Ben rsn 4100 nose NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOF, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, No. 17878 Maandag'* Jani 78»Jaargang I 1832 BERGAMBACHT, BOSKOOP, NIEUWERKERK,( OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, eng. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- enFeestdagen 1 endljk nateur” REEUWIJK U BEREIKEN in te plaatsen in v. REEUWIJK jmiddag door de jezorgd. WRAAK MUl.v.***'*^**^.. UUAWIBUAT IT VVL/U,. UVMLIVlfcrt V 1J1N UVOIlUVl UUVMLJlVrYll, unnuiivuvil 1 J 4»* iderdeelen is uitgesteld. BUITENLANDSCH NIEUWS. FEUILLETON. HOOFDSTUK IX. een 6 fl. 11.—; iniewagentje (Wordt vervolgd.) hooge doorslag- ling. Voltmeters* voor Ontvang- jparaten. leefd aanbevelend. Wat'Zoekt gij? Zegepiaal of marte laarschap Een kruis Een kroon Zoek niets, vervul uw plicht. ge nu Drogisten, fc Co. Den Haag. opnieuw al twee RAFENIS- I iRNEMER TELEFOON 22S7 I 3LEBKZUCHT, 3ETI.ÜST, GEDURIGE EID 'en elen van en ZENUW. E. saniseer-Inrichtinj EG 38 achter BOUWERIJ DBOL ZANDSTEEN NMANTEU IRKEN. 5RK - GOUDA. H»r iaas 40 c. p. p. 35 c. p. p. 85 c. p. st. 72 c. p.p. 50 c. p. p. 5-6 c. p. st. EEKENS 8 55. groot en klein. guldens PIJP jje met schrif- ie voor doof den. EG 87. 15 der betalingen aan de wereldcrisis heeft ge had. Helaas zyn deze preventieve bepalin gen in het Youngplan niet meer te behouden geweest, anders zou een transfercommissie een buitengewooen invloed hebben kunnen ter vermyding Van de crisis. Reeds zes jaar geleden heeft hy in een rapport aan de Internationale Kamer van Koophandel uiteengezet, dat de herstelbe talingen slechts onder bepaalde voorwaar den, zooals verlaging der tarieven, de rege ling van de goudbeweging en verscheidene andere, kunnen worden verricht, doch geen dezer eischen is vervuld, zoodat herstelbe talingen en oorlogsschulden den ondergang moesten brengen. Voor de a.s. herstelconfe- rentie is het van het grootste belang de kwestie der internationale schulden te be zien in het licht van het huidige prijsniveau, v&n den valutastand, zoomede den indus- trieelen en financieelen toestand van ieder land. Gandhi te Bombay'gearresteerd. Een langdurige strijd verwacht. deel der in mogelijk te naar de Brit- zoowel te Auto buiten- en en billijk onder hevigen storm geteisterd, waardoor het ;er ernstige stagnatie on- -„-1 ep Algiers hebben vertrag ig tot 12 uren toe, terwijl Ml 92 Goeden morgen, rniss Achym Een prachtige ochtend, om de jaoht mZft te be sluiten, vindt u niet? Heel vriendelijk van u, om ook zoo een kijkje te komen nemen Want het was toch wel wat vroeg voor u? Vroeg? Ik ben eoms om zeven uur in den ochbulten den titel dragen van Prins van Napels. Zooals men weet is de prins van Piemont sinds November te Napels geplaatst, waar het echtpaar het paleis van Capodimonte bewoont. Hevige koude en sneeuw. In geheel Zuid-Oost Frankrijk, zoomede in de provincies der Pyreneeën heexscht hevige koude. Uit de Vogeezen wordt 20 gr. koude gemeld. Byna 48 uur achtereen valt reeds sneeuw. Ook uit de Jura wordt sinds Zaterdag voortdurend sneeuwval gemeld. De thermometer wyst 19 graden beneden het vriespunt. Te Grenoble vriest het „slechts” tien gra den. De Middellanjsche Zee wordt thans door een scfteepvaartverk dervindt. De pi ssagiersschepen de uitvaart n ar de Noord-Afrikaansche havens in verb md met de meteorologische omstandigheden Helfh/ftig militair vlieger. Redding uit brandend vliegtuig. Een militair vlieger heeft dezer dagen by een vliegongeval bijzondere dapperheid aan den dag gelegd. Hy was met een waarnemer opgestegen, doch uit nog onbekende oorzaak geraakte het vliegtuig tijdens de vlucht in brand. De piloot gaf daarop den waarnemer te kennen zich door middel van een parachute in vei- ligheid te brengen. Terwijl hy ook zichzelf voor den para chutesprong gereed maakte, zag hy dat zyn begeleider met het valscherm aan het vlieg tuig was blyven hangen en zich niet meer kon losmaken. De piloot nam toen de be stuurdersplaats weer in en wist het bran dende vliegtuig veilig op den grond te bren gen, waardoor beide inzitenden gered wor- De piloot is voor zijn moedige daad be noemd tot ridder in het Legioen van Eer. ITALIË, veinig. moeten worden isdagavond aan te Reeuwjjk en >uda, Markt 31, Naar het EngeJsche Nadruk verboden Douglas vertelde haar het een en ander, maar van Elaine vertelde hij niet veel, of schoon hy wel sprak over hetgeen de kolo nel had gezegd, naar aanleiding van zijn uitnoodigmg tot Elaine, om de oranjerie te bezoeken, whnneer zij wilde Hy draagt u al een wrok toe, wees daar zeker vim Na een pauze begon Douglas- Ik ben van plan een bal te geven. Van- avondina het diner zullen wij de bijzonder heden bespreken en de uitnoodigingen schrijven. Hoe denkt u hierover? j Het lijkt, mij een heel goed idee. En i£ u van plan, ze bij die gelegenheid te ont maskeren? Dat kan ik nog niet doen, eer ik de bewijzen van hun ongerechtigheid in han den heb. Eerst moet ik vinden, wat ik zoek, en dan zullen zij ontmaskerd wordenmaar met op het bal. Maar waarom geeft u dan een bal? Wat heeft u daarmee voor? Dat zult u wel zien. ’t Zal geen gewoon bal wezen. Bijzondere dihgen zullen er ge beuren: vreemde dingen zullen er gefluis- De Indische onder-koning Lord Willing- don heeft het laatste verzoek van Gandhi hem een onvoorwaardelyk onderhoud toe te staan geweigerd met de motiveering, dat hy dit onder de huidige omstandigheden njet meer geschikt acht. De onderkoung verklaarde zich tot een dergelyk onderhoud niet meer bereid te kunnen verklaren met het oog op den druk die het Congres met de bedreiging van een nieuwe ongehoor- zaamheidscampagne oefent. In het antwoordsehryven worden Gandhi en het Congres verantwoordelijk gesteld voor alle situaties die ontstaan zouden uit de aangekondigde ongehoorzaamheidscam- pagne. De Indische regeering zal zeer scher pe maatregelen treffen tegen iedere inbreuk op de ongehoorzaamheid. Gandhi heeft ver klaard, dat hij de weigering hem het on derhoud toe te staan als een der grootste fouten der regeering beschouwt en als een schending van het verdrag van Delhi. Een der meest vooraanstaande leiders van het Congres, Subhas Bose, is in een trein op weg van Bombay naar Kalyan door de Engelsche politie gearresteerd en naar een onbekend gebleven plaats van bestem ming overgebracht. BELGIë. Blijde verwachting aan het ItaÜaansche kroonprinselijk hof. Naar de Brusselsche correspondent van het Vad. meldt, is in Belgische hofkringen het bericht ontvangen, dat prinses Marie José van België, de echtgenoote van den Italiaanschen kroonprins in blijde verwach ting verkeert. Wordt het kroonprinselijk gjezin met een zoon verrijkt, dan zal hij terd worden in de ooren Van sommigen, die niet weten zullen, door wie Kun diie inge blazen worden. Niemand zal zijn buurman herkennen dus ook niet weten,, of hij met een vriend of met een vijand te doen heeft. Men zal zijn innigste geheimen vernemen van vreemde lippen Maar kijtk niet zoo vervaard, madame. Stijn bedoeling is, dat het een gemaskerd bal zal. zijn. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal f2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. anenï ng ƒ7.50 met lotion 1.25 gedroogd met de ce drooginstallatie. «long 76 t.o. het Badhuis 2319. 10 Mussolini schenkt een ter dood veroordeelde gratie. Twee menschen zaten in de koude ge vangenis van Caltanisetta, Sicilië, te wach ten op de voltrekking van, het doodvonnis dat den volgenden morgen in de vroegte zou plaats hebben. Op hetzelfde uur zat Mussolini, de al machtige dictator, in de huiskamer van zyn woning te Rome, om het Nieuwjaarsfeest te vieren. Het scheen den veroordeelden, dat er geen kans meer was om aan den dood te ontspringen. Zij waren veroordeeld wegens het vermoorden van een 12-jarigen jongen. Deze executie zou de eerste zyn sinds 1870, daar de doodstraf voor burgerlijke misdry- ven in Italië is afgeschaft. Om elf uur echter, greep de Duce naar de telefoon en belde den commissaris van Caltanisetta op, dien hij beval de doodstraf van een der moordenaars, n.l. Francesco Calafato, te veranderen in levenslange ge vangenisstraf. beurd? Heeft u zich misschien bezeerd9 Neen, ik niet, maar die arme Puck is kreupel aan zijn voorpoot Kijkt u maar. En hij lichtte den rechterpoot op, die stijf en gezwollen was. Hoe is dat gebeurd9 vroeg Elaine weer. Hij werd geschopt door het paard van kolonel Machin. Dit schijnt een kwaad aardig beest te zijn en de kolonel had heirt niet genoegzaam in zijn macht. Juist toen hij een sloot overgesprongen was, sloeg hij* uit en schopte Puck zóó, dat deze totaal kreupel werd. Toch hoop ik, dat het maar een tydelyk iets is. Het spijt mij verbazend,, dat het het paard van den kolonel was, achtte Elaine zich verplicht, haar verontschuldiging aan te bieden. En in haar hart was zij over tuigd, dat er opzet in het spel was en haat te er Claude om. U is zeker op den terug wegnaar Moss Grange? Ja, ik meende, dat het zóó e^n betere weg was, omdat het hier veel meer met gras ie begroeid. Dan mag ik misschien met u méégaan* Het zal mij een groote eer zijn en een ware verzachting voor mijn leed over dien armen Puck1 Ik hoop niet, dat u ook begint, compli mentjes te makendie hebben maar zoo weinig zin; Over het geheeJ geef ik u gelijk Dit was ook geen complimentje, maar de volle waarheid Ik zou wel eens willen weten, wat u eigenlijk van mij denkt vroeg zy naïef. IHUIkSI’H E COURANT. Blijkens berichten uit Bombay is Gandhi aldaar gisteren gearresteerd. Gandhi had, volgens de Courant, half vyf ’s morgens zyn dagelyksche gebeden ver richt. Daarna werden dfc lichten in zijn wo ning gedoofd, terwyl de mahatma diep- ontroerd verklaarde: „Wellicht is dit onze Jr> laatste gemeenschappelijke ochtend des ge- beds”. In een personderhoud, georganiseerd ter bespreking van het jongste antwoord van den onderkoning, sprak Gandhi voor zich uitstarend: „Ik heb myn best gedaan, maar het is me niet gelukt”. Zich daarna tot de journalisten wendend, zeide hij: ,.lk aan vaard de verantwoordelijkheid voor de ge volgen van een opleving der ongehoorzaam- heidscampagne, en ik zal alles doen wat in myn vermogen is opdat de strijd zonder kwaadaardigheid en volkomen geweldloos worde gevoerd”. Gandhi gaf uiting aan de verwachting, dat de stryd jarer, duren zal; hy veronderstelde, dat de strengste onder- drukkingsmaatregelen ertegen zouden wor den genomen, met inbegrip van stokslagen en kogels. Gandhi verklaarde het te 'betreuren, dat de dreigende ongehoorzaamheidscampagne werd gebruikt als motief om het onderhoud met den onderkoning af te wijzen. „Indien”, zoo zeide hy, „deze campagne werkelijk een misdaad was, zou lord Irwin er nooit aan gedacht hebben er met my over te corres- pondeeren om my daarna naar Londen te laten gaan. Ik zie echter”, besloot hy, „dat m$t de tijden ook de manieren zijn veran- derd. Het Indische volk kan niet anders dan aak het bloemen plukken, ir ondeh-de boomen tusschen m, tot ze ten elotte een heel voorjaarebouqilet had Toen bedacht zij zich opeens, dat zij naar het huisje van den jachtopziener zou traan, >p en daar 'n mandje vlug liep, duurde het ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels ƒ225, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hoogex. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. de uitdaging van de Britsche regeering aan nemen”. Hy spoorde er de bevolking toe aan, haar woede niet te richten tegen de bewindvoerders, doch tegen hun daden. Hoe langer Indië moet lyden, hoe beter het zich ten slotte zal voorbereiden op een verant woordelijk zelfbestuur. De te Calcutta verschijnende „Statesman” verklaart, dat de regeering onmiddellijk een veelomvattende nieuwe verordening zal af kondigen, waarin de congres-party en ver wante organisaties onwettig worden ver klaard,. Met deze verordening zal de regee ring verder een krachtige houding aanne men tegen de personen, die de beweging tot afscheiding van Indië financieren. Zij zou voornemens zijn de Congresparty met haar eigen methoden te beantwoorden, n.l. met een soort „non-coöperatie” die o.a. bestaan zal in het ontzeggen van spoorweg-, tele graaf- en post-faciliteiten aan die Indische zakenlieden, die de ongehoorzaamheidscam pagne steunen, en het in beslag nemen van hun bezittingen. Een vijftigtal Congres-leiders, die een campagne tegen het betalen van pacht voeren ten Noorden van Madras, is aange zegd hiermee op te houden. Bovendien heeft de regeering ijlings 500 man naar het be trokken district gezonden. Vliegtuigen hebben opmeen aantal dorpen in de buurt van Pesjawar proclamaties la ten vallen, waarin er bij de dorpelingen op wordt aangedrongen geen onnoodige wan orde te veroorzaken, maar rustig aan hun dagelijkschen arbeid te blijven en zoodoen de de invoering van hervormingen te steu nen. Het bestuur van de Indische nationale liberale federatie heeft den onderkoning dringend verzocht, deputaties van deze fe deratie, benevens van de Indische Wel- vaarts-Liga, de Indische Kamers van Koop handel en andere organisaties te willen ont vangen alvorens hy optreedt tegen de bur gerlijke ongehoorzaamheid. De federatie vraagt, dit verzoek in te willigen on danks het antwoord, dat lord Willington in het politiek en economisch belang van Indië reeds tot Gandhi heeft gericht. Zoowel Gandhi ais Patel zijn overge bracht naar de Jerwada-gevangenis te Poona. ENGELAND. Blijmoedig belasting-betalen. Een drukke Nieuwjaarsdag. De Britsche autoriteiten hadden een be roep op de natie gedaan om het niet 1 Januari vervallende drievierde komstenbelasting zoo spoedig betalen en dat beroep heeft, r. sche draadlooze dienst meldt, Londen als elders een zeer bevredigenden weerklank gevonden. De belastingkantoren te Londen hadden het niet Nieuwjaar fenomenaal druk; nog nooit had men het op Nieuwjaarsdag zoo druk gehad. Er waren voorbeelden van menschen, die al met cheques of contant geld aan kwamen zetten nog vpor de deu ren der kantoren geopend werden; bij de loketten vormden zich later op den dag files. Op andere plaatsen liep het al even druk. Er waren speciale zakken voor de per post gezonden belastinggelden. Tot na midder nacht zat in tal van steden extra-personeel de betalingen van den dag te behandelen. In sommige gevallen werd ook de Juli- terrnyn reeds betaald. De ambtenaren waren wel het meest ver baasd over de blijkbare opgewektheid der belastingbetalers. In sommige gevallen waren de per post gezonden cheques ver gezeld van schriftelijke blijken van goede gezindheid. In het kantoor in het West End van Londen wend op Nieuwjaarsdag vijftien maal zooveel belastinggeld ontvangen als het jaar tevoren. Te Bristol hadden 10.000 menschen hun belasting al betaald vóór den eigenlijken dag, voor de betaling bestemd en op Nieuw jaarsdag zelf was het er ook ongekend druk. Sir Josiah Stamp over het herstel- vraagstuk. Sir Josiah Stamp, een der directeuren van de Bank of England, schrijft in „Observer” over het herstelvraagstuk. Stamp zegt gehoopt te hebben dat na den voortgang welke het Layton-Wiggin- rapport heeft gebracht, de B.I.B.-commissie te Bazel een stap verder zou gaan en de nog bestaande opvattingen ter zijde zou stellen om de economische feiten nader te komen. Helaas evenwel is de atmosfeer ten gevolge van de debatten in het Amerikaan- sche Congres te Bazel bekoeld. De wereld schept nog behagen in het spel van poli tieke onwerkelijkheden. Conferenties zyn te vergelijken met uitstapjes van fietsclubs, waarbij allen zich moeten richten naar de snelheid Van den langzaamste. Stamp" behandelt vervolgens de voordeeien welke het Dawesplan dank zy zyn bepalin gen nopens den welstand en de aanpassing Soina naar Dene Hollow, 'om er een veldbouquet te plukkensleutelbloemen en viooltjes bijvoorbeeld. Kijk eens, wat een ma^sa daar groeienOok ga ik wel eens naar de rivier en roei daar wat in een boot, zóó oud. dat die op een goeden dag met mij er in nog eene vergaat. Maar nu werd het sein tot den afrit geven en met een hoffelijken groet reed <K>k mr. Graaf weg. In een ommezien was Dene Hollow ge heel verlaten. Elaine staple uit haar wagen tje en zei tot. den groom Ik zal naar huis loopenje kunt de ponnaes terugrijdMM ElaJ<ne ging die hier en di het gra^ storu FRANKRIJK. Generaal Pau. t Gisteren ia te Parys overleden Generaal Pau, voorzitter van het Roode Kruis, een van Frankryks meest populaire generaals van den ouden stempel. Jarenlang was de overledene voorzitter van hei Fransche Roode Kruis. Ln den oorlog van 1870 werd hem de rechterarm afgeschoten. Na voor-, loopig hersteld te zijn, nam hy dienst. Op zyn 23ste jaar had hy veldtochten achter den rug, in den loop waarvan hij drie keer gewond werd. Be halve in Algiers heeft hy niet overzee ge diend. In Frankryk werden hem belang- ryke commando’s opgedragen, met name te .Betort te Nto Lp.Wn luelp hy in den Senaat de vet op- den «kiejarigiew diensttyd erdoor halen. In hetzelfde jaar trad hy tegen het bereiken van <ie leeftijds grens in de reserve. Te voren was hij al voor het behoud van de versterkingen aan de Noordelijke grens opgekomen. Als men naar hem geluisterd had zou, naar het Jour nal des Débats schrijft, Ryssel niet ont manteld zijn. Tot het laatste toe was in 1914 het opperbevel in het onzekere, wat met Ryssel te doen. De een wilde het ver dedigen., de ander het ontruimen. Tenslotte viel het zonder slag of stoot den Duitschers in handen. Dit heeft met verhinderd dat de buurt bij het station door het geschutsvuur verwoest werd. Kort voor den oorlog werd aan Pau het ondervoorzitterschap vanjilen óppersten oorlogsraad aangeboden. Hij stel de als voorwaarde de vry'e hand te houden inzake de benoeming van leger- en corps commandanten. Toen de minister dit wei gerde, ried Pau aan Joffre als zoodanig te benoemen. In 1914 trad Pau opnieuw in werkelijken ienst. Hem werd het bevel over het leger van den Elzas opgedragen. Al; zoodanig richtte hij een offensief tegen Mulhausen, dat geen verdere gevolgen had. Wel had het als afleidingsbeweging zyn nut. Later heeft hij in verschillende landen bijzondere zendingen vervuld. lord Jasper stierf» had Matthew een beroer te gekregen. Hij had nu in het geheel geen geheugen meer zijn geest was zoo dof, dat hy geen teekenen van leven gaf, maar zijn geest was gezond, zoodat hij voligene de doktoren nog jaxen leven kon. Hij was bij den jachtopziener en zijn vrouw in huis ge daan en lord Jasper had hem lang niet on verzorgd adhter gelaten. Nu bracht hij zijn dagen door in volslagen rustfe Hoe maakt Matthew het vandaag9 vroeg Elaane, toen mrs. Mallow met het mandje aankwam. Och, altijd hetzelfde, miss. Wij zien 'in Tiet geheel geen verandering. Arme man! Wat heeft hij nu aan zijn leven? Matthew, ken je mij niet? Is er ook iets, dat ik eens voor je zou kunnen meebrengen? Maar geen antwoord kwam, dus nam Elaine haar mandje op en ging. Dank u hartelijk, mr«. Mallowu zült het terugkrijgen. Daar moet u niet aan denken, miss Ik ben blij, dat ik van dienst heb kunnen zyn. Miss Achym ging naar Dene Hollow terug en begon daar te plukken Haar mandje was bijna vol, toen zij ineens iemand hoorde naderen, en, opkijkeüd, mr GraaÊ zag, die vol verwondering vroeg: Maar miss Achym, is u hier nu nog? En te voet? Ja, ik heb de ponnies naar huis ge zonden, omdat ik een mandje bloemen wilde verzamelen Kijk, zijn die niet lief? Allerliefst!' beaamde hij ten volle. Maar vertelt u mij eens even: waarom is u zoo vroeg teruggekeerd? I« er iets ge- Het waa de laatste dag van het jachtsei zoen. Het weer liet niets te wensohen over. De jagere zouden bijeen komen op Deno Hollow en om elf uur op den ochtend was daar dan ook een groot gezelschap samen gekomen. Elaine was in haar ponniewagen ook op de plek gekomen ter eere van de gelegen heid had zij een rood lakensch manteltje aarv en haar zweep had zij met rööd Lint ^Versierd. Vol verlatagen keek zij uit naar Douglas Graaf en onötóite hem eindelijk, terwijl zij hem een veel khmiger ruiter vond, dan ko lonel Machin, die den Jaataten tijd dan ook bij haar afgedaan eeheen\te hebben Douglas verliet de groep jagere en hield met zijn paard naast het stil. een kwartmijl verdieroj zou vragen. Omdat zij met lang, of zij had de bescheiden woning bereikt. Mrs. Mallow was dadelijk bereid, mandje te gaan halen en verzocht haar be zoekster zoo lang plaats te nemen in de keuken, die tegelijk als zitkamer dienst deed. Bij de open schouw stond een zeer ouder wetsere stoel en daarin zat een oude man niet dfe handen op de knieën in het vuur te staren. Hij keek niet op of om, toen zij bin nenkwam Het was oude Matthew Garth, die in den tijd van lord Jasper 1 utler en de meest-vertrouwde bediende op Merlyn Ab bey was geweest. Zoo wat een maand vóór

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1