tl lOl erdag eillu- Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen. Gegarandeerde oplage 6500 P. G. SCHARLEMAN Jr. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN ?«r^NW0UDE’ b°DEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, tylEUWEKKEKK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Zaterdagl8!Deoembar J93I No. I78B6 *70a'Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen ex EERSTE BLAD. bieden geven ant”. e BEL OP 2084 ModilwisscbirüFiJ. Lt Strut» lijn d!" .OPRIJZEN clame en 10 cent 10 en 5 cent Loste bladen uit het Dagboek Dan een Gouwenaar. De Begrootjng gestrand. Een Wethouderscrisis om f 13000.—. Zonder dekking sluiting niet mogeujk. Lange Tiendeweg 75 Telet- 3202 E 79 ct an, getuigen dat de Den Haag. EIDEN over- BINNENLAND. 3ADEAU BUITENLANDSCfl NIEUWS. en GEMENGDE BERICHTEN. teruggegeven. i Bureau: MARKT 31, GOUDA, .tkantoren. idministratie en Redactie Telef. nsjes met n pond :ransjes ons (IJZEN dalages N DOOR EEL DERLAND aal 17 wel ia maar aan- 120 „Zij moraliseeren ons al te zeer I Maar wij hooren dat glimlachend aan!" v. DUINKERKEN. en berooving. op het vea- den Scheve- toomissen en dat j8 by tjjds te zorgen -®0d. ordt. liger dan ivan I, wil laan. <oor- vele hun streeks halfzes, toen hij op het voetpad wandelde, door twee mannen werd aange sproken Voordat hij zich kon verdedigen, hadden zij hem beetgepakt en met vuist slagen op het'hoofd en in de maagstreek neergeslagen. Later hadden zij hem in de struiken gegooid. Zijn portefeuille was uit zijn zak gehaald en op den grond geworpen. De Franschman verklaarde, dat er twee biljetten van 1000 Fransche francs en 7 bil jetten van 100 Belgische francs uit waren gestoien. Voorts miste hij nog een gouden horloge met ketting en een gouden ring. Van de daders kon hij geen enkel signale ment opgeven. De verwondingen van den Franschman zijn onbeduidend. Dit nummer bestaat uit twee bladen. oor 25 cent (suiker uitge- can voor 10 t krijgen is prima [kransjes DU1TSCHLAND. Elly Beinhorn vermist, Elly Beinhorn, die op haar reis naar het verre Oosten gisteren Bagdad heeft verla ten, wordt in Perzië vermist. Zooalg men weet was zij 4 dezer uit Berlijn vertrokken op weg naar Nederlandseh-Indiö. Het is duidelyk dat ieder, die uit wegingen van principieelen aard een voor stel doet, ook al heelt hy daarby de in stemming van anderen daarmede niet aan zyn zyde, zal worden gerespecteerd. Maar wanneer, zooals uit de verklaringen, zoowel door den heer Zanen als door den heer Kamphuizen gedaan, komt vast te staan das een belofte is gedaan om principieele voor stellen en met name is daarby de kermis genoemd achterwege te laten, dan mag ook onder geen omstandigheden de indie ning daarvan plaats hebben. Wethouder Muylwyk, wiens afwytende houding in het college al tevoren door den heer Verkerk werd gedekt, heeft verklaard, alsof het de meest gewone zaak ter wereld was „dat die belofte is gedaan wyl niemand kon vermoeden dat voor de aanvaarding van dat principieele voorstel een meerderheid in den Raad zou kunnen bestaan,” Een merk waardiger verklaring is zeker niet te den ken! Vrijdag 18 December. Mijn geheele leven lang ben ik een vroolijk vierder geweest van de Goudsche Kermis en ik wil 't weten ook Geuren van poffertjes, van versch ge bakken knisterende wafels, cacephonie van deunen en muziek, een hoog als hys terisch gillende stoomfluit, knallen van schoten der patronen op de Kop van fut, gebel en getingel, geschreeuw en lawaai, geraas van de Acht-Baan, gejuich van menschen, het zware stampen van de caroussel; de koene overmoedige zwaai der luchtschommels, het vroolijk belge rinkel der kleine paardjes van de hippo droom; het knallende gedaver der elec- trische auto-tjes met hun ónmogelijk for maat, het zware hossen van het geheim zinnige danspaleis met het kolossale or gel... Ach...! De_klefstokken en de taaie nougat blok ken, de ouwbajlige vreugde, de vlaggen, de orgels in de buitenwijken, en 't waar- zeggerstentje, waar je alles kan krijgen wat je maar verlangde, en het tentje waar je je met je meisje liet „uit-photogra- feeren”, en de vroolijke keuken (bliksemr afleider voor bedrogen harten) en de schietschüftent en de visscherjj...! Ach...! Ach, Jan Steen, waar gaan we heen I Je volk is wijzer geworden, het is aan ’t afschaffen, want de Kermis is zoo ver derfelijk. Er gebeuren zooveel slechte dingen in die dagen, ik durf ze niet eens te noemen, er zijn zooveel lieden dronken en de kinderen worden misselijk van de vele goedkoope zoetigheid en je centen ver dwijnen als sleeuw voor de zon, je vindt er ‘t verkeerde meisje, en je krijgt kies pijn van de nougat en je verslaapt je kan toortijd 's morgens, en je krijgt ruzie in de danstent en hoofdpijn van de orgels en ’s nachts loopen ze nog te zingen on der je raam...! Ach... die Politiek! Ik zal er nooit iets van snappen, die Politiek, ik ben er te stom voor. De Be- grooting die mocht niet sluiten, dat is waar. Maar waarom juist de Kermis Ach ja, ’t aantal stemmen En ’t „Alge meen Belang”, ook nog Enfin, we worden geregeerd, dat is tenminste te merken. Dat ’t niet goed gaat is zoo erg niet, ’t is ook niet ieder een z'n werk. Ze moeten ‘t nog leeren, de mannetjes van ’t Stadhuis. We zullen maar wat geduld hebben. In ieder geval, ik zeg maar zoo, 't is goed dat er eindelijk eens wat moraal in den Goudschen Raad komt. Gouda kan nu vooraan komen onder de nette steden! Ach... Jan Steen grooting, verslag uit over de werkzaamhe den van deze commissie. Er werd vastge steld, dat de totale uitgaven van 1926 tot 1930 gestegen zijn met 3.7 milliard; 1.5 mil- harij hiervan komen voor rekening van de verhoogmg in 1927 der ambtenaarasalaris- .liard hiervan komen voor rekening van de verhoogde uitgaven voor werklqosheids- onderateuningen en een half milliard voor rekening van herstelbetalingen. Er blijven dan nog 700 millioen voor verschillende uitgaven. Verder werd gewezen op de laat ste noodverordening, die voor de vierde maal een verlaging der ambtenaarssalaris sen brengt. De plenaire zitting heeft de beide rappor ten dezer commissie onderzocht en hieraan verschillende opmerkingen vaetgeknoopt. Vervolgens werd, den voorzitter, Beneduce, opdracht gegeven ze door te zenden naar de redactiecommissie voor het uitbrengen van het. slotrapport. De houding door den heer Verkerk aan genomen, heeft inplaats van een beginsel ita demonstreeren, een politiek spel doen zien. De indiening van het voorstel pas by de behandeling der begrooting, zonder vooraf gaande bespreking in de afdeelingen, is een abnormale wyze van doen, die by de hui dige situatie in den Raad zeker niet mocht geschieden. Dit voorstel toch moest den wethouder van financiën, wanneer er geen, bepaalde dekkingsmiddelen daarby waren aangegeven, in moeilijkheden bren gen. De heer Verkerk, die de financieele specialist der Prot.-christ. fractie is, weet dit beter dan wie ook. Indien het de be doeling ware van het beginsel te doen blij ken door de kermis te doen afschaffen, dan had daarvoor de eenige weg kunnen en moeten zyn via den wethouder, die bij de financieele gevolgen van dat voorstel be trokken is. Zulks gold hier temeer, waar deze wethouder zyn plaats heeft ingenomen om uitvoering te kunnen geven aan wat in de motie-Verkerk-de Witt Wijnen is vast gelegd. Geen poging is daartoe gedaan. Instede daarvan zijn op uitdrukkelijk ver langen van den betrokken wethouder mid delen aangegeven, waarvan de voorsteller zelf terdege wist, dat deze voor dekking niet in aanmerking konden komen. Het sterkst is dit gedemonstreerd in ’t laatst, toen uit de reserve daarvoor moest worden geput,, terwyl de heer Verkerk eenige ©ogen blikken tevoren die reserve door de straat- belasting op te voeren, mede had versterkt om voor 1933 te dienen! Is het wonder dat door het negeeren van de gemaakte afspraak en de wijze van be handeling, de Raad op duidelijke wijze van zyn ontstemming heeft doen blijken? Van de rol die de socialistische leider in deze heeft gespeeld, is het beter ’te zwjjgen. ZWITSERLAND. Geen beslissing te Bazel? Bizonderheden over de Duitsche rijks begrooting. Coljjn brengt verslag uit. De commissie van de bank voor interna tionale betalingen heeft gisteravond het rapport ontvangen van de subcommissie voor statistiek en van de commissie voor de Duitsche rijksbegrootong. De conclusies van deze beide rapporten zullen als basis dienen voor het door de commissie uit te brengen advies. De Belgische deskundige Frère behandelde de resultaten van de sub commissie voor statistiek. Deze heeft als inkomen uit de door Duitschlaad in het buitenland belegde kapitalen gedurende het jaar 1932 ongeveer 390 tot 400 millioen rijles mark aangenomen. Betreffende de renten en delgingslasten voor de Duitsche buiten- landsche schulden had de commissie op de basia van de tegenwoordige renten ook een post aangenomen van 1600 tot 1850 millioen rijksmark, zoodat dus een nettoschuld aan rente en aniortisatlelasten blijft van 1350 tot 1450 millioen njksmark. Vervolgens bracht Colijn, voorzitter van de subcommissie voor de Duitsche rijksbe- of vóór de pub! betreffende heb tingent, met recht Advei handelaren, aan het Bu: deze toch ook niet ovearc deze tyden zoo ontzaggel zeer groot belang, dié vragen en waarvoor dB zyn, dat het ons tochïi overdrijving dat de au tori zoo dwingend optreden gelegenheid het geval is. Onder pressie van teruggaaf van belangrijke archiefstukken is de benoeming afgedwongen van een we tenschappelijk archief-Ambtenaar, die de gemeente toch in elkrlg^al meerdere finan cieele lasten oplegt. Het begint nu waar met een bedrag van 1500. de begrotingsbehandeling heeft het getoond dat een bedrag van dien omvang weegt in dezen tyd, vooral waar dag in dag uit de financieele lasten voor de gemeente door de crisis toenemen en niemand zeggen kan wanneer daarvan het einde komt. „Wat uit uwe lippen gaat, zult gij houden en doen." In 't zicht van de haven is het schip der begrooting gestrand. Zes zittingen van moeizamen arbeid heeft de Raad zich onder leiding van burgemees ter Gaarlandt getroost om het lyvige be grotingsstuk met de daarby behoorende talryke paperassen door te werken, post voor post nagaande of hier of daar wat was te bezuinigen of ter andere plaatse een 4 ietwat royaal gebaar kon worden gemaakt. Van het eerste hebben we meer gemerkt dan het laatste. Wat te verwachten was. We leven nu eenmaal in een tyd waarin^ niet alleen zy, die in landbouw, handel en industrie betrkken zyn, met grote moeite het hoofd boven water houden, maar niet minder zyn het de gemeenten, ja zelfs vaak nog in meerdere mate, die met groote fi nancieele moeilijkheden te kampen hebben. Er is dan ook heel wat stuurmanskunst noodig om in de gemeenten de einden aan elkaar te kunnen krygen en dan nog daar by over voldoende kasmiddelen te kunnen beschikken om het gemeentelijk beheer vlot te kunnen doen verloopen. De begrooting 1932 van Gouda stond wel in bijzondere mate in het teeken der bezui niging. Immers het nieuw opgetreden col lege van B. en W. had zich tot taak gesteld zich te houden aan de door den Raad aan genomen bekende motie Verkerk-de Witt Wynen, die de gewone uitgaven voor de eerstkomende jaren aan grenzen heeft ge bonden, teneinde weer te komen in de nor male banen, die voor een. gezond financieel beheer noodig zyn. Dat te bereiken is niet zoo eenvoudig. Dat het college van B. en W. er na grooten ar beid in geslaagd is een begrooting, die bij zyn optreden een tekort van meer dan twee ton aanwees, te reconstrueeren in zoodani- gen vorm dat ze, zy het met kleine aderla tingen, voor het komend dienstjaar sluitend kon yorden gemaakt, is een prestatie waar voor men alle respect kan hebben. Helaas, het werk, met zoo grobten ijver begonnen, om de begrooting nog dit jaar door den Raad te doen vaststellen, is niet kunnen worden beëindigd. Het zakelyk ele ment dat in deze tijden vooral den boven toon moet voeren, is by de begrootingsbe- handeling door het politiek element verdron gen en zoo hebben we het feit te consta- teeren, dat op een begroqting, sluitend met een ontvangst en uitgaaf van ruim twee en driekwart millioen gulden, een post van zestienduizend gulden terwille van een be slissing over het al of niet houden van de kermis, een struikelblok is geworden voor de vaststelling der begrooting, met als gevolg een crisis in het wethouderscollege, waarvan de oplossing nog niet is te zien. De aanvaarding van het voorstel-Verkerk c.s. tot afschaffing van de kermis, heeft in den Raad een heftige beroering verwekt. Niet zoozeer het feit dat dit jaar de ker mis niet zal worden gehouden, wat voor velen uit de burgerij toch zeker wel van beteekenis is, er zyn nog altyd drommen en drommen menschen, die zich daar vermaken en anderen, die in die dagen goede zaken maken, als wel het feit, dat de indiening van het voorstel, waaraan vastzit een be- drag^an 13000.minder inkomsten voor de gemeente, den Raad heeft overrompeld, terwijl de indiening van een dergelijk voor stel volgens gemaakte afspraken niet mocht worden verwacht, heeft jegens den leider dier fractie ontstemming doen ontstaan. Bovendien gaf ook de wyze waarop na mens de protestantsch-christelyke raads fractie door den heer Verkerk dit voorstel is ingediend zonder dat daarby de noodige middelen tot dekking aanwezig waren en de wyze waarop de verdediging is gevoerd, daar alle aanleiding toe. Welke situatie is nu geschapen? De begrooting ligt onafgedaan, wyl aan wethouder de Witt Wynen de noodige mid delen tot dekking van het tekort zyn ont houden. Zonder die is deze begrooting niet sluitend te maken. En dat zal toch gewenscht zyn, daar an ders gevaar bestaat dat ze in geheel ande ren geest zou worden opgezet. GEROOKTE PALING GESTOOMDE MAKREEI. GEBAKKEN BOKKING. SPIERING, enz. enz. enz. GEWEEKTE STOKVISCH zonder irraten en zonder vel 30 cent p. pond. Mishandeling en beroo1 Van een Franschman, hoogde voetpad van ningschen weg. In het struikgewas langs liet verhoogde voetpad van den Seheveyingschen Weg ip den Haag, ter hoogte van de Israëlietische begraafplaats, heeft gisteravond omstreeks halfacht een loopjongen een man in bewu»- telooeen toestand gevonden. Hij wanrachnw- de de politie, die ter plaatse een onderzoek i netelde Het bleek, dat de man verwondingen had opgeloopen en vernioedalijk in het struikge was was geworpen, tengevolge waarvan hij het bewustzijn verloren had. De geneeskun dige dienst vervoerde hem naar het zieken huis,, waar zijn wonden verbonden werden, en zijn bewustzijn langzamerhand terug keerde. Bij zijn verhoor door de politie verklaardte hij een Fransehauan te zijn, 40 jaar oud en tijdelijk verblijf houdende te Rotterdam. Hij deels verder mee, dat hij gisteravond om- VRREENIGDE STATEN. Jack Diamond, t Jack Diamond is gisteren een paar uur na zijn vrijspraak doodgeschoten door-twee onbekend gebleven lieden die waren bin- nenged'rongan in de kamer waar Jack Dia mond zich ophield. Dit was reeds de derde aanslag op zijn leven. Met Diamond ver dwijnt een der beruchtste revolverbandieten van de Vereenigde Stoten. Hij was pas 36 jaar en zijn leven was een aaneenschake ling van misdaad geweest. De beruchte Amerikaanscliu rovolverban- diet Jack Diamond werd door een jury vrij gesproken van de beschuldiging, dén chauf feur van een vrachtauto (deze chauffeur vervoerde alcohol voor een concurreerende kniokkelaarsbende) te hebben ontvoerd gemarteld. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnununer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek- Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing lureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te z(jn. 60O8CHE C0BR4NT. Beslissing intake het Archief. De archiefquaestie, die zoo langen tyd de gemoederen heeft beziggehouden, is nu tot een beslissing gebrachtj. De toestand, die hier jaren is geweest dat de gemeente secretaris met het beheer der archieven was belast en zich daarvoor! bijzonder heeft be ijverd en meerderen van dienst is geweest, wordt gewyzigd. Er komt nu een speciale functionaris, die de wettelyke bevoegdheid heeft, die thans wordttvereischt, d. w. z. we krygen niet een vdle kracht, die een grondige ordening der-archieven hier te* hand zal nemen, maar ifen voor enkele da gen per week, omdat d4 financiën niet toe laten zoo diep in de ijeurs te tasten, als anders noodig zou zijn.! Het archiefbeheer ds ongetwijfeld een zaak van groote beteekenis, we zullen dit geenszins ontkennen. Maar men moet in dryyen. Er zyn in lyk veel zaken van de volle aandacht i financiën noodig ïiiet vrij lijkt van iteiten in den Haag als in deze aan- Uitvoer naar Frankrijk. De duectae van den landbouw deelt ineei, dat blijkem telefonisch bericht van den rijkslandbouwconsulent te Parijs, het Jour nal Officiel van gisterochtend! het bericht bevat, dat, met ingang van gisteren onder invoervergunningen, alsnog in Frankrijk in het vrije verkeer 'zullen worden toegelaten al die goederen, waarvan de invoer bij de decreten van 30 September en 10 November j.l. wae geoontangenteerd, voorzoover ten genoegen Van de Fransche douane door overlegging van de noodige bewijsstukken (vrachtbrieven en dergelijke), kan worden aangetoond, dat die goederen vóór 1 Dec. iblicatie van de kennisgeving uitgeput zijn van het oon- 'itstreeksche bestemming naar Frankrijk waren verzonden. Deze maatregel -betreft du« o.a. de te Pa rijs en elders opgeliouden Nederlandsche vleeschwaren. Ten aanzien van ae opgehoudon zendin gen boter en bevroren vleesch is bepaald, dat die in drie gedeelten in het vrije verkeer kunnen worden toegelaten en wel 1/3 ge deelte tiusschen 20 December en 15 Januari, 1)3 gedeelte tusschen 15 Januari en 15 Fe bruari en 1/3 gedeelte na 15 Februari. Zendingen, voor één ontvanger bestemd en de 2000 kg. niet te boven gaande, zuilen in één keer kunnen worden ingeklaard. Voor den invoer van deze producten ie ech ter invoervergunning noodig. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31. GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—6 uur. A< Interc. 2745. Postrekening 48400.

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1