Hu. triaging CHENKEN !KEN blad. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 17867 Maandag 21 December 1931 70*Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen an Dantzig EN e al gezien QUID ngm ris, Gouwe 55 WRAAK! mateur" 1 Tilanus, enveen BOSKOOP, Februari a.s. 2 a 3 weken uit te stellen. mderdeelen Hoover den in BUITENLANDSCH NIEUWS. 1 HOOFDSTUK I. (Wordt rwroltd) Zal da ontwapeningsconferentie worden uitgesteld? Het Hoovermoratorium door het Huis van Afgevaardigden goedgekeurd. een een vlug dioht reoe hield dat verder de. Ten eb iten thans de KILO-KAASJES an Naar het Engelsche Nadruk verboden. ABONNEMENTSPRIJS per Fra voorraad De dichter vindt troost in het uitspre- ken van zijn leed. De wijsgeer spreekt niet over leed, noch over geluk. FEUILLETON. DUIT8CHLAND. Elly Bsinhom terecht. Naar Boethir gaiacgaa. Uit Boeshir werd gisteravond gemeld, dat Elly Beinhom daar is aangekomen, na een vermoeiende^ tocht t» voet, die 10 uur geduurd heeft. Donderdag j.i. heeft zij, wegens een defect aan de olicleiding van baar vliegtuig, een noodlanding bij Dilam moeten maken en is toen maar aan den wandel gegaan, met het resultaat, dat zy des Vrijdags Boeshir bereikte. barth had haar verzorgd en wis huM gegaan. met Zondagsblad looper geschiedt. de aardappelen als voor de asperges, bloem kool, erwten, en*. Vruchten en bloemen worden bovendien in Nederland op buiten sporige wijze beschermd. Blyft de Hoiland- sche invoer aanhouden, dbn zal Belgie ge- lykheidsmaatregelen moeten treffen, heigic vraagt geen bescherming, maar kan toen ook niet dulden, dat de Nederlanders hun markt sluiten en den Belgen in hun eigen land concurrentie aandoeai. i Hetzelfde Kamerlid protesteerde vervol gens nog tegen de aankomst te Antwerpen van groote hoeveelheden bedorven groenten uit Nederland. Deze zouden, naar zyn oor deel, aan de grens moeten worden tegenge houden. Spr. verklaarde, de bedoeling te hebben de groentenkwestie ook by de behandeling der begroot mg van Buiten landsche Zaken te berde te brengen. De minaster van Landbouw zal vermoede- lyk d« volgende week deze rede beantwoor den. LM 92 Graz is uitgesproken, de ernstigste gevol gen hebben. Immers: de vryspraak is voor alle politieke avonturiers, wanneer deze deel uitmaken van de burger wachtbe we ging, een aanmoediging om in den vervol ge, zoo vaak het hun behaagt, dwaze en gevaarlijke streken uit te halen. De partijdigheid tegenover fascistische hoogverraders, heeft, zooals te begrijpen is, dan ook een buitengewoon ongunsrigen indruk gemaakt in sociaal-democratische kringen, van wie zich hoe kan het an ders een gevoel van onveiligheid heeft meester gemaakt. Immers: het vrijsprekend vonnis beteekent h. i., dat de fascistisch zich oriënteerende politici in Oostenrijk vandaag of morgen zeer goed een poging kunnen doen om den sociaal-democraten een geduchten slag toe te brengen en hiertoe te eerder zullen overgaan, aange zien zy weten, dat zy toch niet worden ge straft. Zou het onder deze omstandigheden behoeven te verbazen, dat de sociaal-demo craten, alleen reeds uit zelfbehoud, zich in stilte bewapenen, vooral daar de Heim- wehrlieden feite lijk reeds een gewapenden staat h? den staat vormen? Het Grazer vonnis, waarvan men reeds by voorbaat aannam, dat het zeer mild zou uitvallen, maar waarvan men toch niet had gedacht, da<t het neer zou komen op een algeheele vrijspraak, is inmiddels zeer geschikt een burgeroorlog te ontketenen. Terwijl het de Heimwehrmenschen over moedig maakt, omdat zy er van doordron gen zijn, dat zy zich alles kunnen veroor loven, wekt het gebeurde 'bij de linksche elementen verbittering. Tot dusver heeft het sociaal-democrati- sche partijbestuur in Oostenrijk de arbei ders op het hart gedrukt een volkomen rust te bewaren, maar wanneer de recht- sche radicalen doorgaan met hun provoca ties, is het geenszins uitgesloten, dat deze uitdagingen vandaag of morgen op een bloedige wijze worden beantwoord. Dat het wettig verklaren van hoogver raad hier toch komt het vonnis op neer in het buitenland een hizonder ongun- stigen indruk zal maken, behoeft geen be toog. Kroonprins niet naar Japan. Wegens tijdsomstandigheden. Kroonprins Leopold en zyn gemalin, die in het voorjaar een officieel bezoek aan het Japansche hof zouden brengen, hebben we gens de benarde tijdsomstandigheden van hun reis afgezien. t hooge doorslag, railing. Voltmeters. n voor Ontvang- ipparaten. eleefd aanbevelend. AUSTRALIë. Nederlaag van de arbeidersreg«ering I. in Australië. De Nationalisten met 37 zetels in de meerderheid. De algemeene verkiezingen, die Zaterdag in het gemeenebeet Australië plaats hadden als uitvloeisel van de nederlaag, die de ar- beidersregeeringiScullin in November leed tengevolge van een motie van afkeuring, verliepen in het nadeel van de Arbeiders partij. De uitslag is als volgt: nationalisten 37, boerenpartij 14, arbeiderspartij 16, arbei ders van de groep-Lang 7, onafhan kei ij ken L Theodore, de minister van financiën van het gemeenbest, leed de nederlaag in het kiesdistrict Dailey; Scullin werd herkozen. Goederen t ENGELAND. Een spoorwegongeluk bij Londen. Twee dooden, veertig gekwetsten. Te Dagenham ten Oosten van Londen zyn gisteren door den mist twee treinen tegen elkaar opgereden. Hierby zyn twee menschen gedood en veertig gekwetst. Het. ongeluk gebeurde tusschen de haven stations van Barking en Dagenham, waar Toch was die eenzame bewoner van het Rotshuis betrekkelijk nog een jonge man zeker niet ouder dan dertig jaar, knap van inter lijk en van een athletisohen bouw. Arm was hij ook niet, want er heerschte een def tige weelde binnen de muren der graniet- steenen woning en hij was ook niet karig. Op dezen stormachtigen avond trad de Graaf uit zijn woning en bleef eenigen tijd op het stuk grond aan den voorkant staan uitkijken Hij stoorde zich in het geheel niet aan de woede van den orkaan om zich heen, want er woei een nog heftiger storm van herinneringen in zijn gemoed. Juist vandaag ia het tien jaar geleden, mompelde hij, dat ik mijn zwerftocht over het aardrijk begon, als een urtgeworpene van de maatschappij1 Ik, met een lange rij oervaderen achter mij, de afstammeling van een adellijk geslacht, dateerend vit de elfde eeuw; ik, met het bloed van 9e Achyme in de aderen, dat ik nu hier zoo staan moet- O, wreede bespotting van het Lot!... ’t Ts een geschikte avond voor zoo’n juljoleumdat moet ik zeggensprak hij bitter. Me dunkt ik zie het alles weer voor mij... doorleef het nog eens, dien avond., nu tten jaar geleden, toen mijn erfdeel mij ontzegd, werd en ik uit huis trok, gebrand merkt als een dief, ofschoon ik onschuldig was aan alles wat mij ten laste werd ge legd. Hoe zou ik, Douglas Achym, er nu toe gekomen zijn, om mijn geslacht te onteeren. Maar men sloeg geen geloof aan mijn woor den en bewijzen kon ik ze niet tegenover dat lage complot, en zoo werd ik als jonge man van twintig uit het voorvaderlijk huis verdreven! En van dien avond, nu tien Vereenigde Staten rium van Ïo7 tegen 100 stemmen, alsmede dement van de financieele commissie MPJES CHE APPARATEN JIGERS JKIJZERS enz. enz. IADIO vanaf 87.50 Etalage- ELONJE OWEG - GOUDA f. 2235. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. Het Huis van Afgevaardigden in de heeft het morato- goedgekeurd met een amen- - - van het Huis, waarin verklaard wordt, dat het annuleeren of herzien van de oorlogsschul- den in strijd is met de politiek van het Congres. Het wetsontwerp inzake het Hoover- moratoriuan zal thans naar den Senaat worden gezonden. Volgens senator Smoot kan men verwachten dat het •moratorium vóór 21 December a.s. bekrachtigd is. (illULSCIIE (1HRAM. Het proces tegen de Heimwehrleiders. In welingelichte internationale kringen te Genève verwacht men in verband met de diplomatieke onderhandelingen, die de laatste dagen tusschen de verschillende Europeesche hoofdsteden zijn gevoerd, dat de Engelsche regeering binnenkort zal voor stellen de ontwapeningsconferentie, waar van de openingsdatum was vastgesteld op 2 ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den beaorgknng): 15 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgksing; 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdajpummer 20 byslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN; 1—4 regels 2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerde* prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tussenenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. te maken Zij zag doodsbleek en aan alle kanten droop het water haar uit de kleeren De Graaf trad naderbij en sprak Er moet iets voor die arme vrouw ge daan wonden! Wacht, ik zal haar zelf naar het Rotshuis dragen mijn bediende zal al les in gereedheid hebben voor een drenke ling Mrs Trebarth. gaat u mee, dan kunt u haar de eerste hulp bieden. Toen het licht van een van de lantaarns op het doodsbleeke gelaat viel, voer den Graaf een huivering door de leden Gerechte hemel1 «prak hij in zichzel- ven. de laatste schakel in de keten! Mijn gebed is ten slotte verhoord tenminste als zij leeft! Behendig droeg hij haar 'heuvelopwaarts, terwijl de vieechersvrouw op korten afstand volgde. Het was een woeste avond. De wind had dien dag de zee steeds hooger opgezweept, tot ze nu ten slotte het rotsige strand van de kleine visschershaven op de kust van Cornwallis geheel met schuim had; over dekt. Ook het granietsteenen huis, halver wege tegen den heuvel, waarop neb dorpje Morn a was gebouwd, had ’t zwaar te verant woorden. ünt eenzame huis was juist een geschikte woning voor den man, die daar nu al een jaar woonde, nooit bedoek ontving «n er maar één bediende, Reuben, op nar hield. Hijzelve stond in het dorp bekend als de Graaf Op dezen titel scheen hij recht te hebben, ofschoon het eenvoudige visschers- volkje, maar weinig van hem wist. Vanwaar hij gekomen was en waarom hij dit afge legen hoekje van de aarde tot woonplaats I'M gekozen, waa hun een onopgelost raad sel Ook werden ze uit Reuben niet wijzer; de bediende bewaarde het strikste stilzwij gen betreffende de zaken van zijn heer. en Shango voor de verdere reis gezelschap te houden, maar toen de deur geopend werd sprong het dier uit de kooi, gooide een paar stoelen om en begon dadelijk te worstelen met den temmer een van zijn gewone ontspanningen. Er ontstond een korte wor steling waarbij de broek van den temmer gescheurd werd en hij een kleine verwon ding aan een zijner handen kreeg. Er be stond gevaar dat Shango het toestel zou be schadigen, maar Mathies had de tegenwoor digheid van geest om nieti den tijger, die aan hem bleef hangen, de kooi in te sprin gen. Zoodra hij binnen was werd de deur vlug dioht gegooid en voor de rest van de hi^iri de temmer het dier gezelschap, r geen dwaasheden meer uithaal- ilotte kwamen zij toch niet te Croydon aan daar het vliegtuig toch we gens den mist te Penhura moest dalen. FRANKRIJK. Per vliegtuig naar de stratoapheer. Een Fransche „hoogvlieger”. De Fransche piloot Coupet ik voornemens om by de eerste gelegenheid, waarbij de weersomstandügheden gunstig zyn, van het vliegveld Toussus-le-Noble te starten met een door hem zelf ontworpen stratospheer- vliegtuig, waarmee hij eenhoogte van 16.000 M. hoopt te bereiken. De eendekker is voorzien van een motor van ruim 500 P.K. De zeer laag gebouwde luchtdichte cabine is geheel van metaal. Het vliegtuig heeft zeer groote draagvlakken voor de ijle lucht lagen der stratospheer. In de cabine worden drie zuurstofcompressors opgesteld, die, evenals in onderzeebooten, de luchtvoorzie ning vetzorgen. De piloot beroept zich bij zijn poging op <te meening van prufesww Piccard, dat het opstijgen tot de stra tospheer met ©en vliegtuig mogelijk is, wanneer de technische voorziening van het vliegtuig voldoende zekerheid biedt. Voor zoover bekend is, zijn met het toestel geen proefvluchten gemaakt. BELGIS. Invoer van groenten uit Nederland in België. Een protest in de Belgische Kamer. By de behandeling van de begrooting van Landbouw in de Belgische Kamer, heeft de R.K. afgevaardigde voor Antwerpen, de heer de Kerchove d*Exaerde, in scherpe be woordingen geprotesteerd tegen het feit, dat de overvloedige invoer van Nederland- sche groenten de prijzen op de Antwerpsche markt zóó sterk naar beneden drukt, dat alle concurrentie vrijwel onmogelijk wordt, aldus wordt uit Brussel aan de „N. R, Crt” gemeld. De Nederlandsche groenten produc tie, zeide spr., is ingericht op voorziening van de Engelsche en Duitsche markten. Daar deze markten thans gesleten zijn, be ginnen onze Noorderburcau af te zetten in België, dat zelf reeds overschot van pro ductie heeft. De toestand is nu zoo, dat de meeste groenten uit Nedferland vrij binnen komen, terwijl deze groenten in Nederland worden beschermd. Dit geldt zoowel voor zuidwester Ik ga naar de baai en wil toch zien, of wij niet iets kunnen doen voor die ongelukkigen, want het i9 «en verschrikke lijk lot, om te moeten schipbreuk lijden, zoo vlak bij de kust Het leven is ons allen dierbaar. Wij allen hebben wel een doel voor oogen. Ikzelve leef voor de vervulling van mijn belofte Reuben sloeg missch’en niet zooveel acht op de woorden van zijn heerde man kende immerg de geschiedenis van den Graaf en had een innige genegenheid voor hem op gevat door de wijze, waarop hij door hem verpleegd was, toen hij, in Aus'r&lië, aan een gevaarlijken aanval van koorts had ziek gelegen Zult u lang uitblijven, Sir? vroeg hij bezorgd. Dat kan ik moeilijk van te voren bepa len. Het hangt er van af, of er eenige hulp kan worden geboden of met Zorg in ieder geval, dat je warme lakens hebt en dat er een goed vuur brandt op de logeerkamer. Daar kunt u op rekenen, Sir. Op het strand vond de Graaf verscheidene groepjes visscherg met hun vrouwen staan, die allen tuurden naar de plek, waar een paar lichtpuntje* aanduidden, dat *t schip mogen eli vast zat op de blinde klip. Hulp verteenen was onmogelijk. Plotseling kwarfi er eenige opschudding ondier de menigte en een paar van de kqpn- ste visschers waren bezig, een wegrollende golf iets te betwisten; en, toen zij hun last op het glibberige strand legden, ontsnapten velen de kreet Het is een vrouw! Maar of zij leefde of niet, dit viel niet uit bazing kennis van nemen: de der jury toch deelde gisteren mede, dat volgens het algemeene oordeel der gezwo renen dr. Pfriemer en diens aanhangers niets hadden verricht, waaruit hun schuld kon worden afgeleid. Voor het gerechtshof zat er toen niets anders op dan de ver dachten vrij te spreken, een vonnis, dat onder de aanwezigen, die vrijwel geheel uit vrienden, kennissen en magen der be schuldigden bestanden, een onbeschryfelü ke geestdrift wekte. De verdachten wer den vrijwel als helden beschouwd en ook hun houding tijdens het proces was merk waardig: zy voelden in het minst niet, dat zij een laakbare handeling hadden ver richt, zy gedroegen zielf uiterst rustig, daar zij blijkbaar reeds bij voorbaat wisten, dat de atmosfeer, waarin het proces werd ge voerd, hun ten; goede zou komen. Ondertusschen kan een vonnis, als te zal als a worden bestempeld, daar het doel der beweging was het tegenwoordige bewind op een ille gale manier weg te vagen. M. a. w.: de Putschisten hebben op ernstige wijze de grondwet geschonden. En wat was tenslotte de afloop van het proces? Ieder zal er met de grootste ver- voorzitter mede, Een vonnis, dat het rechtsgevoel wel bizonder weinig bevredigt, is dezer dagen uitgesproken te Graz, waar het proces plaats vond tegen de Heimwehrleiders, in de eerste plaats dr. Pfriemer, die in den loop van dit jaar een staatsgreep hebben ondernomen, teneinde zich van de macht meester te maken. Elk normaal denkend mensch dergelyke handeling beschouwen daad,’ die als hoogverraad moet HOOFDSTUK II Teeen den ochtend was de storm in hef tigheid afgenomen Op een bank m een van de voorkamer» op het Rotshuig lag de vrouw die dien vo- ngen avond op het strand geworpen was. Het had uren geduurd, «er men er in had lagen, om haar levensgeesten op te wekken Maar zij was behouden en nu lag zij nog zf^r bl«ek op de bank en wist niet vee) anders, dan dat zij gered was. maar hoe en door wten, dit was haar totaal on- bekend en zij scheen er ook nog niet ge noegzaam belang in te stellen Mrs. Tre- uitstekend verpleegd en nu in d»n ochtend naar oen passagierstrein van Fenchur Street naar Tilbury een goederentrein van achte ren aanreed. De locomotief en vier passa- giersrijtuigen werden ernstig beschadigd en vier goederenwagens vlogen uit de rails. De omgekomenen zijn een passagier en een remmer van den goederentrein. De mist belemmerde de opruimingt Verzoening tusschen de Labourparty en de „Nationale” Laboritten? Of vorming van een nieuwe partij Naar de Daily Herald gisteren meldde, is I er in stilte een beweging gaande om Ramsay MacDonald en zyh „nationale” Labourvolgen weer tot de,ar|beiderspartij te laten terugkeeren. Lord1 Rochester spant zich hiervoor in en heeft brieven geschre ven aan de leden van het vroegere kabinet uit de arbeiderspartij om op een snelle ver zoening aan te dringen. Lord Rochester heette vroeger Sir Ernst Lamb, hy is libe raal Lagerhuislid geweest en ruim een jaar geleden tot de arbeiderspartij overgegaan. Sinds het begin van dit jaar is hy pair en in het huidige ministerie is hy betaalmees- ter-generaal. Een gezaghebbend man inzake de samen stelling van de arbeiderspartij heeft, vol gens den politieken medewerker van de Herald gezegd, dlat als de premier uit de „nationale” regeering trad en zich aan meldde voor het lidmaatschap van de arbei derspartij het algemeen bestuur over die aanvraag zou moeten beslissen, doch waar schijnlijk de uitspraak zou overlaten aan het congres van de party met een krachtig advies tegen het weder opnemen van Mac- Tknwdd. Eenige van MacDonalds huidige aanhan gers bespreken de vorming van een nieuwe arbeiderspartij, die dan zou vragen zich bij de arbeiderspartij te mogen aansluiten, zooals ook de Independent Labour Party en de Social Democratie Federation bij de Labour Partij aangesloten zijn. Als de par ty zich hiermee zou kunnen vereenigen zou MacDonald als leider van die groep vanzelf in de party weerkeeren. Als deze en dergelyke plannen mislukken zal men er bij den premier op aandringen om, zoo hij met de Tories breekt, een nieu we partij te vormen, die zyn leden trekken zou uit alle groepen van het huidige Lager huis. Tijger losgebroken in een vliegtuig. Zonder dat de vlieger en zijn mechani- cien er iets van af wisten, heeft rtoh gister middag in een vliegtuig boven het Engel- sdie Kanaal een spannend tooneeJtje afge speeld, waarin een tijger en zijn temmer, de hoofdrollen verVuldefi Mathies, de tem mer, was met Shangp, de tijger, op weg van Ostende naar Croydon. Het was beider eerste luchtreia. Naar eep verslaggever aan de Star meedeelde was de tijger opgesloten in een groote houten kooi, maar toen het vliegtuig vertrok, begon het dier woedend te gron.men en trachtte het hout stuk te scheu ren. Mathies besloot in de kooi te kruipen jaar geleden, ben ik een banileling Maar op dienzelfden avond legde ik de belofte af, tegenover mijaelven, dat ik het net. van leugens zou verbreken, waarin men mij verwikkeld had. En, mocht mij dit nog eens gelukken, al was het dan ook vele jaren later, dan zou ik mijn rechtmatig erfdeel opeischen en zou ik weer de plaats innemen die mij toekomt. En die tien jaren hebben mij een heel eind didhter bij de vervulling van mijn belofte gebracht; ik was voor spoedig in al mijn ondernemingen, zoodat I ik zelfs rijker ben, dan mijn rechtmatig erfdeel mij zou Mëbben gemaakt Nog één schakel in de keten van mijn bewijzen ont breekt maar die zal ook nog wel volgen daar twijfel ik geen oogenblik aan Hierop trad de kluizenaar het huis weer tinnen en ging in een antieken eikenhouten stoel bij den haard zitten, steeda nog in herinneringen verdiept aan dien avond, nu tien jaar geleden Intusschen scheen de storm van uur tot uur in heftigheid toe te nemen, tot ineens een noodsignaal weerklonk, natuurlijk van een van de schepen nabij de kust van Mor na. Dé Graaf trad aan ’t venster, tuurde er door zag het volgend oogenblik een pijl ópschie ten. uit de richting van den Drakentand, een blinde klip, waarop reeds menig schip zich te pletter had gestooten. Het zou ón mogelijk zijn, om hulp te bieden; toch kon do Graaf daar niet zoo werkeloos bij het vuur blijven zitten. Hij belde dus zijn bediende en sprak Reuben, heb j« dat schot daar zoo even gehoord? Haal mij mijn oliejas en 50

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1