w ÏTVÏ" Cn door het h«" BINNENLAND. De weg langs de Smildervaart. Reeds 14 personen verloren hier het leven. Het Lid van de Eerste Kamer, de heer Rugge, heeft aan den Minister van Water staat de volgende vragen gesteld: 1. Is het den Minister bekend, dat op Dinsdag 29 Dec. j.l. weer een auto in de Smildervaart geraakte, waardoor 2 perso nen het leven verloren 2. Is het den Minister bekend, dat met inbegrip van de in vraag 1 bedoelde per sonen in ongeveer 2 jaar tyds door den toestand van den weg langs de Smilder vaart 14 personen, doorüat auto's in de vaart geraakten, het leven verloren? 3. Is de Minister voornemens te bevor deren, dat ten spoedigste maatregelen wor den getroffen tot verbetering van bedoel den weg? Dr. H. M. Hirschfeld. Blijkens de Staatscourant is dr. H. M. Hirschfeld te Rotterdam, te rekenen van 28 December 1931 benoemd tot directeur- generaal van Handel en Ny verheid. Dr. H. M. Hirschfeld is thans chef van economische zaken van de Javasche Bank te Batavia. De nieuwe functionaris, die met verlof hier te lande vertoeft, heeft zyn werkzaamheden ten Departemente inmid dels aangevangen. Zyn taak is voorloopig beperkt tot de voorbereiding der hervor. ming van de afdeeling, waardoor vooral in de economische voorlichting zal worden voorzien. Totdat het oogenblik gekomen is om de leiding der afdeeling over te nemen, uit handen van den tegenwoordigen chef, den heer F. K. J. Heringa, blyft deze laat- ste met de leiding belast. Dit jaar nog het einde van de crisis? De afgetreden voorzitter van de Parijsche K. v. K. optimist. De correspondent van de N. R. Crt. te Parys meldt: André Baudfet, de afgetreden voorzitter van de Parysche Kamer van Koophandel te Parys, gelooft volgens een met een verte genwoordiger van Journée industrielle ge voerd vraaggesprek, dat 1932 het einde van de crisis zal zien. „Eenige gunstige aan wijzingen beginnen zich al te laten zien. Als de regeeringen overtuigd van de wissel werking, welke de oeconomische factoren in de verschillende landen op elkander oefe nen, de onontbeerlijke ententes weten tot stand te brengen, zal het vertrouwen terug- keeren en zullen wy misschien veel eerder dan men zich voorstelt, den toestand zich zien herstellen. Eii wel dank zy de tot stand gebrachte reorganisaties, de ongerepte ka pitalen, die niet beter vragen, dan geplaatst te worden en de tegenwoordige uitputting van de voorraden, die moeten worden aan gevuld." De Wieringermeerpolder in wording. Ongeveer 13.000 H.A. van de 20.000 H.A. in bewerking. Omtrent dé bebouwing ent. van deh 20.000 HA. grooten Wieringermeerpolder zyn thans vojgens de Telegraaf weer ver- schillende bijzonderheden gepubliceerd. Op 1 Januari was een oppervlakte groot pl.m. 13.000 H.A. bewerkt. Het ontziltings- proces is in een zoodanig stadinm gekomen dat de directie er toe kon overgaan 2100 H.A. rogge, 150 H.A. tarwe en 100 H.A koolzaad uit te zaaien. Het koolzaad bleek echter te weinig kiemkracht te bezitten, in verband waarmede reeds 50 H.A. van het aldus bezaaide terrein werd omgeploegd. Gebouwd en ten deele nog in aanbouw zón 40 landbouwschuren, verspreid over den geheelen polder en 350 woningen in hoofd zaak te Sluis I en Sluis III. De bouw van een Ned. Herv. en een R. K. kerk te Sluis I Is aanbesteed. In totaal is een lengte van 40 K.M. weg gereed. De boordvoorzieningen in de kanalen kwamen, voor zoover deze voorzieningen noodig bleken, gereed. Een drietal bruggen zyn in aanbouw, t.w. een schipbrug by Nieuwe Sluis, een beton- brug bij Medemblik en een brug by Kolhorn. De Internat. Tentoonstelling „Klank en Beeld". Van 6-16 Mei te Amsterdam. Van 6—16 Mei zal in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam een internationale tentoon stelling worden gehouden, die onder den naam „Klank en Beeld" een overzicht zal geven van den huidigen stand van film, radio, gramofoon, televisie en fotografie. De organisatoren van deze tentoonstelling hebben zich tot taak gesteld alle problemen op dit omvangryke gebied, technische, cul- tureele en economische aan een nadere be schouwing te onderwerpen. Zeer speciaal zal getracht worden, de in Nederland voor de groote massa nog vrij wel onbekende televisie nader tot het pu bliek te brengen; thans, in 1932, is de tele visie zoover gevorderd, dat de proeven, die „Klank en Beeld" zal toonen, den indruk zullen geven van een gevestigdeir vorm. In een speciaal daarvoor in te richten zaal in het R.A.I.-gebouw zullen voordrach ten en demonstraties, op de geheele mate rie, waarvan hier sprake is, betrekking heb bende, worden gehouden. Belangryke medewerking uit het binnen- en buitenland is reeds verzekerd. Omtrent de deelneming van bepaalde industrieën val len op het oogoenblik nog geen nadere me dedelingen te doen. Wel valt op de mede werking van Sovjet-Russische, Amerikaan- sche en Japansche bedryven te rekenen. De organisatie van „Klank en Beeld" be rust by een comité, bestaande uit de hee- r-n M. J. van Eeghen, voorzitter; K- R. van Staal, algemeen organisator; mr. A. Rodrigues de Miranda, secretaris; W. H. Steenbeek, oud-Indische suikeradministra teur, penningmeester; G. H. Knap, secre- taris-generaal van de General European Film Association en ir. H. H. S. a Steginga Idzerda, technisch adviseur. i De werkeloosheid in October 1931. Hieronder volgen de indexcijfers van de werkeloosheid, zooals deze berekend zyn door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Deze cijfers, weergevende het percentage werkeloosheidsdagen .van het aantal dagen, dat gewerkt had kunnen worden, indien geen werkeloosheid ware voorgekomen, zyn m hoofdzaak berekend uit opgaven van ge subsidieerde werkeloozenkassen. ln deze statistiek zyn niet opgenomen gegevens omtrent de aardewerkindustrie en den land bouw, wegens te groote onvolledigheid. Het totaal aantal personen, van wie de werkeloosheid is nagegaan, bedroeg in October 1931 ruim 470.000, w.o. 458.000 leden van werkeloozenkassen; het aantal werkelozen onder hen bedroeg rond 85.000, w.o. 83.00 leden van werkeloozenkassen. Oct. '31 Oct. '30 Sep. '3J Diamantindustrie 77.4 73.7 83.1 Drukkersbedr. enz. 7.8 3.3 7.3 Bouwbedrijven enz. 16.4 10.9 12.3 Houtbewerking enz. 23.6 10.3 19.5 Kledingindustrie 10.4 2) 6.0 9.6 Lederindustrie 10.1 3.7 8.6 Steenkolenmijnen 1.3 0.2 0.6 Metaalind. scheepsb. 23.9 11.1 21.6 Textielnijverheid 12.0 7.3 11.6 Voedings- en genotm. b^iryf 6.2 4.7 5.9 w.o. tabak- en sigaren- industrie 7.9 6.3 8.0 Visscherjj 5.5 1.0 4.9 Handelsreizigers 0.8 0.6 0.9 Verkeerswezen 1) 14.1 4.5 10.7 Hand., en Kantoorhed. 5.5 4.12) 5.2 Toonkunstenaars 23.7 23.8 23.3 Overige groepen'12.7 6.9 10.9 vensbehoeften als melk, boter, hrood, boor nen enz. is gestegen. Ook van de zyde wan den middenstand wordt tegen loonsverlaging nog wel een» o^votu'U dat de koopkracht der arbeider» en beambten er door wordt verminderd. Spr. acht deze koopkranhttheorie niet juist, iij negeert het feit, dat de loonen een zeer be langrijken invloed uitoefenen op de produc tiekosten. Bovendien bevorderen de hooge loonen de werkloosheid en werkloozen hen ben weinig koopkracht. Ook rekent de koop krachttheorie absoiuut niet met de export bedrijven, die van een boogaren loonstan- daard nimmer eenig voordeel kunnen heb ben, omdat zij hun producten in het buiten- Tütaal -14.8 8.4 12.8 Tot. excl. Diamantind. (14.1) (7.4) (11.8) Totaal Industrie (16.1) (9.5) (14.1) 1) Excl. Havenarbeidsreserve. 2) Onvolledige opgaven. Soms dubbel werk In het dagblad „De Nederlander" schrijft de hoofdredactie onder den titel „Organi satie en meer!" dver het feit, dat naast Stockholm en Lausanne ook (sinds 1914) bestaat de „Wereldbond tot het bevorderen van een goede verstandhouding tusschen de volken door de kerken" (kort genoemd de Wereldbond der Kerken)) en dat het Stock- holmer program dan voorts nog in Neder land den „Raad der kerken" in het aanzijn riep, zoodat op verschillende wijze het ge vaar dreigt, dat de werkers, die het daar toe wel veel te druk hebben, soms volstrekt onnoodig tweemaal hetzelfde werk doen. Reeds werd dit gevaar deels afgewend in 1926, toen „Lausanne" en de Wereldbond overeenkwamen, dat Lausanne het bevorde- ren van de internationale vriendschap der volkeren door de karken, voorloopig ge heel aan den Wereldbond zou overlaten. Maar nu is er nog de Raad der kerken. „Want deze heeft op zyn program ook c.e internationale vraag van de onderlinge ver houding der volken; op zyn conferentie van 28 Mei heeft hy daaraan zelfs z(jn ochtend zitting gewyd. Maar ai te somber schynt ons deze omstandigheid niet. Immers heeft de Raad nog zóóveel anders op zyn pro gram, dat hy wellicht zondei veel moeite zal kunnen besluiten om voorloopig het woord van Lausanne aan het vraagstuk van de verhouding der Staten, van oorlog, vrede, vermindering van bewapening enz. enz. geen arbeid te geven doch dit over te laten aan den Wereldbond. Kon dit geschie den, dan was voorshands alles in orde." De hoofdredactie geeft deze gedachte dan aan beide' lichamen in overweging. De middenstand, het loonvraagstuk Voor de Middenstandsbesturenbonden te 's-Gravenhage heeft mr. dr. A. A. van Rhyn, administrateur aan het departement van arbeid, handel en nyverheid, gister avond! een rede gehouden over „De Midden stand, het loonvraagstuk en de crisis", Spr. meende dat de oorzaken der crisis van velerlei aard zyn. Men kan daar by on derscheiden tusschen natuurlyke oorzaken (b.v. groote landbouwoogsten uit de jaren 1927 en 192;8), technische oorzaken (de ra tionalisatie en de overproductie, die daarop is gevolgd- en politieke oorzaken (Verdrag van Versailles, invoerbelemmeringen). In de laatste maanden hebben vooral financi- eele oorzaken de moeilykheden vergroot. Tal van landen hebben ontwrichte valuta's. M<ier en meer treden ook psychologische oorzaken op den voorgrond. Menigeen is droor een angst-jpsychose bevangen, welke hem tot economisch onjuiste handelingen dryft, die het vei-trouwen in het bedrijfs leven verder onde rmijnen. Vermoedelijk he»;ft de middenstand als ge heel nog niet zpo erg van de crisis te lijden als de bedryven, die voor de internationale markt werken. Spr. wees tea bewftze daarvan op de door den directeur-generaal van den arbeid uit- I gebrachte bec'lryfs-enquete. Toch worden ook de middenstanders ernstig geschaad I door de bezuirdgingen van den verbruiker, door het verlie s, dat zij lijden op voorraden, door de scherp a concurrentie, welke de prij zen doet dalen;, door de werkloozen, die een eigen zaakje b eginnen en door de dreigende belastingverhc ©gingen. Het laat zi.ch aanzien, dat het bedrijfs leven op een veel lager prijsniveau opnieuw zal moeten v /orden opgebouwd. Ook het lo« >n zal zich bij dat nieuwe prijs niveau moet< ;n aanpassen, zoodat aan een verlaging va n het geldloon niet zal kunnen worden, ont' tomen. Spr. acht dat ook so ciaal niet oi ibillyk, daar het werkelijke loon door de gr oote prijsdaling van eerste le- Zelfs de voorstanders der koopkracht theorie durven in deze crisis geen loonsver- hooging aanbevelen. En toch zouden zy dat krachtens hun standpunt moeten doen. By het toepassen van verlaging der geld- loonen zal met groote voorzichtigheid te werk moeten worden gegaan. Loonsverla ging is niet het middel, maar één der mid- 1 delen om tot verbetering van den bedryfs- toestand te komen. i'rysverhooging van glucose? Steun aan de aardappelmeeiindustrie. is aar wy uit betrouwbare bron vernemen 1 beraamt de regeering maatregelen tot steun aan de aardappelmeeiindustrie c.a., welke zouden neerkomen op een prysverhooging van glucose, zoowel buitenlandsche als bin- nenlandsche. PROVINCIALE STATEN. De kosten der tertiaire wegen. De heer VON F1SENNE, lid van Gede puteerde Staten, verklaarde dat de in de motie-ler Laan van 1927 gevraagde weg zooals die daar omschreven wordt, nooit den weg kan z(jn als het Westland noodig heeft De voornaamste mannen van veiling en tuinbouw zeiden aan Gedeputeerden, dat Westland kwam, maar langs het meer ge ïndustrialiseerde deel ervan heenging, net product der besprekingen tusschen r(jkswa. tarstaat, Gedeputeerden en belanghebben den is de rijksweg 20A geworden. Waarom dan nog vast te nouden aan die motie van 1827, waarin wordt gevraagd een recht- streeksche verbinding van zuidelijk Loos- dmnen, na Wateringen, Schipluiden, Ke- thel, Schiedam naar Rotterdam Den stand der onderhandelingen inzake het wegenplan in de Alblasserwaard mede S he.elln', WWre, "iet «ewensclrt. want niet iit-het belang der zaak, maar Gedeputeer den doen al het mogelijke om een beslis sing te bevorderen. De heer VAN STAAL zeide dat de We- genwet nog niet is tot stand gekomen, doch dit is wel het geval, maar zij wordt nog met uitgevoerd, wat aanleiding zou kunnen geven op uitvoering aan te dringen. Met betrekking tot verschillende wegen beantwoordt spri herhaaldelijk onverstaan baar, ettelijke siftkers. In verband met de pleitredenen van den heer Werker en me. vrouw Cohen Tervaert voor den Haag, merkt spr. op, dat Den Haag weinig pro vinciale wegen heeft, omdat het over zoo vele rijkswegen beschikt. Sij de Replieken dient de heer SGHILTHU1S (v.d.) een mo- l m e~onderteekend door de heeren Beekenkamp (lib.) en Ter Laan (s.d.) en moH m?vrEfol,e" Tervaert (lib.), in welke motie de Provinciale Staten Gedeputeerde Staten uitnoodigen een onderzoek in te stel- en omtrent een te heffen regeling van sub- voor de kosten van onderhoud der ter- k.-.re wegen en de Provinciale Staten dien- deZrreen'6 adViferen' Spr' zeKt' dat Ge deputeerden geval voor geval willen be schouwen, maar dat de vraag, of subsidie zal worden verleend, niet mag afhangen van de vraag of belanghebbenden subsidie vragen, maar alleen van de verkeerswaarde der wegen. De heer T#i LAAN (s.d.) repliceerende, zegt, met genoegen van den heer Von Fi- senne te hebben gehoord, dat de traceering voor den Krimpenerwaard een schematische beteekems heeft en dat de bevolking van den Krimpenerwaard gelegenheid heeft Ge- deputeerden op wenscheiiikheden te wijzen. Met totstandkoming van den weg van Westelyk Rotterdam naar Delft en verder doorgetrokken 'en van den rijksweg 20a, bluft voor het Westland noodig een weg, ?oo7SPr' aangegeven in zyn motie van 1927 en waarvan hü de precieze ligging overigens daar laat. In het belang der streek, dat met een verwerping van zijn motie niet gediend zou zun, trekt spr. zün motie in, zich voorbe- hodende, later op de zaak terug te komen. De heer VON FISENNE, lid van Gede. puteerde Staten, ontkent niet, dat een be- paald systeem voor steun voor tertiaire we- gen ontbreekt, maar merkt op dat de tegen- I woordige omstandigheden het moeilijk ma ken de gevolgen van een systeem te over- zien.. Gedeputeerden hebben geen bezwaar tegen de motie-Schilthuis ten gunste van een onderzoek. Dit zal eerst door den tech- nischen dienst plaats hebben en dan zal men de financieele gevolgen onder de oogen zien. Nu de heer Ter Laan zijn motie heeft 'n- getrokken, heeft nakaarten geen zin. De beraadslaging wordt gesloten. De Staten nemen het wegenverslag voor I kennisgeving aan, keuren het voorstel tot aanvulling van het provinciaal wegenplan de motie-Schilthuis zonder stemming goed eir verwerpen met 31 tegen 21 stem men een in den loop der vergadering door den heer Trouw ingediende motie ten gun- ste van plahtsen van een weg van Zuidland naar het Voornsche kanaal op het Provin- viale Wegenplan. Een vrachtboot vergaan. De Stanfries IV op de Zuiderzee met 1 man en muis vergaan. Vin* personen aan boord Vier personen aan boord. Naar wjj Woensdagavond, vernamen, wordt de vrachtboot „Stanfries IV", van den stoombootdienst AmsterdamLeeuwar den „Stanfries", welke boot Dinsdagavond van Amsterdam is vertrokken, vermist. De „Stanfries IV" is Dinsdagavond om 8 uur mt Amsterdam vertrokken met bestem ming naar HarUngen, waar het schip Woensdagochtend tusschen 5 en 6 uur moest aankomen. Woensdagavond te zes uur, dus 12 uur later, had men hiets meer van het schip vernomen en b(j onderzoek is geble ken, dat het ook niet de sluis van het Karn- werderzand in den afsluitdijk van de Zui derzee is gepasseerd. Alle nasporingen langs de kust van de Zuiderzee en alle informaties op Marken, Urk en Schokland waren tevergeefsch. Paar het schip geen radio aan boord heeft, Eestaat de mogelijkheid dat het voor an ker is gegaan op een plaats vanwaar geen verbinding met. den wal mogelijk is. Het schip, dat 117 ton groot is en onge veer 25 jaren geleden werd gebouwd, had ongeveer 110 ton beurtgoederen als lading in. De pogingen, om het schip en de be manning op te sporen, worden voortgezet. Wij vernemen van deskundige zijde, dat de mogelijkheid bestaat, dat het schip ten ^oorden van Enkhuizen tusschen den vuur toren de Ven en Andijk langs de Noord- Hollandsche kust voor anker is gegaan. Dit is ongeveer de eenige plaats, waar voor het schip het voor anker gaan mogelijk was in verband met de richting van den wind, die in den afgeloopen nacht vrij sterk uit het. Z.W. woei. Van eigenlijke storm kon echter niet worden gesproken. Wanneer het schip inderdaad daar geankerd heeft, bestaat de mogelijkheid dat het van den wal af niet zichtbaar is, zoodat het niet behoeft te zijn opgemerkt. Volgens berichten by de „Stan fries" binnengekomen, heeft het schip geen haven aangedaan. Lading van de deklast gesden. Naar wy nader vernemen is er reden tot ernstige ongerustheid omtrent het lot van de „Stahfries IV". Gistermiddag te vyf uur is te Harlingen aangekomen de „Dokkum" eveneens van de Holland—Frieslandlyn. De kapitein van dit schip rapporteert, dat hy ter hoogte van Workum lading, afkomstig van de deklast van de „Stanfries IV" heeft zien dryven. Aan boord van de „Stanfries IV" bevin den zich vier personen, n.l. de kapitein C. Feenstra, afkomstig uit Leeuwarden, de machinist Talstra uit Wyns, de stuurman C. de Vries uit Leeuwarden en de matroos Kagper, eveneens afkomstig van Leeuwar den. Alle opvarenden zyn gehuwd. Volgens heden ontvangen berichten zyn op de Friesche kust by Hindeloopen en Makkum verschillende voorwerpen aange spoeld, die tot de last van de „Stanfries IV" behoorden. Het schip had o.a. 30 ton Chi- neesche matten aan boord. Een aantal mat ten is hedenmorgen langs de kust by Mak kum gevonden. Volgens mededeelingen van schippers zouden zy eenige petten en klompen hebben zien dry ven. Hedenmorgen te ongeveer half zeven is van de sluis in de afsluitdijk vah de Zuider zee op Kornwedderzand de sleepboot „Jacob Albers" van de M. U. 6 vertrokken met aan boord de directie van de My. „Stanfries^, onder wie de heer Koethoff uit Leeuwarden. Verder is uit Harlingen eveneens naar het gebied ten Zuiden van de afsluitdyk de red dingsboot van Harlingen vertrokken. Wanneer de gestrande boot die men by den afsluitdyk meent te zien zitten, inder daad de „Stanfries IV" is, zal de boot ver- moedelyk de reis kunnen voortzetten. De „Stanfries IV" met man en muis vergaan. Nader vernemen wy nog dat met vry groote zekerheid kan worden aangenomen dat het schip met man en muis is vergaan. Te Harlingen neemt men in deskundige kringen aan dat «de „Stanfries IV" reeds in den nacht van Dinsdag op Woensdag op de Zuiderzee in de nabijheid van de Friesche kust by Stavoren moet zyn vergaan. De naby Schellinghout gestrandde boot is ge bleken te zyn de „Stanfries I", kapitein E. Hoeksma, die gisteravond om zes uur uit Hoorn is vertrokken. Het schip kon het waarschynlyk niet klaren tégen den wind in. Ze is vgwnroejlelük x.Qor anker gegaan kust gedreven., bjj hoog water vlot gekomen de reis voortgezet, rnemen verder nog dat naby Mak- nog zijn aangespoeld een loopplank, een reddingboot en andere wrakstukken af komstig van de „Stanfries IV". Het vergaan van de „Stanfries IV". Twee lijken aangespoeld. 1 Naar wy vernemen zyn in den loop van den ochtend naby Makkum 2 lijken aan gespoeld van de slachtoffers van de „Stan fries IV". De lijken zyn nog niet geïdenti ficeerd. Aan boord bevonden zich de kapitein C. Veenstra, geb. 7 Febr. 1872, vader van 8 kinderen, de stuurman P. de Vries, geb. 6 Jan. 1898, vader van 3 kinderen; de machi nist R. TalBtra, geb. 4 Maart 1898, vader van 1 kind en de dekknecht B. Jaspers, geb. 16 April 1908, vader van 1 kind, allen uit Leeuwarden afkomstig. Het vergaan van de „Stanfries IV". Een vliegtuig van Schiphol vertrok ken om een onderzoek in te stellen. Uit Harlingen vernemen wy dat de mo torreddingboot van de Noord-Zuid-Holland- sche Reddingmaatschappij om te zoeken naar de „Stanfries IV" is teruggekeerd zon der iets van het vermiste schip te hebben gezien. De berichten over het aanspoelen van la ding en wrakhout vermeerderen, zoodat aangenomen moet worden dat de Stanfries IV" vergaan is. Te Stavoren is een motorboot binnenge loopen, welker schipper rapporteerde op het Vrouwenzand, in den vaarweg Enkhuizen Stavoren een mast boven water te hebben zien uitsteken. De „Stanfries IV" had een mast en men vreest dat dit de plaats is waar het schj hedenmorgen is van notorig vlieg- is gecharterd te sporen, den vlie- inden zich iie My. vliegtuig Te kwart Schiphol vertrt tuig P.H.A.D. door de Assuri IV", on^ te tracï Het vliegtuig ger Hondong eenige personen van Te kwart voor twaï nog niet teruggekeerd. De „Stanfries IV" moet eerst Woensdag en niet in den nacht van Dinsdag op Woens dag zyn vergaan. De boot is Dinsdagavond om 12 uur in verband met den storm Enk huizen binnengeloopen. Des morgens om 4 uur vertrok het schip weer, doch keerde te 5 uur ten tweede male te Enkhuizen terug. Woensdagochtend om half acht is de „Stan fries" weer van Enkhuizen vertrokken. Daarna heeft men niets meer van de boot vernomen. RECHTZAKEN. Malversaties by den Pensioenraad. Behandeling voor de Haagsche Rechtbank. De 5de kamer der Haagsche Rechtbank behandelde gisteren de zaak tegen de Irle ambtenaren van den Pensioenraad, J. J. Z., H. T. E. F. R., en J. L, P., die eenigen t(jd geleden gearresteerd werden wegens valsch- heid in geschrifte. De rechtbank werd gepresideerd door den vice-president, mr. C. J. J. Joncheere; rech ters waren mr. A. N. Kuhn en mr. J. H. van Laer. Het O. M. werd waargenomen door den subs, officier van Justitie mr. P. R. Blok. Als verdedigers traden op: voor verdachte Z. mr. C. J. Goudsmit uit Leiden; voor ver dachte R. mr. G. H. Wissenburg nit Leiden en vopr verdachte P. mr. Henri Parfumeur te 's-Gravenhage. By aan de verdachten uitgebrachte dag vaardingen, wordt o.a. ten laste gelegd: aan verdachte Z. het opzettelijk, valschel(jk op maken, althans vervalschen van verschillen de attestatiën de vita, door in daarvoor be stemde formulieren, in te vullen het post kantoor, waar de desbetreffende chèques be taalbaar zouden moeten worden gesteld; voorts het vervalschen of doen vervalschen van een aantal postchèques en pensioenbe- wjjzen, alsmede het gebruik ftaken van vo rengenoemde stukken ais ware deze echt en onvervalscht; aan verdachte R.: dat h(j ge durende de jaren 1929, 1930 en 1981 blanco pensioenkaarten met gefingeerde namen,, nummers en bedragen heeft ingevuld, metl het oogmerk om die stukken als echt te ge bruiken, of door anderen te doen gebruiken, alsmede het vervalschen van attestatiën de vita en het doen opmaken van een aantal post-chèques; aan verdachte P.: het ver valschen van attestatiën de vita, het val- schelgk doen opmaken van postchèques, waarvan door hem te eigen bate gebruik is gemaakt. Als getuigen werden o.a. gehoord mr. N. G. van Taack Tra Kranen, voorzitter van den Pensioenraad, de secretaris J. J. F. Hoogendooro, de secretaris van de Alge- meene Rekenkamer L. Stapel en in de zaak van P. nog de commies by den Pensioen raad de heer Willebrands en Mej. C. H. Meyrinli, arbeidscontractante. Als eerste getuige in de zaak tegen Z. werd gehoord de voorzitter van den pen sioenraad Mr. van Taack Tra Kranen. Deze verklaarde dat de personen J. L. van Geffen en M. Th. L. van Eessel niet pensioengerechtigd waren. De desbetreffen de stukken zpn, naar get. mededeelde, valsch gebleken. Voorts zei get. dat verdachte Z. als schrij ver der le klasse aan het hoofd van een der afdeelingen stond en belast was met uitbetalingen. Get. kon geen positief ant woord geven op de vraag of verdachte's werk geregeld gecontroleerd werd. Het con trolesysteem is, naar get. verklaart, een zelfcontroleerend stelsel. Voorts zei getuige, dat dezer dagen van het Departement toestemming is verkregen, tot het invoeren eener commercieele boek-' houding. De secretaris van den pensioenraad, de heer Hoogendoorn, verklaarde, dat uit het door hem ingesteld onderzoek is gebleken dat Z. zich in de periode 1929—1931 een bedrag van ruim 150.000 wederrechtelyk heeft toegeëigend. Het onderzoek is niet door get. persoonlyk geleid. De heer L. Stapel, referendaris by de Al- gemeene Rekenkamer, gaf eenige inlichtin gen omtrent de controle aan de door den Pensioenraad ingezonden stukken. De tel lingen door den pensioenraad welke op een machine werden verricht, bedroegen per kwartaal 56.000, zoodat deze als juist wer den aangenomen en niet nader werden ge controleerd. Het was getuige bekend, dat het moge- lyk was met de machine te knoeien. Oplichting van 65 mille. Vijftien maanden gevangenisstraf geëisrht tgen een Rotterdamsch koopman. Een fraai complot. Voor de Rotterdam sche rechtbank heb ben terechtgestaan de 37-jarige koopman A. O., die er van verdacht wordt in het tijd vak van 1926 tot 1931 den heer B. E. Ruys te hebben opgelicht voor een bedrag van 65.000 en de 44-jarige kantoorbediende A. L. B. benevens de 46-jarige koopman A. W. Le R-» die hem bij die oplichting be hulpzaam zouden zyn geweest. O. heeft eerst terechtgestaan, ln 1926 had hy zioh ten kantore van den heer Ruys vervoegd en hem door een verhaal, dat hü werkloos kellner was en nu een betrekking kon krygen, maar niet over een pas3erd costuum beschikte bewogen tot de afgifte van geld, dat voor zulk een costuum noo dig was. Later was gekomen met het verhaal, dat hy een pension kon overne men, dat echter verbouwd en ingericht moest worden en hy heeft wederom den heer Ruys bewogen hem daarvoor de noo- dige gelden ter beschikking te stellen. Eenigen tijd later had O. een tante uit Ar- uemuiden ten tooneele gevoerd, die hem een obligatie van The Rocky Island Co nap. ten geschenke had gegeven. Aanvankelijk had slechts het geld gevraagd, dat door verzilvering der coupons was gedekt, doch later had hy een verhaal opgehangen, dat hy die obligatie had verkocht aan een Oost- Indisch ambtenaar met pensioen, die nu in gebreke bleef te betalen en tegen wien nu een proces aanhangig was gemaakt. Met behulp van papieren, die door hun ge drukt hoofd van rechtbank Leeuwarden, gerechtshof Leeuwarden en Hooge Raad der Nederlanden een officieel uitzicht had den bekomen, wist O. telkens meer geld los te krygen, totdat hy in totaal ongeveer 65.000 had ontvan|&i. In October 1.1. toen hy zich weer met zoo'n officieel stuk naar den heer Ruys had begeven, was deze in middels door de politie,.die door derden op de hoogte was gebracht, gewaarschuwd. Hy is toen aangehouden. Verdachte legde een volledige bekentenis af en toonde veel berouw. De tranen vloei den hem rykeiyk over de wangen. Volgens 0. was het geheele plan ontsproten aan het brein van Le R. die ihem in het bezit had gesteld van het adres van philantropen en die ook op het denkbeeld van het pro ces was gekomen. Van het opgelichte geld was natuurlyk een groot gedeelte in drank omgezet, maar een ander gedeelte had ver- aaohte belegd in gronden en villa's te Dom burg, zoodat deze thans in eigendom zijn overgegaan aan den heer Ruys. Deze lydt met dit alles toch een schade van meer ilan f 35.000. Mr. Hoeffelman, die het O.M. vertegen woordigde achtte, nadat de heer Ruija als getuige was gehoord, het bewys geleverd en het eischte 1 jaar en 3 maanden gevan genisstraf. De verdediger, mr. H. Bavinck meende, dat ten aanzien van het tweede gedeelte van de ten laste legging, dat betreffende het proces vry spraak zal moeten volgen, aangezien hier geen oplichting is gepleegd in den zin der strafwet. Deze wet be schermt geen personen, die ziende blind zyn en de heer Ruys is toch wel zeer on voorzichtig te werk gegaan. Ten opzichte van de kleinere oplichting achtte pleiter het bewys wel geleverd en drong hy aan op op legging van, een clemtente straf. De kantoorbediende B., die de officieele stukken had opgesteld, bekende de feiten .doch beweerde onkundig ervan geweest te zijn, welke rol die papieren hadden moe ten spelen. Hy heeft er slechts gering voor deel van gehad en uit het getuigenverhoor kwam wel vast te staan, dat hy geheel on der invloed van O. heeft gehandeld. Tegen hem eischte het O.M. 9 maanden gevange nisstraf. Tenslotte heeft de 46-jarige A. W. le R. zich te verantwoorden gehad. Deze ontken de alle schuld. In zyn zaak werd O. als getuige gehoord en uit diens mededeelin gen, die voor een groot gedeelte door de verklaringen van andere werd bevestigd, bleek wel, dat hy niet alleen een groot aan deel in de zaak heeft gehad, doch dat hy er ook financieel zeer van genoten heeft. Zelfs toen er tusschen O. en Le R. verwij dering was ontstaan, trok hij nog maande lijks uit deze affaire. Ak O. niet prompt betaalde stuurde hij bij wijze van bedrei ging dezen een prentbriefkaart met het Paleis van Justitie er op. Ook tegen dezen verdachte eischte het O.M. 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf. GEMENGDE BERICHTEN. DE STORM. Vertraging in het treinverkeer op het baanvak RotterdamDen Haag, via Pynacker. Schepen op drift. De felle Zuidwester, die gisteren al den geheelen dag over de stad Rotterdam heeft gewaaid, is des middags tusschen 4 en 6 uur tot een krachtigen storm aangewak kerd, welke omstreeks 9 uur des avonds op zyn hevigst was. Het treinverkeer op de lijn Rotterdam Den Haag, via Pynacker, is gisteravond ten gevolge van den storm gestremd geweest, aangezien op de viaduct aan de Vyverhof- straat aldaar ter hoogte van de Teillinger- straat een rydraad was gebroken. Van den trein die om kwart voor negen van het sta tion Hofplein 1s vertrokken, is een van de beugels kapot gewaaid. In Rotterdam zelf heeft de storm heel wat schade aangericht. Op de Alarmcentrale van de brandweer en op vele politiebureaux stond de telefoon niet stil. Telkens weer kwamen meldingen binnen, dat schoorstee- nen gevaar opleverden, dat reclameborden en schuttingen waren omgewaaid, dat hulp noodig was voor antennes, voor luiken, voor stukken zink e. d. De reserve-auto van de brandweer en de autoladder waren voortdurend op pad en gisteravond laat was het nog niet mogelijk een rapport samen te stellen, omtrent de verleende hulpverleeningen, want telkens moest er opnieuw worden uitgerukt. Van het magazijn De Bijenkorf is aan ')*n kan: van den Schiet'amschen singel een groote gebogen spiegelruit ingewaaid. Op de Linker Rottekade is een lifttoren, welke by een bouwwerk op het terrein van de Hei- nekens Bierbrouwery stond, omgewaaid en voor een gedeelte op het trottoir terecht ge komen. In de haven. Op de rivier en in de haven heeft de krachtige storm hevig huisgehouden, en het is vooral in de Waalhaven met de vele daar opliggende schepen geweest, dat de sleep- booten den geheelen nacht en ook nog van morgen hard hebben moeten werken om weer orde in den ohaos te brengen. Niet minder dan 16 schepen zyn losgesla gen. Het bègoïT" mét de Engelsche schepen „Vestalia" en gloria de la Ringa", die van boei 73 lossloegen en ook hun ankers ver speelden. Voorts sloegen van boei 76 de Engelsche stoomschepen „King Alfred" en „King Ed ward" los, van boei 82 het Noorsche s.s. „Victo" en de Nederlandsche schepen „Ty- ne" en „Trent", van boei 87 het Nederland sche s.s. „Bellatrix", het ltaiiaansche s.s. „Boedapest" en de „Algenib" van Van Nie- velt, Goudriaan en Co. (van boeien en an kers); van boei 86 het Engelsche s.s. „Sin- vly" en het Grieksche s.s. „Petrol" en van de werf van Lith en Madern het Nederland sche 3.s. „Westplein". Het Engelsche sjj. „Benschly", dat van boei 91 op drift sloeg, botste tegen het s.s. „Trent" aan, dat schade aan het brugdek bekwam. Verdere botsingen zyn wonder bo ven wonder uitgebleven, hoewel het den ge heelen avond en een groot gedeelte van den nacht in de Waalhaven heeft gespan- Omstreeks 8 uur, in een felle bui,sloeg de elevator 56 van de SJLV., welke langs zy de „Rotterdam" aan de Wilhelminakade lag, los en dreef de Koningshaven in. De sleepbooten „Nederland" en „Erin" hadden den ronddrijvenden elevator echter spoe dig te pakken en brachten het gevaarte in veiligheid. Dezelfde sleepbooten brachten later het zwaargeladen sleepschip „Christina", dat op de rivier voor de Wilhelminakade ten anker was gegaan, naar een veiliger lig- STADSNIEUWS. Kinderverlamming te Venraay. Twaalf gevallen. Te Venraay hebben zich de laatste dagen niet minder dan twaalf gevallen v^n kin derverlamming voorgedaan. Koest Hector! De eigenaar van een hondenkennel kreeg geregeld klachten van zyn buren, dat het geblaf van zyn honden hun nachtrust ver stoorde. Hy installeerde nu een microfoon met versterker naast zyn bed en een luidspre ker in de kennel, en omgekeerd een micro foon met Versterker in de kennel en een luid spreker naast z(jn bed. Wanneer nu de honden 's nachts blaften, hoorde hy dit door den luidspreker in zijn slaapkamer. Hij behoefde dan slechts een „Koest Hector" in ?ijn microfoon te rpepen om de honden op dit geluid, dat hen door den luidspreker in de kennel bereikte, tot bedaren te brengen. 458e STAATSLOTERIJ. 4e Klasse. Trekking van Donderdag 7 Jan. Hooge prijzen: 400.—: 17814 ƒ100.—: 12993 Prijzen van 65.—: 39 58 212 225 319 354 409 679 1020 1451 1481 1742 1857 1961 2043 2295 2389 2621 2638 2699 2835 3223 3260 3392 3814 4211 4355 4380 4396 4806 4811 4976 4998 5090 5391 5606 5829 5919 6183 6243 6375 6456 6955 7588 7651 7807 8216 8316 86^1 8704 8957 9010 9082 9864 10298 10448 10797 10962 11049 11059 11973 11989 12623 12621 1273T7 12801 12996 13090 13136 13402 13496 14207 14374 14576 14717 15153 15561 15685 16042 16092 16363 16718 16760 16833 17155 17179 17184 17342 17384 17411 18168 18246 18760 19080 20064 20128 20157 20782 MARKTBERICHTEN. Veemarkt Gouda. 7 Jan. Aangevoerd in totaal 2074 stuks, waarvan: 300 slachtvarkens. Vette 0.160.18, Londensche 0.100.11, Zou ters 0.12-0.13, alles per pond levend met 2 korting. 934 magere varkens 1223; 780 biggen 47; 2 runderen 200225; 36 nuchtere kalveren 610; 5 schapen; 17 bokken en geiten 2—5, alles per stuk. Handel matig. Kaasmarkt Gouda. 7 Jan. Aangevoerd 223 partyen kaas. Pryzen le kw. m. r.m. 27—30, 2e kw. m. r.m. 2426. Handel traag. BOTER. Aangevoerd 915 ponden bo ter. Goeboter 0.60O.M» per pond. Wei- boter 0.55—0.60 per pond. Handel vlug. EIEREN. Aangevoerd 59000 stuks. Kipeieren 4.705.25; Kleine kipeieren 3.263.75. Handel matig. Coöp. Zuid-Holandsche Eierveiling. 7 Jan. Aanvoer 64500 kipeieren. Pry zen: 6668 KjG. '4.20-*4.30; 53—60 K.G. 4.404.60 60-62 &G. 4.70--t.80; 62—64 K.G. 4.90-6.20; Bruine 4.40— 5.70; Kleine 3.60-4.10. Aanvoer 200 eendeieren.'Pryzen: 4.00, alles per 1O0 stuks. Graanmarkt Gouda. 7 Jan. Rogge 4.755.25; Gerst 6.25—6.75; Haver 7.00—7.75; Erwten 11.00—14.00; Bruine boonen 9.00—12.50 per 100 K.G. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 7 Januari. Verwachting: Meest matige wind uit Westelijke richtingen, betrokken tot zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschynlyk nog regenbuien. Iets koeler. De verdere vooruitzichten zyn: buiig en Wta koeler. GOUDA, 7 Jan. 1932. Een nieuw Wasscherü-bedrijf aan de Turfsingel. Een Dochter-maatschappij van de N.V. Goudsche Machinale Garen spinnerij. Naar wy vernemen gaat de N.V. Goud sche Machinale Garenspinnery binnenkort uitvoering geven aan een reeds geruimen tyd gekoesterd plan om, gebruik makend van de beschikbare ruimte in haar groote fabrieksgebouwen aan de Turfsingel en de aanwezigheid van haar eigen installatie voor het opwekken van electrischen stroom, een nieuw bedrijf aan haar onderneming toe te voegen, teneinde gebouwen en stroom-installatie meer productief te ma ken. Met instandhouding van het geheele bedrijf der garenspinnery op volle produc tie en dus met behoud van het volledige personeel daarvoor worden de thans voor bergplaatsen aan de straatzyde beschikbaar gehouden ruimten ingericht tot een was- scherybedryf, dat op geheel modernen leest zal worden geschoeid. De in verband hiermede noodige kleine verbouwing is reeds aangevangen, de ma chines zyn besteld en nog vóór Februari ten einde is, zal het nieuwe wasscherybe- dryf in werking gaan. Voor dit bedrijf wordt een afzonderlijke naamlooze vennootschap gesticht, waarvan als directeur zal optreden de heer F. H. Sixma, directeur der N.V. de Goudsche Ma chinale Garenspinnery alhier. De wassche- ry-vennootschap wordt een dochter-maat- schappy van de N.V. de Goudsche Machi nale Garenspinnerij. Verhuur woningen Gemeentewerken. Naar aanleiding van verzoekschriften van F. Janssen, P. J. Verboom, M. Bonten bal, R. Boxhoorn, T. van den Heuvel en H. C. van der Hee, wonende resp. Nieuwe Ha ven 57, 59, 85 en 87, Vrouwevestesteeg 14 en, 16, tot verlenging der huur van aan hen verhuurde gemeente-woningen, stellen B. en W. den iRaad voor de bestaande huur voorloopig met één jaar te verlengen op de bestaande voorwaarden (vastgesteld by raadsbesluiten van 12 October 1926, goed gekeurd door Ged. Staten van Zuid-Holland 25 October 1926). Verhuur volkstuintjes. De besturen van de Christelijke Vereeni- ging voor Volkstuintjes en van de Volks tuinver eeniging ,/Jenoegem na Arbeid" heb ben B. en W. verzocht, de bestaande huur van de tuintjes aan den iBodegraafschen straatweg met een jaar, dus tot 1 Novem ber 1932 te willen verlengen, op de tegen woordige voorwaarden. B. en W. geven den Raad in overweging, bedoeld^ terreinen opnieuw voor een jaar aan de genoemde vereenigingen te verhu- r^i, en wel voor een huurprijs van respec- aievelijk 182.40 en 346,.—zijnde de thans geldende onder bepaling, dat de' huur ydoor B. en W. te allen ttfde kan worden egd met inachtneming van, een opzeg- gingstèwyijn van tenminste één maand. Volksuniversiteit. Cursus te hoüden dopr Prof. Dr. H. Bolkestein. Op Woensdag 13 Januari a.s. zal Prof. Dr. <H. Bolkestein voor de Volksuniversiteit de eerste van zyn drie cursussen houden over „De ondergang der antieke bescha ving". De cursus wordt gehouden in de Poe. „de Réunde" en vangt te 8 uur aan. Het Nederl. Fabrikatenhuis. Het Nederlandsch Fabrikantenhuis heeft het voornemen op 11 en 12 Januari a.s. een tentoonstelling te houden in de Zaal „Kunst min" van de Soc. „Ons Genoegen". „Nut en Genoegen". I De tooneelvereeniging „Nut en Genoe gen", der St. Joseph Gezellen Vereeniging Gouda geeft heden en voorts Zondag 10, Dinsdag 12, Donderdag 14 en Zondag 17 dezer, telkens des avonds 8 uur in het Ver- eenigingsgebouw Gouwe 93, een opvoering van het dramatisch spel „De Anarchist' bewerkt door Gerard Nielen. Muzikale me dewerking verleent het strijkje „Amicitia". Onbestelbare brieven. In de tweede helft der vorige maand wer den op het postkantoor alhier, terugontvan gen de volgende onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders on bekend zyn. Brieven binnenland: C. Koning, den Haag; Braakman, Den Haag; Livaert, Moercapelle; Groot-Rotterdam, Rotterdam; Onderl. Crediet Versch., Den Haag; Cen traal Bureau Rijvaardigheid, Den Haag. Briefkaarten binnenland: De Jong, Stol wijk; De Vries, Amsterdam. Briefkaarten buitenland: Richard Urnak, Hongarije; B. Olonka, Budapest. Vijf briefkaarten zonder adres. Voor het Nationaal Crisiscomité. De ten bate van het Nationaal Crisis comité bestemde opbrengst van den voetbal- weustryd Goudsch elftalH. B. S. bedroeg 366.63. Goudsche Athletiek Kring. A.s. Zaterdagavond halfacht houdt de Goudsche Athletiek Kring in café Duynstée zyn jaarvergadering. De agenda vermeldt o.a. bestuursverkiezing. Algemeene Vergadering G. V. B. De Goudsche Voetbalbond houdt op Zon dag 24 Januari a.s., des ochtends halftien in „Het Schaakbord" zyn halfjaarlyksche algemeene vergadering. O.a. komen aan de orde een voorstel tot invoering van iden titeitskaarten en een voorstel tot regejing Ier scheidsrechtercdeclaraties. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 4 Jan.: Alida Amalia Aga tha ,d. van W. P. H. Jansen en H. Verweüi Vondelstraat 34. 5 Jan.: Sara Klazina, d. van J. P. van der Krans en S. W. Lekx, <J. Huygenskade 103. 6 Jan.: Johannes ,z. van A. C. Vergeer en N. Nyihuis, Kattensingel 61. GETROUWD: 6 Jan,.: C. E. G. Okkerse en C. M. Steenkamer, -e P. Berlyn en H. C. van der Kleyn. OVERLEDEN: Geene. Agenda 7 Januari, 7 Va u n.m. Gebouw Tot Heil des Volks. Dr. J. Overduin. 13 Jan. 8 uur Soc. „de Reünie" cursus te houden door Prof. Dr. H. Bolkesteyn. 13 Jam, 27 Jan. en vervolgens Woensdag om de 14 dagen School Pr. Hendrikstraat mgang Eerste Schoolstraat, Medische cursus omder leiding van Dr. J. Kroon- dyk voor de at'd. Gouda van de Ned. Centr. Reddingsbrigade. 6 Jan., 20 Jan. en vervolgens telkens om de 14 dagen cursus door Dr. Kroondyk te houden in bevrydings- en vervoergrepen, zelfde lokaal, zelfde school voor dezelfde vereeniging. 13 Jan. 3 uur Hotel „de Zalm' Ver. van Huisvrouwen, Muiziekmiddag. 16 Jan. Jaarvergadering van de Zuid-Holl. Athletiekbond. 20 Jan. 8 uur Gebouw Daniël Cursus E.H.B. O. onder leiding van Dr. C. v. Elk. 27 Jan. 8 uur Gebouw Daniël Cursus E.H-B. O. vo UIT DEN OMTREK. OUDE WATER. De gemeente-archivaris overleden. Gisteren is, 77 jaar oud, plotseling over- eden de heer B. P. Rahms, archivaris van REEUWLIK. Burgerlijke Stand. ONDERTROUWD: Martinus Oostrom en Cornelia de Rooy. Adrianus Fyn en N. J. v. Spengen. GETROUWD: L. Kruyt, 29 en W. van Vliet, 30 j. Frans Johanna v. d. Voorde, 22 en Cornelia Vermeü, 20 j. Adrianus Zandyk, 28 en Johanna Catharina v. Delft, 19 j. PSeter v. Veen, 24 en Emma 01- lesch, 23 j. GEBOREN: Theodora Christina Maria, d. v. Th. v. Leeuwen en H. Daleman. An na Maria, d. v. W. L. v. Leeuwen en A. C. Mulder. Antje Geertruida, d. v. C. van Leeuwen en J Verlaan. Adriana, d. v. P. v. d. Wolf en M. Donker. Pieter, z. v. P. Macdaniel en A. B. Kruyt. Nelly Alie, d. v. G. Breedyk en A. v. Griethuizen. Leendert, z. v. B. Hoogeveen en J. C. Krom. Jan Willem, z. v. G. van Zwieten en G. van Wingerden. Jan Maurits, z. v. C. de Koning en S. Slappendel. Cornelia, d. v. P. Warmenhoven en H. Thierry. Petro- nella Agatha Maria, d. v. F. J. Schrijvers hof en A. Wesseling. Alida, d. v. P. Kuyf en C. Lubbers. Petrus Andreas, z. v. A. Verhagen en G. Laurier. OVERLEDEN: Dirk de Jong, 69 j., ceht- genoot van H. de Krieger. RADIO-NIEUWS. Hilversum: 5—^.30 Kovacs Lajos en zyh dXkest en gramofoon, 6^0—7 sport- praatje; 7—7.30 Accordeonmuziek; 7.30—8 Engelsche les voor beginners; 8—8.15 gra mofoon; 8.15—10.30 Het Residentie-Orkest; in de pauze: Zang; 10.30—10.45 Nieuwsbe richten; 10.4512 gramofoon. Huizen: 5—6.45 Cursus handenarbeid voor de jeugd; 5.456.45 Celloconcert; 6.467 Cursus knippen en stof versieren; 7—7.30 Vragenhalfuurtje7.45—8 Persbe richten 8—9 Concert; 9—9.30 J. Bakker over De beteekenis van de Vereeniging van Kerkvoogdyen in de Ned. Herv. Kerk; 9 10.30 Vervolg Concert; 10.30—10.40 Pers- berichten; 10.4011.30 Gramofoonmuziek. LAATSTE BEKICHTEM. DRAADLOOZE DIENST. Andké Maginot. t De Fransche Minister van Oorlog. PARIJS, 7 Jam. Hedennacht is te Parijs in de kliniek, waarheen hy voor eenige ha gen werd vervoerd, op 56-jarige leeftyd overleden André Maginot, minister van oorlog. De heer Maginot was lydende aan darm- typhus, waarby een gecompliceerde lever- aandoening kwam. Maginot is altijd de trouwe schildknaap van Poincaré geweest. Zyn redevoeringen baarden altyd opzien. Poincaré had, wat zyn strenge politiek tegenover Duitschland betrof, geen trouwer heraut en schildknaap dan Maginot. Hy heeft zich altyd verzet tegen de ontruiming van het Ryngebied en hy hamerde op de strikte uitvoering van het plan-Young. Noodweer aan de Fransche kust. PARIJS, 7 Jan. Sedert 24 uur wordt de Fransche noordkust door een orkaan ge teisterd, waardoor de scheepvaart ernstige schade ondervindt. Het groote s.s. „Paris", dat heden ujt Havre zou vertrekken, moest wegens het S.O.S.-signalen werden opgevangen van een groot stoomschip, dat zich in volle zee bevindt. Het Engelsche s.s. „Jersey City" heeft S.OA-sigmUen gegeven, dat het op 10 mijl afstand van den vuurtoren Bishop Roek met averij aan de machines hulpeloos ronddrijft. Een internationale wedstrijd in het kweeken van de mooiste rozen. ROME, 7 Jan. De Gouve rneur van Rome heeft een internationale wedstrijd uitge schreven voor de mooiste rozen, welke wed strijd van 1983 af iedere twee jaar zal plaats vinden. i j, Den deelnemers wordt verzocht in Fe bruari 1982 5 exemplaren uit hun kweek in te zenden, teneinde in Rome te worden ge plant. De Jury zal worden samengesteld uit rozenkweekers uit Duitschland, Nederland, Franikryk, Engeland, Luxemburg en Ame rika. De storm van hedennacht. De storm dóe gisteren in ons land heerschte woedde over een uitgebreid ge bied, dat van het Kanaal tot over geheel Duitschland en de Botniscbr golf &ikte. Te de Bildt werden windstooten waargenomen tot boven 25 Meter per seconde met als zwaarte 26Mi Meter te 20.45. Te 0.40 uur ruimde de wind en begon de afname gemiddeld 8 tot 10 Meter per secon de, in het verdere deel van den nacht De schipbrug weggenomen. Hedenjnorgen te 9 uur is de schipbrug by HedeLAn verband met het slechte weer, wefffftinomen. De overtocht geschiedt alleen pér veerpont. Het hooge water. GRONINGEN, 7 Jan. De zware Z.W. storm, die vandaag heeft gewoed, heeft in Groningen nog al schade aangericht. On danks de windrichting gunstig was, heeft evenwel de zoozeer gevreesde doorbraak niet plaats gehad, niettemin is het water weer overal gestegen. By den Eelderwolder- polder is de toestand nog steeds critiek. Er strekt zich een watervlakte van meer dan 2 uur gaans uit. De stand van het water is in de provincie Groningen met 15 c.M. ge stegen. De storm is thans gaan liggen, zoo dat men hoopt, dat spoedig verbetering zal intreden. Burgers en Co.'s bank contra Jhr. Mr. van Asch van Wjjk. DEN HAAG, 7 Jan. De Haagsche Recht bank heeft vonnis gewezen in een zaak tus schen Jhir. Mr. M. M. v. Asoh van WJjk. als nieuwbenoemde trustee van obligatiehou ders der Sodalitas Medicorum en Burger en Co.'s bank. In conventie had Jhr. Mr. v. Asch van Wyk van Burger en Co.'s bank een boete van 850.090, gevorderd op grond dat Burger en Co.'s bank als emitente handelin gen zou hebben verricht, als schuld- eisoheresse zonder toestemming van de trustee en voorts dat zy de trustee zou heb ben tegengewerkt. De rechtbank ontzegd deze vordering en veroordeelde Jhr. Mr. v. Asch van Wyk in de kosten groot 430.— In reconventie had Burgers en Co.'s bank van de trustee Jhr. Mr. v. Asch van W|jk een schadevergoeding gevraagd van 100.000.in verband met het aanvragen van het faillissement. Ook deze vordering werd door de recht bank ontzegd met veroordeeling van iBur- geis en Co.'s bank in de kosten groot 130. De storm die Bali en Lombok teisterde. Verbinding met Bali hersteld. De eerste directe berichten omtrent het gebeurde op Bali en Lombok, afkomstig van een schip, liggende in de haven van Boele- leng werden hier met een gevoel van op luchting ontvangen, zoodra werd vernomen dat de wereldbekende tempel en andere scheppingen van Hindoe Boedistische kunst naar alle waarschyalykheid onbeschadigd zyn. Ofschoon de schade aan bruggen en wegen aanzienlijk is, zal het eiland zich zullen kunnen herstellen van de gevolgen van de orkaan, die het deze week geteisterd heeft, indien een regenstorm tenminste niet aanhoudt. In de gezwollen rivieren werden 13 lyken dryvende aangetroffen. Naar wopdt vernomen is de geheele bevol king gedurende drie dagen niet in staat ge weest zich met de buitenwereld in verbin ding te stellen, aangezien op het eiland alle telefoon- en telegraaflynen zyn beschadigd. Beurs van Amsterdam. WISSELKOERSEN. 6 Jan. 7 Jan. Officieel. Londen 8.37 V& 8.46 Ya Berlyn 59.12% 59.17% Parys 9.78% 9.78 Brussel 34.65 34.65 Zwitserland 48.60 48.65 Weenen 36.26 35.25 Kopenhagen 46.50 47.-— Stockholm 47.75 48. Oslo 45.75 46.50 New-York 2.49 4.497». Niet-officieel. Praag 1-38 7.38 Madrid 21.10 21.10 Milaan 12.62% 12.65 Beursoverzicht. Op de Amsterdamsche beurs waren Uni»- levere heden vast, al konden de hoogste prijzen niet behouden blijven. Philips en Accoustiek trokken iets aan. Rubbers waren maar weinig veranderd, evenals Tabakken. Suikerwaarden lagen goed prijshoudend, maar neigden later eenigszins tot reactie. Scheepvaartaandeelen bleven op peil. Ame- rikaansche fondsen stil. ADVERTENTIEN. Heden overleed zacht en kalm onze lieve Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder Mejuffrouw Geertruij Prins, Weduwe van den Heer Johann Wilhelm Manuel Botterop, in den ouderdom van bijna 91 jaar. Namens de familie, CORNa. BOTTEROP Gouda, 7 Januari 1932. Blauwstraat 5 22

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 2