E 4100 A 9 a it Blad. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 70’ Jaargang No. 17879 BODEGRAVEN, NIEUWERKERK, OUDERKERK, ÓUDEWATER, REÈUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Donderdag 7 Januari 1932 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- enFeestdagen VAN REEUWIJK INT U BEREIKEN •tentiën te plaatsen in .AD v. REEUWIJK insdagmiddag door dt ordt bezorgd. WRAAK BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, per looper geschiedt. met als FEUILLETON. in waterval eer 10g tot om Don- d lan rek aar Iw De faam is even hardnekkig in den leugen als in de waarheid. ien te lani i. 1. Jas- mij zoo- de Duitsche regeering er met nadruk op wyzen, dat zy aan een uitstel groote geva ren verbonden acht en dat zij haar stand punt met alle kracht handhaaft, dat een definitieve oplossing van het ’herstelvraag- stuk vóór ieder ander vraagstuk van het hoogste belang is. Drie Conferenties in zicht. Sn- John Simon over den politieken toestand. De douane-vooi schriften. Frankrijk tot een verlengd moratorium aan Duitschland bereid. Een mededeeling van Minister Flandin aan d«jh D^tschen Gezant. De minister legde er voorts den nadruk op, dat de recente douane-voorschriften slechts noodmaatregelen zyn geweest. En geland heeft niet het minst de bedoeling, wien dan ook, onaangenaam te zyn. Het is een dwaling aan te nemen, dat de maat regelen onderdeelen zyn van een uitgestip- 1 pelrip HnuiuiA-nnlitiek. Wii moeten, aldus besloot Simon, de oorzaken en beweegreden onzer handelingen wederzijds leeren begrij pen en ook in dezen geest zal Engeland op de beste wyze bydragen tot den internatio nalen vrede. De maibbootdienst OstendeDover gisteren onder stagnatie doorgegaan. geslagen. Een zeeman verdronk. Vyf ande ren werden gered. Twee reddingsbooten zyn uitgevaren ter assistentie van het Grieksche stoomschip Alexander ,dat 4500 ton meet, en in de Dungeness baai aan den grond zit. De stoomboot Jersey City (6322 ton) is naar gemeld wordt gistermiddag dryvemfe geweest by de Scilly eilanden met defecte machines. De onderzeeboot Vendetta kreeg machine- schade en is naar Portsmouth gesleept. In verband met den hevigen storm is het vertrek van de Atlantische vloot uit Ports mouth voor den voorjaarskruistocht uitge steld tot morgen. dekens en lakens in de meeste huizen niëi meer te vinden en slapen de meeste gezin nen op stroo tezamen in één vertrek. Honden ziet men niet meer in de straten of huizen; de meesten zyn opgegeten. En thans dreigt het hooge water het weinige dat de bewoners bezitten, nog te vernielen of weg te spoelen. Er zijn in Steyer 27 bruggen, welke bijna alle slecht onderhou den zijn. Hete hout in de bosschen in den omtrek lag gekapt aan de oevers van de Enns. Dit hout is thans door den water vloed meegesleurd en dreigt de bruggen te vernielen. fmnastiek, zonder dieet, uitwendig gebruik. Het DLENBRANDER, Over- rplichting, onder strikte s zal zenden. liet in staat alle brieven espondentie binnen zeer 20 De Buitenlandsche Persvereeniging te Londen heeft Woensdagmiddag den Brit- schen minister van buitenlandsche zaken, Sir John Simon, een noenmaal aangeboden. Sir John besprak aan deze maaltyd den politieken toestand. Binnen de eerstvolgende vier weken, aldus de minister, zullen drie groote conferenties aanvangen en op iedere conferentie zal het Foreign Office een belangryke rol spelen. De datum voor de herstelconferentie is nog niet definitief vastgesteld. De Britsche re geering zal het als een groote verlichting beschouwen, wanneer de conferenties zoo spoedig mogelyk zullen kunnen worden ge opend, aangezien ook in Engeland het par lement spoedig zal worden heropend. In dien het niet zal gelukken een datum vóór 18 Jan. vast te stellen, of een datum tegen 18 Jan., aldus de minister, dan zullen eeni- ge ministers bezwaarlijk kunnen deelnemen, hoewel zy dit wenschen. Sir John Simon liet dóórschemeren, dat den minister-presi dent MacDonald slechts de week aanvan gende 18 Januari schikt. De minister van financiën zal wel in ieder geval verplicht zyn naar Lausanne te gaan en ook Sir John Simon hoopte hem te vergezellen. De herstelconferentie zal nauwelijks be ëindigd kunnen zyn, wanneer de vertegen woordigers der mogendheden van de eene zyde van het meer van Genève naar de an dere zullen moeten oversteken, teneinde te kunnen deelnemen aan de den 25 Januari a.s. aanvangende zitting van den Volken bondsraad. Het is mogelijk, dat hier be langrijke kwesties ter sprake zullen wor den gebracht betreffende Europa en Azië. De derde conferentie is de den 2en Fe bruari aanvangende ontwapeningsconferen tie. Hieraan voegde de minister toe, dat met algemeene toestemming is getracht aan dezen datum vast te houden. Aan elk van deze drie conferenties, aldus Simon, neemt Engeland met groote inte resse deel, aangezien het zich bewust is van de groote beteekenis der aan de orde ko mende kwesties. Engeland zal een houding innemen, die alle wenschen zal verstaan en omvatten. Spr. hoopt dat ook de andere staten in dezen geest zullen handelen. Het is van de allergrootste beteekenis, dat op ieder der genoemde conferenties een oplos sing wordt nagestreefd en dat men ook van goeden wil zy een oplossing te vinden. Zelfs indien de definitieve oplossing in het verre verschiet zou liggen, dan nog zouden alle krachten moeten worden ingespannen, teneinde een werkelijke en aanzienlijke I schrede naar voren te zetten op den weg ter verzekering van een oplossing, ook wan neer een oplossing slechts in étappen zou kunnen worden bereikt. Mevrouw Corbett Ashby naar Genève. GrootiBrittannaë heeft het voorbeeld van de Vereenigde Staten gevolgd en een vrouw opgenomen in de delegatie naar de Ontwa peningsconferentie. Volgens de „News Cro- nicle” zal n.1. mevrouw Corbett Ashby, voorzitster van den Internationalen Bond voor Vrouwenkiesrecht, deel van de delega tie uitmaken, zy het dan slechts als plaats vervangend gedelegeerde, d.w.z. dat zy zit tingen zal by wonen wanneer een der ge wone gedelegeerden verhinderd is. naar weinig, tien moeten word® r Dinsdagavond aan itoren te Reeuwijk en te Gouda, Markt 31, ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie’ en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. :t geen Koffie Hag) ntagekoffie ia gegaran- heeft geen prikkelende rt en zenuwen en berooft n een gezonde verkwik- r et U het geheim mijn kalmte en zelf- Naar het Engelsche 1 0 Nadruk verboden. De Grange is veel landelijker en gezel liger. Hoe kwam n er zoo toe om zich in Southshire te vestigen? Mr. Achym deed deze vraag geheel zon der eenige bijbedoeling, maar toch keek mr. Graaf hem even aan, eer hij antwoordde; Ik had verscheidene redenen voor mijn keuze; in de eerste plaats wel, dat het zoo geschikt is gelegen voor de jacht Dat is het ook. Maar u is toch niet van plan het uitsluitend tot een jachthuis te maken? Dat denk ik niet. Het zou ons allen erg spijten, om u weer te moeten missen. Maar zoover is het nog niet’ Ik heb nog heel wat te doen, eer ik hier deze streek verlaten zal. Mr. Achym vroeg zich af, wat mr. Graaf wel te doen kon hebben: hy bekleedde geen ambt, verdiepte zich in geenerlei tak van studie. Daar viel hem wat in. U is immers kunstkenner? Een kènner niet bepaald, maar wel een liefhebber. Waarschijnlijk heeft Merlyn Ab bey nog heel wat moois... Wilt u dan misschien nog, vóór we ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels ƒ1.55, elke regel meer ƒ0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 by slag op den prys. Liefdadigheids-advertentién de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels 225, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerde» prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn intfekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. 60UDSCHE COURANT. ENGELAND. Storm boven het Kanaal. Stagnatie in den scheepvaartdienst. t Zuid-Engeland wordt geteisterd door een hevigen storm die van den Atlantischen Oceaan komt. De scheepvaartdiensten in het Kanaal worden ernstig gestagneerd, terwijl talryke ongevallen worden gemeld. De reddingsboot te Southend heeft de bemanning opgepikt van een motorbark, die even later in de monding van de Theems oij den kant liep. De bemanning was uit geput. In de Medway is een sloep, welke aan de onderzeeboot Whillin was vastgemaakt om keert in den regel juist wéér naar het too- neel van zijn misdrijf. BovenUien hebben wy een mededeeling gehad, dat hij verdron ken zou zjjn, ergens in een waterval in Australië. En verbeeldt u nu eens, dat hij niet verdronken was! Er is geen reden, om aan te nemen, dat het bericht geen waarheid bevat. Hy kan wel een reden gehad hebben om te wenschen, dat zyn amilie hem voor overleden hield. Wat voor reden zou dit nu zijn ge weest Hij wist zeer goed, dat Merlyn toch voor hem verloren was, en als hij zich hier weer vertoonde, zou hij i nog gerechte! yk vervolgd worden. O...! Er was waarlijk ook niets aan hem verbeurd Dit kan ik getuigen uit eigen er varing. Ik ben dikwyls met hem in aan raking geweest en hij behandelde my altyd met groote onbeschaamdheid. Ik ben zeker, dat hy mij een feilen haat toedroeg, want ik voelde my verplicht, by zyn vader aan te brengen het misdrijf, waarmee ik in de eerste plaats bekend werd. O! was ai, wat mr. Graaf weer op merkte. Het is een mooie collectie, dat moet ik zeggen en ik dank u nog wel voor het gezicht, mr. Achym. Zullen wjj ons nu weer by de dames voegen? Met genoegen. Elaine zat °P een bank, ongeveer midden in den ruimen salon en was in gesprek met mrs. Wynne, die zelve echter maar weinig zet Aan Elaine’s andere zijde stond kolonel BELGIS. Hevige storm langs de Belgische kust. De verbinding OstendeDover doorgegaan. Er woedt op het oogenblik een hevige storm op zee en langs de geheele Belgische kust. Voorat onder de schippersbevolking heerscht eenige ongerustheid, daar tal van Flandin de minister van financiën heeft den Duitschen gezant ontvangen, teneinde hem in verband met de aanstaande herstel conferentie een nauwkeurige uiteenzetting te geven van het Fransche standpunt. Frankryk, aldus de minister, zou in begin sel bereid zyn, Duitschland een moratorium toe te staan tot uiterlyk 1 Juli 1934, op voorwaarde, dat Duitschland gedurende die periode de onvoorwaardelyke annuïteit, volgens het plan Young bljjft doorbetalen. Duitschland zou echter de beschikking over de op deze wjjze betaalde bedragen herkrij gen in den vorm van leeningen met de rijksspoorwegen als onderpand. In verband met de naderende hervatting der vergaderingen van het Fransche parle ment zal Laval, de minister-president, waarschijnlijk voorstellen, het bijeenroepen der herstelconferentie eenige dagen uit te stellen, wellicht zelfs tot 25 Januari. In een bespreking var het resultaat van de onderhandelingen der bankiers te Ber- lyn, betoogt het Journal, dat de conferen tie teLausanne slechts dan succes zal kun nen hebben, wannt.tr dez voldoende is voorbereid. Het beteekent in elk geval geen oplossing, wanneer de conferentie een jaar verdaagd zou worden. Het blad onder streept, dat de regeeringen kondigd, dat vrijstelling van belasting geeft voor automobielen met een cylinderinhoud beneden de 1100 cM3. Te verwachteh valt, dat dit besluit van verdragende strekking voor de Italiaansche automobielindustrie zal blytken te wezen. Een dergeljjke vrij stelling van belasting toch voor motorrij wielen ntet een cylinderinhoud beneden de 175 cM3. heeft in enkele jaren tyds in Italië een motorindustrie van liliputs in het leven geroepen, die op het oogenblik aan de spits der wereldindustrie in deze klasse staat. De Italiaansche auto-industrie legde zich tot dusverre voornamelijk toe op de con structie van wagens 'boven de 2 liter in houd. Te verwachten valt dat deze vrijstel ling van belasting voor wagens beneden de 1100 cM3. een geheel nieuwe orienteering van de Italiaansche auto-industrie naar den kleinen en dus ook goedkoopen wagen zal brengen. Het eenige bezwaar dat tot dus verre de om hunne buitengewone kwali teiten algemeen erkende Italiaansche wa gens aankleefde te weten hunne „prijzig heid” zal daardoor voor een groot deel verdwenen zyn. Ook in de goedkoope prijs klasse zal dan de Italiaansche industrie als een geduchte concurrent op de wereldmarkt kunnen optreden. ne! lachte Elaine. Lieve kind, niets bedriegelyker dan het uiterlyk! Neem dat eens aan van een oude vrouw! En toen met een buiging naar den ko lonel, die in eerbiedige houding was blij ven staan: Ik wensch u een goeden avond sir! Mr. Graaf, die nu intusschen ook af scheid had genomen van Elaine, bood zyn stiefzuster den arm en samen gingen ze naar den gastheer Toen zy weg waren, had de avond weinig belangwekkends meer voor Elaine, die dan ook bly zou zyn, als zy zich ten slotte op haar eigen kamer zou kunnen terugtrekken. Een paar minuten later stond mrs. Wynne gereed en gekleed op haar rijtuig te wach ten en de kolonel, die juist gravin Beau champ had helpen instappen, bleef bloots hoofds staan, tot het portier dicht ging en het rijtuig wegreed. Toen weerklonk er een parelende lach en het leek Machin, dat hy dien lach meer gehoord had, ofschoon hij op dat oogenblik volstrekt niet wist wAAr en wannéér. Een half uur later waren alle gasten vertrokken en eerst toen Machin op zijn eigen kamer was, viel het hem in, dat dit de manier van lachen was geweest van zijn geliefde echtgenoote Bertha. Ja, zoowaar, dacht hy. „Zoo kon zij ook lachen...! Toch kan dit geluid my nu niet meer deren,” troostte hij zich en liet zich niet uit den slaap houden door eenige sentimenteele herinnering. x (Wordt vervolgd.) Mijne Heeren, beantwoorden. Het komt of U den moed heeft, met breken. heeft het luwsloopende werkzaam- op kantoor en op reit, U uw zenuwen overdag een extra zweepslag te ier een kopje koffie, daar «ede weer en eteeds meer «,.a slechts aan een regeling der politieke schulden kunnen denken, wanneer zy een algemeene rege ling der particuliere schulden als basis nemen. Het socialistische blad Populaire is tegen het voorstel van een moratorium van drie jaar, dat weliswaar de financieele en oeco- nomische instorting van Duitschland ver hindert, doch geen verbetering, maar eer der een verscherping van den geheelen toe stand zou brengen. De radicale Ere Nouvelle twijfelt aan den wil van Duitschland om te betalen en eischt vóór een beslissing van de herstel- en cre- dietkwestie de vorming van een gesloten front van schuldeischers, die van Duitsch land onaantastbare waarborgen moeten ver langen. De financieele nood van Dortmund. Voor Januari een tekort van 4.5 millioen M. De burgemeester van Dortmund, Kirsch, heeft zich met den wethouder van finan ciën, dr. Kaiser, en den voorzitter van den gemeenteraad, Henssler, naar Berlyn be geven ten einde met de autoriteiten aldaar besprekingen te voeren over den finan- cieelen nood der gemeente Dortmund en over maatregelen tegen het dreigende ge vaar van nieuwe stopzetting van werk zaamheden in de mynen, waardoor nieuwe lasten op de stad worden gelegd. De noodtoestand, waarin de gemeente verkeert, is voornamelijk ontstaan door de groote stijging der uitkeeringen aan de werkloozen. In de laatste dagen heeft de regeering de stad geholpen met een bedrag van 500.000 Mark, dat echter nauwelijks voldoende was om de allernoodzakelijkste uitgaven te dekken. Het totaal bedrag, dat voor de maand Januari noodig is, bedraagt ruim zes millioen mark, waartegenover vermoedelijk slechts een totaal aan inkom sten van 2.6 millioen Mark staat. gevaar tegen te gaan en de schade te her stellen. Hoe groot de ellende en ■armoede in deze Oostenryksche stad is, daarvan krygt men een indruk, wanneer men leest wat reizi gers daarover vertellen: Gewerkt wordt er door nog geen dertig procent der bevolking. De overige zeventig procent tracht met bedelen aan dan kost te komen. Elke vreemdeling wordt, als hy de stad betreedt, omstuwd door vrouwen en kinderen, die hun handen voor een aalmoes uitstrekken. Het gemeentebestuur heeft voor de verpleegden in het Armenhuis een officieele „bedeldag” vastgesteld, den Vrij dag, omdat de stad niet in staat is voor de armen te zorgen. Op dien dag trekken de armen, onder wie zich vroegere gegoede kooplui en andere zakemnenschen bevinden, langs de huizen om te bedelen. Ieder heeft zyn eigen district. Gemiddeld is het aantal menschen /lat vooral by de winkels om een aalmoes vraagt, tweehonderd. ’s Ochtends zyn de straten leeg; de be woners blyven zoolang mogelijk in bed om zich tegen de koude te ^schemen^al zyy, naar de dames gaan, de portretten-galery zien? Heel graag! Het is een groote collectie, want, zoo- als u weet, is het huis Achym een van de oudste geslachten uit Engeland. Met de grootste belangstelling liet Dou glas zich rondleiden, tot hy ineens bleef stilstaan en vroeg: Van wien is dat portret? Het lijkt net, of dat nog niet zooveel jaren geleden ge schilderd is. Ze stonden voor het portret van een jon gen van een jaar of achttien en mr. Achym zei: „Dit ia ook het laatst aan de collectie toegevoegd. Het is het portret van den jon gen, Douglas Achym. Hy had een droeve ge schiedenis. Misschien hebt u ze niet ge hoord?” Hoe luidde ze dan? vroeg Douglas. Nu, hy deugde volstrekt niet en hy heeft zich zóózeer misdragen, dat zijn va der hem onterfd heeft. Arme deugniet! En wat is er van hem geworden? Hy is naar 'het buitenland gegaan en is er gestorven. Maar goed voor de familie Dit portret was met het gezicht naar den muur gehangen, zoolang de oude lord per leefde; maar, toen Merlyn aan kwam, heb ik het weer laten hangen, als het hoort. Is u er zeker van, dat de jonge glas gestorven is? Ik geloof, dat er niet de minste twijfel aan bestaat. Er werd nooit meer iets van hem gehoord. En die zich misdragen heeft, ITALIË, Goedkoope kleine auto’s. Naar de Italiaansche correspondent van BUITENLANDSCH NIEUWS. OOSTENRIJK Ellende en armoede in Steyer. Een officieele bedeldag. Honden als voedsel. Een der plaatsen in Oostenrijk die zwaar geleden hebben door de regens en den dooi in de laatste dagen is do stad Buyer in 1 Oostenrijk. Tengevolge van den financeelen noodtoestand der stad, meldde een Wolff - telegram gisteren, kunnen er geen voldoen- 1 de maatregelen genomen worden om hei pelde douane-politiek. Wy moeten, aldus 1 besloot Simon, de oorzaken en beweegreden DUITSCHLAND. Oproep voor een parlementaire betooging. In verband met den steeds nog niet de finitief vastgestelden datum van aanvang der conferentie te Lausanne, wordt van be voegde zijde er aan herinnerd, dat Duitsch land het Engelsche voorstel van bijeenko men op 18 Januari van ganscher harte steunt. De Duitsche regeering blijft by haar meening, dat de conferentie zoo spoedig mogelyk gehouden moet worden, in de ver onderstelling echter, dat de kwestie der be vroren credieten dan opgelost moet zyn, op dat Duitschland ter conferentie kan komen in het bezit van de volledige lyst van zijn, betalingsverplichtingen. Ook de groote banken, die by de bevroren credieten betrokken zijn, zyn van meening dat de onderhandelingen te Lausanne nu tot een eindbeslissing moeten leiden. Wanneer desondanks in de pers berichten opduiken, die van een nieuwe provisorische legeling van het herstelvraagstuk en ver daging der eigenlyke conferentie tot na de ontwapeningsconferentie spreken, dan moet Claude Machin, zoo half naar haar overge bogen, om er af en toe een woordje tus- schen te voegen. Niet zoodra zag Elaine mr. Graaf, of ze zei: „Wat is u laat! En u had my nog ai zóó beloofd...?” Uw vader heeft my de portretten- galery laten zien, kan ik als eenig excuus aanvoeren, luidde het antwoord. En daar heb je zeker we! van genoten, Douglas? vroeg mrs. Wynne. Ja, Hanna. Het is een prachtige col lectie. Ook was er een zeer mooi uitgevoerd portret van den jongen Achym. Lijkt dat goed? richtte hy nu zyn vraag tot den kolonel. Ja, ze zeggen, dat het een zeer goede gelijkenis is van Douglas. Douglas... Douglas Achym? herhaal de mr. Graaf langzaam. En zich toen tot Elaine wendend, vroeg hy: „Weet u wel, dat myn voornaam ook Douglas is?” Ja? Na eenagen tijd sprak mrs. Wynne haar stiefbroer: Ik geloof, dat het tyd ft, om miss Achym goeden dag te zeggen. Geef mij je arm, Douglas, en laten wy mr. Achym dan dank zeggen voor zijn gastvrijheid. Mr. Graaf en Elaine stonden ook op en mrs. Wynne reikte het jonge meisje de hand. Goeden avond, miss Achym. In lange jaren heb ik niet zulk een aangenamen avond doorgebracht; al niet meer sinds ik jong was! U ziet er nog zoo jong uit, mrs. Wyn-

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1