburg alhier heeft thans het witte brood van 16 op 14 cent per 8 ons, tarwebrood van 1’4 op 12 cent per 8 gebracht en het melkbrood op 19 cent per 8 ons gesteld, zulks een en u^der daaren boven met dividend. specceur te laag! De heer Verkerk wil de reserve dan 1 aanvullen met de 5 opbrengst uit de I fondsbelastmg. I Inzaxe het pontje verwacht tegenstand. De restauratie der St. Janskerk is nog niet gereed. Er zyn tegenvallers gekomen, ue glazen worden gerestaureerd maar nu wil men de omly sting met geven om ze in te zetten. Spr. vraagt de subsidie toe te staan. tv u „8«PHek van den heer Fokkers. De heer FOKKER.S (s.d.) neemt die in terrupties niet zoo erg als men ze wel op vat. Wethouder Donker mag wel wat meer waardeenng hebben voor hetgeen spr. ook doet. bpr. vindt het een verkeerde tactiek zonder meer op de begrooting van Gemeen tewerken te schrappen. De wyze van stra tenbehandeling van wethouder Donker be wondert spr. niet. Spr. becritiseert de samenstelling der schoonheidscommissie, een' ambtenaar daar in acht spr. voldoende. Spr- schaart zien aan de zyde van hen, die eert basculebrug beter achten. B Repliek van den heer Van Staal. De heer VAN STAAL (s.d.) verklaart dat ny den heer Heerkens niet heeft willen kleineeren ;spr. neeit alleen willen zeggen cat tot uituig is gekomen dat er geen in teresse is voor die begrooting. Spr.’s frac tie Had algesproken dat niet meer dan één lid de sectievergaderingen zou by wonen, zittem 11461 V°°r Bpek"en_lboonen willen Spr. zegt dat de liberale party onrecht- maug een zetel bezet en de r.k. party er twee. De «JJ.'AaP. zal zeker niet bereid zyn Spr. bevestigt zijn financieels bezwaren, bpr. voert aan dat de wethouder van finan ciën heeft verklaard dat de post onvoorzien ten volle bestemd is voor het Burg. Arm bestuur, zoodat er geen „onvoorzien” over- blyft. Die tegenstellingen naar voren gebracht vindt spr. wel aardig. Vóór de verkiezingen waren noch de liberalen, noch de Groep voor loonsverlaging, nu verwijt de laatste de eerste dat hij er niet mede is «ekomen! Spr. heeft niet alleen de opcenten fonds belasting aangewezen, maar ook op Perso neel- en Straatbelasting. Waar spr. aan vankelijk progressie voorstond, doch dit nu op de iondsbeiasting niet mogelyk is, daar om wil spr. eerst verhoogmg op de opcen ten op fondsbelasting. Het standpunt door de prot.-christ. frac tie ingenomen acht spr. verkeerd; er zyn geen tusschenwegen, het beginsel verkoo- pen of het handhaven. kenPr <^aarover de post kermis spre- Nu heeft de S.D-AJ*. voor 100.000 nieuwe eischen gesteld. Spr. zegt dat de heer Heerkens de door hem gebrachte be lasting, heeft verlaagd. De arbeidersklasse is daardoor aan de reactie overgeleverd Spr. sluit zich aan by het betoog van den heer Zanen inzake het turbine-vraag- stuk en de reserve der gasfabriek. Spr. verklaart in September de begroo ting te hebben gebracht; het college heeft de begrooting in April ingediend. Het is onjuist wat wethouder de Witt Wijnen hier- over heeft gezegd. Spr. tast de cyfers van den inspecteur der belastingen met aan. Wanneer dit jaar de crisislasten uit den gewonen dienst kunnen worden gedekt dan is dat te danken aan het feit, aat op spr.’s kompas en van den inspecteur is gevaren, bpr. zal er aan vasthouden dat crisis-uitga- ven steeds uit den, gewonen dienst zullen moeten komen. (De heer Sanders: Dat is voor U persoonlyk). Over anderhalf jaar zal wel blyken of de thans gevoerde poli tiek de juiste is of wat spr. heeft gewild. De samenwerking in het college en het blok van 14 is gebaseerd op de reactionnai- ren grondslag dier groepen. Zij gooien eixaar ae klontjes toe. bpr. oefent entiek op de bezuinigingen op net Ziekenhuis. Spr. wyst er op dat by een werklooze het elecvriscn iicnt is aigesneden. Spr. vraagt dringend terstond herstel daarvan. Wanneer er revolutie komt zal die in Gouda naet ontbranden. De maatregelen, die men hier trelt zijn zonder beteekenis. Spr. geeft de verzekering als het moet vooraan te gaan. Dat heeft spr. by de staking m de waschindustrie getoond. De heer KAMPHUIZEN: loen schoten ze niet! De VOORZITTER: Als die tyd komt wachten we het kalm af. De heer VAaN SiAAL zegt dat het zal aankomen op de aröeiderskiasse: met Ruys van luxi en litói komt men er niet. Spr. wyst op ue uitspraak, van Guyk. de r.k. arpeidersieioerWy zullen klauwen, zoo lang wy klauwen hebben. bpr. zal den tyd ai wachten om met de revoiveerenden arbeid op te trekken. Dan zal moeten oiyken ot ook de roomsch-katho- lieke aroeiders zullen durven te klauwen. Ais difi eensgezind optreden, dan komen de angsuneiers van 1918 terug wat er nu wordt onthouden i Repliek van den neer Middelweerd. De heer MldiDiubVvKEkD (r.k.) gezegd dat het college recht heeft steun van j. Spr. heeft Verkerk zijn met aanwezig Spr. kan het nu ABONNEMENT, per kwartaal 2.90 Franco per post p Abonnementen w bjj onze agenten e Onze bureaux zy Interc. 2745. Postr RECHTZAKEN. „De nieuwe Boerhave”. Pleidooien in het proefproces. Voor den Amsterdamsahen kantonrechter mr. L. S. de Hartogh zijn de pleidooien ge houden in liet proefproces tusschen de cura toren in het faillissement der Verzekerings- Maatsohappij „De Nieuwe Boerhave” en de belangen der verzekerden bij die gefailleer de Verzekerings-Mij Het gaat hier om de prmcipaeele uitspraak van den rechter, of de „leiden” van de „Nieuwe Boerhave” na de failleering door curatoren kunnen wor den aangesproken tot betaling van premie gelden over den tijd van lidmaatschap, waarvoor de verzekerden zich contractueel hadden verbonden en dit nog na het fallis- sement restte. Voor curatoren is opgetreden mr. Van Haaftjen, die uiteenzette dat curatoren van ineening zijn dat op grond van de polis alle verzekerden lid zijn. Wanneer nu de ver zekerde zich beroept op ontheffing tot deel neming inwinst en verlies, op grond van artikel 22, erkent hij daarmee lid te zijn. Dit beroep op artikel 22 houdt geen steek en de verzekerden zijn naar sprekers opvatting wel degelijk verplicht tot deelneming in het» verlies. Mr. André de Leeuw, optredende voor ge daagde gedaagde i3 een door de Algemee- ne Commissie aangewezen verzekerde, op iwïen8 polis de bekende clausule voorkomt, waarij artt. 22 en 23 van het reglement zijn uitgesloten bestreed de opvatting van de curatoren en bracht, ten aanzien van de onduidelijke redactie van het verzekerings contract, het oude rechtsbeginsel naar vo ren, dat hij, die het contract opstelt, i.c. de „Boerhave”, het risico moet dragen van de daarin voorkomende onduidelijkheden. Bpr. wee« er voorts op dat m het reglement gesproken wordt van lidmaatschap en van verzekering en dat twee begrippen daarin niet identiek zijn. Er staat b.v. dat een lid zach ook kan verzekeren. Daarbij komt dat op de polis over „lid” nfet wordt gespro ken, wel vindt men daarop vermeld de voorwaarden van verzekering. Op grond daarvan meende spr. dat de verzekerden niet voor verdere premiebetaling kunnen worden gedwongen en dat de vordering zal moeten worden afgewezen. De kantonrechter zal 13 Jon. uitspraak doen. de auto’s niet gekraakt werden, de kwaliteit van de bumpers. Nu liep het geheele geval met. materieele schade af, en kunnen de verzekeringsmaatschappijen el kaar voor de kosten doen opdraaien. Een vrij ernstig ongeluk gebeurde om streeks half Vier. Op dat tijdstip reed de graaninkooper de G. van de „Samenwer king” alhier, naar zijn woonhuis in Mont- foort, en ontmoette ter hoogte van het Mis siehuis een vrachtauto, waarvan de bestuur der, naar later bleek, behoorlijk naar de kant van den weg kon komen, beide auto’s raakten elkaar, en de Q. verloor d© macht over zijn stuur. De auto sprong naar de linkerzijde van den rijk, en tuimelde, zon der verder den .weg te raken, een 20-tal meters verder voorover in een sloot, waar zij, tot geluk van de G., bleef steken. De bestuurder kreeg een vrij groote en diepe STOLWIJK. Gemeenteraad. Vergadering op 14 Dec. v.m. 11 uur. Te- I genwoordig alle leden. Voorzitter burgemees- I ter Baron v. Hemert tot Dingahof. Na opening werden de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld, waarna werd over gegaan tot het afwerken der agenda. Ingekomen stukken; Goedgekeurd door Ged. Staten het raads besluit van 16 Nov. tot het aangaan van een kaegeldleening groot f 25000 voor den tijd van een half jaar. Ingekomen schrijven gemeente-ontvanger waarin de Raad dank wordt gebracht voor de verleende medewerking. Voor kennisgeving aangenomen. Proces-verbaal kasopname bij de gemeen- te-ontvanger, in ka« was f 2280.31. Voor kennisgeving aangenomen. Adres van eenige neringdoenden om met het oog op de invoering der wettelijke slui tingstijd voor winkels, met de zomertijd een uur langer open te mogen zijn en wel op gewone dagen tot 9 uur, ’s Zaterdags tot 10 uur. Aangenomen. Schrijven commissie lager onderwijs dat tot voorzitter is benoemd, den lieer K. Jager en aan de beurt van aftreden de heer D. A. Anker, welke met algemeene stemmen werd herkozen. Uitgeloot werd een aandeel bouw le O. L.- school, getrokken werd no. 19. Het aandeel kan bij den gemcente-ontvanger ter uitbe taling worden aangeboden. Voorgesteld werd een wijziging in de in structie gemeente-ontvanger, waarin wordt bijgovoegd: Ten behoeve der gemeente kan een rekening bij de post en girodienst wor den geopend iwaarvan door den gemeente ontvanger gebruik kan worden gemaakt. Aangenomen. Wijziging electriciteitsverordening (idem). Schrijven hoofd le O. L.-school om ver lichting van nog eenige klassen te mogen hebben daar het ontbrokeu hiervan hinder lijk ia voor het onderwijs. Na eenige bespreking werd aan wethouder Verdoold opgedragen naar een en ander een onderzoek in te stellen en zoo mogelijk nog in de kerstvacantie betere verlichting te doen aanbrengen. Benoeming onderwijzeres le O. L. Op de voordracht stonden: le Mej. L. A. Jalunk te Rotterdam, 2. Mej. Kerkhof te Schoon de. Mej. Prununel te Gouda. Be- werd mej. L. A. Jalink te Rotterdam met 5 stemmen, terwijl op mèj. Kerkhof 2 stemmen waren uitgebraoht. De benoenning zal ingaan op 1 Jan. a.s. Aan de orde kwam de voorgesbelde rege ling voor werkloozen. B. en W. stellen voor oin een comité voor maatschappelijke steun in te stellen B. en W. wijzen hiervooi aan de heeren U. Ver doold, A C. van Graaf, C Graveland en J. Verdoold en C. Muijs. Deze heeren kunnen dan elk geval be- Wethouder MUYLWIJK (a.r.) zegt dat de bespreking der turbine-quaestie noodge dwongen is uitgesteld. Spr. bevindt zjch voor zyn oordeel in goed gezelschap met den directeur en den Delftschen professor. De heer KANEN: U staat op één-lün. Wethouder MUYLWLJK (a.r.) zegt dat de Raad naar eigen oordeel moet beslissen, als de beslissing maar geschiedt op grond van het belang der gemeente. Spr. meent dat de bezwaren van den heer Zanen inzake het afnemen der reserve van de gasfabriek een quaèstie zijn van korter of langer tyd. Spr. verwijst opnieuw naar den heer Wibaut in Amsterdam. De heer VAN STAAL.: Geen geïnvesteerd kapitaal. Wethouder MUYLWUK: Wel degelijk! Spr. voert de details aan welke bezuinigd zün op de Reinigingsdienst voor een be drag van 5100. Het afnemen van (bedragen zonder aan duiding waarvoor gaat niet op. Wil men dat. dan beperkt men den dienst. Spr. roept de hulp der commissie in om te be zuinigen waar dit kan. Wethouder KOEMANS (r.k.) ziet het woord af. Wethouder DE WITT WIJNEN (lib.) wyst er op dat bij de replieken bezwaren tegen den constructieven aard der begroo ting achterwege zyn gebleven. Spr. zegt tot den heer Zanen dat de wet- telyke grondslagen zyn te vinden in de wet op de Ryksinkomstenbelasting in art. 13 en volgende. Spr. zal hierop niet nader ingaan. Spr. zegt thans dat we nu zóó veilig zyn dat de financieele specialist der prot-chris- tely'ke groep zelfs de meevaller van 5 van de belastinginspectie direct wil gebruiken. Dat spreekt genoeg. De raming is dus in feite thans 5 te laag of ruim 10.000; voor volgend jaar is geen pessimisme aan- wejig. Op de basis van den inspecteur kan spr. dus Veilig zeilen. Het heeft spr. ver heugd dat ook de heer van Staal heeft ver klaard op de cyfers van den inspecteur zich veilig te achten. Spr. wil nog iets zeggen over de salaris- quaestie. Spr. juicht het standpunt van den heer Sanders toe, dat loonsverlaging wordt aanvaard als de rechtmatigheid daarvan wordt aangetoond. Spr. heeft gezegd dat het voor hem van het grootste belang was eerst te brengen spoedig een sluitende begrooting en dat een salariskorting eerst moet worden behandeld in het georganiseerd overleg. Er moet ge- werkt worden en resultaten moeten er ver kregen worden. Spr. geeft de verzekering dat de begrooting 1933 reeds in de eerste maanden van 1932 onder de oogen zal wor den Spr. heeft geen oogenblik gedacht dat de dekking door den heer Verkerk gegeven zou zyn de meevaller van de 5 inkomsten belasting. Spr. is verbaasd daarover en gelooft niet dat er één lid is die dat standpunt zal dee- len. Uit de reserve kan niet worden genomen, daar deze moet worden behouden voor 1933. Die reserve vond de heer Verkerk ook te klein. De houding van den heer Verkerk kan men toch niet te goeder trouw ver dedigen! Indien het Burg. Armbestuur van oordeel was dat de post thans onvoldoende was, had een suppletoire aanvraag kunrjen wor den gedaan. Spr. kan niet positief zeggen wat hy in de toekomst voor de crisisvoorziening zal doen. Die toestand is zoo ongewis, dat hy niet kan verklaren hoe hy de crisisuitgaven zal moeten dekken. Indien het eind van de crisis in zicht was, zou spr. er desnoods voor te vinden zyn die uitgaaf over meerdere jaren te verdeelen. Vastleggen in bepaalden zin doet spr. niet, dat zou zeer onvoorzich tig zyn. In dat opzicht gaat spr. niet met den heer Van Staal accoord. Spr. blijft van oordeel dat de wethouder Van Staal in gebreke is geweest met de late indiening der begrooting 1931. Indien men als wethouder die zaken tolereert en niet opstaat, dan kan de verantwoordelijkheid niet door Van Staal worden af gewenteld. De heer VAN STAAL (s.d.) gaat niet acoord met de begrooting en zal dan ook tegenstemmen. De VOORZITTER repliceert ten slotte. Vermindering van politiepersoneel is voor de goede verkeersregeling en ander dien sten niet mogelyk. Spr. noemt het inter- rumpeeren wel begrijpelijk maar nog niet vergeefelyk. Spr. brengt nog hulde aan den Secretaris en het Secretariepersoneel voor de vele werkzaamheden voor deze begrooting. De replieken zjjn hiermede geëindigd. De vergadering wordt verdaagd te 11.45 tot Donderdag n.m. 2 uur, wanneer de arti- kelsgewij’ze behandeling der begrooting zal aanvangen. STADSNIEUWS. GOUDA, 16 December 1931. Gevonden voorwerpen. Op eiken werkdag des voormiddag# tus schen 10 en 12 uur en des namiddags van 3 tot 5 uur zijn aan het Bureau van Politie alhier inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende aldaar gedeponeerde gevonden voorwerpen: diverse sleutels, 1 heerenrjjwiel, 6 plan ken, 1 mantelceintuur. Voorts zyn te bevragen: 1 p. heerensok- ken, C. v. Wingerden, Bleekerssingel 13; 1 jongeasmuts, J. Jager, Westhaven 20; Idameshandschoen, B. van As, Nieuwe Ha ven 5; 1 duimstok, J. de Mol, Baanstraat 19; 1 zakkam in étui, P. v. d. Hout, R. v. Catsweg 118; 1 heerenportemonnaie met inh., J. G. de Jong, Boelekade 28; 1 porte monnaie met inh., A. Broekhuizen, Kame melksloot 24; 1 rozenkrans in étui, H. L. Everhng, Nieuwe Haven 65; 1 bankbiljet, D. v. Dam, Cappenersteeg 19; 3 kaartjes stopgaren, Dobber, P. C. Bothstraat 98; 1 pakje ipet een lap stof, C. Verkerk, Klei- wegstraat 6; 1 gewicht, K. v. Vlaardingen, IJssellaan 21; 1 schooltasch, T. Ruygrok, Spoorwegstraat 27; 1 lunsgewicht, J. Rein hout, Keizerstraat 39; 1 broche met portret, Wed. Donnai, Gouwe 211; 1 duimstok, A. v. Veen, Boelekade 42; 1 kinderhsndschoen, A. Gibbon, R. v. Catsweg 52; 1 staaf ijzer, les, Gouwe 71; 1 heerenhandschoen, C. Koster, Walvisstraat 39; 1 k'.nderporte- maie, A. Schouten, Graaf van Bloisstr. 1 paar motorbeenstukken, G. C. Ver- Vergunning verleend. Aan den heer G. Hupkes, dierenarts te Gouda is door de Ged. Staten vergunning verleend om met een auto, ter uitoefening zijner practyk, te mogen ryden over alle gesloten verklaarde wegen in deze ge meente. heeft op den de prot.-cnristelyke raadsfractie. destyds verlangd dat de heer •n sanctie zou geven indien hy zig kon zyn. het met zyn plicht rekenen voor d© restauratie-uitgaaf een nieuw bedrag te voteeren. Tegenover den heer Van Staal zegt spr. dat de r.k. fractie staat in verdedigende po- sitie. Er is menig uur aan de begrootings- behandeiing besteed. De wethouder Koe- mans is voor spr. een waarborg voor de goede behandeling van sociale aangelegen heden bij het maken eener sluitende be grooting. Wethouder DONKER (r.k.) verklaart gaarne de nieuwe Kleiwegbrug als bascule brug in de commissie te zullen brengen. Er zün rapporten ingekomen by B. en W., ge wacht wordt nog op het advies van den ingenieur. Spr. geeft toelichtingen op de ter sprake gebrachte onderwerpen. Tegenover den heer Fokkers zagt spr. dat hy zoo goed als ieder ander lid van den Raad vrijheid van spreken voor zich wenscht. mnviiTJi legelin^. De--Keer Muijs zegt nog, dat hij bedoelt, met dit dubbeltje steun aan menschen die door de crisis zijn verarmd, en kleedidg enz. van noode hebben, hierin bij te staan. De Voorzitter zegt, dat ook dit bij deze regeling mogelijk is na behoorlijk onder zoek. Wordt aangenomen. De heer Dogterom wijst op een sloot wel ke zeer vervuild is, dit euvel moet door de gemeentedienst verbeterd worden. Wethouder Verdoold zegt toe, dat een en ander in orde zal worden gemaakt. De heer J. Verdoold zou gaarne zien dat zooveel mogelijk werk uitgevoerd zal worden waarbij werkloozen te werk worden gesteld. De Voorzitter zegt een en ander toe. Hierna sluiting. Donderdagavond 7 uur hoopt voor de Evangelisatie voor te gaan Ds. Lammer ink te Delft.

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 4