G uui ttentie! NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 17880 70*Jaargang Vrijdag 8 Januari 1932 BOSKOOP, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen rs aan- )31 JNT WRAAK BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, an Den Haag. BUITENLANDSCH NIEUWS. PBANKBUK. i de ouwenaar I di FEUILLETON. HOOFDSTUK XIII. h k (Wordt vervolgd.) IE KINC-tOEKM ^e Uitgevers Gouda verheid out ge- keurige s meer i de geel-blauw-roode i met bon voor zwaar uiksvoorwerpen. De oote pakken, die 5 n, zijn voordeeliger. ELE PLANT Uaapt gy slecht? Hebt Suizen in het hoofd, tne kuur beginnen met versterkt het; zy wekt eid. Honderden vonden ik al tevreden met my tenminste wel onderhoud kwelde dat hy met vuur Hot Herstalplobleam. De kloof tusschen het Duitsche en Fransche standpunt. Hervorming van het Fransche kabinet? ihoone ■lijkst, wilde bloedarmoede, entha pipe- aeuwen de van kruid- Deze laatste wensch bleef onvervuld. Tot diep in den nacht liep Douglas in zijn slaapkamer op en neer in groote opgewon denheid, steeds in zichzelvtn herhalend: Zal het nu wraak of liefde zijn...? Liefde of wraak? van den ryksdag aan de orde komt. Hoewel de ryksregeering tot nu toe nog een diep stilzwijgen in acht neemt, is niettemin aan te nemen, dat het onderhoud dat heden plaats heeft tusschen rijks kanselier en ryksminister Groener eenerzyds en den lei der der N.S.D.A., Adolf Hitler, anderzijds, o.m. de kwestie van een mogelyke verlen ging van de ambtsperiode van rykspresi- dent von Hindenburg zal gelden. In ieder geval zal in de zitting van het senioren convent van den ryksdag Ve kwestie van de presidentsverkiezing worden besproken. De termyn is volgens de Jgrondwet aan te geven door den rijksdag Een verlenging van de ambtsperiode van Hindenburg zal moeten worden goedgekeurd door 2/3 van het aantal uit te brenger/ stemmen. Verwacht kan worden dat de fractiebe- turen van eenige partijen voor de bijeen komst van het seniorenconvent zullen ver gaderen. De Duitsch-nationalen zullen Za terdag vergaderen, terwijl de sociaal-demo- craten waarschijnlijk Maandag a.s. zulle» bijeenkomen. Schranderheid, gepaard aan aandacht, komt door inspanning alles te boven. len, is het in de eerste plaats ook noodig, dat er voorwaarden worden geschapen voor het herstel van het credietwezen en voor de hervatting der normale financieele en han- delsbetrekkingen. Sir Henry Strakosch be sluit zijn artikel met de meening, dat de wereld riet in twijfel mag worden gelaten over het f?it, dat de storing op economisch gebied, die haar tot een ruïne hebben ge maakt, zich in de toekomst niet kunnen her halen. van het buitenland heeft ontvangen, doch deze taak moest overlaten aan den minis ter-president. Er is sprake van, dat Briand’s hart vooral den laatsten tyd teekenen van zwakte vertoont. De thans overleden minister van oorlog, Maginot, werd tot dusver beschouwd als de krachtige vertegenwoordiger der rechts zich oriënteerende nationalisten in het kabinet, terwijl Briand er voor zorgde, dat Laval’s linkervleugel werd gedekt. Overigens is het verder een publiek ge heim, dat tusschen Laval en Flandin, den minister van financiën, ook zekere tegen stellingen/ bestaan. Laatstgenoemde zou, zoo wordt van zekere zyde betoogd, gaarne de opvolger van Laval worden. Onder deze omstandigheden kan niet worden ontkend dat de positie van het kabinet-Laval niet heelemaal stevig is en althans een hervor ming niet uitgesloten mag worden geacht. De Engeische financieele deskundige sir Frederic Leith Ross zal in den loop van den dag een onderhoud hebben met den eersten minister MacDonald, alvorens hij naar Parijs vertrekt om de onderhandelin- gen van eenige weken geleden voort te zétten. De Times merkt op, dat het mogelijk is, dat, wanneer het kabinet de volgende week byeen komt, de dingen zich reeds zóóver ontwikkeld hebben, dat de Engeische re- geering een beslissing over haar herstelpo- Htiek kan nenlen. De regeer.ng is van mee- ndng, dat een succes op de conferentie te Lausanna het best kan worden bereikt door het herstel van het vertrouwen niet alleen der Duitschers in hun eigen land, doch ook van het algemeen vertrouwen der wereld in de toekomstige positie van Duitschland, waarby tegelykertyd rekening moet worden gehouden met de politieke moeilijkheden, die noodzakelijkerwijs in verschillende lan den moesten ontstaan door een zoo ingewik keld probleem als de Duitsche betalingsca- paciteit of het onvermogen om te betalen. De diplomatieke medewerker van de Dai ly Telegraph verklaart, dat tot nog toe noch te Londen, noch te Parijs of Berlijn tot een definitieve politiek besloten is. De vooruit zichten voor een Engelsch-Fransche over eenstemming zyn technisch gesproken goed, doch Duitschland zal met elk plan, dat een beperkt betalingsuitstel inhoudt, ontevreden moeten zyn, zoodat oogenschynlyk de kloof tusschen het Duitsche en het Fransche stanpunt onoverbrugbaar is. O.a. zou ook het voorstel zyn gedaan, dat men den duur van het moratorium in het midden zal la ten en dat de situatie door de bank voor internationale betalingen van tijd tot tyd onderzocht zal worden. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. was in zulk een heftigen tweestrijd, dat u in uw onschuld u zulk een strijd niet kunt voorstellen... Ze zag, dat hij waarlijk ten prooi was aan een heftige kwelling, en vroeg zich af, of hij er ook tegenop zag, haar zyn liefde te verklaren, of dat er soms een andere vrouw was, die al recht had op zyn liefde. Mocht dit zoo wezen, dan wilde zij het maar liever dadelijk weten nu, eer ze Dene Hollow verlieten! Ik begrijp niet, wat het is, dat u zoo zeer kwelt. Maar spreekt u het uit. Mis schien dat ik dan nog op de een of andere manier kan helpen. Droevig schudde hij het hoofd. Neen, miss Achym, helpen kunt u my niet, maar mijn dank voor uw goede be doeling. Hoe weet u nu, dat ik u niet zou kun nen helpen? U ia in tweestrijd, zooals u zei. Waaromtrent is u dan verdeeld Het is een conflict tusschen liefde en wraak. O...! En ia het over een vrouw? Juist, misa Achym. Myn kwe’l'ng, mijn smart, mijn tweestrijd is over een vrouw! Elaine voelde dus haar vrees bevestigd. Er was een vrouw in het verleden, een vrouw, waarvan zy niets afwist, maar die dezen Douglas Graaf méér was, dan zij hem ooit kon zijn! Het was dus niet waar, dat hy haar lief had; dit was een droom ge weest, maar een droom, waaruit zy nu ont waakte. gezet. Ten slotte moest hij door de gezond heidsdienst uit een hokje, waarin hy op ■stroo sliep, naar het ziekenhuis gebracht worden, waar hy een paar dagen later stierf. Advocaat D., die nog niet zoolang geleden een groote praktijk in het centrum van Berlijn had, werd, toen de deurwaarder be slag op zijn meubels kwam leggen, krank- toor op i dat zich klanten ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prys. Liefdadigheids-advertentten de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels 2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op ae voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerde» prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te rijn. De Times bevat een uittreksel van een uitvoerige beschouwing van den Engelschen deskundige sir Henry Strakosch, lid van de financieele commissie van den Volkenbond, welke beschouwing zal worden gepubli ceerd in een bijlage van het bekende tijd schrift The Economist van deze week. Sir Henry Strakosch onderzocht het ver band tusschen de herstelbetalingen, de oor logsschaden, de goud- en prijsbeweging, de deflatie-tendenzen en den terugslag daar van op de productie en de staatsbegrootin- gen. Aan de hand van uitvoerig cijfermate riaal komt hij tot de conclusie, dat de oor- logsschulden, de herstelbetalingen inbegre pen, evenals de eisch van de crediteuren mogendheden, dat de betalingen in goud moeten geschieden, de eigenlijke oorzaken van de financieele wereldcrisis zijn. Men moet echter niet gelooven, dat alleen reeds door schrapping van de herstel- en oorlogs- schuldbetalingen het kwaad overwonnen kan worden. Om het vertrouwen te herstel- ziimig. Bijzonder wreed is het lot van oudere advocaten, wier namen deels een wereld vermaardheid hadden en geheel en al niet meer wonden geraadpleegd. Velen van hen, die thens tusschen de 60 en 70 jaar zyn leven in ontbering op kleine kamertjes, waar zy den enkelen cliënt, die zich zou mogen aanmeldën, toch niet zouden kun nen ontvangen, by gebrek aan eenig ander meubilair dan 't hoog noodige. Blyft Hindenburg? Twee-derde van het parlement zal er zich voor moeten verklaren. Komende onderhandelingen. De sociaal-democratische Rheinische Zei- tung schrijft in een artikel getiteld „Bleibt Hindenburg?” o.m.: Uit Berlijn wordt gemeld, dat onderhan delingen te wachten zijn nopens een ver lenging van de ambtsperiode van rykspre- sident von Hindenburg. Wy beschouwen het vanzelfsprekend, dat een dergelyke po ging moet worden gedaan, indien de ryks- president zich bereid zou verklaren aan een dergelyken oproep van de volksverte genwoordiging gevolg te geven. Daarbij zal men bij den hoogen ouderdom van het staatshoofd wel niet aan zeven nieuwe ja- ren denken, doch aan een kort te stellen termijn, die ten minste een zekere afslui ting van de internationale herstelondet-" handelingen mogelyk zal maken, alvorens het volk zal worden opgeroepen voor de presidentsverkiezing. De verlenging van den ambtsduur door den ryksdag is slechts mogelyk, indien twee derden van het par lement zich voor een zoodanig wetsontwerp verklaart. Practisch beteekent dat, dat er een meerderheid moet zijn van Hitler tot Rosenfeld toe, indien het Huis geheel com pleet zal zyn. Daar de communisten liever een fascist aan het hoofd van den staat zien, althans doen alsof, dan den ongetwij feld grondwetsgetrouwen von Hindenburg of zelfs een overtuigden republikein, vallen zy uit by iedere poging een parlementaire meerderheid te vormen. In de onderhande lingen zullen dus de Duitsch-nationalen en voor de zekerheid ook de nationaal-socia- listen moeten worden betrokken. Het seniorenconvent en de verlen ging der periode. De voor Dinsdagmorgen a.s. vastgestelde zitting van het seniorenconvent van den rijksdag wordt thans met zeer groote be langstelling tegemoet gezien, aangezien thans niet alleen meer het communistische voorstel nopens de directe bijeenroeping i verminderde, bleven de laatste ook weg. Niettegenstaande de grootste zuinigheid in het particuliere leven werd betracht, stapelden de schulden zich op. A. raakte in de handen van woekeraars, moest rente van 50 per jaar betalen. In 1930 verdiende hij net genoeg om die rente te voldoen. Nu moest hij uit zyn bureau. Zyn particuliere woning, die uit twee ka mers bestond werd tevens kantoor. Binnen enkele weken was ook de laatste cliënt ver dwenen. Eenige dagen later werd A. in een zenuwinrichting opgenomen. Een ander (advocaat B., die uit een ju ristenfamilie van naam komt en vóór den oorlog een repsachtige praktijk had, kon zijn praktijk na den oorlog en in de latere jaren niet meer houden. De vorige maand werd hy voor de zevende maal uit zyn huis DUITSCHLAND. Enkelen uit velen. De ellende onder de advocaten. In de 'laatste weken zyn tal van gevallen bekend gewonden, waarin Berlijnsche advo caten zich uit gebrek de hun toevertrouw de gelden hebben toegeëigend. Dat inder daad de economische crisis steeds meer offers maakt onder de advocaten en pro cureurs, blijkt uit de cjjfers der juridische steunorganisaties. Terwyl in 1929 in Ber lijn 33 verzoeken om steun inkwamen, steeg dit aantal in 1930 tot 84 en in 1981 tot over de 150. Hoe zwaar sommige advocaten en hun gezinnen het te verantwoorden hebben, daarvan geeft de „Vo&f Ztg." eenige voor beelden. Een zekere advocaat had in 1928 een netto inkomen van 30.000 M. Op zijn kan toor werkten1 zes menschen, onder zyn cliënten waren vele buitenlanders. De crisis kwam, de buitenlanders bleven weg, het kantoor verliep. De advocaat gaf zich niet snel gewonnen. Voor alles moest het kan- peil gehouden worden. Want als Maginot overleden. Minister van oorlog in het tegen woordige kabinet. Wy berichten gisteren reeds dat André Maginot, de Fransche minister van oorlog, is overleden. Met Maginot is een krachtige figuur heengegaan. Hij is slechts vijf-em- vyftig jaar oud geworden, is vry onver wacht gestorven. Eenige dagen geleden moest hy naar een kliniek worden vervoerd wegens een ernstige darmtyphus. Hierbij deed zich een complicatie een le yeraan doening voor, dóe het einde heeft be spoedigd. Maginot was volkomen een figuur van nè den oorlog. Hy begon zijn loopbaan als bestuursambtenaar en deed in 1910 zyn in trede in de Kamer als afgevaardigde voor het Maas-departement. Kort vóór het uit breken van den oorlog werd hy door Bar- thou als ondersecretaris van oorlog in diens ministerie opgenomen. By het uitbreken van den oorlog nam hij als gewoon infan terist dienst, nam deel aan den strijd rondom Verdun, waarby hy in November 1914 ernstig aan de beenen werd gewond. Hy was inmiddels tot sergeant bevorderd en werd verscheidene malen by dagorder vermeld. Teruggekeerd van het tooneel van den strijd wierp Maginot -zich in den politieken stryd en trad aanstonds sterk op den voor grond. Hij behoorde tot de Action démocratique et sociale, de politieke Kamergroep, welker naam radicaler luidt den haar beginselen. Paul Reynaud, de tegenwoordige mipister van Koloniën en de Fransche ambassadeur te Berlijn Fran$ois-Pon eet, behooren ook tot deze groep, welke in de Kamer over negen-en-twintig zetels beschikt In 1920 belastte Millenind hem met zeg nooit, dat ik met iets ingenomen ben, als dit niet zoo ia! Daaruit volgt, me dunkt, dat u ook nooit beweren zult, met iemand ingenomen te zyn, als u niet voor hem voelt? Neen, dat ook zoo. Maar waarom vraagt u dit? Omdat... ik zekerheid wilde hebben, dat u mij tenminste lyden moogt. Maar dat heeft u toch wel bij intuïtie gevoeld Och, misschien als we altijd door ome intuïtie geleid werden, dan zoudt u my niet alleen niet mogen lyden, maar u zoudt my haten! Waarom? Verklaar u dat eens nader. Nu kan ik dit nog niet doen; de tyd zal uw vraag misschien vanzelf beantwoor den. Tot zoo lang ben uw verzekering, dat u lijden mag. Gedurende heel dit hem het bewustzijn, speelde. En weet wél, ging zij voort, „dat, als ik iemand lyden mag, ik dit ook tóón! Ik kan het nu eenmaal niet verbergen; het is my onmogelyk, om conventioneel te zyn. Het is u toch niet onaangenaam, dat ik zoo ronduit spreek? O, als u eens wist, wat er in my om gaat! En toch zou ik het zoo graag willen!... Vertelt u het my eens. Op aarzelenden toon begon Douglas: Als ik nu eens zei, dat ik in tweestrijd der plant hte peper- ineeskunde It Slechts »ld leveren tolie, welke dt gebruikt fijne geur uurproduct van Klng- tot niddel ter Naar het Engeische 11 Nadruk verboden. Kolonel Machin had wel goed gehoord: die uitbarsting van vroolykheid was afkom stig geweest van zyn echtgenoote, alias mrs. Hanna Wynne die zich geweld had moe ten aandoen, hem niet in zijn gezicht uit te lachen, toen hy daar zoo eerbiedig, met den hoed in de hand, aan het portier van het rijtuig stond. Want dit zou de ontknoo- ping van het drama misschien wat al te snel te voorschijn geroepen hebben. Wat was de kolonel ridderlijk en be leefd, hè? lachte zij nog in het rijtuig; maar van één ding kunt u wel zeker zyn, mr. Graaf: Claude Machin haat u reeds.' Dat kan zeer goed zyn, maar wat doet u zoo denken? O, ik ken hem immers door en door! En hy begint een soort mededinger in u te zien. Een mededinger? Ja, naar de hand van de .cl Elaine. Nu, zy is dan ook alerbeft^l maar zy kan Machin niet trouwen, 1u zy ook nog zoo graag om de eenvoudige reden ,dat zyn geliefde Bertha nog in leven ia...! En toen ineens van toon veranderend: „Waarde vriend, ik kan u nog iets anders zeggen, dat uw belangstelling zal wekken: Elaine Achym heeft liefde voor u opgevat.” Hoe weet u dit nu? Myn vrouwelijke intuïtie geeft mij dit i». Verschrikkelyk! Afschuwelyk zou dit zyn, als het waar was! Waar is het! Wat moet ik dan beginnen. Haar evenzeer lief hebben. Ik geloof, dat dit ook ai reeds zoo ver is. Ik zelve ook. O, wat een ellende toch, om lief te hebben en te worden lief gehad op deze wijze is een ware verschrikking van het Lot...! Maar waarom zouden nu de zonden van den vader bezocht worden aan het kind Zyzelve heeft ti'toch niet eenig kwaad ge daan? v Neen, maar daar kan toch nooit geluk van komen. Bovendien zou ik niet graag myn wraakplan opgeven. Als ik den vader zijn verdiende loon geef, dan moet het kind er ook onder lijden. En dan zal zij my niet meer lief hebben,; haar liefde zal in haat verkeeren! En toch wil ik wraak nemen' Daarom, verleid my met met uitzicht op liefde! Liefde is niet weggelegd voor den ongelukkigen erfgenaam van de Achyms. Wij zullen het drama ten einde toe uit spelen! Goed. Ik ben bereid, u te dienen; door uw twee duizend gouden souvereins ben ik er immers toe verplicht... En nu, goeden nacht, Douglas Achym, rust wel! Het was een heerlijke, zonnige voorjaars dag en Elaine dacht, dat het nergens zoo mooi zou wezen, dan op Dene Holow. Dus begaf zy zich daar vroeg op den middag heen. Toevallig had Douglas Graaf een tele gram te verzenden gehad aan het station en hy had gemeend, dat het de mooiste weg zou zyn, als hy over de Hollow terug ging. Het was er dan ook prachtig met dat jonge, teere groen aan de boomen en het dikke mostapijt op den grond. En wat een verrassing ja, dit kon niet anders was het voor Douglas, toen hy daar ineens het blonde meisje met de blau we oogen van zyn droomen op een boom stam zag zitten! Elaine’s hart begon sneller te kloppen, toen ze hem zag naderen en gul stak ze hem de hand toe. Wat een onverwacht genoegen is dat, om u hier op Dene Hollow te ontmoeten, miss Achym! Dit genoegen is dan wederzijds. Meent u dat? vroeg hy, naast haar plaats nemend op den stam. Natuurlijk meen ik het, mr. Graaf! Ik Te Parijs worden reeds vele voorbereid selen getroffen voor de internationale con ferenties, die voor de deur staan. Het schijnt, dat er vandaag een ministerraad zal worden gehouden, welke zal nagaan onder welke voorwaaiden de conferentie van Lausanne dient te worden geopend. Tevens komt vandaag de opperste raad van de nationale verdediging by een, teneinde voorgoed de instructies vast te stellen, wel ke den Franschen vertegenwoordigers die ondertussohen nog niet zijn benoemd zullen worden meegegeven voor de ontwa peningsconferentie, welke op den tweeden Februari te Genève begint. Het kan niet worden geloochend, dat de vertegenwoordiging van Frankrijk op de ontwapeningsconferentie zoo langzamer hand een belangrijk binnenlandsch-politiek vraagstuk is geworden, dat algemeen de aandacht trekt. Te eerder is het vraagstuk van groot belang géwordén, nu Maginot, de minister van oorlog, in den afgeloopen nacht is overleden. Doch zelfs wanneer deze voorloopig het leven had mogen be houden, dan zou hy toch voor herstel”van gezondheid enkele maanden lang zich van alle werk hebben moeten onthouden en zou het hem onmogelyk zijn geweest naar Ge nève te reizen. De verdediging der Fransche bewape- ningsbelangen over te laten aan den een of anderen willekeurigen plaatsvervanger, is, van Fransch standpunt bezien, een hache lijke onderneming, omdat 'Frankrijk in een uiterst moeilijke positie verkeert, daar het zooals de Kjolnische Zeitung het uit drukt feitelijk naar Genève gaat met den wil om niet te ontwapenen. Reeds van het oogenblik af, dat Maginot ziek was geworden, doken telkens en tel kens weer geruchten op, welke behelsden dat het in het voornemen van Laval, den minister-president lag, om over te gaan tot een hervorming van zyn kabinet. Hier komt nog by, dat ook de gezond heidstoestand van den minister van buiten- landsche I zaken op het oogenlblik nog al wat te wenschen overlaat. Dit valt ook af te leiden uit het feit, dat Briand noch by de Nieuwjaarsontvangst der diplomaten aanwezig was, noch sinds geruimen tyd eenigen diplomatieken vertegenwoordiger fiOlDSCHE miRIVI.

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1