IG UNT Zn. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD! VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 70* Jaargang iuari 1832 I00NH0VEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en». Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen verk, voor Uw oor Uw V«r- grootste, ook BERGAMBACHT, NIEUWERKERK, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, Si billijk dug geleverd. kleurenwerk, f is in staat ken, fraai van WRAAK! voor Uw par- Huik. het klein- No. 17878 Woensdag 6 Ji BOSKOOP,! GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, e ANTE KIHC-BOEKJK in FEUILLETON. HOOFDSTUK XII. HOOFDSTUK XI. (Worth vervolgd.) niet bekroond, geen zin irdeeld. van ZWITS 50 jaar St. G< Gisteren was het de opening van detï en tunnel plaats had. Het St. Gotthardfl genoemd naar den 1 sohop van Hildeshei eeuw een kapel stic loog, dat tal van be- fde Staten met ja- rt de uitvoerige be- Oe a.s. Ontwapeningsconferentie. Het standpunt van Amerika. Wat Groot-Brittannië ter conferentie zal voorstellen. De Herstelconferentie in Lausanne. Opheffing van het drankverbod in Finland. In bevoegde kringen te Washington wordt a volgens Reuter verklaard dat de regeering der Vereenigde Staten aan haar gedelegeer den naar de ontwapeningsconferentie op dracht zal geven, zich te verzetten tegen elke methode die zuiver van de begroetingen uitgaat voor de vermindering van de be wapeningen, althans voorzooveel de Ver eenigde Staten betreft. Dawes en de andere leden der delegatie hadden gisteren een conferentie. digs tegen het Engelsche volk gedaan. Hy hoopte, dat dit ook in de toekomst niet noodzakelyk zal zyn. Hy heeft tegenover het Engelsche volk zóó gehandeld, als hy het ook ten aanzien van zyn eigen volk had gedaan. Voorts wendt hy zich tot het Amerikaan- sche volk, dat hy verzoekt in het belang van de menschelykheid in Indië te inter- venieeren. DELE PLANT (Mentha pipe- eeuwen de ld van kruid - Ondanks het gevaar werd het reddingswerk echter den geheelen nacht in koortsachtig tempo voortgezet en werd met alle macht getracht de ingesloten kameraden te be reiken. Het werk vorderde echter uiterst langzaam en was zeer moeilijk. Tegen 6 uur gistermorgen had men de ongelukkigen nog niet bereikt, terwyl men ook op geen en kele wyze verbinding met hen heeft, zoodat men zich ernstig bezorgd maakt. Een later bericht meldt dat men er niet in geslaagd is verbinding met de ingesloten mijnwerkers te krygen, en dat de gangen waarin deze zich bevinden, ingestort zijn, zoodat men aanneemt dat redding niet meer mogelyk is. niet? Ja, da,t komt, jy wilt sensatie wekken, jou ijdeltuitje...! Maar ik zal er eens gdhd mijn gedachten over laten gaan, dat beloof ik je! Toch wilde ik wel, dat my iets in viel, waarbij mr. «Graaf je partner zou kun nen zyn. Hoe denk je bijvoorbeeld over Romeo en Julia? Waarom vind je nu, dat mr. Graaf er 'by moet zyn? Nu, als je het precies weten wilt, Elaine: omdat ik vindt, dat jullie zoo uit- Wat de Herstelconferentie betreft, deze zal aanvangen op 25 Januari te Lausanne. Nadat bondspresident Motta reeds den Engelschen eu Franschen ambassadeur te Bern zijn toestemming had gegeven de her stelconferentie te Lausanne te houaen, heeft de Bondsraad in zijn zitting Vin gisteren deze toezegging bevestigd. (Bondspresident Motta zal als vertegen woordiger van de Zwitsersche regeering de openingszitting by wonen. Naar de Engelsche draadlooze dienst meldt, zal Sir Maurice Hankey, secretaris van het Engelsche kabinet, optreden als secretarisgeneraal van de schuldconferen- tae te Lausanne. Sir Maurice heeft deze functie reeds op vroegere conferenties be kleed, o.a. te Londen en in Den Haag. De betrokken regeeringen hebben informeel zijn benoeming reeds goedgekeurd. Hanikey is op het oogenblik in Zwitserland om met de Zwitsersche autoriteiten te confereeren over de voorbereiding. Gisteren zyn de eindcijfers van het volks- referendum over behoud of afschaffing van Wie den hemel niet in zichzelf draagt, die zoekt hem vergeefs boven lucht en wolken. het drankverbod in Finland bekend ge maakt. Zeventig procent der bevolking heeft zich voor opheffing van het artikel uitge sproken; 28 procent voor strikte toepassing der wet en 2 procent voor het alleen toe laten van wynen. Reeds de voorloopige uitslagen, die be trekking hadden op de volksstemming in de steden, deden voorzien, dat de vrienden van den alcohol de overwinning zouden beha len; op het platteland waren meer voor standers van handhaving van het totale verbod, maar hun stemmen konden niet meer een sensationeele wijziging in den uit slag teweeg brengen. Inmiddels zyn ook de laatste cijfers binnengekomen, zoodat men nu een volledig beeld kan krygen van de gezindheid der Finsche bevolking. Het blijkt thans, dat ruim zeventig procent van' alle uitgebrachte stemmen zich hebben ver klaard tegen het drankverbod. „Finland heeft het mooiste Nieuwjaars geschenk ontvangen, dat het maar kon wenschen”, aldus de strekking der verkla ringen van bijna alle Finsche politici, die in de iZweedsche pers worden weergegeven. Nu de uitspraak zoo duidelijk is geweest, wordt, zooals te begrijpen is, de vraag ge steld, wat er nu zal gebeuren. In elk ge val zal de Finsche rijksdag nu zyn goed keuring moeten hechten aan een nieuwe alcoholwet. Aanvankelijk lag het in de be doeling geen buitengewone zitting uit te schrijven, daar de rijksdag op 1 Februari bestrijding van den smokkelhandel met welslagen wordf meer heeft. Het behoeft geen U woners der Vereen loerschheid in hun h richten over het Finsche referendum inzake het alcoholverbod lezen. In uitgebreide Amerikaansche kringen betreurt men het, dat deze weg, waardoor de Amerikaansche prohibitie-controverse uit de wereld zou kunnen worden gehêlpen, niet bewandeld kan worden, daar de Amerikaansche grond wet een volksstemming beschouwt als iets, dat indruischt tegen de 'constitutie. BUITEN LANDSCH NIEUWS. BELGIS. De reis van kroonprins en kroonprinses naar het Oosten. Het staat volgens de corr. van de N. R. Crt. thans vast, dat prins Leopold en prin ses Astrid 12 Januari naar het verre Oos ten zullen vertrekken, voor een bezoek aan de Fransche koloniën, aldaar. De prins en de prinses zullen zich eerst naar Zwitser land begeven om afscheid te nemen van koning Albert en koningin Elisabeth, die er sedert de vorige week vertoeven. Het kroon prinselijk paar zal vervolgens op 15 Januari te Genua scheep gaan aan boord van de Nederlandsch mailboot Mamix Van St. Al- degonde en op 2 Februari te Singapore aan komen. Eerst zullen de prins en de prinses het schiereiland Malakka bezoeken, vervol gens het koninkrijk Siam en daarna Indo China en waarschijnlijk ook nog Madagas car. De particuliere secretaris van den prins baron Capelle en de burggravin de Lants- heere, eere-dame van prinses Astrid, zullen de reis meemaken. De terugkeer in België wordt niet voor de eerste helft van Juni verwacht. Dien volgenden ochtend spoedde Elaine zich zoo gauw zy kon naar The Priory met de uitnoodigingskaart, want zy wilde aller eerst lady Lascelles eens gaan raadplegen over het costuum, dat zy dragen zou. Naar het Engelsche Nadruk verboden. Dus de volgende week zullen wy het genoegen helbben, mr. Graaf en zijn zuster op de Abbey te zien. Bij „ons” kan ik ge rust zeggen, want ik beschouw Meriyn Ab bey ook als myn huis. Dat hoogmoedige dat hy over zich heeft kan ik niet uitstaan! En ik geloof, dat Elaine dit juist zoozeer in ‘hem bewondert. Maar als ik kan, zal ik hem toch eens een hak zetten, want ik baat hem met grooten haat! 1 Toen h(j even later in den salon kwam, vond hy daar Elaine al en, terwijl* zy deed, of er niets tusschen hen was voorgevallen, hield zy hem een! kaartje voor en zei: Kyk eens wat ik hier heb! Hy nam het van haar over en las een uit- noodiging voor een gemaskerd bal op Moss Grange. Gisteren zou Henderson te Londen be sprekingen voeren met den secretaris-gene- raal van den Volkenbond, Sir. Eric Qfum- mond, over aangelegenheden verband hou dend met de ontwapeningsconferentie. Zy zijn, naar de Britsche draadlooze dienst meldt, echter uitgesteld, daar Drummond, die influenza heeft gehad, nog niet geheel hersteld is. De marine-medewerker van de „Daily Telegraph” verneemt dat het Britsche pro gram voor de ontwapeningsconferentie zal omvatten een vermindering in de afmetin gen van slagschepen van den bestaanden norm van 35.000 ton tot een cyfer beneden 25.000 ton en van kanonnen van 10 inch tot 12 of 13.5 inch. Geen grooter kruisers in de toekomst dan van 8000 ton met kanonnen niet grooter dan 6 inch. En ten slotte: al- gemeene afschaffing van duikbooten. Op de vlootconferentié te Genève van 1927 heeft Brittannië soortgelijke voorstel len gedaan en-ook weer bij de LonAuwche besprekingen van 1930. BINNENLAND. Regeling uitvoer naar Frankrijk. Uitgifte certificaten. By Kon. besluit is, gezien art 2 der wet, houdende toekenning van de bevoegdheid tot het tydelyk treffen van maatregelen ter regeling van den uitvoer van bepaalde goe deren en overwegende de noodzakelijkheid tot regeling van den uitvoer naar Frank rijk het volgende bepaald: Voor den uitvoer naar Frankrijk kunnen door of vanwege den minister van Arbeid certificaten van oorsprong worden uitge geven. Ieder certificaat wordt verleend voor een bepaalden tyd en voor zoodanige hoe- werd. Heel wat notabelen daar uk de streek waren aanwezig; zoo bevonden sir Daryl er lady Lascelles zich ook onder de genoodigden, evenals nog enkele heeren, die Douglas al op de jacht ontmoet had. Toch had hij alleen oog voor het jonge meisje met het blonde haar en de blauwe oogen. Elaine droeg een ivoor-wit satijnen toiletje met geen andere versiering danzeen snoer paarlen om den hals. Toen zij met haar vader de gisten kwam verwelkomen, had Douglas een gevoel, of hij haar in de armen zou kunnen sluiten. Aan het diner werden mr. Graaf en zyn stiefzuster de eereplaatsen gegeven. Mrs. Wynne werd aan tafel geleid door mr. Achym en Douglas volgde, terwyl Elaine’s hand op zyn arm rustte. De kolonel geleidde een deftige dame aan tafel, wie hy intusschen maar zeer weinig aandacht schonk, vervuld als hy was van bet tweetal, dat een eind verderop zat. Toen de «James ten slotte opstonden, drong Elaine: Blyft u met de heeren maar niet te lang aan een glas wyn zitten! Als het van my afhangt, dan zeker niet, miss Elaine! De gastheer kwam naast mr. Graaf zit ten en begon: Moss Grange is wel een van de schoonste buitenplaatsen hier uit de om geving. V Het haalt toch niet by de Abbey. feestelijke opening van het 276 K.Dk, lange Gotthardspoorwegnet had plaats op -5 Januari 1882. ENGELAND. Gandhi gevangene. Rouwdag in Indië afgekondigd. Gandhi en de president van het Al-ln- disch congres Vallabhai Patel zyn in de ge vangenis te Poena aangekomen. De autori teiten te Poena waren nogal nerveus, daar de auto met Gandhi niet op den vastgestcl- den tyd arriveerde. Na lang wachten ktfam in de morgenschemering de auto van Gan dhi aan. Politie-officieren begeleidden de auto tot aan de gevangenis. Gandhi zelf is vol goeden moed. Daar Maandag de dag is, waarop Gandhi zwijgt, kon hy den gevangenisbewaarder, toen hij hem herkende, slechts met een vriendely le ken glimlach begroeten. Gandhi is in dezelfde cel opgesloten, waarin hy vroeger gevangen zat. Hy heeft zijn spinnewiel, een paar boeken en een paar pannen meegebracht. In een boodschap aan het Engelsche volk zegt hy, dat hy het liefheeft als zyn eigen volk. Hy heeft niets hatelijks of boosaar- stekend by elkaar komt! Je weet wel: kolo nel Machin acht ik juist totaal ongeschikt voor je. Ik ook. En ik laat ook geen gelegen heid voorbijgaan, om «het hem te zeggen! Maar hij luistert er niet naar.Och, dat komt; je zien, is je lief-hebben! Maar ik zou je ook niet aanraden, kolonel Machin tot echtgenoot te nemen. Veel liever mr. Graaf! Die wil niet trouwen, dat heeft hij zelf nog gezegd, toen wy laatst op Moss Grange waren. O, maar wie weet, hoe gauw hij van opvatting verandert, als hy maar wat meer met je in aanraking komt! O... slaat het daar al twaalf uur? Ja, waarom vraag je dat zoo? Dan. moet ik gaan. Ik heb den kolonel beloofd ,om half één met hem te rijden. En fin, hy is wel gewoon aan wachten! Elaine spoedde zich naar huis en deed haar rijkleed aan. Het was kwart voor één, toen zy in de hall kwam, waar de kolonel reeds op het bordes stond, zich ongeduldig op de lippen bijtend. Toch zou hij er haar in ’t minst niet over onderhouden, want hij voelde, dat hij extra voorzichtig moest zijn, wilde ze hem niet ontglippen. Het spijt mÜ> dat ik u zoo lang héb laten wachten, begon Elaine zich te veront schuldigen. „Waarom is u maar niet zon der mij gegaan?” - Maar ik zou er niet aan denken, ook al had ik een halven dag moeten wachten! Dat komt: ik moest nog eerst naar huis gaan, ziet u- FRANKRIJK. Oustric gevonnisd. c-* üüfcjtet. maand«n veroon De elfde correctioneele kamer van cle Seine veroordeelde Oustric, volgens een Havasbericht uit Parys, tot 18 maanden ge vangenisstraf en 5000 frs. boete wegens verduistering van 70.000 aandeelen, die de schoenfabriek Raoul, die onder zyn controle stond, aan zyn bank had toevertrouwd, en wegens misbruik van vertrouwen. De gedelg. commissaris Ehrlich werd voorwaardeljjk veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf en 3000 frs. boete. DU1TSCHLAND. Ernstig mijnongeval bij Beuthen. Veertien mijnwerkers om het leven gekomen. Op de Karsten-Centrummjjn by Beuthen vond Zondagavond op de 774 M. verdieping een ontploffing plaats, waardoor een ge deelte van de schacht instortte en -5 arbei ders den terugweg werd afgesneden. Ter stond werd met het reddingswerk begonnen, waarbij men er in slaagde een voorman te bevrijden. Ongeveer twee uur later vond een nieuwe explosie plaats, waardoor het voort zetten van het reddingswerk zeer gevaar lijk werd en, naar men vreesde, de nog in gesloten 14 mijnwerkers werden bedolven. Naar huis? Waar was je dan, Elaine? In ieder geval niet in de oranjerie op Moss Grange: Dus stel u gerust. En, als u graag weten wilt, waar ik dan wèl was, nu: ik ben by lady Lascelles geweest. Zoo lang je maar niet met dien man flirt, kan het my verder niet schelen, waar je bent! Ik flirt nooit met iemand, dien ik waarlyk graag Ijjden mag. En mr. Graaf mag ik graag lijden; héél graag zelfs! fRLAND. tthardspoorweg. 50 jaar geleden, dat *St. Gotthardspoorweg Het diner op Meriyn Abbey was altijd van langen duur, zelfs al waren alleen de baron, de kolonel en Elaine de aanzittenden. Enals er gasten waren, deed de chef-kok nog bijzonder zyn best. Zoo was het dan nu een uiterst uitgebreid menu geworden, want Douglas Graaf en zijn stiefzuster, mrs. Wyne, en nog enkele anderen waren op de Abbey komen dineeren. De gasten werden in den salon ontvangen en Douglas had zyn stiefzuster den arm geboden. Mrs. Wynne droeg een zwart fluw celen toilet en had als altijd haar weduwenkap op, terwijl haar blauwe bril nu eenmaal on afscheidelijk van haar was, daar zy anders „ónmogelijk kon zien”, zooals zy betuigde. Toen Douglas dus als gast zijn voorvader lijk huis betrad, voelde hij zich zeer onder den indruk. Mrs. Wynne had zich van te voren overtuigd, dat zjj niet de eenige gas ten zouden zyn, want zy voelde zich alleen veilig als ze niet van al te dichtbij gezien len der plant echte peper- geneeskunde indt Slechts ereld leveren untolle, welke rordt gebruikt die fijne geur latuurproduct k van Klng- ze tot s middel ter :hlng. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. sbergte wordt aldus iailigen Gotthard, Bis- ja, die hier in de 12e tjtte. Naar de kapel werd dus de berggroep genoemd. Reeds in 1851 waren er plannen om een spoorweg te maken voor een rechtstreeksche verbinding van Duitsohland naat Italië. In 1869 werd daarover geconfereerd te Bern, er kwam een verdrag tot stand .tusschen Duitschland, Zwitserland en Italië, en er werd een St. Gotthardmaatschappi) opgericht. In 1872 werd op 1 October het groote werk begon nen. In 1881 eind December was men ge reed; 80 tunnels waren gebouwd, samen 46 K.M. lang, en 324 bruggen. Er was ook OOSTENRIJK. Steyr verklaart zich failliet. Slechts beperkte staatshulp mogelijk. De stad Steyr in Opper Oostenrijk, die 22.000 zielen telt, heeft zoowel den Bonds kanselier als den Oostenrykschen „Landes- hautpmann” er van op de hoogte gesteld dat de gemeenteraad van de stad in zijn Dinsdagnacht gehouden zitting een besluit heeft genomen waarbij de gemeente zich failliet verklaart en waarbij voorloopig wordt voorzien in de stopzetting van de gemeentebedry ven. De minister van financiën verklaarde no pens de mogelijkheid van hulpmaatregelen dat een stillegging van het onderwijs moet worden vermeden. De ministerraad zal uit voerig de catastrofe van deze industriestad bespreken, temeer aangezien zich nog eenige steden in een zeer slechte financieele positie bevinden. De regeering zal evenwel niet meer kunnen doen dan haar mogelyk wordt gemaakt binnen het uiterst beperkte M»? SUatsbegrootlng. VEREENIGDE STATEN. Banksluitingen. Op 1 Januari zyn acht banken in de Ver eenigde Staten, waaronder de City Trust Company te Hartford in Connecticut ge sloten. Deze bank heeft een totaal bedrag aan deposito’s van 16 millioen dollar, doch alle andere banken hebben slechts geringe depo sito’s. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prys. Liefdadigheids-advertentlën de helft van dgn prys. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels ƒ225, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerde» prtfs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. recent bericht uit Helsingfors valt af te lei den, dat in een vergadering van den staats raad is besloten het parlement reeds op 19 Januari bijeen te roepen, teneinde een wij ziging in de alcoholwetgeving te brengen. Ondertusschen behoeft er niet aan te worden getwijfeld, dat de rijksdag een „nat” wetsvoorstel, dat door de regeling reeds nauwkeurig wordt onderzocht, zal aannemen. Volgens de Vossische Zeitung schijnen sommige teekenen erop te wijzen, dat de vervaardiging en de verkoop van al cohol zal worden opgedragen aan een ge monopoliseerd bedryf, waarvan de winsten voor een deel den Staat,- voor een ander deel de sociale verzekering ten goede zul len komen. Aan den anderen kant neemt men aan, dat na de opheffing van het totale drankverbod bepaalde beperkingen zullen blijven 'bestaan. Zoo zal de détailverkoop slechts in restaurants mogen plaats vin den; voor het koopen van grooter hoeveel heden zal vermoedelyk een schriftelyk ver zoek moeten worden ingediend. De regeering zal in elk geval spoed zet ten achter de uitwerking der wettelijke maatregelen, daar immers de tegenwoordige regeling, die verbazend veel kost, terwyl de Alle gasten waren verplicht, ook waarlijk gecostumeerd en gemaskerd te verschijnen, of zy mochten niet deelnemen aan dit bal. Elaine vond Blanche druk bezig aan het bloemen schikken, maar zy hadden natuur lijk ook dien vorigen avond de invitatie ont vangen en de vriendinnen wilden elkaar graag eens raadplegen. Ben jy al besloten, wat je dragen zult? vroeg Elaine. Neen, nog niet. Me dunkt, Daryl moest maar gaan als toreador en ik dan misschien als Carmen. Maar gelukkig hebben we nog vier wéken den tyd! En waarin zullen we jou zien verschijnen, kleintje? Dat weet ik in de verste verte nog niet. Juist daarom kwam ik eens hooren, of jij niets voor my wist? Ga als Gretchen en laat mr. Graaf dan je Faust zyn. Jullie zoudt een uitstekend paar vormen. Neen, niet als Gretchen. Ik ben nu wel blond, maar daar ben ik toch -niet lang ge noeg voor. Eh het lykt my ook al zoo’n af gezaagd costuum. Vind je eigenlijk ook flOIME U) l HAM. 9 Is I- n n

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1