W LAAISXE 'berichten.' portefeuille"vari penatenwelW hif be' hield in dé kabinetten van Briand en Poin- caré. In het ininutei<e van üezen laatste bekleedde hy tevpns Jea jxM, van minister van Oorlog, die hy in 1924. toen Hernot aan het bewind kwam, prys gaf. Ook be- beerde hy eenmaal het departement van koloniën (in het laatste kaïbinet-Poincaré) en maakte in die functie per „rupsauto" een reis door de Sahara. Van November 1929 af is Maginot met korte onderbrekingen minister van Oorlog geweest (in het eerste en tweede kabiftet- Tardieu) en in het thans aan het bewind zynde kabinet-Laval. In het geheel is hij twaalf maal minister geweest. Groobe beroering werd eenige jaren ge wekt door een rede, welke Maginot als Jlaatsvervangewd voorzitter van den Alge- rneenen Baad van het Maas-departement te Bar-le-Duc hield, waarin hy in scherpe be woordingen te verstaan gaf, dat de ontrui ming der derde bezettingszone, door de Fransche troepen, slechts na een volkomen vervulling van het plan-Young zou kunnen geschieden. „Worden de voorwaarden ech ter niet vervuld, dan zal de ontruiming niet beginnen. Op deze wyze blyft het vertoe ven onzer troepen in het Rijnland voor ons een waarborg voor de tenuitvoerlegging der Haagsehe besluiten"... Kort daarop her haalde h(j deze uitlating in een rede te Longeville, waarin hy eischte dat om vei ligheidsredenen de versterking van Frank- rijks oostgrens zoo spoedig mogelijk zou worden voltooid. Trouwens, als minister van Oorlog heeft Maginot voortdurend ac tief leiding gegeven aan de uitvoering van de nieuw ontworpen verdedigingswerken aan de oostgrens. Een van Maginots laatste redevoeringen in de Kamer behandelde de a.s. Ontwape ningsconferentie. Maginot betoogde dat Frankrijk geen concessies mag doen en dat Duitschland wegens zy'n schuld aan den oorlog geen recht heeft pariteit in de ont wapening te eischen. Terwyi dus de voorstanders der ontwape ning in Maginot geen overtuigd medestan der hadden, beschikten de oorlogsinvaliden en oudstrijders in hem over een krachtig beschermer. Steeds weer behandelde hy hun belangen en kwam hij voor hun rechten op. De verbetering in de pensioenregeling der oudstrjjders heeft dank zy Maginots streven destijds haar beslag gekregen. Ala die-liar d in de Fransche politiek van na den Oorlog beeft André Maginot uiteraard in d© oogen der radicale politici geen genade kunnen vinden; voor de behou dende en nationalistische elementen echter was hij de krachtige verdediger van Frank- ryks rechten als overwinnaar uit den we reldoorlog. gaven den raad in overweging de uitgaaf voorloopig uit de buitengewone middelen te dekken, doch deze daarin in vijf jaarlijk- sche termijnen weder te doen terugvloeien BINNENLAND. Minister Deckers naar Indië. i hartelijk afscheid van de vele Zeer velen hebben gistermiddag minister Dockers, die van het Haagsdhe H.IJ.SM.- station met de Rotterdam Lloyd-rapide naar Marseille vertrok, om ziek daar in te sche pen aan boord van de „.Bibajak". uitgeleide gedaan. Daar waren in de eerste plaats twee col lega's van nu. dr. Deckers, n.l. de minis ters Dormer en De Graaff. voorts de gene- laals Borel. inspecteur van den Vrijwilligen huictetorrri. Diehl. ir.sp. van den Militairen Geneeskundigen Dienst. Seyffardt. chef van den Gqperalen Staf. en Weber; van het dept. vun Defessie waren er de secretaris generaal mr Woltman, vice-adniiraal mr. Jcger. :che£ van den marine-staf. overste Alting von Geusau. niajoor-intendantiSchut te. hoofd van de 6e afd. en Oosterhoff. hoofd van de 7e aid.kol. Kappelhoff. insp van het corps marechaussee, oud-hoofdë&I- moozanier mgr. Evers, de leger- en vloot- piedikant <is. Jansen, de voorzitter der Eer ste Kamer baron De Vos van 8teenwijk, 'het Tweede Kamerlid generaal Duymaer van Twist, de gepens. vioe-admiraal Sluys en de landmacht-adjudant van minister Deckers kapU van Weel. Ongeveeer tien minuten voor het vertrek van den trein verscheen munster Deckers op het pejTon, vergezeld van zijn zeemacht- adjudant luit. ter zee Bozuwa, die. zooals men weet. de reis naar Indië medemaaikt. Nadat mc. de. Deokens voor de fotografen had geposeerdri&m hij van alle aanwezi gen met een handdruk afscheid. Aan de journalisten verklaarde minister Deckers nog eens. dat zijn reis het bezich tigen van de instellingen van de marine in Indië geldt. dat de aanleiding tot de reas ook de moeilijke economische toestand was en natuurlijk dat zal iedereen nu wel he2i'ep«-n hebben, zeide Z E. lachend een persoonlijk onderzoek naar de noodzakelijk heid van den derden kruiser. Voor den minister en zijn adjudant tas ••en speciale coupé in den langen trein ge reserveerd, van waaruit hij zich nog eenige "ogenblikken met de ministers Donner en De Graaff onderhield, onderwijl mevrouw Bozuwa afscheid van haar echtgenoot nam. Precies op tijd vertrok de Lloyd-rapide. terwijl de ach terb lij venden den minister een hartelijk tot weerziens toeriepen. Niet-goedgefeeurde begrooting van Dokkum. De quaestie voor den Raad van State behandeld. Voor den Kaad van Btate. afdee'.ing voor r'e Geschillen van Bestuur, is behandeld het beroep van den Raad van Dokkum tegen he' besluit van Ged. Staten Van Friesland, waarbij goedkeuring i8 onthouden aan het raadsbesluit tot wijzignng van de gemeente- Iverooting vooi 1930 I)e Raad heeft daarbij het door de ge- loepte verschuldigde vastgestelde bedrag van f 37.419 als schadeloosstelling aan de gemeente Damtumadeel en Oostdongeradeel 'n verband met de grenswijziging van 1925 g« bracht ten laste van de kapitaalsuitgaven Staten waren evenwel van mëenmg. schadeloosetelling uit de gewone te worden betaald, doch Toen de raad bleef weigeren om deze op. lossing te aanvaarden, hebben Ged. Staten hun goedkeuring aan de begrooting onthou den. Het beroep werd toegelicht door den bur gemeester. die opmerkte, dat dé raad van oordeel ts. dat. evenals de grenswijziging «elve iets buitengewoons is. ook de daaruit voortvloeiende schadeloosstellingen al8 bui tengewoon moeten worden aangemerkt. Voorts merkte dq burgemeester op. dat de gemeente de voor schadeloosstellingen te keeren hooge bedragen onmogelijk uit de gewone middelen kan betalen. Dm de begrooting sluitend te kunnen maken, zijn bijv. reed8 de opcenten op het gebouwd tot een maximum opgevoerd, ter wijl daarbij nog komt. dat het belastbaar inkomen dalende is. In 1930 kwam dfe gemeente plotseling voor de onderhavige aehadeloosstellnng te staan, want eerst toen z n de verachuldigde bedra gen vastgesteld, niettegenstaande de grens wijziging reeds in 1925 was geschied. En. zoo voegde spr. er aan toe. wanneer de ge meente geweten had. dat de uitkeeringen zoo hoog zouden zijn. zou zij feestelijk voor de grenswijziging hebben bedankt. De K{ul. beslissing volgt later. dat in belastingzaken. Een wietgontwerp ingediend. Een wetsontwerp is ingediend tot aan vulling van de artt. 85 en 91 der wet op de Inkomstenbelasting 1914 en van d0 artike len 41 en 49 der wet op de Vermogensbelas ting 1892, zoomede intrekking van art. 87bis van eerstgenoemde en van art. 43 van laatst genoemde wet. De toelichting zegt o.m. in de artt. 91 der wet op de Inkomstenbelasting 1914 en 49 der wet op de Vermogensbelasting 1892 komt een regeling voor. welke beoogt, belasting schuldigen te weerhouden, zich op goed ge luk met ongegrond* bezwaren tot den Kaad van Beroep te wenden. Bedoelde regeling Instaat hierin,Sdat een verhoogingsaanslag van 25 pet. geheven kan worden over het. volgens de uitópraak van den Kaad. ten onrechte betwiste belastingbedrag. Is het zaak. avontuurlijke beroepen tegen te gaan. evenzeer is het zaak te zorgen, dat de vorhooging den bona fide rechtzoaken- den met weerhoudt, zijn bezwaren voor den echter te biengen. Daarom bepalen ge noemde artikelen tevens, dat de verhooging met gevorderd! wordt in een aantal genoem de gevallen. Het onderhavige pntVferp vult deze arti kelen in dier voege qan. dat de verlioogimg bovendien achterwege zal blijven, indien aannemelijk is. dat nlfet door opzet of grove onachtzaamheid van den appellant of zijn gemachtigde het bedrag, dat volgens appel lant had moeten worden geheven, te laag is gesteld. Uitvoer van vleesch naar Frankryk. Tn een gisteren vanwege de Vereeniging van Nederlandeche expediteurs van vleesch en vleeachproductep in Den Haag gehouden vergadering van exporteurs, .die meenen aanspraak te kunnen maken op een aan deel in den thans geoontingenteerden invoer van vleesch in Frankrijk, is na eenige be sprekingen. onder voorzitterschap van den heer S. van Zwanenberg, het advies aan de regeering vastgasteld. Al« basis zal in het algeméén worden aangenomen de periode van 1927 tot «m met eind Juni 1931. De commissie van advies bestaat uit de heeren S. van Zwanenberg. Oss—Nijmegen. F. J M. Smits van Oyen. Boxtel, en F. Stout. Nieuwerkerk a. d. Amstel. Een consenten bureau voor belanghebbenden bij dfezen handel zal te Nijmegen, waar het secreta riaat van de Vereeniging is gevestigd, wor den ingericht. In het bijzonder ten behoeve van den export van sdhapen zal spoed wor den betracht. Uit de vergadering, die namens de regee ring werd bijgewoond door den heer P. Bonthuis, werd dank gebracht aan de regeering en aan den heer Van Zwanen berg voor hun activiteit en leiding ten deze. De loonsverlaging en de S.D.A.P. Het eenheidsfront verbroken. ..Het Volk" (s.-d.) betreurt, dat de s.-d. wethouders te Rotterdam medewerking heb ben verleend aan het voorstel tot vermin dering van de loonen en salarissen van het Rotterdam scihe genveentepersoneel huiten alle overleg met het bestuur der S.D.A.P. om. Het blad deelt. mede. dat den lsten No vember te Amsterdam op een vergadering van het partijbestuur met bestuursleden van alle gewestelijke stedelijke partij federaties. s.-d. raadsleden, wethouders, ge deputeerden. burgemeester/bn Kamerleden een gedragslijn was vastgesteld. Deze bij eenkomst kwam tot een eenstemmige opvat ting in «ake de houding aan te nemen je gens de door de regeermg door te drijven gemeentelijke loonsverlagingen. Niets zou door eenige raadsfractie in dezen mogen geschieden huiten het partijbestuur om, waarbij op grond van de besprekingen in de?* bijeenkomst de algemeene leiding zou hebben te berusten, terwijl bet. bij onvoor ziene omstandigheden, zoo noodig een twee de bijeenkomst zou hebben uit te schrij ven. om in elk geval de eendrachtige ge dragslijn te waarborgen ..Het doet ons ten zeerste leed" ver volgt dan Het Volk „dat onze gemeente lijke vertegenwoordigers in de tweede stad dffc lands 7.ich niet aan deze algemeene ge dragslijn. mede in overleg met hen en met hunne instemming opgesteld, gehouden hebbpn en geheel buiten het partijbestuur om hun eigen weg gegaan zijn. terwijl in alle andere gemeenten, waar het geval zich voordeed, onze vertegenwoordigers zich strikt bij de nauwkeurige afsipraak aange sloten hebben. „Onze Rotterdamsche vrienden hebben daarmee het eenheidsfront, dat onze partij in moeilijken tijd te vormen had en dat ver zekerd scheen na de bijeenkomst op 1 No- ember, doorbroken en daarmee aan onze beweging ernstige schade toegebracht". Het blad besluit- „Echter maakt één zwaluw geen zomer. Het zal blijken, dat voor onze partij, voor de arljeidersbeweging. de Rotterdamsche discipline!)reuk geen doorslaggevend mo ment vormt. Daarom die breuk niet min der te bejammeren. GEMENGDE BERICHTEN. De rivieren wassen. De Waal, Maas en Niers stijgen De De Waal voor Nijmegen, die sinds maanden een buitengewoon lage stand had. as de laatste dAgen zeer sterk gewassen. De stand, die een week geleden nog ongeveer 7.5o boven N.A.P. kwam. bedroeg gietermor gen 10.76 boven Ifl.A.P. met 75 c.M. was in de laatste 34 uur. Keulen meldde gistermor gen nog 48 c.M. was,-'bij een stand van 4.71 M. l)oven O. en aangezien van dien midden Rijn nog aanzienlijke was gemeld wordt, moet voor de eerste dagen met een verdere stijging van de' Waal rekening gehouden worden. De uiterwaarden aan beide oever rivier zijn reeds geheel ingeloopen en het wnter staat nagenoeg van dijk tot. dijk. Ook het lage gedeelte van de Waalkade voor Nij megen begint onder te loopen. Het laat zich onder de huidige omstandigheden aanzien, dat de kade geheel onder water komt te ajaan ^en het- verkeer zal zijn gestremd. De kalme Niers een binnenzee geworden. Uit Noord-Limburg vernemen wij dat door den snellen was van Maas en Niers uitge strekte landerijen langs de oevers van defce rivieren zijn overstroomd. De Nfers. in ge wone omstondiglieden een vrij onbeteekend stroompje, gelijkt thans een binnenzee en heeft verschillende verbindingswegen over stroomd. De groote weg van Ottereum naar Goch is nog watOTvrij. doch indien de was aanhoudt zal spoedig een gedeelte van dezen >g blank komen te staan Maastricht seinde gistermorgen 30 c.M. was bij een stand van 44.37 M. boven N.A. P. De aanvankelijk ingetreden val. na den terken was in het bevin van deze week, is hierdoor weer ongedaan gemaakt en de vrees i8 niet ongegrond, dat de storm en de ;n van de Jaatste dagen een nieuwe ster ke was zal veroorzaken, waardoor de Noord- Brahantsche en Lïmburgsche oeverlanden, evenals een jaar geleden, bedreigd zullen Uit België werd gistermorgen reed» nieu we wne geseind. Visé meldde 52 c.M was. Tot nu toe heeft men die veerdiensten tus- sche N.-Brabant en Limburg gaande kunnen houden. In het Peelgebied begint men reeds grooten overlast te krijgen van tiet kwel water en het Peelwater komt ook onrust barend op ten gevolge van den 7.waren reeen. Groot complexen weide en bouwland ;staan reeds blank en verschillende binnen wegen zijn overstroomd. Drie wandelaars aangereden. Als een voetganger den weg over steekt, npet hü niet aarzelen. Gisteravond ongeveer haLf negen staken op den Rijksstraatweg t© Lfmmen de heer en mevr. Bruin—Levering en de zustor van mevrouw Bruin, allen wonende te Limmen den straatweg over zonder goed uit te kij ken. Op hetzelfde oogenblik naderde rit de richting Castricura een auto uit Heemstede. Toen de bestuurder de wandelaar^ opmerkte traohtto hij achter hen om te passeeren. maar het drietal, dat de auto zag aankomen liep eveneens achteruit, zoodat een aanrij- dine niet voorkomen kon worden. Alle drie wandelaars werden door de auto geraakt. Mevrouw Bruin—Lpvering werd in bewuste- loopen toestand naar het St. Elisabeths- ziekenhui» te Alkmaar vervoerd, evenals haar zuster, die een zware beenwonde had bekomen en haar man. die een hoofdwonde had. Hedenmorgen was mevrouw Bruin nog steeds bewusteloos. De onrust te Enschedé. revolverschoten een rol. Na de afkondiging van het verbod van samenscholingen, ip, de rust te Enecihedé nog niet teruggekeerd. Gisteravond hadden er weer onregelmatigheden plaats, ditmaal speciaal in de omgeving van de fabriek Het Schuttersveld aan de Hengelosahestraat. Honderden personen trokken naaT die fa briek om die werkwillige arbeiders op te wachten. De politie en marechaussee moes ten voortdurend tot doorloopen aanmanen en de groepjes menadhen uiteendrijven. Eenige j>ersanen. die niet aan de bevelen wildear voïdbën. liepen klappen op. Tegen zessen weTd uit een der zijstraten met stee- nen naar een marechaussee gegooid. Deze vervolgde de da.ders en gelastte met een revolver in de hand den daar won enden jn huis te gaan. Toen weer werd gegooid schoot de marechaussee met scherp. Direct daarop werd geroepen: „bloedhond!" en dé marechaussee lostt© toen nog twee schoten in fte drukke straat. Er werd niemand ge troffen. Onmiddellijk aangerukte politie- vereterking verrichtte eenige huiszoekingen, doch de daders werden niet. gevonden. Den geheelen avond b, het to die omge ving rumoerig geweest. In de arbeiderswijk Tubantia werden tal van lantaarns vernield met steenen. welke uit de straat werden gebroken. Toen politie- versterk mg met een speciaal voor dit doel gereedstaan die vrachtauto arriveerde, werd de straat met de blanke sabel schoonge- veegd. Uit gangen werd toen nog met stee- ren geworpen. De politie heeft een waar- I schuwingssohot gelost en eenige steenwer pers achter de huizen vervolgd. Het gelukte echter niet. de daders te grijpen. Conflict bij de werkverschaffing. Meer dan 2000 man in stakini Bij de werkvensohaffing te Jipsinghi hebben enkele honderden tewerkgeet het werk neergelegd, omdat zij het schot' van tien gulden, dat zij de week voor de feestdagen hebben ontvi d«?ze week op hun loonen gekort «ouden krijgen. De onzekerheid1 onder de arbeiders, wer- kende op de ontginningen te Jipainghuiaen, Lhederveld en Luudermarke, is gisteren door de communisten dermate opgevoerd, dat meer dan 2000 maai het werk hebben i'eergielegd. Slecht» 100 van de 600 menachen te Laudermarke zijn aan het werk gebleven. De rijkeinspecteur, de heer J. Buiskool, heeft npg een onderhoud met de Voorman nen gehad, maar zij waren niet voor rede vatbaar. De eigenlijke oorzaak ligt in de ontevre denheid over het loon. dat gemiddeld f 17 per week bedraagt. Daarbij kwam, dat was aangezegd, dat het voorschot van f 10, het welk do vorige' week was verstrekt, met het oog op de feestdagen, deze week in minde ring van het, loon zou worden gebracht. Een deel van de Grominrache woonadhip- pers. die op de Laudermarke werken - aan den arbeid gebleven. Te Jipeinghuizen waren 800, te Rheder- veid 700 en te Laudermarke 60q meneohen aan het" werk gesteld. Onze dialecten. Gesprek op het achterbalcon van een wa gen van de Rotterdamsche tram: „Het is tegenwoordig bij oris op kantooi een miserabele boel je hoort d«n geheelen dag niet anders dan de Maieisohe taal." „Zijn jelui (Jan allemaal in ludië ge weest?" „In indië? Hoe. ut.' i je daar nou an? Wel „Waarom spreken jelui dan Maieisch?" „Wel. je hoort den ganschen dag niet an ders dan verhalen van knoeierijen, van fail lissementen.. van zaken die op vallen staank van salarisverlagingen.' ..O. nou «nap ik je, je hoort den geheeten dag Ma.aase-taal." „Maleise taal, nou ja dat zeg lk toch LUCHTVAART. De ramp van de Ooievaar. Proeven op Schiphol. De Tel. meldt: ln verband met het ongeluk met de Ooie vaar bij Bangkok zijn op Schiphol proeven genomen met een vliegtuig der K.L.M. van hetzelfde type ais de Ooievaar en even zwaar belast, terwijl het veel bespnoken noodiuikje openstond De piloten Smirnoff en F rijns probeerden op te stijgen, dooh het, tukte niet. De proeven werden bijgewoond door ir. Maas van den Kijkastudiedienat voor de Luchtvaart en den heer Aler van den viiegtechniaehen dienst der K.L.M. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum: 5 u. gramofoon; 5.15 VARA-Orkest; 6.45 'Dr. J. Tinbergen over „De afzetcrisissen"; 7.15 Confcert (vervolg); VPRO 8 u. Catechisatie Kerkgeschiedenis; Concert; 9 u. D. Boei- Hz. over „Neu- traliteitsvraag in het onderwys"; 9.30 Con cert; 10 u. Persberichte^; 10.15 Mr. Roel iuwink over /aaroverzicht van de be- langrijke Nederlandsche romans"; 10.45 gramofoon; llu. Optreden van Henri Du- rand en gramofoon. buizen: 5—6 u. Orgelconcert; 66.30 H. J. Steinvoort over „Een hoordendoos"; I.307 u. Bezoek van den Radiodokter; 77.30 A- J. Herwig over „Beantwoording van vragen over Kamerplanten"; 7.458 u- Max K. W. Gerisch over „Puitschland als toeristenland"89 u. Concert; 99.30 W. van Ryswyk over „Diamant"; 9.30 ver volg concert; na afloop Persberichten; daar na tot 11.30 gramofoon. OOST-INDIE. Storm en bandjirs op Bali en Lombok. De schade op 200.000 geraamd. Verlies aan menschenlevens en vee. De eeuwenoude tempels ongeschonden. De resident van Bali en Lombok heeft medegedeeld, dat het Westelijk gedeelte van Bali, de onderafdeeling üjembrana, dooir een hevige storm en bandjir op 3 Januari ernstig is geteisterd. 4 nieuwe bruggen zijn weggeslagen. De weg van Djembrana naar Tabanau is vemeeas weggeslagen, terwijl een isolato- r en huis. dienende voor telegrafisahe ver binding tusschen Bali en Java weggespoeld L)e schade welke aan wegen, bruggen en telefoon zijn toegebracht is aanzienlijk en wordt voorloopig geraamd op 200'kX) gul- ton. Door den storm en bandjir is verlies aan menschenlevens te betreuren, terwijl ook veel vee verloren is gegaan. De eerete directe berichten omtrent, het gebeurde op Bali en Lombok afkomstig van een schip liggende in dë haven van Boele long werden in Batavia met een gevoel van opluchting ontvangen, zoodra werd verno men dat de wereldbekende tempel en andere scheppingen van Hindoe-Boeddhistische kunst, naar alle waarschijnlijkheid onbe schadigd zijïl. Ofschoon de eohade aan bruggen en we gen aanzienlijk is. en de bevolking verlie zen lijdt aan vee en andere eigendommen, zal het eiland zich spoedig kunnen herstel len van de gevolgen van de orkaan die het deze week geteisterd heeft, indien dë storm tenminste niet aanhoudt. In de gezwollen rivieren werden 13 lijken drijvende aangetroffen. Naar wordt verno men i« de geheele bevolking gedurende 3 dacfn niet in staat geweest zich met de buitenwereld in verbinding te eteilen. aan gezien de hoofdweg van het eiland, en ver scheidene ander wegen, zoomede telefoon en telegraaflijnen zijn beschadigd. Sinds gistermorgen is het gebruik van teiegraaf- en telefoon echter wederom mogelijk. Naar aanleiding van het feit dat blijkens j de ingekomen telegrammen de eilanden Bah en Jxwnbok gedurende geruinien tijd van telegrafische verbindingen verstoken zijn gewees',. heeft Aneta-Holland ter bevoegder plaatse in Lichtingen gevraagd Men deelde mede dat Singaradja leng) wel een racfio-ontvangtoe»t« maar geen radiozendinstailatie. Waf da borstel ts W— voor Uw tanden j Daar de kabels gestoord waren (naar Soe- I rabaja en naar Makassar en Ampassan) wag communicatie slechts mogelijk per post en gelijk inderdiaad geschied is door middel van dë zendinstallatie van een ter re ede lig. gend schip Lombok is slechts door middel van een zcekateL met Bah verbonden en heeft ook geen radioverbinding. KERKNIEUWS. Het petitionnement van den Wereldbond der Kerken. Met schrijft aan die N. R. Ct. Er i« roden te vreezen, dat het niet vlot met, liet petitionnement, dat de Nederland sche afdeeiing van den Wereldbond wil toe- zenden aan de Ontwapeningsconferentie. Vergeleken met wat het petitionnement der Nederlandsche dagbladpers heeft bereikt, moet men zelfa eene mislukking vreezen. In de ë-Gravenhaagsche Kerkbode van 31 December doelt een commissie uit den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente „be noemd ter afdoening van <te petationne- mentsactie" iet8 mede over het resultaat van het werk dier commissie. De commissie noemt het resultaat „bevredigend"op de ter teekening gelegde Lijsten hebben 3000 loden der gemeente hun handtoekentog ge. zet Ue commissie ziet in dat „bevredigen de" aantal een „klein symptoom" van leva in „onze keirk". Men staat toch versteld, wanneer men zulke dingen leest. De Haagsehe hervorm de gemeente ift wel waarschijnlijk op twee na de grootste in ons landmen mag haar schatter) op ruinv 200.000 zielen, dat i8 zoo ongeveer tusschen de 50:000 en 60>000 lid maten. De commissie besluit uit het „be vredigende" getal van 30Qo handteekenin- gen .„dat er in Den Haag ook nog wel 30000 mannen en vrouwen jong en oud te vinden zijn drie zidh op willen maken en helpen aU 't gaat om "iets wat de algeheele liefde hebben kan". Een gewoon mensoh zou waarschijnlijk op grond' van het aantal handteekeningen tot een precies tegenover gestelde gevolgtrekking komen. n.i. dat er in Den Haag tusschen de 47.000 en 57.000 lidmaten der hervormde gemeente zijn, wien het ontbreekt aan elke belangstel ling en liefde in en voor deze zaak, zoo volkomen ontbreekt, dat ze er den gang naar een dfer talrijke planteen, waar ze hun hnndtoeke- ning konden zetten, niet voor over hadden. ..Bevredigend" is dus wel een zeer relatief begrip. De commissie schrijft: „men zegt wel eens dat onze kerk niet meer leeft" en het concludeert tot het tegendeel op grónd der 3000 handteekeningen. üe commissie is dan toch wel heel gauw tevreden, wanneer ze uit het poovere getal van 3000 op d« 50.000 i\ 60.0000 een geruststelling voor zich zelf en anderen haalt,. Immere wanneer de belangstelling zoo gering is. als het een zaak geldt, die ..de algeheele liefde hebben kan", dan zou men eerder van Je commis sie verwachten, dat zij. al was het met emart. erkende dat het leven in do gemeen te toch wel zeer slap is. Hot bovengenoem de ..eymiptoom van leven", heiwerk de com missie tot haar vreugde ontdekte, is wet 'heel „klein". Dat het in Den Haag zoo is gegaan in de herv' ^ern<'™11p «>1 ook wel vo-.r een deel te wijten zijn aan de slapheid van het bestuur der plaatselijke afd'Jing van den Wereld- l>ond. Men had toch mogen verwachten, dat dat bestuur op zijn post zou hebben gestaan en een kraohtnge propaganda zou hebben gevoerd. Het heeft gezwegen in alle talen. Er blijven nog een paar weken over om •°r het petitionnement te werken. Zai men en tijd nog benutten om aan te pakken, of zal men rustig blijven afwachten wat het resultaat dier „algeheele liefde" zal wor- SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Dr. Max Tetzner. t Te Amsterdam is overleden dr. Max Tetzner. de bekende voetballer en schaat senrijder. Dr. Tetzner studeerde aan de Universiteit te Groningen en werd op 19 Jan. 1928 tot arts bevorderd. Niet alleen al* voetballer heeft Max Tetz ner naam gemaakt, als schaatsenrijder heeft hij ook behooijö tot de meest vooraanstaan den. Tweemaal was hij kampioen van Ne derland; terwijl hij, alfl d* beste rijder van Groningen, natuurlijk herhaalde malen het provinciaal kampioenschap veroverde. In dat opzidh'. was het jaar 1922 zijn glorie jaar toen behaalde hij het kampioenschap van Nederland dioor op alle afstanden te winnenverkreeg voor dat feit de Heioma- plaquette. die in dat jaar voor het eerst werd uitgereikt. In de vereeniging Be Quack, waarvan hij in 1915 bestuurslid werd. heeft Max Tetener een groote rol gespeeld. Tot voor eenige jaren, toen een minder aangename verhou ding onderling een eindle maakte aan die werkzaamheid. De overledene was na zrijn terugkeer uit Davos. waar hij voor zijn gezondheid een tweetal jaren verbleef, in 1924 langtto tijd lid van de Noordielijke elftalcommissie. In dezen Max Tetzner verliest de sport een toegewijd bewonderaar. Zelf uitmuntend en goed geoefend sportman, had Max steeds een open oog voor allee wat er in onze sportwereld omging. En hij leefde met elk sportgebeuren van harte mee. Persoonlijk was Max een zeer' geziene figuur in zijn om geving. Om zijn hartelijkheid en prettige kameraadschap, ook al was hij soms wat vasthoudend. Niet. alleen in voetbal- en schaatsenrijders- kringen was hij bekend. Biljarters kenden hem evenzeer. Met zijn vader ging hij al vroeg naar de „Harmonie" te Groningen, waar de „ouwe heer" een heel goede om- ouwelijke partij speelde En ook daar won Max vele harten. Zonder twijfel zal zijn verscheiden in ette lijke kringen een voelbate leegte achter- STADSNIBUWS. GOUDA, 8 Januari 1932. De ontduiking van het by zonder invoer recht op benzine blykt hier en daar enorme afmetingen te hebben aangenomen. In de omstreken van Gouda zyn de be keuringen niet van de lucht. Zoo vernemen wy, dat behalve te Haas. trecht bekeuringen zyn gevallen te Stol- wyk, Reeuwyk, Moordrecht, Moercapelle, Schoonhoven en Bergambacht. In deze laat ste gemeente werd by één persoon zelfs 4100 L. aangetroffen. 't Lijkt wel wat naief te veronderstellen dat dergelyke hoeveelheden zonder meer aan het toezicht kunnen worden onttrokken. De ambtenaren der invoerrechten en ac cijnzen trekken er dagelyks op uit, gewa pend met gepunte ijzeren staven, omdat zelfs de benzinevaten ingegraven in den grond worden aangetroffen, om niet te spreken van andere listen, die te baat wor- Ons is intüsschen gebleken, dat de belas tinginspecteurs niet onwelwillend staan te genover hen, die thans nog spoedig uit eigen beweging aangifte doen van niet aan gegeven voorraden. De wet legde de ver plichting op tot aangifte op 2 Jan. 1932. In meerdere gevallen zyn nadere aangiften gedaan en is geen bekeuring ingesteld. Dit moge den twyfelmoedigen schragen om alsnog hun verzuim te herstellen. Een ander punt is wellicht aan de aan dacht van hen, die benzine opsloegen, ont gaan. By eventueele brand loopt de uitbe taling van verzekeringsbedragen ongetwij feld groot gevaar. Dat verder in sommige gemeenten moei- lykheden worden ondervonden met de toe-1 passing van de Hinderwet mag als bekend worden ve'rondersteld. Overzicht van de Gemeente Spaarbank en Stortingsdienst over 1931. Inleg in 79799 posten: Spaarbank 362860,99 Stortingsdienst „1762063,82 Terugbetaald in 25441 posten: Spaarbank 231226,95 Sortingsdienst 1697692,84 2124924,81 Meer ingelegd dan terugbet. 196005,02 Saldo tegoed per 1 Ja.n 1931 555200,— 751206,02 Bygeschreven rente over 1931 21726,69 Zoodat per 31 Dec. 1931 het totale tegoed van Spaarders (zonder Gem. bedrijven) be draagt 772931,71 Jaaromzet 1931 ƒ4053844,60 31 December 1931 Spaarboekjes in omloop 2765 Rekeninghouders 2660 1 Januari 1931 Spaarboekjes in omloop 1954 Rekeninghouders 2306 5415 4260 Meer 1155 Afd. Goud. Ned. Ver. van Huisvrouwen. De afd. Gouda van de Ned. Ver. v. Huis vrouwen houdt haar algemeene ledenverga dering op Vrydag 29 Januari te 3 uur in Hotel ,4e Zalm". De agenda vermeldt o.m.: Opening; No tulen; Jaarverslag Secretaresse; Jaarver slag Penningmeesteresse; Kasverslag over 1931; Benoeming Kascommissie; Bestuurs verkiezing ter voorziening in een bestaande vacature en één wegens periodiek aftreden van Mej. G. J. Montagne, die zich herkies baar stelt; Benoeming afgevaardigden Alg. Vergadering. Na afloop der vergadering zal de Ver eeniging „Arbeid Adelt" een tentoonstel ling houden van handwerken. IJsselhavensluis. Gedurende de maand December kwamen door de IJsselhavensluis 280 schepen inhou dende 12431 M3. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. In de Zondagochtendcursus die door het I. v. A. Zondag 10 Januari in de Réunie zal worden gehouden, zal spreken de heer Jo- han. de Haas uit Amsterdam, die als onder werp ^Huwelijk in Kameraadschap" heeft Mercuriusdiploma Boekhouden. Voor de gehouden najaarsexamens voor boekhouden van de Federatie van Handels- ën Kantoorbedienden „Mercurius" slaag den ojïx. Mej. M. C. Tuythof, de heeren C. Punt, W. S. A. Elshout, A. Ruygrok, R. H. Staal en W. Uitteiïbogaard, allen leerlingen van den vervolgcursus van den Gemeente lijken Handelscursus alhier, leeraren de heeren J. v. d. Griek en H. M. van Triet. Een aanvaring. Stremming van het verkeer. De ophaalbrug over de Ringvaart aan den Kanaaldyk in den Zuidplaspolder is aangevaren door een motorboot, met het gevolg dat de brug zoodanig uit haar ver band werd gerukt, dat het onmogelyk bleek haar in den oorspronkelyken stand terug te brengen. By het neerlaten is zy half ge- open blyven steken. De schade is van dien aard, dat het nog wel een paar dagen zal duren voor het defect hersteld is. Voertuigen voor de richtingen Den Haag en Boskoop moeten, aangezien de doorgang voor het verkeer gestremd is, via dorp en station Moordrecht ryden. Het wegenvraagstuk. In de zitting van de Prov. Staten van gistpren, heeft de heer K. R. van Staal een n de weg tusschen de Kaarsenfabriek en Stol- wijkersluis voor rekening van de provincie. Het lid van Gedeputeerde Staten, jhr. mr. L. C. M. von Fisenne, belast met het wegenvraagstuk, deelde in zyn beantwoor ding mede, dat het College van Ged. Sta ten zich met de idee van den heer Van Staal om verbetering van bedoelde verbinding voor rekening der provincie te doen geschie den, niet kan vereenigen. De wegen in de bebouwde kom der gemeente dienen naar de meening van Ged. Staten te worden aan gelegd en verbeterd door de gemeentebe- zelf. Jan van Riemsdijk in den Schouwburg. Het cabaretgezelschap Jan van Riemsdyk zal volgende week Donderdag in den Nieu we Schouwburg een avond geven van vroo- lyke 1 Gistermorgen omstreeks 10% uur had op de Oosthaven naby de Minderbroederateeg een aanryding plaats tusschen de auto be stuurd door P. S. uit Hekendorp en de luxe auto van Ds. K., wonende alhier, met het gevolg dat van eerstgenoemde auto een wiel brak en de spatscherm aan den rech terkant ernstig werd beschadigd. De buf fer van de auto van Ds. K. werd verbogen. De schade zal onderling worden geregeld. De auto van P. S. is met een kraanwagen van den heer Hulleman naar diens garage gesleept om aldaar te worden gerepareerd. Waarschuwing. De Brig.-comm. der Ryksveldwacht te Wouw waarschuwt, namens den Officier van Justitie te Breda, tegen A. J. F. Schaap, directeur van het instituut voor Muziek- Theorie te Arnhem, Utrechtscheweg no. 54. Deze persoon reist bet land af tot het aan winnen van cursisten, zegt propagandist te zijn voor dat instituut en noemt zich ge- woonlyk Bnenner. Hy bezoekt veelal R.K. geestelyken, klooste rs en onderwijzeressen en is indringerig, bij verzoekt de personen, die hy bezoekt, op een soort briefkaart naam en adres te plaatsen, waardoor deze jjewönen zich verbinden voor een zekeren tyd aan, dien cursus deel te nemen, vaak zonder dat zy dit begrypen of willen. Hy heeft li een klooster voorgegeven, door het moederhuis te zyn gezonden, hetgeen on waar is gebleken. Het is dus raadzaam, al vorens tot het teekenen van zulk een kaart of tot het daarop plaatsen van naam en adres over te gaan, eerst goed te informee- ren wat met een en andey wordt bedoeld. Ten einde financieel teleurstelling te voorkomen geeft <ie Burgemeester van Sint Michielsgestel een ieder in overweging by hem inlichtingen in te winnen, alvorens handelsrelaties aan te gaan met onder staande personen: Martinus van den Heu vel, Vossenberg, E 123, Antonius Wilhel mus van Venrooy, Hermalen, B 294, en An tonius van de VeiuHuismans, Vossenberg E 121, allen te Schijndel woonachtig en o.a. kantoorhoudende te Sint Michiels Gestel. Onder verwyzing naar de voorkomende waarschuwing van den Burgemeester van Sint Michiele-Gestel, maakt Burgemees ter van Boxtel eveneens bekend, dat men, alvorens in handelsrelaties te treden met Bern. Mar. Brusselers (noemt zich Brusse laars), te Schindel, doch opgevende te Boxtel, woonachtig te zyn, informatiën bij hem in, te winnen. Naai aanleiding van ingekomen klaenten over handelingen) van personeel der Cen trale Handelsbank, gevestigd Maliestraat No. 21 te Utrecht, geeft de Hoofdcommis saris van Politie te Utrecht in overweging om, alvorens met deze bank in relatie te treden, inlichtingen omtrent haar wijze van werken in te winnen by de afdeeling Cen trale Recherche zyner administratie. 13 Jan. 8 uur Soc. ,4e Réunie" cursus te houden door Prof. Dr. H. Bolkesteyn. 13 Jan, 27 Jan. en vervolgens Woensdag om de 14 dagen School Pr. Hendrikstraat ingang Eerste Schoolstraat, Medische cursus ander leiding van Dr. J. Kroon- dyk voor de afd. Gouda van de Ned. Centr. Reddingsbrigade. 6 Jan., 20 Jan. en vervolgens telkens om de 14 dagen cursus door Dr. Kroondyk te houden in bevrydings- en vervoergrepen, zelfde lokaal, zelfde school voor dezelfde vereeniging. 13 Jan. 3 uur Hotel „de Zalm' Ver. van Huisvrouwen, Muiziekmiddag. 16 Jan. Jaarvergadering van de Zuid-Holl. Athletiekbond. 20 Jan. 8 uur Gebouw Daniël Cursus E.H.B. O. onder leiding van Dr. C. v. Elk. 27 Jan. 8 uur Gebouw Daniël Cursus E.H.B. O. voor dames. 29 Januari, 3 uur. Hotel „de Zalm". Ver. van Huisvrouwen, afd. Gouda. Ledenver gadering. Apotheken. De apotheek van den heer F. A. Dee, W. Haven, zal vanaf Vrydagavond tot en met 8 Jan. benevens den daarop volgerden nacht, geopend zyn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK. ALPHEN a. d. RIJN. Wethouder van Leeuwen overleden. Gistermiddag is alhier op 63-jarigen leef- tyd overleden de heer J. van Leeuwen, sinds 28 jaar raadslid en gedurende 11 jaar wet houder dezer gemeente. De heer van Leeuwen, die aanvankelijk door de a.r. party als lid van den raad ge kozen werd, doch later naar de c.h. unie overging, was loco-burgemeester en amb- Voorts was de heer van Leeuwen presi dent-commissaris van de N.V. Dakpannen- fabriek firma H. van Leeuwen en voorzitter van de BOSKOOP. Schaakwedstrijd. De Schaakclub „Inter Nos" speelde te 's-Gravenhage tegen de Schaakclub „R. L." aldaar een competitiewedstryd met uitslag resp. 3%6%. Collecte. De alhier gehouden collecte door diakenen der Ned. Herv. Kerk heeft ruim 400. opgebracht. GOUDERAK De heer J. J. Boer heeft zyn benoeming tot lid van de gemeentelyke lichtcommissie niet aangenomen. Door den hevigen storm liep het water in den IJsel Woensdagavond zoo hoog op, dat het by verschillende bewoners de huizen binnenkwam. In verband met den sterken regenval van der laatste dagen is het watergemaal alhier in werking gesteld. BODEGRAVEN. Toren ingewaaid. Een strop voor den aannemer. Door den zwaren storm van den nacht van Woensdag op Donderdag is de zware houten hulptoren naast den betonnen water toren in de Meye, die een hoogte had van 65 Meter, omvergewaaid en in duizend stukken over de omliggende landeryen ver spreid. De houten bekisting van de kap van den toren is echter blyven hangen, zoodat het noodig zal zyn een nieuwen toren te bouwen om deze te verwyderen. De schade voor den aannemer loopt ver over de dui zend gulden. HAASTRECHT. Gemeenteraad. In de Woensdagmiddag gehouden raads vergadering was de heer J. Scheer wegens ziekte afwezig, die den leden schriftelyk zyn beste wensohen zond. De voorzitter wenschte fn deze eerste vergadering in 1932 den leden en hunne ge zinnen alle goeds toe, waapia mededeeling werd gedaan van een aantal ingekomen stukken, waaronder bericht van de Ged. Staten, houdende goedkeuring van het geld- leeniiigsbesluit ad 1(0.900.— en verdaging van de gemeente- en bedryfsbegrootingen voor 1932. «s» Achtereenvolgens worden benoemd of herbenoemd: tot lid van het Burgerlyk Armbestuur de heer F. W. Gronert; tot lid van het Armbestuur van Roozendaal de heeren J. M. Spruit en A. Hoogenboom; tot lid van de Commissie van toezicht op het L. O. de heer F. J. Hakkenberg; tot leden van dë Commissie tot wering van schoolverzuim de heeren M. Graveland, J. D. Oosterling en G. van Diest. Als boekhoudkundige, bedoeld by art. 165 der gemeentewet, voor de bedryven, wordt aangewezen het Verificatie-bureau der Ver. van Ned. Gemeenten- Ingetrokken wordt het raadsbesluit tot wijziging der beheers- verordening op de bedry ven( en in de plaats daarvan vastgesteld een geheel nieuwe ver ordening voor die bedrtfvën, waarbij deze worden aangewezen als af zonder lyke tak ken van dienst. Het voorstel van B. en W. om geen adhaesie te betuigen aan een adres der ge meente Wehl aan de Kroon inzake de in stelling van een afzonderlijk Ministerie van Landbouw krygt bestrijding van de heeren Broere en van Dyk, waarbij laatstgenoemde betoogt dat het noodzakelijk is een afzon derleken bewindsman te hebben speciaal voor den landbouw, die thans een noodtoe stand doormaakt. De voorzitter en wethou der van den Berg wijzen er op dat de land- bouwaangelegenheden zyn ondergebracht in het Ministerie van Binnenlandsche Za ken en Landbouw, ternvyl de heer Kraan het nut van een afzonderlyk Ministerie niet inziet. Het voorstel wordt aangenomen, tegen de heeren Broere en van Dyk. Goedgekeurd wordt een aanvrage van het Burgerlyk Armbestuur om een ver hoogd subsidie van 750.—. Verder heeft het Burg. Armbestuur gevraagd om een extra subsidie voor uitzending vjrn een T.b.c.-patiënt, welk verzoek na bespreking in handen vaoi B. en W. wordt gesteld om advies. Het voorstel van B. en W. om net aantal wachtdagen van ongeorganiseerden terug te brengen van 2 weken op 1 week wordt zon der discussie aangenomen. Voorts deed de voorzitter voorlezing van een circulaire van de Ged. Staten be treffende het verleenen van subsidies, welke zooveel mogelyk beperkt moeten bly- Ven, en waartoe niet dan strikt noodzake lijk moet worden overgegaan. Het verzoek van de Holl. My. van Land bouw om weder een schoollokaal beschik- abar te stellen wordt toegestaan voor den Maandag- en Woensdagmiddag. De voor zitter zet uiteen dat de Woensdagavond voor den cursus niet beschikbaar is, daar dan de Teekenschool de beschikking over het schoollokaal heeft. De gemeente Vliet heeft rich met bereid verklaart de bijdrage voor 4e kosten der Secretarie te verhoogen. De heer van Dijk meent dat de gemeente Vliet steeds van de secretarie heeft geprofiteerd en meent dat deze gemakkelijk een hoogere bijdrage kan geven. Besloten wordt dat over deze kwes tie met het gemeentebestuur van Vlist een conferentie zai worden gehouden. Voorts worden goedgekeurd een tweetal af- en overschrijvingen. Bij de rondvraag spreken de heeren Kraan en Hooft namens den Kaad den voorzitter toe en wenschen hem en zijn ge zin eveneens in 1932 alle goeds toe, waar- voor de voorzitter hen dank zegt. De heer Hooft brengt ter sprake een aansluiting van den sluismeester van de Waaiersluis aan de Waterleiding, waarom trent de bedrijvend-commissie rapport zal uil De heer Broere deelt mede dat er ln de gemeente enkele kleine bedryven zyn die in een noodtoestand verkeeren, terwijl de eigenaars daarvan niet georganiseerd zyn, waarop de voorzitter antwoordt dat deze 'f zich dan tot het Burgerlyk Armbestuur moeten wenden; B. en W. hebben een crisis comité gevormd dat ook in de De heer Hooft heeft vernomen dat op Stolwykersluis een benzinepomp zal wor den geplaatst welke het uitzicht op den weg zal belemmeren, waarna de vergadering wordt gesloten. GEBOREN: Adrianus Henricus, z. van W. Blakenburg en C. C. Hooymans. Jo hanna Maria, d. van M. Slootjes en G. StoLwyk. Femmigje, d. van L. Olde en P. Westerwaal. Petrus Jozef, z. van A. van den Hoek en W. Heyneman. Jan Hendrik, z. van L. van Duivendyk en A. Brand. Willem, z. van C. M. Eegdeman en G. E. Spruitenburg. Frederik, z. van J. van Holten en G. Blonk. Adrianus, z. van H. Dullemont en H. M. van Prooyen. Hendrik Marinus, z. van L. van M. Kooy. Margaretha, d. van A.^Grif- fioen en J. C. Kiel. ONDERTROUWD: <X J. van der M. C. Noorlander. J. C. Uenk en\T. C. de Bruin. J. Koolenberg en A. Vei J. C. Boer en A. de Kruyf. C. Middelkoop en A. de Jong. Concordia. Op Donderdag 21 Januari a.s. zal in het sportgebouw Concordia alhier optreden het gezelschap Bouzer uit 's-Gravenhage. MOORDRECHT. Uitvoering „Kunst na Arbeid".i/ De Kon. erkende muziek vereen, „flfuttst na den Arbeid" alhier, gaf Woensdagavond in het Posthui» een uitvoering, die wat het muzikale gedeelte betreft, onder leiding etond van den directeur, den heer Nobel, van Gouda. Een at-httal muzieknummers werden ten beste gegeven, waarvoor de ver eeniging een dankbaar applau» in ontvangBt had te nemen van de talrijke aanwezigen. Opgevoerd' werd daarna- het kluohtepei in één bedrijf van W Kranshoff „Johan als rentenier". Hartelijk ia om dit spel ge lachen. alsmede om de verschillende voor drachten die werden gegeven. Een geaeliig bal was het slot vam dezen in alle opzich ten geslaagden avond. Het con&ultataebureau voor zuigelingen, uitgaande van dë afdeeling van het „Groene Kruis" in deze gemeente zal voortaan in plaat» van Vrijdagmiddag Maandagmiddag WADDINXVEKN. Namens het comité van steunverleening in deze gemeente maakt, de burgemeester officieel bekend, dat aan cafébezoekera gsen «teun zai worden verleend. GETROUWD Jacob Dullard en Dijna Cornelia KoopenaaJ. GEBOREN: Pleun. z. v. G. P. Koetsier en B. v. Elderen. Geerttuida, d. v. A. Moona en C. M. Oosten dam. Cornells Johannes Christian us, z. v. J. Verheul en J S. Venema. - Willem Izak, z. v. A. W. Kooman en S, Blok. Nicolaas, z. v. N. Krabbendam en J. Poot. Maria, d. v. C. G. J Dongelmane en E. Zandijk. Cornelia Gerrit. z. v T v. Noort en M. H. de Fockert. Klaas en Jannigje, z. en d. v. A. G. den Uijl en A Oskamp. OVERLEDEN Arij Zwanenburg 82 j. Maria v. d. Laan 7 jaar PROVINCIALE STATEN. Het Ambtenarenreglement. Gisteren zijn in het gebouw der Eerste Kamer de Provinciale Staten van Zuid-Hol land bijeengekomen in vergadering, onder voorzitten schap van den Commissaris der Koningin in de provinciq, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek. Bij den aanvang der bijeenkomst zegt de voorzitter, de treurige mededeeling te moe ten dloen. dat de heer Borghols. lid van Ge deputeerde Staten, dezer dagen de vergade ringen der Provinciale Staten niet kan bij wonen. orr.dat zijn zoon hem geheel onver wacht door- den dood ontvallen is. Spr. udt jruunene de' vergadering innige deelneming met het smartelijk verhes. dat den heer Borghols en zijn vrouw thans opnieuw heeft getroffen Aan dë orde ig die vaststelling van het provinciaal ambtenaren reglement.. Bij de artiketegewijze behandeling diende de heer Sandrfort een amendement in op art. 2. Uit artikel bepaalt, dat, aJe zioh ge vallen voor doen, waarin het reglement niet voorziet of waarin toepassing van het regle ment ernstige bezwaren zou opleveren. Ge deputeerden bevoegd zijn, zoo noodig met afwijking van het reglement, daarin te voor zien Elke afwijking deelen Gedeputeerden onder opgave van redenen aan de Provin ciale Staten mee. Na verschillende opmerkingen over dit amendement wijzagd* dë' heer Sandifort dit aldus, dat voorgesteld word», alleen te schrappen eten eisch van de geneeskundige verklaring, zoodat de storting van 5 ook volgens heti amendement blijft bestaan. Nadat d© heeren Schouten fn Heukels ook het gewijzigde amendement hebben be streden. verwerpen de Staten het met 46 tegen 21 stemmen. Het artikel wordt zonder stemming goedgekeurd, waarbij de commu niën geacht willen wonten tegen te stem men. De heer üe Visser dient een amendement in om in art IQ. lid 2, te bepalen dat de ambtenaar, die bij aanstelling in tijdelijken dienst voor den 21-jarigen leeftijd niet ge keurd is. na het bereiken van dien leeftijd en voor zijn aanstelling in vasten dienst*, aan een geneeskundig onderzoek kan wor den onderworpen. Volgen» het voorstel van Gedeputeerdten kan hij. bij tijdelijke aan stelling voor den 21-jarigen leeftijd gekeurd. zijn vaste aanstelling opnieuw gekeurd wor den. Het amendement werd verworpen. De heer Gardenier dient een amende ment in om te bepalen, dat aan een ambte naar een vergunning, om hd te zijn van een publiekrechtelijk college, door Gedepu teerden alleen kan worden geweigerd om redenen, ontleend aan het belang van den dienst. Na re- en dupliek verwerpen de Staten het amendement-Gardenier met 36 tegen 20 stemmen. f t INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). De Vrijzinnig Hervormden, in de Uemonstranteche Kerk. Heit eenzijdig d; ij ven van den Kerkeraad der Hervormde gemeente heeft de vrijzin nige medeleden dier gemeente tijdelijk van de hun toekomende plaats in haar kerken weten weg te dringen. Des te verheugender het dat *wij voor- loopig voor onze godsdienstoefeningen on derdak hebben gekregen in bet Kerkgebouw cler Kemansturacten. Wij weten, dat er vele Hervormden zijn, ook buiten den kring van de uit gesproken vrijzinnigen, wien de conteeswmfiei gebonden prediking niet be vredigt. ln het bizonder dezen, die wij door ons eigen blad „Kerk en Wereld" niet be reiken kunnen, maken wij opmerkzaam op het feit, dat te beginnen met Zondag 10 dezer onze diensten pLaat» hebben in het vriendelijke kerkgebouw in de Keizerstraat, Vaar ieder vnj toegang hééft. ^Hier zal gesproken worden in den ruimen geest, die bij de volkskerk, in den b re eden zin van het woord, past. Dediienet op 10 Januarj wordt geleid .door Ds. Trzuw uit Haarlenf en wordt door de Y'.p.K.O. mtgezondëh. HET BESTUUR VAN DE VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN. DKAADLOOZE DIENST. Bomaanslag op den keizer van Japan. De paarden van het keizerlijk rytuig gedood. TOKIO, 8 Jan. TijdenB een rit van den Japunscheu keizer Hiro Hito door de stad liebben onbekenden een bomaanslag op hem gepleegd. De helsche machine ontplofte juist, voor zijn rijtuig met het gevolg dat de puarden voor het rijtuig werden gedood. Als de bom één seconde later was ontploft zou de keizer ongetwijfeld het slachtoffer van den aanslag zijn geworden. Thans kwam keizer Hiro Hito echter met den schrik vrij en liep hij zelf» geen enkele ver wonding op. Een manifest van de Ver. Oost en We»t. AneteHolland meldt Het hoofdbestuur van de vereeniging Oost en West heeft een man if eet. uitgevaardigd aan „onze landgenooten to Ned.-Indie waar in hen die al» gevolg van de tijdsomstan digheden voornemens zijn om naar Neder land terug te keeren, wordt aanbevolen zich daarover nog eens ernstig te beraden. Het manifest zegt uitdrukkelijk repatrueer nuet, tenzij gij vooraf zekerheid hebt in Ne derland behoorlijk te kunnen leven." Een bode van de Voogdyraad voortvluchtig. DEN HAAG, 8 Jan. Sinds eenige dagen is de bode by de Voogdyraad, de ongeveer 60-jarige W. F. L. Roussai, voortvluchtig. Een bedrag van 600.aan geïnde gelden heeft hy niet afgedragen. Bovendien heeft hy een party quitanties by zich die nog ge ïnd moeten worden. R. was sinds 7 jaren by den Voogdyraad werkzaam en genoot het volle vertrouwen. De toestand in de Tilburgsche textielindustrie. De toestand in de textielindustrie in Til burg wordt met den dag slechter. In de meeste fabrieken werkt nog slechts een klein gedeelte van de arbeiders. De groote fabriek van de „Beka" heeft de werkweek ingekrompen van 32 tot 24 uur. Van de af deeling van den R. K. Textielarbeidersbond ,^t. Lambertus' 'is op het oogenblik van de 4300 leden meer dan de helft geheel of gedeeltelijk werkloos. Hours van Amsterdam. WISSELKOERSEN. 7 Jan. 8 Jan. Officieel. Londen 8.46% 8.51% Berlijn 59.17% 69.17% Parijs 9.78 9.78 Brussel w 34.65 34.65 Zwitserland 48.65 48.64 Weenen 35.25 35.25 Kopenhagen 47.— 47.25 Stockholm 48.— 47.75 Oslo 46.50 46.50 New-York v2.497„ 2.49V- Niet officieel. Praag 7.38 7.38 Madrid 21.10 21.06 Milaan 12.65 12.76 Prolongatie 2 De bears was heden bij de opening van het officieele verkeer vrij goed. Unilevers boekten een koerswinst van vewcheidene procenten en stelden zioh boven pari. Ook de Philips trokken enkele punten aan. Aku'e en Aceoustuek bleven op peil. Kon. Olie trokken nogal wat attentie. Ue eerste koersen lagen iets beneden de vorige slot- prijzen. Ue Arnenkaansche soorten waren aan den vasten kant. Rubbers waren goed gedisponeerd. Suikerwaarden hadden een rusteloos voorkomen. H V.A.'s waren* iets gemakkelijker, de overige suikerwoarden jieigden tot reactie. Mijnwaarden buiten de attentie. Scheepvaarten bewogen zich over eenkomstig de algemeene ten den z Uuitsche waarden waren verdeeld. De Youngleetung was iet© lager. Amenk. fond- sen ofschoon onregelmatig, w«reu niet on gunstig bestemd.

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 2